Edit
The Cottage (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul Andrew Williams

Writing Credits  

Paul Andrew Williams ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Andrew
James Bierman ...
Bouncer
Cat Meacher ...
Club Receptionist
Danny Nussbaum ...
Man in Suit
Logan Wong ...
Muk Li San
Jonathan Chan-Pensley ...
Chun Yo Fu
Simon Schatzberger ...
Steven
...
Villager with Dog
...
The Farmer (as David Legeno)
Katy Murphy ...
Farmer's Wife
...
Farmer's Daughter 1
Eden Watson ...
Farmer's Daughter 2
Rest of cast listed alphabetically:
...
Arnie (uncredited)
...
Smoking Joe (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Steve Christian ... executive producer
Victoria Goodall ... line producer: additional photography unit
Hugo Heppell ... executive producer
Ken Marshall ... producer
Martin Pope ... producer
Julia Valentine ... co-producer

Music by 

Laura Rossi

Cinematography by 

Christopher Ross ... director of photography

Film Editing by 

Tom Hemmings

Casting By 

Tania Polentarutti

Production Design by 

Crispian Sallis

Art Direction by 

Jo Newberry ... (as Josephine Newberry)

Costume Design by 

Marianne Agertoft

Makeup Department 

Rebecca Cain ... prosthetic technician (as Becky Cain)
Stuart Conran ... prosthetics supervisor
Carolyn Copperwheat ... prosthetics trainee
Lizzie Dixon ... prosthetic trainee
Jacqueline Fowler ... hair designer / makeup designer
Dan Frye ... special makeup effects artist (as Daniel Frye)
Rod Hamlin ... prosthetic technician
Paul Hyett ... special makeup effects designer
Chris Lyons ... special effects teeth
Kristyan Mallett ... prosthetic makeup effects artist
Nicola Mount ... makeup trainee
Conal Palmer ... prosthetic technician
Caroline Silk ... makeup artist
Jenna Smith ... makeup trainee
Kate Smith ... makeup trainee

Production Management 

Jim Edge ... unit manager
Gisela Evert ... post-production supervisor
Nina Sagemoen ... production manager
Katie Shahrokh ... post-production manager
Jack Suckling ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Jamie D. Allen ... first assistant director: additional photography unit
Iain Atkinson ... second assistant director: additional photography unit
Grietje Besteman ... first assistant director: additional photography unit (as Grietie Besteman)
Chris Chambers ... assistant director trainee
Joe Geary ... first assistant director
Julie Heskin ... third assistant director
Kerinne Jenkins ... assistant director trainee
Mark Volante ... assistant director trainee
Tom White ... second assistant director

Art Department 

Sally Black ... production buyer
Paul Bufton ... props hand
Sarah Comish ... production buyer
Steve Dawson ... carpenter
Brian Eatough ... carpenter
Rachael Fitzgerald ... graphic designer
Derek Ixer ... dressing props (as Derek 'Del' Ixer)
Peter Johnson ... construction manager
Andy Ludford ... dressing props
Steve Macdonald ... standby props (as Steve McDonald)
Kieron Mcnamara ... supervising prophand (as Kieron McNamara)
Richard Miller ... painter
Phil Perry ... storyboard artist
Bryan Pollard ... carpenter
Mickey Pugh ... props hand
Susan Ross ... scenic artist
Graham Thomas ... construction manager
Barry Tracy ... scenic artist
Toby Troyna ... dressing props
Ian Tully ... production buyer
Kevin White ... carpenter
Mickey Woolfson ... property master
Colin Worrall ... scenic artist
Thomas Jones ... prop maker (uncredited)

Sound Department 

Ricky Butt ... foley artist
Phil Cape ... sound assistant
Dan Dewsnap ... sound maintenance
Roger Dobson ... dialogue editor
Paul William Edwards ... foley editor
Tony Gibson ... sound effects editor
Scott Jones ... dubbing mixer
Nina Khan ... audio post-production manager
Mitch Low ... production sound mixer
Billy Mahoney Jnr ... foley editor
Claire Mahoney ... foley artist
Stefano Marchetti ... assistant dubbing mixer
Darren McQuade ... dialogue editor
Matt Pochetino ... assistant foley mixer
Jess Richards ... sound assistant (as Jessica Richards)
Chris Sturmer ... sound consultant: dolby
Jason Swanscott ... foley artist
Ted Swanscott ... foley artist
Trevor Swanscott ... foley mixer
Keith Tunney ... sound recordist: additional photography

Special Effects by 

Vesna Giordano ... silicone technician
Clive R. Kay ... special effects contact lenses
Mark Shelley ... armourer

Visual Effects by 

Erik Anderson ... visual effects artist
Fredrik Averpil ... visual effects
Håkan Blomdahl ... visual effects
Anders Hakansson ... visual effects artist
Peter Holmgren ... visual effects artist
Andreas Hylander ... visual effects
Mathias Larserud ... visual effects
Linus Lindbalk ... visual effects
Anders Muammar ... visual effects artist
Jacob Otterström ... visual effects artist (as Jacob Svensson)
Katie Shahrokh ... digital post-production manager
Daniel Swahn ... visual effects artist
Sean Wheelan ... visual effects producer: Filmgate

Stunts 

Nicholas Daines ... stunt double
Gareth Milne ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Brian Bassnett ... grip assistant
Jon Best ... additional electrician
Richard Bevan ... camera
George Bland ... epk
Paul Brown ... rigging gaffer
Roy Carter ... additional rigger
Rikki Cookson ... additional electrician
John Cooling ... additional rigger (as John 'Buzz' Cooling)
James Cronly ... camera trainee: additional photography
Kirsten de Maid ... b camera trainee (as Kirsten Budd)
Mark Dempsey ... second assistant camera
Charlie Dillion ... additional rigger (as Charlie Dillon)
Warwick Drucker ... grip
Tobias Eedy ... first assistant camera
Birgit Elsaesser ... still photographer
Ben Gibb ... second assistant camera: second unit
Dave Glossop ... rigger (as David Glossop)
Stacey Hancock ... crane technician
Nigel Hillier ... still photographer
Len Holt ... additional electrician
Stuart Hurley ... electrician (as Stuart 'Sid' Hurley) / generator operator (as Stuart 'Sid' Hurley)
Naresh Kaushal ... camera trainee
Tony Kay ... first assistant camera: second unit
David Leigh ... crane operator
Ken Lowe ... rigging gaffer
Phil Mangan ... additional grip
Simon Marsh ... electrician / generator operator
Lee Martin ... rigging gaffer
Terry Maskell ... best boy
Andy McBrearty ... gaffer
Danny Merton ... camera trainee
Mike Prior ... additional electrician
Terry Robb ... electrician
Howard Roe ... additional electrician
Colin Simkiss ... additional electrician
Dave Smyth ... additional rigger
Paul Tanner ... additional still photographer
Clive Tocher ... crane technician
Oliver Upton ... still photographer (as Ollie Upton)
John Watters ... director of photography: second unit / first assistant camera
Lee Wiseman ... best boy

Costume and Wardrobe Department 

Alison James ... stand-by costumes
Sussie Juhlin ... costume trainee (as Sussie Juhlin-Wallen)
Fiona McCann ... costume supervisor

Editorial Department 

Andrew Dearnley ... digital intermediate film supervisor
Justin Eely ... on-line editor
Mark Foligno ... digital intermediate mastering
Dave Goodall ... digital intermediate technician
Richard Hart ... digital intermediate operations director
Matt James ... digital intermediate technician
Soren Kloch ... film supervisor
Steve Knight ... digital intermediate technician
Connan McStay ... digital intermediate on-line editor
Steve Milne ... digital intermediate mastering
Andy Richards ... senior digital intermediate technician
Jon Thompson ... post production consultant
Gemma Townsend ... digital intermediate technician
Tim Waller ... senior colourist

Music Department 

Niall Acott ... score engineer
Mikael Carlsson ... soundtrack producer
Marcia Crayford ... orchestra leader
James Gosling ... additional orchestration
Seanine Joyce ... additional orchestrator
Bradley Miles ... additional orchestration
Steve Parr ... score mixer
Simon Whiteside ... conductor / orchestrator

Transportation Department 

John Betteridge ... unit driver
Arnold Clarke ... vehicle hirer
Mike Duchars ... flatbed driver
Andrew Duncan ... action vehicle coordinator
Christian Hall ... flatbed driver (as Chris Hall)
Ade Holland ... unit driver
Alan Jubb ... driver: minibus
Stephen King ... unit driver
Graham Pearson ... unit driver
Alan Rogers ... transportation captain
Paul Watson ... transportation captain

Other crew 

Farah Abushwesha ... production coordinator: additional photography unit
Faye Alexander ... production trainee
Michelle Binieda ... assistant accountant
Len Brown ... film consultant
Nick Cain ... for Isle of Man Film
Sally Caplan ... head of premiere fund: UKFC
Jake Cieslek ... caterer
Warren Clark ... security
Francesca Cooper ... caterer
Hilary Dugdale ... for Isle of Man Film
Peter Eardley ... production accountant
Will Evans ... head of business affairs: UKFC
Andrew Fingret ... legal advisor: Isle of Man Film
Nardia Hall ... production trainee
Gwyneth Harrison ... unit nurse (as Gwineth Harrison)
Vince Holden ... head of production finance: UKFC
Adam Hughes ... production coordinator
Ian Hughes ... assistant production coordinator (as Ian 'Pebbles' Hughes)
Richard Knight ... location scout
Emma Lightbody ... for Gasworks Media
J.J. Lousberg ... production executive: UKFC
Stan Milne ... stand-in
Fiona Morham ... head of production: UKFC
Mohammed Nawaz ... unit nurse
Peter Scholes ... caterer
David Seaton ... location manager
Camilla Shepherd ... location manager: additional photography unit
Daryl Shute ... assistant to producer
Danuta Skarszewska ... script supervisor
Maxine Stanley ... post-production accountant
Kerry Stringer ... production trainee
Sian Sutherland ... location manager
Steve Butler ... production trainee (uncredited)

Thanks 

Jörg Schweizer ... special thanks: BMW Group

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page