Edit
The Simpsons Movie (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Silverman

Writing Credits  

James L. Brooks ... (screenplay) &
Matt Groening ... (screenplay) &
Al Jean ... (screenplay) &
Ian Maxtone-Graham ... (screenplay) &
George Meyer ... (screenplay) &
David Mirkin ... (screenplay) &
Mike Reiss ... (screenplay) &
Mike Scully ... (screenplay) &
Matt Selman ... (screenplay) &
John Swartzwelder ... (screenplay) &
Jon Vitti ... (screenplay)
 
Joel H. Cohen ... (consultant writer) (as Joel Cohen) &
John Frink ... (consultant writer) &
Tim Long ... (consultant writer) &
Michael Price ... (consultant writer)
 
James L. Brooks ... (developer: television series "The Simpsons") (uncredited)
Matt Groening ... (creator) (uncredited)
Matt Groening ... (developer: television series "The Simpsons") (uncredited)
Sam Simon ... (developer: television series "The Simpsons") (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Marge Simpson / Selma / Patty (voice)
...
...
Lisa Simpson (voice)
...
...
...
...
...
Russ Cargill (voice) (as A. Brooks)
Karl Wiedergott ...
Man / EPA Driver (voice)
...
Mrs. Krabappel (voice) (credit only)
...
Martin Prince (voice)
...
Helen Lovejoy (voice)
...
TV Dad (voice)
...
Green Day (voice)
Tre Cool ...
Green Day (voice) (as Frank Edwin Wright III)
...
Green Day (voice) (as Michael Pritchard)
...
Fat Tony (voice)
...
Himself (voice)
Create a character page for: ?

Produced by 

Elise Belknap ... animation associate producer: Rough Draft Animation
James L. Brooks ... producer
Katherine C. Concepcion ... animation associate producer: Film Roman Animation (as Katherine Cullano Concepcion)
Peter Gave ... associate producer: Stacked Animation Laboratory
Matt Groening ... producer
Al Jean ... producer
Claudia Katz ... producer: Rough Draft Studios
Jay Kleckner ... co-producer
Joel Kuwahara ... animation line producer: Film Roman Animation
Karen K. Miller ... animation associate producer: Rough Draft Animation (as Karen Miller)
Amanda Moshay ... associate producer
Felicia Nalivansky ... associate producer (as Felicia Nalivansky-Caplan)
Matt Orefice ... associate producer
Richard Raynis ... supervising producer
Richard Sakai ... producer
Mike Scully ... producer
Nelson Shin ... animation producer: Akom Production Co.
Loren Smith ... digital line producer: Film Roman Animation
Craig Sost ... animation co-producer
Geraldine Symon ... digital line producer: Rough Draft Animation
Nikki Vanzo ... executive producer: Rough Draft Korea
Hyejoon Yun ... supervising producer: Rough Draft Korea

Music by 

Hans Zimmer

Film Editing by 

John Carnochan ... (edited by)

Art Direction by 

Dima Malanitchev

Production Management 

Bill Barry ... production supervisor: Film Roman Animation
Jeannine Berger ... post-production supervisor
Jenn Brown ... production supervisor: Rough Draft Animation (as Jennifer Brown)
Brian J. Carey ... production supervisor: Rough Draft Animation (as Brian Carey)
Jaspreet Dhillon ... production manager: Film Roman Animation (as Jaspreet K. Dhillon)
Trista H. Navarro ... production supervisor: Film Roman Animation (as Trista Haley Navarro)
Julie Peng ... production supervisor: Film Roman Animation
Denise Sirkot ... executive in charge of production: Gracie Films
Byungki Sohn ... production manager: Akom Production Co. (as Byung-Ki Son)
Penelope Parr Thornton ... production supervisor: Film Roman Animation
Michael Wolf ... executive in charge of production: Film Roman (as Mike Wolf)
Ji-Yeun Yi ... production manager: Akom Production Co.

Second Unit Director or Assistant Director 

Bob Anderson ... additional sequence director
Mike B. Anderson ... sequence director
Crystal Chesney ... assistant sequence director (as Crystal Chesney-Thompson)
Ray Claffey ... additional assistant sequence director
Chris Clements ... additional sequence director
Christianna Lang Daley ... additional assistant sequence director
Matthew Faughnan ... additional sequence director
Bryan Francis ... assistant sequence director
Jonathan Gebhart ... additional assistant sequence director
Peter Gomez ... assistant sequence director (as Pete 'Kid Flash' Gomez)
Jon L. Hooper ... additional assistant sequence director (as Jon Hooper)
Lance Kramer ... additional sequence director
Nancy Kruse ... additional sequence director
Lauren MacMullan ... sequence director
Steve Markowski ... additional sequence director (as Steven Markowski)
Rich Moore ... sequence director
Steven Dean Moore ... sequence director
Shannon O'Connor ... additional assistant sequence director
Rob Oliver ... additional sequence director
Raymond S. Persi ... additional sequence director (as Raymond Persi)
Lindsey Pollard ... additional assistant sequence director
Matthew Schofield ... additional assistant sequence director
Chuck Sheetz ... additional sequence director
Ralph Sosa ... assistant sequence director
Tommy Tejeda ... additional assistant sequence director (as Andres 'Tommy' Tejeda)
Gregg Vanzo ... sequence director

Art Department 

Darrel Bowen ... prop designer
Michael Humphries ... visual development artist (as Mike Humphries)
Mike Inman ... visual development artist
John Krause ... prop design lead
Philip Phillipson ... visual development artist (as Phillip Phillipson)

Sound Department 

Kevin Bailey ... assistant foley editor (as Kevin N. Bailey)
Anna Behlmer ... sound mixer
James Bolt ... sound mixer (as Jim Bolt)
Derek Casari ... dialogue engineer
Richard K. Chung ... dialogue coordinator (as Richard Chung)
Blake R. Cornett ... sound recordist (as Black Cornett)
Ronny Cox ... dialogue mixer (as Ron Cox)
Luke Dunn Gielmuda ... sound effects editor
Sean England ... foley recordist
Sue Fox ... foley editor (as Suzanne Fox)
Josh Gold ... assistant sound editor
Craig Heath ... sound recordist (as Craig 'Pup' Heath)
Ellen Heuer ... foley artist
Bill Higley ... dialogue recordist: HSR
Louise Jaffe ... voice record coordinator
Tom Lalley ... re-recording engineer
Tim Lauber ... dialogue mixer / dialogue recordist
Stuart McCowan ... sound effects editor
Chuck Michael ... sound effects editor
Shannon Mills ... sound effects editor
Tom Myers ... additional sound re-recording mixer
Nathan Nance ... sound recordist
Cheryl Nardi ... dialogue editor
Al Nelson ... sound effects editor
Andy Nelson ... sound mixer
Frank Rinella ... foley mixer
Ronald G. Roumas ... sound recordist (as Ron Roumas)
Louis Russell ... track reader
Christopher Scarabosio ... additional sound re-recording mixer
Jurgen Scharpf ... mix technician (as Jurgen Scharf)
Robert Shoup ... sound fx editor
Christine Sirois ... dialogue recordist
Mac Smith ... assistant sound effects editor
Randy Thom ... sound designer
Dennie Thorpe ... foley artist
Bob Tomlinson ... dialogue recordist: Brauer Production
Jana Vance ... foley artist (as Janna Vance)
Laurie Wetzler ... track reader
Gwendolyn Yates Whittle ... supervising sound editor
Panos Asimenios ... recording engineer (uncredited)
Will Files ... sound effects editor (uncredited)
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
Mark Kenna ... consultant: dolby film sound (uncredited)
Matt Kent ... sound recordist (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Visual Effects by 

Stuart Allan ... CG artist
William L. Arance ... additional CG artist: Forum (as William Arance)
John Allan Armstrong ... additional effects artist (as John A. Armstrong)
Il Woo Bae ... digital compositor: Rough Draft Korea
Mark Barrows ... additional effects artist (as Marko Barrows)
Torien Blackwolf ... scene planning and compositing
Ross Blocher ... scene planning and compositing
Dennis Bonnell ... scene planning and compositing
Brent M. Bowen ... additional CG artist: Forum (as Brent Bowen)
Gina Bradley ... scene planning and compositing supervisor
Kevin Carney ... CG artist
Hyun Wook Cho ... final composite/checking supervisor: Rough Draft Korea
Eun-Joo Choi ... scanning: Akom Production Co.
Chadd B. Cole ... additional CG artist: Forum (as Chad Cole)
Deirdre Creed ... scene planning and compositing
Darrin Drew ... scene planning and compositing
Harry Eisenstein ... additional CG artist: Forum
Ty Elliott ... additional effects artist (as Ty Elliot)
Steven Fahey ... additional CG artist: Forum
Dee Farnsworth ... additional effects artist (as Dee Farnsworth)
Bingo Ferguson ... scene planning and compositing (as George 'Bingo' Ferguson)
José Antonio García Villameriel ... effects animation artist (as Jose A. Garcia Villameriel)
Peter Gend ... additional CG artist: Forum
Brendan Harris ... scene planning and compositing
Al Holter ... effects animation artist
Young Joon Hong ... digital compositor: Rough Draft Korea
Jeff Howard ... additional effects artist
Hee Jung Jeong ... digital compositor: Rough Draft Korea
Joon Kyo Jeong ... digital compositor: Rough Draft Korea
Louie C. Jhocson ... scene planning and compositing
Kyoung-Mi Jin ... scanning: Akom Production Co.
Dennis M. Johnson ... digital asset manager
Michael Cadwallader Jones ... effects animation artist (as Mike Jones)
Hee Jin Kang ... digital compositor: Rough Draft Korea
Don W. Kim ... CG artist (as Don Kim)
Miae Kim ... scene planning and compositing
Adam Klein ... Animator/3D Artist
Cynthia Neill Knizek ... effects animation artist
Jon Krummel ... CG artist (as Jon Kim Krummel II)
Bo Hee Kwon ... digital compositor: Rough Draft Korea
Dan Larsen ... scene planning and compositing (as Dan C. Larsen)
Hock-Lian Law ... CG artist (as Hock Lian Law)
David Lee ... effects animation artist
Jung-Min Lee ... digital supervisor: Akom Production Co.
Dan Lund ... effects animation artist
Rosanna Lyons ... effects animation artist
Brice Mallier ... effects animation lead
Michael Montague ... CG artist (as Mike Montague)
Beth S. Morris ... scene planning and compositing
Rick Moser ... scene planning and compositing
Mark Myer ... effects animation artist
Se Ho Na ... chief digital compositor: Rough Draft Korea
Helen O'Flynn ... scene planning and compositing
Mark Orme ... CG artist
Masa Oshiro ... effects animation artist
Jong Hyun Park ... digital compositor: Rough Draft Korea
Sun Young Park ... digital compositor: Rough Draft Korea
Abishake Pathak ... digital asset manager
Jason Plapp ... scene planning and compositing
Scott Rossman ... scene planning and compositing
Benjamin Sakai ... CG artist
Dave Scarpitti ... scene planning and compositing
Van Shirvanian ... effects animation artist
Edwin Shortess ... scene planning and compositing (as Edwin S. Shortess)
Colin Sittig ... scene planning and compositing
Chris Stover ... CG artist
Doug Tiano ... scene planning and compositing
Jeff Topping ... effects animation artist
Scott Vanzo ... director of computer graphics
Phillip Vigil ... effects animation artist (as Philip Vigil)
Grant Viklund ... CG lead: Film Roman (as Grant Vicklund)
Eric Whited ... CG artist
Steffen M. Wild ... technical consultant
Charlie Winter ... CG artist
Jin Yoon ... digital compositor: Rough Draft Korea

Camera and Electrical Department 

Eun-Jin Cha ... camera work: Akom Production Co.
Seong-Hyun Heo ... camera work: Akom Production Co.
Min-jung Kim ... camera work: Akom Production Co.
Yeun-Hong Ku ... camera work: Akom Production Co.
Jin-a Lim ... camera work: Akom Production Co.
Kyong-Hee Park ... camera work: Akom Production Co.
Seong-Hye Park ... camera work: Akom Production Co.
Eun-Young Yune ... camera work: Akom Production Co.

Animation Department 

Brad Ableson ... story artist
John Achenbach ... story artist
Neil Affleck ... timing director
Edwin E. Aguilar ... character layout artist (as Edwin Aguilar)
Hye Sun Ahn ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Ki Nam Ahn ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Mee Hwa Ahn ... animation retake assistant: Rough Draft Korea
Taylor Allen ... annex supervisor: Stacked Animation Laboratory
James P. Alles ... background layout artist
Victor E. Almaguer ... character layout artist
Robyn Anderson ... lip assignment
Ivaylo Anguelov ... character layout artist
Martin Archer ... story artist
Debra Armstrong ... animation clean-up artist
Stephanie Arnett ... character layout artist
Mike Atniel ... character layout artist
David D. Au ... character layout artist (as David Au)
Norman Auble ... character layout artist (as Norm Auble)
Abe Audish ... character layout artist
Rasoul Azadani ... layout supervisor
Eun-Jung Bae ... assistant animator: Akom Production Co.
Jeong-Hee Bae ... assistant animation checker: Akom Production Co.
Kang Sook Baek ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Eun Soo Ban ... digital background painter: Rough Draft Korea
Sil Hee Bang ... assistant animator: Rough Draft Korea
Karen Bauer ... color design consultant
Matthias Bauer ... character layout artist
William Bemiller ... checker (as William A. Bemiller)
Tricia Benson ... character layout artist (as Tricia Buchanan Benson)
John Berman ... background layout artist (as John M. Berman)
Jenny Bettis ... animation production assistant
Lynna Blankenship ... background designer
Dominique Blaskovich ... background painter
Brandon Bloch ... color modeler
Debbie Bruce ... character layout artist
Patrick Buchanan ... timing director
Galina Budkin ... background layout artist
Susan Burke ... checker
Jung-Min Byeon ... assistant animator: Akom Production Co.
Rufino Camacho II ... character layout artist (as Rufino M. Camacho)
Wayne Carlisi ... character layout artist
Edgar Carlos ... background layout artist
Derek Carter ... background layout artist
Roberto Casale ... character layout artist
Kathi Castillo ... character layout artist
Paul Castro ... background layout artist
Gyeong-Ae Cha ... animator: Akom Production Co.
Mee Jin Cha ... assistant animator: Rough Draft Korea
Mi-Yeon Cha ... assistant animator: Akom Production Co.
Huisup Chang ... animator: Akom Production Co. (as Hwi-Seop Jang)
Ruben Chavez ... background painter
Greg Checketts ... character layout artist
Ryan Cheetham ... background layout artist (as Ryan A. Cheetham)
Andy Chen ... background layout artist
Marianne Cheng ... color modeler (as Marianne C. Cheng)
Myung-sim Chio ... assistant animator: Rough Draft Korea (as Myung Shim Choi)
Daniel Chiu ... background layout artist (as Meng-Yee Daniel Chiu)
Eun-Jin Cho ... background clean-up artist: Akom Production Co.
Mee Ra Cho ... assistant animator: Rough Draft Korea
Nam Suk Cho ... background layout artist (as Namsuk Cho)
Su Mee Cho ... animator: Rough Draft Korea
Dae Kown Choi ... assistant animator: Rough Draft Korea
Gwi Don Choi ... animator: Akom Production Co. (as Gwi-Don Choi)
Moon Choi ... character layout artist
Ok-Nye Choi ... assistant animator: Akom Production Co.
Seok-Gyu Choi ... animator: Akom Production Co.
So Yeon Choi ... chief digital background painter: Rough Draft Korea
Young Eun Choi ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Young-Kyu Choi ... animator: Akom Production Co.
Hyun-Hya Chu ... assistant animator: Akom Production Co.
Liz Climo ... artist: Stacked Animation Laboratory
Merry Kanawyer Clingen ... animation clean-up artist (as Merry Clingen)
Caroline Cruikshank ... animator
Alfred Cruz ... background layout artist (as Alfred 'Tops' Cruz)
Jarod Daetwiler ... background layout artist
Anthony de Rosa ... animator (as Anthony Derosa)
Manny DeGuzman ... character layout artist (as Manny A. De Guzman)
Peter J. DeLuca ... background layout artist
Alex Dilts ... background designer (as Alexander C. Dilts)
Francis Dinglasan ... character layout artist
Lejon Douroux ... animation production assistant
Jack Dyer ... additional timing director
Randol Eagles ... background layout artist
Ernie Elicanal ... character layout artist (as Ernesto Elicanal)
Mark Ervin ... additional story artist
Luis Escobar ... story artist
Jess Espanola ... character layout artist
Chung Ran Eum ... digital background painter: Rough Draft Korea
Gina Evans ... checker
Dante Fabiero ... artist: Stacked Animation Laboratory
Rick Farmiloe ... character layout artist
Fitzy J. Fitzmaurice ... artist: Stacked Animation Laboratory
Edmund Fong ... additional story artist
Cynthia Jill French ... character layout artist
Doug Gallery ... additional timing director (as Douglas Gallery)
Ryan Garcia ... animation production assistant
Tricia Garcia ... additional story artist
Richard J. Gasparian ... timing director (as Richard Gasparian)
Yelena Geodakyan ... character layout artist
Mike Girard ... character layout artist (as Michael Girard)
Susan Goldberg ... animation clean-up artist (as Susan McKinsey Goldberg)
Maria Gonzalez ... color model lead
Joshua David Gorczyca ... additional story artist
Rodel Gravo ... background layout artist
Lucas Gray ... story artist
Orlando Gumatay ... character layout artist
Seong-Wook Ha ... final checker: Akom Production Co.
Song Youl Han ... animator: Akom Production Co. (as Song-Yeol Han)
Joe Healy ... additional story artist
Colin Heck ... story artist
Gyeong-sook Heo ... model checker: Akom Production Co. (as Gyeong-Sook Heo)
Wook Heo ... animator: Akom Production Co.
Matthew Herbert ... character layout artist
Cathlin Hidalgo ... animation clean-up artist (as Cathilin Hidalgo-Polvani)
Glenn M. Higa ... checker (as Glenn Higa)
Peter Hixson ... additional timing director
Sam Ho ... background layout artist (as Samuel Ho)
Lam Hoang ... background layout artist
Jennie Hoffer ... character layout artist
Young Sook Hong ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Richard Hoppe ... character layout artist (as Rick Hoppe)
Chung-Young Hwang ... digital painter: Akom Production Co.
Ji Young Hwang ... assistant animator: Rough Draft Korea
Eun-Mi Hyang ... assistant animator: Akom Production Co.
Cynthia Ignacio ... background layout artist
Robert Ingram ... timing director
Jay Jackson ... character layout artist
Todd Jacobsen ... animation clean-up artist
Myung Nam Jang ... animation director: Rough Draft Korea
Soon-Ja Jeon ... assistant animator: Akom Production Co.
Yong-Nim Jeon ... assistant animator: Akom Production Co.
Aeh Kyung Jeong ... assistant animator: Rough Draft Korea
Hye Jin Jeong ... animator: Rough Draft Korea
Mee Jung Jeong ... assistant animator: Rough Draft Korea
Nam Young Jeong ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Suk Jeong ... assistant animator: Akom Production Co.
Woo Sung Jeong ... head of digital department: US Animation, Rough Draft Korea
Yong Seop Jeong ... animation director: Rough Draft Korea
Young Sik Jeong ... animation director: Rough Draft Korea
Young Sil Jeong ... assistant animator: Rough Draft Korea
Arlan Jewell ... background layout artist
Ok Sun Ji ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Emily Jiuliano ... animation clean-up artist (as Emily Juliano)
Kyu Haw Jo ... animator: Rough Draft Korea
Mi Sun Jo ... animator: Rough Draft Korea (as Mee Sun Jo)
Moon Sun Jo ... assistant animator: Rough Draft Korea
Yun-Jin Joe ... digital painter: Akom Production Co.
Jeff Johnson ... animator
Karen Carnegie Johnson ... artist: Stacked Animation Laboratory
Trevor C. Johnson ... background layout artist (as Trevor Johnson)
Cathy Jones ... character layout artist
Chang-Ku Jung ... digital painter: Akom Production Co.
Eun Joo Jung ... assistant animator: Rough Draft Korea
Julia Kalantarova ... background painter
Chul Kang ... animator: Rough Draft Korea
Eun-Young Kang ... assistant animator: Akom Production Co.
Kyung Wook Kang ... animator: Rough Draft Korea
Myung Kang ... animation clean-up artist (as Myung Kang-Teague)
David S. Karoll ... color modeler (as David Svend Karoll)
Ernie Keen ... character layout artist
Megan Kelly ... character layout artist
Craig Kemplin ... character layout artist
Eric Keyes ... character designer (as Eric S. Keyes)
Do Hee Kim ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Duk Hoo Kim ... animator: Rough Draft Korea
Eun Young Kim ... assistant animator: Akom Production Co. (as Eun-Young Kim)
Eun Young Kim ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Eun-Jung Kim ... assistant animator: Akom Production Co.
Ha-na Kim ... digital background painter: Rough Draft Korea (as Ha Na Kim)
Han Soo Kim ... animator: Akom Production Co. (as Han-Soo Kim)
Hee-jin Kim ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Ho-Seop Kim ... assistant animator: Akom Production Co.
Hye Sun Kim ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Hyun Ah Kim ... chief digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Hyung-Ki Kim ... background artist: Akom Production Co.
Jae-Heon Kim ... animator: Akom Production Co.
Jang-Hyeon Kim ... assistant animator: Akom Production Co.
Ji Hye Kim ... digital painter: Akom Production Co. (as Ji-Hye Kim)
Ji Yeon Kim ... digital color palette: Rough Draft Korea
Jiwook Kim ... character layout artist
Jong Sang Kim ... animator: Rough Draft Korea
Joo Sik Kim ... assistant animator: Rough Draft Korea
Joo-Hyeon Kim ... assistant animator: Akom Production Co.
Joon Sik Kim ... animator: Rough Draft Korea
Kui Ok Kim ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Kyoung-suk Kim ... assistant animation checker: Akom Production Co. (as Kyung-Suk Kim)
Mi-ran Kim ... digital painter: Akom Production Co. (as Mi-Ra Kim)
Na Young Kim ... digital scanner: Rough Draft Korea
Nakjong Kim ... overseas director: Akom Production Co. (as Nak-Jong Kim)
Ok-Bae Kim ... animator: Akom Production Co.
Sang Hee Kim ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
So Yeon Kim ... assistant animator: Rough Draft Korea
Song-cheol Kim ... assistant animation checker: Akom Production Co. (as Song-Cheul Kim)
Songpil Kim ... animator: Akom Production Co. (as Song-Phil Kim)
Soo-Hong Kim ... background clean-up artist: Akom Production Co.
Sook Hee Kim ... animation checker: Rough Draft Korea
Sun Kyu Kim ... animator: Rough Draft Korea
Sung-Hyeon Kim ... animator: Akom Production Co.
Yeon-Ju Kim ... background artist: Akom Production Co.
Yong-Moon Kim ... animator: Akom Production Co.
Young Joo Kim ... assistant animator: Akom Production Co. (as Young-Joo Kim)
Young Nam Kim ... animator: Rough Draft Korea
Young-Hee Kim ... assistant animator: Akom Production Co. (as Kyoung-Hee Kim)
Bike Kinzle ... background painter
Bert Klein ... lead animator
Bong-Sung Ko ... digital painter: Akom Production Co.
Eric Koenig ... character layout artist
Hyo Suk Koh ... animator: Akom Production Co. (as Hyo-Seok Ko)
Yeon Joo Koh ... assistant animator: Rough Draft Korea
Lureline Kohler ... animation clean-up artist
In-Ok Kong ... assistant animator: Akom Production Co.
Adam Kuhlman ... timing director
Erik Kuska ... character layout artist
Mi-Ja Kwon ... assistant animator: Akom Production Co.
Eric Lara ... character layout artist
Matthew Lathrop ... animation production assistant
Ahn Lee ... digital painter: Akom Production Co.
Alex Lee ... background layout artist (as Alex J. Lee)
Boowon Lee ... character layout artist (as Boowan Lee)
Esther H. Lee ... checker
Eun-Ja Lee ... assistant animator: Akom Production Co.
Grant Lee ... character layout artist
Gui-Yue Lee ... digital painter: Akom Production Co.
Ho Sik Lee ... animator: Rough Draft Korea
Hye Ryun Lee ... assistant animator: Rough Draft Korea
Hyeon-Chan Lee ... animator: Akom Production Co.
Hyun Joo Lee ... digital scanner: Rough Draft Korea
Kum-Yong Lee ... digital painter: Akom Production Co.
Kun Lee ... animator: Rough Draft Korea
Lois Lee ... character layout artist
Mee Sook Lee ... assistant animator: Rough Draft Korea
Mi-Hyang Lee ... assistant animator: Akom Production Co.
Mi-Sang Lee ... assistant animator: Akom Production Co.
Pill-Nam Lee ... assistant animator: Akom Production Co.
Ppeo-Yo Lee ... digital painter: Akom Production Co.
Seung-Ryeol Lee ... animator: Akom Production Co.
Seung-ryeol Lee ... animator: Akom Production Co.
Shiwoo Lee ... overseas director: Akom Production Co. (as Si-Woo Lee)
Sun Jae Lee ... animator: Rough Draft Korea
Won-Gok Lee ... animator: Akom Production Co.
Yae Yoon Lee ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Young Nim Lee ... chief assistant animator: Rough Draft Korea
Yun-Jung Lee ... assistant animator: Akom Production Co.
Nick Lenard ... after effects artist: Stacked Animation Laboratory (as Nick E. Lenard)
Ashley Lenz ... background layout artist
Lisa Leonardi-Knight ... digital ink and paint artist (as Lisa Marie Leonardi-Knight)
Ely Lester ... character layout artist
Dae-Seong Lim ... animator: Akom Production Co.
Jung Hee Lim ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Tae-Soo Lim ... digital painter: Akom Production Co.
Alice S. Lin ... animation production assistant
Hugo Linares ... animation production assistant
Amy V. Lodevico ... animation production assistant
J. Nate Lowe ... character layout artist (as Joseph Lowe)
Juan 'Jo' Luna ... background layout artist (as Juan Luna)
Carlos Lutterbach ... character layout artist
Jie-Gul Ma ... digital painter: Akom Production Co.
Hugh MacDonald ... background design lead
Juanito Madrid ... character layout artist (as Juanito 'Tom' Madrid)
Anna Maltese ... character layout artist
Richard Manginsay ... character layout artist (as Richard 'Toto' Manginsay)
Paul 'Ping-Pong' Mangulabnan ... animation production assistant
Ashby Manson ... background painter (as W. Ashby Manson)
Michael Marcantel ... character layout artist (as Mike Marcantel)
Frank Marino ... timing director
James Anthony Marquez ... character layout artist
Leonardo Matsuda ... character layout artist
Gary McCarver ... overseas animation director
Maeve McGrath ... character layout artist
Andre Medina ... character layout artist
Larry Miravalles ... background layout artist (as Hilario 'Larry' Miravalles)
Maureen Mlynarczyk ... additional timing director
Jennifer Moeller ... character layout artist
Frank Molieri ... character layout artist
Hyeon-Joo Moon ... assistant animator: Akom Production Co.
Gary Mouri ... background layout artist
Steven Muller ... character layout artist
David Nam ... character layout artist
Jan Naylor ... checker
Kevin M. Newman ... character designer
Tuan Nguyen ... character layout artist
Doug Nunn ... after effects artist: Stacked Animation Laboratory
In Hwa Oh ... assistant animator: Rough Draft Korea
Ran Kyung Oh ... assistant animator: Rough Draft Korea
Sang Hyuk Oh ... system technician: US Animation, Rough Draft Korea
Yeon-Hwa Oh ... digital painter: Akom Production Co.
Youn-Myoung Oh ... digital painter: Akom Production Co.
Kyu Young Ohn ... assistant animator: Rough Draft Korea
Mary Orario-Natale ... character layout artist (as Mary Grace Orario)
Azariah Owens ... after effects artist: Stacked Animation Laboratory
Oscar Pangestu ... artist: Stacked Animation Laboratory
Eun Young Park ... animator: Rough Draft Korea
Eun-Joo Park ... animator: Akom Production Co.
Hae Jin Park ... system chief: US Animation, Rough Draft Korea
Hyun Joo Park ... assistant animator: Rough Draft Korea / digital scanner: Rough Draft Korea
Jin-Yeong Park ... model checker: Akom Production Co.
Jong Bum Park ... animation checker: Rough Draft Korea
Joung-Ook Park ... assistant animator: Akom Production Co.
Jun Il Park ... assistant animator: Rough Draft Korea (as Jung Il Park)
Kyong Sook Park ... animator: Rough Draft Korea (as Kyung Sook Park)
Mee Jin Park ... digital background painter: Rough Draft Korea
Sang Eun Park ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Seon-Hye Park ... digital painter: Akom Production Co.
Sun-Mi Park ... digital painter: Akom Production Co.
Sung Hye Park ... animator: Rough Draft Korea
Tae Hyun Park ... animator: Rough Draft Korea
Yong Nam Park ... animation retake director: Rough Draft Korea
Yoo Jin Park ... assistant animator: Rough Draft Korea
Young-Soo Park ... animator: Akom Production Co.
Yun-Sik Park ... model checker: Akom Production Co.
Don Parmele ... animation clean-up artist
Gang Peng ... background layout artist
Debbie Peterson ... background designer (as Deborah A. Peterson)
Philip Pignotti ... character layout artist (as Phillip Pignotti)
Abner Pineda ... animation production assistant
Lena Podesta ... artist: Stacked Animation Laboratory
Michael Polvani ... character layout artist
John Pomeroy ... animator
Silvia Pompei ... animator
Cameron Porter ... background layout artist
Jeff Purves ... background layout artist
Jung-Ha Pyo ... assistant animator: Akom Production Co.
Jonathan Pyun ... background layout artist
Alex Que ... character layout artist
Charles Ragins ... background designer
Chance Raspberry ... artist: Stacked Animation Laboratory (as Chance F. Raspberry)
Stephen Reis ... story artist (as Stephen A. Reis)
Gerald Clifford Rey ... background layout artist
John Rice ... story artist
Leslie Andrew Ridings ... animation production assistant
Domingo Rivera ... animation clean-up artist
Ryan Rivette ... character layout artist
Carolyn Roach ... animation production assistant
Jay Robinson ... character layout artist
Christian Roman ... story artist
Dane Romley ... character layout artist
Eddie Rosas ... character layout artist
Alex Ruiz ... character layout artist
Louis Russell ... track reader
Yeon Suk Ryu ... system technician: US Animation, Rough Draft Korea
Ma-Ri Sa ... digital painter: Akom Production Co.
Fill Marc Sagadraca ... additional story artist
Rick Salonga ... character layout artist
David Salvador ... character layout artist
Stephen Sandoval ... story artist
Aberto Santiago ... character layout artist
Natasha Selfridge ... animation clean-up artist
Mi-Nah Seo ... animator: Akom Production Co.
Sang Won Seo ... system technician: US Animation, Rough Draft Korea
Young Eun Seo ... assistant animator: Rough Draft Korea
Melody Severns ... character layout artist
Herman Sharaf ... character layout artist (as Herman Rashad Sharaf)
Hyun-Kook Shim ... assistant animator: Akom Production Co.
Ki Jung Shim ... assistant animator: Rough Draft Korea
Sang-sul Shim ... animator: Akom Production Co. (as Sang Seol Shim)
Hyun Joo Shin ... assistant animator: Rough Draft Korea
Nam-Hyun Shin ... digital painter: Akom Production Co.
Tae-Yong Shin ... animator: Akom Production Co.
Patty Shinagawa ... additional timing director (as Pat Shinagawa)
Larry Smith ... timing director
Richard Smitheman ... animation clean-up artist
Steve Socki ... timing director
Choun-Wung Son ... background artist: Akom Production Co.
Ki-Seol Son ... animator: Akom Production Co.
Chris Minki Song ... character layout artist
Kamoon Song ... character layout artist (as Ka Moon Song)
Kyung-Sik Song ... animator: Akom Production Co.
Min Hwa Song ... assistant animator: Rough Draft Korea
Shane Sowell ... artist: Stacked Animation Laboratory (as Shane K. Sowell)
T.C. Starnes Jr. ... background layout artist (as Thomas Starnes)
George W. Stokes ... background designer (as George Stokes)
Soo-Jeong Sung ... digital painter: Akom Production Co.
Woo-Dan Sung ... digital painter: Akom Production Co.
Chung Sup Sup Yoon ... background layout artist (as Chung Sup Yoon)
Mike Swofford ... character layout artist
Allen Tam ... background layout artist
Danny Taverna ... background layout artist
Derek Lee Thompson ... character layout artist (as Derek Thompson)
Erick Tran ... character layout lead
Peter Truss ... animation production assistant
Marianne Tucker ... animation clean-up artist
Scott Uehara ... background layout artist
Erika Isabel Vega ... after effects artist: Stacked Animation Laboratory
Rene Vega ... background layout artist
Leonardy Veliz ... animation production assistant
Frans Vischer ... character layout artist (as Franz Vischer)
Viorel Voronca ... character layout artist
Joe Wack ... character design lead
Bill Waldman ... character layout artist (as William Waldman)
Kevyn Wallace ... background layout artist (as Kevyn L. Wallace)
Woo-Il Wang ... digital painter: Akom Production Co.
Jason Warnesky ... additional story artist
Dave Warren ... artist: Stacked Animation Laboratory
Paul Wee ... character layout lead
J.C. Wegman ... character layout artist
Laurie Wetzler ... track reader
Jung Pok Wi ... animator: Akom Production Co. (as Jeong-Bok Wi)
Natasha Wicke ... character layout artist (as Natasha Presler)
Wallace Williamson ... background layout artist
Jungja Wolf ... checker (as Jungja Kim-Wolf)
Yong Bae Won ... animator: Rough Draft Korea
Bong Woo ... digital painter: Akom Production Co.
Chad Woods ... background layout artist
Glen Wuthrich ... additional story artist
Hyeon-Nam Yang ... assistant animator: Akom Production Co.
Kyu Dae Yeon ... animator: Rough Draft Korea
Jung A. Yoo ... character layout artist (as Jung-A Yoo)
Young Yoo ... character layout artist
Hye Yeop Yoon ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Ji-Ah Yoon ... digital painter: Akom Production Co.
Mi Sun Yoon ... animator: Rough Draft Korea
Miri Yoon ... animation clean-up artist
Seol Hee Yoon ... digital ink and paint artist: Rough Draft Korea
Ae-Gyeong Yu ... assistant animator: Akom Production Co.
Jennifer Yuan ... background layout artist
Alex Zabolotsky ... background painter (as Alexander Zabolotsky)

Casting Department 

Barbara Harris ... adr group voice casting

Editorial Department 

Elaine C. Andrianos ... assistant editor
David E. Bonnell ... scanner
Michael Bridge ... additional editor
Gary Burritt ... negative cutter
John Currin ... assistant editor
Jennifer Dolce ... associate editor
David J. Duff ... scanner (as David Duff)
Abe Forman-Greenwald ... editorial: Film Roman
Terry Greene ... additional editor
Anne Harting ... editorial: Rough Draft
Ann Hoyt ... editorial: Rough Draft
Roger Injarusorn ... editorial: Film Roman
Daniel Kupresan ... assistant editor
Esther Lee ... digital intermediate producer: Technicolor Digital Intermediates
Jim Passon ... lab color timer
Timothy Peeler ... digital film colorist: Technicolor Digital Intermediates
Jeffrey Perlmutter ... editorial: Rough Draft
Chris Regan ... lab color timer
Scot Scalise ... additional editor
Mark Scheib ... second editor
Vivek 'Vic' Sharma ... assistant editor: hi def (as Vic Sharma)
Mark Sahagun ... digital intermediate editor (uncredited)
Everette Webber ... digital intermediate editor (uncredited)
Alexander Wu ... editorial coordinator (uncredited)

Music Department 

Ryeland Allison ... composer: additional music
Slamm Andrews ... music scoring mixer / score recordist
Lorne Balfe ... composer: additional music
Steve Bartek ... orchestrator
Jeffrey Biggers ... additional recordist (as Jeff Biggers)
Tom Broderick ... technical score engineer (as Thomas Broderick)
Elin Carlson ... featured vocalist
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Jim Dooley ... composer: additional music
Danny Elfman ... composer: "The Simpsons" theme
Elizabeth Finch ... orchestrator
Bruce Fowler ... supervising orchestrator
Walt Fowler ... orchestrator
Nick Glennie-Smith ... orchestra conductor
Kevin Globerman ... digital recordist: Remote Control Productions
Henry Jackman ... composer: additional music
Michael Jay ... additional music editor: Remote Control Productions
Steven Kofsky ... music production coordinator
Ken Kugler ... orchestrator
Tim Lauber ... recordist: The Newman Scoring Stage, Twentieth Century Fox
Michael A. Levine ... composer: additional music
Stephanie Lowry ... additional music editor: Remote Control Productions
Yvonne S. Moriarty ... orchestrator (as Suzette Moriarty)
Blake Neely ... orchestra conductor
Heitor Pereira ... featured musician: guitar
Francesco Perlangeli ... music stage manager: The Newman Scoring Stage, Twentieth Century Fox
Peter Rotter ... music contractor
Ryan Rubin ... music editor
Jacob Shea ... technical music assistant
Peter Oso Snell ... technical score engineer (as Pete Oso Snell)
Noah Sorota ... technical music assistant
Denis St. Amand ... engineer: The Newman Scoring Stage, Twentieth Century Fox
Tom Steel ... music stage manager: The Newman Scoring Stage, Twentieth Century Fox
Geoff Stradling ... orchestrator
Erich Stratmann ... additional music editor: Remote Control Productions
Greg Vines ... assistant engineer
Matthew J. Ward ... assistant engineer (as Matt Ward)
Booker White ... music preparation
Mark Jan Wlodarkiewicz ... additional music editor: Remote Control Productions
Andrew Zack ... score production coordinator
Atli Örvarsson ... composer: additional music
Tim Davies ... orchestrator (uncredited)
Zain Effendi ... samples coordinator: score (uncredited)
Jörg Hüttner ... technical score engineer (uncredited)
Ryan Leach ... music assistant (uncredited)
Michael John Mollo ... music assistant (uncredited)
Fletcher Sheridan ... playback singer (uncredited)
Michael Teoli ... music assistant: Mr. Levine (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Other crew 

Dennis Adams ... production coordinator: Rough Draft Animation
Josh Adler ... assistant: Mr. Sakai
Soo-Jin Bang ... translator: Akom Production Co.
Matt Battle ... additional production supporter
Mike Battle ... production coordinator: Film Roman Animation
Ashley Nicole Black ... additional production supporter
Josh Bornstein ... assistant: Mr. Brooks
Doug Burch ... adr loop group
Amanda Byrnes ... production coordinator: Film Roman Animation
Craig Cannold ... production accountant
Stacey Cantwell ... script coordinator
Ani Cash ... production coordinator: Film Roman Animation
Cathy Cavadini ... adr loop group (as Catherine Cavadini)
Sang Woo Cha ... production account manager: Rough Draft Korea
Lanei Chapman ... adr loop group (as Lanai Chapman)
Brad Cooper ... IT: Film Roman
Shay Cunliffe ... consultant
Lucian Daniels ... production assistant
Christine Deitner ... production coordinator: Film Roman Animation
Elaine DeMari ... IT: Film Roman
John DeMita ... adr loop group
N. Vyolet Diaz ... assistant: Mr. Groening (as Vyolet Diaz)
Jesse Fannan ... IT: Film Roman
Allison Francis ... production coordinator: Film Roman Animation (as Allison L. Francis)
Lauren L. Fritz ... production assistant
Willow Geer ... adr loop group
James H. Goldin ... production accountant: Rough Draft
Daniel Gordon ... production assistant
Scott D. Greenberg ... senior staff: Film Roman
Barbara Harris ... adr loop group (as Barbara Iley)
James E. Hasman ... production coordinator: Film Roman Animation (as Jim Hasman)
Marisa Ice ... production associate: Stacked Animation Laboratory
Yeo Jin Jeon ... production translation assistant: Rough Draft Korea
Young Jin Jeon ... production translator: Rough Draft Korea
Seon-Ho Jeong ... production coordinator: Akom Production Co.
Yeon Hwa Jeong ... head of production coordination: Rough Draft Korea
Ed Johnson ... production coordinator: Film Roman Animation
Benjamin Kaltenecker ... production coordinator: Film Roman Animation
Mick Kelly ... assistant: Mr. Jean
Chul Ho Kim ... head of production: Rough Draft Korea
Dave Kim ... production coordinator: Rough Draft Animation
Eun-Hee Kim ... production coordinator: Akom Production Co.
Paul Kim ... production coordinator: Film Roman Animation
Soon-Young Kim ... production coordinator: Akom Production Co.
Daamen J. Krall ... adr loop group
Marsha Kramer ... adr loop group
Ivan Lawrence ... IT: Film Roman
Mee Rae Lee ... production translation assistant: Rough Draft Korea
Daniel Lichtblau ... assistant: Mr. Sakai
Samuel Mason ... IT: Film Roman
Jeremy Maxwell ... adr loop group
Danielle M. Mays ... assistant: Mr. Silverman (as Danielle Mays)
Charles McCaskill ... IT: Film Roman
Mike Medaris ... IT: Film Roman
David Michie ... adr loop group
Michael Nobori ... production coordinator
Jeong Yeul Park ... production coordinator: Rough Draft Korea
Ji-Young Park ... translator: Akom Production Co.
Yong Min Park ... production coordinator: Rough Draft Korea
David Plumb ... IT: Film Roman
Leslie Pope ... consultant
Rocco Pucillo ... production coordinator: Film Roman Animation
Sylvia Ramirez ... assistant production accountant: Rough Draft (as Sylvia C. Ramirez)
Ida Random ... consultant
Dale Raoul ... adr loop group
John Romeo ... production accountant: Film Roman
Latreese Rutherford ... additional production supporter
Joe Saunders ... production associate: Stacked Animation Laboratory
Dakota Morgan Setzer ... production assistant
Jung Soo Shin ... production coordinator: Rough Draft Korea
Barbara Siebertz ... additional production supporter
Christopher M. Stark ... assistant production accountant
Joshua Sundby ... production coordinator: Film Roman Animation (as Josh Sundby)
Lisa Walder ... assistant: Mr. Brooks
Phillip Williams ... recruiter
Adam Wollenberg ... production coordinator: Film Roman Animation
Alexander Wu ... production coordinator: Film Roman Animation
Bung Chul Yea ... production account manager: Rough Draft Korea (as Byung Chul Yea)
Kent Carpenter Zambrana ... production associate: Stacked Animation Laboratory
Steffie Lucchesi ... intern (uncredited)
Craig Saper ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Julie Ansell ... special thanks
Gregg Berger ... special thanks
Laurie Biernacki ... special thanks: animation
Utit Choomuang ... special thanks: animation
Brett Coker ... special thanks: animation
Francisco del Cueto ... special thanks: animation
Dawn Finley ... special thanks: animation
Shelley Gillespie ... special thanks: animation (as Shelley McCully)
Ellen Howard ... special thanks: animation
Brian Kokoszka ... special thanks: animation
Maurice LaMarche ... special thanks
Ron McNutt ... special thanks: animation
Steve Mills ... special thanks: animation
Heriberto Morales ... special thanks: animation
Rick Polizzi ... special thanks
Jesse Torres ... special thanks: animation
Robert Weaver ... special thanks: animation
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page