IMDb > X-Men Origins: Wolverine (2009)
X-Men Origins: Wolverine
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

X-Men Origins: Wolverine (2009) More at IMDbPro »

Photos (See all 99 | slideshow) Videos (see all 15)
X-Men Origins: Wolverine -- An origins story that chronicles the early life of James Howlett (Jackman) and his relationship and eventual falling out with Victor Creed/Sabretooth (Schreiber), and his fateful entry into the Weapons X project.
X-Men Origins: Wolverine -- This is a clip from the movie X-Men Origins: Wolverine.
X-Men Origins: Wolverine -- An origins story that chronicles the early life of James Howlett (Jackman) and
his relationship and eventual falling out with Victor Creed/Sabretooth (Schreiber), and his fateful entry into the Weapons X project.
X-Men Origins: Wolverine -- This is a clip from the movie X-Men Origins: Wolverine.
X-Men Origins: Wolverine -- This is a clip from the movie X-Men Origins: Wolverine.

Overview

User Rating:
6.7/10   259,165 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 2% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
David Benioff (screenplay) and
Skip Woods (screenplay)
Contact:
View company contact information for X-Men Origins: Wolverine on IMDbPro.
Release Date:
1 May 2009 (USA) See more »
Plot:
A look at Wolverine's early life, in particular his time with the government squad Team X and the impact it will have on his later years. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
1 win & 12 nominations See more »
User Reviews:
Awesome - why are people complaining?! See more (621 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Hugh Jackman ... Logan / Wolverine

Liev Schreiber ... Victor Creed

Danny Huston ... Stryker

Will.i.am ... John Wraith

Lynn Collins ... Kayla Silverfox

Kevin Durand ... Fred Dukes

Dominic Monaghan ... Chris Bradley / Bolt

Taylor Kitsch ... Remy LeBeau

Daniel Henney ... Agent Zero

Ryan Reynolds ... Wade Wilson

Tim Pocock ... Scott Summers

Julia Blake ... Heather Hudson

Max Cullen ... Travis Hudson

Troye Sivan ... Young James

Michael-James Olsen ... Young Victor

Peter O'Brien ... John Howlett

Aaron Jeffery ... Thomas Logan

Alice Parkinson ... Elizabeth Howlett

Philip A. Patterson ... Firing Squad Leader (as Phil Patterson)
Anthony Gee ... Carnival Guy

Adelaide Clemens ... Carnival Girl

Karl Beattie ... School Child

Tom O'Sullivan ... Logging Supervisor

Myles Pollard ... Phelan
Stephen Anderton ... Marcuse
Chris Sadrinna ... Van Mier
Septimus Caton ... Bartender

Matthew Dale ... Surgeon

Nathin Butler ... Male Nurse #1
Peter Barry ... Male Nurse #2
David Ritchie ... Dr. Cornelius

Asher Keddie ... Dr. Carol Frost

Socratis Otto ... Lead Technician - Alkali Lake
Stephen Leeder ... General Munson

James D. Dever ... Platoon Leader
Martin Obuga ... Muttering Man

Rita Affua Connell ... Nervous African Woman
John Shrimpton ... Stryker Aide
Henry Browne ... Curtis

Tahyna Tozzi ... Kayla's Sister / Emma

Daniel Negreanu ... Poker Player

Alexandra Davies ... Woman of the Night (as Alex Davies)
Don Battee ... Huge Doorman
Evan Sturrock ... Drunken Man In Alley

Rob Flanagan ... Driver

Hakeem Kae-Kazim ... African Businessman

Alison Araya ... Teacher

Eric Breker ... Special Forces Commander
Eileen Bui ... Vietnamese Child

Adrian G. Griffiths ... Hunter #1 (as Adrian Hughes)
Byron Chief-Moon ... Hunter #2

Mike Dopud ... Vietnam Army Officer

Beatrice King ... Waitress (as Beatrice Ilg)
Kanako Takegishi ... Waitress

Panou ... Tank Soldier

Johnson Phan ... Vietnamese Man

Elizabeth Thai ... Vietnamese Woman
Jade Tang ... Mutant Twin #1
Joelle Tang ... Mutant Twin #2

Warwick Young ... Helicopter Pilot
rest of cast listed alphabetically:
April Elleston-Enahoro ... Ororo Munroe (scenes deleted)

Scott Adkins ... Weapon XI (uncredited)
Susan Glaze-Harper ... Pedestrian (uncredited)

Dennis Kreusler ... Soldier (uncredited)

Paul Padagas ... Warden (uncredited)

Chris Polzot ... Mutant (uncredited)
Chaz Smith ... Bourbon Street Reveler (uncredited)
Terry Lee Smith ... Bourbon Street Partier (uncredited)

Suzie Steen ... Carnival Mom (uncredited)

Patrick Stewart ... Professor Charles Xavier (uncredited)

Ian Thompson ... School Bus Driver (uncredited)
Elizabeth Tranchant ... Pedestrian (uncredited)
Joshua Dean Williams ... Soldier (uncredited)

Directed by
Gavin Hood 
 
Writing credits
(WGA)
David Benioff (screenplay) and
Skip Woods (screenplay)

Produced by
Richard Donner .... executive producer
Louis G. Friedman .... co-producer
Hugh Jackman .... producer
Stan Lee .... executive producer
Peter MacDonald .... co-producer
John Palermo .... producer
Lauren Shuler Donner .... producer
Marsha L. Swinton .... co-producer (as Marsha Swinton)
Whitney Thomas .... associate producer
Ralph Winter .... producer
Avi Arad .... executive producer (uncredited)
Bryan Singer .... producer (uncredited)
 
Original Music by
Harry Gregson-Williams 
 
Cinematography by
Donald McAlpine (director of photography) (as Donald M. McAlpine)
 
Film Editing by
Nicolas De Toth 
Megan Gill 
 
Casting by
Christine King 
Debra Zane 
 
Production Design by
Barry Robison 
 
Art Direction by
Michael Diner 
Brian Edmonds 
Ian Gracie (supervising art director)
Karen Murphy 
Mark Robins 
 
Set Decoration by
Rebecca Cohen 
Sandy Walker 
 
Costume Design by
Louise Mingenbach 
 
Makeup Department
Paige Badenoch .... hair stylist
Paige Badenoch .... makeup artist
Sabrina Beaufort-Langridge .... additional makeup artist
Kate Birch .... makeup artist: Mr. Jackman
David A. Brooke .... special makeup effects artist: mold maker
Katherine Brown .... special makeup effects artist
Kiri Cook .... makeup artist
Rosalina Da Silva .... key makeup artist: North American second unit
Emanuela Daus .... makeup artist: additional photography
Wendy De Waal .... key hair stylist: second unit
Wendy De Waal .... key makeup artist: second unit
Justin Ditter .... special makeup effects artist
Dalia Fernandez .... hair stylist
Dalia Fernandez .... wigs
Sophie Fleming .... additional prosthetics technician
Kristelle Gardiner .... prosthetic technician
Alec Gillis .... special makeup effects designer
Nikki Gooley .... key hair stylist
Nikki Gooley .... key makeup artist
Connie Grayson Criswell .... hair technician (as Connie Grayson)
Linda Gumley .... additional makeup artist
Norma Hill-Patton .... key makeup artist: North America (as Norma Patton Hill)
Rob Hinderstein .... special makeup effects artist
Diane Holme .... hair stylist
Akihito Ikeda .... special effects makeup artist: Amalgamated Dynamics, Inc.
Kerrin Jackson .... special makeup effects artist
Adam Johansen .... special makeup effects artist
Aline Joyce .... assistant makeup artist
Adam Kealy .... senior mould maker
Jamie Kelman .... special makeup effects artist
Steve Koch .... prosthetic designer and sculptor: Amalgamated Dynamics Inc.
Vanessa Langford .... junior makeup artist
Dakota Matich .... additional makeup artist: crowd
Antony McMullen .... special makeup effects artist: Prosthetic Transfers
Anita Morgan .... hair stylist
Anita Morgan .... makeup artist
Lynne O'Brien .... additional makeup artist
Mimi Palazon .... special makeup effects
Don Rutherford .... prosthetics painter: Amalgamated Dynamics Incorporated
Waldo Sanchez .... hair stylist: Mr. Jackman
Jessica Seen .... additional makeup artist
Roy Sidick .... key hair stylist: North America
Khanh Trance .... special effects hair: Amalgamated Dynamics, Inc.
Gary J. Tunnicliffe .... special makeup effects artist
Colin Ware .... prosthetics supervisor
Randy Westgate .... special makeup effects artist: Kevin Durand, Ryan Reynolds
Randy Westgate .... special makeup effects: Kevin Durand
Debra Wiebe .... key hair stylist: North American second unit
Amy Wood .... hair stylist: second unit
Tom Woodruff Jr. .... co-makeup designer
Tom Woodruff Jr. .... special makeup effects designer
Josh Head .... prosthetic technician (uncredited)
 
Production Management
Simon Ambridge .... production supervisor: NZ
Stewart Bethune .... production manager: Canada
Tic Carroll .... unit manager
Chris Dowell .... post-production supervisor
Louis G. Friedman .... unit production manager
Kim Gladman .... assistant unit manager
Alissa M. Kantrow .... unit production manager: second unit, New Orleans
Michelle Russell .... unit production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Jon Attenborough .... third assistant director: second unit
Drew Bailey .... second assistant director: second unit
Paul Barry .... first assistant director: additional photography
Paul Barry .... key second assistant director
Bish Bishop .... second second assistant director second unit
James Bitonti .... first assistant director: second unit (additional photography)
Danielle Blake .... third assistant director
Edward Brett .... first assistant director: second unit
Misha Bukowski .... second assistant director (additional photography)
Lee Cleary .... first assistant director: New Orleans
Janet Gillespie .... third assistant director: second unit
Kelly Johanson .... third assistant director
Seth Larney .... director: behind the scenes
Scott Lovelock .... second assistant director
Peter MacDonald .... second unit director
Dan Mansfield .... second assistant director: second unit, Canada (as Daniel Mansfield)
Philip A. Patterson .... first assistant director
Hamish Roxburgh .... assistant director
Jody Ryan .... third assistant director: additional photography
Michael Samer .... assistant director
Brian Smrz .... second unit director: Canada
Chris Soldo .... first assistant director
Rhonda Taylor .... third assistant director: additional photography
Oliver Lee .... trainee assistant director (uncredited)
 
Art Department
John Allan .... assistant art director
Daniel Alleck .... art department assistant
Kristen Anderson .... set designer
Matt Baldwin .... supervising construction foreman
John Beatty .... construction coordinator
Jo-Ann Beikoff .... set decorator buyer
Colette Birrell .... art department coordinator
Carl Braga .... screen graphics designer
Graham Brown .... metal fabricator
Raytheon Buna .... leading hand model maker
Timothy Burgard .... storyboard artist
Josh Bush .... supervising foreman
Brian Carlin .... art department assistant
Rowan Cassidy .... concept artist
Amanda Clarke .... draftperson
Matt Connors .... head scenic artist
Loretta Cosgrove .... construction cnc hod
Steve Court .... hod plasterer
Brian Cunningham .... concept illustrator
Jye Dartnell .... set decorator buyer (as Jye Luis Dartnell)
Richie Dehne .... property master
Ricardo F. Delgado .... storyboard artist
Mark Diggins .... construction foreman
Paul Duffy .... paint foreman
Dean Eilertson .... property master: additional photography
Tania Einberg .... set dresser
Simon Elsley .... assistant art director
Gregg Evans .... art department runner
Kevin Farrell .... storyboard artist
Ben Foley .... set builder
Kirsten Franson .... assistant art director
William John Gant .... set builder
Mara Garanzini .... art department assistant
Jack Gauvreau .... lead sculptor: reshoot
Roger Gillespie .... second in-charge plaster
Bill Goodes .... lead dresser
Adam Grace .... models workshop manager
Justin Griffiths .... greensman
Greg Hajdu .... construction coordinator
Dane Hallett .... prop maker
Chris Halligan .... construction leading hand: NZ
Christopher Halligan .... construction leading hand: NZ
Andrew Hardingham .... electronics leading hand
Mark Harman .... on-set dresser
Todd Harris .... concept artist
Ray Harvie .... storyboard artist
Michelle Hendriksen .... assistant property master: additional photography
Brandon Hendroff .... storyboard artist
Michael Henry .... senior mouldmaker
Jenny Hitchcock .... set designer
Matt Jermyn .... screen graphics senior technician
Ciaran Jordan .... art department
Patrick Kearns .... on-set dresser: additional photography
Geoff Kemmis .... concept model maker
Carol Kiefer .... art department coordinator
Jacinta Leong .... assistant art director
Marcus Levy .... model shop coordinator (credit only)
Sam Lukins .... set dresser
Clayton Lyons .... art department production assistant
Dale Mackie .... concept artist
Jim Magdaleno .... storyboard artist
Chris Marinovich .... mould shop leading hand
Shane Melder .... swing gang: lead person
Dale Menzies .... construction foreman
Mel Milanovic .... props
Kyle T. Moore .... greens lead
Brooke Morris .... property buyer
Audra Neil .... assistant set decorator: additional photography
Birgitta Nilsson .... art coordinator
Peter 'Babylon' Owens .... carpenter
Annie Parnell .... set decoration coordinator
Christopher Rodgers .... lead carpenter
Dean Rossmo .... construction buyer
David Russell .... storyboard artist
Dorotka Sapinska .... assistant production designer
Katie Sharrock .... assistant set decorator
Dean Sherriff .... concept artist
Evan Shipard .... concept artist
Andrew Short .... set decorator buyer
Dennis Simard .... lead set dresser
Ian Sparke .... webbing supervisor
Luke Sparke .... key webber
Peter Stratford .... set designer
Michael Swingle .... foreman scenic artist
Andre Taft .... pre-visualization artist
Dilys Tan .... second unit art department coordinator
Kevin Tomecek .... construction buyer
Chris Tomkins .... set decoration buyer
Marc Trunk .... model maker
Ken Turner .... set dresser
Michael Turner .... assistant art director
Rowan Wademan .... leading hand model maker
Tony Watt .... carpenter
Sarah Weinberg .... stand-by props assistant
Michael Whooley .... graphic designer (as Michael Wholley)
Kate Wicks .... draftperson
Robert Wood .... Senior Set Dresser
Peter Wyborn .... models supervisor
Min Yum .... concept artist
Milena Zdravkovic .... concept illustrator
Gordon Bellamy .... prop manufacturing: tEAG Ltd. (uncredited)
James Dickson .... art department: re-shoot (uncredited)
Greg Long .... stand-by carpenter (uncredited)
Mark McKinley .... assistant vehicle coordinator (uncredited)
Daniel Pelton .... plasterer (uncredited)
Andrew Pryer .... carpenter (uncredited)
Peter Sidell .... prop maker (uncredited)
Christopher Tangney .... assistant set designer (uncredited)
Eddy Taylor .... junior model maker (uncredited)
Louise Wright .... painter (uncredited)
 
Sound Department
James Ashwill .... foley mixer
James Bolt .... additional sound mixer
Ted Caplan .... sound designer
Derek Casari .... stage engineer
John T. Cucci .... foley artist (as John Cucci)
Scott Curtis .... foley editor
Robin Atkin Downes .... creature sound effects
David Giammarco .... sound re-recording mixer
Tim Gomillion .... sound recordist
Galen Goodpaster .... assistant sound editor
Laura Graham .... adr editor
Jon Greasley .... sound mix technician
David Grimaldi .... sound effects editor
Randall Guth .... first assistant sound editor
Mildred Iatrou .... ADR supervisor (as Mildred Iatrou Morgan)
Jason King .... sound effects editor
John A. Larsen .... supervising sound editor
David Lucarelli .... adr recordist
Helen Luttrell .... dialogue supervisor
Paul Massey .... sound re-recording mixer
Jerry McLean .... unit sound mixer
Rob Nokes .... sound effects field recordist
Rob Nokes .... sound effects recordist
Gerry Nucifora .... boom operator
Dan O'Connell .... foley artist
Erin Michael Rettig .... sound engineer
Charleen Richards .... adr mixer (as Charleen Steeves)
Dennis Rogers .... sound recordist
Guntis Sics .... sound mixer
Craig Stauffer .... sound mixer: second unit
William Stein .... sound re-recording engineer
Ian Thomson .... sound assistant
Jason Tuttle .... assistant sound editor
Derek Vanderhorst .... sound designer
Derek Vanderhorst .... supervising sound editor
Juniper Watters .... sound assistant
Shanti Burn .... boom operator (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
 
Special Effects by
Suma Adams .... seaming and patching department: Amalgamated Dynamics
Kyle Ashley .... previz artist
Jason Barnett .... prosthetic technician: Amalgamated Dynamics Inc.
Bruce Bright .... second unit supervisor
Michael Broom .... conceptual artist: Amalgamated Dynamics, Inc.
Tamara Carlson .... fabrication supervisor: Amalgamated Dynamics, Inc
Peter W. Clarke .... special effects technician (as Peter Clarke)
Brian Clawson .... finishing
Brian Clawson .... painter
Aaron Cox .... special effects technician
Val Crawford .... hair/fabrication: ADI Studios
Jabin Dickins .... on-set supervisor
Brendon Durey .... special effects coordinator: New Zealand
Juan Fabrellas .... special effects technician
David Fedele .... creature suit fabricator
Horacio Fernandez .... special effects technician
Lloyd Finnemore .... special effects assistant supervisor
Damian Fisher .... mold maker
Damian Fisher .... special effects technician
Brie Ford .... special effects technician: Amalgamated Dynamics Inc.
Steve Frakes .... mold shop supervisor: Amalgamated Dynamics
Dean Franklin .... special effects senior technician
Katherine Fraser .... special effects rigger
Oliver Gee .... special effects technician
Anthony Grow .... special effects technician
Josh Head .... prosthetic technician
Michael Heintzelman .... graphic layout: Amalgamated Dynamics
Michael Heintzelman .... project office coordinator: Amalgamated Dynamics
Leo Henry .... pyrotechnician
David Hoehn .... creature effects prosthetics artist: Amalgamated Dynamics, Inc.
Bill Jacob .... special effects technician
Hiroshi Katagiri .... designer/sculptor: Amalgamated Dynamics Inc.
Jim Leng .... breakaways coordinator
Mike Manzel .... special effects technician
Tim Martin .... special effects technician
Kevin McTurk .... special effects makeup: Amalgamated Dynamics Inc.
Steven Munson .... special effects makeup
Orlando Murray .... special effects technician
Morgan Muta .... special effects technician
Steve Newburn .... special effects technician
Michael O'Brien .... sculptor: Amalgamated Dynamics Inc.
Dan Oliver .... special effects supervisor
Thomas Ovenshire .... special effects technician
Ratna Pappert .... creature suit fabricator: Amalgamated Dynamics, Inc.
Gary Pawlowski .... special effects technician
Jason Pinsker .... foam latex technician: ADI Inc.
Steven Plant .... special effects engineer
Tim Riach .... special effects technician
Mike Rotella .... special effects technician: Amalgamated Dynamics Inc.
Michael Ryan .... special effects rigger
Frank Rydberg .... special effects technician
Johnnie Saiko .... special effects technician
Arthur Spink Jr. .... special effects foreman
Mike Splatt .... special effects technician
Monika Stankowski .... special effects office coordinator
Julian Summers .... special effects technician
Rebecca Thiele .... special effects technician
Barry Thompson .... special effects technician
Patricia Villalobos .... special effects crew
Cameron Waldbauer .... special effects coordinator (as Cam Waldbauer)
David T. Woodruff .... special effects technician
Steve Yardley .... special effects technician
Phillip Young .... special effects technician
Clint Zoccoli .... special effects technician
 
Visual Effects by
Kevin Aguirre .... pre-visualization lead
Deborah Alleck .... visual effects assistant coordinator
Belinda Allen .... digital matte painter: Rising Sun Pictures
Casey Allen .... senior flame artist
Michael Angelo .... inferno artist
Kendall Anlian .... visual effects production assistant
Christopher Antoniou .... modeler / texture artist
Daphne Apellanes-Ackerson .... compositor: Matte World Digital
Mayumi Arakaki .... digital producer
Spencer Armajo .... roto and paint artist
Brent Armfield .... visual effects assistant co-ordinator
Oliver Arnold .... CG supervisor
Jeff Atherton .... associate visual effects producer: Hydraulx
Jarrod Avalos .... visual effects
Jörg Baier .... digital compositor: Fuel VFX
Cheryl Bainum .... executive producer: HATCH
Robert Baird .... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Wenden K. Baldwin .... visual effects producer: Cafe FX
Scott Balkcom .... digital compositor
Ido Banai .... flame artist
Berj Bannayan .... software engineer: Soho VFX
Tony Barger .... visual effects coordinator: Riot
Aaron Barlow .... animator: Rising Sun Pictures
Andy Barrios .... Inferno artist: R!OT
Craig Barron .... visual effects supervisor: Matte World Digital
Geeta Basantani .... digital matte painter: Matte World Digital
Geeta Basantani .... senior compositor: Matte World Digital
Dominik Bauch .... visual effects artist
Michael Baula .... digital artist
Greg Baxter .... visual effects producer
David Beedon .... digital effects artist
Matthew Beightol .... digital artist
Lisa Berridge .... production coordinator: Soho VFX
Dan Bethell .... CG supervisor: Rising Sun Pictures
Richard Boyle .... visual effects artist: Cinesite, London (as Rick Boyle)
Tatjana Bozinovski .... compositor: Digital Dimension
Christopher Bozzetto .... texture lead: Soho VFX
Danny Braet .... visual effects supervisor: CafeFx
Kane Brassington .... rotoscope/paint artist
Jared Brient .... lighting artist: Hydraulx
Matt Broeska .... camera tracker
Kenneth Quinn Brown .... visual effects: Hydraulx (as Kenneth Brown)
Kevin R. Browne .... visual effects
Erik Bruhwiler .... compositing supervisor: Hydraulx
Romain Buignet .... visual effects artist: FUEL VFX
Kelly Bumbarger .... visual effects supervisor: Method
T.J. Burke .... animator
Andy Burmeister .... digital effects artist: Luma Pictures
Dorian Bustamante .... pre-visualization artist
Paul Butterworth .... visual effects supervisor: FUEL international
Andrew Byrne .... visual effects artist
Kevin Campbell .... visual effects
Alexandre Cancado .... lead compositor: Luma Pictures
Marco Capparelli .... visual effects artist
Alex Carney .... visual effects artist: Frantic Films
Damien Carr .... senior visual effects coordinator: Fox Studios
Hannah Carroll Chapman .... visual effects assistant
Todd Carson .... compositor: Digital Dimension
John Cassella .... senior fx animator: Luma Pictures
Nicholas Cerniglia .... digital artist
Min Hyun Cha .... digital compositor
Daniel Chavez .... visual effects coordinator
Aaron Chiesa .... digital artist
Eric D. Christensen .... visual effects supervisor
Wes Cilldhaire .... render wrangler: Rising Sun Pictures
Vincent Cirelli .... visual effects supervisor: Luma Pictures
Patrick Clancey .... digital opticals
Trent Claus .... flame artist
Chris Clough .... data operator: Cinesite
Luke Cole .... pipeline engineer: FUEL International
Sam Cole .... compositing supervisor: FUEL International
Sean Coles .... director of photography: visual effects element unit
Chad E. Collier .... data technician: Method Studios
Andrew M. Collins .... animator
Andrew M. Collins .... matchmove artist
Bill Collis .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Michael Comfort .... pre-visualization artist
Cameron Coombs .... digital compositor: Hydraulx
Chase Cooper .... character technical director
Ian Cope .... visual effects:Rising Sun Pictures
Carol Corwin .... visual effects producer: Tippett Studio
Glenn Cotter .... CG Artist: Matte World Digital
Ryan Cromie .... texture artist
Colin Cunningham .... lighting lead: Soho VFX
Dominic Daigle .... digital artist: HATCH
Ken Dailey .... visual effects producer: Cinesite
Dave Dean .... digital compositor
Yoshi DeHerrera .... visual effects artist: 3D scanning & modeling
Chris Del Conte .... visual effects producer: Digital Dimension
Del DePierro .... digital integration
John Dietz .... visual effects head of production: Rising Sun Pictures
Megan Dolman .... digital artist
Chad Dombrova .... technical director: Luma Pictures
Jason Donnelly .... animator
Gord Dunick .... visual effects set supervisor: Vancouver unit
Gus Duron .... digital opticals editor
Michael Dvoravic .... digital artist
Eric Ebling .... dynamics artist: [Hy*drau"lx]
Sam Edwards .... senior compositor
Nadav Ehrlich .... 3D animator: Soho VFX
Thomas Elder-Groebe .... visual effects coordinator
Tamer Eldib .... modeler
Mohsen Eletreby .... visual effects editor: Hydraulx
Kane Elferink .... visual effects artist: Fuel VFX
Marcus Erbar .... technical director: Hydraulx
Christopher Evans .... digital matte painter: Matte World Digital
Matt Farell .... previs artist
Deak Ferrand .... concept artist / matte painter: HATCH
Patrick Flannery .... visual effects stills photographer
Duane Floch .... previz artist
Nick Fredin .... pre-viz animator
Chris Fregoso .... compositor
Garrett Fry .... visual effects
Carl Frytz .... animator
Anthony Fung .... digital effects artist
James Furlong .... texture artist: Rising Sun Pictures
Eric Galoob .... visual effects editor
Jason Gandhi .... r&d
Demitre Garza .... paint artist
Demitre Garza .... rotoscope artist
Allan Gersten .... visual effects technical director
Matthew Gilson .... digital matte painter: Hydraulx
Katie Godwin .... visual effects coordinator
Dianne Gordon .... data operations manager: Cinesite
Anthony Grant .... model/texture artist: Luma-Pictures
Don Greenberg .... compositor: Hydraulx
John Griffith .... pre-visualization director
Steve Griffith .... visual effects producer: Luma Pictures
Jon Grinberg .... visual effects editor
Miguel A. Guerrero .... senior visual effects artist
Dean Gula .... visual effects producer: Frantic Films
Jennifer Gutierrez .... junior compositor
Brian Hajek .... compositor
Jason Michael Hall .... pre-visualization artist
Jamie Hallett .... senior compositor: RIOT
Lindsay Hallett .... director: business development: Luma Pictures (as Lindsay Burnett)
Chris Halstead .... digital compositor: Tippett Studio
Éric Hamel .... digital matte painter: Matte World Digital
Éric Hamel .... lead matte painter: Matte World Digital
Mara Hamilton .... visual effects producer: Rising Sun Pictures
H Haden Hammond .... sequence supervisor: Luma Pictures
Sam Hancock .... digital artist
Chris Haney .... effects supervisor
Jayse Hansen .... screen graphics designer
Chris Hardman .... matchmove artist: Rising Sun Pictures
Joe Harkins .... character supervisor
Jacob Harris .... roto/paint artist: Luma Pictures
Josh Hatton .... digital effects lead
John R. Hazzard .... pipeline technical director: Luma Pictures
David Heinz .... visual effects editor
Connie Hendrix .... visual effects accountant
Brent Hensarling .... senior systems administrator: Luma Pictures
Keith Herft .... compositing lead
Luis Hernandez .... CG artist: Matte World Digital
Tulio Hernandez .... lead lighter
Jotham Herzon .... previs artist: Proof, Inc.
Martin Hesselink .... visual effects artist
Richard Hirst .... flame artist
Chad Hofteig .... pre-visualization artist
Brian Howald .... digital compositor: frantic films
Adam Howard .... visual effects supervisor: CafeFx
Bryan Howard .... rigger: Soho VFX
Danny Huerta .... visual effects coordinator
Wendy Hulbert .... visual effects coordinator
Nathan Hurlburt .... digital compositor
Andrew Hwang .... modeler
Atsushi Imamura .... modeler: Hydraulx
Chris Ingersoll .... flame artist
Pasha Ivanov .... visual effects
Zave Jackson .... compositor
Joni Jacobson .... visual effects executive producer: Cafe FX
Mike Jahnke .... supervising previsualisation artist
Gemma James .... visual effects coordinator: RSP
Justin Johnson .... digital effects supervisor
David Jones .... visual effects supervisor: R!OT
Justin Jones .... compositor: Digital Dimension
Melinda Jones .... visual effects
Zack Judson .... visual effects artist
Evan Kantor .... visual effects coordinator: RIOT
Harimander Singh Khalsa .... compositor (as Michael Cashore)
John Kilkenny .... visual effects executive: Fox
Jiwoon Kim .... digital compositor
Jonathan Knight .... digital compositor: Tippett Studio
Eric A. Kohler .... archive editor: Hydraulx
Eric A. Kohler .... i/o vfx support
Michael Kowalski .... head of production: soho vfx
Daniel Kruse .... digital lighter: Hydraulx
Ravi Kumar .... lighting technical director
Wing Kwok .... compositor: Digital Dimension
Alain Lachance .... compositor: Mokko Studio
Sabine Laimer .... digital compositor: Fuel VFX
Billy-Vu Lam .... animator
Jaymie Lam .... compositor: Matte World Digital
Jaymie Lam .... digital artist: Matte World Digital
Christopher Lance .... digital compositor
Erik LaPlant .... digital coordinator: luma pictures
Kurt Lawson .... digital compositor
Mike Leben .... motion control
Kim LeBrane .... 3d coordinator: Hydraulx
Claudia Lecaros .... visual effects coordinator: Fuel VFX
Chris LeDoux .... sequence supervisor
Sun Lee .... matte painter: Hydraulx
Joel LeLièvre .... digital effects artist
Paul Lemeshko .... visual effects
C.J. LePage .... render department manager: Cafe FX
Dan Levitan .... digital supervisor
Letia Lewis .... previsualization artist
Erik Liles .... visual effects supervisor
Jarrod Linton .... pre-vis supervisor
Jason Locke .... lead matchmover
Justin Long .... vfx artist - camera dept
Derick Loo .... visual effects artist: Soho VFX
Sean Looper .... pipeline and tools supervisor
Mark Alan Loso .... compositor
Blaine Lougheed .... visual effects set coordinator: additional photography
Daniel Lu .... character TD: Soho VFX
Demis Lyall-Wilson .... digital compositor: Fuel VFX
Craig Lyn .... additional visual effects supervisor
Clayton Lyons .... assistant visual effects coordinator
Jessica Madsen .... digital artist
Allan Magled .... visual effects supervisor: Soho VFX
Kevin Mah .... visual effects artist: Soho VFX
Philippe Majdalani .... digital intermediate assistant producer
Sarah Maloney .... production coordinator: Digital Dimension (as Sarah Mihalec)
Alex Manita .... visual effects
Indah Maretha .... digital artist
Leonardo Martinez .... animator
Sean Mattini .... digital colorist assistant
Jim Maxwell .... digital matte artist
Morris May .... CG supervisor
Pat McClung .... visual effects supervisor (as Patrick McClung)
Ryan McDougal .... cg lead: CafeFX
Campbell McGrouther .... lighting technical director
John W. McInnis .... previz artist
Erika A. McKee .... visual effects producer: R!OT
Genevieve McMahon .... facility manager: visual effects
Jim McVay .... lighting technical director
Michael Meagher .... visual effects executive producer
Landon Medeiros .... digital compositor: Digital Dimension
Juan Melgoza .... digital artist
Anthony Meschi .... digital artist
David Michaels .... digital artist
Scott Michelson .... visual effects executive producer: Hydraulx
Steven Miller .... paint/roto artist: Hydraulx
Jonathan Mitchell .... visual effects artist
Hailey Moore .... texture artist
Travis Moore .... digital artist
Deepak More .... visual effects artist
Chris Morley .... compositing supervisor: Tippett Studio
Christopher Mullins .... animator: Tippett
Norah Mulroney .... digital compositor
Nick Murphy .... visual effects editor - rising sun pictures
Ross Nakamura .... digital compositor: Tippett Studio
Jonathan Neill .... cg supervisor: cinesite
Marla Neto .... visual effects production assistant: R!OT
Chun Seong Ng .... modeler: Hydraulx
Thomas Nittmann .... visual effects producer: lola visual effects
James P. Noon .... tracking
John Norris .... visual effects business affairs
Jordan Nounnan .... previs artist: Proof, Inc.
Brian Nugent .... Flame artist
Ciaran O'Connor .... digital compositor: Soho VFX
Hiroyuki Okubo .... visual effects artist
Dave Olivares .... visual effects technical director
Luke Olson .... visual effects technical director: CafeFX
Melissa Olson .... visual effects production assistant: Vancouver
Robert Olsson .... matte painter
Michael Orbing .... modeler: Fuel VFX
Desi Ortiz .... visual effects managing editor: CafeFX
Mihaela Orzea .... lead compositor
Molly Pabian .... visual effects production assistant: Digital Dimension
Premamurti Paetsch .... lighting technical director: Rising Sun Pictures
Eugene Paluso .... visual effects artist
Bruno Parenti .... digital compositor: Hydraulx
Clark Parkhurst .... Flame artist
Mitch Paulson .... second digital colorist: EFilm
Chris Payne .... compositor
Gerson Paz .... visual effects production assistant
Gregory Peczinka .... dynamics and simulations: Cinesite LTD
Long-Hai Pham .... visual effects artist: Hydraulx
Dawrath Phoue .... roto/paint artist: Luma Pictures
Nick Pitt-Owen .... visual effects artist
John Polyson .... visual effects editor: Hydraulx
Felix Pomeranz .... lead data wrangler
Justin Porter .... technical coordinator: Luma Pictures
Pavel Pranevsky .... CG supervisor: Luma Pictures
David Pritchard .... visual effects
Thomas Proctor .... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Tim Quarry .... animator: Rising Sun Pictures
Steven Quinones-Colon .... senior lighting technical director
Chris Radcliffe .... lead character modeler
Scott Rader .... senior inferno artist: Hydraulx
Vasisht Ramachandran .... lighting artist: Soho VFX
Pimentel A. Raphael .... animation supervisor
Satish Ratakonda .... digital compositor: Tippett Studio
Jorge Razon .... dynamics and simulations
Clint G. Reagan .... previz artist
Pete Reynolds .... pre-visualization artist
Kurtis Richmond .... matte painter: Fuel VFX
Michael Richmond .... i/o vfx support
Gizmo Rivera .... compositor
Andrew Roberts .... CG supervisor: Digital Dimension
Greg Rodin .... lead camera: Pacific Title and Art Studio
Bernardo Rodriguez .... vfx editor: CafeFX
Ken Rogerson .... visual effects producer: Matte World Digital
Karl Rogovin .... 3D coordinator: Hydraulx
Karl Rogovin .... digital artist: Hydraulx
Marcos Romero .... animator: Luma Pictures
David Rose .... digital compositor: Soho VFX
Marc A. Rousseau .... visual effects producer: Mokko Studio
Matthew Sabourin .... visual effects coordinator
Krystal Sae Eua .... model/texture artist: Hydraulx
Christopher Sage .... digital environment supervisor: Luma Pictures
Welbon Salaam .... production coordinator: Tippett Studio
Abe Saleh .... digital artist
Matthew Santoro .... visual effects artist
Robert Schajer .... pre-visualization producer: Frantic Films
Jordan Schilling .... digital compositor: Tippett Studio
Claude Schitter .... effects technical director: Cinesite
David Schnee .... lead digital compositor: Tippett Studio
David Schoneveld .... digital effects artist: Hydraulx
York N. Schueller .... character technical director
Steven J. Scott .... supervising digital colorist
Keith Sellers .... digital effects supervisor: Soho VFX
Laura Sevilla .... digital compositor
Rommel Shamoun .... compositor: Soho VFX
Payam Shohadai .... executive visual effects supervisor: Luma Pictures
Randal Shore .... visual effects executive producer: Frantic Films
Prateep Siamwalla .... tracking
Joey Sila .... digital compositor: Luma Pictures
Bobby Silman .... digital compositor: Frantic Films
Jared Simeth .... lead matte painter/compositor: Luma Pictures
Mychal Simka .... visual effects consultant: Cinema Production Services
Ravi Singapur .... lighting technical director
Thanapoom Siripopungul .... character technical director: Luma Pictures
Ryan Sivley .... animator: Luma Pictures
Bryan Smeall .... lead compositor: Soho VFX
Alex Smith .... compositor: Cinesite
Todd R. Smith .... compositor: Matte World Digital
Robert Snyder .... compositor
Eric So .... digital compositor
Maciek Sokalski .... digital compositor
Cameron Sonerson .... pre-visualisation artist
Safari Sosebee .... digital artist
Donna Sousa .... production coordinato: Matte World Digital
Ryan Stafford .... visual effects producer: Soho VFX
Frankie Stellato .... digital artist: SohoVFX
Jeremy Stewart .... previs artist
Michael Stewart .... pre-vis artist
Siouxsie Stewart .... production manager: Hatch
James Straus .... animation supervisor
Colin Strause .... visual effects designer: Hydraulx
Colin Strause .... visual effects supervisor: Hydraulx
Greg Strause .... visual effects designer: Hydraulx
Greg Strause .... visual effects supervisor: Hydraulx
Richard Sutherland .... effects artist: Luma Pictures
Mai Suzuki .... digital restoration artist
Steven Swanson .... visual effects supervising producer: Luma Pictures
Jeremiah Sweeney .... digital compositor: Hydraulx
Sarah Swick .... production manager: Soho VFX
Martin Tardif .... lighting technical director: Rising Sun Pictures
Britton Taylor .... digital artist
Cecile Tecson .... digital artist
Jacob Telleen .... render technical assistant: Tippett Studio
Radley Teruel .... digital artist
Damien Thaller .... senior digital matte painter: Rising Sun Pictures
Kim Tobin .... compositor: Cinesite (as Kim Worrall)
Shigeharu Tomotoshi .... visual effects
Christopher Townsend .... set visual effects supervisor
Micole Toyloy .... digital artist
Allen Tracy .... visual effects editor: Frantic Films Los Angeles
Morgan Trotter .... CG artist: Matte World Digital
Andrew Ryan Turner .... visual effects editor
Les Turner .... lead animator
Frederick B. Vega .... pipeline technical assistant: Tippett Studio (as Frederick Vega)
Alexander Vegh .... previsualization consultant
Sandeep Vengsarkar .... digital compositor
Heidy Villafane .... pre-visualization artist
Darren Wall .... cg supervisor: Frantic Films
Nye Warburton .... pre-visualization
Kyle Ware .... visual effects coordinator: Hydraulx
James Waterson .... digital compositor: Luma Pictures
David Weinstein .... pre-visualization lead
Cary Welton .... junior compositor
Hailey White .... previs artist
James Whitlam .... visual effects executive producer: Rising Sun Pictures
C. Jerome Williams .... roto/paint artist: Hydraulx
Edson Williams .... visual effects supervisor: lola visual effects
Emily Moss Wilson .... assistant coordinator: Fox Studios (as Emily M. Moss)
Andrew Winters .... visual effects
Martin Wiseman .... visual effects associate producer
Steven D. Wolff .... roto/paint artist: Hydraulx
Sunny Wong .... visual effects artist
Loeng Wong-Savun .... inferno artist
Aaron D. Wright .... visual effects coordinator: CafeFX
Elaine Wu .... animator: Luma Pictures
Matthew Wynne .... digital compositor
Xye .... tracking
Yoshiya Yamada .... modeling supervisor: Hydraulx
Kazuyoshi Yamagiwa .... Flame artist: Lola VFX
Shuichi Yoshida .... digital artist
Gareth Young .... pre-visualisation artist
Ahmed Yousry .... generalist td
Sonia Yu .... lighter: Luma Pictures
Kai Zhang .... digital compositor: Soho VFX
Loic Zimmermann .... character lead: Luma Pictures
Ryan Zuttermeister .... visual effects: Hydraulx
Benjamin Fiske .... digital artist (uncredited)
Amanda Instone .... digital artist (uncredited)
Chris Jackson .... paint/roto artist (uncredited)
Peter Pace .... matte painting supervisor (uncredited)
Chris Paizis .... matchmove and layout supervisor: Tippett Studio (uncredited)
Scott Palleiko .... digital effects artist: Cafe FX (uncredited)
David Santoyo .... digital i/o (uncredited)
Rick Smith .... digital compositor: Soho VFX (uncredited)
Dan Sukiennik .... matchmove technical director (uncredited)
Shuichi Suzuki .... cg modeler (uncredited)
 
Stunts
Shea Adams .... stunts
Lee Adamson .... stunts
Dave Alexander .... stunt rigger (as David Alexander)
Ric Anderson .... stunts
Ray Anthony .... stunts
Nickolas Baric .... stunts (as Nick Baric)
Andrea Berchtold .... stunt rigger
Andrea Berchtold .... stunts
Dalias Blake .... stunts
Glenn Boswell .... stunt coordinator
Bob Bowles .... stunts (as Robert Bowles)
Richard Bradshaw .... stunts
Byron J. Brochmann .... stunt actor
Chelsea Bruland .... stunts
Yves Cameron .... stunts
Marky Lee Campbell .... stunts
Mark Chin .... stunts
Dean Choe .... stunt coordinator
Tim Connolly .... stunts
Chris Coppard .... stunt rigger
Sebastian Dickins .... stunts
Mike Duncan .... stunts (as Michael Duncan)
Harley Durst .... stunts
Ashley Fairfield .... stunts
Dane Farwell .... stunts
Grant Fletcher .... stunt rigger
Corbin Fox .... stunt rigger
Jason Gammell .... stunts
Christopher Gordon .... stunts (as Chris Gordon)
Nigel Harbach .... stunts
Sam Hargrave .... stunts (as Samuel Hargrave)
Michael Hodge .... stunts
Neal Horton .... stunts
Beau Hurren .... stunts
Ernie Jackson .... stunts (as Ernest Jackson)
Robert Jago .... stunts
Charles Jarman .... stunts
Robert Jones .... stunts
Trevor Jones .... stunts
Ken Kirzinger .... stunts
Alex Kuzelicki .... stunts
William Lawrence .... stunts (as Bill Lawrence)
David Leitch .... action coordinator
Anthony McRae .... stunts
Chris Mitchell .... stunts
Mike Mitchell .... stunt coordinator (as Michael Mitchell)
Angela Moore .... stunts
Steve Morris .... stunts
Gaston Morrison .... stunts
Scott Nicholson .... stunts
Efosa Otuomagie .... stunts
Gulliver Page .... stunts
J.J. Perry .... stunt coordinator
Wayne Please .... stunts
Mick Roughan .... stunts
George Saliba .... stunts
Chad Sayn .... stunt rigger
Brett Sheerin .... stunts
Brian Smrz .... stunts
Anthony St. John .... stunts
Chad Stahelski .... action coordinator
Daniel Stevens .... stunts
Leon Stripp .... stunts
Sylvesta Stuart .... stunts
Carly Thomas .... stunt rigger
Theo Thomas .... stunt rigger
Kevin Thompson .... stunts
Bernadette Van Gyen .... assistant stunt coordinator
Marijke Rikki van Gyen .... stunt assistant (as Rikki Van Gyen)
Mark Wickham .... high line rigger
Judd Wild .... stunts
Scott Adkins .... stunt performer (uncredited)
Ric Anderson .... additional stunt coordinator (uncredited)
Nickolas Baric .... stunt double: Liev Schreiber (uncredited)
Dexter Bell .... stunt performer (uncredited)
Richard Bradshaw .... stunt double: Hugh Jackman (uncredited)
Mark Chin .... stunt double: Daniel Henney (uncredited)
Tim Connolly .... stunt double: Liev Schreiber (uncredited)
George Crayton .... utility stunts (uncredited)
Haydn Dalton .... stunt performer (uncredited)
Sebastian Dickins .... stunt rigger (uncredited)
Mark Duncan .... stunts (uncredited)
Stephen Dunlevy .... utility stunts (uncredited)
Jonathan Eusebio .... stunts (uncredited)
Ashley Fairfield .... stunt double: Logan (uncredited)
Christopher Gordon .... stunt double: Taylor Kitsch (uncredited)
Dean Gould .... stunt performer (uncredited)
Guillermo Grispo .... utility stunts (uncredited)
Brendan Guerin .... stunt performer (uncredited)
Sam Hargrave .... stunt double: Gambit/Victor Creed (uncredited)
Daniel Hernandez .... stunts (uncredited)
Brian Ho .... stunt double: Daniel Henney (uncredited)
Mick Hodge .... stunt performer (uncredited)
Beau Hurren .... stunt double: Tim Pocock (uncredited)
Brendan Jakins .... stunt rigger (uncredited)
Allen Jo .... stunts (uncredited)
Ralf Koch .... stunt rigger (uncredited)
Dennis Kreusler .... utility stunts (uncredited)
Nathan Lawson .... stunt performer (uncredited)
Jim Michaels .... utility stunts (uncredited)
Angela Moore .... stunt double: Lynn Collins (uncredited)
Vince Murdocco .... stunt driver (uncredited)
Scott Nicholson .... stunt double: Hugh Jackman (uncredited)
Gulliver Page .... stunt rigger (uncredited)
Philip Partridge .... stunt performer (uncredited)
Brett Praed .... stunt performer (uncredited)
Jeffrey C. Robinson .... stunt double: Ryan Reynolds: Canadian unit (uncredited)
George Saliba .... utility stunts (uncredited)
Ben Siemer .... stunt performer (uncredited)
Kimani Ray Smith .... stunt performer (uncredited)
Daniel Stevens .... stunt double: Hugh Jackman (uncredited)
Monte Thompson .... stunt rigger (uncredited)
Ryan Watson .... fight choreography (uncredited)
Ryan Watson .... stunts (uncredited)
Chris Weir .... stunt performer (uncredited)
Joshua Dean Williams .... utility stunts (uncredited)
Brian P. Williamson .... utility stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Mark G. Alexander .... lighting technician: re-shoots
Tim Arasheben .... camera operator: second unit
Stephen Arnott .... rigging grip
Marcus Ballantine .... grip
Craig 'Bart' Bartlett .... grip
Greg Beaton .... first assistant camera operator:
Tov Belling .... first assistant camera
Ian Bird .... dolly grip
Dane Bjerno .... aerial camera technician
Hans Bjerno .... aerial director of photography
Jeffery Bjorgum .... video assistant: Vancouver
Larry Blanford .... director of photography: second unit, Canada
Mal Booth .... dolly grip
Bruce Borland .... electrician
Richard Bradshaw .... camera operator: second unit
Jake Capistron .... eclipse technician
Daniel Carlisle .... electrician
Jessica Clarke-Nash .... preview assistant
John Clothier .... camera operator: "a" camera
Scott Cozens .... second assistant camera: "b" camera
Sean Davis .... best boy
Inaki DeUbago .... second assistant additional camera
Sean Edmiston .... rigging lighting technician
Drew English .... clapper loader
James H. Fisher .... still photographer (as James Fisher)
Lachlan French .... video assist assistant
Lee Gibeau .... grip
Mark Goellnicht .... Steadicam operator
Mark Goellnicht .... camera operator: second unit
Dan Gorval .... best boy grip
Peter Graf .... aerial camera system tech super g
Brendan Gribble .... first assistant camera
Mark Harris .... best boy rigging electrics
James Hopwood .... best boy
Adam Hunter .... second unit: best boy
Gillian Huxley .... rigging grip
Randy A. Jablonka .... lighting technician:re-shoots
Dale H. Jahraus .... camera operator: "b" camera
Neil James .... rigging electrics
Dave Joshi .... digital video assist operator: additional photography
Geoff Kelly .... rigging coordinator
Darrin Keough .... camera operator: "b" camera
Ryan Ketchum .... lighting technician
Chris Kieffer .... video graphics
Jeff Kuzyk .... lighting technician: re-shoots
Ian R.C. Levine .... second assistant: "a" camera: Vancouver
Stephen Maier .... first assistant camera: "a" camera
Alan Markfield .... still photographer
Taylor Matheson .... first assistant camera: "a" camera, additional photography
Steve Mathis .... gaffer
Calum McFarlane .... additional camera operator
Jason McPhee .... dolly grip
Hugh Meikle .... generator operator: additional photography
Tim Milligan .... b dolly grip
Saubrie Mohamed .... rigging electrics
Dan Morrison .... second assistant camera: additional photography
Luke Nixon .... first assistant camera: second unit
Eoin O'Liddigh .... additional second assistant camera
Luis Olivares .... video assist operator
Kim Olsen .... key grip: second unit
Peter Pacula .... rigging grip
Myron Parran .... first assistant camera: second unit: New Orleans
Sasha Proctor .... second assistant camera "b" camera: second unit
Mark Rogers .... additional still photographer
Peter Rosenfeld .... Steadicam operator
Peter Rosenfeld .... camera operator: "a" camera
Alys Rowe .... assistant camera
Christian Schauz .... lighting technician
Rod Scott .... head rigger
Leon Serginson .... grip: re-shoots
Paul Shakeshaft .... b camera first assistant
Paul Shakeshaft .... first assistant camera: "b" camera
Jim Sheedy .... second unit: rigging grip
Brad Shield .... director of photography: second unit, Australia
Trig Singer .... camera operator: "b" camera
Steve Smith .... key grip
Troy James Sobotka .... leadman grip
Ryan Spearman .... first assistant camera
Matthew Spowart .... film loader
Greg Tidman .... key rigging grip
Jarrod Tiffin .... rigging gaffer
Lionel Tozer .... grip
Brett Tracey .... second assistant camera: "b" camera
Pat Waller .... grip
Helen Ward .... "a" second assistant camera
Jay Weston .... video assist
Lance White .... digital video assist operator: Vancouver
Shamus Whiting-Hewlett .... electrician
Susannah Wimberley .... preview assistant
Jayden York .... libra head technician
Mischa Chaleyer-Kynaston .... epk cinematographer (uncredited)
Toby Conway .... grip assistant (uncredited)
Peni Loloa .... electrician (uncredited)
 
Animation Department
Michael Brunet .... lead animator
Scott Fritts .... animator
Jerad Marantz .... character designer
Lee McNair .... senior animator
Aaron Sims .... character designer
William 'Rocky' Vanoost .... cinematic animator
 
Casting Department
Heike Brandstatter .... casting: canada
Andrea Brown .... extras casting director
Elizabeth Coulon .... additional casting: second unit: Louisiana
Casey Dawson .... extras casting coordinator
Emer Harkin .... extras casting
Shayna Markowitz .... casting assistant
Coreen Mayrs .... casting: canada
Caitlin McKenna-Wilkinson .... adr voice casting
David Newman .... casting assistant
Amy Nygaard .... casting assistant
Alanna Perry .... extras casting director
Morgan Smallbone .... extras casting assistant
Matthew Paul Spriggs .... additional casting
Tannis Vallely .... casting associate
Karen Wood .... extras casting
 
Costume and Wardrobe Department
Michelle Baines .... costume set supervisor: additional photography
Julie Barton .... personal costumer: Mr. Jackman (as Julia Barton)
Gloria Bava .... head costume cutter: men
Christine Bieselin Clark .... assistant costume designer (as Christine Bieselin)
Phillip Boutte Jr. .... costume illustrator
Mark Campbell .... costume researcher
Kristin Dangl .... costumer
Lynne Duggins .... costumes production assistant
Stephanie Elzas .... costume assistant
Amanda Enders .... set costumer
Erin Fisher .... costume assistant
Melanie Ghisays .... key costumer
Margaret Gill .... seamstress
Amy Glenn .... costume shopper
Leonie Grace .... costumer
Kim M. Holly .... key costumer
Andrea Hood .... key costumer
Mitchell Ray Kenney .... costume supervisor
Corinne Mameli .... costume department coordinator
Alison McCosh .... assistant costume designer
Samantha Morley .... set costumer
Anna Munro .... textile artist
Tisha D. Nagel .... costumer (as Tisha Jahnke)
Nicola Ryall .... costume set supervisor: second unit: re-shoot
Felipe Sanchez .... costume illustrator
Zoe Skinner .... costume art finisher
Douglas J. Stewart .... costume textile artist
Jack Taggart .... costume ager/dyer
Danny Vick .... costumer
Amy Wright .... costume breakdown artist
 
Editorial Department
Joey Amron .... editorial production assistant
Logan Breit .... first assistant editor
Gary Burritt .... negative cutter
George Chavez .... color timer
Cameron D'Arcy .... dailies colorist: second unit
Michelle Junee .... post-production coordinator
Amanda Knight .... dailies telecine assistant
Amy Pawlowski .... digital intermediate editor
Loan Phan .... digital intermediate producer
Steven J. Scott .... supervising digital colorist
Ken Terry .... first assistant editor
Kento Watanabe .... second assistant editor
Brian George .... colorist: Efilm (uncredited)
Michael LeMinh Nguyen .... avid technical support: Spectrum Films (uncredited)
 
Music Department
Halli Cauthery .... composer: additional music
Meri Gavin .... music editor
Gregory Geiger .... musician (singer)
Alex Gibson .... music editor
Harry Gregson-Williams .... conductor
Jennifer Hammond .... orchestrator
Tom Hardisty .... digital score recordist
Hybrid .... composer: additional music
Hybrid .... music programmer
Joel Iwataki .... music scoring mixer
Costa Kotselas .... music engineer
Anthony Lledo .... composer: additional music
Anthony Lledo .... music programmer
Jamie Luker .... music scoring engineer
Malcolm Luker .... music scoring mixer
Frank Macchia .... music preparation
Hugh Marsh .... musician: electric violin
Esther McIntosh .... orchestration coordinator
Ladd McIntosh .... lead orchestrator
Aaron Meyer .... music preparation
Drea Pressley .... score vocalist
Jasper Randall .... choir contractor
Peter Rotter .... orchestra contractor
Mark Edward Smith .... score vocalist
Geoff Stradling .... orchestrator
James Thatcher .... musician: french horn
Martin Tillman .... musician: electric cello soloist
Booker White .... head of music preparation
Michael White .... musician: trumpet
Richard Whitfield .... music editor
Christopher Willis .... composer: additional music
Mark Jan Wlodarkiewicz .... music editor: temp
 
Transportation Department
Greg Farmer .... picture car coordinator: additional photography
Rob Flanagan .... driver: cast
David Holm .... transportation captain: additional photography
Scott Irvine .... transportation coordinator: additional photography
Isaac Lane .... transportation captain
Richard Mugridge .... assistant transportation manager
Robert Steeves .... transportation captain: second unit
Clint Wilcox .... transportation co-captain: additional photography
Ian Thompson .... fire truck wrangler (uncredited)
 
Other crew
Charlie Araki .... first assistant accountant: US
Greg Aronowitz .... promotional art
Gunner Ashford .... assistant armorer
Tara Aucoin .... assistant: Mrs. Shuler Donner
Mary Barltrop .... location scout
Kim Barnard .... base camp production assistant
Kim Barnard .... base camp production assistant: New Orleans
Mike Barnard .... production assistant
David Beaumont .... production assistant
Lesley Beglan-Pagotto .... unit assistant
Carl Blacklidge .... marine coordinator
Ron Blecker .... military advisor
John Bowring .... key armorer
Faa Brimmo .... voice looping
Bill Burns .... location scout
Rachael Campbell .... assistant accountant
Chelsea Cassio .... script assistant
Gary Coleman .... unit assistant
Jared Connon .... location manager
Lauren Cooper .... location coordinator
Nicholas Copping .... production coordinator: second unit
Nicole Coulston .... travel coordinator
Melissa Crich .... production coordinator: Vancouver Unit (as Melissa F. Barrie)
Arvid Cristina .... production assistant
Clare Cunningham .... accountant: art department
Biatta Czerkies .... production secretary
Judy Dale .... production coordinator
Casey Dawson .... travel co-ordinator
Lexi de Toth .... production assistant (as Alexis Lever)
Nancy Dentice .... assistant production coordinator
James D. Dever .... technical advisor: military
Dawn Dininger .... special make-up effects
Jack Dubnicek .... assistant: Mrs. Shuler Donner
Patrick Elkington .... unit assistant
Sophie Fabbri-Jackson .... script supervisor second unit
Michael Fahd .... production runner
Taylor M. Favale .... second assistant accountant
Bridie Ferguson .... unit assistant
Chloe Finch .... production assistant
Chad Fitz .... office production assistant
Jane Forrest .... production coordinator
Paul Fraser .... set medic
Colin Galloway .... payroll accountant: US
Selena Ginger .... payroll accountant
Paul Giordano .... assistant location manager: canada
Andrew Golden .... production assistant
Ann Goobie .... location manager
Curtis Greenwood .... assistant: Mr. Palermo
Dana A. Hanby .... location manager: second unit
Katie Harris .... unit nurse
Michelle Hartig .... assistant payroll accountant
Michael Hendrickson .... production executive: Fox
Connie Hendrix .... visual effects assistant accounting coordinator
James Hinton .... first assistant accountant
Michael Horvath .... production runner
Paul John Hunter .... location manager
Joel Hurley .... location scout
Yasmine Jade .... payroll accountant
Nick Jeffrey .... assistant accountant
Matt Jermyn .... video split assistant
Eric Johnson .... production assistant
Jonny Kennerley .... assistant production coordinator
Ruth Kesler .... production coordinator: New Orleans, second Unit
Tilu Khalayi .... assistant accountant
Kristin Kruger .... first assistant accountant
Susan Lambie .... script supervisor
Janet Lane .... payroll clerk
Seth Larney .... technical supervisor
Christian Laub .... production assistant
Ilana Lazar .... assistant production coordinator
Ilana Lazar .... equipment coordinator
Willan Leung .... production assistant
Matt Lindquist .... adr actor
Kathy Liska .... assistant: Mrs. Shuler Donner
Laura Livingstone .... first assistant production coordinator: Vancouver Unit
Ryan Ludlow .... assistant: Mr. Jackman
Spencer Hon Lui .... second assistant production coordinator
Jason Mack .... cast security
Caroline MacVicar .... production assistant
Gideon Marshall .... armorer
Mark Martin .... assistant: Mr. Hood
Keith McCormick .... production secretary
Stephen McGillen .... assistant accountant
Sean Meade .... key production assistant: additional photography
Rachael Meadow .... office production assistant: New Orleans, second unit
Irving Milgrom .... production assistant
Naomi Mitchell .... production assistant
Reza Mokhtar .... unit caterer
Casey Moore .... production assistant: New Orleans
Jain Moralee .... assistant: Mr. Palermo
Michael Moran .... production assistant
Wendi Morris .... assistant: will.i.am
Madelyn Most .... assistant to second unit director
Douglas Ngai .... on-set production assistant
Sharon Ninness .... location unit coordinator
Frédéric North .... helicopter pilot (as Fred North)
Frances O'Dea .... production assistant
Rick Pagotto .... unit assistant
Mikki Pallas .... personal assistant to cast
Peggy Pere .... aerial ground coordinator
Rachel Perez .... set production assistant: 2nd unit: New Orleans
J.J. Perry .... additional fight choreographer
Korey Petrie .... production assistant
Jess Platt .... dialect coach
Gareth Price .... location manager
Matt Reitsma .... textile artist
Chris Reynolds .... location scout
Helen Rosoux .... second assistant accountant
Steve Salada .... production coordinator
Lisa Shaunessy .... development executive
Rick Shuster .... helicopter pilot
Adam Signorelli .... production runner
Ashley Joelle Smith .... production assistant
Ben Solomon .... production runner
Ryan Steacy .... armorer: Canadian crew
Steve Steenstrup .... senior armorer
Mark C. Stevens .... key set production assistant: second unit
Victoria Sullivan .... script supervisor
Jasper Susi .... accounting clerk
Trudy Talbot .... production accountant
Quay Terry .... military historian
David Scott Thomson .... key production assistant: additional photography
Gary Ticehurst .... helicopter pilot
Imogen Trowell .... production assistant
Taris Tyler .... stand in: Hugh Jackman
Greg Tynan .... on-set production assistant
Elizabeth Tyson .... production assistant
Angie Varrecchio .... production assistant: New Orleans
Karla Wallace .... assistant production coordinator
Maralyn Walton .... unit assistant
Wade Whitman .... location scout: New Orleans
Lesley Wise .... legal & business affairs: Ingenious Media
Sean Wolput .... key production assistant: additional photography: second unit )
Michele Wright .... key second assistant accountant
Henry Downes .... assistant at brownlow hill location (uncredited)
Alexandra Ducocq .... executive assistant: hugh jackman (uncredited)
Warner Loughlin .... acting coach (uncredited)
Stuart Monksfield .... project manager (uncredited)
 
Thanks
Derek Hoffman .... the producers wish to thank
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Wolverine: X-Men Zero" - Japan (English title)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for intense sequences of action and violence, and some partial nudity
Runtime:
107 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:16 | Australia:M | Austria:16 | Brazil:14 (re-rating on appeal) | Canada:14A (Alberta/British Columbia) | Canada:PG (Manitoba/Ontario) | Canada:13+ (Quebec) | Denmark:11 | Finland:K-13 | France:U | Germany:16 (cut) (theatrical version) | Germany:16 (uncut) (home video version) | Hong Kong:IIA | Iceland:14 | Ireland:12A | Japan:G | Malaysia:PG-13 | Mexico:B | Netherlands:12 | New Zealand:M | Norway:15 | Peru:14 | Philippines:PG-13 (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Africa:13V | South Korea:12 | Sweden:15 | Switzerland:14 (canton of Geneva) | Switzerland:14 (canton of Vaud) | Taiwan:R-12 | UK:12A | USA:PG-13 (certificate #44640)

Did You Know?

Trivia:
In some scenes Wolverine's claws were created through computer-generated imagery since the props being used in those scenes looked obvious.See more »
Goofs:
Factual errors: When Wolverine and Gambit are flying in the plane, they are carrying on a normal conversation but without the use of headsets. In a small, two-seater plane it's nearly impossible to hear your own voice screaming, much less someone next to you, because of the proximity of the engine to the passengers.See more »
Quotes:
[first lines]
Young Victor Creed:You're always sick.
Young James Logan:You were sick when you were my age.
See more »
Movie Connections:
Referenced in Chennai Express (2013)See more »
Soundtrack:
HávamálSee more »

FAQ

How old is Wolverine in this movie?
Who is the frozen person with two differently coloured eyes?
Does this movie accurately portray Wolverine's origins?
See more »
73 out of 124 people found the following review useful.
Awesome - why are people complaining?!, 6 May 2009
Author: gabriel-80 from Copenhagen, Denmark

I have no idea as to why people bash Wolverine. I think its an extremely well made, highly entertaining movie with great acting and a fitting storyline. Its also pretty dark and uncompromising in many scenes.

The fight scenes are brutal and intense which makes them really awesome.

I was actually surprised by some of the plot twists. Great.

The opening title sequence should win some kind of award. Gave me goose bumps. The editing is perfect.

Only complaint is the few plot holes towards the X-men trilogy.

Was the above review useful to you?
See more (621 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for X-Men Origins: Wolverine (2009)
Recent Posts (updated daily)User
6.7 My Ass owenomahony21
What was so terrible(excluding comic inaccuracies) wwiisgttom
Dukes' Tattoo berni_rn-869-873544
Despite what they did to deadpool... seand90
Dear Any Human Being Who Rated This a 10. WHY? mrsamburgess
To all those that said this was the worst movie ever made. Ace1389
See more »

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.