IMDb > Captain America: The First Avenger (2011)
Captain America: The First Avenger
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Captain America: The First Avenger (2011) More at IMDbPro »

Photos (See all 138 | slideshow) Videos (see all 17)
Captain America: The First Avenger -- After being deemed unfit for military service, Steve Rogers volunteers for a top secret research project that turns him into Captain America, a superhero dedicated to defending America's ideals.
Captain America: The First Avenger -- A clip from Captain America: The First Avenger
Captain America: The First Avenger -- Look back at Marvel's Phase 1 & 2 that was previously shown Comic-Con 2014.
Captain America: The First Avenger -- Interview: "Hayley Atwell On What Drew Her To The Character Peggy"
Captain America: The First Avenger -- A TV trailer for Captain America: The First Avenger

Overview

User Rating:
6.8/10   336,235 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 15% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Christopher Markus (screenplay) &
Stephen McFeely (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Captain America: The First Avenger on IMDbPro.
Release Date:
22 July 2011 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
When patriots become heroes See more »
Plot:
Steve Rogers, a rejected military soldier transforms into Captain America after taking a dose of a "Super-Soldier serum". But being Captain America comes at a price if he attempts to take down a war monger and a terrorist organization. Full summary » | Full synopsis »
Awards:
3 wins & 40 nominations See more »
User Reviews:
"A weak man knows the value of strength." See more (626 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Chris Evans ... Captain America / Steve Rogers

Hayley Atwell ... Peggy Carter

Sebastian Stan ... James Buchanan 'Bucky' Barnes

Tommy Lee Jones ... Colonel Chester Phillips

Hugo Weaving ... Johann Schmidt / Red Skull

Dominic Cooper ... Howard Stark

Richard Armitage ... Heinz Kruger

Stanley Tucci ... Dr. Abraham Erskine

Samuel L. Jackson ... Nick Fury

Toby Jones ... Dr. Arnim Zola
Bruno Ricci ... Jacques Dernier

Neal McDonough ... Timothy 'Dum Dum' Dugan

Derek Luke ... Gabe Jones

Kenneth Choi ... Jim Morita

JJ Feild ... James Montgomery Falsworth

Lex Shrapnel ... Gilmore Hodge

Michael Brandon ... Senator Brandt

Martin Sherman ... Brandt's Aide (as Martin T. Sherman)

Natalie Dormer ... Pvt. Lorraine
Oscar Pearce ... Search Team Leader

William Hope ... SHIELD Lieutenant

Nicholas Pinnock ... SHIELD Tech

Marek Oravec ... Jan

David Bradley ... Tower Keeper
Leander Deeny ... Barman

Sam Hoare ... Nervous Recruit
Simon Kunz ... 4F Doctor
Kieran O'Connor ... Loud Jerk

Jenna Coleman ... Connie (as Jenna-Louise Coleman)

Sophie Colquhoun ... Bonnie

Doug Cockle ... Young Doctor

Ben Batt ... Enlistment Office MP
Mollie Fitzgerald ... Stark Girl

Damon Driver ... Sergeant Duffy (as Damon J. Driver)
David McKail ... Johann Schmidt's Artist
Amanda Walker ... Antique Store Owner
Richard Freeman ... SSR Doctor
Katherine Press ... Project Rebirth Nurse
Sergio Corvino ... Kruger's Aide

Marcello Walton ... Undercover Bum
Vincent Montuel ... Undercover Bum

Fabrizio Santino ... Kruger's Driver
Maxwell Newman ... Boy at Dock

Anatole Taubman ... Roeder
Jan Pohl ... Hutter

Erich Redman ... Schneider

Rosanna Hoult ... The Star Spangled Singer
Naomi Slights ... The Star Spangled Singer
Kirsty Mather ... The Star Spangled Singer
Megan Sanderson ... Kid in USO Audience
Darren Simpson ... Kid in USO Audience
Fernanda Toker ... Newsstand Mom

Laura Haddock ... Autograph Seeker

James Payton ... 'Adolph Hitler'

Ronan Raftery ... Army Heckler

Nick Hendrix ... Army Heckler

Luke Allen-Gale ... Army Heckler

Jack Gordon ... Army Heckler

Ben Uttley ... HYDRA Guard / HYDRA Pilot
Kevin Millington ... Stark's Engineer

Patrick Monckeberg ... Manager Velt
Peter Stark ... HYDRA Lieutenant

Amanda Righetti ... SHIELD Agent
Jennifer Abbotts ... USO Dancer
Michelle Antrobus ... USO Dancer
Lucy Dean ... USO Dancer
Erin Dusek ... USO Dancer
Nicole Evans ... USO Dancer
Lizzi Franklin ... USO Dancer
Emma Harris ... USO Dancer
Rachael Isherwood ... USO Dancer
Danielle Kelly ... USO Dancer
Nicole May ... USO Dancer
Stevie-Jean McGuire ... USO Dancer
Anna McNicholas ... USO Dancer
Rosie Pethullis ... USO Dancer
Jessica Powell ... USO Dancer
Rachel Quartley ... USO Dancer
Sarah Riches ... USO Dancer
Holly Rostron ... USO Dancer
Caroline Royce ... USO Dancer
Stephanie Jayne Thompson ... USO Dancer
Lucie Waugh ... USO Dancer
Billy Lozowski ... USO Drummer
Gregory Paulett ... USO Drummer
Adam Birch ... USO Drummer
Adam Kent ... USO Drummer
Wiliam Morris ... USO Drummer (as William Morris)
David Sdall ... USO Drummer
Paul Simmons ... USO Drummer
Marc Wheeler ... USO Drummer
Chris Diggle ... USO Drummer
Michael Humphrey ... USO Drummer
rest of cast listed alphabetically:

Raed Abbas ... Prisoner of War (uncredited)
Colin Alltree ... Senator Security (uncredited)
Anthony Milton ... US Soldier (uncredited)
Michael Aston ... Businessman (uncredited)
Mark Badham ... Sgt US Marine (uncredited)

Russell Balogh ... Hydra Heavy Artillery Soldier (uncredited)

Paul Bergquist ... Bookshop Owner (uncredited)
Paul Blackwell ... Soldier (uncredited)
Mark Callum ... Newspaper Stole Holder (uncredited)

James Chahine ... Army Heckler (uncredited)
Robert Clayton ... US Marine 4th Battalion (uncredited)
Jack Conway ... SHIELD Agent (uncredited)

Graham Curry ... US Marine 4th Battalion (uncredited)

Eddie Davenport ... HYDRA Soldier (uncredited)
Paul Davies ... Hydra Soldier (uncredited)
Joshua Ferdinand ... US Marine (uncredited)

Scott Ford ... German Soldier (uncredited)

Spencer Garrett ... Newsreel Announcer (uncredited)

Joe Garvey ... HYDRA Guard (uncredited)
Leigh Holland ... U.S. Soldier (uncredited)

Todd Von Joel ... Hydra Soldier (uncredited)
Jacob Johnston ... HYDRA Soldier (uncredited)
Chris Jorie ... Reporter (uncredited)

Matt Kohler ... HYDRA Soldier (uncredited)

Stan Lee ... General (uncredited)

Steve Leighton ... Brooklyn Tour Guide (uncredited)

Addison LeMay ... SHIELD Agent X (uncredited)
Teresa Mahoney ... US Civilian (uncredited)
Alan Mandel ... Prisoner of War (uncredited)
Josh Margulies ... Brooklyn Pedestrian (uncredited)
Brian Niblett ... Theatre Spectator (uncredited)

Nathan Nolan ... SHIELD Lieutenant (uncredited)
Martin Poole ... Theatre Spectator (uncredited)
Colin Reilly ... US Infantry Soldier (uncredited)
Shane Salter ... Hydra / Military Police (uncredited)

Geoff Searle ... US Marine (uncredited)

Drew Sherman ... HYDRA Soldier (uncredited)

Colin Stinton ... New York Taxi Driver (uncredited)

Michael Swan ... Dodgers Announcer (voice) (uncredited)

Jayme Swiftt ... Soldier (uncredited)
Sy Turner ... Hydra Soldier (uncredited)
Matt Tyzack ... Scientist (uncredited)

Directed by
Joe Johnston 
 
Writing credits
(WGA)
Christopher Markus (screenplay) &
Stephen McFeely (screenplay)

Joe Simon (comic books) and
Jack Kirby (comic books)

Produced by
Victoria Alonso .... co-producer
Mitchell Bell .... associate producer (as Mitch Bell)
Stephen Broussard .... co-producer
Louis D'Esposito .... executive producer
Kevin Feige .... producer
Alan Fine .... executive producer
Nigel Gostelow .... executive producer
Joe Johnston .... executive producer
Stan Lee .... executive producer
David Maisel .... executive producer
Richard Whelan .... associate producer
 
Original Music by
Alan Silvestri (music by)
 
Cinematography by
Shelly Johnson (director of photography)
 
Film Editing by
Robert Dalva 
Jeffrey Ford 
 
Casting by
Sarah Finn  (as Sarah Halley Finn)
Randi Hiller 
Priscilla John 
 
Production Design by
Rick Heinrichs 
 
Art Direction by
Dean Clegg 
John Dexter (supervising art director)
Phil Harvey 
Jason Knox-Johnston 
Chris Lowe (supervising art director)
Andy Nicholson (supervising art director)
Phil Sims 
 
Set Decoration by
John Bush 
 
Costume Design by
Anna B. Sheppard 
 
Makeup Department
Inma Azorin .... crowd hair stylist
Helen Barrett .... hair stylist
Helen Barrett .... makeup artist
Lily Beckett .... daily crowd makeup artist
Jacqueline Bhavnani .... hair stylist
Jacqueline Bhavnani .... makeup artist
Paul Boyce .... makeup artist
Anita Brabec .... makeup artist
Benjamin Brown .... prosthetics modeller
Cathy Burczak .... hair stylist (as Catherine Burczak)
Cathy Burczak .... makeup artist (as Catherine Burczak)
Karen Cohen .... hair stylist: second unit
Karen Cohen .... make-up artist: second unit
Rebecca Cole .... hair stylist
Rebecca Cole .... makeup artist
Carolyn Cousins .... hair stylist
Carolyn Cousins .... makeup artist
Julie Dartnell .... hair stylist
Julie Dartnell .... makeup artist
Cheryl Eckert .... key hair stylist: USA
Mark English .... hair stylist
Mark English .... makeup artist
Kathryn Fa .... hairstylist
Kathryn Fa .... make up
Ann Fenton .... hair and makeup artist
Linda D. Flowers .... hair department head (US portion)
Richard Glass .... contact lens optician
Joanne Glover .... prosthetics modeller (as Jo Glover)
Belinda Green-Smith .... hair artist: dailies
Belinda Green-Smith .... makeup artist: dailies
Sarah Grispo .... hair stylist
Sarah Grispo .... makeup artist
Sarah Hamilton .... make-up and hair trainee
Rod Hamlin .... prosthetics mould maker
Jenny Hammond .... makeup artist: crowd dailies
Shaune Harrison .... prosthetic sculptor
Victoria Holt .... special makeup effects artist
Colin Jackman .... sculptor
Carmel Jackson .... hair stylist
Carmel Jackson .... makeup artist
Olivia Jones .... crowd makeup artist
Julie Kendrick .... hair stylist
Julie Kendrick .... makeup artist
James Kerndt .... prosthetics modeller
Denise Kum .... makeup artist: dailies
Louise Luxton .... hair stylist
Louise Luxton .... makeup artist
Chris Lyons .... special effects teeth
Sarah Jane Marks .... crowd hair stylist
Sarah Jane Marks .... crowd makeup
Emma Mash .... makeup trainee: daily
Lois McIntosh .... hair stylist
Lois McIntosh .... makeup artist
Kirsty Mcqueen .... make-up and hair trainee
Daniel Meaker .... prosthetics modeller
Liz Michie .... hair stylist
Liz Michie .... makeup artist
Jon Moore .... prosthetics modeller
Julian Murray .... prosthetics sculptor
Tracy O'Brien .... prosthetics modeller
Susie O'Sullivan .... prosthetics modeller
Adam James Phillips .... crowd hairdresser
Stuart Richards .... prosthetics modeller
Maralyn Sherman .... hair stylist
Maralyn Sherman .... makeup artist
Colin Shulver .... prosthetics sculptor
Andrew Simonin .... crowd hairdresser
Kate Alexandra Smith .... prosthetics modeller
Nadia Stacey .... daily hair stylist
Malwina Suwinska .... crowd hair trainee
Malwina Suwinska .... crowd makeup trainee
Emily Swift .... hair & makeup trainee: daily
Julia Vernon .... crowd hair supervisor
Julia Vernon .... crowd makeup supervisor
Brian Waltsak .... makeup artist
Lisa Westcott .... hair designer
Lisa Westcott .... makeup designer
Josh Weston .... prosthetic sculptor
David White .... prosthetics designer
Claire Williams .... additional makeup artist: crowd
Patt Foad .... crowd makeup trainee: dailies (uncredited)
Julie Wright .... prosthetics artist (uncredited)
 
Production Management
Lori Berlanga .... production supervisor: USA
Sam Breckman .... production manager
Louis D'Esposito .... unit production manager
Howell Gibbens .... production manager: second unit
Jodie Gregory .... unit manager: studio, Longcross
Stratton Leopold .... unit production manager
Siobhan Lyons .... production manager: second unit
Bruce Markoe .... post-production executive
Peter Mavromates .... post-production supervisor
Adam Teeuw .... unit manager: studio
Michael Tinger .... post-production supervisor
Suzie F. Wiesmann .... production manager (as Suzie Wiesman)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Thomas Alibone .... third assistant director: second unit
Guy Campbell .... additional third assistant director
Glen Carroll .... additional crowd assistant director
Joey Coughlin .... second assistant director: floor
Laurie Deuters .... daily assistant director
Gayle Dickie .... third assistant director
Clare Glass .... assistant director: crowd
Sarah Hood .... additional third assistant director
Alexandra Jordan .... crowd assistant director
Larry D. Katz .... second second assistant director: Los Angeles
Terence Madden .... second assistant director: second unit
Terry Madden .... first assistant director: second unit
Jeremy Marks .... second second assistant director: New York
Eddie Micallef .... second assistant director: New York
Carolyn Milner .... second assistant director: crowd
George Nelson .... additional third assistant director
Douglas Plasse .... key second assistant director: Los Angeles (as Doug Plasse)
Douglas Plasse .... second assistant director: Los Angeles
Samar Pollitt .... second assistant director
Nanw Rowlands .... assistant director: crowd
Paul Sacks .... additional third assistant director: second unit
Toby Spanton .... additional third assistant director
Jonathan Taylor .... second unit director
Glen Trotiner .... first assistant director: New York
Greg Tynan .... daily assistant director
Richard Whelan .... first assistant director
Andy Young .... dailies assistant director
Doug Coleman .... second unit director (uncredited)
 
Art Department
Adam Aitken .... plasterer
Roxana Alexandru .... draughtsperson
John Allen .... carpenter
Martin Asbury .... storyboard artist
Philip Babbage .... supervising plasterer
Jason Babcock .... plasterer (as Jason Badcock)
Geoff Bacon .... plasterer
Matthew Baker .... prop maker
Dave Ball .... chargehand carpenter
Graeme Barford .... carpenter
Keith Batterbee .... rigger
James Bede .... carpenter
Syd Bell .... carpenter
Andrew Bennett .... draughtsman
Lee Betis .... painter (as Lee Betts)
Robert Betts .... painter (as Bob Betts)
Emily Bick .... modeller
Alice Biddle .... draughtsperson
Bruce Bigg .... prop hand
Sean Bird .... plasterer
Paul Blandford .... plasterer
Brent Boates .... storyboard artist
John Bohan .... construction manager
Nick Bohan .... painter
Mauro Borrelli .... illustrator
Alex Boswell .... standby chargehand propman: second unit
Nick Bowen .... stand-by painter: second unit
Tony Boxall .... plasterer
Matt Boyton .... prop maker
Joshua Breckman .... props trainee
Adam Brockbank .... concept artist
Matthew Broderick .... stand-by propman
Zoe Byrne .... art department assistant
Robert Caan .... carpenter
Neal Callow .... stand-by art director: second unit
Dave Campbell .... stagehand
Ben Carey .... rigger
Keith Carey .... rigger
Anthony Carlino .... leadman: additional photography
James Carson .... concept artist
Ian Carter .... plasterer
John Casey .... supervising carpenter
Paul Catling .... concept artist
Graham Caulfield .... drapesmaster
Roy Chapman .... chargehand dressing propman
Sam Chapman .... props trainee
Thomas Chester .... art department trainee
Randy L. Childs .... construction coordinator
John Cloke .... chargehand painter
Dean Coldham .... plasterer
Deano Harry Coldham .... apprentice plasterer
Graham Cole .... chargehand carpenter
Dan Colegrove .... general foreman
Stan Cook .... location storeman (as Stanley Cook)
Steve Cook .... chargehand plasterer (as Steven Cook)
Chris Costello .... modeller trainee
Paul Couch .... painter
Nigel Crafts .... carpenter
Chris Cubberly-Gomis .... plasterer
Federico D'Alessandro .... storyboard artist
Graham Dale .... dressing propman
Nicholas Davis .... prop maker
Derek Dawson .... carpenter
Garry Dawson .... dressing props
Kevin Day .... additional props
John Daynes Jr. .... painter
John Daynes .... painter
Nicola De Fresnes .... production buyer
Darrin Denlinger .... storyboard artist
Dan DeTitta .... buyer: New York
Anita Dhillon .... graphic artist
James Doh .... storyboard artist
Ciaran Donnelly .... carpenter (as Ciaron Donnelly)
Jonathan Downing .... petty cash buyer: daily
Steve Dring .... props
Paul Duff .... supervising carpenter
Peter Duffy .... carpenter
Richard Dunning .... stagehand
Peter Edge .... painter
Michael J. Eley .... carpenter (as Mick Eley)
T. Scott Elliott .... assistant property master
Colin Ellis .... chargehand dressing propman
Neil Ellis .... modeller
Scott Elms .... carpenter
James Enright .... props
Trevor Eve .... painter
David Everall .... rigger
Kerril Fahv .... modeller trainee
David Farrow .... modeller trainee
Arun Ferguson .... prop making trainee
Derek Fitsimmons .... rigger
Darren Fitzsimons .... sculptor
Michael Flemming .... dressing propman
Barry Fowler .... chargehand plasterer
Harry Franchetti .... sculptor
Dan Frye .... prop modeller
Rodney Fuentebella .... concept illustrator
Katie Gabriel .... art department coordinator
Giancarlo Sye Garcia .... comp artist
Jack Garwood .... dressing propman
Martin Gaskell .... senior modeller
Martin Gaskell .... senior sculptor
Liam Georgensen .... art department assistant
Barry Gibbs .... property master
Hayley Gibbs .... props coordinator
David Gibson .... carpenter (as Dave Gibson)
Rusty Gilligan .... storyboard artist
Nick Goodall .... chargehand carpenter
Mark Goodman .... stagehand
Bruce Gordon .... sculptor
Gavin Gordon .... carpenter
Simon Gosling .... prop maker
Charles Green .... plasterer
Matthew Green .... plasterer
Alan Grenham .... chargehand painter
Peter Grove .... carpenter (as Peter Groves)
Ted Haigh .... graphic designer
Roy Halfpenny .... modeller
Ben Hall .... modeller
Kavin Hall .... painter
Richard Hall .... painter
Martin Hammerton .... carpenter
Matt Handford .... carpenter
Joseph Harlow .... prop modeller
Robert Harper .... painter
Patrick Harris .... model maker
Dave Harrison .... rigger
Jean Harter .... set designer: additional photography
Peter Hawkins .... hod rigger
Kathy Heaser .... graphic artist
Zack Heath .... researcher
Gary Hedges .... carpenter
James Hegedus .... concept artist
Nigel Henderson .... plasterer
John Herbert .... paint supervisor: reshoots
Scott Hiller .... supervising rigger (as Scott Hillier)
Jason Hopperton .... props storeman
Gordon Humphrey .... rigger
Alex Hunter .... art assistant
Kevin Huse .... stagehand
Tara Ilsley .... junior draughtsman
Douglas Ingram .... sketch artist
Jason Ivall .... painter
Jonathan Ivall .... painter (as John Ivall)
Jamie Jackson-Moore .... prop maker
Raymond James .... plasterer (as Ray James)
Jake Jeffries .... plasterer
David Johnson .... props
Jacob Johnston .... visual development coordinator
Natasha Jones .... assistant graphic artist
Thomas Jones .... prop maker
Nicky Kaill .... painter
James Keane .... props painter
Malcom Keane .... props painter
David Ned Kelly .... carpenter (as Ned Kelly)
Alex King .... assistant picture vehicle coordinator
Daryl King .... painter
George King .... supervising stagehand
Patricia Klawonn .... set designer
Paul Anthony Knight .... modeller
Robert Knowles .... rigger
Dougie Lankston .... props
Paul Lawlor .... carpenter
Sam Leake .... modeller (as Samuel Leake)
Charles Leatherland .... assistant art director
Mark Levin .... stagehand
Glenn Lewis .... stagehand (as Glen Lewis)
Katie Lodge .... modeller
Kevin Loo .... digital set designer
Tracy Low .... construction buyer
Tracy Low .... construction coordinator
Arndt Lowes .... stagehand
Mary Mackenzie .... draughtsperson
Paul Marah .... carpenter
Tony Marks .... carpenter
Paul Marsh .... modeller
Jim Martin .... illustrator
Thomas Martin .... modeller
Blake Maslin .... greensman
Bernie Mayor .... supervising carpenter
Peter McAllister .... plasterer
Stephen McCumby .... property master: reshoot
Anthony McGee .... carpenter
John McGee .... carpenter
Robert McGovern .... stagehand (as Bob McGovern)
Norah McKeogh .... modeller trainee
James McKeown .... modeller
Eamon McLoughlin .... hod carpenter
Mark McNeil .... stand-by propman: second unit (as Mark Venn-McNeil)
Ryan McPhail .... painter
Rob Mear .... props
David Mears .... chargehand painter (as Dave Mears)
Noah Meddings .... prop maker
David Meeking .... hod painter
Ryan Meinerding .... visual development supervisor
Ossie Merchant .... stand-by props trainee
Kieron Monahan .... carpenter
Jonathan Moore .... hod sculptor
Brian Morris .... painter
James Muir .... stand-by stagehand
Adam Mull .... set designer: reshoots
Kate Murray .... props
Craig Narramore .... modeller
Richard Neal .... plasterer
David Newell .... stand-by carpenter: second unit
Mitch Niclas .... chargehand standby propman
Geoff Nolan .... supervising carpenter
Dean Norgate .... rigger
Ian Norgate .... rigger
Barry O'Brien .... carpenter
Jack O'Brien .... stagehand
Michael O'Callaghan .... plasterer
Gerard O'Connor .... stand-by stagehand: second unit
John O'Connor .... carpenter
Tyrone O'Donnell .... chargehand painter (as Tyronne O'Donnell)
Danny O'Keefe .... modeller trainee (as Daniel O'Keefe)
Karl Openshaw .... engineer: mechanical rigs
Romeo Ortega .... props
Mark Overall .... carpenter
Stephen Page .... plasterer
Andy Park .... concept illustrator
Andy Park .... visual development illustrator
John Park .... chargehand carpenter
David Parratt .... stagehand (as Dave Parratt)
Darryl Paterson .... assistant property master
Paul Pattison .... art department trainee
Nathan Payne .... props trainee
Graham Pearce .... painter
Nick Pearce .... painter
Mick Pelham .... painter
Laurence Pelling .... stagehand
Paul Penley .... on-set dresser
Carl Peters .... dressing propman
Melani Petrushkin .... set decoration coordinator: additional photography
Darren Philpott .... carpenter
Helen Player .... assistant buyer
Mitch Polley .... props trainee
Steven Ponting .... chargehand plasterer (as Steve Ponting)
Tyler Pope .... prop maker
Steve Presley .... stagehand
Tony Putt .... plasterer (as Anthony Putt)
Robert Ramsey .... plasterer
Shari Ratliff .... art department coordinator: US
Charles Ratteray .... storyboard artist
Dougie Regan .... painter
Nicholas Richardson .... prop maker
Steve Ritchie .... prop hand
John Roberts .... hod painter
Tony Roberts .... painter
Paul Robinson .... props
Mark Rocca .... prop maker
Ian Rolfe .... stand-by rigger
Alex Rutherford .... modeller
Andy Sandbach .... plasterer (as Andy Sandbachs)
Nicole Saunders .... modeller trainee
Monika Schellenberger .... sculptor
Lee Schofield .... rigger
Nathan Schroeder .... illustrator
Richard Selway .... assistant art director
Randy Severino .... set dresser
Toby Shears .... supervising mold maker
Brian Shelley .... painter
Jamie Shelley .... painter
Lee Shelley .... supervising painter
Emmanuel Shiu .... concept artist
Steve Sibley .... painter
Daniel Simon .... lead vehicle designer
Tom Sinden .... prop maker
Kevin Skinner .... chargehand rigger
Mtchell Skinner .... rigger
Andy Skipsey .... dressing propman (as Andrew Skipsey)
Jack Slack .... modeller trainee
Barry Smalls .... stand-by carpenter
Colin Smith .... plasterer
Dave Smith .... chargehand stagehand
Dean Smith .... rigger
Dorian Smith .... painter
Kate Alexandra Smith .... modeller
Kevin Smith .... plasterer
Mark Smith .... rigger
Nick Smith .... carpenter
Philip Smith .... supervising carpenter
Tristain Smith .... plasterer
Ben Snook .... carpenter (as Ben Snooks)
Tony Snook .... carpenter (as Tony Snooks)
Jay Sotheran .... painter
Mickey Spence .... plasterer (as Michael Spence)
Markus Spivey .... painter (as Marcus Spivey)
Gary Spraggon .... stand-by plasterer
Richard St. Clair .... modeller
Richard Stachini .... stagehand
Michael Standish .... assistant set decorator
Mike Stassi .... set designer
Roland Stevenson .... supervising prop maker
Warren Stickley .... chargehand dressing propman
Gary Stokes .... plasterer
Dave Stopps .... plasterer
Matthew Street .... prop maker
Henrik Tamm .... conceptual illustrator
Sophie Tarver .... prop maker
Jim Taylor .... plasterer (as James Taylor)
Karen Teneyck .... graphic designer
George Thomson .... props trainee
Tim Timmington .... painter
Chris Tooth .... assistant graphic artist
Kevin Turner .... hod plasterer
Matthew Turner .... rigger
Brett Tyler .... paint gangboss
Emma Vane .... draughtsperson
Robert Voysey .... supervising plasterer
Dan Walker .... conceptual artist
Julian Walker .... decor and lettering artist
Clive Ward .... painter
Cathryn Waterhouse .... assistant construction coordinator
Dennis Watson .... rigger
Steve 'O' Watson .... dressing propman (as Steve Watson)
Daniel Watts .... plasterer
Michael Weaver Jr. .... painter
Michael Weaver .... painter
Paul Webb .... carpenter
Dominic Weisz .... model maker
Dave Weller Jr. .... rigger
Charlie Wen .... visual development supervisor
Darrell West .... plasterer
Mark Weston .... carpenter
Matt Whelan .... carpenter (as Matthew Whelan)
John Whitby .... carpenter
Brian White .... chargehand plasterer
Craig Whiteford .... greensman
Ian Whiteford .... greensman
Derek Whorlow .... hod stagehand
Gary Wiffen .... dressing propman
Alan Williams .... supervising rigger
Andrew Williamson .... concept artist
Paul Wolstencroft .... stagehand
Bradley Woodbridge .... painter
Colin Woodbridge .... chargehand carpenter
Douglas Woods .... plasterer
Jane Wu .... storyboard artist
Helen Xenopoulos .... assistant art director
Adriaan Engelbrecht .... weapons mould maker (uncredited)
Gregory Fangeaux .... 3D set designer (uncredited)
Richard Mccarthy .... supervising plasterer (uncredited)
Jason Vanover .... key greensman: re-shoot (uncredited)
 
Sound Department
Mark Appleby .... adr mixer
David A. Arnold .... dialogue editor (as Dave Arnold)
David Barnaby .... sound effects editor
Beau Borders .... additional sound re-recording mixer
Gary C. Bourgeois .... additional sound re-recording mixer (as Gary Bourgeois)
Thom Brennan .... supervising foley editor
David Burk .... assistant sound editor
Anthony J. Ciccolini III .... adr editor (as Chic Ciccolini III)
Gary Dodkin .... boom operator
Joe Dorn .... supervising adr editor
Matt Dubin .... sound facility support
Susan Dudeck .... adr editor
Lloyd Dudley .... sound maintenance
Stephen Hunter Flick .... sound designer
Albert Gasser .... sound effects editor
Howell Gibbens .... supervising sound editor
Vincent Guisetti .... foley artist
Shelly Hovland .... sound facility support
Jason W. Jennings .... sound designer
Kimberly Jimenez .... sound facility support
Jon Johnson .... sound effects editor
Suhail Kafity .... sound effects editor
Pamela Kahn .... foley artist
Bob Kellough .... apprentice sound editor (as Robert Kellough)
Larry Kemp .... dialogue editor
Elizabeth Kenton .... supervising dialogue editor
Lisa J. Levine .... adr editor (as Lisa Levine)
David Lucarelli .... adr recordist
Craig Mann .... sound mix technician
Scott Millan .... sound re-recording mixer
Shannon Mills .... sound designer
John Mooney .... sound mixer: second unit
James Morioka .... assistant sound editor
Emmet O'Donnell .... adr recordist
Daniel Pagan .... sound designer
David Parker .... sound re-recording mixer
Evan Rautiainen .... sound re-recording engineer
Kyle Rochlin .... foley mixer
Lynn Sable .... assistant sound editor
Steve Schatz .... sound mix technician
Danial Shimiaei .... sound re-recording engineer (as Dan Shimiaei)
Gary L.G. Simpson .... sound re-recording engineer (as Gary Simpson)
Greg Steele .... adr mixer
David Stephenson .... sound mixer
Kathie Talbot .... sound effects voice designer
Billy Theriot .... adr mixer
Drew Webster .... sound mix technician
Greg Zimmerman .... adr recordist
Vikram Biswas .... post-production sound (uncredited)
Thomas Giordano .... production sound technician: additional photography, Los Angeles (uncredited)
Adam Kopald .... sound effects editor (uncredited)
Max Medenwald .... assistant adr mixer (uncredited)
Brian Miksis .... sound mixer: New York (uncredited)
Michael Miller .... adr mixer (uncredited)
David Pastecchi .... boom operator: New York (uncredited)
Christopher T. Silverman .... sound (uncredited)
Matt Vowles .... re-recording mixer: foreign (uncredited)
Karl Wasserman .... sound utility: New York (uncredited)
Cary Weitz .... boom operator: additional photography (uncredited)
 
Special Effects by
Charles Adcock .... explosives engineer
Adam Aldridge .... senior special effects technician
Roxana Alexandru .... special effects draughtsperson
Matthew G. Armstrong .... special effects technician (as Matthew Armstrong)
Martin Asbury .... special effects storyboard artist
Phil Ashton .... animatronic designer (as Philip Ashton)
Beverly Austin .... special effects buyer (as Beverly Young)
Beverly Austin .... special effects coordinator (as Beverly Young)
Denise Ball .... special effects model maker
Marc Banich .... special effects foreman
Adam Banks .... special effects trainee
David J. Barker .... pyrotechnician
Jim Barr .... special effects draughtsperson
Will Bazeley .... special effects trainee
Steve Benelisha .... senior special effects technician
Andrew Bennett .... special effects draughtsperson
Paul Bentman .... special effects technician
Ian Biggs .... senior special effects technician
Nick Bonathan .... animatronic designer
Nick Bonathan .... special effects crew
Grant Boulton .... special effects technician
Paul Brady .... special effects technician
Christopher Brennan .... special effects technician: additional crew
William Brett .... assistant special effects technician
Adam Brockbank .... special effects concept artist
Ashlea Brown .... special effects trainee
Max Brown .... special effects technician
Richard Brown .... senior special effects technician
Roy K. Cancino .... special effects on-set lead
Paul Catling .... special effects concept artist
Gordon Cave .... special effects technician
John P. Cazin .... special effects foreman: re-shoots
Michael Clarke .... special effects technician
Piers Clifton .... special effects digital asset coordinator
Viola Colditz .... special effects modeller
Ryan Conder .... special effects technician
Chris Corbould .... special effects engineer
Ian Corbould .... senior special effects floor supervisor
Jamie Corbould .... assistant special effects technician
Paul Corbould .... special effects supervisor
Aaron Cox .... special effects technician
Dan Crawley .... special effects technician
Steve Cullane .... senior special effects technician (as Stephen Cullane)
Rodolfo Damaggio .... special effects storyboard artist
Alicia Davies .... special effects office assistant
Demi Demetriou .... assistant special effects technician (as Demitri Demetriou)
Levon Shant Demirjian .... special effects
Darrin Denlinger .... special effects storyboard artist
Jonathan Dram .... special effects trainee
Matthew Duggan .... special effects engineer: second unit
Thomas Enright .... special effects electronic foreman
Alexander Fabre .... assistant special effects technician
Gregory Fangeaux .... special effects draughtsperson
David Ford .... senior special effects technician
Alex Freeman .... special effects trainee
James Gemmill .... head special effects scenic artist
Vincent Gilbert .... special effects engineer
Tom Goodman .... explosives engineer
Joe Halford .... special effects technician (as Joseph Halford)
Victoria Hayes .... assistant special effects modeller
James Hunt .... head specil effects scenic artist
Mark Hutchinson .... snow effects technician
Tara Ilsley .... special effects junior draughtsperson
Clark James .... pyrotechnician
Clark James .... special effects technician
David Johns .... snow effects technician
Mike Kelt .... special effects
James Kernot .... prosthetics workshop supervisor
Stuart Kerr .... special effects engineer
Yoonkwan Kim .... pipeline developer
Stuart Leach .... special effects modeller
Sean Leeson .... assistant special effects technician
Jason Leinster .... special effects design engineer
Matt Lewis .... animatronic model designer
Joseph Livolsi .... pyrotechnician
Jeremy Lovett .... senior special effects technician
Mary Mackenzie .... special effects draughtsperson
Ben Mahoney .... special effects engineer
Al Marangoni .... special effects technician
David Marten .... special effects technician
Jason McCameron .... special effects workshop supervisor
Neil McKelvey .... assistant special effects technician
Martin 'Marty' McLaughlin .... snow effects supervisor
Dominic Mewburn-Crook .... special effects technician
Huw Millar .... special effects engineer
Dickon Mitchell .... special effects technician
Tim Mitchell .... senior special effects technician
Rupert Morency .... special effects trainee: second unit
Martin Neill .... senior special effects technician (as Martin Neil)
Susie O'Sullivan .... silicone painter/finisher
Stephen Onions .... special effects modeller
William Overstall .... special effects modeller
Melvyn Pearson .... senior special effects technician: second unit
Anthony Prickett .... special effects modeller
Simon Quinn .... special effects technician: second unit
Del Reid .... snow effects technician
Mark Roberts .... senior special effects technician
Andy Simm .... animatronic designer
Daniel Simon .... lead vehicle designer
Nigel Sinclair .... special effects technician
Karol Stachowicz .... assistant special effects technician
Sandra Stewart .... special effects technician
Dominic Tuohy .... senior special effects technician
Kenneth Van Order .... special effects technician
Mark Vanstone .... prop maker
Paul Waller .... special effects modeller
Anthony Wass .... special effects engineer
Daniel Williams .... special effects technician (as Dan Williams)
David Williams .... special effects wireman (as Dave Williams)
Victoria Williams .... special effects technician
Andrew Williamson .... special effects concept artist
Gareth Wingrove .... special effects floor supervisor: second unit
Ian Wingrove .... senior special effects technician: second unit
Lee Winter .... senior special effects technician
Sophie Worley .... special effects art department assistant
 
Visual Effects by
Beverly Abbott .... visual effects coordinator
Kiyoshi Abe .... visual effects artist: Double Negative
Ludwiq Adaza Jr. .... matchmover: Double Negative
Ben Aghdami .... visual effects production assistant
Alicia Aguilera .... compositor: Double Negative
Dalia Al-Husseini .... technical director: Double Negative (as Dalia Alhusseini)
Johann Albrecht .... production assistant: Trixter Film
Steve Alegria .... rotoscope artist
Mohamed Ali .... rotoscope artist: The Base Studio
Nikolas Orion Alixopulos .... rotoscope artist: The Base Studio
Casey Allen .... vfx technical supervisor
Michael James Allen .... compositor: Double Negative (as Michael Allen)
Craig Allison .... digital systems manager
Yoav Allon .... roto artist
Holli Alvarado .... flame artist
Anuj Anand .... lighting technical director: Framestore
Kris Anderson .... digital compositor
Kanika Andrew .... roto/prep artist: Double Negative
Edward Andrews .... compositor: Double Negative
Dwight Angelito .... senior stereoscopic compositor
Malcolm Angell .... visual effects production manager: FuelVFX
Jonathan Angelo .... pipeline developer: Stereo D
Yoichiro Aoki .... stereoscopic lead: Stereo D
Daphne Apellanes-Ackerson .... digital compositor: Matte World Digital
Roger Apolinar .... rotoscope artist: The Base Studio
Erick Aragon .... rotoscope artist
Yasunobu Arahori .... visual effects artist: Double Negative
Spencer Armajo .... flame artist
Aitor Arroyo .... digital artist: The Senate VFX
Alyson Asami .... rotoscope artist: The Base Studio
Stewart Ash .... animator: Double Negative
Stewart Ash .... visual effects: Double Negative
Oliver Atherton .... roto/prep supervisor: Double Negative
Kate Auld .... digital compositor
David Aulds .... compositor: Double Negative
James Austin .... technical director: Double Negative
Thomas Baber .... CG supervisor
Paul A. Baccam .... stereoscopic artist
Christian Bahr .... effects artist: RISE Visual Effects Studios
Kenneth Bailey .... stereoscopic depth artist
Mike Bain .... cg lead: Fuel VFX
Daniel Baldwin .... technical director: Double Negative
Kristopher Baldwin .... stereo compositor
Scott Balkcom .... digital compositor
Jarret Ballard .... stereoscopic rotoscope artist
Zeljko Barcan .... effects technical director
Zeljko Barcan .... lead fx artist: Double Negative
K.C. Barnes .... stereoscopic lead: Stereo D
Adam Barnett .... technical support
Craig Barron .... visual effects supervisor: Matte World Digital
Dan Bartolucci .... flame artist: Lola VFX
Jason Bath .... visual effects executive producer: Fuel VFX
Nicolas Beaufays .... compositor: Double Negative
Pete Bebb .... cg supervisor: Double Negative
Mary Beh .... rotoscope artist: The Base Studio
Dila Beksac .... rotoscope artist: The Base Studio
Jo Ann Cordero Belen .... compositor: Double Negative (as Jo Belen)
James Benson .... cg sequence supervisor: Double Negative
Brian N. Bentley .... stereo depth artist
Niki Bern .... digital compositor
Gloria Bernabeu .... digital artist: The Senate VFX
John Berri .... visual effects editor
Maxime Besner .... stereoscopic compositor
Aaron D. Beyer .... stereoscopic artist
Jarnail Bhachu .... digital compositor: Framestore
Dil Bhakar .... visual effects artist: Double Negative
Sumriti Bhogal .... visual effects production manager: Whiskytree
Luke Bigley .... compositor: Double Negative
Sabina Bihlmaier .... compositor: Double Negative
Davina Bilow .... 3d depth and senior stereoscopic roto artist
Dudley Birch .... matte painter
Brad Blackbourn .... stereo supervisor
Taylor Blete .... rotoscope artist: The Base Studio
Taylor M. Blete .... rotoscope artist: The Base Studio
Vincent Blin .... flame artist: Lola Visual Effects
Stephen A. Bloch .... post visualization artist: The Third Floor Inc
Douglas Bloom .... CG supervisor
Marten Blumen .... visual effects artist
David Bobichon .... digital compositor: Trixter Film
Mike Bodkin .... stereo executive producer: Stereo D
Fabrizia Bonaventura .... matchmover: Double Negative
Philip Borg .... 3D artist: The Senate VFX
Michael Borhi .... senior surfacing artist
Bruce Borowy .... rotoscope artist
James Robert Bosley .... stereoscopic artist
Micha Boström .... generalist td
Jonathan Bot .... digital compositor: Fuel VFX
Shane Bouthillier .... stereoscopic artist
Romain Bouvard .... compositor: Double Negative
Chris Bowers .... previsualization artist
Alex Boyle .... visual effects production assistant: Stereo D
Joseph Boyle .... visual effects editorial: Double Negative (as Joe Boyle)
Kirstin Bradfield .... digital compositor: Evil Eye Pictures
James Braid .... technology: Double Negative
Jennifer Brand .... cyber scanning technician: 4DMax
Louise Brand .... head of operations: 4DMax
Daniel Breiman .... roto artist
Bertrand Breuze .... digital compositor nuke: Double negative
Milady Bridges .... visual effects artist
Seth Brower .... compositor: Look FX
Kyle Patrick Brown .... compositor (stereoscopic conversion)
Dan Browne .... systems admistrator: Evil Eye Pictures
Edward Brugge .... roto lead: The Base Studio
Laurie Brugger .... lead character rigger
Matthew Bullock .... modeller: Double Negative (as Matt Bullock)
Charles Bunnag .... second digital colorist
Lersak Bunupuradah .... model/texture artist: Method Studios
Nicole Burch .... rotoscope artist: The Base Studio
Richard Burnside .... visual effects artist: Double Negative
Thomas J. Burton .... technical director: Double Negative (as Tom Burton)
Amirah Busairi .... roto artist
Henry Bush .... pipeline lead: Framestore
Astrid Busser-Casas .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Cyntia Büll .... compositor
Nathaniel Caauwe .... roto lead: The Base Studio
Carlos Caballero Valdés .... compositor: Double Negative (as Carlos Valdes)
Christina M. Cabral .... rotoscope
Nicolas Caillier .... compositor: Double Negative
Rommel S. Calderon .... visual effects artist: Look FX
Marbella Calvillo .... finaling lead: Stereo D
Caitlin Campbell .... stereoscopic artist: Stereo D
Alexandre Cancado .... lead digital compositor: Luma Pictures
Pete Capelluto .... head of pipeline
Rhodem R. Capilla .... roto artist
Jon Capleton .... technical director: Double Negative
Michael Capton .... 3d supervisor
Christian Cardona .... matte painter
Steven Caron .... technical director: Whiskytree
Ronan Carr .... roto/prep artist: Double Negative
Jeremy P. Carroll .... stereoscopic artist: StereoD
James Carson .... lighting td
James Carson .... matchmover
James Carson .... technical director: Double Negative
Dominic Carus .... visual effects artist: Double Negative
Jason Casas .... rotoscope artist
Agustín Cavalieri .... compositor: Double Negative
Giuliano Cavalli .... digital compositor
Joe Ceballos .... art director: Whiskytree
Joe Censoplano .... digital compositor: Luma Pictures
Stephane Ceretti .... additional visual effects supervisor
Elohim Cervantes Tampus .... paint lead
Elohim Cervantes Tampus .... senior paint artist
Kamelia Chabane .... digital compositor
Saptarshi Chakraborty .... compositor: Double Negative
Alexander Chaliovski .... visual effects artist: Double Negative
Bimla Chall .... compositor: Double Negative
Eric K. Chan .... compositor: Double Negative (as Eric Chan)
Manjoe Chan .... matchmove artist: Framestore
Shu Yin Chan .... rotoscope artist
Wayne Chan .... roto/prep artist: Double Negative
Jeff Chang .... stereoscopic roto artist
Jerly Chang .... matchmover: Double Negative
Ray Chang .... digital compositor: Look FX
Thom Chang .... matchmover: Double Negative
Vincent Chang .... compositor: Double Negative
Blandine Chanteur .... lighting technical director
Jim Chapman .... rotoscope artist: The Senate VFX
Uriel Chavez .... rotoscope artist: The Base Studio
Bryan Chen .... matchmover: Double Negative
Janson Chew .... matchmover: Double Negative (as Yanshang Chew)
Mihaela Chifor .... production coordinator: Trixter Film
Kai Hsin Chin .... compositor: Double Negative (as Kaihsin Chin)
Kunal Chindarkar .... compositor: Double Negative
Gerald Chong .... rotoscope artist: The Base Studio
Julian Chong .... roto/prep artist: Double Negative
Andy Chopping .... cyber scanning technician: 4DMax
Bradley Chowning .... stereoscopic depth artist: Stereo D
Benjamin Chua .... visual effects editorial: Double Negative
Henry Chua .... matchmover: Double Negative
Nathaniel Chung .... rotoscope artist: The Base Studio
David Cimaglia .... roto artist: stereoscopic conversion
Alessandro Cioffi .... vfx supervisor: Trixter Film
Suzanne Cipolletti .... post-visualization artist
Vincent Cirelli .... visual effects supervisor: Luma Pictures
Mike Cisneros .... stereoscopic roto artist: The Base Studio
Patrick Clancey .... digital opticals
Caleb Clark .... stereoscopic compositor
Graham D. Clark .... stereographer (as Graham Clark)
Jimi Clark .... senior stereoscopic compositor
Ross Clark .... visual effects set production assistant
Trent Claus .... flame artist
Adam Coglan .... 3D animator: The Senate VFX
Laurence Cohen .... rotoscope artist: StereoD
Michael Coldewey .... executive producer: Trixter Film
Jeff Cole .... visual effects artist
Robert Cole .... stereoscopic compositor
Sam Cole .... compositing supervisor: Fuel VFX
Chad E. Collier .... data technician: Method Studios
Tanya Collins .... visual effects artist
Liliana Colombo .... stereoscopic depth artist: Stereo D
Mary-Margaret Conley .... data administrator: Stereo D
Brian Conlon .... digital compositor
Jochen Conradt .... effects artist: RISE Visual Effects Studios
Paolo Consorti .... visual effects artist: Double Negative
Dominic Constantine .... rotoscope artist: The Base Studio
Ian Copeland .... compositor: Double Negative
Chris Cornish .... cyber scanning technician: 4DMax
Tommaso Corona .... compositor: Double Negative
Andrew Rudy Corpuz .... rotoscope artist: The Base Studio
Trea Cotton .... stereoscopic depth artist
Tom Coull .... matchmover: Double Negative
Christopher Michael Coupe .... matchmove artist: Double Negative
Maurice Cox .... stereoscopic artist
William J. Cox .... visual effects artist: Look FX
Craig Crane .... lidar scanning consultant: Double Negative
Felix Crawshaw .... visual effects producer: Fuel VFX
Robert Cristino .... stereoscopic depth artist
Chris Crowell .... compositor: Double Negative (as Christopher Crowell)
Martin Cutbill .... matchmove artist: The Senate VFX
Jason Cutler .... digital compositor
Sam Cuttriss .... technical director: Whiskytree
Alistair Darby .... technical director: Double Negative
Brad Darrow .... stereoscopic depth artist
Alexandra Daunt Watney .... visual effects producer: Framestore
Scott David .... compositor: Whiskytree
Gentry Davidson .... rotoscope artist: The Base Studio
Gentry Davidson .... stereoscopic roto artist
Rupert Davies .... compositor: Double Negative
James Davis Jr. .... stereoscopic depth artist
Samual Dawes .... roto/prep artist: double negative
Rachel Decker .... data I/O coordinator
Markus Degen .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Carson Del Greco .... rotoscope artist
Jorge del Valle .... previz artist: Double Negative
Val Dela Rosa .... senior systems administrator: stereoscopic conversion
Dimitri Delacovias .... digital matte painter: Double Negative
Kevin Delee .... digital artist
Kevin Delee .... rotoscope artist: The Base Studio
Ruy Delgado .... matchmove artist: Luma Pictures
Joel Delle-Vergin .... compositor: Double Negative
Steve Dellerson .... executive producer: Look FX
Brian Delmonico .... compositor: Method Studios
David Denley .... technical director: Double Negative
Darren Ray J. Diaz .... roto artist
Anna Dickinson .... visual effects artist (as A.B. Dickinson)
Sebastian Dille .... digital compositor: Trixter Film
Michael Dillon .... digital intermediate producer
Richard Diver .... visual effects editorial: Double Negative
Gus Djuro .... stereoscopic conversion artist
Rico Dober .... visual effects artist: Double Negative
Yoav Dolev .... roto/prep artist: Double Negative
Sean Dollins .... matchmove & layout artist: Fuel VFX
Oz Dolphin .... matchmove artist: Framestore
Rene Dominguez .... stereoscopic paint artist
Corey Drake .... stereoscopic depth artist: Stereo D
Miles Drake .... data manager: Double Negative
Seth Dubieniec .... technical director: Double Negative
Mark Duckworth .... rotoscope artist: Method
Aubrey Dukes .... stereoscopic artist: Stereo D
David Dunn .... compositor: Double Negative
Kimberley Dunne .... visual effects artist
Katherine Durant .... digital compositor
Gus Duron .... digital opticals editor
Jon Earnest .... stereoscopic production coordinator
Colin Ebanks .... roto/prep artist: The Senate VFX
Perez Eddie .... stereoscopic roto artist
Michael Bruce Ellis .... compositing sequence supervisor: Double Negative (as Mike Ellis)
Josh Elmore .... model/texture artist: Hydraulx
Sebastian Elsner .... lead pipeline technical director: RISE Visual Effects Studios
Nicholas Elwell .... visual effects coordinator: Hydraulx
Nils Engler .... previz artist: Trixter Film
John Erik Englund .... software engineer: Stereo D
Mattias Engström .... visual effects artist: Double Negative (as Mattias Engstrom)
Airyque Ervin .... rotoscope artist: The Base Studio
Francisco Estrada .... digital artist
James D. Etherington .... 2d lead: The Senate VFX
Anthony C. Evans .... rotoscope artist: The Base Studio
Bryan T. Evans .... matchmove artist
Sean Andrew Faden .... visual effects supervisor: Method
Patrick Falenofoa .... visual effects artist
Brian Fanska .... stereoscopic compositor
Jonathan Fawkner .... visual effects supervisor: Framestore
Daniele Federico .... pipeline td
Andrew Feery .... visual effects artist: Double Negative
Robin Pierce Ferber .... stereoscopic conversion artist
Patrick Ferguson .... compositing supervisor: Method Studios
Tito Fernandes .... stereo layout artist
Via Fernandez .... digital artist: The Base Studio
Via Fernandez .... rotoscope artist: The Base Studio
Antonella Ferrari .... visual effects line producer: Double Negative
Judith Ferrer .... stereoscopic compositor
Aaron Fetherkile .... rotoscope artist: The Base Studio
Jerod Finn .... stereoscopic roto lead: Stereo D
Igor Fiorentini .... digital compositor
Mohd Firdaus .... matchmove artist: Double Negative
Kelly Fischer .... digital compositor: Look Effects
Johnny Fisk .... stereoscopic production coordinator (Stereo D)
Jason Fittipaldi .... animator: Luma Pictures
Jay Fleming .... visual effects artist: Double Negative
Andrew Fletcher .... digital artist: The Senate VFX
Megan Flood .... rotoscope artist
Megan Flood .... visual effects compositor
Juan Flores .... digital colorist assistant: Efilm
Melissa Flores .... rotoscope artist: The Base Studio
Chris Flynn .... digital compositor
Les Foor .... stereoscopic artist
David Forsbrey .... matchmover: Double Negative
Brian Fortune .... junior compositor: Luma Pictures
Matt Foster .... compositor: Double Negative (as Matthew Foster)
Julien Fourvel .... animator: Double Negative
Matt Fox .... head of production: Framestore
Emily Francione .... rotoscope artist
Andrew Francis .... digital colorist: Efilm
Andy Fraser .... 3D animator: The Senate VFX
Jordan Freda .... executive producer: The Base Studio
Miles Friedman .... visual effects coordinator: Lola VFX
Mathias Frodin .... digital compositor
Guiliano Gaitan .... digital artist: The Senate VFX
Joshua Galbincea .... digital artist
Attila Gall .... digital compositor
Stefan Galleithner .... fx td: Trixter Film
Valentin Galvan .... stereoscopic roto artist
Jason Gandhi .... r&d
Seth Gantman .... stereoscopic compositor
Gian Ganziano .... visual effects editor
Chris Gardner .... visual effects artist
Edgar Garrido .... roto artist: Stereo D
Demitre Garza .... digital compositor
Philippe Gaulier .... concept artist: Double Negative
Bryan Gauna .... head of technology
Joan Gauna .... pipeline developer
Paul Geffre .... associate producer
Florian Gellinger .... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
David Geoghegan .... flame artist
Daniel Georgiou .... matchmove artist: Double Negative
Daniel Georgiou .... technical director: Double Negative
Joel Gerlach .... roto/paint: Luma Pictures
Storm Gezentsvey .... compositor: Double Negative
Ahmed Gharraph .... visual effects artist: Double Negative
Chuck Giarratano .... production coordinator: StereoD
Jackson Gichuki .... stereoscopic rotoscope artist
Andreas Giesen .... effects artist: RISE Visual Effects Studios
Matthew E. Gill .... stereoscopic rotoscope artist: Stereo D
Pablo Giménez .... lead fx artist: Double Negative (as Pablo Gimenez)
Diana Giorgiutti .... stereoscopic producer
Jonnie Godfrey .... cyber scanning technician: 4DMax
Erick Godreau .... stereo compositor
Clarke Godwin .... visual effects artist
David Godwin .... visual effects artist: Method Studios
Katie Godwin .... visual effects coordinator: Luma Pictures
Michelle Goh .... roto/prep artist: Double Negative
Sean Goldman .... senior stereoscopic compositor
Richard Gomes .... visual effects artist
Lenny Gordon .... tracker: Luma Pictures
Holly Gosnell .... digital compositor: The Senate VFX
Andrew r Grabin .... roto artist: Stereo D
Cody Graham .... stereoscopic artist
Gavin Graham .... fx supervisor: Double Negative
Richard Grandy .... pipeline supervisor: Method Studios
Anthony Grant .... texture artist: Luma Pictures
Vanessa Gratton .... cg sequence supervisor: Double Negative (as Vanessa Boyce)
Josh Gridley .... post-visualization artist
Turlo Griffin .... digital matte painter: The Senate VFX
Steve Griffith .... visual effects producer: Luma Pictures
George Grigoropoulos .... stereoscopic artist
Jeff Grigsby .... lidar scanning: Gradient Effects
David E. Groom .... chief operating officer production: stereoscopic conversion
Scott Gudahl .... rotoscope artist: The Base Studio
Sebastien Guerne .... rotoscope artist: The Base Studio
Miguel A. Guerrero .... modeling supervisor: Hydraulx
Emilia Gustafsson .... digital compositor
Simon Gustafsson .... concept artist: Double Negative
James Guy .... technical director: Double Negative
Carl Guyenette .... rotoscope artist
Ebru Gönül .... digital compositor: Trixter Film
Va Ha .... technical director: Whiskytree
Sebastian Haas .... pipeline manager: Trixter Film
Stephan Haase .... digi-double animator: RISE Visual Effects Studios
Michael Habenicht .... digital compositor: Trixter Film
Nick Haines .... rotoscope artist: stereoscopic conversion
Shramana Haldar .... roto artist
Lindsay Hallett .... director: business development: Luma Pictures
Laurent Hamery .... shader writer: Double Negative
William F. Hamilton .... stereoscopic artist
H Haden Hammond .... sequence supervisor: Luma Pictures
Gene Hammond-Lewis .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Josh Handley .... stereoscopic conversion artist
Chris Haney .... pipeline supervisor
Scott Hankel .... postvis supervisor
Sam Hanover .... matchmove artist: Double Negative
Pete Hanson .... data manager: Double Negative
Rachel Faith Hanson .... visual effects coordinator
Jonathan Harb .... visual effects supervisor/producer: Whiskytree
Silke Harbauer .... production secretary: Trixter Film
Reginald Harber Jr. .... stereoscopic artist: Stereo D
Aisling Harbert .... lead stereo artist
Gareth Harbuz .... technical director: Double Negative
Leah Hardstark .... visual effects data wrangler: additional photography
Monica Harrion .... roto artist: Stereo D
Joey Harris .... matchmove supervisor
Daniel Hartlehnert .... digital compositor: Trixter Film
Christoph Hasche .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Haji Hassan .... roto/prep artist: Double Negative
Dietrich Hasse .... rigging artist: Trixter Film
James Hays III .... rotoscope artist: The Base Studio
John R. Hazzard .... pipeline technical director: Luma Pictures
Lionel Heath .... compositor: The Senate VFX
Lionel Heath .... digital artist: The Senate VFX
Karsten Hecker .... digital imaging engineer
Mike F. Hedayati .... stereoscopic lead
Alex Heffner .... digital artist
Aria Heidari .... digital compositor: Trixter Film
Oliver Heinrich .... compositor: Double Negative
Sarah Hemsley .... visual effects executive producer: The Senate VFX
Aeon Henderson .... compositor: Double Negative
Ryan Heniser .... visual effects artist: Double Negative
Brent Hensarling .... senior systems administrator: Luma Pictures
Viktoria Herberts .... compositor: Double Negative
Luis Hernandez .... CG artist: Matte World Digital
Tulio Hernandez .... lighting technical director
Veronica Hernandez .... rotoscope artist: Stereo D
Tobias Herrmann .... production assistant: Trixter Film
Michael Hertstein .... production assistant: Trixter Film
Jordan Heskett .... visual effects
Jan Heusler .... compositor: Double Negative
Jeremy Hey .... compositor: Double Negative
Bryan M. Higgins .... rotoscope supervisor
Richard Higham .... visual effects supervisor: The Senate VFX
Diana Hinek .... compositor
Michael Hipp .... shading and lighting lead: Trixter Film
Warren Hirsch .... rotoscope artist: The Base Studio
Ryan Hirsh .... stereoscopic depth artist
Sean Castle Hitchcock .... roto/paint artist
Ben Ho .... rotoscope artist
Tuan Ho .... assistant technical director
Andrew Hogden .... compositor
Oliver Hohn .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Joshua D. Holden .... stereo depth artist
Erica Hornung .... stereoscopic roto artist
Renee Howerton .... stereo depth artist: stereoscopic conversion
Isabel Howlett .... roto/prep artist: The Senate VFX
Nicola Hoyle .... fx supervisor: Double Negative
Pavel Hristov .... stereo compositor
Diana Huang .... rotoscope artist: Stereo D
Jason Hue .... technical director: Double Negative
Robin Huffer .... digital artist: The Senate VFX
Ho-Jung Hung .... stereoscopic compositor
Katherine Hupp .... stereoscopic roto artist
Nathan Hurlburt .... digital compositor
Annemieke Loomis Hutchins .... digital matte painter
Luan Huynh .... systems administrator
David Hyde .... visual effects artist: Double Negative
Gregor Höss .... digital compositor: Trixter Film
Nicholas Illingworth .... effects technical director: Double Negative (as Nik Illingworth)
Atsushi Imamura .... model/texture artist: Hydraulx
Chris Ingersoll .... digital compositor
Paul Ingram .... matchmove artist
John L. Jack .... visual effects exective producer: Evil Eye Pictures
Sam Jackson .... cyber scanning technician: 4DMax
William Jackson .... digital artist
Sabine Janetzka .... digital compositor: Trixter Film
Christopher Jaques .... compositor: Double Negative
Daniel Jauregui .... Flame artist
Jason A. Jenkins .... rotoscope artist
Benjamin Jennrich .... digital compositor: Trixter Film
Adam Jhani-Stephens .... studio assistant
Helen Johnson .... compositor
JoAnna Johnson .... stereo depth artist
Justin Johnson .... digital effects supervisor
Phil Johnson .... cg sequence supervisor: Double Negative
Christopher Django Johnston .... lead matchmove artist: Framestore
Scott F. Johnston .... head of software development: StereoD
Oliver Johnstone .... compositor: Double Negative
Jeremy Jones .... stereoscopic artist
Pete Jopling .... compositing sequence supervisor: Double Negative (as Peter Jopling)
Corey Just .... rotoscope artist
Steven Kaelin .... stereoscopic artist
Steven Kaelin .... stereoscopic compositor
Lindsey Kaiser .... stereoscopic production coordinator
Georg Kaltenbrunner .... visual effects artist: Double Negative
Yonghwan Kang .... rotoscoper
Olya Karnes-Lotterhos .... stereoscopic artist
Dhas Karthick .... visual effects artist
Inna Karuskevich .... visual effects
Alban Kasikci .... digital artist: The Senate VFX
Alex Kasten .... rotoscope artist: The Base Studio
Jon Keene .... visual effects coordinator: Framestore
Christoph Keller .... compositor: Double Negative
Ian Kelly .... rotoscope artist
John Kelly .... matchmove artist: Double Negative
Kolby Kember .... rotoscope artist
Lim Ken .... matchmove artist
Simon D. Kern .... stereoscopic artist: Stereo D (as Simon Domingo Kern)
Mfaizal Khamis .... roto/prep artist: Double Negative
Steven Anthony Khoury .... technical director: Double Negative (as Steven Khoury)
Danny S. Kim .... visual effects artist
Erin Eunsung Kim .... visual effects coordinator: Double Negative
Sohee Kim .... roto/paint artist: Evil Eye Pictures
Yuko Kimoto .... roto/prep artist: Double Negative
Naoko Kinoshita .... cg artist: Fuel VFX
Jordan Kirk .... cg sequence supervisor: Double Negative
Guido Kirsch .... digital compositor: Trixter Film
John Kitching .... digital compositor
Dominik Klotz .... rotoscope artist: The Base Studio
Aleksander Kocev .... visual effects artist
Jessica Kong .... roto/prep artist: Double Negative
Cyryl Koshyk .... stereoscopic consultant: CineVFX (as Ciril Koshyk)
Simone Kraus .... animation supervisor: Trixter Film
Heath Kraynak .... compositor: Evil Eye Pictures
Max Krichenbauer .... pipeline developer: Trixter Film
Jakub Krompolc .... rigger: Double Negative
Ross Krothe .... visual effects technical director: Stereo D
Ines Krüger .... digital compositor: Trixter Film
Duncan Boon Kwang Kuah .... technical director: Double Negative (as Duncan Kuah)
Alexey Kuchinsky .... digital compositor: Trixter Film
Robert Kuczera .... animator: Trixter Film
Sophie Kunitzsch .... digital compositor: Trixter Film
James Kuroda .... digital compositor: Method Studios
James Lakin .... matchmover: Double Negative
Jaymie Lam .... compositor: Matte World Digital
Terence Lam .... technical director: Double Negative
Yaocheng Lam .... technical director: Double Negative
Hayley Lane .... painter
Erik LaPlant .... cg coordinator: hydraulx
Gabe LaPoint .... stereoscopic artist
Tim Latham .... stereoscopic artist: Stereo D
Trevor J. Lawrence .... rotoscope artist
Daniel Leatherdale .... digital compositor: Double Negative
Daniel Leatherdale .... roto/prep artist: Double Negative
Claudia Lecaros .... visual effects production manager: Fuel VFX
Claudia Lechen .... digital compositor: Framestore
Adrian Lee .... visual effects technical director: Double Negative (as Ed Lee)
Skeel Lee .... technical director: Double Negative
Soon Ngee Chris Lee .... compositor: Double Negative (as Chris Lee)
Sun Lee .... senior matte painter: Hydraulx
Woei Lee .... compositor: Evil Eye Pictures
Simon Leech .... digital artist: The Senate VFX
Duncan Lees .... head of 3D services: 4DMax
Erik Lehmann .... digi-double animator: RISE Visual Effects Studios
Thomas Leimkühler .... digital compositor: Trixter Film
Alex Lemke .... compositor: Double Negative
Max Leonard .... visual effects coordinator: Lola Visual Effects
Francis Leong .... technical director: Double Negative
Jean-François Leroux .... compositor: Double Negative
May Leung .... lead fx artist: Double Negative
Votch Levi .... CG supervisor: Whiskytree
Dave Levine .... flame artist: Lola VFX
Mathis Lex .... digital compositor: Trixter Film
Darryl Li .... visual effects line producer: Double Negative (as Darryl Lee)
Michael Ligammare .... stereoscopic artist: Stereo D
Ghwang Hyan Lim .... rotoscope artist: The Base Studio
Sky Lim .... compositor: Double Negative
Tze Ken Lim .... matchmover: Double Negative
Young Lim .... compositor: Double Negative
William Lin Jiahui .... matchmover: Double Negative (as William Lin)
Shawn Lipowski .... lead digital artist
Manuel Llamas .... compositor: Double Negative
Matthew Lloyd .... visual effects coordinator
Andrew Lockley .... 2d supervisor: Double Negative (as Andy Lockley)
Owen Longstaff .... digital compositor: Fuel VFX
Juan David Lopez .... stereo compositor
Shawn Lopez .... rotoscope artist
Patrick Louie .... roto/paint artist: Evil Eye Pictures
Natalie Lovatt .... visual effects coordinator
Leah Low .... technical director: Double Negative
Sierra Lowe .... rotoscope artist: The Base Studio
Ariel Loza .... cg artist: Rok!t
Son Lu .... stereoscopic artist
Steven Luc .... rotoscope artist
Thomas Luff .... compositor: Double Negative (as Tom Luff)
Kenneth Lui .... digital effects artist
Demis Lyall-Wilson .... digital compositor: Fuel VFX
Tony Lyons .... roto/paint artist: Luma Pictures
Francois Madere .... senior vfx artist
Jessica Madsen .... digital artist: Luma Pictures
Raj Mahendran .... technical support
Damien Mahoney .... technical director: Double Negative
David Maldonado .... stereoscopic artist: Stereo D
Sebastian Maldonado .... stereoscopic paint artist
Sebastian Maldonado .... stereoscopic roto artist
Roy Malhi .... effects technical director
Brian Malmstrom .... roto lead: The Base Studio
Travis Mangaoang .... stereoscopic artist
Roy Vincent Mann .... stereoscopic compositor
Sharon Marcussen .... compositor: Double Negative
Indah Maretha .... roto/prep artist: Double Negative
Howard Margolius .... visual effects artist: Double Negative
Lisa Marra .... senior visual effects coordinator
Terry Marriott .... visual effects artist: Double Negative (as Terry 'Super Mario' Marriott)
Nick Marshall .... digital matte painter: Double Negative
Tony Martin .... stereoscopic artist: Stereo D
Raymond Martinez III .... rotoscope artist
Damon Martinez .... stereo paint artist
Ruheene Masand .... visual effects coordinator
Dena Massenburg .... rotoscope artist
Eva Matthes .... compositor: Double Negative
Leong Wai In Maxx .... cg sequence supervisor: Double Negative (as Maxx Leong)
Michael C. May .... stereoscopic production manager (as Mike May)
Kindra McCall .... roto artist
Oliver McCluskey .... technical director: Double Negative
Megan McCollum .... stereoscopic depth artist: Stereo D
Don Mccoy .... stereoscopic artist: Stereo D
Russell McCoy .... stereoscopic lead artist
Rob McCurdy .... stereoscopic artist: Stereo D
Edward McDonough .... stereoscopic conversion artist
Mare McIntosh .... cgi coordinator: Hydraulx VFX
Ray McMaster .... visual effects artist
Brandon McNaughton .... compositing supervisor: Whiskytree
Scott McPhate .... stereoscopic production assistant
Natalie Meffert .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Corbin Mehl .... compositor
Gurel Mehmet .... concept artist: Double Negative
Vinay Mehta .... roto/prep artist: Double Negative (as Vinnie Mehta)
Kevin Melia .... stereoscopic roto artist
Mark Menaker .... desktop administrator
Cedric Menard .... digital matte painter: Double Negative
Tim Mendler .... match mover: RISE Visual Effects Studios
Carlos Mendoza Jr. .... stereoscopic artist: Stereo D
Robert Merrow III .... rotoscope artist: StereoD
Alexandra Michael .... visual effects production assistant
David Michaels .... character technical director
Thomas Middleton .... compositor: Double Negative
Hairol Mikelly .... compositor
David Miller III .... stereoscopic artist
Lizz Miller .... depth artist
Alexandre Millet .... look dev artist: Double Negative
Milos Milosevic .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Alice Mitchell .... compositor: Double Negative
Emma Moffat .... visual effects production assistant: Double Negative
John Moffett .... compositor: Double Negative
Effandi Mohamed .... technical director: Double Negative
Vikram Mohan .... matchmover: Double Negative
Young Joon Mok .... digital compositor
Daniel Molina .... digital compositor
Paul Molodowitch .... pipeline technical director: Luma Pictures
Juan Pablo Monroy .... digital matte painter: Whiskytree
Erick Montano .... stereoscopic artist
Chris Montesano .... stereoscopic compositor
Jentzen Mooney .... pipepline manager
Declan Moran .... rotoscope artist
Dave Morley .... visual effects supervisor: Fuel VFX
Immanuel Morris .... stereoscopic roto artist
Amanda Morrison .... digital compositor
William Morrison .... stereoscopic VFX supervisor: Stereo D
Bryn Morrow .... shot lighting artist
Gonzalo Moyano Fernandez .... match mover: RISE Visual Effects Studios
David Antonin Mucci .... look dev artist: Double Negative (as David Mucci)
Thierry Muller .... digital compositor: Fuel VFX
Norah Mulroney .... digital compositor
Gautama Murcho .... digital compositor and matte painter: Luma Pictures
Michael Murphy .... stereoscopic visual effects: Stereo D
Scott Musselman .... stereoscopic roto artist
Christopher Myerchin .... Stereoscopic artist
Julia Müller-Madaus .... digital compositor: Trixter Film
Rahul Nagpal .... visual effects artist: Double Negative
Emmi Nakagawa .... stereoscopic artist
Farzad 'Fuzz' Namdjoo .... stereoscopic artist
Masa Narita .... cg modeler: Method Studios
Gerardo Navarro .... stereoscopic depth artist: Stereo D
Pouyan Navid .... CG supervisor
Dan Neal .... cg sequence supervisor: Double Negative
Robert Nederhorst .... compositor
Andreas Nehls .... digital compositor: Trixter Film
Sue Nelson .... compositor: The Base Studio
Gentong Neo .... matchmover: Double Negative
Marla Neto .... digital coordinator: Luma Pictures
Nick New .... lead fx artist: Double Negative (as Nicholas New)
Pete C. Newbauer .... digital rotoscope artist
Nick Newberry .... matchmove artist
Marcelino Newquist .... post visualisation artist
Shi Hua Ng .... matchmover: Double Negative (as Shihua Ng)
Stella Hui Sze Ng .... matchmover: Double Negative (as Stella Ng)
Habib Niazi .... matchmover: Double Negative
Lukas Niemczyk .... visual effects artist: Double Negative
Thomas Nittmann .... visual effects producer: Lola Visual Effects
Mike J. Nixon .... lead fx artist: Double Negative (as Mike Nixon)
Charlie Noble .... visual effects supervisor: Double Negative
Tony Noel .... Stereoscopic Artist
Tristan North .... technical director: Double Negative
Brian Nugent .... Flame artist
Chris O'Connell .... stereoscopic depth artist (as Chris P. O'Connell)
Chris Patrick O'Connell .... model/texture artist: Hydraulx
Greg O'Connor .... digital artist: modeling and texturing
Patricia O'Donnell .... stereoscopic artist
Chris O'Mahony .... visual effects artist
Patrick O'Riley .... rotoscope artist: Stereo D
Daniel O'Shaughnessy .... rotoscope artist
Timothy P. O'Shea .... production executive: The Base Studio
Rodney O'Sullivan .... systems administrator
Simon Ohler .... lead CG artist: RISE Visual Effects Studios
Pawel Olas .... technical director
Robert Olsson .... matte painter
Choonjuan Ong .... roto/prep artist: Double Negative
Joshua Ong .... matte painting supervisor: Whiskytree
Cyrus Ongg .... matchmover: Double Negative
Jonathan Opgenhaffen .... vfx conceptual artist
Elaine Ormes .... matchmover: Double Negative
Sam Osborne .... digital compositor
Raphael Oseguera .... rotoscope artist
Lucie Ostrer .... visual effects coordinator: Double Negative
Jared Otake .... digital compositor
Jared Otake .... stereoscopic depth artist
Gruff Owen .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Graham Page .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Guo Kun Pan .... render support: framestore
Bryan Pantages .... rotoscope artist
Hendrik Panz .... effects artist: RISE Visual Effects Studios
Nicholas Papworth .... animator: Double Negative
Nicholas Papworth .... technical director: Double Negative
Bruno Parenti .... digital compositor
Adam Parker .... prep artist: Framestore
Clark Parkhurst .... Flame artist
Dean Parks .... visual effects artist
Aaron Parry .... executive producer: Stereo D
Jale Parsons .... roto/paint artist
Ritchie Pasiliao .... rotoscope artist
Anthony Passaniti .... depth artist/camera tracker: Stereo D Deluxe LLC
Daniel Pastore .... technical director: Double Negative
Jennifer L. Patrick .... stereoscopic compositor
Demetrios Patsiaris .... stereoscopic roto artist
Daniel Paulsson .... technical director: Double Negative
Enrik Pavdeja .... compositor: Double Negative
Christopher Payne .... vfx editorial assistant: Double Negative
Christopher Payne .... vfx editorial assistant: Double Negative
Emily Pearce .... visual effects coordinator: Double Negative
John Peck .... digital compositor
Cheewei Peh .... roto/prep artist: Double Negative
Lyndsey Pendley .... stereoscopic rotoscope artist
Dylan Penhale .... chief technology officer: Fuel VFX
Michael Perdew .... visual effects coordinator: Luma Pictures
Daniel Perez .... depth artist
Eddie Perez .... stereo roto
Josh Peterson .... stereoscopic roto artist
Sean Pfeiffer .... roto artist: Lola VFX
Roland Pfisterer .... digital compositor: Trixter Film
Hieu Phan .... roto/paint artist: Luma Pictures
Nizhen Phang .... matchmove artist
David Jeffrey Phillips .... stereo lead
David Philogene .... stereoscopic roto artist
Phets Phonasa .... depth artist
Phets Phonasa .... roto artist
Ezra Pike .... stereoscopic artist
Nereyda Pimentel .... rotoscope artist: The Base Studio
Charles Pina .... pipeline td: The Base Studio
James Pina .... compositing supervisor: The Base Studio
James Pina .... stereoscopic roto supervisor: The Base Studio
Adrian Pinder .... technical director: Double Negative
Robert Pinnow .... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios
Rick Poley .... production coordinator: Trixter Film
Staci Pontius .... visual effects assistant editor
Lee Chan Popo .... prep artist
Justin Porter .... technical coordinator: Luma Pictures
Rupert Porter .... visual effects producer: Double Negative
Travis Porter .... compositor: Double Negative
Malachi Pound .... production supervisor
Pavel Pranevsky .... CG supervisor: Luma Pictures
Jeremy Preissner .... IT Coordinator: Stereo D
Scott Pritchard .... compositing sequence supervisor: Double Negartive
Aled Prosser .... compositor: Double Negative
Howard Protheroe .... digital compositor: Framestore
Derek N. Prusak .... stereoscopic editorial coordinator: Stereo D
Xinyi Puah .... visual effects editor: Double Negative
Michael Pugh .... rotoscope artist
Sonny Pye .... compositor: Double Negative
Toni Pykäläniemi .... rotoscoper: RISE Visual Effects Studios
Simon Pynn .... matchmove supervisor: Double Negative
Ryan J. Quinlan .... digital compositor
Juan Carlos Quintana .... stereoscopic compositor
Chris Radcliffe .... senior modeler/texture artist
Bill Radtke .... stereoscopic production coordinator
Orash Rahnema .... technical director: Double Negative
Marco Ramirez .... stereoscopic roto artist: The Base Studio
Mark Ramirez .... stereoscopic roto artist
Edward Randolph .... visual effects line producer: The Senate VFX
Pimentel A. Raphael .... animation supervisor
Adrian Ratley .... visual effects data wrangler
Justin Ray .... stereoscopic artist
Chua Raymond .... matchmover: Double Negative (as Raymond Chua)
Hanna Reduto .... stereoscopic compositor: Stereo D
Sam Reed .... roto/prep artist: Double Negative
Sarah Reese-Edwards .... stereoscopic lead
Daniel Reeves .... data manager: The Senate VFX
Colin Reeves-Fortney .... rotoscope artist: The Base Studio
William Reges .... rotoscope artist: Stereo D
Jon Reid .... roto/prep artist: The Senate VFX
Pedro Luis Reyes .... depth artist
Aaron Rhodes .... visual effects editor: Evil Eye Pictures
Nathan Rich .... network administrator: Luma Pictures
Leroy Riche .... stereoscopic conversion artist
Kurtis Richmond .... matte painting supervisor
Chad Ridgeway .... rotoscope artist: The Base Studio
Nicolas Rigaud .... compositor: Double Negative
Simone Riginelli .... digital compositor
Bjarni Robert Bragason .... digital compositor: Framestore
Richard Roberts .... compositor: Double Negative
Wesley Roberts .... compositor: Double Negative
Scott Robertson .... roto/prep artist: The Senate VFX
Scott Robertson .... visual effects artist
Arturo Rodriguez .... rotoscope artist
Arturo Rodriguez .... stereoscopic depth artist
Luis Amaury Rodriguez .... camera tracker
Katherine Rodtsbrooks .... stereoscopic compositor
Arron Roebuck .... matchmove artist
Lisa Dawn Rogolsky .... rotoscope artist
Austin Ronald .... roto/prep artist: Double Negative
Antonio J. Rosario .... rotoscope artist
Zachary J. Rose .... production artist
Daniel P. Rosen .... visual effects supervisor: Evil Eye Pictures
Brogan Ross .... visual effects artist
Shaun Roth .... visual effects artist: Double Negative
Felix Rothballer .... IT manager: Trixter Film
Jean-Marc Rulier .... cyber scanning technician: 4DMax
Nathan Rusch .... junior pipeline td: Luma Pictures
Sophie Russell .... visual effects production assistant: Double Negative
Timothy Russell .... matchmover: Double Negative
Migs Rustia .... visual effects editor: LOOK Effects, Inc.
Karol Rytelewski .... rotoscope artist
Johannes Saam .... CG lead: Fuel VFX
Matt Sadler .... matchmove supervisor: Double Negative
Krystal Sae Eua .... model/texture artist: Hydraulx
Martin Saechsinger .... previz artist: Trixter Film
Marcos Saenz .... stereoscopic roto artist
Brian Salcedo .... rotoscope artist: The Base Studio
Rhys Salcombe .... technical director: Double Negative
Juan Ignacio Salgado .... digital compositor: Fuel VFX
Matthew Salisbury .... matchmover: Double Negative
Joe Sambora .... visual effects
Theodore M. Sandifer .... stereoscopic artist
Eric Sanford .... stereoscopic compositor
Udhaya Sankar .... visual effects artist: Double Negative
Oliver R. Santana .... roto artist
Oliver Ricardo Santana .... visual effects artist
Kosta Saric .... visual effects editor
Davis Scott Porter Saunders .... stereoscopic lead
Evan Saunders .... stereoscopic lead
Benjamin Scabell .... stereoscopic conversion lead: Trixter Film
Nico Scapel .... head of rigging: framestore
Anya Scarpa .... visual effects artist: Double Negative
Adam Schardein .... producer: StereoD
Alfredo Schecker III .... roto artist
Katrin Schmid .... senior effects pipeline developer: Fuel VFX
Eduardo 'Lalo' Schmidek .... previz artist: Double Negative (as Eduardo Schmidek)
Markus Schneider .... compositor: Double Negative
Christian Schnellhammer .... fx td: Trixter Film
Andrew Schnieder .... rotoscope artist: The Base Studio
Niel Schorfield .... digital compositor: Trixter Film
Chad Schott .... compositor: Double Negative
Daniel Schrepf .... stereoscopic roto lead
David Schrijn .... rotoscope artist: The Base Studio
Jameson Schultz .... stereoscopic lead artist: Stereo D
Patrick Schultz .... senior stereoscopic compositor
Oliver Schulz .... effects artist: RISE Visual Effects Studios
Brian Schumacher .... stereo lead
Alexander Schumann .... digi-double animator: RISE Visual Effects Studios
Sam Schwier .... technical director: Double Negative
Marko Schöbel .... technical director: Double Negative (as Marko Schobel)
Kino Scialabba .... lead concept designer: Legion Entertainment
Jonathan Scion .... rotoscope artist: The Base Studio
Denis Scolan .... senior compositor: Fuel VFX
Abigail Scollay .... compositor: Double Negative
Raymond R. Scott Jr. .... rotoscope artist
Paul Scott .... compositor: Double Negative
Kathy Seigel .... additional visual effects supervisor
John Seru .... technical director: Double Negative
Wesley Sewell .... stereoscopic supervisor
Colette Shackleford .... matchmover: Double Negative
Aatesh Shah .... systems engineer: Framestore
Cameron Sharp .... visual effects editor: Fuel VFX
Phillip M. Shaw .... rotoscope artist: The Base Studio
Nathan Sheldrick .... machmove artist: Fuel VFX
William Sherak .... stereo executive producer (Stereo D)
Payam Shohadai .... executive visual effects supervisor: Luma Pictures
Eric Sibley .... stereoscopic compositor
Jan Sichermann .... pipeline developer: Trixter Film
Olivier Sicot .... technical director: Double Negative
Adnan Siddique .... stereoscopic roto artist
Aniela Sidorska .... compositor: The Base Studio
Kathy Siegel .... visual effects supervisor: additional photography, Los Angeles
Joey Sila .... digital compositor: Luma Pictures
Marcus Silvera .... stereoscopic depth artist
Jared Simeth .... digital compositor: Luma Pictures
Mike Simons .... digital artist: The Senate VFX
Ian Simpson .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Keith D. Simpson .... stereoscopic roto lead: The Base Studio
Anthony Sipsas .... rotoscope artist
Thanapoom Siripopungul .... lead character technical director: Luma Pictures
Gabriel Sitjas .... digital compositor: The Senate VFX
Richard Skelton .... matchmove & layout artist: Fuel VFX
Lim Sky .... compositor: Double Negative
Brian Smallwood .... compositor
Abbie Smith .... matchmover: Double Negative
Corey Smith .... stereoscopic artist
Jessica Clare Smith .... compositor: Double Negative (as Jessica Smith)
Eva Snyder .... digital compositor: Method Studios
Mukul Soman .... compositor: The Base Studio
Mukul Soman .... matte artist: digital painter
Mark G. Soper .... visual effects producer
Eddie Soria .... digital artist: The Base Studio
Ryan Soule .... rotoscope artist: The Base Studio
Sam Spacey .... VFX coordinator: The Senate VFX
Doug Spilatro .... visual effects
Anthony Stadler .... visual effects artist: The Senate VFX
Sean Stambolyan .... stereoscopic compositor
Christian Stanzel .... digital compositor: Trixter Film
Paul Stemmer .... visual effects editor
Colby Jene Stencel .... stereoscopic artist: Stereo D
Andrea R. Stephens .... production coordinator: Deluxe
Nickolas Stevens .... stereoscopic supervisor
Penn Stevens .... creature fx td: Framestore
Penn Stevens .... lighting td: Framestore
G. Allen Stewart .... stereoscopic conversion artist
Robert Stipp .... visual effects artist: Double Negative
Joshua Stirling .... roto artist
Nicholas Stocker .... roto artist
Jan Stoltz .... stereo conversion supervisor: Trixter Film
Maria Stroka .... vfx production manager
Robert Strong .... rotoscope artist
Mary Stroumpouli .... roto/prep artist: Double Negative
Allison Sturdy .... stereoscopic depth artist
Thomas Stölzle .... shading and lighting artist: Trixter Film
Aline Sudbrack .... visual effects artist: Double Negative
Matthew Suggett .... rotoscope artist: The Base Studio
Ben Sumner .... digital compositor
Yanti Suryati .... matchmover: Double Negative
Richard Sutherland .... CG supervisor: Luma Pictures
Steven Swanson .... visual effects supervising producer: Luma Pictures
Jeremiah Sweeney .... Flame artist: Lola VFX
Sonny Sy .... technical director: Double Negative
Thomas Sydnor .... rotoscope artist: The Base Studio
Brian Taber .... stereoscopic consultant
Ronald Tacsion .... rotoscope artist: The Base Studio
Andre Taft .... post-visualization artist
Martin Tallosy .... digital compositor: Trixter Film
Raymond Tan .... roto/prep artist: Double Negative
Chris Tay .... roto/prep artist: Double Negative
Roy Tay .... compositor: Double Negative
Britton Taylor .... digital compositor: Matte World Digital
Bryan Taylor .... stereoscopic artist
John Michael Temple Jr. .... stereoscopic compositor: Stereo D
Beau Teora .... visual effects artist
Mike Terpstra .... compositor
Damien Thaller .... concept artist
Kaya Thomas .... main title designer
Melinka Thompson-Godoy .... visual effects producer: Look FX
Rick Thomson .... data manager
Adam Thornberry .... rotoscope artist
Joe Thornley .... lead fx artist: Double Negative
Mark Tica .... roto/prep artist: Double Negative
Eric Timm .... rotoscope artist
Dan Tindell .... vfx previsualization artist
Alexander Tirasongkran .... matchmove artist
Kim Tobin .... compositing sequence supervisor: Double Negative (as Kim Worrall)
Marie Tollec .... visual effects artist: Double Negative
Chris Tomkins .... 3D support
Madeleine Tomlin .... stereoscopic rotoscope artist
James Tomlinson .... technical director: Double Negative
Shigeharu Tomotoshi .... visual effects
Shahin Toosi .... compositor: Double Negative
Oscar Tornincasa .... compositor: Double Negative
Enrique Torres .... stereoscopic artist
Christopher Townsend .... visual effects supervisor
Samantha Tracey .... visual effects coordinator: Double Negative
Tuong-Van Tran .... digital effects artist
Mark Victor Trappett .... render wrangler
Ryan Trenhaile .... digital compositor
Ryan Trippensee .... digital compositor: Luma Pictures
John Trotter .... visual effects artist
Oleg Troy .... technical director: Double Negative
Ervin Tuazon .... stereoscopic roto artist: Stereo D
Melanie Rose Tucker .... stereo compositor
Melanie Rose Tucker .... stereo roto
Barry R. Tuttle .... coordinator: The Base Studio
Yuki Uehara .... flame artist
Jen Underdahl .... visual effects production manager
Ron Underdahl .... visual effects production assistant
Chris Ung .... digital effects artist: Double Negative
Lee Urbina .... production assistant: The Base Studio
Arthur Vail III .... senior stereoscopic artist
Tom van Dop .... digital compositor: The Senate VFX
Gerard Van Ommen Kloeke .... character rigging supervisor
Randy Vellacott .... digital compositor: Fuel VFX
Jeanette Vera .... rotoscope artist: The Base Studio
Helga Victoria .... matchmover: Double Negative (as Helga Yeo)
Michael J. Viera .... stereoscopic compositor
David Vollstedt .... rotoscope artist
Carlo Volpati .... visual effects artist: Double Negative
Sebastian von Overheidt .... compositor: Double Negative
Kustaa Vuori .... fx artist: Trixter Film
Victor Wagner .... visual effects artist
Aaron Walker .... visual effects production assistant
Maria Walker .... 3D coordinator: The Senate VFX
Tim Walker .... sequence lead compositor: Fuel VFX
Martin Walters .... lead 3D artist: The Senate VFX
Mengdi Wang .... lighting technical director
Martin Waters .... digital artist: The Senate VFX
Rebecca Waters .... cg sequence supervisor: Double Negative (as Becky Graham)
James Waterson .... digital compositor: Luma Pictures
Candice Weber .... rotoscope artist: The Base Studio
Joe Wehmeyer .... visual effects data wrangler: additional photography
Vivian Wei .... compositor: Method Studios
Caroline Weidenhiller .... digital compositor: Trixter Film
Philipp Welle .... digital compositor: Trixter Film
Chris Wells .... visual effects
Glenn Wells .... matchmove artist
Cliff Welsh .... flame compositor
Nick Wesley .... stereoscopic artist
Pete Wheelan .... rotoscope artist: Matte World Digital
Sean Whelan .... visual effects artist: Double Negative
Ashley Whitaker .... visual effects artist
Faith Whitehead .... stereo depth artist
Tom Whitehead .... technical director: Double Negative
Kenneth H. Wiatrak .... stereo artist
Georg Wieland .... vfx producer: Trixter Film
Robert Wiesman .... visual effects camera operator
Amber Wilkins .... visual effects artist: Double Negative
Amielia Williams .... visual effects coordinator: Double Negative (as Amie Cox)
Edson Williams .... visual effects supervisor: Lola Visual Effects
Corrina Wilson .... visual effects artist
Jay Wilson .... stereoscopic compositor
Johnny Wilson .... compositor
Mark Phillip Wilson .... stereoscopic conversion: StereoD
Ned Wilson .... compositor
Virginia Wilson .... visual effects coordinator
Doug Winder .... digital matte painter: The Senate VFX
Rob Woiwod .... visual effects editor: Framestore
Alex Wolfe .... stereoscopic compositor
Jesse Wolfe .... stereoscopic artist
Jamie Wong .... digital artist: The Senate VFX
Leong Kit Wong .... matchmover: Double Negative
Leong Kit Wong .... roto/prep artist: Double Negative
Mengci Wong .... technical director: Double Negative
Patrick Woo .... technical director: Double Negative
Graham Wood .... matchmove artist
Mike Woodhead .... visual effects data wrangler
Alison Wortman .... cg sequence supervisor: Double Negative
Joe Tsung-Yu Wu .... cg modeler: Fuel VFX
Peter M. Wu .... stereoscopic roto artist: Stereo D, LLC.
Chen Xiangdian .... matchmover
Yoshiya Yamada .... visual effects: Lola vfx
Marvin Yanez .... stereoscopic roto lead
Cheng Yang .... matchmover: Double Negative (as Yang Chen)
Trevor Young .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Anton Yri .... digital artist: The Senate VFX
Sonia Yu .... lighter: Luma Pictures
Susumu Yukuhiro .... matte painting supervisor: Whiskytree
Cleve Yilun Zhu .... compositor: Double Negative (as Cleve Zhu)
Alfred Zhuo .... paint and roto
Dominik Zimmerle .... digital matte painter: Trixter Film
Andrew Zink .... lighter: Luma Pictures
George Zwier .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Joel Aguilar .... prep artist: Double Negative (uncredited)
Adam Avitabile .... flame artist (uncredited)
Robert E. Barnes .... concept sculptor: Matte World Digital (uncredited)
William Beaton .... post production coordinator (uncredited)
Ian Blewitt .... stereoscopic compositor (uncredited)
Erin Collins Butler .... visual effects producer (uncredited)
Bruce Cardozo .... scanning and recording: EFilm (uncredited)
Kathy Carlston .... matchmove artist (uncredited)
Max Chan .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Sanchari Chowdhury .... visual effects coordinator (uncredited)
Michal Finegold .... lighting technical director (uncredited)
Rocco Gioffre .... matte artist (uncredited)
Jim Gorman .... compositor (uncredited)
Éric Hamel .... digital matte artist: Whiskytree (uncredited)
Guy Hauldren .... 3d scanning (uncredited)
Alex Holcombe .... I/O operator: Fuel VFX (uncredited)
Michael Honrada .... roto artist: Matte World Digital (uncredited)
Steve Jaworski .... co-visual effects supervisor: Evil Eye Pictures (uncredited)
Jon Julsrud .... visual effects compositor (uncredited)
Gregory Karydis .... visual effects coordinator: Marvel Studios (uncredited)
Hong Kim .... stereoscopic compositor: Stereo D (uncredited)
Jeff Koh .... paint & roto artist (uncredited)
Ewa Laursen .... rotoscope artist: Double Negative (uncredited)
Alex Lay .... digital compositor (uncredited)
Taz Lodder .... technology support manager: Double Negative (uncredited)
Jan Maroske .... visual effects: Double Negative (uncredited)
Lorenzo Mastrobuono .... stereoscopic roto lead: Stereo D (uncredited)
Christophe Meslin .... head of systems (uncredited)
Sebastian Ness .... matchmove artist (uncredited)
Eddie Offermann .... software developer (uncredited)
Eddie Offermann .... visual effects color (uncredited)
Adam Paschke .... head of 2d: Singapore (uncredited)
Andre Rivera .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Fredrik Rönnvall .... systems administrator: Double Negative (uncredited)
Toshihiro Sakamaki .... modeler: Method Studios (uncredited)
Romain Bivar Segurado .... digital modeller: Framestore (uncredited)
Michael Thingnes .... paint/prep artist: Double Negative (uncredited)
Jacky Toh .... roto artist (uncredited)
Kat Tysoe .... studio: double negative (uncredited)
Nick van Diem .... technical support: Double Negative (uncredited)
Vanessa Velasquez .... Technology: Double Negative (uncredited)
M. Alexander Weller .... matte painter: Matte World Digital (uncredited)
Stephanie Whitmarsh .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Carly Wilson .... visual effects coordinator: Method Studios (uncredited)
David Wu .... visual effects artist (uncredited)
 
Stunts
Jerry T. Adams .... utility stunts: Los Angeles
Joey Anaya .... utility stunts: Los Angeles
Gary Arthurs .... stunts
Brian Avery .... utility stunts: Los Angeles
Rick Avery .... utility stunts: Los Angeles
Daniel Awde .... running double: Captain America
Craig Baxley Jr. .... utility stunts: Los Angeles (as Craig Baxley)
Freddy Bouciegues .... utility stunts: Los Angeles
Joey Box .... utility stunts: Los Angeles
Scott Brady .... stunts
Nick Brett .... utility stunts: Los Angeles
Dan Brown .... utility stunts: Los Angeles
Rico Burgos .... utility stunts: Los Angeles
Michael Byrch .... stunt double: Early Steve Rogers
Keith Campbell .... utility stunts: Los Angeles
Alex Chansky .... utility stunts: Los Angeles
Nick Chopping .... stunts
Jeff Chumas .... utility stunts: Los Angeles
Doug Coleman .... stunt coordinator: Los Angeles
Eliza Coleman .... utility stunts: Los Angeles
Whitney Coleman .... utility stunts: Los Angeles
Craig Conaway .... utility stunts: Los Angeles
Tim Connolly .... utility stunts: Los Angeles
Rob Cooper .... stunts
Brycen Counts .... utility stunts: Los Angeles
David Cronnelly .... stunts (as Dave Cronnelly)
Graeme Crowther .... stunts
Clay Cullen .... utility stunts: Los Angeles
Paul Darnell .... utility stunts: Los Angeles
Eddie Davenport .... utility stunts: Los Angeles
Darrell Davis .... utility stunts: Los Angeles
Steve DeCastro .... utility stunts: Los Angeles
Greg Dela Riva .... utility stunts: Los Angeles (as Greg De La Riva)
Kelly Dent .... stunt double: Peggy (as Kelly J. Dent)
Steve Dent .... stunt coordinator
Will Dent .... stunt trainee (as William Dent)
Kevin Derr .... utility stunts: Los Angeles
Thomas Dewier .... utility stunts: Los Angeles (as Thomas Deweir)
Ben Dimmock .... stunts
Samson Eaton .... stunts
James Embree .... stunts
Rick English .... stunt double: Red Skull
Richard Epper .... utility stunts: Los Angeles
Corey Michael Eubanks .... utility stunts: Los Angeles (as Corey Eubanks)
Timothy Eulich .... utility stunts: Los Angeles
Bradley Farmer .... stunts
Freddie Joe Farnsworth .... stunts
Dane Farwell .... utility stunts: Los Angeles
Jeremy Fitzgerald .... utility stunts: Los Angeles
Colin Follenweider .... utility stunts: Los Angeles (as Colin Folenweider)
Pete Ford .... stunts
Jeremy Fry .... utility stunts: Los Angeles
David Garrick .... stunts
Andy Godbold .... stunt double: harley bike, Captain America
Allan Graf .... utility stunts: Los Angeles
Derek Graf .... utility stunts: Los Angeles
David R. Grant .... stunts (as David Grant)
Jimmy Green .... stunts
Jef Groff .... utility stunts: Los Angeles
Jeff Habberstad .... utility stunts: Los Angeles
Trevor Habberstad .... utility stunts: Los Angeles
Tom Hallahan .... stunt performer
Paul Hanks .... stunt double: harley bike, Captain America
Bobby Holland Hanton .... stunts
Adam Hart .... stunt double: Captain America, Los Angeles
Nick Hobbs .... stunts
Richard Holmes .... stunts
David Hugghins .... utility stunts: Los Angeles
Rob Hunt .... stunts
Rob Inch .... additional stunt coordinator
Rowley Irlam .... assistant stunt coordinator
Rowley Irlam .... stunt coordinator: second unit
Terry Jackson .... utility stunts: Los Angeles
Tim James .... utility stunts: Los Angeles (as Tim J. White)
Rob Jarman .... stunts
Brett A. Jones .... utility stunts: Los Angeles (as Brett Jones)
Gary Kane .... stunts
Jess King .... utility stunts: Los Angeles
Mike Lambert .... stunt double: Captain America
Richard F Law .... stunt rigger (as Richard Law)
Maurice Lee .... stunts
Stephanie Lelievre .... stunts
Julian Lightwing .... stunts
Kurt D. Lott .... utility stunts: Los Angeles (as Kurt Lott)
Tony Lucken .... stunts
Holly Lumsden .... stunts
Brian Machleit .... assistant stunt coordinator: Los Angeles
Chris Manger .... stunt rigger
Rick Marcus .... utility stunts: Los Angeles
Rob Mars .... utility stunts: Los Angeles
Kai Martin .... stunts
Kim McGarrity .... stunts
Michael McGuire .... utility stunts: Los Angeles (as Mike G. McGuire)
Jo McLaren .... stunts
Lee Millham .... stunt double: Dum Dum Dugan
Lee Millham .... stunt driver: Kruger
Lee Millham .... stunts
David Morizot .... utility stunts: Los Angeles
Mark Mottram .... stunt double
Mark Mottram .... stunts
Mike Mukatis .... utility stunts: Los Angeles
Chris Newton .... stunt rigger
Ray Nicholas .... stunts
Brian Nickels .... stunts
James O'Donnell .... stunts (as Jimmy O'Dee)
Carrick O'Quinn .... utility stunts: Los Angeles
Chris Palermo .... utility stunts: Los Angeles
Peter Pedrero .... stunt double: stanley tucci
Bean Peel .... stunts
Eric Petch .... stunts
Jan Petrina .... stunt double: Captain America
Norb Phillips .... utility stunts: Los Angeles (as Norbert Phillips)
Andy Pilgrim .... stunts (as Andrew Pilgrim)
Chris Pollard .... stunts
Arran Powley .... stunts
Dominic Preece .... stunts
Gregg Preston .... utility stunts: Los Angeles
Charles Ramsay .... stunts
Justin Riemer .... utility stunts: Los Angeles (as Justin Reimer)
Curtis Rivers .... stunts
Allen Robinson .... utility stunts: Los Angeles
Tom Rodgers .... stunts
Brady Romberg .... utility stunts: Los Angeles
Olly Rowland .... stunts
Matthew Sampson .... stunt department coordinator
Ray Siegle .... utility stunts: Los Angeles (as Ray Siegel)
Brian Simpson .... utility stunts: Los Angeles
Mark Slaughter .... stunts
Andy Smart .... stunts (as Andy J. Smart)
Tony Smart .... stunts
C.C. Smiff .... fight coordinator (as CC Smiff)
Erik Stabenau .... utility stunts: Los Angeles
Matthew Stirling .... stunt performer
Ryan Stuart .... stunts
Mens-Sana Tamakloe .... stunts
Roy Taylor .... stunts
Arran Topham .... stunts
Pete Turner .... utility stunts: Los Angeles
Tony Van Silva .... stunts
Mark Vanselow .... utility stunts: Los Angeles
Rudolf Vrba .... assistant fight coordinator (as Ruda Vrba)
Mark Aaron Wagner .... utility stunts: Los Angeles (as Mark Wagner)
Damien Walters .... stunts
Vincent Wang .... stunts
Dan Whitby .... stunts
Pete White .... stunts
Martin Wilde .... stunts
Donna Williams .... stunts (as Donna C. Williams)
Jeff Wolfe .... utility stunts: Los Angeles
Len Woodcock .... stunt rigger (as Leonard 'Lenny' Woodcock)
Keith Woulard .... utility stunts: Los Angeles
Ben Wright .... stunt double: Captain America
Ben Wright .... utility stunts: Los Angeles
Merritt Yohnka .... utility stunts: Los Angeles
Marcus Young .... fight coordinator: Los Angeles
Steen Young .... stunts
Heather Arthur .... utility stunts: Los Angeles (uncredited)
Dean Barlage .... stunt performer (uncredited)
Nick Brett .... stunt rigging coordinator: Los Angeles (uncredited)
Paul Bucossi .... stunt driver (uncredited)
Peter Bucossi .... stunt coordinator: additional photography (uncredited)
Mike Burke .... stunt driver (uncredited)
Jonathan Cohen .... stunt performer (uncredited)
Paul Davies .... stunts (uncredited)
Darrell Davis .... stunts (uncredited)
Levan Doran .... stunt performer (uncredited)
Oliver Gough .... stunt performer (uncredited)
Corey Hibbert .... stunt driver (uncredited)
David S. Lomax .... utility stunts (uncredited)
Ben Mahoney .... stunt rigger (uncredited)
Ed McDermott II .... precision driver (uncredited)
Nick McKinless .... stunt performer (uncredited)
Rory Mulroe .... stunts (uncredited)
David Newton .... stunt double (uncredited)
Christopher Place .... stunts (uncredited)
Justin Price .... stunt performer (uncredited)
Scotty Richards .... precision driving coordinator (uncredited)
Kevin Rogers .... stunt driver (uncredited)
Matt Sherren .... stunt performer (uncredited)
Marlow Warrington-Mattei .... stunt performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Amy Alarian .... rigging electric
Joe Alexander .... second assistant camera: second unit
Susie Allnutt .... still photographer: second unit
Jonathan Ames .... video playback assistant
John Antill .... electrician
David Armstrong .... grip: dailies
David Armstrong .... grip: splinter unit
Kenneth Atherfold .... key grip: second unit (as Kenny Aterfold)
Benny Bailey .... camera production assistant: splinter unit
Darren Bailey .... grips libra technician
Simon Baker .... lighting programmer: rigging
Jacob Barrie .... second assistant camera: main unit
Adrian Barry .... grip trainee
Brian Bartolini .... gaffer: second unit, additional photography
Alexander Bayne .... assistant camera
John Betancourt .... tech
George Bird .... electrician
Tom Brown .... chargehand electrician (as Thomas Brown)
David Bruce .... rigging electrician
Jamie Bruce .... electrician
Robbie Bryant .... camera trainee: dailies
Julian Bucknall .... focus puller: "a" camera, main unit
Michael Buxton .... libra head technician: second unit (as Michael 'Joe' Buxton)
Luke Cairns .... second assistant camera: second unit
Aldo Camilleri .... lighting technician
Richard L. Carden .... dolly grip
Tony Cardenas .... electrical rigger
Alex Carr .... digital imaging technician: b unit, second unit
Mario Casarez .... grip
Pete Cavaciuti .... camera operator: "b" camera (as Peter Cavaciuti)
Pete Cavaciuti .... steadicam operator (as Peter Cavaciuti)
Sean Connor .... additional focus puller: second unit
Ryan Copeland .... set lighting technician
Richard Copeman .... second assistant camera: second unit
Steve Costello .... gaffer: second unit
Steven Davies .... electrical rigger
Ricky Davis .... generator operator
Tim Dean .... libra head technician
Louie DeMarco .... first assistant camera: "b" camera, Los Angeles
Jess Doxey .... camera trainee: dailies
Graham Driscoll .... rigging desk operator
Paul Duffy .... electrician
Billy Dunn .... electrician
Aaron Dunning .... electrician
Kevin Edland .... best boy electric
Andy Edridge .... grip: second unit
Harry Elvin .... crane/head technician dailies
Jeremy Emerman .... epk
Remi Epron .... aerial pilot & technician
Mark Evans .... chargehand electrician (as Mark 'Giffer' Evans)
Warren Evans .... chargehand electrician
Mike Farr .... electrician
John Fell .... electrical rigger
Stephen Fell .... electrical rigger
Gavin Fernandez .... second assistant camera: "a" camera, New York
Francesco Ferrari .... second assistant camera: second unit
Peter Field .... camera operator: second unit
Anna Fleischmann .... camera trainee: dailies
Dean Foard .... lighting technician: second unit
James Foreman .... electrician
Steve Foster .... electrician: second unit
Max Frankston .... hd video assist
Phoebe Fraser .... second assistant camera: dailies
Danny Gagatt .... digital imaging technician: dailies
Billy Gamble .... electrician: second unit
Dan Gamble .... camera trainee: second unit (as Daniel Gamble)
Harry Gamble .... grip trainee: second unit
John Gamble .... focus puller: second unit
Darren Gatrell .... electrician
Joel Glass .... practical electrician
Lee Godfrey .... second unit grip
Joseph Graham .... key rigging grip
Sheila Greene .... rigging electrician: re-shoots
Ian Harding .... electrician
Ian Harding .... rigging electrician
Kent Harvey .... camera operator (re-shoots)
James Hatridge .... assistant chief lighting technician: re-shoots
Harlon Haveland .... electrician
Colin Hazell .... crane head technician
Sam Hazell .... grip: Daily Crane Tech
John Higgins .... chief lighting technician
Tommy Holman .... central loader: main unit
Andy Hopkins .... grip: second unit
Darren Howton .... practical electrician
Lewis Hume .... clapper loader: "a" camera
Carl Hutton .... electrician: second unit
Gary Hymns .... key grip
Paul Hymns .... grip
Mauriece Jacks Jr. .... additional video assist
Jean-Baptiste Jay .... camera operator: Ultimate Arm, second unit
Mikey Jechort .... electrician
Sacha Jones .... clapper loader: "b" camera
John Jordan .... focus puller: "b" camera
Aaron Keating .... lighting technician
Russell Kennedy .... clapper loader: second unit
Benjamin Kilmer .... grip
David Knox .... additional camera operator
Wayne Leach .... rigging gaffer
David Leite .... grip: splinter unit, Los Angeles
Mark Looker .... stand-by electrical rigger
Susan MacDonald .... second assistant camera: dailies
Jay Maidment .... still photographer
Peter Marsden .... digital imaging technician: second unit
Thomas P. Marshall .... lighting technician (re-shoots)
Michael Martino .... first assistant camera: "a" camera, Los Angeles
John Marzano .... aerial director of photography
Stephen Mathie .... console operator
Chris McAleese .... dts operator: second unit
Genki McClure .... lighting technician
Danny McGee .... practical electrician (as Daniel McGee)
James McGee .... practical electrician
Joe McGee .... h.o.d. practical electrician
Malcolm McGilchrist .... grip: "b" camera
Brian Mcgivern .... electrician
David McGrory .... electrician
Michael-Daniel-King .... rigging electrician
Kenny Monger .... practical electrician (as Kenneth Monger)
Rob Monger .... practical electrician (as Robert Monger)
Dean Morrish .... clapper loader: second unit
Dave Moss .... electrician (as David Moss)
Jeff Muhlstock .... camera operator: "a" camera, New York
Jeff Muhlstock .... steadicam operator: New York
Tony Muller .... second assistant: second unit
Neil Munro .... lighting technician
Spencer Murray .... focus puller: second unit
Charlie Muspratt .... electrical rigger (as Charles Muspratt)
Ken Musson .... grip: second unit
Michael Nelson .... ultimate arm operator
Gary Nolan .... electrician
Christopher R. Nunn .... additional digital imaging technician: second unit
Bernard O'Brien .... rigging electrician (as Bernard O'Brian)
Dennis O'Connell .... rigging electrician
Timothy O'Connell .... electrician
Russell O'Connor .... crane technician
Tom O'Sullivan .... electrician
Travis Panozzo .... splinter unit lighting technician: additional photography
Scott Parker .... electrician
Dino Parks .... director of photography: splinter unit, Los Angeles
Kelly Paul .... electrician
James Perry .... additional second assistant camera: second unit
George Peters .... camera operator
Jack Powell .... electrician: dailies
Russell Prosser .... supervising electrical rigger
Benoit Richard .... additional lighting console programmer
David Richert .... camera operator (second unit)
Dan Riffel .... gaffer: USA
Raul Riveros .... digital imaging technician: second unit
Terry Robb .... electrician: second unit
Bernhard Rostoski .... additional electrician
Tony Rowland .... grip
Thomas Royal .... rigging spark
Sol Saihati .... lighting technician
Chris Salamone .... grip
Aaron Schulte .... electrician
Jim Shelton .... key grip
Stuart Sheppard .... daily electrician
Andy Siddall .... lighting console operator: second unit (as Andrew Siddall)
David Sinfield .... electrician
Ian Sinfield .... electrician
Jeffrey Skinner .... electrical rigger
Gary Smith .... best boy grip (as Gary 'Gizza' Smith)
Mario Spanna .... libra head technician
Paul Stewart .... best boy: second unit
Chris Stones .... electrician
Adam Sudtell .... grip
Jon Sudtell .... best boy grip
Ben Suter .... electrician
Ryan Taggart .... dts operator
Peter Talbot .... director of photography: splinter unit
Mark Thomas .... stand-by rigger: second unit
Henry Tirl .... camera operator: "a" camera, Los Angeles
Henry Tirl .... steadicam operator: Los Angeles
James Wade .... video assist: second unit
Jack Warrender .... video playback operator: second unit
Jon Webb .... first assistant camera
Peter Welch .... digital imaging technician: second unit
Rachel Wells .... rigging electrician
Matthew West .... video trainee
Des Whelan .... camera operator: "a" camera
Zoe Whittaker .... video playback operator
Terry Williams .... grip
Marc Wolff .... camera pilot
Tim Wooster .... camera operator: second unit
Clayton Young .... ultimate arm operator
Kevin Zanit .... phantom technician
Marc Atherfold .... first assistant camera: second unit (uncredited)
Ian Speed .... libra technician (uncredited)
Jonathan Taylor .... director of photography: second unit (uncredited)
Glyn Williams .... first assistant camera: aerial unit: second unit (uncredited)
 
Animation Department
Nicholas Avallone .... animator
Brian Berringer .... matte painter
T.J. Burke .... animator
Adam Coglan .... animator
Norris Houk .... titles artist
 
Casting Department
Darren Baba .... extras casting assistant
Tyler Fahringer .... background casting: Los Angeles
Barbara Harris .... adr voice casting
Tamara Hunter .... casting associate: US
Karen Maxwell .... casting assistant: UK (as Karen Goddard)
Travis Otsuji .... extras casting
Leslie-Ann Reale .... casting associate: US
Philip Walton .... casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Jennifer Alford .... costume maker
Terry Anderson .... assistant costume designer
Fiona Barty .... costume modeller
Joel Belsham .... costume sculptor
Elisabet Berggren .... costume maker trainee
Michael Bevis .... costume gangsman
Jane Bogunovic .... costume maker
Phillip Boutte Jr. .... key costume illustrator
Leighton Bowers .... assistant costume designer
Max Brennan .... costume production assistant
Robert Bye .... costume maker
Mauricio Carneiro .... costume breakdown artist
Ann Cartwright .... costume maker
Yan Fen Chen .... costume maker
Graham Churchyard .... costume special effects supervisor
Miranda Clarke .... costume buyer
Tracey Cliffe .... costume daily
Jane Clive .... assistant costume designer
Berel-Anne Cohen .... costume breakdown artist
Paul Colford .... costumer
Lorraine Cooksley .... costume maker
Christian Cordella .... costume illustrator
Gaia Cozzi .... costumer
Ken Crouch .... costume supervisor (as Kenny Crouch)
Saffron Cullane .... costume maker
Liz Dann .... principal costumer (as Elizabeth Dann)
Russell Dauterman .... costume illustrator
Nina De Palma .... costumer
Lucy Denny .... cutter
Sallyann Dicksee .... costume maker (as Sally Ann Dicksee)
Holly Dobson .... costume maker trainee
Emily Dominguez .... costumer
Marianne Elgaard-Bendtsen .... costume maker trainee
Terry Facer .... costumer
Salvatore Forino .... costume maker
Birgitta Fredlund .... costume special effects coordinator
Lily Gibbs .... costume breakdown trainee
Philip Goldsworthy .... principal costumer
Jane Gooday .... costume buyer
Morgan Hall .... costume assistant
Edward T. Hanley .... set costumer: reshoots
Dougie Hawkes .... costumer
Sarah Higbid .... costume buyer
Joe Hobbs .... assistant costume designer: military
Mark Holmes .... wardrobe master
Peter Hornbuckle .... stunts costumer
Sarah Humphrey .... costume cutter
Sophie Hutton .... costume production assistant
Matthew Jerome .... costumer
Harriet Johnson .... costume maker
Michael Jones .... milliner
Amber Jordyn .... costumer
Charlotte-Rose Kay .... principal costumer (as Charlotte Kay)
Sam Keyte .... costume maker trainee
Kate Laver .... costumer
Jane Law .... costumes
Wei Liang .... costume cutter (as Wei Qiang Liang)
Rachel Lilley .... costume assistant
Aimee Lisby .... costumer
Cavita Luchmun .... costume maker
Joanna Campbell Lynch .... costumer (as Joanna Campbell)
Catriona Maccann .... costume modeller (as Catriona MacCann)
Susan MacKenzie .... costume maker
Whitaker Malem .... suit modeller (as Keir Malem)
Gillian Martin .... costume maker
Ryan Meinerding .... suit developer: Captain America
Maja Meschede .... costume assistant
Vonnie Meyrick-Brook .... costume maker
Day Murch .... specialty costumer
Bryony Myers .... costume trainee
Chris Newlander .... costumer
Caroline Nicholls .... costume breakdown artist
Cian O'Broin .... costume storeman
Gary Page .... costume cutter
Vicente Parada .... costumer: Los Angeles
Kevin Pratten .... costumer
Christina Rex .... costume maker
Sarah Robinson .... costume coordinator
Ben Rodgers .... costume production assistant
Naomi Rush .... costume breakdown artist
Tom Sanderson .... costumer
Margarethe Schmoll .... costume maker
Timothy Shanahan .... chief costume breakdown artist (as Tim Shanahan)
Debbie Smith .... costume researcher
Reese Spensley .... set costumer
June Suepunpuck .... costume assistant
Frances Sweeney .... costume cutter
Richard Sweryda .... costume breakdown artist
Sarah Tapscott .... costume: daily
Sadie Tilbury .... costume breakdown artist
Chan Chi Wan .... costume maker
Darrell Warner .... costume illustrator
Patrick Whitaker .... suit modeller
Kate Williams .... costume breakdown artist
Lex Wood .... costumer
Naomi Critcher .... jewellery maker (uncredited)
Rachel Freire .... costume props (uncredited)
Guy Hauldren .... 3d scanning (uncredited)
 
Editorial Department
Milton Adamou .... stereoscopic post supervisor
Jason Corgan Brown .... digital asset manager (as Jason C. Brown)
Andrew Buckland .... additional first assistant editor
Thomas Calderon .... first assistant editor (as Thomas Calderón)
Carolina Cedres .... editorial production assistant
David Cowles .... stereoscopic iq artist
Danielle Daly .... senior post-production coordinator
Tom Davis .... second assistant editor: UK
Scott Douglas .... iq assist
Derek Drouin .... assistant editor
Peter S. Elliot .... additional editor (as Peter Elliot)
Greg Emerson .... stereoscopic iq artist
Ben Estrada .... colorist: dailies
Shaun Paul Gordon .... post-production coordinator (as Shaun Gordon)
Peter Gvozdas .... 3d editor
Jude Jensen .... researcher (as Jude Jansen)
Ken Lebre .... dailies producer
Toby Lloyd .... second assistant editor: UK (as Tobias Lloyd)
Emma McCleave .... first assistant editor: uk
Michael McCusker .... additional editor
Christopher McDonald .... dailies operator
Eric Osmond .... 3d editor
Kiran Pallegadda .... first assistant editor
Jason E. Paul .... post-production assistant (as Jason Paul)
Chris Regan .... film color timer
Michael Rostker .... assistant editor
Christopher Rucinski .... second assistant editor
Steven J. Scott .... supervising digital colorist
Tim Sellon .... assistant digital intermediate producer
Will Snow .... data wrangler
Nolan Southerland .... post-production assistant
Matt Sweat .... apprentice editor (as Matthew Sweat)
Jenny King .... assistant editor (uncredited)
 
Music Department
James Bellamy .... music editor: USO show, UK
Christine Bergren .... music legal and clearances
Doug Besterman .... orchestrator: "Star Spangled Man"
Doug Besterman .... song arranger: "Star Spangled Man"
David Bifano .... scoring coordinator
Thomas Bowes .... orchestra leader
Jo Buckley .... assistant orchestra contractor
John Donovan .... music supervisor: USO show, UK
Martin Erskine .... song arranger: "Star Spangled Man"
James Findlay .... scoring production assistant
Mark Graham .... orchestrator
Isobel Griffiths .... orchestra contractor
Dave Jordan .... music supervisor
Michael Kosarin .... conductor: "Star Spangled Man"
Michael Kosarin .... song arranger: "Star Spangled Man"
Michael Kosarin .... vocal arranger: "Star Spangled Man"
Barbara McDermott .... music editor
Dave Metzger .... orchestrator
Victor Pesavento .... music preparation
Joe E. Rand .... supervising music editor
Douglas Romayne .... score mock-ups
Dennis S. Sands .... music mixer (as Dennis Sands)
Dennis S. Sands .... music recordist (as Dennis Sands)
Alan Silvestri .... conductor
Alan Silvestri .... orchestrator
John Ashton Thomas .... orchestrator
Rebekah Touma .... music coordinator
Bruce White .... viola
Jonathan Williams .... musician: cello
Steven L. Smith .... music preparation (uncredited)
 
Transportation Department
Paul Allen .... driver
John Atkins .... driver
David Atkinson .... senior action vehicle technician
Dawn Ballou .... driver
Rachel Barker .... transportation assistant
Brian Baverstock .... transportation coordinator (as Bryan Baverstock)
Terry Beford .... driver
Kari Bernhardt .... transpo office-D.O.T.
James Betteridge .... driver
Paul 'Popeye' Bone .... action vehicle technician
Dave Bruyea .... driver
Dominic Cadiou .... driver
Bruce Callahan .... transportation
Jimmy Carruthers .... driver
Ian Clarke .... action vehicle coordinator
Mark Cutler .... minibus driver
Mickey Davie .... on-set action vehicle coordinator (as Michael Davie)
Peter Devlin .... action vehicle supervisor
Kevin Fisher .... action vehicle technician
Willie Fonfe .... driver
Barry Green .... driver
Matt Grove .... action vehicle technician
Henry Gumble .... driver
Ergun Halil .... unit driver
Kevin Hora .... driver
Derek Hughes .... driver
Daniel Jarman .... driver
Darren Jones .... driver
Alex King .... assistant action vehicle coordinator
Russell King .... driver
Miki Kozma .... driver
Joel Larson .... transportation
Stephen Lawrence .... driver
Kieran Linehan .... driver
Terry Mack .... transportation
Roger Mann .... senior vehicle technician
Paul Mason .... action vehicle technician
Bob McGovern .... driver
Carl McGreevy .... driver
Konrad Mikos .... driver
Steve Mitchard .... driver
Jim Molloy .... driver
John Morris .... driver
Bruce Neighbour .... driver
Ron M Neil .... driver
David Nemar .... action vehicle technician (as David Newar)
David O'Connor .... driver
Mark Oxley .... driver
Janek Piner .... action vehicle technician
Janek Piner .... picture vehicle technician
Julian Piner .... action vehicle technician
Adam Pinkstaff .... transportation
Steve Pirolli .... driver
Brian Pitches .... driver
Tony Power .... driver (as Anthony Power)
Ken Price .... driver: camera truck
Gary Proctor .... driver
Derek Raser .... transportation
Steve Rehnsi .... action vehicle technician
Phil Richman .... transportation facilities supervisor
Richard Searle .... driver
Keith Skates .... driver
John Smith .... driver
Brian Stackhouse .... driver
Ian Stanley .... driver
Sean Thornton .... picture vehicle assistant coordinator
Tony Wadsworth .... driver
Rowan Wallbank .... acton vehicle technician
Ian Westwell .... driver
Michael White .... driver
Carl Whitehouse .... driver
Carlos Williams .... transportation
John Willis .... driver
Lee Wilson .... driver
Vic Wynne .... driver (as Vick Wynne)
Neville Young .... driver
 
Other crew
Connor Abrams .... post production intern
Jeanette Agaronoff .... assistant: cast
Sophie Aitken .... catering manager
Clare Aldington .... assistant: Mr. Broussard
Jason Allen .... location assistant
H. Leah Amir .... key craft service: Los Angeles
Caridad Angus .... stand-in: Hayley Atwell
Marlene Arvan .... assistant production manager: additional photography
Alexis Auditore .... physical asset coordinator
Fiona Baldwin .... assistant production coordinator
Matt Barry .... craft manager: second unit
Kevin Baulcomb .... production assistant: second unit
Dave Bean .... photo double: Stanley Tucci
Rosie Bedford-Stradling .... construction nurse: Longcross
Christopher Michael Beer .... production assistant
Mitchell Bell .... physical production executive: Marvel Studios (as Mitch Bell)
Brian Bendis .... creative committee: Marvel Studios (as Brian Michael Bendis)
Ashley Berlanga .... production assistant: reshoots
Brittney Berlanga .... production assistant
Tyson Bidner .... location manager: New York
Chris Blakeman .... production assistant
Matthew Bovington .... accounting assistant
Finlay Bradbury .... location manager: second unit (as Finlay Pile)
Emma Brazier .... assistant accountant
Duncan Broadfoot .... location unit manager
Lauren Broderick .... locations runner
Danny B. Brown .... asset assistant (as Danny Brown)
Emma Brown .... construction nurse: Longcross
Mitchell Brown .... chef
Tracy Browne .... first assistant accountant: additional photography
Dan Buckley .... creative committee: Marvel Studios
Billy Budd .... military advisor
Julie Burnham .... unit nurse: second unit
Rob Campbell-Bell .... assistant location manager
Yara Caubet .... production secretary: additional photography, New York
Claire Chandou .... first assistant accountant: US
Julia Chiavetta .... assistant script supervisor
Ciarron Clarkson .... set production assistant
Chris Cloud .... location assistant: New York
Kit Conners .... additional production assistant: Los Angeles
Daniel-Konrad Cooper .... assistant: Mr. Jones
Celine Coulson .... set production assistant: dailies
Lucy Cover .... base production assistant
Frank Covino .... assistant location manager: New York
Dean Crawford .... location marshall
Sam Creed .... stand-in
Tom Crooke .... location manager
Patrick Cullen .... assistant military advisor
Alexandra C. Curran .... production assistant: New York
James Currie .... body double
Barry Curtis .... security manager
John Dalton .... health and safety advisor
Elmar David .... assets administrator
Tim Davies .... assistant location manager: Wales
Leander Deeny .... double: Steve Rogers
Erika Denton .... clearance
Erika Denton .... script clearance manager: Marvel Studios
Paul Desira .... location marshall
Kay Di Rezze .... assistant accountant
Tony Didio Jr. .... armorer
Kathryn Donovan .... unit publicist
Rachael Dudley .... location marshall
Carolyn Duggan .... production assistant
Piers Dunn .... location scout
Judi M. Durand .... adr voice
Dean Egan .... production assistant
Charlie Elson .... daily crowd production assistant
Manrico Erasmi .... production assistant
John Fairfield .... location runner
Freddie Joe Farnsworth .... technical advisor: military
Scott Ferlisi .... location scout: New York
Alan Fine .... creative committee: Marvel Studios
John Fisher .... armorer
Mollie Fitzgerald .... assistant: Mr. Johnston, US
Robert Fletcher .... production support
Sean Flynn .... technology executive: Marvel Studios
Chris Fortino .... production assistant: Los Angeles
Matthew Fortino .... set production assistant: additional photography
Lucia Foster Found .... aerial operations coordinator
Nick Fulton .... location manager: Liverpool
Holly Gardner .... crowd production assistant
Luc Gavigan .... runner: second unit
Itamar Gelbman .... language supervisor
Christopher Gilbertson .... military technical advisor
Emily Goble .... location marshall
Gaynor Fitzgerald Gould .... craft manager
David J. Grant .... physical production executive: Marvel Studios
Nicky Gregory .... unit nurse
Rob Grosser .... security consultant
Sarah Hales .... catering assistant
Pete Haley-Baker .... craft chef
Chris Hall .... security production assistant
Ryan Hamelin .... production assistant
Duncan Hamilton .... ice sculptor
Jamie Hamilton .... ice sculptor
Wayne Han .... key production assistant: New York
Will Handley .... aerial safety coordinator
Richard Hannay .... health and safety officer
Leon Harris .... location marshall
Callum Harrison .... location marshall
Andrew Haynes .... office production assistant: New York
Ronald M. Haynes .... key assistant location manager: additional photography
Madeline Hazeley .... assistant to aaron k. parry
Andrew Henstock .... location marshall
Jason Horwood .... stand-in: Chris Evans
Benjamin Hung .... finance executive
Benjamin Hung .... finance executive: Marvel Studios
Andrew Jack .... dialect coach
Paula Jack .... dialect coach
Ali James .... location manager
Zachary Jarvis .... assistant: Mr. Evans
Nick Jeffries .... supervising armorer
Jacob Johnston .... visual development coordinator
Jamie Jones .... production assistant
Alexandra Jordan .... locations (as Alexandra Lavis-Jordan)
Nick Jordan .... travel coordinator: USA
Vince Jordan .... catering supervisor
Cory Kadamani .... set production assistant: new york unit
Kaelan Kelly-Sordelet .... production assistant
Jamie Kemp .... craft chef: second unit
Nichola Kerr .... payroll accountant
Kash Kiefer .... special photo: soldier
David Koll .... production assistant: Los Angeles
Jason Konopisos .... body double
Gabrielle Lasting .... assistant production coordinator: NY Unit
Gabrielle Lasting .... assistant production coordinator: second unit
Nick Laurence .... additional runner
Emma Lillie Lees .... photo double: Hayley Atwell/Peggy Carter
Jonathan Leonard .... assistant: Mr. Evans
James Lin .... location scout
Feifei Ling .... production assistant
James Linton .... stand-in
Flory Litchfield .... technical operations executive
Flory Litchfield .... technical operations executive: Marvel Studios
Bethan Lloyd .... set production assistant: second unit
Tamsin Lloyd-James .... accounts clerk
Philip Lobban .... location scout
Scott Allen Logan .... key location manager: additional photography
Sharon Lopez .... production coordinator: addditional photography
Mike Lord .... catering assistant
Anthony Lote .... production assistant
Saul Luzeus .... production assistant: New York
Peter Mackins .... canteen assistant
Robert Madden .... set production assistant
Ruben Malaret .... publicist
Lee Philip Malin .... security assistant
Richard Manlove .... stand-in
Sharon Mansfield .... script supervisor: second unit
Bruce Markoe .... post-production executive: Marvel Studios
Miranda Marks .... production coordinator: second unit
Sharon Marshall .... catering assistant
Dan Masciarelli .... producer: main titles, Rok!t
Sean W. Matthews .... office production assistant: New York
Becky Maxwell .... first assistant accountant
Barry May-Leybourne .... health and safety officer
Bill McAdams Jr. .... stand-in
Julie McCoy .... production assistant
Morgan McDonnell .... catering assistant
Volney McFarlin .... assistant: Mr. Jackson
Frankie McGill .... catering manager: second unit
Randy McGowan .... digital assets supervisor: Marvel Studios
Cheryl McHugh .... first assistant accountant: US
Cheryl McHugh .... payroll accountant: US
Erik McRobbie .... chef
David Mearns .... location marshall
David Menkin .... accent advisor: Norwegian
Dave Miller .... security personnel
Elizabeth Miller .... security personnel
Jodi Miller .... marketing executive: Marvel Studios
Damian Mitchell .... armourer
Ciaran Moran .... payroll accountant
Doug Moreno .... financial controller (as Douglas Moreno)
Zoe Morgan Chiswick .... additional set production assistant
Victoria Morgan .... production coordinator
Peter Morley .... catering manager
Christopher Mullen .... production assistant
Lyndsay Murphy .... business affairs coordinator: Marvel Studios
Simon Neville .... set armorer
Stuart Nicolai .... assistant location manager: New York
Natalie Nicoll .... assistant: Ms. Atwell
Natalie Nicoll .... personal trainer: Ms. Atwell
Tommy Nikjoo .... systems administrator
Andrew Nordstrum .... production assistant
Darren O'Connell .... set production assistant: second unit
Mark O'Hanlon .... assistant location manager: Liverpool
Carolyn O'Reilly .... production assistant
Mouine Omari .... location marshall
Dan Osborne .... armorer
R. Ben Parker .... set production assistant: additional photography
Mitul Patel .... security supervisor
Kerry Patten .... production assistant
Tim Patterson .... assistant production coordinator: additional photography
Kate Penlington .... clearance coordinator
Charlotte Piddington .... assistant: Mr. Gostelow
Will Pilgrim .... creative research manager: Marvel Studios (as Will Corona Pilgrim)
Emma Pill .... supervising location manager
Ryan Potter .... production attorney
Ryan Potter .... production attorney: Marvel Studios
Dana Precious .... executive in charge of marketing: Marvel Studios
Maria Pudlowska .... production assistant
Joe Quesada .... creative committee: Marvel Studios
Wes Rashid .... locations marshall
Oliver Rayner .... assistant: Mr. Johnston
Andy Reeve .... location marshall
Mike Revell .... executive in charge of feature estimating
Mike Revell .... executive in charge of feature estimating: Marvel Studios
Helen Revington .... construction nurse
Craig Romans .... product placement manager: Marvel Studios
Sam Rook .... set production assistant
Samuel Rook .... set production assistant
Page Rosenberg-Marvin .... production supervisor: additional photography
Michael Ross .... executive in charge of legal affairs: Marvel Studios
Ben Rothwell .... on-set armorer
Cadi Helene Rowlands .... crowd production assistant
Tanya Ruby .... accounting assistant
Jason Rueda .... set production assistant
Nicole Russo .... stand in - natalie dormer
Bob Sabouni .... executive in charge of promotions: Marvel Studios
Chris Scannell .... chef
Jonathan Schwartz .... assistant: Mr. Feige
Judson Scott .... assistant: Ms. Alonso
Steve Scott .... paramedic
Francine Segal .... dialect coach: adr
Mandy Sharpe .... location assistant
David Shaw .... diving safety supervisor
Jeszen Shih .... crew manager
Richard Slinn .... accounting assistant
Susan Spano .... photo double
Andrew Stahl .... set production assistant: re-shoots
Rob Steffens .... executive in charge of finance: Marvel Studios
Andy Stephens .... aerial operations manager
Erin Stern .... set production assistant: additional photography
Aaron Steven .... production assistant
Luke Stevenson .... production secretary
Jeffrey Stewart .... marketing executive: Marvel Studios
David Tanner .... diver
David Taylor .... key location assistant
Joel Thingvall .... researcher
Kim Thio .... paramedic: construction/rigging
Kirollos Toma .... production assistant
Trinh Tran .... assistant: Mr. D'Esposito
Tom Treasure .... production assistant
Scott Trimble .... key assistant location manager: additional photography
Scott Trimble .... location scout: additional photography
Sarah Trowse .... production accountant
Steve Tsentserensky .... production assistant
Scott Tunnicliffe .... chef: second unit
Lisa Vick .... script supervisor
Daniel Villagomez .... contract administration manager: Marvel Studios
Steve Viola .... creative director: Main Titles: Rok!t
Brenda K. Wachel .... script supervisor: los angeles unit
Aaron Walker .... production assistant
Colin Ware .... modeling and texture artist
Paul Warren .... stand-in: Skinny Steve Rogers (Chris Evans )
Jacob Wasserman .... co-key set production assistant: New York
Simon Waterson .... personal trainer
James Wells-Hunt .... chef
Brad Winderbaum .... interactive marketing manager: Marvel Studios
Marc Wolff .... chief pilot: second unit
Mike Woodley .... aerial coordinator: second unit
Jean Fen Yu .... accounting clerk: additional photography
David Zealey .... assistant production coordinator
Steven Zienka .... office production assistant: reshoots
Tony Aaron II .... stand-in (uncredited)
Sian Angharad Anthony .... daily crowd runner (uncredited)
Benjamin Benedetti .... post facilities manager (uncredited)
Liam Byrne .... armourer (uncredited)
Erica Getler .... researcher (uncredited)
Otniel Gonzalez .... armorer (uncredited)
Adam Goodall .... armourer: dailies (uncredited)
Matt Lee Hall .... production assistant (uncredited)
Ryan Hamelin .... additional production assistant (uncredited)
Chris Hankey .... location marshall (uncredited)
Laura Hoyt .... set production assistant: splinter unit additional photography (uncredited)
Quinny Sacks .... choreographer (uncredited)
Chris Sprister .... adr voice (uncredited)
Joss Whedon .... consultant (uncredited)
 
Thanks
Ed Brubaker .... special thanks
Jerry Chandler .... special thanks
Steve Epting .... special thanks
Bryan Hitch .... special thanks
Jack Kirby .... special thanks
Stan Lee .... special thanks
Cathy Marlowe .... special thanks
Don May Jr. .... special thanks
Mark Millar .... special thanks
Joe Simon .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Captain America" - USA (working title), USA (informal short title)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for intense sequences of sci-fi violence and action
Runtime:
124 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Austria:12 | Brazil:12 | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Manitoba/Nova Scotia/Ontario) | Canada:G (Quebec) | Denmark:11 | France:U | Germany:12 | Ireland:PG | Italy:T | Japan:G | Malaysia:PG-13 | Netherlands:12 | Norway:11 | Peru:14 | Philippines:G (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Korea:12 | Spain:7 | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | UK:12A | USA:PG-13 (certificate #46937)

Did You Know?

Trivia:
Screenwriter David Self, who wrote a draft of the script, claimed Captain America was his favorite childhood superhero: "My dad told me I could one day be Captain America."See more »
Goofs:
Factual errors: During WW2 if a soldier/sailor/marine did not come back from a mission, he was initially declared "Missing in Action" (MIA). Only later would he be listed as "Killed in Action" (KIA). Sometimes this occurred long after WW2 ended.See more »
Quotes:
[first lines]
Search Team Leader:Are you the guys from Washington?
See more »
Soundtrack:
Newsreel March (from the motion picture The Bad and the Beautiful (1952))See more »

FAQ

Does Stan Lee make a cameo in this movie?
What is the artifact that Schmidt uses to power his technology?
Who is the villain?
See more »
55 out of 94 people found the following review useful.
"A weak man knows the value of strength.", 8 August 2011
Author: Al_The_Strange from United States

With the imminent "Avengers" movie coming next year, only one hero's origin story remains untold…until now. Falling in line with "Thor," "Iron Man," and "The Incredible Hulk," "Captain America" showcases the rise of Steve Rogers as the title character. Unlike the other films, which take place in modern times, this one goes way back to WWII, showing the Captain kicking Nazi butt! With a lot of "Wolfenstein" style occult mystique and a slight "Indiana Jones" sense of adventure, this movie has a number of solid action sequences, and plenty of imaginative special effects and setpieces. With its references to various characters and concepts of other Mavel movies, it fits into the franchise really well. It might take some stretch of the imagination to believe that Nazis could be this futuristic, but for a superhero movie, it's all good fun.

The story in this case is pretty solid. The main character shows strong development, and for most of the movie, you really root for him. There's nothing more thrilling than watching the underdog getting the upper hand. As it goes on, much of the character drama and story development gets pushed aside by the action, but it still works. By the end, voila, we have the lead-in for the "Avengers" film.

If there's any complaint for this film, it's that there could have been more. Whether it needs a stronger action setpiece or a more invoking sense of drama, I'm not sure, but something seems missing, and nothing really makes this film stand over any of the other superhero films that have come out so far.

The film is competently made, with decent (but never exceptional) photography. Editing is good for the most part, but I am not a fan of the montage in the middle of the film that makes the entire war campaign whiz by. A couple of action scenes seemed a little sloppily-edited, but it's hardly noticeable. Acting is swell; Chris Evans is surprisingly strong as the main character, and I enjoyed Hayley Atwell, Sebastian Stan, Tommy Lee Jones, Stanley Tucci, and Hugo Weaving in their roles. Writing seems pretty good. Production value is high, featuring lots of good (if not overly-slick) sets, props, costumes and special effects. Music is appropriately upbeat and adventurous. In the end, I'd say the film met my expectations, but never fully exceeded them. But it, along with an all-too-short sneak preview after the credits, provide the necessary bridge to the "Avengers" film.

Recommended.

4/5 (entertainment: 4/5, story: 4/5, film: 4/5)

Was the above review useful to you?
See more (626 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Captain America: The First Avenger (2011)
Recent Posts (updated daily)User
Who could replace Hugo Weaving as Red Skull? JRC-6
A possible inconsistency in the timeline katieg215
6.8? peteralansinclair07
the case of the far superior sequel lynseylinzlu
Who else hated Peggy? met76
Moment that made Cap most endearing... PippinTheHobbit
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Professional: Golgo 13 G.I. Joe: The Rise of Cobra Transformers: Dark of the Moon Knight and Day Machete
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.