Edit
Garfield 2 (2006) Poster

(2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tim Hill

Writing Credits (WGA)  

Joel Cohen ... (written by) &
Alec Sokolow ... (written by)
 
Jim Davis ... (comic strip "Garfield")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Liz
...
...
Garfield (voice)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Tourist #2 (as Vernée Watson Johnson)
...
...
...
Police Sergeant (as Bryce Lennon)
...
Tour Guide (as Judi Shekoni)
...
...
Brian Manis ...
...
Narrator (voice)
...
Nigel (voice)
...
Winston (voice)
...
Christophe (voice)
...
Prince (voice)
...
I - Claudius (voice)
...
Eenie (voice)
...
Meenie (voice)
...
Preston (voice)
...
Rommel (voice)
...
McBunny (voice)
...
Bolero (voice)
...
Additional Voice Cast (voice)
...
Additional Voice Cast (voice)
...
Additional Voice Cast (voice)
Johnny Gidcomb ...
Additional Voice Cast (voice) (as John Gidcomb)
...
Additional Voice Cast (voice)
Andy Kreiss ...
Additional Voice Cast (voice)
...
Additional Voice Cast (voice)
...
Additional Voice Cast (voice)
...
Additional Voice Cast (voice)
...
Additional Voice Cast (voice) (as Paula Jane Newman)
...
Additional Voice Cast (voice) (as Justin Moran Shenkarow)
...
Additional Voices (voice)
Diz White ...
Additional Voice Cast (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Larissa Anes ...
Baby (uncredited)
...
Pub Guest (uncredited)
...
Corgi Footman (uncredited)
Tricia Rockman ...
British Maid (uncredited)
...
Garfield / Prince / Various Animals (archive sound) (uncredited)
Martin Tyler ...
Announcer (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

John Davis ... producer
Michele Imperato ... executive producer (as Michele Imperato Stabile)
Brian Manis ... executive producer

Music by 

Christophe Beck

Cinematography by 

Peter Lyons Collister ... director of photography

Film Editing by 

Peter S. Elliot ... film editor

Casting By 

Matthew Jon Beck
Monica Swann

Production Design by 

Tony Burrough

Art Direction by 

Louis Mann ... (as Louis M. Mann)
Brian Ollman ... (uncredited)

Set Decoration by 

Anne D. McCulley

Costume Design by 

Francine Jamison-Tanchuck

Makeup Department 

Jeri Baker ... assistant department head hair
Colleen Callaghan ... hairstylist
Elaine Carew ... daily assistant hair: UK first unit / daily assistant makeup: UK first unit
Karen Dawson ... hair: UK first unit / makeup: UK first unit
Kathy Ducker ... assistant hair: UK first unit / assistant makeup: UK first unit
Maggie Elliott ... assistant department head makeup (as Maggie Elliott-Germain)
Sally Hennen ... daily assistant hair: UK first unit / daily assistant makeup: UK first unit
Cheri Minns ... makeup artist
Kent Nelson ... hairstylist: Jennifer Love Hewitt
Julie Socash ... makeup artist: Jennifer Love Hewitt
Elena Arroy ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Liz Amsden ... production supervisor: second unit
Steve Harding ... unit production manager: UK
Michele Imperato ... unit production manager (as Michele Imperato Mobile)
Jake Jacobson ... unit production manager
Marianne Jenkins ... production manager: second unit, UK
Bruce Szeles ... post production supervisor
Charlie Davis ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Hans Berggren ... second assistant director: second unit
Amy Coop ... third assistant director: UK second unit (as Adam Coop)
Dean Cundey ... second unit director
Geoff Dibben ... second assistant director: UK first unit
Melinda Johnson ... second second assistant director
Rusty Mahmood ... first assistant director: second unit
David Mendoza ... second assistant director
Craig Miller ... second second assistant director
Michele Panelli-Venetis ... first assistant director
Christian Rigg ... third assistant director: UK
Julie Heskin ... crowd third assistant director (uncredited)

Art Department 

Ruben Abarca ... drapery foreman
Gilbert Badillo ... labor foreman
Marc Baird ... storyboard artist
Ellis J. Barbacoff ... property master (as Ellis Barbacoff)
Tom Benardello ... paint foreman
Michael R. Blaich ... paint supervisor (as Michael Blaich)
Randy Bobbitt ... art department coordinator (as Randall A. Bobbitt)
Julian Brown ... art department assistant
Gregory Burlin ... propmaker foreman
Corina Burrough ... production buyer: UK first unit
Andrea Cantrell ... assistant property master
Hugh Conlon ... construction coordinator
Mick Cukurs ... set designer
Minerva De Guzman ... construction accountant (as Minerva DeGuzman)
Bernard D. DeLaMora ... construction: on set painter, second unit
Melissa Elbaum ... assistant set decorator
Daniel Elias ... standby props: UK first unit (as Danny Elias)
Victor Espinoza ... propmaker foreman
Tracy Fisher ... on set dresser: second unit
Martin Gee ... assistant props (as Martin A. Gee)
Martin A. Gee ... assistant props
Ray Harvie ... storyboard artist
John Hill ... supervising art director: UK first unit
Werner Hoetzinger ... set dresser
Billy Iiams Jr. ... propmaker foreman (as William Ilams Jr.)
Wendell J. Joyce ... set dresser
Dennis Kraft ... set designer (as Dennis H. Kraft)
Daniel Kuzmick ... on set dresser: second unit (as Daniel Cosmo Kuzmick)
Ernest Lopez ... plaster supervisor (as Ernest Lopez Jr.)
Marco López ... set dresser (as Marco Lopez)
Jessica Mann ... art department assistant
Simon Marjoram ... carpenter: UK first unit (as Simon Marjorah)
Frank McEldowney ... greens
William F. McLaughlin ... property master: second unit (as Wm. F. McLaughlin)
Ricardo 'Ace' J. Mona ... general foreman (as Ricardo 'Ace' Mona)
Christopher Pappas ... assistant property master: second unit (as Chris Pappas)
Robert Kim Patterson ... leadman
Paul Penley ... on-set dresser
Jeff Perkins ... plaster foreman
Paul Purdy ... props master: UK first unit
Bjorn Reddington ... set dresser (as Bjorn T. Reddington)
Steve Rice ... greens: second unit (as Steven Rice)
Ronald Russom ... drapery foreman
John Semansky ... set dresser
Casey Stoll ... paint gang boss
Ian Tansey ... stagehand: UK first unit
Brett Tyler ... on set painter (as Brett A. Tyler)
Justine Wu ... assistant property master: second unit
Elvin Yoshida ... propmaker foreman
Rick Young ... assistant property master: second unit
Ronald S. Baratie ... greens foreman (uncredited)
William Branch ... propmaker (uncredited)
Chris Buchinsky ... storyboard artist (uncredited)
Timothy Burgard ... storyboard artist (uncredited)
David E. Duncan ... storyboard artist (uncredited)
Kenneth Heimer ... propmaker (uncredited)
Mark Hurtado ... storyboard artist (uncredited)
Richard N. McGuire ... model builder (uncredited)
Mark Pacella ... storyboard artist (uncredited)
Carl Robarge ... mold shop foreman (uncredited)
Tony Swatton ... sets and props (uncredited)

Sound Department 

David Betancourt ... foley mixer
Christian Bourne ... boom operator: UK first unit
Ted Caplan ... sound effects editor
Simon Coke ... dialogue editor
Tony Dawe ... production sound mixer: UK first unit
Dawn Fintor ... foley artist
Gary Gegan ... sound mixing
Matthew Iadarola ... sound mixing
David MacMillan ... production sound mixer
Harrison D. Marsh ... boom person (as Harrison 'Duke' Marsh)
John Murray ... foley supervisor (as John M. Murray)
Willard Overstreet ... foley editor
Kevin E. Patterson ... utility sound (as Kevin F. Patterson)
Nico Salvato ... first assistant sound editor (as Monique Salvato)
Alicia Stevenson ... foley artist
Donald Sylvester ... supervising sound editor
Derek Casari ... adr engineer (uncredited)
Colin Cooper ... adr mixer (uncredited)
J. Aloysius Flanagan III ... sound re-recordist (uncredited)
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)
Peter Hansen ... sound (uncredited)
Kahl Henderson ... adr mixer (uncredited)
Mark Kenna ... sound consultant (uncredited)
Steve Miller ... adr recordist (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited) / adr recordist (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Eric Thompson ... adr mixer (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Douglas Calli ... special effects (as Doug Calli)
Albert Delgado ... special effects
David Greene ... special effects technician
Stephen Hutchinson ... special effects supervisor: UK first unit (as Steven Hutchinson)
Alan E. Lorimer ... special effects supervisor
Jeffrey Machit ... special effects (as Jeffrey C. Machit)
David Simmons ... special effects: second unit (as David L. Simmons)
Gary Zink ... special effects
Matthew Borgatti ... fabricator (uncredited)
Rodd Matsui ... special effects technician (uncredited)
Mark Shelley ... armourer (uncredited)
Valek Sykes ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Tony Abejuro ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Simon Ager ... compositor: Rainmaker
Luis Aguilar ... animator: Rainmaker
Imran Ahmed ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Amit Aidasani ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Shish Aikat ... education: Rhythm & Hues Studios
Lee Allan ... compositor: Rainmaker (as Allan Lee)
David Drury Allen ... animator: Rhythm & Hues Studios
Aparna Ambavkar ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Andrew Arnett ... animation lead: Rhythm & Hues Studios (as Andy Arnett)
Ray Arnett ... animator: Rhythm & Hues Studios
Jeffrey Arnold ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Derek Babchishin ... matchmove artist: Rainmaker (as Derek Babchishin)
Jen Bahan ... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios
Randall Bahnsen ... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios
Kenneth Bailey ... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Ken Bailey)
Pankaj Bajaj ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Adam Balentine ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Saraswathi Balgam ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Geeta Basantani ... compositor: Rainmaker
Simeon Bassett ... lead pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Tracey Baxter ... compositor: Rainmaker
Jeffery Beeland ... pipeline setup: Rhythm & Hues Studios
Riley Benard ... compositor: Rainmaker
Jordan Benwick ... compositor: Rainmaker
Jason Berger ... visual effects assistant coordinator
Chris Bergman ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
John Berri ... visual effects editor
Anita Bevelheimer ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Jeetendra G. Bhagtani ... matchmover: Rhythm & Hues Studios (as Jeetendra Bhagtani)
Abhishek Bharadwaj ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Rod Bland ... lighting: Rainmaker
James Bluma ... editor: Rhythm & Hues Studios
Jeremy Bolan ... animator: Rhythm & Hues Studios
Mike Borgstrom ... lighting: Rainmaker
Nicholas Boughen ... cg supervisor: Rainmaker
Jennifer Bourne ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Grant Bowen ... digital production support: Rainmaker
Sherie Bradfute ... software: Rhythm & Hues Studios
Ryan Bradley ... animator: Rhythm & Hues Studios
Tom Bradley ... lighter: Rhythm & Hues Studios
David M. Breaux Jr. ... animator: Rhythm & Hues Studios (as David Breaux)
Bailey Brent ... animator: Rhythm & Hues Studios
Matt Brown ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Brian Brunst ... operations: Rhythm & Hues Studios
Harry Russell Brutsche ... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Rus Brutsche)
Alexandra Bryman ... animator: Rhythm & Hues Studios
Sally Bunasawa ... render support/io coordination: Rhythm & Hues Studios
Brian Burks ... animator: Rhythm & Hues Studios
Maija Burnett ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
David Bush ... render support/io coordination: Rhythm & Hues Studios
Naidu Buyyala ... management information systems: Rhythm & Hues Studios
Prashant Buyyala ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Craig Calvert ... lead artist: Rainmaker
Francis L. Camacho ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Bill Campbell ... animator: Rhythm & Hues Studios
Craig Cannold ... visual effects accountant
Craig Cannon ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Tom Capizzi ... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Kevin Carney ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Jeffrey Castel De Oro ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Jesus Castillo ... systems operations: Rhythm & Hues Studios
Ali Celik ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
M.B. Chaitanya ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Andrew Chi ... systems operations: Rhythm & Hues Studios
Arun P. Chidambaram ... education: Rhythm & Hues Studios (as Arun Chidambaram)
Hitesh Chikate ... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Das Chinmay ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Chinmay Das)
Vikas Chirate ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Sun Chung ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Jeffrey Cilley ... scanning and recording: Rhythm & Hues Studios
Lisa Clarity ... light/comp supervisor: Rhythm & Hues Studios
Seth Cobb ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Brendan Condit ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Brian Covalt ... animator: Rhythm & Hues Studios
Michael Crane ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Colin Cromwell ... animator: Rhythm & Hues Studios
Scott Dace ... animator: Rhythm & Hues Studios
Jai Dadlani ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Amanda Dague ... animator: Rhythm & Hues Studios
Ruth Daly ... animator: Rhythm & Hues Studios
Kamil Damji ... matchmove artist: Rainmaker
Payal Dani ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Megan Danzerfer ... matchmove artist: Rainmaker
Bryan Davies ... lighting: Rainmaker
Joe De Michelis ... digital production support: Rainmaker
Stephen Deane ... animator: Rhythm & Hues Studios (as Steve Deane)
Kristin Dearholt ... digital production support: Rainmaker
Paresh Dedhia ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Tom Del Campo ... animator: Rhythm & Hues Studios
Sandy DellaMarie ... animation coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Sandy Dellamarie)
Tim DeLone ... assistant editor: Avid, Rhythm & Hues Studios (as Tim Delone)
Del DePierro ... set data technician: Rhythm & Hues Studios (as Del Depierro)
Matt Derksen ... character rigging: Rhythm & Hues Studios
Pallavi Devabhaktuni ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Jenny Dias ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Paul Diaz ... animator: Rhythm & Hues Studios (as Paul F. Diaz)
Chris Doll ... compositor: Rainmaker
Matthew Doll ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
David Joseph Dominic ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Ryan Donoghue ... animator: Rhythm & Hues Studios
James Dornoff ... sequence coordinator: Rhythm & Hues Studios
Jason Dowdeswell ... production management: Rainmaker
John Dowell ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Nick Drew ... digital production support: Rainmaker
Steve Dubin ... visual effects producer
Philip Duncan ... technical animator: Rhythm & Hues Studios (as Phillip Duncan)
Debora Dunphy ... compositor: Rainmaker
Pauline Duvall ... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Charlene Eberle Douglas ... visual effects supervisor: Rainmaker (as Charlene Eberle)
Avedis Ekmekjian ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Colin Elliott ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
David Enciso ... animator: Rainmaker
Ryan English ... character rigging: Rhythm & Hues Studios
Maggie Evans ... associate producer: Rainmaker
Rich Fallat ... lighter: Rhythm & Hues Studios
James Fantin ... digital production support: Rainmaker
Colbert Fennelly ... animation layout: Rhythm & Hues Studios
Peter Fiala ... lighting: Rainmaker
Mitch Fishman ... render support/io coordination: Rhythm & Hues Studios
Jim Fleury ... scanning and recording: Rhythm & Hues Studios
Rachel Flowers ... animator: Rhythm & Hues Studios
Dan Foster ... visual effects producer: Rhythm & Hues Studios
Chad L. Fox ... matchmove artist (as Chad Lee Fox)
Elisabeth Franklin ... animator: Rhythm & Hues Studios
Evan Fraser ... lead artist: Rainmaker
Patricia Frazier ... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Patricia Helene Frazier)
Lori Freitag-Hild ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios (as Lori Freitag)
Mike Frevert ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios (as Michael Frevert)
Jack Fulmer ... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Vinod Gaitonde ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Jigesh Gajjar ... matchmove lead: Rhythm & Hues Studios
Rahul Galwankar ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Jay Gambell ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Scott Gastellu ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Bill Georgiou ... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Sumanta Ghosh ... matchmove artist
Joeby Gibson ... sequence coordinator: Rhythm & Hues Studios
Gregory Go ... system administration: Rhythm & Hues Studios
Lisa Goldberg ... plate producer: Rhythm & Hues Studios
Jennifer Gonzales ... digital compositor: Rhythm & Hues
Jennifer Gonzalez ... animator: Rhythm & Hues Studios (as Jennifer Gonzales)
John Goodman ... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios (as John K. Goodman)
Jimmy Gordon ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Joanna N. Goslicka ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Namita Gotephode ... digital production coordinator: Rhythm & Hues Studios
James Guilford ... animator: Rhythm & Hues Studios
Mugdha Gupte ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Petra Haluska ... visual effects coordinator: Rainmaker
Paul Haman ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Briana Hamilton ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Geoffrey Hancock ... compositor: Rainmaker (as Geoff Hancock)
Greg Hansen ... lighter: Rainmaker
Azam A. Haq ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Azam Haq)
Tomoyuki Harashima ... animator: Rhythm & Hues Studios
Zane Harker ... digital production support: Rainmaker
Gael Harlow ... animator: Rhythm & Hues Studios
Walid Harmoush ... system administration: Rhythm & Hues Studios
Anthony Harris ... color correction: Rhythm & Hues Studios
Brendan Harris ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Audie Harrison ... animator: Rhythm & Hues Studios
Mark Harrison ... lighting: Rainmaker
Peter Hart ... matchmove artist: Rainmaker
John Lake Harvey ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Ken Hayward ... digital production support: Rainmaker
Tulio Hernandez ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Veronica Hernandez ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Todd Edward James Hill ... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios (as Todd Hill)
Allen Holbrook ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Phil Holland ... scanning and recording: Rhythm & Hues Studios
Michael Holzl ... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Stephen Hoogendyk ... animator: Rhythm & Hues Studios (as Steve Hoogendyk)
Mark Hopper ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Jared Hromika ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Shih-hao Jason Huang ... modeler: Rhythm & Hues
Jamie Huey ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Kenton Hulme ... assistant editor: Rhythm & Hues Studios
Peter Hunt ... lighting: Rainmaker
Paul Hurwitz ... matchmove artist: Rainmaker
Waqas Hussain ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Cynthia Hyland ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Katherine Ipjian ... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Jason Ivimey ... animator: Rhythm & Hues Studios
Vinita Iyer ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Montu Jariwala ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Peter Vaughn Jervis ... sequence coordinator: Rhythm & Hues Studios
Jeffrey Johnson ... animator: Rhythm & Hues Studios
Christopher Johnston ... management information systems: Rhythm & Hues Studios
Tad Johnston ... management information systems: Rhythm & Hues Studios
Marvin Jones ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Heather Jones-Pryor ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Ken Kaiser ... animator: Rhythm & Hues Studios
Alla Kalachnikova ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Terry Kalinich ... animator: Rainmaker
Apirak Kamjan ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Rafal Kaniewski ... compositor: Rainmaker
Gnana Kannan ... compositor
Prabhav Katdare ... production coordinator: Rhythm & Hues Studios
Yogesh Kaushal ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Sean Kennedy ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Geetanjali Kharbe ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Scott Kilburn ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Chansoo Kim ... animator: Rhythm & Hues Studios
Deke Kincaid ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
James Kinnings ... animator: Rhythm & Hues Studios
Karen Klein ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Ronald Knol ... digital production support: Rainmaker
Marta Knudsen ... texture supervisor: Rhythm & Hues Studios
Alex Ko ... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios
Sijo Kolenchery ... pipeline setup: Rhythm & Hues Studios (as Sijo Pappachan)
Vipasha Koul ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Gene Kozicki ... digital production manager: Rhythm & Hues Studios (as Eugene Michael Kozicki)
Mathew Krentz ... compositor: Rainmaker
Bridgitte Krupke ... assistant digital producer: Rhythm & Hues Studios (as Bridgitte Cathleen Nance Krupke)
Joe Ksander ... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Bartek Kujbida ... animator: Rainmaker
Vicky Kwan ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Yogesh Lakhani ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Mark Lange ... digital production support: Rainmaker
David Lauer ... light/comp supervisor: Rhythm & Hues Studios (as David A. Lauer)
Dan Lazarow ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Chan Ho Lee ... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Jeanny Lee ... animation coordinator: Rhythm & Hues Studios
Matthew Leishman ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Chris Lentz ... animation lead: Rhythm & Hues Studios (as Christopher Lentz)
Gary Leung ... lighting: Rainmaker
Louis Leung ... animator: Rainmaker
Shahar Levavi ... animator: Rhythm & Hues Studios
Greg Lewis ... animator: Rhythm & Hues Studios
Richard Liao ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Todd Liddiard ... digital compositor: Rainmaker
Colin Liggett ... compositor: Rainmaker
Matt Linder ... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Steve Linn ... system administration: Rhythm & Hues Studios
Noll Linsangan ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Matt Logue ... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
David Luong ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Shelley Maclean ... digital production support: Rainmaker (as Shelley MacLean)
Matt Magnolia ... visual effects assistant coordinator (as Matthew Magnolia)
Shilpesh Mane ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Josh Margolies ... editorial manager: Rhythm & Hues Studios
J. Michael Marlett ... production assistant: Rhythm & Hues Studios (as Michael Marlett)
Michael T. Marlett ... production assistant
William H.D. Marlett ... visual effects production assistant (as Willie Marlett)
Mitch Matzkin ... operations: Rhythm & Hues Studios
Frank Maurer ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Dan Mayer ... lighting: Rainmaker
Tom McHattie ... compositor: Rainmaker
Jon Meier ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Ravikumar Menon ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Bob Mercier ... light/comp supervisor: Rhythm & Hues Studios
Abel Milanes ... compositor: Rainmaker
Douglas Miller ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Christopher Mills ... animation layout: Rhythm & Hues Studios
Ryan Mintenko ... compositor: Rainmaker
Stuart Mintz ... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Stu Mintz)
Stephen Mitchell ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Chad Moffitt ... animator: Rhythm & Hues Studios
Sheila Molnar ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios (as Sheila Woodford)
Brad Moore ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Carlos Morales ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Shelly Morrow ... compositor: Rainmaker
Jennie Morse ... senior animation coordinator: Rhythm & Hues Studios
Adam Moura ... lighter: Rhythm & Hues
Irv Moy ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Brian Moylan ... production management: Rainmaker
Samuel Nair ... pipeline setup: Rhythm & Hues Studios
Anita Naufal ... matchmover: Rhythm & Hues Studios (as Anita Abou Naufal)
Paul Naveen ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Naveen Paul)
Ivan Neulander ... software: Rhythm & Hues Studios
Sam Nixon ... matchmove artist: Rainmaker
Tonya Noerr ... animator: Rhythm & Hues Studios (as Tonya Noerr Tornberg)
Keven Norris ... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Stephen Null ... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Steve Null)
Marianne O'Reilly ... executive producer: Rainmaker
Evan Olman ... matchmove coordinator: Rhythm & Hues Studios
Kevin Olson ... systems operations: Rhythm & Hues Studios (as Kevin B. Olson)
Jonathan Opgenhaffen ... lighting: Rainmaker
Ryan Oreilly ... matchmove artist: Rainmaker
Rajesh Pai ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Jinnie Pak ... visual effects producer: Rainmaker
Viviana Palacios ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Audrey Paranuik ... matchmove artist: Rainmaker
Puja Parikh ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Laxmikant Pasnur ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Adrian Pasternak ... operations: Rhythm & Hues Studios
John Paszkiewicz ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Samir Patel ... animator: Rhythm & Hues Studios
Betsy Paterson ... visual effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Kaustubh Patil ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Rodian Paul ... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Rodian Paul Kubelec)
Mario Peixoto ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Seth Peterson ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Christine Petrov ... compositor: Rainmaker
Perry Petrzilka ... projectionist: Rhythm & Hues Studios
Chi Pham ... digital production support: Rainmaker
Audri Phillips ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Susan Pickett ... visual effects coordinator
Lee Pierce ... compositor: Rainmaker
Jaikumar Pillay ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Mario Pochat ... animator: Rainmaker (as Mario Marin Pochat)
Ryan Pollreisz ... sequence coordinator: Rhythm & Hues Studios
Gary Poole ... compositor: Rainmaker
Daniel Post ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Tushar Prakashan ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Mark Pullyblank ... lead artist: Rainmaker
Prabhakar Putta ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Dante Quintana ... technical animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Jason Quintana ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Glenn Ramos ... animator: Rhythm & Hues Studios (as Glen Ramos)
Pedro Ramos ... animator: Rhythm & Hues Studios
Pavan Rao ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Dean Rasmussen ... animation layout: Rhythm & Hues Studios
Kedar Raut ... production coordinator: Rhythm & Hues Studios
Naomi Raygor ... visual effects production assistant
Madhava Reddy ... digital production support: Rainmaker (as Madhava Yatham)
Steve Rembuskos ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Leigh H. Rens ... animator: Rhythm & Hues Studios (as Leigh Rens)
Edwin Rivera ... light/comp supervisor: Rhythm & Hues Studios
Jonathan W. Robbins ... software: Rhythm & Hues Studios
Keith Roberts ... senior animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Thom Roberts ... animator: Rhythm & Hues Studios
Mike Roby ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Mark Rodahl ... digital effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Chad Roen ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Sherri Rogers ... lighting: Rainmaker
Jacqueline Rosado ... effects coordinator: Rhythm & Hues Studios
Jose Rovirosa ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Rebecca Ruether ... animator: Rhythm & Hues Studios
Scott Russell ... lighting: Rainmaker
Timothy A. Ryan ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Jalil Sadool ... animator: Rhythm & Hues Studios
Abel Salazar ... animator: Rhythm & Hues Studios
Mayur Samant ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Arnab Sanyal ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Chingkhei Sapam ... pipeline setup: Rhythm & Hues Studios
C.J. Sarachene ... animation lead: Rhythm & Hues Studios (as CJ Sarachene)
Sandeep Sarkar ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Subhajit Sarkar ... production coordinator: Rhythm & Hues Studios
Tannaz Sassooni ... pipeline setup lead: Rhythm & Hues Studios
Jeffrey Schaper ... visual effects production coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Jeff Schaper)
Jordan Schilling ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Lopsie Schwartz ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Peter Scott ... matchmove artist: Rainmaker
Kristin Sedore ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Vijay Selvam ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Kalai Selvan ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Seshaprasad ... production coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Seshaprasad A.R.)
Behnam Shafiebeik ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Amit Sharma ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Rajesh Shetty ... : rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Drew Shields ... matchmove artist: Rainmaker
Heekyung Shin ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Eddie Shu ... matchmove artist: Rainmaker
Matt Shumway ... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Cybele Sierra ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Andrew Silvestri ... matchmove supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Andy Silvestri)
Lulu J. Simon ... animation layout: Rhythm & Hues Studios (as Lulu Simon)
Mark Simone ... technical animation coordinator: Rhythm & Hues Studios
Philip Sisk ... compositor: Rainmaker
Aaron Skillman ... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Amie Slate ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Richard Slechta ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Beth Sleven ... animator: Rhythm & Hues Studios
Douglas Smith ... plate supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Douglas Hans Smith)
Kristin Solid ... animator: Rhythm & Hues Studios
Danny Speck ... animator: Rhythm & Hues Studios
Ben Steele ... lighting: Rainmaker
Greg Steele ... lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Kemer Stevenson ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Mark Stewart ... lighting: Rainmaker
Yuki Sugimoto ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Tomaso Tartarotti ... compositor: Rainmaker
Brian Tatosky ... 2d supervisor: Rhythm & Hues Studios
Bridget M. Taylor ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios (as Bridget Taylor)
Bryan Taylor ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Stephanie Taylor ... digital producer: Rhythm & Hues Studios
Bill Tessier ... animator: Rhythm & Hues Studios (as William Tessier)
Panat Thamrongsombutsakul ... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Alexander Tirasongkran ... matchmover: Rhythm & Hues Studios
Arash Tirgari ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Scotty Townsend ... effects technical director: Rhythm & Hues Studios
Jerry Tung ... lighting: Rainmaker
Gene Turnbow ... education: Rhythm & Hues Studios
Devin Uzan ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Kamal Vairakkannu ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Kamal Vairakannu)
Luke Vallee ... lighting: Rainmaker
Richard Van Cleave Jr. ... technical animator: Rhythm & Hues Studios (as Richard Van Cleave)
Chris Van Dyck ... lead artist: Rainmaker
Dan Vaughan ... education: Rhythm & Hues Studios
Sharmila Venugopal ... production coordinator: Rhythm & Hues Studios
Eriks Vitolins ... animator: Rhythm & Hues Studios
Jung-Mi Vogt ... digital compositor: Rhythm & Hues
Pragti Wadhwa ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Dan A. Walker ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios (as Dan Walker)
Sherry Wallace ... production manager: Rhythm & Hues Studios
Chien-Hsiung Wang ... 2d modeler: Rhythm & Hues Studios
Pablo Wang ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Aditya Wasudeo ... pipeline setup: Rhythm & Hues Studios
Daniel James Weber ... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Daniel Weber)
Brian R. Wells ... animator: Rhythm & Hues Studios
Jeff Wells ... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Shannon Wiggins ... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Lisa Wild ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Gavin Wright ... lighter: Rhythm & Hues Studios
Julius Yang ... pipeline setup: Rhythm & Hues Studios
Adam Yaniv ... animator: Rhythm & Hues Studios
Ryan Yee ... animator: Rhythm & Hues Studios
Kent Yoshida ... animator: Rhythm & Hues Studios
Robert Young ... digital compositor: Rhythm & Hues Studios (as Robert Reid Young)
Alp Altiner ... matte painter (uncredited)
Achint Bansal ... digital compositor: Rhythm and Hues, India (uncredited)
Lee Berger ... visual effects executive producer (uncredited)
David M. Breaux Jr. ... pre-viz animator: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Nathan Brunskill ... inferno assistant: Rhythm & Hues (uncredited)
Josh Bryer ... digital lighting technical director (uncredited)
Jud Bumpas ... render coordinator: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Andrea Caretta ... lighting & compositing: title design (uncredited)
Ozzie Carmona ... digital compositor (uncredited)
Jung-Yoon Choi ... modeler: Rhythm & Hues (uncredited)
Sandesh Chonkar ... matchmove technical director (uncredited)
Daniel Aristoteles Collins ... systems/operations: Rhythm & Hues (uncredited)
Brendan Condit ... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Rick Cortes ... inferno artist (uncredited)
Martyn 'Moose' Culpitt ... digital compositor: Rainmaker (uncredited)
Umesh Dalvi ... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Del DePierro ... match mover (uncredited)
Chris Flynn ... digital compositor (uncredited)
Adam Francis ... motion control technician (uncredited)
Bob Froehlig ... systems manager: Rhythm & Hues (uncredited)
Divakar Ghodake ... modeling technical director (uncredited)
Nicholas Hasson ... digital intermediate editor (uncredited)
Harrison Hays ... render coordinator: Rhythm & Hues (uncredited)
Hans Heymans ... creature technical director: Rainmaker (uncredited)
Phillip Hoffman ... visual effects coordinator: Pacific Title (uncredited)
Timothy Hoffman ... lighting technical director (uncredited)
Neeraj Ingle ... rotoscope artist (uncredited)
Mark Intravartolo ... compositor (uncredited)
Kamalakkannan ... digital compositor (uncredited)
Yogesh Kaushal ... camera tracker (uncredited)
Thomas Kernan ... modeler: Eyetronics (uncredited)
Radha Kulkarni ... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Pavan Kumar ... digital compositor (uncredited)
Joe Mancewicz ... character rigging supervisor (uncredited)
L. Patrick McCormack ... digital visual effects production manager: India (uncredited)
Chirag Mistry ... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Rodney Montague ... visual effects producer: Pacific Title (uncredited)
Rakesh More ... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Diana Jane Perry ... i/o technician (uncredited)
Madhava Reddy ... filmouts (uncredited) / visual effects (uncredited)
Saswat Sahoo ... pipeline technical support: Rhythm & Hues (uncredited)
Jamie Seborer ... videographer (uncredited)
Drew Shields ... cg artist: Rainmaker (uncredited)
Fred Simon ... systems support: Rhythm & Hues (uncredited)
Brad Smith ... render i/o administrator (uncredited)
Hitesh Solanki ... matchmove technical director (uncredited)
Mark Stewart ... fur artist (uncredited)
David Stone ... matchmover: Rhythm & Hues (uncredited)
Marla Tanigawa ... animation layout: Rhythm & Hues (uncredited)
Jateen Thakkar ... digital compositor (uncredited)
Josh Tomlinson ... pipeline research & development: Rhythm & Hues (uncredited)
Antonio Torres ... digital artist: Pacific Title (uncredited)
Chien-Hsiung Wang ... model supervisor: Rhythm & Hues (uncredited)
Darrin Wehser ... look development and lighting lead: Rhythm and Hues Studios (uncredited)
Paul Wiens ... matchmove artist (uncredited)
Robert Young ... matchmove lead (uncredited)

Stunts 

Nina Alexander ... stunts
Allan Bragg ... stunts
Michael Heithaus ... stunts
Myron Howes ... stunts
John Moio ... stunt coordinator
T. Ryan Mooney ... stunts
Noelle Polhert ... stunts
Steve Rizzo ... stunts

Camera and Electrical Department 

Michael Alexonis ... key grip
Jeff Baker ... grip
Huston Beaumont ... rigging grip
Chuck Bemis ... aerohead technician
Paul Birk ... rigging chief lighting technician
Gary Blowfield ... video assist: UK first unit
Justin Blum ... grip
Raynee Borchardt ... grip
Mike Brewster ... camera operator: UK second unit
Matthew Brookman ... electrician (as Matthew Brockman)
Alan Brownstein ... camera operator: "b" camera
Erik Butters ... rigging lighting technician
Brandy Card ... electrician: second unit
Martha Cargill ... loader (as Martha B. Cargill)
Rob Carius ... electrician (as Robert Carius)
Ruben Chacon ... grip: second unit (as Ruben J. Chacon)
Murray Close ... still photographer: UK first unit
Matthew Coleman ... electrician (as Matt Coleman)
Tim Collins ... dolly grip: second unit (as Timothy P. Collins)
Vincent Contarino ... chief lighting technician: second unit
William Coss ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Luke Coulter ... camera clapper loader: UK second unit
Eric Cross ... grip
Christopher Cundey ... video supervisor
Dean Cundey ... director of photography: second unit
Don Davidson ... assistant chief lighting technician (as Donald K. Davidson)
Kenny Davis ... grip
Larry D. Davis ... camera operator: "b" camera, second unit (as Larry Davis)
Brian Dawson ... electrician (as Brian M. Dawson)
Ronald K. De torres ... electrician (as Ronald K. Detorres)
Will Dearborn ... second assistant camera: "b" camera
Edward Deason ... camera focus puller: UK second unit
Darrin DeLoach ... first assistant camera: "b" camera
Charlie Edwards ... grip (as Charles R. Edwards)
Kevin Fraser ... dolly grip: "a" camera, UK first unit
Colette Gabriel ... loader
John Gamble ... focus puller: "b" camera, UK first unit
Ran Geffen ... video assist: UK second unit
R. Scott Goodrich ... second assistant camera: "b" camera, second unit (as Scott Goodrich)
Daniel Graff ... additional lighting console programmer
Tony Graham ... electrician: second unit
Todd Griffith ... grip: second unit
Dave Gunderson ... best boy grip (as David Gunderson)
Joe Guzman ... grip: second unit
Harold Hathaway ... assistant chief lighting technician: second unit (as Harold A. Hathaway Jr.)
Colin Hazell ... crane grip: UK first unit (as Colin Hazel)
David Henri ... video assist operator: second unit
Darren Holland ... dolly grip: UK second unit (as Darren 'Dutch' Holland)
Casey Hotchkiss ... camera operator: "a" camera, second unit
Phil Humphries ... loader: "a" camera, UK first unit
Ed Jones ... loader: "b" camera, UK first unit
Shane D. Kelly ... chief lighting technician
Jeremiah Kent ... preview system assistant camera
James Keys ... rigging lighting technician (as James J. Keyes)
Eddie Knight ... gaffer: UK first unit
Jamie Knight ... electrician: UK first unit
Michael Kowal ... grip: second unit
Dennis M. Kuneff ... grip: second unit (as Dennis Kuneff)
Gemma La Mana ... still photographer
Jay Laws ... electrician: second unit
Greg Luntzel ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Rod Marley ... focus puller: vfx camera, UK first unit (as Roderick Marley)
Abraham Martinez ... second assistant camera: "b" camera, second unit
John Marzano ... director of photography: UK first unit
Jim McComas ... best boy rigging (as Jim MacComas)
David J. McGraw ... video assist operator: second unit
Peter Mercurio ... camera operator: "a" camera
Stewart Monteith ... electrician: UK first unit (as Stuart Monteith)
Dean Morris ... grip: UK second unit
Peter Muncey ... grip: UK second unit
Adam Nevarez ... electrician: second unit
Jason Newton ... grip
Mark Norris ... rigger: UK first unit
Daniel Ochoa ... rigging lighting technician (as Daniel J. Ochoa)
Scott Odermann ... grip: second unit
Ben Perry ... camera clapper loader: UK second unit
Ronnie Phillips ... electrician: UK first unit
Clive Prior ... focus puller: "a" camera, UK first unit
Robert Reid ... "b" dolly grip
David Rist ... dolly grip: "b" camera, UK first unit (as Dave Rist)
Calmar Roberts ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Danny Shelmerdine ... camera focus puller: UK second unit
Perry Shultz ... rigging lighting technician (as Perry Schultz)
Philip Sloan ... key grip: second unit (as Philip M. Sloan)
Stefan Stankowski ... camera operator: UK second unit
Robert Sterry ... video assist (as Bob Sterry)
Wayne Stroud ... "a" dolly grip
Simon Surtees ... vfx camera loader: UK first unit
Kazuhiko Takeuchi ... grip
Jennifer Tanksley ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Andrew Taylor ... rigging key grip (as Andy Taylor)
Brian Taylor ... grip: UK first unit
Tommy Tieche ... second assistant camera: "a" camera
John Waldo ... first assistant camera: "a" camera (as John A. Waldo)
Eric Ward ... grip
Dave Warfel ... rigging lighting technician (as David Warfel)
Paul Wilkowsky ... best boy grip: second unit
Eric Budlong ... key grip: additional photography (uncredited)
Bryan Gilbert ... grip (uncredited)
Miles Gutkin ... grip (uncredited)
Bob Leitelt ... rigging key grip (uncredited)
Cliff Shaffer ... rigging grip (uncredited)
Gary Stark ... set lighting technician (uncredited)
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial unit (uncredited)

Animation Department 

Chris Bailey ... animation supervisor
Randall James Bol ... animation production assistant (as Randall J. Bol)
Ryan Yee ... animator: Rhythm & Hues

Casting Department 

Micah Dahlberg ... casting associate
Donna DeSeta ... casting by: New York
Bridgette Glover ... casting associate (as Bridgette Glover White)
Carol Grant ... extras casting
Joseph Hicks ... extras casting
Carrie Hilton ... casting: UK first unit
Tamara Notcutt ... casting associate: UK first unit
Christian Kaplan ... executive in charge of casting (uncredited)
Jamie Sparer Roberts ... casting executive (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Yvette Ammon ... set costumer
Darek Beeman ... tailor
Annabel Bonnet ... costume assistant: UK first unit
Barbara Brady ... costume tailor: UK first unit
Diane Charles ... costumer
Sharon Iris Crall ... costumer
Sally Davis ... costume assistant: UK first unit
Alan Flyng ... costume tailor: UK first unit
Mark Foster ... additional daily costume assistant: UK first unit
Carmen Frost ... costumer
Robert E. Moore III ... cutter/fitter (as Robert Moore III)
Stephanie Paul ... additional daily costume assistant: UK first unit
Toni Kehaulani Reed ... costumer
Mike Skorepa ... additional daily costume assistant: UK first unit
Earl Tanchuck ... costume production assistant
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume assistant: UK first unit (as Wyn Humphries)
Cristy Watson ... costume supervisor: UK second unit
Claudia Wick ... costume supervisor
Joan Joseff ... costume jeweller (uncredited)

Editorial Department 

Roger Ames Berger ... iq artist: Modern Videofilm (as Roger Berger)
Gary Burritt ... negative cutter
Jamie Clarke ... post production assistant
Marisa Clayton ... digital intermediate project manager: Modern Videofilm
Joe Finley ... digital intermediate colorist: Modern Videofilm
Mary Morrisey ... assistant editor
Chris Regan ... color timer
Jason Solberg ... first assistant editor
Bryan Park ... film editorial: Modern Video Film (uncredited)
Robb Porter ... post-production coordinator: Modern VideoFilm (uncredited)
Eric Putz ... telecine dailies (uncredited)

Music Department 

Thomas Bergersen ... orchestral arrangements
Adam Blau ... additional orchestrator / score coordinator
Vincent Cirilli ... digital recordist (as Vince Cirrilli)
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Kevin Globerman ... digital recordist
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Richard Grant ... auricle operator
Brad Haehnel ... score mixer / score recordist
Greg Hayes ... score mix assistant
Scott Hosfeld ... musician
Dave Jordan ... music supervisor
Kevin Kliesch ... orchestrator
Tim Lauber ... recordist
Jason Lloyd ... stage manager
Victor Pesavento ... music preparation
Peter Rotter ... orchestra contractor
Tom Steel ... stage manager
Bill Talbott ... engineer
James Thatcher ... musician: french horn
Jojo Villanueva ... music coordinator
Terry Wilson ... music editor
Pete Anthony ... conductor (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Andrew Kaiser ... composer: additional music (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

David Becerra ... transportation office coordinator
Jerry F. Johnson ... transportation captain: second unit
Neil Marshall ... transportation captain
Kenny Searle ... transportation coordinator
Guy Bostock ... action vehicle coordinator (uncredited)
Mel Langford ... transportation (uncredited)
Miguel Lozano ... driver: honeywagon (uncredited)

Other crew 

Robert Ambrose ... animal stand-in
Raymond W. Beal ... animal trainer
Jeremy T. Black ... production assistant (as Jeremy Thomas Black)
Anthony Bloom ... animal handler: UK first unit
Matthew Bowden ... security: York, UK first unit
Rick Bowman ... post production accountant
Michael Brewer ... assistant location manager
Brooke Brooks ... assistant: John Davis
Mark Bruning ... set production assistant: second unit
Kristy Campbell ... animal trainer
Barbara Casner ... assistant production coordinator
Emily Chittell ... set production assistant: UK first unit (as Emily Chittel)
Clare Collingridge ... production runner: UK first unit
Laura Connors ... first assistant accountant
Tony Davis ... assistant production coordinator: UK first unit
Matt Dubin ... stage technician
Ceri Evans ... script supervisor: UK second unit (as Ceri Evans-Cooper)
Eddie Folcarelli ... location manager: York, UK first unit
Mark Forbes ... animal coordinator
Laura Fowler ... medic: second unit
Wendy Geary ... set production assistant (as Wendy A. Geary)
Guillaume Grange ... animal handler: UK first unit
Vaughnette Grant ... accounting clerk
Helen Gregory ... production coordinator: UK first unit
Steve Hart ... location manager: London, UK first unit
Robin Higgs ... location manager: York, UK first unit
Thad Hogan ... set medic (as Thad W. Hogan)
Robert Hume ... production coordinator (as Robert RJ Hume)
Kon Iliov ... location foreman
Teresa Jaime Drapkin ... payroll accountant
Veronica Jamerson ... animal trainer
George Jassick ... layout board
Bobbie Johnson ... production accountant: UK first unit
Jim Kiley ... construction medic (as James P. Kiley)
Shelley Kirkwood ... unit publicist
Todd Kruger ... set production assistant: second unit
Jason Kumalo ... set production assistant: second unit
Bill Lawrence ... animal trainer (as William G. Lawrence)
Larry Madrid ... animal trainer
Katy Marciano ... assistant: Michele Imperato Stabile
Alyssa Mauney ... production assistant
Becky Maxwell ... assistant accountant
Sebastian Mazzola ... production assistant
Browe Merriweather ... set production assistant
Don Miller ... production accountant
Michael Morris Jr. ... animal trainer
Michael D. Morris ... animal trainer
James Muirhead ... location manager: York, UK first unit
Michael Muzerall ... production assistant
Sam Nainoa ... set production assistant (as Sam K. Nainoa III)
Larry Payne ... animal trainer
Rick Poyner ... key assistant location manager
Marc Price ... security: London, UK first unit
Rebecca Robertson ... script supervisor (as Rebecca Robertson-Szwaja)
Jamie Robinson ... production assistant (as Jamie R. Robinson)
Kevin Thomas Roy ... key set production assistant
Karen Shane ... second assistant accountant
Lina Shanklin ... script supervisor: second unit
Helen Sideris ... second assistant accountant
Mark Somner ... location manager: London, UK first unit
Deven Spencer ... set production assistant
Don Spinney ... animal trainer (as Donald F. Spinney)
Andy Stephens ... aerial operations manager
Erik Stone ... associate: John Davis
Celez Suratos ... production assistant
Mark Sussman ... additional voice
Justin Swarz ... assistant: Brian Manis
Nadia Aitidir Thevenot ... set production assistant: second unit
Christopher Tipton ... assistant: John Davis
Julie Tottman ... animal handler: UK first unit
Joe Towne ... animal stand-in (as Ariel Joseph Towne)
Brian Triggs ... production secretary
Sarah Trowse ... location accountant: UK first unit
Laura Twors ... key set production assistant
Craig W. van Gundy ... location manager (as Craig W. Van Gundy)
Paul Volpe ... layout board
Gene Walker ... animal trainer
Francis Meade Warner ... assistant: Tim Hill
James P. Warren ... animal trainer
Chris Wheeldon ... location manager: York, UK first unit (as Christopher Wheeldon)
Laura Wilkinson ... production runner: UK first unit
Jane Winkles ... dailies coordinator: UK first unit
Marc Wolff ... pilot: UK first unit
John Wright Jr. ... craft service / craft services: second unit
John K. 'Magic' Wright ... craft service
Paul O. Wright ... craft service
Tammy Lynn Yazgulian ... medic: second unit (as Tammy L. Yazgulian)
John Zinskey ... craft services: second unit
Noah Berlow ... production assistant (uncredited)
Claire Bernard ... production assistant (uncredited)
Randolph Bookman ... production assistant (uncredited)
Allan Bragg ... stand-in: Billy Connolly (uncredited)
Michelle Eastwood ... set production assistant (uncredited)
Robert Greenhut ... special teams coach (uncredited)
Michael Heithaus ... double: Breckin Meyer (uncredited) / stand-in: Breckin Meyer (uncredited)
Phil Holland ... scan/record/color coordinator (uncredited)
Richard Hotson ... stand-in: J.B. Blanc (uncredited)
Robert Lamkin ... caterer (uncredited)
Stacey Lock ... assistant production coordinator (uncredited)
Marc Marcum ... story editor (uncredited)
Howard R. Schuster ... financing (uncredited)
Barney Wrightson ... aerial operations assistant: Flying Pictures Ltd. (uncredited)

Thanks 

Kent Beyda ... the producers wish to thank for their assistance
Robert Greenhut ... special thanks
Jake Jacobson ... dedicated to the memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page