IMDb > Life of Pi (2012)
Life of Pi
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Life of Pi (2012) More at IMDbPro »

Photos (See all 30 | slideshow) Videos (see all 12)
Life of Pi -- A young man who survives a disaster at sea is hurtled into an epic journey of adventure and discovery. While cast away, he forms an unexpected connection with another survivor ... a fearsome Bengal tiger.
Life of Pi -- Watch a clip from Life of Pi.
Life of Pi -- Watch a featurette for Life of Pi.
Life of Pi -- The story of an Indian boy named Pi, a zookeeper's son who finds himself in the company of a hyena, zebra, orangutan, and a Bengal tiger after a shipwreck sets them adrift in the Pacific Ocean.
Life of Pi -- The story of an Indian boy named Pi, a zookeeper's son who finds himself in the company of a hyena, zebra, orangutan, and a Bengal tiger after a shipwreck sets them adrift in the Pacific Ocean.

Overview

User Rating:
8.0/10   339,689 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 1% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers:
Yann Martel (novel)
David Magee (screenplay)
Contact:
View company contact information for Life of Pi on IMDbPro.
Release Date:
21 November 2012 (USA) See more »
Genre:
Plot:
A young man who survives a disaster at sea is hurtled into an epic journey of adventure and discovery. While cast away, he forms an unexpected connection with another survivor: a fearsome Bengal tiger. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Won 4 Oscars. Another 75 wins & 100 nominations See more »
User Reviews:
Very impressed See more (723 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Suraj Sharma ... Pi Patel

Irrfan Khan ... Adult Pi Patel
Ayush Tandon ... Pi Patel (11-12 Years)
Gautam Belur ... Pi Patel (5 Years)

Adil Hussain ... Santosh Patel

Tabu ... Gita Patel
Ayaan Khan ... Ravi Patel (7 Years)
Mohd. Abbas Khaleeli ... Ravi Patel (13-14 Years)

Vibish Sivakumar ... Ravi Patel (18-19 Years)

Rafe Spall ... Writer

Gérard Depardieu ... Cook

James Saito ... Older Insurance Investigator

Jun Naito ... Younger Insurance Investigator

Andrea Di Stefano ... Priest
Shravanthi Sainath ... Anandi
Elie Alouf ... Mamaji
Padmini Ramachandran ... Dance Master
T.M. Karthik ... Science Teacher
Amarendran Ramanan ... Indian History Teacher
Hari Mina Bala ... Librarian
Bo-Chieh Wang ... Buddhist Sailor
I-Chen Ko ... Tsimtsum Captain (as Yi-Cheng Ko)
Chien-Wei Huang ... Sailor (as Jian-Wei Huang)
Ravi Natesan ... Selvam
Adyant Balaji ... Bully
Chirag Agarwal ... Bully
Ahan André Kamath ... Bully
Om Kamath ... Bully
Srilekh Katta ... Bully
Swati Van Rijswijk ... Anandi's Friend #1
M. Keerthana ... Anandi's Friend #2
Indumohan Poornima ... Dancer
Josephine Nithya B. ... Dancer
Samyuktha S. ... Dancer
A. Deiva Sundari ... Dancer
G. Vasantakumary ... Dancer
A. Vithya ... Dancer
Mythili Prakash ... Pi's Wife
Raj Patel ... Pi's Son
Hadiqa Hamid ... Pi's Daughter
Iswar Srikumar ... Muslim Worshipper
rest of cast listed alphabetically:

Navi Dhanoa ... Pedestrian (uncredited)

Directed by
Ang Lee 
 
Writing credits
Yann Martel (novel)

David Magee (screenplay)

Produced by
Kevin Richard Buxbaum .... associate producer (as Kevin Buxbaum)
Jean-Christophe Castelli .... associate producer
William M. Connor .... associate producer
Dean Georgaris .... executive producer
Ang Lee .... producer
David Lee .... co-producer
Michael J. Malone .... associate producer
Gil Netter .... producer
Tabrez Noorani .... line producer: India
Jesse Prupas .... line producer: Montreal
Pravesh Sahni .... associate producer: India
David Womark .... producer
 
Original Music by
Mychael Danna 
 
Cinematography by
Claudio Miranda (director of photography)
 
Film Editing by
Tim Squyres 
 
Casting by
Avy Kaufman 
 
Production Design by
David Gropman 
 
Art Direction by
Al Hobbs 
Dan Webster (supervising art director)
 
Set Decoration by
Anna Pinnock 
Terry Lewis (set decorator: re-shoot) (uncredited)
 
Costume Design by
Arjun Bhasin 
 
Makeup Department
Kirstin Chalmers .... key hair and makeup artist
Xavier Peter D'Souza .... makeup assistant: India
Barrie Gower .... prosthetics sculptor
Fae Hammond .... hair and makeup designer
Rebecca Lee .... makeup artist: Montreal
Luize Joyce Margaret .... makeup assistant: India
Robin Pritchard .... prosthetics makeup artist
Menaka Remei Chinal .... makeup assistant: India (as Menaka Chhinal)
Alex Rouse .... wig maker
Kamlesh U. Shinde .... makeup assistant: India
Olivia Wang .... makeup assistant
Chris Lyons .... special effects teeth (uncredited)
Forest Sala .... hair stylist (uncredited)
Rachael Speke .... hair/ makeup artist: daily, Taiwan (uncredited)
Sarah Weatherburn .... facial hair maker (uncredited)
 
Production Management
Robert Boulos .... production manager: Montreal
Leo Chen .... unit production manager: Taiwan
Didier Communaux .... unit manager: Montreal
Sandrine Gros d'Aillon .... production manager: Montreal
Kaushik Guha .... unit manager: India
Marc A. Hammer .... production supervisor: Taiwan
Stéphane Jacques .... assistant production manager: Montreal
Steven Kaminsky .... post-production supervisor
Sanjay Kumar .... unit production manager: India
Denise Lin .... assistant unit production manager: Taiwan
Nicky Luca .... assistant unit manager: Montreal
Michael J. Malone .... unit production manager
Peter Measroch .... additional post-production supervisor: Montreal
Rajeev Mehra .... production manager: Munnar, India
Sharon Miller .... production supervisor: Taiwan
Simon Paquin .... assistant unit manager: Montreal
Daniel Ross .... unit manager: Montreal
Alexis Wiscomb .... additional post-production supervisor: New York
Mike Yang .... post-production manager: Taiwan
Jason Pomerantz .... production manager (IMAX Version) (uncredited)
Benjamin J. Reesing .... post-production manager (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Rob Burgess .... second assistant director (as Robert Burgess)
Stéphane Byl .... second second assistant director
William M. Connor .... first assistant director
Renato De Cotiis .... second assistant director: Montreal
Jacinthe Hamelin .... third assistant director
Sarah Hood .... second assistant director: second unit
Sarah Hood .... second assistant director: splinter unit
Ben Lanning .... second assistant director
Cliff Lanning .... first assistant director
Chunni Lin .... third assistant director
Nitya Mehra .... first assistant director: India
Freya Parekh .... second second assistant director: India
Namra Parikh .... second second assistant director: India
Bagalavan Perier .... trainee assistant director (uncredited)
Ananya Rane .... second assistant director: India
Prashant Roy .... third assistant director: India
Aditya Tendulkar .... third assistant director: India
David Ticotin .... first assistant director: splinter unit (as David A. Ticotin)
Derek Wimble .... second assistant director: Montreal
 
Art Department
Alec Anderson .... construction coordinator: Montreal
Samudrika Arora .... greens assistant: India (as Samudkrika Arora)
Patanjali Bhati .... assistant dresser: India
Jamie Bishop .... assistant props
Joanna Bush .... illustrator
François Béland .... scenic painter: Montreal
Ting-Jen Cha .... greensman: Taiwan
Chi-Cheng Chang .... metal
Tsu-Bin Chang .... painter
Tsung-Hsun Chang .... plasterer
Yu-Hsin Chang .... painter
Lin-Hun Chang-Jang .... construction coordinator: Taiwan
Chao-Yu Chen .... greensman: Taiwan
Chiao-Ling Chen .... construction nurse
Hsin-Fa Chen .... painter
Huei Chen .... set designer
Yi-Cheng Chen .... plasterer
Sunil Chhabra .... property master: India
Jen Bang Chian .... carpenter
Patricia Christie .... art director: Montreal
Jessica Chu .... set decoration production assistant/interpreter
Fergus Clegg .... assistant set decorator
Sarah Contant .... set designer
Matt Cooke .... leadman: India
Sachin Dabhade .... assistant art director: India
De-Wei David Dai .... props: Taiwan
Shemi Dhabade .... art coordinator
Jing-Heng Ding .... assistant graphics designer
Peter Edge .... standby painter
John Field .... head of department construction rigger
Robert Fure .... art department production assistant: Los Angeles
Erick Garibay .... assistant property master
Odette Gauvreau .... head painter: Montreal
Paul Gelinas .... assistant art director
Giacomo G. Ghiazza .... storyboard artist (as Giacomo Ghiazza)
Martine Giguère-Kazemirchuk .... assistant construction coordinator: Montreal (as Martine Giguère)
Divya Goswami .... art research: India
Nigel Gray .... head of department construction engineer
Wylie Griffin .... art department coordinator (as Wylie Young Griffin)
Rohan Harris .... scenic artist
Jim Hewitt .... set designer: Los Angeles (as James Hewitt)
Kuo Lien Huang .... painter
Ming Li Huang .... sculptor
Geoff Hubbard .... head of department carpenter (as Martin Hubbard)
Steve Hunter .... head of department sculptor
Ritesh A. Jadhav .... on-set dresser: India
Hsin-Cheng Jen .... swing gang
Chun-Wei Kang .... swing gang
Seema Kashyap .... set decorator: India
I. Senthil Kumar .... translator: India
Suresh Kumar .... props: India
Fen Kuo .... art department production assistant/intepreter
Connie Lee .... construction production assistant/translator
Haan Lee .... design artist
Haan Lee .... raft concept
Wan-Jung Lee .... key art department production assistant
Wei-Shun Lee .... assistant leadman (as Hogan Lee)
Huei-Li Liao .... set designer
Ying-Peng Liao .... set decoration buyer
Edward Lin .... construction production assistant/translator
Shiao-Mei Lin .... carpenter
Yu-Chi Lin .... painter
Jimmy Lo .... swing gang
Stephen McDonald .... on-set dresser
David Meeking .... head of department painter
Robin L. Miller .... property master
Esther Ou .... greens production assistant
Kuan-Te Pan .... painter
Zhong-Ben Nakamoto Peng .... swing gang
Kumar Rajendra .... assistant property master: India
Kumar Rajendra .... standby props: India
John Roberts .... head of department painter: India
Malcolm Roberts .... construction coordinator
Alexis Rockman .... inspirational and tiger vision art
Michael Sabyan .... prop assistant: raft
Andy Sandbach .... plasterer
Shreya Shetty .... concept artist
Gajanan Shinde .... leadman: India (as Gajanan Surybhan Shinde)
Gurubaksh Singh .... graphic artist: India (as Gurbaksh Singh Raj)
Narayan Singh .... head carpenter: India
Easton Michael Smith .... set designer (as Easton Smith)
Ravi Srivastava .... art director: India
Yu-Hao Su .... set decoration production assistant/interpreter
James F. Truesdale .... art director: India
Estela Valdivieso Chen .... props production assistant
Robert Voysey .... assistant construction manager
Stephanie Waldron .... key greens
Brigitte Ward-Holmes .... construction administrator
Stephen Watts .... head of department plasterer
Brian White .... plasterer
Michael White .... assistant greens
Ben Wilkinson .... leadman
Aria Yang .... construction buyer
Brian Yang .... sculptor
Celeste Yang .... construction buyer
Chung-Shun Yang .... set decoration production assistant/interpreter (as Allen Yang)
Emilie Yang .... painter
Nigappa Yaranal .... head painter: India (as Nigappa Yernal)
Jackie Yau .... assistant set decorator
Dillon Yeats .... stand-by props
Yogender .... props: India
Nikki Black .... assistant art director (uncredited)
Sarah Rose Buchanan .... assistant property master: additional photography, Canada (uncredited)
Andrea Dopaso .... prop illustrator (uncredited)
Michael A. Heath .... prop paperwork (uncredited)
Alexandre Juneau .... assistant property master (uncredited)
Wan-Jung Lee .... prop food stylist (uncredited)
Dawn Masi .... concept illustrator (uncredited)
 
Sound Department
Shalini Agarwal .... sound assistant: India
Sumit Babbar .... recording/mixing engineer: RBQ Sound Studios, India
Jamie Baker .... foley editor
Ron Bartlett .... sound re-recording mixer
David Boulton .... adr mixer: Soundtrack NYC
Derek Casari .... adr engineer
Kam Chan .... foley editor
Frank Cheng .... adr mixer: Parallel Soundworks, Taipei, Taiwan
Marko A. Costanzo .... foley artist (as Marko Costanzo)
Dilber Dutt .... cableman: India (as Dilwar Dutt)
John P. Fasal .... sound effects recordist (as John Fasal)
Chris Fielder .... assistant sound editor
Eugene Gearty .... sound designer
Eugene Gearty .... supervising sound editor
Lokesh Goel .... technical assistant: RBQ Sound Studios, India
Tim Gomillion .... sound recordist
Mark Goodermote .... boom operator
Doug Hemphill .... sound re-recording mixer (as D.M. Hemphill)
Paul Hsu .... temp re-recording mixer
Kenton Jakub .... adr editor
Bobby Johanson .... adr mixer: Sound One, New York
Yung Chien Kang .... boom man (as Yung-Chien 'Malau' Kang)
Frank Kern .... foley editor
Drew Kunin .... production sound mixer
Tom Lalley .... sound re-recording engineer
George A. Lara .... foley recording engineer (as George Lara)
David Lucarelli .... adr recordist
Samuel Miille .... assistant sound editor (as Sam Miille)
John Morris .... sound effects editor
Beaux Neylon .... adr mixer: Soundtrack NYC
Beauxregard Neylon .... adr mixer
Ed Novick .... sound mixer: Montreal
Paul Pavelka .... re-recording engineer
Louis Piche .... boom operator: Montreal
Manish Pingle .... sound effects recording: India
Andy Potvin .... dolby sound consultant
Charleen Richards .... adr mixer (as Charleen Richards-Steeves)
Patrick Rioux .... adr engineer
Dennis Rogers .... sound recordist
William Stein .... re-recording engineer (as Bill Stein)
Philip Stockton .... dialogue editor
Philip Stockton .... supervising sound editor
Clémence Stoloff .... apprentice sound editor
Nishant Verma .... technical assistant: RBQ Sound Studios, India
Randy Wang .... cableman
Evan Gillman .... sound utility technician: Montreal crew (uncredited)
Ruth Hernandez .... assistant sound editor (uncredited)
Erin Michael Rettig .... dolby atmos mix tech (uncredited)
Brian Seagrave .... audio post-conform (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
Paul Tirone .... adr recordist (uncredited)
Rabb Whitehead .... adr recordist (uncredited)
 
Special Effects by
Dan Cervin .... gimbal technician
David Bronson Chang .... special effects production assistant/interpreter (as David Chang)
Ian Chen .... special effects production assistant/interpreter
Feng-Ming Cheng .... special effects technician
Javier Contreras .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Louis Craig .... special effects supervisor: Montreal
Cory Czekaj .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Jeff L. Deist .... replica and animatronic animals: Legacy Effects (as Jeff Deist)
Lou Diaz .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
André Dominguez .... gimbal technician
Donald Elliott .... special effects coordinator (as Donald R. Elliott)
Scot Erb .... model maker
Damian Fisher .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Thomas L. Fisher .... special effects consultant
Mark Freeman .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Roland Fullajtar .... special effects technician/welder
Chris Grossnickle .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Jamie Grove .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Paulette Harutnian .... replica and animatronic animals: Legacy Effects (as Polet Haurtnian)
Josh Herman .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Jeff Himmel .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Po-Jen Edison Hou .... special effects production assistant/interpreter (as Edison Hou)
Hiroshi 'Kan' Ikeuchi .... replica and animatronic animals: Legacy Effects (as Hiroshi 'Kan' Iikeuchi)
Darnell Isom .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Mark Killingsworth .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Jay King .... special effects technician (as Jay B. King)
Richard J. Landon .... replica and animatronic animals: Legacy Effects (as Richard Landon)
Jason Lopes .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Shane Mahan .... project supervisor: Legacy Effects
Mark Maitre .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Ian C. McArthur .... special effects technician (as Ian McArthur)
Andrew Miller .... special effects shop foreman (as Andrew J. Miller)
Antonette J. Miller .... special effects buyer (as Antonette Miller)
Shivanand Molly .... special effects coordinator: India
Orlando Murray .... special effects technician
Angela Novak .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Michael Ornelaz .... replica and animatronic animals: Legacy Effects
Dan Ossello .... special effects technician (as Daniel Ossello)
Randy Parks .... special effects technician
Alan Scott .... project supervisor: Legacy Effects (as J. Alan Scott)
W.A. Andrew Sculthorp .... motion base technician
Christopher Swift .... replica and animatronic animals: Legacy Effects (as Chris Swift)
Andrew Verhoeven .... gimbal foreman
Zong-Se Wei .... special effects leadman: Taiwan
Shang-Mong Wu .... special effects technician (as Shang-Mong 'Yen' Wu)
Chun-Jen 'Tom' Yu .... special effects technician
Jean-Martin Desmarais .... special effects supervisor: Montreal (uncredited)
Michelle Deville .... fabrication department: Legacy Effects (uncredited)
Peter Ejupovic .... special effects (uncredited)
Deborah Galvez .... hair department: Legacy Effects (uncredited)
Bernard Guay .... special effects assistant (uncredited)
Jared Guenther .... mold department: Legacy Effects (uncredited)
David Loveday .... special effects co-supervisor: Montreal (uncredited)
Aimee Macabeo .... hair department: Legacy Effects (uncredited)
Lindsay MacGowan .... studio coordinator: Legacy Effects (uncredited)
Mike Manzel .... art department: Legacy Effects (uncredited)
Steven Munson .... mold department: Legacy Effects (uncredited)
Steven Plant .... special effects technician (uncredited)
Tim Riach .... special effects technician (uncredited)
Jacob Roanhaus .... lab technician: Legacy Effects (uncredited)
Derek Rosengrant .... mold department: Legacy Effects (uncredited)
John Rosengrant .... studio coordinator: Legacy Effects (uncredited)
Cole Taylor .... assistant to coordinator: Legacy Effects (uncredited)
Taj Trengove .... special effects technician (uncredited)
Michael Watson .... special photographic effects: Faction Creative (uncredited)
Martin Williams .... special effects rigger (uncredited)
 
Visual Effects by
Resham Aaron .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Nor Faisal Abdullah .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Faisal Abdullah)
Heather Abels .... matte paint lead: Rhythm & Hues Studios
Cicily Abhraham .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Dave Isaac Santos Abuel .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Dave Abuel)
Sagar Adokar .... digital artist: The Moving Picture Company
Ayush Agarwal .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Nidhi Agarwal .... digital artist: The Moving Picture Company
Ashwin Agrawal .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Kavan Ahalpara .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Imran Ahmed .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Tanseer Ahmed .... animator: Rhythm & Hues Studios
Chris Ainsworth .... digital artist: The Moving Picture Company
Matt Akey .... stereo producer: Legend 3D
Kishore Kumar Alagirisamy .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Sreenivas Alapati .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Jake Albers .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Mithun Jacob Alex .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Brad Alexander .... previs supervisor: Halon Entertainment (as Bradley Alexander)
Lee Alexander .... digital artist: The Moving Picture Company
Mir Z. Ali .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Mir Ali)
Xavier Allard .... senior graphic artist: BUF Compagnie
Praveen Allu .... stereo QC technical director: Rhythm & Hues Studios
Isa Alsup .... compositor: yU+Co, Hollywood, CA
Murali Anagani .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Balaji Anbalagan .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Ben Anderson .... animation lead: Rhythm & Hues Studios (as Benjamin Anderson)
Eric Andrusyszyn .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Bin Yee Ang .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Yik Chuan Ang .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Alina Anon .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
David Apgar .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Cynthia Aragon .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Cynthia Aragon Trevino)
Arthur Argote .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Daniel Arkin .... visual effects assistant editor: Rhythm & Hues Studios
Gabriel Arnold .... digital artist: The Moving Picture Company
Charles Arulraj .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Charles Arul Raj)
Vijayalakshmi Arun .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Sivakumar Arunachalam .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Mohammed Aseem .... digital artist: The Moving Picture Company
Mathieu Assemat .... digital artist: The Moving Picture Company
Nikhil Attri .... animator: Rhythm & Hues Studios
Steve Au .... digital artist: The Moving Picture Company
Julien Aullas .... visual effects supervisor: BUF Compagnie
Patrice Avery .... producer: HALON Entertainment
Kunal Ayer .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Arunkumar B. .... digital artist: The Moving Picture Company
Vikas Bableshwar .... digital artist: The Moving Picture Company (as Vikas Babaleshwer)
Durai Babu .... digital artist: The Moving Picture Company (as K. Durai Babu)
Nithin Babu .... digital artist: The Moving Picture Company
Rajgopal Bachalli .... digital artist: The Moving Picture Company
Colleen Bachman .... visual effects producer (Look Effects)
Sejal Bagra .... digital artist: The Moving Picture Company (as Sejal Bajra)
Randall Bahnsen .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Sonam Bahrani .... digital artist: The Moving Picture Company
Udayan Baijal .... visual effects assistant director: India
Gurdip Bains .... production support: The Moving Picture Company
Cheryl Bainum .... executive producer: HATCH
Bhavika Bajpai .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Srikar Balakrishnan .... animator: Rhythm & Hues Studios
Adam Balentine .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Saraswathi Balgam .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Sanjay Baliga .... digital artist: The Moving Picture Company (as Sanjay Baliga M.)
Arun Baluchamy .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Monisha Banerjee .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Brahmam Bangaram .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Sachin Bangera .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Nicholas Barnes .... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Miles Barry .... production support: The Moving Picture Company
Anurag Bartare .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Daryl Bartley .... previs artist: Halon Entertainment (as Daryl T. Bartley)
Manuj Basnotra .... visual effects artist
Jason Bayever .... digital supervisor: Rhythm & Hues Studios
Ben Beavan .... visual effects production: The Moving Picture Company
Jeffery Beeland .... pipeline supervisor: Rhythm & Hues Studios
Anuradha Behera .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Frank Belina .... digital artist: The Moving Picture Company
Brian Bell .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Paula Bell .... lead digital artist: The Moving Picture Company
Dana Lynn Bennett .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Dana Bennett)
Mannix Bennett .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Lee Berger .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Thomas Berkane .... graphic artist: BUF Compagnie
Beverly Bernacki .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Valerie Berney .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Valerie Cripps)
Scott Berri .... cg production manager: Rhythm & Hues Studios
Alex Berson .... digital artist: The Moving Picture Company
Anita Bevelheimer .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Jeetendra G. Bhagtani .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Jeetendra Bhagtani)
Siddharth Bhagwat .... visual effects production: The Moving Picture Company
Karan Bhalla .... production support: The Moving Picture Company
Sumit Bhardwaj .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Vishal Bhardwaj .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Shikha Bhatia .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Nikhil Bhatnagar .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Koushik Biswas .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Justin Blaustein .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Ian Blum .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
James Bluma .... visual effects editor: Rhythm & Hues Studios
Mike Bodkin .... stereo executive producer: Stereo D
Ella Boliver .... digital artist: The Moving Picture Company
Kishore Boloor .... digital artist: The Moving Picture Company
Kalvan Bommu .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Varun Bondwal .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Swapnil Borawake .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios
Mark Bortolotto .... compositor
Gopikrishna Subash Bose .... digital artist: The Moving Picture Company (as Gopikrishna Bose)
Francois Boudaille .... senior graphic artist: BUF Compagnie (as François Boudaille)
Jean-Christophe Boue .... digital artist: The Moving Picture Company
Stephane Bourdageau .... graphic artist: BUF Compagnie
Jennifer Bourne .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Elena Bovetti .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Benjamin Boy .... graphic artist: BUF Compagnie
Todd Boyce .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Dameon Boyle .... digital artist: The Moving Picture Company
Dhiraj Brahma .... digital artist: The Moving Picture Company
Nina Brautigam .... visual effects production: The Moving Picture Company
Justin Brekke .... production support: The Moving Picture Company
John Britto .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Rebecca Brookman .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Matt Brown .... technical animation supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Matthew Brown)
Blair Brownlee .... visual effects production: The Moving Picture Company
Sue Brunell-Edwards .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Stuart Bruzek .... stereo QC technical director: Rhythm & Hues Studios
Thomas Bry .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Pierre Buffin .... senior visual effects supervisor: BUF Compagnie
Thomas Burkhart .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Paul Bush .... environment lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Rashabh Butani .... roto paint Artist
Prashant Buyyala .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Andrew Byrne .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Andy Byrne)
Jane Byrne .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Kelvin Cai .... lighter: Rhythm & Hues Studios
David Cameron .... production support: The Moving Picture Company
Mike Cammorata .... digital production assistant: Rhythm & Hues Studios (as Michael Cammorata)
Rachael G Campbell .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Rachael Campbell)
Nicolas Candido .... senior graphic artist: BUF Compagnie
Michael Capton .... 3d supervisor
Damien Carr .... visual effects production supervisor
Steve Carter .... cg production manager: Rhythm & Hues Studios (as Steven Carter)
Oscar G. Castillo .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Oscar Castillo)
Philip Chacko .... digital artist: The Moving Picture Company (as Chacko Philip)
Ming Yuh Jacky Chai .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Ming Yuh Chai)
Kent Chan .... crowd technical director: Rhythm & Hues Studios
Balachandar Chandrasekaran .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Jessi Chang .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Ray Chang .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Jo-Wan Chao .... modeler: Rhythm & Hues Studios (as Jonathan Chao)
Roger Chao .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Gordon Chapman .... effects lead: Rhythm & Hues Studios
Fabien Charbonnier .... system administrator: BUF
Catherine Chase .... visual effects editor
Tamar Chatterjee .... effects lead: Rhythm & Hues Studios (as Tamar Chandy Chatterjee)
Vinit Chaturvedany .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Vinit Chaturvedani)
Abhishek Chaturvedi .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Satyendra Chaturvedi .... digital artist: The Moving Picture Company
Munish Chaudhary .... digital artist: The Moving Picture Company
Marco Checa Garcia .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Yeen-Shi Chen .... modeling supervisor: Rhythm & Hues Studios
Van Cheng .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Kai Ying Cheok .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Derek Cheung .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Jothan Chin .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Jeremy Chinn .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Vikas Chirate .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Corey Kean Voon Chong .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Corey Chong)
Sandesh Chonkar .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Goby Hsiao Yun Chou .... digital artist: The Moving Picture Company
Debanjan Das Chowdhury .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Scott Seungpil Chung .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Scott Jung)
Lisa Clarity .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Sam Clark .... cg production manager: Rhythm & Hues Studios (as Samuel Clark)
Ryan B. Clarke .... digital artist: The Moving Picture Company (as Ryan Clarke)
Scott Claus .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Trent Claus .... visual effects: Lola VFX
Jessica Clifton .... digital artist: The Moving Picture Company
Sarah Coatts .... visual effects producer: yU+Co, Hollywood, CA
James Cochrane .... assistant visual effects coordinator
Gloria Cohen Shomo .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Gloria Cohen)
Ben Cole .... production support: The Moving Picture Company
Marcus Collins .... concept and design: Rhythm & Hues Studios
Sean Comer .... rigging technical director: Rhythm & Hues Studios
David Conley .... visual effects consultant
Andy Conroy .... animator: Rhythm & Hues Studios
John Cook .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Sean Coonce .... look development artist
Cat Counsell .... visual effects production: The Moving Picture Company
Kevin Coutinho .... animation layout technical director: Rhythm & Hues Studios
Steve Cronin .... digital artist: The Moving Picture Company
Scott Cullen .... camera layout artist: Rhythm & Hues Studios
Benjamin Cunningham .... environment layout supervisor: Rhythm & Hues Studios
Christian Cunningham .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Mark Curtis .... head of department: The Moving Picture Company
Julie D'Antoni .... senior staff: Rhythm & Hues Studios (as Julie D'Antoni Donovan)
Sonia D'Costa .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Silsunny D'Souza .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Mahesh Daddhla .... digital artist: The Moving Picture Company (as Mahesh D.)
Amanda Dague .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Umesh Dalvi .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Casey Dame .... lead digital artist: The Moving Picture Company
Alpesh Dangodara .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Gupta Darpan .... environment artist: Rhythm & Hues Studios (as Darpan Gupta)
Rhitam Das .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Soumava Das .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Sutapa Das .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Tanmoy Das .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Steven Davies .... digital artist: The Moving Picture Company (as Stephen Davies)
Siddharth Dayyala .... visual effects production assistant: India
Christabel Dcruz .... technical animator: Rhythm & Hues Studios (as Christabel D'Cruz)
Erik De Boer .... senior animation supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Erik-Jan De Boer)
Ralph De Souza .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Stephen Deane .... previs artist: HALON Entertainment
John Decker .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Rachel Decker .... data i/o manager: StereoD
Michael Degtjarewsky .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Eric Deinzer .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Stevan Del George .... stereo compositing supervisor: yU+Co, Hollywood, CA
Val Dela Rosa .... systems architect: StereoD
Damien Dell'omodarme .... graphic artist: BUF Compagnie
Benoit Delozier .... graphic artist: BUF Compagnie (as Benoît Delozier)
Jonathan Deniard .... senior graphic artist: BUF Compagnie (as Jonathan Déniard)
Michelle Deniaud .... senior texture painter
Matt Derksen .... rigging supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Matthew Derksen)
Shashidhar Goud Desha .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Shashidhar Desha)
Nikhil Deshmukh .... animator: Rhythm & Hues Studios
Yannick Dewes .... visual effects production: The Moving Picture Company
Santosh Kumar Dey .... matchmove artist: rhythm & hues studios
Amit Dhawal .... visual effects
Anthony Di Ninno .... digital artist: The Moving Picture Company
Luciano DiGeronimo .... compositor
Catherine Dingman .... stereo QC lead: Rhythm & Hues Studios
Manasa Divya .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Manasa Divya G.)
Gregg Domain .... lighter: Rhythm & Hues Studios
David Joseph Dominic .... animation layout technical director: Rhythm & Hues Studios (as Dominic David Joseph)
Nicolas Donel .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Melanie Dorn .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Adam Dorner .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Frank Du .... effects lead: Rhythm & Hues Studios
Bogdan Dubovyk .... digital artist: The Moving Picture Company
Mehanathan Duraiswamy .... digital artist: The Moving Picture Company (as Mehnathan Duraiswamy)
Matthew Nowicki DuVall .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Matthew DuVall)
Kishan E. Chandran .... digital artist: The Moving Picture Company (as Kishan Chandran)
Scott Eade .... head of layout: The Moving Picture Company
Rony Edde .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Michael Edland .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Jeckson Edmilao .... desktop administrator: StereoD
Dara Edwards .... digital production assistant: Rhythm & Hues Studios
Chan Ee Jien .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios (as EeJien Chan)
Stephen Eisenmann .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Tarek Elaydi .... digital artist: The Moving Picture Company
Richard Enders .... match move supervisor: Rhythm & Hues Studios
Robert England .... visual effects artist
Anders Ericson .... effects lead: Rhythm & Hues Studios
Kim Evans .... visual effects production manager: Rhythm & Hues Studios
Christopher Evart .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Jennifer Fairweather .... visual effects production: The Moving Picture Company
Gordon Farrell .... production support: The Moving Picture Company
Alexander Fernandes .... animator: Rhythm & Hues Studios
Jose Fernández de Castro .... lead digital artist: The Moving Picture Company
Deak Ferrand .... matte painter: HATCH
Alastair Ferris-Leak .... production operations
David Feuillatre .... digital artist: The Moving Picture Company
Michael L. Fink .... senior visual effects supervisor: BUF Compagnie (as Michael Fink)
Mike Fischer .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Niall Flinn .... head of department: The Moving Picture Company
Lucio I. Flores .... effects lead: Rhythm & Hues Studios (as Lucio Flores)
Cheri Fojtik .... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Jean Francois Fortin .... digital artist: The Moving Picture Company
Tyler Fox .... rigging technical director: Rhythm & Hues Studios
Sanjay Francis .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Evan Fraser .... head of department: The Moving Picture Company
Scott Fritzshall .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Quentin Frost .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Sagar Funde .... animator: Rhythm & Hues Studios
Monet Sheree Funke .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Monet Monge)
Mani Vannan G. .... digital artist: The Moving Picture Company
Katarina Gacevska .... paint artist
Kristina Gacova .... roto artist
Jason Gagnon .... lead digital artist: The Moving Picture Company
Toby Gaines .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Vinod Gaitonde .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Jigesh Gajjar .... head of department: The Moving Picture Company
Niamh Gallagher .... visual effects production: The Moving Picture Company
Ginesh Gandhi .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Aditya Ganediwal .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Vivek Sankar Ganesh .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Vivek Ganesh)
Leela Kumar Gangadhar .... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Bertha Garcia .... background prep lead: Rhythm & Hues Studios
Christopher Garcia .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Walter Garcia .... visual effects producer: Rhythm & Hues Studios
Brian Gardner .... 3D stereographer (as Brian R. Gardner)
Gary Garza .... compositor: yU+Co, Hollywood, CA
Bryan Gauna .... head of it: StereoD
Andy Gauvreau .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios (as Andy E.G. Gauvreau)
Denil George .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Thomaskutty George .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Thomas George)
Muhammad Abdul Ghaffar .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Abhishek Ghorui .... digital artist: The Moving Picture Company
Kunal Ghosh Dastider .... digital artist: The Moving Picture Company
Trupti Ghosh .... visual effects coordinator
Bhavana Gidwani .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Olivier Gilbert .... design artist: BUF Compagnie
Ben Gillingham-Sutton .... digital artist: The Moving Picture Company (as Benedict Gillingham-Sutton)
Ryan Gillis .... lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Paul Gimm .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Rocco Gioffre .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Zoran Glisovic .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Logan Gloor .... lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Trishna Gohel .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Jitesh Gohil .... digital artist: The Moving Picture Company
Prashanth Venkata Gollapudi .... environment artist: Rhythm & Hues Studios
Alex Gomez .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Alejandro Gomez)
Daniel Gonzalez Solozabal .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Tom Goodenough .... lead digital artist: The Moving Picture Company
Gowrishankar Gopinathan .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Victor Gornes .... graphic artist: BUF Compagnie
Casey Gorton .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Christina Graff .... visual effects producer: Crazy Horse Effects
Paul Graff .... visual effects: Crazy Horse Effects
Tim Granberg .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Timothy Granberg)
Lara B. Grant .... digital production manager: Rhythm & Hues Studios (as Lara Grant)
James Greig .... visual effects production: The Moving Picture Company
Aaron Grey .... rigging supervisor: Rhythm & Hues Studios
James Grummitt .... visual effects production: The Moving Picture Company
Jay Grunfeld .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Jason Grunfeld)
Luis Alejandro Guevara .... visual effects production: The Moving Picture Company
David Gullman .... assistant visual effects coordinator
Suresh Guttula .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Rami Hage .... graphic artist: BUF Compagnie
Kevin T. Hahn .... on-set supervisor
Brian Hajek .... visual effects: Lola VFX
Betsy Asher Hall .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios (as Betsy Hall)
Martin Halle .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
William F. Hamilton .... systems administrator: StereoD
Pooja Handa .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Benjamin Hardy .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Suresh Hari .... visual effects production: The Moving Picture Company
Gael Harlow .... animator: Rhythm & Hues Studios
Anthony Harris .... color grading supervisor: Rhythm & Hues Studios
Drew Harrison .... texture lead: Rhythm & Hues Studios
Firdaus Hashim .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Sebastien Haure .... digital artist: The Moving Picture Company
Marc Hawson .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Harrison Hays .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Korre Heggem .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Joe Henderson .... previs artist: Halon Entertainment
Kimberly Henry .... stereo compositor: Legend 3D
Jongwoo Heo .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Faris Hermiz .... postvis artist: HALON Entertainment
Rebecca Heskes .... digital artist: The Moving Picture Company
Jeffrey Charles Higgins .... digital artist: The Moving Picture Company
Shweta Hirani .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Gregory Hird-Rutter .... digital artist: The Moving Picture Company (as Greg Hird-Rutter)
David Hirst .... head of department: The Moving Picture Company
Austin Hiser .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Chikako Hoffman .... environment artist: Rhythm & Hues Studios
Pablo Holcer .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Michael Holze .... animator: Rhythm & Hues Studios
Mark Hopper .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Daniel Horgan .... software developer: MPC
David Horsley .... effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Beth Howe .... visual effects production supervisor
Jared Hromika .... digital artist: The Moving Picture Company
Alex Hsu .... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Tiffanie Hsu .... visual effects post production assistant
Shih Chiang Kenny Huang .... modeler: Rhythm & Hues Studios (as Kenny Huang)
Weldon Huang .... visual effects assistant/interpreter
Steven Hubbard .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Chad Hudson .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Azim Hulaimi .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Azim Mohd Hulaimi)
Szu Yu Hung .... previz artist
Sean Hyunin Lee .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Sean Lee)
Abdul Rahman Ibrahim .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Ahmed Mohiuddin Imran .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Neeraj Ingle .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Arron Ingold .... concept and design: Rhythm & Hues Studios
Vinita Iyer .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Michael G. Jackson .... postvis artist: HALON Entertainment
Sandhya Jadhav .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Mustafa Jaheed K. .... animation layout technical director: Rhythm & Hues Studios
Shrikant Jain .... digital artist: The Moving Picture Company
Rochana Jalan .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Jonathan Jamison .... stereo QC technical director: Rhythm & Hues Studios
Aravind Jayaraman .... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Sivaprakash Jeevanantham .... digital artist: The Moving Picture Company
Rajeev Jeganathan .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Kirsten Jelliffe .... previs artist: Halon Entertainment
Heather Jennings .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Shashikiran Jeppu .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Merriet Jero .... digital artist: The Moving Picture Company (as Merriet Jero J.)
Jimmy Jewell .... digital water supervisor: Rhythm & Hues Studios
Surendran Chinnakonda Jeyaraman .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios (as Surendran Jeyaraman)
Eng Sze Jia .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Mabel John .... modeler: Rhythm & Hues Studios
P.A. Satish Johney .... digital artist: The Moving Picture Company (as Satish Johney)
Sharon Johnson .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Simon P. Jones .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios (as Simon Jones)
Walt Jones .... lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Uday Joshi .... visual effects production: The Moving Picture Company
Vivek Joshi .... visual effects production: The Moving Picture Company
Vrushank Joshi .... match mover: Rhythm & Hues Studios
François Jumel .... graphic artist: BUF Compagnie
Dinesh K. Bishnoi .... digital artist: The Moving Picture Company (as Dinesh Bishnoi)
Mack Kablan .... animator: Rhythm & Hues Studios
Brandon Kachel .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Dimitry Kachkovski .... digital artist: The Moving Picture Company
Fahath Abdul Kader .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Arun Kumar Kalichamy .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Noushad Kallingal .... visual effects artist
Ricky Kang .... digital artist: The Moving Picture Company
Erin Kanoa .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Sumit Karamchandani .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Shraddha Kate .... digital artist: The Moving Picture Company
Simrat Kaur .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Yogesh Kaushal .... animator: Rhythm & Hues Studios
Tadaomi Kawasaki .... digital artist: The Moving Picture Company
Patrick Kearney .... digital producer: Rhythm & Hues Studios
Elizabeth Maxwell Keith .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Elizabeth Keith)
Ian Kelly .... stereoscopic roto artist
Matthew Kemper .... lead compositor: Legend 3D
Sean Kennedy .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Chris J. Kenny .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Christopher J. Kenny)
John Kent Jr. .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Alex Kew .... production support: The Moving Picture Company (as Alexander Kew)
Hussin Khan .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Geetanjali Kharbe .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Val Kharitonashvili .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Valer Kharitonashvili)
Jayraj Kharvadi .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Ronald Khoo .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Scott Kilburn .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Sam Kim .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Eric Kimelton .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Takumi Kimura .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Vemulapalli Sasi Kiran .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios (as V.S. Kiran)
Bhavani Kishore .... roto prep artist
Will Kistler .... animation lead: Rhythm & Hues Studios (as William Kistler)
Shelagh Kitney .... animator: Rhythm & Hues Studios
Lisa Klein .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Jamal Knight .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Jason Knight)
Alex Ko .... technical animator: Rhythm & Hues Studios (as Alexander Ko)
Puneet Kohli .... digital artist: The Moving Picture Company
Daniel Kole .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios
Rohit Kolhe .... animator: Rhythm & Hues Studios
Eswarbabu Kolla .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Aditya Kolli .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Balaji Kondyarapu .... digital artist: The Moving Picture Company
Vivekanand Reddy Kotha .... lighting td: Rhythm & Hues Studios
Michel Kreisel Vaisberg .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Louis Kreusel .... render i/o: Rhythm & Hues Studios
Manasa Gawdalli Krishnachar .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Gauth Krishnamurti .... senior staff: Rhythm & Hues Studios (as Gautham Krishnamurti)
Navaneetha Krishnan .... digital artist: The Moving Picture Company
Varun Krishnan .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios
Anup Kulkarni .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Anup Shrikant Kulkarni)
Radha Kulkarni .... look development / texture painter
Aravind Kumar .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Aravindkumar Shunmugam Ganesan)
Mukesh Kumar .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Vinoth Kumar .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Chanda Kumari .... digital artist: The Moving Picture Company
Prabhudas Kunden .... digital artist: The Moving Picture Company
Ajay Ashok Kunikullaya .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Tong-Yi Kuo .... visual effects assistant/interpreter
Prince Kurian .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Kenneth Kurras .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Markus Kurtz .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Joshua LaCross .... visual effects: Crazy Horse Effects
Somasundaram Lakshmanan .... digital artist: The Moving Picture Company (as Somasundaram L.)
Vijay Lakshmanan .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Ngai Charm Lam .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Marc Lamorille .... visual effects: BUF
Kai-Hua Lan .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Bryce Lander .... digital artist: The Moving Picture Company
Annie-Claude Lapierre .... visual effects production: The Moving Picture Company
Robert Lariz .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Choon Ming Lau .... lead matchmove technical director: Rhythm & Hues
David Lauer .... co-visual effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Bastien Laurent .... senior graphic artist: BUF Compagnie
Sherwyn Lawrence .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Sherwyn Lawarence)
Tu Le .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Warren J.W. Leathem .... digital artist: The Moving Picture Company (as Warren Leathem)
Emanuele Lecchi .... digital artist: The Moving Picture Company
Cedric Lecomte .... graphic artist: BUF Compagnie (as Cédric Lecomte)
Michelle Ledesma .... visual effects production: The Moving Picture Company
Euisung Lee .... postvis artist: HALON Entertainment
Gary H. Lee .... previs supervisor: Halon Entertainment
John Lee .... previs artist: HALON Entertainment (as John F. Lee)
Max Leonard .... visual effects: Lola VFX
Fabrice Lett .... visual effects producer: BUF Compagnie
Daniel Leung .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios (as Daniel Wai Leung)
Samuel Leung .... production support: The Moving Picture Company (as Sam Leung)
Dave Levine .... visual effects: Lola VFX (as David Levine)
Rahul Robert Lewis .... animation layout technical director: Rhythm & Hues Studios
Simon Lewis .... digital artist: The Moving Picture Company
Claudia Li .... visual effects production: The Moving Picture Company
Diana Li .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Jun Zhun Liang .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Richard Liao .... animator: Rhythm & Hues Studios
Chien How Lim .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Cornelius Lim .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Shahrir Lim .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Shahrir Nazlim Lim)
Kevin Lin .... match move lead: Rhythm & Hues Studios
Tong Jason Lin .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Jason Lin)
Nathan Litke .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Darren Little .... digital artist: The Moving Picture Company
Cindy Liu .... production support: The Moving Picture Company
Michael Liv .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Reilly Lohr .... texture lead: Rhythm & Hues Studios
Jose Lopez .... crowd technical director: Rhythm & Hues Studios
Blaine Lougheed .... data wrangler
Renaud Louvet .... graphic artist: BUF Compagnie
Jianwei Low .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Richard Lueders .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Russell Lum .... visual effects production manager: The Moving Picture Company
Mary Lynn Machado .... look development/color & lighting: Rhythm & Hues Studios
Susan MacLeod .... visual effects producer
Swathi Madey .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Vamsi Maduri .... visual effects production: The Moving Picture Company
Angela Magrath .... head of department: The Moving Picture Company
Ankur Mahanta .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Ankur Bikash Mahanta)
Balu Mahendra .... digital artist: The Moving Picture Company
Richard Mahon .... matte paint supervisor: Rhythm & Hues Studios
Nicolas Maillard .... graphic artist: BUF Compagnie
Suraj Makhija .... digital artist: The Moving Picture Company
Varun Malhotra .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Salman 'Sal' Malik .... digital artist: The Moving Picture Company
Varun Malik .... digital artist: The Moving Picture Company
Mark Mancewicz .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Darshana Mane .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Govindan Manivannan .... roto artist: The Moving Picture Company
Karl Maples .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Sophie Marfleet .... lead digital artist: The Moving Picture Company
Josh Margolies .... editorial manager: Rhythm and Hues
Michael T. Marlett .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Michael Marlett)
Brandon Martin .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Carolyn Martin .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Aldo Martinez Calzadilla .... digital artist: The Moving Picture Company
Seth Martiniuk .... digital artist: The Moving Picture Company
Haydn Masuda .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Mathew T. Mathew .... digital artist: The Moving Picture Company
Gaurav Mathur .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Adam Matis .... visual effects: Crazy Horse Effects
Steve Matson .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
David Mayhew .... head of department: The Moving Picture Company
Mayur.Manoj.Kawale .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Mayur Kawale)
Leon Mccormick .... digital artist: The Moving Picture Company
Luke McDonald .... visual effects: Crazy Horse Effects
Brody McIlveen .... digital artist: The Moving Picture Company
Chris McIlveen .... digital artist: The Moving Picture Company (as Christopher McIlveen)
Jason McKeeman .... lead digital artist: The Moving Picture Company
M. Gavin McMillan .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Gavin McMillan)
Mike Meaker .... visual effects art director: Rhythm & Hues Studios (as Michael Meaker)
Jay Mehta .... background prep lead: Rhythm & Hues Studios
Vivek Mehta .... digital artist: The Moving Picture Company
Jon Meier .... environment supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Jonathan Meier)
Daniel Mejia .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios (as Daniel Mejia Morales)
Rebecca Melander .... head of department: The Moving Picture Company
Jeremy Meltzer .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Steven Messing .... visual effects: Crazy Horse Effects
Stephanie Meyerink .... visual effects production: The Moving Picture Company
Carey Michaels Keeney .... visual effects producer: yU+Co, Hollywood, CA
Marko Milicevic .... senior digital compositor: MPC
Douglas Miller .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Christopher Mills .... animation layout technical director: Rhythm & Hues Studios
Sarosh Mistry .... visual effects coordinator: Rhythm&Hues
Snehal Mistry .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios (as Snehal Chirag Mistry)
Jay Miya .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Jambunatha Mn .... digital artist: The Moving Picture Company (as Jambunatha M.N.)
Andrew Moffett .... postvis supervisor: HALON Entertainment
Andrew Moffett .... previs artist: HALON Entertainment
Vardhana Mogeri .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Vimal Raj Mohan .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Rohini Montenegro .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Meg Morris .... camera layout supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Margaret Morris)
Martin Mousseau .... digital artist: The Moving Picture Company
Jennifer Moyer .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Steve Muangman .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Steven P. Muangman)
Betsy Mueller .... digital artist: The Moving Picture Company
Anandroop Mukherjee .... animator: Rhythm & Hues Studios
Harry Mukhopadhyay .... cg supervisor: The Moving Picture Company
Tricia Mulgrew .... visual effects associate producer
Tim Mulvihill .... production support: The Moving Picture Company
Daryl Munton .... digital artist: The Moving Picture Company
Karthik Muralidhar .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Karthik Muralidhar C.)
Nick Murphy .... head of department: The Moving Picture Company
Senthil Murugan .... digital artist: The Moving Picture Company
Devan Mussato .... digital artist: The Moving Picture Company
Frances Muthaiah .... digital artist: The Moving Picture Company (as Frances M.B.)
Karthick Muthukumar .... stereo QC technical director: Rhythm & Hues Studios
Ram Mohan Nadam Reddy .... stereo QC lead: Rhythm & Hues Studios
Christopher Nadolski .... stereo QC technical director: Rhythm & Hues Studios
Rajakanna Nagarajan .... digital artist: The Moving Picture Company
Vikas Nagpal .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Samidha Nagwekar .... animator: Rhythm & Hues Studios
Leona Naidoo .... vfx editor
Kenneth Nakada .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Jihyun Nam .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Nandhakishore .... digital artist: The Moving Picture Company (as Nandhakishore K.N.)
Rishikesh Nandlaskar .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Naveen Natarajan .... technical animator (as Naveen Kumar)
Naveen Natarajan .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Maxime Neko .... graphic artist: BUF Compagnie
Jeremy Nelligan .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Brandon Nelson .... compositing supervisor: Rhythm & Hues Studios
Paul Nelson .... digital artist: The Moving Picture Company
Shaan Nelson .... digital artist: The Moving Picture Company
Travis Nelson .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Chun Seong Ng .... digital artist: The Moving Picture Company
Gretel Ng .... digital production coordinator: Rhythm & Hues
Yoon See Ng .... digital artist: The Moving Picture Company
Jason P. Nguyen .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Jason Nguyen)
Blake Nickle .... co-digital producer: Rhythm & Hues Studios
Vincent Niebla .... stereographer: Legend3D
John Niforos .... digital artist: The Moving Picture Company
Isha Nigam .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Johan Nilsson .... digital artist: The Moving Picture Company
Geoffrey Niquet .... visual effects supervisor: BUF Compagnie
Thomas Nittmann .... visual effects: Lola VFX
Sabari Nobishwaran .... digital artist: The Moving Picture Company
Victor Norberg .... digital artist: The Moving Picture Company
Matthew Novak .... production support: The Moving Picture Company
Onesimus Nuernberger .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Stephen Null .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Shyam Prasad Chowdhary Nunna .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Shyam Prasad Chowdhary)
Sravan Kumar Nunna .... animator: Rhythm & Hues Studios
Sean O'Hara .... digital artist: The Moving Picture Company
Mike O'Neal .... effects lead: Rhythm & Hues Studios (as Michael O'Neal)
Christos Obretenov .... digital artist: The Moving Picture Company
Andrew Ogawa .... digital artist: The Moving Picture Company
Carina Ohlund .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios (as Carina Olund)
Robert Olsson .... visual effects: Lola VFX (as Rob Olsson)
Danny Omar .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Steven Ong .... effects lead: Rhythm & Hues Studios
Edwina Yue Mae Ooi .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Edwina Ooi)
Héctor M. Ortiz .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Hector Ortiz-Mina)
Latoria Ortiz .... editorial: yU+Co, Hollywood, CA
Satisha P.Y. .... digital artist: The Moving Picture Company
Molly Pabian .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Rui Padinha .... digital artist: The Moving Picture Company (as Rui Padhina)
Kaushik Pal .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Sanjay Panchal .... digital artist: The Moving Picture Company
Anubhav Pandey .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Suresh Pandi .... digital artist: The Moving Picture Company
Gurpreet Singh Pannu .... digital artist: The Moving Picture Company (as Gurpreet Pannu)
Jessica Papstein .... animation layout technical director: Rhythm & Hues Studios
Rachelle Paquin .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Jyoti Parasrampuria .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Jyoti Kumar Parasrampuria)
Abhishek Pareek .... systems programmer
Puja Parikh .... head of department: The Moving Picture Company
Ken Paris .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios (as Kenneth Paris)
Joonki Park .... camera layout artist: Rhythm & Hues Studios
James Parks .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Mike Parks .... editorial: yU+Co, Hollywood, CA
Sokratis Parsanos .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Abhijit Parsekar .... animator: Rhythm & Hues Studios
Priyanka Parte .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Priyanka Pramod Parte)
Eric Pascarelli .... plate photographer
Jamie Pastor .... stereo production supervisor: Legend 3D
John Paszkiewicz .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Samir Patel .... animator: Rhythm & Hues Studios
Harshal Patil .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Harshal Sudhakar Patil)
Sagar Patil .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Niki Patterson .... data administrator: StereoD
Promit Pattnaik .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Piyali Paul .... digital artist: The Moving Picture Company
Andrew A. Paules .... effects lead: Rhythm & Hues Studios (as Andrew Paules)
Harish Pawar .... animator: Rhythm & Hues Studios
Vinayak Pawar .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Kiel Pease .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Synderella Peng .... designer: yU+Co, Hollywood, CA
Angelica Perez .... digital artist: The Moving Picture Company
Nilesh Pethkar .... animator: Rhythm & Hues Studios
Ignacio B. Peña .... previs artist: Halon Entertainment (as Ignacio Bayardo Pena)
Ryan Phalen .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Long-Hai Pham .... previs artist: HALON Entertainment
Jean Joseph Philip .... environment artist: Rhythm & Hues Studios
Joe Phoebus .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Diego Piccinato .... digital artist: The Moving Picture Company
Gerard Benjamin Pierre .... digital artist: The Moving Picture Company
Dixie Pizani .... animator: Rhythm & Hues Studios
Felix Pomeranz .... data wrangler
Abbigail Ponek .... cg production manager: Rhythm & Hues Studios
Amarnath Ponnuswami .... background prep lead: Rhythm & Hues Studios (as Amarnath Ponnuswami Rathankumar)
Raymond Popka .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Bob Powell .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Robert Powell)
Kunal Prabhu .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Tushar Prakashan .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Poonam Maria Prem .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Matthieu Presti .... graphic artist: BUF Compagnie
James Prevette .... digital artist: The Moving Picture Company
Jean-Colas Prunier .... head of department: MPC
James Purdy .... visual effects coordinator
Murthy Putrevu .... match move lead: Rhythm & Hues Studios
Prabhakar Putta .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Rajesh Putta .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Jason Quintana .... crowd supervisor: Rhythm & Hues Studios
Prabhakaran R. .... digital artist: The Moving Picture Company
Nazri Abd Rahim .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Shashank Rai .... animator: Rhythm & Hues Studios
Kaliyappan Rajarajan .... digital artist: The Moving Picture Company (as K.N. Rajarajan)
Ramkumar Raju .... digital artist: The Moving Picture Company (as Ramkumar R.)
Siddharthan Raman .... stereo QC technical director: Rhythm & Hues Studios
Ramprasad Ramanathan .... digital artist: The Moving Picture Company
Vamshi Ramasagaram .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Dave Rand .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as David Rand)
Sudeep Rangaswamy .... digital artist: The Moving Picture Company (as Sudeep Raqmasamy)
Nachiarkovil Durairaj Rangesh .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Rangesh Durairaj)
Andres Rascon .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Aatur Ravani .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Raj Mohan Singh Rawat .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Raj Mohan Sing Rawat)
Sunil Rawat .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Ridhwan Razak .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Anil Reddy .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Anil Reddy Chinthakuntla)
Ramanna Reddy .... digital artist: The Moving Picture Company (as Ramana Reddy)
Katherine Reihman .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Darcy Reno .... head of department: The Moving Picture Company
Michael Richardson .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Colin Riley .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Liz Roberts .... production support: The Moving Picture Company
Jonathan Robinson .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Gaspard Roche .... digital artist: The Moving Picture Company
Guillaume Rocheron .... visual effects supervisor: The Moving Picture Company
Adam Rogers .... visual effects production: The Moving Picture Company
Ryan J. Rogers .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios (as Ryan Rogers)
Richy Rojous .... digital artist: The Moving Picture Company
Zachary J. Rose .... desktop administrator: StereoD
Luca Gabriele Rossetti .... visual effects (as Mythic Digital)
Ken Roupenian .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Jérôme Rouvelet .... graphic artist: BUF Compagnie
Brett Rutland .... camera layout artist: Rhythm & Hues Studios (as Matthew Rutland)
Martin Ryan .... software and technology: Rhythm & Hues Studios (as Marty Ryan)
Jayaraman Sabarisan .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Abhay Sagar .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Nikhil Sahane .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Sunil Saini .... digital artist: The Moving Picture Company
Benjamin Sakai .... camera layout artist: Rhythm & Hues Studios
Yury Sakovich .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios
Erika Salatiello .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Joe Salazar .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Brian Sales .... visual effects: Crazy Horse Effects
Nikhil Salvi .... animator: Rhythm & Hues Studios
Samson Sam .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
David Samija .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Marc-Andre Samson .... matte painter: Rhythm & Hues Studios (as Marc Samson)
Marc-Andre Samson .... visual effects: Crazy Horse Effects (as Marc Samson)
Neville Emerson Samuel .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Neville Samuel)
Suraj Kumar Sandrapati .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Mike Sandrik .... look development supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Michael Sandrik)
David Sanger .... visual effects producer
Vikram Sanghai .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Vishal Sanghani .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Sasikumar Santhakumar .... digital artist: The Moving Picture Company (as Sasikumar S.)
Sribalaji Santharam .... digital artist: The Moving Picture Company
Dan Santoni .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Arnab Sanyal .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
B.S. Rajkumar Sapate .... digital artist: The Moving Picture Company (as Rajkumar B.S.)
Tarkan Sarim .... digital artist: The Moving Picture Company
Manikandan Sathyabalan .... digital artist: The Moving Picture Company (as Manikandan Satyabalan)
Yogesh Sawant .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Daryl Sawchuk .... animation supervisor: The Moving Picture Company
Aldo Scarella .... digital artist: The Moving Picture Company
Robert Schajer .... visual effects executive producer: BUF Compagnie
Gunther Schatz .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Mike Schmidt .... production support: The Moving Picture Company
Arian Schouten .... digital artist: The Moving Picture Company
Florian Schuck .... digital artist: The Moving Picture Company
Hamish Schumacher .... compositing supervisor: The Moving Picture Company
Leanna Vaiman Scott .... digital artist: The Moving Picture Company
Gregory S. Scribner .... visual effects: Crazy Horse Effects
Shae Lynn See .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Craig Seitz .... background prep supervisor: Rhythm & Hues Studios
Vijay Selvam .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Argha Sen .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Promita Sengupta .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Richard Servello .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Richard Servello Jr.)
Richard Servello .... visual effects: Crazy Horse Effects
Sahirr Sethhi .... visual effects production assistant: India
Binal Shah .... animator: Rhythm & Hues Studios
Divyesh Shah .... animator: Rhythm & Hues Studios
Siddharth Shah .... background prep lead: Rhythm & Hues Studios
Richard Shallcross .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Shareef Shanawany .... digital artist: The Moving Picture Company
Michael Shapcotte .... production support: The Moving Picture Company
Harsh Sharma .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Rahul Sharma .... digital artist
Sanjeev Sharma .... digital artist: The Moving Picture Company
Natasha Shetye .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Ceylan Shevket .... head of department: The Moving Picture Company
Vishwanath Shirodkar .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Randal Shore .... head of department: Moving Picture Company
Randal Shore .... visual effects producer: Moving Picture Company
Meghan Short .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Meghan Short .... visual effects coordinator
Josh Shuman .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Matt Shumway .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Matthew Shumway)
Ben Shupe .... previs artist: Halon Entertainment
Shyamchand .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Shyam Chand.M)
Bradley Sick .... modeling supervisor: Rhythm & Hues Studios
Murugan Siju .... digital compositor
Stacey Simmons .... technology coordinator: StereoD
Lulu J. Simon .... animation layout supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Lulu Simon)
Josh Singer .... visual effects: Lola VFX
Ashutosh Singh .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Dhruy Singh .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Mandeep Singh .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Prabhdeep Singh .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Purab Singh .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Rupa Singh .... digital artist: The Moving Picture Company
Supreet Singh .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Shuchi Singhal .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Akhauri P. Sinha .... visual effects production: The Moving Picture Company
Rahul Sinha .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Brett Skaggs .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Adam Slater .... digital artist: The Moving Picture Company
Ryan Sluman .... animator: Rhythm & Hues Studios
Amy Smith .... production support: The Moving Picture Company
Doug Smith .... production support: The Moving Picture Company
Laurel A. Smith .... digital artist: The Moving Picture Company (as Laurel Smith)
Shane Smith .... production support: The Moving Picture Company
Sheldon Laverick Smith .... assistant visual effects coordinator
Anand Somasundaran .... animator: Rhythm & Hues Studios
Arpit Soni .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Dinesh Soni .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Korapati Giri Sowmya .... digital artist: The Moving Picture Company (as Sowmya K.G.)
Nic Spier .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Nicholas Spier)
Christina Spring .... visual effects: Crazy Horse Effects
Sreejit Sreedharan .... animator: Rhythm & Hues Studios
Srinivas Sreekantan .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
Rashmi Sreekumar .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Sukumar Sreenivas .... visual effects production: The Moving Picture Company
Harrison Stark .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Julie Stark .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Bernie Stern .... visual effects: Crazy Horse Effects
Carl Stern .... visual effects: Crazy Horse Effects
Mark Stern .... visual effects production executive: Lola Visual Effects
Nicole Stevenson .... render wrangler: StereoD
David Stopford .... lead digital artist: The Moving Picture Company
Sean Stortroen .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Jennifer Stratton .... texture lead: Rhythm & Hues Studios
Chris Street .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Christopher Street)
Robert Stromberg .... visual effects: Crazy Horse Effects
Alec Styborski .... assistant visual effects editor
Yuki Sugimoto .... camera layout artist: Rhythm & Hues Studios (as Yuki Levy)
Vishnu Sukumaran .... digital artist: The Moving Picture Company
Radhakrishnan Sundararaj .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Richard Sur .... digital artist: The Moving Picture Company
P. Surendranath .... visual effects production: The Moving Picture Company (as Surendranath)
Sachin S. Suryawanshi .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Sachin Suryawanshi)
Digant Sutar .... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Chris Sutherland .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Christopher Sutherland)
Jeremiah Sweeney .... visual effects: Lola VFX
Jérémy Taburet .... graphic artist: BUF Compagnie
Choon Xuan Tan .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Yee Jenn Tan .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Mahmood Tariq .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Tze Hoe Tee .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Ari Teger .... postvis artist: HALON Entertainment
Prakash Teli .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Wei Liat Teoh .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Richard Tepavchevich .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Rich Tepavchevich)
Christopher Terry .... finaling lead: Stereo D (as chris terry)
Jateen Thakkar .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Jasbir Thakur .... digital artist: The Moving Picture Company
Raymond Thian .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Premranjan Thirukattupali .... digital artist: The Moving Picture Company
Dhanoop Thiruthimmal .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Dhanoop Thiruthimal)
Avish John Thomas .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios (as Avish Thomas)
Narayana Murthy Tirunagari .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Bill Tlusty .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Blaine Toderian .... digital artist: The Moving Picture Company
Allan Toellner .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as B. Allan Toellner Jr.)
Mathilde Tollec .... digital artist: The Moving Picture Company
Karen Tom .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Arjun Tomar .... match mover: Rhythm & Hues Studios
Joel Tong .... digital artist: The Moving Picture Company
Le Joyce Tong .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Le Tong)
Scotty Townsend .... effects lead: Rhythm & Hues Studios (as Scott Townsend)
Hoa Tran .... digital matte painter MPC
Hoa Tran .... visual effects artist
Huan Tran .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Tomas Tran .... desktop Technician: stereoscopic conversion
Shreedhra Trehan .... digital artist: The Moving Picture Company
Dan Trezise .... compositor: yU+Co, Hollywood, CA
Tejas Trivedi .... lighter: Rhythm & Hues Studios
My Linh Truong .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Hui-Chen Tsao .... previz artist
Anthony Tso .... animation layout technical director: Rhythm & Hues Studios
Janice Tso .... compositor
Graeme Tung .... digital artist: The Moving Picture Company
Keith Patrick Turner .... digital artist: The Moving Picture Company (as Keith Turner)
Shani Turner .... render i/o: Rhythm & Hues Studios
Steve Twist .... rigging technical director: Rhythm & Hues Studios (as Steven Twist)
Etsuko Uji .... designer: yU+Co, Hollywood, CA
Arati Ullal .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Frank John Unger .... effects artist: Rhythm & Hues Studios (as Francis Unger)
Sourabh Uppal .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Luis Carlos Uribe .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Luis Uribe)
Alfred Urrutia .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Carolyn Uy .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Chris Uyede .... head of department: The Moving Picture Company
Devin Uzan .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Saurabh Vaidya .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Richard Van Cleave Jr. .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Chris Van Dyck .... digital artist: The Moving Picture Company
Nathan Van Horn .... production support: The Moving Picture Company
Brian van Zanden .... digital artist: The Moving Picture Company
Ajo Alex Varghese .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Bhanu Varma .... match mover: Rhythm & Hues Studios (as Bhanu Varma Kalidindi)
Julie Vaussanvin .... visual effects production: The Moving Picture Company
Mathieu Vavril .... design artist: BUF Compagnie
S. Senthil Velan .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Senthil Velan)
Shaji Velappan .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Oscar Velasquez .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Vinitha Velayudhan .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Sharmila Venugopal .... production and technical support: Rhythm & Hues Studios
Rakesh Venugopalan .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Anil Verma .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Harish Verma .... digital artist: The Moving Picture Company
Kabir Verma .... match move lead: Rhythm & Hues Studios
Sachin Kumar Verma .... animator: Rhythm & Hues Studios
Antony Victor .... digital artist: The Moving Picture Company
Dominique Vidal .... technical director: BUF Compagnie
Miles Vignol .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Yuvaraj Thota Vinayakam .... digital artist: The Moving Picture Company (as Yuvaraj Vinayakam)
Nitin Vinod .... modeling artist
Stephane Vogel .... senior graphic artist: BUF Compagnie (as Stéphane Vogel)
Scott Vosbury .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios
Dominika Waclawiak .... pre-lighter: Rhythm & Hues Studios
Lauren Walker .... visual effects production: The Moving Picture Company
Nai Yin Wang .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Erika Wangberg Burton .... senior staff: Rhythm & Hues Studios
Judy Webster .... visual effects: Crazy Horse Effects
Brian R. Wells .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Brian Wells)
Mark Welser .... crowd supervisor: Rhythm & Hues Studios
Genevieve West .... visual effects producer: The Moving Picture Company
Bill Westenhofer .... visual effects supervisor
Cristina Whiteley .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Neha Wickramasekaran .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
C. Jerome Williams .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Jerome Williams)
Edson Williams .... visual effects: Lola VFX
Emily Williams .... visual effects production manager: The Moving Picture Company
Mark Williams .... production support: The Moving Picture Company
Shanese Williams .... asset technician: Legend 3D
Wineeth Wilson .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Derek Wolfe .... digital artist: The Moving Picture Company
Carol Wong .... visual effects executive producer: yU+Co, Hollywood, CA
Johnny Wong .... designer: yU+Co, Hollywood, CA
Wey Wong .... texture painter: Rhythm & Hues Studios (as Wei Wong)
Stephanie Woo .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Christian Wood .... compositing lead: Rhythm & Hues Studios (as Chris Wood)
Hsin-Tien Wu .... previz artist
Arun Paul Xavier .... texture painter: Rhythm & Hues Studios
Rui Xu .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Emmalynn Yam .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Kazuyoshi Yamagiwa .... visual effects: Lola VFX
Kirsten Yamaguchi .... animator: Rhythm & Hues Studios
Ting-Chun Yang .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Travis Yee .... previs artist: Halon Entertainment
Alison Yerxa .... matte painter: Rhythm & Hues Studios
Kent Yoshida .... animator: Rhythm & Hues Studios
Masahito Yoshioka .... effects artist: Rhythm & Hues Studios
Ahmed Younis .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Younis Ahmed)
Garson Yu .... design lead: yU+Co, Hollywood, CA
Izhan Faridz Zahari .... background prep technical director: Rhythm & Hues Studios
Nasheet Zaman .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Valerian Zamel .... digital production assistant: Rhythm & Hues Studios
Fran R. Zandonella .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios (as Fran Zandonella)
Dave Zeevalk .... visual effects
Khaled Zeidan .... digital artist: The Moving Picture Company
Laura Zentil .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Eric Zhang .... digital artist: The Moving Picture Company
Yi Zhao .... digital artist: The Moving Picture Company
Paolo Joel Ziemba .... postvis artist: HALON Entertainment
Jerry Zigounakis .... postvis artist: HALON Entertainment
Steve Ziolkowski .... animator: Rhythm & Hues Studios
Raphael Zito .... senior graphic artist: BUF Compagnie
Rehan Abdulovski .... visual effects artist (uncredited)
Steven Adams .... visual effects executive producer (uncredited)
Suzaine Aguirre .... digital imaging specialist (uncredited)
Shish Aikat .... education manager: Rhythm & Hues (uncredited)
Erik Akutagawa .... digital image resources supervisor (uncredited)
Laura Aldridge .... coordinator of digital production: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Casey Allen .... visual effects supervisor: Lola VFX (uncredited)
Holli Alvarado .... Flame artist (uncredited)
Dane Anderson .... asset technician: Legend 3D (uncredited)
Nick Andert .... visual effects production assistant (uncredited)
Mohammed Anuz .... modeling technical director (uncredited)
Syed Arafath Apsar .... visual effects coordinator (uncredited)
Spencer Armajo .... Flame artist (uncredited)
Sabrina Arnold .... stereo producer (uncredited)
Manasi Ashish .... visual effects (uncredited)
Ethan Ayer .... matte painter (uncredited)
Tony Baldridge .... visual effects supervisor: Legend 3D (uncredited)
Dan Bartolucci .... Flame artist (uncredited)
Steven Benjamin .... junior compositor: Lola VFX (uncredited)
Kevin Bennett .... stereo compositing coordinator: Legend 3D (uncredited)
Brian N. Bentley .... stereo compositor (uncredited)
Avinash Bhandary .... digital compositor (uncredited)
Vincent Blin .... Flame artist (uncredited)
Andrew Borscz .... 3D Lidar scanning technician (uncredited)
Ryan Bowden .... effects technical director: Rhythm and Hues (uncredited)
Bryce Brecheisen .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues (uncredited)
A.J. Briones .... postvis artist (uncredited)
Jonathan Brouillat .... shader writer (uncredited)
Seth Brower .... compositor: Look FX (uncredited)
Kyle Patrick Brown .... compositor: stereoscopic conversion (uncredited)
Ronn Brown .... visual effects (uncredited)
Michael Buck .... stereoscopic assistant editor: StereoD (uncredited)
Christopher Cameron .... visual effects (uncredited)
Sibi Chakaravarthi .... texture painter (uncredited)
B. Kalyan Chakravarthy .... matchmove artist (uncredited)
Barish Chandran .... senior pipeline developer: MPC (uncredited)
Kirk Chantraine .... pipeline software engineer (uncredited)
Manda Cheung .... digital compositor (uncredited)
Celine Chew .... visual effects coordinator (uncredited)
Samik Roy Choudhury .... lighting / technical director (uncredited)
Marvin Chua .... render i/o coordinator (uncredited)
Leslie Chung .... visual effects artist (uncredited)
Graham D. Clark .... head of stereography: Stereo D (uncredited)
Darrell Claunch .... digital compositor (uncredited)
Daniel Aristoteles Collins .... systems/operations: Rhythm & Hues (uncredited)
Krystal Cooper .... production coordinator: International Digital Production (uncredited)
Olivier Cortet .... systems engineer: BUF (uncredited)
David Cowles .... stereoscopic on-line editor: StereoD (uncredited)
Kristijan Danilovski .... visual effects (uncredited)
Janelle Day .... visual effects production assistant (uncredited)
Sandy DellaMarie .... CG production manager (uncredited)
Steve Dellerson .... executive producer: Look FX (uncredited)
Stanley A. Dellimore .... head of layout: MPC (uncredited)
Chong Deng .... render technical director (uncredited)
Fefo Desouza .... Flame artist (uncredited)
Amol Dighe .... technical operations lead (uncredited)
Benjamin Richard Drake .... render I/O administrator (uncredited)
Greg Emerson .... senior stereoscopic on-line editor: StereoD (uncredited)
Gizem Ersavas .... digital matte painter: Crazy Horse Effects (uncredited)
Pascal Etangsale .... visual effects artist: BUF (uncredited)
Duane Eues .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Tony Fan .... development artist (uncredited)
Colbert Fennelly .... animation layout (uncredited)
Kelly Fischer .... compositor: Look Effects (uncredited)
Jenny Foster .... additional visual effects producer: Look Effects (uncredited)
Boominathan Frances .... matchmove artist (uncredited)
Adam Francis .... motion control technician (uncredited)
Eloi Nischith Francis .... stereo paint artist (uncredited)
Nicole Galaz .... technology show coordinator (uncredited)
Juan Jesús García .... lead 3D matte artist: MPC (uncredited)
Michael Garrett .... digital compositor: MPC (uncredited)
Demitre Garza .... Flame artist (uncredited)
Henry Gaw .... render coordinator (uncredited)
Bill Georgiou .... compositor (uncredited)
Izuddin Abdul Ghaffar .... rotoscope artist: Rhythm & Hues (uncredited)
John Gibson .... shader technical director (uncredited)
Sheila Giroux .... visual effects coordinator (uncredited)
Ankit Gokani .... visual effects coordinator (uncredited)
Namita Gotephode .... modeling and shading manager (uncredited)
Goutham .... environment layout technical director (uncredited)
Oded Granot .... compositing technical director: Rhythm & Hues (uncredited)
Robert Greb .... digital compositor (uncredited)
Adam Gritt .... effects software developer: MPC (uncredited)
Joe Hagg .... 3D executive: Twentieth Century Fox (uncredited)
Jonathan Harden .... software developer (uncredited)
Sho Hasegawa .... visual effects technical director: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Bryan M. Higgins .... rotoscope supervisor (uncredited)
Phil Holland .... digital imaging specialist (uncredited)
Craig Houston .... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Lubo Hristov .... visual effects designer (uncredited)
Neviana Hristov .... visual effects producer: Christov Effects (uncredited)
Shih-hao Jason Huang .... modeler: Rhythm & Hues (uncredited)
Lucas Hull .... stereo compositor (uncredited)
Ken Imura .... compositing technical director: Legend 3D (uncredited)
Anthony 'Max' Ivins .... visual effects supervisor: Look Effects (uncredited)
Christopher Ivins .... stereoscopic compositor: LOOK! Effects, Inc. (uncredited)
Tara Marie Jacobson .... stereoscopic compositor (uncredited)
Beau Janzen .... visual effects artist: Look Effects (uncredited)
Daniel Jauregui .... visual effects artist (uncredited)
Kelly Jean-Ware .... CG production manager (uncredited)
Quan Jiang .... senior stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul .... matchmove artist (uncredited)
Tad Johnston .... MIS programmer (uncredited)
Kamen Jordanov .... visual effects artist: Christov Effects (uncredited)
Andrew Juano .... visual effects artist (uncredited)
Snehal Kanchan .... production coordinator: Rhythm and Hues (uncredited)
Michael Kessler .... pipeline technical director (uncredited)
John Kilkenny .... visual effects executive: Fox (uncredited)
Jusub Kim .... software and technology: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Yoonkwan Kim .... pipeline developer (uncredited)
Mike Knox .... systems engineer (uncredited)
Jinny Ko .... effects technical director: Rhythm and Hues (uncredited)
Keith Kolod .... lead stereoscopic compositor: Legend 3D (uncredited)
Sara Jane Kramer .... senior texture artist: MPC (uncredited)
Gl Kumar .... texture painter (uncredited)
Thibault Lambert .... research & development engineer (uncredited)
Dilesh Lamsal .... lighting technical director: Rhythm and Hues (uncredited)
Julian Levi .... visual effects executive producer: MPC (uncredited)
Kyle Lovrien .... educator: Rhythm & Hues (uncredited)
Joe Mancewicz .... character rigging supervisor (uncredited)
Vangala Manoj .... modeler (uncredited)
Paul Martinez .... modeler: Rhythm & Hues (uncredited)
Tony Masiello .... asset technician (uncredited)
Shelley Matsutani .... look development manager: Rhythm & Hues (uncredited)
L. Patrick McCormack .... senior manager: International Digital Productions (uncredited)
Ryan A. McCoy .... previs artist (uncredited)
Paul Mejias .... sculptor (uncredited)
Christina Mitrotti .... junior compositor (uncredited)
Daniel Molina .... digital compositor (uncredited)
James P. Noon .... head of tracking (uncredited)
Siddhartha Nuni .... visual effects production assistant (uncredited)
Patrick O'Riley .... rotoscope production assistant: Stereo D (uncredited)
Sanjit Patel .... software engineer (uncredited)
Dony Permedi .... postvis animator (uncredited)
Alexis Perrin .... visual effects pre-production: BUF (uncredited)
Sandy Phetchamphone .... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Ezra Pike .... stereo roto artist (uncredited)
Jonathan Podwil .... matte painter (uncredited)
Gv Prashanth .... lighting technical director (uncredited)
Holly Price .... visual effects production coordinator (uncredited)
Rajasekar Prince .... digital artist (uncredited)
Derek N. Prusak .... stereoscopic editorial supervisor: Stereo D (uncredited)
Rebecca Ramsey .... visual effects executive producer: yU+co (uncredited)
Vijay Bharath Reddy .... visual effects artist (uncredited)
Miso Ristov .... prep supervisor: FX3X (uncredited)
Matt Rock .... production support (uncredited)
Lad Rohit .... texture/look development artist (uncredited)
Zhiyang Rong .... texture painter: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Migs Rustia .... visual effects editor: Look Effects, Inc. (uncredited)
Matthew Sacchitella .... render i/o coordinator (uncredited)
Sajeev Sadanandan .... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Sankarasubramanian .... roto/prep-comp supervisor (uncredited)
Adrian Scherger .... stereoscopic assistant editor: StereoD (uncredited)
Daniel Schrepf .... stereoscopic roto lead (uncredited)
Donna Segal .... digital compositor (uncredited)
Seshaprasad .... head of digital production: Rhythm & Hues Studios Asia (uncredited)
Sanchita Nath Shasmal .... texture painter (uncredited)
Davide Sibilia .... effects technical director: MPC (uncredited)
Murugan Siju .... visual effects artist (uncredited)
Greg M. Silverman .... digital compositor (uncredited)
Kasey Simpson .... visual effects coordinator (uncredited)
Arjun Singh .... production & technical support (uncredited)
Karl Sisson .... digital matte painter (uncredited)
Brad Smith .... render I/O administrator (uncredited)
Kristin Solid .... animator (uncredited)
Alan Stanzione .... crowds technical director: MPC (uncredited)
Paul Stemmer .... visual effects editor (uncredited)
Christina Lee Storm .... manager of digital production: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Bradey Strong .... lighting (uncredited)
Bradey Strong .... look development technical director (uncredited)
Ben Sumner .... digital compositor (uncredited)
Ben Taylor .... render i/o coordinator (uncredited)
Nicholas Theisen .... digital imaging specialist (uncredited)
Olivier Thibaut .... senior software developer: MPC (uncredited)
Eugene Ting .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (uncredited)
Arnaud Trouvé .... software development: BUF (uncredited)
Marine Tuloup .... visual effects producer: pre-production, BUF (uncredited)
Viral Vadalia .... system support (uncredited)
Jonny Vale .... visual effects marketing: MPC (uncredited)
Jozef van Eenbergen .... software developer: MPC (uncredited)
Greg VanZyl .... digital compositor (uncredited)
Nick Varga .... texture artist: MPC (uncredited)
Parikh Vishal .... look dev artist (uncredited)
Gopalarathinam Viswanathan .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Doris Wang .... lighting artist (uncredited)
Bryan Wengroff .... visual effects coordinator: New York (uncredited)
Jörg Wohnsiedler .... intern (uncredited)
Magdalena Wolf .... visual effects production manager: Crazy Horse Effects (uncredited)
Marvin Yanez .... stereoscopic roto lead (uncredited)
Teh-wei Yeh .... visual effects artist (uncredited)
Sagar Zade .... modeling technical director (uncredited)
Christian Zeiler .... stereo comp prep artist: Crazy Horse Effects (uncredited)
Peter Ji Zheng .... data technical assistant: The Moving Picture Company (uncredited)
 
Stunts
Cameron Croughwell .... stunts
Charles Croughwell .... stunt coordinator (as Charlie Croughwell)
Joel Harris .... stunts
Layton Morrison .... stunts
Gulliver Page .... stunts
John Stoneham Jr. .... stunt coordinator: Montreal
Nikeeth Thomas .... stunts
Hui-Fen Yu .... stunt production assistant (as Hui-Fen 'Fish' Fyu)
Ricky Peters .... stunt double (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Brandon Ainsworth .... electrician
Tsu-Ting An .... rigging electric
Herb Ault .... key grip
Marcus Ballantine .... grip: splinter unit
Matt Begg .... rigging electric (as Matthew Begg)
Lucas Bielan .... camera operator
Martin Bosworth .... rigging gaffer (as Marty Bosworth)
Phil Bray .... still photographer
Jeff Brinker .... rigging grip
Robert Brunelle .... 3d camera systems engineer (as Robert 'Bruno' Brunelle)
Chen-Chih Chan .... camera assistant
Brenda Chang .... rigging electric production assistant
Chun-Ning Chang .... rigging electric production assistant
Robin Charters .... 3d camera systems engineer
Kenny Chen .... camera assistant
Wei-Cheng 'Mars' Chen .... grip
Ethan Yi-Hsiang Cheng .... grip production assistant (as Yi-Hsiang Cheng)
Eunice Cheng .... rigging grip production assistant/interpreter
Zi-Ning 'Francoise' Chiou .... grip production assistant (as Francoise Chiou)
Ro-Chu Chiu .... rigging grip production assistant
Ben Chuang .... on-set electrician
Jeffrey Chuang .... on-set electrician
John Chuang .... best boy electric: Taiwan
Huckle Cleary .... rigging grip (as Huckle P. Cleary)
Peter Clemence .... dolly grip
Dominic Connor .... rigging grip
Joe Datri .... remote head technician
Jared De Witt .... spydercam rigger (as Jared DeWitt)
Shannon Deats .... best boy grip
Farhad Ahmed Dehlvi .... camera assistant: India (as Farhad Dehlvi)
Himmat Deol .... best boy grip: India
Dhamarata Dhiensuwana .... key rigging grip
Jean-François Dubé .... key rigging grip: Montreal (as Jean-Francois Dubé)
Chris Duffy .... rigging grip (as Christopher Duffy)
Bertrand Dupuis .... key grip: Montreal
Sylvain Dupuis .... second assistant camera: Montreal
Lawrence Fagan .... spydercam camera assistant (as Lawrence J. Fagan)
Allan Francis .... rigging grip
Steven Frohardt .... best boy rigging grip
Étienne Geoffrion .... grip
Sean P. Gilbert .... assistant camera
Josh Gill .... first assistant camera
Andrew Glasser .... grip: splinter unit (as Andy Glaser)
Oscar Gomez .... rigging grip
Paul Hamlyn .... best boy grip: splinter unit
Shan-Ping Han .... rigging electric
Tzu-Yi 'Nina' Ho .... grip production assistant (as Nina Ho)
Hsian-Chih 'Jerry' Hong .... on-set grip (as Jerry Hong)
Ching-Nan 'Garry' Hsu .... container rigger
Chung-Hung Hsu .... electric production assistant/interpreter
Da-Chun 'John' Hsu .... grip production assistant (as John Hsu)
Kuei-Lin 'Lucas' Hsu .... grip
Han-Yuan Hu .... rigging grip production assistant
Sheng-Jung Hu .... container rigger
Yu-Hao Hu .... rigging electric
Hai-Yuan 'Elephant' Huang .... grip
Jian-Hua Huang .... container rigger
Wei-Chei 'Jey' Huang .... on-set grip (as Wei-Chei Huang)
Young-Tsung 'Sam' Huang .... truss grip
Trupti Jagtap .... camera assistant: India
Vishal Jain .... 3d camera engineer: India
Mark Jefferies .... best boy electric: splinter unit
Benjamin Juarez .... titan crane driver
David Kao .... electrician
Wei-Jie 'Frog' Kao .... best boy grip: Taiwan
Keith Kerr .... key grip: Montreal
Javed Khan .... dolly boy: India
Mike Kirilenko .... key grip: Montreal
Tucker Korte .... second assistant camera "a" camera
Mark Levey .... electrics: splinter unit (as Mark 'Snowy' Levey)
Rob Lewbel .... best boy rigging electric
John Lewin .... gaffer: Montreal
Hsin-Hsien Li .... truss grip
Kuei-Mu Li .... camera assistant
Nick Liampetchakul .... rigging grip
Yi-Yang 'Eric' Liang .... grip
Cheng-Lung Lin .... truss grip
Future Lin .... rigging grip leadman: Taiwan
Tzu-Lu Lin .... welder
Yao-De Lin .... grip
John Linares .... electrician
Harrison Lippman .... electric consultant (as Harrison R. Lippman)
Kate Liu .... rigging grip production assistant
Pin-Chun Liu .... grip production assistant
Yi-Yo Liu .... grip (as Yi-Yo 'A-Yo' Liu)
Michael Lowrance .... electrician
Kuo-Luen 'Turkey' Ma .... on-set grip
Ed Maloney .... gaffer (as Eddy Maloney)
Peter Manno .... underwater first assistant camera: splinter unit
Alexandre Marien .... best boy electric: Montreal
Richard Mason .... electrics: splinter unit
Steven Miller .... Hydrascope operator (as Steve Miller)
Dan Ming .... first assistant camera "a" camera
Sadruddin Jiva Mistry .... generator: India (as Sadruddin Jiva Mistri)
Mark Moher .... second assistant camera
Matthew H. O'Connor .... grip: splinter unit (as Matthew O'Connor)
Tobin Oldach .... second assistant camera "b" camera
Norbert F. Quiban .... rigging electric (as Norbert Quiban)
Donis Rhoden .... grip
Jeff W. Rios .... 3d systems technician (as Jeff Rios)
Jose Ruiz .... best boy electric (as Jose 'Hozer' Ruiz)
Ravi Maruti Ruokhand .... best boy electric: India
Jan Ruona .... first assistant camera "b" camera
Ramesh Sadrani .... gaffer: India
Sanjay Sami .... key grip: India
John Schwartzman .... additional director of photography: Montreal
Todd Semmes .... spydercam supervisor (as Todd 'Hammer' Semmes)
Sudip Sengupta .... 3d camera engineer: India
Robert Settlemire .... underwater first assistant camera: splinter unit
An Shen .... electric production assistant/interpreter
Bryce Shields .... video assist
Yu-Lun Shih .... rigging grip production assistant
Zeb Simpson .... video assist: splinter unit
Peter Sorel .... still photographer
Joe Stick .... rigging electric
Luke Stone .... crane grip: splinter unit
Justin Stroh .... rigging electric
Benoît Sévigny .... gaffer: Montreal (as Benoit Sévigny)
Daniel Taylor .... 3d systems technician
Michael Taylor .... camera hd engineer
Skyler Tegland .... grip
Vich Thiensuwana .... rigging grip
Paul Thompson .... video coordinator: montreal unit
David Thomson .... rigging grip
Greg Tidman .... key grip: splinter unit
Manning Tillman .... 3d camera supervisor/stereographer
Patrice Tremblay .... best boy rigging grip: Montreal (as Patrice Trembla)
Anthony Tulloch .... rigging electric
Troy Wagner .... underwater first assistant camera: splinter unit
Huan-Chu 'Joanna' Wang .... grip production assistant
Jiao Gun Wang .... welder
Ming-Hsiang Wang .... rigging electric
Mark Watson .... gaffer: splinter unit (as Mark 'Watto' Watson)
Stefan Wilking .... rigging electric
Jeffrey L. Wilson .... dolly grip
Peggy Wu .... rigging electric production assistant
Gary Yang .... camera assistant
Howard Yang .... spydercam production assistant
Ethan Yeh .... electric production assistant/interpreter
Lih-Rong Yuan .... rigging best boy: Taiwan
Wen-An Zhang .... truss grip
Albert Zoe .... rigging grip production assistant (as Yi-Ming 'Albert' Chou)
Peter Zuccarini .... director of photography: splinter unit
Tyler Anderson .... rigging electric (uncredited)
Bidhan Chanda .... best boy grip (uncredited)
Dan Goyens .... best boy electric: Montreal (uncredited)
Chris Hansford .... grip: "a" camera, splinter unit (uncredited)
Chris Hansford .... technocrane technician: splinter unit (uncredited)
John Harris .... lighting technician (uncredited)
Christopher Kralik .... electrician (uncredited)
Christopher Kralik .... lighting technician: Montreal (uncredited)
Rhyce Langker .... grip: Montreal (uncredited)
Brendan Madden .... rigging electric (uncredited)
Henri Normand .... lighting technician (uncredited)
Christian Stoehr .... videographer (uncredited)
Don Telles .... rigging grip (uncredited)
Simon Touzin .... rigging grip (uncredited)
David Allen West .... 3d systems technician (uncredited)
 
Animation Department
Andrew Ogawa .... animator
Dixie Pizani .... animator
 
Casting Department
Seth Chang .... extras casting assistant
Wei-Chen Chao .... extras casting assistant
Surjo Deb .... casting: Calcutta
Raadhika Dosa .... casting: Pune (as Radhika Dossa)
Johnny Gidcomb .... adr voice casting
Hsiu Luan Lee .... casting: Taiwan (as Hsiu-Luan Lee)
Katie Chingyeh Lee .... extras casting coordinator (as Katie Lee)
Khan Lee .... casting: Taiwan
Chaitali Patel .... casting: Madras
Prithvi Ramachandran .... casting: Bangalore
Dilip Shankar .... casting: Delhi
Nandini Shrikent .... casting: Bombay
Johanne Titley .... extras casting: Montreal
Leeba Zakharov .... casting associate
Wayne Chang .... adr voice casting (uncredited)
Sabrina Hyman .... casting associate (uncredited)
Tess Joseph .... casting (uncredited)
Zachary Luke Kislevitz .... casting intern (uncredited)
Sanjeev Maurya .... casting associate (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Andre Brouwer .... on-set costumer (as André Brouwer)
Tom Caddy .... ager/dyer (as Thoms Caddy)
Niki Chang .... costume assistant
Amber Chen .... key costumer
Bibo Huang .... costume assistant
Malavika Kashikar .... costume assistant: India
Vania Khandjian .... key dresser: Montreal
Urmilla Lal Motwani .... assistant costume designer: India (as Urmilla Motwani)
Gargi Mukherjee .... costume coordinator: India
Poorvi Munim .... costume assistant: India (as Poorvi Dhir Munim)
Ravi Pawar .... wardrobe assistant: India
Martine Picard .... key dresser: Montreal
Yeshwanti Prithvi .... costume assistant: India
Mahesh Singh .... wardrobe assistant: India
Poornamrita Singh .... costume assistant: India
Jack Tung .... costume supervisor
Anette Czagany .... assistant costume designer: Los Angeles (uncredited)
Shahjade Khan .... key costumer india (uncredited)
M.D. Sanaullah .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
Jordan Acomba .... stereolab data manager
Rwaana Barnes .... avid technical support
Kara Brennan .... post-production assistant: New York
Robert M. Brown .... digilab primary SID (as Robert Brown)
Pierre Cadieux .... dailies head of operations: Technicolor Montreal
Marisa Clayton .... digital intermediate manager: Technicolor Hollywood
David Cole .... digital intermediate colorist: Technicolor Hollywood
Jared Curtis .... post-production assistant: Montreal
Pavel Dvorak .... digital intermediate data manager: Technicolor Hollywood
Valance Eisleben .... digital intermediate conform editor: Technicolor Hollywood (as Valance Eisleban)
Mike Fay .... first assistant editor
Nancy Fuller .... digital intermediate manager: Technicolor Hollywood
Gardner Gould .... second assistant editor
Duck Grossberg .... colorist: dailies
Duck Grossberg .... digital lead clipster
Stéfanie Guadagnino .... dailies project manager: Technicolor Montreal (as Stefanie Guadagnino)
Gbenga Idowu .... post-production coordinator
Kathleen Largay .... dailies colorist: Technicolor Montreal
Vincent Lavares .... digital intermediate data manager: Technicolor Hollywood
Nick Lin .... post-production assistant: Taiwan
Inki Liu .... post-production assistant: Taiwan
Damian McDonnell .... digital intermediate color assistant: Technicolor Hollywood
Chris McGregor .... digital intermediate data manager: Technicolor Hollywood
Harry Muller .... lab color timer
Frederick R. Northrup .... second assistant editor (as Fred Northrup)
Carrie Oliver .... digital intermediate conform editor: Technicolor Hollywood
Yves Plante .... dailies project manager: Technicolor Montreal
Derek Schweickart .... stereolab supervisor (as Derek Schweikart)
Andrew Walton .... media supervisor
Tom Forletta .... colorist: final video (uncredited)
Angela Gerardo .... post-production coordinator (uncredited)
Paul Hirsch .... additional editing (uncredited)
Eric Marapin .... dailies operator (uncredited)
Thomas Overton .... high-definition location engineer (uncredited)
Kent Pritchett .... on-set dailies colorist (uncredited)
 
Music Department
Nick Ariondo .... musician: accordion
Ulhas Bapat .... musician: santoor
Mitch Bederman .... preview music editor
Divakar Bhargava .... mantras compiler
Chris Bleth .... musician: ney
Duncan Blickenstaff .... score programmer
David Channing .... digital recordist
Wade Culbreath .... musician: percussion
Jeff Danna .... musician: guitar
George Doering .... musician: mandolin
Bruce Dukov .... concert master (as Clifford Tasner)
Thomas Fetherstonhaugh .... soloist
Geoff Foster .... additional engineer
Bruce Fowler .... orchestrator
Walt Fowler .... orchestrator (as Walter Fowler)
Tanay Gajjar .... additional engineer
V. Selva Ganesh .... musician: kanjira (as V. Selvaganesh)
Mark Graham .... music preparation: Joann Kane Music Service
Courtney Grueschow .... musician: sitar & tanpura
Brad Haehnel .... score mixer
Brad Haehnel .... score recordist
Glen Holmen .... musician: bass mandolin
Gregory Jamrok .... music preparation: Joann Kane Music Service (as Greg Jamrock)
Jatinder Jeetu .... musician: bansuri
Aruna Narayan Kalle .... musician: sarangi (as Aruna Kalle)
Kevin Kaska .... orchestrator
Anwar Khurshid .... musician: sitar
Tim Lauber .... recordist
Joseph Newlin .... orchestrator
Mike Nowak .... conductor
Jenny O'Grady .... choir contractor
Dan Parr .... orchestrator
Brett Pierce .... assistant music editor (as Brett 'Snacky' Pierce)
Conrad Pope .... orchestrator
Carl Rydlund .... orchestrator
Ron Searles .... additional engineer
Zoe C. Sherinian .... ethnomusicologist (as Dr. Zoe C. Sherinian)
Sai Shravanam .... additional engineer
Rob Simonsen .... additional music by
Christine Sirois .... stage manager
Linnea Snyder .... music preparation
Rajesh Srinivasan .... musician: mridangam
Denis St. Amand .... scoring stage engineer
Tom Steel .... stage manager
Erich Stratmann .... music editor
Erik Swanson .... digital recordist
Clifford J. Tasner .... orchestrator (as Clifford Tasner)
Robert Thies .... musician: piano
Gina Zimmitti .... music contractor
Nico Abondolo .... musician: bass (uncredited)
Mark Adams .... musician: french horn (uncredited)
Colin Aguiar .... assistant to composer (uncredited)
Eun-Mee Ahn .... musician: violin (uncredited)
Richard Altenbach .... musician: violin (uncredited)
Steve Becknell .... musician: french horn (uncredited)
Jacqueline Brand .... musician: violin (uncredited)
Darius Campo .... violin (uncredited)
Isobel Griffiths .... choir contractor (uncredited)
Isobel Griffiths .... vocal contractor (uncredited)
Kyle Okaly .... assistant to composer (uncredited)
Victor Pesavento .... music preparation (uncredited)
 
Transportation Department
Jien-Shen Chen .... driver
Jing-Tian Chen .... driver
Shi-Bao Chen .... driver
Jing-Tu Ding .... driver
Dave Heazlewood .... transportation manager
Kevin Hong .... driver
Ray-Chuan Hong .... driver
Chih-Hung Hsu .... driver
Jun-Ching Hsu .... driver
Song-Zhi Hsu .... driver
Napoleon Hu .... driver
Buo-Chen Huang .... driver
Jady Huang .... transportation assistant
Superman Jiang .... driver
Frederik Joly .... transport coordinator: Montreal (as Fred Joly)
Alexandre Juaneda .... transport coordinator: Montreal
Huai Ju Kao .... transportation assistant (as Jackie Kao)
Chi-Cheng Kuo .... driver
Ming-Ren Li .... driver
Lien-San Liao .... driver
Ci-Rong Lin .... driver
Mao-Chuan Lin .... driver
Archie Liu .... driver
Ming-Zheng Liu .... driver
Ray Liu .... driver
Trilok Nowlakha .... picture vehicle coordinator: India
Julie Pan .... transportation assistant
Yao-Chi Peng .... driver
Han-Zhong Shi .... driver
Bhawani Singh .... transport captain: India
Chi-Ming Tang .... driver
Jia-Shin Tsai .... driver
Yao-Ying Tsan .... driver
Hsiao Chu Tseng .... transportation coordinator (as Hsiao-Chu Tseng)
Emily Wang .... transportation assistant
Ching-Tien Wu .... driver
Wen-Shen Xie .... driver
Ming-Shing You .... driver
Yu-Fen Zhang .... driver
Zhen-Yu Zhou .... driver
Lyssa J. Caster .... transportation captain (uncredited)
Mylène Papillon .... driver: Montreal (uncredited)
Benoit Thériault .... transportation captain: reshoots (uncredited)
Jerome Wheeler .... transportation captain (uncredited)
 
Other crew
Elumalai A. .... extras coordinator: India
Andrew Allen .... dive supervisor
Elie Alouf .... yoga instructor
Shibani Alter .... product placement and clearance coordinator: India
Tamara Andrews .... animal trainer
Monique Angeon .... animal trainer
Pradeep Arora .... travel coordinator: India
Guy Aumond .... production accountant: Montreal
Angelique Badenoch .... production office coordinator: splinter unit
Amruthaa Balaji .... additional voice
Toshiko Nakanishi Banton .... second assistant accountant
David Berón .... additional voice
Gaurav Bose .... set production assistant: India
Gregg Brilliant .... unit publicist
Kevin Richard Buxbaum .... financial controller (as Kevin Buxbaum)
Steven Callahan .... survival/marine consultant
Ito Chang .... locations coordinator
Wei-Chen Chang .... set production assistant
Cheryl Chen .... assistant accountant/interpreter: Taiwan
Hong-Bing Chen .... sous-chef
Sherry Chen .... first assistant accountant: Taiwan
Shin-Hong Chen .... runner
Wan-Ling Chen .... safety production assistant
Yang-Ren Chen .... catering manager
Yu-Hao Chen .... chef
Yu-Yao Chen .... marine on-set assistant
Ji-Hui Cheng .... chef
Zong-Rong Chih .... location assistant
Sam Chung .... production it
Brian Cox .... wave tank technician
Maureen 'Mo' Crutchfield .... location accountant: India
Mary Cybulski .... script supervisor
Khireswor Das .... office assistant: India (as Krireswor Das)
Shruti Desai .... production coordinator: India
Rajeesh Dham .... location manager: India (as Rajesh Dham)
Rakesh Dhiman .... base camp manager: India
Saundra Diardichuk .... assistant production coordinator: Montreal
Claire Dodin .... additional voice
Kathy Donno .... marine assistant
Jessica Drake .... dialect coach
Joy Ellison .... dialect coach
David Faivre .... animal trainer
Rui-Shang Fang .... executive chef
Yariv 'Zohan' Florentin .... marine assistant
Vishweshwaran Ganesh .... production assistant: Chennai, India
Charles L. Gariepy .... set production assistant (as Charles Gariepy)
Amit Ghildiyal .... digital coordinator: Rhythm & Hues Studios
Jean Gilpin .... additional voice
Andrew Glasser .... safety diver: splinter unit (as Andy Glaser)
Marc-André Goyer .... travel coordinator: Montreal
Judy Hallin .... production office coordinator: splinter unit
Danielle Hartnett .... additional voice
Susan Hegarty .... dialect coach
Jake Hicks .... diver (as Jake T. Hicks)
Rick Hicks .... marine coordinator
Niall Higgins .... animal trainer
Jennifer Ho .... assistant: Gil Netter
Charlene Hodge .... first assistant accountant: Montreal
Joyce Hsieh .... supervising production accountant
Chong-Hong Hsu .... server
Tiffanie Hsu .... assistant: Ang Lee
Chih-ming Huang .... production consultant: Taiwan (as Jimmy Huang)
Remii Huang .... set production assistant
Shu-mei Huang .... server
Yuri Bradley Human .... marine assistant
Deepak Jaitely .... production accountant: India
Sathya Jesudasson .... additional voice
Si-Yu Ji .... on-set locations production assistant
Gina Johnson .... representative: American Humane Association
David Jones .... assistant location accountant: India
Geraint Jones .... construction accountant
Brittney Joseph .... production office coordinator: Los Angeles (as Brittney Nance)
Rajeev Kampani .... caterer: India (as Rajiv Kampani)
Ganesh Keshav .... stand-in: Pi Patel, 11/12 years
Nurul Khan .... accounts assistant: India
Pardeep Khanna .... production accountant: India
Adrian Knight .... location manager: Montreal
Sheejith Krishna .... choreographer
Amith Krishnan .... production assistant: Chennai, India
Vipin Kumar Gupta .... technical assistant: India
Chi-Ling Kuo .... cleaning assistant
Jenny Kuo .... second assistant accountant: Taiwan
Tia Lan .... craft service assistant
Suzanne Laverdure .... location manager: Montreal
Karen Le Portier .... animal trainer (as Kareen Le Portier)
Thierry Le Portier .... tiger trainer/consultant
Chia-Hui Lee .... puppeteer assistant
Hong Lee .... set production assistant
Kuo-Lun 'Schiele' Lee .... locations production assistant
Lili Lee .... office production assistant/intepreter
Cynthia Lejeune .... visual effects accountant (as Cynthia LeJeune)
Cindy Shin-Iun Li .... on-set locations production assistant (as Cindy Li)
Yi-Fen Liao .... accounting clerk: Taiwan
Yi-Ning Liao .... assistant to chef
Chen-Ho Lin .... chef
Cindy T. Lin .... production office secretary: Taiwan (as Cindy 'Tze-Chun' Lin)
Hung-Ling Lin .... on-set nurse
Kevin Lin .... second assistant accountant: Taiwan
Kuan-Fu Lin .... set production assistant (as Kuan-Fu 'FT' Lin)
Theresa Lin .... catering supervisor
Ian Liu .... animal production assistant/interpreter
Pin-Chun Liu .... production assistant
Shishi Liu .... key craft service
Yutsen Liu .... puppeteer assistant
Rob Lo .... additional voice
Art Long .... wave making consultant (as Arthur Wong)
Sal Lopez .... additional voice
Max Mai .... craft service assistant
Majumdar .... on-call doctor: India (as Dr. Majumdar)
Akram Malik .... second team manager: India
Kavya Manohar .... additional voice
Subrajaa Manohar .... additional voice
A.J. Marbory .... assistant: Tabrez Noorani, India
Jacob Matthew .... set production assistant: India
Courtney McCrory .... assistant post accountant
Che McGuinness .... safety diver
Tushaar Mehra .... systems administrator: India
Ajay Mehta .... additional voice
Jeff D. Miller .... production coordinator: CAMERON PACE Group
Michael Morgenstern .... office production assistant
Rajeev N. .... production secretary: Munnar, India
Kirti Nandakumar .... key set production assistant: India
Prativadi Narasimhan .... additional voice
Jake Giles Netter .... additional epk
Jimmy O'Connell .... assistant marine coordinator
Matthew H. O'Connor .... diver: splinter unit (as Matthew O'Connor)
India Osborne .... company manager: BUF Compagnie (as India Osborne-Buffin)
Manoj J. Oswal .... animal welfare officer: India
Andy Owen .... dive supervisor
Gregg Paliotta .... projection engineer: New York
Pankaj H. Pandya .... unit doctor: India (as Dr. Pankaj Pandya)
Stacy Parker .... travel coordinator
Bhaskar Patil .... production assistant: India
Chi-Ming Pen .... assistant to chef
Ricky Peters .... body double
Nishanth Pio .... location assistant: India
Kevin Posnanski .... mastering coordinator: deluxe digital cinema
T.S. Premanand .... animal wrangler: India
Josette Prevost .... additional voice
Rafeeq .... liaison: Kerala, India (as Refeeq)
N.S. Soundara Rajan .... dialect coach: Tamil (as Soundara Rajan)
Prashanth Rajesh .... additional voice
Tulsi Ram .... additional voice (as Toufiq Tulsiram)
J.S. Rangi .... security: Holistic, India (as Lt. Col. J.S. Rangi)
Amit Rastogi .... assistant production accountant: India
Pondi Ravi .... liaison: Pondicherry, India
T.J. Ravikumar .... locations assistant: Pondicherry, India
Paul 'Sled' Reynolds .... animal coordinator
Titus Reynolds .... animal trainer
Jean-Michel Richaud .... additional voice
Sean Rigby .... safety supervisor
Al Rodrigo .... additional voice
Allen Theosky Rowe .... additional voice
Samarth Sahni .... assistant production coordinator: India
Debabrata Sahoo .... production assistant: India
Prithvi Raj Sahoo .... walkie boy: India
P. Mathew Samuel .... historical adviser: Pondicherry, India
Samir Sarkar .... consultant: Pondicherry, India
Samir Sarkar .... production consultant
Vincent Scrutton .... wave tank technician
Selvamani Selvaraj .... set production assistant: India
Sheetal Sheth .... additional voice
Meera Simhan .... additional voice
Chanpreet Singh .... assistant location manager: India
Rakesh Singh .... production coordinator: Mumbai, India
Joshua Smith .... assistant production office coordinator
Rahul Soni .... production coordinator: Delhi, India
Jana Spotts .... production consultant
Bruno Stephane .... additional voice
Hui-Ling 'Susu' Su .... on-set nurse
Shell Su .... craft service assistant
Monica Sun .... assistant to tobey maguire
Monica Sun .... assistant: Brian R. Gardner
Surya Sundararajan .... additional voice
Dhakshin Suriakannu .... additional voice
Lauren Swearingen .... production office coordinator
Bob Talbot .... additional marine researcher
Victorine Tamafo .... production coordinator: Montreal
Swati Tandon .... assistant production coordinator: India
Tiya Tejpal .... key set production assistant: India
Amit Tomar .... production buyer: India
Linda Toon .... payroll accountant
Govinda Touzene .... additional voice
Christina Trbovich .... facilities supervisor (as Christina 'Tina' Trbovich)
Natalie Truly .... post accountant
Jesse Tsai .... marine on-set assistant
Maxx Tsai .... production office coordinator: Taiwan
Yu-Ting Tsai .... facilities assistant
Hsing-Yi Cindy Tseng .... production assistant (as Hsing-Yi Tseng)
Lee Tucker .... preview technical supervisor
Badri Tulsiram .... additional voice
Sabri Krishna Tulsiram .... additional voice
Yogananda Tulsiram .... additional voice
Nandinee Amma Tulsiram-Iyengar .... additional voice
John Uribe .... first assistant accountant (as John E. Uribe)
Jaini Venkat .... additional voice
Keerthi Venkat .... additional voice
Anita Vora .... additional voice
John Walton .... safety supervisor: splinter unit
Jen-Yu Wang .... on-set locations production assistant
Xiao-Chi Wang .... key accountant: Taiwan (as Xiaochi Wang)
Zhi-Yang Wang .... marine on-set assistant
Jon Weng .... script production assistant
Natacha Williams .... travel coordinator: Montreal
Matthew Wolf .... additional voice
Kho Wong .... assistant: David Womark
Beline Wu .... travel and accommodation local liaison
Charlie Wu .... wave tank technician
Sarah Wu .... craft service assistant
Yan-Jun 'Bird' Wu .... craft service assistant
Eric 'Xiang-Yu' Xie .... office production assistant/intepreter
James Yang .... additional voice
Neptune Yeh .... marine assistant
Lei Yin .... additional voice
Cherry You .... office production assistant
Peter Ziak .... second assistant accountant
Melanie Bergeron .... head medic (uncredited)
Kimberly Cooper .... production executive (uncredited)
Nick Corbett .... digital cinema package (uncredited)
Rahoul Daswani .... production assistant: mumbai (uncredited)
Christine Deita .... production assistant (uncredited)
Vishweshwaran Ganesh .... assistant production coordinator (uncredited)
Ankit Gokani .... production coordinator (uncredited)
Jean-Francois Hall .... production assistant (uncredited)
Rick Harkness .... stand-in (uncredited)
Paula Holt .... assistant post production accountant (uncredited)
John Hundrieser .... production assistant (uncredited)
Jonathan Jean-Pierre .... office production assistant: additional photography (uncredited)
Jean-Patrick Joseph .... special equipment supplier (uncredited)
Jacob Mathew .... set production assistant (uncredited)
Amy Meisner .... assistant shipping coordinator (uncredited)
Kyle Morrison .... production secretary (uncredited)
Lee Peglow .... assistant post-production accountant (uncredited)
Bagalavan Perier .... set production assistant (uncredited)
Dominic Prevost .... production assistant (uncredited)
Emmanuelle Provost .... production assistant (uncredited)
Ana Laura Pulido .... post production assistant (uncredited)
Paulo Quintans .... key set production assistant: Montreal (uncredited)
Jean-Louis Rodrigue .... movement consultant (uncredited)
Katie Rowe .... water safety (uncredited)
Michael Saintsbury .... production assistant (uncredited)
Serena Shen .... production secretary (uncredited)
Zach L. Wilson .... production assistant (uncredited)
Lesley Wise .... legal & business affairs: Ingenious Media (uncredited)
Holden Wong .... stand-in: Irffan Khan (uncredited)
Diane Woodhouse .... assistant production coordinator (uncredited)
Garson Yu .... title designer (uncredited)
 
Thanks
Frank Chen .... the producers wish to thank for their assistance: GIO Director of Film Division
Jason Hu .... the producers wish to thank for their assistance: Mayor of Taichung
Marta Manser .... courtesy: audio recordings (as Professor Marta Manser)
Anita Tung .... the producers wish to thank for their assistance: GIO Film Division
V. Vaithilingam .... the producers wish to thank for their assistance: Former Chief Minister of Puducherry
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG for emotional thematic content throughout, and some scary action sequences and peril
Runtime:
127 min
Country:
Color:
Aspect Ratio:
1.33 : 1 See more »
Sound Mix:
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
Aspect ratio changes in two scenes. There is 2:35:1 for the flying fish scene and 4:3 for when Pi and Richard lay on the boat and a big glowing fish passes underneath. Aspect ratio shift is something the director always wanted to do since film school and did it in this movie. - The 2.35:1 aspect ratio was chosen to enhance the visual depth between the flying fish and the ocean. As Ang Lee said, "Scope was the only way to see this flying fish scene, and with the black areas at the bottom of the frame, I could pull fish out of there." - 4:3 was used as a homage to the cover of the book. It's the exact image but with a whale added.See more »
Goofs:
Continuity: When the camera zooms out after the flying fish have gone, the raft is gone. In the next scene, the raft is still connected to the boat.See more »
Quotes:
[first lines]
Writer:So, you were raised in a zoo?
Adult Pi Patel:Born and raised. In Pondicherry, in what was the French part of India. My father owned the zoo, and I was delivered on short notice by a herpetologist, who was there to check on the Bengal monitor lizard. Mother and I were both healthy, but the poor lizard escaped and was trampled by a frightened cassowary. The way of karma, huh? The way of God.
See more »
Soundtrack:
Anandi's DanceSee more »

FAQ

Are the animals in the movie real or computer generated?
What are some other movies like 'Life of Pi'?
See more »
361 out of 443 people found the following review useful.
Very impressed, 13 November 2012
Author: noah_eye from San Diego

I was lucky enough to see Pi in full 3D Imax at a pre-viewing in San Diego last night, and as a huge fan of the book, I was intensely satisfied.

Believe it or not, I was more impressed with the the casting choices and performances of the players than by the effects. Granted, the movie was very beautiful, but in the end, Life Of Pi was more character driven than anything. Suraj Sharma as the young Pi was charming, funny, and incredibly engaging, while Irrfan Khan as the older Pi was fantastically genuine and warm. Adil Hussain as Pi's father was also a joy to watch. The characters are so rich and full of life that you really can't help but fall in love with them. I would also like to add, as someone who spends time with tigers on a daily basis, the animators did a wonderful and accurate job of bringing Richard Parker to life and making him the active and vital character that is so incredibly essential to the success of this story.

I would recommend seeing Pi in 3D, but I don't think that's it's essential to your viewing enjoyment. The 3D just takes a beautiful film and makes it a little bit nicer. Also, if you've read the book and are concerned that the story you loved may have been compromised in anyway, worry no longer. This is easily, one of the best book to film adaptations I have ever seen.

Happy viewing folks. I hope you enjoy this film as much as I did. I'll be seeing it again in theaters very soon.

Was the above review useful to you?
See more (723 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Life of Pi (2012)
Recent Posts (updated daily)User
Why can people not understand the fundamental construct of a fiction?? Y_On
The CGI totally spoiled it fotodump
The Island and Meerkats gingersnapper
Story is totally pro-atheism brainwashed_86
Animal Story is True, Here'sWhy. etdouglas
You can't be a Muslim and a Hindu at the same time wlee08
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Road Lorenzo's Oil The Blue Lagoon Ben-Hur Titanic
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.