Edit
Flyboys (2006) Poster

(2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tony Bill

Writing Credits (WGA)  

Phil Sears ... (screenplay) &
Blake T. Evans ... (screenplay) and
David S. Ward ... (screenplay)
 
Blake T. Evans ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Scott Hazell ...
Mac McDonald ...
...
...
Mr. Jensen
Karen Ford ...
Mrs. Jensen
...
Abdul Salis ...
Jean-Philippe Écoffey ...
Skinner's trainer
...
Mr. Lowry
...
Gail Downey ...
Mrs. Lowry
...
...
Augustin Legrand ...
Keith McErlean ...
...
Shaka ...
Whiskey - the Lion
...
Christopher Snell ...
Bartender
...
Kate Robbins ...
Clarise
...
...
Barry McGee ...
...
Gunnar Winbergh ...
The Black Falcon
Ian Rose ...
...
Kyle Hensher-Smith ...
Jacques
Lauren Downing ...
Marie
Hayley Downing ...
Marie
...
Luc
...
French Infantryman
Eric Seror ...
Doctor
Rest of cast listed alphabetically:
Martin Alexander ...
British Pilot
...
German (uncredited)
Robert Dearle ...
Sheriff (uncredited)
David Furlong ...
Crewman (uncredited)
Daniel Johnston ...
English soldier (uncredited)
...
German Soldier (uncredited)
...
British Pilot (uncredited)
...
French Army Captain (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

David Brown ... executive producer
James Clayton ... executive producer
Dean Devlin ... producer
Marc Frydman ... producer
Phillip M. Goldfarb ... executive producer
Rachel Olschan ... associate producer
Kearie Peak ... co-producer
Duncan Reid ... executive producer
Marc Roskin ... co-producer

Music by 

Trevor Rabin

Cinematography by 

Henry Braham ... director of photography

Film Editing by 

Chris Blunden ... addtional editor
Ron Rosen

Casting By 

Daniel Hubbard
John Hubbard
Ros Hubbard

Production Design by 

Charles Wood

Art Direction by 

Ray Chan ... supervising art director
Philip Elton
Matthew Gray

Set Decoration by 

Eliza Solesbury

Costume Design by 

Nic Ede

Makeup Department 

Karen Cohen ... hair crowd supervisor / makeup crowd supervisor
Patrice Iva ... hair stylist
Carmel Jackson ... hair stylist / makeup artist
Graham Johnston ... hair stylist / makeup designer
Lorna McGowan ... hair stylist / makeup artist
Laura McIntosh ... makeup artist
Gilly Popham ... hair & makeup artist
Vivienne Simpson ... hair trainee / makeup trainee
Sadie Lunn ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Tania Blunden ... post-production supervisor (as Tania Windsor Blunden)
Brian Donovan ... unit production manager
Steve Harvey ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Paul Bennett ... third assistant director
David Daniels ... first assistant director: gimbal unit
Toby Hosking ... second assistant director
Barney Hughes ... second assistant director: gimbal unit
Vicky Marks ... third assistant director
Andrew McEwan ... second assistant director: crowd
Alex Oakley ... first assistant director: aerial unit
Keith Roberts ... first assistant director
Marc Roskin ... second unit director
Gareth Tandy ... first assistant director

Art Department 

Ravi Bansal ... concept illustrator
Mark Bartholomew ... assistant art director
Steve Bohan ... construction manager
Alex Boswell ... props
John Botton ... props
Antonio Calvo-Dominguez ... draftsman
Graham Chalk ... set dresser
Roy Chapman ... chargehand dressing props
Lisa Chugg ... production buyer
Jordan Crockett ... draughtsman
Gary Crosby ... head painter
Graham Dale ... stand-by props
Peter Davis ... scenic painter
Romek Delmata ... illustrator
Mark Dowling ... scenic painter
Paul Duff ... supervising carpenter
David E. Duncan ... storyboard artist
Colin Ellis ... props
James Enright ... prop making supervisor c/o propshop
Jools Faiers ... graphic designer
Laurent Ferrie ... drapesman
Martin Foley ... stand-by art director
Sarah Forbes ... art department assistant
Pip Fox ... dressing props
Bruce Gallup ... chargehand painter
Barry Gibbs ... property master
Gavin Gordon ... stand-by carpenter: gimbal unit
Ray Harvie ... storyboard artist
Jason Hopperton ... props
Martin Kingsley ... chargehand props
Dougie Lankston ... dressing prop daily
Charlotte Leatherland ... draughtsman (as Charles Leatherland)
Eduardo Lima ... graphic artist
Tony Marks ... carpenter
Richard Mccarthy ... hod plasterer
Miraphora Mina ... graphic artist (as Miraphora Caruso)
Mitch Niclas ... chargehand stand-by props
Darryl Paterson ... props storeman
Wesley Peppiatt ... props
Carl Peters ... dressing props
Sally Ross ... art department coordinator
Toby Shears ... supervising propmaker
Tom Still ... set designer
Daniel Swingler ... art department work experience
Bradley Torbett ... dressing propman
Jason Torbett ... dressing propman
Emma Vane ... draughtsman
Peter Watson ... props
Dominic Weisz ... model maker
Ian Whiteford ... greensman
Carl Wilson ... modeller
Adriaan Engelbrecht ... foam technician (uncredited)
Thomas Jones ... weapons mould maker (uncredited)

Sound Department 

Julie Altus ... adr recordist
Jeremy Balko ... adr mixer
Courtney Bishop ... adr recordist
Ed Colyer ... sound mixer
David Evans ... supervising sound editor
Iain Eyre ... dialogue editor
Simon Firsht ... boom operator
Glen Gathard ... sound
Stefan Henrix ... supervising sound editor
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Andy Kennedy ... sound designer
Rob Killick ... sound mix technician
Jed Loughran ... sound effects editor
Michael Miller ... adr mixer
Jon Olive ... sound effects editor
Mark Paterson ... re-recording mixer
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Jamie Roden ... adr mixer
Brian Simmons ... sound mixer: second unit
Dean St. John ... adr mixer
Jack Stew ... foley artist
Ian Tapp ... adr recordist
Mark Taylor ... re-recording mixer / sound editor
David Tyler ... sound
Dylan Voigt ... cable person
Ian Voigt ... production sound mixer
Andrew Caller ... sound mix technician (uncredited)

Special Effects by 

Charles Adcock ... explosives engineer
Terence J. Cox ... special effects set foreman
Yves De Bono ... special effects director / special effects supervisor
Peter Fern ... senior technician
Alan Hawes ... special effects technician
Eric Hayden ... model painter
Kevin Mathews ... wire effects supervisor
Jason McCameron ... special effects
Tim Mitchell ... senior special effects technician
Chris Motjuoadi ... special effects
Roger Nichols ... senior technician
Nigel Nixon ... special effects buyer
Charlie Pedersen ... special effects (as Charlie Pederson)
Stefano Pepin ... special effects technician
Stefan Rambousek ... model maker: Cinema Production Services
Scott Schutzki ... model maker: additional miniatures
George Waite ... special effects crew
Ian Wingrove ... supervisor gimble: process unit

Visual Effects by 

Douglas Aiken ... digital compositor
Diccon Alexander ... digital matte painter: Double Negative
Forrest Arnold ... digital effects artist
Ronald Arredondo ... visual effects gaffer: Cinema Production Services Inc.
Stewart Ash ... animator
Oliver Atherton ... digital compositor
Suzette Barnett ... digital artist
Judy Barr ... digital compositor
Hitesh Bharadia ... color & lighting technical director: Double Negative
Philip Bland ... digital cleanup artist
Cris Borgnine ... key grip visual effects
Dameon Boyle ... visual effects artist
Richard Briscoe ... digital compositor: Double Negative
Andre Brizard ... digital compositor: Double Negative
Jason Burnett ... film recording assistant: Framestore CFC
Andy Burrow ... film recording manager: Framestore CFC
Billy A. Campbell ... visual effects editor
Peter Chiang ... visual effects supervisor
Jeff Clifford ... research and development: Double Negative
Emily Cobb ... 3-d artist: double negative
Bertrand Cordier ... look development technical director: Double Negative
Michael Cowler ... engineer: Framestore CFC
Tyson Cross ... digital artist
Emma Cummins ... visual effects production assistant (as Emma Larsson)
Sean Danischevsky ... compositor
Dimitri Delacovias ... digital matte painter
Wes Denton ... production assistant
Jerome Dewhurst ... di engineer
Richard Diver ... visual effects editor: double negative
Paul Doogan ... film recording assistant: Framestore CFC
Kerry Downing ... editorial: Framestore CFC
Jon Doyle ... digital compositor
Giovanni Dulay ... model maker: Cinema Production Services
Will Elsdale ... digital artist: Double Negative
Chris Elson ... digital compositor
James D. Etherington ... digital compositor: Double Negative
Daniel Evans ... shader writer: Double Negative
Brian Eyre ... CGI animator
Stuart Farley ... technical director
Antonella Ferrari ... visual effects editorial
Mark Franco ... visual effects producer
James Furlong ... visual effects artist: Double Negative
Sari Gennis ... digital compositor
Benedict Gillingham-Sutton ... paint artist: Framestore CFC (as Ben Gillingham-Sutton)
Joe Godfrey ... film recording assistant: Framestore CFC
Kim Gordon ... digital compositor
Carey Gosa ... visual effects production manager: Electric Effects
Sarah Gower ... digital intermediate producer: Framestore CFC (as Sarah Micallef)
Vanessa Gratton ... visual effects artist: Double Negative (as Vanessa Boyce)
Joel Green ... matchmove artist
Tom Griffiths ... matchmove artist: Double Negative
Pawel Grochola ... digital effects artist
Ummi Gudjonsson ... digital artist
Charlie Habanananda ... data operator: Framestore CFC
Alistair Hamer ... film mastering engineer: Framestore CFC
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Jeremy Hattingh ... digital compositor: Double Negative
Adam Hawkes ... digital paint artist
Jan Hogevold ... executive producer: Framestore CFC
Simon Hughes ... digital compositor: Double Negative
Michael Hull ... animator: Double Negative
Bob Hurrie ... miniature effects producer: Cinema Production Services, Inc.
Claire Inglis ... digital compositor
Alex Ireland ... digital compositor
Oliver James ... research and development supervisor: Double Negative
Jody Johnson ... 2D visual effects supervisor
John Joyce ... miniature effects coordinator: Cinema Production Services, Inc.
Michael Joyce ... miniature effects supervisor: Cinema Production Services, Inc.
John Kilshaw ... digital effects artist
Jordan Kirk ... technical director: Double Negative
Alec Knox ... senior lighting technical director: Double Negative
Brian Krijgsman ... assistant colourist: Framestore CFC
Joosten Kuypers ... 3D artist: Double Negative
Cyn Langley ... engineer: Framestore CFC
Pedro Lara ... digital compositor: Double Negative
Tracey Leadbetter ... visual effects: Double Negative
Rick Leary ... CG supervisor
James Lewis ... animator
Mattias Lindahl ... CG supervisor
John Lockwood ... visual effects supervisor: Machine
Sarah Lockwood ... digital compositor
Kevin Lowery ... film mastering assistant: Framestore CFC
Brian Lutge ... lead 3D animator: EFX
Aysha Madina ... animator
Helena Masand ... digital artist
Ian Masters ... visual effects
Mamie McCall ... compositor: electric effects
Fay McConkey ... visual effects producer: Double Negative
Claire McGrane ... senior producer: Framestore CFC
Ivan Mena ... digital compositor: Double Negative
Maria Michalopoulou ... data operator: Framestore CFC
Laura Miles ... visual effects coordinator
Luke Millar ... lighting / look development technical director
Carlos Morales ... digital compositor
Tristan Myles ... digital compositor: Double Negative
Charlie Noble ... visual effects supervisor: double negative
Paul Norris ... digital compositor
Alban Orlhiac ... lead texture artist: Double Negative
Gruff Owen ... digital compositor
Aleksandar Pejic ... visual effects: Double Negative
Dan Perry ... film recording assistant: Framestore CFC
Fred Place ... senior digital compositor
Carlos Poon ... matchmove artist: Double Negative
Rupert Porter ... visual effects producer: Double Negative
Dave Rand ... 3D supervisor: EFX (as David Rand)
Laurent-Paul Robert ... technical director
Katherine Roberts ... visual effects: Double Negative
Tom Rolfe ... digital compositor
Gia Sadhwani ... effects animator
Foad Shah ... digital compositor
Matthew Shaw ... digital compositor
Asa Shoul ... colourist: Framestore CFC
William Skellorn ... visual effects editorial: Double Negative
Tom Steadman ... render wrangler: Double Negative
Jim Steel ... digital compositor: Double Negative
Jelena Stojanovic ... digital compositor
Steve Street ... visual effects supervisor: Machine
Avinash Sunnasy ... render wrangler
Christopher Sweet ... studio assistant: Double Negative
Nicholas Symons ... animator (as Nick Symons)
Toby Taplin ... visual effects artist
Ben Taylor ... digital compositor
Scott Taylor ... compositor: Double Negative
Clare Tinsley ... visual effects coordinator: Double Negative
Eugénie von Tunzelmann ... digital artist: Double Negative
Victor Wade ... digital compositor
Steve Wagendorp ... assistant colourist: Framestore CFC
Ellen Walder ... visual effects producer: Double Negative
Thomas Ward ... animator: Double Negative
Sharon Warmington ... digital compositor: Double Negative
Imery Watson ... digital environment technical director: Double Negative
Richenda Wheeler ... previs
Andrew Whitehurst ... 3D artist: Double Negative
Clare Williams ... matchmove artist: Double Negative
Brian Wolf ... compositing supervisor
Alison Wortman ... technical director: Double Negative
Alex Wuttke ... CG supervisor
Jason Yanofsky ... visual effects artist
Trevor Young ... visual effects: Double Negative
George Zwier ... digital compositor
Scott Chambers ... visual effects editorial: Double Negative Ltd (uncredited)
Andrew Francis ... HDD5 VT operations (uncredited)
Ben Lock ... visual effects producer (uncredited)
Steve Lynn ... technical support (uncredited)
Jen Underdahl ... model maker (uncredited)

Stunts 

David Anders ... stunt performer
Andy Bradshaw ... stunt performer
Chris Brown ... lion action double
Bruce Cain ... stunt performer
Steve Caswell ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt performer
Kelly Dent ... stunt performer
Steve Dent ... stunt coordinator
Bradley Farmer ... stunt performer
David Garrick ... stunt performer (as Dave Garrick)
Frank Henson ... stunt performer
Mark Henson ... assistant stunt coordinator / stunt performer
Paul Herbert ... stunt performer
Rob Inch ... stunt performer
Rowley Irlam ... stunt performer
Adam Kirley ... stunt performer
Kim McGarrity ... stunt performer
Peter Miles ... stunt performer
Gareth Milne ... stunt performer
Lee Morrison ... stunt performer
Brian Nickels ... stunt performer
Matthew Sampson ... stunt and horse dept supervisor
C.C. Smiff ... stunt performer
Peter White ... stunt performer
Leonard Woodcock ... stunt performer (as Len Woodcock)
James Fiddy ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jonathan Ames ... video assistant
Kenneth Atherfold ... key grip: gimbal unit
Gary L. Camp ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Chris Clarke ... second assistant camera dailies: gimbal unit
David Cross ... grip: gimbal unit
Gary Cross ... best boy
Chris Dale ... second assistant camera: "b" camera
Richard Davies ... key grip: lion unit
John Ferguson ... first assistant camera: gimbal unit
Kate Filby ... second assistant camera: lion unit
Simon Fogg ... grip
Jim Folly ... grip: gimbal unit (as Jim Folley)
Ian Foster ... camera operator
John Foster ... first assistant camera: "a" camera
Alan Hall ... second assistant camera: "a" camera
Graham Hall ... camera operator: gimbal unit
John Handler ... underwater cinematographer
Todd Helsley ... best boy
Alice Hobden ... second assistant camera: gimbal unit
Gary Hymns ... key grip
Paul Hymns ... b camera grip
Jim Jolliffe ... first assistant camera: lion unit
Dylan Jones ... video assistant / video operator: second unit
Brad Larner ... first assistant camera: gimbal unit
Jay Maidment ... still photographer
Domenic Mastrippolito III ... miniature unit
Joe McGee ... practical electrician
Tim Morris ... video assistant
Frédéric North ... helicopter pilot: camera helicopter
Russell O'Connor ... crane technician
Lee Parfitt ... electrician
Ben Perry ... second assistant camera: gimbal unit
Darren Piercy ... crane technician
Larry Randall ... gaffer
Simon Richards ... director of photography: lion unit
Kevin Roberts ... electrician
Tony Rowland ... crane grip: gimbal unit
Peter Taylor ... director of photography: gimbal unit
Andy Thomson ... flight head technician
Martin Ward ... video playback operator
Dave Wells ... grip trainee
Jack White ... gaffer: gimbal unit
Michael White ... electrician
Shawn White ... best boy floor
Steven Desbrow ... aerial camera technician (uncredited)

Casting Department 

Kelly Valentine Hendry ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Verity Cleary ... stand-by: daily
Peter Edmonds ... wardrobe assistant
Philip Goldsworthy ... costume assistant
Tom Hornsby ... wardrobe assistant
Gilly Martin ... costume supervisor
Neil Murphy ... wardrobe assistant
Kathryn Mysko Von Schultze ... additional costume assistant
Mike Skorepa ... key costumer
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume assistant
Emma Walker ... costume breakdown artist

Editorial Department 

Kenny Becker ... color timer
Aisha Bicknell ... post-production coordinator
Tania Clarke ... first assistant editor
Matthew C. Hart ... assistant editor (as Matthew Hart)
Kevin Holt ... assistant editor
Debs Richardson ... assistant editor: avid
Paul Swinburne ... first assistant editor
Jon Thompson ... post-production consultant
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)

Location Management 

Linzi Baltrunas ... assistant location manager
Tim Davies ... location assistant
Alex Gladstone ... location manager
John David Gunkle ... location assistant
Tony Hawkins ... location assistant
Darren Helman ... location assistant (as darren hellman)
Steve Mortimore ... location scout
Charlotte Wright ... location scout
Joseph Henry Anderson ... location assistant (uncredited)
Craig john Robinson ... location assistant (uncredited)
Steven Wall ... location assistant (uncredited)

Music Department 

Peter Afterman ... music supervisor
Mark Berrow ... musician: violin
Matt Biffa ... music supervisor
Rachel Bolt ... viola
Tom Calderaro ... orchestrator
Peter Davies ... musician
Dominic Gibbs ... music editor
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Don Harper ... conductor
Jake Jackson ... score recording engineer
Steve Kempster ... score mixer
Paul Linford ... score producer
Alison Litton ... music coordinator
Dave Metzger ... orchestrator
Michael Price ... music editor
Jeanette Surga ... supervising music editor
Bruce White ... viola
Margaret Yen ... music supervisor
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Mickey Davie ... vehicle technician
Phil Evans ... driver: cast
Wayne Moran ... production driver
Tony Power ... driver: construction department
Ken Price ... driver: camera truck main unit
Karen Russell ... driver: minibus
Mark White ... transportation
Ian Yea ... facilities driver: second unit

Other crew 

Julie Adams ... dialect consultant: Mr. Henderson
Caridad Angus ... stand-in
Jon Baker ... armorer
Philip Ball ... stand-in
Zofia Borucka ... dialect coach: Jean Reno
Erik Bright ... publicist
Bryan Brown ... pilot (as Brian Brown)
Chris Brown ... lion trainer
Eddie Canal ... floor runner: Gimbal unit
Leah Chalk ... health and safety
Hannah Collett ... assistant to producer
William Conacher ... dialect coach
Steve Cummings ... armorer
John Day ... pilot
Clifford De Spenser ... language coach
Farnaz Donovan ... assistant accountant
Jake Edmonds ... health and safety advisor
Peter Edwards ... fire safety
Jason Eskin ... intern
Ceri Evans ... script supervisor: gimbal unit
Elton Farla ... construction medic
Mike Fenton ... aerial engineer
Bob Gauld Galliers ... pilot
Nev Gardener ... aerial engineer
Josh Geller ... assistant: Dean Devlin / coordinator: Electric Entertainment
Peter Graf ... aerial Super-G technician
Doug Gregory ... pilot (as Douglas Gregory)
Lucy Hadden ... script supervisor trainee
Ray Hanna ... aerial coordinator
Sarah Hanna ... aerial team coordinator
Christopher Hutchins ... director's assistant
Nick Jeffries ... supervising armorer
Stuart Johnson ... fire safety
Sally Jones ... script supervisor
Alister Kay ... safety pilot
Ken Kellett ... pilot (as Ken Kellet)
Andrew King ... pilot
Martin Lacey ... lion trainer
Nigel Lamb ... chief pilot
Jen Lambert ... construction nurse (as Jennifer Lambert)
Jack Livesey ... historical advisor
Noah Lee Margetts ... Group ADR Artist
Jamie McCall ... photo double
Robb Metcalfe ... pilot
Robb Millingship ... pilot (as Rob Millingship)
Paul Mindel ... floor runner
Damian Mitchell ... assistant armorer
Juliet Morris ... daily floor runner
Jeanmarie Murphy-Burke ... publicity notes
Simon Neville ... set armorer
Laurence Newman ... fire safety
Chris Norman ... assistant accountant
Frédéric North ... helicopter pilot (as Fred North)
Mike Patlin ... aerial coordinator
Desmond Penrose ... pilot
Peggy Pere ... helicopter coordinator
Dave Proctor ... aerial unit runner
Lisa Radin ... floor runner
Rebecca Rae ... assistant production coordinator
Peter Rawlinson ... assistant: Marc Frydman
Sandra Reis ... digital paint and rotoscope artist: Double Negative
James Richardson ... first assistant accountant
Andy Sefton ... pilot
Taff Smith ... pilot
Bertie Spiegelberg ... production runner
Roy Squires ... fire safety
Karen Svobodny ... assistant to director
Michele Tandy ... financial controller
Isobel Thomas ... production coordinator
Catherine Tyler ... set runner
Matt Urofsky ... assistant to producer
Tim Van Rellim ... production executive
Anna Walker ... pilot
Susan Warwicker ... special effects production coordinator
Sunja Knapp ... assistant (uncredited)
Robs Lamplough ... pilot (uncredited)
Philip Pickford ... aerial safety (uncredited)
Luc Poullain ... helicopter pilot (uncredited)
Craig john Robinson ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page