Edit
Good Luck Chuck (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Mark Helfrich

Writing Credits (WGA)  

Josh Stolberg ... (screenplay)
 
Steve Glenn ... (short story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
Stu
Natalie Morris ...
...
...
Karaoke Singer
...
Wedding D.J.
...
Bride
...
Groomsman (as Ben Ayres)
...
Dirty Talker (as Carrie Anne Fleming)
...
Female Wedding Guest
...
Cam
...
Cam's Wedding Friend
Steve Glenn ...
Carol's New Man
Téa Helfrich ...
Screaming Little Girl
Yasmine Vox ...
...
Joe
...
Woman in Car
Connor Dunn ...
Frisbee Kid
Norma Cowley ...
Frisbee Grandmother
Elizabeth Schnitzker ...
Ceiling Lover
...
Red Haired Lover
...
...
Wheelbarrow Lover
Ed Welch ...
Dirty Talker's True Love
Tammy Morris ...
Contortionist Lover
...
George W. Lover
...
Holy Lover
Chris Olech ...
Holy Lover's Boyfriend
...
Butch Cop
Jessica Olafson ...
Kitchen Counter Lover
...
Shower Lover (as Susan McLellan)
...
Magazine Lover
...
...
Thankful Lover (as Viviana Dal Cengio)
...
Girl in Penguin Habitat
Jodie Stewart ...
...
Eleanor's Boyfriend
Charlie Metzger ...
George Metzger ...
George Wakeham ...
Martin Lovick ...
...
...
Not George
...
Boy in Penguin Habitat
Kevin Crofton ...
Aquaworld Security
...
Desperate Woman
...
Lila (as Jodelle Micah Ferland)
...
...
...
Howard's Wife
...
Ticket Agent
...
Airport Security Guard
Emma Barker ...
Not Cam
...
Flight Attendant
...
Woman on Plane
Rest of cast listed alphabetically:
Mike Battie ...
Fire Juggler (uncredited)
Sheri-Lynn Day ...
Woman in Waiting Room (uncredited)
Mikey Granger ...
The Toucher - Sexy Dude in Karaoke Video (uncredited)
...
Woman in Waiting Room (uncredited)
Rhonda Onstad ...
Stairway Lover (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tracey E. Edmonds ... producer (as Tracey Edmonds)
Ogden Gavanski ... executive producer
Steve Glenn ... associate producer
Russell Hollander ... executive producer
Cece Karz ... co-producer
Mike Karz ... producer
Barry Katz ... producer
Michael Paseornek ... executive producer
Karen Russell ... co-producer
Nicole C. Taylor ... co-producer
Brian Volk-Weiss ... producer

Music by 

Aaron Zigman

Cinematography by 

Anthony B. Richmond ... director of photography

Film Editing by 

Julia Wong

Casting By 

Matthew Barry
Nancy Green-Keyes

Production Design by 

Mark S. Freeborn ... (as Mark Freeborn)

Art Direction by 

Tony Wohlgemuth

Set Decoration by 

K.J. Johnson

Costume Design by 

Trish Keating

Makeup Department 

Linda Bourgon ... first assistant hair stylist: Edmonton (as Linda Bougon)
Bronwyn Dubrulle ... first assistant hair stylist (as Brownwyn J. Dubrulle)
Maya Hardinge ... makeup artist: Ms. Alba
Tanya Howard ... first assistant makeup artist
Michelle Johnson ... hair stylist: Ms. Alba
Toby Lindala ... makeup effects artist
Shauna Magrath ... first assistant makeup artist
Julie McHaffie ... key hair stylist
Heather McLellan ... second assistant hair stylist
Teresa A. Meyer ... first assistant makeup artist (as Teresa Meyers)
Jennifer Muntor ... second assistant hair stylist
Cathy Nicoll ... first assistant makeup artist: Edmonton
Tamar Ouziel ... second assistant makeup artist
Janice Rhodes ... second assistant makeup artist
Danna Rutherford ... first assistant hair stylist
Margaret Yaworski ... key makeup artist

Production Management 

Rosemary Lara ... supervisor of production: Lionsgate
Mark W. McCoy ... post-production manager
Curtis A. Miller ... supervisor of production: Lionsgate
Padi Mills ... production manager
Jim O'Grady ... production manager: Edmonton
Carl Pedregal ... post-production supervisor
John Sacchi ... senior vice president of production: Lionsgate
Donna Sloan ... executive in charge of production: Lions Gate Films

Second Unit Director or Assistant Director 

Karin Behrenz ... second second assistant director
Chad Belair ... third assistant director
Ashley Bell ... additional third assistant director
Glenn Bottomley ... second assistant director
Alex Burnett ... first assistant director: Edmonton
Richard Coleman ... first assistant director
Carole Fleming ... assistant director trainee
Leanna Inokoshi ... third assistant director

Art Department 

Sam Abahmed ... greensman (as Hesham Abahmed)
Darren Allan ... props truck (as Darren J. Allan)
Christopher Thomas Baker ... set dresser
Dominique Baker ... painter
Tony Beck ... lead dresser (as Anthony Beck)
Glenn Belanger ... set dresser
Ea Birkett ... assistant property master
James Blackmore ... set dresser
Sharon Blanchard ... scenic artist
Marian Brant ... carpenter (as Marian L. Brant)
Jim Bridge ... model maker
Travis J. Brooks ... greensman
Jared Brown ... on-set dresser
Chris Buffet ... graphic designer (as Chris Buffett)
John Carr ... greensman
Adam Catt ... set dresser
Chris Clark ... painter
Allison Cockburn ... set dresser (as Alison Cockburn)
Dale Collins ... carpenter
Jordan Crockett ... carpenter
Michael Crozier ... paint foreman (as Mike Crosier)
Trevor Curley ... carpenter (as Trevor O. Curley)
Chris Delich ... buyer
Nelson Dewey ... storyboard artist
Erinne Drake ... assistant props
Troy Eirich ... assistant props
Scott Farquliarson ... painter
Terry Forrster ... carpenter
Gillian Goodman ... buyer (as Jill Goodman)
Josh Greenfield ... carpenter
Beth Grieve ... laborer
George Griffiths ... stand-by painter: Edmonton
Jeffrey Hanratty ... lead hand (as Jeff Hanratty)
Wes Harmer ... art department coordinator
Matt Hewson ... painter
Eliza Hooker ... set dresser
Jeff Hornby ... assistant props
Myron Hyrak ... set dresser: Edmonton
Brian Kaiser ... lead carpenter
James Kennedy ... stand-by carpenter: Edmonton (as Jim Kennedy)
Shane Lavender ... laborer
Nancy C. Lee ... graphic designer
Andre LeFrance ... carpenter
Bruce MacPherson ... props assistant: Edmonton (as Bruce McPherson)
Krista McCambridge ... lead hand
Murray McConaghy ... buyer
Jay McGeachan ... greensman
Richard Miller ... carpenter
Kathleen Molder ... laborer
Tiara Motem ... assistant props
Chris Motlock ... greensman
Jeff Munt ... set dresser
Joy Munt ... assistant set decorator
Patton Nam ... set dresser
Walter Ockley ... set designer
George Pavan ... carpenter
Gregory Price ... carpenter
L.M. Primrose ... carpenter
Barry Rennie ... carpenter
Mike Rennison ... construction coordinator
Rory Rennison ... laborer
Dave Reynolds ... metal fabricator (as David Reynolds)
Paul Rinaldi ... construction foreman
Cindy Robertson ... food stylist / truck propsman
Steve Robinson ... carpenter (as Stephen James Robinson)
Peter Salmon ... laborer
Shawn Schmidt ... laborer
Jenny Seinen ... paint coordinator
Darrell Shibley ... set dresser
Sarah Shruger ... set dresser
Victor Sieniewicz ... laborer
David Sinclair ... property master
Wayne Smith ... scenic artist
Robert Smole ... laborer
George Brett Stark ... laborer
James Steuart ... set designer (as Jim Steuart)
Chris Sturges ... laborer
Gregory R. Sugg ... buyer
Maria Tratt ... scenic artist (as Maria S. Tratt)
David Turgeon ... buyer
Bruce Turpin ... carpenter (as Bruce James Turpin)
Anneke Van Oort ... assistant art director
Ross Wahl ... set dresser
Chad Walmsley ... carpenter (as Chad Walmsely)
Jim Walsh ... laborer
Jack Warmenhoven ... carpenter (as Izaak Warmenhoven)
Darren Watson ... greensman
David Paul Hewitt White ... on-set dresser (as Paul White)
Leah Wiebe ... set dresser
Grant Wildi ... lead hand
Dean Willson ... lead metal fabricator (as Dean Wilson)
John Wilson ... carpenter
Mark Wood ... set dresser (as Mark C. Wood)
Jerry Zarycki ... carpenter

Sound Department 

Robert Althoff ... sound re-recording recordist
Ron Bedrosian ... adr mixer
John Bires ... additional audio
Darren Brisker ... sound mixer
Weldon Brown ... adr mixer
Julio Carmona ... adr recordist
Harry Cohen ... sound effects editor
Patrick Cyccone Jr. ... sound re-recording mixer (as Patrick Cyccone)
Robert Deschaine ... adr mixer
Kathleen Edwards ... additional adr assistant
Paul Flinchbaugh ... digital sound assistant
Glynna Grimala ... adr editor / dialogue editor
Arda Gulesserian ... additional audio
Adam Jenkins ... sound re-recording mixer
Kenneth L. Johnson ... sound effects editor
Daryl Lathrop ... adr recordist
Jon Lavender ... boom operator
Duke Lim ... additional audio
Jeff Malham ... dubbing stage engineer
Diane Marshall ... foley team
Tor McAfee Kingdon ... additional adr recording mixer: New Mexico
Christian P. Minkler ... additional sound re-recording mixer
Glenn T. Morgan ... supervising sound editor
Unsun Song ... additional sound re-recording recordist
Peter Staubli ... sound effects editor
Greg Steele ... adr mixer
Mark P. Stoeckinger ... sound effects editor / sound re-recording mixer
John C. Stuver ... adr editor / dialogue editor
Orest Sushko ... sound re-recording mixer
Jon Taylor ... additional sound re-recording mixer
Graham Timmer ... sound assistant
Tami Treadwell ... adr recordist
Brett Voss ... foley team
David Young ... additional audio
Greg Zimmerman ... adr recordist

Special Effects by 

David Horwood ... second assistant special effects (as Dave Horwood)
Bill Mills ... special effects coordinator
Glenn Nixon ... special effects: rain truck
John Reynolds ... second assistant special effects
Edward M. Sweet ... first assistant special effects (as Ted Sweet)

Visual Effects by 

Matt Ashton ... systems: CIS Hollywood
Jamie Baxter ... compositor: XY&Z Visual Effects
Patrick Clancey ... digital opticals: EFilm
Franklin Cofod ... visual effects editorial: Pixel Magic
Michael Curtis ... digital compositor: Pixel Magic (as Micheal Curtis)
Victor DiMichina ... technical production supervisor: Pixel Magic
Kevin Fisher ... paint artist: Pixel Magic / rotoscope: Pixel Magic
Patrick Flanagan ... digital compositor: Pixel Magic
Julian Gleizer ... visual effects artist: Halon Entertainment
Heather Elisa Hill ... visual effects coordinator: CIS Hollywood
Joshua Jordan ... compositor: CIS Hollywood (as Joshua Charles Jordan)
Bonnie Kanner ... executive producer: Pixel Magic
Kevin Kipper ... CG artist: Pixel Magic
J. Kitazaki ... production assistant: CIS Hollywood (as James Kitazaki)
Casey Leming ... electronic graphics
Gregory D. Liegey ... visual effects supervisor: CIS Hollywood (as Gregory Liegey)
Gregg Lukomski ... visual effects supervisor: Halon Entertainment
George Macri ... visual effects producer: Pixel Magic
Lisa Maher ... visual effects producer: CIS Hollywood
John R. McConnell ... digital compositor: Pixel Magic
Ray McIntyre Jr. ... visual effects supervisor: Pixel Magic (as Raymond McIntyre Jr.)
Robert Minsk ... research and development programmer: CIS Hollywood
Roger Mocenigo ... compositor: XY&Z Visual Effects
Brad Moylan ... digital compositor: Pixel Magic
Julie Orosz ... executive producer: CIS Hollywood
Patrick J. Rodriguez ... concept/storyboard artist / visual effects artist: Halon Entertainment
Ray Scalice ... general manager: Pixel Magic
Dave Simmons ... compositor: CIS Hollywood (as David Simmons)
Danita Slaughter ... coordinator: digital intermediate opticals, EFilm
Neal Sopata ... CG artist: Pixel Magic
Geordie Spradling ... digital compositor: Pixel Magic
John Stewart ... compositor: XY&Z Visual Effects
Dan Tindell ... visual effects artist: Halon Entertainment
Mike Uguccioni ... visual effects supervisor: XY&Z Visual Effects
Juan Carlos Vargas ... CG artist: Pixel Magic
Kyle Yamamoto ... research and development programmer: CIS Hollywood
Donald Fly ... general manager: CIS Hollywood (uncredited)
Danny Garcia ... visual effects artist (uncredited)
Larry Gaynor ... senior paint and roto: CIS Hollywood (uncredited)
Jim Gorman ... digital compositor (uncredited)
Daniel D. Gregoire ... executive: Halon Entertainment (uncredited)
Austin Hiser ... digital compositor: Pixel Magic (uncredited)
Brian Holmes ... systems engineer: CIS Hollywood (uncredited)
Brenda Ilic ... visual effects coordinator (uncredited)
Heather MacPhee ... paint and rotoscope artist: CIS Hollywood (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)

Stunts 

Scott J. Ateah ... stunt coordinator: second unit (as Scott Ateah)
Simon Burnett ... stunt double
Lauro Chartrand ... stunt performer
Connor Dunn ... stunt player
Corry Glass ... stunt double: Jessica Alba
Chad Sayn ... assistant stunt coordinator
Melissa R. Stubbs ... stunt coordinator (as Melissa Stubbs)
Marshall Virtue ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Steven A. Adelson ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera (as Steve Adelson)
Chris Anderson ... rigging grip
Donnie Armstrong ... grip
Geoff Bacchus ... rigging grip: Edmonton
Sergei Bachlakov ... still photographer
Cameron Beck ... best boy rigging grip
Dan Beggs ... company grip: Edmonton (as Daniel E. Beggs)
Jonathan Biley ... company grip: Edmonton
Paul Bougie ... lamp operator
Brian Brook ... camera crane technician
Raimey Casiro ... camera trainee
George Collins ... video assist coordinator
Wayne Collins ... key high rigger: Edmonton
Cary Cooper ... scorpio head technician: Edmonton
Chris Dame ... technocrane operator
Herb DeWaal ... key rigging grip
Shane Geddes ... film loader
Amie Gibbins ... second assistant camera
Peter Grotek ... camera crane technician (as Peter Grottek)
Ian Guns ... technocrane operator
Chris Hajek ... technocrane operator
Grant Hamakawa ... grip
Zack Hamm ... company grip: Edmonton (as Zach Hamm)
Perry Harris ... board operator: Edmonton
David Hartley ... rigging grip: Edmonton
Richard Hebman ... crane operator: lighting
Kevin Humphrey ... rigging grip: Edmonton
Craig Jones ... best boy electric
Peter Kazakoff ... rigging lamp operator
James Liston ... lamp operator (as James Listen)
Casey MacIntyre ... video assist coordinator
Brett Manyluk ... second assistant camera: Edmonton
Peter Markowski ... lamp operator: Edmonton
David McClung ... second unit: best boy electric
Stephen J. McKnight ... first assistant camera: "b" camera (as Steve McKnight) / first assistant camera: Edmonton (as Steve McKnight)
Michael McLellan ... key grip (as Michael McLennan)
Andrew McLeod ... best boy rigging (as Andy MacLeod)
Andy McLeod ... rigging lamp operator (as Andrew J. Macleod)
Triston Nelson ... grip
Brad Oleksy ... best boy grip (as Brad Olesky) / key grip: second unit
Dave Oudshoorn ... rigging grip: Edmonton
Sean Oxenbury ... key rigging gaffer
Jarrett Ozegovich ... company grip: Edmonton
Tom Paleczka ... lamp operator
Andrew Pereszlenyi ... best boy electric
Joe Peters ... rigging lamp operator
Darren Robertson ... playback: video/computer
James Salberg ... camera crane technician / technocrane technician: Edmonton
Ian Seabrook ... first assistant camera
Paul Sheridan ... dolly grip
Kali Smith ... playback: video/computer
Ted Smith ... first assistant camera (as John Edward 'Ted' Smith)
Alan Sorochan ... rigging grip: Edmonton
John Spooner ... camera operator: "b" camera, Edmonton
Ken Starr ... technocrane operator
James Sward ... rigging lamp operator (as James R. Sward)
Paul Thomson ... dolly grip: "b" camera (as Paul Thompson)
David Tickell ... gaffer
Kris Tobiasson ... lighting technician
Andrew Tudge ... rigging lamp operator
Scott Vere ... set wireman
Daniel Volonino ... second assistant camera: "b" camera (as Dan Volonino)
Thomas E. Watson ... generator operator (as Thomas F. Watson)
Barrie Wells ... camera crane technician / technocrane technician: Edmonton
Roger Wells ... best boy rigging
Scott Wells ... scorpio head technician
Mike West ... camera crane technician
Tony Whiteside ... key grip
Al Wightmore ... rigging best boy: Edmonton
Martin Wilde ... key rigging gaffer: Edmonton
Mahlon Todd Williams ... camera operator: "b" camera (as Todd Williams)
Jerrit Wilson ... rigging lamp operator
Kevin Young ... rigging lamp operator (as Kevin Young 'Jelly')
Kurt Zelmer ... best boy rigging

Casting Department 

Shannon Ball ... extras casting assistant: Edmonton
Heike Brandstatter ... additional casting
Judy Cook ... casting assistant
Sandra-Ken Freeman ... extras casting
Coreen Mayrs ... additional casting
Leah Nelson ... casting assistant
Kris Rurka ... extras casting: Edmonton
Alicia Scott ... extras casting assistant
Trica Thompson ... casting assistant (as Tricia Thompson)
Tiffany Mak ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Gail Barrett ... assistant costume designer
Derek J. Baskerville ... costumer: prep (as Derek Baskerville)
Phuong Chau ... seamstress
Luisa Dalmagro ... costumer: prep (as Luisa Dal-Magro)
John Dennison ... truck costumer
Sondra Durksen ... costume coordinator
Debbie Geaghan ... set supervisor
Silke Guglielmo ... truck costumer
Grace Keating ... costumer: prep (as Grace M. Anderson)
Lori Kenny ... set costumer (as Lori Kenney)
Lynnette Kuchera ... extras costumer: Edmonton (as Lynette Kuchera)
Susanne Milka ... costumer: prep (as Susie Milka)
Kieu Nguyen ... cutter
Lorraine Price ... extras costumer: Edmonton
Sultana Salampissis ... seamstress (as Sultana Salampassis)
Maria Skeys ... set supervisor (as Maria L. Skeys)

Editorial Department 

Bryan Cantrall ... on-line editor
Jenny Cho ... post-production assistant
Marisa Clayton ... post-production project manager
Elona Culwell ... post-production project coordinator
Beth Dewey ... digital intermediate producer: EFilm (as Elizabeth Dewey)
Cortney Haile ... post-production coordinator
Saj Jayasinghe ... laboratory contact: Deluxe
Skip Kimball ... on-line colorist
Paul Klassen ... assistant editor: Canada
Natasha Leonnet ... digital intermediate colorist: EFilm
Marc Lulkin ... digital color assist
Carmen Morrow ... editorial production assistant
Robert E. Phillips ... assistant digital intermediate producer: EFilm (as Robert Phillips)
Tom Reiser ... digital intermediate colorist assistant: EFilm
Alain J. Romi ... first assistant editor
Stephen R. Sheridan ... laboratory color timer: Deluxe (as Steve Sheridan)
Lisa Tutunjian ... digital intermediate editor: EFilm

Music Department 

Parker Baggett ... music publishing administrator: Lionsgate
Diana Beas ... music copyrights: Lionsgate
Terri DiPaolo ... music legal: Lionsgate
Chris Fagot ... soundtracks: Lionsgate
Jay Faires ... music supervisor / president of music: Lionsgate
David Falzone ... music consultant: Lionsgate
Jeanne Fay ... music clearance: Lionsgate
Tricia Holloway ... additional music supervisor / music executive
Charles Martin Inouye ... temp music editor
Mateo Laboriel ... electronic music programmer
Bryan Lawson ... music editor (as Bryan Elliot Lawson)
Ernest Lee ... music recording engineer
Thomas D. Mahoney ... music coordinator
Michelle Pullman ... assistant: president of music, Lionsgate
Michael Stern ... score mixer / score recordist
Jeanette Surga ... music editor
Jesse Voccia ... electronic music programmer
JJ Wiesler ... composer: additional music
Sam Zeines ... music editor

Transportation Department 

Larry Abbott ... driver
Jim Bain ... driver: Edmonton
Robert Buxton ... transportation captain (as Bob Buxton)
Terence Chase ... driver
Tom Davis ... driver
Dave Driscoll ... driver
Ely El-Skaf ... driver (as Elias El-Skaf)
Dennis Fitzgerald ... transportation captain: Edmonton
Andy Gilmore ... operator: camera car
Nigel Habgood ... driver
Dave Henderson ... driver: Edmonton
Shawn Henter ... driver: Edmonton
Glen Hunter ... driver: Edmonton (as Glenn Hunter)
Les Joyner ... driver
Sean Kennedy ... driver
James Kish ... driver: Edmonton
Dan Lawrence ... driver
Don Lawrence ... driver
Bruce McGregor ... driver: Edmonton
Gord McMillan ... transportation coordinator
Lori Merchant-O'Dwyer ... driver
Damien Milord ... driver
Terry Noble ... driver
Bob Roberts ... driver
Bruce Scott ... driver
Robert Stanhope ... driver
Graeme Tait ... transportation captain
Larry Tardif ... driver: insert car
Bob Thorner ... transportation captain
Kathi Vold ... driver: Edmonton (as Kathleen Vold)
Ross Wilkinson ... driver

Other crew 

Wendy L. Adjoury ... second assistant production coordinator
Charlyn Adkins ... vice president of business and legal affairs: Lionsgate
Thomas Affolter ... production assistant
Hannah Rita Rose Amar ... production assistant
Stephen Apostolina ... adr cast (as Steve Apostolina)
Rob Archibald ... production assistant
Kim Arnott ... financial consultant
Julie Ayers ... assistant: Barry Katz
Brent Badger ... production assistant
Bree Bailey ... assistant: Michael Paseornek
Kurt Bailey ... adr cast
Cassandra Barbour ... rights and clearances: Entertainment Clearances, Inc.
Patricia Barry ... script supervisor (as Pat Barry)
Nick Bergstedt ... location scout
Kerri Boyce ... payroll accountant
Suzanne Boychuk ... penguin wrangler
Peter Buryn ... security guard: Edmonton
Jennifer M. Byrne ... post payroll accountant
Evan Chan ... production assistant
Jake Chapman ... assistant location manager: Edmonton
Keith Church ... caterer: Edmonton
Sarah Collins ... first assistant production coordinator
Kevin Colyn ... chef: Edmonton
Dale Cornick ... first assistant accountant
Jason Crosby ... marine coordinator
Taryn Dakha Malco ... stand-in: Cam (as Taryn Dakha)
Ramona Dawe ... assistant craft service
Adris Debarge ... assistant: Tracey Edmonds
Geoffrey Dodd ... location trainee
Joe Domijan ... maintenance
E. Laura Dunkelgrun ... assistant: Brian Volk-Weiss (as Laura Dunkelgrun)
Jonathan Duquette ... assistant chef: Geoff The Chef Ltd.
Yon Elvira ... supervisor of assets and unit publicity: Lionsgate
Wesley Emms ... production assistant
Whitney Evans ... assistant: Robert Melnik, Lionsgate
Les Ford ... computer playback designer
Leila Fritz ... accounting assistant
Terri Garbutt ... production coordinator
Elise Gaylie ... cast assistant
Josh Goldenberg ... assistant: Mike Karz
Brandon Gonzales ... cast assistant
Matt Granger ... assistant: Mark Helfrich
Sarah Greenberg ... co-president of theatrical marketing: Lionsgate
Sybille Gries ... accounting assistant
Michael Grigsby ... production accountant
Kerry Hansen ... horse wrangler
Greg Hanson ... horse wrangler
Rick Heal ... tutor / welfare worker
Liam Hearne ... post-production accountant
Frederick Heartline ... office production assistant
Mike Helms ... location scout
Bridget Hoffman ... adr cast
Rick Imeson ... set security
Bill Jacks ... contract administrator: Lionsgate
Amber Jardine ... third chef: Geoff The Chef Ltd.
Natalie Kangropool ... accounting assistant
Mark Kaufman ... production executive
Melanie Krinsky ... production financing provider: Bank Leumi USA (as Melanie L. Krinsky)
Willan Leung ... production assistant
Benjamin Luk ... daily production assistant
Amanda Lussier ... penguin wrangler
Daniel MacArthur ... assistant: Donna Sloan, Lions Gate Films
Dominic Main ... assistant location manager
Sonal Malliah ... penguin wrangler
Nelle Meers ... assistant craft service: Edmonton (as Nell Meers) / assistant first aid: Edmonton (as Nell Meers)
Robert M. Melnik ... executive vice president: business & legal affairs, Lionsgate (as Robert Melnik)
Carol-Lynne Michaels ... assistant: Mike Karz
Kerry Michelle ... adr cast
Robert Milicevic ... security
Kelsey T. Morgan ... adr cast (as Kelsey Morgan)
Nadine Moser ... production assistant
Tim Moshansky ... location scout
Heidi Brook Myers ... adr cast (as Heidi Brooke Meyers)
Alexander Nicolas ... marketing
Tracy Noga ... production assistant: Edmonton
Alli Nowak ... background coordinator
Laura Obenaus ... assistant: Ogden Gavanski
Chris Olech ... stand-in: Charlie
Tim Palen ... co-president of theatrical marketing: Lionsgate
Jessica Pennington ... adr cast (as Jessica Pennington)
Hernany Perla ... assistant: John Sacchi
Grant Peters ... third chef: Geoff The Chef Ltd.
Angela Petersen ... penguin wrangler
Holly Pinder ... key production assistant
Jacqueline Pinol ... adr cast
Juan Pope ... adr cast
Karen Powell ... production services
Virginia Powers Hendry ... credits coordinator: Lionsgate (as Gina Powers)
Donna Ready ... penguin wrangler
Arden Rhine ... production assistant
Emily Rice ... post-production accountant
Michael Riley ... assistant chef: Geoff The Chef Ltd. (as Mike Riley)
Michael Roberts ... location manager
Tyler Robinson ... assistant chef: Geoff The Chef Ltd.
Derrick Rodger ... key production assistant (as Derrick Roger)
Kinnon Ross ... key production assistant
Michelle Ruff ... adr cast
Mandie Rush ... production financing provider: Bank Leumi USA
Jillian Rutledge ... penguin wrangler
Brian Sepanzyk ... production assistant
Laura Sevier ... rights and clearances: Entertainment Clearances, Inc.
Randy Sexsmith ... production assistant: Edmonton
Justin Shenkarow ... adr cast
Rhonda Simpson ... assistant craft service (as Ronalda Simpson)
Clair Skill ... assistant chef: Geoff The Chef Ltd. (as Claire Skill)
Donna Sloan ... executive vice president: Lions Gate Films
Brian Stapanzic ... production assistant: Edmonton
Christopher K. Stenberg ... video/computer playback operator
Karly Stilling ... production assistant
Jonas Stolpe ... electronic press kit
W.K. Stratton ... adr cast
Susan Strubin ... craft service
Pepper Sweeney ... adr cast
Graeme Tait ... set security
David Tamkin ... assistant location manager
Tammy Tamkin ... key production assistant (as Tammy Nielsen)
Khene Tan ... key production assistant
Darren Taylor ... penguin wrangler
Rachael Taylor ... background coordinator (as Rachel Taylor)
Randy Thomas ... office production assistant
Shawn Timoteo ... assistant chef: Geoff The Chef Ltd.
Geoff Titcomb ... chef: Geoff The Chef Ltd.
Bill Vigars ... unit publicist
Danny Virtue ... horse wrangler
Rachel Viszmeg ... craft service: Edmonton / first aid: Edmonton
Vance Wagner ... sous chef: Edmonton
Ron Wakaluk ... location scout
Dal Watson ... third chef: Geoff The Chef Ltd.
June B. Wilde ... dialogue coach
Darcy Woodley ... animal provider: Woodley's Wildlife
Steve Woodley ... animal provider: Woodley's Wildlife / wrangler: dove
Desiree Young ... location scout
Chris Zerwas ... development administrator: Lionsgate
Kody Zimmermann ... day office production assistant
Izabella Zubek ... location scout
Kevin Du Toit ... executive: Halon Entertainment (uncredited)
Cody Klop ... voice-over (uncredited)
Daniel Volonino ... body double: Dan Folger (uncredited)
Darcy Woodley ... animal trainer (uncredited)
Dylan Gray Woodley ... animal trainer (uncredited)

Thanks 

Larry Abbott ... in memory of
Matt Granger ... acknowledgment: creator, karaoke and dental videos

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page