Edit
Death Race (2008) Poster

(2008)

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul W.S. Anderson

Writing Credits (WGA)  

Paul W.S. Anderson ... (screenplay)
 
Paul W.S. Anderson ... (screen story)
 
Robert Thom ... (1975 screenplay Death Race 2000) and
Charles B. Griffith ... (as Charles Griffith) (1975 screenplay Death Race 2000)
 
Ib Melchior ... (1975 story Death Race 2000)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
14K
...
Joe's Navigator
...
Joe's Navigator
...
Joe's Navigator
...
...
Neo Nazi
Bruce McFee ...
Old Timer
Cory Fantie ...
Disgusted Worker
Russell Ferrier ...
Angry Worker
Anna-Marie Frances Lea ...
Nasty Teller (as Anna Marie Frances Lea)
...
Hennessey Tech
...
Frankenstein (voice)
Dick Ervasti ...
Commercial (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Disgruntled Inmate #6 (uncredited)
...
Siad (uncredited)
...
Policeman #1 (uncredited)
...
Pachenko's Navigator (uncredited)
Lydie Bounay ...
BMW Navigator (uncredited)
...
Carson (uncredited)
...
14K's Navigator (uncredited)
Carolyn Day ...
Colt's Navigator (uncredited)
...
Trans Am #2 Navigator (uncredited)
...
Pachenko's Goon (uncredited)
Jere Gillis ...
Policeman #2 (uncredited)
Nathalie Girard ...
Boattail Navigator (uncredited)
Larry Goldstein ...
Disgruntled Inmate #5 (uncredited)
Brock Lesnar ...
Prisoner (uncredited)
...
Prison Guard - 2008 (uncredited)
...
Steel Factory Worker (uncredited)
...
Grimm's Navigator (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Paul W.S. Anderson ... producer
Jeremy Bolt ... producer
Roger Corman ... executive producer
Don Granger ... executive producer
Dennis E. Jones ... executive producer
Ryan Kavanaugh ... executive producer
Paula Wagner ... producer

Music by 

Paul Haslinger

Cinematography by 

Scott Kevan ... director of photography

Film Editing by 

Niven Howie

Casting By 

Scot Boland
Victoria Burrows
Robin D. Cook
Helene Rousse

Production Design by 

Paul D. Austerberry ... (as Paul Denham Austerberry)

Art Direction by 

Nigel Churcher
Michele Laliberte

Set Decoration by 

Paul Hotte ... key set decorator

Costume Design by 

Gregory Mah

Makeup Department 

Caroline Aquin ... tattoo makeup supervisor
Annie Binette ... assistant hair stylist
Michel Bougie ... prosthetic effects technician
Julie Brisebois ... makeup artist: tattoos & scars
Annick Chartier ... key makeup artist
Nelson Dacosta ... makeup effects: second unit (as Nelson Da Costa)
Stephania Gambaroff ... makeup artist: tattoos & scars
Bruno Gatien ... prosthetic effects technician
Christophe Giraud ... assistant makeup artist
Corald Giroux ... key hairdresser
C.J. Goldman ... prosthetic makeup supervisor
Marifrance Guy ... makeup artist: tattoos & scars (as Marie-France Guy)
Alexander Hansen ... makeup artist: tattoos & scars (as Alex Hansen)
Kelly Jefferson ... hair stylist: Ms. Allen (as Kelley Gore Jefferson) / makeup artist: Ms. Allen (as Kelley Gore Jefferson)
Christopher Kralik ... makeup department runner
Sophie Labrecque ... assistant hair stylist
Gaétan Landry ... co-hair department head / hair stylist
Jonathan Lavallée ... makeup artist: tattoos & scars
Serge Lavigueur ... special makeup effects artist
Mélanie Lavoie ... assistant hair stylist
Max Leduc ... prosthetic effects coordinator
Louise Mignault ... makeup artist
Julie Mignot ... makeup artist: tattoos & scars
Manon Miserany ... assistant hair stylist
Adrien Morot ... prosthetics shop assistant
Sabin Paradis ... assistant hair stylist
Guy Paré ... assistant hair stylist
Doris Pludowski ... assistant hair stylist
Ronald J. Rolfe ... assistant hair stylist (as Ron Rolfe) / key hairdresser: second unit (as Ron Rolfe)
Marie Régimbald ... assistant makeup artist (as Marie Regimbald)
Shawn Stevenson ... prosthetic effects technician
Mark Unterberger ... prosthetic effects technician (as Marc Uterberger)
Fanny Vachon ... makeup artist
Claudie Vandenbroucque ... assistant makeup artist
Anthony Veilleux ... tattoo design
Olivier Xavier ... makeup artist: tattoos & scars

Production Management 

Daniel Auclair ... production manager: second unit
Paul Boutin ... unit manager
Stéphane Doyon ... assistant unit manager
James K. Jensen ... post-production supervisor
Byron A. Martin ... unit production manager: pre-production
Adam Merims ... unit production manager: additional photography

Second Unit Director or Assistant Director 

Alexandre Bernard ... third assistant director: second unit
Julie Bougie-Boyer ... third assistant director
Alexandrine Bourdouxhe ... third assistant director: second unit
Stéphane Byl ... second second assistant director
Johanne Caporicci ... second assistant director
Mark Carter ... second assistant director: additional photography (as Mark P. Carter)
Marie-Claire Desorcy ... third assistant director: splinter/action unit
Robbie Ditchburn ... first assistant director: splinter/action unit (as Robert Ditchburn)
Martin Doepner ... third assistant director: second unit
Geneviéve Duguay ... second second assistant director
Jean-François Duplat ... third assistant director: second unit
Mark Egerton ... first assistant director (as Mark Philip Egerton)
Richard L. Fox ... first assistant director: additional photography
Angèle Gagnon ... second assistant director: second unit
Alexander H. Gayner ... first assistant director: second unit (as Alexander Gayner)
Jacinthe Hamelin ... additional third assistant director
Matthew Jemus ... first assistant director: action unit
Caroline Landry ... second second assistant director: splinter/action unit
Natalia Ortelli ... third assistant director
Kelly Anne Patterson ... second assistant director
Spiro Razatos ... second unit director
Evelyne Renaud ... additional third assistant director
Niven Howie ... additional unit director (uncredited)

Art Department 

Vincent Aird ... assistant art director
Serge Archambault ... head scenic painter
Donald Beaulieu ... set dresser
Harald Belker ... concept illustrator
Pierre Bellemare ... set dresser
Brent Boates ... illustrator
Manon Boucher ... art department sculptor / mask fabricator
Richard K. Buoen ... concept illustrator
Lars Canty ... assistant art director
Annie Carpentier ... props buyer
Frederic Chamoro ... set dresser
David Thomas Cooper ... leadman: additional photography
David Cotten ... draftsperson
Stephen Craig ... scenic artist
Isabelle Côté ... graphic designer
Joshu de Cartier ... set designer
Ivelin Demirov ... painter
Jean Desroches ... set dresser
Jason Detheridge ... prop builder
Kevin Farrell ... storyboard artist
David G. Fremlin ... set designer
Vincent Morin Gagnon ... set dresser (as Vincent Morin)
Vincent Gingras-Liberali ... assistant art director
Erik Gosselin ... art department sculptor / mask fabricator
Ronny Gosselin ... model supervisor
Marc-Andre Jalbert ... set dresser
Patrick Janicke ... car designer
Sanford Kong ... concept illustrator
Hans Laliberté ... art department coordinator assistant
Félix Larivière-Charron ... assistant art director
Raymond Larose ... set designer
Ryan Louagie ... props builder
Cristian Monaldi ... welder: sculptor
Trong-Kim Nguyen ... concept illustrator
Camille Parent ... assistant art director
Réal Paré ... art department buyer / art department runner
Barton Rendulic ... concept illustrator
Rosalie Rioux-Massé ... dummy wrangler
Jean-Michel Rossignol ... mask fabricator
Doris Simard ... art department coordinator
Douglas Slater ... first assistant art director
Grant Swain ... property master
Lucie Tremblay ... set designer
John Chang ... machine gun mold maker (uncredited)
Steven Dawley ... props builder (uncredited)
Jonathan Graham ... prop builder (uncredited)
Carlos Henriques ... prop builder (uncredited)
Michael Hentges ... on-set scenic (uncredited)
Jordan Jordanov ... character design concept (uncredited)
Sheilagh McGrory ... machine gun mold maker (uncredited)

Sound Department 

Coll Anderson ... sound effects designer / sound effects editor
Steve Baine ... foley artist
Stephen Barden ... supervising sound editor
Wade Barnett ... adr recordist
Phillip Blackford ... assistant music editor
Alex Bullick ... sound effects editor
Eddie Bydalek ... sound mix technician
Robert Carr ... sound mix technician
Gregory Martin Clayton ... boom operator
Don Cohen ... location sound recordist
Jonathan Olivier Comtois ... assistant sound
Paul Drenning ... adr mixer
Christopher Fina ... adr mixer
Frank Fleming ... sound recordist
Nick Foley ... adr mixer
Jeff Gomillion ... adr mixer
Rose Gregoris ... first assistant sound editor
Gina Gyles ... foley assistant
Matthew Harrold ... assistant sound effects recordist
Hugo Jeffreys ... adr recordist
Chris Jenkins ... sound re-recording mixer
Greg LaPlante ... digital mastering
Rhys Maitland-Jones ... sound mix technician
Mitchell Marziali ... sound
Frank A. Montaño ... sound re-recording mixer
Beauxregard Neylon ... adr mixer
Peter Persaud ... foley recordist
Jill Purdy ... dialogue & adr editor
Nathan Robitaille ... sound effects editor
Philip Rogers ... adr recordist
Matt Snedecor ... assistant sound effects recordist
Andy Welker ... adr recordist
Tyler Whitham ... trainee assistant sound editor
CJ DeGennaro ... sound effects editor (uncredited)
Mark Sheffield ... sound mix technician (uncredited)

Special Effects by 

Marc Auclair ... special effects assistant: second unit
John S. Baker ... special effects foreman / special effects technician: second unit (as John Baker)
Luc Belzile ... special effects fabricator
Zakarie Berube ... on-set special effects
Gaspar Brabant ... special effects bestboy
Al Broussard ... special effects supervisor: second unit (as Alfred Broussard)
Kevin Carter ... special effects contact lenses
Jean-Nicolas Clarizio ... on-set special effects
Stephane Comtois ... on-set special effects
Louis Craig ... special effects supervisor
Pierre Côté ... special effects foreman / special effects technician: second unit
Stéphane Dalpé ... special effects runner
Jean-Martin Desmarais ... special effects designer
François Dion ... on-set special effects
Simon Dufour ... special effects fabricator
Peter Ejupovic ... special effects crew
Karim El Fassi ... special effects assistant coordinator
André Fortin ... special effects technician
Lucinda Foy ... special effects technician: second unit
Stephen Gilbert ... special effects department coordinator
Don Goldman ... pyrotechnician: second unit
Guylaine Gosselin ... special effects assistant
William N. Greene III ... special effects technician: second unit (as William Greene III)
Bernard Guay ... special effects runner
Jason Hansen ... special effects foreman / special effects technician: second unit
Luc Houle ... on-set special effects
Colin Hunter ... on-set special effects
Éric Hébert ... on-set special effects (as Erick Hebert)
Marc Jobidon ... special effects draftman
Alexandre Juneau ... special effects draftman
Steven D. Kline ... senior pyrotechnician (as Steven Kline) / special effects technician: second unit (as Steve Kline)
Art Klodkowski ... effects car fabricator
Kaz Kobielski ... on-set special effects coordinator / special effects foreman
Mark Koivu ... special effects designer
Maxime Ladouceur ... special effects draftman
André Laforest ... special effects senior technician
Martin Laneuville ... special effects fabricator: car interiors
Jacques Langlois ... head pyrotechnician
Geneviève Legault ... special effects assistant department coordinator
David Loveday ... special effects technician
Annie Lévesque ... special effects
Kirk Middleton ... on-set special effects
Jean-François Monette ... special effects technician: second unit
Assadou Mwumvaneza ... special effects support crew
Erick Nyhuis ... special effects support crew
Mary Palangiewicz ... first assistant
Pascal Pelletier ... special effects assistant
Joshua Pinney ... special effects foreman / special effects technician: second unit (as Josh Pinney)
Brent Radford ... first armourer
Thomas Rasada ... special effects coordinator: second unit (as Tom Rasada)
Mark Rice ... pyrotechnics foreman
Sylvie Rosenthal ... special effects crew coordinator
Sebastien Roussel ... pyrotechnician
Robert Simokovic ... special effects foreman: second unit
Violette A.-M. Soucisse ... special effects
Lino Stavole ... special effects technician: KNB Effects Group/ Lifecast technician mold department
Ken Tarallo ... special effects
Luc Therrien ... special effects technician
Luke Valentine ... mechanic
Kenneth Van Order ... special effects foreman
Gary Venters ... assistant moulder
Antonio Vidosa ... special effects technician
Julien Vidosa ... special effects support crew
Tim Walkey ... special effects foreman / special effects technician: second unit
David Wood ... special effects foreman / special effects technician: second unit

Visual Effects by 

Saxena Abhishek ... animator
Mathieu Archambault ... digital compositor
Mandy Au ... lighter
Ioan Balcosi ... compositor
Sarah Barber ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Barb Benoit ... digital compositor
Dennis Berardi ... visual effects supervisor
Cheyenne Bloomfield ... visual effects producer: Tantrum Visual Effects and Design
Dominik Bochenski ... digital compositor: Tantrum Visual Effects and Design
Mike Borrett ... visual effects production manager: Mr. X Inc. (as Michael Borrett)
Jean-Christophe Boue ... digital compositor: Mr. X
Kyle Boylen ... digital compositor
Wayne Brinton ... digital compositor
Ayo Burgess ... texture & lighting artist: Mr. X Inc.
Elika Burns ... roto/paint supervisor: CIS Hollywood
Luke Butler ... digital compositor: lipsync
Zac Campbell ... digital compositor
Jeff Capogreco ... digital effects artist / lighting supervisor
Dan Carnegie ... animator
Kris Carson ... screens designer: Mr. X / sequence lead: Mr X
Andy Chan ... visual effects compositor: Mr. X Inc.
Hubert Chan ... animator
Vasistha Chawda ... visual effects artist
Richard Chiu ... digital compositor
Ovidiu Cinazan ... digital compositor
Patrick Clancey ... digital opticals
Chris De Souza ... animator
Yoshi DeHerrera ... visual effects artist: 3D scanning & modeling
Simon Devault ... digital compositor: RodeoFX
Jeremy Dineen ... visual effects animator: Mr. X Inc
Laura Dittmann ... visual effects production assistant
Thai Son Doan ... compositor
Anand Dorairaj ... digital compositor
Amélie Dubois ... digital compositor
Danny Duchesneau ... digital compositor
Mike Duffy ... digital compositor / flame artist: Mr X Inc.
Gus Duron ... digital opticals editor
Peter Dydo ... animator
Jason Edwardh ... sequence lead
Shawn Esposito ... digital compositor
Nina Fallon ... digital effects producer: Rodeo FX
Saeed Faridzadeh ... digital compositor: Mr. X
David Fix ... senior systems administrator: Mr. X Inc
Anne Foged ... digital compositor
Andrei Gheorghiu ... digital compositor
Mohamed Ghouse ... digital compositor
Matt Glover ... visual effects production assistant
Jason Gougeon ... modeling lead: Mr. X Inc.
Matt Greenwood ... digital compositor: Tantrum Visual Effects and Design
Roopesh Gujar ... visual effects production manager: Anibrain
Annu Gulati ... digital artist
Victoria Holt ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Noel Hooper ... digital compositor
Timo Huber ... digital compositor
Andras Ikladi ... fx technical director
Anna Joukova ... digital compositor: Tantrum Visual Effects and Design
Sushil Kalyanshetti ... digital effects artist
Dushyant Kashyap ... digital effects artist
Karen Kriss ... visual effects producer
Mike Kwan ... digital compositor
Raphael Lacoste ... digital matte artist
Eric Lacroix ... digital artist / lighter
Isabelle Langlois ... digital effects producer: Mr. X Inc.
Ethan Lee ... effects animator
Mai-Ling Lee ... visual effects artist: modeling and texturing
Shun Sing Edward Lee ... sequence lead
Jackson Li ... digital artist: modeling and texturing
Elliot Mallon ... digital artist: modeling and texturing
Haydn Masuda ... digital artist
Matt Maziersk ... visual effects artist: modeling and texturing
Ramesh G. Meena ... digital effects artist
Bhavik Mehta ... digital compositor
Douglas Melville ... visual effects coordinator (as Doug Melville)
Sean Mills ... visual effects artist: modeling and texturing
Daniel Mizuguchi ... sequence and animation supervisor
Jaideep Mohan ... digital compositor
Sébastien Moreau ... digital effects supervisor: Rodeo FX
Jesh Murthy ... sequence lead: Anibrain / visual effects
Payankulath Nandakumar ... head compositor
Julia Neighly ... visual effects producer: CIS Hollywood (as Julia Gaudette)
Pete O'Connell ... digital compositor
Christophe Pacaud ... digital compositor
Hojin Park ... digital compositor
Junsoo Park ... visual effects artist: modeling and texturing
Anil Patadé ... visual effects accountant (as Anil R. Patadé)
Merik Pelletier ... computer playback artist
Rob Phillips ... visual effects production assistant
Jonathan Piche-Delorme ... digital compositor: RodeoFX
Vincent Poitras ... digital compositor: RodeoFX
Sebastien Proulx ... compositor / visual effects production assistant
Kevin Quatman ... digital effects supervisor: Mr X / visual effects on-set lead
Matt Ralph ... animator / digital artist
Dominic Remane ... lighting lead: Mr X Inc / sequence lead: Mr X Inc.
Vishal Rustgi ... digital compositor
Ankur Sachdev ... digital compositor
Paul Saint-Hilaire ... digital compositor: Nuke
Mohit Salunke ... digital compositor
Abhishek Saxena ... animator: Mr X: Inc.
Matt Schofield ... matte painter
Jerry Seguin ... digital compositor
Carolyn Shelby ... digital compositor
Sally Sherwood ... digital compositor
Safia Siad ... visual effects production assistant
Kyle Sim ... digital compositor: Tantrum Visual Effects and Design
Ben Simons ... effects animator / senior technical supervisor
Marc Smith ... 3D laser scanning
Gavin Soares ... animator
Laurent Spillemaecker ... Flame artist: RodeoFX
Frederic St-Arnaud ... digital matte artist
Jim Su ... animation rigger: Mr X: Inc. / animator
Ravindra Tamhankar ... visual effects artist
Christa Tazzeo ... additional visual effects
Bryan Thombs ... lighting technical director / title designer
Sebastien Veilleux ... digital compositor
Armando Velazquez ... digital compositor
Jonathan Veltman ... 3d artist
Pat Wakefield ... digital compositor (as Patrick Wakefield)
Aaron Weintraub ... pipeline supervisor: Mr. X
Brianne Wells ... vfx editor: Mr. X Inc.
Fiona Campbell Westgate ... visual effects producer
Clement Yip ... animator
Kyle Yoneda ... effects animator
Wojciech Zielinski ... sequence lead: Mr X Inc
Joe Hathaway ... digital preview colorist (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)

Stunts 

Abdul Ayoola ... stunts
Gary Baxley ... stunts (as Gary Baxley-Nok)
Jonathan Bergeron ... stunts
Guy Bews ... stunt performer
Marcello Bezina ... stunt performer
Melantha Blackthorne ... stunts
Hubert Boorder ... stunts
Lydie Bounay ... stunt performer
Andy Bradshaw ... stunt performer
Bob Brown ... stunt coordinator: additional photography
Bobby Brown ... stunt driver
Alain Bérard ... stunt performer / stunts
Alexandre Cadieux ... stunt performer
Shane Cardwell ... stunt driver
Jason Cavalier ... stunts
Ruth Chiang ... stunts
Mike Chute ... stunts
Neon Cobran ... stunt performer
Gilbert B. Combs ... stunts (as Gil Combs)
Erik Cord ... stunts
John-sebastien Cote ... utility stunts
Phil Culotta ... fight coordinator
Stéphane Dargis ... stunts
Carolyn Day ... stunts
Marie France Denoncourt ... stunt performer
Cosette Derome ... stunt double
Miguel Dugal ... stunts
Jim Dunn ... stunts
Marc Désourdy ... stunt driver
Flint Eagle ... stunts
Eddie J. Fernandez ... stunt performer
Ezra Franklyn ... stunt performer
Jean Frenette ... utility stunts
François Gauthier ... stunts
Nicole Germain ... stunts
Andy Gill ... stunt coordinator
Jack Gill ... stunt driving double Jason Statham
Jere Gillis ... stunts
Nathalie Girard ... stunt performer
Johnny Goar ... stunts
Justin Rodgers Hall ... stunt driver
Tyler Hall ... stunt double: 14K / stunt driver
Basia Jasinski ... stunts (as Barbara Basia Jasinski)
Stéphane Julien ... stunt double
Jimmy Kaminsky ... stunt driver
Tracy Keehn-Dashnaw ... stunts
Kevin Kelsall ... stunts
Patrick Kerton ... stunts
André Laperrière ... stunt rigger / stunts / utility stunts
Gilbert Larose Jr. ... helicopter rappel / stunt driver
Stéphane Lefebvre ... stunt driver
Thomas Luccioni ... stunt performer
David McKeown ... stunt coordinator: Montreal (as Dave McKeown)
Erick Meslier ... stunts
Nancy-Ann Michaud ... stunts
Gaston Morrison ... stunts
Shawn C. Orr ... stunt driver
Allan Padelford ... stunt driver
Louis Paquette ... stunt double: Max Ryan
Jan Pivon ... stunts
Alexandre Prefontaine ... stunt double: old timer
Spiro Razatos ... stunt coordinator
Nicholas Rich ... stunt driver
David Rigby ... stunt driver
John Ross ... stunt performer
Sharlene Royer ... stunt performer
Stephano Sbrega ... utility stunts
Nigel Scantlebury ... stunts
Michael Scherer ... stunt driver (as Mike Scherer)
Peter Seaborn ... stunts
Javier Segura ... stunts
Robert Simokovic ... stunts
Philippe Souvay ... stunt rigger
Greg Tracy ... stunts
Evalina Turpin ... stunt double
Tim Walkey ... stunt driver
Agnieshka Wnorowska ... stunts
Tom Glass ... truck action (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jean-François Abran ... lighting technician
Robert B. Baylis ... key grip (as Robert Bruce Baylis) / key grip
Geoffroy Beauchemin ... camera operator
Jean-Philippe Bernier ... camera loader
Patrick Bernier ... first assistant camera
Sylvain Bernier ... gaffer
Chris Bertrand ... electrician
Alain Bourassa ... video assist operator
Frédéric Chamberland ... camera operator
Louis Cloutier ... electrician
Roberto W. Contreras D. ... camera operator: action unit
François Daignault ... camera operator: "a" camera
Jean-François Dasylva-LaRue ... lighting technician
Cylvan Desrouleaux ... first assistant camera: second unit
Kelly Diehl ... libra head technician
Scott Drinon ... dolly grip
Scott Dropkin ... remote camera technician: sparrow head
David Dubé ... lighting technician: second unit
Sylvaine Dufaux ... camera operator: "b" camera
Mathieu Décary ... first assistant camera: "b" camera
Thierry Fargeau ... second assistant camera: "b" camera second unit
Claude Fortin ... second unit
Chloe Giroux ... second assistant camera
Dan Goyens ... lighting technician
Peter Graf ... aerial camera system tech super g
Josh Greer ... camera
Stephanie Girard Hamelin ... video assist operator
John Harris ... best boy rigging electrician
David Hatin ... rigging electrician
Kevin Kennedy ... key grip: reshoots
Steve Koster ... aerial director of photography
Christopher Kralik ... lighting technician
Rhyce Langker ... daily grip
Robert Lapierre Jr. ... best boy grip
Eric Leach ... camera operator: "a" camera, Los Angeles
Jean-Baptiste LeConte ... lighting technician: additional photography
John Lewin ... gaffer
Patrick Lima ... crane operator: second unit
Kenneth MacKenzie ... key grip / key grip: second unit
Brad MacLean ... dolly grip: second unit
Dominic Mainl ... first assistant camera: "a" camera, Los Angeles
Alfonso Maiorana ... additional operator
Pierre Malo ... set electrician: second unit
Chuck May ... grip: reshoots
BJ McDonnell ... camera operator: Los Angeles
Maurice K. McGuire ... camera operator
Johnny Medeiros ... video assist engineer: additional photography
Igor Meglic ... director of photography: second unit
Luke Miller ... lighting technician: additional photography
Reil Munro ... grip
Henri Normand ... rigging electric
Dominic Pigeon ... video assist operator: splinter unit VFX
Dominic Prevost ... daily grip
Dany Racine ... first assistant camera: "a" camera
Patrick Redmond ... supertechnocrane technician
Martin Renaud ... grip
Alain Rousseau ... second assistant camera
Mathilde Savard-Cloutier ... second assistant camera
Jeff Scott ... best boy electrician
Takashi Seida ... still photographer
Fulton Singleton ... additional dolly grip
Robert Stecko ... camera operator: action unit
Matthew Thiemann ... lighting technician: additional photography
Louis P. Thybulle ... camera operator
Jean-Francois Tousignant ... second assistant camera: action unit
Jason Tubbs ... moto arm operator
Daniel Villeneuve ... camera operator: "c" camera
Stephane Boisvert ... daily generator operator (uncredited)
Gerry Prévost ... rigging grip (uncredited)

Animation Department 

Saxena Abhishek ... animator
Jordan Jordanov ... artist
Jonathan Wolfe ... main title animator

Casting Department 

Tineka Becker ... casting associate
Terry L. Lamfers ... casting executive (as Terry Lamfers)
Elaine Mani Lee ... casting intern (as Elaine Lee)
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting
Mona Slomsky ... casting assistant
Johanne Titley ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Fabienne April ... extras wardrobe mistress
Sophie Beasse ... key wardrobe dresser
Blanche-Danielle Boileau ... costume supervisor (as Blanche Boileau)
Niamh Butler ... seamstress
Hélène Bélanger ... extras dresser
Rosalie Clermont-Bilodeau ... costumer
Sylvie Dagenais ... dresser
Henry Fong ... costume illustrator
Chloé Giroux-Bertrand ... costume breakdown artist
Véronique Marchessault ... wardrobe assistant
Simonetta Mariano ... costume supervisor
Sylvie Roy ... assistant extras dresser
Martine Seguin ... dresser
Jean Théberge ... wardrobe runner
Hisami Yamamoto ... assistant costume designer

Editorial Department 

Kenny Becker ... color timer
Tavia Charlton ... digital intermediate production manager
Joe Hathaway ... digital preview timer
Michael Hatzer ... digital intermediate colorist (as Mike Hatzer)
Mark Herman ... visual effects editor
Bill Holley ... colorist: dailies
Ben Howdeshell ... first assistant editor
Chris Jensen ... senior digital colorist assist
David Kern ... additional editor
Christian Prejza ... digital intermediate producer
Dallas Puett ... additional editor
Anthony Rosc ... assistant editor
Peter G. Smith ... assistant editor
Lisa Tutunjian ... digitial intermediate editor

Music Department 

Kevin Banks ... music editor: temp music
Joe Barresi ... score mixer
Phillip Blackford ... score mix technician
Mark Cally ... music preparation
Jez Colin ... music studio assistant
Tim Davies ... conductor / orchestrator
Mark Eshelman ... scoring crew
Vicki Hiatt ... music editor (temp score)
Joel Iwataki ... music scoring mixer
Greg Loskorn ... scoring crew
Ed Ma ... score sound designer
David Marquette ... scoring crew (as Dave Marquette)
Tobias Menguster ... additional music programmer
Adam Michalak ... scoring crew
Kathy Nelson ... music supervisor
Chris Newlin ... additional score programming / music programmer: guitar / musician: guitar/bass
Sean Popejoy ... score production assistant (uncredited)
Jeremy Raub ... music editor
Jay B. Richardson ... music editor (as Jay Richardson)
John Roome ... score music
Peter Rotter ... orchestra contractor
Travis Smith ... music mix assistant / score coordinator
E. Shepherd Stevenson ... musician: bass guitar

Transportation Department 

Ryan Allen ... driver
Michel Boulanger ... special driver
Dave Busick ... picture car mechanic
Claude Bélanger ... transport captain: picture car
Vincent Casanova ... picture car fabricator
Georges Chartrand ... picture car fabricator
Jesse Coull ... picture car on-set manager
Paul DeBlois ... driver
Jim Disensi ... transport coordinator: picture car
Gilles Emond ... driver: Mr. Statham
Erik Gruninger ... picture car fabricator
Teresa Haney ... transportation
Kaleb Hauge ... picture car captain
Alexandre Juaneda ... transportation coordinator
Jimmy Kaminsky ... driver
Victor Labelle ... transportation captain
Brian J. Louis ... picture car captain
Julie Marion ... driver: cast
Dennis McCarthy ... picture car coordinator
Antonio Molina ... transportation captain: re-shoots
William Powell ... picture car shop foreman (as Bill Powell)
Isabelle Proulx ... picture car assistant
James Sanchez ... transportation coordinator
Joe Sanchez ... transportation co-captain
Steve Szewczok ... driver: Mr. Anderson
Dominic Thiffault ... driver
Jerome Wheeler ... driver

Other crew 

Charles E. Alston ... assistant: Mr. Gibson
Nathalie Baril ... set medic
Maggy Belzile ... art accountant
Melanie Bergeron ... key medic
Mark Bilas ... first assistant payroll accountant
Judy Blinick ... post-production accountant
Nick Bommer ... asset manager
Patricia Brizard ... safety team: race track
Jennifer Bydwell ... product placement and clearances
Charles Castonguay ... production assistant
Isabella Castro ... assistant: Mr. Gibson
Jessica Clothier ... script supervisor
Sarah Crompton ... assistant: Mr Anderson
Melanie Dallaire ... third assistant accountant
Puelo Deir ... unit publicist
Christine Deita ... production assistant
Caroline Desbiolles ... location assistant
Melissa Downing ... location scout
Steve Fiset ... set medic
Vincent Joseph Flaherty ... armorer
Philippe Fournelle ... production assistant
Josée Francis ... assistant location manager
Donald Fullilove ... voice looping
Étienne Geoffrion ... production assistant
Marjorie Hamel ... script supervisor: second unit
Matthew Logan Hood ... fitness trainer
Rif Hutton ... voice looping
Joanne Jackson ... production controller
Jean-Patrick Joseph ... special equipment supplier
Martine-Helene Juteau ... accounting clerk
Spiri Katerelos ... second assistant accountant
Liam Kiernan ... location manager
Nancy Klein ... first assistant accountant
Jean-Francois Lalonde ... set production assistant
Francois Larose ... set runner
Maxime Larrivée ... production assistant
Gabriel Lavina ... assistant: Mr. Jones
Chanel Lavoie ... craft service
Drew Lindo ... office production assistant: additional photography
Christine MacDonald ... second assistant payroll accountant
Heather Macdonald ... accounting assistant
André Nicholas Malouf ... production assistant: Montreal
Jean Marchand ... miscellaneous crew
Mitchell Marziali ... production department trainee
Benoît Mathieu ... assistant location manager
Meredith Meade ... production coordinator: additional photography
Richard Miro ... adr loop group (as Richard Ortega Miro)
Tracy L. Moody ... script supervisor: Los Angeles unit
Helene Muller ... production coordinator
Frédéric North ... aerial coordinator: second unit (as Fred North) / helicopter pilot: second unit (as Fred North)
Brian O'Donnell ... site maintenance services: location
Michael Papac ... armorer
Paul Pape ... adr loop group
Anil Patadé ... accountant: second unit (as Anil R. Patadé)
Peggy Pere ... aerial ground coordinator (as Peggy North)
Laurent Perrot ... production assistant
Martin Pilote ... office runner
Pam Plummer ... assistant: Ms. Allen
Alan D. Purwin ... helicopter pilot (as Alan Purwin)
Rebecca Rajchgot ... assistant: Mr. Statham
Michelle Ramez ... payroll accountant
Adela Ranellucci ... receptionist
Brieann Rich ... set medic
Michael Rich ... production assistant
Erin E. Riegel ... office production assistant: additional photography
Sascha Robey ... armorer
Al Rodrigo ... adr loop group
Daniel Ross ... location site manager
Nick Rufca ... assistant production coordinator (as Nicholas Rufca)
Victor Santoro ... safety team: race track
Ben Skorstad ... helicopter pilot
Michèle St-Arnaud ... location manager
Pepper Sweeney ... adr loop group
Charles Taylor ... head armorer
Kathy Ann Thomas ... travel coordinator
Benoit Thériault ... base camp production assistant
Linda Torino Tondreau ... location assistant
Armando Tremblay ... daily production assistant
Shawn Wallace ... assistant: Jeremy Bolt
Evagelia Zouliatis ... third assistant accountant
Christina Hwang ... title producer (uncredited)
Shaun Malley ... production assistant (uncredited)
Andy Quesnel ... photo double & stand-in for joan allen (uncredited)
Al Vrkljan ... armorer (uncredited)

Thanks 

Alan Auelos ... the producers wish to thank (as Dr. Alan Auelos)
Byron A. Martin ... the producers wish to thank
Bruce Speyer ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page