IMDb > Cirque du Freak: The Vampire's Assistant (2009)
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant (2009) More at IMDbPro »

Photos (See all 26 | slideshow) Videos (see all 14)
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant -- A clip from Cirque du Freak: The Vampire's Assistant.
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant -- A clip from Cirque du Freak: The Vampire's Assistant.
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant -- Featurette
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant -- Interview: Salma Hayek "On the style of the film"
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant -- Young Darren Shan meets a mysterious man at a freak show who turns out to be a Vampire. After a series of events Darren must leave his normal life and go on the road with the Cirque Du Freak and become a Vampire.

Overview

User Rating:
6.0/10   32,700 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 2% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Paul Weitz (screenplay) and
Brian Helgeland (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Cirque du Freak: The Vampire's Assistant on IMDbPro.
Release Date:
23 October 2009 (USA) See more »
Tagline:
Meet Darren. He's sixteen going on immortal.
Plot:
Teenager, Darren Shan, meets a mysterious man at a freak show who turns out to be a Vampire. After a series of events Darren must leave his normal life and go on the road with the Cirque Du Freak and become a Vampire. Full summary » | Full synopsis »
Awards:
1 win See more »
User Reviews:
See this one BEFORE it comes out on DVD! See more (149 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

John C. Reilly ... Crepsley

Josh Hutcherson ... Steve

Chris Massoglia ... Darren

Jessica Carlson ... Rebecca

Michael Cerveris ... Mr. Tiny

Ray Stevenson ... Murlaugh

Patrick Fugit ... Evra the Snake Boy

Morgan Saylor ... Annie

Don McManus ... Mr. Shan

Colleen Camp ... Mrs. Shan

Ken Watanabe ... Mr. Tall

Salma Hayek ... Madame Truska

Orlando Jones ... Alexander Ribs

Frankie Faison ... Rhamus Twobellies

Willem Dafoe ... Gavner Purl

Kristen Schaal ... Gertha Teeth

Patrick Breen ... Mr. Kersey

Tom Woodruff Jr. ... Wolfman

Jane Krakowski ... Corma Limbs

Drew Rin Varick ... Loaf Head (as Drew Varick)
John D. Crawford ... Audience Member (as John Crawford)

Ritchie Montgomery ... Pastor

Ted Manson ... Policeman

Ann McKenzie ... Woman from Town
Monica Monica ... Teacher

Adella Gautier ... Nurse

Beau Holden ... Trucker

Patrick Fulton ... Kid Passing By
Tyler Chetta ... Kid in Hallway

Shaun Grant ... Vampaneze

Trey Burvant ... Singing Dad
Beth Burvant ... Singing Mother
Evelyn Burvant ... Singing Kid
Anna Dawson ... Singing Kid

Jonathan Nosan ... Hans Hands
Madeline Jane ... Shrieking Student (as Madeline Gaudet)
Erika Jensen ... Rain Girl
Armal J. Perkins ... Mr. Pipps
rest of cast listed alphabetically:
Natasha "Sasha" Angelety ... Circus Freak (uncredited)

Blake Nelson Boyd ... Mr. Afraid of the Ground Man. (uncredited)

Troy Brenna ... Vampanese (uncredited)
Tim L. Brennon ... Policeman (uncredited)

Joshua Davis ... Taunting Child (uncredited)
Savannah DesOrmeaux ... Student (uncredited)

Ron Fagan ... The Crying Man (uncredited)

Gino Galento ... Madame Truska's Man (uncredited)

Lauren Graham ... Student in Hallway and Classroom (uncredited)
Jewel Grosch ... Student (uncredited)
Emily D. Haley ... Cirque Freak (uncredited)
Christy Hutcherson ... Steve's Mom (uncredited)
Leah Kahn ... Arcuaørius Firen (uncredited)
Shawn Knowles ... Mr. Kersey (uncredited)
Cynthia LeBlanc ... Funeral Mourner (uncredited)
Elton LeBlanc ... Funeral Mourner (uncredited)

Sam Medina ... Madame Truska's Man (uncredited)
Storm Meisner ... Extra (uncredited)

Brandon Molale ... Vampaneze (uncredited)
Jake Moran ... Snake Boy's Victim (uncredited)

Daniel Newman ... Pete (uncredited)

Jay Oliver ... The Adult Kid (uncredited)
Lyssa Prine ... Audience Member (uncredited)
Logan Douglas Smith ... Town Elder / Protester (uncredited)
Terry Lee Smith ... University Administrator (uncredited)
Daniel Vincent ... Theatre Audience (uncredited)

Directed by
Paul Weitz 
 
Writing credits
(WGA)
Paul Weitz (screenplay) and
Brian Helgeland (screenplay)

Darren Shan (series of books)

Produced by
Kerry Kohansky-Roberts .... executive producer (as Kerry Kohansky)
Dan Kolsrud .... executive producer
Ewan Leslie .... producer
Rodney Liber .... executive producer
Andrew Miano .... producer
Courtney Pledger .... executive producer
Sarah Radclyffe .... executive producer
Lauren Shuler Donner .... producer
John Swallow .... co-producer
Paul Weitz .... producer
 
Original Music by
Stephen Trask 
 
Cinematography by
James M. Muro (director of photography) (as J. Michael Muro)
 
Film Editing by
Leslie Jones 
 
Casting by
Joseph Middleton 
 
Production Design by
William Arnold 
 
Art Direction by
Seth Reed (supervising art director)
Domenic Silvestri 
 
Set Decoration by
David Smith 
 
Costume Design by
Judianna Makovsky 
 
Makeup Department
David LeRoy Anderson .... prosthetics supervisor
Lance Anderson .... special makeup effects artist
Steven E. Anderson .... makeup artist (as Steven Anderson)
Robin Beauchesne .... makeup artist
David A. Brooke .... special makeup effects artist: mold maker
Fionagh Cush .... makeup department head
Gabriel De Cunto .... prosthetic makeup artist
Justin Ditter .... key hair artist
André Dubois .... hair stylist (as Andre Dubois)
Earl Ellis .... prosthetic makeup artist
Tyler Ely .... hair stylist
Mark Garbarino .... makeup department head: second unit (as Mark Gambarino)
Mark Garbarino .... special makeup effects artist
Alec Gillis .... creature and makeup effects co-designer
Marcos Gonzales .... hair stylist
Allison Gordin .... makeup artist: Mr. Reilly
Connie Grayson Criswell .... wig maker (as Connie Grayson)
Lori Guidroz .... hair stylist: Mr. Reilly
Sherri Hamilton .... hair stylist
Betty Hamnac .... hair stylist (as Betty Hammac)
David Hoehn .... special effects prosthetics: Amalgamated Dynamics, Inc.
Akihito Ikeda .... special effects makeup artist: Amalgamated Dynamics, Inc.
Jamie Kelman .... prosthetic makeup artist
Steve Koch .... prosthetic designer and sculptor: Amalgamated Dynamics Inc.
Natasha Ladek .... wig maker: John C. Reilly
Darryl Lucas .... makeup artist
Donita Miller .... hair stylist (as Donita Sather)
Michael Moore .... hair department head
Margaret Prentice .... prosthetic makeup artist
Arturo Rojas .... hair stylist department head: second unit
Arturo Rojas .... key hair stylist
Brian Sipe .... prosthetic makeup artist
Dave Snyder .... makeup artist
Khanh Trance .... special effects hair: Amalgamated Dynamics, Inc.
Scott Wheeler .... prosthetic makeup artist
Tom Woodruff Jr. .... creature and makeup effects co-designer
Clint Zoccoli .... special effects technician: Amalgamated Dynamics
Cristina Patterson .... contact lens painter (uncredited)
 
Production Management
Frank Cuomo .... post-production supervisor
Ray Quinlan .... unit production manager
Jamie J. Silverman .... digital production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
K.C. Colwell .... first assistant director
Craig Comstock .... second assistant director
Jack Gill .... second unit director
Kevin O'Neil .... second second assistant director
Bradley Pero .... second second assistant director: second unit (as Brad Pero)
Darin Rivetti .... first assistant director: second unit
Frank Tignini .... second assistant director: second unit (as Francesco Tignini)
 
Art Department
Michael Arena .... set dresser
Sarena Bhargava .... sculptor
Scott C. Bivona .... set dresser
Jennifer R. Blair .... art department coordinator
Charles Bodenheimer .... painter
Rick Broderman .... paint foreman
Richard Brunton .... leadman
Andrew Campbell .... graphic designer
Cassie Catalanotto .... set dresser
Rob Chalk .... set dresser
Chris Clinton .... additional set dresser
James Clyne .... creature designer
Michelle Collier .... art department assistant
Carl Denooyer .... set dresser
Dennis DeWaay .... construction coordinator
William Anthony Duncan .... scenic artist
Jann K. Engel .... set designer
Kasra Farahani .... concept artist
Eva Firshein .... buyer
Jeff Garbacz .... carpenter
Paul Giglione .... painter
Jon Graubarth .... set decoration buyer
Erica Headley .... set decoration coordinator
Jeff Hinds .... set dresser
Julianna Kolakis .... character designer
Larry D. Koszakovszky .... property master: scond unit
Vance Kovacs .... concept illustrator
Tyler Lafferty .... propmaker
Lance Larson .... property master
Kristin Lekki .... art department assistant
Kristin Lekki .... set decoration assistant
Mara LePere-Schloop .... set designer
Austin T. LeValley .... set construction
Lindanne Lewis .... paint gangboss
Jerad Marantz .... character designer
Wright McFarland .... painter
Thomas Meikle .... head sculptor
Molly Mikula .... assistant art director
Robert J. Moore Jr. .... carpenter
Rick Newsome .... storyboard artist
Steve Park .... on-set dresser: second unit
Beth Peterson .... drapery seamstress
Jamie Rama .... illustrator
Derek Rocque .... art department assistant
John Sanchez .... set dresser
Christian Scheurer .... visual consultant
Kelly Schultz .... gangboss
Constantine Sekeris .... conceptual designer
Michael Semon .... assistant propmaster
Ember Soberman .... painter
Victoria St. Pierre .... paint foreman
Paul Stanwyck .... lead painter
Justin Sweet .... concept illustrator
Thomas T. Taylor .... set designer
Jeremy Thompson .... props
Debra Trevino .... property coordinator
Brett Tyler .... paint gangboss
Ralph Votaw .... propmaker foreman
Bill Walters .... set dresser
Gary Warshaw .... assistant art director
Thomas 'Noe' Welch .... set dresser
Nathaniel West .... concept artist
Randall D. Wilkins .... set designer
Simeon Wilkins .... storyboard artist
Ben Wisdom .... art department assistant
Jennifer Brown .... construction medic (uncredited)
Aaron Sims .... character designer (uncredited)
 
Sound Department
Paul Berolzheimer .... sound effects editor
Tom Caton .... boom operator
Rene Defrancesch .... sound utility
Paul Drenning .... adr mixer
Christopher Flick .... supervising foley editor
Jeff Gomillion .... adr mixer
Kimberly Harris .... adr supervisor
David Jobe .... foley mixer
Richard King .... supervising sound editor
Andy Koyama .... sound re-recording mixer
Dana McCommon .... additional adr mixer
Bill Meadows .... sound recordist
Michael W. Mitchell .... sound effects editor
Alyson Dee Moore .... foley artist
Beauxregard Neylon .... adr mixer
Jan Petrov .... adr recordist
Eric Potter .... sound effects recordist
Chris Quilty .... boom operator: second unit
John Roesch .... foley artist
Philip Rogers .... adr recordist
Jack Snyder .... stage engineer
Hugo Weng .... dialogue editor
David Wyman .... sound mixer
Linda Yeaney .... first assistant sound editor
Ron Fremstad .... second boom operator (uncredited)
Scott Stolz .... sound mixer (uncredited)
 
Special Effects by
Suma Abuzaineh .... seaming and patching department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Suma Adams .... seaming and patching department: Amalgamated Dynamics, Inc.
Jason Barnett .... prosthetic technician: Amalgamated Dynamics Inc.
Michael Broom .... creature designer
Ray Brown .... special effects foreman
Raymond J. Brown .... special effects foreman
Doug Butts .... special effects technician
Frank Ceglia .... special effects foreman
Peter W. Clarke .... special effects technician (as Peter Clarke)
Brian Clawson .... finishing
Brian Clawson .... painter
Val Crawford .... hair/fur department
Beau Crouch .... special effects
Robert DeVine .... creature effects: rats
Anthony Diaz .... special effects technician
Dawn Dininger .... special effects makeup
David Fedele .... creature suit fabricator
Horacio Fernandez .... special effects technician
Damian Fisher .... mold maker
Damian Fisher .... special effects technician
Steve Frakes .... mold shop supervisor: Amalgamated Dynamics
Paul Giglione .... special effects technician
Anthony Grow .... special effects technician
Michael Heintzelman .... project office coordinator: Amalgamated Dynamics
Bill Jacob .... special effects technician
Hiroshi Katagiri .... designer/sculptor: Amalgamated Dynamics Inc.
Prince Kurian .... compositing and special effects
Mike Manzel .... special effects technician
Tim Martin .... special effects technician
Kevin McTurk .... special effects makeup: Amalgamated Dynamics Inc.
Lon Muckey .... mechanical department
Steven Munson .... special effects technician
Morgan Muta .... special effects technician
Steve Newburn .... special effects technician
Michael O'Brien .... sculptor: Amalgamated Dynamics Inc.
Dustin Owen .... creature effects: rats
Ratna Pappert .... creature suit fabricator: Amalgamated Dynamics Inc.
Gary Pawlowski .... special effects technician
Casey Pritchett .... special effects supervisor
Darrell Pritchett .... special effects coordinator
Mike Rotella .... special effects technician: Amalgamated Dynamics Inc.
Don Rutherford .... special effects painter: Amalgamated Dynamics Inc.
Frank Rydberg .... special effects technician
Johnnie Saiko .... special effects technician
Matthew Scurry .... special effects technician
Patricia Villalobos .... special effects crew
Lynne Watson .... hair technician
David T. Woodruff .... special effects technician
Michael Heintzelman .... graphic layout: Amalgamated Dynamics (uncredited)
 
Visual Effects by
Kiran Ahlawat .... matchmove technical director
Imran Ahmed .... lead lighting technical director/sequence lighter
Shish Aikat .... education manager, Rhythm & Hues
Mohammad Akram .... match move artist
Erik Akutagawa .... digital image resources supervisor
David Wallace Allen .... visual effects supervisor: TeamWorks Digital
Mohammed Anuz .... digital artist (modeling technical director)
Charles Arulraj .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Nicholas Augello .... technical animator
Bill Houston Ball .... visual effects technical director
Sachin Bangera .... senior matchmove technical director
Tony Barraza .... digital compositor: Rhythm and Hues
Allen Battino .... lead matte painter
Brooke Beane .... lighting technical director
Bryan Bentley .... tech animator
Zoltán Benyó .... visual effects producer: Cube Effects
Scott Berri .... sequence coordinator: Rhythm & Hues
Jeetendra G. Bhagtani .... animator: Rhythm and Hues, India
Abhishek Bharadwaj .... animation layout technical director
Nikhil Bhatnagar .... pipeline technical director
Aman Bhutani .... prep artist
Adam Blank .... set data manager: Rhythm & Hues
James Bluma .... visual effects editor: Rhythm & Hues
Sathish Kumar Bodicherla .... matchmove technical director
Sanchari Bose .... production coordinator: Rhythm & Hues
Ryan Bradley .... lead animator
Matt Brown .... technical animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Ronn Brown .... art director
Harry Russell Brutsche .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Nicholas Burkard .... technical animator
Paul Bush .... lighting technical director: Rhythm & Hues
Jeffrey Castel De Oro .... background prep artist
Sibi Chakaravarthi .... visual effects artist
Theju Chandran .... digital paint/roto artist: Rhythm and Hues Studios
Andy Chih-Jen Chang .... compositing TD (Rhythm & Hues )
Gordon Chapman .... visual effects
Vikas Chirate .... systems administrator
Sandesh Chonkar .... modeler: Rhythm & Hues, India
Samik Roy Choudhury .... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Patrick Clancey .... digital opticals
Sam Clark .... production coordinator
R. Kevin Clarke .... visual effects artist
Ronnie Cleland .... texture artist
Daniel Aristoteles Collins .... systems/operations: Rhythm & Hues
Marcus Collins .... character design
Michael Conelly .... look dev artist
Chris Consani .... art director: rhythm & Hues Studios
Krystal Cooper .... render I/O coordinator
Doug Cram .... digital compositor
Julie D'Antoni .... head of production: Rhythm & Hues Studios
Amanda Dague .... lead animator
Rajdeep Dandekar .... prep artist: Rhythm & Hues (2009)
Krishnendu Bikash Das .... lighting technical director
Sutapa Das .... lighting technical director
Jose L. De Juan .... digital artist
Chris De St Jeor .... technical animator
Yoshi DeHerrera .... visual effects artist: 3D scanning & modeling
Nikhil Deshmukh .... animator: Rhythm and Hues Studios
Chrysta Dieterly .... look development
Nicolas Donel .... matte painter
Jeff Dotson .... match move technical director: Rhythm & Hues
Nancy Duff .... digital production coordinator: India
Colin Elliott .... animation layout supervisor: Rhythm & Hues
Josh Elmore .... junior modeler: Gentle Giant
Jenn Epstein .... digital compositing technical director: Rhythm & Hues
Devin Fairbairn .... tracking/matchmove artist: Rhythm and Hues
Paul Fedor .... senior texture artist
Colbert Fennelly .... animator
Janet Freedland .... digital artist
Mike Frevert .... digital artist
Josh Fritchie .... sequence coordinator: Rhythm and Hues
Sarah Fuller .... scene lighter
Papp Gabriella .... rotoscope artist: Cube Effects
Ginesh Gandhi .... roto/paint artist
Alex Garcia .... texture painter: Rhythm & Hues (lighting technical director: Rhythm & Hues)
Walter Garcia .... visual effects producer: Rhythm & Hues
Denil George .... matchmove artist
Divakar Ghodake .... digital artist (modeling technical director)
Daniel Gilbert .... lighting technical director: Rhythm & Hues
Logan Gloor .... lighting technical director
Lori Green .... visual effects
Stephanie Greenquist .... digital coordinator: India
Aaron Grey .... technical animator
Chris Grun .... visual concept artist
Anthony Harris .... color timing supervisor
John Lake Harvey .... digital compositor: Rhythm & Hues Studios
Phil Holland .... digital imaging specialist
Mark Hopper .... roto artist
Erica Hornung .... tracking technical director: Rhythm & Hues
Eric Horton .... effects supervisor
Shih-hao Jason Huang .... modeler: Rhythm & Hues
Jamie Huey .... look development: Rhythm & Hues
Steven Hur .... pipeline tech support technical director
Nick Hyman .... visual effects coordinator
Neeraj Ingle .... prep artist: Rhythm & Hues
Lakshmi Subramanian Iyer .... visual effects coordinator
Mark Jacyszyn .... visual effects production manager
Neh Jaiswal .... visual effects coordinator
Sandeep Jawalkar .... visual effects
Jimmy Jewell .... sequence supervisor
Mack Kablan .... animator
Tex Kadonaga .... modeler: Rhythm & Hues
Kamalakkannan .... digital compositor
Rohit Karandadi .... render support
Perry Kass .... lighting technical director
Gunjan Kathale .... lighting technical director
Yogesh Kaushal .... character animator
Chris J. Kenny .... digital compositor
Sam Kim .... digital compositor
Karen Klein .... digital compositor
Alex Ko .... character rigger: Rhythm & Hues
Stuart Krempin .... set data manager
Louis Kreusel .... render i/o coordinator: Rhythm & Hues
Sarah Kym Cosmi .... texture lead: Rhythm and Hues Studios (as Sarah Cosmi)
Michael La Fave .... digital effects artist
David Lamps .... render i/o coordinator: Rhythm & Hues Studios
James Ledwell .... visual effects production assistant
Young Lee .... technical animator: Rhythm and Hues
Hannah K. Lees .... technical animator: Rhythm and Hues
Danny Lei .... lead modeler: Rhythm & Hues (as Chun Ta Lei)
Frederick LeMaster .... pipeline technical director
Kevin Lin .... matchmove technical director
Russell Lloyd II .... technical animator
Matt Logue .... animation supervisor
Mary Lynn Machado .... look development/color & lighting: Rhythm & Hues Studios
Nikki Makar .... lead effects technical director: Rhythm & Hues
Jason Malinowsky .... animator
Sudip Mallick .... match move technical director
Shawn Mason .... digital compositor: Rhythm & Hues
Jamison McCord .... production assistant: Rhythm & Hues
Daniel McCurley .... render coordinator
Damian McDonnell .... digital preview colourist
Cory L. McNeill .... effects coordinator
Cory L. McNeill .... technical coordinator
Jay Mehta .... roto/prep artist: Rhythm & Hues
Daniel Mejia .... digital compositor
Christopher Michael .... lead technical animator
Sheila Molnar .... lead compositor
Shawn Monaghan .... lead compositor
Rohini Montenegro .... roto/paint artist: Rhythm & Hues
Meg Morris .... lead matchmove technical director: Rhythm & Hues
Ram Mohan Nadam Reddy .... digital compositor
Naveen Natarajan .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios (as Naveen Kumar)
Brandon Nelson .... digital compositor
Alana Newell .... digital compositor (as Alana Aranki)
Blake Nickle .... animation coordinator
John Norris .... visual effects business affairs
Onesimus Nuernberger .... concept artist: Rhythm & Hues
Shyam Prasad Chowdhary Nunna .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Michael Hugh O'Donnell .... animation coordinator: India
Mike O'Neal .... digital compositor: Rhythm and Hues
Shannon Leigh Olds .... visual effects editor
Zach Parrish .... animator
Stephen Parsey .... production coordinator: Rhythm & Hues
Sanjit Patel .... software engineer
Promit Pattnaik .... matchmove technical director: R&H
Vishal Pawar .... look development / texture painter: Rhythm & Hues
Angelica Perez .... digital compositor
Antoinette Perez .... cg production manager: Rhythm and Hues
Seth Peterson .... lighter: Rhythm & Hues
Perry Petrzilka .... projectionist
Tim Pixton .... character animator: Rhythm & Hues
Rajesh Putta .... match move technical director
Vivek Ram .... modeling technical director: Rhythm and Hues Studios
Vamshi Ramasagaram .... roto/prep artist
Nachiarkovil Durairaj Rangesh .... matchmove technical director: Rhythm and Hues
Pavani Rao .... look development: Rhythm & Hues
Sanjay Rao .... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Shrinidhi Rao .... render support
Andres Rascon .... digital compositor: Rhythm & Hues
Marina Ratina .... matchmove technical director: Rhythm & Hues
Raj Mohan Singh Rawat .... roto/prep artist
Sunil Rawat .... matchmove lead: Rhythm &Hues
Rick Rische .... matte painter
Taylor W. Rockwell .... visual effects coordinator
Andrea Romero .... digital producer
Marc Rubone .... digital compositor
Brett Rutland .... animation layout: Rhythm & Hues
Diksha Sagar .... match move technical director: Rhythm & Hues, India
Saswat Sahoo .... pipeline technical director: Rhythm and Hues
Ai Saimoto .... lighting lead: Rhythm & Hues
Ai Saimoto .... look development: Rhythm & Hues
Joe Salazar .... digital compositor
Salar Saleh .... look development
Mayuresh Salunke .... modeler: Rhythm and hues
Arnab Sanyal .... digital compositor
Vijay Selvam .... digital compositor: Rhythm and Hues.
Argha Sen .... lighter: Rhythm & Hues
Seshaprasad .... digital production manager: Rhythm & Hues, India
Behnam Shafiebeik .... digital compositor: Rhythm & Hues
Divyesh Shah .... match move technical director: Rhythm & Hues, India
Siddharth Shah .... digital compositor: Rhythm and Hues
Srikanth Shanmugam .... roto/prep artist
Todd Shifflett .... visual effects supervisor
Heekyung Shin .... lighting technical director
Shyamchand .... digital compositor
Peter Sidoriak .... digital compositor: Rhythm & Hues
Anna Silvey .... texture painter
Jason Simmons .... effects technical director: Rhythm and Hues
Brad Smith .... render I/O administrator
Jeff W. Smith .... matchmove artist
Marc Smith .... matchmove technical director: rhythm and hues
Arpit Soni .... digital production coordinator
Dinesh Soni .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Seshadri Srinidhi .... match move technical director
Jennifer Stratton .... texture artist: Rhythm & Hues Studios
Frederick George Stuhrberg .... 3D scanning
Yuki Sugimoto .... matchmove technical director: Rhythm & Hues
David Sweeney .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Gábor Székely .... technical director: Cube Effects
Ria Tamok .... lead rotoscope artist: Cube Effects
Aashima Taneja .... visual effects coordinator
Brian Tatosky .... 2D supervisor
Ben Taylor .... render i/o coordinator
Will Telford .... digital effects supervisor
Lynda Thompson .... visual effects producer
Pota Tseng .... main title sequence lead 3d artist
Yuki Uehara .... cg artist
John Vassallo .... animator
Victor M. Vazquez .... pipeline supervisor
Gergely Velki .... rotoscope artist: Cube Effects
Rakesh Venugopalan .... compositor
Parikh Vishal .... look development / texture painter
Brian Walters .... effects technical director: Rhythm & Hues
Darrin Wehser .... look development and lighting lead: Rhythm and Hues Studios
Alison Yerxa .... matte painter
Brandy Zumkley .... digital compositor
Péter Závorszky .... visual effects production manager: Cube Effects
Eric Bonilla .... pipeline technical director: Rhythm & Hues (uncredited)
Harrison Hays .... render I/O manager (uncredited)
L. Patrick McCormack .... manager of digital productions: India (uncredited)
Ryan Swanno .... digital compositor: Rhythm & Hues (uncredited)
 
Stunts
Terry Bartlett .... stunt performer
Bryan Becker .... stunt double: Chris Kelly
Nick Brett .... utility stunts
Dan Brown .... stunt double
Rico Burgos .... utility stunts
Danny Cosmo .... utility stunts
Richard Epper .... utility stunts
Jeff Galpin .... utility stunts
Andy Gill .... utility stunts
Cody Gill .... stunt double
Jack Gill .... stunt coordinator
Dean Grimes .... utility stunts
Rob Mars .... stunt double
Lon Muckey .... stunts
Haley Nott .... stunt double: Jessica Carleson
Josh Petro .... stunt double: Josh Hutcherson
Jean Paul Ruggiero .... stunts
Bryon Weiss .... stunt double: Ray Stevenson
Darlene Ava Williams .... utility stunts
Jeff Wolfe .... stunt double
Laura Zimmerman .... stunt double
Chris Barnes .... utility stunts (uncredited)
Esteban Cueto .... stunts (uncredited)
Andrew Scott Dixon .... utility stunts (uncredited)
Tim Drnec .... utility stunts (uncredited)
Ian Mclaughlin .... utility stunts (uncredited)
Pat Romano .... stunt rigger (uncredited)
Anthony G. Schmidt .... utility stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
John Amorelli .... lighting console programmer
Jon Archibald .... company grip
Paul Arnold .... lighting technician
Art Bartels .... key grip
Dominic Bartolone .... second assistant camera: "a" camera
Brian Bernstein .... camera operator: "b" camera
Lee Blasingame .... key first assistant camera
Giovanni Bommarito .... rigging grip
Glenn Brown .... Steadicam operator
Clyde E. Bryan .... first assistant camera: "b" camera
Kyle Buff .... rigging grip
Steven Cardarelli .... company grip
Larry Cha .... rigging lighting technician
Bruce Chimerofsky .... best boy grip
Greg Chmura .... balloon light technician
Larry Cottrill .... balloon lighting supervisor
Scott Crabbe .... digital video assist operator: second unit
Jonathan Cushing .... lighting technician: additional photography
James 'Spud' Danicic .... second assistant camera: re-shoots
Craig Doobie .... best boy rigging grip
Jim Duggan .... company grip
Cameron Duncan .... camera operator: second unit
Allen Eaves .... lighting technician: second unit
John Gregory Edwards .... electrician
Erik A. Erichsen .... electrician
Matthew Gaumer .... assistant camera
Dana Gonzales .... camera operator: "a" camera
Dana Gonzales .... director of photography: second unit
Joseph Graham .... rigging key grip
Bill Greenberg .... best boy electric
Henry Guzman .... rigging electrician
Jennifer Ann Henry .... additional first assistant camera
Charles 'Tom' Hinson .... grip
Donald S. Hubbell .... dolly grip
Jay M. Huntoon .... digital video assist operator
Steve Hurson .... additional first assistant camera: second unit
Daniel H. Jacobs .... additional electrician
Alan Jacoby .... camera assistant: second unit
Timothy Jipping .... grip
Larron Rome Julian .... assistant camera
Michael Kennedy .... rigging lighting technician
David Lee .... still photographer
Greg Lopez .... rigging best boy electric
Brandon Margulies .... second assistant camera
David Melhorn .... second unit lighting technician
Richie Metcalfe .... company grip
Mark Meyers .... Steadicam: second unit
Jonathan Morrill .... electrician
Stephen Mullen .... gaffer: second unit
Amy Newman .... lighting technician
Dayton Nietert .... gaffer
Joseph Paolucci Jr. .... lamp operator
Tony Randazzo .... rigging grip
Sergio Rendon .... rigging grip
Jonathan E. Robinson .... film loader
Jesse Rushton .... lighting technician
Jimi Ryan .... dolly grip: "b" camera
George Santo Pietro .... dolly grip
Benjamin Shurtleff .... camera loader: second unit
Victor Svimonoff .... rigger gaffer
Peter Tommasi .... scorpio head technician
Aaron Toups .... rigging grip
Mark Toups .... company grip
Zachery Vaughn .... camera production assistant
Tony Villalobos .... first assistant camera (2008)
Kristopher Weaver .... rigging electrician
Chuck Whelan .... additional assistant camera
Reuben Wilder .... rigging electric
John Wruck .... rigging grip
 
Animation Department
Andrew Arnett .... animation director
Emil Bidiuc .... animator
Scott Claus .... animator
Amanda Dague .... lead animator
Elisabeth Franklin .... animator
Namita Gotephode .... animation production coordinator
Jessica Papstein .... layout artist
Andrew Park .... animator
Abhijit Parsekar .... animator
Mark Pudleiner .... lead animator
Trey Roane .... animator: Rhythm and Hues
Nikhil Salvi .... animator
Beth Sleven .... traditional animator
 
Casting Department
Robin Batherson .... background casting coordinator
Elizabeth Dean .... casting manager
Lisa Mae Fincannon .... location casting
Mark Fincannon .... location casting
Geraldine Glenn .... extras casting assistant
Jonathan Clay Harris .... casting associate
Jason Landry .... extras casting
Lauren Lazell .... casting assistant (as Lauren Dickey)
Christian Rodriguez .... casting intern
Diane Benz-Langsford .... extras casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Laura Baker .... set costumer
Marilyn Brum .... costumer
Tiffany Busche .... set costumer
Pedro Chavez .... principal costumer
Pedro Chavez .... set costumer
Anne Cicero .... wardrobe buyer
Christy Hebert Crouch .... set costumer
Holly Davis .... assistant costume designer
Dominick De Rasmo .... specialty costumes
Carol Demarti .... head ager and dyer
Dana Embree .... costumer
R.A. Hossie .... costume manufacturing foreperson
David Paulin .... costume ager/dyer
Suzanne Robertson .... key costumer
Catherine Rodi .... seamstress
Michael A. Russell .... set costumer
Sanford Slepak .... key costumer (as Sandy Slepak)
Carlos Thomas .... wardrobe production assistant
Christian Cordella .... costume illustrator (uncredited)
 
Editorial Department
James Andrykowski .... first assistant editor
George Carlston .... colorist: dailies
Valance Eisleben .... digital conform editor
Stacey Frederick .... assistant editor
Todd Fulkerson .... assistant editor
Michael Hatzer .... digital intermediate colorist: Efilm
Nik Kleverov .... editor: main title (as Nikita Kleverov)
Curtis Lindersmith .... digital intermediate editor
Julia Marino .... post-production assistant
Lee Wimer .... color timer
 
Music Department
Pete Anthony .... conductor
Steve Bartek .... orchestrator
Phillip Blackford .... score mix technician
Joseph Bonn .... assistant music editor
Justin Craig .... musician: multi-instruments
Tim Davies .... conductor
Amanda Goodpaster .... music editor
Ayana Haviv .... singer: ensemble
Greg Hayes .... music scoring mixer
Darren McKenzie .... midi transcriptions
Darren McKenzie .... orchestrator
Kathy Nelson .... music supervisor
Igor Nemirovsky .... additional arrangement
Igor Nemirovsky .... score preparation
Tim Rodier .... music preparation
Lior Rosner .... composer: additional music
Andrew Shulman .... musician
Edgardo Simone .... orchestrator
David Slonaker .... orchestrator
Gina Zimmitti .... music contractor
Bryan Pezzone .... musician: piano (uncredited)
 
Transportation Department
Morris Aroesti .... driver
Hedy Phil Balani .... driver generator operator: New Orleans
Donald Burdett .... driver
Bryan C. Cawthon .... driver generator operator
Donald Dibartolo .... driver
Reggie Louque .... driver: vip: Salma Hayek
David G. Todd .... production van operator
Don Violett .... transportation captain
 
Other crew
Heather A. Allen .... craft service assistant
Sam Alvelo .... set production assistant
Barbara Babb .... office assistant
Dan Balgoyen .... assistant: Mr. Weitz
Joe Beckwith .... second assistant accountant
Jason Corgan Brown .... researcher (as Jason Brown)
Chris Browne .... craft service assistant (2008)
Tracy Browne .... first assistant accountant
Robby D. Bruce .... voice-over artist
Shelbie Bruce .... voice-over artist
Alex Capaldi .... assistant: Mr. Liber
Eric Carle .... epk sound
Frank Cuomo .... postproduction supervisors
Sonia Y. Dawson .... second assistant accountant
Rolexis Delaney .... stand-in
Matthew Dillon .... assistant: Mr. Kolsrud (as Matt Dillon)
Kira Dominguez .... assistant: Salma Hayek
Lindsey Donnell .... production assistant: reshoots
Michael Dorner .... payroll accountant
Jack Dubnicek .... assistant: Ms. Shuler Donner
Frank Duffy .... key set medic/medical coordinator (as Frank Duffy)
Williams Eva .... circus talent coordinator
Brendan Finnigan .... second assistant accountant
Edmar Flores .... key production assistant
Jack Flynn .... accounting clerk
Joshua Lou Friedman .... set production assistant
Jeff Galpin .... key animal trainer
Keith Gonzales .... production assistant
Rachael Herron .... travel coordinator
Jeffrey H. Hunter .... production assistant (as Jeffrey Hunter)
Jay M. Huntoon .... digital video operator
Albert H. Bongard IV .... stand-in
Cody Klop .... adr voice
Mike Leonard .... set production assistant
Tara Linn .... location assistant
Jonathan Lipow .... creature voice
Kathy Liska .... assistant: Ms. Shuler Donner
Mikal Matton .... assistant: Mr. Reilly
Hunter McGregor .... stand-in
Kevin Meier .... office production assistant
Nicholas Mischler .... production assistant
Nathan Norton .... voice-over artist
Holly O'Quin .... animal wrangler
Kathy Chambless Oliver .... production coordinator (as Kathy Chambless)
Ben Pack .... assistant: Mr. Leslie
Nathan Parker .... set production assistant
Christopher L. Parson .... creature voice (as Chris Parson)
Annie Poirier .... assistant production coordinator
Chris Quackenbush .... production assistant: stunts (as Christopher J. Quackenbush)
Win Riley .... location scout
Gail Rose .... post production accountant
Julianna Rose .... voices
Amy Sanderson .... script supervisor: second unit
Robin Scher .... main titles
Scott Schlueter .... stand-in
Deborah Simmrin .... unit publicist
Cheryl A. Stone .... production accountant
Matthew Thane .... photo double
David Thornsberry .... location manager
Preston Trahan .... stand-in
Zachery Vaughn .... location production assistant
Brenda Vogel .... assistant: Mr. Miano
Lauren Von Huene .... production secretary
Satch Watanabe .... translator: Mr. Watanabe (as Soichiro Watanabe)
Richard W. Welch .... set production assistant: reshoots
Georgianna Whitley .... key production assistant
Travis Quentin Young .... adr voice
Garson Yu .... main titles
Francie Brown .... dialect coach (uncredited)
Stanley B. Gill .... stand-in (uncredited)
Toni Weick .... assistant: executive producer (uncredited)
 
Thanks
Daniel Lewis .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Circus of the Freak" - International (English title) (literal title)
"Darren Shan" - Japan (English title)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for sequences of intense supernatural violence and action, disturbing images, thematic elements and some language
Runtime:
USA:109 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Trivia:
The license plates of the purple car that drops the Cirque du Freak flyer use the European Union pattern for Germany: D for Deutschland (Germany in German) and a circle of twelve stars (European Union symbol).See more »
Goofs:
Revealing mistakes: In the first show, just as Mr.Tall is introducing Madame Truska, as he says "...the exotic...", you can see more light passing through the tips of his unnaturally longer fingers compared to the rest of the finger revealing that the actor is wearing hollow prosthetic to make the fingers appear longer.See more »
Quotes:
Mr. Shan:College! Job! Family! And one day, if you're really lucky, you'll be standing here yelling at a teenager of your ownSee more »
Soundtrack:
Dinner At The SugarbushSee more »

FAQ

What is ''Cirque du Freak: The Vampire's Assistant' about?
How does the movie end?
Why does O'Shaughnessy name the main character after his pen name?
See more »
40 out of 61 people found the following review useful.
See this one BEFORE it comes out on DVD!, 2 November 2009
Author: toylovers from United States

Unable to understand the low ratings that critics are giving this film. From the dazzling and witty opening credits through the delightful cast and story line, this film delivers great visuals, charm and one of John C. Reilly's best performances to date! A little disappointed that we didn't see enough of Willem Dafoe, But Salma Hayek was charming! Young adults will enjoy the freak show characters and vampire storyline; older viewers will get a kick out of the humor and identifying actors from other films. I haven't read the books, but I sure would love to see what happens on the next day as the film comes to a close. FOLLOW YOUR HEART, FORGET THE NAY-SAYERS AND SEE THIS FILM WHILE YOU CAN!

Was the above review useful to you?
See more (149 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Cirque du Freak: The Vampire's Assistant (2009)
Recent Posts (updated daily)User
is there gonna be a sequel? Emiilyy94
How did the writer ever agree to this? Felixiss
Bit annoying that it's American... prouvaire
Cirque du Freak sequel ??? ab_g_man
Resemblances davie4u
Is there going to be a second one?????????? bratten8
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Twilight Saga: New Moon On Her Majesty's Secret Service The Last Man on Earth Spider-Man 3 The River's Edge
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.