Edit
Punisher: War Zone (2008) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Lexi Alexander

Writing Credits (WGA)  

Nick Santora ... (written by) and
Art Marcum ... (written by) &
Matt Holloway ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Ink
...
Agent Miller
...
Captain Ross
...
...
...
...
Cristu Bulat
John Dunn-Hill ...
Cesare (as John Dunn Hill)
Niko Nikolov ...
Pompiliu
Aubert Pallascio ...
Francis B. Goldberg ...
Mrs. Gordlock
Pat Fry ...
Asylum Orderly
Robert Harrop ...
Linda Smith ...
Mrs. Cesare
Lynne De Bel ...
Micro's Mother
Bill Hall ...
TV News Reporter
Matt Holland ...
EMT
...
Arm Candy
...
Waiter
James Murray ...
Bodyguard #2
...
...
Schoolboy
...
Motel Manager (as Michael Paterson)
Kane Chan ...
Steven P. Park ...
Banger #2
Edward Yankie ...
Father Mike
Tracy Jerome Phillips ...
Harlem Gangleader (as Tracy Phillips)
Giovanni Cipolla ...
Wiseguy
...
Guard
Jean-Loup Yale ...
Mugger
Miro Bedard ...
Frank's Son
Edouard Keller ...
Thug
Marco Desjean ...
Alpha Dog
Lise Sita ...
Nicki's Mom
Nick Sita ...
Nicki's Dad
Oleg Popkov ...
Old Man
Eric Dauphin ...
Cesare Wiseguy
Stéphane Byl ...
FBI Van Agent
Jon Barton ...
Ice Team Leader
Rest of cast listed alphabetically:
Matthew Chan ...
Banger #3 (uncredited)

Produced by 

Ari Arad ... executive producer
Ogden Gavanski ... executive producer
Oliver Hengst ... executive producer
Gale Anne Hurd ... producer
Bill Johnson ... associate producer
Jack L. Murray ... co-producer (as Jack Murray)
Michael Paseornek ... executive producer
John Sacchi ... executive producer
Wolfgang Schamburg ... associate producer
Ernst-August Schnieder ... executive producer
Gary Ventimiglia ... co-producer
Kevin Feige ... executive producer (uncredited)
Stan Lee ... executive producer (uncredited)

Music by 

Michael Wandmacher

Cinematography by 

Steve Gainer ... director of photography

Film Editing by 

William Yeh

Casting By 

Deborah Aquila
Jennifer L. Smith ... (as Jennifer Smith)
Tricia Wood

Production Design by 

Andrew Neskoromny

Art Direction by 

Martin Gendron
Jean Kazemirchuk

Set Decoration by 

Suzanne Cloutier ... key set decorator
Michel Clément
Annika Krausz
Andrew Law
François Sénécal

Costume Design by 

Odette Gadoury

Makeup Department 

Chantal Bergeron ... hair stylist
Annie Binette ... assistant hairstylist
Audrey Bitton ... makeup artist: second unit, Montreal
Christine Carriere ... assistant makeup artist / assistant makeup artist: second unit, Montreal
Rémy Couture ... special effects assistant makeup artist: second unit, Montreal (as Remy Couture)
Nathalie Garon ... assistant hairstylist
Bruno Gatien ... special effects makeup artist (as Bruno Gatier) / special effects makeup artist: second unit, Montreal
Christophe Giraud ... makeup artist
Corald Giroux ... key hairstylist: second unit
Linda Gordon ... hairstylist: second unit, Montreal
Sophie Labrecque ... assistant hairstylist: second unit, Montreal
Gaétan Landry ... key hairstylist: second unit
Serge Lavigueur ... special effects makeup artist
Sophie Lebeau ... key makeup artist: second unit, Montreal
Maxime Leduc ... special effects makeup artist (as Maxime F.X. Leduc)
Sharon Markell ... key hairstylist: Vancouver (as Sharron Markell)
Ladan Mojallal ... first assistant makeup artist: Vancouver
Adrien Morot ... key prosthetic makeup artist
Magali Métivier ... key makeup artist
Sabin Paradis ... department head hairstylist
Cynthia Patton ... assistant hairstylist
Melissa Purino ... department head makeup artist
Jessica Rain ... hair department head: Vancouver
Mélanie Rodrigue ... assistant makeup artist: second unit, Montreal
Ronald J. Rolfe ... assistant hairstylist (as Ron Rolfe)
Shawn Stevenson ... special effects assistant makeup artist: second unit, Montreal
Olivier Xavier ... special effects makeup artist
Jason Derushie ... special makeup effects artist: break away bodies (uncredited)
Elbina Oulmacheva ... assistant makeup artist (uncredited)
Kathy Tse ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Simon Abbott ... production manager
Bree Bailey ... manager of production: Lionsgate
Philippe Cadieux ... assistant unit manager
Didier Communaux ... unit manager: second unit, Montreal
Luc-Eric Duhamel ... assistant unit manager
Chris Foss ... production manager: Vancouver
Pierre Laberge ... production manager: preproduction, second unit, Montreal
Rosemary Lara ... supervisor of production: Lionsgate
Mark W. McCoy ... post-production manager
Curtis A. Miller ... supervisor of production: Lionsgate
Christian Ménard ... unit manager
Simon Paquin ... assistant unit manager: second unit, Montreal
Carl Pedregal ... post-production supervisor
Donna Sloan ... executive in charge of production
Philip Stilman ... post-production liaison: Montreal
Jaime Tobon ... production manager: second unit, Montreal (as Jaime Alberto Tobon)

Second Unit Director or Assistant Director 

Karin Behrenz ... third assistant director: Vancouver
Alexandre Bernard ... additional third assistant director
Julie Bougie-Boyer ... additional assistant director: second unit, Montreal
Holly Brace-Lavoie ... additional third assistant director
Stéphane Byl ... third assistant director
Josy Capkun ... second assistant director: second unit, Vancouver
Doug Coleman ... second unit director: Montreal
Lili-Anne Crevier ... additional third assistant director
Manon Célestin ... additional third assistant director
Ariane Côté-Chénier ... additional assistant director: second unit, Montreal
Renato De Cotiis ... second assistant director
Robert Ditchburn ... first assistant director: second unit, Montreal
Yanick DiVito ... additional assistant director: second unit, Montreal (as Yanick Di Vito)
Anik Drapeau ... additional assistant director: second unit, Montreal
Julie Gamache-Maher ... additional third assistant director
Jacinthe Hamelin ... additional third assistant director
Kathy Houghton ... second assistant director: Vancouver
Haylee Hubscher ... trainee assistant director: Vancouver (as Haylee Marie Hubscher)
Caroline Landry ... second assistant director: second unit, Montreal
Roxanna Macedo ... additional assistant director: second unit, Montreal
Carl Mason ... first assistant director: second unit, Vancouver
John McKeown ... first assistant director
Jacinthe Noreau ... second second assistant director
Natalia Ortelli ... additional third assistant director
Eric Raby ... third assistant director: second unit, Montreal (as Éric Raby)
Sinan Saber ... additional third assistant director (as Saber Sinan)

Art Department 

Haïssam Abdallah ... on-set painter
Octavian Aldéa ... carpenter
Frédéric Amblard ... set designer
Stephanie Aubin ... assistant art department coordinator
Heather Augustin ... scenic painter: Vancouver
Michel Avoine ... carpenter
Marc Bacon ... head carpenter
Martine Bacon ... scenic painter
Paul Barette ... weapons supervisor (as Paul Barrette)
Eric Barrette ... carpenter
Mario Barriere ... scenic technician
John Beatty ... construction coordinator: Vancouver (as John William Beatty)
Emil Beauchamps ... carpenter
Suzanne Beauchemin ... scenic painter
Maxime Beaudet ... carpenter
Frédéric Beaudoin ... carpenter
Benoit Beaudry ... carpenter
Donald Beaulieu ... assistant property: second unit, Montreal (as Donald M. Beaulieu)
Guy Beaumont ... carpenter
Claude Beaupré ... on-set dresser: second unit, Montreal
Pascal Beauregard ... carpenter
Myriam Belanger ... assistant property: second unit, Montreal (as Myriam Bélanger)
Martin Berger ... carpenter
Richard Berger ... carpenter
Yves Bernier ... carpenter
Martin Berry ... carpenter
Denis Bigue ... carpenter
Daniel Blais ... carpenter
François Blanchard ... scenic technician
Michael Blue Quirk ... on-set carpenter: Vancouver
André Boisvert ... scenic painter
Carlos Bolbrugge ... graphic designer: Vancouver (as Carlos A. Bolbrugge)
Josée Bolduc ... on-set property assistant
Marie-Claude Bolduc ... greensman (as Marie Claude Bolduc)
Olivier Bonin ... carpenter
Annie Bouchard ... scenic painter
Renée Boulais ... on-set painter
Anthony Bourgouin ... scenic technician (as Anthony Bourgoin)
Roger Bourguoin ... carpenter
Vincent Brabant ... assistant set decorator
Cecile Braemer ... art department coordinator: second unit, Montreal (as Cécile Braemer)
Dominique Brais ... carpenter
Michael Bucy ... carpenter
Pascal Bélanger ... carpenter
Claude Cadieux ... carpenter
Fabrice Callegher ... property master: second unit, Montreal (as Fabrice Callagher)
Benoit Camerlain ... assistant painter
André Campeau ... carpenter
Stéphane Caron ... scenic technician
Alexandre Carrier ... assistant set dresser: second unit, Montreal
Gilles Carrier ... carpenter
Étienne Carrier ... assistant set dresser: second unit, Montreal
Martin Chalifoux ... construction coordinator
Mario Chamberland ... carpenter
Benoit Charest ... carpenter
Olivier Charest ... carpenter
Alain Charron ... carpenter
Christophe Chateauvert ... carpenter
Fabien Chevrier ... sculptor/moulder (as Fabìen Chevrìer)
Marc-Antoine Choquette ... scenic technician (as Marc Choquette)
Anthony Chruszcz ... set dresser: Vancouver (as Anthony Chrusrcz)
Michael Church ... set dresser: Vancouver (as Mike Church)
Jean-Charles Claveau ... assistant art director: second unit, Montreal
Nicolas Roy Clouatre ... scenic technician (as Nicolas Clouâtre)
Alain Cloutier ... carpenter
Richard Connelly ... set dresser: Vancouver (as Richard M. Connelly)
Normand Cornut ... carpenter
Christian Corvellec ... assistant head painter: second unit / scenic painter
Etienne Courchesnne ... carpenter
Julien Côté ... carpenter
Yan-Frédéric D'Amour ... greensman: Vancouver
Alain Dallaire ... key sculptor/moulder
Ron Davitt ... scenic painter: Vancouver
Philippe De Berger ... scenic painter (as Philippe Du Berger)
Luc De Schutter ... on-set painter
Gavin De West ... assistant property master: Vancouver
Christine Delezenne ... painter
Louis Frederic Denomme ... scenic technician (as Louis-Frédéric Denommé)
Marie France Denoncourt ... weapons technician (as Marie-France Denoncourt)
Katia Kim Depatie ... property assistant (as Katia-Kim Depatie)
Jean Dery ... scenic painter (as Jean Déry)
Claude Desmarais ... key head carpenter
Réjean Devin ... carpenter
Manon Doré ... art department staff assistant: second unit, Montreal
Marie-Claude Dubuc ... carpenter
Jean-Francois Dumas ... carpenter
Michel Dupont ... carpenter
Pascale Dupré ... scenic painter
Marc Dupuis ... carpenter
Tron Duquette ... labourer: Vancouver
Sharon Falck ... set dresser: Vancouver
Laurent Falour ... carpenter
Michael Farina ... labourer: Vancouver
Anne Faubert ... assistant set decorator
Michel Fazi ... carpenter
Henry Fong ... illustrator
Stephane Fortin ... carpenter (as Stéphane Fortin)
Carrie Foster ... art department coordinator
Pascal Fournier ... carpenter
Yannick Fraser ... carpenter
Luc Gagnier ... scenic technician
François Gagnon ... head carpenter
Jean Gagnon ... head carpenter (as Jean-Rock Gagnon)
Marie-Josee Gagnon ... carpenter (as Marie-Josée Gagnon)
Pierre Gagnon ... carpenter
Gaétan Gagné ... carpenter
Yves Garant ... scenic technician
François Gascon ... scenic technician
Michel Gauthier ... carpenter
Leah Gejdos ... set dresser: Vancouver
Mathieu Germain ... carpenter
Sébastien Gervais ... carpenter
Christine Giguere ... scenic painter
Léa Giguère Santini ... painter (as Léa Giguère-Santini)
Vincent Giguère Santini ... painter (as Vincent Giguère-Santini)
Mathieu Giguère ... model maker
Vincent Gingras-Liberali ... assistant art director
Philippe Girard ... scenic painter
Yannick Girard ... carpenter
Nicolas Godbout ... assistant property: second unit, Montreal
Mark Goobie ... scenic painter: Vancouver
Eric Gosselin ... scenic technician
François Gosselin ... scenic technician
Jean-Pierre Gosselin ... scenic technician
France Goulet ... carpenter
Sophie Grenier ... graphic designer: second unit, Montreal
Sylvain Grenier ... greensman
Mario Guitar ... carpenter
Cédric Guénette ... carpenter
Martin Handfield ... on-set property master
Daniel Harding ... carpenter
Jimmy Henley ... scenic painter
Jeff Hoenh ... labourer: Vancouver
Luc Houle ... carpenter
Vance Irvine ... on-set dresser: second unit, Vancouver
Dominic Jacques ... carpenter
Mathieu Jacques ... art department runner
Louis-David Jobin ... carpenter
Michael Jovanovski ... lead dresser: Vancouver (as Michael 'Jovo' Jovanovski)
Dimitri Kaliviotis ... carpenter
Vania Khandjian ... art department staff assistant
Dylan La Frenière ... greensman
Michel Labranche ... carpenter
Christian Labrie ... weapons coordinator
Marc Labrie ... scenic technician
Maryse Labrie ... scenic painter
Antoine Lafortune ... carpenter
Catherine Lafortune ... carpenter
Philippe Laliberté ... carpenter
Robert Lalonde ... carpenter
Michel R. Lambert ... scenic technician (as Mike Lambert)
Céline Lampron ... set designer
Jean Larose ... scenic painter
Raymond Larose ... set designer: second unit, Montreal
Annie Laurier ... painter
Marco Lavallée ... scenic technician
Sergio Lavilla ... set decorating buyer: Vancouver (as Sergio Laville)
Bruno Lavoie ... scenic painter
Diane Leblanc ... greensman
Julie Leblanc ... scenic painter
Daniel Leclerc ... scenic technician
Ann Leduc ... painter
Magali Lefrançois ... scenic painter
Catherine Lehman ... art director: Vancouver (as Catherine Schroer)
Josie-Anne Lemieux ... art department runner
Amélie Leonard ... set decorator: second unit, Montreal (as Amélie Léonard)
Vincent Lessard ... carpenter
Julie Longpré ... assistant set decorator
Oscar Lopez ... scenic technician
Patrick Lortie ... painter
Christophe Louboutin ... carpenter
Bao-Uy Luu ... graphic artist (as Bao Luu)
Jean Luyet ... carpenter
Marko Lytviak ... paint coordinator: Vancouver (as Marko T. Lytviak)
Mathieu Lévesque-Blouin ... scenic painter (as Mathieu Levesque-Blouín)
Frederic Mainville ... assistant construction coordinator
Richard Majeua ... carpenter (as Richard Majeau)
Jean Malouin ... carpenter
Marc Maltais ... carpenter
Vincent Marion ... weapons technician
Jean-Phillipe Marsan ... assistant set decorator (as Jean-Philippe Marsan)
Sylvain Masson ... scenic painter
Félix Matte ... greensman
Jean-François Merlot ... on-set painter
Melissa Mihalovic ... painter
Ricardo Montemiglio ... on-set dresser
J. Claude Montplaisir ... carpenter (as Claude Montplaisir)
Georges Moreault ... carpenter
Doris Morin ... carpenter
Natasha Muir ... on-set painter: Vancouver
Pascal Neumann ... head carpenter
Trong-Kim Nguyen ... illustrator
Vasil Nikov ... scenic painter
Serge Noel ... carpenter
Xavier Nolet ... greensman
Étienne Ouellette ... painter
Mathieu Pagé ... carpenter
Pierre Paquette ... carpenter
Robbie Paquin ... carpenter
Roger Paquin ... head greensman
Jacqui Pare ... painter
Patrick Parle ... on-set assistant dresser: second unit, Montreal
Mario Paré ... head painter / key scenic painter
Laurent Pereira ... scenic painter
Lise Pharand ... key property master
Jérémie Picher ... scenic technician
Guillaume Piette ... carpenter
Guy Pigeon ... assistant art director
Carole Pitre ... assistant weapons coordinator (as Carol Pitre)
Louis-Philippe Plante ... carpenter
Yann Poiré ... carpenter
Yves Poiré ... carpenter
Luc Potvin ... carpenter
Renaud Pouliot ... carpenter
Alexandre Prefontaine ... weapons technician (as Alexandre Préfontaíne)
Carol Proulx ... carpenter
Colombe Raby ... art director: second unit, Montreal
Marc Rainville ... carpenter
Jean-Philippe Richard ... carpenter
Michel Richard ... carpenter
Rosalie Rioux-Massé ... property assistant
Francis Rivard ... carpenter
Alexis Robert ... assistant head painter
Benoit Robitaille ... scenic technician (as Benoìt Robitaille)
Jonathan Rochefort ... carpenter
Christopher Rodgers ... on-set carpenter: Vancouver (as Chris Rodgers)
Odile Rodier ... painter
Vincent Ronse ... painter
Charlotte Rouleau ... assistant art director
Anne-Marie Roy ... carpenter (as Anne Roy)
Paul François Sampson ... scenic technician (as Paul-François Sampson)
Kylie Sandford ... scenic painter
Mario Santini ... scenic painter
Martin Savaria ... carpenter
Joel Servais ... head carpenter
Yvonne Simone M. Silvestre ... scenic painter: Vancouver
Diana Taneva ... assistant painter
Michel Thibault ... carpenter
Kevin Tomecek ... construction foreman: Vancouver
Alex Touikan ... set designer
Lucie Tremblay ... set designer (as Lucie S. Tremblay)
Pascal Tremblay ... carpenter
Caroline Turbide ... painter
Pascale Turgeon ... painter
Stéphane Turpin ... carpenter
Barbara Utde ... assistant property: second unit, Montreal
Simon Valiquette ... carpenter
Charles Vallières ... carpenter
Marin Valois ... unit swing: second unit, Montreal
Hendrik-Willem Van Woudenberg ... scenic painter (as Hendrik van Woundenberg)
Jose Fernando Varela ... assistant set decorator (as José F. Varela)
Yanick Veilleux ... scenic technician
Mathieu Verreault ... graphic designer
Shane Vieau ... key set decorator: Vancouver
Michael Watson ... scenic painter: Vancouver
Terry Weaver ... property master: Vancouver
Scott Weisenburger ... lead labourer: Vancouver
Vernon Winn ... lead metal fabricator: Vancouver
Christopher Wishart ... on-set dresser: Vancouver
Ling Yang ... storyboard artist: Vancouver
Lea York ... construction assistant: Vancouver
Maryse Élie ... scenic painter
Lucie Fournier ... key sculptor: Montreal (uncredited)
Patrice Jacques ... prop maker (uncredited)
Pier Lefebvre ... special props/set dresser (uncredited)

Sound Department 

Michael Babcock ... re-recording mixer
Bobbi Banks ... supervising adr editor
Catherine Bellazzi ... boom operator
Louis Desparois ... sound mixer: second unit, Montreal
Anick Fleury ... boom operator: second unit, Montreal
Mark Goebel ... foley assistant
François Guérin ... boom operator: second unit, Montreal
Paul Hackner ... sound effects editor
Claude Hazanavicius ... sound mixer
Marc Hazanavicius ... boom operator (as Marc 'Haz' Hazanavicius)
Greg Hedgepath ... sound designer (as Gregory Hedgepath) / supervising sound editor (as Gregory Hedgepath)
Bob Holbrook ... boom operator: Vancouver
Ruth Huddleston ... sound mixer: Vancouver
Claude La Haye ... sound mixer (as Claude LaHaye)
Philippe Lavigne ... boom operator
Michel Lecoufle ... sound mixer: second unit, Montreal
Tom Ozanich ... re-recording mixer
Simon Plouffe ... sound department assistant
Mark Purcell ... sound re-recordist
Francis Péloquin ... boom operator
Katherine Rose ... foley artist (as Katie Rose)
Sean Rowe ... foley artist
Sebastian Salm ... sound mixer: second unit, Vancouver
Frank Smathers ... supervising sound editor (as Frank T. Smathers)
Colin Smith ... boom operator: second unit, Vancouver
Jussi Tegelman ... sound effects editor
Trevor Ward ... dolby sound consultant
Patrick Weise ... foley mixer
George Widule ... sound assistant: Vancouver (as George Criston Widule)
Nick Foley ... adr mixer (uncredited)
Nickolas Meade ... sound (uncredited)
Rudy Michael ... adr mixer: Toronto (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)
Mike Szakmeister ... dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Andy Antoine ... special effects floor technician
Jean-François Aubin ... special effects technician: second unit, Montreal (as Jean-Francois Aubin)
Josh Benjamin ... special effects assistant: Vancouver
Dana Campbell ... special effects best boy (as Dana B. Campbell)
Adam Charbonneau ... special effects technician: second unit, Montreal
Yvon Charbonneau ... special effects senior pyrotechnician: second unit, Montreal (as Yvon 'Chico' Charbonneau)
Gary Coates ... special effects key technician
Ryal Cosgrove ... special effects coordinator
Mike Cozens ... special effects technician
Bleau Fortier ... special effects assistant: Vancouver
Valerie Fraser ... safety rigger: Vancouver
Kevin Grant ... special effects technician
Denys Guillemette ... shop foreman: Vancouver
Mathieu Hardenne ... special effects technician: second unit, Montreal
Dean Hart ... safety rigger: Vancouver
Rob Langshaw ... special effects runner
Rob Mackie ... special effects assistant: Vancouver
Darren Marcoux ... special effects assistant: Vancouver
Colin Osmond ... special effects assistant: Vancouver
Jak Osmond ... special effects coordinator: Vancouver
Dave Pollak ... special effects senior technician (as Dave Pollack)
Brent Radford ... weapons technician
Marc Reichel ... special effects foreman: second unit, Montreal (as Marc T. Reichel) / special effects technician
Suzanne Simard ... special effects shop coordinator
Martin St-Antoine ... key special effects rigger (as Martin St. Antoine)
Tim Winchester ... special effects floor technician
Kevin Carter ... special effects contact lenses (uncredited)
James Poulin ... special effects crew (uncredited)
Sascha Robey ... special effects assistant: 2nd unit (uncredited)
Krunislav Stojkovski ... roto artist (uncredited)
George Tucci ... special effects technician: break away items (uncredited)

Visual Effects by 

Richard Alcala ... engineering: Technicolor Digital Intermediates
Mike Ash ... 3d artist: Pixel Magic
Anthony Barcelo ... compositing: Pixel Magic / paint artist: Pixel Magic
Jamie Baxter ... compositor: XY&Z Visual Effects
Trinh Baxter ... compositor: XY&Z Visual Effects
Danielle Brooks ... cg artist: CIS London
Victor DiMichina ... technical production supervisor: Pixel Magic (as Victor Di Michina)
Nick Drew ... visual effects production manager: CIS London
Paddy Eason ... visual effects supervisor: CIS London
Chris Ervin ... compositor: XY&Z Visual Effects
Chuck Filliettaz ... chief executive officer: 2G Digital Post
Patrick Flanagan ... compositing: Pixel Magic / paint artist: Pixel Magic
Tyler Foell ... compositing: Pixel Magic / paint artist: Pixel Magic
Sally Goldberg ... cg artist: CIS London
Bruce Golin ... visual effects coordinator: Pixel Magic
James David Hattin ... compositing: Pixel Magic / paint artist: Pixel Magic (as James Hattin)
Spencer Hecox ... compositor: 2G Digital Post
Craig Hilditch ... compositing: Pixel Magic / paint artist: Pixel Magic
Brian Holter ... compositor: 2G Digital Post
Ray Horta ... operations: Technicolor Digital Intermediates
Adam Howard ... on-set visual effects supervisor: Pixel Magic
John Kearns ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediates
Kevin Kipper ... 3d artist: Pixel Magic
Geoff Leavitt ... compositor: XY&Z Visual Effects
Sean Lewkiw ... cg supervisor: CIS London (as Sean 'Catfish' Lewkiw)
Steven Lloyd ... compositing: Pixel Magic / paint artist: Pixel Magic (as Steve Lloyd)
Hugh Macdonald ... compositor: CIS London
LaNelle Mason ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediates
John R. McConnell ... compositing: Pixel Magic / paint artist: Pixel Magic (as John McConnell)
Ray McIntyre Jr. ... visual effects supervisor: Pixel Magic (as Ray McIntyre)
Roger Mocenigo ... compositor: XY&Z Visual Effects
Brad Moylan ... compositing: Pixel Magic / paint artist: Pixel Magic (as Brad Moyan)
Erin L. Nelson ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediates (as Erin Nelson)
Collette Nunes ... visual effects editor: CIS London
Jonathan Opgenhaffen ... cg artist: CIS London (as Jonathon Opgenhaffen)
Efram Potelle ... compositor: 2G Digital Post
Drew Redford ... compositor: XY&Z Visual Effects
David Ridlen ... 3d artist: Pixel Magic
Becky Roberts ... visual effects producer: CIS London
Ray Scalice ... general manager: Pixel Magic
Michael Shelton ... compositor: XY&Z Visual Effects
Robert Short ... visual effects supervisor
Brad Sutton ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediates
Wilson Tang ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediates
Mike Tosti ... production technology: Technicolor Digital Intermediates
Paul Turang ... engineering: Technicolor Digital Intermediates
Mike Uguccioni ... visual effects supervisor: XY&Z Visual Effects
David Wahlberg ... compositor: CIS London
Izzy Weiss ... compositor: 2G Digital Post
Rob Blauser ... digital matte painter (uncredited)
Sarah Coatts ... visual effects producer: main titles, PIC (uncredited)
Roma O'Connor ... executive producer: visual effects (uncredited)
Miso Ristov ... lead matchmove artist (uncredited)
Glenn Rossney ... production assistant: visual effects (uncredited)
Lazar Trenchev ... roto artist (uncredited)
Norie Varga ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Fraser Aitcheson ... stunt double
Rodney Alexandre ... stunts (as Rodney Alexander)
Jeffery Aro ... stunts (as Jeff Ong)
Scott J. Ateah ... stunt coordinator: Vancouver (as Scott Ateah)
Sedina Balde ... stunt double (as Seydina Balde)
Jonathan Bergeron ... stunt double: Billy / stunt double: Jigsaw
Barbara Bernhardt ... assistant stunt coordinator: Montreal
Marcello Bezina ... stunts
Sylvain Bourgeois ... stunts
Marc-Andre Brisebois ... stunts
Alain Bérard ... stunts
Alexandre Cadieux ... stunts
Annie Carignan ... stunt double
Jason Cavalier ... stunts
Alain Chanoine ... stunts
Allan Yuk-lun Chou ... stunts (as Alan Chu)
Mike Chute ... stunt double / stunts
Neon Cobran ... stunts
Stéphane Dargis ... stunts
Mike Dobbin ... stunts
Glenn Ennis ... stunt double: Frank Castle, Vancouver
Felix Famelart ... stunts
Valerie Fraser ... stunts
Jean Frenette ... stunt coordinator: Montreal / stunts
Naomi Frenette ... stunt double
François Gauthier ... stunts
Jere Gillis ... stunts (as Jere Gills)
Johnny Goar ... stunts
Dean Hart ... stunts
Pat E. Johnson ... action sequence supervisor (as Pat Johnson)
Mic Jones ... stunts
Stéphane Julien ... stunts
Kevin Kelsall ... stunts
Alistair King ... stunts
Jean-Francois Lachapelle ... stunt double: Loony Bin Jim
Larry Lam ... stunts
André Laperrière ... stunts
Gilbert Larose Jr. ... stunts
Jeremy Lavalley ... stunts
Yan Lecomte ... stunts
Mathieu Ledoux ... stunts
Stéphane Lefebvre ... stunts
Alan Legrus ... stunts (as Alan Legros)
Dean Lockwood ... stunts
Christopher McGuire ... stunts
David McKeown ... stunts (as Dave McKeown)
Robyn McNicoll ... stunt double
Anthony McRae ... stunts
Martin Morel ... stunts
Peter Neri ... stunts
Shawn C. Orr ... stunts (as Shawn Orr)
Louis Paquette ... stunts
Dan Redford ... stunts
David Rigby ... stunt double: Asylum Doctor
Jonathan Rooney ... stunts
John Ross ... stunts (as John D. Ross)
Norman Roy ... stunts
Paul Rutledge ... stunts
Nigel Scantlebury ... stunt performer
Michael Scherer ... stunt double
Peter Seaborn ... stunts
Heath Stevenson ... stunts
Lee Villeneuve ... stunt double: Stunt Bodyguard #1
Owen Walstrom ... stunt coordinator: Vancouver
Jeff Wolfe ... assistant fight choreographer / stunt double: Frank Castle, Montreal
Russell Yuen ... stunts (as Russel Yuen)
Fraser Aitcheson ... stunt safety (uncredited)
Dustin Brooks ... stunt fire safety (uncredited)
Annie Carignan ... stunt performer (uncredited)
Gracia Charles ... stunt performer (uncredited)
John-sebastien Cote ... utility stunts (uncredited)
Colin Decker ... stunt fire safety (uncredited)
Tyler Hall ... stunt performer (uncredited)
Pat E. Johnson ... stunt coordinator (uncredited)
Patrick Kerton ... stunts (uncredited)
Jean-Francois Lachapelle ... stunt performer (uncredited)
André Laperrière ... stunt rigger (uncredited)
Stéphane Lefebvre ... utility stunts (uncredited)
Erick Meslier ... stunt performer (uncredited)
Martin Morel ... stunt rigger (uncredited)
Jan Pivon ... stunts (uncredited)
Alexandre Prefontaine ... stunt performer (uncredited)
Jean-Daniel Roy ... stunt performer (uncredited)
Michael Scherer ... stunt performer (uncredited)
Martin St-Antoine ... key stunt rigger (uncredited)
Ken Tran ... stunts (uncredited)
Lee Villeneuve ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jean-François Abran ... rigging electrician
Francis Alare ... generator operator (as Francis Alarie) / generator operator: second unit, Montreal (as Francis Alarie)
Alain Apollon ... electrician: second unit, Montreal
Stephen Arnott ... rigging grip: Vancouver
Yves Arseneau ... rigging electrician
Sophie Auclair ... rigging electrician
Jonathan Barbeau ... electrician
Charles Beach ... rigging electrician: second unit, Montreal
Glen Beauchamp ... remote head technician: second unit, Montreal
David Beaudrey ... rigging electrician (as David Beaudry)
Martin Beaudry ... best boy electric
Patrick Beaulac ... first assistant camera: "a" camera, second unit, Montreal
Charles Beetz ... gaffer: second unit, Montreal (as Charles 'Carlo' Beetz)
Joël Bellefleur ... rigging electrician
Christian Bergeron ... electrician
Patrick Bernier ... first assistant camera: "c" camera, second unit, Montreal (as Patrck Bernier)
Ann Berrie ... second assistant camera: "b" camera, second unit, Montreal
Jean Berthiaume ... rigging electrician
Chris Bertrand ... electrician: second unit, Montreal
Igor Beuhler ... grip: Vancouver
Stephane Boisvert ... generator operator: second unit, Montreal (as Stéphane Boisvert)
Marc Bonin ... electrician
Simon Bookless ... lamp operator: second unit, Vancouver
Alexandre Bouchard ... video assist operator: second unit, Montreal
Jerome Bouchard ... rigging electrician: second unit, Montreal (as Jérôme Bouchard)
Karine Boudreault ... rigging electrician: second unit, Montreal
Michael Boulonne ... electrician: second unit, Montreal (as Michaël Boulonne) / rigging electrician: second unit, Montreal
Patrick Bourbonniere ... rigging electrician (as Patrick Bourbonnière)
Stephane Bourbonniere ... generator operator: second unit, Montreal (as Stéphane Bourbonniere)
Sebastien Bourbonniére ... rigging electrician (as Sebastien Bourbonnière)
Dany Bourque ... electrician
Fraser Boyle ... key grip: Vancouver
Robert Brassard ... electrician
Marcel Breton ... grip
Julien Brisebois ... best boy rigging electrician
Ugo Brochu ... electrician
Michel Brouillard ... rigging electrician
David Allan Brown ... grip: Vancouver
Pierre-Luc Bédard ... electrician (as Pierre Luc Bédard) / electronic board operator
André Bélaieff ... generator operator
Frederic Calve ... rigging grip
Nicolas Calve ... rigging grip
Guillaume Canniccioni ... rigging grip
Ronald Casseus ... video assist: second unit, Montreal (as Ron Casseus)
Christian Chabot ... rigging gaffer
Yanick Champagne ... rigging electrician: second unit, Montreal
Luc Charlebois ... rigging grip: second unit, Montreal
Pierre Charpentier ... dolly grip (as Pierre Charpentiere)
Daniel Chrétien Jr. ... rigging electrician: second unit, Montreal
Larry Chubey ... lamp operator: Vancouver
Joost Clerinx ... rigging grip (as Clerinx Jooat)
Louis Cloutier ... electrician / electrician: second unit, Montreal
Maxime Cloutier ... electrician
Ian Clément ... first assistant camera
William Clément ... grip: second unit, Montreal
Gabriel Cohen ... rigging electrician
George Collins ... video assist: Vancouver
Francis Comeau ... rigging grip
Alec Comtois ... electrician: second unit, Montreal
Pascal Courchesne ... best boy grip: second unit, Montreal
Anthony Creery ... key grip: second unit, Vancouver
David Crone ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Marie-Chantal Crète ... lighting department coordinator
Paul Cunningham ... lamp operator: Vancouver
Alexandre Curzi ... electrician
Nicolas D'Annunzio ... grip: second unit, Montreal
Manuel Daigneault ... rigging grip
Isabelle Dallaire-Rioux ... clapper loader: second unit, Montreal
Guillaume Darchen ... rigging grip
Jean-François Dasylva-LaRue ... electrician: second unit, Montreal
Pierre Daudelin ... electrician
Alexis De Plater ... rigging electrician: second unit, Montreal
Alain Deniger ... best boy rigging electrician
Jean-Yves Denis ... grip
Tony Derkach ... grip: Vancouver
Sylvain Desormeaux ... console operator
Dave Dibdin ... dolly grip: Vancouver (as David Dibdin)
John Dines ... generator operator: Vancouver
André Dodier ... electrician: second unit, Montreal
Chantal Dostie ... rigging grip: second unit, Montreal
Amélie Douville ... grip: second unit, Montreal
Kevin Doyle ... set wireman: Vancouver
Yves Drapeau ... first assistant camera: "b" camera
Vincent Dubord ... grip
David Dubé ... electrician
Jean-François Dubé ... grip: second unit, Montreal
Paul Duchesne ... grip
Richard Dufresne ... rigging electrician
Garth Duncan ... rigging lamp operator: Vancouver
Bertrand Dupuis ... key grip: second unit, Montreal
Sylvain Dupuis ... second assistant camera: "a"camera (as Sylvaìn Dupuìs)
Michel Durocher ... grip (as Michel Durochen)
Jean Décarie ... generator operator: second unit, Montreal
Jason Eaton ... lamp operator: Vancouver
Samuel Eusanio ... rigging grip
Martin Falardeau ... camera operator: "c" camera, second unit, Montreal
Franck Farina-Schroll ... rigging electrician
Guy Ferland ... electrician
Robert Finnigan ... loader: Vancouver
Keith Flanagan ... grip: Vancouver
Denis Fortier ... first assistant camera
Jonathan Fournier ... grip: second unit, Montreal
Vincent Fournier ... electrician
Simon Fraser ... rigging electrician (as Simon Frasier)
René Fréchette ... second assistant camera: "a" camera, second unit, Montreal
Ysabelle Fugère ... electrician: second unit, Montreal
Eames Gagnon ... gaffer
Martin Gagnon ... best boy rigging electrician / rigging electrician
Alessandro Gallizzi ... rigging electrician: second unit, Montreal
Massimo Gallizzi ... grip: second unit, Montreal
Julie Garceau ... video assist
Sebastien Gariepy ... electrician (as Sébastien 'Le Jeune' Gariépy)
Joel Gariépy ... grip: second unit, Montreal
Laurie Gendron ... rigging electrician
Don Gillie ... rigging lamp operator: Vancouver
Wes Gilmore ... starlight operator: Vancouver
Luc Girard ... best boy rigging grip: second unit, Montreal
Stéphane Girard ... rigging grip: second unit, Montreal
Damien Girouard ... electrician
Sylvain Girouard ... grip: second unit, Montreal
Denis Giroux ... electrician: second unit, Montreal (as Denis 'Girock' Giroux)
Rémi Giroux ... grip: second unit, Montreal
Chloé Giroux-lachance ... second assistant camera: "c" camera, second unit, Montreal (as Chloe Giroux-Lachance)
Stephen Goad ... lamp operator: Vancouver (as Stephen David Goad)
Eric Godbout ... first assistant camera: "b" camera, second unit, Montreal (as Éric Godbout)
Mark A. Gordon ... second assistant camera: "b" camera, second unit, Vancouver
Mathieu Gosselin ... rigging electrician
Dan Goyens ... electrician: second unit, Montreal (as Daniel P. Goyens)
Stephen Goyens ... rigging electrician: second unit, Montreal
Jean-Francois Gravel ... assistant video assist: second unit, Montreal (as Jean-François Gravel)
Trevor Q. Gray ... lamp operator: Vancouver
Samuel Greffe Belanger ... electrician: second unit, Montreal (as Samuel Greffe Bélanger)
Darren Gregory ... best boy grip: Vancouver (as Darren Gregory)
Éric Grimard ... rigging electrician: second unit, Montreal
Robert Guertin ... camera operator: "a" camera, second unit, Montreal / steadicam: second unit, Montreal
René Guillard ... rigging gaffer
Mathieu Gélinas ... grip: second unit, Montreal
Robert Hahn ... lamp operator: Vancouver
Robert Craig Hall ... lamp operator: Vancouver
John Harris ... electrician (as John-John Harris)
Benn Harrison ... rigging lamp operator: Vancouver
George Haryszyn ... generator operator (as George Hryszyn)
David Hatin ... rigging electrician
Cam Hayduk ... first assistant camera: "a" camera, second unit, Vancouver / focus puller: Vancouver
Stewart Henshaw ... lamp operator: Vancouver
Seth Hettrick ... key rigging grip: Vancouver
Olivier Hetu ... electrician
Stephanie Hinton ... assistant director of photography / intern
Junichi Hosoi ... camera operator: "a" camera, Vancouver
Serge Hughes ... second assistant camera: "b" camera
Maxime Imbeau ... rigging electrician
James M. Jackson ... lamp operator: Vancouver
Gilbert Jamault ... generator operator: Vancouver
Carl Jensen ... grip: Vancouver (as Carl Jensen)
Dennis Jones ... lamp operator: Vancouver
Eric-Robert Joseph ... rigging grip
Pierric Jouvante ... rigging electrician
Sylvain Jouvet ... rigging gaffer
Nicholas Kandie ... lamp operator: Vancouver
Tom Kolafa ... best boy electric: Vancouver
David Ladent ... rigging electrician: second unit, Montreal
Justin Lamarche ... electrician: second unit, Montreal
Marie-Éve Lamarche ... electrician: second unit, Montreal
Maxime Langlois ... rigging electrician: second unit, Montreal
Sinaj Lapointe ... rigging electrician: second unit, Montreal
Todd Lapp ... key rigging gaffer: Vancouver (as Todd 'Justice' Lapp)
Pierre-Yves Larouche ... rigging electrician (as Pierre Yves Larouche)
Sébastien Lauzon ... electrician
Constant Lavallée ... electrician
Dean Lavoie ... best boy rigging grip: Vancouver
Martin Lebel ... first assistant camera: "a" camera
Léo Lecours-Pelletier ... rigging electrician
Joseph Lederer ... stills photographer: Vancouver (as Joe Lederer)
Jean-Roger Ledoux ... electrician: second unit, Montreal
Benoit Leduc ... rigging electrician
Eric Legendre ... rigging electrician
Marc Lemieux ... loader
Jean Levasseur ... rigging electrician (as Jean Lavasseur)
Jacques Levesque ... electrician
Robert Little ... grip: Vancouver
David Lourie ... first assistant camera: "b" camera, Vancouver (as Dave Lourie)
Pierre Lépine ... grip
Todd MacLand ... rigging lamp operator: Vancouver
Chris Madden ... lamp operator: second unit, Vancouver
Louis Mailloux ... grip: second unit, Montreal
Alfonso Maiorana ... camera operator: "b" camera, second unit, Montreal
Pierre Malo ... electrician
Andre Nicolas Malouf ... rigging electrician (as André Nicholas Malouf)
Mariusz Marciniak ... electrician: second unit, Montreal
Alexandre Marien ... rigging electrician
Marciniak Mariusz ... rigging electrician: second unit, Montreal
Sarah Mather ... second assistant camera: "b" camera, Vancouver
Mitchell Mathys ... rigging electrician: second unit, Montreal
Peter Mathys ... rigging gaffer: second unit, Montreal
Steven McMahon ... grip
Hugo Mercure ... electrician
Todd Mikolas ... best boy electric: second unit, Vancouver
Tony Mirza ... camera operator: "b" camera, Vancouver
Saubrie Mohamed ... lamp operator: Vancouver
Daniel Moise ... supertechnocrane technician (as Daniel Moïse)
Steve Morgan ... grip: Vancouver
Benoit Morin ... rigging electrician: second unit, Montreal
Eric Morin ... generator operator
Colin Noel ... grip: second unit, Montreal / rigging grip: second unit, Montreal (as Colin Noël)
Frank Olic ... generator operator: Vancouver
Sandrin Olivier ... grip
Alexandre Orsini ... rigging electrician: second unit, Montreal
François Ouellette ... rigging grip / video playback: second unit, Montreal
Pascal Painchaud ... rigging electrician
Marc-Antoine Palmieri ... electrician
Michel Paquette ... rigging electrician: second unit, Montreal
Michel Parent ... generator operator
Marc Parenteau ... rigging electrician
Ivor Pedersen ... best boy grip: second unit, Vancouver
Yanka Pelletier ... grip: second unit, Montreal
John Pirozok ... lamp operator: Vancouver
Christophe Pommiès ... rigging electrician
Claude Pothier ... electrician: second unit, Montreal
André Potvin ... rigging electrician: second unit, Montreal
Geoff Preston ... lamp operator: Vancouver
Charles Proulx ... rigging electrician: second unit, Montreal
Daniel Prévost ... rigging electrician: second unit, Montreal
Michel Périard ... key grip
Patrick Rainville ... best boy electric
Serge Raymond ... best boy rigging electric: second unit, Montreal
Robert René ... rigging electrician: second unit, Montreal
Dominique Ricard ... camera operator: "b" camera
Noah Richoz ... video assist: second unit, Vancouver
Jean-Claude Robichaud ... grip: second unit, Montreal
Roger Robichaud ... electrician (as Roger W. Robìchaud)
Daniel Robidoux ... key grip
Michel Robitaille ... electrician
Hugo Rodier-Clément ... electrician: second unit, Montreal
Yuri Padron Rodriguez ... rigging electrician: second unit, Montreal (as Yuri Padrón Rodríguez)
William Ross ... electrician: second unit, Montreal (as William Ted Ross)
Dave Roughley ... lamp operator: Vancouver (as David Roughley)
Mario Roussy ... key rigging grip
Conrad Roy ... grip: second unit, Montreal
T.J. Sampson ... dolly grip: second unit, Vancouver
Christian Sauvageau ... grip
Claude Sauvageau ... best boy rigging grip
Stephane Savard ... rigging grip: second unit, Montreal (as Stéphane Savard)
Mario Savoie ... electrician
Mathieu Savoie ... rigging electrician
Sebastien Savoie ... rigging electrician (as Sébastien Savoie)
Jeff Schwingenschleegl ... rigging lamp operator: Vancouver
Jeff Scott ... best boy electric: second unit, Montreal
Ian Seabrook ... first assistant camera: "b" camera, second unit, Vancouver
Jeffery Seeger ... generator operator: second unit, Vancouver
Takashi Seida ... still photographer
Aki Shigematsu ... second assistant camera: "a" camera, second unit, Vancouver
Erìc Simard ... generator operator
Karine Simard ... camera trainee
Normand Simpson ... generator operator: second unit, Montreal
Darren Sinclair ... rigging lamp operator: Vancouver
Christian Sirois ... electrician: second unit, Montreal
Lee Smith ... best boy rigging electrician: Vancouver
Stéphane Sorensen ... rigging electrician: second unit, Montreal
Stephane Sorenson ... electrician: second unit, Montreal
Jeremy Spofford ... second assistant camera: "a" camera, Vancouver
Rene Spooner ... lamp operator: Vancouver
Geoffroy St-Hilaire ... camera operator: "c" camera, second unit, Montreal
Kevin Stachow ... lamp operator: Vancouver
Pieter Stathis ... camera operator: "a" camera, second unit, Vancouver
Brian Steadman ... grip: Vancouver
Gary Stockport ... dolly grip: second unit, Vancouver
Marc-André Stronikowski ... grip
Neal Swakum-Peck ... lamp operator: Vancouver
Brian Sweeney ... director of photography: second unit, Montreal / director of photography: second unit, Vancouver
Nicolas Tardif ... electrician
Dominic Thibault ... grip
Marc-André Thibeault ... rigging grip (as Marc-André Thibault)
Etienne Tremblay ... grip
Martin Tremblay ... grip
Patrice Tremblay ... rigging grip
Paul Tremblay ... best boy grip
Pietro Troilo ... rigging electrician (as Trollo Pietro)
Luc Truchon ... grip
Eric Turenne ... electrician
Marco Venditto ... key rigging gaffer
Gary Viola ... camera operator: "b" camera, second unit, Vancouver
Mark Wagner ... generator operator: Vancouver
Mitchell Warner ... lamp operator: Vancouver
Lee Washburn ... rigging lamp operator: Vancouver
Nick Watson ... first assistant camera: "a" camera, Vancouver
Stephen Wells ... dolly grip
Jonathan Wenk ... still photographer
James Williams ... dolly grip: Vancouver (as James J. Williams)
John D. Williams ... lamp operator: Vancouver
John Woods ... rigging lamp operator: Vancouver
Calen Zantolas ... gaffer: second unit, Vancouver
Denis Zawadski ... rigging electrician
David Zimmerman ... grip: second unit, Vancouver (as David R. Zimmerman)

Casting Department 

Sandra-Ken Freeman ... additional extras casting: Vancouver
Barbara Harris ... adr voice casting
Lucie Robitaille ... additional casting
Johanne Titley ... extras casting
Erin Toner ... casting associate: Vancouver
Samantha Finkler ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Eric Beaudet ... costumes department runner
Faostine Berthet ... breakdown artist (as Faustine Berthet)
Valerie Bordeleau ... specialized costumes technician
Kelly Bruhm ... truck costumer: Vancouver
Caroline Bréard ... costumes buyer (as Caroline Breárd)
Hélène Bélanger ... extras dresser (as Hélene Bélanger)
Sabrine Canuel ... assistant extras dresser
Chantal Cardinal ... extras costumer assistant: second unit, Montreal
Caterina Chamberland ... key costumer: second unit, Montreal
Viviane Charest ... dresser
Julie Chenard ... assistant dresser (as Julie Chénard)
Eugénie Clermont ... costumes technician (as Eugènie Clermont)
Rosalie Clermont ... assistant costume designer (as Rosalie Clermont-Bilodeau)
Micheline Cossette ... costumes buyer
Chantal Dargis ... extras dresser
Niamh De Buitleár ... stitcher
Jean-François Desjardins ... key costumer / key dresser
Chantale Di Filippo ... extras costumer: second unit, Montreal (as Chantal Di Filippo)
Sara-Maude Duguay ... costume illustrator
Marie-Claude Emond ... dresser
Anick Fournier ... extras costumer
Tereska Gesing ... assistant costumer
Chloé Giroux-Bertrand ... assistant extras dresser
Marie-Maude Grenier ... assistant dresser
Geneviève Hébert ... costumer: second unit, Montreal
Laurence Lacoste ... extras costumer
Micheline Laniel ... costume technician: second unit, Montreal
Catherine Lanouette ... costumes technician
Valérie Laverdière ... costumes technician
Linda Leduc ... assistant costume designer: Vancouver
Marcella Lepore ... costumes buyer
Valérie Levesque ... extras costumer (as Valérie Lévesque)
Claudia Manseau ... costumer
Simonetta Mariano ... costume supervisor
Marie Melawson ... set supervisor: Vancouver (as Marie Jeanne Melawson)
Bruno Morin ... cutter
David Ouellet ... assistant costumer
Josée Philibert ... costumer
Noémie Poulin ... extras costumer assistant: second unit, Montreal
Dominic Prevost ... costume technician: second unit, Montreal / costumes technician (as Domìnìc Prévost)
Olivier Proulx ... specialized costumes technician
Michelle Pépin ... extras costumer
Mireille Roy ... extras dresser
Myriam St-Louis ... extras dresser
Sylvie Théberge ... seamstress
Armando Tremblay ... wardrobe swing: second unit, Montreal
Mélanie Turcotte ... costumes technician

Editorial Department 

Tim Belcher ... vice president of production and operations: Technicolor Digital Intermediates
Jada Budrick ... video technician: Technicolor Digital Intermediates
Floyd Burks ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediates
Andy Chua ... data technician: Technicolor Digital Intermediates
Tony Dustin ... digital film colorist: Technicolor Digital Intermediates
Richard A. Eisenstein ... post-production production assistant (as Richard Eisenstein)
Ashley Farber ... data technician: Technicolor Digital Intermediates
Frank Figueroa ... video technician: Technicolor Digital Intermediates
Julie Garces ... assistant editor
Stéfanie Guadagnino ... first assistant editor
John Herndon ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediates
Christopher Kutcka ... vice president of imaging: Technicolor Digital Intermediates (as Chris Kutcka)
Ron Leidelmeijer ... video technician: Technicolor Digital Intermediates (as Ronnie Leidelmeijer)
Cynthia Lemus ... scheduling: Technicolor Digital Intermediates
Jonathan Mecenas ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediates
Todd Mitchell ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediates
Carl S.G. Moore ... digital intermediate producer: Technicolor Digital Intermediates (as Carl Moore)
Joshua Moore ... lab contact: Technicolor (as Josh Moore)
Scott Osborn ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediates
Ron Perez ... data technician: Technicolor Digital Intermediates
Joshua Pines ... vice president of color imaging r&d: Technicolor Digital Intermediates
Doug Richardson ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediates
Matt Russell ... post-production assistant
Mark Sahagun ... digital intermediate editor: Technicolor Digital Intermediates
Aidan Stanford ... color timer: Technicolor
Mark Tuminello ... first assistant editor
Dan Williams ... video technician: Technicolor Digital Intermediates (as Daniel Williams)
Ariana Young ... post-production coordinator
Christian Zak ... vice president of independent feature services: Technicolor Digital Intermediates
Ron Barr ... digital intermediate editor (uncredited)
Eric Gaudry ... colorist: dailies (uncredited)

Location Management 

Josee Aubé ... location site representative
Bruce L. Brownstein ... location manager: Vancouver (as Bruce Brownstein)
Pierre Brunet ... location manager
Pierre Bédard ... assistant location manager
Stéphane Devost ... location scout: second unit, Montreal
Anne-Marie Giard ... location scout: second unit, Montreal
Patrick Goulet ... location manager: second unit, Montreal
Dominique Leroutier ... assistant location manager
Jane Lu ... location scout
Flemming Lund ... assistant location manager: Vancouver
Dominic Main ... assistant location manager: Vancouver
Marie-Claude Nantel ... assistant to location department
Moise Piuze ... location scout
Kinnon Ross ... trainee assistant location manager: Vancouver
Charlie Schrodt ... location team (uncredited)

Music Department 

Diana Beas ... supervisor of film & tv music: Lionsgate
Susie Bench ... orchestra conductor (as Susie Benchasil) / orchestrator (as Susie Benchasil)
Peter Boyer ... orchestra conductor / orchestrator
Chris Brown ... supervisor of music budgets: Lionsgate
Mark Curry ... score mixer
Chris Fagot ... soundtracks & digital music: Lionsgate
Jay Faires ... president of music: Lionsgate
Jeanne Fay ... music clearances & licensing: Lionsgate
Daniel Hubbert ... music supervisor (as Dan Hubbert)
Jennifer Jones ... music clearances & licensing: Lionsgate
Tracy McKnight ... music executive: Lionsgate
Cana Sharai ... music coordinator
Tim Simonec ... orchestra conductor / orchestrator
Joshua Winget ... music editor
Tony Blondal ... additional orchestrator (uncredited)
Elliott Goldkind ... assistant music editor (uncredited)
Simon James ... music contractor (uncredited)

Transportation Department 

Peggy Archibald ... driver: Vancouver
Colin Banner ... cast driver: Vancouver
Audrey Beuzet Mariane ... driver (as Audrey Mariane Beuzet)
Valérie Binette ... assistant transportation coordinator
G. Boileau ... driver: Vancouver
Diane Boisvert ... driver: second unit, Montreal
André Boucley ... driver: second unit, Montreal
Charles Boucley ... driver: second unit, Montreal
Christian Bourque ... driver
Ted Bradford ... driver: Vancouver
Jean Brodeur ... driver
Robert Buxton ... driver: Vancouver
Dave Byerley ... transportation coordinator: Vancouver
D.M. Callander ... driver: Vancouver
Nicolas Carasoulis ... driver (as Nicholas Carasoulis)
Guenaél Charrier ... additional truck production assistant: second unit, Montreal (as Guénaël Charrier)
Wayne Cuthbert ... driver: Vancouver (as N. Wayne Cuthbert) / driver: Vancouver
Denis Decarie ... base camp operator (as Denis Décarie)
Scott Delaplace ... transportation co-captain: Vancouver
Maxime Dufort ... driver
David Dufresne ... driver
Stephane Durocher ... transportation captain: second unit, Montreal (as Stéphane Durocher)
Andy Earle ... driver: Vancouver
L.N. Felix Fanzega ... driver: Vancouver
Martin Stuart Forbes ... driver
Martin Fradette ... driver
Manoel Freitas ... driver: second unit, Montreal
Ron Gavin ... transportation captain: Vancouver
Wayne Headman ... water truck driver: Vancouver (as Wayne Hedman)
Kim Howes ... driver: Vancouver
Ken Johnson ... driver: Vancouver (as Ken 'K.J.' Johnson)
Scott Kenyan ... driver: Vancouver (as Scott Kenyon)
Patrick Lamarre ... truck production assistant
Katerine Lambert ... driver
David Leblanc ... driver: Ray Stevenson
Steve Leblanc ... driver (as Steeve Leblanc)
Patrick Legault ... head driver: swing
Geneviève Mailloux ... driver: second unit, Montreal
Curt Martell ... driver: Vancouver
Tasso Mathiopoulos ... head driver
R.G. Miller ... driver: Vancouver
Valerie Milot ... driver
Philippe Montel ... transportation coordinator
Red Murphy ... driver: Vancouver
Benjamin E. Negrete ... driver: second unit, Montreal
Joe O'Neil ... driver: Vancouver
John O'Toole ... cast driver: Vancouver
Serge Pominville ... truck production assistant: second unit, Montreal
Bubba Ram ... driver: Vancouver (as Bijesh C. Ram)
Marcel Robidoux ... driver
Manon Rufer ... driver
Bernard Sills ... driver
Guy Steer ... driver: Vancouver
Seann Traviller ... driver: Vancouver
Danny Turgeon ... transportation coordinator: second unit, Montreal
Roger Vaillancourt ... driver
Ian Vandewalle ... driver: Dominic West
Tania Veri ... driver
Ted Wassenaar ... driver: set decorating: Vancouver
Ross Wilkinson ... driver: Vancouver (as Ross 'Grizz' Wilkinson)

Other crew 

Dustin Lee Abram ... assistant director production assistant: second unit, Vancouver
Charlyn Adkins ... vice president of business and legal affairs: Lionsgate
Simon Alain ... stand-in
Chantal Allard ... additional unit production assistant
Céline Amos ... security
David R. Archibald ... security: Vancouver
Natasha Arora ... assistant: Mr. Prupas
Véronique Audet ... back-up production assistant: second unit, Montreal
Michel Bachand ... head craft person
Jon Barton ... miltary advisor
Christian Beaudin ... security
Laurence Beauregard ... additional unit production assistant
David Bentley ... production assistant: Vancouver
Frédéric Berger ... security
Loic Bernard ... assistant: Ms. Litinsky (as Loïc Bernard)
David Bertrand ... production assistant: Vancouver
Émilie Blake ... additional unit production assistant
Dominic Boisuert ... security
Sandra Borromeo ... production coordinator: second unit, Montreal
Benhacine Boualem ... security
Alexandre Bouchard ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Louise Bouchard ... security
Maxime Bouchard ... assistant craft person: second unit, Montreal
René Bouchard ... security
Stéphane Boucher ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Alexandrine Bourdouxhe ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Marie-Christine Bourgeois ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Marie-Ève Boutin ... production assistant: Vancouver
Mohamed Boutouis ... security (as Boutouis Mohamed)
Martin Brasseur ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Dale Ross Braun ... production accountant: Vancouver (as Dale Braun)
Francois Brautt ... security
Stéphanie Brodeur ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Florence Brunet-Doré ... assistant craft person
Rosana Bruni ... third assistant accountant (as Rosanna Bruni)
Stephan Burle ... main titles: PIC
Ken A. Butler ... security: Vancouver
Josée Bégin ... security
Sebastien Bérizu ... security
Amélie Carrizey ... unit set production assistant: second unit, Montreal
Cyril Casciano ... security
Ariane Caumartin ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Sylvain Chalifoux ... set runner
Louis Champagne ... assistant chef
Luc Champagne ... chef
Ruth Charest ... travel coordinator
Tom Chavez ... security: Vancouver
Benoit Chenard ... security
Patrick Chevrier ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Mikael Chibok ... security
Myriam Chimot ... assistant craft person
Nickey Chow ... second assistant accountant (as Nicole Chow)
Domenico Cicione ... additional unit production assistant
Ami Cohen ... production department coordinator: Lionsgate
Chris Coogan ... main titles: PIC
Bob Corff ... dialect coach
Stephane Cormier ... security
Linda Coté ... security
Mark Crofton ... assistant chef: Vancouver
Michael Cromien ... security: Vancouver (as Michael G. Cromien)
Brent Cross ... production assistant: Vancouver
Marie-Chantal Crète ... script supervisor: second unit, Montreal
Dany Curadeau ... swing production assistant
Jean De Senneville ... security
Christian Deans ... stand-in
Puelo Deir ... unit publicist
Christine Deita ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Charles Delwaide ... security
John DeMita ... adr cast
Pierre Dery ... security
François Desaulniers ... assistant chef
Luc Desautels ... security
Charles-David Deschenes ... assistant: Ms. Alexander
Simon Desgroseilliers ... security
Yves Desjardins ... production coordinator
Stephane Desmarteaux ... security
Johanne Desrosiers ... accounting clerk
Walter Diaz ... set runner: second unit, Montreal
David Dinel ... security
Dane Dolan ... production assistant: Vancouver
Lungu Doru ... security
Paul Dupont ... safety coordinator: pyrotechnics
Diane Durocher ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Amanda Egilsson ... key production assistant: Vancouver
Samantha Ellison ... assistant: Mr. Gavanski and Mr. Murray
Yon Elvira ... vice president of assets and unit publicity: Lionsgate
Adil Esalhi ... security
Sarah Estacaille ... production assistant: Vancouver
Lorri Faughnan ... vice president of business affairs: Muse Entertainment
Tom Felcan ... armour supplier: Vancouver
Julio Ferrario ... main titles: PIC
Marie-Josée Ferron ... office assistant: second unit, Montreal
Jeff Fischer ... adr cast (as Jeffrey Todd Fischer)
Erica Fishkin ... completion guarantor: Film Finances
Gabriel Fortin-Taillon ... security (as Gabriel Fortin-Taíllon)
Rob Fournier ... armourer: Vancouver (as Robert Fournier)
Gisele Fredette ... assistant craft person: Vancouver (as Giselle Fredette)
Brent Fulton ... production assistant: Vancouver
François Gagnon ... assistant chef
Jean-Philippe Gagnon ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Jocelyne Gagné ... first assistant accountant
Jonathan Gauthier ... additional unit production assistant
Michel Gibeault ... security
Kyriakos Gicas ... assistant chef
Paul Gillot ... swing production assistant
Isabelle Gingras ... security
Gaël Giraud ... additional unit production assistant: second unit, Montreal (as Gael Giraud)
Andrée Anne Godbout ... unit production assistant (as Andrée-Anne Godbout)
Lindsay Gores ... assistant: Mr. Melnik
Martin Gourd ... security
Julien Graham ... production assistant: Vancouver
Françoise Gravelle ... additional unit production assistant: second unit, Montreal (as Françoíse Gravelle)
Pamela B. Green ... main titles: PIC
Sarah Greenberg ... co-president of theatrical marketing: Lionsgate
Jean-Marc Grenier ... security
Marc-Andre Hache ... security
Brett Hansen ... craft person
Barbara Harris ... adr cast (as Barbara Iley)
Robert Harrison ... medic
Liam Hearne ... post-production accountant
Bill Henderson ... security: Vancouver
Kris Henigman ... assistant: Ms. Hurd, Los Angeles
Louise M. Hetherington ... first aid: Vancouver (as Louise Hetherington)
Danielle Hickman ... key production assistant: Vancouver
Catharina Hourcade ... production coordinator: Vancouver, Academy Film (as Catherine Houcade)
Kim Howes ... set security: Vancouver
Jessica Hoyles ... production assistant: Vancouver
Jess Hunt ... assistant: Ms. Hurd, Montreal
Deborah Iannone ... receptionist
Bill Jacks ... manager of business and legal affairs: Lionsgate
Nathalie Jean ... assistant production coordinator
Alexander Sandy Jesion ... chief financial officer: Muse Entertainment (as Sandy Jesion)
Jina Jones ... assistant: Mr. Sacchi
Amélie Joyal ... assistant craft person
Martine-Helene Juteau ... accounting clerk
Richard Karp ... personal assistant: Ms. Alexander
Sotos Katakos ... first assistant payroll accountant (as Soto Katakos)
Nutan Khanna ... clearance supervisor
Dylan Kilgour ... key production assistant: Vancouver
Carlyle King ... adr cast
Luke King ... production assistant: Vancouver
Brian M. Kingman ... insurance provider: Aon/Albert G. Ruben Insurance Services (as Brian Kingman)
Lana Krotenko ... script supervisor: second unit, Vancouver
Claudine Labelle ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Pierre Labelle ... security
Jacynthe Labrosse ... additional unit production assistant / unit production assistant: second unit, Montreal
Hélène Lafrance ... office assistant: second unit, Montreal
Jean-François Lalonde ... set production assistant
Marcel Lalonde ... security: Vancouver (as Marcel J.E. Lalonde)
Susan Lambie ... script supervisor: Vancouver
Francois Lamoureux ... swing production assistant
Nathalie Laporte ... production accountant
Normand Latulippe ... security
Chanel Lavoie ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Anie Leblanc ... unit production assistant
Daniel Leclerc ... second assistant payroll accountant
Gérard Leclerc ... security
Michel Leduc ... set security
Samuel Lee ... security: Vancouver
Yanick Lefebune ... security
Irene Litinsky ... president of production: Muse Entertainment
Hugo Longtin ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Patrick Louiseize ... security
Bao-Uy Luu ... main titles: PIC (as Bao Luu)
Ana-Maria Lyrio ... assistant craft person (as Ana Maria Lyrio)
Ulysse Légaré-Ochiguían ... security
Michele MacInnes ... production coordinator: Vancouver
Ryan Maier ... production assistant: Vancouver
Trevor Malkinson ... assistant chef: Vancouver
Carole-Anne 'Karmen' Mantha ... unit production assistant
Simon Marcotte ... unit production assistant
Chantal Marcuzzo ... security
Richard Marsan ... security
Michel Martowski ... head craft person: second unit, Montreal
Terence Mathews ... adr cast
Bernard Mauran ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Jeremy Maxwell ... adr cast
Jacky McCarthy ... swing production assistant
Tim McGuinness ... security: Vancouver
Colleen McKeag ... accounting clerk
Dave Meade ... production assistant: Vancouver
Robert M. Melnik ... executive vice president of business and legal affairs: Lionsgate (as Robert Melnik)
Ricky Miller ... assistant: Ms. Sloan
Veronica Miller ... first assistant accountant (as Veronica E. Miller)
Alain Minville ... security
Jason Molnar ... security
Julie Montplaisir ... second assistant accountant
Blanche Moreau ... office assistant (as Blanche-Mathilde Moreau-Lépine)
Robert Mushnici ... stand-in
Pascal Ménard ... security
Louis-Carl Nard ... security
Rick Nicholson ... security: Vancouver
Vitali Nozdratchev ... security (as Vitali Nozdrarchev)
Laura Obenaus ... second assistant production coordinator: Vancouver
Neil Ollivierra ... business and legal affairs: Lionsgate
Angel Oquendo ... adr cast
Jason Pace ... adr cast
Tim Palen ... co-president of theatrical marketing: Lionsgate
Mylène Papillon ... additional unit production assistant: second unit, Montreal (as Myléne Papillon)
Rodolphe Paquereau ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Lucy Parr ... office assistant: Vancouver
Nancy Partheniou ... production accountant: Muse Entertainment
Andrew Pavlik ... production assistant: Vancouver
Mark Pedante ... manager of production accounting: Lionsgate
Charles Peloquin ... swing production assistant
Karen Pelrine ... assistant production coordinator: Vancouver
Roland Petre ... security
Leverne Piper ... craft person: Vancouver (as Leverna Piper) / first aid: Vancouver (as Leverna Piper)
Gabriella Pirocchi ... assistant chef: Vancouver
Edith Plourde ... second assistant accountant
Marie-Claude Poirier ... assistant craft person
Patrick P. Pon ... security: Vancouver
Milena Popovic ... script supervisor
Sylvain Prevost ... assistant craft person: second unit, Montreal
Michael Prupas ... president: Muse Entertainment
Eva Quintero ... office assistant
Nin Rai ... chef: Vancouver
Lindsey Ramey ... assistant: Mr. Paseornek
Ryan Regnier ... production assistant: Vancouver
Emily Rice ... post-production accountant
Laurence Rivard ... additional unit production assistant: second unit, Montreal
Derrick Rodger ... production assistant: Vancouver
Jennifer Rowlands ... production assistant: Vancouver
Paquereau Rudolphe ... security
Anthony Sabatini ... security: Vancouver
Sinan Saber ... unit production assistant
Nadia Saidani ... office assistant
Esteban Sanchez ... production secretary
Nadav-Sacha Santo ... production assistant: Vancouver
Philippe Sarrailh ... assistant chef
Andre Savard ... security
Claudine Savoie ... security
Santino Scardillo ... security: Vancouver
Hugo Schellenberg ... security: Vancouver
Charlie Schrodt ... production assistant: Vancouver
Vernon Scott ... adr cast
Victor Semenoff ... production assistant: Vancouver
Omar Senoussaoui ... security
Ghislaine Servant ... payroll accountant
Emma Severin ... multimedia technician
Nadia Shipovalnikov ... security
Cassius Allen Shuman ... business and legal affairs: Lionsgate (as Cassius Shuman)
Jose Sicotte-Doddridge ... swing production assistant
Matt Sigloch ... miltary advisor
Donald Silvaw ... security: Vancouver
Manon St. Cyr ... security
Philippe St. Cyr ... security
Norman Starr ... production financing: City National Bank
Jason Still ... production assistant: Vancouver
Jonas Stolpe ... electronic press kit
Tania Susi ... first assistant accountant: Vancouver
Hans Syriste ... security: Vancouver
Frédéric T. Poitras ... security (as Frédéric T-Poitras)
Victorine Tamafo ... production coordinator
Kylie Tanke ... payroll accountant: Vancouver
Kristel Tremblay ... assistant craft person: second unit, Montreal
Sylvie Tremblay ... security
Efimov Valeri ... security
Jarik Van Sluijs ... main titles: PIC
Tanya Vidal ... adr cast (as Tanya Vidal-Dublin)
Luc Vinet ... security
Michèle Vinet-Mathieu ... back set production assistant
David Wallander ... security: Vancouver
Mark Weinberg ... tutor
Andreana Weiner ... adr cast
Daniel White ... production assistant: Vancouver
Loralee Wilson ... security: Vancouver
Aaron Wintringham ... production assistant: Vancouver
Lenny Wohl ... general manager and executive vice president of business affairs: Lionsgate
Sean Wolput ... production assistant: Vancouver
Stepanyak Yaroslav ... production assistant: Vancouver
Ruth Zalduondo ... voice-over artist
Dany Zarifeh ... security
Rick Cranford ... script coordinator (uncredited)
Carl Crevier ... stand-in: Dominic West (uncredited)
Alex Franklin ... development executive (uncredited)
John Galli ... assistant: Mr. Arad (uncredited)
Jean-Patrick Joseph ... special equipment supplier (uncredited)
Andre Nicolas Malouf ... production assistant: Montreal (uncredited)
Golan Ramraz ... development executive (uncredited)
Nadia Venesse ... dialogue coach: pre-production (uncredited)

Thanks 

Miro Bedard ... special thanks
Real Capuano ... special thanks (as Réal Capuano)
Danny D'Orsa ... special thanks
David D'Orsa ... special thanks
Veronica D'Orsa ... special thanks
Dane A. Davis ... special thanks (as Dane Davis)
Lynne De Bel ... special thanks
Deborah Del Prete ... special thanks
John Dunn-Hill ... special thanks (as John Dunn Hill)
Henry Fong ... special thanks
Lexi Gainer ... special thanks
Isabella Gavanski ... special thanks
Sophie Grenier ... special thanks
Stephanie Janusauskas ... special thanks
Marco Lavallée ... special thanks
Mark C. Manuel ... special thanks (as Mark Manuel)
Mike McCoy ... special thanks
Rand McNally ... special thanks
Romano Orzari ... special thanks
Marie Josée Perreault ... special thanks
Julie Raymond ... special thanks
Benoit Robitaille ... special thanks
Linda Smith ... special thanks
Tibor K. Thomas ... special thanks
Tommy Woo ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page