IMDb > Sunshine (2007)
Sunshine
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Sunshine (2007) More at IMDbPro »

Photos (See all 37 | slideshow) Videos (see all 10)
Sunshine -- A team of astronauts are sent to re-ignite the dying sun 50 years into the future.
Sunshine -- Clip: We need to lose two more
Sunshine -- Interview: Michelle Yeoh "On working as a group"
Sunshine -- A team of astronauts are sent to re-ignite the dying sun 50 years into the future.
Sunshine -- A team of astronauts are sent to re-ignite the dying sun 50 years into the future.

Overview

User Rating:
7.3/10   151,735 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 17% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writer:
Alex Garland (written by)
Contact:
View company contact information for Sunshine on IMDbPro.
Release Date:
5 April 2007 (Hong Kong) See more »
Tagline:
Dark days are coming. See more »
Plot:
A team of international astronauts are sent on a dangerous mission to reignite the dying Sun with a nuclear fission bomb in 2057. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
1 win & 11 nominations See more »
NewsDesk:
(699 articles)
User Reviews:
Fantastic See more (753 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)
Create a character page for: ?

Directed by
Danny Boyle 
 
Writing credits
Alex Garland (written by)

Produced by
Bernard Bellew .... co-producer
Andrew Macdonald .... producer
 
Original Music by
John Murphy 
 
Cinematography by
Alwin H. Küchler (director of photography) (as Alwin Küchler)
 
Film Editing by
Chris Gill 
 
Casting by
Donna Isaacson 
Gail Stevens 
 
Production Design by
Mark Tildesley 
 
Art Direction by
Gary Freeman 
Stephen Morahan 
Denis Schnegg 
David Warren (supervising art director)
 
Set Decoration by
Michelle Day 
 
Costume Design by
Suttirat Anne Larlarb 
 
Makeup Department
Christine Blundell .... chief hair designer
Christine Blundell .... chief makeup designer
Mark Coulier .... makeup designer: Pinbacker
Louise Day .... assistant fabricator
Martha Fein .... prosthetics painter
Barry Fowler .... mold designer
Richard Glass .... contact lens optician
Claire Green .... assistant moldmaker
Shaune Harrison .... key prosthetic makeup artist
Duncan Jarman .... key prosthetic makeup artist
Chris Lyons .... special effects teeth
David Malinowski .... special make up effects: hair punching
Kristyan Mallett .... assistant prosthetic makeup artist
Nuria Mbomio .... makeup artist
Stephen Murphy .... assistant fabricator
Elizabeth Murray .... key fabricator
Jemma Scott-Knox-Gore .... contact lens technician
Matthew Smith .... prosthetic makeup artist
Lesa Warrener .... makeup artist
Simon Webber .... prosthetics painter
Waldo Mason .... special makeup effects artist (uncredited)
 
Production Management
Bernard Bellew .... unit production manager
Clare St. John .... post-production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Susan Drennan .... third assistant director
Carlos Fidel .... second assistant director
Toby Ford .... first assistant director: second unit
Henry Forsyth .... third assistant director: second unit
Bryn Lawrence .... first assistant director: model unit
Richard Styles .... first assistant director
Paul Bennett .... third assistant director: additional photography unit (uncredited)
Henry Forsyth .... second assistant director: additional photography unit (uncredited)
 
Art Department
David Abbott .... chargehand carpenter (as Dave Abbott)
Jess Alexander .... art department runner
Jonathan Ash .... wood machinist
Rachel Aulton .... art department trainee: FT2
Dave Ball .... chargehand carpenter
Ken Barley .... head of department plasterer
Jim Barr .... prop modeler
Colin Bayliss .... dressing props
Hannah Biggs .... assistant modeler
Kevin Biggs .... painter
Lee Biggs .... carpenter
Pierre Bohanna .... head of department modeler
Alex Boswell .... dressing props
Guy Bradley .... assistant art director
Andrew Brogan .... laborer: painters
John Butler .... painter
James Buxton .... carpenter
Dominic Capon .... production buyer
Hester Clark .... model maker
Steve Clarke .... stand-by painter (as Steven Clark)
Graham Cole .... carpenter
Steve Court .... plasterer (as Stephen Court)
Quentin Davies .... chargehand dressing prop
John Daynes .... painter
Steve Deahl .... prop modeler
Anita Dhillon .... graphic designer
David Dickinson .... carpenter
Edmund Dimbleby .... junior modeler
Peter Dorme .... draughtsman
Paul Duff .... carpenter
Dean Dunham .... chargehand painter
Arwel Evans .... stand-by propman
Glyn Evans .... painter
Trevor Eve .... painter
Gary Faulkner .... prop modeler
Gavin Fitch .... stand-by art director
Robert Flint .... stagehand
Michael Gardiner .... plasterer
Nick Goodall .... carpenter
Oliver Goodier .... junior draughtsman
Luke Goodman .... painter
Mark Goodman .... stand-by stagehand
Chris Greenwood .... plasterer
Kate Grimble .... art director: model unit
David Haberfield .... head of department painter (as Dave Haberfield)
Catherine Haugh .... draughtsman
Toby Hawkes .... supervising modeler
Gary Hayes .... junior modeler
Victoria Hayes .... junior modeler
David Haynes .... apprentice painter
John Heayn .... carpenter
Brian Henry .... stand-by propman: second unit (as Brian P. Henry)
Chris Hepple .... prop modeler
Brendan Houghton .... storyboard artist
Chris 'Flimsy' Howes .... prop modeler
Jonathan Jackson .... prop modeler
Ben Johnson .... dressing props
Barry Jones .... prop modeler
Murray Jones .... glazer
Terry Jones .... glazer
Alex King .... assistant stand-by propman
Paul King .... plasterer
Charley Kingan .... junior modeler
Stan Lattimore .... chargehand painter
Amanda Leggatt .... art department assistant
Glenn Lewis .... chargehand stagehand (as Glen Lewis)
Kevin Lloyd .... stagehand
Katie Lodge .... prop modeler
David Lowery .... supervising carpenter (as Dave Lowery)
Catriona Maccann .... junior modeler (as Catriona MacCann)
Charlie Malik .... prop storeman
Bradley Malin .... stagehand (as Brad Malin)
Gary Martin .... dressing props
John Martin .... stagehand
Thomas Martin .... construction manager
Bernie Mayor .... chargehand carpenter (as Bernie Mayer)
John McGee .... stand-by carpenter
Ant McGrath .... graphic animator: Mere Mortals Ltd.
Eamon McLoughlin .... supervising carpenter
Stuart Meridew .... buyer
Steve Mitchell .... scenic painter
Joe Monks .... painter
Helen Morgan .... art department trainee: FT2
Barry O'Brien .... carpenter
Jack O'Brien .... stagehand trainee
John O'Brien .... head of department carpenter
Roy O'Brien .... carpenter
Greg O'Donnell .... painter
Danny O'Regan Jr. .... supervising carpenter (as Danny O'Regan)
Daniel O'Regan .... carpenter (as Danny O'Regan Snr.)
Dave Pearce .... chargehand carpenter
Steve Pearce .... trainee carpenter
Ben Philips .... prop modeler (as Ben Phillips)
Adrian Platt .... dressing props
Kathryn Pyle .... assistant set decorator
Zoe Robertson .... construction buyer (as Zoë Robertson)
Matthew Robinson .... draughtsman (as Matt Robinson)
Steve Sibley .... painter
Richard Skelly .... prop modeler
Dave Smith .... stagehand
Nick Thomas .... property master
Richard Thomas .... prop modeler
Remo Tozzi .... stand-by art director: second unit
Matthew Turner .... stagehand trainee
Emma Vane .... draughtsman
Paul Waller .... prop modeler
Paul Webb .... stand-by carpenter: second unit
John Weller .... prop manufacturing coordinator
William West .... carpenter
Steve Weston Jr. .... wood machinist
Mark Weston .... carpenter
Stephen Weston .... wood machinist (as Steve Weston Snr.)
Matt Whelan .... carpenter
Su Whitaker .... assistant art director (as Susan Whitaker)
Clive Whitbread .... painter
Barry White .... plasterer laborer
Terry Whitehouse .... prop modeler
Derek Whorlow .... head of department stagehand
Julie Whorlow .... apprentice painter
Stuart Willis .... stagehand
Dennis Wilson .... carpenter
Paul Wiltshire .... chargehand painter
Paul Wolstencroft .... stagehand
Mark Woollard .... prop modeler
Steve Wotherspoon .... assistant modeler
Ravi Bansal .... concept illustrator (uncredited)
Chris Clarke .... prop mechanics (uncredited)
Thomas Jones .... foam technician (uncredited)
Robert Judd .... dressing props (uncredited)
James Kernot .... prop modeler (uncredited)
Glenn Marsh .... props (uncredited)
Martin 'Marty' McLaughlin .... set dresser: Frost and Dust effects (uncredited)
Alex Rutherford .... propmaker (uncredited)
Libby Uppington .... props (uncredited)
Richard Van Den Bergh .... propmaker (uncredited)
Lloyd Vincent .... dressing props (uncredited)
 
Sound Department
Hugo Adams .... foley editor
Niv Adiri .... sound effects editor
Philippe Amouroux .... foley recordist (as Phillippe Amouroux)
Nicolas Becker .... foley artist
James Bennett .... adr recordist
Andrew Caller .... assistant sound re-recording mixer (as Andy Caller)
Paul Carr .... adr mixer
Assia Dnednia .... foley assistant (as Assia Zipper)
Gillian Dodders .... dialogue editor
James Doyle .... sound mix technician
Tim Fraser .... production sound mixer
Glenn Freemantle .... sound designer
Glenn Freemantle .... supervising sound editor
John Hayward .... sound re-recording mixer
Larry Hopkins .... layback sound mixer
Richard Pryke .... sound re-recording mixer
Tom Sayers .... sound designer
Tom Sayers .... sound effects editor
Ian Tapp .... additional sound re-recording mixer
Andy Thompson .... adr mixer
Calum Thomson .... sound assistant
Keith Tinman .... sound effects editor
William Towers .... boom operator (as Will Towers)
Mark Appleby .... adr recordist (uncredited)
Derek Casari .... adr engineer (uncredited)
Danny Freemantle .... assistant sound editor (uncredited)
Iain Jamieson .... assistant adr recordist (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
 
Special Effects by
Jon Bates .... special effects trainee
Barry Best .... mould maker
Terry Bridle .... senior special effects technician
Mark Bullimore .... senior special effects technician: model unit
Richard Conway .... special effects supervisor
Sam Conway .... senior special effects technician
John Cramman .... special effects technician
Jonas Cullum .... special effects runner
Neil Davies .... special effects technician
Dean Ford .... special effects technician: steam effects
Mark Holdcroft .... special effects technician
Peter Seymour Howell .... special effects technician: model unit (as Peter Seymour-Howell)
David Johns .... special effects
Andrew Kelly .... senior special effects technician
Sophie Leduc .... silicone technician
Jason Leinster .... senior special effects technician
Ben Mahoney .... wire rigger
Catherine Mumford .... special effects trainee
Neil Murray .... senior wire operator (as Neal Murray)
Ceri Nicholls .... standby special effects technician
Nigel Nixon .... senior special effects technician (as Nigel Stanley Nixon)
Stephen Onions .... senior special effects technician: model unit (as Steve Onions)
Stephen Paton .... special effects technician (as Steve Paton)
Alan Perez .... senior wire operator
Robbie Scott .... special effects coordinator: model unit
Steven Scott .... special effects technician: model unit
Pete Sellers .... special effects technician: model unit
Paul Stephenson .... senior special effects technician
Karl Wardle .... special effects technician: model unit
David Watson .... senior special effects technician (as Dave Watson)
Kevin Welch .... wire effects coordinator
Mark White .... senior standby special effects technician
Jonathan Barrass .... special effects technician (uncredited)
Dan Martin .... special effects makeup research (uncredited)
 
Visual Effects by
Paul Alexiou .... visual effects film editorial: MPC
Terence Alvares .... digital compositor
Rob Andrews .... CG lighting artist
Rob Andrews .... digital effects artist
Christopher Anthony .... effects technical director
Chris Armsden .... rendering technical director: MPC
Henry Badgett .... digital compositor
Andrew Baggarley .... 3D artist
Andrew Baggarley .... layout artist
Andrew Baggarley .... previsualization artist
Richard Baillie .... roto/prep artist
Richard Baker .... senior compositor: MPC
Mark Barber .... digital compositor: MPC
Reuben Barkataki .... roto/prep supervisor
Tim Barter .... roto/prep supervisor: escape pod
David Basalla .... CG lighting artist
David Basalla .... texture artist: MPC
Oliver Shyal Beardsley .... research & development engineer
Stephen Bearman .... scanning supervisor
Alistair Bell .... modeller
Matthew Benns .... systems support
Nic Birmingham .... lighting technical director: MPC
Nigel Blake .... senior modeler: model unit
Christina Boon .... digital artist: MPC
Paul Brannan .... CG artist: MPC
Matthew Bristowe .... digital lab producer: MPC
Stuart Bullen .... roto/prep artist
Andrew Bunday .... rendering technical director: MPC
Delphine Buratti .... digital compositor
Nick Cannon .... head of technology: MPC
Jon Capleton .... lead matchmover
Dave Child .... CG lighting artist
Evangelos Christopoulos .... effects technical director: MPC
Helen Clare .... data operator
Isabel Cody .... CG modeler
Ross Colgan .... systems support: MPC
Alfonso Cottier .... 3D Modeller: MPC
Tom Cowland .... render technical director
Mark Curtis .... compositor: MPC
Emanuele D'Arrigo .... effects technical director: MPC
Christophe Damiano .... lighting technical director: MPC
Charles Darby .... matte paintings
Haslina Dasley .... CG lighting artist
Rupert Davies .... roto/prep artist: MPC
Luan Davis .... roto/prep artist: MPC
Martin R. Davison .... digital compositor: MPC (as Martin Davison)
Amit Desai .... wrangler
Candace Di Talamo .... color and lighting technical director
Gavin Digby .... lead digital compositor
Paul Driver .... visual effects coordinator
Stefan Drury .... visual effects producer
Dan Duran .... previs artist (as Daniel Walton)
Jonathan East .... render wrangler: MPC
Mark Eckersley .... visual effects editor
Yasmine El-Ghamrawy .... digital compositor
Michael Elson .... visual effects executive producer
James D. Etherington .... digital compositor: MPC (as James Etherington)
Joe Eveleigh .... lighting technical director
Ian Fallon .... render wrangler: MPC
Niall Flinn .... effects technical director
Matt Foster .... prep artist: MPC
Richard Fox .... roto/prep artist
Ron Ganbar .... digital compositor
Christoph Gaudl .... matchmove artist
Philippe Gaulier .... texture artist
Miles Glyn .... CG lighting artist
Julian Gnass .... digital compositor: MPC
Richard Gomes .... CG effects artist: MPC
Lisa Gonzalez .... matchmove artist: MPC
Jessica Groom .... CG lighting artist
Lewis Guarniere .... data wrangler: MPC
Alexis Hall .... CG effects artist
Qian Han .... digital compositor
John Hardwick .... digital compositor
Michael Harrison .... digital compositor
Sebastien Haure .... senior character modeler: MPC
Lionel Heath .... roto/prep artist: MPC
Adrian Hedgecock .... visual effects production assistant
Kieron Helsdon .... CG supervisor
Kieron Helsdon .... lead lighting technical director
Jennifer Herbert .... digital compositor: MPC
Sean Heuston .... lead compositor
Jeremy Hey .... digital compositor
Martin Hobbs .... visual effects executive producer
Robin Hollander .... digital compositor
Henrik Holmberg .... matte painter
Vlad Holst .... lighting technical director
Greg Howe-Davies .... roto/prep artist (as Greg Howe-Davis)
Roberto Hradec .... lead shader writer
Marc Hutchings .... roto/prep artist: MPC
Ryan Hutchings .... roto/prep artist: MPC
Christian Irles .... digital compositor: MPC
Keith Jones .... roto/prep artist
Owen Jones .... matchmove artist
Helen Judd .... visual effects coordinator
Peng Ke .... on-set visual effects
Tomi Keeling .... motion control assistant: model unit (as Tommy Kneeling)
Uzma Khalid .... CG lighting artist: MPC
Tom Kimberley .... digital compositor: MPC
Greg King .... effects lead
Alec Knox .... senior lighting technical director: MPC
Bastiaan Koch .... model supervisor: MPC (as Philip Koch)
Arek Komorowski .... digital compositor
Sylvia Kratzsch .... render wrangler
Paul Kulikowski .... digital compositor
Douglas Larmour .... digital compositor (as Doug Larmour)
Stuart Lashley .... lead compositor
Jesus Lavin .... digital compositor
Simon Lewis .... CG effects artist
Bjorn Liljequist .... lighting technical director
Jarrod Linton .... previs
Bryan Litson .... modeller: MPC
Richard Little .... digital compositor
Begoña Lopez .... digital lab producer: MPC
Jennifer Loughnan .... visual effects production assistant
Nelson Lowry .... digital matte painter
Hugh Macdonald .... digital compositor: MPC
Angela Magrath .... character rigger
Tony Man .... digital compositor
Vaibhav Marathe .... digital compositor
Howard Margolius .... visual effects technical director: MPC (as Howard 'Sparky' Margolius)
Scott Marriott .... lead digital compositor
Sean Mathiesen .... previs supervisor
Marian Mavrovic .... compositing supervisor
David Mayhew .... CG modeler
Alan McCabe .... render wrangler: MPC
Steve McGee .... compositor
Marlin McGlone .... data operative
Nakia McGlynn .... lighting technical director: MPC
Kevin McGowan .... lighting technical director: MPC
Alasdair McNeill .... roto/prep supervisor
Paul McWilliams .... matchmove Artist: MPC
Naveen Medaram .... roto/prep artist: MPC
Ian Menzies .... motion control operator: model unit
Andy Middleton .... texture artist
Ellen E. Miki .... roto/prep artist: MPC (as Ellen Miki)
Jessica Millar .... color & lighting technical director (as Jessica Braun)
Jessica Millar .... previsualization artist (as Jessica Braun)
Rafael Morant .... lead CG lighting artist
Rafael Morant .... sequence supervisor: MPC
Andrew Morley .... CG supervisor
Richard Morris .... senior technical director: lighting
David Antonin Mucci .... senior technical director: lighting
Ryan Mullany .... roto/prep artist
Martin Newcombe .... matchmove artist
Mark Newport .... CG effects artist
Mark Newport .... effects technical director
Joanna Nodwell .... visual effects producer
Rich Nosworthy .... lighting technical director: MPC (as Richard Nosworthy)
Mike O'Neill .... digital lighting artist
Matthew Packham .... digital compositor
Clare Pakeman .... CG lighting artist
Puja Parikh .... tracking artist
Simon Payne .... matchmove Artist: MPC
Arnaud Pecqueur .... texture artist
Geoff Pedder .... lead CG lighting
Ben Perrott .... digital compositor
David Phillips .... lead digital compositor: MPC (as Dave Phillips)
Tom Beckwith Phillips .... effects technical director (as Tom Phillips)
Teresa Alvarez Pino .... CG effects artist
George Plakides .... lighting technical director
Donna Poynton .... roto/prep artist
Gareth Repton .... digital artist
Mark Richardson .... digital compositor: MPC
Martin Riedel .... lead compositor: MPC
Tim Riley .... effects technical director: MPC
Becky Roberts .... roto/prep/matchmove coordinator: MPC
Guillaume Rocheron .... CG effects artist
Steve J. Sanchez .... digital compositor: MPC (as Steve Sanchez)
Carlo Scaduto .... digital compositor: MPC
Claude Schitter .... effects animator
David Scott .... digital compositor
Shaun Scott .... previsualization artist
Liz Scully .... senior lighting technical director: MPC
Paul Shore .... scanning supervisor
John Slattery .... digital compositor
Daniel Smollan .... lighting technical director: MPC
Malcolm Souter .... compositor support: MPC
Sally Spencer .... visual effects production manager
Anthony Stadler .... wire/rig removal
Kim Stevenson .... digital compositor
Paul Venn Stirling .... prep artist: MPC (as Paul Stirling)
Paul Venn Stirling .... roto artist: MPC (as Paul Stirling)
Julien Stuart-Smith .... lighting technical director: MPC
David Sudd .... matchmove artist
David Swift .... digital matte artist: MPC
Giuseppe Tagliavini .... digital compositor: MPC
Andrew Myles Thompson .... matchmove Artist: MPC (as Andrew Thompson)
Gemma Thompson .... visual effects coordinator
Chris Thunig .... digital matte artist: MPC
Steve Tizzard .... digital compositor
Jensen Toms .... on-set previs
Mark Tremble .... roto/prep artist
Miquel Ubeda .... digital compositor: MPC London
Thomas Urbye .... online film editor
Sander van der Steen .... research and development
Martin Weaver .... systems
Robert A. Willis .... visual effects production assistant (as Robert Willis)
Chris Wilson .... render wrangler: MPC
Pat Wintersgill .... online editor
Oliver Winwood .... assistant digital resource manager: MPC
Christine Wong .... digital compositor
Max Wood .... CG modeler
Tom Wood .... visual effects supervisor
Melody Woodford .... match move supervisor: coordinator & on-set supervisor: MPC
Annette Wullems .... visual effects executive producer
Anna Yamazoe .... matchmove Artist: MPC
Phil Young .... texture artist
Patrick Zentis .... digital matte artist: MPC
Richard Bain .... digital compositor: BainVFX (uncredited)
Julian Blom .... animation coordinator: MPC (uncredited)
Hayley Brazelton .... roto/prep artist: MPC (uncredited)
Emma Clifton .... roto/prep artist: MPC (uncredited)
Martyn Drake .... systems: MPC (uncredited)
Sukh Gill .... roto/prep coordinator: escape pod (uncredited)
Jan Hektor .... matchmove artist: MPC (uncredited)
Richard Helliwell .... roto/prep artist: MPC (uncredited)
 
Stunts
Nicholas Daines .... stunt player
Glenn Foster .... stunt player
Tim Halloran .... stunt player
Kim McGarrity .... stunt player
Justin Pearson .... stunt double
Julian Spencer .... stunt coordinator
Lee-Anne Telford .... stunts
Arran Topham .... stunt player (as Arran Topher)
Maxine Whittaker .... stunt player
William Willoughby .... stunt double (2007)
Rick English .... stunt double: Pinbacker (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Edmund Alexander .... rigging electrician
Alex Bailey .... unit still photographer
Chris Bailey .... rigging electrician
Danny Baker .... electrical storeman
Stuart Bell .... grip: second unit
Roy Branch .... electrician: model unit
Stuart Bridges .... video playback operator
Matthew Butler .... best boy (as Matt Butler)
Peter Byrne .... clapper loader
Richard Copeman .... clapper loader: second unit
Fred Crawford .... rigger
Barny Crocker .... second assistant camera (as Barney Crocker)
Jim Crowther .... grip: model unit
Nic Cupac .... grip (as Nick Cupac)
Aaron Douglas .... crane operator
Jason Dully .... clapper loader
Paul Edwards .... Steadicam operator
Faye .... focus puller: model unit
Ian Franklin .... rigging gaffer
Mark Funnell .... electrician
Stuart Galloway .... director of photography: model unit
Reuben Garrett .... gaffer
Chris Gilbertson .... rigging desk operator
Martin Goddard .... rigger
Ryan Goodman .... grip assistant
Eugene Grobler .... rigging electrician
Niall Hannell .... desk operator: model unit
Paul Hatchman .... grip
Chris Hawkins .... stand-by rigger
Peter Hawkins .... head of department rigger
Simon Heck .... focus puller: second unit
Daniel Hegarty .... crane operator (as Dan Hegarty)
Robert Hooker .... chargehand rigger
Jon Howard .... clapper loader: model unit
Alex Howe .... focus puller: second unit
Darren Howton .... practical electrician
Dean Jackson .... practical electrician
Lizzie Kelly .... video playback operator: second unit
Sam Kite .... rigging electrician
Henry Landgrebe .... clapper loader
Tom Lea .... electrician
Chaz Lyon .... second assistant camera: "b" camera dailies
Adrian Mackay .... electrician (as Adrian MacKay)
Danny Madden .... rigger
Alex Mahon .... rigging electrician
Jay Maidment .... unit still photographer
David Maund .... key grip: second unit
Adrian McCarthy .... key grip
Danny McGee .... practical electrician
James McGee .... practical electrician
Joe McGee .... head of department practical electrician
Raymond McGee .... practical electrician
Matthew Moffat .... rigging electrician (as Matthew Moffatt)
Rob Monger .... practical electrician
Chris Mortley .... electrician: second unit
Andy Mountain .... desk operator: second unit
Andy Munday .... rigging electrician (as Andy Munda)
Ian Norgate .... rigger (as Ian Norgate Jnr.)
Steve O'Donoghue .... electrician: second unit
Steve O'Donoghue .... gaffer: model unit
Abi Oseni .... camera trainee: FT2, second unit
Keith Perry .... apprentice rigger
Steve Petrie .... video/computer assistant
Steven Pollecutt .... stand-by rigger (as Steve Pollecutt)
George Powell .... crane operator
Alastair Rae .... Steadicam operator (as Alistair Rae)
Alastair Rae .... camera operator (as Alistair Rae)
Terry Roberts .... electrician
Luis Santos .... electrician: second unit
John Snelling .... rigging desk operator
James Summers .... rigging electrician
Peter Talbot .... director of photography: second unit
Martin Taylor .... electrician
Olly Tellett .... focus puller
David Wall .... rigging electrician
David Weller .... chargehand rigger
Harry Wiggins .... gaffer: second unit
Steve Finberg .... additional electrician (uncredited)
Andrew Schaale .... camera operator: high definition minicam (uncredited)
Andrew Schaale .... camera operator: thermal imaging camera (uncredited)
Paul Worley .... additional grip (uncredited)
 
Animation Department
Tracey Curtis .... senior modeler
Adrian Getley .... senior modeler
 
Casting Department
William Davies .... casting assistant (as Will Davies)
David Wheal .... casting assistant
PoPing AuYeung .... casting: Asia (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Amanda Amphlett .... costume fabricator
David Bethell .... costume prop: specialty costumes
Jim Buchan .... special costume fabricator
Laura Davison .... costume fabrication buyer
James Enright .... costume fabrication supervisor
Stuart Heath .... costume fabricator
Sarah Humphrey .... pattern cutter
Catherine Jordan .... costume department trainee: FT2
James McKeown .... costume fabricator
Calandra Meredith .... costume assistant
Michael Mooney .... costume supervisor
Leigh Nicol .... daily wardrobe assistant
Lee Oliver .... costume concepts
Josie Pledge .... costume maker (as Jo Carter)
Zoe Skinner .... costume painter
Joanna Wright .... costume assistant
Nicole Young .... assistant costume designer
 
Editorial Department
Greg Barrett .... scanning producer
Matthew Bristowe .... digital film mastering producer: MPC
Lorene Dewett .... apprentice assistant editor: FT2
Alec Gibson .... color timer
Emanuele Giraldo .... first assistant editor
Steve Harrow .... post-production consultant
Begoña Lopez .... digital film mastering producer: MPC
Steve Petrie .... video/computer assistant
Tina Richardson .... second assistant editor
Richard B. Shean .... video/computer assistant (as Richard Shean)
Royce Smith .... color timer
Jean-Clement Soret .... colorist
Mark Wright .... negative cutter
 
Music Department
Brent Arrowood .... additional music engineer
Tyler Barton .... additional music engineer
Gustavo Borner .... music mixer
Gustavo Borner .... music recordist
Malcolm Corbitt .... music assistant: Underworld (as Malcolm Corbett)
Matt Dunkley .... conductor
Simon James .... music contractor
Mike Knobloch .... music executive
Darren Price .... music assistant: Underworld
Robert Puff .... music preparation
David Sabee .... music contractor
Andrew Wilkinson .... music editor
Stephen Coleman .... orchestrator (uncredited)
 
Transportation Department
Mike Beaven .... unit driver
Allan Bradshaw .... unit driver
Roy Clarke .... transportation captain
Simon Hudnott .... unit driver
Bob McGovern .... driver: construction department
 
Other crew
Jason Adams .... accounts trainee
Nwachukwu 'Chucks' Aghanya .... production guild trainee (as Nwachukwu Aghanya)
Neil Andrews .... runner: DNA Films
Susan Chika Anisiobi .... assistant accountant
Lucy Anthony .... unit nurse
Dan Arnold .... runner
Dan Arnold .... stand-in
Paul Beesley .... craft service assistant
Carey Berlin .... assistant to producer
Linda Bowen .... assistant accountant: post-production
Bob Bridges .... video and computer supervisor
Colin Burrows .... electronic press kit
Dougal Cadiou .... assistant accountant
Sarah Clark .... unit publicist
Leah Clarke .... producer's assistant: DNA Films
Brian Cox .... scientific consultant
Clare Cunningham .... first assistant accountant
Matt Curtis .... title designer: end titles
Rob Done .... electronic press kit (as Robb Done)
Wendy Ellerker .... production accountant
Penny Frost .... production runner
Daniel Gill .... floor runner (as Dan Gill)
Tarn Harper .... post-production accountant
Stuart Hendry .... assistant stills photographer
Gavin Hewson .... construction nurse
Sean Hill .... electronic press kit
Mick Hurrell .... health and safety advisor
Amy Irvine .... stand in: Rose Byrne
Andrew Jack .... dialect coach
Michael Johnstone .... craft service manager (as Mike Johnstone)
Tammy Lowman .... unit nurse
Tess Malone .... script supervisor: model unit
Sharon Mansfield .... script supervisor: second unit
Garry Marriott .... medic: second unit
Stephen Mathie .... desk operator
James McKeown .... modeller
Jacob Melton .... runner: DNA Films
Gia Milinovich .... web site designer
Alan Milne .... double: Pinbacker
Dave Morley .... construction nurse
Clive Noakes .... laboratory contact
Kate Penlington .... production coordinator
Tanya Phegan .... development assistant: DNA Films
Allon Reich .... executive: DNA Films
Andy Robb .... chef
Marie Sayej .... production guild trainee
Anna Sheldrake .... runner
Anna Sheldrake .... stand-in
Joanne Smith .... business affairs: DNA Films
Phil Stoole .... web video director
Damien Sung .... web video editor (as Damien Wasylkiw)
Alice Syed .... production trainee: FT2
Michael D. Walsh .... assistant production coordinator
Alex Warder .... assistant production coordinator
Verity Wislocki .... assistant production coordinator
Anna Worley .... script supervisor
Carla Bartley .... set production assistant: FT2 (uncredited)
Kate Bone .... production trainee: FT2 (uncredited)
Ben Gladstone .... location manager (uncredited)
Clare Glass .... set runner: additional photography (uncredited)
Paula Jack .... dialect coach: adr (uncredited)
Jason Mack .... security (uncredited)
Richard Rowntree .... assistant: Steve Harrow (uncredited)
Andy Weller .... wire rigger (uncredited)
 
Thanks
Michael Dovey .... thanks
Richard Seymour .... thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated R for violent content and language
Runtime:
107 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Australia:MA (DVD rating) | Brazil:14 | Canada:14A (Alberta/British Columbia/Manitoba/Ontario) | Canada:13+ (Quebec) | Chile:TE | Finland:K-13 | France:U (with warning) | Germany:12 | Hong Kong:IIB | Ireland:15A | Malaysia:U | Netherlands:16 | New Zealand:R13 | Norway:15 | Peru:14 | Philippines:PG-13 | Portugal:M/12 | Singapore:PG | Singapore:NC-16 (DVD rating) | South Korea:15 | Sweden:11 | Switzerland:14 (canton of Geneva) | Switzerland:14 (canton of Vaud) | UK:15 | USA:R (certificate #43132)
Company:

Did You Know?

Trivia:
Scientists estimate that the sun will indeed run out of fuel, but it only do so in about 4 billion years. As it fuel gets used up, it will only get hotter, as opposed to colder, as this film suggests.See more »
Goofs:
Errors in geography: In the final scene, the western side of the Sydney Opera House is seen in the background, viewed from a parkland. There is no parkland west of the Opera House. That area is the old suburb of Sydney called The Rocks. While set 50 years in the future, The Rocks would not be converted to parkland as it is full of national heritage buildings. This error is due to the fact that the scene was filmed in Stockholm, Sweden, and the Opera House added later.See more »
Quotes:
[first lines]
Capa:Our sun is dying. Mankind faces extinction. Seven years ago the Icarus project sent a mission to restart the sun but that mission was lost before it reached the star. Sixteen months ago, I, Robert Capa, and a crew of seven left earth frozen in a solar winter. Our payload a stellar bomb with a mass equivalent to Manhattan Island. Our purpose to create a star within a star.
[long pause]
Capa:Eight astronauts strapped to the back of a bomb. My bomb. Welcome to the Icarus Two.
See more »
Movie Connections:
References Silent Running (1972)See more »
Soundtrack:
Peggy SussedSee more »

FAQ

What is the "dead zone" that Mace and Kaneda are talking about?
How were both Icarus spacecrafts able to survive that close to the sun?
Why does Searle begin to burn himself?
See more »
169 out of 282 people found the following review useful.
Fantastic, 29 August 2007
Author: Knut Torgersen (knutt) from Drammen, Norway

When I realized who directed this one, I thought, "Oh, no - not Danny Boyle!" but since I totally LOVE science fiction, I ordered the DVD and thought: "Mr Boyle, surprise me!" And surprise me he did.

This is without doubt the best science fiction movie in a very long time. Visually, this one is a gem. I don't think I have seen such beauty in the Sun ever. The "Icarus II" interiors and exterior is truly wonderful and looks so very real. The actors do a great job realizing a surprisingly good script.

The story is a blend of many science fiction movies, but more on the paying tribute to what was than stealing. You have for instance the resemblance of "Discovery One" in "2001: A Space Odyssey", and a couple of other scenes from there. Watch both movies and you will get my point. Several other movies also have "guest appearances".

Expect state of the art special effects, expect an excellent script - and expect wonderful acting.

I'm not only surprised - I am also very much impressed!

Was the above review useful to you?
See more (753 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Sunshine (2007)
Recent Posts (updated daily)User
How could they call the ship Icarus?? INSTANT FAIL davidrlinton2-571-5638
Who was truly to blame? I think Harvey, then Searle, then .... heisenberg83
There's just too much suspension of disbelief that has to happen, here claytoaj
Tarantino's criticism is a bit hypocritical heisenberg83
hydroponics coldpluto
Was anyone else blown away by this movie? lanewheeler
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Supernova Event Horizon Green Lantern Avatar The Core
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb UK section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.