Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Louis J. Horvitz

Writing Credits (in alphabetical order)  

Billy Grundfest ... (as Bill Grundfest)
Sara Lukinson
Russ Patrick ... (as Patrick Russ)
John Riggi
Drake Sather
Robert Shrum ... (as Bob Shrum)

Cast (in credits order)  

...
Herself - Host, Nominee & Presenter
Rest of cast listed alphabetically:
...
Himself - Nominee
...
Herself - Winner
...
Himself - Nominee & Presenter
...
Herself - Winner
...
Himself - Winner
...
Herself - Winner
...
Himself - Nominee
...
Herself - Presenter
...
Herself - Nominee & Presenter
...
Herself - Presenter
...
Himself - Nominee
...
Himself
...
Himself - Nominee
...
Himself - Winner
...
Herself (archive footage)
...
Himself - Nominee
...
Himself - Presenter
...
Himself - Winner & Nominee
Lee Chaloukian ...
Himself (as Leo Chaloukian)
...
Himself - Presenter
Tom Cherones ...
Himself - Winner & Nominee
...
Himself - Winner & Presenter
...
Himself - Nominee: Out
...
Himself - Winner
...
Himself - Nominee
...
Himself - Winner
...
Himself - Nominee & Presenter
...
Herself - Audience Member
...
Himself - Audience Member
...
Herself - Nominee
...
Himself - Audience Member
...
Himself - Nominee
...
Himself
...
Himself - Winner
...
Himself - Winner & Nominee
...
Himself - Nominee
...
Herself - Audience Member
...
Herself - Nominee
...
Himself - Nominee
...
Herself - Presenter
...
Himself - Nominee
...
Himself - Presenter
...
Herself - Nominee
...
Herself - Audience Member
...
Himself - Nominee
...
Himself - Audience Member
...
Herself - Presenter
Sally Head ...
Himself - Winner
...
Herself - Audience Member
...
Himself
Linda Hope ...
Herself - Winner & Nominee
...
Herself - Nominee & Presenter
...
Herself - Winner
...
Himself - Nominee
...
Himself - Nominee
Glenn Jordan ...
Himself - Winner & Nominee
Tim Kaiser ...
Himself - Winner
...
Himself - Audience Member
...
Herself - Audience Member
...
Himself - Winner
...
Herself - Nominee
...
Herself - Nominee
...
Himself - Nominee
...
Himself - Presenter
...
Himself - Presenter
...
Herself - Nominee
...
Himself - Nominee
...
Herself - Presenter
...
Herself - Nominee & Presenter
...
Herself - Winner
Paul Marcus ...
Himself - Winner
...
Herself - Nominee
...
Herself - Audience Member
...
Herself - Winner
...
Herself - Nominee
...
Himself - Winner
Paul Monash ...
Himself - Nominee
...
Herself - Winner & Presenter
...
Himself - Nominee
...
Himself - Presenter
Sultan Pepper ...
Himself - Winner
...
Herself - Nominee
Peg Phillips ...
Herself - Nominee
...
Himself - Nominee
...
Herself
...
Herself - Presenter
...
Himself - Presenter
...
Himself - Presenter
...
Himself - Winner
...
Herself - Presenter
...
Himself - Nominee
...
Herself - Nominee
James Steven Sadwith ...
Himself - Winner (as James Sadwith)
Andrew Scheinman ...
Himself - Winner
...
Himself - Winner, Nominee & Presenter
...
Himself - Nominee & Presenter
...
Himself - Winner
...
Himself - Presenter
...
Himself - Presenter
...
Himself - Winner
...
Himself - Presenter
Richie Solomon ...
Himself - Interviewee & Seat-Filler
...
Herself - Audience Member
...
Himself - Presenter
...
Himself - Winner
...
Himself - Nominee
...
Himself - Nominee
...
Herself - Nominee
...
Herself - Winner
...
Himself - Audience Member
...
Herself - Nominee & Presenter
...
Himself - Nominee & Presenter
...
Himself - Presenter
Wendy Treece ...
Herself - Audience Member
...
Herself - Nominee & Presenter
...
Herself - Winner
...
Himself - Audience Member
Joan Van Horn ...
Herself - Nominee
...
Herself - Presenter
...
Himself - Nominee
...
Himself - Presenter
...
Himself - Nominee

Produced by 

Don Mischer ... producer

Film Editing by 

Franklyn Gottbetter

Production Design by 

Bob Keene

Art Direction by 

Tom Buderwitz

Production Management 

Charlie Haykel ... production manager
Jerry Mark ... credentials and media logistics supervisor
Joe Neary ... production manager

Art Department 

Miles S. Richman ... charge scenic artist

Visual Effects by 

Jennifer McKnew ... visual effects artist

Camera and Electrical Department 

Bill Klages ... lighting designer

Costume and Wardrobe Department 

Catherine Adair ... gowns: Angela Lansbury
Ret Turner ... costumes

Music Department 

Ian Fraser ... musical director

Other crew 

John M. Best ... production supervisor
Carol Kahl ... script supervisor
Karen F. McCarthy ... production coordinator
Dorothy Wong ... script supervisor

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page