Edit

(2005 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Harry Hook

Writing Credits (in alphabetical order)  

R.B. Carney ... (teleplay)
Shelley Eriksen ... (teleplay)
David Young ... (creator)

Cast (in credits order)  

...
Jenna Breeden
...
Rachel
...
Dr. Carlo Scanchelli
...
Dr. Raff Fletcher
...
...
Simon Mabor (as Frederick McCormack)
Lenny Juma ...
Gathon Nok (as Lenny Juma Onyango)
...
Bernadette
Thapelo Ragedi ...
Kim
...
Dr. Rollie Saunders
Mohamed Otong Jok ...
Lion
Luscious Dosi ...
Lol
Providence Kwimo ...
Refugee Mother #1
Stacey Sacks ...
Vilda
Mike Huff ...
Antoine
Ancestor Moyo ...
Babang
Thomas Ramabu
Mohanuoa Lethola ...
Esther
Ernest Ndlovu ...
Gideon
Anthony Bishop ...
Bob
Sheila Katende ...
Nuer Cook
Edward Maliab ...
Akot Debg
Simon Mdaka ...
Patient #1
Boubaka Badine ...
Chat
Samuel Mufadi ...
Village Elder
Irene Matamba ...
Jany
Bliss Mjala ...
Feral Boy #1 (as Bliss Njala)
Beauty Dhlodhlo ...
Ruth
Roselyn Vusla ...
Nyajany
Sibusiso Mhlangu ...
Patient #2 (as Sibusiso Mhlongo)
Prince Kasongo ...
Wounded Boy
Joseph Andrew ...
Wounded Boy #2
Ronnie Orkello ...
Mukesh - Little Boy
Mary Jane Khomotso ...
Lol's Wife
Lebo Makatu ...
Nayla
Melissa Kwimo ...
Refugee Child
Bongani Madikana ...
Gut Wounded Soldier
Gettable Mkhomuza ...
Feral Boy #2
Thanndani Khanye ...
Feral Boy #3
Create a character page for: ?

Produced by 

Walter Ayres ... line producer
Laszlo Barna ... executive producer
Mary Callery ... executive producer: RTE
R.B. Carney ... producer
Jonathan Cavendish ... executive producer
Norman Denver ... producer
Helle Nøhrmann Løvgreen ... associate producer (as Helle N. Løvgreen)
James Mitchell ... executive producer
Andile Reve ... executive producer

Music by 

Paul Intson

Cinematography by 

Steve Cosens ... director of photography

Film Editing by 

Ralph Brunjes

Casting By 

John Buchan
Lenny Juma
Anja Philip
Jenny Pont
Christa Schamberger ... (as Christa Schamberger-Young)
Sarah Trevis

Production Design by 

Charles Garrad

Art Direction by 

Johnny Breedt

Set Decoration by 

Melinda Launspach

Costume Design by 

Ruy Filipe
Ingrid Søe

Makeup Department 

Jenny Arbour ... hair stylist (as Jenny Arbour-Fifield)
Angie Boshoff ... assistant makeup artist (as Angie Boschoff)
Louise Hauberg ... assistant makeup artist (as Louise Hauberg Nielsen)
Charles Khoza ... assistant hair stylist
Marianne Ortmann ... assistant makeup artist (as Marianne Ortmann Nielsen)
Graham Press ... prosthetics supervisor
Werner Pretorius ... lead prosthetic sculptor: special makeup effects technician
Nadine Prigge ... makeup artist
Lynton Richards ... prosthetics assistant
Kerry Skelton ... assistant makeup artist
Henrik Steen ... makeup artist

Production Management 

Helen Asimakis ... executive in charge of production
Margaret O'Brien ... supervising executive: Barna-Alper Productions
Caroline Gjedde Poulsen ... production manager
Andrea Raffaghello ... production manager: Canada
Adam Roberts ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Marc Biart ... second assistant director: second unit
Ryan P. Hall ... third assistant director (as Ryan Hall)
Karen McGarroch ... second assistant director
Itumaleng Mokoena ... trainee assistant director
Thabo Moloya ... trainee assistant director
Christopher Niehaus ... third assistant director
Andrea Raffaghello ... first assistant director
Tyler Vincent ... third assistant director
Pankie Zondo ... third assistant director

Art Department 

Martin Thabo Baloyi ... carpenter
Bernice Breedt ... scenic painter
Vernon Breedt ... construction supervisor
Frantz Dahl ... props
Graham Cliver Derrocks ... construction foreman
Johannes du Plessis ... carpenter
Sidse Færk ... assistant props
Retha Geldenhuys ... art department coordinator
Bongani Ledwaba ... painter
Jeannine Ching Lee ... set dresser
Andrew McKenzie ... stand-by props
Raymond Muller ... construction manager
Raynus Muller ... scenic painter
George Ndlovu ... lead man
Friday Ngwena ... carpenter (as Friday Ngwenya)
Torben Stig Nielsen ... property master
Morten Ploug ... set dresser
Thomas Potsane ... swing gang
Michael Rossouw ... property master
Julian Stobbs ... stand-by dresser
Isaac Tsotetsi ... swing gang
Julian Von Buchenroder ... carpenter

Sound Department 

Tom Bjelic ... sound effects editor
Kim Dalum ... sound
Jonas Koch Erichsen ... sound recordist
Allan Fung ... adr editor
Douglas Ganton ... sound mixer (as Doug Ganton)
Brian Hanish ... boom operator
John Laing ... adr editor
Martin Lee ... re-recording mixer
Rudy Michael ... re-recording assistant
Hans Møller ... sound mixer
Gadou Naudin ... foley artist
Tim O'Connell ... foley artist
Ian Rankin ... re-recording mixer
Kasper Rasmussen ... boom operator (as Kasper Janus Rasmussen)
James Robb ... assistant sound editor (as Jimmy Robb)
John Douglas Smith ... dialogue editor (as John D. Smith)
Randy Wilson ... foley recordist
David Yonson ... adr mixer

Special Effects by 

David Mahlangu ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Jon Campfens ... visual effects supervisor: Switch VFX
Thomas Dyg ... visual effects
Gudrun Heinze ... opening credit sequence
Stephen Monaghan ... visual effects

Camera and Electrical Department 

Tao Ahler ... first assistant camera
Kenneth Asmus Andersen ... still photographer
Anders Frithiof August ... clapper loader (as Anders August)
Franz Alexander Borde ... clapper loader (as Franz A. Borde)
Michael Curtis ... best boy
Graham Elston ... key grip
Chris Faulkner ... key grip
Jesper Find ... first assistant camera
Gitte Gammelgaard ... clapper loader
David Gur ... still photographer
Rob Haid ... best boy grip (as Robert 'Gump' Haid)
Colin Hoult ... camera operator: "a" camera / camera operator: aerial camera
Bernin Isaac ... second assistant camera: "b" camera
Torben Christian Jacobsen ... electrician (as Torben Jacobsen)
Mads Køngerskov ... best boy electric
Charles Lesunyane ... camera trainee
Aslak Lytthans ... gaffer
Allan O. Lückow ... first assistant camera
Jan Pallesen ... camera operator
Jens Peder Pedersen ... grip
Dana Perry ... key grip: second unit
David Rumley ... second assistant camera
Kevin Schoeder ... electrician
Harold D. Stroud ... gaffer (as Harry Stroud)
Jeremy Tabarrok ... first assistant camera
Mike Tiverios ... Steadicam operator / camera operator: second unit
Trevor Venter ... best boy
Jane Vorre ... still photographer
Brad Vos ... first assistant camera: "b" camera

Casting Department 

Tammy Kempinski ... casting assistant
Michael Modena ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Izelle Borejszo ... costume assistant
Ashleigh Button ... costume assistant
Mathilda Engelbrecht ... stand-by costume
Sara Mau Jensen ... costumer (as Sara Mau)
Thembi Malala ... costume assistant

Editorial Department 

Paul Deakin ... on-line editor
Michael Dobroski ... dailies colorist (as Mike Dobrowski)
Lorraine Grant ... tape-to-tape colorist
Shannon Perreault ... assistant editor

Location Management 

Lars Valentin ... location manager

Music Department 

Walleed Abdulhamid ... musician: percussion
Steve Cupani ... assistant score recordist
Amy Fritz ... music supervisor: S.L. Feldman & Associates
Ron Korb ... musician: flute
Dan Parr ... conductor
Ron Searles ... music score recording engineer
Lenny Solomon ... orchestra contractor

Transportation Department 

Barry Roberts ... transportation coordinator
Gerard Savenije ... transport location manager

Other crew 

Annemarie Aaes ... script supervisor
Jackie Bowness ... supervising production accountant
Todd Brian ... development coordinator
Nicole Butler ... head of business affairs: Barna Alper
Mark Byrne ... production lawyer
Elize Cloete ... assistant accountant
Cathy Cooper ... script coordinator
Kirstie Edgar ... script supervisor
Anne Frank ... production executive: Barna-Alper Productions
Brent Jacobs ... production assistant
Philip Khathi ... base camp manager
Carina Kleyn ... production accountant
Julie Lacey ... development executive: Barna-Alper Productions
Anita Juel Lystbæk ... extras coordinator (as Anita Lystbæk)
Ishmael Maupe ... unit assistant (as Ishmael Maupa)
Ciara McGowan ... production coordinator
Darren McWade ... assistant to director
Susan Morgan ... creative head of drama: cbc
Philie Naughten ... assistant production coordinator
Paul Quarrington ... story editor
Joanne Rider ... production coordinator: Canada
Thomas Ryvald-Christensen ... production runner
Elvis Sambo ... unit assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page