Edit
The X Files: I Want to Believe (2008) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Chris Carter

Writing Credits (WGA)  

Frank Spotnitz ... (written by) &
Chris Carter ... (written by)
 
Chris Carter ... (television series "The X-Files")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
Agent Mosley Drummy (as Alvin 'Xzibit' Joiner)
...
...
2nd Abductor - Janke Dacyshyn
...
...
...
2nd Victim - Cheryl Cunningham
Fagin Woodcock ...
1st Abductor - Franz Tomczeszyn
Marco Niccoli ...
...
Spencer Maybee ...
...
...
Patrick Keating ...
Roger Horchow ...
Elderly Gent
...
Feed Store Proprietor
Xantha Radley ...
...
On Screen Doctor
...
Suited Man
...
1st Cop
...
Special Agent in Charge
Christina D'Alimonte ...
Doctor's Colleague
...
Hallway Agent
...
O.R. Nurse
Babs Chula ...
Surgeon (as Babz Chula)
Marci T. House ...
Sheriff
Joseph Patrick Finn ...
Whispering Priest (as J.P. Finn)
Beth Siegler ...
Anesthesiologist
...
Doctor
Tom Charron ...
Brent C.S. O'Connor ...
Tow Truck Driver
Rest of cast listed alphabetically:
...
Murder Victim (uncredited)
...
Man Sitting in Hospital Hallway (uncredited)
...
D-Man (uncredited)
Paul Mitton ...
FBI Agent (uncredited)
Vanessa Morley ...
Female Hallway Agent (uncredited)
...
Nurse (uncredited)
Michael Stevens ...
Board Room Doctor (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Chris Carter ... producer
Brent O'Connor ... executive producer
Frank Spotnitz ... producer

Music by 

Mark Snow

Cinematography by 

Bill Roe ... director of photography

Film Editing by 

Richard A. Harris

Casting By 

Heike Brandstatter
Mindy Marin
Coreen Mayrs

Production Design by 

Mark S. Freeborn ... (as Mark Freeborn)

Art Direction by 

Tony Wohlgemuth ... (as Anthony Wohlgemuth)

Set Decoration by 

Shirley Inget

Costume Design by 

Lisa Tomczeszyn

Makeup Department 

Gitte Axen ... assistant makeup artist
Victoria Down ... hod makeup artist
Kenyan Lewis ... barber: Xzibit
Sherry Linder-Gygli ... hod hair stylist (as Sherry Gygli)
Sandy Monesmith ... assistant hair stylist
Julio Pallares ... special makeup effects production assistant: WCT Productions MCT Ltd.
Christopher Mark Pinhey ... special makeup effects: WCT Productions MCT Ltd. (as Christopher Pinhey)
Bill Terezakis ... special makeup effects designer: WCT Productions MCT Ltd. (as William Terezakis)
Maureen Terezakis ... special makeup effects supervisor: WCT Productions MCT Ltd.
Michael Nickiforek ... makeup effects fabrication (uncredited)

Production Management 

Simon Abbott ... production manager
Wayne Bennett ... production manager
David McKimmie ... post-production supervisor
Ron McLeod ... production manager: second unit
Brent O'Connor ... unit production manager
Paul Rabwin ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Amanda Bartley ... second assistant director: second unit
Mat Beck ... additional second unit director
Tom Braidwood ... first assistant director: second unit
Gabriel Correa ... third assistant director: second unit
E.J. Foerster ... second unit director
Jack Hardy ... first assistant director
Dan Miller ... third assistant director
Roger Scott Russell ... second assistant director

Art Department 

Aaron Alexander ... additional property person
Josephine Bleuer ... head greens person (as Josie Bleuer)
Jared Brown ... on set dresser
Chris Buffet ... graphic designer (as Chris Buffett)
Raul Casillas ... lead set dresser
Geoff Coulter ... set dresser
Michael Crozier ... paint foreman (as Michael J. Crozier)
Chris Delich ... construction first aid
Jordan Dobbie ... additional property person
Roger Dole ... assistant set decorator
Lisle Fehlauer ... second on-set dresser / set dresser
Mark Francis ... property buyer
David Hadaway ... set designer
Jeffrey Hanratty ... lead carpenter (as Jeff Hanratty)
Alan Thomas Hardy ... stand-by painter (as Al Hardy)
B.J. Harrower ... set decorating buyer
Scott Holburn ... set dresser
Leonardo Lara ... set dresser
Cheryl Marion ... assistant art director
Marta McLaughlin ... assistant property master
Wayne McLaughlin ... property master
Brad McMurray ... set decorating coordinator
Brad Mullen ... lead carpenter
Eric Partridge ... assistant property master
Mark Prior ... set dresser
Mike Rennison ... construction coordinator
Paul Rinaldi ... construction foreman
Sabine Schoppel ... art department coordinator
Jenny Seinen ... paint coordinator
Adrien Van Viersen ... concept artist / storyboard artist
John Chaschowy ... greensman (uncredited)
Lynn Chaulk ... scenic painter (uncredited)
Janette Hyland ... plasterer (uncredited)
Mike Lilley ... graphic designer (uncredited)
Loree Wershler ... graphic designer (uncredited)

Sound Department 

Gordon Anderson ... sound mixer: second unit
David Betancourt ... foley mixer
Smokey Cloud ... assistant sound editor (as Matt 'Smokey' Cloud)
Scott Curtis ... foley editor
Gloria D'Alessandro ... dialogue editor (as Gloria D'Allessandro)
Geoff Ethridge ... sound effects engineer
Dawn Fintor ... foley artist
David Giammarco ... sound mixer
Tim Gomillion ... recordist
Galen Goodpaster ... assistant sound editor
David Grimaldi ... sound effects editor
Randall Guth ... first assistant sound editor
Matthew Harrison ... foley editor (as Matt Harrison)
Warren Hendriks ... sound effects editor
Mildred Iatrou ... adr editor (as Mildred Iatrou Morgan)
R.J. Kizer ... adr supervisor
Martin Lacroix ... boom person (as Marty Lacroix)
Eric A. Larsen ... assistant sound editor (as Eric Larsen)
John A. Larsen ... sound supervisor
Jon Lavender ... boom operator: second unit
David Lucarelli ... adr recordist (as Dave Lucarelli)
Helen Luttrell ... dialogue supervisor
Todd R. Mason ... sound effects recordist (as Todd Mason)
Paul Massey ... sound mixer
Chuck Michael ... sound designer
John Murray ... foley supervisor
Rob Nokes ... sound effects recordist
Erin Michael Rettig ... sound effects engineer (as Erin Rettig)
Charleen Richards ... adr mixer (as Charleen Steeves)
Dennis Rogers ... recordist
Brian Seagrave ... audio post-conform
William Stein ... sound re-recording engineer (as Bill Stein)
Alicia Stevenson ... foley artist
William Unrau ... cable person (as William A.Unrau)
Derek Vanderhorst ... sound supervisor
Rich Walters ... sound effects recordist
Michael T. Williamson ... sound mixer (as Michael Williamson)
Wendy Czajkowsky ... adr mixer (uncredited)
Evan Daum ... adr mixer (uncredited)
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)
Rick Gould ... adr recordist (uncredited)
Bobby Johanson ... adr mixer (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Derek Vanderhorst ... sound designer (uncredited)

Special Effects by 

Tom Blacklock ... special effects assistant (as Tom Blacklock Sr.)
Chris Davis ... special effects assistant
Jason Dolan ... special effects first assistant (as Jay Dolan)
André Dominguez ... special effects first assistant
David Gauthier ... special effects coordinator (as Dave Gauthier)
Ken Reynolds ... special effects assistant
Colin Decker ... special effects assistant (uncredited)
Attila Vaski ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

David Alexander ... cg supervisor: Entity FX
Rodrigo Armendariz ... compositor: Entity FX
Steve Au ... cg artist: Entity FX
Mat Beck ... senior visual effects supervisor
Darren Borrowman ... visual effects on-set technician: Entity FX
Bryce Brecheisen ... visual effects coordinator: Entity FX
Charles Collyer ... compositor: Entity FX (as Charles Collier)
Jon Cowley ... digital supervisor: Entity FX
Glenn Curry ... cg artist: Entity FX
Todd Daugherty ... head of technology: Entity FX
Fefo Desouza ... optical titles: Vendetta Post (as Fefo De Souza)
Jason Dunn ... compositor: Entity FX
Andrew Edwards ... compositor: Entity FX (as Andy Edwards)
Ryan Epp ... compositor: Entity FX
Thomas F. Ford IV ... visual effects producer
Mark Goldberg ... compositor: Entity FX
Don Greenberg ... compositor: Entity FX
Junji Hirano ... cg artist: Entity FX (as Jungi Hirano)
Graham Houston ... cg artist: Entity FX
Nathan Ilejay ... data i/o: Entity FX (as Nate Ilejay)
Brenda Ilic ... visual effects producer: Entity FX North
Joni Jacobson ... visual effects producer: Entity FX (as Joni Jacobsen)
Eli Jarra ... digital supervisor: Entity FX
Aaron N. Leichter ... data i/o: Entity FX (as Aaron Leichter)
Andrew Lema ... cg artist: Entity FX
Matthias Lowry ... compositor: Entity FX
Jack Noriaki Matsumoto ... cg artist: Entity FX (as Noriaki 'Jack' Matsumoto)
Steve J. McLeod ... compositor: Entity FX (as Steve McLeod)
Vinay Mehta ... compositor: Entity FX
Tena Montoya ... visual effects producer: Entity FX
Brian Moylan ... visual effects set supervisor: Entity FX
Viet Nguyen ... systems engineer: Entity FX
Eugene Paluso ... cg artist: Entity FX
Rod Park ... visual effects producer: Entity FX
Brian Petras ... compositor: Entity FX
Dan Rucinski ... production supervisor: Entity FX (as Daniel Rucinski)
Brian Sales ... compositor: Entity FX
Andrea Shear ... cg artist: Entity FX
Nate Smalley ... data i/o: Entity FX
Trent Smith ... senior visual effects producer: Entity FX
Christina Spring ... compositor: Entity FX
Mike Spring ... compositor: Entity FX
Shane Strickman ... visual effects coordinator: Entity FX (as Shane Paugh)
Marty Taylor ... compositor: Entity FX
Patrick Thompson ... compositor: Entity FX
Donald Tse ... compositor: Entity FX
Dmitry Vinnik ... cg artist: Entity FX
John C. Wash ... visual effects set supervisor: Entity FX (as John Wash)
Dave Williams ... compositor: Entity FX
Ian Wilson ... cg artist: Entity FX
Eric Almeras ... digital compositor (uncredited)
Johnathan R. Banta ... digital compositor (uncredited)
Pharoah Barrett ... 3d artist (uncredited)
Michel Barrière ... compositing supervisor: Hybride (uncredited)
Geeta Basantani ... visual effects set assistant (uncredited)
Louise Bertrand ... bidding producer: Hybride (uncredited)
Rob Blauser ... digital matte painter (uncredited)
Christopher Blazick ... visual effects artist (uncredited)
Jonathan Butchard ... visual effects coordinator: Frantic Films (uncredited)
Caroline Bélisle ... administration: Hybride (uncredited)
Mélanie Cotton ... technical support: Hybride (uncredited)
Joanie Croteau ... production assistant: Hybride (uncredited)
Thierry Delattre ... visual effects supervisors: Hybride (uncredited)
Luc Desmarais ... technical support: Hybride (uncredited)
Anouk Deveault-Moreau ... visual effects coordinators: Hybride (uncredited)
Linda Drake ... visual effects editor (uncredited)
Lafleche Dumais ... computer graphics supervisors: Hybride (uncredited)
Mathieu Dupuis ... lead digital compositor: Hybride (uncredited)
Karin Eunson-Ross ... visual effects production manager: Frantic Films (uncredited)
Philip Fraschetti ... rotoscope artist: At The Post (uncredited)
Stephan Gervais ... technical support: Hybride (uncredited)
Todd Groves ... digital compositor (uncredited)
Veronique Guay ... production assistant: Hybride (uncredited)
Myléne Guérin ... visual effects coordinators: Hybride (uncredited)
Jeremy Hunt ... visual effects artist: Screaming Death Monkey (uncredited)
Ara Khanikian ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Anouk L'Heureux ... visual effects coordinators: Hybride (uncredited)
Daniel Leduc ... visual effects producer: Hybride (uncredited)
Francois Leduc ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Danny Levesque ... digital effects artist (uncredited)
Martine Losier ... visual effects coordinators: Hybride (uncredited)
Stephane Mailet ... technical support: Hybride (uncredited)
Richard Martin ... compositing supervisor: Hybride (uncredited)
Francois Metivier ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Michel Murdock ... visual effects financial controller: Hybride (uncredited)
Nicolas-Alexandre Noel ... computer graphics supervisors: Hybride (uncredited)
Sean O'Connor ... production assistant: Hybride (uncredited)
Olivier Painchaud ... technical support: Hybride (uncredited)
Marlon Perez ... digital artist: At The Post (uncredited)
Chris E. Peterson ... digital artist: At The Post (uncredited)
Pierre Raymond ... visual effects executive producer: Hybride (uncredited)
Jeremy Renteria ... rotoscope artist (uncredited)
Sébastien Rioux ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Lee Roderick ... visual effects (uncredited)
Emily Sage ... visual effects (uncredited)
Wayne A. Shepherd ... compositing supervisor: At The Post (uncredited)
Randal Shore ... visual effects producer: Frantic Films (uncredited)
Bobby Silman ... digital compositor: Frantic Films (uncredited)
Guillaume St-Aubin-Seers ... digital compositor: Hybride (uncredited)
Mai Suzuki ... digital restoration artist (uncredited)
Sylvie Talbot ... communications: Hybride (uncredited)
Philippe Theroux ... computer graphics supervisors: Hybride (uncredited)
Anne Tremblay ... administration: Hybride (uncredited)
Véronique Tremblay ... production assistant: Hybride (uncredited)
Maggie Whittemore ... production assistant (uncredited)
Doug Witsken ... digital compositor (uncredited)
Ken Zorniak ... visual effects (uncredited)

Stunts 

Charles Andre ... stunts (as Charles André)
Chris Atkinson ... stunts
James Bamford ... stunts
Guy Bews ... stunts
Kimberly Chiang ... stunts
Duane Dickinson ... stunts (as D. Dickinson)
Mike Dobbin ... stunts
Bill Edwards ... stunts
Corbin Fox ... stunts
Dean Hart ... stunts
Dave Lane ... stunts
Mike Mitchell ... stunt coordinator
Tony Morelli ... stunt coordinator
Jennifer Mylrea ... stunts
Jeff Sanca ... stunts
Todd Scott ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunts
Natasha Vasiluk ... stunts
Marshall Virtue ... stunts
Chris Webb ... stunts

Camera and Electrical Department 

Matt Almas ... best boy grip: second unit
Ryan Bailey ... gaffer: second unit
John S. Bartley ... director of photography: second unit
Mitch Bax ... camera trainee
Greg Beaton ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Justin Bergler ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Dane Bjerno ... aerial camera technician
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Bruce Borland ... lamp operator (as Bruce N. Borland)
Jason Brown ... video playback operator (as Jason Richard Brown)
Kyle Brown ... second assistant camera: "b" camera
Cory Budney ... first assistant camera: "b" camera
Reid Cohoon ... company grip
George Collins ... video assist operator: second unit
Chris Cove ... librahead operator: second unit
Scott Cozens ... second assistant camera: "a" camera
Bruce Crawford ... best boy grip
John Davidson ... camera operator: second unit
David J. Dawson ... key grip (as David Dawson)
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
Dan Fraser ... lamp operator
Chris Hajek ... technocrane technician
Gareth Harrison ... lamp operator
Russell Hawkes ... dolly grip: second unit
Todd Hlagi ... company grip
Norbert Kaluza ... camera operator: second unit
John Kuchera ... company grip
Neil Lachance ... key rigging grip
Lawrence Lau ... rigging: video playback
Andrew Learmonth ... video assist operator
Robert Little ... grip: second unit
Jeremy Lundstrom ... camera trainee
Stephen Maier ... first assistant camera: "a" camera
Sarah Mather ... camera loader: second unit
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Marty McInally ... camera operator: "a" camera (as Martin McInally)
Ed McMahon ... company grip
Craig Monroe ... dolly grip: "a" camera
Dan Morrison ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Randal W. Morton ... librahead technician (as Randy Morton)
David Neveaux ... best boy rigging grip (as David W. Neveaux)
Wally Nygren ... company grip
Michelle Ortt ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Sean Oxenbury ... rigging gaffer
Rob Parisien ... video assist coordinator
Diyah Pera ... still photographer
Andrew Pereszlenyi ... best boy electric
Zane Rossouw ... dolly grip: "b" camera
John Spencer-Phillips ... technocrane technician
Kevin Stachow ... generator operator: second unit
Orson Stachow ... generator operator: second unit
Scott Steyns ... video playback coordinator
Trevor Taylor ... best boy electric: second unit / lamp operator
David Tickell ... gaffer
Tim Vedan ... generator operator: second unit
Thomas E. Watson ... generator operator (as Tom Watson)
Tony Whiteside ... key grip: second unit
James J. Williams ... grip: second unit (as James Williams)
Carrie Wilson ... film loader
Michael Wrinch ... camera operator: "b" camera
Kurt Zelmer ... best boy rigging electric
Andrew Coppin ... digital imaging technician (uncredited)
Tony Durke ... rigging electrician (uncredited)
Lee Gibeau ... camera crane technician (uncredited) / grip (uncredited)
Jordan Johnson ... lighting technician (uncredited)
Andrew McLeod ... rigging best boy (uncredited)
Scott Wallace ... video playback operator (uncredited)

Casting Department 

Steve Alterman ... voice casting
Kara Lipson ... casting associate
Meagan Lopez ... casting associate (as Megan Lopez)
Tiffany Mak ... casting assistant: Vancouver
Lisa Ratke ... extras casting
Amy Nygaard ... casting assistant (uncredited)
Randy Stone ... original casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Carolyn Bentley ... costume set supervisor: second unit
Lisa Bojarski ... costumer
Dawn Climie ... costume set supervisor (as Dawn Leigh Climie)
Nancy Collini ... personal costumer: Mr. Duchovny
Brodie Davison ... costumer: prep
Janice Devries ... costume supervisor
Kevin Harrison ... truck costumer
Koreen Heaver ... costumer: prep
Michelle Hunter ... costumer: prep
Jori Woodman ... assistant costume designer
Koreen Heaver ... costumer (uncredited)
Tannis Hegan ... special effects costumer (uncredited)
Heather Seshadri ... costume dyer/breakdown (uncredited)
Hollie Strobl ... costume dyer/breakdown (uncredited)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative manager
Ryan Chavez ... first assistant editor
Stephanie DeNatale ... apprentice editor
Marta Evry ... additional editor
Josh Gilbert ... editorial assistant
Nicholas Hasson ... digital intermediate editor
Michael Kewley ... additional editor
Kirk Moses ... first assistant editor: Vancouver (as Kirk A. Moses)
Harry Muller ... lab color timer
Anthony R. Smith ... digital film colorist
Jaan Spirka ... colorist: dailies
Devin Sterling ... digital intermediate producer: Riot
Adam K. Tiller ... assistant editor
Jordan Fox ... digital intermediate colorist assist (uncredited)
Geofrey Hildrew ... assistant editor (uncredited)
Ryan Hogan ... additional colorist (uncredited)
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant (uncredited)
Ian Turpen ... digital intermediate scanner (uncredited)

Music Department 

Slamm Andrews ... additional music engineer
Pete Anthony ... conductor (as Peter Anthony)
Jeff Charbonneau ... music editor
Jamie Forsyth ... assistant to composer
Kevin Globerman ... digital music recordist
Richard Grant ... auricle operator
Randy Kerber ... orchestrator
Tim Lauber ... music recordist
Alan Meyerson ... music mixer / music recordist
Francesco Perlangeli ... stage manager
Victor Pesavento ... music preparation
Jonathan Sacks ... orchestrator
Denis St. Amand ... music engineer
Tom Steel ... stage manager
Gina Zimmitti ... orchestra contractor
Ron Aston ... musician: percussion programming (uncredited)
Tommy Coster ... composer: additional music (uncredited)
Mark Graham ... head of music preparation (uncredited)
Benoit Grey ... midi score programmer (uncredited)
Braden Kimball ... score mixing assistant (uncredited)
Aidan Lavelle ... composer: end theme music (uncredited)
Katia Lewin Jablonsky ... score mixing assistant (uncredited)
Philip Sheppard ... cello soloist (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)
Mark Snow ... conductor (uncredited)
John Ashton Thomas ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Paul Antonic ... transportation captain: second unit (as Paul F. Antonic)
Bob Dennett ... transportation coordinator: second unit
Norman Hunger ... transportation captain
Will Park ... transportation co-captain: second unit (as William Park)
James Perenseff ... transportation coordinator (as James E. Perenseff)
Gary Trowski ... transportation co-captain
Mark Dometrovich ... transportation dispatcher (uncredited)
Ian Thompson ... picture bus wrangler (uncredited)

Other crew 

Annie Abbott ... voice: cast
Matt Adler ... voice: cast
Deborah D. Bose ... location manager
Suzie Bruce ... assistant accountant (as Suzanne Bruce)
Mandy Butler ... production accountant
Nicole Chartrand ... trainee location manager (as Nicole Noelle Chartrand)
Errin Clutton ... assistant: Mr. Spotnitz
Wendy Cutler ... voice: cast (as Wendy E. Cutler)
Brett Davies ... assistant production coordinator
Holly Dorff ... voice: cast
Jana Fain ... assistant: Mr. Spotnitz
Sean Finnan ... assistant location manager
John Fletcher ... post-production accountant
Shawn Flynn ... production assistant (as Shawn F. Flynn)
Katie Forss ... first assistant accountant
Rahni Gill ... craft service / first aid
Evan Godfrey ... assistant: Mr. Carter
Elspeth Grafton ... script supervisor: second unit
Steve Gray ... helicopter pilot
Nicholas Guest ... voice: cast
Tanya Hartz ... production assistant
Bridget Hoffman ... voice: cast
Peter Huck ... production assistant (as Peter A. Huck)
Karen Huie ... voice: cast
Paul Hunt ... craft service: second unit / first aid: second unit
Rif Hutton ... voice: cast
Paul Jasper ... animal coordinator
Keely Johnson ... payroll accountant
Steve Kiziak ... stand-in
Marcel Lalonde ... security co-captain
Marcie Larson ... assistant: Mr. O'Connor
Myles Lennig ... assistant location manager
Spencer Hon Lui ... assistant production coordinator: second unit
Tim Macarthur ... extras wrangler
Terence Mathews ... voice: cast
Tara Mcateer ... assistant craft service
Ramsey McDaniel ... title designer: main and end titles
Jennifer Metcalf ... production coordinator
Paul A. Morris ... helicopter pilot
Bob Neill ... voice: cast
Maureen O'Connor ... accounts clerk
Paul Pape ... voice: cast
Darrin Pearson ... security coordinator
Brigitte Prochaska ... unit publicist
John Rollins ... production assistant
Gabe Rotter ... assistant: Mr. Carter
Charles Saldana IV ... assistant post-production accountant (as Charles Saldana)
Sonia Scheideman ... executive assistant: Mr. Carter
Ingrid Severson ... chef: Edible Planet
Carmen Siegers ... assistant production coordinator
Alex Skrepnik ... second assistant accountant
David Small ... production assistant (as Dave Small)
Chris Smith ... production assistant
Steve Stafford ... aerial safety coordinator
Jeff Stone ... additional designer: end credit
Mark Sweatman ... production assistant
Portia Tickell ... script supervisor (as Portia Belmont)
Angelo Vacco ... voice: cast
Fiona Vroom ... stand-in
Claudette Wells ... voice: cast
Robert J. White ... medical consultant (as Dr. Robert J. White M.D. Ph.D)
Rey Astronomo ... computer/video playback operator (uncredited)
Ron Blecker ... technical advisor (uncredited)
Cole Boughton ... production assistant (uncredited)
Evan Chan ... production assistant (uncredited)
Terence Chase ... security (uncredited)
Chantal Cholette ... production assistant (uncredited)
Dove Cresswell ... animal trainer: dog (uncredited)
Lauren Henry ... animal provider (uncredited)
Lee Jeffery ... stand-in (uncredited)
Braden Jennings ... miscellaneous crew (uncredited)
Cory Johnson ... production assistant (uncredited)
Gemma Levinson ... production assistant (uncredited)
Nadine Moser ... production assistant (uncredited)
Vivien Pfeffer ... production assistant (uncredited)
Brieann Rich ... craft service (uncredited)
Michael Rich ... production assistant (uncredited)
Nicholas Rich ... set medic (uncredited)
Mick Rochon ... production assistant (uncredited)
Chris Shearman ... production assistant (uncredited)
Roland Sonnenburg ... animal provider (uncredited)
Matthew Tingey ... production assistant (uncredited)
Geoff White ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Seth G. Spotnitz ... the producers wish to thank for their assistance (as Dr. Seth G. Spotnitz M.D.)
Randy Stone ... in memory of
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page