Edit
Undisputed 2: Last Man Standing (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Isaac Florentine

Writing Credits (in alphabetical order)  

Boaz Davidson ... (story)
James Townsend ... (screenplay)
David N. White ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
Daisy Lang ...
Silvio Simac ...
Ivaylo Geraskov ...
Alexi (as Ivailo Geraskov)
...
Atanas Srebrev ...
Dmitri
Michail Elenov ...
Sergei (as Miahail Elenov)
...
Kiril
George Zlatarev ...
Bald Inmate (as Georgy Zlatarev)
Ruslan Kupenov ...
Dark Haired Inmate
...
Guard (as Raicho Vassilev)
...
Announcer
Dian Hristov ...
Referee
...
Opponent (as Trayan Milenov)
Emil Markov ...
Police Captain
Panayot Tzanev ...
Police Officer (as Panaiot Tzanev)
Hristo Mitzkov ...
Russian Narc Cop
Maria Ilieva ...
Reporter
Ioan Banzourkov ...
Boy
Violeta Markovska ...
Crot's Niece
Diyan Machev ...
Russian Director (as Dejan Machev)
Anatoli Nechev ...
Bookmaker
Stanimir Stamatov ...
Gaga's Crew Member #1
...
Gaga's Crew Member #2
George Karlukovski ...
Gaga's Crew Member #3 (as Georgi Karlukovski)
Danko Jordanov ...
Gaga's Crew Member #4 (as Danko Yordanov)
Dimiter Doichinov ...
Boyka's Crew Member #1 (as Dimitar Doichinov)
...
Boyka's Crew Member #2
...
Boyka's Crew Member #3
Krassimir Simeonov ...
Boyka's Crew Member #4 (as Krassi Simeonov)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Boxing inmate # 3
Stefan Shterev ...
Guard (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Boaz Davidson ... executive producer / producer
Danny Dimbort ... producer
Zvia Dimbort ... executive producer
Lati Grobman ... executive producer
Kevin Kasha ... executive producer
Avi Lerner ... executive producer
Ronaldo Nacionales ... associate producer
Alexander Peytchev ... line producer
Shimon Sabach ... associate producer (as Shimon Sabbah)
Trevor Short ... executive producer
John Thompson ... executive producer
David Varod ... producer

Music by 

Stephen Edwards

Cinematography by 

Ross W. Clarkson

Film Editing by 

Irit Raz

Casting By 

Rosemary Welden

Production Design by 

Valentina Mladenova

Set Decoration by 

Emil Shmidt ... (as Emil Schmidt)

Costume Design by 

Katya Ivanova

Makeup Department 

Sofi Hvarleva ... makeup artist (as Soffi Hvurleva)
Ivon Ivanova ... key makeup artist
Rositsa Tsanovska ... key hair stylist (as Rosi Tzanovska)

Production Management 

Todd Gilbert ... post-production supervisor
Alexander Peytchev ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Vessela Bannzurkova ... second assistant director (as Vesela Banzourkova)
Petya Evtimova ... first assistant director: second unit
Ivan Kotsev ... third assistant director (as Ivan Kotzev)
Desislava Lazarova ... third assistant director (as Desi Lazarova)
Peter Mechkoff ... second second assistant director (as Petar Mechkov)
Nanyo Minchev ... second second assistant director (as Nanyo Nanev)
Ronaldo Nacionales ... first assistant director
J.J. Perry ... second unit director

Art Department 

Petko Angelov ... set dresser
Borislav Belberov ... stand-by props
Bogomil Blagoev ... painter
Borislav Bogdanov ... welder
Simeon Bonev ... carpenter (as Simeon Boev)
Ivan Borushev ... welder
Stoyan Cakov ... set dresser
Nikolai Dikov ... set dresser
Ivan Dimitrov ... on-set dresser
Maria Doicheva ... painter
Plamen Hristov ... painter
Aleksander Ivanov ... painter
Ivo Ivanov ... carpenter
Martin Ivanov ... set dresser
Simeon Ivanov ... carpenter
Mihail Kitanov ... welder
Alexander Kotsev ... art department buyer (as Aleksander Kocev)
Petar Lozanov ... carpenter (as Peter Lozanov)
Vencislav Lukanov ... upholsterer
Angel Manov ... property master
Valentin Mitev ... set dresser (as Valemtin Mitev)
Ivanka Nenova ... painter
Vasil Nikodimov ... plasterer (as Vassil Nikodimov)
Ivan Nikolov ... carpenter
Mladen Nikolov ... welder
Dimiter Petkov ... painter (as Dimitar Petkov)
Ivan Petkov ... set dresser (as Ivna Petkov)
Desislawa Petrova ... draftswoman
Lyubo Samardjiev ... set dresser (as Lubomir Samrdjiev)
Metodi Sharkov ... welder
Eleonora Slavkova ... painter
Dora Somova ... assistant property master
Kalin Stefanov ... set dresser
Kristian Stoyanov ... on-set dresser / set dresser
Yuri Stoyanov ... set dresser
Zlatko Stoychev ... carpenter (as Zlatko Stoichev)
Marcin Teodoru ... graphic designer
Todor Tunov ... carpenter
Ivan Yankov Kirov ... upholsterer (as Ivan Yankov)
Dimitar Yonov ... carpenter
Evgeni Yordanov ... construction manager (as Evgeny Iordanov)
Yasen Denev ... concept artist (uncredited) / illustrator (uncredited)
Anna Hadzhieva ... art department coordinator (uncredited)
Alexei Karagyaur ... graphic designer (uncredited)
Evgeni Yordanov ... carpenter head (uncredited)

Sound Department 

Mark Allen ... sound effects editor
Jason Brennan ... sound re-recording mixer
Mark Ettel ... sound re-recording mixer: dialog predub
Marc Glassman ... sound effects editor
Kiril Kaloyanov ... cable person
Vladimir Kaloyanov ... sound mixer
Valery Metodiev ... boom operator (as Valeri Metodiev)
Paul Ratajczak ... sound re-recording mixer
Gabriel J. Serrano ... sound engineer
Trevor Sperry ... adr mixer
Steven Utt ... sound engineer

Special Effects by 

Willie Botha ... special effects coordinator
Orlin Budinov ... special effects crew
Ekaterina Dineva ... special effects assistant
Georgi Karadjov ... special effects
Ivo Jivkov ... special effects coordinator (uncredited)
Marten Ruskov ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by 

Ivaylo Andonov ... digital artist
Scott Coulter ... visual effects producer
Stanislav Dragiev ... visual effects set supervisor
Dobri Georgiev ... digital artist
Velislava Gospodinova ... digital effects compositor
Velichko Ivanov ... visual effects
Peter Keranov ... digital compositor
Momchil Kirov ... digital effects artist
Nikolay Kolev ... digital artist
Danail Lazarov ... assistant visual effects editor
Jordan Markov ... visual effects editor
Velislava Mihailova ... digital compositor / digital effects artist
Svetoslav Mitev ... assistant visual effects coordinator
Nick Peshunoff ... visual effects coordinator
Shero Rauf ... digital effects artist
Nikola Simeonov ... digital artist
Stanislav Stoynev ... digital effects artist
Stefan Tchakarov ... visual effects production supervisor
Peter Tomov ... digital artist
Filip Uzunov ... digital effects artist
Alexander Valev ... lead compositor
Vladimir Zdravkov ... visual effects technical support

Stunts 

Asen Asenov ... stunts
Dimiter Doichinov ... stunts
Genadiy Ganchev ... stunts (as Genadii Ganchev)
Ivo Kehayov ... stunts (as Ivo Kehaiov)
Georgi Manchev ... stunts (as Georgy Manchov)
Stilyan Mavrov ... stunts (as Stilian Mavrov)
J.J. Perry ... fight choreographer (as J.J. 'Loco' Perry)
Rumen Petrov ... stunts (as Roumen Petrov)
Krasimir Simeonov ... stunt performer
Svilen Skerlev ... stunts
Georgi Stanislavov ... stunts (as Georgi Stainslavov)
Vencislav Stojanov ... stunts (as Ventzislav Stoyanov)
Kaloian Vodenicharov ... stunt coordinator (as Kaloyan Vodenicharov)
William Washington ... stunt double: Mr. White
Yordan Zahariev ... stunt rigger
Scott Adkins ... stunts (uncredited)
Georgi Dimitrov ... stunts (uncredited)
Ivailo Dimitrov ... stunts (uncredited)
Dian Hristov ... stunts (uncredited)
Radoslav Ignatov ... stunt double: Michail Elenov (uncredited)
Borislav Iliev ... stunts (uncredited)
Danko Jordanov ... stunts (uncredited)
George Karlukovski ... stunt actor (uncredited)
Trayan Milenov-Troy ... stunt double (uncredited)
Radoslav Parvanov ... stunts (uncredited)
Velizar Peev ... stunt actor (uncredited)
Stanimir Stamatov ... stunts (uncredited)
Teodor Tsolov ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Hristo Aleksandrov ... first assistant camera: "a" camera
Mihail Apostolov ... dolly grip
Krassimir Arabadjiev ... still photographer
Tony Boldi ... grip swing
Ross W. Clarkson ... Steadicam operator (as Ross Clarkson) / camera operator: "a" camera (as Ross Clarkson)
Spiro Dichev ... grip
Dimitar Dimitrov ... grip
Stefan Dinev ... grip
Hristo Elandjiev ... electrician
Stoyan Georgiev ... grip
Alexander Idakiev ... electrician trainee
Rumen Idakiev ... electrician (as Roumen Idakiev)
Ivailo Ivanov ... second assistant camera: "a" camera
Ivailo Kostov ... electrician
Manol Manolov ... grip
George Mihailov ... best boy electric (as Georgi Michailov)
Nikolai Mihailov ... electrician (as Nikolay Mihailov)
Neven Mihailova ... second assistant camera: "b" camera
Boryana Papazova ... first assistant camera: "b" camera (as Boriana Papazova)
Radoslav Petkov ... video assistant
Shimon Sabach ... key grip (as Shimon Sabbah)
Plamen Soklev ... electrician
Venelin Stepanov ... grip (as Venelin Stefanov)
Emil Topuzov ... camera operator: "b" camera (as Emil Topouzov)
Yavor Zahariev ... gaffer
Borislav Zlatinov ... loader (as Borislav Zlatanov)

Costume and Wardrobe Department 

Desislava Andonova ... wardrobe (as Dessy Andonova)
Atanas Ivanov ... wardrobe supervisor
Tsvetana Pekanova ... tailor (as Tzvetana Pekanova)
Atanas Stoichkov ... wardrobe (as Nasko Stoichkov)
Jasmina Vasileva ... set costumer (as Jasmina Vassizeva)
Elitsa Taseva ... costume supervisor (uncredited)

Editorial Department 

Prince Bagdasarian ... film and media coordinator
Christopher Bell ... assistant editor: Bulgaria
Julius Friede ... digital intermediate colorist
Quan Lin ... assistant editor
Sarah Parker ... post-production coordinator
Jon Pehlke ... on-line editor
Todor G. Todorov ... colorist (uncredited)

Music Department 

Selena Arizanovic ... music editor
Kim Blackburn Bowen ... music legal services
Scott Marcussen ... composer: additional music
Michael Pelavin ... assistant to composer
Ashley Waldron ... music supervisor (as Ashley Miller)

Transportation Department 

George Angelov ... driver: production office van (as Georgi Angelov)
Georgy 'Joro' Angelov ... driver: office (as Joro)
Ivaylo Avramov ... driver (as Ivo Avramov)
Asi Avrimov ... driver: office (as Assi)
Milen Bozhichkov ... driver (as Milen Bojichkov)
Vladimir Dimitrov ... driver
Toni Lalov ... action vehicles
Lyudomil Nikolov ... driver (as Ludmil Nikolov)
Nikolai Nikolov ... driver
Svetlyo Petrov ... driver: office (as Svetlyo)
Ventsislav Subchev ... driver (as Ventzi Sabchev)
Marin Todoreov ... driver
Georgi Yosifov ... transportation coordinator

Other crew 

Rachel Abarbanell ... production coordinator: Los Angeles
Emil Asenov ... set assistant
Angel Babarev ... location assistant
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Donald Bruce ... production controller
Yanko Denkov Takiev ... set assistant (as Yanko Takiev)
Terry Fletcher ... script supervisor
Claude Forest ... insurance broker
Eli Frantzes ... studio manager
Jeffrey Giles ... international distribution
Ivaylo Kirilov ... set assistant (as Ivailo Kirilov)
Ventsislav Kostov ... set assistant (as Venzislav Kostov)
Krastio I. Krastev ... set assistant (as Krastio Krastev)
Ivan Martinov ... armorer
Plamen Milanov ... set coordinator
Rouslan Ovtcharoff ... production associate
John Postal ... assistant data manager
Susan Pusateri ... assistant: Avi Lerner (as Sue Pusateri)
Lonnie Ramati ... production business affairs
Laura Sevier ... rights and clearances
Shelly Stoyanova ... second script supervisor
Valentin Trendafilov ... set assistant
Vladimir Vladimirov ... location manager
Michael Jai White ... boxing coach: Scott Adkins (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page