Edit
Dreamgirls (2006) Poster

(2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Bill Condon

Writing Credits (in alphabetical order)  

Bill Condon ... (screenplay)
Tom Eyen ... (book)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Magic (as Mariah Wilson)
Yvette Cason ...
May
...
...
M.C. (as Ralph Harris)
...
...
Jazz Singer
...
...
...
Esther Scott ...
Bobby Slayton ...
...
...
...
...
Sybyl Walker ...
Leslie Nicole Lewis ...
Stepp Sister (as Lesley Nicole Lewis)
Eboni Nichols ...
Stepp Sister (as Eboni Y. Nichols)
Arike Rice ...
Stepp Sister (as Ariké Rice)
Fatima Robinson ...
Aakomon Jones ...
Little Albert (as Aakomon "AJ" Jones)
Bernard Fowler ...
Tru-Tone (as Barsheem Bernard Fowler)
Anwar Burton ...
Tru-Tone (as Anwar "Flii Stylz" Burton)
Tyrell Washington ...
...
...
Anne Elizabeth Warren ...
Sweetheart (as Anne Warren)
...
...
...
...
...
...
...
Dilva Henry ...
...
...
...
Charles Jones ...
...
Stephanie Owens ...
...
...
...
...
...
David James ...
Paul Kirby ...
Promo Film Narrator (voice)
...
...
Nancy Anderson ...
Go-Go Dancer (as Nanci E. Anderson)
Joelle Cosentino ...
Go-Go Dancer
Lisa Eaton ...
Go-Go Dancer
Clare Kutsko ...
Go-Go Dancer
...
Go-Go Dancer (as Tracy Phillips)
...
Go-Go Dancer
Mykel Brooks ...
Campbell Connection Dancer
...
Campbell Connection Dancer
Cory Graves ...
Campbell Connection Dancer
J.R. Taylor ...
Campbell Connection Dancer
Corinthea Henderson ...
Bad Side Dancer (as Cornithea 'Mario' Henderson)
Craig Hollamon ...
Bad Side Dancer
Reginald Jackson ...
Bad Side Dancer
...
Bad Side Dancer
Anthony Rue II ...
Bad Side Dancer
John Silver ...
Bad Side Dancer
Larry Sims ...
Bad Side Dancer
...
Bad Side Dancer
Kevin Wilson ...
Bad Side Dancer
Adrian Wiltshire ...
Bad Side Dancer
Earl Wright ...
Bad Side Dancer (as Earl 'Punch' Wright)
Russell 'Goofy' Wright ...
Bad Side Dancer
Dominic Chaiduang ...
Disco Dancer
Jose Cueva ...
Disco Dancer
Omhmar Griffin ...
Disco Dancer
Sky Hoffmann ...
Disco Dancer
Trevor Lopez-Daggett ...
Disco Dancer
Leo Moctezuma ...
Disco Dancer (as Cecilio Moctezuma)
Gabriel Paige ...
Disco Dancer
Terrance Spencer ...
Disco Dancer
Tony Testa ...
Disco Dancer
Quinton Weathers ...
Disco Dancer
Jull Weber ...
Disco Dancer
Marcel Wilson ...
Disco Dancer
Stevie Ray Anthony ...
...
Jerohn Garnett ...
Mario Mosley ...
Jimmy R.O. Smith ...
Rest of cast listed alphabetically:
Michael Cline ...
Reporter #2 (scenes deleted)
...
Italian Card Player (uncredited)
Erinn Anova ...
Dancer (uncredited)
Felix J. Boyle ...
...
Trombone Player (uncredited)
Jacare Calhoun ...
Audience Member (uncredited)
...
Extra (uncredited)
...
Hotel Pool Patron (uncredited)
Barron Edwards ...
Boy #1 (uncredited)
Alvin Ellie ...
Bad Side Pianist (uncredited)
...
Disco Dancer (uncredited)
...
Concierge (uncredited)
...
Disco Dancer (uncredited)
Andre M. Johnson ...
Bar Patron (uncredited)
Julio Leal ...
Paparazzi (uncredited)
Jason David McFadden ...
Deena's Bodyguard (uncredited)
...
Comedian (uncredited)
...
Man in D.C. Bar (uncredited)
Lamonte Rogers ...
Background (uncredited)
...
Daisy Alexandra Sylbert-Torres ...
American Bandstand Dancer (uncredited)
...
Jamar Welch ...
Sax player (uncredited)
Robert Wheeler ...
Stage Manager (uncredited)
De'Angelo Wright ...
Secretary Job Seeker (uncredited)
Shane Wright ...
Debra Zane ...
Create a character page for: ?

Produced by 

Jonathan King ... co-producer
Laurence Mark ... producer
Leeann Stonebreaker ... associate producer
Patricia Whitcher ... executive producer

Music by 

Tom Eyen
Henry Krieger

Cinematography by 

Tobias A. Schliessler ... director of photography (as Tobias Schliessler)

Film Editing by 

Virginia Katz

Casting By 

Jay Binder
Debra Zane

Production Design by 

John Myhre

Art Direction by 

Tomas Voth ... supervising art director

Set Decoration by 

Nancy Haigh

Costume Design by 

Sharen Davis

Makeup Department 

Sarah Ault ... hair stylist daily
Pierce Austin ... assistant hair stylist
Germicka Barclay ... hair stylist
Bernadette Beauvais ... makeup artist
Kymber Blake ... hair stylist: additional photography
Marc Boyle ... hair stylist
Shutchai Tym Buacharern ... makeup department head (as Tym Shutchai Buacharern)
Martha Callender ... makeup artist
Jay Cannistraci ... additional makeup artist: pick-ups
Mishell Chandler ... hair stylist
Tonya Cryer ... assistant hair stylist
Sheila Cyphers-Leake ... hair stylist
Sterfon Demings ... hair stylist
Deidra Dixon ... hair stylist: Mr. Foxx
Rocky Faulkner ... makeup artist
Roxanne Ferguson ... hair stylist
Camille Friend ... department head hair stylist
Mark Garbarino ... makeup artist
Camille Henderson ... makeup artist
Felicia Herron ... hair stylist
Andrea Jackson ... key hair stylist
Erma Kent ... hair stylist: Mr. Murphy
Kimberly Kimble ... hair stylist: Ms. Knowles (as Kim Kimble)
Yuko T. Koach ... hair stylist
Heather Koontz ... makeup artist
Bob Kretschmer ... wig maker
David Larson ... hair stylist
Michele Lewis ... makeup artist
LaLette Littlejohn ... makeup artist: Mr. Foxx
Maynard Matthews ... hair stylist
Vera Steimberg Moder ... makeup artist: Mr. Murphy (as Vera Steimberg)
Stacey Morris ... hair stylist: Mr. Murphy
Judy Murdock ... key makeup artist
Lisa Nash-Jones ... makeup artist
Denise Paulson ... makeup artist
Alex Proctor ... makeup artist
Yoichi Art Sakamoto ... prosthetic dental appliances: Eddie Murphy
Robin Slater ... makeup artist
Nicole Sortillon ... makeup artist
JoAnn Stafford-Chaney ... key hair stylist
Francesca Tolot ... makeup artist: Ms. Knowles
Alicia M. Tripi ... hair stylist
Brian A. Tunstall ... hair stylist (as Brian Andrew)
Linda Villalobos ... key hairstylist
'Nikki' LaShandra White ... hair stylist
Andrea Young ... hair stylist
Roxy D'Alonzo ... makeup artist (uncredited)
Kim Perrodin ... assistant makeup artist (uncredited)
Teresa Valenzuela ... wigmaker: principal wigs (uncredited)

Production Management 

Joan Kelley Bierman ... post-production supervisor
Don J. Hug ... production supervisor
Leeann Stonebreaker ... unit production manager
Patricia Whitcher ... unit production manager
David Witz ... production manager: second unit
Mark Graziano ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Yor-El Francis ... additional second second assistant director
Richard Graves ... first assistant director
Mark Hansson ... first assistant director: second unit
Renee Hill ... second second assistant director (as Renee Hill-Sweet)
Steven Jacobson ... second unit director
Shawn Pipkin ... assistant director
Eric Sherman ... second assistant director
Timothy Grant Engle ... second assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Armando Abarca ... drapery gang boss
Ruben Abarca ... drapery foreman
Gunnar Ahmer ... scenic artist
Brandon Allen ... art department production assistant
Alan Alvarado ... general foreman
Edward R. Alvarado ... labor foreman (as Edward Alvarado)
Christian Andersen ... propmaker gang boss
Paige Augustine ... buyer
John Berger ... assistant art director
Jack Blanchard ... set dresser
Robert Bonino ... construction foreman
Sharleen Bright ... stand-by painter
J.C. Brown ... graphic designer (as JC Brown)
Peter Brown ... head welding foreman
Peter Brown ... welding foreman
Thomas E. Brown ... paint supervisor (as Tom Brown)
Rodger Burko ... tool foreman (as Roger Burko)
Gregory Byrne ... set dresser
Don 'Tex' Clark ... gang boss: re-shoot
David Clayton ... lead designer: end title sequence, Picture Mill
Stacy Clinger ... paint foreman
Hugh Conlon ... construction foreman
Raymond Consing ... storyboard artist
Michael A. Contreraz ... labor foreman
Kirk Corwin ... property master
Sam Dean ... welder gang boss
Raymond Dumas ... storyboard artist (as Rusty Dumas)
Alan Easley ... set dresser
Perry E. Ellis ... set dresser
Jann K. Engel ... assistant art director (as Jann Engel)
Scot Erb ... model maker
Mathias Fain ... set dresser
Thomas Gibson ... labor foreman
Nickolas Gilbert ... art director: Detroit
William 'W' Gilpin ... construction foreman (as William Gilpin)
Darek Gogol ... illustrator
Connie Gomez ... propmaker gang boss
Sam Greenmun ... key art designer
Peter N. Griffith ... assistant props (as Peter Griffith)
Lorey Hayes
Eric Hill ... set dresser
Luis G. Hoyos ... set designer (as Luis Hoyos)
Tamara Ann Jagerman ... propmaker gang boss (as Tamara Jagerman)
Eli Jimenez ... labor foreman
Jeffrey Paul Johnson ... assistant props (as Jeffrey Johnson)
Kent Jones ... paint foreman
Scott G. Jones ... gang boss (as Scott Jones)
John Kelso ... metal fabricator
Adam Kirby ... set dresser
Andy Klaiman ... gang boss
Anthony Klaiman ... gang boss
Thomas Klausmeier ... construction foreman
Larry Laurent ... paint foreman (as Lawrence Laurent)
Larry Linares ... plaster foreman
Robert Lucas ... leadman: additional photography
Gregory Lynch Jr. ... construction foreman (as Greg Lynch)
Cameron Matheson ... set dresser
Stacey S. McIntosh ... construction coordinator (as Stacey McIntosh)
Christopher Merlin ... construction foreman (as Chris Merlin)
Martin Milligan ... on-set dresser: reshoots
David M. Milstien ... set dresser
Terry Nagel ... construction foreman
Jon Nicholson ... on-set dresser
Grant Osborn ... paint foreman
Leah Palen ... set decoration coordinator
Alexander Panov ... paint decorator
Brad Parker ... storyboard artist
Nashon Petrushkin ... set dresser
Sara Philpott ... set dresser
Roxanne Reaver ... construction accountant
Josue Rodriguez ... assistant props
Rich Romig ... set designer
Eric Rosenberg ... graphic designer
Yoichi Art Sakamoto ... prosthetic dental appliances: Eddie Murphy
Steve Salazar ... welder
Eric S. Saperstein ... paint foreman (as Eric Saperstein)
Steven M. Saylor ... set designer
Fred Seibly ... sign supervisor
Andrew M. Siegel ... assistant property master (as Andy Siegel) / prop master: second unit
B.J. Smith ... construction medic
Chris L. Spellman ... buyer (as Chris Spellman)
Robert Stegen ... labor foreman
Rob Stevens ... construction buyer
Felipe Sánchez ... illustrator: Cleopatra images (as Felipe Sanchez)
Ronnie Taylor ... propmaker
Gary Thomas ... storyboard artist
Brian Tipton ... construction foreman
Freddie Valenzuela ... labor foreman
Manuel Valenzuela ... head labor foreman (as Manny Valenzuela)
Lisa Vasconcellos ... art department coordinator
Ely Vegh ... set dresser
Anthony Verrone ... labor foreman
Kevan Weber ... set dresser
Mark Weissenfluh ... leadperson
Greg Whitfield ... plaster foreman
Thomas Cooper ... propmaker gangboss (uncredited)
Andres Cubillan ... art department production assistant (uncredited)
Michael Grady ... set dresser (uncredited)
Scott Owen ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Mark Agostino ... pro tools playback operator
Bob Beemer ... sound re-recording mixer
Steve Blazewick ... utility sound: reshoots
Willie D. Burton ... production sound mixer (as Willie Burton)
Eddie Bydalek ... sound recordist
Derek Casari ... adr engineer
Mark Coffey ... assistant sound editor
David Esparza ... sound effects editor
Donald Flick ... sound effects editor
Catherine Harper ... foley artist
Shawn Holden ... sound mixer: splinter unit
Mike Hopkins ... dialogue editor
Doc Kane ... adr mixer
Greg LaPlante ... digital mastering
Steve Lee ... sound librarian
Marvin E. Lewis ... boom operator (as Marvin Lewis)
Kimberly Ellen Lowe ... dialogue editor (as Kimberly L. Voigt)
David Lucarelli ... adr recordist
Darrin Mann ... foley mixer
Michael Minkler ... sound re-recording mixer
Christopher Moriana ... foley artist (as Chris Moriana)
Josephine Nericcio ... first assistant sound editor (as Josie Nericcio)
Will Ogilvie ... sound intern
Rodrigo Ortiz-Parraga ... sound engineer
David Parker ... sound mixer
Philip Rogers ... adr recordist
George Simpson ... sound effects editor
Thomas W. Small ... supervising foley editor (as Thomas Small)
Greg Steele ... adr mixer
Shawn Sykora ... foley editor
Gary A. Theard ... sound utility (as Gary Theard)
Robert Ulrich ... supervising adr editor
Richard E. Yawn ... sound designer / supervising sound editor
Greg Zimmerman ... adr recordist

Special Effects by 

Donald T. Black ... special effects technician (as Don Black)
Donald Frazee ... special effects coordinator (as Don Frazee)
Jay M. Hirsch ... special effects foreman (as Jay Hirsch)
R.J. Hohman ... special effects technician
Scott Lingard ... on-set special effects foreman
James Lorimer ... special effects technician (as Jim Lorimer)
Paul Obest ... special effects technician
Kai Shelton ... special effects technician
David M. Sterner ... special effects technician

Visual Effects by 

Akemi Abe ... visual effects artist
Billy Barnhart ... I/O manager: Gray Matter Visual Effects / digital compositor: Gray Matter Visual Effects
Michael Blackbourn ... visual effects
Joseph Brattesani ... digital compositor: Gray Matter Visual Effects (as Joey Brattesani)
Zac Chowdhury ... rotoscope artist: Gray Matter Visual Effects
Stuart Cripps ... digital compositor / on-set supervisor
Kent Demaine ... motion graphics montages: Black Box Digital
John Healy ... restoration
Nancy Hyland ... digital compositor
Paul Luna ... motion graphics artist
Tom Lynnes ... 3D artist: Gray Matter Visual Effects
Margaux Mackay ... visual effects supervising producer
Gray Marshall ... visual effects supervisor
Jennifer Mizener ... visual effects producer: Gray Matter Visual Effects
Josh Novak ... lead compositor: end title sequence, Picture Mill (as Joshua Novak)
Dan Prentice ... visual effects artist
Gerald Ragland ... digital intermediate support colorist
Lance Ranzer ... digital compositor
Robert Scifo ... matte painter: Gray Matter Visual Effects
Christian Severin ... 3D artist: Gray Matter Visual Effects
Trent Shumway ... digital compositor: Gray Matter Visual Effects
Colleen Smith-Brattesani ... digital compositor: Gray Matter Visual Effects (as Colleen Smith)
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist
Bryan Thombs ... 3D animator: end title sequence, Picture Mill

Stunts 

Jwaundace Candece ... stunt double: Jennifer Hudson / stunts
John Cenatiempo ... stunt performer (as Johnny Cenatiempo)
Kofi Elam ... stunts (as Kofie Elam)
Natascha Hopkins ... stunts
Kevin L. Jackson ... stunt coordinator (as Kevin Jackson)
Jalil Jay Lynch ... stunts
Sam Maloof ... stunts (as Sammy Maloof)
Mark Parra ... stunts
Mark Steven Parra ... stunts
Stan Lee Rice ... stunts
Robby Robinson ... stunts
Chrissy Weathersby Ball ... stunts
Dick Ziker ... stunts
Chrissy Weathersby Ball ... stunt double: Amika Noni Rose (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Robert Aguilar ... rigging electrician
John Amorelli ... theatrical lighting best boy
Colin Anderson ... Steadicam operator / camera operator
Michael Anderson ... key grip (as Mike Anderson)
Michael W. Anderson ... key grip: Detroit unit
Audie Aragon ... dolly grip
Carlos Baker ... electrician
Scott Barnes ... additional moving light programmer / dimmer board operator
Brian Bartolini ... gaffer: second unit
Luis G. Benavides ... grip (as Luis Benavides)
Cedric Bonier ... grip (2005-2006)
Arlene 'PinkGrip' Brown ... grip
John Buckley ... chief lighting technician
A. Anthony Cappello ... first assistant camera: "c" camera (as Anthony Cappello) / first assistant camera: second unit (as Anthony Cappello)
Alexander 'Lex' Crow ... theatrical lighting technician
Alexander Crowe ... theatrical lighting technician (as Aleander Crow)
Jesse Crusing ... additional electrician
Brett Crutcher ... cablecam dolly operator
Jimmy Culligan ... rigging grip
Gary Dahlquist ... rigging gaffer
Collin Davis ... first assistant camera: additional photography
Lance Dickinson ... additional lighting programmer
Malcolm Doran II ... best boy grip
Brent Egan ... second assistant camera: "c" camera / second assistant camera: second unit
Peggy Eisenhauer ... theatrical lighting designer
Anthony Erlandson ... grip
Eric Felland ... electrician
John Fine ... electrician
Jules Fisher ... theatrical lighting designer
John P. Fleenor ... electrician
Ryan French ... rigging electrician
Stephen Furry ... grip
John Garrett ... second assistant camera: "a" camera
Patrick George ... lighting fixture technician
Renée George ... fixture foreman (as Renee Kayon)
Sean P. Gilbert ... assistant camera
Kevin Glen ... camera operator: video camera
Jerardo Gomez ... rigging electrician
Bill Green ... grip
Casey Green ... video playback operator
Bill Greenberg ... theatrical lighting technician
Allen Harker ... electrician
Brianna Hoskins ... camera operator: additional photography
Travis Hottinger ... grip
Kieran 'KC' Illes ... spotlight operator
Brad Irvin ... electrician: Detroit
Alan Jacoby ... second assistant camera: second unit
David James ... still photographer
Jesse Jaraczewski ... electrician: second unit
Tom Jedrzejcyk ... grip (as Tom Jedrzejczyk)
Jason Jensen ... first assistant camera
Jimmy E. Jensen ... first assistant camera: "a" camera
Nate Johnson ... electrician
Larron Rome Julian ... loader (as Larron Julian)
Aaron Kaikko ... video assist operator: second unit
Ben Kanegson ... key grip: Florida
Pat Kerns ... theatrical lighting technician
Brad Knopf ... electrician: Detroit
Roger Lattin ... theatrical lighting best boy
George Lozano Jr. ... electrician (as George Lozano)
Carson E. Mayne ... rigging electrician
David J. McGraw ... 24 frame video playback operator (as Dave McGraw)
Mark Mele ... rigging electrician
Andrea Miraglia ... grip: second unit
Hector Miranda ... grip
Richard Mortell ... consultant: theatrical lighting
Chris Moseley ... camera operator: "b" camera
Bob Myers ... rigging grip
Dino Parks ... camera operator: "c" camera / director of photography: second unit
Sean Peacock ... electrician
Brad Peterman ... first assistant camera: "b" camera
Paul Postal ... set lighting technician
Christopher Prampin ... assistant chief lighting technician: additional photography
Ramiro Ruiz ... electrician
Mark Sadler ... electrician
Michael Sapienza ... grip
Leonard Seagal ... gaffer: second unit (as Leonard Segal)
Don Selsor ... rigging grip
Jason Selsor ... best boy rigging grip
Mike Shaheen ... 24 frame video playback operator
Victor A. Shelehov ... grip (as Victor Shelehov)
Jay Sheveck ... libra head technician: second unit
Nick Shuster ... second assistant camera: "b" camera
Anthony 'Spike' Simms ... gaffer: Detroit
Robert Small ... grip
Gene Abel Soto ... grip (as Abel Soto)
Jeff Stewart ... additional loader
Don Sustrich ... grip: Detroit unit
Jeffrey T. Sweet ... grip (as Jeffrey Sweet)
Teron Tarczynski ... theatrical lighting
N. Owen Taylor Jr. ... video assist operator: second unit
Newton TerMeer ... gaffer: second unit
Maximo Torres ... coordinator: theatrical lighting
Eddie Tucker ... lamp operator
Marshall Valentine ... grip
Alexis van Kersen Li ... assistant camera
Pete Villani ... additional electrician (as Peter Villani)
Melvin 'Butch' Von Bulow ... dolly grip (as Melvin Von Bulow)
Doug Weinmann ... rigging electric best boy
Chuck Weiss ... video assist operator
John Wendling ... best boy grip: Detroit
Patrick Robert Wong ... rigging electric
R. Michael Yope ... assistant chief lighting technician (as Michael Yope)
Ryan Joblin Allen ... rigging electrician (uncredited)
Mark Anderson ... libra technician (uncredited)
Christopher Duskin ... camera operator (uncredited)
Sean T. Kelly ... dolly grip: Michigan (uncredited)

Animation Department 

Akemi Abe ... animator: end title sequence, Picture Mill
Chad Bonanno ... animator: end title sequence, Picture Mill
Josh Novak ... lead animator: end title sequence, Picture Mill (as Joshua Novak)

Casting Department 

Jack Bowden ... casting assistant (as Jack Bowdan)
Mark Brandon ... casting assistant
Leslee Feldman ... casting executive
Ellen Jacoby ... location casting
Laura Drake Mancini ... extras coordinator
Jeremy Rich ... casting associate
Tannis Vallely ... casting associate
Dixie Webster ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Yaa Boaa Aning ... costumer: Mr. Foxx
Judith Bartnik ... cutter/fitter (as Judith Bartnick)
Yvonne Bastidos ... set costumer
Darek Beeman ... tailor
Carol H. Beule ... costumer (as Carol Beule)
Fetteroff Colen ... costumer: Mr. Murphy
Carol Cutshall ... assistant costume designer
Dahlia Foroutan ... costumer
Amy Glenn ... costumer
Jade Graham ... costume production assistant
Mitzi Haralson ... costumer
Lori Harris ... set costumer
Demetricus Holloway ... set costumer
Jayne Marie Kehoe ... costumer
Christopher Koelsch ... costumer
Marylou Lim ... set costumer (as Mary Lou Lim)
Aaron Millsap ... costumer
Jim Moore ... costumer
Fran Murphy ... costumer
Elaine Ramires ... costume supervisor
Riki Lin Sabusawa ... costumer (as Riki Sabasawa)
Felipe Sanchez ... costume illustrator
Devon Renee Spencer ... costumer (as Devon Renee Anderson)
Reese Spensley ... costumer (as James Spensley)
Jodie Stern ... key costumer
Mary Elizabeth Still ... costumer (as Mary Still)
Daisy Alexandra Sylbert-Torres ... costume production assistant (as Daisy Alexandra Sylbert)
Jaclyn Tamizato ... costume production assistant
Leslie Weir ... costumer
Lizz Wolf ... assistant costume designer
Elaine McGhee ... costumer (uncredited)
Jacqueline Wazir ... costume illustrator (uncredited)

Editorial Department 

Darren Block ... second assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter
Christine Carr ... digital intermediate producer: Company 3
Salvatore Catanzaro ... assistant on-line editor: Company 3
Mike Chiado ... digital intermediate technologist: Company 3
Nikola Filipovic ... tvc editor: Serbia, Montenegro
Brandon Heasup ... preview technician
Caroline Keichian ... post-production assistant
Kye Krauter ... editor: end title sequence, Picture Mill
Andrew Lee ... post-production assistant
Kris Lyman ... preview technician
Bruce Mothyer ... high definition preview editor
Stephen Nakamura ... colorist: preview
Missy Papageorge ... digital producer: Company 3
Jim Passon ... color timer
Alex Romano ... digital intermediate on-line editor: Company 3
Mark Sachen ... colorist: dailies
Ian Slater ... first assistant editor
Marilyn Sommer ... negative cutter
Stefan Sonnenfeld ... colorist: Company 3 / digital intermediate executive producer: Company 3
Jonathan Spafford ... preview technician
Thomas Scott Stanton ... digital intermediate support
Jimmy Tom ... assistant colorist: Company 3
Ian Turpen ... digital intermediate scanner: Company 3
Justin Mitchell ... pre-vis design (uncredited)
Mark T. Osborne ... additional colorist (uncredited)

Music Department 

Paul Bogaev ... vocal supervisor
Tim Boot ... music editor: vocal sync (as Timothy Boot)
David Campbell ... music arranger: strings
Tim Carmon ... music arranger
Eric Dawkins ... choir master
Cleavant Derricks ... music arranger: original Broadway production
Matt Franko ... music preparation
Amanda Goodpaster ... additional music editor
Mark Graham ... music copyist
Dabling Harward ... music recording engineer
Jerry Hey ... music arranger: horns
Damon Intrabartolo ... conductor / orchestrator
Jimmy Johnson ... musician: bass
Charles Jones ... musician: rehearsal pianist
Suzie Katayama ... cello
Jolie Levine-Aller ... music contractor (as Jolie Levine)
Deborah Lurie ... composer: additional music / music arranger / music arranger: strings
Frank Macchia ... orchestrator
Riley Mackin ... music recording engineer
Manny Marroquin ... score mixing engineer
Harvey Mason Jr. ... music arranger
Harvey W. Mason ... music arranger (as Harvey Mason Sr.)
Kevin McKeever ... additional music recordist
Sean McMahon ... score coordinator
Bill Meyers ... orchestrator
Tony Moore ... musician: rehearsal drummer
Jonas Neal ... musician: trumpet
Victor Pesavento ... music preparation
Paul Rabjohns ... composer: additional music / supervising music editor
Aaron Renner ... music recording engineer
Jared Robbins ... assistant score mixing engineer
Bettie Ross ... music preparation: songs
Jason Ruder ... music editor
Bart Samolis ... musician
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Raymond Schnurr ... music preparation
Lee Scott ... music playback
Ivy Skoff ... music contractor
Steven L. Smith ... music preparation
Randy Spendlove ... music arranger / music supervisor
Chris Spilfogel ... music recording engineer
Matthew Rush Sullivan ... music arranger (as Matt Sullivan) / music supervisor (as Matt Sullivan) / soundtrack producer
Damon Thomas ... music arranger
Stephen Trask ... composer: original music / music arranger: original score / producer: original score
Mervyn Warren ... music arranger
Harold Wheeler ... orchestrator: original Broadway production
Lenny Wohl ... music executive
Joe Zimmerman ... music copyist
Gina Zimmitti ... music contractor
Jim Caruana ... vocal engineer (uncredited)
John Leftwich ... music arranger (uncredited)

Transportation Department 

Pedro Aleman ... driver
Linda Barnes ... driver
Al Bartoli ... driver
Dean Curtis Black ... driver (as Dean Black)
Vaughn Bladen ... driver
Denny Caira ... transportation coordinator
Jayson Chang ... transportation office coordinator
Karen K. Chang ... transportation dispatcher (as Karen Chang)
Michael Chonos ... driver: set dressing
Dennis Clark ... driver
Gabe Davila ... picture car wrangler
Christian G. Ervin ... driver: set dressing
Wallace Frick ... driver (as Wally Frick)
J. Armin Garza II ... driver: camera car
Mike Gregorio ... driver
Thomas J. Hoke ... driver
David Holden ... driver
Bill Hong ... driver: camera car/insert car, Detroit
Loretta Huggett ... driver
Gordon Jernberg ... driver
Jonny R. Johnson ... driver (as Johnny Johnson)
Dennis McCarthy ... picture car coordinator
Russel Overstreet ... transportation captain (as Russell Overstreet)
Hector Ramirez ... driver
Karl Richert ... driver
Theresa M. Roehner ... teamster driver
Jose M. Sanchez ... driver (as Jose Sanchez)
Mike Shannon ... driver
David Small ... driver
Steve Sorkin ... driver
Bruce Souther ... driver
Dennis M. Steere ... driver (as Dennis Steere)
Randy Tenhaeff ... driver
Tad Venger ... driver
Anthony Jamal Wade ... driver (as AJ Wade)
James Waitkus ... driver (as Jim Waitkus)
Larry L. Williams ... driver (as Larry Williams)
Dwight Wood ... driver
Victor Ybiernas ... driver
Kurt Knudsen ... driver (uncredited)
David Schmidt ... transportation co-captain (uncredited)

Other crew 

Guy Adan ... unit publicist
Chad Ahrendt ... assistant: Mr. Mark
Petra Alexandria ... production associate
Brandon Allen ... production assistant
H. Leah Amir ... craft service (as Leah Amir)
Chris P. Anderson ... production assistant
Lillian Awa ... production assistant
Debra Leilani Bakeman ... additional medic
Lori A. Balton ... location scout (as Lori Balton)
David Beaubaire ... production executive
Greg Bell ... production assistant: second unit
Taylor Benavides ... production assistant
Candy Bennici ... script supervisor: second unit
Angela Beyince ... assistant: Ms. Knowles
Karen T. Bolt ... assistant: Danny Glover
Luis Bonachea ... production assistant: second unit (as Lou Bonachea)
Daniel Myers Boone ... payroll accountant (as Dan Boone)
Dave Brown ... stand-in
Robert Cahoon ... production coordinator: Miami / production coordinator: second unit/pickups
Cristina Christian ... second assistant accountant (as Cristina Duncan) / second assistant accountant
Ivana Chubbuck ... acting coach (as Ivanna Chubbuck)
Deborah Chung ... production assistant
Adam Cook ... assistant: Mr. Condon
Nick Costantino ... second assistant accountant
Leon Dewayne Cozy ... production assistant
Scotch James Diaz Crisostomo ... assistant accountant: reshoots
Josephine Darkwah ... production assistant
Michael Del Polito ... set production assistant: additional photography, Los Angeles
Sara Dering ... assistant location manager
K. Jessica Doyle ... production assistant
Justin Duncan ... assistant location manager
Ava DuVernay ... publicity consultant
Pam Ellington ... associate production accountant
Glen Evans ... production assistant
Tony Evans ... first aid
Marion Feller ... accountant: Gray Matter Visual Effects
Neale Fishback ... location assistant
Tim Flugum ... medic: second unit
Tamara Gagarin ... account executive
Mykwain A. Gainey ... production assistant
Michael A. Galasso ... production secretary: re-shoots
Renée George ... fixtures technician (as Renee Kayon)
Marc C. Geschwind ... extras coordinator
René González ... projectionist (as Rene Gonzalez)
Rick Granville ... production secretary
Bill Greenfield ... set production assistant: additional photography, Los Angeles
Jesse Grillo ... production assistant
Jemal Guillory ... personal assistant: Mr. Murphy (as Jemal D. Guillory)
Noel B. Harris ... additional craft service (as Noel Harris)
Eric Hedayat ... location manager
Esteban Hernandez ... production assistant
Charisse M. Hewitt ... executive assistant: Mr. Murphy (as Charisse Hewitt Webster)
Jean Hodges ... food stylist
Eric Hooge ... key assistant location manager
Brianna Hoskins ... assistant: Ms. Whitcher
Alex Hunter ... production assistant
Ty Hunter ... assistant: Ms. Knowles
Lori Ikeda ... payroll accountant
Eric Jackson ... location scout: second unit
Chiabella James ... production assistant
Dacia James ... production assistant
Nicki Johnson ... assistant production coordinator
Patricia Johnson ... stand-in
Aakomon Jones ... co-choreographer (as Aakomon 'AJ' Jones)
Eric Jordan ... systems administrator: Graty Matter Visual Effects
Tim Joyce ... medic: second unit
Ken-Ali ... photo double
Sherman Kew ... art department pa
Gavin Kleintop ... production assistant
Katherine Kohler ... accounting clerk
Christie Kwan ... assistant production coordinator
Diana V. Lara ... assistant location manager (as Diana Lara)
Natalie Bae Lauzon ... production office coordinator: Gray Matter Visual Effects
William Lebeda ... creative supervisor: end title sequence, Picture Mill
Abbey Lessanu ... assistant: Mr. Foxx (as Abby Lessanu)
Brigette Lester ... production coordinator
Rich Lewis ... production assistant
Armonn Livingston ... stand-in
Oleg Livits ... production assistant
Thomas Longo ... extras coordinator
Richard Lyons ... acting coach: Jennifer Hudson
Tamara Maellaro ... first aid
Lance Mancuso ... medic
Gail Martin-Sheridan ... production accountant
Kerry Lyn McKissick ... script supervisor (as Lyn McKissick)
Megan Meganck ... key craft services: Detroit unit
Ellene Miles ... publicity team
Angel Moreno ... coordinator: end title sequence, Picture Mill
Valerie Morris ... clearances assistant
Ryan Moseley ... producer: end title sequence, Picture Mill
Ann Murphy ... key assistant location manager
Cabernet Murray ... second assistant accountant
Heidi Brook Myers ... adr loop group
Eboni Nichols ... assistant to choreographer
Alex Nikolic ... media producer
Shaun O'Banion ... production assistant
Bill O'Neal ... first aid
William Ostroff ... production assistant (as Bill Ostroff)
Leigh Paonessa ... set production assistant: additional photography, Los Angeles
Derek Paulin ... follow spot operator: theatrical unit
Scooter Perrotta ... set production assistant
Eric Pilarcik ... location scout: second unit
Joey Pizzi ... associate choreographer
Matt Rawls ... production assistant
Roger E. Reid ... stand-in: Mr. Murphy (as Roger Reid)
Deborah Ricketts ... stock footage researcher
Fatima Robinson ... choreographer
David Rumble ... location manager: second unit
Will Ruvalcaba ... assistant location manager
Will Sandoval ... production assistant
Paul E. Schulz ... location scout: second unit
Scott Sheldon ... first aid
B.J. Smith ... first aid (as BJ Smith)
Thomas Scott Stanton ... assistant: Mr. Schliessler
Daisy Alexandra Sylbert-Torres ... production assistant (as Daisy Alexandra Sylbert)
Jaclyn Tamizato ... production assistant
Katie Taylor ... production assistant
Cathy Thomas ... on-set locations
Carolyn Tolley ... script supervisor
Jodi Tripi ... stock footage researcher
Mike Tsucalas ... set production assistant: additional photography, Los Angeles
Tressa Vallek ... craft service: second unit
Steve Watson ... caterer
Randy Webster ... personal assistant: Mr. Murphy (as Randy L. Webster)
Ryan Whan ... first assistant accountant
Krista Woods ... stand-in
Philip Wright ... production assistant
Jason Zorigian ... assistant production coordinator: additional photography
Jacare Calhoun ... stand-in (uncredited)
Walter A. Perez ... production assistant (uncredited)
Kei Rowan-Young ... key assistant location manager (uncredited)

Thanks 

Michael Bennett ... in memory of
Jack Morrissey ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page