Edit
Running with Scissors (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Ryan Murphy

Writing Credits (WGA)  

Ryan Murphy ... (screenplay)
 
Augusten Burroughs ... (book)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Gabriel Guedj ...
Poo
Nancy Cassaro ...
...
Julie Remala ...
...
Bonnie Weis ...
Dakotah Masset ...
...
Rest of cast listed alphabetically:
Anthony Aria ...
Audience (uncredited)
...
Himself (uncredited)
...
Co-Ed (uncredited)
...
Sue (uncredited)
...
Lesbian Poet (uncredited)
...
Chris (uncredited)
...
Audience Member (uncredited)
...
Poetry Club Member (uncredited)
...
Jewish Rabbi (uncredited)
...
Audience Member (uncredited)
Scott Slifer ...
Audience Member (uncredited)
Cole Volmer ...
College Student (uncredited)
...
Professor's Wife (uncredited)
...
Deirdre Obsessed Fan (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Augusten Burroughs ... co-producer
Dede Gardner ... producer
Brad Grey ... producer
Ryan Murphy ... producer
Brad Pitt ... producer
Steve Samuels ... executive producer (as Steven Samuels)
Bonnie Weis ... co-producer

Music by 

James S. Levine

Cinematography by 

Christopher Baffa ... director of photography

Film Editing by 

Byron Smith

Casting By 

Mali Finn

Production Design by 

Richard Sherman

Art Direction by 

Lorin Flemming

Set Decoration by 

Matthew Flood Ferguson

Costume Design by 

Lou Eyrich

Makeup Department 

Bernadette Beauvais ... makeup artist
Stacey K. Black ... key hair stylist
Cydney Cornell ... hair stylist: Ms. Bening
Stephanie A. Fowler ... makeup artist (as Stephanie Fowler)
Zoe Hay ... makeup artist
Julie Hewett ... makeup artist: Ms. Bening
Laurel Kelly ... hair stylist (as Laurel E. Kelly)
Eryn Krueger Mekash ... key makeup artist (as Eryn Krueger)
Elisa Marsh ... hair stylist
Michele Tyminski ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Christopher Griffin ... unit production manager (as Christopher L. Griffin)
Tim Pedegana ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Dirk Craft ... first assistant director (as Dirk Wallace Craft)
Elenie Mansalis ... second assistant director
Maura McKeown ... second second assistant director (as Maura McKeown Redmond)

Art Department 

Terry Adams ... on-set dresser (as Terry L. Adams)
Sam Brinson ... construction foreman (as Samuel H. Brinson)
Joseph C. Fama ... construction coordinator
Ian Kay ... assistant property master
Mark David Kersey ... greensman (as Mark Kersey)
Jim Motyl ... leadman (as James S. Motyl)
Christopher Redmond ... property master
Paul M. Rohrbaugh III ... paint foreman (as Paul Milton Rohrbaugh III)
Michael Wynands ... labor foreman (as Michael H. Wynands)
Marissa Zajack ... art department coordinator
Chris Clark ... set dresser (uncredited)
Brendon Crigler ... set dresser (uncredited)
Missy Parker ... buyer (uncredited)

Sound Department 

Rick Ash ... supervising sound mixer
Jed M. Dodge ... sound editor (as Jed Dodge)
Rickley W. Dumm ... sound editor (as Rickley Dumm)
Russell Farmarco ... sound editor (as Russ Farmarco)
Frank Gaeta ... sound designer
Luis Galdames ... assistant sound editor (as Luis Galadames)
Marc A. Gilmartin ... production sound mixer (as Marc Gilmartin)
Patrick Giraudi ... supervising sound mixer
Catherine Harper ... foley artist
Darrin Mann ... foley mixer
Christopher Moriana ... foley artist (as Chris Morianna)
Chris Navarro ... adr recordist
Todd Niesen ... sound editor
Sarah Payan ... sound editor
Terry Rodman ... supervising sound mixer
Eric Thompson ... adr mixer
Gunnar Ted Walter ... boom operator (as Gunner Walter)
Gabriel J. Serrano ... sound recordist (uncredited)
Donald J. Sutherland ... utility sound (uncredited)
Carl D. Ware ... sound engineer (uncredited)

Special Effects by 

Kenneth C. Clark ... special effects foreman (as Ken Clark)
Thomas Mertz ... special effects coordinator (as Tom Mertz)

Visual Effects by 

Saeed Faridzadeh ... digital compositor (uncredited)
Ntana Key ... second digital colorist: EFILM (uncredited)
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital (uncredited)
Steven J. Scott ... supervising digital colorist: EFilm (uncredited)

Stunts 

Thomas M. Ficke ... stunt coordinator (as Tom Ficke)
Noon Orsatti ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Clyde E. Bryan ... first assistant camera
J.A. Byerly ... rigging chief lighting technician (as JA Byerly)
Charles Crivier ... dolly grip
Jerry Day ... rigging key grip
Christopher Duskin ... camera operator (as Chris Duskin)
Andrew Glover ... chief lighting technician
Bob Hall ... first assistant camera
Greg Hewett ... key grip
Dan Kneece ... steadicam operator
Wayne Kosky ... best boy grip
Jerry Mundy ... assistant chief lighting technician (as Jerry W. Mundy Jr.)
Doug Price ... second assistant camera
John Scott ... camera operator
Suzanne Tenner ... still photographer
Henry Tirl ... steadicam operator
Suzanne Trucks ... second assistant camera
Mitch Byerly ... electrician (uncredited)
Mark Mele ... rigging electrician (uncredited)
Jimmie R. Owens ... grip (uncredited)
Haydn Pazanti ... camera loader (uncredited)
Ryan Shopay ... lighting technician (uncredited)
Justin Stroh ... electrician (uncredited)
Earl C. Williman ... rigging best boy (uncredited)
Matt Zschoche ... additional lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Deanna Brigidi ... casting assistant
Barbara Harris ... voice casting
David Rapaport ... casting associate
Pete Sutton ... extras casting
Sean Kevin Sweeney ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Anita Louise Brown ... costumer
Jenny Eagan ... costumer
Jennifer Morrison Holyfield ... costumer: Ms. Bening (as Jennifer M. Holyfield)
Krishna Ribeiro ... costumer
Christine Wada ... key costumer
Julie Yang Silver ... costume supervisor
Bethany Bernhard ... costumer (uncredited)
Suzanne Flores ... additional costumer (uncredited)
Delia Hauser ... wardrobe production assistant (uncredited)
Jude Christian Orlando ... costume illustrator (uncredited)

Editorial Department 

Bradley Buecker ... assistant editor (as Brad Buecker)
Jennifer Hatton ... assistant editor
Mo Henry ... negative cutter
Jim Passon ... color timer
Christopher Grizey ... post-production assistant (uncredited)
Robert E. Phillips ... digital intermediate assistant producer: EFILM (uncredited)
Faust Pierfederici ... digital preview colorist (uncredited)
Kay Sievert ... colorist: dailies (uncredited)
Fulvio Valsangiacomo ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Robert Foulkes ... location manager
David Henke ... assistant location manager
Robert Crobar Bilus ... location manager (uncredited)
Chris Gutierrez ... location scout (uncredited)

Music Department 

P.J. Bloom ... music supervisor
Jennifer Reeve ... music coordinator
Tom Trafalski ... music editor
Josh Klein ... assistant to composer (uncredited)
Darian Pollard ... music supervisor (uncredited)

Transportation Department 

Dana Crocker ... transportation captain (as Dana E. Crocker)
Ed Nassaney ... transportation co-captain
Bruce Callahan ... driver (uncredited)
Eddie Santana ... driver (uncredited)
Gary Thomas Williams ... driver: Ms. Bening (uncredited)

Other crew 

Crisoforo Aguilar ... production assistant
Beth Bargas ... assistant accountant
Chelsey Cardon ... production assistant
William Cotton ... production assistant
Melissa Engle ... production assistant (as Melissa J. Engle)
Terri Greening ... production accountant
Christopher Grizey ... production assistant
Alexis Martin Woodall ... assistant: Mr. Murphy (as Alexis Martin)
Joe May ... production assistant (as Joseph May)
Meredith Mohr ... assistant: Ms. Bening
David Showers ... assistant: Ms. Gardner
Jessie Sieben ... production assistant (as Jessica Sieben)
Spooky Stevens ... unit publicist
Diana Valentine ... script supervisor
Rorie D. van Klaveren ... assistant production coordinator
Eve Watterson ... production coordinator
Andrew T. Weaver ... production assistant (as Andrew Weaver)
Matthew Bolin ... production assistant (uncredited)
Judith M. Brown ... studio teacher (uncredited)
Cory Cate ... production assistant (uncredited)
Matt Clifford ... accounting clerk (uncredited)
Ashley Contino ... assistant to cast (uncredited)
Dante ... warm-up comic (uncredited)
Antony Diamond ... remote head technician (uncredited)
Daniel Hall ... craft service (uncredited)
Thomas Kearney ... production assistant (uncredited)
Tilu Khalayi ... second assistant accountant (uncredited)
Ron Landry ... production assistant (uncredited)
Susanne Lariviere ... post-production accountant (uncredited)
Anne Lockhart ... adr voice group (uncredited)
Alba Morera ... production assistant (uncredited)
Richard M. Newkirk ... stand-in (uncredited)
Andre Panossian ... technical advisor (uncredited)
Angela Randazzo ... payroll accountant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page