Edit
American Pie Presents Band Camp (Video 2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Steve Rash

Writing Credits (WGA)  

Adam Herz ... (characters)
 
Brad Riddell ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Matt Stifler (as Tad Hilgenbrinck)
...
...
...
Chloe (as Crystle Lea Lightning)
...
...
...
...
...
...
...
...
Nurse Sanders (as Ginger Lynn Allen)
Russell Howard ...
...
...
...
Dossett Marchese ...
Andy (as Dossett March)
Jim Jackman ...
...
Jennifer Walcott ...
...
...
Robards Receptionist
Colleen McDermott ...
Elyse's Mom
...
...
Ernie's Mother
...
...
...
Bootleg Bandy
...
...
Jennifer McMahon ...
Dancer
Joelle Cosentino ...
Dancer
Lizzy Richardson ...
Dancer
...
Dancer
Jean-Paul DiFranco ...
Guitar Player
Valek Sykes ...
Puppeteer
Ron Gorodetzky ...
Robot Consultant
Rest of cast listed alphabetically:
Sean Briskey ...
Novak (uncredited)
Jenna Burgland ...
Bandie (uncredited)
...
Head Counselor (uncredited)
...
Actress in Stifler's Video (uncredited)
Joshua Gill ...
Band Camp Member (uncredited)
Katrina-Jovan Howard ...
Band Geek (uncredited)
...
Band Concert Attendee (uncredited)
...
Oscar (uncredited)
Norm O'Neill ...
Teacher (uncredited)
Joe Phua ...
Band Camp Student (uncredited)
Angel Princess ...
Band Camp Student (uncredited)
Chris Reid ...
Band Member (uncredited)
Nick Rish ...
Landon Vanderkamp (uncredited)
...
Bikini Girl (uncredited)
...
Extra at party (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mike Elliott ... producer
Joseph P. Genier ... line producer
Craig Perry ... executive producer
Warren Zide ... executive producer

Music by 

Robert Folk
Danny Smith ... (music written and performed by)

Cinematography by 

Victor J. Kemper ... director of photography

Film Editing by 

Danny Saphire

Casting By 

Ty Harman
Nancy Naylor

Production Design by 

Anthony Tremblay

Art Direction by 

T.K. Kirkpatrick ... (as Timothy Kirkpatrick)

Set Decoration by 

Lisa Tong

Costume Design by 

Cynthia Bergstrom

Makeup Department 

Martha Callender ... additional makeup artist
Katrina Chevalier ... additional hair stylist
Kemi Cooks ... additional hair stylist
Michelle Rene Elam ... hair department head (as Michelle Elam)
Tyler Ely ... additional hair stylist
Ketty Gonzalez ... additional hair stylist / hair stylist
Brigitte Hennech ... additional makeup artist
Teressa Hill ... additional hair stylist
Silvina Knight ... additional makeup artist
David Larson ... additional hair stylist
Jennifer Mann ... additional makeup artist
Fleur Morell ... makeup department head
Tijen Osman ... additional hair stylist
Yesim 'Shimmy' Osman ... key hair stylist
Charlotte Parker ... additional hair stylist
Raissa Patton ... additional hair stylist
Angel Radefeld ... additional makeup artist
Eleanor Sabaduquia ... key makeup artist
Alexis Walker ... additional makeup artist

Production Management 

Joseph P. Genier ... unit production manager
Karen Gorodetzky ... production supervisor
Jan Kikumoto ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Sonia Bhalla ... second assistant director
Richard Gonzales ... additional second assistant director (as Richard Gonzalez)
Michelle Gritzer ... dga trainee
Casey Mako ... second second assistant director
Ellen Rosentreter ... additional second assistant director
Jerram A. Swartz ... first assistant director (as Jerram Swartz)
Brad Riddell ... second unit director (uncredited)

Art Department 

S. Christian Anderson ... props
Treven Bedwell ... leadman
Sean Boyriven ... prop assistant
John Brunot ... property master
Sean Clark ... prop assistant
Richard Day ... art department assistant
Lorin Flemming ... assistant art director
Rob Henning ... set dresser (as Rob 'Red Rob' Henning)
Sam Huston ... prop assistant
Bret Kane ... on-set dresser
Scott L. London ... assistant property master (as Scott London)
Nancy Lowry ... set dresser: day player
Peter Mathus ... set dresser
Brian McStotts ... set dresser
Robert Medlock ... art department production assistant
Doug Scott ... set dresser
Deborah Toms ... set dresser
Eric LaBonte ... set dresser (uncredited)
Moe Moe Lwin ... set dresser (uncredited)
Scott Schutzki ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Jeremy Balko ... foley editor / foley mixer
Dean Beville ... sound effects editor
Matthew C. Beville ... adr mixer (as Mathew Beville)
Craig Dollinger ... boom operator
Scott G.G. Haller ... supervising adr editor / supervising dialogue editor
David Kirschner ... sound mixer: rover
Patrick Martens ... boom operator: rover
Robert Maxfield ... boom operator: rover
Jonathan Miller ... sound designer / supervising sound editor
Daniel D. Monahan ... sound mixer: rover (as Daniel Monahan)
Steven Morrow ... sound mixer (as Steve Morrow)
Jonathan Norton ... boom operator: rover (as Jonathon Norton)
Shelley Roden ... foley artist
Robert Sharman ... utility sound technician
Jonathan Wales ... sound re-recording mixer
Alan Freedman ... adr mixer (uncredited)
Joshua Minyard ... sound recording engineer (uncredited)

Special Effects by 

Patrick De Neale ... biz and design advisor: Mr. Root
Rene Diamante ... special effects technician
Paul Fox ... legal advisor: Mr. Robot
Boyd Lacosse ... special effects coordinator
Dong Lin ... engineer: Mr. Robot
Gregory C. Tippie ... special effects technician (as Greg Tippie)
Bo Wei ... engineer: Mr. Robot
Haipeng Xie ... inventor: Mr. Robot (as Dr. Haipeng Xie)
Haiying Xie ... engineer: Mr. Robot

Visual Effects by 

Daryl Bartley ... lead compositor: Modern ASnimation (as Daryl Barteley)
Kent Butterworth ... visual effects supervisor: Modern Animation
Stuart Heising ... effects coordinator: Matchframe Video
Jennifer Ngou ... additional compositor: Matchframe Video
Meghan L. Noble ... visual effects editor
Little Richey ... coordinating executive: Matchframe Video
Ed Schimarra ... compositor: Modern Animation
Eileen Smithee ... additional compositor: Modern Animation
John D. Van Wye ... supervising compositor: Matchframe Video (as Jon Van Wye)

Stunts 

Kevin Derr ... stunt double: Matt
Cole S. McKay ... stunt coordinator (as Cole McKay) / stunt performer (as Cole McKay)

Camera and Electrical Department 

Stuart Abramson ... key grip (as Stuart M. Abramson)
Tony Ayala ... company grip
Todd Barron ... camera operator: rover
Bobby Brown ... first assistant camera: "a" camera (as Bob Brown)
Justine Ariel Cook ... lamp operator (as Justine Cook)
Cory Foster ... lamp operator
Paul Gibilisco ... second assistant camera: "a" camera
Daniel H. Goldstein ... lamp operator (as Dan Goldstein)
Matt Gulley ... camera production assistant
Edward A. Gutentag ... camera operator: "b" camera (as Ed Gutentag)
Chris Jampole ... dolly grip: "a" camera
Gary Kanner ... second assistant camera: "b" camera (as Gary S. Kanner)
Kevin J. Lanke ... lamp operator (as Kevin Lenke)
Eric Lee ... still photographer
Jay Levy ... first assistant camera: "b" camera
Paul Maletich ... second assistant camera: "a" camera
Deano Manley ... best boy grip
Gary Morris ... company grip
Robert Murphy ... assistant chief lighting technician
O ... film loader: China
Rich Paisley ... chief lighting technician
Andre Ramirez ... company grip
Geoff Regan ... video playback technician
Dan Reilly ... company grip (as Daniel Reilly)
Eric Roizman ... camera operator: "a" camera
Mike Sanchez ... video playback technician
Shawn Stoddard ... dolly grip: "b" camera
Marq Edwards ... assistant camera (uncredited)
Edward A. Gutentag ... director of photography: second unit (uncredited)
Kia Kiso ... additional second assistant camera (uncredited)
Gary Lowrance ... set lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Michael McCaskey ... casting assistant (uncredited)
Jennifer Rudolph ... casting: New York (uncredited)
Christine Simmons ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jacqueline Aronson ... costumer
Jean Bone ... costumer (as Jean C.J. Bone)
Molly Brick ... costumer
Michael Crow ... costumer
Heather Kohlhoff ... costume supervisor (as Heather Kohloff)
Ryck Schmidt ... key costumer

Editorial Department 

John Gilbert ... additional second editor
Kristen Helsing ... assistant editor
Benjamin D. Stokes ... assistant editor (as Benjamin Stokes)

Music Department 

Scott Cochran ... scoring mixer
Paul Di Franco ... music producer
Wayne Downey ... arranger: marching band music
Ameena Maria Khawaja ... cello consultant
Yvonne Landry ... coach: bagpipes
Gary Locke ... marching band leader: The Riverside Community College Marching Band
Paul Locke ... arranger: percussion
Brad Segal ... music editor: score
Luke Tozour ... additional music mixer: Studio City Sound / additional music recordist: Studio City Sound
Tom Weir ... additional music mixer: Studio City Sound / additional music recordist: Studio City Sound
Art Wood ... additional music mixer: Audio Digital Post / additional music recordist: Audio Digital Post
Drew DeAscentis ... music editor (uncredited)
Roy Prendergast ... music editor: temp (uncredited)

Transportation Department 

Morris Aroesti ... driver
Luis Arroyo ... driver
Tony Barattini ... driver (as Anthony Barattini)
Tracey V. Black ... driver (as Tracy Black)
David R. Blakely ... driver (as David Blakely)
Ron Bogarski ... driver (as Ron Bojartski)
Roger Bojarski ... driver (as Roger S. Bojarski)
Corey Dail ... driver
Jay Galloway Jr. ... driver (as Jay Galloway II)
Jay Galloway ... driver
Ernesto A. Luna ... driver
Eric Moon ... transportation co-captain
Michael Perrotti ... transportation coordinator
Sid Plagenza ... driver
Juan Ramirez ... transportation captain (as Juan J. Ramirez)
Sal Velásquez ... driver

Other crew 

Barbara Bass ... studio teacher
Gavin J. Behrman ... production accountant (as Gavin Behrman)
Enrique Bonilla ... assistant chef
Lisa Brewer ... additional craft service
Thelma Bronet ... nurse
Maxine Brooks ... studio teacher
Jennifer Lynn Buonantony ... set production assistant (as Jannider Buonantony)
Eduardo Campos ... chef (as Eduardo 'Lalo' Campos)
Jeff Castelluccio ... key production assistant
Jan Citron ... studio teacher
Joelle Cosentino ... choreographer
Michael G. Cruz ... office production assistant
Rory Dauson ... location manager
Orlando Delbert ... video graphic artist
Lester Garcia ... assistant chef
Lisa Gooding ... product placement coordinator
William Hall ... set medic
Uday Sharad Joshi ... set production assistant
Kari Kase ... set production assistant
Mathew Klickstein ... additional medic
Paul Locke ... drill writer: marching band
James E. Maddux ... additional medic (as James Maddux)
Chad McCormick ... marching instructor
Jan McWilliams ... script supervisor
Benjamin Morehead ... office production assistant (as Ben Morehead)
Elion Olson ... set production assistant
Leigh Paonessa ... set production assistant
Stacy Parker ... assistant production coordinator
Susan Reccius ... studio teacher
Alex Reveliotty ... office production assistant
Aaron Richmond ... stand-in
Diane Rosenberg ... production coordinator
Charles Roxbrough ... set production assistant
Erin M. Royer ... assistant: Mike Elliott (as Erin Royer)
Jeff Rubinstein ... assistant location manager
Debbie Sanchez ... craft service
Shauna Sanders ... production secretary (as Shauna Ruth Moss)
Timothy P. Tundel ... first assistant accountant (as Tim Tundel)
Deidre Walker ... assistant: Steve Rash
Stephanie Wescott ... payroll accountant
Aaron Wharton ... marching instructor
Katie Winslow ... stand-in
John Zinskey ... additional craft service
David Grubka ... script assistant (uncredited)
Kyle Hasday ... additional key set production assistant (uncredited)
Kimberly James ... additional set production assistant (uncredited)
Steve Reese ... production assistant (uncredited)
Valek Sykes ... puppet master (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page