Edit
The Return (2006) Poster

(I) (2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Asif Kapadia

Writing Credits (WGA)  

Adam Sussman ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Terry Stahl
...
Kurt
...
Michelle
...
Ed Mills
...
Griff / Young Griff
...
Annie
...
Wally Welch ...
Snack Stand Vendor
...
Ambrose Miller
...
Mr. Marlin
Bonnie Gallup ...
Bella
...
Higgins
Robert Wilson ...
Billy
Rest of cast listed alphabetically:
...
Mr. Marlin's Crony (uncredited)
...
Club Dancer (uncredited)
Peter Cornwell ...
Tavern Cowboy (uncredited)
...
Bar Patron (uncredited)
...
Nurse (uncredited)
John P. Funk ...
Club Dancer (uncredited)
...
Laraine (uncredited)
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Brittany Joyner ...
Nightclub Dancer (uncredited)
...
Dana (uncredited)
...
Bar Patron / VW Bug Driver (uncredited)
...
Dock Worker (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
...
Cattle Auction Buyer (uncredited)
Patricia A. Robinson ...
Club Patron (uncredited)
Isaac Rodriguez ...
Club Patron (uncredited)
...
Club Dancer (uncredited)
...
Pool Player (uncredited)
...
Man on Merry-Go-Round (uncredited)
...
Club Dancer (uncredited)
Michele Williams ...
Office Manager (uncredited)
...
Mother (uncredited)
...
Red Bar Trucker (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Marc D. Evans ... executive producer
Steve Gaub ... associate producer
Trevor Macy ... executive producer
Aaron Ryder ... producer
Ron Schmidt ... co-producer
Jeffrey Silver ... producer

Music by 

Dario Marianelli

Cinematography by 

Roman Osin

Film Editing by 

Claire Simpson

Casting By 

Avy Kaufman

Production Design by 

Thérèse DePrez

Art Direction by 

Steve Joyner
Jeff Knipp

Set Decoration by 

Jeanette Scott

Costume Design by 

John A. Dunn ... (as John Dunn)

Makeup Department 

Jacenda Burkett ... key makeup: reshoots
Chelsea Carpenter ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Sean Kenney ... contact lens technician (as Sean Kenney)
Greg Nicotero ... special effects makeup
Ermahn Ospina ... makeup department head
Joe Rivera ... key hair stylist
Kevin Wasner ... special makeup effects artist

Production Management 

Ben Ormand ... unit production manager: additional photography
Mylan Stepanovich ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Brian Bettwy ... first assistant director
Dusty Dukatz ... first assistant director
Susan Jasso ... second second assistant director (as Susana Jasso)
Stephen Maloney ... first assistant director: additional photography
Scott R. Meyers ... first assistant director: second unit (as Scott Meyers)
David Rimer ... second assistant director

Art Department 

Jeff B. Adams Jr. ... set designer (as Jeff B. Adams)
Marc Baird ... storyboard artist
Ronn Basquette ... set designer
Kenneth Bingham ... painter
Mark Lambert Bristol ... storyboard artist
Bart Brown ... set dresser
Brandon Campbell ... set dresser
Raul Carrera ... additional greensman
Tom Christopher ... set dresser
Dirk Clark ... gang boss
Caylah Eddleblute ... assistant property master
Ramona Fabregas ... painter
Tommy Fine ... gang boss
Summer Finley ... art department coordinator
James Wiley Fowler ... set dresser (as James Fowler)
Ken Gaston-Kilgore ... set dresser
Shellie Gillespie ... art department coordinator
Patricia Gura ... painter (as Trish Gura)
David Hack ... lead dresser
Jourdan Henderson ... art department assistant
Eric Henshaw ... greens gang boss
Randy Huke ... buyer (as Randy Smith Huke)
Steve Joyner ... property master
Jerry Kilber ... construction foreman
Ellen Lampl ... graphic designer
Christopher Martin ... additional greensman
Pat Martine ... scenic gang boss
Ana Martinez ... buyer
Jay F. McCuin ... painter (as Jay McCuin)
David Menefee ... propmaker gang boss / shop foreman
Barbara Nadeau ... painter
Jorge Paris ... art department assistant
Darren Patnode ... on-set dresser
Rob Perkins ... painter
Mari Phillips ... set dresser
Jeff Poss ... props assistant
Jeremy Reeves ... set dresser
Dana Sanchez ... painter
Marvin Schroeder ... assistant property master: reshoots
Charles Seale ... carpenter
Corissa Smith ... scenic gang boss
John 'B.J.' Smith ... painter (as John C. Smith Jr.)
Tyler J. Smith ... props production assistant
Michael Smothers ... laborer
Christopher Stull ... set dresser
Kara Sutherlin ... additional scenic
Wallace R. Symns ... lead greensman (as Wallace Symns)
John E. Townes ... additional scenic
Tom Ward ... construction coordinator
Gary Wimmer ... lead scenic
Koen Wooten ... property master: reshoots
Cher Young ... painter

Sound Department 

Richard L. Anderson ... sound effects editor (as Richard Anderson)
Bryan Arenas ... stereo sound consultant: Dolby Stereo
Mark Binder ... co-supervising sound editor
Stacy Brownrigg ... production sound mixer
Michael C. Casper ... sound re-recording mixer (as Michael Casper)
Mike Chock ... sound effects editor
Mark Coffey ... digital sound assistant
Thadd Day ... boom operator
Julie Feiner ... dialogue editor (as Julie Fiener)
Catherine Harper ... foley artist
David Harper ... cable person
Shawn Harper ... boom operator
Mark A. Mangini ... sound designer (as Mark Mangini) / sound re-recording mixer (as Mark Mangini) / sound supervisor (as Mark Mangini)
Darrin Mann ... foley mixer
Christopher Moriana ... foley artist (as Chris Moriana)
Chris Navarro ... adr recordist
Bob Newlan ... foley editor
Rodrigo Ortiz-Parraga ... foley editor (as Rodrigo Ortiz)
Ralph Osborn ... supervising dialogue adr editor
Martin Schloemer ... sound mix technician
Zach Seivers ... sound effects recordist
Reuben Simon ... foley editor
Andy Sisul ... first assistant sound editor
Eric Thompson ... adr mixer
Erika Waddey ... post-production sound assistant (as Erica Waddey)
David A. Whittaker ... sound effects editor (as Dave Whittaker)

Special Effects by 

Robert Brown ... special effects technician
Joe Digaetano ... special effects coordinator
Marc McCord ... special effects technician
James W. McCormick ... special effects foreman (as J.W. McCormick)
Greg Nicotero ... special effects makeup
Mel Prescott ... special effects technician

Visual Effects by 

Mandy Arnold ... digital restoration artist
Barb Benoit ... digital compositor: Mr. X Inc
Dennis Berardi ... visual effects executive producer: Mr. X Inc.
Kristy Blackwell ... digital compositor: Mr. X Inc
Bonnie Dickson ... tape operator: Mr. X Inc.
Robert Greb ... digital compositor: Mr. X Inc
Annu Gulati ... digital compositor: Mr. X Inc
Evan Jacobs ... visual effects supervisor
Winston Lee ... digital compositor: Mr. X Inc
Sarah McMurdo ... visual effects production manager: Mr. X Inc
Daniel Mizuguchi ... design & pre-visualization: Mr. X Inc
Darcy Reno ... senior systems administrator: Mr. X Inc (as Darcy Bangsund)
Andrew Somers ... title designer
Michael Stewart ... digital compositor: Mr. X Inc.
Mai Suzuki ... digital restoration artist
Brendan Taylor ... visual effects coordinator: Mr. X Inc
Jean-Philippe Traoré ... digital compositor: Mr. X Inc
Aaron Weintraub ... compositing supervisor: Mr. X Inc
Brianne Wells ... visual effects coordinator: Mr. X Inc
Fiona Campbell Westgate ... visual effects producer: Mr. X Inc
Diane Wright ... digital asset manager: Laser Pacific

Stunts 

Jennifer Badger ... stunts
Bob Brown ... stunts
Troy Brown ... stunts
Jeffrey J. Dashnaw ... stunt coordinator (as Jeff Dashnaw)
Lance Gilbert ... stunts
Tracy Keehn-Dashnaw ... stunts
Joe Llanes ... stunts
Tim Rigby ... stunts
James Ryan ... stunts
Jeff Schwan ... stunts
Michele Waitman ... stunts
Jennifer Caputo ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Troy Anderson ... electrician
Roger Basquette ... digital video assist operator
Kelly Bogdan ... camera trainee
David Brink ... camera loader
Olice Certain ... grip (as Alex Certain)
Rusty Chambers ... rigging electrician
Scott Conn ... rigging electrician
Matt Cowan ... rigging electrician
Philip Curry ... gaffer: second unit
Justin DeGuire ... second assistant camera
Wes Dixon ... rigging grip
John Eschberger ... best boy lighting: second unit
Adam Flores ... grip
Sanford P. Gilzow ... rigging grip
Edison Jackson ... best boy electric
Tom Kalbfleisch ... electrician
Jason Keene ... grip
Matthew King ... second assistant camera: "b" camera
Kurt Kornemann ... best boy grip
Doug Lavender ... first assistant camera: "a" camera
Paul T. LeBlanc ... video playback operator
John L. Lewis ... electrician
Jon H. Lewis ... chief lighting technician
Jimmy Lindsey ... camera operator: "a" camera / director of photography: second unit
Greg Lomas ... grip
Jeff Magers ... rigging electrician
Scott Magruder ... rigging electrician
Larry McConkey ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Blake McNay ... electrician
Raul Mello ... electrician (as Raul 'Bull' Mello)
P.K. Munson ... first assistant camera
Danny Navarette ... electrician (as Danny Navarrette)
Edward A. Navarro ... electrician (as Ed Navarro)
Clayton Null ... electrician / grip
Van Redin ... still photographer
Robert Rendon ... second assistant camera: "a" camera
Phillip Renke ... best boy rigging grip
Robert B. Reynolds ... rigging gaffer (as Robert Reynolds)
Brandon Roberts ... rigging electrician
Wally Rowell ... electrician
Mike Sheeren ... dolly grip
Tom Shinn ... rigging gaffer
Ferrell A. Shinnick ... key grip (as Ferrell Shinnick)
Pete Stockton ... key rigging grip
Josh Taylor ... electrician
Greg Travis ... best boy electric
Tim Travis ... grip
Joe Vasquez ... grip
Sebastian Vega ... first assistant camera: "b" camera
Harrison Witt ... electrician
Jesse Wolter ... rigging grip
Sean Wright ... grip

Casting Department 

Cody Beke ... casting assistant
Elizabeth Greenberg ... casting associate
Barbara Harris ... adr voice casting
Beth Sepko ... extras casting / local casting
Sheila Steele ... local casting assistant
Leeba Zakharov ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Richard Beltran ... costumer
Brenda J. Chambers ... costumer (as Brenda Chambers)
Crystal Falkner-Paysse ... set costumer
Natalie Flores ... costume shop supervisor
Janice Janacek ... costumer (as Janice Janecek)
Nyima Johnston ... set costumer
Esther Marquis ... costumer
Elspeth Lauder Mickel ... seamstress (as Elspeth Lauder Mason)
Vanessa Nirode ... key set costumer
Nina Proctor ... costume supervisor
Erin Randall ... costume assistant

Editorial Department 

Amar Ingreji ... apprentice editor
Sarah Johnson ... post-production assistant
Keith Mason ... additional editor: first assistant editor
Andrew Somers ... first assistant editor
Mike Sowa ... digital intermediate color timer
Aidan Stanford ... laboratory color timer
Laura A. Walker ... post-production coordinator (as Laura Walker)
Lawrence Howard Williams ... post digital media operator

Music Department 

James Bellamy ... music editor
Christine Bergren ... music legal clearances
Ruth Chan ... copyist
Peter Fuchs ... music scoring mixer / score engineer
Tony Lewis ... music editor
Dario Marianelli ... music conductor / orchestrator
Maggie Rodford ... score coordinator
Andrew Somers ... music editor: temporary score
Paul Talkington ... music contractor
Benjamin Wallfisch ... orchestrator

Transportation Department 

Gil Amaral ... transportation co-captain
Ronald D. Chambers ... transportation captain (as Ronald Chambers)
Sam Craytor ... driver: star trailer
Mark Crosby ... driver
Cecil D. Evans ... transportation coordinator (as Cecil Evans)
Bobby Sconci ... driver
Russell E. Scott ... picture cars

Other crew 

David Ackerman ... assistant chef
Victoria Acosta ... production secretary: re-shoots
Doug Burch ... adr loop group
Anne Carr ... additional medic
Travis Carr ... set production assistant
Cathy Cavadini ... adr loop group (as Catherine Cavadini)
Ruth Chan ... copyist
Alexandra Christ ... photo double / stand-in
Pamela Christian ... dialect coach
Logan Cooper ... assistant location manager
Amanda Curry ... first assistant accountant
Robert Darwell ... legal services
John DeMita ... adr loop group
Scott Duncan ... chef
Joan Eisenberg ... unit publicist
Greg Finley ... adr loop group
Jeff Fischer ... adr loop group (as Jeffrey Todd Fischer)
Joe Fiske ... craft service
Jay Floyd ... clearances
Steve Fossler ... assistant chef
Robert Freitas ... puppeteer
Robbie Friedmann ... location manager
Jake Garber ... puppeteer
Alexis Garcia ... legal services
Flax Glor ... publicist
Gina Grande ... script supervisor
Todd Green ... assistant production coordinator
Tony Griffin ... key set production assistant
Jeff Guerrero ... set production assistant
Robert Hale ... set production assistant
Barbara Harris ... adr loop group (as Barbara Iley)
Carolyn Harris ... production executive
Susan Hegarty ... dialect coach: Peter O'Brian, post-production
Joey Hudgins ... assistant location manager
Chris M. Jackson ... asset coordinator: additional photography
Jim Jaffe ... product placement
Sarah Johnson ... office production assistant
Matthew Jones ... production secretary
Claudette Kazzoun ... assistant: Sarah Michelle Gellar
Laura King ... construction medic
Margo Kornemann ... second assistant accountant
Tommy Lamey ... adr loop group
Melody Lloyd ... set medic
David Long ... caterer
Aaron Lee Lopez ... production assistant
Victoria Mielewska ... dialect coach
Mark Miller ... payroll accountant
Glen Moorman ... production assistant
Mark Moseley ... adr voice
Walter H. Norris ... additional set production assistant
Henry Oshell ... assistant chef (as Henry R. Ochel)
John K. Patterson ... co-location mangager: additional photography
Tessa Peterson ... asset manager
Mary Linda Phillips ... adr loop group
Micaela Phillips ... stand-in: Young Joanna
David Randolph ... adr loop group
Dawn Robinette ... payroll accountant
Albert G. Ruben ... insurance
Saul Sanchez ... assistant craft service
John Sargent ... post-production accountant
Brooke Satrazemis ... script supervisor
Pete Sharp ... location assistant
Jeremy Shirk ... set security
Mirin Soliz ... stitcher
Andrew Somers ... adr loop group / title designer (as Andrew M. Somers)
Amy Soto ... production assistant
Katherine Stark ... assistant: Mr. Kapadia
Cynthia Streit ... production coordinator
Sharon B. Taksel ... post-production accountant (as Sharon Taskel)
Paul Talkington ... contractor
Vanessa Thomas ... office production assistant
Raigen Thornton ... on-set paramedic: re-shoots
Jonathan Vlcek ... key office production assistant
Monica Walters ... location assistant
Robin Williams ... third assistant accountant
Travis Quentin Young ... adr loop group (as Travis Young)
Jim Bacon ... epk producer (uncredited)

Thanks 

Patrick Lussier ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page