Edit
Resident Evil: Extinction (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Russell Mulcahy

Writing Credits (WGA)  

Paul W.S. Anderson ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Mikey
...
...
...
...
...
...
Otto
...
Umbrella Tech
...
...
Scientist
...
Ice Hockey / Corridor Guard
...
...
British Envoy
...
French Envoy
...
Runty
...
Piggy
...
Ma
...
Pock Mark
...
Eddie
...
Rancid / Tyrant
Connor McCoy ...
Small Boy
Carolina Jimenez ...
Mirror Woman
Gary A. Hecker ...
Tyrant Vocal (voice) (as Gary Hecker)
Rest of cast listed alphabetically:
Carrie Eklund ...
Camp Survivor (uncredited)
Mario Flores ...
Zombie Victim (uncredited)
...
Umbrella Captain (uncredited)
César Ámigo Aguilar ...
Foreign Envoy (uncredited)

Produced by 

Paul W.S. Anderson ... producer
Jeremy Bolt ... producer
Bernd Eichinger ... producer
Samuel Hadida ... producer
Victor Hadida ... executive producer
Robert Kulzer ... producer
Héctor López ... line producer (as Hector E. Lopez)
Martin Moszkowicz ... executive producer
Kelly Van Horn ... executive producer

Music by 

Charlie Clouser

Cinematography by 

David Johnson ... director of photography

Film Editing by 

Niven Howie

Casting By 

Scot Boland
Victoria Burrows

Production Design by 

Eugenio Caballero

Art Direction by 

Marco Niro

Set Decoration by 

Barbara Enriquez ... (as Barbara Enriquez Bejarano)

Costume Design by 

Joseph A. Porro ... (as Joseph Porro)

Makeup Department 

Isabel Amezcua ... hair dresser: second unit
Girasol Botello ... special makeup effects artist: second unit
Carol Brown ... assistant makeup
Malinalli Contreras ... special makeup effects artist: second unit
Humberto Escamilla ... makeup artist
Elena Espino ... special makeup effects artist: second unit
Sylvia Fernández ... assistant hair (as Silvia Fernandez)
Lourdes Flores ... key makeup artist: second unit
David Forrest ... makeup department head (as David Craig Forrest)
Bruce Spaulding Fuller ... on-set makeup effects supervisor (as Bruce Fuller)
Marco A. Garcia ... makeup artist (as Marco Garcia)
Elvia Felix Herrera ... assistant makeup artist: second unit
Laura Hill ... contact lens technician
Miila Hyokki ... special makeup effects artist: second unit
Ralis Kahn ... special makeup effects artist: second unit
Estrella Lorrabaquio ... hair dresser: second unit
Michael Mosher ... on-set makeup effects technician: Patrick Tatopoulos Designs
Gerardo Munoz Lopez ... special makeup effects artist: second unit
Bunny Parker ... hair department head
Tena Parker ... assistant hair (as Tena Parker-Liddard)
Mailen Parmiggiani ... special makeup effects artist: second unit
Richard Redlefsen ... makeup effects artist
Isaac Colin Sanchez ... special makeup effects artist: second unit
Carlos Segui ... special makeup effects artist: second unit
Gloria Serrano ... special makeup effects artist: second unit
Jorge Siller ... makeup effects artist (as Jorge Siller Olguin)
Patrick Tatopoulos ... creature designer and fabrication supervisor
Natasha Ladek ... wig maker: Milla Jovovich (uncredited)
Horacio Martínez ... special makeup effects artist (uncredited)
Robert Smithson ... contact lens technician (uncredited)
Edgar Vazquez ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Keah Bews ... production supervisor
Lily Flaschner ... production supervisor
James K. Jensen ... post-production supervisor
Kelly Van Horn ... unit production manager
Héctor López ... unit production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Douglas Aarniokoski ... second unit director (as Doug Aarniokoski)
María Raquel Dioni ... second assistant director: second unit (as Maria Dioni)
Mark Egerton ... first assistant director
Robert Grayson ... first assistant director: second unit (as Robert P. Grayson)
Jose Jimenez ... additional second assistant director (as Abel Jimenez)
Miguel Lima ... first assistant director: second unit
Joaquin Silva ... second assistant director
Emma Stokes ... second second assistant director
Valeria Villalobos ... second second assistant director

Art Department 

Marco Aurelio Aguilar ... carpenter/painter: group 1 (as Marco A.Aguilar)
Fernando Alvarado ... carpenter/painter: group 3
Luis Amézquita ... greens (as Luis Amezquita)
Armando Bautista I. ... carpenter/painter: group 1
Armando Bautista ... carpenter/painter: group 1 (as Armando Bautista M.)
Cesar Bautista ... carpenter/painter: group 1
Raul Bautista ... carpenter/painter: group 1
Carlos Benassini ... assistant art director (as Carlos Benassini Felix)
Felipe Bernal ... carpenter/painter: group 3
Rafael Borges ... carpenter/painter: group 1
Elpidio Bortolini ... carpenter/painter: group 3
Luis Canedo ... plasterer
Elpidio Cano ... plasterer
Gustavo Castellanos ... property master: second unit
Luis Contreras ... carpenter/painter: group 2
Alejandro Cortes ... swing: second unit
Adalberto Jara Cruz ... carpenter/painter: group 3 (as Adalberto Jara)
Patricia Cuevas ... assistant set decorator (as Patricia Cuevas Fernandez)
Alejandro De La Rosa ... assistant chief: group 2
Eduardo De La Rosa ... carpenter/painter: group 2
Jose F. De La Torre ... carpenter/painter: group 2
Pedro A. Escobedo ... carpenter/painter: group 2
Sandra Flores ... assistant set decorator (as Sandra Lucia Flores Camarena)
Walberto Fuentes ... carpenter/painter: group 2
Baltazar Gallardo ... carpenter/painter: group 1
Jose A. Gallardo ... carpenter/painter: group 3
Sergio Fuentes Garcia ... chief: group 2 (as Sergio Fuentes)
Juan Pablo García Tames ... sketch artist (as Juan Pablo Garcia Tames)
Alejandro García ... assistant set decorator (as Alejandro Garcia Castro)
Jonathan Gesinski ... storyboard artist
Antonio Gomez C. ... sculpture
David Gomez Frias ... carpenter/painter: group 3 (as David Gomez)
Felix Manuel Perez Gonzalez ... head of painters: group 1 (as Felix Perez)
Guillermo Granados ... props
Antonio Gómez ... sculpture (as Antonio Gomez M.)
Derek A. Hecker Diaz ... property master (as Derek Hecker)
Dereck Hecker ... property master (as Derek Hecker)
Andres Hernandez ... carpenter/painter: group 3
Jose L. Herrera ... carpenter/painter: group 2
Miguel A. Herrera ... carpenter/painter: group 1
Armando Jimenez ... carpenter/painter: group 3
Juan Jimenez ... assistant chief: group 3 (as Juan M. Jimenez)
Sergio Labastida ... head of painters: group 3
Christopher Lagunes ... on-set dresser
Arturo Lazcano ... lead scenic painter
Armando Lopez ... sketch artist
Ernesto Lopez ... carpenter/painter: group 2
Joel López ... carpenter/painter: group 1
Margarito López ... chief: group 1 (as Margarito Lopez)
Francisco Martinez Rivera ... head of painters: group 2 (as Francisco Martinez)
Erick Martinez ... plasterer
Victor Martinez ... carpenter/painter: group 3
Federico Medina ... chief: group 3
José A. Medina ... carpenter/painter: group 2 (as Jose Medina)
Gerardo Mendez Juarez ... carpenter/painter: group 3 (as Gerardo Mendez)
Pachilu Moreno ... art department buyer
Jose P. Perez ... carpenter/painter: group 1
Pedro Perez ... carpenter/painter: group 1
Victor Perez ... carpenter/painter: group 2
Israel Pineda ... warehouse keeper
Marco A. Pineda ... warehouse keeper
Miguel Pineda ... construction buyer
Claudio Ramirez Castelli ... set decorator: second unit (as Claudio Castelli)
Saul Resendiz ... carpenter/painter: group 2
Alfredo Rivera ... carpenter/painter: group 2
Hector H. Rivera ... sketch artist (as Hector Rivera)
Erick Rodriguez Villalaz ... property assistant: second unit
Gabriela Rodriguez ... art assistant: second unit
Magdaleno Rodriguez ... carpenter/painter: group 3
Manuel Rodriguez ... plasterer
German Hernandez Romero ... carpenter/painter: group 3 (as German Hernandez)
Héctor Romero ... construction manager
Andres Rosales ... carpenter/painter: group 1
Fernando Rosales ... carpenter/painter: group 1
Saúl Rosales ... assistant chief: group 1 (as Saul Rosales)
Ignacio Serna ... carpenter/painter: group 2
Hilario Silva ... carpenter/painter: group 3
Gabriel Tapia ... art department coordinator (as Gabriel Tapia Ramirez)
Patrick Tatopoulos ... visual consultant
Oscar Tello ... assistant production designer (as Oscar Tello Reyes)
Angel Torres ... carpenter/painter: group 2
Carlos Torres ... props
Luis Torres ... plasterer
Ariel Valsagna ... sketch artist
Mauricio Waldo ... swing
Marco Zuppell ... head sculpture (as Marco Zupelli)
Manuel Andrade ... swing gang (uncredited)
Carlos Gamboa ... set designer (uncredited)
Martin L. Mercer ... storyboard artist (uncredited)
Tony Perez ... on-set dresser (uncredited)
Patrick Tatopoulos ... concept artist (uncredited)
Ariel Valsagna ... prop artist: red diary (uncredited) / prop design/illustration (uncredited)
Alex Vinnitski ... product placement (uncredited)

Sound Department 

José Manuel Aguilar ... boom operator (as Jose Manuel Aguilar)
Jesus Alvarez ... boom man: second unit
Nestor Cruz Sanchez ... cable
Bill Devine ... adr mixer
Terry Garcia ... assistant sound editor
Jeff Gomillion ... adr mixer
Scott Hecker ... supervising sound editor (as Scott A. Hecker)
Chris Jenkins ... re-recording mixer
Luciano Larobina ... sound mixer
Ryan Maguire ... foley mixer
Frank A. Montaño ... re-recording mixer (as Frank Montano)
Eric A. Norris ... supervising sound editor
Derek Pippert ... supervising foley editor
Alberto Ramirez ... sound mixer: second unit
Miguel Rivera ... supervising dialogue/adr editor
Joan Rowe ... foley artist
Sean Rowe ... foley artist
James Simcik ... adr editor
Dean St. John ... adr mixer
Tim Webb ... dubbing recordist
David Werntz ... sound effects design editor
Julie Altus ... adr recordist (uncredited)
Jimmy Lifton ... adr facility (uncredited)
Philip Rogers ... adr recordist (uncredited)
Andrew Troy ... sound recordist (uncredited)
Paulette Victor-Lifton ... recording facility supervisor (uncredited)

Special Effects by 

David Beneke ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs / mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
George Bernota ... mechanics/animatronics: Patrick Tatopoulos Designs
Julia Bogdan-Rollo ... production accountant: Patrick Tatopoulos Designs
Ray Brown ... mechanical effects assistant
Marco Antonio Castillo ... mechanical effects assistant (as Marco Antonio Castillo Rivera)
Frank Ceglia ... mechanical effects assistant
Laurencio Cordero ... mechanical effects coordinator (as Laurencio Cordero B.)
Manuel Cordero ... mechanical effects assistant (as Manuel Cordero Perez)
Bruce Spaulding Fuller ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs
David Grasso ... sculptor/painter: Tatopoulos Studios
John Halfmann ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs / mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Guy Himber ... shop supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Joel Huerta ... mechanical effects assistant: second unit
Darnell Isom ... seamer: Patrick Tatopoulos Designs
Arturo Jasso ... mechanical effects production assistant
Carol Jones ... costume fabricator: Patrick Tatopoulos Designs
Allison Klein ... executive assistant: Patrick Tatopoulos Designs
Steve Kuzela ... patcher: Patrick Tatopoulos Designs (as Charles Steven Kuzela) / seamer: Patrick Tatopoulos Designs (as Charles Steven Kuzela)
Julian Ledger ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs
Mi Kyung Lee ... costume fabricator: Patrick Tatopoulos Designs (as Mi Kyung 'Vanessa' Lee)
Casey Love ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs
Russell Lukich ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs
Christine Mansfield ... patcher: Patrick Tatopoulos Designs / seamer: Patrick Tatopoulos Designs
Robert McKinnon ... concept artist: Patrick Tatopoulos Designs (as Rob McKinnon)
Amber Meno ... accounting assistant: Patrick Tatopoulos Designs
Bruce D. Mitchell ... fabricator: Patrick Tatopoulos Designs (as Bruce Mitchell)
Fermin Muñoz Hernández ... mechanical effects assistant: second unit (as Fermin Munoz)
Dan Ossello ... mechanical effects assistant: second unit
David Perteet ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs / mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Anthony Pina ... patcher: Patrick Tatopoulos Designs / seamer: Patrick Tatopoulos Designs
Anshuman Prasad ... purchasing agent: Patrick Tatopoulos Designs
Casey Pritchett ... mechanical effects assistant (as William Casey Pritchett)
Darrell Pritchett ... mechanical effects coordinator (as Darrell D. Pritchett)
Raymundo Rubeu ... mechanical effects assistant
Frank Rydberg ... moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
Rodriguez Soto ... mechanical effects assistant
Tully Summers ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs
Gregory C. Tippie ... mechanical effects assistant: second unit (as Greg Tippie)
Mark Viniello ... foam supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Darryl Anka ... miniatures crew (uncredited)
Cris Borgnine ... special effects crew (uncredited)
J.D. Bowers ... foam latex technician (uncredited)
Ryan Bradley ... special effects best boy (uncredited)
Arthur D. Lindfield ... special effects technician (uncredited)
Stephane Nicoli ... special effects (uncredited)
Ken Niederbaumer ... special effects technician (uncredited)
Michael Ross ... foam latex technician (uncredited)

Visual Effects by 

Mandy Au ... lighting artist: Mr. X Inc.
Sandeep Bachhe ... sequence lead: Anibrain Digital
Sarah Barber ... production assistant: Mr. X Inc.
Aaron Barclay ... sequence lead: Mr. X Inc.
Michael Becki ... digital compositor: Mr. X Inc. (as Mike Becki)
Barb Benoit ... digital compositor: Mr. X Inc.
Dennis Berardi ... visual effects supervisor
Kristy Blackwell ... senior compositor: Mr. X Inc.
Robert Bloom ... compositor: Rocket Science Visual Effects
Ian Britton ... compositor: Rocket Science Visual Effects
Jeff Capogreco ... effects animator: Mr. X Inc. (as Jeff Capogrecco)
Dan Carnegie ... animator: Mr. X Inc.
Hubert Chan ... animator: Mr. X Inc.
Jason Chan ... digital compositor: Mr. X Inc.
Erik Charlebois ... effects animator: Mr. X Inc.
Tavia Charlton ... senior coordinator: Rocket Science Visual Effects
Vasistha Chawda ... digital artist: Anibrain Digital
Cyril Frederick Chu ... lighting artist: Mr. X Inc. (as Fred Chu)
Ovidiu Cinazan ... digital compositor: Mr. X Inc.
Rubina Cokar ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Rob Del Ciancio ... sequence lead: Mr. X Inc.
Jeremy Dineen ... effects animator: Mr. X Inc.
Anand Dorairaj ... digital compositor: Mr. X Inc.
Peter Dydo ... animator: Mr. X Inc.
Jason Edwardh ... animator: Mr. X Inc.
Matt Glover ... production assistant: Mr. X Inc.
Jason Gougeon ... modeler and texture artist: Mr. X Inc.
Luke Groves ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Omar Gudjonsson ... digital compositor: Mr. X Inc.
Annu Gulati ... digital compositor: Mr. X Inc.
Mark Herman ... visual effects editor
Victoria Holt ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Noel Hooper ... lead compositor: Invisible Pictures
Colin Hui ... effects animator: Mr. X Inc.
Evan Jacobs ... visual effects supervisor
Megumi Kanazawa ... compositor: Rocket Science Visual Effects
Jagdish Kini ... digital artist: Anibrain Digital
Miklos Kozary ... senior compositor: Mr. X Inc.
Karen Kriss ... digital producer: Mr. X Inc.
Kenny Lam ... digital compositor: Mr. X Inc. (as Ken Lam)
Phillip Lang ... senior compositor: Mr. X Inc. (as Phillip Lange)
Ethan Lee ... effects animator: Mr. X Inc.
Mai-Ling Lee ... modeler and texture artist: Mr. X Inc.
Shun Sing Edward Lee ... senior compositor: Mr. X Inc. (as Edward Lee)
Deepa Makhija ... digital artist: Anibrain Digital
Aisha Malik ... production assistant: Mr. X Inc.
Elliot Mallon ... animator: Mr. X Inc.
Lisa-Marie Marrelli ... compositor: Rocket Science Visual Effects (as Lisa Marie Marrelli)
Haydn Masuda ... digital artist: Invisible Pictures
Anshul Mathuria ... digital artist: Anibrain Digital
Jim Maxwell ... digital matte painter: Mr. X Inc.
Sarah McMurdo ... digital producer: Mr. X Inc.
Bhavik Mehta ... digital artist: Anibrain Digital
Sean Mills ... modeler and texture artist: Mr. X Inc.
Daniel Mizuguchi ... sequence lead: Mr. X Inc.
Mike Mulock ... animator: Mr. X Inc. (as Michael Mulock)
Jesh Murthy ... sequence lead: Anibrain Digital (as Jesh Krishna Murthy)
Palak Krishna Murthy ... sequence lead: Anibrain Digital
Sunny Nair ... digital artist: Anibrain Digital
Andrew Nguyen ... lead animator: Rocket Science Visual Effects / matte artist: Rocket Science Visual Effects
Chris Nguyen ... systems administrator: Mr. X Inc.
Mateo Novacovici ... systems administrator: Mr. X Inc.
Sanjay Panchal ... digital artist: Anibrain Digital
Hojin Park ... compositor: Rocket Science Visual Effects
Purti Pitale ... digital artist: Anibrain Digital
Aaron Pozzer ... digital artist: Invisible Pictures
Kevin Quatman ... senior compositor: Mr. X Inc.
Chhavi Rajvanshi ... digital artist: Anibrain Digital
Matt Ralph ... animator: Mr. X Inc.
Dominic Remane ... lighting artist: Mr. X Inc.
Ruben Salazar ... compositor: Rocket Science Visual Effects
Avi Salem ... digital compositor: Mr. X Inc.
Jitendra Sawant ... digital artist: Anibrain Digital (as Jitendra Swant)
Matt Schofield ... digital matte painter: Mr. X Inc.
Ruchira Sharma ... digital artist: Anibrain Digital
Smriti Sharma ... digital artist: Anibrain Digital
Carolyn Shelby ... digital compositor: Mr. X Inc.
Ben Simons ... effects animator: Mr. X Inc.
Gavin Soares ... animator: Mr. X Inc.
Mark Stepanek ... lighting artist: Mr. X Inc.
Tamara Stone ... digital compositor: Mr. X Inc.
Jim Su ... animator: Mr. X Inc.
Brendan Taylor ... on-set coordinator: Mr. X Inc.
Christa Tazzeo ... coordinator: Invisible Pictures
David Thompson ... digital compositor: Mr. X Inc.
Tim M. Townsend ... digital compositor: Mr. X Inc. (as Tim Townsend)
John-John Traoré ... digital compositor: Mr. X Inc. (as Jean Phillipe Traore)
Tom Turnbull ... digital effects supervisor: Rocket Science Visual Effects
Armando Velazquez ... digital compositor: Mr. X Inc. (as Armando Velasquez)
John Watson ... compositor: Rocket Science Visual Effects
Aaron Weintraub ... digital effects supervisor: Mr. X Inc.
Brianne Wells ... editorial coordinator: Mr. X Inc.
Fiona Campbell Westgate ... visual effects producer: Mr. X Inc
Neil Williamson ... digital effects supervisor: Invisible Pictures
Colin Withers ... senior technical supervisor: Mr. X Inc.
Kyle Yoneda ... effects animator: Mr. X Inc.
Wojciech Zielinski ... sequence lead: Mr. X Inc.
Enrico Altmann ... model maker (uncredited)
Brian Beard ... digital intermediate editor (uncredited)
Robert Beebe ... digital effects technician: iO FILM (uncredited)
Greg M. Boettcher ... visual effects (uncredited)
Randy Bosh ... digital archivist: New Deal Studios (uncredited)
E.M. Bowen ... visual effects coordinator: New Deal Studios (uncredited)
Kyle Boylen ... digital compositor (uncredited)
Jeff Briant ... visual effects production assistant: Mr. X Inc. (uncredited)
Alexandre Cancado ... visual effects (uncredited)
Vanessa Cheung ... compositor (uncredited)
Matt Daly ... visual effects coordinator: Mr. X Inc. (uncredited)
Bonnie Dickson ... tape operator (uncredited)
Christopher Dusendschon ... digital imaging supervisor: iO FILM (uncredited)
David Fix ... senior systems administrator: Mr. X Inc. (uncredited)
Adam Francis ... motion control technician (uncredited)
Shannon Blake Gans ... visual effects executive producer: New Deal Studios (uncredited)
Zachary J. Gans ... visual effects production assistant: Mr. X Inc. (uncredited)
Matthew Gratzner ... visual effects supervisor: New Deal Studios (uncredited)
Robert Greb ... digital compositor: Mr. X Inc. (uncredited)
Varun Hadkar ... digital compositor (uncredited)
Matt Hansen ... animator (uncredited)
Joshua Herrig ... visual effects artist: Mr. X Inc. (uncredited)
Timo Huber ... digital compositor (uncredited)
Jeffrey Jasper ... digital artist: New Deal Studios (uncredited)
Llyr Tobias Johansen ... production assistant (uncredited)
Ariel Joson ... visual effects artist: Rocket Science Visual Effects (uncredited)
Dushyant Kashyap ... digital effects artist (uncredited)
Taryn P. Kelly ... visual effects coordinator: New Deal Studios (uncredited)
Ashraf Kotaal ... digital compositor (uncredited)
Terence Krueger ... visual effects artist (uncredited)
Giselle Kymberly ... digital compositor (uncredited)
Navarrete M. Luis ... visual effects: model maker (uncredited)
Ian MacLeod ... digital artist (uncredited)
Iain Marcks ... digital imaging technician: iO FILM (uncredited)
Jennifer Middleton ... model maker: New Deal Studios (uncredited)
John Moores ... digital compositor (uncredited)
Sudipto Mukherjee ... digital effects artist (uncredited)
Dayal Nishit ... compositor (uncredited)
Michael Off ... gaffer: New Deal Studios (uncredited)
Raphael A. Pimentel ... lead animator (uncredited)
Anthony Riazzi ... digital effects supervisor: New Deal Studios (uncredited)
Ankur Sachdev ... digital compositor (uncredited)
David Sanger ... visual effects producer: New Deal Studios (uncredited)
Sampat Shetty ... visual effects (uncredited)
Payam Shohadai ... visual effects supervisor: Luma Pictures (uncredited)
Martha Soehendra ... digital compositor (uncredited)
Jim Su ... creature modeller and rigger: Mr. X Inc. (uncredited)
Allan Walker ... matte artist (uncredited)
Sean Wilson ... digital effects artist (uncredited)

Stunts 

Hugo Aguilera ... stunt double: Otto (as Hugo Aguilera Herrera)
Martha Alicia ... utility stunts
Alejandro Avendano ... utility stunts (as Alejandro Avendano Luhrs)
Timothy Thomas Brown ... utility stunts (as Timothy Brown)
Balo Bucio ... stunt coordinator
Joan Cendras ... stunt double: Carlos
Jordi Cendras ... stunt double: Mikey
Jorge Luis Corzo ... utility stunts
Charles Currier ... fight coordinator
Cesar Alvarez del Castillo ... key stunt rigger (as Cesar Alvarez del Castillo M.)
Greg Dolph ... utility stunts
Chris Durand ... utility stunts (as Chris Duran)
Ousaun Elam ... stunt double: L.J. (as Ousam Elam)
Rick Forsayeth ... stunt coordinator
Antonio Gallegos ... utility stunts
Gabriel Godínez ... utility stunts
David Harcourt ... stunt rigging coordinator
Nadia Paola Hernandez Farfan ... utility stunts
Nadia Hernandez ... utility stunts
Eduardo Blanco Katz ... key stunt rigger
Joanne Leach ... stunt double: Alice (as Jo-Anne Leach)
Felipe Lopez ... utility stunts
Raúl López ... utility stunts (as Raul Lopez)
Mauricio Martínez ... utility stunts (as Mauricio Martinez Ramos)
Steven McMichael ... stunt coordinator: second unit
Miriam Meza ... stunt double: Claire (as Miriam Meza Lainez)
Layton Morrison ... stunt coordinator: second unit
Juan Carlos Olalde ... utility stunts (as Juan Carlos Olalde O.)
Juan Antonio Rivera Martinez ... utility stunts
Alonso Rosado F. ... utility stunts (as Alonso Rosado Franco)
Priscilla Solorzano ... stunt double: K-Mart (as Priscila Solorzano Sanchez)
Cesar Rene Soto Timoco ... utility stunts
Trampas Thompson ... utility stunts
Rafael Valdez ... utility stunts
Pablo Vinós ... utility stunts
Chrissy Weathersby Ball ... stunt double: Betty (as Christine Weathersby)
Krista Bell ... utility stunts (uncredited)
Antonio De Regil ... stunt (uncredited)
Layton Morrison ... utility stunts (uncredited)
Michiko Nishiwaki ... stunt double (uncredited)
Carlos Ragas ... utility stunts (uncredited)
Rick Scott ... stunt rigger (uncredited)
Sharon Simms ... stunt double (uncredited)
César René Vigné ... stunt driver (uncredited) / utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Benito Aguilar ... gaffer
Marc Asmode ... flying cam tech assistant (as Marc Asmonde)
Christian Camacho ... video assist: second unit
César Camacho ... grip (as Cesar Camacho)
Víctor Camacho ... video assist (as Victor M. Camacho)
José Castellanos ... grip: second unit
Pablo Castillo ... grip
Peter Chrimes ... key grip: second unit
Victor Correa ... best boy electric: second unit
Roman Covarrubias ... electrician: second unit (as Roman Covarruvias)
Juan Cruz ... grip
Luis Diaz Sandoval ... power pod tech (as Luis Diaz)
Fernando Diaz ... second assistant camera: "b" camera
Saul Dominguez ... electrician: second unit
Maxim Ford ... timelapse camera
Sergio García Terrazas ... first assistant camera: "b" camera
Manuel García ... electrician
Erik Gonzales ... grip: second unit (as Erik Gonzalez)
Luis Enrique Granados ... assistant video assist (as Enrique Granados)
Fernando Gutierrez ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Jose Gutierrez ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Antonio Huerta ... camera tech
Cesar Islas Manjarrez ... camera loader (as Cesar Islas)
Norbert Kaluza ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Michael Kirsch ... flying cam operator
Rolf Konow ... still photographer
Steve Koster ... spacecam operator
Miguel Lara ... electrician (as Miguel Enrique Lara)
Brian Latimer ... stab c head: second unit
Juan Carlos Lazo ... gaffer: second unit
Néstor Martínez ... electrician
Katie Matheson ... second assistant camera: "c" camera
Andrés Medina ... key grip
Igor Meglic ... director of photography: second unit
Jesús Muñoz ... assistant video assist: second unit (as Jesus Munoz)
Salvador Orendain ... grip: second unit
Juan Pablo Ortigosa M. ... second assistant camera: "a" camera (as Juan Pablo Ortigosa)
Miguel A. Pacheco ... grip: second unit
Fernando Peralta ... first assistant camera: "c" camera, second unit
Emmanuel Prévinaire ... flying-cam pilot (as Emmanuel Previnaire)
Israel Páez ... first assistant camera: "a" camera, second unit (as Israel Paez)
Pablo Reyes ... camera operator: "a" camera, second unit (as Pablo Reyes M.) / director of photography: second unit (as Pablo Reyes M.)
Adolfo Rodriguez ... grip
Geovani Rodriguez ... dolly grip: second unit
Miguel Lorenzo Romero ... camera interpreter: second unit (as Miguel Romero)
Tim Ross ... camera operator: "b" camera
Philip Rothwell ... spacecam tech (as Phillip Rothwell)
Gerardo Ruffinelli ... camera loader: second unit
Fernando Sanchez ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Luis David Sansans ... camera operator: "b" camera, second unit (as Luis Sansans) / steadicam: second unit (as Luis Sansans)
Reyes Santamaría V. ... best boy electric (as Reyes Santamaria)
Ernesto Serrano ... dolly grip
Salvador 'Apache' Serrano ... best boy grip (as Salvador Serrano)
Randy Small ... shotmaker: second unit
Eduardo Flores Torres ... camera loader: second unit (as Eduardo Flores)
Antonio Vargas ... key grip: second unit (as Antonio Vargas Perez)
Luis Velazquez ... electrician
Rob Wood ... first assistant camera: "a" camera
Jorge Zúñiga ... first assistant camera: "c" camera (as Jorge Zuniga)
Miguel Angel Argumedo ... remote head tech: second unit (uncredited)
Roger Chingirian ... electrician: additional photography (uncredited)
Craig Cooper ... grip (uncredited)
Jesse Crusing ... best boy electric: additional photography (uncredited)
Remi Epron ... aerial pilot & technician (uncredited)
Clement Gharini ... flying camera operator (uncredited)
Peter Graf ... stab-c technician (uncredited)
Brian Mussetter ... scorpio head operator (uncredited)
Van Redin ... additional still photographer (uncredited)
Jeremy Settles ... camera operator (uncredited)

Casting Department 

Tineka Becker ... casting associate: Los Angeles
Jorge Guerrero ... extras casting coordinator
Jesus Quinones ... extras casting assistant: second unit
Francisco Veyro ... extras assistant / extras casting: second unit (as Francisco Veyro Guerrero)
Caitlin McKenna ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Iraní Bustamante ... assistant fitter/cutter
Rocio Ceja ... costumer (as Rocio E. Ceja)
María de Jesús Luna ... costume assistant: second unit (as Maria de Jesus Luna)
María del Carmen Delvin ... costume dyer (as Carmen Delfin)
Pedro Raúl Flores ... tailor (as Pedro R. Flores)
Arturo Mayne ... costume assistant: second unit
Ana Nuñez ... assistant costume designer (as Ana Nunez)
Leticia Pichardo ... costumer
Joseph A. Porro ... costume designer: Milla Jovovich (as Joseph Porro)
Adolfo Ramírez ... costume supervisor
Gisela Sanchez ... assistant fitter/cutter
Francisco Stoll ... costumer
Susana Trapaga Cabrera ... assistant tailor
Enrique Villavicencio ... costume head: second unit
Marco Villavicencio ... costume assistant: second unit
Anette Czagany ... assistant costume designer: Los Angeles (uncredited)
Alma Magaña ... set costumer: additional photography (uncredited)

Editorial Department 

Joseph Alaniz ... digital intermediate producer: iO Film (as Joe Alaniz)
Brian Beard ... 2k conformist: iO Film
Tristan M. Brighty ... assistant editor (as Tristan Brighty)
Christopher Dusendschon ... digital imaging supervisor: iO Film (as Chris Dusendschon)
Tod Feuerman ... additional editor
Ryan Folsey ... additional editor
Ken Gales ... avid tech
Richard Glazerman ... assistant editor
Ben Howdeshell ... assistant editor (as Benjamin Howdeshell)
Michael John Koetter ... software engineer: iO Film (as Mike Koetter)
Mia Lavezzi ... digital restoration artist: iO Film
Michael Mintz ... digital intermediate colorist: iO Film
Chris Mistorni ... assistant editor
Kevin Mullican ... color science: iO Film / imaging r&d: iO Film
David Raymond ... assistant editor
Alonso Llosa ... apprentice editor (uncredited)
Harry Muller ... color timer (uncredited)

Location Management 

Iram Collantes ... location manager: second unit (as Iram Collantes Lopez)
Lily Flaschner ... location supervisor
Carlos Muñoz Portal ... assistant location manager (as Carlos Munoz Portal)
Juan Pablo Noval ... location manager

Music Department 

James Bladon ... music editor

Transportation Department 

Tony Ambriz ... transportation driver: second unit
Oscar J. Carlos ... transportation driver
Angel de la Peña ... transportation driver: second unit
Marcos De Los Santos ... transportation driver: second unit
Jose Erasto Mijares ... transportation driver
Francisco Espinoza ... transportation driver
Eduardo Garduño ... transportation driver (as Eduardo Garduno)
Javier Gunther ... picture car coordinator
Luis Haro ... transportation driver
Cornelio Hernandez ... transportation driver
David Hernandez ... transportation driver
Gustavo Hernandez ... transportation dispatcher: second unit
Javier Jimenez ... transportation driver: second unit
Fermín Lara ... transportation dispatcher (as Fermin Lara)
José Merced Flores ... transportation driver: second unit (as Jose Merced Flores)
Miguel Orduna ... transportation driver
Carlos Perez Quintero ... transportation driver (as Carlos Perez)
Xavier Rodriguez Quiriarte ... transportation captain
Rene Reyes ... transportation driver
Sergio Reyes ... transportation driver
Vicente Reyes ... transportation driver (as Vicente Reyes)
Uriel Rodriguez ... transportation driver
Ernesto Rodríguez ... mechanic coordinator (as Ernesto Rodriguez) / transportation driver
Agustín Rosales Reyes ... transportation driver: second unit (as Agustin Rosales)
Jorge Sandoval ... transportation driver
Victor Sandoval ... transportation driver (as Victor M. Sandoval)
Ernesto Solano ... transportation driver
Luis Tejeda ... transportation driver: second unit
Oscar Urrutia ... transportation driver
Agustin Vega ... transportation driver: second unit
Carlos Vega ... transportation driver
Cody Herpin ... driver (uncredited)

Other crew 

Florencia Aguilar ... catering assistant
Jesus Alegria Talamantes ... construction medic (as Jesus Alegria)
Jorge Almejo ... office production assistant
Oscar Almengor ... office production assistant
Jesús Almontes ... armorer (as Jesús Almonte)
Lucy Amador ... accountant
Gerardo Arellano ... accountant
Ana Ballesteros ... caterer
Mauricio Ballesteros ... craft service
Howard Baral ... post-production accountant: R.C. Baral & Company
Alejandro Bautista ... craft service assistant
Steev Beeson ... controller (as Steve Beeson)
Liz Brandenburg ... production secretary (as Leez Brandenburg Henderson)
Karla Bukantz ... assistant production coordinator
Darinel Camas ... paramedic / paramedic: second unit
Sergio Camas ... paramedic / paramedic: second unit
Mariana Castellblanch ... craft service assistant
Manuel Castro ... set production assistant: second unit
Yolanda Chavarria ... post-production accountant: R.C. Baral & Company
Thomas Cobb ... assistant: Mike Epps
Sarah Cole ... dog trainer
Tadeo Cortes ... office production assistant
Sarah Crompton ... assistant: Paul Anderson and Milla Jovovich
Dominique Donovan ... post-production accountant: R.C. Baral & Company
Fernando Elizalde ... film runner
Sue Field ... script supervisor
Nancy A. Flint ... studio teacher
Jonathan Focil ... key set production assistant (as Jonathan Sanchez)
Cindy Franke ... assistant: Kelly Van Horn (as Cindy Franke Hoover)
Meghan C. Fraser ... dog trainer (as Megan Fraser)
Thomas Peter Friedl ... head of distribution and marketing
Sabina Friedland ... office/set production assistant: second unit
Edgar Gallaga ... set production assistant (as Edgar Gallaga 'Koal')
Andrea Gamboa ... travel coordinator
Juan C. Gamino ... catering assistant: second unit
Jorge Garcia ... catering assistant: second unit
Luis Garcia ... cook
Judy Goldberg ... behind the scenes
Oscar Gracia ... catering assistant
Ofelia Guevara ... catering assistant
Thorsten Hagemann ... assistant: Russell Mulcahy
Carrie Hakanson ... dog trainer
Bruno Hernandez ... security
Susana Hernandez ... catering assistant: second unit
Jose Juan Ibanez ... catering assistant
Octavio F. Islas ... assistant: Jeremy Bolt
Christopher C. Jones ... title graphics: iO Film
Otis Knighten ... dog trainer
Kym Langlie ... unit publicist
Carlos Larios ... assistant production coordinator (as Carlos Larios Velazquez)
Kevin LaRosa Jr. ... ground coordinator (as Kevin La Rosa Jr.)
Kevin LaRosa ... aerial coordinator (as Kevin La Rosa)
Karen Leach ... photo double: Alice
Israel Limon ... office production assistant
Oscar Lopez ... assistant crow trainer
Jorge Ernesto Luna ... construction accountant (as Jorge Luna)
Sarahi Marin ... set production assistant
Christie Mattull ... insurance provider: DeWitt Stern of California Insurance Services
Arnulfo Mayorga ... union representative: Mexico
Myriam Mejia ... drawer
Yhara Mejia ... travel coordinator
Marsha Metz ... business and legal affairs (as Marsha E. Metz)
Miguel Mora ... cook
Hugo Moreno ... craft service assistant: second unit
Norberto Nava ... security
Mario Olivares ... security (as Mario Olivarez)
David Oliver ... set production assistant: second unit
Jose Luis Palomino ... set medic (as Jose Luis Palomino)
Israel Pasco ... script supervisor: second unit
Matias Risso Patron ... key set production assistant: second unit (as Matias Risso)
Oscar Pérez Hernández ... craft service assistant (as Oscar Perez)
Nefi Ramirez ... on-set medic / on-set medic: second unit
Carla Raygoza ... production coordinator
Carlos Renero ... crow trainer
Jen Rios ... dog trainer
Tom Roach ... dog trainer
Miguel Lorenzo Romero ... office production assistant (as Miguel Romero) / translator: second unit (as Miguel Romero)
Alba Sanchez ... catering assistant
Aura Santamaria ... office production assistant
Julio Santiago ... catering assistant
Johannes Schlichting ... assistant: Robert Kulzer
Megan Shaw ... business and legal affairs (as Megan N. Shaw)
Rick Shuster ... additional pilot (as Rick Schuster)
Charles Taylor ... armorer: Movie Armament's Group
Edgar Mendez Torres ... assistant crow trainer
Shawn Wallace ... office assistant: Los Angeles
Allen Wong ... accountant
Patrick Zorer ... production executive: Constantin Film
Nicole Zuehl ... head dog trainer
John Charles ... software manager: Sony DAC (uncredited)
Evan Cholfin ... office production assistant (uncredited)
Iram Collantes ... production consultant (uncredited)
Erin Dunlap ... production assistant (uncredited)
Richard Epcar ... additional voices (uncredited)
Johnny Gerland ... stand-in (uncredited)
Duck Grossberg CSI ... data manager (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond company representative (uncredited)
Guy Himber ... crow puppetteer (uncredited)
Craig Hosking ... aerial coordinator/pilot (uncredited)
Arturo Jasso ... production assistant (uncredited)
Steve Martin ... dog provider (uncredited)
Erich A. Muller ... production assistant (uncredited)
Roderick Palazuelos ... production assistant (uncredited)
Mark Shultz ... production coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page