Edit
The Incredible Journey of Mary Bryant (TV Mini-Series 2005) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Peter Andrikidis ... (2 episodes, 2005)

Series Writing Credits  

Peter Berry ... (2 episodes, 2005)

Series Cast  

...
 Mary Bryant (2 episodes, 2005)
...
 Lieutenant Ralph Clarke (2 episodes, 2005)
...
 William 'Will' Bryant (2 episodes, 2005)
...
 Governor Arthur Phillip (2 episodes, 2005)
...
 Martin (2 episodes, 2005)
...
 Thomas (2 episodes, 2005)
Garry McDonald ...
 Reverend Johnson (2 episodes, 2005)
...
 Cox (2 episodes, 2005)
...
 Allen (2 episodes, 2005)
...
 Sam Liley (2 episodes, 2005)
Linal Haft ...
 Sergeant Ryan / ... (2 episodes, 2005)
Brittany Carney ...
 Charlotte (2 episodes, 2005)
Montana Carney ...
 Charlotte (2 episodes, 2005)
Jada Lang ...
 Baby Emmanuel (2 episodes, 2005)
Jasmin Lang ...
 Baby Emmanuel (2 episodes, 2005)
Tasha Lang ...
 Baby Emmanuel (2 episodes, 2005)
Alice McConnell ...
 Elizabeth (2 episodes, 2005)
...
 Alicia (2 episodes, 2005)
Leo Jampinjinpa Wayne ...
 Woollarawarre Bennelong (2 episodes, 2005)
Edwina Bishop ...
 Woman in Cornwall (2 episodes, 2005)
Roxanne Havard ...
 Baby Charlotte (2 episodes, 2005)
Tieran Havard ...
 Baby Charlotte (2 episodes, 2005)
...
 Nani (uncredited) (2 episodes, 2005)
...
 Wanjon (1 episode, 2005)
Catherine McClements ...
 Marleen (1 episode, 2005)
Michael Craig ...
 Judge Stephens (1 episode, 2005)
...
 Convict (uncredited) (2 episodes, 2005)
...
 1st Lt HMS Charlotte (uncredited) (2 episodes, 2005)
Rosemary Armstrong ...
 Convict Woman (uncredited) (1 episode, 2005)
...
 Captain Thomas Gilbert (uncredited) (1 episode, 2005)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Andrew Benson ... producer (2 episodes, 2005)
Peter Berry ... executive producer (2 episodes, 2005)
Justin Bodle ... executive producer (2 episodes, 2005)
Greg Haddrick ... producer (2 episodes, 2005)
Andy Harries ... executive producer (2 episodes, 2005)
Sue Masters ... executive producer (2 episodes, 2005)
Des Monaghan ... executive producer (2 episodes, 2005)
Brenda Pam ... line producer (2 episodes, 2005)

Series Music by 

Iva Davies ... (2 episodes, 2005)

Series Cinematography by 

Joseph Pickering ... (2 episodes, 2005)

Series Film Editing by 

Henry Dangar ... (2 episodes, 2005)

Series Casting By 

Anousha Zarkesh ... (2 episodes, 2005)

Series Production Design by 

Tim Ferrier ... (2 episodes, 2005)

Series Art Direction by 

Scott Bird ... (2 episodes, 2005)

Series Set Decoration by 

Faith Robinson ... (2 episodes, 2005)

Series Costume Design by 

Louise Wakefield ... (2 episodes, 2005)

Series Makeup Department 

Nadia Cowell ... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2005)
Terri Farmer ... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2005)
Deborah Lanser ... hair designer / makeup designer (2 episodes, 2005)
Deborah Lester ... makeup department head (2 episodes, 2005)
Marilyn McPherson ... makeup artist: Mr. Neill (2 episodes, 2005)
Trish Newton ... hair stylist (2 episodes, 2005)
Carolyn Nott ... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2005)
Beth Porter ... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2005)
Erica Wells ... hair stylist (2 episodes, 2005)

Series Production Management 

Lindsay Harmer ... unit manager: Queensland (2 episodes, 2005)
Robbie Henley ... unit manager (2 episodes, 2005)
Paul Ranford ... production manager: Queensland (2 episodes, 2005)
Sam Thompson ... production manager (2 episodes, 2005)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Alison Meir ... second assistant director (2 episodes, 2005)
Eddie Thorne ... second second assistant director (2 episodes, 2005)
Joshua Watkins ... third assistant director (2 episodes, 2005)
Russell Whiteoak ... first assistant director (2 episodes, 2005)

Series Art Department 

Charlie Amaro ... painter (2 episodes, 2005)
Peter Annison ... greensman (2 episodes, 2005)
Natalie Armstrong ... art department assistant (2 episodes, 2005)
TeKimo Artema ... set builder (2 episodes, 2005)
Warren Barnard ... props maker (2 episodes, 2005)
Marc Bertman ... props dresser (2 episodes, 2005)
Steven Blatchford ... set builder (2 episodes, 2005)
Genevieve Blewitt ... art finisher (2 episodes, 2005)
Walter Bron ... construction manager (2 episodes, 2005)
Kath Burton ... property master (2 episodes, 2005)
Michael Carroll ... leading hand (2 episodes, 2005)
Peter Cooke ... painter (2 episodes, 2005)
Peter Coy ... construction foreman (2 episodes, 2005)
Francois Crespel ... plasterer (2 episodes, 2005)
Jack Elliot ... greensman (2 episodes, 2005)
Frank Falconer ... set finisher (2 episodes, 2005)
Peter Fitzgerald ... assistant stand-by props (2 episodes, 2005)
Ben Foley ... set builder (2 episodes, 2005)
David Hird ... construction rigger (2 episodes, 2005)
Alex Holmes ... art painter (2 episodes, 2005)
John King ... stand-by props (2 episodes, 2005)
Adam Long ... storyboard artist (2 episodes, 2005)
Paul Madden ... brush hand (2 episodes, 2005)
Suzanne Mallon ... art department coordinator (2 episodes, 2005)
Craig Mandile ... graphic designer (2 episodes, 2005)
Daniel A. McGinley ... laborer / set laborer (2 episodes, 2005)
Dennis McVay ... carpenter (2 episodes, 2005)
Brian Nickless ... set designer (2 episodes, 2005)
Alex Parslow ... set builder (2 episodes, 2005)
Ross Perkin ... assistant art director (2 episodes, 2005)
Bruno Pietrzak ... painter (2 episodes, 2005)
Andrew Pryer ... set builder (2 episodes, 2005)
Craig Salisbury ... laborer (2 episodes, 2005)
Damian Sandland ... metal worker (2 episodes, 2005)
Bernadette Sexton ... set builder (2 episodes, 2005)
Justine Seymour ... assistant set finisher (2 episodes, 2005)
Bill Undery ... head scenic artist (2 episodes, 2005)
Greg Vowles ... brush hand (2 episodes, 2005)
Matilda Wainwright ... props buyer (2 episodes, 2005)
Brett Wilbe ... carpenter (2 episodes, 2005)
John Zuvela ... construction runner (2 episodes, 2005)

Series Sound Department 

Chris Alderton ... sound recordist (2 episodes, 2005)
Mike Jones ... adr recordist (2 episodes, 2005)
Todd Kirkness ... boom operator (2 episodes, 2005)
Karon Messina ... boom operator (2 episodes, 2005)
Nada Mikas ... dialogue editor (2 episodes, 2005)
Linda Murdoch ... sound effects editor (2 episodes, 2005)
Martin Oswin ... dubbing mixer / sound re-recording mixer (2 episodes, 2005)
Andrew Plain ... sound designer (2 episodes, 2005)
Blair Slater ... foley recordist (2 episodes, 2005)
Alicia Slusarski ... sound effects editor (2 episodes, 2005)
Mario Vaccaro ... foley artist (2 episodes, 2005)
William Ward ... assistant sound editor (2 episodes, 2005)

Series Special Effects by 

Jon Bowering ... special effects (1 episode, 2005)
Roy Earnshaw ... special effects (1 episode, 2005)
Chris Murray ... special effects (1 episode, 2005)

Series Visual Effects by 

Soren Dyne ... visual effects (2 episodes, 2005)
Brett McManus ... visual effects (2 episodes, 2005)
Gerry Mozsi ... digital matte painter (2 episodes, 2005)
Scott Geersen ... titles designer (1 episode, 2005)

Series Stunts 

Richard Boué ... stunt coordinator (2 episodes, 2005)
Raelene Chapman ... stunt performer (2 episodes, 2005)
Spike Cherrie ... stunt coordinator (2 episodes, 2005)
Philip Partridge ... stunt performer (2 episodes, 2005)
Sheree Swords ... stunt double (2 episodes, 2005)
Dean Gould ... stunt performer (1 episode, 2005)
Judd Wild ... stunts (1 episode, 2005)

Series Camera and Electrical Department 

Keith Bryant ... focus puller (2 episodes, 2005)
John Creedy ... additional focus puller (2 episodes, 2005)
Bernie Holstegge ... best boy (2 episodes, 2005)
Glen Jones ... best boy electric: Queensland (2 episodes, 2005)
Jonas Juhanson ... key grip (2 episodes, 2005)
Bella Kenworthy ... clapper loader (2 episodes, 2005)
Craig Knight ... fourth electric (2 episodes, 2005)
Jonnie Leahy ... grip assistant (2 episodes, 2005)
James Lengel ... additional electrician (2 episodes, 2005)
Nicholas Owens ... additional focus puller (2 episodes, 2005)
Ken Pettigrew ... gaffer (2 episodes, 2005)
Jimmy Pozarik ... still photographer (2 episodes, 2005)
Matthew Temple ... camera operator / steadicam operator (2 episodes, 2005)
Richard Ward ... best boy grip (2 episodes, 2005)

Series Casting Department 

Gregory Apps ... casting: Australia (2 episodes, 2005)
Kate Rhodes James ... casting: UK (2 episodes, 2005)
Nora Saliba ... extras casting (2 episodes, 2005)
Dex Tallo ... extras casting (2 episodes, 2005)

Series Costume and Wardrobe Department 

Fabiola Astorga ... additional costumer (2 episodes, 2005)
Emma Barnet ... extras costume stand-by (2 episodes, 2005)
Gloria Bava ... costume cutter (2 episodes, 2005)
Lara Blomfield ... additional costumes (2 episodes, 2005)
Julie Bryant ... costume cutter (2 episodes, 2005)
Manuka Clay ... additional costumes (2 episodes, 2005)
Mary Lou Da Roza ... costume buyer (2 episodes, 2005)
Robyn Elliott ... costume supervisor (2 episodes, 2005)
Lisa Hall ... costume cutter (2 episodes, 2005)
Julie Herlihy ... costume maker (2 episodes, 2005)
Martin Heusel ... costume maker (2 episodes, 2005)
Louise Hogg ... costume maker (2 episodes, 2005)
Gary Jones ... additional costumes (2 episodes, 2005)
Sofi Jones ... costume maker (2 episodes, 2005)
Terri Lamera ... costume design coordinator (2 episodes, 2005)
Philip Moore ... costume maker (2 episodes, 2005)
Hayley Nebauer ... costume maker (2 episodes, 2005)
Sonia Nourry ... assistant costume stand-by (2 episodes, 2005)
Dan Owen ... assistant costume stand-by (2 episodes, 2005)
Sharyn Rhys ... costume maker (2 episodes, 2005)
Emily Sarks ... costume assistant (2 episodes, 2005)
Jade Sims ... costume runner (2 episodes, 2005)
Kia Snell ... costume cutter (2 episodes, 2005)
Rebecca Tancred ... costume maker (2 episodes, 2005)
Melissa Thornton ... costume maker (2 episodes, 2005)
Carolyn Wells ... key costume stand-by (2 episodes, 2005)

Series Editorial Department 

Annelie Chapple ... colorist (2 episodes, 2005)
Allison Gibbons ... second assistant editor (2 episodes, 2005)
Brett McManus ... first assistant editor (2 episodes, 2005)
Peter Powell ... first assistant editor (2 episodes, 2005)
Jo Spillane ... on-line editor (2 episodes, 2005)

Series Location Management 

Blake Archer ... location manager: Queensland (2 episodes, 2005)
Russell Boyd ... location manager: Queensland (2 episodes, 2005)
Colin McDougall ... location manager (2 episodes, 2005)

Series Music Department 

Iva Davies ... music recordist (2 episodes, 2005)
Christopher Gordon ... conductor (2 episodes, 2005)
Simon Leadley ... music editor / scoring engineer (2 episodes, 2005)
James K. Lee ... orchestrator (2 episodes, 2005)
Katrina Schiller ... assistant music editor (2 episodes, 2005)
Jessica Wells ... music preparation (2 episodes, 2005)

Series Other crew 

Jon Attenborough ... additional production assistant (2 episodes, 2005)
Ed Baran ... publicist (2 episodes, 2005)
Teresa Barker ... assistant production coordinator (2 episodes, 2005)
Paul Bennett ... network drama executive (2 episodes, 2005)
Jill Coverdale ... post-production accountant (2 episodes, 2005)
Wade Crothers ... unit assistant: Queensland (2 episodes, 2005)
Tim Dickson ... unit assistant (2 episodes, 2005)
Humphrey Elles-Hill ... development assistant (2 episodes, 2005)
Neil Faulkner ... unit assistant (2 episodes, 2005)
Brendan Fitzgerald ... unit assistant (2 episodes, 2005)
Emma Fletcher ... production runner (2 episodes, 2005)
Jenny Frayn ... script editor (2 episodes, 2005)
Nikki Freeman ... pre-production secretary (2 episodes, 2005)
Dave Gumbrell ... unit assistant: Queensland (2 episodes, 2005)
Louise Johnson ... continuity (2 episodes, 2005)
Ken Jones ... armorer (2 episodes, 2005)
Marigo Kehoe ... head of production (2 episodes, 2005)
Chris Kelly ... production runner (2 episodes, 2005)
Gill Lang ... head of business affairs (2 episodes, 2005)
Tracey Mair ... unit publicist (2 episodes, 2005)
Gideon Marshall ... armorer (2 episodes, 2005)
Chris McNamara ... unit assistant (2 episodes, 2005)
Amanda Jane Mikolajs ... stand-in: Mary Bryant (2 episodes, 2005)
Luke Miller ... production runner (2 episodes, 2005)
Reza Mokhtar ... caterer (2 episodes, 2005)
Tim Neill ... unit assistant (2 episodes, 2005)
Janet Probin ... accountant: Screentime (2 episodes, 2005)
Damian Simankowicz ... accounting assistant (2 episodes, 2005)
Eva Stolcs ... production secretary (2 episodes, 2005)
Susan Temby ... dialogue coach (2 episodes, 2005)
Julie Trunkfield ... first assistant accountant (2 episodes, 2005)
David Turnedge ... head of finance (2 episodes, 2005)
Kelly Vincent ... production coordinator (2 episodes, 2005)
Sandy Willis ... head of business affairs (2 episodes, 2005)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page