Edit
Dinner for Schmucks (2010) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jay Roach

Writing Credits (WGA)  

David Guion ... (screenplay) &
Michael Handelman ... (screenplay)
 
Francis Veber ... (film "Le Diner de Cons")

Cast (in credits order)  

...
...
Tim
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Lucy Davenport ...
...
Marco - Blind Swordsman (as Christopher O'Dowd)
...
...
Madame Nora - Pet Psychic
...
Vincenzo - Vulture Lover
...
Chuck - Beard Champion
...
...
Christina - Bird Girl (as Nicole Laliberte)
...
Monique - Bird Girl
Scott Weintraub ...
Maitre D'
Rest of cast listed alphabetically:
...
Fire Fighter
...
Red Hair Woman (uncredited)
Cole Coleman ...
Art Dealer In Art Gallery (uncredited)
...
Mansion Waiter (uncredited)
...
Waiter (uncredited)
Douglas Huber ...
Doug Jacobsen (uncredited)
Aaron Michael McElligott ...
Waiter (uncredited)
...
Boy Running From Vulture (uncredited)
...
Accident Witness (uncredited)
...
Mystery Woman (uncredited)
Sandra Plazinic ...
Groupie (uncredited)
...
Catherine (uncredited)
Luke Walker ...
Analyst (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gary Barber ... executive producer
Sacha Baron Cohen ... executive producer
Roger Birnbaum ... executive producer
Josh King ... associate producer
Laurie MacDonald ... producer
Walter F. Parkes ... producer
Jon Poll ... executive producer
Jay Roach ... producer
Amy Sayres ... executive producer
Francis Veber ... executive producer

Music by 

Theodore Shapiro

Cinematography by 

Jim Denault ... director of photography

Film Editing by 

Alan Baumgarten ... (edited by)
Jon Poll ... (edited by)

Casting By 

Jeanne McCarthy

Production Design by 

Michael Corenblith

Art Direction by 

Christopher Burian-Mohr ... supervising art director
Lauren E. Polizzi ... (as Lauren Polizzi)

Set Decoration by 

Susan Benjamin

Costume Design by 

Mary E. Vogt ... (as Mary Vogt)

Makeup Department 

David LeRoy Anderson ... makeup artist: Mr. Carell
Allan A. Apone ... makeup department head
Elena Arroy ... makeup artist
Roxane Griffin ... key hairstylist
Barry A. Koper ... makeup artist
Susan Laprelle ... special makeup effects artist
Louis Lazzara ... assistant makeup department head
Peter Tothpal ... hair department head (as Peter A. Tothpal)
Stephen Bettles ... makeup artist (uncredited)
Adam Brandy ... additional makeup artist (uncredited)
Kimberly Carlson ... additional hair stylist (uncredited)
David Danon ... hair stylist (uncredited)
Connie Grayson Criswell ... contact lens technician (uncredited)
Camille Henderson ... makeup artist (uncredited)
Brad Look ... makeup artist (uncredited)
Cheri Minns ... makeup artist (uncredited)
Joy Zapata ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Sada Bhuvad ... post-production manager
Lenny Vullo ... unit production manager
Richard Stirling ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Marcei A. Brown ... second second assistant director (as Marcei Brown)
Josh King ... first assistant director
Jon Poll ... second unit director / title sequence director
Brian Relyea ... second assistant director (as Brian F. Relyea)
Thomas Robinson Harper ... second unit director (uncredited)
Marc Newland ... additional second assistant director (uncredited)

Art Department 

Ross Anderson ... painter
Greg Aprahamian ... model builder
Samantha Avila ... art department assistant (as Sam Avila)
David Barrington-Holt ... model builder (as David Barrington Holt)
Joanne Bloomfield ... mouse wigs
Lorrie Campbell ... set designer
Bridget Cardenas ... on-set painter
Jerry Casillas ... stage foreperson
Tony Castagnola ... greens person
Charles Chiodo ... project designer/supervisor
Edward Chiodo ... project designer/supervisor
Rachel Chiodo ... miniatures
Stephen Chiodo ... projects designer/supervisor
Leslie Coogan ... construction accountant
Don Cooke ... toolperson
Colin Dennis ... mill foreperson
John David Diersing ... foreperson (as Dave Diersing)
Penelope Franco Gilmore ... set decorating department assistant (as Penelope Franco)
J. Michael Glynn ... assistant property master (as Michael Glynn)
Laurah Grijalva ... painter
Paul Arthur Hartman ... set dresser (as Paul Hartman)
Frank Ippolito ... mold/casting supervisor
Holiday Landa ... art department coordinator
Larry Laurent ... lead painter
Sean Mannion ... property master
Richard Martinez ... labor foreperson
John Hammer Maxwell ... on-set dresser (as John H. Maxwell)
Ralph Mock ... lead paint supervisor
Will Montano ... labor foreperson (as William Montano)
Greg O'Donohue ... set dresser
Shane Prigmore ... additional diorama consultant
Joel Prihoda ... lead person
Olivia Ramirez ... model builder
Eugene P. Rizzardi ... model shop supervisor (as Gene Rizzardi)
Eric Rosenberg ... graphic designer
Doug Rosenberger ... foreperson
Tony Salazar ... labor foreperson (as Antonio Salazar)
Terry Scott ... construction coordinator
Sarah Snyder ... assistant property master
Anthony Syracuse ... buyer
Sally Thornton ... set designer
Heidi Tyler ... mouse furring
Mark Tyler ... mouse furring
Joel Venti ... designer: mice dioramas / storyboard artist
Ciro Vuoso ... construction foreperson
Lawson Brown ... set dresser and additional on-set dresser (uncredited)
Chris Buchinsky ... conceptual illustrator (uncredited)
Oliver Dear ... illustrator (uncredited)
Daren Dochterman ... illustrator (uncredited)
James Eustermann ... figure finisher: mousterpieces, dioramas (uncredited)
Amber Haley ... assistant set decorator (uncredited)
Anne Marie Hamill ... set dresser/draper (uncredited)
Brent Heyning ... model builder (uncredited)
Tom Ivanjack ... on-set painter (uncredited)
Ryan Jacoby ... plaster foreman (uncredited)
Jane Kilkenny ... model builder (uncredited)
Shinhee Kim ... model builder (uncredited)
Holiday Landa ... set decoration coordinator (uncredited)
John Markovich ... set dresser (uncredited)
Richard A. McCarthy ... plaster supervisor (uncredited)
Rick O'Brien ... model builder (uncredited)
Jerrold Ridenour ... miniature photography (uncredited)
Mireya Romo-Bowen ... mouse wigs (uncredited)
Meaghan Ross ... model builder (uncredited)
Gregory Sesma ... armature fabricator: mousterpieces, dioramas (uncredited)
Debralee Shelby ... armature fabricator: mousterpieces, dioramas (uncredited)
Jeff Shewbert ... propmaker (uncredited)
Erik Soderstrom ... set dresser (uncredited)
Randy Syracuse ... general foreman: re-shoots (uncredited)
Joshua Towers ... set dresser (uncredited)
Gene Warren III ... model builder (uncredited)
Nicole Zaks ... set decoration buyer (uncredited)

Sound Department 

Jason Bales ... sound consultant: Dolby
Bill Banyai ... sound stage engineer
Sarah Bourgeois ... assistant sound editor
Bill Burns ... first assistant sound editor
Chris Carpenter ... re-recording mixer
Jenna Dalla Riva ... foley recording assistant
Chris Diamond ... cable person (as Christopher Diamond)
Alison Fisher ... supervising adr editor
Brooke Graeff ... foley assistant
Wayne Griffin ... effects editor
Jack Heeren ... foley recording mixer
Scott Jacobs ... boom operator (as Scotty Jacobs)
Scott A. Jennings ... effects editor
Jonathan Klein ... supervising foley editor
Andy Koyama ... re-recording mixer
Goro Koyama ... foley artist
Michael Magill ... dialogue editor
Andy Malcolm ... foley artist
Ken McLaughlin ... sound mixer
Michael O'Farrell ... supervising sound editor
Fred Peck III ... re-recordist (as Fred W. Peck)
Joel Shryack ... dialogue editor
Greg Steele ... adr mixer
Don White ... foley recording mixer
Greg Zimmerman ... adr recordist
David Raines ... additional sound re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Michael Clarke ... special effects shop foreperson (as Mike Clarke)
Scott Garcia ... special effects supervisor
Garth Steinheimer ... special effects technician
R. Bruce Steinheimer ... special effects coordinator
Rick Thompson ... special effects pyro foreperson
Chris Alexander ... mold maker: mousterpieces, dioramas (uncredited)
Jim Charmatz ... puppeteer (uncredited)
Matt Corrigan ... special effects technician (uncredited)
Erin Dell'amore ... special effects lab technician: Chiodo Bros. (uncredited)
Damian Fisher ... mold shop supervisor (uncredited)
Frank Ippolito ... special effects technician: Chiodo Bros. (uncredited)
Jason Lopes ... senior systems engineer legacy effects (uncredited)
Aimee Macabeo ... special makeup effects artist (uncredited)
Sarah McGaw ... mold maker: mousterpieces, dioramas (uncredited)
Michelle Nyree ... special effects technician (uncredited)
Alan Scott ... studio coordinator: Legacy Effects (uncredited)
Cole Taylor ... legacy effects coordinator (uncredited)

Visual Effects by 

Bill Church ... digital artist: Pacific Vision
Patrick Clancey ... digital intermediate opticals
Lance Lee Davis ... digital artist: Pacific Vision (as Lance Davis)
Michael Dillon ... digital intermediate project manager
Johannes Gamble ... digital artist: Pacific Vision
Anne Graham ... digital artist: Pacific Vision
David D. Johnson ... visual effects supervisor: Pacific Vision
Sean Kennedy ... digital artist: Pacific Vision
Steve Koch ... digital artist: Pacific Vision

Stunts 

Michael T. Brady ... stunts (as Michael Brady)
J.J. Dashnaw ... stunt double
Mark Ginther ... stunts
Michael Hansen ... stunts
Kelsey Harper ... stunts
Riley Harper ... stunts
Thomas Robinson Harper ... stunt coordinator (as Tom Harper)
Will Harper ... stunts
Shawn Kautz ... stunts
Oliver Keller ... stunt double
Billy D. Lucas ... stunts (as Billy Lucas)
Erik Solky ... stunt double (as Erik Solsky)
Amy Lynn Tuttle ... stunt double / stunt double: Lucy Punch
Jonathan Arthur ... stunt double: Patrick Fischler (uncredited)
Gregory J. Barnett ... stunt performer (uncredited)
Shellita Boxie ... stunt driver (uncredited)
Troy Lindsay Brown ... stunt performer (uncredited)
Clay Cullen ... stunts (uncredited)
J.J. Dashnaw ... stunts (uncredited)
Oliver Keller ... stunts (uncredited)
Dalila Orozco ... stunt driver (uncredited)
Michael Runyard ... Stunts (uncredited)
Erik Solky ... stunt double: Steve Carell (uncredited)
Keith Woulard ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Kevin Aragon ... lighting technician (second unit)
Garrett Benson ... first assistant photographer: second unit
Corwin A. Bibb ... assistant chief lighting technician (as Cory Bibb) / chief lighting technician: second unit
Ross Coscia ... production assistant
Christopher Crivier ... second company grip (as Chris Crivier)
Kenny Davis ... dolly grip operator: "a" camera
Louis DiCesare ... chief lighting technician
Malcolm Doran ... second company rigging grip
Tim Durr ... dimmer board operator
Tracy Estes ... best boy electric: additional
David Eubank ... first assistant photographer: "a" camera
Marco Fargnoli ... director of photography: second unit / director of photography: title sequence
Scott Fieldsteel ... chief rigging gaffer
Juan Frausto Jr. ... grip
John Garrett ... second assistant photographer: "a" camera
Christopher Glasgow ... dolly grip operator: "b" camera
Roy C. Granada ... electrician (as Roy Granada)
Geoffrey Haley ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Michael J. Hogan ... video assist
Gregory Irwin ... first assistant photographer: "b" camera
Greg Kurtz ... film loader
Byron McCulloch ... grip
Doug Oh ... first assistant photographer: "c" camera
Bruce Olinder ... assistant chief rigging electrician
Jerry Patton ... second assistant photographer: "b" camera
Martin Reder ... electrician (as Martin C. Reder)
Nikola Ristic ... electrician
Rocky Rodriguez ... key grip: second unit
Patrick Rousseau ... camera operator: "a" camera
Don Selsor ... first company rigging grip
Jeremy Selsor ... rigging grip
Moulaye Sene ... electrician
Danny Stephens ... rigging grip
Sean Tanner ... chief lighting technician: second unit
Rodney Taylor ... camera operator: "c" camera
Fred Troeskin ... grip
John Waldo ... first assistant photographer: second unit
Merie Weismiller Wallace ... still photographer
Niel Williams ... grip
Peter Albert ... video assist: second unit (uncredited)
Todd Avery ... assistant camera (uncredited)
Scott Dropkin ... remote camera technician: sparrow head (uncredited)
Danny Durr ... lighting technician (uncredited)
Anthony Erlandson ... grip (uncredited)
Kenneth Estes ... video playback (uncredited)
Robert Eyslee ... best boy electric (uncredited)
Michael Fitzgerald ... photographer: EPK (uncredited)
Tom Heigl ... film loader: second unit (uncredited)
David Leite ... dolly grip: miniatures unit (uncredited)
Aaron Marquette ... second assistant camera: second unit (uncredited)
Ryan Polack ... second assistant camera: second unit (uncredited)
Lyle Robbins ... rigging electrician (uncredited)
Michael Sapienza ... rigging grip (uncredited)
Carl A. Vidnic ... best boy electric: rigging unit (uncredited)

Animation Department 

Bradford Plows ... animation graphic designer: Playback Technologies (uncredited)

Casting Department 

Nicole Abellera ... casting associate
Ranjani Brow ... voice casting
Wendy Hoffman ... voice casting (as Wendy Hoffmann)
Jessica Munks ... casting assistant
Tammy L. Smith ... background casting
Dixie Webster ... background casting (as Dixie Webster Davis)

Costume and Wardrobe Department 

Valentina Aulisi ... costumer: Mr. Carell
David Butler ... set costumer
Laura Frecon ... assistant costume designer
Jalene Murphy ... key costumer
Donna O'Neal ... costumer
Pat Lopez Padilla ... seamstress: Mouseland
Devon Renee Spencer ... costumer
Pamela Wise ... costume supervisor (as Pam Wise)
Sharon Fauvel ... costume textile artist (uncredited)

Editorial Department 

Ben Estrada ... colorist: dailies
Jermaine R. Gill ... color correction assistant
Élodie Ichter ... digital intermediate colorist assistant (as Elodie Ichter)
Ken Lebre ... dailies producer
Curtis Lindersmith ... digital intermediate editor
Yvan Lucas ... supervising digital intermediate colorist: EFilm
Kenneth Marsten ... first assistant editor (as Kenny Marsten)
Christopher McDonald ... dailies operator
Tamara Meem ... assistant editor
Harry Muller ... lab color timer
Tom Reiser ... second colorist: EFilm
Benjamin Sax ... post-production assistant
Phillip Dawe ... post-production coordinator (uncredited)
Rachel Faith Hanson ... dailies (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... orchestra conductor / orchestrator
Bryan Carrigan ... pro tools operator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician: guitar
Thomas S. Drescher ... composer: additional music / music editor
Chris Fogel ... music mixer / music recordist
James Harrah ... musician: guitar
Jim Honeyman ... orchestrator (as James Honeyman)
Randy Kerber ... musician: piano / orchestrator
Jon Kull ... orchestrator
Tommy Morgan ... musician: bass harmonica
Jasper Randall ... vocal contractor
Peter Rotter ... orchestra contractor
Dave Stone ... musician: upright bass (as David Stone)
Michael C. Watts ... musician: accordion
M.B. Gordy ... musician: percussion (uncredited)
Mark Graham ... head of music preparation (uncredited)
Ludwig Göransson ... technical score engineer (uncredited)
Victor Pesavento ... music preparation (uncredited)
Aron Pinsky ... music clearances (uncredited)
Ben Schor ... music editor (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)
Kevin Teasley ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Craig Fehrman ... transportation coordinator
Jesse Hynes ... driver/generator operator
Walter McClain ... transportation captain
Erik Coutts ... production van driver (uncredited)
Mel Langford ... transportation co-captain (uncredited)
Cecil McClain ... driver (uncredited)
Margo Hunt McKay ... driver (uncredited)
Antonio Molina ... driver (uncredited)

Other crew 

Gerard Averill ... location manager (as Gerard W. Averill)
Teri J. Barber ... production assistant (as Teri Barber)
Taylor Benavides ... production secretary
Randin Brown ... production assistant
Kim Buttlar ... coordinator: Mr. Barber
Andrew Canton ... production assistant
Casey Carmichael ... accounting clerk
Paul Conti ... computer/video playback supervisor
Leslie Coogan ... construction accountant
David Covarrubias ... puppeteer (as David Silva Covarrubias)
Anthony Davis ... preview technician
Josh Deceuster ... second assistant accountant (as Joshua Deceuster)
Justin Dickey ... production assistant (as Justin T. Dickey)
Diane Durant ... script supervisor
Joy Ellison ... dialect coach
W. Harry Fortuna ... assistant location manager
Bruce Fowler ... account manager's assistant
Donna Glasser-Hancock ... production accountant
Michelle Graham ... assistant: Mr. Roach
Rick Granville ... assistant: Ms. Sayres
Seth Hays ... puppeteer
Matt Heimlich ... puppeteer (as Matthew Heimlich)
Justin W. Hill ... assistant location manager
Jennifer K. Jacobs ... second assistant accountant
Saj Jayasinghe ... lab account manager
Richard J. Landon ... puppeteer (as Richard Landon)
Brigette Lester ... production coordinator
Alexa Song Lindenthaler ... assistant accountant
Lindsay MacGowan ... puppeteer (as Lindsay Macgowan)
Larry Madrid ... animal wrangler
Tamara Maellaro ... medic
Kevin Maier ... stand-in: Steve Carell
Mike Manzel ... puppeteer (as Michael Manzel)
Marybeth Martin-Eck ... first assistant accountant (as Marybeth Martin)
Jason Matthews ... puppeteer
Nick Mestrundrea ... craft service (as Nick Mestandrea)
Marie Nashold ... medic
Jeffrey Keith Negus ... production assistant (as Jeffrey Negus)
Bennett Oliver ... production assistant
Paulette Osorio ... unit publicist (as Paulette E. Osorio)
Daniel A. Parker ... assistant production coordinator
Robert Paulsen ... assistant location manager
Ryan Radefeld ... production assistant
David Romano ... payroll accountant
Patrick Rummans ... puppeteer
Mark Scott ... 24 frame playback
Zoe Steinheimer ... production assistant
Riyoko Tanaka ... assistant: Mr. Parker & Ms. MacDonald
Marlena Thomas ... coordinator: Mr. Birnbaum
Richard W. Welch ... production assistant
David Keegan Zall ... craft service
Keegan Zall ... crafts services: process unit
Jesse J. Adams ... additional production assistant (uncredited)
Daniel Beals ... set production assistant (uncredited)
Luis Bonachea ... production assistant (uncredited)
Christian Butcher ... production assistant (uncredited)
Laura Caulfield ... production legal (uncredited)
Elena Chernock ... additional production assistant (uncredited)
Julianne Eggold ... assistant location manager (uncredited)
Joshua Lou Friedman ... set production assistant (uncredited)
Yoni Howard-Yashar ... production assistant (uncredited)
Alex Kivlen ... key assistant location manager (uncredited)
Tom Lackey ... location scout (uncredited)
Luke Maxcy ... additional set production assistant (uncredited)
Sommer Napoles ... production assistant (uncredited)
Juan Pacheco ... adr loop group (uncredited)
Aurora Ann Quinones ... production assistant (uncredited)
Bob Riley ... production assistant (uncredited)
Melanie Tolbert ... stand-in (uncredited)
Ronnie Vaccaro ... stand-in (uncredited)
Daniel Woltosz ... additional set production assistant (uncredited)

Thanks 

Carrye Gilliland Glazar ... the producers wish to thank (as Carrye Gilliland)
Susanna Hoffs ... the producers wish to thank
Jennifer Perini ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page