Edit
Visions of Europe (2004) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Aki Kaurismäki ... (segment "Bico")
Fatih Akin ... (segment "Die alten bösen Lieder")
Barbara Albert ... (segment "Mars")
Sarunas Bartas ... (segment "Children Lose Nothing") (as Sharunas Bartas)
Andy Bausch ... (segment "The Language School")
Christoffer Boe ... (segment "Europe Does Not Exist")
Francesca Comencini ... (segment "Anna Lives in Marghera")
Stijn Coninx ... (segment "Self Portrait")
Tony Gatlif ... (segment "Paris by Night")
Sasa Gedeon ... (segment "Unisono")
Christos Georgiou ... (segment "My Life on Tape")
Constantine Giannaris ... (segment "Room for All")
Peter Greenaway ... (segment "European Showerbath")
Miguel Hermoso ... (segment "Our Kids")
Ágnes Hranitzky ... (co-director) (segment "Prologue")
Arvo Iho ... (segment "Euroflot")
Damjan Kozole ... (segment "Europa")
Laila Pakalnina ... (segment "It'll Be Fine")
Kenneth Scicluna ... (segment "The Isle")
Martin Sulík ... (segment "The Miracle")
Malgorzata Szumowska ... (segment "Crossroad")
Béla Tarr ... (segment "Prologue")
Jan Troell ... (segment "The Yellow Tag")
Theo van Gogh ... (segment "Euroquiz")
Teresa Villaverde ... (segment "Cold Wa(te)r")
Aisling Walsh ... (segment "Invisible State")

Writing Credits (in alphabetical order)  

Fatih Akin ... (screenwriter) (segment "Die alten bösen Lieder")
Barbara Albert ... (writer) (segment "Austria: Mars")
Sarunas Bartas ... (writer) (segment "Lithuania: Children Loose Nothing") (as Sharunas Bartas)
Andy Bausch ... (script) (segment "Luxembourg: The Language School")
Christoffer Boe ... (script) (segment "Denmark: Europe")
Stijn Coninx ... (writer) (segment "Belgium: Self Portrait")
Gerard Mannix Flynn ... (writer) (segment "Ireland: Invisible State")
Tony Gatlif ... (script) (segment "France: Paris by Night")
Sasa Gedeon ... (script) (segment "Czech Republic: Unisono")
Christos Georgiou ... (script) (segment "Cyprus: My House on Tape")
Koumouros Georgiou ... (script) (segment "Cyprus: My House on Tape")
Constantine Giannaris ... (script) (segment "Greece: Room for All")
Peter Greenaway ... (writer) (segment "United Kingdom: The European Showerbath")
Heinrich Heine ... (words) (segment "Germany: Die bösen alten Lieder")
Miguel Hermoso ... (original idea) (segment "Spain: Our Kids")
Arvo Iho ... (script) (segment "Estonia: Euroflot")
Aki Kaurismäki ... (writer) (segment "Finland: Bico")
Aki Kaurismäki
Damjan Kozole ... (script) (segment "Slovenia: Evropa")
Marek Lescák ... (script) (segment "Slovakia: The Miracle")
Jean Pierre Magro ... (screenplay) (segment "Malta: The Isle")
Mikael Olsen ... (conceived by)
Laila Pakalnina ... (script) (segment "Latvia: It'll Be Fine")
Priit Pärn ... (script) (segment "Estonia: Euroflot")
Kenneth Scicluna ... (screenplay) (segment "Malta: The Isle")
Martin Sulík ... (script) (segment "Slovakia: The Miracle")
Malgorzata Szumowska ... (screenplay) (segment "Poland: Crossroad")
Hans Teeuwen ... (screenplay) (segment "Holland: Euro Quiz")
Jan Troell ... (script) (segment "Sweden: The Yellow Tag")
Meinolf Zurhorst ... (conceived by)

Cast (in credits order)  

...
Teacher (segment "Sweden: The Yellow Tag")
Rest of cast listed alphabetically:
Safia Aggoune ...
(segment "Self Portrait")
Abel Alves ...
(segment "Bico")
Benzirar Baroudi ...
(segment "Self Portrait")
Ina-Marija Bartare ...
(segment "Lithuania: Children Loose Nothing") (as Ina-Marija Bartaite)
Vit Bednárik ...
The Father (segment "Slovakia: The Miracle")
Konrad Bugaj ...
(segment "Poland: Crossroad")
Marieclaire Camilleri ...
(segment "The Isle")
Silvio Catania ...
(segment "The Isle")
Catherine Constant ...
Attache for Cooperation, Embassy of France (segment "Unisono")
Mohamadou Moudamou Diao ...
(segment "Paris by Night")
Runa Egilsdóttir ...
(segment "The Language School")
...
(segment "Euroquiz")
Pieter Embrechts ...
Patrick (segment "Self Portrait")
Godwin Farrugia ...
(segment "The Isle")
Palmira Fernandes ...
(segment "Bico")
Gerard Mannix Flynn ...
Himself (segment "Invisible State")
FM Einheit ...
Musician (segment "Die alten bösen Lieder")
...
(segment "Paris by Night")
Markus Hering ...
(segment "Mars")
Barbara Horvathova ...
The Girl (segment "Slovakia: The Miracle")
Margita Huttová ...
The Mother (segment "Slovakia: The Miracle")
Marios Ioannou ...
Himself (segment "Room for All")
Androulla Irakleous ...
(segment "My Life on Tape")
Aleksas Jermolenko ...
(segment "Lithuania: Children Loose Nothing")
Antonis Katsaris ...
(segment "My Life on Tape")
Franci Kek ...
Younger Worker (segment "Europa")
Theodoros Kemis ...
Himself (segment "Greece: Room for All")
Elinor Kimmel ...
(segment "Euroflot")
Christian Kmiotek ...
(segment "The Language School")
Lukasz Kozub ...
(segment "Crossroad")
Lubica Krenova ...
Director of the Slovak Institute in Prague (segment "Unisono")
Dimitris Ksystras ...
(segment "My Life on Tape")
Agathe L'Huillier ...
(segment "Paris by Night")
Marion Lecrivain ...
(segment "Paris by Night")
Rupert L. Lehofer ...
(segment "Mars") (as Rupert M. Lehofer)
Mariana Lopes-Alves ...
(segment "Bico")
Marco Lorenzini ...
(segment "The Language School")
Lila Makhlouf ...
(segment "Paris by Night") (as Leila Makhlouf)
Adele Markauskiene ...
(segment "Lithuania: Children Loose Nothing")
Abdel Mekraza ...
(segment "Paris by Night")
Eileen Micallef ...
(segment "The Isle")
Philip Mizzi ...
(segment "The Isle")
Gustavo Monge ...
Official Correspondent of Spain (segment "Unisono")
...
(segment "Denmark: Europe")
Peter Musevski ...
Older Worker (segment "Europa")
Stephan Nobbe ...
Director of the Goethe Institute in Prague (segment "Unisono")
Janis Nords ...
(segment "Euroflot")
Kadri Oim ...
(segment "Euroflot")
Angus Okanume ...
(segment "Mars")
Andros Pafios ...
(segment "My Life on Tape")
Bojan Pancev ...
Director of the Bulgarian Institute (segment "Unisono")
Gintare Parulyte ...
(segment "The Language School") (as Gintaré Parulyté)
Walter Persche ...
Director of Austrian Cultural Forum (segment "Unisono")
Rimas Petravieius ...
(segment "Lithuania: Children Loose Nothing")
Matjaz Puc ...
First Secretary, Embassy of Slovenia (segment "Unisono")
Juliette R. ...
(segment "Mars")
...
(segment "Euroflot")
Henrikas Rachkus ...
(segment "Lithuania: Children Loose Nothing")
Alan Rees ...
(segment "The Yellow Tag") (voice)
Kathrin Resetarits ...
(segment "Mars") (as Katrin Resetarits)
Mendaly Ries ...
(segment "The Language School")
Brazelina Rodriques ...
(segment "Bico") (as Brazélina Rodriques)
Virginia Rodriques ...
(segment "Bico")
Jean-Pierre Roland ...
Delegate of the Francophone Government, Embassy of Belgium (segment "Unisono") (as Jean Pierre Roland)
Carl Gösta Rüster ...
Official Correspondent of Sweden (segment "Unisono")
Athina Sarla ...
Herself (segment "Greece: Room for All")
Franck Sasonoff ...
(segment "The Language School") (as Frank Sasnoff)
Sonja Schmid ...
Musician (segment "Die alten bösen Lieder")
Birte Schultz ...
Musician (segment "Die alten bösen Lieder")
Phoebe Scott ...
Musician (segment "Die alten bösen Lieder")
Maggie Shore ...
(segment "Language school")
Hervé Sogne ...
(segment "The Language School")
Karol Spisák ...
The Priest (segment "Slovakia: The Miracle")
...
(segment "Lithuania: Children Loose Nothing")
Yiorgos Striftaris ...
Himself (segment "Greece: Room for All") (as George Striftaris)
Ben Stuart ...
(segment "The Isle")
Robert Kiss Szeman ...
Director of the Hungarian Cultural Centre (segment "Unisono")
Bing Tang ...
Herself (segment "Room for All")
...
(segment "Denmark: Europe")
Agneta Ulfsäter-Troell ...
(segment "The Yellow Tag") (voice)
Sofie Van Moll ...
Sofie (segment "Self Portrait")
Ivica Vidovic ...
Croatian Peasant (segment "Europa")
Adam Walicki ...
(segment "Poland: Crossroad")
Elizabeth White ...
Deputy Director of the British Council in Prague (segment "Unisono")
Laura Wiek ...
Musician (segment "Die alten bösen Lieder")
Monika Winiarczyk ...
(segment "Poland: Crossroad")
Marek Zawierucha ...
(segment "Poland: Crossroad")
Olga Zuiderhoek ...
(segment "Euroquiz")
Idil Üner ...
Singer (segment "Die alten bösen Lieder")
Create a character page for: ?

Produced by 

Fatih Akin ... producer (segment "Die alten bösen Lieder")
Andy Bausch ... producer (segment "The Language School")
Lilette Botasi ... producer (segment "Room for All")
Donatella Botti ... producer (segment "Anna Lives in Marghera")
François d'Artemare ... producer (segment "Cold Water")
Hilde De Laere ... producer (segment "Self Portrait")
Jurga Dikciuviane ... producer (segment "Children Lose Nothing")
Laurent Dusothoit ... producer (segment "Paris by Night")
Christos Georgiou ... producer (segment "My Life on Tape")
Göran Gunér ... producer (segment "The Yellow Tag")
Danijel Hocevar ... producer (segment "Europa")
Arvo Iho ... producer (segment "Euroflot")
Kees Kasander ... producer (segment "European Showerbath")
Aki Kaurismäki ... producer (segment "Bico")
Brigitte Kerger-Santos ... executive producer (segment "The Language School")
Klaus Maeck ... producer (segment "Die alten bösen Lieder")
Dennis Mahoney ... producer (segment "The Isle")
Maria João Mayer ... producer (segment "Cold Water")
John McDonnell ... producer (segment "Invisible State")
Mikael Olsen ... producer (segment "Europe Does Not Exist")
Petr Oukropec ... producer (segment "Unisono")
Antonio P. Pérez ... producer (segment "Our Kids") (as Antonio Perez)
Laila Pakalnina ... producer (segment "It'll Be Fine")
Erwin Provoost ... producer (segment "Self Portrait")
Martin Sulík ... producer (segment "The Miracle")
Antonin Svoboda ... producer (segment "Mars")
Malgorzata Szumowska ... producer (segment "Crossroad")
Gábor Téni ... producer (segment "Prologue")
Gijs van de Westelaken ... producer (segment "Euroquiz")
Mariano Vanhoof ... executive producer
Lars von Trier ... producer
Meinolf Zurhorst ... producer

Music by 

Abel Alves ... (segment "Bico")
Architorti ... (segment "European Showerbath")
Magnus Dahlberg ... (segment "The Yellow Tag")
Akis Daoutis ... (segment "Room for All")
Nono García ... (segment "Our Kids")
Michalis Georgiou ... (segment "My Life on Tape")
Vladimír Godár ... (segment "The Miracle")
Tom Kestens ... (segment "Self Portrait")
Vytautas Leistrumas ... (segment "Children Lose Nothing")
Francis Lemarque ... (segment "Paris by Night")
Igor Leonardi ... (segment "Europe")
Paul McDonnell ... (segment "Invisible State")
Serge Tonnar ... (segment "The Language School")
Mihály Vig ... (segment "Prologue")

Cinematography by 

Ali Asad ... director of photography
Sarunas Bartas ... (segment "Children Lose Nothing") (as Sharunas Bartas)
Ales Belak ... (segment "Europa")
Luca Bigazzi ... (segment "Anna Lives in Marghera")
Céline Bozon ... (segment "Paris by Night")
Manuel Alberto Claro ... (segment "Europe Does Not Exist")
Hervé Dieu ... director of photography (segment "Die alten bösen Lieder")
Michal Englert ... (segment "Crossroad")
Koumouros Georgiou ... (segment "My Life on Tape")
Martin Gschlacht ... (segment "Mars")
Alisher Khamidkhodzhaev ... (segment "It'll Be Fine") (as Alisher Khamidkhodjaev)
Thomas Kist ... (segment "Euroquiz")
Rein Kotov ... (segment "Euroflot")
Divis Marek ... (segment "Unisono")
Robby Müller ... (segment "Prologue")
Arko Okk ... (segment "It'll Be Fine")
Odysseas Pavlopoulos ... (segment "Room for All")
David Pisani ... (segment "The Isle")
Peter Robertson ... (segment "Invisible State")
Timo Salminen ... (segment "Bico")
Gerd Schelfhout ... (segment "Self Portrait")
Martin Strba ... (segment "The Miracle")
Tote Trenas ... (segment "Our Kids")
Jan Troell ... (segment "The Yellow Tag")
Reinier van Brummelen ... (segment "European Showerbath")
Michal Vojkuvka ... (segment "Unisono")
Klaus-Peter Weber ... (segment "The Language School")

Film Editing by 

Ondrej Azor ... (segment "The Miracle")
Misch Bervard ... (segment "The Language School") (as Michel Bervard)
Andrew Bird ... (segment "Die alten bösen Lieder")
Peter Brandt ... (segment "Europe Does Not Exist")
Andrée Davanture ... (segment "Cold Water")
Niels Dekker ... (segment "Children Lose Nothing")
Jacek Drosio ... (segment "Crossroad")
Alari Hainla ... (segment "Euroflot")
Kaspar Kallas ... (segment "It'll Be Fine")
Aki Kaurismäki
Bára Kopecká ... (segment "Unisono") (as Bára Kastáková)
Antonis Kyprianou ... (segment "My Life on Tape")
Mike Minakiotis ... (segment "Room for All")
Jurij Moskon ... (segment "Europa")
Jaap Praamstra ... (segment "European Showerbath")
Ulrika Rang ... (segment "The Yellow Tag")
Kenneth Scicluna ... (segment "The Isle")
Linda Taylor ... (segment "Anna Lives in Marghera")
Janice Toomey ... (segment "Invisible State")
Gert van Berckelaer ... (segment "Self Portrait")
Nadine Verdier ... (segment "Paris by Night")
Léon Verkade ... (segment "Euroquiz")
Luis Villar ... (segment "Our Kids")
Monika Willi ... (segment "Mars")

Casting By 

Csillag Marton ... (segment "Prologue")
Illes Maté ... (segment "Prologue")

Production Design by 

Nikolaj Danielsen ... (segment "Europe Does Not Exist")
John Hand ... (segment "Invisible State")
Christina Schaffer ... (segment "The Language School")
Marek Zawierucha ... (segment "Crossroad")

Art Direction by 

Christa Demetriou ... (segment "My Life on Tape")
Niko Novak ... (segment "Europa")

Costume Design by 

Helen Achtermann ... (segment "The Old Evil Songs" Germany")
Emil Cerar ... (segment "Europe")

Makeup Department 

Morna Ferguson ... makeup artist (segment "Invisible State")
Mojca Gorogranc ... makeup artist (segment "Europe")
Bianca Olijerhoek ... makeup artist (segment "Euroquiz")
Barbara Schlensag ... makeup artist (segment "The Evil Old Songs" Germany")
Pietertje Schmitt ... makeup artist

Production Management 

Patrick Blocman ... unit manager
Antony Castle ... production leader
Matija Kozamernik ... production manager (segment "Europe")
Ilkka Mertsola ... production manager
Manuela Ocón ... production manager (segment "Our Kids")
Charlotte Vinther ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Patrick Blocman ... first assistant director
Antony Castle ... first assistant director
Damián Cimpersek ... second assistant director (segment "Europa")
Alberto Fasulo ... assistant director (segment "Anna Lives in Marghera")
Ágnes Hranitzky ... assistant director (segment "Prologue")
Urska Kos ... first assistant director (segment "Europa")
László Nemes ... assistant director (as Nemes Jeles László)
Paula Oinonen ... assistant director
Doesjka van Hoogdalem ... assistant director

Art Department 

Beatrice von Schwerin ... props

Sound Department 

Peter Baert ... sound mixer (segment "Self Portrait")
Lieven Callens ... sound (segment "Self Portrait")
Jan Cenek ... sound (segment "Unisono")
Marjan Cimperman ... sound recordist (segment "Europa")
Gianluca Costamagna ... sound (segment "Anna Lives in Marghera")
Ray Cross ... sound (segment "Invisible State")
Csaba Erös ... sound recordist (segment "Prologue")
Piotr Fede ... sound (segment "Crossroad")
Vladimir Golovnitskiy ... sound (segment "Children Lose Nothing")
Asier Gonzalez ... sound mixer (segment "Our Kids")
Morten Green ... sound editor (segment "Europe Does Not Exist")
Ab Grooters ... sound (segment "European Showerbath")
Mark Henry ... sound editor (segment "Invisible State")
Vladimir Ilic ... sound (segment "The Miracle")
Philippe Kohn ... boom operator
Harry Kokotis ... sound mixer (segment "My Life on Tape")
György Kovács ... sound (segment "Prologue")
Anrijs Krenbergs ... sound (segment "It'll Be Fine")
Damijan Kunej ... sound (segment "Europa")
Jouko Lumme ... sound (segment "Bico")
Christian Lund ... sound (segment "Europe Does Not Exist")
Bernhard Maisch ... sound mixer (segment "Mars")
Peter Moncek ... sound mixer (segment "The Miracle")
Christos Othonos ... sound (segment "My Life on Tape")
Nikos Papadimitriou ... sound (segment "Room for All")
Vasco Pimentel ... sound mixer (segment "Cold Water")
Fabien Pochet ... re-recording mixer
Juan Carlos Ramírez ... sound (segment "Our Kids")
Stephen Rota ... sound (segment "The Isle")
Tiago João Silva ... sound mixer (segment "Bico")
Riccardo Spagnol ... sound editor (segment "Anna Lives in Marghera")
Olle Tannergård ... sound mixer (segment "The Yellow Tag") / sound (segment "The Yellow Tag")
Elisabeth Tanrikulu ... sound (segment "Mars")
Ariel Tau ... sound (segment "Euroflot")
Carlo Thoss ... sound (segment "The Language School")
Philippe Welsh ... sound (segment "Paris by Night")

Camera and Electrical Department 

Rui Afonso ... second assistant camera
Ruzbeh Babol ... camera operator (segment "European Showerbath")
Mario Costa ... first assistant camera
Aleksander Djurisic ... focus puller (segment "Europa")
Russell Gleeson ... focus puller (segment "Invisible State")
Joost van Herwijnen ... camera operator (segment "Euroquiz")
Hans-Werner Huhnke ... gaffer (segment "Die alten bösen Lieder")
Paula Oinonen ... still photographer
Boris Orehek ... gaffer (segment "Europa")
David Padilla ... key grip
Janez Petretic ... key grip (segment "Europa")
Paco Sánchez Polo ... camera operator (segment "Our Kids")
Rudolf Takács ... gaffer (segment "Prologue")
Pim Tjujerman ... focus puller (segment "Prologue")
János Tóth ... key grip (segment "Prologue")
Erik de Wildt ... gaffer (segment "European Showerbath")

Costume and Wardrobe Department 

Helen Achtermann ... costume designer (segment ": "Die alten bösen Lieder")
Alison Byrne ... costume designer (segment ": "Invisible State")
Dalia Pranckenaite ... costume designer (segment ": "Children Lose Nothing")
Eugen Tamberg ... costume designer (segment ": "Euroflot")
Marrit van der Burgt ... wardrobe

Location Management 

Wim Goossens ... location manager (segment "Self Portrait")

Music Department 

Csaba Erös ... music playback (segment "Prologue")

Other crew 

Nina Balent ... production coordinator (segment "Europe")
Arno Beekman ... on-line artist (segment "European Showerbath")
Andreja Bertini ... online artist (segment "Cold Water")
Peter Hjorth ... film grading (segment "Europe Does Not Exist")
Karmen Jernejcic ... production secretary (segment "Europe")
Daniel Karpantschof ... development consultant
Jasmina Kozar ... production assistant (segment "Europe")
Joanna Mikolajczyk ... assistant to producer
Jacqueline Steylen ... styling (segment "Euroquiz")
Haije Tulokas ... production secretary
Allard van der Werff ... first aid
Jaap van der Zwan ... logo artist (segment "Euroquiz")

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page