Edit
Mini's First Time (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Nick Guthe

Writing Credits (WGA)  

Nick Guthe ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Martin
...
Mini
...
Diane
...
...
...
Jelena
...
...
...
...
...
...
Jerry Giles ...
Promise Keeper
...
...
Husband #1
...
Husband #2
...
Skatepunk #2
John Serge ...
Security Guard #1
...
Paramedic #1
...
Britt Morrow ...
...
Jupiter Courier Clerk
...
...
Nick Guthe ...
...
...
...
Host
...
...
...
Sheriff
...
Guard
Rest of cast listed alphabetically:
Drew Bayers ...
Creepy Voice (voice) (uncredited)
...
Teenage Girl (uncredited)
...
Mini's Schoolmate (uncredited)
Marjorie Eber ...
Club Dancer (uncredited)
...
Drum Circle (uncredited)
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
...
Exotic Animal Trainer (uncredited)
...
High School Student (uncredited)
...
Club Dancer (uncredited)
Amanda Sickler ...
Additional Voices (voice) (uncredited)
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ali Abouomar ... associate producer
Athena Ashburn ... co-producer (as Athena Stensland)
Evan Astrowsky ... producer
Edward Bass ... producer
Dana Brunetti ... producer
Robert Glazer ... associate producer (as Robert Glaser)
Daniel Grodnik ... executive producer (as Dan Grodnik)
Michel Litvak ... executive producer
Dennis Stuart Murphy ... line producer
Kevin Spacey ... producer
Gary Michael Walters ... executive producer

Music by 

Cato

Cinematography by 

Dan Stoloff ... director of photography (as Daniel Stoloff)

Film Editing by 

Alan Cody
Michael Ruscio

Casting By 

Rick Montgomery
Chadwick Struck

Production Design by 

Linda Burton

Set Decoration by 

Ellen Brill

Costume Design by 

Johanna Argan

Makeup Department 

Patricia Budz ... additional hair stylist
René Dashiell Kerby ... makeup department head (as Rene Dashiell)
RaMona Fleetwood ... key hair stylist
Camille Henderson ... assistant makeup artist
Voni Hinkle ... hair department head
Loretta James-Demasi ... key makeup artist
Felicia Linsky ... additional assistant makeup artist
Kerry Mendenhall ... additional hair stylist
Lori Sanders ... additional hair stylist

Production Management 

Marjorie Ergas ... unit production manager
Harvey Greenberg ... post-production supervisor
Maureen Norton ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Keith Jones ... second second assistant director (as Keith C.A. Jones)
Mitch Kelleher ... second assistant director
Milos Milicevic ... first assistant director

Art Department 

Kevin Berve ... prop fabricator
Tom Brainard ... art department coordinator
David Coronella ... leadman
Jesse D'Angelo ... storyboard artist
Steven E. Eyrse ... painter
Ryan Galiher ... assistant property master
Stephen Hoeger ... assistant property master
Wendy Jerde ... painter
Rebecca Keeling ... swing gang
Ryan Patrick Kelly ... set dresser (as Ryan Kelly)
Tyler Lafferty ... painter
Jose Luis Lopez ... painter
Scott Nifong ... property master
Chris Ridino ... construction coordinator
Nathan A. Smith ... set dresser (as Nathan Smith)
David G. Sullivan ... painter
Steven Sutphen ... on set dresser (as Steven Charles Sutphen)
Bob Warner ... paint foreman

Sound Department 

Michael Axinn ... adr supervisor (as Mike Axinn) / co-supervising sound editor
Jessica Blasko ... assistant field recordist
Michael Brown ... foley artist / foley supervisor
Diana Burnell ... sound recordist
Krissopher Chevannes ... adr recordist
Brion Condon ... boom operator
Gary Coppola ... sound re-recording mixer (as Gary J. Coppola)
George Cuddy ... assistant field recordist
Michael Curry ... re-recording engineer
Darrell Hanzalik ... adr editor
Bobby Johanson ... adr mixer (as Robert Johanson)
Yagmur Kaplan ... adr mixer / assistant sound editor
Michael Novitch ... re-recording engineer
Matthew Perna ... assistant field recordist
Jeff Prosser ... assistant foley artist / field recordist / foley mixer
Gary Ritchie ... recordist
Denny Shaw ... re-recording engineer
Christopher Sheldon ... supervising sound editor (as Chris Sheldon)
Rob Sumner ... assistant field recordist (as Robert Sumner)
Aaron Wallace ... sound utility (as Aaron G. Wallace)
David Warburton ... supervising assistant sound editor
Steve Weiss ... sound mixer

Special Effects by 

Kelly Kerby ... special effects

Visual Effects by 

Janet Arlotta ... main title designer
Luca Giannettoni ... main title art director
Alex Guerrero ... digital dust removal
Charley Haugen ... compositing artist (as Charlie Haugen)
Kari Salrin ... producer: main title
Mitchell Welch ... digital optical artist
Janet Arlotta ... main title producer (uncredited)

Stunts 

Joe Bucaro III ... stunt double: Rudell
Jeff Langton ... stunt double: Martin
Philip Tan ... stunt coordinator
Van Vander Pluym ... stunt double: Diane

Camera and Electrical Department 

Mario Alperin ... rigging grip
Tim Arasheben ... camera technician: aerial unit
Jesse Arnold ... additional electrician (as Jesse S. Arnold)
Ffilip Bolton ... rigging electrician
Chris Burgon ... best boy electric
Brett Carleton ... electrician
Roger Chingirian ... rigging gaffer
Brian Christie ... best boy rigging grip
Sal Cocuzza ... grip
Jesse Crusing ... electrician
Shannon Davis ... grip (as Shannon Phillip Davis)
Michael Druez ... grip
Sam Emerson ... still photographer
Krystina Figg ... additional grip
Owen Foye ... electrician
Fernando Frausto ... rigging grip
Jordan Garretson ... additional grip
P.J. Gaynard ... electrician (as PJ Gaynard)
Ron Geary ... electrician
Daniel Alexis Gonzalez ... electrician (as Danny Gonzalez)
Kevin M. Graves ... best boy grip
Joshua Harrison ... first assistant camera: "b" camera
Joshua Lee Huber ... electrician
Vessie Kazachka ... film loader (as Vesselka Kazachka)
Sunny Lee ... key grip
John Allen Locke ... electrician
Steven A. Lundgren ... rigging electrician (as Steve Lundgren)
Grg Magidow ... first assistant camera: "a" camera (as Greg Magidow)
James McCusker ... electrician
Colin McDonald ... electrician (as Colin MacDonald)
Charlie McNamara ... gaffer
Phil Miller ... key rigging grip
Tony Nunes ... rigging grip
Rick Peebles ... additional grip
Gregory Peters ... still photographer (as Greg Peters)
Lionel Portugal ... rigging grip
Jason Puliti ... rigging electrician
Chad Reavis ... rigging electrician
Jeff Regan ... video playback
Avi Roffman ... dolly grip
Alfredo Rosado ... second assistant camera
Darryl St. Juste ... rigging grip
Denis Sugimoto ... electrician
David J. Thompson ... camera operator: "b" camera (as Dave Thompson) / steadicam operator (as Dave Thompson)
Dale Tibor ... grip
Pete Villani ... best boy rigging electrician (as Peter Villani)
Greg Williams ... second assistant camera: "b" camera
Perry Wolberger ... electrician
Elisha Christian ... additional grip (uncredited)
Chad Glendon ... electrician (uncredited)
Andrew Korner ... rigging electrician (uncredited)
Samuel McDonough ... second assistant camera (uncredited)
Andrew Meyers ... rigging electrician (uncredited)
Jeff Niggemeyer ... grip (uncredited)
Chris Tonkovich ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Shell Blevins ... animator
Cameron Walser ... animator

Casting Department 

Jennifer Alessi ... extras casting director
Kristan Berona ... extras casting director
Kathleen LaGue ... additional adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Rebecca Campbell ... assistant costume designer
Ed Fincher ... additional costumer (as N. Edward Fincher)
Kristen Gallo ... set costumer
Donna L. May ... additional costumer (as Donna May)
Mary Lou Reinbold ... costume supervisor
Richard Verdugo ... tailor

Editorial Department 

Mato ... color timer
José Pulido ... assistant editor
Aaron Rottinghaus ... assistant editor
Ken Schwartz ... colorist
Haverj Taimorian ... negative cutter
Omer Tal ... assistant editor
Steven Kemper ... supervising editor (uncredited)
Paul Salamoff ... post-production coordinator (uncredited)

Music Department 

Logan Raskin ... composer: theme music
Roger Raskin ... composer: theme music
Jim Schultz ... music editor
Stephen Viens ... composer: song "Absolutely Positive Theme"
Richard Walters ... music supervisor

Transportation Department 

John Aquino ... driver
Mike Belt ... driver (as Michael Belt)
Alex E. Burns ... driver
Rick Fese Jr. ... transportation co-captain
Wayne Flowers Jr. ... driver
Will Gardner ... driver
Hector M. Gonzalez ... driver (as Hector Gonzales)
Geno Hart ... transportation coordinator
Dash Hartley ... driver
Philip Henderson ... driver (as Philip W. Henderson)
Kirk Huston ... transportation captain
Hugh Kelly ... driver
Steve Larson ... transportation dispatcher
Fred Liberman ... driver: Alec Baldwin
Jeff Murray ... driver
Felipe Nunez ... driver
John Pellegrino ... driver
Randy Roberg ... driver
Josh Sarfaty ... driver
Carlos M. Serrano ... driver
William Smallwood ... driver: production van
Geovanni Uceda ... driver
Blas Jesus Villegas ... driver
Glynn Williams ... driver
Dave Wilson ... driver (as H. David Wilson)

Other crew 

Mary Jane Amato ... first assistant accountant
Ivan Andrijanic ... set production assistant
Aleyda Arias ... assistant chef
James M. Arnold ... payroll accountant (as James Arnold)
Alfonso Barrientos ... assistant chef
D. Cole Berry ... set production assistant
Michael Berry ... additional set medic
Randy Brown ... production assistant
Jenny Campmany ... solo voice
Dmitri Chtyrev ... office production assistant
James Clark ... exotic animal trainer
Richard DiPatri ... key assistant location manager
Leo Fialho ... production assistant
Cynthia Gates Fujikawa ... production accountant (as Cyndy Fujikawa)
Alisa Gentry ... additional set medic
Joel Goldes ... dialect coach (as Joel Joldes)
Lori Grabowski ... script supervisor
Christopher Griffie ... set production assistant
Sai-Bin Ho ... assistant: Evan Astrowsky
Cory Johnson ... set production assistant
Andrew C. Keeter ... location manager (as Andy Keeter)
Richard W. Kopenhefer ... production legal
Chris Losnegard ... production secretary
Joe Mango ... office production assistant
Grant McFadden ... assistant: Gary Michael Walters
Maria Miles ... production legal
Wendy Kay Moore ... assistant: Dan Grodnik (as Wendy Moore)
Kevin Picket ... craft service
Wes Quave ... choreographer
Jennifer Rees ... office production assistant
Jon Reynolds ... office production assistant
Joe Rystrom ... set medic
Craig Simmons ... assistant location manager
TreJulie Stamos ... assistant: Gary Walters
Ian Sterling ... assistant: Nick Guthe
Marco Suave ... set production assistant
Perry Suppa ... scheduler
Geovanni Uceda ... chef
Blas Jesus Villegas ... chef
Larry Wells ... additional set medic
Jennifer Wood ... production coordinator
Andrew Magarian ... acting coach (uncredited)
Versa Manos ... publicist (uncredited)
Randy Miller ... exotic animal supplier (uncredited)
Lora Marie Taylor ... assistant accountant: wrap (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page