Edit
Balls of Fury (2007) Poster

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Ben Garant

Writing Credits (WGA)  

Thomas Lennon ... (written by) &
Robert Ben Garant ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
Freddy
...
...
...
...
...
...
Young Randy - 12 Yrs. Old (as Brett Delbuono)
...
...
David Holmes ...
TV Producer (as Dave Holmes)
...
Teenage Fan (as Heather Deloach)
...
...
Showgirl (as Kerri Kenney-Silver)
...
Old Man (as Flord Vanbuskirk)
...
...
Jim Lampley ...
...
...
...
...
...
Referee (as Phillippe Durand)
...
Jeff - Bathroom Attendant
...
...
...
...
...
Eugene Choy ...
...
Marisa Tayui ...
Mark Hyland ...
Justin Lopez ...
...
Darryl Chan ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
...
Tiny Player (uncredited)
Jesse Cutlip ...
Male Courtesan (uncredited)
...
German Skinhead (uncredited)
...
Hot Asian Servant Girl (uncredited)
...
Mysterious Guard (uncredited)
...
Chinese Triad (uncredited)
Julio Leal ...
Photographer (uncredited)
...
Big American Fan (uncredited)
...
Herself (archive footage) (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
Franklin Ruehl ...
Diner (uncredited)
Emanuela Szumilas ...
Cheerleader (uncredited)
Ede Van Quathem ...
Geisha #1 (uncredited)
Jerome Villaluz ...
Ping Pong Pro (uncredited)
Emily Wang ...
Ping Pong Geisha Girl (uncredited)
...
Yukito (uncredited)
Evan E. Yu ...
Ping Pong Player (uncredited)
Elmira Zainabudinova ...
Ping Pong Player (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gary Barber ... producer
Roger Birnbaum ... producer
Derek Evans ... executive producer
Jonathan Glickman ... producer
Michael Gordon ... executive producer
Thomas Lennon ... producer
Ron Schmidt ... executive producer

Music by 

Randy Edelman

Cinematography by 

Thomas E. Ackerman ... director of photography

Film Editing by 

John Refoua

Casting By 

Julie Ashton ... (as Julie Ashton-Barson)

Production Design by 

Jeff Knipp

Art Direction by 

Steve Arnold

Set Decoration by 

Dena Roth

Costume Design by 

Mary Ann Bozek ... (as Maryann Bozek)

Makeup Department 

Gina Bonacquisti ... hair department head
Maggie Fung ... key makeup artist
Gloria Montemayor ... key hair stylist
Viviane Normand ... hair stylist
Peter Robb-King ... makeup department head
Laine Trzinski ... hair stylist
Erin Wooldridge ... assistant makeup artist
Gabriel De Cunto ... makeup artist (uncredited)
Brian A. Jones ... silicone technician (uncredited)

Production Management 

Jeffrey Chernov ... executive in charge of production: Spyglass Entertainment
Steve Gaub ... post-production supervisor
Ron Schmidt ... unit production manager
Valerie Bleth Sharp ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Craig Amendola ... second second assistant director
Juana Franklin ... second assistant director (as Juana Marie Franklin)
Dave Halls ... second assistant director (reshoots)
James Alan Hensz ... first assistant director: second unit (as Jim Hensz)
Noga Isackson ... first assistant director
Melinda Johnson ... second second assistant director
Thomas Lennon ... second unit director
J.J. Linsalata ... second second assistant director
Andrew N. Miller ... dga trainee
Libby Minarik ... second assistant director: second unit

Art Department 

Alejandro Aguilar ... labor foreman
Paige Augustine ... art department buyer
Bart Barbuscia ... set dresser
Jonathan Bobbitt ... lead dresser (as Jon Bobbitt)
J.C. Brown ... calligraphy
Thomas E. Brown ... paint supervisor
Rodney Cinkan ... paint foreman
Guillaume DeLouche ... property master (as Guillaume Delouche)
Robert E. Denne ... paint supervisor (as Robert Danté Denne)
Chris Fuentes ... set dresser (as Christopher Fuentes)
Scott Herbertson ... set designer
Damon Hight ... lead on-set carpenter
Trey Howard ... props: second unit (as Trey Howard Bults)
Mark Kelly ... additional assistant property master
Jennifer Lagura ... set dresser
Al Lewis ... set dresser
Masako Masuda ... set designer
Michael McCombe ... head greensman
Jeffrey McMahon ... construction foreman (as Jeff McMahon)
James P. Meehan ... assistant property master (as Jimmy Meehan)
Alexander Panov ... paint decorator
John H. Samson ... construction coordinator (as John Samson)
Bob Schaefer ... on-set painter
Marty Slagle ... paint foreman
Jeff Snyder ... on-set dresser (as Jeffrey Snyder)
Louis Terry ... set dresser
Gary Thomas ... storyboard artist
Michael Vines ... additional assistant property master
Suzan Wexler ... set designer
Kat Wilson ... art department coordinator
Robert M. Bouffard ... prop fabricator (uncredited)
Doug Crawford ... propmaker (uncredited)
Chad B. Daring ... set dresser (uncredited)
Derek du Bellier ... propmaker (uncredited)
Erick Garibay ... assistant property master: re-shoot (uncredited)
Ellen Lampl ... graphic designer (uncredited)
Steven O'Bannon ... labor foreman (uncredited)
Philip D. Shea ... daily assistant props (uncredited)
Schuyler Telleen ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Ron Bartlett ... supervising sound mixer
Jessy Bender ... sound assistant
Jim Brookshire ... supervising adr editor / supervising dialogue editor
Rick Canelli ... adr recordist
Tim Chau ... sound designer / supervising sound editor / supervising sound mixer
Albert Gasser ... sound effects editor
Nils C. Jensen ... sound effects editor
Mary Jo Lang ... foley mixer
Tim LeBlanc ... supervising sound mixer (as Timothy O. Leblanc)
Alyson Dee Moore ... foley artist (as Alyson Moore)
Scott Morgan ... foley recordist
William Munroe ... boom operator
Ed Novick ... production sound mixer
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Kurt Peterson ... boom operator
Andy Potvin ... sound consultant: Dolby
John Roesch ... foley artist
Bruce Tanis ... sound effects editor
Gregory H. Watkins ... supervising sound mixer
Clayton Weber ... first assistant sound editor
Chris Cooper ... utility sound technician: second unit (uncredited)
Mark DeSimone ... adr mixer: New York (uncredited)
Chris Navarro ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Chris Cline ... special effects best boy
Josh Hakian ... special effects supervisor
David Waine ... special effects coordinator
Ryan Bradley ... special effects best boy (uncredited)

Visual Effects by 

Sarah Barber ... visual effects production assistant: Mr. X Inc.
Barb Benoit ... digital compositor: Mr. X Inc.
Dennis Berardi ... visual effects supervisor: Mr. X Inc.
John Cameron ... visual effects editor: Mr. X Inc.
Jeff Capogreco ... 3D artist: Mr. X Inc.
Dan Carnegie ... 3D artist: Mr. X Inc.
Michael L. Castillo ... digital visual effects supervisor: LaserPacific (as Michael Castillo)
Erik Charlebois ... 3D artist: Mr. X Inc.
Lina Cornacchia ... visual effects accountant: Mr. X Inc.
Rob Del Ciancio ... digital compositor: Mr. X Inc.
Jeremy Dineen ... 3D artist: Mr. X Inc.
Anand Dorairaj ... digital compositor: Mr. X. Inc.
Jason Edwardh ... CG supervisor: Mr. X Inc.
Ernest D. Farino ... on-set visual effects coordinator: Mr. X Inc. (as Ernest Farino)
David Fix ... senior systems administrator: Mr. X Inc
Zachary J. Gans ... visual effects production assistant: Mr. X Inc. (as Zachary Gans)
Robert Greb ... digital compositor: Mr. X Inc.
Annu Gulati ... digital compositor: Mr. X Inc.
Lisa Hemeon ... additional compositing: Spin VFX
Victoria Holt ... visual effects production assistant: Mr. X Inc.
Llyr Tobias Johansen ... production assistant
Matt Jones ... 3D artist: Mr. X Inc. (as Matthew Jones)
Giselle Kymberly ... digital compositor: Mr. X Inc.
Vincent Lavares ... data manager: Laser Pacific
Steven Lewis ... additional compositing: Spin VFX (as Steve Lewis)
Ian MacLeod ... 3D artist: Mr. X Inc. (as Ian Macleod)
Jim Maxwell ... digital matte painter: Mr. X Inc.
Sarah McMurdo ... digital producer: Mr. X Inc.
Sean Mills ... 3D artist: Mr. X Inc.
John J. Miralles ... digital compositor: Mr. X Inc. (as John Miralles)
Daniel Mizuguchi ... 3D artist: Mr. X Inc.
Sean Montgomery ... 3D artist: Mr. X Inc.
Mike Mulock ... 3D artist: Mr. X Inc. (as Michael Mulock)
Mateo Novacovici ... systems administrator: Mr. X Inc.
Mike Ocoboc ... digital compositor: Mr. X Inc. (as Michael Ocoboc)
Matt Ralph ... 3D artist: Mr. X Inc.
Darcy Reno ... systems administrator: Mr. X Inc. (as Darcy Bangsund)
Avi Salem ... digital compositor: Mr. X Inc.
Andrew Somers ... visual effects editor: Mr. X Inc. (as Andrew M. Somers)
Brendan Taylor ... associate visual effects supervisor: MR. X Inc.
Jean-Philippe Traoré ... digital compositor: Mr. X Inc.
Aaron Weintraub ... compositing supervisor: Mr. X Inc.
Brianne Wells ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Fiona Campbell Westgate ... visual effects producer: Mr. X Inc.
Colin Withers ... senior technical supervisor: Mr. X Inc.
Kyle Yoneda ... 3D artist: Mr. X Inc.
Ryan Beadle ... digital I/O (uncredited)
Randy Bosh ... digital archivist: New Deal Studios (uncredited)
E.M. Bowen ... visual effects coordinator: New Deal Studios (uncredited)
Ashish Dewan ... digital compositor (uncredited)
Eric Doiron ... digital compositor (uncredited)
Michele Ferrone ... visual effects producer (uncredited)
Shannon Blake Gans ... visual effects executive producer: New Deal Studios (uncredited)
Jiyoung Hong ... digital effects artist (uncredited)
Ian Hunter ... visual effects supervisor: New Deal Studios (uncredited)
Dan Kelly ... senior flame artist (uncredited)
Nicholas Kim ... digital compositor (uncredited)
Jeremy Lang ... head of information technology: Custom Film Effects (uncredited)
Jennifer Middleton ... model maker: New Deal Studios (uncredited)
Jan Natarajan ... technical director (uncredited)
David Sanger ... visual effects producer: New Deal Studios (uncredited)
Matt Sell ... digital artist (uncredited)
Michael Stewart ... digital compositor: Mr. X Inc. (uncredited)
Anna Terekhova ... compositor: Spin Productions (uncredited)
Rickey Verma ... compositor: Spin Productions (uncredited)
Diane Wright ... digital asset manager: Laser Pacific (uncredited)

Stunts 

Robert Alonzo ... stunts
Dan Bell ... stunts
Troy Brown ... stunt coordinator
Ilram Choi ... stunts
J.J. Dashnaw ... stunts
Jeremy Dunn ... stunts
Jonathan Eusebio ... stunts
Roel Failma ... stunts
Freddie Joe Farnsworth ... stunts
Eddie J. Fernandez ... stunts
Al Goto ... stunts
Anita Hart ... stunts
Steve Hart ... stunts
Kiralee Hayashi ... stunts (as Kira Lee Hayashi)
Daniel Hernandez ... stunts (as Danny Hernandez)
Steven Ho ... stunts (as Steve Ho)
Brian Imada ... stunts
Jeff Imada ... stunts
Shawn Kautz ... stunts
John Koyama ... stunts
Samuel Le ... stunts (as Xu Yen Valdivia)
David Leitch ... stunts
Will Leong ... stunts (as Willie Leong)
Sam Looc ... stunts
Heidi Moneymaker ... stunts
Tadahiro Nakamura ... stunts
Jeff Podgurski ... stunts (as Jeff Podurski)
Ming Qiu ... stunt double: Maggie Q
Rex Reddick ... stunts
Tim Rigby ... stunts
Michael Runyard ... stunts (as Mike Runyard)
Monty L. Simons ... stunts (as Monty Simons)
Chad Stahelski ... fight coordinator
Charles A. Tamburro ... stunts (as Chuck Tamburro)
Don Thai Theerathada ... stunts (as Don Tai)
Steve Upton ... stunts
Jon Valera ... stunts
Ryan Watson ... fight choreography / stunts
Scott Workman ... stunts
Marcus Young ... stunts
Darryl Chan ... stunt fighter (uncredited)
Ilram Choi ... stunt double: James Hong (uncredited)
Jeremy Dunn ... stunt double: Robert Patrick (uncredited)
Eddie J. Fernandez ... stunt double: George Lopez (uncredited)
Jeff Lam ... stunt performer (uncredited)
Michael Li ... stunt performer (uncredited)
Don Thai Theerathada ... stunt double: James Hong (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Caitlin Elle Ackerman ... camera production assistant
Tom Adams ... best boy grip (as Tom L. Adams)
Nicholas Aiello ... lamp operator
Brian Bishop ... grip
Douglas Blagg ... dolly grip: second unit (as Doug Blagg)
Jeff Clark ... digital imaging technician
Alan Colbert ... chief lighting technician
Hugo Elizondo ... dolly grip / key grip: second unit
Craig Fetterman ... grip
Bryan Fletchall ... technocrane operator
Linda Gacsko ... first assistant camera: "b" camera
Antonio V. Garrido ... dolly grip
Michael Herron ... production video assist
Brandy Holiday ... best boy grip: second unit / grip
Thomas Holm Deleurang ... lamp operator (as Thomas Holm)
Andrew B. Horton ... lamp operator
David K. Howard ... grip
Dan Kerns ... lamp operator
Gemma La Mana ... still photographer
Rick Maddux ... best boy electric
Markus Mentzer ... second assistant camera: "a" camera
Rob Monroy ... second assistant camera: "b" camera
Christopher Moriarity ... grip (as Chris Moriarty)
Lloyd Moriarity ... key grip (as Lloyd M. Moriarty)
Charles Papert ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
David L. Parrish ... camera operator: "b" camera (as David Parrish) / camera operator: second unit (as David Parrish) / director of photography: second unit (as David Parrish)
Kurt Pomerleau ... rigging electrician
Don Selsor ... key rigging grip (as Donald Selsor)
Jason Selsor ... best boy rigging grip
Bruce Sharp ... gaffer: second unit
Bobby Small ... grip (as Bob Small)
Donald Stanford ... rigging electric best boy (as Don Stanford)
Baird Steptoe ... first assistant camera: "a" camera
L.W. Walman ... best boy lighting: second unit
Erik Warner ... rigging gaffer
Martin Weeks ... lamp operator
Nick Zeigler ... lamp operator
Sean Fairburn ... camera operator (uncredited)
Alan Gitlin ... digital imaging technician (uncredited)
Jack M. Guberman ... lighting technician (uncredited)
Darren Michaels ... still photographer: additional photography (uncredited)
Lance Oyabu ... balloon light technician (uncredited)
Rick Senteno ... rigging electrician (uncredited)
Chuck Turner ... rigging grip (uncredited)
Peter Weiland ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Sasha Adkinson ... extras casting
Toni Magon ... casting assistant
Amanda McCann ... casting assistant
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Alex Bates ... key costumer
Mira Jackson ... set costumer
Amber Jordyn ... key costumer: second unit (as Amber S.Gore-Jordyn)
Dana Loats ... set costume supervisor
Joe Diaz ... costumer (uncredited)
Karen Hare ... additional costumer (uncredited)
Lea Maiolo ... wardrobe production assistant (uncredited)

Editorial Department 

Steve Bobertz ... first assistant editor
David Cole ... digital intermediate colorist: LaserPacific
Craig DeMartini ... digital film scanner: LaserPacific (as Craig Demartini)
Kyle DeVriendt ... digital film recording: LaserPacific (as Kyle Devriendt)
Valance Eisleben ... digital data conformist: LaserPacific
Nancy Fuller ... digital intermediate project manager: LaserPacific
Tom Garelick ... digital film scanner: LaserPacific
Doug Jaqua ... digital intermediate color scientist: LaserPacific
Carrie Oliver ... digital data conformist: LaserPacific
Jake Rice ... digital intermediate project manager: LaserPacific
David Slaughter ... digital film recording: LaserPacific
Jay Steinberg ... on-line editor
Stacy Underhill ... digital data conformist: LaserPacific
Laura A. Walker ... post-production assistant
David White ... digital film scanner: LaserPacific
Donald 'Chip' Williams ... post-production assistant (as Donald Williams)
Linda Williams ... digital film editor: LaserPacific
Daniel Yang ... digital film scanner: LaserPacific
Aidan Stanford ... film color timer (uncredited)
Lawrence Howard Williams ... post digital media operator (uncredited)

Music Department 

Elton Ahi ... score engineer / score mixer
Christine Bergren ... music legal and clearance
David Burk ... music editor: temp music
Tatjana Cechovska ... score contractor
Randy Edelman ... conductor / orchestrator / score producer
Isobel Griffiths ... musician contractor
Charles Martin Inouye ... music editor (as Chuck Martin)
Lewis Jones ... assistant score engineer
Jiri Vitek ... score coordinator
Charles Gansa ... additional scoring (uncredited)

Transportation Department 

Jeff J. Hattem ... driver: construction (as Jeff Hattem)
Lori Maxwell ... transportation dispatcher
Ted Moser ... transportation coordinator
Kelly Murphy ... driver
Shaun Ryan ... transportation captain
Gary Jackson ... driver (uncredited)
Richard Maginnis ... driver (uncredited)
Kim Magruder ... driver generator operator (uncredited)

Other crew 

Jeremy Alter ... location manager
John Arbuckle ... assistant marine coordinator
Susan Bannout ... first aid
Mike Barry ... set production assistant
Alex Betuel ... key set production assistant
Bryan Boardley ... set production assistant
Stacey B. Brashear ... assistant location manager
Kim Buttlar ... executive coordinator: Gary Barber (as Kimberly Buttlar)
Kyle Cookmeyer ... production secretary
Dennis Curlett Jr. ... set production assistant
Robert Darwell ... legal services: Sheppard, Mullin, Richter & Hampton
Fernando Espinosa ... chef
Caroline Fife ... accounting clerk
David Fulton ... unit publicist (as Dave Fulton)
Steve Gehrke ... script supervisor (as Steven R. Gehrke)
Alexander Georges ... key assistant location manager
Marc C. Geschwind ... extras coordinator
M.K. Gleason ... production accountant
Jonathan Golfman ... legal services: Sheppard, Mullin, Richter & Hampton
Sean Gowrie ... production coordinator (as Sean M. Gowrie)
Alex Heineman ... production executive
J. Cole Hooper ... office production assistant
Zach Howes ... background actor
Jonathan Jansen ... assistant location manager
Stacey Jelin ... craft service (as Stacey Kasubowski)
Ashley Kravitz ... clearance services
Jamie Lai ... office production assistant
Mike Larocca ... assistant: Derek Evans
David Lincoln ... assistant: Mr. Garant
Andrea McGee ... set production assistant
Stephanie McKinnon ... office production assistant
Tory Mell ... office production assistant (as Tory Ireland Mell)
Debbie Merritt ... assistant production coordinator
Megan Miller ... set production assistant
Leanne Milner ... office production assistant
Jacqueline Phillips ... assistant to executive producer
Christy Powers ... on-set nurse
Steve Rodarte ... security captain
Joe Rystrom ... first aid
Marc Siegel ... office production assistant
Nancy Solomon ... script supervisor: second unit
Andrew Somers ... titles (as Andrew M. Somers)
Elizabeth Speckman ... first assistant accountant
Jeff Stanford ... assistant location manager
Jules Sylvester ... animal handler
Sharon B. Taksel ... post-production accountant
Sophia Tapia ... payroll accountant
Marlena Thomas ... executive coordinator: Roger Birnbaum
Paul Vicknair ... assistant: Jon Glickman
Ann Wiggins ... assistant accountant (as Ann M. Wiggins)
Jerome Zelle ... assistant craft service
Rio Ahn ... stand-in (uncredited)
Nino Aldi ... stand-in (uncredited)
Stephen Bridgewater ... drama coach (uncredited)
Bob Claster ... teleprompter operator (uncredited)
Billy Concha ... production assistant: second unit (uncredited)
Michael Coscia ... production assistant (uncredited)
Guillaume DeLouche ... weapons master (uncredited)
Brian Dzyak ... electronic press kit (uncredited)
Vanessa Grayson ... stand-in (uncredited)
Ryan Harvie ... office assistant (uncredited)
Kris A. Jeffrey ... water safety (uncredited)
Kristofer Kolpek ... additional set production assistant: second unit (uncredited)
Jim Lau ... adr actor (uncredited)
Lee David Lee ... location scout (uncredited)
James Taku Leung ... adr voice (uncredited)
James Mitchell-Clyde ... water safety (uncredited)
Wai Mui ... stand-in (uncredited)
Gary Rodriguez ... stand-in (uncredited)
Diego Schaaf ... technical advisor: table tennis (uncredited)
Matt Sigloch ... technical advisor: military (uncredited)
Stephen Sprague ... key office production assistant (uncredited)
Owen Sun ... stand-in (uncredited)
Elizabeth Sung ... on-set dialect coach (uncredited)
Marisa Tayui ... adr voice (uncredited)
Tim Vogel ... additional production assistant (uncredited)
Wei Wang ... advisor: table tennis (uncredited)
J. Wilfrid White ... marine coordinator (uncredited)

Thanks 

Anthony Begonia ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page