Edit
The Andromeda Strain (TV Mini-Series 2008) Poster

(2008 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Mikael Salomon ... (4 episodes, 2008)

Series Writing Credits  

Michael Crichton ... (novel) (4 episodes, 2008)
Robert Schenkkan ... (teleplay) (4 episodes, 2008)

Series Cast  

...
 Dr. Jeremy Stone (4 episodes, 2008)
...
 Dr. Angela Noyce (4 episodes, 2008)
...
 Colonel James C. Ferrus (4 episodes, 2008)
...
 Major Bill Keane MD (4 episodes, 2008)
Michal Suchánek ...
 Lance Stone (4 episodes, 2008)
...
 Jack Nash (4 episodes, 2008)
...
 Dr. Tsi Chou (4 episodes, 2008)
...
 Charles 'Chuck' Beeter (4 episodes, 2008)
...
 President William J. Scott (4 episodes, 2008)
...
 Edward 'Ed' Dewitt (4 episodes, 2008)
...
 General George W. Mancheck (4 episodes, 2008)
...
 Roach (4 episodes, 2008)
Roman Podhora ...
 General Blair (4 episodes, 2008)
...
 Dr. Charlene Barton (3 episodes, 2008)
...
 Lisa Stone (3 episodes, 2008)
...
 Pat Terrence (3 episodes, 2008)
Ava Salomon ...
 Sarah Scott (3 episodes, 2008)
...
 Joanne Scott (3 episodes, 2008)
...
 Charles Henderson (3 episodes, 2008)
...
 Annie Dillon (3 episodes, 2008)
...
 Sherriff Martin Willis (3 episodes, 2008)
...
 General Michaelson (3 episodes, 2008)
...
 Sam Barton (2 episodes, 2008)
...
 Lt. Amy Deacon (2 episodes, 2008)
...
 Dr. Smithson (2 episodes, 2008)
...
 Leila (2 episodes, 2008)
...
 Blonde Man / ... (2 episodes, 2008)
...
 Kyle Tobler (1 episode, 2008)
...
 Jeff Megan (1 episode, 2008)
...
 Suzie Travis (1 episode, 2008)
Kurt Evans ...
 Lt. Roger Shawn (1 episode, 2008)
...
 Lt. Lewis Crane (1 episode, 2008)
Candus Churchill ...
 Sophie Derabond (1 episode, 2008)
...
 Wheezer (1 episode, 2008)
...
 Spokesperson (1 episode, 2008)
...
 Henderson's Secretary (1 episode, 2008)
...
 Hank Benedict (1 episode, 2008)
...
 Colonel Scott Arnold (1 episode, 2008)
...
 George the Guard (1 episode, 2008)
...
 Wildfire Comms (1 episode, 2008)
...
 Sgt. George (1 episode, 2008)
...
 Private Brooks (1 episode, 2008)
Aaron Junior Turner ...
 Private Connors (1 episode, 2008)
...
 Morgue Attendant (1 episode, 2008)
Bart Anderson ...
 Al Ritter (1 episode, 2008)
Donna Soares ...
 Korean Nurse (1 episode, 2008)
Calvin Lee ...
 Korean Major (1 episode, 2008)
Michale Ascher ...
 Sally Conover (1 episode, 2008)
...
 Gordo (1 episode, 2008)
...
 Ocean Savior (1 episode, 2008)
...
 Operative #1 (1 episode, 2008)
...
 Operative #2 (1 episode, 2008)
Zyan Panagopoulos ...
 Private Carson (1 episode, 2008)
Michael Fullerton ...
 Army Captain (uncredited) (1 episode, 2008)
Katie Pezarro ...
 Chinese Girl (uncredited) (1 episode, 2008)
...
 Sgt. Samuel 'Gunner' Wilson (uncredited) (unknown episodes)
...
 Paramedic ambulance driver (uncredited) (unknown episodes)
...
 Reporter (uncredited) (unknown episodes)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Ron Binkowski ... co-producer (4 episodes, 2008)
Clara George ... producer (4 episodes, 2008)
Malcolm Reeve ... co-producer (4 episodes, 2008)
Mikael Salomon ... co-executive producer (4 episodes, 2008)
Ridley Scott ... executive producer (4 episodes, 2008)
Tony Scott ... executive producer (4 episodes, 2008)
Tom Thayer ... executive producer (4 episodes, 2008)
David W. Zucker ... executive producer (4 episodes, 2008)

Series Music by 

Joel J. Richard ... (4 episodes, 2008)

Series Cinematography by 

Jon Joffin ... (4 episodes, 2008)

Series Film Editing by 

Scott Vickrey ... (4 episodes, 2008)

Series Casting By 

Denise Chamian ... (4 episodes, 2008)
Scout Masterson ... (4 episodes, 2008)

Series Production Design by 

Jerry Wanek ... (4 episodes, 2008)

Series Art Direction by 

Dan Hermansen ... (4 episodes, 2008)

Series Set Decoration by 

Merlin Dervisevic ... (4 episodes, 2008)

Series Costume Design by 

Jenni Gullett ... (4 episodes, 2008)

Series Makeup Department 

Jill Bailey ... first assistant makeup artist / makeup artist (4 episodes, 2008)
Ian C. Ballard ... key hair stylist (4 episodes, 2008)
Susan Boyd ... hair stylist (4 episodes, 2008)
Lise Kuhr ... additional makeup artist (4 episodes, 2008)
Connie Parker ... makeup department head (4 episodes, 2008)
Nicholas Podbrey ... special effects makeup coordinator (4 episodes, 2008)

Series Production Management 

Julia Neville ... production manager (4 episodes, 2008)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

David Heimbecker ... third assistant director (4 episodes, 2008)
Kathy Houghton ... second assistant director (4 episodes, 2008)
Janine Law ... second assistant director (4 episodes, 2008)
Ken Shane ... first assistant director (4 episodes, 2008)
Haylee Hubscher ... trainee assistant director (2 episodes, 2008)

Series Art Department 

Perry Battista ... lead set dresser (4 episodes, 2008)
Josephine Bleuer ... head greens (4 episodes, 2008)
Laurie Dobbie ... props buyer (4 episodes, 2008)
Dean Eilertson ... property master (4 episodes, 2008)
Lee Anne Elaschuk ... graphic artist (4 episodes, 2008)
Doug Girling ... assistant art director (4 episodes, 2008)
Shannon Gottlieb ... set buyer (4 episodes, 2008)
Roger Jacoe ... paint coordinator (4 episodes, 2008)
Jason B. Landels ... assistant property master (4 episodes, 2008)
Jacques Larrue ... on-set dresser (4 episodes, 2008)
Robert Leader ... illustrator (4 episodes, 2008)
Catherine Leighton ... prop assistant (4 episodes, 2008)
Colin Meacham ... set dresser (4 episodes, 2008)
Leo Aza O'Leary ... laborer (4 episodes, 2008)
Claudio Palavecino ... on-set props (4 episodes, 2008)
Vicky Peters ... set designer (4 episodes, 2008)
Francisco Rosa ... scenic painter (4 episodes, 2008)
Kara Schwandt ... assistant set decorator (4 episodes, 2008)
Glenn Woodruff ... construction coordinator (4 episodes, 2008)
Liz Goldwyn ... assistant art director (2 episodes, 2008)
Adrian Hrytzak ... art department coordinator (2 episodes, 2008)

Series Sound Department 

Bill Bell ... sound editor (4 episodes, 2008)
Stephane Bourgeault ... sound assistant (4 episodes, 2008)
Scott Cannizzaro ... adr mixer (4 episodes, 2008)
Tim Chilton ... foley artist (4 episodes, 2008)
Bob Costanza ... sound editor (4 episodes, 2008)
Mike Dickeson ... sound editor (4 episodes, 2008)
Kevin Fisher ... sound effects editor (4 episodes, 2008)
Erich Gann ... sound effects editor (4 episodes, 2008)
G. Michael Graham ... supervising sound editor (4 episodes, 2008)
Devon Heffley Curry ... supervising adr editor (4 episodes, 2008)
Anton Holden ... sound editor (4 episodes, 2008)
Robert McDonagh ... boom operator (4 episodes, 2008)
Sharon Michaels ... foley artist (4 episodes, 2008)
Terry O'Bright ... sound re-recording mixer (4 episodes, 2008)
Daryl Powell ... production sound (4 episodes, 2008)
Keith Rogers ... sound re-recording mixer (4 episodes, 2008)
Dean St. John ... adr mixer (4 episodes, 2008)
Richard S. Steele ... sound designer (4 episodes, 2008)
Tim Terusa ... sound editor (4 episodes, 2008)
David Torres ... foley mixer (4 episodes, 2008)
Daniel Tripoli ... sound editor (4 episodes, 2008)

Series Special Effects by 

Tony Lazarowich ... special effects coordinator (4 episodes, 2008)
Dale Shippam ... special effects technician (4 episodes, 2008)
Robert Yeager ... special effects technician (4 episodes, 2008)

Series Visual Effects by 

Patrik Bergman ... digital effects artist (4 episodes, 2008)
Jana Bergmanová ... digital compositor (4 episodes, 2008)
Ales Dlabac ... CG artist (4 episodes, 2008)
Jiri Forejt ... digital compositor (4 episodes, 2008)
Miro Gal ... Inferno artist / visual effects on-set supervisor (4 episodes, 2008)
Tomas Hajek ... digital compositor (4 episodes, 2008)
Lukas Herrmann ... digital matte paint artist / screen designer (4 episodes, 2008)
Jan Heusler ... digital compositor (4 episodes, 2008)
Pavel Kolar ... visual effects artist (4 episodes, 2008)
Vít Komrzý ... visual effects producer (4 episodes, 2008)
Jirí Linhart ... digital effects artist (4 episodes, 2008)
Robert Loudil ... visual effects artist (4 episodes, 2008)
Petr Masek ... digital compositor (4 episodes, 2008)
Michal Mocnak ... digital compositor (4 episodes, 2008)
Peter Nemec ... Inferno artist (4 episodes, 2008)
Vaclav Ondrousek ... digital compositor (4 episodes, 2008)
Robert Pik ... Flame operator (4 episodes, 2008)
Jiri Stamfest ... matte artist (4 episodes, 2008)
Frantisek Stepanek ... visual effects (4 episodes, 2008)
Michal Sverma ... digital compositor (4 episodes, 2008)
Petr Vcelicka ... digital compositor (4 episodes, 2008)
Jan Vseticek ... visual effects coordinator (4 episodes, 2008)
David Vána ... visual effects supervisor (4 episodes, 2008)
Lucie Zemanova ... digital compositor (4 episodes, 2008)
Dennis Dallen ... digital compositor (2 episodes, 2008)
Tomas Kalhous ... digital compositor: UPP (2 episodes, 2008)
Vsevolod Korovin ... digital compositor (2 episodes, 2008)
Vaclav Kostun ... matchmove artist (2 episodes, 2008)
Tomas Munzar ... digital compositor (2 episodes, 2008)
Peter Orlicky ... digital compositor (2 episodes, 2008)
Michal Krecek ... digital compositor (1 episode, 2008)
Tomas Krejzek ... visual effects (1 episode, 2008)
Vince Yoshida ... prop builder (uncredited) (unknown episodes)

Series Stunts 

Lloyd Adams ... stunts (4 episodes, 2008)
Nick Allen ... stunts (4 episodes, 2008)
Nicola Anderson ... stunt performer (4 episodes, 2008)
Guy Bews ... stunts (4 episodes, 2008)
Dustin Brooks ... stunt fire safety (4 episodes, 2008)
Kim Honey Burnett ... stunts (4 episodes, 2008)
Simon Burnett ... stunts (4 episodes, 2008)
Yves Cameron ... stunts (4 episodes, 2008)
Raymond Chan ... stunt double (4 episodes, 2008)
Alain Chanoine ... stunts (4 episodes, 2008)
Douglas Chapman ... stunts (4 episodes, 2008)
Laura Lee Connery ... stunt driver (4 episodes, 2008)
Brent Connolly ... stunts (4 episodes, 2008)
Colin Decker ... fire stunt assistant (4 episodes, 2008)
Mike Desabrais ... stunts (4 episodes, 2008)
Duane Dickinson ... stunts (4 episodes, 2008)
Jim Finkbeiner ... stunts (4 episodes, 2008)
Alex Green ... stunts (4 episodes, 2008)
Dave Hospes ... stunt coordinator (4 episodes, 2008)
Carol Jackson ... stunts (4 episodes, 2008)
Ken Kirzinger ... stunts (4 episodes, 2008)
Jon Kralt ... stunt double: Rick Schroder (4 episodes, 2008)
Rick Pierce ... stunts (4 episodes, 2008)
Clay Virtue ... stunts (4 episodes, 2008)
Marshall Virtue ... stunts (4 episodes, 2008)
Brent Woolsey ... stunts (4 episodes, 2008)
Cody Laudan ... stunt double: Benjamin Bratt (uncredited) (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Paul Akehurst ... lightboard operator (4 episodes, 2008)
Paul Arnel ... grip (4 episodes, 2008)
Reid Cohoon ... dolly grip (4 episodes, 2008)
Mark Cooper ... first assistant camera: "b" camera (4 episodes, 2008)
Jim Filippone ... pilot: camera helicopter (4 episodes, 2008)
Gareth Harrison ... lamp operator (4 episodes, 2008)
Russell Hawkes ... dolly grip (4 episodes, 2008)
Frederick Heartline ... assistant camera (4 episodes, 2008)
Tim Heller ... lighting technician (4 episodes, 2008)
Gilbert Jamault ... lamp operator (4 episodes, 2008)
Simon Jori ... first assistant camera: "a" camera (4 episodes, 2008)
Dave Joshi ... digital video assist operator (4 episodes, 2008)
Mike Kolafa ... gaffer (4 episodes, 2008)
Alex Kuchera ... grip (4 episodes, 2008)
John Kuchera ... key grip (4 episodes, 2008)
David Kurvers ... digital imaging technician: second unit (4 episodes, 2008)
Ian R.C. Levine ... second assistant camera: "b" camera (4 episodes, 2008)
Neil Macdonald ... best boy electric (4 episodes, 2008)
Steve Machan ... grip (4 episodes, 2008)
David McClung ... lamp operator (4 episodes, 2008)
Marty McInally ... camera operator (4 episodes, 2008)
Andrew McLeod ... lighting technician (4 episodes, 2008)
Ryan Monro ... dolly grip (4 episodes, 2008)
Sylvia Pranaitis ... grip (4 episodes, 2008)
Pascal Jean Provost ... camera operator: "b" camera / cinematographer: second unit (4 episodes, 2008)
Richard Sinclair ... second assistant camera: "a" camera (4 episodes, 2008)
Gordon Tait ... grip (4 episodes, 2008)
Jason Tidsbury ... light balloon technician (4 episodes, 2008)
Jasper Vrakking ... digital imaging technician (4 episodes, 2008)
Tom Waldman ... generator operator (4 episodes, 2008)
Gary J. Williams ... second grip (4 episodes, 2008)
Keith Woods ... rigging gaffer (4 episodes, 2008)
Ray Wong ... second unit: digital imaging technician (2 episodes, 2008)
Rusty Deluce ... c camera first assistant (uncredited) (2 episodes, 2008)
Christian Stevens ... camera trainee (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: canada (4 episodes, 2008)
Andrea Brown ... extras casting / extras casting director (4 episodes, 2008)
Joe Cappelletti ... adr voice casting (4 episodes, 2008)
Coreen Mayrs ... casting: canada (4 episodes, 2008)
Chrissie Vides Alvarado ... casting assistant (4 episodes, 2008)
Tiffany Mak ... casting assistant (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Costume and Wardrobe Department 

Luisa Dalmagro ... costumer: preparation (4 episodes, 2008)
Christopher Gilman ... specialty costumes: Bio-Hazard suits (4 episodes, 2008)
Kevin Knight ... assistant costume designer (4 episodes, 2008)
Paul Lavigne ... wardrobe set supervisor (4 episodes, 2008)
Clare McLaren ... truck costumer (4 episodes, 2008)
Karin Nosella ... costume coordinator (4 episodes, 2008)
Julie O'Rourke ... costumer: prep (4 episodes, 2008)

Series Editorial Department 

Josh Beal ... assistant editor (4 episodes, 2008)
Alex Durham ... post-production assistant (4 episodes, 2008)
Jessica Schulte ... assistant editor (4 episodes, 2008)
Mike Sowa ... digital color timer (4 episodes, 2008)
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited) (4 episodes, 2008)

Series Location Management 

Bruce L. Brownstein ... location manager (4 episodes, 2008)
Flemming Lund ... assistant location manager (4 episodes, 2008)
Gina Marks ... location scout (4 episodes, 2008)

Series Music Department 

Bunny Andrews ... music editor (4 episodes, 2008)
Allison Wright Clark ... score supervisor (4 episodes, 2008)
Vitek Kral ... score engineer (4 episodes, 2008)
Joel J. Richard ... score producer (4 episodes, 2008)
P.J. Hanke ... composer: additional music (1 episode, 2008)

Series Transportation Department 

Lawrence Albright ... transportation co-captain (4 episodes, 2008)
Tim Fortin ... transportation coordinator (4 episodes, 2008)
Mark Hoeppner ... unit driver (4 episodes, 2008)
Paul Irvine ... transportation captain (4 episodes, 2008)
Red Murphy ... transportation coordinator (4 episodes, 2008)
Barrie Poirier ... transportation (4 episodes, 2008)
Rick Rasmussen ... picture car coordinator (4 episodes, 2008)
Chad Urquhart ... transportation co-captain (4 episodes, 2008)
Ian-Peter Jacobi ... transportation (2 episodes, 2008)
Blake Zickefoose ... driver: Mr. Bratt (uncredited) (4 episodes, 2008)

Series Other crew 

Nick Bergstedt ... prep assistant location manager (4 episodes, 2008)
Barbara Biddle ... in-house producer (4 episodes, 2008)
Ron Blecker ... consultant (4 episodes, 2008)
Marc Borja ... assistant production accountant (4 episodes, 2008)
Crystal Braunwarth ... script coordinator (4 episodes, 2008)
Amanda Bronswyk ... first assistant accountant (4 episodes, 2008)
Kimberly Buckham ... second assistant production coordinator (4 episodes, 2008)
Zarah Chun ... craft service (4 episodes, 2008)
Penny Ann Hardage ... assistant to producers (4 episodes, 2008)
Shannon Harron ... payroll accountant (4 episodes, 2008)
Charles Heaphy ... production financing (4 episodes, 2008)
Patti Henderson ... script supervisor (4 episodes, 2008)
Danny Ho ... playback supervisor (4 episodes, 2008)
Paul Jasper ... animal coordinator (4 episodes, 2008)
Bruce C. Jones ... security coordinator (4 episodes, 2008)
Marco Leone ... assistant: Mr. Salomon (4 episodes, 2008)
Tom Moran ... executive assistant: Mr. Scott (4 episodes, 2008)
Nadine Moser ... production assistant (4 episodes, 2008)
Mary Ngo ... accounting services (4 episodes, 2008)
Darin Oishi ... production accountant (4 episodes, 2008)
Karen Pelrine ... assistant production coordinator (4 episodes, 2008)
Daniel A. Rosenthal ... accounting services (4 episodes, 2008)
Adrienne Sol ... production coordinator (4 episodes, 2008)
Ryan Steacy ... armorer (4 episodes, 2008)
Kody Zimmermann ... key office production assistant (4 episodes, 2008)
Melanie Callaghan ... key production assistant (2 episodes, 2008)
Jason Crosby ... marine coordinator (2 episodes, 2008)
Jason Sterman ... assistant: Mr. Scott (2 episodes, 2008)
Jim Pierce ... title designer (uncredited) (4 episodes, 2008)
Bob Bedard ... head chef (uncredited) (3 episodes, 2008)
Rowan Harland ... animal trainer (uncredited) (3 episodes, 2008)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page