Edit
Alpha Male (2006) Poster

(I) (2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Dan Wilde

Writing Credits (in alphabetical order)  

Dan Wilde ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Alice Ferris
...
Clive Lamis
...
Elyssa Ferris
Arthur Duncan ...
Young Jack Ferris
Katie Ann Knight ...
Young Elyssa Ferris (as Katie Knight)
...
Jim Ferris
Ewan Stewart ...
Hilary Benz
...
Brede Norton
...
...
Maliika
Ellis Hollins ...
Nathan Lamis
...
Young Felix Methuselah
...
Darwin
Stirling Gallacher ...
Dr. Bullmore
...
Felix Methuselah (as Chris Egan)
Create a character page for: ?

Produced by 

David Bergstein ... producer
Cary Epstein ... executive producer
Dorothee Inderfurth ... associate producer
Damian Jones ... producer
Huw Penallt Jones ... executive producer (as Huw Penallt-Jones)
Rosa Romero ... line producer
Richard Sachs ... executive producer
Robyn Slovo ... executive producer
Trudie Styler ... producer
Anita Sumner ... co-producer

Music by 

Stephen Warbeck

Cinematography by 

Shane Daly ... director of photography

Film Editing by 

Tariq Anwar

Casting By 

Des Hamilton

Production Design by 

Cristina Casali

Set Decoration by 

Lucy Howe

Costume Design by 

Sarah Blenkinsop

Makeup Department 

Roz Abery ... additional makeup artist
James O'Riley ... additional makeup artist
Tanya Rodney ... additional makeup artist
Jan Sewell ... hair designer / makeup designer
Xanthia White ... makeup artist

Production Management 

Alistair Hopkins ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Stacy Crago ... third assistant director
Jessica Hurles-Laws ... second assistant director (as Jessica Hurles)
Barrie McCulloch ... first assistant director
Harriet Worth ... third assistant director

Art Department 

Mark Brooks ... dressing props
Sophie Geliot ... scenic painter
Lee Gordon ... dressing props
Alex Marden ... assistant prop buyer
Ray McNeill ... property master
Kevin Scarrott ... standby art director
Michael Spence ... stand-by props
Cosmo Sarson ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Julie Ankerson ... foley artist
Ray Beckett ... sound recordist
Vicky Brazier ... dialogue editor
Colette D. Dahanne ... assistant sound re-recording mixer (as Colette Dahanne)
Henry Dobson ... sound re-recording mixer
Anthony Faust ... re-conform editor
John Fewell ... foley artist
Nigel Holland ... supervising sound editor
Khama Matiti ... adr mixer
Peter Murphy ... boom operator (as Pete Murphy)
Adrian Rhodes ... sound re-recording mixer
Dave Sloss ... foley engineer
Mark Verner ... foley editor
James Seddon ... dolby consultant (uncredited)

Visual Effects by 

Stephen Elson ... visual effects producer: Baseblack
Per Karefelt ... digital compositor: Baseblack
John Kozak ... research and development: Baseblack
Donal Nolan ... digital compositor
Petra Schwane ... digital compositor: Baseblack
Geraldine Swayne ... digital compositor: Baseblack
Val Wardlaw ... visual effects supervisor: Baseblack
Paul Shore ... digital film supervisor (uncredited)
Mark Tremble ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Holly Lumsden ... stunt double
Trevor Steedman ... stunt coordinator (as Trevor Steadman)
William Willoughby ... stunt double (as Will Willoughby)
Rod Woodruff ... stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Philip Baker ... additional electrician (as Phil Baker)
Simon Baker ... underwater camera operator
Dion M. Casey ... steadicam operator
Pete Cavaciuti ... steadicam operator (as Peter Cavaciuti)
John Colley ... gaffer
Tristam Cones ... underwater camera assistant
Dave Cullum ... lighting balloon technician
Paul Cullum ... lighting balloon technician
Ben Curr ... electrician
Justin Denchfield ... best boy
Nicola Dove ... still photographer
Llewellyn Harrison ... grip
Stuart Hurst ... additional electrician
Stephen Kelly ... assistant grip
Henry Landgrebe ... second assistant camera
Dave Sherman ... additional electrician
Joe Sherno ... additional electrician
Stein Stie ... electrician
Pim Tjujerman ... first assistant camera
Mat Wilson ... electrician
Shane Daly ... camera operator (uncredited)
Doug Newton ... grip: dailies (uncredited)

Animation Department 

Ben Bradley ... digital artist (uncredited)

Casting Department 

Kahleen Crawford ... casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Vivienne Jones ... wardrobe assistant
Laura Rushton ... wardrobe trainee
Paul Yeowell ... wardrobe supervisor
Fiona Greaves ... costume buyer (uncredited)

Editorial Department 

Greg Barrett ... digital film grade producer
Stephen Bearman ... film scanner (as Steve Bearman)
John Claude ... colorist
Ruairi Hardman ... grading assistant
Nigel Horn ... laboratory project supervisor
Martin McGlone ... laboratory project supervisor
Anja Siemens ... assistant editor
Saska Simpson ... assistant editor
Kerri Aungle ... negative cutter (uncredited)
Veronica Marcano ... negative cutter (uncredited)

Location Management 

Chris Myers ... location manager

Music Department 

Paul Clarvis ... musician: percussion
Nick Cooper ... musician: cello
Marcia Crayford ... orchestra leader
Chris Dibble ... music mixer / music recordist
Paul Englishby ... conductor: strings
Andrew Green ... music preparation
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
James Hyman ... music supervisor
Lewis Jones ... music recording and mixing assistant
Steve Lodder ... musician: piano (as Stephen Lodder)
Ian Neil ... music supervisor
John Parricelli ... musician: guitars
Martin Robertson ... musician: clarinet
Stephen Warbeck ... score arranger / score producer
Bruce White ... viola

Transportation Department 

Rick Morgan ... unit driver
Howard Ray ... supplies: minibuses
Naci Umac ... unit driver

Other crew 

Chris Cullum ... health and safety consultant
Sara Curran ... legal services
Tone Davies ... laboratory contact
Peter Denhart ... chef
Lucy Duncan ... chaperone
Phil Foley ... catering manager
Theo Foley ... catering assistant
Michael Groom ... assistant production coordinator
Melina Hamilton ... choreographer
Jacqueline Hollins ... chaperone
Josh Hyams ... production coordinator (as Joshua Hyams)
Hilary Knight ... chaperone
Theresa Lowrey ... assistant: Trudie Styler
Ross Euan De Salis McElwain ... electronic press kit
Lucy O'Driscoll ... legal assistant
Sylvia Parker ... script supervisor
Phil Rymer ... legal services
Tess Simon ... chaperone
Saska Simpson ... epk
Emma Slythe ... chef
Sophie Stewart ... chef
John Taylor ... laboratory contact
Sarah Teboul ... production accountant
Charlene Wright ... catering assistant
Kate Lee ... publicist (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page