Edit
The Kite Runner (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Marc Forster

Writing Credits (WGA)  

David Benioff ... (screenplay)
 
Khaled Hosseini ... (novel)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Sayed Jafar Masihullah Gharibzada ...
...
...
Mir Mahmood Shah Hashimi ...
...
Nabi Tanha ...
Ali
...
Bahram Ehsas ...
Wali
Tamim Nawabi ...
Kamal
Mohamad Nabi Attai ...
Uncle Saifo the Kite Seller
Mohamad Nadir Sarwari ...
Spice Merchant
...
Party Worker
Ahmad Yasar Shir Agha ...
Birthday Singer
Mohammad Aman Joya ...
Mahmood
Abdul Azim Wahabzada ...
Karim
Vsevolod Sevanchos ...
Soviet Union Soldier
Murina Abudukelimu ...
Young Wife in Truck
Igor Radchenko ...
Soviet Union Officer
Larry Brown ...
Gas Station Customer
L. Peter Callender ...
Dean of Students
Josh Chamberlain ...
Pool Player
Marco Mazariegos ...
Pool Player
Shaan Price ...
Pool Player
Abdul Qadir Farookh ...
General Taheri (as Qadir Farookh)
Peg McKibbin ...
Flea Market Customer
Chris Verrill ...
Dr. Starobin
Amar Kureishi ...
Dr. Amani
Maimoona Ghizal ...
Jamila Taheri
Ehsan Aman ...
Wedding Singer (as Mohammad Ehsan Aman)
Yunus Osman ...
Cemetery Mullah
Mehboob Ali ...
Pakistan Taxi Driver
...
Farid
...
Zaman the Orphanage Director
Abdul Salam Yusoufzai ...
Assef
Mohamad Amin Rahimi ...
Taliban Stadium Speaker
Aziz Raxidi ...
Assef Guard
Khalil Ahmad Nooryan ...
Assef Guard
Ali Danish Bakhtyari ...
Hameeda Hamraz ...
Kaiser Doulat-Beek ...
Man at Mosque
Ahmad Shah Alam ...
Man in the Park
...
Doctor in the Park
...
Park Kite Seller
Houshmand Habib ...
Kite Flyer Kid
Lukas Ferreira ...
Kite Spooler Kid
Rest of cast listed alphabetically:
Saeed Meeran Farhad ...
Stout man in truck (as Sayed Miran Farhad)
...
Parent of Graduate (uncredited)
...
Young Woman in Park (uncredited)
Cabran E. Chamberlain ...
Graduation Ceremony Guest (uncredited)
...
Barman (uncredited)
...
Little Girl Flying Kite in Park (uncredited)
Susan Farese ...
Woman in Park (uncredited)
...
Soviet Tank Commander (uncredited)
Katrina-Jovan Howard ...
College Graduate (uncredited)
...
Professor at Graduation (uncredited)
Charles Lewis III ...
Graduate (uncredited)
...
Russian Soldier (uncredited)
Jeff Redlick ...
Parent at Graduation (uncredited)
Germaine Mozel Sims ...
...
Graduate (uncredited)
Brian Vowell ...
College Graduate (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

William Horberg ... producer
Sidney Kimmel ... executive producer
Leslie Lerman ... associate producer (as Leslie McMinn)
Laurie MacDonald ... executive producer
Sam Mendes ... executive producer
Kwame Parker ... associate producer (as Kwame L. Parker)
Walter F. Parkes ... producer (as Walter Parkes)
Jeff Skoll ... executive producer
Bruce Toll ... co-executive producer
E. Bennett Walsh ... producer
Rebecca Yeldham ... producer

Music by 

Alberto Iglesias

Cinematography by 

Roberto Schaefer ... director of photography

Film Editing by 

Matt Chesse ... (as Matt Chessé)

Casting By 

Kate Dowd

Production Design by 

Carlos Conti

Art Direction by 

Karen Murphy

Set Decoration by 

Maria Nay
Caroline Smith

Costume Design by 

Frank L. Fleming ... (as Frank Fleming)

Makeup Department 

Yu Che ... assistant hair stylist: China (as Che Yu) / assistant hair stylist: second unit, Xinjiang, China
Gretchen Davis ... key makeup artist: San Francisco
Leslie Devlin ... key makeup artist
Yong Jie 'Er Ge' Fan ... hair stylist: China (as Fan Yong Jie 'Er Ge')
Xiu Mei Ge ... beard maker: China (as Ge Xiu Mei)
Xiaolan Guo ... beard maker: China (as Guo Xiao Lan) / hair stylist
Teresa Hinton ... key hair stylist (as Teresa Maree Hinton)
Rei Hu ... beard maker: China (as Hu Rei)
Ping Huang ... assistant makeup artist: second unit, Xinjioang, China / makeup artist: China (as Huang Ping)
Cun Jiang ... beard maker: China (as Jiang Cun)
Hai Man Liang ... beard maker: China (as Liang Hai Man)
Shu Hong Liu ... beard maker: China (as Liu Shu Hong)
Yan Xia Liu ... assistant hair stylist: China (as Liu Yan Xia)
Yvette Rivas ... key hair stylist: San Francisco
Marc Tarasco ... additional makeup artist (as Mark Tarasco)
Jennifer Tremont ... hair department head: San Francisco
Kristina Vogel ... makeup department head
Christie Wang ... makeup artist: China (as Wang Xin 'Christie')
Shuping Zhang ... makeup artist: China (as Zhang Shu Ping)
Sarah Ault ... assistant hair stylist (uncredited)
Marcelo Donari ... additional hair stylist: San Francisco (uncredited)

Production Management 

Henry Dray ... unit manager
Nina Huang Fan ... production supervisor: China (as Huang Fan 'Nina')
Zheng Qiang Ma ... production manager: China, Happy Pictures
Ada Shen ... assistant production manager: China
Carey Len Smith ... post-production supervisor
E. Bennett Walsh ... unit production manager
Ty Warren ... executive in charge of production
Akbar Yiming ... production manager: Xinjiang, China
Mark Graziano ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Abuduli Aizize ... third assistant director: second unit, Xinjiang, China
Yan Ba ... third assistant director: second unit, Xinjiang, China (as Ba Yan)
Abu Douli ... third assistant director: second unit, Xinjiang, China
Banjiang Kuer ... third assistant director: second unit, Xinjiang, China (as Kuer Ban Jiang)
Sharon Lam ... first assistant director: second unit, Xinjiang, China (as Lam Suk Ching 'Sharon')
Alyson Latz ... second second assistant director: China
Michael Lerman ... first assistant director
Kai Li ... additional assistant director: China (as Li Kai)
Stephanie Pan Ying ... additional assistant director: China (as Pan Ying 'Stephanie')
Hepin Qiao ... second assistant director: China (as Qiao Hepin)
Hao Qi Su ... additional assistant director: China (as Su Hao Qi)
Peter Thorell ... second assistant director
Yimigjan Trdi ... additional assistant director: China
Rebecca Yeldham ... second unit director: Xinjiang, China
Jinzhan Zhang ... first assistant director: China (as Zhang Jin Zhan)
Sean Vawter ... additional second assistant director (uncredited)

Art Department 

Jeremy Ball ... art department coordinator: China
Sue Bowcott ... property master: China
James Burke ... lead greensperson: San Francisco
Richard Crowe ... on-set props: China
Douglas Cumming ... art director: San Francisco
Leighanne Haddock ... set dresser: San Francisco
Dale Haugo ... lead painter: San Francisco
Mike Helbig ... set dresser: San Francisco
Yi Ho ... assistant property master: China (as Hou Yi)
Lawrence Hornbeck ... set dresser: San Francisco
Yanwu Hu ... props: second unit, Xinjiang, China
Peter Hudson ... set dresser: San Francisco
Michele Maria Kitagawa ... art department production assistant (as Michele Kitagawa)
Gang Li ... construction foreperson: China
Ming-Shan Li ... property buyer: China (as Ming Shan Li)
Patrick Ludden ... property master: San Francisco
John Micheletos ... lead person: San Francisco
Dan Molnar ... set dresser: San Francisco
Robert Moxham ... on-set props: China (as Robert 'Moxy' Moxham)
Annie Mueller ... assistant property master: San Francisco
Ben Nichols ... construction coordinator: San Francisco
Maya Owings ... art department coordinator: San Francisco
Tom Richardson ... on-set painter: San Francisco
Gretchen Scharfenberg ... props: San Francisco
Oleh Sokolovsky ... art director: China
Michael Turner ... assistant art director: China
Louis Visco ... set dresser: San Francisco (as Lou Visco)
Yanrong Xing ... assistant art director: China (as Xin Yan Rong)
Wei Chao Zhang ... props: second unit, Xinjiang, China
Baosheng Zhu ... construction coordinator: China (as Zhu Bao Sheng)
Guang Tai Zhu ... construction foreperson: China
Doreen Austria ... graphic designer (uncredited)
Sherrie Dai ... set decoration coordinator (uncredited)
Michael Voelker ... set decoration shopper (uncredited)
Wendy Wang Wei ... prop coordinator (uncredited)
Mark Warren ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

James Austin ... engineering services (as Jim Austin)
Stephen Balliet ... sound utility: San Francisco
Chris Barron ... digital transfer (as Christopher Barron)
Steve Boeddeker ... sound designer
Lisa Chino ... dialogue/adr assistant editor (as L. Chino)
Brian Copenhagen ... boom operator: San Francisco
John Countryman ... digital transfer
Sean England ... foley recordist
Frank E. Eulner ... supervising sound editor (as Frank Eulner)
Andre Fenley ... assistant supervising sound editor (as André Fenley)
Steve Finn ... boom operator: China (as Stephen Finn)
Doug Ford ... engineering services
Sandro Galluzzo ... sound engineer: italian dubbing
Jonathan Greber ... digital transfer
Howie Hammerman ... engineering services (as Howard Hammermann)
Ellen Heuer ... foley artist
Lora Hirschberg ... re-recording mixer
David Hunter ... digital editorial services
Greg LaPlante ... digital mastering
Leff Lefferts ... digital editorial services (as Leffert Lefferts)
Marilyn McCoppen ... adr editor
Michael Miller ... adr mixer
Danilo Moroni ... re-recording mixer: italian dubbing
Chris Munro ... sound mixer
Nathan Nance ... recordist
Jordan O'Neill ... DTS Sound Mastering Engineer
Frank Rinella ... foley mixer (as Frank Aglieri-Rinella)
Kevin Sellers ... foley editor
Michael Semanick ... re-recording mixer
Tony Sereno ... mix technician
Karen Spangenberg ... dialogue editor
Nelson Stoll ... sound mixer: San Francisco
Rachael Tate ... adr recordist
Dennie Thorpe ... foley artist (as Denise Thorpe)
Jana Vance ... foley artist
Zadran Wali ... adr artist
Marshall Winn ... dialogue editor
Ling Wu ... sound mixer: second unit, Xinjiang, China
Fan Yang ... utility sound: China (as Yang Fan)
Gwendolyn Yates Whittle ... adr editor
Courtney Bishop ... adr recordist (uncredited)
Shaun-Nicholas Gallagher ... dubbing recordist (uncredited)
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)
Matt Kent ... re-recordist (uncredited)
Zach Martin ... recordist (uncredited)
Ronald G. Roumas ... re-recordist (uncredited)
Clint Smith ... recordist (uncredited)
Gwendolyn Yates Whittle ... adr/dialog editor (uncredited)

Special Effects by 

Ken Durey ... special effects coordinator: China
Dagan Jurd ... snow coordinator: China
Hong Hai Liu ... assistant special effects propmaster: China (as Liu Hong Hai)
Shaochun Liu ... special effects propmaster: China (as Liu Shao Chun)
Joel Rosen ... special effects translator: China
Tom Sindicich ... special effects coordinator: San Francisco (as Thomas F. Sindicich)
Rei Xiang Xu ... special effects: smoke and fire, China (as Xu Rei Xiang)
Jason Durey ... special effects coordinator (uncredited)

Visual Effects by 

Tim Alexander ... 3D modeling/texturing artist: Cafe FX
Steve Arguello ... 3D modeling/texturing artist: Cafe FX
Jeffrey Arnold ... compositor: Cafe FX (as Jeff Arnold)
Chris Ball ... 2D artist: Cafe FX
Jeff Barnes ... production executive: Cafe FX
Andrew Byrne ... 3D matchmover: Cafe FX (as Andy Byrne)
Dylan Cole ... matte painter: Cafe FX
Sean Coonce ... compositor: Cafe FX
Vincent DeLay ... animator: Cafe FX
Steve Dellerson ... visual effects
Mick Ebeling ... visual effects executive producer: MK12
David Ebner ... visual effects supervisor: Cafe FX
Leif Einarsson ... animation lead: Cafe FX
Mike Fischer ... 3D modeling/texturing artist: Cafe FX
Alex Friderici ... 3D modeling/texturing artist: Cafe FX
Ron Friedman ... animator: Cafe FX
Vicki Galloway-Weimer ... visual effects executive producer: Cafe FX (as Vicki Galloway Weimer)
Robin Scott Graham ... lead compositor: Cafe FX (as Robin Graham)
Kevin Tod Haug ... visual effects supervisor
Jotham Herzon ... pre-visualization lead artist: Proof Inc.
Joseph Hoback ... 3D modeling/texturing artist: Cafe FX (as Joe Hoback)
Marty Holthaus ... visual effects coordinator: Cafe FX
Kevin Hoppe ... 3D matchmover: Cafe FX
Lindsay M. Hoppe ... visual effects artist: 2D plate reconstruction, Cafe FX (as Lindsay Anderson)
Steve Hutchins ... 3D modeling/texturing artist: Cafe FX
Raymond Lei Jin ... matte painter: Cafe FX (as Lei Jin)
Les G. Jones ... visual effects producer: Cafe FX
Brandon Kachel ... matte painter: Cafe FX
Caleb Kirby ... data 1/0: Cafe FX
Shannon Krueger ... visual effects production assistant: Cafe FX
Kevin LaNeave ... visual effects editor: Cafe FX
Tim LeDoux ... Massive artist: Cafe FX
Neil Lim Sang ... animator: Cafe FX
Olek Lyzwanski ... 3D modeling/texturing artist: Cafe FX
Ed Mendez ... compositor: Cafe FX
Omrah Menkes ... animator: Cafe FX (as Omra Menkes)
Mk12 ... visual effects: title design
Fatima Mojaddidy ... 3D matchmover: Cafe FX
C. Andrew Nelson ... digital effects artist
Brian Openshaw ... renderer: Cafe FX
Desi Ortiz ... visual effects managing editor: Cafe FX (as Desi R. Ortiz)
Todd Sheridan Perry ... 3D lighting lead: Cafe FX (as Todd Perry)
Chris Pinto ... compositor: Cafe FX
Mary Poplin ... matte painter
Richard R. Reed ... compositor: Cafe FX (as Richard Reed)
Cong Ren ... matte painter: Cafe FX / visual effects assistant: China (as Ren Cong 'Neo')
Saysana Rintharamy ... renderer: Cafe FX (as Say Rintharamy)
Parker Sellers ... pre-visualization artist: Proof Inc.
Eddie Soria ... rotoscope artist: Cafe FX
Jason Thielen ... animator: Cafe FX
Gabriel Vargas ... 3D modeling/texturing artist: Cafe FX
Alexander Vegh ... previsualization supervisor
O.D. Welch ... production executive: Cafe FX
Patrick Wolf ... lead pipeline developer: CafeFX
Libor Zednicek ... visual effects editor: Cafe FX
David Aughenbaugh ... roto/paint artist (uncredited)
Nicholas Cerniglia ... digital artist (uncredited)
John Cornejo ... digital compositor: Cafe FX (uncredited)
Jordan Freda ... roto artist: Cafe FX (uncredited)
Lisa Garner ... junior compositor: Cafe FX (uncredited)
Stephen George Jr. ... i/o (uncredited)
Glenn Hiramatsu ... digital artist: CafeFX (uncredited)
Daniel Lahr ... assistant visual effects editor: CafeFX (uncredited)
Leslie Lerman ... visual effects producer (uncredited)
Bruce Mann ... visual effects editor (uncredited)
Travis Moore ... rotoscope artist (uncredited)
Phillip Moses ... production operations: CafeFX (uncredited)
Ruben Rodas ... paint/roto artist: Cafe FX (uncredited)
Robert Rowles ... visual effects (uncredited)
David Santoyo ... digital i/o (uncredited)
Mai Suzuki ... digital restoration artist (uncredited)
Radley Teruel ... digital artist (uncredited)
Robert Tesdahl ... software development supervisor (uncredited)
Shuichi Yoshida ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Lu Jin Chao ... stunts
Jun Ning ... stunts (as Ning Jun)
M. Emmet Walsh ... stunt coordinator (as E. Emmet Walsh)
Hai Wang ... stunt coordinator (as Wang Hai)

Camera and Electrical Department 

Joseph J. Allen ... company grip: San Francisco (as Joe Allen) / grip: San Francisco
Hailiang Ang ... grip: second unit, Xinjiang, China
Marc Asmode ... camera assistant: flying cam, China
Dustin Ault ... second company grip: China
Herb Ault ... key grip (as Herbert Lee Ault)
Ken Bazal ... second assistant camera: "b" camera, San Francisco (as Kenny Bazal Jr.)
Hong Qun Bia ... grip: China
J. Chuck Biagio ... grip: San Francisco
Richard Bowen ... director of photography: second unit, Xinjiang, China
Phil Bray ... still photographer
Dawei Cao ... set lighting technician: second unit, Xinjiang, China
Wei Dong Cao ... lighting technician: China
Wu Tong Cao ... grip: China
Yong Jie Cao ... lighting technician: China
Zhongxue Cao ... lighting technician: China (as Cao Zhong Xue)
Kai Chen ... grip: China
Kang Jian Chen ... lighting technician
Gregory M. Childers ... grip: San Francisco (as Greg Childers)
Sze Kwan Chong ... camera operator: flying cam, China (as Chong Sze Kwan 'Quincy')
Ian Chriss ... grip: San Francisco
Tim Christie ... dolly grip: China
Yita Fan ... grip: second unit, Xinjiang, China
Dan C. Ferreira ... set lighting technician: San Francisco
Jeff Gilliam ... set lighting technician: San Francisco
Mark Gilmer ... second assistant camera: "a" camera, San Francisco
Mark Hadland ... assistant chief lighting technician: China
Cao Hangan ... lighting technician
Courtney Harrell ... film loader: San Francisco (as Courtney L. Harrell)
Don L. Henderson ... key grip: San Francisco
Simon Jayes ... camera operator: "b" camera, San Francisco
Brook Johnson ... grip: San Francisco
Deng Qing Jun ... key grip: second unit, Xinjiang, China (as Deng Jun)
Hai Liang Kang ... grip: China
Xiaotian Kang ... chief lighting technician: China (as Kang Ziao Tian)
Zak Katz ... assistant video assist operator: China (as Zechariah Katz)
Ian Kincaid ... chief lighting technician (as Ian R. Kincaid)
Kim Kono ... chief rigging technician: China (as Kim K. Kono)
Raymond Lam ... camera operator: "b" camera, China (as Lam Fai Tai)
Toby Lawrence ... grip: San Francisco
Cong Li Li ... lighting technician: China
Si Guang Li ... lighting technician: China
Xiang Li ... grip: second unit, Xinjiang, China
Yan Xia Liu ... grip: China
Yang Liu ... grip: China
Zachary Love ... set lighting technician: San Francisco (as Zach Love)
Wai Qin Mao ... grip: China
Lee Mariano ... second assistant camera: "a" camera, China (as Lee Jake Mariano)
Brad Martinez ... grip: San Francisco
Brett Matthews ... first assistant camera: "b" camera, China
Jim McConkey ... Steadicam operator / camera operator
Rowena Mollica ... film loader: China
Spencer Mulcahy ... set lighting technician: San Francisco
Mark Nakahara ... set lighting technician: San Francisco
Man-Yin Ngai ... first assistant camera: second unit, Xinjiang, China (as Man Yin Ngai)
Fiona Qi ... grip (as Qi Zin 'Fiona')
Yue Qi ... grip: second unit, Xinjiang, China
Sanlang ... grip: China
Chris Shellenberger ... set lighting technician: San Francisco
Xue Wen Si ... grip: China
Don Steinberg ... first assistant camera: "b" camera, San Francisco
Bing Rui Sun ... lighting technician: China
Chenyang Sun ... lighting technician: China (as Sun Chen Yang)
Gen Shang Sun ... lighting technician: China
Hong Yang Sun ... grip: China
Jun Yang Sun ... grip: China
Michael Taylor ... video assist operator: China
Skyler Tegland ... rigging key grip: China
John Trunk ... video assist operator: San Francisco
Zoran Veselic ... first assistant camera
Matthew Wakai ... video assist operator: second unit, Xinjiang, China
Jun Xi Wang ... assistant chief lighting technician: China (as Wang Jun Xi)
Lesley Watson ... second assistant camera: "b" camera, China
Yong Bo Wu ... second assistant camera: second uniut, Xinjiang, China
Hong Bin Xin ... grip: China
Quan Zhang ... grip: China
Tao Zhang ... lighting technician: China
Yanlin Zhu ... set lighting technician: second unit, Xinjiang, China
Paul Armbruster ... grip (uncredited)
Michael Ryan Burns ... grip: san francisco (uncredited)
Kai Chen ... crane grip (uncredited)
Chris Cotterman ... grip (uncredited)
Dhamarata Dhiensuwana ... key rigging grip: China (uncredited)
Jonathan Hall ... additional photographer (uncredited)
Jeroen Hendriks ... camera technician (uncredited)
Roberto Schaefer ... camera operator: "b" camera (uncredited)

Casting Department 

Abliz Abdirixit ... background casting: Xinjiang, China
Xireli Abudurexiti ... background casting: Xinjiang, China
Maridel Aisam ... background casting: Xinjiang, China
Muhamd Ali ... background casting: Xinjiang, China
Niyat Ullah Baig ... background casting: Xinjiang, China
Dan Rui 'Zoe' Fang ... background casting: China
Leslee Feldman ... casting executive
Mustafa Haidari ... casting associate: Afghanistan
Timor Hakimyar ... casting support: Kabul, Afghanistan, Foundation for Culture and Civil Society
Nina Henninger ... casting: San Francisco
Kirsty Kinnear ... casting associate: Afghanistan
Sarah Kliban ... casting associate
Dali Miatuxia ... background casting: Xinjiang, China
Eriko Miyagawa ... casting: China
Lan Mo ... background casting: Beijing, China (as Mo Lan)
Akemusulitan Sulaimanxia ... background casting: Xinjiang, China
Zoe Thompson ... casting assistant: China
Mischa van der Klei ... casting assistant
Yukesaike Xijaet ... background casting: Xinjiang, China
Jeanne Boisineau ... search casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Lu Bai ... key costumer: China
Sawut Chawar ... wardrobe assistant: Xinjiang, China
Caroline Eselin ... wardrobe supervisor: second unit, Xinjiang, China
Lisa R. Frucht ... assistant costume designer (as Lisa Frucht)
Lili Gai ... wardrobe assistant: Xinjiang, China
Kathleen Giordano ... set costumer: San Francisco
Juan Guan ... wardrobe assistant: Beijing, China
Lei Guo ... wardrobe supervisor: China
Abdullah Hapiz ... wardrobe supervisor: Xinjiang, China
Fengmei Jiang ... wardrobe assistant: Xinjiang, China
Anna Munro ... costume ager/dyer: China / textile artist
Hilary Niederer ... key costumer: China
Xu Dong Qi ... wardrobe assistant: Beijing, China
Jin Fang Qiao ... wardrobe coordinator: China
Deirdre Scully ... set costumer: San Francisco
Lin Wei Song ... wardrobe assistant: Beijing, China
Jack Tung ... costumer
Valerie White ... set costumer: San Francisco
Susan J. Wright ... costume supervisor
Yin Hao Wu ... wardrobe assistant: Beijing, China
Meng Xie ... assistant costume designer: China (as Xie Meng 'Meg')
Dan Yang ... wardrobe assistant: Beijing, China
Fangzheng Yang ... wardrobe assistant: Xinjiang, China
Julie Yrjanson ... costume construction supervisor: China

Editorial Department 

Nabila Aslai ... editorial translator
Mike Brosius ... digital intermediate project manager: Laser Pacific Media
Michael Castillo ... digital subtitles compositor: Laser Pacific Media
Jeff Charles ... digital data manager: Laser Pacific Media
Valance Eisleben ... digital data conformist: Laser Pacific Media
Nancy Fuller ... digital intermediate project manager: Laser Pacific Media
Robin Gonsalves ... second assistant editor
Bruce Goodman ... colorist
Paul Grenville ... digital data conformist: Laser Pacific Media
Leilani Gushiken ... post-production coordinator
Doug Jaqua ... color scientist: Laser Pacific Media
Vincent Lavares ... digital data manager: Laser Pacific Media (as Vince Lavares)
Harry Muller ... color timer
Alex Olivares ... first assistant editor
Carrie Oliver ... digital data conformist: Laser Pacific Media
Jake Rice ... digital intermediate project manager: Laser Pacific Media
Mike Sowa ... digital intermediate color timer: Laser Pacific Media
Chad Sustin ... post-production coordinator
Stacy Underhill ... digital data conformist: Laser Pacific Media
Linda Williams ... digital intermediate editorial: Laser Pacific Media
Robert Grigsby Wilson ... post-production assistant (as Rob Wilson)

Location Management 

Ablimit ... location assistant: second unit, Xinjiang, China
Ernest Belding ... location manager: San Francisco
Douglas Dresser ... supervising location manager
Yingchun Fang ... location manager: Beijing, China (as Fang Yinchun)
Felix Gehm ... assistant location manager: San Francisco
Peter Moody ... assistant location manager: San Francisco
Rong Peng ... location manager: Beijing, China
Matthew Riutta ... assistant location manager: San Francisco
Matthew Wersinger ... assistant location manager: second unit, Xinjiang, China
Kamil Zunun ... assistant location manager: Xinjiang, China

Music Department 

Alex Acuna ... musician: hand percussion
Diego Balduque ... assistant music engineer
Chris Bleth ... musician: english horn and dudek
David Cerrejón ... additional music arranger
Javier Crespo ... musician: nylon guitar
José Luis Crespo ... score recording & mixing (as José Luis Crespo Duenas)
Ángel Crespo ... musician: snare drum (as Angel Crespo)
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Sussan Deyhim ... musician: female vocalist
Majid Javadi ... musician: male vocalist, ney
Jorge Magaz ... additional music arranger / music assistant
Ara Malikian ... musician: solo violin
Julia Malkova ... musician: solo viola
Víctor Merlo ... musician: bass
Mike Nowak ... conductor (as Michael Nowak)
John Parsons ... musician: electric and acoustic guitar
Javier Paxariño ... musician: bansuri, ney, turkish clarinet
Heitor Pereira ... musician: guitar
Bryan Pezzone ... musician: piano
Dimitri Psonis ... musician: santur, oud, lyre of crete, rubab
Raúl Quilez ... assistant music engineer (as Raul Quilez)
Satnam Ramgotra ... musician: tabla
Jay B. Richardson ... music editor
Geri Rotella ... musician: alto flute
Peter Rotter ... music contractor
Rubén Suárez ... assistant music engineer (as Ruben Suarez)
James Thatcher ... musician: french horn
Martin Tillman ... soloist: cello
Joann Turovsky ... musician: harp
José Villalobos ... additional music arranger / music assistant
Greg Vines ... score mixing assistant
Sami Yusuf ... musician: soundtrack
Julie Butchko ... music clearance (uncredited)
José Villalobos ... additional orchestrator (uncredited)
Vincent A. Villanueva ... music clearance (uncredited)
Booker White ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Abdukadir ... driver: Xinjiang, China
A. Arkin ... driver: Xinjiang, China
E. Arkin ... driver: Xinjiang, China
Robert Barbosa ... driver: San Francisco (as Bob Barbosa)
John Bradley ... driver: San Francisco
Willie Brock ... driver: san Francisco
John Bromstead ... driver: San Francisco (as John Bromstead Jr.)
Xing Jiang Chen ... driver: Xinjiang, China
Lonnie Craig ... driver
Chris Deguzman ... driver: San Francisco
Xiao Hong Di ... mechanic: China
Tony Dingman ... driver: San Francisco
Henry Dray ... transportation coordinator
Don Feeney ... transportation captain: San Francisco
Zheng Qi Feng ... driver: Beijing, China
Scotty Goudreau ... driver
Yun Feng Guo ... driver: Beijing, China
David Harris ... transportation coordinator: second unit, Xinjiang, China
Albimit Kader ... driver: Xinjiang, China
Yong Qi Li ... driver: Xinjiang, China
Zhi Qiang Lin ... driver: Beijing, China
John R. Lopez ... driver
Yu Lu ... transportation captain: Beijing, China
Jian Min Ma ... driver: Xinjiang, China
Jian Tao Ma ... driver: Beijing, China
Mijit Mahmut ... driver: Xinjiang, China
Tony Pontecorvo ... driver: San Francisco
Derek Raser ... transportation coordinator
Tommy Rizzo ... driver: San Francisco
Frank Rocha ... transportation co-captain: San Francisco (as Franklin J. Rocha)
Franklin J. Rocha ... transportation co-captain: San Francisco
William J. Rogers ... driver: San Francisco
Hai Qiang Tian ... driver: Beijing, China
Abdusattar Turde ... driver: Xinjiang, China
Tursun ... driver: Xinjiang, China
Bin Wang ... driver: Beijing, China
Hui Wang ... driver: Xinjiang, China
Robert A. Wood ... production van driver: basecamp
Xian Zhong Wu ... driver: Beijing, China
Zhen Yuan Wu ... transportation captain: Xinjiang, China
Zhong Zhi Yang ... driver: Xinjiang, China
Guang Sheng You ... driver: Xinjiang, China
Lei Zhang ... driver: Beijing, China
Lian Yi Zhang ... driver: Beijing, China
Sheng Xi Zhang ... driver: Xinjiang, China
Sheng Xiang Zhao ... driver: Xinjiang, China
Young Zhong Zhi ... driver

Other crew 

Xirlaji Alijan ... kite assistant: second unit, Xinjiang, China
Amwer ... production assistant: China
Sophia Barry ... production support: Afghanistan
Adam Bayless ... office assistant: Los Angeles
Christopher Bennett ... assistant production coordinator: San Francisco
Basir Beria ... kite master: China
Kristine Bochum ... second assistant accountant: China
Kerry Boe ... tutor: China
Xiaokui Cai ... assistant: Mr. Jianxin, China
Xu Chen ... production assistant: Beijing, China
Yi Song 'Scarlet' Chen ... travel coordinator: China
Shauna Cho ... assistant accountant: China
Dilinuoer ... assistant accountant: China
Natascha Dimitrijevic ... production assistant: San Francisco
Sharlene Duale ... assistant production coordinator: San Francisco (as Sharlene F. Duale)
Mikey Eberle ... production assistant: China
Jan Eiham ... production assistant: China
Mohammed Eiham ... production office translator: Kashgar
Ekhbar ... production assistant: second unit, Xinjiang, China
Massoumeh Emami ... script supervisor
Troy Evans ... medic: China
Masoud Farand ... language teacher: Dari, China
Wong Fei ... production associate: second unit, Xinjiang, China
Aaron C. Fitzgerald ... production assistant: San Francisco
Jamie L. Gaines ... production assistant: San Francisco
Rachael Lin Gallaghan ... production coordinator: San Francisco
Retha Geldenhuys ... assistant accountant: China
Chuan Yong Gou ... production assistant: Beijing, China
Shahrukh Gran ... researcher: China
Antonio Graña ... production assistant: San Francisco (as Antonio G. Graña)
Tian He Guo ... caterer: Chinese, China
Mustafa Haidari ... Afghan dialect coach
Cindy Hamilton ... craft service: western, China
David Hickey ... payroll accountant: San Francisco
Ilham Hosseini ... interpreter: Afghan cast
Bonnie Hudson ... studio teacher: San Francisco
'Rebecca' Qin Jiang ... script supervisor: second unit, Xinjiang, China (as Rebecca Jiang)
Karsym Jiang ... production assistant: Xinjiang, China
Jilijiang ... production assistant: China
Kyle GuYue Johnson ... production assistant: China (as Kyle Johnson)
Tish Johnson ... production accountant
Jennifer Jourdan ... production assistant: San Francisco
Mohammad Aman Joya ... tutor: China
Damiana Kamishin ... production coordinator
Maijino Kasimu ... production assistant: China
Kayum ... production assistant: Xinjiang, China (as Kaiyum)
Muriel Kintzinger ... press attache: France
S. Dylan Kirkland ... production liaison
Richard Klein ... political consultant: McLarty Media
Min Kong ... production assistant: Beijing, China
Jeff Kramer ... production assistant: San Francisco / set production assistant: San Francisco
Jillian Kugler ... assistant: Mr. Forster
Matt Lake ... production assistant: San Francisco
Xiao Wang Li ... production assistant: Beijing, China
Dian Jun Liu ... production assistant: China
Yongtao Liu ... production assistant: China (as Liu Yong Tao)
Dionne Lotivio ... assistant production coordinator: San Francisco
Lu Lu ... production assistant: Beijing, China
Qing Long Lu ... production assistant: China
Roman Luo ... production assistant: China
Shan 'Kate' Luo ... production secretary: China
Abudu Lusuli ... production assistant: second unit, Xinjiang, China
Xin Lin Ma ... production assistant: China
Mariam Mahmoud ... script translator: Afghanistan
Abdukader Mamat ... translator: camera department, China
Meg Mathisen ... publicity manager
Sudeep Mathur ... production assistant: second unit, Xinjiang, China
Lauren McClard ... assistant: Ms. Yeldham
Patrick McDonald ... production assistant: China
Carla Mete ... assistant italian dubbing director
Marco Mete ... italian dubbing director/italian dialogue
Mijiti ... animal handler
Miradel ... production assistant: Xinjiang, China
Jahid Mohseni ... logistical and travel support: Afghanistan, Tolo Television
Saad Mohseni ... logistical and travel support: Afghanistan, Tolo Television
Zaid Mophseni ... logistical and travel support: Afghanistan, Tolo Television (as Zaid Mohseni)
Andy Mora ... production assistant: China
Chantal Nong ... assistant: Mr. Horberg
Blaise Noto ... unit publicist (as Blaise J. Noto)
Omar Otkur ... assistant production coordinator: Xinjiang, China
Sabrina Pourchasse ... production coordinator: second unit, Xinjiang, China
Emmanuel Prévinaire ... pilot: flying cam, China (as Emmanuel Prewvinaire)
Fiona Zi Ying Qi ... translator: grip, China (as Qi Zi Yin 'Fiona')
Yama Rahimi ... researcher
Moshref Javid Rameen ... researcher: China
Sandy Reed ... craft service: San Francisco
Abudu Reyimu ... production assistant: second unit, Xinjiang, China
Sekander Saleh ... production coordinator: Afghanistan
Donna Sammander ... researcher: China
Jim Serchak ... production assistant: San Francisco
Laura Sevier ... rights and clearances
Amir Shamil ... production coordinator: Afghanistan
Wen Bin Sheng ... production assistant: Beijing, China
Adele Sparks ... archival researcher
Dongming Sui ... production assistant: China
Riyoko Tanaka ... assistant: Mr. Parkes
Iqbal Theba ... additional loop group voice
Tudaji ... production assistant: Xinjiang, China
Kasem Tursun ... production assistant: China
Xu Juan 'Jo' Wan ... assistant accountant: China
Xiang Wang ... production assistant: China
Jeffrey Weil ... production assistant: China (as Jeff Weil)
Abudu Weili ... production assistant: second unit, Xinjiang, China
Ryan Whan ... first assistant accountant: San Francisco
Laura Wilcox ... first assistant accountant: China (as Laura Willcox)
Ramsay Williams ... production assistant / production assistant: San Francisco
Wen Ping Xiong ... assistant accountant: China
Salah Yaftali ... language teacher: Dari, China
Ricky Yama ... production assistant: Beijing, China
Hai Bing Yang ... production assistant: China
Lu Ye ... production assistant: Beijing, China
Xiao Ming Yu ... armorer
Xiu Jin 'Candy' Zhang ... assistant accountant: China
Xiao 'Michelle' Zhen ... cashier: China
Yuan Zhou ... production secretary: China
Ami Zins ... film commissioner
Deirdre Ashby ... stand-in (uncredited)
Cassandra Barbour ... rights and clearances (uncredited)
Jaclyn Chessen ... production assistant (uncredited)
Fahim Fazli ... adr voice (uncredited)
John Kiriakou ... security consultant (uncredited)
Katherine Kohler ... post-production accountant (uncredited)
Jeffrey E. Kramer ... set production assistant: San Francisco (uncredited)
Mike Lane ... client services (uncredited)
Rick Mischke ... stand-in (uncredited)
Valerie Morris ... clearances assistant (uncredited)
Hekmat Sadat ... dialect/language coach (uncredited) / script translator (uncredited)
Maggie Tang ... production coordinator (uncredited)
Tim Bob Thunderhorse ... technical advisor: military (uncredited)
Virginia Travers ... stand-in (uncredited)
Daniel Villagomez ... legal administrator (uncredited)

Thanks 

Siddiq Barmak ... thanks
Suzanne Bauman ... thanks
Adrian Belic ... thanks
Jim Burroughs ... thanks
Renée Chabria ... thanks
Nazi Etemadi ... thanks
Dana Kohler ... thanks
Ahmed Latif ... thanks (as Ahmad Latif)
Mohsen Makhmalbaf ... thanks
Bahaudin Mujtaba ... thanks
Lorraine Sakata ... thanks (as Professor Lorraine Sakata)
Hans Zimmer ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page