IMDb > Transformers (2007)
Transformers
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Transformers (2007) More at IMDbPro »

Photos (See all 118 | slideshow) Videos (see all 24)
Transformers -- Transformers Trailer
Transformers -- Clip: Optimus Prime
Transformers -- Behind the scenes: Shia almost gets crushed
Transformers -- Interview: Jon Voigt "On what attracted him to the role"
Transformers -- An ancient struggle re-erupts on Earth between two extraterrestrial clans, the heroic Autobots and the evil Decepticons, with a clue to the ultimate power held by a young teenager.

Overview

User Rating:
7.2/10   436,773 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 37% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Roberto Orci (screenplay) &
Alex Kurtzman (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Transformers on IMDbPro.
Release Date:
3 July 2007 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Their war. Our world. See more »
Plot:
An ancient struggle between two Cybertronian races, the heroic Autobots and the evil Decepticons, comes to Earth, with a clue to the ultimate power held by a teenager. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for 3 Oscars. Another 15 wins & 35 nominations See more »
NewsDesk:
(11792 articles)
Mark Wahlberg Is Committed To Transformers 5
 (From ComicBookMovie. 18 December 2014, 11:05 AM, PST)

Guys, It's Chris Pratt With A Raptor!
 (From LatinoReview. 18 December 2014, 8:22 AM, PST)

Carell & Verbinski Respond To Their Film Becoming A #SonyHack Casualty
 (From LatinoReview. 18 December 2014, 8:11 AM, PST)

User Reviews:
"You shoot, I'll drive!" See more (1760 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Shia LaBeouf ... Sam Witwicky

Megan Fox ... Mikaela Banes

Josh Duhamel ... Captain William Lennox

Tyrese Gibson ... USAF Tech Sergeant Epps

Rachael Taylor ... Maggie Madsen

Anthony Anderson ... Glen Whitmann

Jon Voight ... Defense Secretary John Keller

John Turturro ... Agent Simmons

Michael O'Neill ... Tom Banacheck

Kevin Dunn ... Ron Witwicky

Julie White ... Judy Witwicky

Amaury Nolasco ... ACWO Jorge "Fig" Figueroa

Zack Ward ... First Sergeant Donnelly
Luis Echagarruga ... Ranger Team

Travis Van Winkle ... Trent DeMarco

Patrick Mulderrig ... Ranger Team
Brian Shehan ... Ranger Team

Michael Trisler ... Ranger Team
Ashkan Kashanchi ... Mahfouz

Rizwan Manji ... Akram

William Morgan Sheppard ... Captain Witwicky (as W. Morgan Sheppard)

C.J. Thomason ... Sailor

Bernie Mac ... Bobby Bolivia

Carlos Moreno Jr. ... Manny

Johnny Sanchez ... Clown

John Robinson ... Miles

Peter Jacobson ... Mr. Hosney

Glenn Morshower ... Colonel Sharp (as Glen Morshower)

Frederic Doss ... SOCCENT Op-Centre Tech (as Lt. Frederic Doss)

Charlie Bodin ... SOCCENT Op-Centre Tech

Joshua Feinman ... USAF Staff Sergeant (as Josh Feinman)

Chris Ellis ... Admiral Brigham

Steven Ford ... Four Star General

Michael Shamus Wiles ... Two Star General

Craig Barnett ... Air Force Major General

Brian Prescott ... Keller Aide

Scott Peat ... Pentagon Watch Commander

Colleen Porch ... Enlisted Aide

Brian Stepanek ... Sector Seven Agent

James C. Burns ... Secret Service Agent

Jamie McBride ... FBI Agent

Wiley M. Pickett ... FBI Agent (as Wiley Pickett)

Andy Milder ... R&D Team Leader

Brian Reece ... Moustache Man

Samantha Smith ... Sarah Lennox

Ravi Patel ... Telephone Operator

Rick Gomez ... Sheriff
Andy Domingues ... Deputy

Mike Fisher ... Football Coach

Colin Fickes ... Analyst

Tom Lenk ... Analyst

Jamison Yang ... Analyst
Esther Scott ... Glen's Grandmother

Madison Mason ... CNN Reporter
Jeremy Jojola ... News Reporter
Jessica Kartalija ... News Reporter
Andrew Altonji ... Cafe Kid

Andrew Caldwell ... Cafe Kid

J.P. Manoux ... Witness

Pete Gardner ... Dad
Sophie Bobal ... Little Girl

Laurel Garner ... Mom in Car
Chip Hormess ... Boy in Car
Ray Toth ... Pilot
Michael Adams ... AWACS Controller
Ron Henry ... AWACS Controller
Michael McNabb ... AWACS Controller

Jason White ... AWACS Controller (as Jason T. White)
Adam Ratajczak ... Control Tower Tech
Maja Kljun ... Socialite (as Maya Klayn)

Michelle Pierce ... Socialite

Odette Annable ... Socialite (as Odette Yustman)

Bob Stephenson ... Xbox Guy
Mason Rock Bay ... Himself (as Mason the Mastiff)

Peter Cullen ... Optimus Prime (voice)

Mark Ryan ... Bumblebee (voice)

Darius McCrary ... Jazz (voice)

Robert Foxworth ... Ratchet (voice)

Jess Harnell ... Ironhide / Barricade (voice)

Hugo Weaving ... Megatron (voice)
Jimmie Wood ... Bonecrusher (voice) (as Jim Wood)

Reno Wilson ... Frenzy (voice)

Charles Adler ... Starscream (voice) (as Charlie Adler)
rest of cast listed alphabetically:
Mike Allen ... Man on Corner (uncredited)
Kenny Bates ... Agent at Hoover Dam (uncredited)

Michael Bay ... Guy Flicked by Megatron (uncredited)

Mark Bedell ... Strike Team Soldier (uncredited)

James Blackburn ... Pedrestrian (uncredited)

Paul Michael Bloodgood ... Arctic Explorer (uncredited)

Ian Bryce ... Agent at Hoover Dam (uncredited)

Matt Cannon ... Reporter (uncredited)

Kevin Carvell ... USAF Captain (uncredited)
Chester the Chihuahua ... Mojo (uncredited)

Cade Courtley ... Sector 7 Commando (uncredited)

Mary Decaro ... Various (uncredited)
Holly Dunlap ... Pedestrian (uncredited)

Tom Everett ... National Deputy Directory of Operations (uncredited)
Dan Ferris ... Pilot (uncredited)

Michael J. Fisher ... Football Coach (uncredited)

Sean Hampton ... USMC Private (uncredited)

Colton Haynes ... Cafe Kid (uncredited)

James A. Howard ... British Diplomat (uncredited)

Nicole Randall Johnson ... ASI Security Woman (uncredited)

Aaron Michael Lacey ... SWAT Cop (uncredited)

Joel Lambert ... Sector 7 Commando (uncredited)

Shawn Lecrone ... Soldier (uncredited)

Omar Benson Miller ... Glen's Cousin (uncredited)
Seth Miller ... SWAT Team Member (uncredited)
Ron Mitchell ... Car Lot Security Guard (uncredited)
Stuart G Murphy ... SWAT Team (uncredited)
Matt Noble ... Bald Ranger Team Member (uncredited)
Ian Novotny ... Think Tank (uncredited)
James R. Petix ... Extra (uncredited)

Geoffrey M. Reeves ... Secret Service Agent (uncredited)

Jason Rogers ... Sector 7 Agent (uncredited)

Kyle Saylors ... NY Pedestrian (uncredited)
Tavia Schwartz ... Pedestrian (uncredited)

Sean Smith ... Scientist (uncredited)

Ronnie Sperling ... Lead Scientist (uncredited)
Arne Starr ... Mission City Runner (uncredited)

James D. Weston II ... Pentagon Ops Officer (uncredited)

Directed by
Michael Bay 
 
Writing credits
(WGA)
Roberto Orci (screenplay) &
Alex Kurtzman (screenplay)

John Rogers (story) and
Roberto Orci (story) &
Alex Kurtzman (story)

Produced by
Kenny Bates .... co-producer (as Ken Bates)
Michael Bay .... executive producer
Ian Bryce .... producer
Allegra Clegg .... co-producer
Matthew Cohan .... associate producer
Tom DeSanto .... producer
Lorenzo di Bonaventura .... producer
Brian Goldner .... executive producer
Michelle McGonagle .... associate producer
Don Murphy .... producer
Lorne Orleans .... IMAX version
Steven Spielberg .... executive producer
George Strayton .... transmedia producer
Mark Vahradian .... executive producer
 
Original Music by
Steve Jablonsky (music by)
 
Cinematography by
Mitchell Amundsen (director of photography)
 
Film Editing by
Tom Muldoon (edited by) (as Thomas A. Muldoon)
Paul Rubell (edited by)
Glen Scantlebury (edited by)
 
Casting by
Janet Hirshenson 
Jane Jenkins 
Michelle Lewitt 
 
Production Design by
Jeff Mann 
 
Art Direction by
François Audouy 
Beat Frutiger 
Sean Haworth 
Geoff Hubbard (supervising art director)
Kevin Kavanaugh 
 
Set Decoration by
Rosemary Brandenburg 
Larry Dias 
 
Costume Design by
Deborah Lynn Scott  (as Deborah L. Scott)
 
Makeup Department
Robin Beauchesne .... key makeup artist
Howard Berger .... special makeup effects show supervisor
Sara Bozik .... additional makeup artist
Greg Funk .... key makeup artist (as Gregory C. Funk)
Kathrine Gordon .... department head hair stylist
Edouard F. Henriques .... makeup department head
Deborah Mills-Whitlock .... hair stylist
Greg Nicotero .... special makeup effects show supervisor
Yvette Stone .... hair stylist
Whitney Taylor .... makeup artist
Joy Zapata .... hair stylist
Sherri Bramlett .... assistant hair stylist (uncredited)
Nacoma Whobrey .... assistant makeup artist (uncredited)
 
Production Management
Stephanie Antosca .... production supervisor: Washington DC
Matthew J. Birch .... production manager
Matthew J. Birch .... production supervisor
Allegra Clegg .... unit production manager
Daren Hicks .... production supervisor
Karen E. Pearson .... production manager: Alaska (as Karen Pearson)
Nikki Taylor .... production manager
Ty Warren .... executive in charge of production
Mark Graziano .... post-production executive (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Kenny Bates .... second unit director
Eugene Davis .... second second assistant director
Cellin Gluck .... first assistant director: second unit
Adam Martin .... second second assistant director
Lynne Martin .... assistant director: additional photography
Stephen W. Moore .... additional second assistant director (as Stephen Moore)
Brian Relyea .... second assistant director (as Brian F. Relyea)
Fred Usher .... second assistant director (as Frederick A. Usher III)
Simon Warnock .... first assistant director
 
Art Department
Antonio Andraus .... set dresser
Fred Apolito .... prop shop
Mark Bankins .... lead set dresser: New Mexico
Harald Belker .... concept artist
John Berger .... set designer
Mark Bialuski .... gang boss propmaker
Kai Blomberg .... set dresser
Robert M. Bouffard .... prop fabricator
Mark Brown .... assistant property master
Mark W. Brown .... assistant property master
Shane Buckallew .... plasterer
Page Buckner .... assistant art director
Brian Bull .... gang boss
Jon J. Bush .... swing gang boss
Andrew Campbell .... graphic designer
Matt Center .... set dresser
Clete Cetrone .... construction foreman
Rick Chavez .... assistant property master
Chris Clark .... lead set dresser
James Clyne .... concept artist
David Cohen .... mold shop supervisor
Robert Consing .... storyboard artist
Emily Crupper .... set decoration buyer
Vincent D'Aquino .... greens supervisor
Brian DeNike .... set dresser: New Mexico
Val Drake .... sculptor
Dan Engle .... sculptor
Zachary Fannin .... graphic designer
Lisa Fiorito .... art department assistant
Tim Flattery .... illustrator
Michael Flowers .... key buyer: New Mexico
Joshua Foster .... set dresser
Chad S. Frey .... set designer
Monica Frommholz .... set dresser
Sara Gardner-Gail .... set decoration buyer
Neil Garland .... propmaker gangboss
Severino Gonzales .... set dresser: New Mexico
Hector M. Gonzalez .... on-set dresser
L. David Gordon .... drapery foreman
Jamie Grove .... painter
Leonard Hancock .... assistant propmaster
Michael Hebden .... sculptor
Chris Herrington .... painter
Gregory S. Hooper .... set designer
Chris Hopkins .... sculptor gang boss
Brianna Hoskins .... construction office assistant
John Hoskins .... construction coordinator
Travis Huffman .... propmaker foreman
J.D. Jacoby .... lead set dresser: New Mexico
David James .... sculptor
Dominique James .... props
Stuart John .... construction foreman
Tommy John .... painter
Robert Andrew Johnson .... digital set designer
Martha Johnston .... assistant art director (as Martha Johnson)
Kent Jones .... paint foreman
Tony Kieme .... concept illustrator
Mark Knapton .... foreman
Tyler Lafferty .... propmaker
Allan Lane .... set dresser
J.J. Lewis .... lead art department assistant
Sean Lira .... set dresser
Scott Lukowski .... concept illustrator
James MacDonald .... scenic artist
Kevin Mangan .... greens supervisor
Jeff Markwith .... set designer
Evan Martinez .... second on-set dresser: New Mexico
Victor James Martinez .... illustrator
Richard F. Mays .... set designer
Sean McCormick .... carpenter
James Miller .... lead sculptor (as Jamie Miller)
Robert Misetich .... set paint foreman
Randy Moffitt .... property maker
Randy Molique .... props
Amanda Moss Serino .... assistant set decorator
Robbie Mueller .... set dresser
Ed Natividad .... illustrator
Josiah O'Neil .... set dresser: New Mexico
Scott Owen .... set dresser
Paul Ozzimo .... concept illustrator
Missy Parker .... set decoration buyer
Chris Patterson .... on-set dresser
Cindy Peters .... art department coordinator
Andrew Petrotta .... property master
Sara Philpott .... set dresser
David C. Potter .... leadman
Ben Procter .... illustrator
Jamie Rama .... illustrator
Gabe Rivera .... set dresser: New Mexico
Gabriel Rivera .... set dresser
Josh Roth .... set dresser
Liza Rudolph .... set decoration buyer
Tommy Samona .... second lead man
Chris Samp .... set painter
Scott Schutzki .... set dresser
Theodore Sharps .... set designer
Brett V. Shirley .... swing gang
Doug Sieck .... set dresser
Hilary E. Smith .... art department assistant
Hans Soto .... greensperson
Aaron Sowd .... storyboard artist
David M. Sterner .... constructor
Mike Sudrow .... set dressing
Joy Taylor .... set dresser
Robert Van Dyke .... propmaker foreman
David Venezky .... set dresser
John N. Ward .... set dresser
Richard Blake Wester .... second lead person
Darrell L. Wight .... set designer
Robert Wilbanks .... supervising plaster foreman
Greg Wilkinson .... set dresser
Christopher L. Williamson .... set dresser
Lyndell Wolff .... carpenter
Robert Woodruff .... illustrator
Mark Woodworth II .... painter
Ben Woodworth .... painter
Chris Zimmerman .... painter
Clyde Zimmerman .... paint supervisor
Scott Zuber .... senior lead set designer
Craig Bernatzke .... propmaker gangboss (uncredited)
Bryan Buckler .... welding foreman: New Mexico (uncredited)
Ryan Church .... concept designer (uncredited)
Richard Crain .... construction foreman (uncredited)
Amanda Fernald Jones .... set decoration assistant (uncredited)
Justin Freibrun .... set dresser (uncredited)
Michael Grady .... set dresser (uncredited)
Dennis Janovitch .... propmaker (uncredited)
Andrew L. Jones .... set designer (uncredited)
Michelle Kantor .... art department assistant (uncredited)
Robert Lambert .... general construction foreman (uncredited)
Chris Larsen .... set dresser (uncredited)
Greg Papalia .... set designer (uncredited)
Carl Robarge .... molder/caster (uncredited)
Quentin Schierenberg .... gang boss (uncredited)
 
Sound Department
Erik Aadahl .... sound designer
Ulrika Akander .... adr editor
Christopher S. Aud .... sound effects editor (as Christopher Aud)
Michael Babcock .... sound effects editor
Michael Babcock .... sound re-recording mixer: temp mixes
David Beadle .... adr editor
Bill W. Benton .... additional sound mixer
Craig Berkey .... sound effects editor
Mark Binder .... sound effects recordist
Courtney Bishop .... adr recordist
Steve Bissinger .... sound editor
Beau Borders .... additional sound re-recording mixer
Brent Burge .... sound effects editor
Derek Casari .... adr engineer
Kevin Cerchiai .... boom operator
Mark Coffey .... assistant sound editor
Peter J. Devlin .... sound mixer
Luke Dunn Gielmuda .... supervising foley editor
Norman Durance .... sound editor
Coya Elliott .... foley editor
John P. Fasal .... sound effects recordist
George Flores .... additional sound
Pascal Garneau .... foley editor
Jeffrey J. Haboush .... additional sound re-recording mixer (as Jeffrey Haboush)
Warren Hendriks .... sound effects editor
P.K. Hooker .... sound effects editor
Larry Hopkins .... layback sound mixer
Mike Hopkins .... adr supervisor
Mike Hopkins .... supervising sound editor
Wayne Lemmer .... dialog editor
Howard London .... adr mixer
Michael Miller .... adr mixer
Alyson Dee Moore .... foley artist
Kevin O'Connell .... sound mixer
Rodrigo Ortiz-Parraga .... sound engineer
Ralph Osborn .... dialogue editor
Michael Piotrowski .... boom operator
John Roesch .... foley artist
Greg P. Russell .... sound re-recording mixer
Jeff Sawyer .... sound effects editor
Caglar Sengul .... additional sound design
Dan Sharp .... sound mixing technician
Robert Shoup .... sound editor
Andy Sisul .... assistant sound editor
Greg Steele .... adr mixer
Ethan Van der Ryn .... supervising sound editor
Tim West .... adr mixer
Greg Zimmerman .... adr recordist
Vikram Biswas .... post-production audio (uncredited)
Vikram Biswas .... sound technician (uncredited)
Frank Clary .... foley assistant (uncredited)
Chris Goodes .... adr recordist (uncredited)
Matt Parra .... stage assistant (uncredited)
 
Special Effects by
H. Barclay Aaris .... special effects technician
David Amborn .... special effects foreman
Ryan Amborn .... special effects technician
Sean Amborn .... special effects technician
David J. Barker .... special effects
Robert M. Bell .... special effects technician
Travis Berger .... art department: K.N.B. Effects Group
Horacio Blanco .... special effects technician (as Horacio M. Blanco)
Cynthia N. Braga .... special effects technician (as Cynthia Braga)
Chris Brewster .... motion capture model
Greg Bryant .... special effects technician
Roy K. Cancino .... special effects technician
Danny Cangemi .... special effects co-coordinator (as Dan Cangemi)
Chris Cera .... mold department: K.N.B. Effects Group
Paul Churchill .... effects artist: ILM
Kenneth C. Clark .... special effects technician (as Ken Clark)
Rich E. Cordobes .... special effects technician
Barry Crane .... mold department: K.N.B. Effects Group
Kent D'Huet .... special effects technician
Jack Davis .... special effects technician
Michael Deak .... shop supervisor: KNB EFX Group (as Mike Deak)
Jeff L. Deist .... mold department: K.N.B. Effects Group (as Jeff Deist)
Al Di Sarro .... special effects foreman (as Al Disarro)
Joe Digaetano .... pyrotechnics foreman
Alan Droeger .... special effects technician
Jeff Edwards .... mechanical department: K.N.B. Effects Group
Randy Fitzgerald .... pyrotechnician
Scott Forbes .... special effects technician
Eric Frazier .... special effects technician
Howard Frazier .... special effects technician (as Howard B. Frazier)
John Frazier .... special effects director
John Frazier .... special effects supervisor
Robert Freitas .... mold department: K.N.B. Effects Group (as Rob Freitas)
Steve Galich .... special effects foreman
Joe Giles .... mold department: K.N.B. Effects Group
Brian Goehring .... mold department: K.N.B. Effects Group
Ken Gorrell .... special effects crew
Jamie Grove .... art department: K.N.B. Effects Group
Dan Hauck .... miniatures and special effects: Kerner Optical
Bruce D. Hayes .... special effects technician
Corey Helmer .... special effects technician
Greg Hendrickson .... special effects
Dewaldt Hicks .... special effects technician
Richard L. Hill .... special effects technician (as Richard Hill)
J. Bryan Holloway .... sculptor
Thomas R. Homsher .... prop designer
Thomas R. Homsher .... prop manufacturer
Akihito Ikeda .... special effects sculptor: KNB EFX Group Inc.
Jeff Jarvis .... special effects technician
Chris Jones .... special effects technician
Jim Leonard .... mold supervisor: K.N.B. Effects Group
Louis Lindwall .... special effects technician
Tyler Matson .... special effects technician
Mike McCarty .... art department: K.N.B. Effects Group (as Michael McCarty)
Jake McKinnon .... mechanical department: K.N.B. Effects Group
Ken Mieding .... special effects technician
Martin Montoya .... special effects foreman
James Nagle .... special effects technician
Brian Namanny .... mechanical department: K.N.B. Effects Group
Ben Nichols .... special effects technician
Greg Nicotero .... animatronics supervisor/puppeteer
Casey D. Noel .... special effects technician
Jesse Noel .... special effects technician
Mark Noel .... special effects foreman (as Mark T. Noel)
Jeff Ogg .... propshop foreman
Francis Pennington .... special effects technician
Jeff Pepiot .... special effects technician (as Jeff S. Pepiot)
Carlo Perez .... special effects technician
Jason Pinsker .... mold department: K.N.B. Effects Group (as Jason Pinksker)
Edward T. Reiff Jr. .... special effects technician
Alan Rifkin .... special effects technician
James Rothrock .... special effects technician
Frank Rydberg .... mold department: K.N.B. Effects Group
Caleb Schneider .... mold department: K.N.B. Effects Group
J.D. Schwalm .... special effects
Jim Schwalm .... special effects coordinator (as Jim Schwalm)
Lino Stavole .... mold department: K.N.B. Effects Group
George Stevens .... special effects technician (as George C. Stevens)
Sandra Stewart .... special effects technician
Richard Stutsman .... special effects
Jonathan Tang .... special effects technician (as Jon Tang)
Thomas Tate .... special effects technician
Michael A. Tice .... special effects technician
Wayne Toth .... special effects shop supervisor: animatronic effects, K.N.B. Effects Group
Russell Tyrrell .... special effects technician
A.J. Venuto .... mold department: K.N.B. Effects Group
Lindsay Vivian .... special effects buyer
DungVan Vu .... mold maker
Jenny Wallace .... special effects assistant coordinator: K.N.B. EFX Group, Inc.
Kevin Wasner .... painter
Andy Weder .... propshop supervisor
Mike Wever .... special effects technician
David Wogh .... mechanical department: K.N.B. Effects Group
Bryan Wohlers .... special effects technician
John Wonser .... special effects technician
Dana Wozniak .... special effects technician (as Dana Woznick)
Mark Yuricich .... special effects technician
Gary Zink .... special effects
Darin O'Neill .... special effects technician (uncredited)
 
Visual Effects by
Mimi Abers .... digital artist: ILM
Charles Abou Aad .... lighting technical director: look development, lighting & shading
Ismail Acar .... animator: ILM
Dan Akers .... digital compositor
Brad Alexander .... pre-visualization lead
Jon Alexander .... supervising digital artist: ILM
Charles Alleneck .... animator: ILM
Jimmy Almeida .... animator: ILM
Ted Andre .... senior compositor: Digital Domain
Okan Ataman .... digital artist: ILM
Al Bailey .... digital compositor
Kenneth Bailey .... visual effects: digital models and simulations, ILM (as Ken Bailey)
Louise Baker .... previs modeler: Proof, Inc.
Michael Balog .... creature technical director: ILM
Leigh Barbier .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Geoffrey Baumann .... on-set survey and data integration: Digital Domain
Scott E. Baxter .... digital effects artist: Digital Domain
Daniel Bayona .... digital artist
Chris Bayz .... digital artist: ILM
Eric M. Beaver .... digital compositor
Kathleen Beeler .... digital artist: ILM
Judith Bell .... digital artist
Kevin Bell .... digital compositor: ILM
Jeffrey Benedict .... digital effects artist: ILM
Colin Benoit .... layout artist: ILM
Terran Benveniste .... production assistant: ILM
Scott Benza .... animation supervisor: ILM
Jason Billington .... digital compositor: ILM
Duncan Blackman .... location matchmover
Richard Bluff .... digital matte supervisor: ILM
Jeremy Bolan .... animator: ILM
Michael Bomagat .... animator: ILM
John Bozzalla .... manager of production services
Andrew Bradbury .... digital modeler: Digital Domain
Timothy Brakensiek .... creature technical director
Chantell Brown .... technical assistant
Jason Brown .... digital artist
Wendell Bruno .... assistant DMR editor (IMAX version)
Scott Brust .... digital modeler: Digital Domain
Mark Buck .... model maker: Kerner Optical
Chrysta Marie Burton .... visual effects production coordinator: ILM
Dorian Bustamante .... previsualization artist
Howard Cabalfin .... digital artist
Colin Campbell .... digital compositor
Brian Cantwell .... digital artist
Kathryn Capri .... modeler
Derrick Carlin .... animator: ILM
Damien Carr .... associate production manager: ILM
Mark Casey .... digital effects artist
Joe Ceballos .... matte painter
Charmaine Chan .... visual effects production support: ILM
Kai Chang .... digital artist: ILM
Chris Chappell .... compositor
Kathy Chasen-Hay .... visual effects producer: Asylum
Peter Chesloff .... digital artist
Terry Chostner .... supervising digital artist: ILM
Raymond Chou .... technical assistant
Ian Chriss .... visual effects grip/electrician: Kerner Optical
Ian Christie .... digital artist
Paul Churchill .... visual effects artist: ILM
Tim Coleman .... character setup
Tim Coleman .... character technical director
Chad E. Collier .... scanning and recording operator: Digital Domain
Janice Barlow Collier .... dustbuster: Digital Domain (as Janice Barlow)
Brian Connor .... digital effects artist: ILM
Michael Conte .... supervising digital artist: ILM
Jeremy Cook .... matte painter
Brenton Cottman .... digital matte artist: Digital Domain
Catherine Craig .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Rocky Curby .... pre-visualization
Sean Curran .... animator: ILM
Nick D'Abo .... model maker: Kerner Optical
Beth D'Amato .... digital paint and roto supervisor
Frank D'Iorio .... digital compositor: ILM
Etienne Daigle .... digital artist: ILM
Peter Daulton .... lead animator: ILM
Scott David .... compositor
Yoshi DeHerrera .... 3D laser scanning
David Deuber .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Sean Devereaux .... senior artist: ILM
Bryan Dewe .... model maker: Kerner Optical
Rob Dressel .... pre-visualization artist
Edgar Díaz .... roto/paint artist: Digital Domain
Russell Earl .... associate visual effects supervisor: ILM
C. Michael Easton .... lead animator: ILM
Scott Edelstein .... 3D integration artist: Digital Domain
Thomas Ehline .... model maker: Kerner Optical (as Tom Ehline)
Thomas Elder-Groebe .... visual effects coordinator
Brett Ellis .... technical director
Steve Emerson .... digital compositor
Jenn Epstein .... digital paint & rotoscope artist: Digital Domain
Leanard Estebecorena .... supervising digital artist: ILM (as Leandro Estebecorena)
Katharine Evans .... digital artist: ILM
Scott Farrar .... visual effects supervisor: ILM
Joe Farrell .... senior lead digital compositor
Conny Fauser .... digital compositor
Dan Feinstein .... digital compositor: ILM
Simon Fillat .... production & technical support: ILM
Brian Flynn .... digital effects artist
Dave Fogler .... supervising digital artist: ILM
Cameron Folds .... animator: ILM (as Cameron D. Folds)
Antonio Freire .... production accountant
Robert A.D. Frick .... digital lighting artist: Digital Domain
David Fuhrer .... digital artist: ILM
James Gaczkowski .... visual effects
Frank Gallego .... 3d integration artist: Digital Domain
Rene Garcia .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Joana Garrido .... digital matte artist
Grantland Gears .... digital compositor: ILM
Jonathan Gerber .... model lead
Jonathan Gerber .... texture lead
Brian Gernand .... miniature supervisor
Brian Gernand .... model supervisor
Evan Ghigliotty .... digital compositor
Angela Giannoni .... digital compositor
Tim Gibbons .... digital compositor
John Gibson .... technical director
Maurizio Giglioli .... character setup
Maurizio Giglioli .... technical director
Navjit Singh Gill .... technical assistant
Michael Gleason .... visual effects editor
Susan Goldsmith .... digital artist: ILM
Bridget Maria Goodman .... digital effects artist: digital models and simulations, ILM (as Bridget Goodman)
John Goodson .... model maker: ILM
David Gottlieb .... digital artist
Monty Granito .... previs animator: Proof, Inc.
Jeff Grebe .... technical director: ILM
Indira Guerrieri .... digital artist
Gerald Gutschmidt .... supervising digital artist: ILM
Jean-Denis Haas .... animator: ILM
Matthew Hackett .... animator: Asylum
Shari Hanson .... visual effects producer
Max Harris .... senior Flame artist: Asylum
Jeff Hatchel .... digital artist
Jack Haye .... digital artist: digital models and simulations, ILM
John Healy .... digital restoration
Geoff Hemphill .... animator: ILM
Todd Hemsley .... digital compositor: Asylum
Wendy Hendrickson .... digital artist: ILM
Claas Henke .... visual effects concept artist: Digital Domain
Peter Herlein .... digital artist: Digital Domain
Brad Herman .... digital artist: Digital Domain
Geoff Heron .... miniature special effects supervisor: Kerner Optical
Matt Heron .... miniature special effects: Kerner Optical
Philip Heron .... miniature special effects: Kerner Optical (as Phil Heron)
Brent Heyning .... model maker
Kela Hicks .... digital artist: ILM (as Kela Cabrales)
Shawn Hillier .... digital artist: ILM
David Hisanaga .... supervising digital artist: ILM
Elizabeth Hitt .... senior digital coordinator
David Hodgins .... computer graphics supervisor: Digital Domain
Robert Hoffmeister .... sequence supervisor
Allen Holbrook .... animator
Bruce Holcomb .... digital artist
Christopher Holsey .... scan record supervisor
zain homer .... digital artist: ILM
Jae Cheol Hong .... creature technical director: ILM
Eloisa Honrada .... roto artist: ILM
Michael Honrada .... digital effects artist
Holly Gregory Horter .... digital artist
Norris Houk .... visual effects
Peggy Hrastar .... model maker: Kerner Optical
Melissa Huerta .... digital artist: Digital Domain
Steven Hur .... technical assistant
Atsushi Ikarashi .... digital effects artist
Erich Ippen .... supervising digital artist: ILM
Jason Iversen .... effects animation lead
Tim Jacobsen .... visual effects producer
Alex Jaeger .... visual effects art director: ILM
Cyrus Jam .... digital artist: ILM
David P.I. James .... visual effects producer: Digital Domain (as David James)
Mike Jamieson .... digital artist: ILM (as Michael Jamieson)
Danny Janevski .... digital artist (as Danny Janveski)
Sarahjane Javelo .... digital paint/rotoscope artist: Digital Domain
Mattias Jervill .... character setup artist: Digital Domain
Thitipong Pao Jitmakusol .... digital modeler: Digital Domain
Mike Jobe .... model maker: Kerner Optical
Joshua H. Johnson .... digital paint/roto supervisor: Digital Domain
Keith Johnson .... digital artist: ILM
Edward Jones .... technical support: ILM
Ryan Jones .... digital artist
Scott Jones .... character technical director: ILM
Paul Jordan .... lead character setup artist: Digital Domain
Paul Kavanagh .... lead animator: ILM
Pete Kelly .... animator: ILM (as Peter Kelly)
Shawn Kelly .... lead animator: ILM
Joe Ken .... supervising compositor: Asylum
Richard Kidd .... visual effects supervisor
Paul Kirwan .... compositing supervisor: Digital Domain
Drew Klausner .... digital artist
Lawrence Klein .... visual effects editor: Digital Domain
Hilmar Koch .... supervising technical director: ILM
Makoto Koyama .... animator: ILM
Ondrej Kubicek .... digital artist: ILM
Andrew Kunz .... research & development: ILM
Donna Lanasa .... digital artist: ILM
Donna Lanasa .... technical director: ILM
Errol Lanier .... digital artist
Gary Laurie .... matchmove technical director: Asylum
Laurent Lavigne .... pre-visualization
Kerry Lee .... digital artist: ILM
Melissa Lin .... digital artist: ILM
Noll Linsangan .... digital compositor: ILM
Kimberly Nelson LoCascio .... visual effects executive (as Kimberly K. Nelson)
Jo Lockman .... dustbuster
Jo Lockman .... scanning and recording operator: Digital Domain
Luke Longin .... layout artist
Michael Lori .... lead 3D tracker
Mark Alan Loso .... compositor
Doug Luberts .... production technology specialist: ILM
Michael Lynch .... model maker: Kerner Optical
Ross MacKenzie .... lead 3D integration artist: Digital Domain
Andrea Maiolo .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Greg Maloney .... digital artist: ILM
Michael Maloney .... digital compositor
Dev Mannemela .... technical director: ILM
Mark Marcin .... production & technical support: ILM
Tia L. Marshall .... digital artist: ILM (as Tia Marshall)
Dennis A. Martin .... digital artist: ILM (as Dennis Martin)
Ryan Martin .... technical assistant: ILM
Tom Martinek .... sequence supervisor: ILM
Marcel Martinez .... digital compositor
Wolfgang Maschin .... digital compositor
Shoichi Matsubara .... digital lighting artist: Digital Domain
Pierre Maurer .... model maker: Kerner Optical
Kevin May .... digital compositor: Asylum
Scott May .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Leigh McCarthy .... visual effects production assistant: ILM
Will McCoy .... digital compositor: ILM
Nathan McGuinness .... senior visual effects supervisor: Asylum
Glen McIntosh .... lead animator: ILM
Tony Meister .... designer
Daniel Mejia .... digital artist
Michael Melchiorre .... digital compositor
Tory Mercer .... digital compositor
Gavin Miljkovich .... visual effects artist
Marty Luigi Miramontez .... software engineer
Christopher Mitchell .... animator: ILM
Carlos Monzon .... digital compositor
Christopher Moore .... flame artist: Asylum (as Chris Moore)
Douglas L. Moore .... digital artist: digital models and simulations, ILM (as Douglas Moore)
Erik Morgansen .... animator: ILM
Lauren Morimoto .... digital paint and rotoscope artist
Marc Morissette .... lead digital compositor: Digital Domain
Andrew Morley .... digital artist supervisor: Lucasfilm Animation Singapore
David Manos Morris .... digital effects artist
Katie Morris .... digital paint and roto artist
Brad Moylan .... digital artist: ILM
Steve Muangman .... digital compositor: Asylum
Myles Murphy .... digital artist: ILM
Elona Musha .... technical assistant: ILM
Timothy Naylor .... supervising digital artist: ILM (as Tim Naylor)
Mark Nettleton .... digital artist: ILM
David Neuberger .... visual effects artist
Thai-My Nguyen .... animator: ILM (as Thai Nguyen)
Ben Nichols .... miniature special effects: Kerner Optical
Peter Nicolai .... visual effects production manager: ILM
Ken Nielsen .... digital artist: ILM
Ben O'Brien .... digital artist: ILM
Rick O'Connor .... lead animator: ILM
Kaori Ogino .... creature technical director
Carina Ohlund .... digital artist: ILM
Carina Ohlund .... lighting and compositing: ILM
John Paul Olmstead .... research & development engineer
Joshua Ong .... digital artist: ILM
Brian Paik .... creature technical director: ILM
Josh Paller .... technical assistant
Jaime Palmer .... stereoscopic compositor
Paul George Palop .... lighting technical director: Digital Domain
Erik Pampel .... technical support: ILM
Thaddeus Parkinson .... digital artist: ILM
Nikita Patel .... technical assistant
Dan Patterson .... digital character artist: Digital Domain
Russell Paul .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Miles Perkins .... senior staff: ILM
Eric Petey .... character animator
Jakub Pistecky .... animator: ILM
Zoltan Pogonyi .... digital artist
Jason Porter .... digital compositor
Bruce Powell .... digital artist
Mark Powers .... animator: ILM
Phillip Prahl .... technical director
Abhik Pramanik .... research and development
David Prescott .... visual effects supervisor: Digital Domain
Raphael Protti .... texture artist
Francis Puthanangadi .... digital compositor: Digital Domain
Youngil Pyo .... digital effects animator: Digital Domain
Kevin Quaid .... animator: ILM
Edward Quintero .... digital matte artist
Nordin Rahhali .... senior technical director: Digital Domain
Clint G. Reagan .... previsualization artist/animator
Thomas Reppen .... digital effects animator: Digital Domain
Spencer Reynolds .... motion capture operator
Megan Rible .... technical assistant: ILM
Michael Rich .... digital effects artist: ILM
Grover Richardson .... digital artist: ILM
Anthony Rispoli .... digital artist: ILM
Dennis Rogers .... first assistant cameraman: ILM
Ryan Romans .... visual effects artist
Randall J. Rosa .... previsualization animator
Barry Safley .... digital compositor
Mike Sanders .... digital supervisor
Kosta Saric .... visual effects editor: Asylum Visual Effects
Steve Sauers .... creature technical director
Christopher Savides .... color grader
Gunther Schatz .... digital effects artist
Frederic Schmidt .... digital artist
Diana Sear .... lighting lead: Digital Domain
Jason Selfe .... senior composito (lead compositor)
Stan Seo .... digital modeler: Digital Domain
Anthony Shafer .... lead digital artist
Som Shankar .... lead 3D integration artist: Digital Domain
David Shirk .... animator: ILM
Sarah Shores .... miniature special effects: Kerner Optical
Jarom Sidwell .... visual effects production assistant: Digital Domain (as Jarom S. Sidwell)
John Sigurdson .... technical director
Aaron Singer .... digital compositor
Raena Singh .... digital artist: Catalyst Media
Daniel Slavin .... digital matte artist: ILM (as Dan Slavin)
Jason Smith .... creature supervisor
Kim Smith .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Marc Smith .... 3D laser scanning
Scott Smith .... digital artist
Dorothy Snook .... digital artist
Drew Solodzuk .... DMR editor (IMAX version)
Dereck Sonnenburg .... digital compositor
Stefan Sonnenfeld .... digital intermediate colorist
Nicholas Sorenson .... digital compositor
Richard Spah Jr. .... miniature special effects: Kerner Optical
Hilary Sperling .... Inferno artist: Asylum
Frank Spiziri .... visual effects coordinator: Asylum
Bill Spradlin .... lighting technical director
George Stevens .... visual effects
Joe Woodward Stevenson .... layout artist: ILM (as Joe Stevenson)
John Stewart .... digital compositor: Asylum
Sam Stewart .... digital paint and rotoscope artist: ILM
Michelle Stock .... effects production manager: ILM
Joseph Suen .... digital model development: ILM
David Sullivan .... digital artist: ILM
Nigel Sumner .... supervising digital artist: ILM
Jeff Sutherland .... supervising digital artist: ILM
Doug Sutton .... supervising digital artist: ILM
Åsa Svedberg .... lighter: Digital Domain
Kristen Swanson .... dustbusting lead: Digital Domain
Pat Sweeney .... director of photography: Kerner Optical
Sebastian Sylwan .... director of technology: Digital Domain
Andy Tamandl .... animator: Digital Domain
Henri Tan .... creature technical director: ILM
Larry Tan .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Hanzhi Tang .... digital artist: Digital Domain
Frank W. Tarantino .... miniature special effects: Kerner Optical (as Frank Tarantino)
Danny Gordon Taylor .... animaton supervisor: Digital Domain (as Dan Taylor)
John Textor .... executive: Digital Domain
Deborah Thomas .... digital roto/paint artist
Richard S.G. Thompson .... digital lighting artist: Digital Domain (as Richard Thompson)
Johan Thorngren .... digital artist: ILM
Meghan Thornton .... digital artist
Alexander Tirasongkran .... matchmove technical director
Greg Towner .... animator: ILM
Delio Tramontozzi .... animator: ILM
Alan Travis .... digital artist
Stefano Trivelli .... compositor: ILM
Alex Tropiec Jr. .... Inferno artist: ILM (as Alex Tropiec)
Hiroshi Tsubokawa .... technical director: visual effects
Pat Tubach .... digital compositing supervisor: ILM (as Patrick Tubach)
Kate Turner .... digital artist: ILM
George Vajna .... second assistant DMR editor (IMAX version)
Todd Vaziri .... sequence supervisor: ILM
Rainy Venne .... DMR artist (IMAX version)
Leo Vezzali .... digital compositor
Eric Voegels .... creature technical director: ILM
Scott Vosbury .... digital artist: Digital Domain
Tim Waddy .... lead animator: ILM
Kevin Wallace .... production manager: Kerner Optical
Pablo Wang .... digital compositor
Dan Wanket .... digital modeler: Digital Domain
Paige Warner .... digital artist: ILM (as Brandon Warner)
David Washburn .... digital artist: ILM
John L. Weckworth .... digital compositor
Harold Weed .... character modeler
Keith Weilmuenster .... digital artist
Rachel Weinstein .... research & development: ILM
David Weitzberg .... digital artist: ILM
Colie Wertz .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Jamy Wheless .... animator: ILM
Jeff White .... digital production supervisor: ILM
Larry White .... character animator: Digital Domain
Ryan Wiederkehr .... visual effects production coordinator: ILM
Shannon Wiggins .... digital artist: ILM
Ronnie E. Williams Jr. .... digital compositor
Chris 'Willie' Williams .... previsualization artist (as Chris Williams)
Michelle Winze .... digital producer (as Michelle Jacobs)
Carrie Wolberg .... technical assistant: ILM
Andy Wong .... animator: ILM
Nick Woo .... digital models and simulations
Nick Wood .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Ron Woodall .... supervising digital artist: ILM
Jeff Wozniak .... supervising digital artist: ILM
Keiji Yamaguchi .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Steve Yamamoto .... pre-visualization supervisor (as Steven F. Yamamoto)
Roland Yepez .... character animator: ILM
Mattaniah Yip .... digital effects artist: Digital Domain
Niki Yoblonski .... digital artist
Dean Yurke .... digital artist
John Zdankiewicz .... digital artist: digital models and simulations, ILM
Tom Zils .... digital artist: ILM (as Thomas Zils)
Mannix Bennett .... digital matte painter: Digital Domain (uncredited)
Barry Berman .... digital effects artist (uncredited)
Merlin Carroll .... rotoscope artist (uncredited)
Kien Geay Chan .... digital artist (uncredited)
Cheah Chin Chee .... digital artist: ILM (uncredited)
Michael Cordova .... compositor (uncredited)
Kevin Culhane .... character rigger: Asylum (uncredited)
Lisa de la Garza .... visual effects senior staff: Digital Domain (uncredited)
Joshua Doud .... data integration artist (uncredited)
Gregory Duncan .... production assistant: Digital Domain (uncredited)
Kalene Dunsmoor .... digital artist (uncredited)
Stuart D. Gordon .... visual effects artist (uncredited)
Mike Goslin .... digital systems engineer (uncredited)
Amanda Hampton .... pipeline engineer (uncredited)
Ian A. Harris .... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Ryan Heuett .... pre-visualization artist (uncredited)
Paul Hopkins .... matchmove artist (uncredited)
Jaimie Lee Jota .... senior digital coordinator: Digital Domain (uncredited)
Justin Kosnikowski .... digital compositor: ILM (uncredited)
Patrik Marek .... digital artist: ILM (uncredited)
Vicky McCann .... creature technical director: ILM (uncredited)
Navarro Parker .... interface artist (uncredited)
Michael Roderick .... digital artist (uncredited)
David Sanchez .... digital artist (uncredited)
Misty Segura .... digital compositor (uncredited)
Mayumi Shimokawa .... digital matte painter: Digital Domain (uncredited)
Karen N. Sickles .... recruiter: Digital Domain (uncredited)
Michele Stewart .... visual effects production manager: Industrial Light & Magic, Singapore (uncredited)
Huai Yuan Teh .... digital artist (uncredited)
Adrian Tsao .... digital artist (uncredited)
David Van Woert .... visual effects coordinator (uncredited)
David Wu .... roto/paint artist (uncredited)
 
Stunts
Terry Ahue .... stunts
John Alden .... stunts
Alina Andrei .... utility stunts
Ted Barba .... stunts
Kenny Bates .... stunt coordinator (as Ken Bates)
Paul Borne .... stunts
Eddie Braun .... stunt driver
Ben Bray .... stunt performer
Stacey Carino .... stunt double: Megan Fox
Anthony Cecere .... stunt performer
Alex Chansky .... stunts
Ilram Choi .... stunt performer
Brian Christensen .... stunt performer
Brycen Counts .... stunt performer
Richard Epper .... stunt performer
Richard Epper .... stunts
Tom Erickson .... stunts
Corey Michael Eubanks .... stunts
Roy Farfel .... stunt driver
Sierra Fisk .... stunt performer
Christian J. Fletcher .... stunt rigger
Louie Franco .... stunt driver
Eric Frazier .... stunts
Kai Garcia .... stunts
Cody Gill .... stunt double
Mark Ginther .... utility stunts
Meegan Godfrey .... utility stunts
Jason Gray .... precision driver
Charles Grisham .... stunts
Tom Harper .... stunt driver
Steve Hart .... stunts
Gene Hartline .... stunts
Mark Hicks .... stunt double: Tyrese
Natascha Hopkins .... stunts
David Hugghins .... stunt rigger
Michael Hugghins .... stunts
David Hutchison .... stunts
Terry James .... stunt double: Jon Voight
Michael B. Johnson .... stunts
Michael Kase .... stunts (as Michael J. Kase)
Hubie Kerns Jr. .... stunts
Hannah Kozak .... stunts
Alex Krimm .... stunt double
Paul Lacovara .... stunts
Shawn Lane .... stunt double: Josh Duhamel
Nito Larioza .... stunts
James LaVitola .... stunt double (as James La Vitola)
Master Lee .... stunts
Brock Little .... stunt performer
Mike Majesky .... stunt driver
Gina Mari .... stunts
Eric Matuschek .... stunt driver
Ryan McBay .... precision driver
Matt McColm .... stunt double
Ed McDermott II .... precision driver
Rick Miller .... stunts
William Morts .... utility stunts (as Billy Morts)
Sonja Munsterman .... stunt performer
Frédéric North .... stunt pilot
Daniel O'Neill .... stunt performer
R.C. Ormond .... stunts
David Ott .... stunts
Michael Owen .... stunts
Allan Padelford .... stunts
Randy Peters .... stunt driver
Tine H. Petersen .... stunt performer
Tine H. Petersen .... stunts
Denney Pierce .... stunts
Ming Qiu .... stunts
Len Richard .... stunt double
Bridgett Riley .... stunts
Shawn Robinson .... stunt performer
Shawn Robinson .... stunt rigger
Troy Robinson .... stunt coordinator
Laurence Todd Rosenthal .... stunts
Tomas Sanchez .... stunts
Myke Schwartz .... utility stunts
Tina Sen Gordon .... stunt associate (as Tina Sen)
Ray Siegle .... stunt double
Brian Simpson .... stunt double
James A. Smith .... stunt driver
Jim Stephan .... utility stunts
Kym Stys .... stunt performer
Olivia Summers .... stunts
Vladimir Tevlovski .... stunts
Frank Torres .... co-stunt coordinator
Clark Tucker .... stunt performer
Dain Turner .... stunts
Martin Valinsky .... precision driver
Sabine Varnes .... stunt performer
Tom Vicini .... stunt double
Tyler Vogt .... stunts
Aaron Walters .... stunts
Garrett Warren .... fight coordinator
Newton Wimer .... stunts
Boni Yanagisawa .... stunts
Jason Ybarra .... stunts
Merritt Yohnka .... stunts
Heather Arthur .... stunts (uncredited)
Jennifer Badger .... stunt double: Megan Fox (uncredited)
Gregory J. Barnett .... stunts (uncredited)
Shauna Duggins .... stunt performer (uncredited)
Brennan Dyson .... stunt double (uncredited)
Joey Freitas .... stunt driver (uncredited)
Sam Hargrave .... stunts (uncredited)
Michael Hilow .... stunt performer (uncredited)
Nina Kaczorowski .... stunt performer (uncredited)
Steve Kelso .... stunt driver (uncredited)
Richard King .... stunt double (uncredited)
Henry Kingi Jr. .... stunt driver (uncredited)
Barbara Anne Klein .... stunt performer (uncredited)
Robert Powell .... utility stunts (uncredited)
Rex Reddick .... stunts (uncredited)
Stephen W. Schriver .... stunt double: Kevin Dunn (uncredited)
Gregg Smrz .... utility stunts (uncredited)
Thom Williams .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
James Alden .... rigging grip
Michael Ambrose .... gaffer: second unit
Eric Amundsen .... second assistant camera: "a" camera
Michael W. Anderson .... electrician: Detroit unit
Audie Aragon .... dolly grip
Tim Arasheben .... first assistant camera: aerial unit
James 'Keeper' Auld .... rigging grip
Rocky Babcock .... libra head operator
Dana Baker .... rigging best boy
Nick Barros .... rigging electrician
K.C. Bartos .... grip
Hans Bjerno .... camera operator
George W. Borthwick .... grip
Graham Bremner .... rigging electrician
Richard J. Brock .... camera operator: "c" camera
Frank Buono .... camera operator: doggicam
Buzzy Burwell .... lamp operator
Mark Carlile .... lighting technician
Philippe Carr-Forster .... camera operator
Graham Chart .... camera production assistant
Justin Chien .... pilot: helicopter camera
Michael J. Conner .... electrician: Detroit
Mark Cueto .... set lighting technician
Steven Cueva .... first assistant camera: aerial unit
Jimmy Culligan .... rigging grip
Tommy Daguanno .... camera production assistant: Detroit
David Deever .... video engineer
Brian Dennis .... rigging electric foreman
Carlos DePalma .... rigging grip
Daniel Dorowsky .... rigging elect
Frank Dorowsky .... rigging gaffer
Andrew Dumas .... additional first assistant camera
Christopher Duskin .... camera operator
Scott Eades .... grip
Alan B. Edwards .... electrician
David Emmerichs .... Steadicam operator
David Emmerichs .... camera operator
Thomas Enright .... effects electrician
Lukas Ettlin .... director of photography: second unit
Clayton Fowler .... rigging grip
Steven L. Franklin .... grip
Scot Gaal .... lighting technician
Jack Glenn .... dolly grip
Daniel Alexis Gonzalez .... lighting technician (as Danny Gonzalez)
Robert Gray .... key grip: second unit
Quinn Grove .... rigging grip foreman
Eddie g Gutierrez .... rigging grip
Brooks P. Guyer .... camera operator
Rick Harris .... key rigging grip
Brad Irvin .... electrician: Detroit
Milan Janicin .... film loader
Sean T. Kelly .... company grip: Michigan
Scott C. Keys .... rigging electric best boy
Christian J. Killingsworth .... rigging electric
Kenneth 'Spike' Kirkland .... lighting technician
Stuart Kirschner .... rigging electrician
Michael Klimchak .... first assistant camera
Jack Kney .... news videographer
Brad Knopf .... electrician: Detroit
Kenny Kondratko .... electrician
Jonathan Leary .... grip
Dominic Mainl .... additional first assistant camera
Sam Mares .... assistant camera
Kevin Massey .... lighting technician
Bill McConnell Jr. .... second assistant camera: "b" camera
Ronald A. Miller .... rigging grip foreman
Daisuke Dice Miyake .... grip
Christopher Moats .... electrician: Washington D.C.
Dennis Muscari .... rigging electrician
Evan Nelson .... technocrane assistant: Detroit
David B. Nowell .... aerial director of photography
Jaim O'Neil .... best boy
Thom Owens .... camera operator: "c" camera
Michael Piekutowski .... rigging electrician
Todd 'Chin' Piepenbrok .... rigging grip
Glen Purdy .... grip
Daniel R. Purinton .... lamp operator
Ryan Rayner .... second assistant camera
Lyle Robbins .... lighting technician
Andy Ryan .... gaffer
Emanuele Salvatore .... grip
John Savedra .... set electrician
Todd Schlopy .... first assistant camera: "a" camera
David Schmalz .... video playback operator
Robert Settlemire .... second assistant camera
Michael Shaw .... additional grip
Jonathan Shier .... film loader
Anthony 'Spike' Simms .... electrician: Detroit
Kenny Solomon .... electrician
Donald A. Spadoni .... rigging grip
Joshua D. Thatcher .... lighting console porgrammer
Peter Thoren .... 24 frame playback
Les T. Tomita .... key grip
Michael T. Travers .... best boy grip
Art Villasenor .... technocrane technician
Thomas D. Watson .... rigging grip
Tim Wattez .... electrician
Steven J. Winslow .... aerial camera technician: wescam camera
Thomas Wostak .... electrician
Robert Zuckerman .... special photographer
Robert Zuckerman .... still photographer
Michael Bay .... camera operator (uncredited)
David Dubois .... additional photographer (uncredited)
Christopher Duskin .... additional cinematographer (uncredited)
Chris Gordon .... grip (uncredited)
Kirk Greenberg .... rigging grip (uncredited)
Emory G. Reeves .... second assistant camera (uncredited)
Brian Rosso .... dolly grip (uncredited)
Jason Selsor .... rigging grip (uncredited)
 
Animation Department
Mike Beaulieu .... animator: ILM (as Michael Beaulieu)
Michael Bomagat .... animator
Peter Daulton .... lead animator
Jean-Denis Haas .... animator: ILM
Patrick Perez .... animator
Jay Rennie .... animator
Kristin Solid .... animator
 
Casting Department
Darya Balyura .... extras casting assistant
Sally Jackson .... casting: New Mexico
Ruth Lambert .... additional voice casting
Mariann H.W. Lee .... extras casting
Lorin Semone Leifer .... casting assistant
Robert McGee .... additional voice casting
Jeff Mitchell .... casting: New York
Kathryn Ranheim .... casting assistant
Sandi Lyn Roberts .... extras casting assistant
Betsy Royall .... local casting
Jennifer Rudolph .... casting: New York
Wendy Washbrook .... extras casting
Vesper Burnett .... extras casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Anthony Almaraz .... costumer
Jeanie Baker .... set costumer
Alix Bannon .... costume assistant (as Alix Large)
Corey Bronson .... set costumer
Nancy Collini .... key costumer
Bren Cook .... costume production assistant
Brenda Donoho .... set costumer
Bebe Ferro .... set costumer
Alejandro M. Hernandez .... costumer
Matthew Jerome .... costumer
Barry Kellogg .... key costumer (as Barron Kellogg)
Mitchell Ray Kenney .... costume supervisor
J.J. Lewis .... costume assistant
Maureen O'Heron .... costume buyer
Anthony J. Scarano .... costume supervisor
Ivory Stanton .... ager/dyer
Jack Taggart .... head ager and dyer
Daniel Teller .... costume assistant
Bernadine Vida .... set costumer
 
Editorial Department
Edward Albolote .... apprentice editor
Ken Blackwell .... associate editor
Des Carey .... digital intermediate producer
Salvatore Catanzaro .... on-line editor
Danielle Daly .... post-production coordinator
Adrian DeLude .... colorist: dailies
Rob Doolittle .... senior digital on-line editor
Dan Goslee .... digital intermediate assistant
Will Harris .... digital intermediate assistant
Adam Kimmerlin .... assistant editor
Todd E. Miller .... additional editor (as Todd Miller)
Jerimiah Morey .... assistant colorist
John Murray .... additional editor
Missy Papageorge .... digital intermediate producer
Jim Passon .... color timer
Joe Pestana .... dailies assistant
Nick Provenzano .... editorial support
Erik Rogers .... digital intermediate producer
Eric Rolnick .... editorial technician: Digital Domain
Chris Scharffenberg .... post-production assistant
Jim Schulte .... assistant editor
Marilyn Sommer .... original negative preparation: digital intermediate
Stefan Sonnenfeld .... digital intermediate colorist
Kevin Stermer .... post-production assistant
Jimmy Tom .... digital intermediate colorist
Ian Turpen .... digital intermediate scanner: Company 3
Matt Willard .... post-production assistant
Lawrence Howard Williams .... post digital media operator
Calvin Wimmer .... first assistant editor: avid
Lindsay Brayden .... post-production assistant (uncredited)
Anthony Motta .... digital intermediate assistant (uncredited)
Jorge Tanaka .... digital intermediate assistant (uncredited)
 
Music Department
Alex Acuna .... musician: percussion
Christopher Anderson-Bazzoli .... music preparation
Lorne Balfe .... composer: additional music
Ramiro Belgardt .... supervising music editor
Jeffrey Biggers .... additional score recordist (as Jeff Biggers)
James Seymour Brett .... conductor: choir (as James Brett)
Michael Brook .... musician: guitar soloist
Bryan Clements .... scoring crew
Chandra Cogburn .... supervising technical score engineer
Luis Conte .... musician: percussion (as Luis Conti)
Rupert Coulson .... additional score recordist
Sandy DeCrescent .... music contractor
George Doering .... musician
Andrew Dudman .... additional score recordist
Clay Duncan .... composer: additional music
Norman Durance .... music editor
Brad Dutz .... musician: percussion
Mark Eshelman .... scoring crew
Mark Estes .... music preparation
Elizabeth Finch .... orchestrator
Michael Fisher .... musician: percussion (as Mike Fisher)
Jay Flood .... music programmer
Bruce Fowler .... supervising orchestrator
Walt Fowler .... orchestrator (as Walter Fowler)
Rick Giovinazzo .... orchestrator
Nick Glennie-Smith .... conductor
Kevin Globerman .... digital score recordist
M.B. Gordy .... musician: percussion
Danny Greco .... musician: percussion (as Dan Greco)
Dave Holden .... score synth programmer
Scott Hosfeld .... musician
Zack Howard .... score mixing assistant
Dave Jordan .... music supervisor
Brian Kilgore .... musician: percussion
Steven Kofsky .... music production services
Penka Kouneva .... orchestrator
Ken Kugler .... orchestrator
T.J. Lindgren .... music programmer
Greg Loskorn .... scoring technician
Frank Macchia .... percussion/choir orchestration
Larry Mah .... digital score recordist
David Marquette .... scoring crew
Jai Meghan .... scoring assistant
Jai Meghan .... scoring crew
Alan Meyerson .... music recordist
Alan Meyerson .... music scoring mixer
Adam Michalak .... score recordist
Yvonne S. Moriarty .... orchestrator (as Suzette Moriarty)
Peter Myles .... music editor
Hal Oppenheim .... composer: stock music
Melissa Orquiza .... music preparation
Daniel Pinder .... music editor: temp score
Nyree Pinder .... score coordinator
Peter Rotter .... orchestra contractor
Pieter A. Schlosser .... technical score engineer
Peter Oso Snell .... advising technical score engineer
James Thatcher .... musician: french horn
Martin Tillman .... soloist: cello
Tom Trafalski .... music editor
Greg Vines .... score mixing assistant
Dave Wells .... music copyist
Mel Wesson .... ambient music designer
Booker White .... head of music preparation
Denise Carver .... music clearances (uncredited)
Claire Greenway .... musician (uncredited)
Braden Kimball .... score mixing assistant (uncredited)
Noah Sorota .... technical score assistant (uncredited)
 
Transportation Department
Noam Amram .... driver
Linda Daniels Anderson .... construction driver
Archie Bane .... driver
Kari Bernhardt .... driver
Bruce Callahan .... transportation
David Christenson .... driver
Chris Deguzman .... driver generator operator
Lindsay Dougherty .... transportation office coordinator: Detroit
Joey Freitas .... transportation captain
Jennifer Gonzalez .... driver
Penny Hicks .... driver
Jimmy Kaminsky .... driver
Glenn Knowlton .... driver: production van
Joel Larson .... driver
Lily Mace .... driver: van
Peter Mandel .... mechanic
Steve Mann .... picture vehicle coordinator
Blair Mealing .... driver: Shia LaBeouf
Jason Messersmith .... driver
Tom Mohan .... unit driver
Sean J. Moore .... driver
Bill Neckrock .... unit driver
C.D. Corky Newberry .... driver: stakebed
Kevin Norwood .... driver generator operator
Julio Ortiz .... driver
Randy Peters .... transportation coordinator
Scott Philbrick .... driver
Frank Porras .... driver
Jack Prince .... driver
Bea S. Rembeczky .... transportation production assistant
Laurence John Reynolds .... driver
Michael J. Riegle .... driver
Claudia Rojas .... transportation dispatcher
Walter J. Russell .... driver
Brian Stackhouse .... driver
David Urich .... transportation captain
Mike Van Item .... driver
Erik Von Hof .... picture car department
Chad Wadsworth .... driver
Christopher Weippert .... driver
Candace Wells .... transportation captain
Craig Williams .... driver
Ron Yakshe .... driver
Kurt Knudsen .... driver (uncredited)
Frank Morreale .... transportation captain: second unit (uncredited)
David Schmidt .... transportation co-captain (uncredited)
 
Other crew
Coleen Aiello .... first assistant accountant
Edward Albolote .... assistant: Michael Bay
Sam Alvelo .... additional set production assistant
Ricky Andres .... office production assistant
Eric Andrew .... additional set production assistant (as Eric Cockhill)
Luc Ashley .... production assistant (as Ashley Rene)
Alix Bannon .... production assistant (as Alix Large)
Cassandra Barbour .... rights and clearances
Stuart Raven Barter .... location scout
Michael K. Bergstrom .... production assistant: Alaska
Kevin Berlandi .... set production assistant
Dianne Ignatious Bloom .... assistant: Mr. Murphy (as Dianne Bloom)
Brooks Bonstin .... additional key assistant location manager: Los Angeles
Melissa Bradac .... production assistant
Michael J. Burmeister .... location manager: New Mexico/Los Angeles
Michael J. Burmeister .... location scout
Alex Byrnes .... production assistant
David Calvert-Jones .... helicopter pilot (as David Calvert Jones)
Jerry Carville .... assistant construction accountant
Todd Casey .... assistant: Mr. Desanto
Simon Cassels .... title designer
Erin Charles .... production coordinator: Washington DC
Alexandre Chen .... additional key assistant location manager: Los Angeles
Michael Chickey .... additional key assistant location manager: Los Angeles
Siobhan Claridy .... first assistant accountant
Shannon Coull .... production assistant
Rick Cramblett .... production assistant
Dax A. Cuesta .... second assistant accountant
Martin J. Cummins .... additional assistant location manager: Los Angeles
Joyce Datiles .... production assistant
Fermin Davalos .... location manager: Los Angeles
Fermin Davalos .... location scout
Michael DeChant .... set production assistant
Ramses Del Hierro Ericstam .... additional set production assistant
Nicholas Deroo .... location assistant
Francine DiChiara .... assistant: Mr. Vahradian
Jeff Dionne .... production assistant: Boston
Danielle Dispaltro .... assistant: Mr. Kurtzman and Mr. Orci
George Dockendorf .... medical consultant
Wesley Donato .... production assistant
Sierra Donley .... set production assistant
Katherine Dorrer .... location scout: Washington D.C.
Nicholas R. Doyle .... production office assistant
Joli Eberhart .... executive assistant: Mr. Bay
Matthew Eberle .... production assistant
Mikey Eberle .... production assistant
Leann Emmert .... additional assistant location manager: Downtown Los Angeles
Perri Fichtner .... key assistant location manager: Los Angeles
Chloe Finch .... production assistant
Carol Flaisher .... location manager: Washington D.C.
Danielle Frankl .... second assistant accountant
Joshua Lou Friedman .... set production assistant
Steven Fulton .... additional production assistant
Simon Furman .... writing consultant
Luke Gale .... production assistant
Robert 'Rock' Galotti .... armorer
Laura Ganis .... production assistant
Christopher Geair .... assistant location manager: Washington DC unit
Derek Genereaux .... production assistant
Robert Glickert .... production assistant (as Bobby Glickert)
Flax Glor .... publicist
Karen Golden .... script supervisor
Sarah Goller .... set production assistant
Orlando R. Gonzales .... assistant production coordinator
Thomas L. Gunderson .... animal trainer
Gabriela Gutentag .... unit publicist
Jannatha Guthrie .... payroll assistant
Heather Haase .... locations: Big Sky Ranch
Marc Haimes .... studio executive
Ces Hardy .... assistant location manager: Los Angeles
Amanda Harrington .... location coordinator
Steven Hauptman .... gun wrangler
Ronald M. Haynes .... key assistant location manager: Los Angeles
Michael Hird .... additional medic
Michael Hjelmstad .... motion picture and television liaison
Lincoln Holmes .... production assistant
Jonathan Hook .... key assistant location manager: Los Angeles
Jonathan Hook .... location scout
Pierre Hue .... assistant location manager
Harry Humphries .... military advisor
Christine Irons .... set production assistant: Washington, DC
Eric Jackson .... assistant location manager: Detroit
Judith Jennings .... studio teacher
Ilt Jones .... location scout
Ilt Jones .... supervising location manager
Alex Katsnelson .... assistant: Mr. Kurtzman and Mr. Orci (as Alex Katnelson)
Brian Kaurich .... location assistant: Detroit
Jeff Ketcham .... production assistant
Heather Kilness .... set medic
Amanda Kirchhoff .... production secretary
Armando Kirwin .... office production assistant
Michael Klein .... production assistant
Chris Klosterman .... production assistant
Richard Klotz .... location scout
Jack Kney .... news videographer
Scott Koche .... set production assistant
Katherine Kohler .... assistant accountant: post-production
Doug Kolbicz .... production assistant
Samantha Kolker .... assistant: Mr. di Bonaventura
Tim Kossa .... location assistant: Washington D.C.
David Krudis .... payroll accountant
Brandon Krzyminski .... additional set production assistant
Courtney LaBree .... production secretary
Steven Lafferty .... set production assistant: Washington, DC
Robert Lamkin .... caterer
Nito Larioza .... movement choreographer
Kevin LaRosa .... pilot
John Latenser V .... location manager: Washington D.C.
David B. Leener .... product placement
Kyle Leonard .... production assistant
Justin Lillehei .... additional production assistant
James Lin .... location scout
Buck Lindelof .... production staff
Michael Lloyd .... runner
Jeff N. Maclean .... location manager: second unit
David Manzanares .... location scout
Matthew Maris .... stand-in
Jonas C. Matz .... production medic
Corey Mayne .... production assistant
Matthew McArdle .... production assistant
Allistair McCray .... production assistant
Kathy McCurdy .... additional key assistant location manager: Los Angeles
Kathy McCurdy .... key assistant location manager: Hoover Dam
Richard McDonough .... set production assistant
Denise Morgan McGrath .... production accountant
Peter McKernan .... pilot: picture ship
Chris McLeod .... production assistant
Elizabeth McMullan .... animal trainer
Allison Meadows .... set production assistant
Bryan Meganck .... craft service assistant: Detroit unit
Megan Meganck .... key craft services: Detroit unit
Richard Millard .... location production assistant
Caroline Miller .... payroll assistant
Bill Mitchener .... accounting clerk
Lorin Moore .... production assistant
Jeff Morris .... location scout
Valerie Morris .... clearances assistant
Cole Mueller .... intern
Lucy Mukerjee-Brown .... assistant to producer (as Lucy Mukerjee)
Robert Nagle .... production assistant
Neal Naito .... assistant coordinator
Keith Nakata .... location scout
Michael Neal .... payroll accountant
Matt Neapolitan .... production assistant
Alex Nikolic .... media producer
Matthew Dillon Noonan .... key location assistant: Washington DC
Beverly Nuako .... additional set production assistant
Carrie A. Oyer .... assistant production coordinator
Manny Padilla .... assistant location manager: Los Angeles
Bill Palmer .... production assistant
David Paris .... pilot (as David William Paris)
Harley Pasternak .... personal trainer
Lisa Patton .... assistant location manager: Downtown Los Angeles
Jannie Penvari .... additional set production assistant
Linda Pianigiani .... assistant: Mr. di Bonaventura
Gregg Pittman .... dog trainer
Benjamin Pitts .... production assistant
Kate Chase Pitzarella .... key assistant location manager: New Mexico (as Kate Chase)
Kate Chase Pitzarella .... location scout (as Kate Chase)
Brandy D. Pollard .... production assistant (as Brandy Pollard)
Brandy D. Pollard .... set production assistant
Kate Powell .... production assistant
Alan D. Purwin .... aerial coordinator (as Alan Purwin)
Alan D. Purwin .... pilot (as Alan Purwin)
Yvonne Ramond .... construction accountant
Michael Randolph .... key craft service
Emory G. Reeves .... production assistant
Tia Refait .... production assistant
Jonathan Reich .... assistant location manager: Washington, DC
Chris Reinhard .... production assistant
Erik Reynolds .... project officer: department of defense
Paul 'Sled' Reynolds .... animal coordinator
Paul 'Sled' Reynolds .... animal trainer
Marisela Rivas .... production assistant
Ariel Rivera .... production assistant
Margo Romano .... second assistant accountant
Keith Romine .... production assistant
Chuck Rousseau .... armorer
David Rumble .... location manager: Detroit
Tomas Sanchez .... craft service
Hana Scott-Suhrstedt .... production assistant
C. Alexander Sears .... computer/video supervisor
Laura Sevier .... rights and clearances
Timothy Shay .... production assistant
Jay Shepley .... production assistant
Paul Sinor .... project officer: department of defense
Peter Skorupskas .... production assistant
Jonathon Slator .... location manager: New Mexico (as Jonathan Slater)
Christopher Snow .... medic
Jeff Snyder .... additional 24 frame operator
Emre Sonmez .... location manager: pre-production
Stefan Sonnenfeld .... executive producer: Company 3
Leon Spielberg .... production consultant
Jeremy Stanley .... production assistant
Anthony Steinhart .... set production assistant
Nathaniel Stutz .... production assistant
Krista Swan .... additional voices
Rob Swenson .... key assistant location manager: Los Angeles
Cathy Thomas .... on-set locations
Marta Tomkiw .... assistant location manager: Downtown Los Angeles
Marta Tomkiw .... key assistant location manager
Wayne Toth .... puppeteer
M. Ryan Traylor .... additional set production assistant
Scott Trimble .... key assistant location manager: Los Angeles
Scott Trimble .... location scout
Gregory Tripi .... production assistant
John Trujillo .... layout board
Dirk Vahle .... pilot
Drew Vandervelde .... production coordinator: Washington D.C.
Lance Jay Velazco .... additional 24 frame operator
Bruno Veselic .... production assistant
Max Votolato .... Assistant to Production Executive
Chris Wagganer .... additional 24 frame operator
Betty Weaver .... assistant production coordinator
Frank C. Wells .... locations scout
Wade Whitman .... assistant location manager: New Mexico
Tim Williams .... dog trainer
Dale Wilmarth .... mold maker foreman
Sara Wosik .... production assistant
Ken C. Wu .... set production assistant
Danielle Zloto .... assistant: Mr. Bay
Trent Babbington .... location assistant (uncredited)
Judith Babcock .... technical supervisor: dailies (uncredited)
Pete Blumel .... information systems (uncredited)
Robert Boas .... i/o support (uncredited)
Christy Busby .... set production assistant (uncredited)
Cristina Chereneta .... product placement liaison (uncredited)
Justin Chien .... helicopter pilot (uncredited)
Andrea Dimity .... story intern (uncredited)
Laura Gary .... studio teacher (uncredited)
Veloz Gomez .... production assistant (uncredited)
Steven Hauptman .... on-set armorer (uncredited)
Matti Kluttz .... additional production assistant (uncredited)
Chris K. Layman .... stand-in (uncredited)
Catherine Pittman .... dog trainer (uncredited)
Mika Saito .... production coordinator: Las Vegas (uncredited)
James D. Weston II .... military officer (uncredited)
Brian Witten .... production executive (uncredited)
 
Thanks
Brandon Alexander .... the producers wish to thank
Cody Flynn Alexander .... special thanks
John K. Duncan .... special thanks
Shôji Kawamori .... special thanks
Trevor Morris .... special thanks
James P. Schramm .... thanks
Philip M. Strub .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Transformers: The IMAX Experience" - USA (IMAX version)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for intense sequences of sci-fi action violence, brief sexual humor, and language
Runtime:
144 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Brazil:10 | Canada:PG (Alberta/Manitoba/Nova Scotia/Ontario) | Canada:14A (British Columbia) (original rating) | Canada:PG (British Columbia) (re-rating on appeal) | Canada:G (Quebec) | Chile:TE | Denmark:11 | Finland:K-11 | France:U | Germany:12 | Hong Kong:IIA | Iceland:10 (theatrical rating) | Iceland:12 (video rating) | India:UA | Ireland:12A | Italy:T | Malaysia:U | Malaysia:PG-13 (re-rating) | Netherlands:12 | New Zealand:M | Norway:11 | Peru:14 | Philippines:G (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | Singapore:PG13 (re-rating) | South Africa:10M | South Korea:12 | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | Taiwan:PG-12 | UK:12A | USA:PG-13 (certificate #43585)

Did You Know?

Trivia:
The platform that Megatron stands on at Hoover Dam has a little plaque on it, which reads "Bay Foundry" after Michael Bay.See more »
Goofs:
Revealing mistakes: Before the 2 dogs jump up, their chains can be seen neatly coiled beside them.See more »
Quotes:
[first lines]
Optimus Prime:Before time began, there was the Cube. We know not where it comes from, only that it holds the power to create worlds and fill them with life. That is how our race was born. For a time, we lived in harmony. But like all great power, some wanted it for good...
[...]
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Second to NoneSee more »

FAQ

What are Transformers?
Who were the cancelled Transformers that were dropped from this movie?
How much sex, violence, and profanity are in this movie?
See more »
761 out of 1429 people found the following review useful.
"You shoot, I'll drive!", 19 June 2007
Author: Supanova_Industries from Australia

And drive he does as Michael Bay translates the Transformers world of animation and toys to the big screen.

But before I get ahead of myself I have to admit I never watched even a single episode growing up. I had just hit high school and I wasn't interested. So there wasn't any real baggage involved either side of the coin.

Yet there I sat in the first public screening anywhere on the planet (June 12th in Sydney, Australia, with Michael Bay introducing it) and it just overwhelmed me and everyone else! There was never a dull moment, the script flowed easily, the acting was first-rate and the seamlessness of the CGI and live action was taken to another level.

It's going to be the hit of the summer and was better than any of the big third installment trilogies I have just also seen. And I love each of those franchises.

Congratulations on a movie that not only met expectations but exceeded them.

Was the above review useful to you?
See more (1760 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Transformers (2007)
Recent Posts (updated daily)User
So after watching Age of Extinction, then I watched this again... Firelink20
The trailer for this movie really set the bar high CakeMurphy
Sam and Bumblebee's Relationship tyreeewebster
Why go into the city? DoctorPerson
The good things marc-gorter
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Transformers: Dark of the Moon Green Lantern G.I. Joe: The Rise of Cobra Transformers: Revenge of the Fallen The A-Team
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.