Edit
Mongol: The Rise of Genghis Khan (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Sergey Bodrov

Writing Credits  

Arif Aliev
Sergey Bodrov

Cast (in credits order)  

...
Honglei Sun ...
Khulan Chuluun ...
Aliya ...
Oelun - Temudjin's Mother
Ba Sen Zha Bu ...
Esugei - Temudjin's Father (as Ba Sen)
Amadu Mamadakov ...
Targutai
He Qi ...
Dai-Sechen
Ben Hon Sun ...
Monk
Ji Ri Mu Tu ...
Boorchu
You Er ...
Sorgan-Shira (as A You Er)
...
Altan (as Hong Jong Ba Tu)
Deng Ba Te Er ...
Daritai (as E Er Deng Ba Te Er)
Bao Di ...
Todoen
Su Ya La Su Rong ...
Girkhai (as Su You Le Si Ren)
Sai Xing Ga ...
Chiledu
Tegen Ao ...
Charkhu
Zhang Jiong ...
Tangut Garrison Chief
Odnyam Odsuren ...
Bayertsetseg Erdenebat ...
Young Börte
Amarbold Tuvshinbayar ...
Ba Ti ...
Juchi
Li Jia Qi ...
Mungun
Bu Ren ...
Taichar
Rest of cast listed alphabetically:
Te Ba ...
Khasar
Ba Yin Qi Qi Ge ...
Temulun
Ba De Rong Gui ...
Young Taichar
Tunga ...
Sochikhel
Create a character page for: ?

Produced by 

Stefan Arndt ... co-producer
Bob Berney ... executive producer
Sergey Bodrov ... producer
Bulat Galimgereyev ... executive producer
Marcos Kantis ... line producer: Germany
Anton Melnik ... producer
Ulli Neumann ... line producer: Germany
Thomas Schneider ... assistant line producer: Germany
Alec Schulmann ... executive producer
Sergey Selyanov ... producer
Manuela Stehr ... co-producer
Max Wang ... line producer: China

Music by 

Tuomas Kantelinen

Cinematography by 

Rogier Stoffers
Sergey Trofimov

Film Editing by 

Zach Staenberg
Valdís Óskarsdóttir

Casting By 

Han Wei Biao
Gulshat Omarova
Ui Ri Ji Tu

Production Design by 

Dashi Namdakov

Art Direction by 

Wang Min Kwa
Hai Ming Xiang
Elena Zhukova

Set Decoration by 

Xin Wei An

Costume Design by 

Karin Lohr

Makeup Department 

Cui Yu Bao ... makeup artist
Weijie Dong ... makeup artist
An Hyung Gon ... special makeup effects artist
Xiaojun Jiang ... makeup artist
Tam Ying Kwan ... makeup artist
Hyun Ju Lee ... special makeup effects artist
Chang Zheng Lui ... makeup artist
Pingjie Peng ... makeup artist
Jae-ho Shin ... special makeup effects artist
Xu Qui Wen ... key hair stylist
Xiaohai Yang ... key makeup artist

Production Management 

Zhang Bin ... unit manager
Fu De Hai ... production manager
Andreas Dobers ... post-production supervisor: Germany
Sergei Dolgoshein ... post-production supervisor: Russia
Qe Er ... production manager
Zhou Xue Feng ... production manager
Maria Lavnikovich ... production manager
Boris Mang ... post-production manager: Germany / post-production supervisor: Germany
Greg Spence ... post-production supervisor: Los Angeles
Fang Chun Ying ... unit production manager
Xia Zhang ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Anna Bass ... third assistant director
Xiaoyang Chang ... first assistant director
Xi Dzi ... first assistant director: second unit
Ui Hong ... third assistant director
Doo-hong Jung ... second unit director: stunt
Dmitri Liu ... second assistant director
Zhao Meng ... second assistant director
Ding Xiao Nang ... third assistant director
Gulshat Omarova ... second unit director

Art Department 

Talgat Asyrankulov ... storyboard artist
De Wen Bai ... props
Nikita Bestuzhev ... storyboard artist
Jianjun Chen ... set dresser
Ri Gang Chen ... art team leader
Ri Xin Chen ... props
Li Bao Dong ... set dresser
Pei Jian Guang ... set dresser
Hong Sheng Guo ... props
Bai Jun ... set dresser
Bao-Tai Li ... property master
Zhi Xiang Shi ... construction coordinator / set designer
Zhuang Yan ... set dresser
Chai Yong ... set dresser
Xiao Ming Zhang ... assistant art director
Jing Tao Zhao ... assistant art director

Sound Department 

Ran Bi ... boom operator
Yue Chen ... boom operator
Thomas Knop ... sound effects editor
Stephan Konken ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
Martin Langenbach ... foley artist
Amedeo Malagia ... sound recordist
Erik Mischijew ... ambiences editor / sound ambiance
Rob Nokes ... additional sound effects library
Tobias Peper ... foley editor
Laurent Rodriguez ... boom operator
Bruno Tarrière ... sound mixer
Hartmut Teschemacher ... additional sound re-recording mixer / sound effects editor
Hong Yu Xie ... boom operator: second unit
Guido Zettier ... sound effects editor

Special Effects by 

Shen Zai Cho ... special effects technician
Shizhen Guo ... special effects assistant
Do-ahn Jung ... special effects makeup
Lijiang Li ... special effects
Huiguo Lu ... special effects
Kyung-soo Park ... special effects makeup artist
Yoon Hyung Tue ... special effects makeup
Zhan Xiang Wang ... special effects supervisor
Jianping Xia ... special effects coordinator
Mingxian Zhang ... special effects

Visual Effects by 

Ronney Afortu ... colorist
Nikita Argunov ... CGI supervisor
Gregory Chalenko ... senior compositor: CGF
Arkadiy Demchenko ... digital compositor
Arkadiy Dubinin ... digital compositor
Dirk Frischmuth ... digital compositor
Nikolay Goryaev ... digital effects artist: Algous Studio
Alexey Gusev ... visual effects producer: Algous Studio (as Aleksey Gusev) / visual effects supervisor (as Aleksey Gusev)
Frank Hellmann ... DI supervisor
Elena Karpunkina ... digital compositor
Ton Kern ... digital effects artist: Algous Studio (as Toni Aks)
Timur Khodzhaev ... digital effects artist (as Timur Khodjaev)
Andrey Mesnyankin ... visual effects supervisor: Postproduction.ru
Larisa Misyukova ... digital compositor
Maria Mitina ... compositor
Oleg Muranov ... digital effects artist: Algous Studio
Sergey Muravev ... visual effects supervisor
Elena Pestrikova ... digital artist
Yuriy Rudakov ... computer graphics artist
Maria Scobelkina ... digital effects artist: Algous Studio
Dennis Sedov ... digital effects
Markus 'Maggi' Selchow ... compositor
Mikhail Semyonov ... digital compositor
Elvir Sharifullin ... digital artist
Denys Shchukin ... visual effects artist
Ilya Shutov ... digital compositor
Dmitriy Tokoyakov ... visual effects supervisor
Alexey Volkov ... digital effects artist: Algous Studio
Alexander Volos ... digital compositor (as Alexander Kuzmin)
Ilya Vostrov ... digital artist: previz
Arman Yahin ... visual effects supervisor (as Arman Yakhin)
Apollinary Zakharov ... digital artist
Andrey Zhidkov ... digital effects artist

Stunts 

Shokan Aimarov ... stunts
Nurlan Altaev ... stunts
Aleksandr Baranov ... stunts
Daniyar Beissekov ... stunts
Nurbek Bolotov ... stunts
Oleg Botin ... stunts
Murat Burkhanov ... stunts
Aibek Daudov ... stunts
Sultan Dikambaev ... stunts
Kurban Dodarhodzhev ... stunts
German Galuaev ... stunts
Heo Myeong Haeng ... stunt performer
Lee Hakchul ... stunt arranger
Ji Juong Hyun ... assistant to action director
Beibut Khomikov ... stunts
Oleg Korytin ... stunt coordinator
Kanat Kudyarov ... stunts
Zhaidarbek Kunguzhinov ... action director / stunt double
Edilbek Moldogaliev ... stunts
Ilichbek Nuraev ... stunts
Valery Rybin ... assistant stunt coordinator
Toichubek Serkebayev ... stunts
Eric Shaipulov ... stunts
Radik Shakmayev ... stunts
Nodirbek Shaymardanov ... stunts
Lyobov Volkova ... stunts
Almat Yelegenov ... stunts
Byung Joon Yoon ... stunt coordinator
Yoon Jin Yul ... stunt coordinator
Jalolitdin Yuldashev ... stunts

Camera and Electrical Department 

Assia Bodrova ... third assistant camera: second unit
Jasmine Yuen Carrucan ... second assistant camera: "a" camera
Chan Chan ... lighting technician
Edmond Chan ... focus puller: "b" camera
Raymond Chan ... video operator
Sing Hong Chan ... lighting grip
Chak Piu Chiu ... clapper loader: "a" camera
Cheung Tat Chuen ... grip
Florian Emmerich ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Guan Fei ... camera loader
Jimmy Fok ... best boy grip
Rafik Galeev ... camera operator: second unit
Mika Gamzyan ... first assistant camera
Sergey Gulin ... focus puller: second unit
Kohki Hasei ... still photographer
Naryn Igilik ... photographer
Elena Ivanova ... director of photography: second unit
Louis Jong ... key grip
Deng Qing Jun ... grip
Wing Chai Ko ... lighting grip
Raymond Kwong ... grip
Khasan Kydyraliyev ... director of photography: second unit
Chun-Shing Lam ... key electrician
Chun-Wan Lam ... gaffer
Wai-Kwan Lau ... clapper loader: "b" camera
Wing-Fai Lau ... crane operator (as Steven Lau)
Wing Hong Leung ... dolly grip
Li Fa Lin ... electrician
Gengxin Lu ... camera operator: second unit
Brett Matthews ... focus puller
Ming Hang Ng ... lighting grip
Yick Hang Pang ... grip
Wu Chang Quing ... electrician
Kirill Roschin ... third assistant camera: main unit
Alexey Solodov ... camera operator
Igor Vereshchagin ... still photographer
Shing Wai ... lighting grip
Fan Wang ... assistant to director of photography
Jia Wei ... focus puller
Cao Chun Xi ... electrician
Di Zhen Xiang ... grip
Xiao Ping Xu ... second assistant camera: second unit
Wang Jian You ... first assistant camera: second unit / focus puller: second unit
Alexander Zabrin ... still photographer
Viktor Zubarev ... Steadicam operator
Alexey Gusev ... camera operator (uncredited)

Casting Department 

Wuri ... assistant casting director: China

Costume and Wardrobe Department 

Jun Chai ... wardrobe master
Liao Xiao Chang ... wardrobe
Deng Xue Fen ... costumer
Huo Feng ... wardrobe
Jin-Hua Gu ... wardrobe
Bao-Rong Huang ... costume supervisor
Ruibo Jia ... costumer
Chang Li ... wardrobe
Dongliang Li ... costumer
Zhang Li ... wardrobe
Jie Liu ... wardrobe
Yang Lui ... wardrobe
Hongyan Ma ... wardrobe
Susanne Platz ... assistant costume designer
Cäcilia Radig ... costume aging assistant
Till Schuster ... costume aging
Pei Gui Ting ... wardrobe master
Rong Wang ... wardrobe
Li Jian Xin ... costumer
Feng Xu ... wardrobe
Zhi-Bin Zhao ... wardrobe master

Editorial Department 

Fyodor Kalugin ... assistant editor: Moscow
Olya Li ... post-production assistant: Russia
Andrey Mesnyankin ... pregrade colorist
Marcel Peragine ... additional editing
Sönke Saalfeld ... on-line editor
Hervé Schneid ... additional editor
Jessica Schulte ... assistant editor: Los Angeles

Music Department 

Matt Dunkley ... orchestrator
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Tuomas Kantelinen ... conductor
Thomas Knop ... music editor
Maksim Koshevarov ... orchestrator
Sharon Smith ... music editor: temps
Altan Urag ... composer: additional music
Bruce White ... viola

Transportation Department 

Bai Ming Fu ... assistant transportation captain
Sun Le Fang ... transportation captain: Inner Mongolia
Fu Fa Ming ... transportation captain
Dong Zheng ... assistant transportation captain

Other crew 

Jia Ai ... accommodation manager
Ran An ... playback technician
Yannis Banuls ... production assistant
Helene Borgardt ... accountant: Kinofabrika
Naranbaatar Byamzhav ... assistant: Khulan Chuluun
Liu Chang Cai ... assistant accountant: China
Jenny Cazelles ... technical supervisor: VCC avid systems
Si Chao ... dialogue coach
Guiling Chen ... production assistant
Clemens Danzer ... client contact: Arri Rental, Germany
Thomas Diesselhorst ... scan operator
Wan Ding ... location manager
Li Zhen Duo ... customs coordinator
Jens Fischer ... lab project manager: Atlantik Film
Solongo Gankhuyag ... dialogue coach
Wang Gaofeng ... production assistant
Janina Gerkens ... avid assistant: Sky Editorial
Frank J. Gruber ... legal affairs: USA
Da Hao ... playback technician
Cordula Herrmann ... controller: X-Filme
Walter Hoeft ... business affairs Kinofabrika
Zhang Hui ... sound engineer: second unit
Tongshun Ji ... accountant: China
Ma Jun ... production assistant
Joachim Kafemann ... travel agent: Germany
Gulmira Karchalova ... script supervisor
Olga Kashirina ... on-set interpreter
Oleg Khimin ... cinematheka technical supervisor: avid systems
Gau Ming Ku ... location manager
Harald Lehmann ... technical supervisor: Optical Art
Mark J. Levenstein ... production executive
Yang Ley Ley ... assistant accountant: China
Jing Li ... assistant: Karin Lohr
Olya Li ... office manager / production coordinator: Russia
Skady Lis ... production coordinator: Germany
Zarina Mamyrculova ... production coordinator: Kazakhstan
Santiago Munoz ... trainee
Yui Naito ... assistant: Tadanobu Asano
Jessica Petzold ... production assistant
Tatyana Polyanskaya ... accountant: Andreevsky Flag
Svetlana Ponomareva ... chief accountant
Bastian Pruetzmann ... senior head of client contact: Arri Rental Germany
Luydmila Rucks ... controller: Kinofabrika
Lyudmila Rucks ... accountant: Kinofabrika
Tatiana Ryabova ... assistant: Svetlana Ponomareve
Siwa Sangaran ... production assistant
Thomas Schneider ... production assistant
Constanze Schuster ... aging artist
Shirley Song ... production coordinator: China
Andro Steinborn ... business and legal affaires: X-Filme
Yui Tamae ... assistant
Angela Tippel ... VCC: avid assistant
Iskender Utyushev ... technical co-ordinator
Mabinte van de Belt ... trainee
Xue Jun Wang ... assistant location manager
Tian Wei ... assistant production coordinator
Manfred Zacher ... legal affairs: Kinofabrika
Nadezhda Zatsepina ... assistant: Svetlana Ponomareva
Guo Cheng Zhao ... assistant accomodation manager
Ou Zhi Zhong ... assistant: accomodation manager
Steve Kesmodel ... credits administrator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page