Edit
Colditz (TV Mini-Series 2005) Poster

(2005 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Stuart Orme ... (2 episodes, 2005)

Series Writing Credits  

Richard Cottan ... (written by) (2 episodes, 2005)
Peter Morgan ... (written by) (2 episodes, 2005)

Series Cast  

...
 Nicholas McGrade (2 episodes, 2005)
...
 Lizzie Carter (2 episodes, 2005)
...
 Jack (2 episodes, 2005)
...
 Willis (2 episodes, 2005)
...
 Lt. Colonel Fordham (2 episodes, 2005)
...
 Bunny Warren (2 episodes, 2005)
...
 Rhett Barker (2 episodes, 2005)
...
 Sawyer (2 episodes, 2005)
...
 Venning (2 episodes, 2005)
...
 Mullan (2 episodes, 2005)
...
 Barnes (2 episodes, 2005)
...
 Hewitt (2 episodes, 2005)
...
 Mary (2 episodes, 2005)
...
 Jill (2 episodes, 2005)
Rüdiger Vogler ...
 Fritz Werner (2 episodes, 2005)
...
 Ullman (2 episodes, 2005)
...
 Meisner (2 episodes, 2005)
...
 Ellways / ... (2 episodes, 2005)
Daniel Hawksford ...
 Cole / ... (2 episodes, 2005)
...
 Leblanc (2 episodes, 2005)
...
 Bell (2 episodes, 2005)
Petr Meissel ...
 Jan Novak (2 episodes, 2005)
Pavel Kríz ...
 Leipzig Contact (2 episodes, 2005)
Bogdan Cieslar ...
 Polish Translator (2 episodes, 2005)
Blanka Jarosova ...
 Mrs. M (2 episodes, 2005)
Eve Kelemenova ...
 Woman on Train (2 episodes, 2005)
Justin Svoboda ...
 Soldier on Train (2 episodes, 2005)
Joel Kirby ...
 Soldier on Train (2 episodes, 2005)
Abigail Hayes ...
 WVS Woman (2 episodes, 2005)
...
 Tony de Jongh (2 episodes, 2005)
...
 Collins (uncredited) (unknown episodes)
Lucie Brezovská ...
 Farmer's Wife (uncredited) (unknown episodes)
Pavel Cajzl ...
 Swiss Man in Bar (uncredited) (unknown episodes)
...
 Woman with Baby (uncredited) (unknown episodes)
...
 Colonel Henry Cartwright, Military Attaché in Switzerland (uncredited) (unknown episodes)
...
 Swiss Woman in Bar (uncredited) (unknown episodes)
Martin Scully ...
 Morse Operator (uncredited) (unknown episodes)
Morgane Slemp ...
 Gina (uncredited) (unknown episodes)
Jirí Wohanka ...
 German Guard (uncredited) (unknown episodes)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Justin Bodle ... executive producer (2 episodes, 2005)
Andy Harries ... executive producer (2 episodes, 2005)
Francis Hopkinson ... executive producer (2 episodes, 2005)
Rupert Ryle-Hodges ... line producer (2 episodes, 2005)
Stephen Smallwood ... producer (2 episodes, 2005)

Series Music by 

Richard Harvey ... (2 episodes, 2005)

Series Cinematography by 

Gavin Finney ... (2 episodes, 2005)

Series Film Editing by 

David Yardley ... (2 episodes, 2005)

Series Casting By 

Celestia Fox ... (2 episodes, 2005)

Series Production Design by 

Jonathan Lee ... (2 episodes, 2005)

Series Art Direction by 

David Baxa ... (2 episodes, 2005)
Phil Harvey ... (2 episodes, 2005)
Mike Stallion ... (2 episodes, 2005)

Series Set Decoration by 

Richard Roberts ... (2 episodes, 2005)
Jiri Zucek ... (2 episodes, 2005)

Series Costume Design by 

Howard Burden ... (2 episodes, 2005)

Series Makeup Department 

Jane Logan ... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2005)
Anne Oldham ... makeup designer (2 episodes, 2005)
Jana Radilová ... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2005)
Helena Steidlova ... makeup assistant (2 episodes, 2005)
Lynzy Leigh Stimpson ... assistant hair stylist / assistant makeup artist (2 episodes, 2005)
Alex Volpe ... hair stylist supervisor / makeup supervisor (2 episodes, 2005)
Nora Robertson ... makeup & hair artist (uncredited) (2 episodes, 2005)

Series Production Management 

Kate Stannard ... post-production supervisor (2 episodes, 2005)
Jasmin Torbati ... production manager (2 episodes, 2005)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Daniel Bevis ... additional assistant director (2 episodes, 2005)
Giles Butler ... second assistant director (2 episodes, 2005)
Amy Coop ... additional third assistant director (2 episodes, 2005)
Robert Fabbri ... first assistant director (2 episodes, 2005)
Lubos Kadane ... second assistant director (2 episodes, 2005)
Petr Kaderabek ... second assistant director (2 episodes, 2005)
Jan Pavlacky ... second assistant director (2 episodes, 2005)
Christian Rigg ... third assistant director (2 episodes, 2005)
Roland Safr ... third assistant director (2 episodes, 2005)
Martin Sebik ... first assistant director (2 episodes, 2005)
Michaela Strnadova ... first assistant director (2 episodes, 2005)

Series Art Department 

Robert Betts ... stand-by painter (2 episodes, 2005)
Krystof Binder ... art department assistant (2 episodes, 2005)
Steve Bohan ... construction manager (2 episodes, 2005)
Gabriela Dolenska ... art department interpreter (2 episodes, 2005)
Jiri Dusek ... lead man (2 episodes, 2005)
Petr Garbaczewski ... stand-by painter (2 episodes, 2005)
Stanislav Glugar ... set dresser (2 episodes, 2005)
Tomas Hais ... stand-by props (2 episodes, 2005)
Mark Hedges ... dressing prop (2 episodes, 2005)
Pavel Hemmy ... props buyer (2 episodes, 2005)
Roman Illovsky ... stand-by art director (2 episodes, 2005)
Alice Cortes Kheilova ... assistant set dresser (2 episodes, 2005)
Marketa Korinková ... assistant art director (2 episodes, 2005)
Martin Kotek ... set dresser (2 episodes, 2005)
Sasa Kozak ... construction manager (2 episodes, 2005)
Glenn Lewis ... stand-by stagehand (2 episodes, 2005)
David Lowery ... construction supervisor (2 episodes, 2005)
Tom Martin ... supervising carpenter (2 episodes, 2005)
John McGee ... carpenter (2 episodes, 2005)
David Meyer ... dressing props (2 episodes, 2005)
Stefan Mily ... sets buyer (2 episodes, 2005)
Miroslav Mraz ... stand-by carpenter (2 episodes, 2005)
Alan Payne ... art department graphics (2 episodes, 2005)
Jo Riddell ... art department runner (2 episodes, 2005)
Zoe Scivoletto ... production buyer (2 episodes, 2005)
Richard Selway ... art department assistant (2 episodes, 2005)
Martina Ter-Akopowá ... art department coordinator (2 episodes, 2005)
Daniel Tisl ... set dresser (2 episodes, 2005)
Nick Turnbull ... property master (2 episodes, 2005)
Josef Vecerek ... set dresser (2 episodes, 2005)
Bruce Vincent ... stand-by props (2 episodes, 2005)
Lloyd Vincent ... stand-by props (2 episodes, 2005)
Steve West ... prop storeman (2 episodes, 2005)

Series Sound Department 

John Lewis Aschenbrenner ... boom operator (2 episodes, 2005)
Ricky Butt ... foley artist (2 episodes, 2005)
Tomas Cervenka ... cable guy (2 episodes, 2005)
Clive Copland ... sound mixer (2 episodes, 2005)
Lee Crichlow ... sound effects editor (2 episodes, 2005)
Jachim Dusbaba ... sound: second unit (2 episodes, 2005)
Paul Hamblin ... sound re-recording mixer (2 episodes, 2005)
Adrienne Taylor ... sound trainee (2 episodes, 2005)
Ian Wilkinson ... dialogue editor (2 episodes, 2005)

Series Special Effects by 

Peter Hutchinson ... special effects supervisor (2 episodes, 2005)
Martin Kulhánek ... special effects supervisor (2 episodes, 2005)
Miroslav Miclik ... special effects crew (2 episodes, 2005)
Jacub Nierostek ... special effects technician (2 episodes, 2005)

Series Visual Effects by 

Toby Brockhurst ... visual effects (2 episodes, 2005)
Sascha Fromeyer ... visual effects (2 episodes, 2005)
Jonathan Hills ... visual effects supervisor (2 episodes, 2005)

Series Stunts 

Radek Bruna ... stunts (2 episodes, 2005)
Pavel Cajzl ... stunt coordinator (2 episodes, 2005)
Nick Gillard ... stunt coordinator (2 episodes, 2005)
Blanka Jarosova ... stunt actor (2 episodes, 2005)
Jindrich Klaus ... stunt rigger (2 episodes, 2005)
Miroslav Lhotka ... stunts (2 episodes, 2005)
Jiri Simberský ... stunts (2 episodes, 2005)
Rudolf Vrba ... stunts (2 episodes, 2005)

Series Camera and Electrical Department 

Ray Bateman ... electrician (2 episodes, 2005)
Ashley Bond ... focus puller (2 episodes, 2005)
Jan Carda ... focus puller (2 episodes, 2005)
Petr Cejka ... electrician (2 episodes, 2005)
Philipp Chudalla ... motion control operator (2 episodes, 2005)
Steve Costello ... gaffer (2 episodes, 2005)
Jakub Dvorsky ... director of photography: second unit, Czech Republic (2 episodes, 2005)
Florian Emmerich ... steadicam operator (2 episodes, 2005)
David Evans ... grip trainee (2 episodes, 2005)
Conor Finlay ... electrician (2 episodes, 2005)
Martin Goddard ... stand-by rigger (2 episodes, 2005)
Tony Goulding ... generator operator (2 episodes, 2005)
Jan Hladik ... best boy grip (2 episodes, 2005)
Alice Hobden ... clapper loader (2 episodes, 2005)
Vladimir Holzknecht ... rigger (2 episodes, 2005)
Hynek Jecha ... rigging electrician (2 episodes, 2005)
Lorraine Jones ... camera trainee (2 episodes, 2005)
Martin Kenzie ... director of photography: second unit (2 episodes, 2005)
Robert Kodera ... grip (2 episodes, 2005)
Ales Kohout ... electrician (2 episodes, 2005)
Eduard Konrad ... generator operator: set (2 episodes, 2005)
Petr Konrád ... gaffer (2 episodes, 2005)
Pavel Kurak ... second assistant camera: "c" camera (2 episodes, 2005)
Jan Matejka ... electrician (2 episodes, 2005)
Ronald Meeks ... rigger (2 episodes, 2005)
David Moore ... rigger (2 episodes, 2005)
Zdenek Mrkvicka ... assistant camera / clapper loader: second unit (2 episodes, 2005)
Ronan Murphy ... grip (2 episodes, 2005)
Tomas Novy ... gaffer: second unit (2 episodes, 2005)
Mark Nutkins ... clapper loader (2 episodes, 2005)
Steven Pollecutt ... rigger (2 episodes, 2005)
Pavel Proisl ... grip (2 episodes, 2005)
Steve Roberts ... best boy (2 episodes, 2005)
Jan Rocnak ... grip: second unit (2 episodes, 2005)
Jaromir Sedina ... Steadicam / camera operator (2 episodes, 2005)
Werner Shelzig ... rigging best boy (2 episodes, 2005)
Jiri Sip ... video operator (2 episodes, 2005)
Petr Sulc ... best boy (2 episodes, 2005)
Vaclav Svehla ... generator operator (2 episodes, 2005)
Martin Tichy ... rigging electrician (2 episodes, 2005)
Martin Trojan ... best boy: second unit (2 episodes, 2005)
Jiri Valenta ... rigger (2 episodes, 2005)
David Wall ... electrician (2 episodes, 2005)
Petr Zavrel ... clapper loader (2 episodes, 2005)
Jiri Zelenka ... rigging electrician (2 episodes, 2005)

Series Casting Department 

Nancy Bishop ... casting: Prague (2 episodes, 2005)
Jirí Hrstka ... extras casting (2 episodes, 2005)
Alex Johnson ... casting assistant: UK (2 episodes, 2005)
Heta Mantscheff ... casting: Germany (2 episodes, 2005)
Jiri Severa ... crowd casting (2 episodes, 2005)
Olga Záhorbenská ... casting assistant: Prague (2 episodes, 2005)

Series Costume and Wardrobe Department 

Fiona Coutts ... costume assistant (2 episodes, 2005)
Rosie Grant ... assistant costume designer (2 episodes, 2005)
Maria Hubackova ... costume assistant (2 episodes, 2005)
Fraser Purfit ... costume assistant (2 episodes, 2005)
Richard Sale ... costume supervisor (2 episodes, 2005)
Vera Tomaskova ... costume assistant (2 episodes, 2005)
Pavla Zimova ... costume assistant (2 episodes, 2005)
Sarka Zvolenska ... costume supervisor (2 episodes, 2005)

Series Editorial Department 

Chris Beeton ... telecine grader (2 episodes, 2005)
Simon Brasse ... assistant editor (2 episodes, 2005)
Anastasia Timeneys ... post-production assistant (2 episodes, 2005)
Shane Warden ... on-line editor (2 episodes, 2005)

Series Location Management 

Mark Grimwade ... location scout (2 episodes, 2005)
Pat Karam ... location manager (2 episodes, 2005)
Markéta Maková ... assistant location manager (2 episodes, 2005)
Amy McCombe ... assistant location manager (2 episodes, 2005)
Pavel Mrkous ... location manager (2 episodes, 2005)
Charlie Simpson ... location unit manager (2 episodes, 2005)

Series Transportation Department 

Guy Bostock ... vehicle coordinator (2 episodes, 2005)
Ian Clarke ... picture vehicle technician (2 episodes, 2005)
Tim Earl ... cameracar driver (2 episodes, 2005)
Vaclav Mottl ... transportation coordinator (2 episodes, 2005)
Sean Thornton ... picture vehicle technician (2 episodes, 2005)
Lada Vacik ... driver: camera truck (2 episodes, 2005)
Tony Vizina ... driver: cast (2 episodes, 2005)

Series Other crew 

Ed Baran ... publicist (2 episodes, 2005)
Janice Brackenridge ... script supervisor (2 episodes, 2005)
Jenny Brassett ... production coordinator (2 episodes, 2005)
Jo Cameron Brown ... dialect coach (2 episodes, 2005)
Karolina Cerna ... assistant accountant (2 episodes, 2005)
Natalie Cheary ... publicist (2 episodes, 2005)
Martin Cigler ... floor runner (2 episodes, 2005)
Michal Engrth ... cashier (2 episodes, 2005)
Kerry Gill-Pryde ... researcher (2 episodes, 2005)
Sarah Irvine ... production secretary (2 episodes, 2005)
Sherif Ismail ... floor runner (2 episodes, 2005)
Silvie Janculová ... assistant production coordinator (2 episodes, 2005)
Marigo Kehoe ... head of production (2 episodes, 2005)
Michal Kejr ... production runner (2 episodes, 2005)
Vladimir Kesl ... computer technician (2 episodes, 2005)
Clem Leneghan ... Safety Advisor (2 episodes, 2005)
Jakub Liska ... runner: second unit (2 episodes, 2005)
Steve Monchar ... assistant accountant (2 episodes, 2005)
Jack Murphy ... choreographer (2 episodes, 2005)
Katerina Popelova ... production coordinator (2 episodes, 2005)
James Reekie ... production accountant (2 episodes, 2005)
Vera Trousilová ... production accountant (2 episodes, 2005)
Tracey Waller ... title designer (2 episodes, 2005)
Laura Sophie Ware ... production runner (2 episodes, 2005)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page