Edit
Minotaur (2006) Poster

(2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jonathan English

Writing Credits (in alphabetical order)  

Nick Green
Stephen McDool

Cast (in credits order)  

...
...
Raphaella
...
...
Tyro
...
Danu
...
...
Morna
...
Didi
James Bradshaw ...
Ziko
...
Vena
...
Nan
...
The Leper
Ciaran Murtagh ...
Turag
Angela Furtado ...
Raphaella's Handmaiden
Donata Janietz ...
Ffion
Shiva Gholamianzadeh ...
The Queen
...
Taran
Paul Jenkins ...
Nan's Father
Eddy Klima ...
Blind Elder
Susan Westerby ...
Old Morna's Voice (voice) (as Suzy Westerby)
Chames-Dine Taha ...
Antelope Soldier (as Chams-Dine Taha)
Mohamed Takourt ...
Antelope Soldier
Felix Pinto ...
Antelope Soldier
Djil Hannah ...
Antelope Soldier (as Djil Hannar)
Lesdel Korutos-Chatham ...
Antelope Soldier
Create a character page for: ?

Produced by 

Jeff Abberley ... executive producer
Mark Albela ... co-producer
Evan Astrowsky ... executive producer
Kimberly Barnes ... producer
Roberto Bessi ... co-producer
Julia Blackman ... executive producer
Andrew J. Curtis ... executive producer
Jonathan English ... producer
John Evangelides ... producer
Charles Gassot ... co-producer
Antonio Guadalupi ... co-producer
Christoph Hahnheiser ... co-producer (as Christoph Meyer-Wiel)
Sara Janasz ... assistant producer
Eda Kowan ... co-producer
Denise O'Dell ... co-producer
James Pass ... assistant producer
Tom Reeve ... producer
Romain Schroeder ... executive producer
Bobby Sheng ... executive producer (as Bob Sheng)
Bjorg Veland ... executive producer
Daniel J. Walker ... executive producer
Andrew Warren ... line producer

Music by 

Martin Todsharow

Cinematography by 

Nic Morris

Film Editing by 

Eddie Hamilton

Casting By 

David Hall

Production Design by 

Anja Müller

Art Direction by 

Keith Slote

Set Decoration by 

Anja Müller

Costume Design by 

Suzie Harman

Makeup Department 

Fabienne Adam ... makeup assistant
Lorraine Hill ... hair designer / makeup designer
Dunja Pflugfelder ... hair assistant / makeup assistant
Frederic Roeser ... hair assistant / makeup assistant
Helen Speyer ... hair stylist / makeup artist
Béatrice Stephany ... hair stylist / makeup artist
Sophie van der Windt ... hair assistant / makeup assistant

Production Management 

Sara Janasz ... post-production supervisor
Christopher P. Kibbey ... executive in charge of production
Rozenn Le Pape ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Ralph Eisenmann ... second assistant director
Robert Fabbri ... first assistant director
James Pass ... second unit director
Jim Probyn ... third assistant director
Dirk Seibert ... trainee assistant director

Art Department 

Luc Arcisyewski ... stagehand
Stefan Pepe Baumgärtner ... stand-by art director / stand-by props
Michael Bernardy ... carpenter
Thomas Bernardy ... carpenter
Michelle Bevilacqua ... art department coordinator
Michael Buchner ... stand-by painter
Angela Castro ... painter
Amilcar DeMatos Cadete ... construction runner
Tilo Dries ... painter
Tanja Frank ... art department assistant
Thierry Houyoux ... head painter
José Mendes ... assistant propsman
Olivier Nunniger ... assistant propsman
Walter Oliveira ... assistant propsman
Alistair Overbruck ... carpenter
Stephanie Rass ... head propmaker
Jill Robertson ... props buyer
Steve Summersgill ... assistant art director
Xavier Thein ... assistant stand-by props
Julio Veiga ... stagehand
Bruno Zenatello ... construction manager

Sound Department 

Dicken Berglund ... adr recordist
Gareth Bull ... sound re-recording mixer
Nicholas Byrnes ... foley editor
Matthew Collinge ... supervising sound editor
Robert Edwards ... adr recordist
Les Fiddess ... foley artist
Paul Huntingford ... foley artist
Mark Kenna ... consultant: Dolby film sound
Duncan McAllister ... foley recordist
Danny Sheehan ... supervising sound editor
Justin Smith ... boom operator
Nick Stocker ... sound recordist
Richard Straker ... sound re-recording mixer
Andy Thompson ... adr mixer / adr recordist
Richard Todman ... dialogue editor
Tony Vaccer ... foley recordist
Tony Vaccher ... foley editor

Special Effects by 

Astrig Akseralian ... animatronics art finisher
Phil Ashton ... key animatronic designer
Susan Barras ... animatronic liasion (as Susan Pollard)
Mike H.G. Bates ... special makeup effects supervisor: Hybrid Enterprises
Barry Best ... animatronic moldmaker / head mold maker
Felicity Burton ... animatronic trainee
Roland Goddijn ... special effects technician
Giacomo Iovino ... animatronic moldmaker
Abbie Jones ... animatronic fabricator
Valerie Jones-Mendosa ... animatronic fabricator
Mark Kilburn ... special effects makeup: Hybrid Enterprises
Andy Lee ... animatronic key foamer
Joshua Lee ... key animatronic designer
Melissa Lenihan ... animatronics art finisher
Alan Marshall ... animatronic workshop technician
Gary Pollard ... special animatronic effects
Patrick Rappard ... special effects technician
Robert Seepers ... special effects technician (as Rob Siepers)
Guy Stevens ... animatronic designer
Mike Stringer ... prosthetic effects designer: Hybrid Enterprises
Dawn Whitehead-Binns ... special effects makeup: Hybrid Enterprises
Edward Wiessenhaan ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Neil Atkins ... CG supervisor
Nicholas Caramonta ... compositor
Chih-Min Chang ... visual effects production coordinator
August Coleman ... lead compositor / matte painter
Thomas Diesselhorst ... titles
John Follmer ... visual effects executive producer
Dirk Frischmuth ... digital artist
Diego Galtieri ... compositor
Buddy Gheen ... co-visual effects supervisor: DED Taiepei
Jennifer Glezer ... visual effects producer
Frank Hellmann ... DI supervisor
Dark Hoffman ... lead matte painter
Robyn Marie Kralik ... digital compositor
David Kuklish ... visual effects supervisor
Wing Kwok ... compositor
Keith Lackey ... technical supervisor: Double Edge
Robert W. Morgenroth ... visual effects producer
Jeremy Nelson ... compositor
Aaron Paterson ... visual effects editor
Tal Peleg ... digital compositor / lead animator / matte artist
Ryan Reeb ... texture lead
Arthur Sarkisian ... lighting & effects
Markus 'Maggi' Selchow ... compositor
Andre Taft ... digital compositor
Panat Thamrongsombutsakul ... matchmove and visual effects artist
Jason Thielen ... creature animator
Steve Woo ... visual effects production manager

Stunts 

Rob de Groot ... stunts
Suri Petonilia ... stunts
Rick Wiessenhaan ... stunts

Camera and Electrical Department 

Benny Ashoff ... second camera operator
Riccardo Besantini ... camera operator
Etienne Braun ... still photographer
Pascal Charlier ... electrician
Gilbert Degrand ... electrician
Pierre Dermience ... electrician
Kevin Dresse ... electrician
Mick Durlacher ... gaffer
Arnout Glas ... electrician
Pier Hausemer ... focus puller: second unit
Max Jacoby ... second assistant camera: "a" camera
Oliver Krupke ... electrician
Philippe Lussagnet ... assistant electrician
Nunes Neto Ornei ... grip
Martin Parry ... camera operator: "a" camera
David Morais Rocas ... video assistant
Jean-François Roqueplo ... grip
Stéphane Thiry ... key grip
Jacco Toufexis ... assistant electrician
David Alexander Trunk ... electrician
Gregoor van de Kamp ... best boy
Wolfgang Wesemann ... first assistant camera: "a" camera

Casting Department 

Monique Durlacher ... casting: Luxembourg
Marisa Ross ... casting: USA
Matthew Skrobalak ... casting: USA
Katja Wolf ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Angela Egan ... wardrobe assistant (as Angie Egan)
Magdalena Marczynska ... additional wardrobe assistant
Françoise Meyer ... additional wardrobe assistant
Georg Meyer-Weil ... wardrobe concept artist
Pierre Reichert ... wardrobe assistant (as Pierre 'Pit' Reichert)
Isadora Steyaert ... wardrobe seamstress
Lara Walker ... senior wardrobe assistant
Alice Wolfbauer ... assistant costume designer
Peggy Wurth ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Ronney Afortu ... colorist
Robert Hall ... assistant editor

Music Department 

Joris Bartsch Buhle ... conductor
Agnieszka Antonia Bartsch ... orchestra contractor (as Agnieszka Bartsch)
Tobias Lehmann ... score engineer / score mixer
Rene Moller ... score engineer (as René Möller)
Wroclaw Score Orchestra ... music performed by
Maurus Ronner ... orchestrator
Martin Todsharow ... music arranger / music producer / orchestrator
Anscar Wempe ... assistant score engineer (as Ansgar Wempe)

Transportation Department 

Igor Pecirep ... driver
Gary Sharp ... driver
Didier Vitry ... additional driver
Kevan Willis ... transport coordinator
Igor Pecirep ... driver: cast (uncredited)

Other crew 

Vesna Breit ... wolf wrangler
Neil Cairns ... production accountant
Joanna Evangelides ... production assistant
Catherine Gaul ... production secretary
Richard George ... location manager
Sascha Heyar ... floor runner / set runner
Kathy Hughes ... script supervisor
Ines Kardetzky ... set runner
Joe Kotroczo ... location scout
Heike Kresse ... assistant producer: Germany
Willy Loedts ... animal wrangler
Jacqui McBride ... cashier
Jon Miller ... assistant accountant
Justin Miller ... assistant accountant
Helene Oosthuizen ... additional script supervisor
Denis Pedregosa ... vice president of production: KanZaman
Mark Russell ... location production assistant
Danisio Silva ... location production assistant
Estelle Tourscher ... production coordinator

Thanks 

Charles Collier ... thanks
Udo Happel ... thanks
Mark Johnson ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page