IMDb > Charlotte's Web (2006)
Charlotte's Web
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Charlotte's Web (2006) More at IMDbPro »

Photos (See all 114 | slideshow) Videos (see all 15)
Charlotte's Web -- Wilbur the pig is scared of the end of the season, because he knows that come that time, he will end up on the dinner table. He hatches a plan with Charlotte, a spider that lives in his pen, to ensure that this will never happen.
Charlotte's Web -- Clip- Sarah Mclachlan Ordinary Miracle
Charlotte's Web -- Behind the Scenes: Outtakes Montage
Charlotte's Web -- Interview: Oprah Winfrey "On Discovering the Book as an Adult
Charlotte's Web -- Wilbur the pig is scared of the end of the season, because he knows that come that time, he will end up on the dinner table. He hatches a plan with Charlotte, a spider that lives in his pen, to ensure that this will never happen.

Overview

User Rating:
6.4/10   23,529 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 5% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Susannah Grant (screenplay) and
Karey Kirkpatrick (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Charlotte's Web on IMDbPro.
Release Date:
15 December 2006 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Pig Tales See more »
Plot:
Wilbur the pig is scared of the end of the season, because he knows that come that time, he will end up on the dinner table. He hatches a plan with Charlotte, a spider that lives in his pen, to ensure that this will never happen. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
8 wins & 10 nominations See more »
NewsDesk:
(166 articles)
The 31 Best Kids' Movies on Netflix Streaming Right Now
 (From Moviefone. 14 November 2014, 8:00 AM, PST)

'Revenge' Season 4, Episode 2 Recap: Dead Man Walking
 (From Moviefone. 5 October 2014, 4:35 PM, PDT)

David Duchovny’s Book Sounds Bananas
 (From Vulture. 11 July 2014, 7:30 AM, PDT)

User Reviews:
Great family movie in time for the holidays! See more (96 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Julia Roberts ... Charlotte the Spider (voice)

Steve Buscemi ... Templeton the Rat (voice)

John Cleese ... Samuel the Sheep (voice)

Oprah Winfrey ... Gussy the Goose (voice)

Cedric the Entertainer ... Golly the Goose (voice)

Kathy Bates ... Bitsy the Cow (voice)

Reba McEntire ... Betsy the Cow (voice)

Robert Redford ... Ike the Horse (voice)

Thomas Haden Church ... Brooks the Crow (voice)

André Benjamin ... Elwyn the Crow (voice)

Dominic Scott Kay ... Wilbur (voice)

Sam Shepard ... Narrator (voice)

Abraham Benrubi ... Uncle the Pig (voice)

Dakota Fanning ... Fern

Kevin Anderson ... Mr. Arable

Essie Davis ... Mrs. Arable
Louis Corbett ... Avery
Julian O'Donnell ... Henry Fussy
Robyn Arthur ... Teacher

Siobhan Fallon ... Mrs. Zuckerman (as Siobhan Fallon Hogan)

Gary Basaraba ... Homer Zuckerman

Nate Mooney ... Lurvy

Nicholas Bell ... Minister

Beau Bridges ... Dr. Dorian
Teague Rook ... Well Dressed Man
Julia Zemiro ... Bystander
Denise Kirby ... New Teacher

Robert Plazek ... Ball Thrower
Joseph Lotesto ... Young Boy
Michael Roland ... Mayor

Don Bridges ... Announcer
Ian Watkin ... Fair Official

Joel McCrary ... Sheep Group (voice)

Brian Stepanek ... Sheep Group (voice)

Fred Tatasciore ... Sheep Group (voice)

Bradley White ... Sheep Group (voice)
Maia Kirkpatrick ... Joy the Baby Spider (voice)

Jennessa Rose ... Aranea the Baby Spider (voice)
Briana Hodge ... Nellie the Baby Spider (voice)
rest of cast listed alphabetically:
Dale Azzopardi ... Photographer (uncredited)
Steven Haar ... Townie (uncredited)

Ella Scott Lynch ... Girl at Fair (uncredited)
Greg Marian ... Farmer (uncredited)
Stefano Mazzeo ... Fair Member (uncredited)

Elizabeth Saunders ... Girl at Fair (uncredited)

Danielle Talbot ... Carnival Girl (uncredited)

Directed by
Gary Winick 
 
Writing credits
(WGA)
Susannah Grant (screenplay) and
Karey Kirkpatrick (screenplay)

Earl Hamner Jr. (film story)

E.B. White (book)

Produced by
Edgar M. Bronfman .... executive producer
Jordan Kerner .... producer
Paul Neesan .... executive producer
Julia Pistor .... executive producer
Bernard Williams .... executive producer (as Bernie Williams)
Tony Winley .... co-producer (as Anthony Winley)
 
Original Music by
Danny Elfman 
 
Cinematography by
Seamus McGarvey (director of photography)
 
Film Editing by
Susan Littenberg 
Sabrina Plisco 
 
Casting by
Ellen Lewis 
David Rubin 
 
Production Design by
Stuart Wurtzel 
 
Art Direction by
John Kasarda (supervising art director)
Tom Nursey 
 
Set Decoration by
Lisa Thompson 
 
Costume Design by
Rita Ryack 
 
Makeup Department
Connie Grayson Criswell .... hair technician (as Connie Grayson)
Jodie Hellingman .... assistant animal makeup artist
Helen Magelaki .... animatronics makeup artist
Helen Magelaki .... animatronics wigs
Danielle McDowell .... hair assistant
Danielle McDowell .... makeup assistant
Vivien Mepham .... key hair stylist (as Viv Mepham)
Vivien Mepham .... key makeup artist (as Viv Mepham)
Tess Natoli .... animal makeup artist
Carolyn Nott .... hair stylist
Carolyn Nott .... makeup artist
Rose Parsons .... hair stylist
Rose Parsons .... makeup artist
Khanh Trance .... hair effects: Stan Winston studio
Cheryl Williams .... hair stylist
Hiroshi Yada .... mold department: Stan Winston studio
Gary Yee .... special makeup effects artist
 
Production Management
Naomi Cleaver .... production manager: second unit
Victor Fukushima .... second unit manager
Ruth Hasty .... post-production supervisor
Douglas Jones .... executive in charge of production
Alex Schwartz .... production executive
 
Second Unit Director or Assistant Director
Benita Allen .... first assistant director
Drew Bailey .... second assistant director: second unit, Melbourne
Guy Campbell .... additional second assistant director
Greg Cobain .... second second assistant director
Miranda Colman .... third assistant director
E.J. Foerster .... second unit director
John Mahaffie .... second unit director: Templeton's lair and trash dump sequences
Colin Mowbray .... assistant director
Toby Pease .... first assistant director: second unit, Melbourne
Hamish Roxburgh .... additional third assistant director
John Rusk .... first assistant director: aerial unit, Pennslyvania
Ian Stone .... second assistant director: Los Angeles
Paul Sullivan .... second assistant director
Eddie Thorne .... third assistant director
Bernard Williams .... first assistant director: Los Angeles (as Bernie Williams)
Steve Wyld .... third assistant director: second unit, Melbourne
 
Art Department
Milo Angel .... graphic artist
Ernie Avila .... model maker
Matt Baldwin .... senior construction foreman
Ben Barber .... set dresser
Robert E. Barnes .... concept sculptor: Ninth Ray Studios
Michael Bell .... set designer
John Berger .... assistant art director
Tom Broadhurst .... set dresser
Martin Bruveris .... scenic artist
Steven Carroll .... prop sculptor
Matt Codd .... concept artist
Brandon Cook .... props: Pennsylvania
Loretta Cosgrove .... greens assistant
Rohan Dawson .... standby painter
Cosmas A. Demetriou .... set designer
George DeTitta Jr. .... set decorator: United States
Justin Dix .... head propmaker
Wilson Du .... prop maker
Diana Freeman .... art department coordinator
Christopher Glass .... storyboard artist
Jenny Handasyde .... assistant property master
Max Haymes .... construction coordinator
Nick Hepburn .... assistant dresser
Miriam Johnson .... art researcher
Nora Kasarda .... art department coordinator: United States
Nora Kasarda .... assistant to production designer: Australia
Honi Keller .... buyer
Honi Keller .... set dresser
Iain McCaig .... concept artist: Ninth Ray Studios
Robert Molnar .... assistant stand-by props
Jenny Moroney .... art department accountant
Jane Murphy .... set dresser
Shanthi Nadaraja .... construction coordinator
Matthew Parker-Charlton .... set builder
Robbie Perkins .... art director: second unit
Rolland Pike .... property master
Sharon Potts .... property master: Pennsylvania
Peter Roberts .... prop sculptor
Andy Robinson .... second in charge scenic
James Rothwell .... animatic: Ninth Ray Studios
Steven Samanen .... graphic artist
Sarah-Jane Sands .... art department assistant
Josh Sheppard .... storyboard artist
Adam Smits .... carpenter
Dan Sweetman .... storyboard artist
Michael Swingle .... foreman scenic artist
Gregg Thomas .... greens supervisor
Thomas Valentine .... art director: Los Angeles crow shoot (as Tom Valentine)
Tony Williams .... assistant art director
Tony Xeros .... property master: second unit
Matthew Young .... pre-visualization
George Zammit .... stand-by props
Anthony Zierhut .... storyboard artist
Peter Felicetti .... consulting structural engineer (uncredited)
Paul James .... hod plasterer (uncredited)
Janine Marshall .... head props painter (uncredited)
Adam Vitolins .... set builder (uncredited)
 
Sound Department
Panos Asimenios .... dubbing supervisor
Bobbi Banks .... adr editor
Christopher Boyes .... sound designer
Chuck Buch .... sound mixer: USA
Derek Casari .... adr engineer
Lisa Chino .... assistant sound editor
Richard Corwin .... dialogue editor
Bob Costanza .... sound effects editor
Anne Couk .... first assistant sound editor
Scott Curtis .... foley editor
Zack Davis .... supervising dialogue & adr editor
Luke Dunn Gielmuda .... additional sound effects editor
Frank E. Eulner .... supervising sound editor (as Frank Eulner)
Erik Foreman .... sound effects editor
Pascal Garneau .... assistant sound effects editor
Nick Godkin .... boom operator
Chris Goodes .... adr recordist
J.R. Grubbs .... sound effects editor
Robin Harlan .... foley artist
Matthew Harrison .... foley editor
Andrea Horta .... dialogue editor
Richard Hymns .... supervising sound editor
Michael Keller .... additional sound re-recording mixer
Mark Kenna .... consultant: dolby film sound
Susan Kurtz .... adr editor
Linda Lew .... foley editor
Carol Lewis .... supervising dialogue & adr editor
David Lucarelli .... adr recordist
Brian Magerkurth .... sound mix technician
Stuart McCowan .... assistant supervising sound editor
Scott Millan .... sound re-recording mixer
Sarah Monat .... foley artist
Ronnie Morgan .... assistant sound editor
Timothy Nielsen .... assistant sound designer
Timothy Nielsen .... sound effects editor (as Tim Nielsen)
Ben Osmo .... sound recordist: main unit AUS
Josh Pears .... boom operator
Jeremy Pitts .... foley editor
Danny Reisch .... assistant adr editor
Lars Savage .... sound effects recordist
Randy Singer .... foley mixer
Thomas W. Small .... supervising foley editor (as Thomas Small)
Greg Steele .... sound mixer
Gary Summers .... re-recording mixer
Juan Diego Sánchez .... sound recordist: second unit
Robert Troy .... dialogue editor
Mark Van Kool .... boom operator
Drew Webster .... digital sound mix technician
Bernard Weiser .... supervising dialogue & adr editor
Greg Zimmerman .... adr recordist
Michael Atwell .... digital recordist (uncredited)
Mark Sheffield .... sound mix technician (uncredited)
 
Special Effects by
John S. Baker .... special effects technician: Los Angeles (as John Baker)
Enrique Bilsland .... key mechanical designer: Stan Winston Studio
Evan Brainard .... key mechanical designer: Stan Winston Studio
Bruce Bright .... special effects supervisor: Australia
Tamara Carlson .... fabrication crew: Stan Winston Studio
Tamara Carlson .... key special effects technician: Stan Winston Studio (as Tanara Carlson-Woodard)
John Cherevka .... key artist: Stan Winston Studio
Peter A. Chevako .... animatronics
Peter A. Chevako .... puppeteer (as Peter Chevako)
Scott Conner .... mold/fabrication department
Val Crawford .... hair/fur department
Cory Czekaj .... key special effects technician: Stan Winston Studio
Jeff L. Deist .... key special effects technician: Stan Winston Studio (as Jeff Deist)
Lou Diaz .... key special effects technician: Stan Winston Studio
Beate Eisele .... hair department: Stan Winston Studio
Damian Fisher .... key special effects technician: Stan Winston Studio
Joe Giles .... special effects technican
Brian Goehring .... special effects technician
Seth Hays .... key mechanical designer: Stan Winston Studio (as Seth Hayes)
Jurgen Heimann .... mechanical department: Stan Winston Studios
Matt Heimlich .... animatronic effects supervisor: Stan Winston Studio
Matt Heimlich .... puppeteer (as Matthew Heimlich)
Kurt Herbel .... creature effects technician
Hiroshi 'Kan' Ikeuchi .... key mechanical designer: Stan Winston Studio
Brian Jaecker-Jones .... mechanical department: Stan Winston Studios
Brian A. Jones .... special effects technician
Kathy Kane-Macgowan .... hair department: Stan Winston Studio (as Kathy MacGowan)
Kathy Kane-Macgowan .... special effects technician
Hiroshi Katagiri .... key artist: Stan Winston Studio
Peter Luscombe .... puppeteer
Kathleen MacGowan .... puppeteer
Lindsay MacGowan .... effects coordinator: Stan Winston Studio
Mark Maitre .... key artist: Stan Winston Studio
Christine Mansfield .... key special effects technician: Stan Winston Studio
Keith Marbory .... key special effects technician: Stan Winston Studio
Malcolm Martin .... puppeteer (as Malcolm J. Martin)
Paul Mejias .... lab technician
Ben Metherell .... special effects technician
Philip Millar .... puppeteer
Todd Minobe .... key mechanical designer: Stan Winston Studio
Tim Northon .... art department: Stan Winston Studios
J. Michael O'Brien .... special effects technician
Michael Ornelaz .... puppeteer
Joey Orosco .... key artist: Stan Winston Studio
Peter 'Babylon' Owens .... special effects technician
Mimi Palazon .... key special effects technician: Stan Winston Studio
James Paul .... special effects technician
Clay Pinney .... special effects supervisor
Steve Rosenbluth .... key mechanical designer: Stan Winston Studio
Patrick Rummans .... key artist: Stan Winston Studio
Patrick Rummans .... puppeteer
Alan Scott .... animatronic effects supervisor: Stan Winston Studio (as J. Alan Scott)
Arthur Spink Jr. .... special effects foreman (as Arthur Spink)
Ian Stevenson .... key special effects technician: Stan Winston Studio
Christopher Swift .... animatronic effects supervisor: Stan Winston Studio
Christopher Swift .... puppeteer
Valek Sykes .... creature effects
Pedro Valdez .... key special effects technician: Stan Winston Studio
Kristen Willett .... key special effects technician: Stan Winston Studio (as Kristen Willet)
Gary Yee .... key special effects technician: Stan Winston Studio
Cari Finken .... special effects art department (uncredited)
 
Visual Effects by
Nathan Abbot .... film I/O supervisor: Tippett Studio
David Abbott .... lead texture artist: Rising Sun Pictures
David Abbott .... lighting technical director: Rising Sun Pictures
Tony Abejuro .... matchmove artist
Grant Adam .... lead technical director: Digital Pictures Iloura
Grant Adam .... technical manager: Digital Pictures Iloura
Andrea Adams .... animator
Jude Adamson .... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Imran Ahmed .... matchmove lead
Amit Aidasani .... match move technical director
Shish Aikat .... educator: Rhythm & Hues
Axel Akesson .... lighting technical director
Philip Edward Alexy .... senior character animator: Rising Sun Pictures
Jeff Allen .... compositor: Rhythm & Hues
Robert Alves .... character animator: Tippett Studio
Dovi Anderson .... animator: Tippett Studio
Scott Anderson .... visual effects editor
Charise E. Angone .... visual effects coordinator
Mimia Arbelaez .... lighter: Tippett Studio
Jason Armstrong .... lead animator: Tippett Studio
Jeffrey Arnold .... lighter
Kenneth Au .... Inferno artist: Rhythm & Hues
Jim Aupperle .... green screen photographer
Jim Aupperle .... lighting technical director: Tippett Studio
Derrick Auyoung .... lead animation layout: Rhythm & Hues
Kunal Ayer .... matchmove lead
Negin Bairami .... texture painter: Tippett Studio
Pankaj Bajaj .... matchmover
Leo Baker .... CG sequence supervisor: Rising Sun Pictures
Louise Baker .... previs artist: Proof, Inc.
Jesse Balodis .... CG lighting artist: Rising Sun Pictures
Achint Bansal .... digital compositor: Rhythm & Hues, India
Tony Barraza .... Inferno artist: Rhythm & Hues
Phil Barrenger .... CG supervisor: Rising Sun Pictures
Rod Basham .... Inferno artist: titles, Imaginary Forces
Jason Bath .... visual effects executive producer: FUEL
Allen Battino .... creature/character designer
Jamie Baxter .... digital effects artist
Ryan Beadle .... digital I/O
Darren Bell .... compositor: Rising Sun Pictures (as Darren Bell)
Joseph Bell .... visual effects production manager: Digital Dimension
Michael Berenstein .... animator: Tippett Studio
Lee Berger .... visual effects executive producer: Rhythm & Hues
Chris Bergman .... compositor: Rhythm & Hues
John Andrew Berton Jr. .... visual effects supervisor
Anita Bevelheimer .... compositor: Rhythm & Hues
Jeetendra G. Bhagtani .... matchmove lead: Rhythm & Hues Studios, India (as Jeetendra Bhagtani)
Abhishek Bharadwaj .... matchmove technical director
Jason Billington .... compositor: Fuel International
Dan Blank .... compositor
Marten Blumen .... digital compositor
Andrea Blundell .... visual effects production manager: Rising Sun Pictures
David Booth .... visual effects supervisor: Digital pictures Iloura
Kent Boswell .... visual effects producer: Fuel
Aharon Bourland .... lead lighting artist: Tippett Studio
Jennifer Bourne .... compositor
Naomi Bowden .... assistant visual effects coordinator
John Bozzalla .... digital production manager: Rhythm & Hues
Christopher R. Bradley .... digital animator: FUEL (as Chris Bradley)
Kane Brassington .... roto/paint artist
Devin Breese .... matchmover: Tippett Studio
Anthea Brown .... visual effects production coordinator: Digital Pictures Iloura
Erik Bruhwiler .... digital compositing supervisor: Digital Dimension
Dhyana Brummel .... lighting technical director: Tippett Studio
Michael Brunet .... animator
Nathan Brunskill .... Inferno assistant: Rhythm & Hues
Harry Russell Brutsche .... lighting technical director: Rhythm & Hues
Daniel Bryant .... digital compositor: Tippett Studio
Josh Bryer .... digital lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios
Alexandra Bryman .... matchmover: Rhythm & Hues
Paul Buckley .... lead effects animator: Digital Pictures Iloura
Cheryl Budgett .... 2D supervisor: Rhythm & Hues (as Cheryl Jeffords)
Jud Bumpas .... render coordinator: Rhythm & Hues Studios
Glenn Burton .... visual effects: previz
Darren Byford .... lighting technical director
Ben Campbell .... lighting technical director
Howard R. Campbell .... lighting technical director: Tippett Studio (as Howard Campbell)
Shelley Campbell .... rotoscope/paint artist: Tippett Studio
Craig Cannon .... matchmover: Rhythm and Hues
Alessandra Carlino .... visual effects editor: Rhythm & Hues
Kevin Carney .... lighting technical director
Todd Carson .... junior compositor: Digital Dimension
Jaime Castañeda .... animator: Tippett Studio
Alessandra Cave .... visual effects producer: Tippett Studio (as Alessandra de Souza)
Dan Cayer .... digital compositor: Tippett Studio
M.B. Chaitanya .... matchmove technical director
Min-Yu Chang .... modeler: Tippett Studio
Jo-Wan Chao .... 3D modeler: Rhythm & Hues
Pascal Chappuis .... digital sequence supervisor
Yeen-Shi Chen .... 3D modeler: Rhythm & Hues
Arun P. Chidambaram .... educator
Das Chinmay .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues (as Chinmay Das)
Jung-Yoon Choi .... modeler: Rhythm & Hues
Tamara Choi .... visual effects bidding producer
Sandesh Chonkar .... match move technical director
Patrick Clancey .... digital opticals
Blair Clark .... visual effects supervisor: Tippett Studio
Tony Clark .... visual effects executive producer: Rising Sun Pictures
Simon Clarke .... animator
Michael Clemens .... digital compositor: Tippett Studio (as Michael 'Clemmy' Clemens)
Raquel Coelho .... animator: Tippett Studio
Luke Cole .... systems administrator: FUEL International
Sam Cole .... lead compositor: FUEL
Tony Cole .... compositor: FUEL
Daniel Aristoteles Collins .... systems/operations: Rhythm & Hues
Michael Conelly .... digital supervisor
J. Todd Constantine .... matchmove supervisor: Rhythm & Hues (as Todd Constantine)
Brian Covalt .... character animator: Rhythm & Hues
Felix Crawshaw .... visual effects line producer
Donnie Creighton .... digital intermediate producer
Stuart Cripps .... digital compositor
Stuart Cripps .... technical director
Colin Cromwell .... matchmover: Rhythm & Hues
Justin Crowe .... visual effects production assistant (as Justin Crow)
Samuel M. Dabbs .... digital compositor
Scott Dace .... animator: Rhythm & Hues
Jai Dadlani .... digital compositor
Umesh Dalvi .... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India
Michaela Danby .... compositor: Rising Sun Pictures
Russell Darling .... software developer: Tippett Studio
Dexter Davey .... digital compositor
Chris Davies .... digital compositor
Matthew Daw .... technical director
Jose L. De Juan .... lead lighter: Rhythm & Hues
Tim de Pala .... digital production manager: Tippett Studio (as Tim De Palma)
Stephen Deane .... animator
Bradford deCaussin .... texture painter: Tippett Studio (as Brad de Caussin)
Paresh Dedhia .... digital compositor: Rhythm & Hues
Tom Del Campo .... character animator
Chris Del Conte .... visual effects producer: Digital Dimension
Brian DeMetz .... digital effects artist
Michelle Deniaud .... lead texture painter
Iacopo Di Luigi .... technical director: Rising Sun Pictures
Mark Dickson .... visual effects designer and compositor
John Dietz .... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Tony DiTerlizzi .... visual consultant
David Joseph Dominic .... matchmove artist
Robert Dorris .... rotoscope/paint artist: Tippett Studio
Kim Doyle .... visual effects coordinator
Stéphanie Dubé .... texture painter
Amanda Duncan .... assistant visual effects coordinator
Gus Duron .... additional visual effects editor: Rhythm & Hues
Syd Dutton .... additional visual effects
Pauline Duvall .... lead compositor: Rhythm & Hues Studios
Michael Early .... animation coordinator
Carolyn Ee-Kaiser .... animator: Rhythm & Hues (as Carolyn Ee)
Sigi Eimutis .... on-set visual effects supervisor: Digital Pictures Iloura
Colin Elliott .... matchmove artist
Luke Emrose .... technical director
Douglas Epps .... r&d supervisor
Colin Epstein .... lead compositor: Tippett Studio
Jelena Erceg .... character rigger: Rhythm & Hues
Tony Etienne .... lead lighting artist: Rhythm & Hues
Stephen Evans .... lighting/rendering technical director: Rising Sun Pictures (as Steve Evans)
Alan Fairlie .... digital compositor
Brad Falk .... lighting artist: Rising Sun Pictures
Patrick Felgueras .... digital effects artist
Colbert Fennelly .... animation layout: Rhythm & Hues
Dylan Firshein .... visual effects assistant editor
Mitch Fishman .... render and I/O supervisor: Rhythm & Hues
Lindsay Fleay .... animator: Rising Sun Pictures
Lianne Forbes .... camera tracker
Q. Fortier .... head of technology: Tippett Studio
Martin Foster .... lighting technical director
Daniel Fotheringham .... animator: Iloura
Collin Fowler .... visual effects coordinator: Illusion Arts
Brad Fox .... lighting technical director: Tippett Studio
Raffaele Fragapane .... lead character technical director
Page Frakes .... digital compositor: Tippett Studio
Ron Frankel .... previs supervisor: Proof, Inc.
Elisabeth Franklin .... animator: Rhythm & Hues Studios
Nate Fredenburg .... lead painter: Tippett Studio (as Nathan Stinus Fredenburg)
Sabina Fredenburg .... visual effects coordinator: Tippett Studio
Chris French .... digital animator: FUEL
Michael Frevert .... compositor: Rhythm & Hues
Michael Frevert .... digital artist
Michael Frevert .... visual effects artist
Ryan R. Frick .... visual effects assistant
Joel Friesch .... visual effects supervisor: Tippett Studio
David Frisk .... visual effects assistant
Vinod Gaitonde .... match move technical director
Jigesh Gajjar .... match move technical director
Rahul Galwankar .... rotoscope artist
Adam Gerardin .... digital color corrector: Tippett Studio
Sumanta Ghosh .... matchmove artist
Chris Gibbons .... compositor: Tippett Studio
Tom Gibbons .... animator: Tippett Studio
David Anthony Gibson .... character animator: Tippett Studio (as David Gibson)
Benoit Girard .... visual effects executive producer: Digital Dimension
Victor Glushchenko .... animator
Avi Goodman .... lead character animator: Digital Pictures Iloura
Katie Goodwin .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Joanna N. Goslicka .... matchmove artist
Namita Gotephode .... digital production coordinator
Charles Granich .... compositor: Tippett Studio
Monty Granito .... lead character animator: Proof, Inc.
Lennie K. Graves .... animator: Rising Sun Pictures (as Lennie Graves)
Matt Greig .... digital compositor
William Groebe .... animator: Tippett Studio (as Will Elder-Groebe)
James Guilford .... character animator
Varun Hadkar .... visual effects
Kate Hagar .... visual effects plate coordinator
Lee Hahn .... visual effects coordinator: Tippett Studio
Betsy Asher Hall .... lighter
Christopher Hamilton .... lead CG lighting artist: Rising Sun Pictures
Sam Hancock .... assistant technical director
R.J. Harbour .... digital compositor
Mick Harkin .... digital compositor
Anthony Harris .... digital color timer
Audie Harrison .... animator: Rhythm & Hues
Todd Harvey .... CG lighting lead
Uma Havaligi .... digital effects animator
Rebecca Hawkes .... visual effects plate coordinator
Ed Hawkins .... digital compositor
Katie Hecker .... digital compositor
Geoff Hemphill .... character animator: Tippett Studio
Micah Henrie .... co-senior lighting supervisor
Keith Herft .... digital compositor
Matt Hermans .... crowd simulation artist: FUEL
Sam Hodge .... technical director
Nic Hodgkinson .... compositor (as Nick Hodgkinson)
Matt Hoffman .... digital effects artist: Sandman Studios
Glenn Holbrook .... rotoscope artist: Digital Pictures Iloura
Phil Holland .... scan-, record-, color coordinator
Shaina Holmes .... digital compositor
Shaina Holmes .... digital coordinator
Jiyoung Hong .... digital effects artist
Ryan Hood .... animator
Stephen Hoogendyk .... character animator
Traci Horie .... lead character animator: Rising Sun Pictures
Wayne Howe .... animator: Rising Sun Pictures
Wen-Chin Hsu .... lighting technical director: Tippett Studio
Shannon Hullender .... editorial assistant: Tippett Studio
Sonya Humphrey .... visual effects production assistant: Rising Sun Pictures
Malcolm Humphreys .... head of visual effects: Rising Sun Pictures
Nicole Hunker .... visual effects assistant
Neeraj Ingle .... rotoscope artist: Rhythm & Hues, India
Aruna Inversin .... digital compositor: Tippett Studio
Travis Wade Ivy .... compositor
Matt Jacobs .... digital compositor
Montu Jariwala .... matchmove artist
Julie Jaros .... animator: Tippett Studio
Colleen Jenkinson .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Sven Jensen .... lead modeler: Tippett Studio
Arthur Jeppe .... lighting/compositing sequence supervisor: Rhythm & Hues
Michael Joblin .... associate digital supervisor: Rhythm & Hues (as Mike Joblin)
Mabel John .... match move technical director
Mabel John .... matchmove and visual effects artist
Ammon Jones .... digital effects artist: Sandman Studios
Dennis Jones .... lead digital compositor: Rising Sun Pictures
Melinda Jones .... animation production manager: Rising Sun Pictures (as Mel Jones)
Heather Jones-Pryor .... digital compositor: Rhythm & Hues (as Heather Jones Pryor)
Karin Joy .... visual effects producer
Kirk Jung .... match move lead: Tippett Studio (as Kirk Larkins)
Alla Kalachnikova .... lighting technical director
Kamalakkannan .... digital compositor
Gnana Kannan .... compositor
Perry Kass .... lead 2D artist: Rhythm & Hues
Prabhav Katdare .... digital production coordinator
Dave Kelly .... visual effects producer: Fuel International
Matt Kelly .... compositor
Mike Kelly .... motion control operator
Ntana Key .... second digital colorist: EFILM
Geetanjali N. Kharbe .... matchmove technical director
Chansoo Kim .... animator: Rhythm & Hues
Chansoo Kim .... matchmover: Rhythm & Hues
Nicholas Kim .... digital compositor
Nicholas Kim .... digital effects artist
Holly Kim-Angel .... lighter: Tippett Studio
Sara-Jane King .... visual effects production assistant: Rising Sun Pictures
Sue King .... compositor: Rising Sun Pictures
Tim Kings-Lynne .... lead animator
Owen Klatte .... animator
Karen Klein .... compositor
Jamal Knight .... digital compositor (as Jason Knight)
Jonathan Knight .... digital compositor: Tippett Studio
Marta Knudsen .... texture supervisor: Rhythm & Hues Studios
Kim Kotfis .... sequence coordinator: Rhythm & Hues
Anthony Kramer .... visual effects coordinator: Digital Dimension
Radha Kulkarni .... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India
Pavan Kumar .... digital compositor
Linda Kurgpold .... previs designer: Proof, Inc.
Todd Labonte .... animation supervisor: Tippett Studio
Paul Lada .... digital animator: FUEL
Yogesh Lakhani .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Matthew Landauer .... visual effects coordinator
Tim Landry .... visual effects supervisor: pre-production
Kip Larsen .... visual effects executive producer: Tippett Studio
Joshua LeBeau .... lighting technical director: Tippett Studio
Eric Leighton .... animation supervisor: Paramount
Shahar Levavi .... character animator: Rhythm & Hues
Greg Lewis .... animator: Rhythm & Hues (as Gregory Lewis)
Wayne Lewis .... studio supervisor: Rising Sun Pictures
Richard Liao .... matchmover: Rhythm & Hues
Christian Liliedahl .... character animator
Rosa Lin .... lead effects animator: Tippett Studio
Wilmer Lin .... matchmove supervisor: Rhythm & Hues
David A. Link .... digital camera operator: Tippett Studio
Kimberly Nelson LoCascio .... visual effects executive (as Kimberly K. Nelson)
Morgan Loomis .... animator: Tippett Studio
Sean Looper .... pipeline technical director: Digital Dimension
Aaron Luk .... software development: Tippett Studio
Natalie MacDonald .... digital compositor: Rising Sun Pictures
Simon Maddison .... visual effects supervisor: FUEL International
Ineke Majoor .... visual effects producer: Iloura
David Man .... compositor: Rising Sun Pictures (as David Man)
Joe Mancewicz .... character rigging supervisor
Shilpesh Mane .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Kimberly Mann .... lead animator
Allen Maris .... senior visual effects producer
Rick Markle .... lead rotoscope/paint artist: Tippett Studio
Eric Marko .... matchmove artist: Tippett Studio
Karin Mattsson .... animator
Frank Maurer .... compositor: Rhythm & Hues
James McCallum .... camera tracker: FUEL
Kate McCarthy .... visual effects production manager: Digital Pictures Iloura
Alex McCleod .... animator: Digital Pictures Iloura
L. Patrick McCormack .... digital visual effects production manager: India
Robert McDougall .... visual effects coordinator
Jeff McLean .... compositing setup
Genevieve McMahon .... visual effects production manager: Tippett Studio (as Genevieve Proctor McMahon)
Cory L. McNeill .... visual effects assistant
Jim McVay .... lighting technical director
Landon Medeiros .... visual effects production assistant: Digital Dimension
Gagan Mehta .... matchmove lead: Rhythm & Hues, India
Jon Meier .... lighting lead: Rhythm & Hues
Glenn Melenhorst .... director of animation: Digital Pictures Iloura
Brian Mendenhall .... animator
Orland Meunier .... character rigger: FUEL
Ellie Meure .... digital compositor
Keith Meure .... rotoscope artist
Michael Meyers .... previs artist: Proof, Inc.
Douglas Miller .... digital compositor: Rhythm & Hues
James Michael Miller .... post production assistant
Lori C. Miller .... digital compositor
Chirag Mistry .... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India
Derrick Mitchell .... visual effects editor
Justin Mitchell .... digital artist
Moritz Moeller .... technical director
Brad Moore .... compositor: Rhythm & Hues
Gaelle Morand .... lighting technical director: Rhythm & Hues
Rakesh More .... matchmove technical director
Chris Morley .... digital compositor: Tippett Studio
Dave Morley .... compositing supervisor: FUEL International
Stephen Moros .... matchmove artist
Steve Moros .... matchmover: Tippett Studio
Kevin Moseley .... Inferno artist: Rhythm & Hues
David Antonin Mucci .... CG lighting artist: Rising Sun Pictures (as David Mucci)
David Antonin Mucci .... supervising technical director
Daryl Munton .... lighting lead
Nate Murphy .... visual effects assistant (as Nate Murphey)
Steve J. Murray .... visual effects production assistant (as Steve Murray)
Guido Muzzarelli .... animator: Tippett Studio
Ross Nakamura .... roto/paint artist: Tippett Studio
Salima Needham .... digital compositor
Catherine Nelson .... digital compositor
David Richard Nelson .... lead character set-up artist: Tippett Studio
David Richard Nelson .... lead character technical director: Tippett Studio
Edwin Ng .... animator: Digital Pictures Iloura
An Nguyen .... system administrator/pipeline engineer: FUEL International
Marie-Laure Nguyen .... lighter: Tippett Studio
Bruce Nicholson .... digital compositor
Brad Noble .... animator: Digital Pictures Iloura
Tonya Noerr .... animator: Rhythm & Hues Studios
Gary Nolin .... visual effects producer: Rhythm & Hues
Jaime Norman .... visual effects coordinator
Rob Nunn .... previsualization artist
Sarah Ogletree .... visual effects coordinator
Pawel Olas .... shader and lighter: FUEL
Matt Omond .... digital compositor
Matthew Ozerski .... visual effects editor: Rising Sun Pictures
Chris Paizis .... lead matchmover: Tippett Studio (as Christopher Paizis)
Viviana Palacios .... lighting technical director: Rhythm & Hues Studios
Puja Parikh .... systems/operations
Toby Parkinson .... visual effects data wrangler
Hunter Parks .... lighting technical director
Hunter Parks .... look development artist: Rhythm & Hues (as Hunter G. Parks)
Hunter Parks .... pre-lighter: Rhythm & Hues (as Hunter G. Parks)
Paul Parsons .... visual effects editor
Adam Paschke .... compositing supervisor
Ben Paschke .... CG supervisor: Rising Sun Pictures
Ben Paschke .... technical director
Kaustubh Patil .... matchmove technical director
Naveen Paul .... digital compositor
Andrew A. Paules .... visual effects technical director
Fernando Pazos .... animator: Rising Sun Pictures (as Fernando J. Pazos)
Dylan Penhale .... systems manager
Joseph C. Pepe .... conceptual artist: Stan Winston Studio
Michelle Perez .... character animator
Nicolas Petit .... digital effects artist: Rising Sun Pictures
Nicolas Petit .... technical director: Rising Sun Pictures
Deborah Phillips .... visual effects coordinator: tracking, Rhythm & Hues
Kilou Picard .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Nick Pill .... visual effects art director: Rising Sun Pictures
Jaikumar Pillay .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios India
Daniel Post .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Robin Potinin .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures (as Robin Potanin)
Tushar Prakashan .... match move technical director
Kate Preston .... compositor: Rising Sun Pictures
Geraldine Proctor McMahon .... visual effects associate producer: Tippett Studio
Konstantin Promokhov .... effects animator: Tippett Studio
Steven Quinones-Colon .... lighting technical director: Tippett Studio
John Rader .... lighter: Tippett Studio
Glenn Ramos .... animation supervisor
Jonathan S. Ramos .... Render Technical Assistant: Tippett Studio
Pavan Rao .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Pavani Rao .... lighting technical director: Rhythm & Hues
Suryapal Rawat .... Paint/Roto Artist: Rhythm & Hues Studios
Steve Reding .... lighting supervisor: Tippett Studio
Ryan Reeb .... texture artist
Matthias Reiche .... character animator
Leigh H. Rens .... character animator
Colin Rhodes .... compositor: Rising Sun Pictures
Daniel Riha .... 2D painter
Daniel Riha .... rotoscoper
Andrew Roberts .... digital effects artist: Digital Dimension
Ben Roberts .... digital compositor: Rising Sun Pictures
Elliott Roberts .... animator: Tippett Studio
Tracey Roberts .... character set up
Dylan Robinson .... lighter: Tippett Studio
James Robison .... animator: Digital Pictures Iloura
Mike Roby .... digital effects artist
Daniel Rolinek .... lead effects animator: Tippett Studio
Jules Roman .... visual effects executive producer: Tippett Studio
Steve Rosenbluth .... visual effects
Simon Rosenthal .... visual effects executive producer: Digital Pictures Iloura
Jose Rovirosa .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Craig Rowe .... digital compositor
Ari Rubenstein .... digital compositor: Tippett Studio
Nick Rubenstein .... Inferno artist: titles, Imaginary Forces
Daniel Rubin .... digital compositor: Digital Dimension
Jance Rubinchik .... animator
Rebecca Ruether .... lead animator: Rhythm & Hues
Matt Russell .... visual effects sequence coordinator: Rhythm & Hues
Jalil Sadool .... character animator: Rhythm & Hues
Joe Salazar .... compositor
Mayur Samant .... match move technical director
Andrew Sampson .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Joey Santana .... assistant visual effects editor: Tippett Studio
Arnab Sanyal .... digital compositor
Subhajit Sarkar .... production coordinator
David Schnee .... digital compositor: Tippett Studio
Janelle Schneider .... texture painter
Laura Scholl .... lighting and compositing artist: Rhythm & Hues
Sarah Schubart .... visual effects editor: Tippett Studio
Charles Schwartz .... matchmove artist: Tippett Studio
Steven J. Scott .... supervising digital colorist: EFilm
Kristin Sedore .... lighter
Vijay Selvam .... digital compositor: Rhythm and Hues
Kalai Selvan .... digital compositor
Seshaprasad .... digital production manager
Siddharth Shah .... roto/prep artist
Amit Sharma .... digital compositor
Todd Shifflett .... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
David Short .... technical director: Rising Sun Pictures
Mark Siew .... matchmover: Tippett Studio
Fred Simon .... systems support: Rhythm & Hues
Jens-Peter Sjøberg .... compositor: Rising Sun Pictures
Danita Slaughter .... digital opticals editor
Richard Slechta .... lighting technical director: Rhythm & Hues
Beth Sleven .... animator: Rhythm & Hues
Matt Sloan .... on-set match mover
Matt Sloan .... visual effects data wrangler
Murray Smallwood .... digital compositor
Brad Smith .... render I/O administrator
Brian Smith .... rotoscope/paint artist: Tippett Studio
Mike Smith .... creative art supervisor: Reel FX
Stephen Sobisky .... visual effects producer: Sandman Studios
Hitesh Solanki .... match move technical director: Rhythm & Hues, India
Cameron Sonerson .... character animator: Rising Sun Pictures
Tim Sotiri .... shader and lighter: FUEL
Andrea Spada .... animator: Rising Sun Pictures
Anthony Sparapani .... senior animator
Joshua Spencer .... film I/O coordinator
Nancy St. John .... visual effects consultant
Julie Stark .... compositor: Rhythm & Hues
Davi Stein .... compositor: Tippett Studio
Jamie Stevenson .... visual effects producer: post-production
Jeremy Stewart .... animator
William Todd Stinson .... computer graphics supervisor
David Stone .... matchmover: Rhythm & Hues
Daniel Story .... visual effects coordinator
Mark Story .... visual effects coordinator
Michael Struk .... assistant visual effects editor
Michael Struk .... vfx editor
Michael Struk .... visual effects editor
Tammy Sutton .... 2D supervisor: Digital Dimension
S. Forest Swartout .... visual effects coordinator: Tippett Studio
Chris Swinbanks .... film scanning supervisor
Kat Szuminska .... digital effects supervisor: Rising Sun Pictures
Jonathan Tal .... visual effects coordinating assistant: Tippett Studio
Jonathan Arden Tal .... visual effects coordinating assistant: Tippett Studio (as Jonathan Tal)
Jeremie Talbot .... character setup
Craig Talmy .... animation supervisor: Rhythm & Hues
Mark Tamny .... compositor: Tippett Studio
Marla Tanigawa .... animation layout: Rhythm & Hues (as Marla Valentine)
Martin Tardif .... lighting technical director
Bill Taylor .... additional visual effects
Bridget M. Taylor .... digital compositor: Rhythm & Hues (as Bridget Taylor)
Jateen Thakkar .... digital compositor
Anders Thonell .... lead CG artist: FUEL
Gerald Tiu .... render wrangler
Bill Tlusty .... digital producer
Joey Tobiska .... pipeline support: Rhythm & Hues
Ryan Michael Todd .... lighter: Tippett Studio (as Ryan Todd)
Matthew Tomlinson .... digital imaging supervisor: Tippett Studio
Jensen Toms .... lighting lead: Rising Sun Pictures
Rachel Topp .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures
Phi Tran .... digital effects artist: Digital Dimension
Quan Tran .... matchmove artist: Tippett Studio
Tong Tran .... digital effects artist: Digital Dimension
Linda Tremblay .... digital artist
Bart Trickel .... lighter: Tippett Studio
Eric Tsai .... pipeline setup lead: Rhythm & Hues
Johnny Turco .... animator: Rhythm & Hues
Les Turner .... animator
Michelle Urbano .... matchmove artist
Mark van den Bergen .... digital compositor (Rising Sun Pictures)
John van Leeuwen .... technical assistant: Rising Sun Pictures
Ray Van Steenwyk .... lead animator
Alexander Vegh .... previsualization consultant
Beck Veitch .... lead digital compositor: Rising Sun Pictures
Sandeep Vengsarkar .... compositor
Sarah Vinson .... lighting and compositing sequence coordinator
Javier von der Pahlen .... previs artist: Proof, Inc.
Kenneth Voss .... rotoscope/paint artist: Tippett Studio (as Ken Voss)
Pragti Wadhwa .... digital compositor
Oskar Wahlberg .... technical director: Rising Sun Pictures
Andreas Wanda .... technical director
Brian Ward .... animator: Rising Sun Pictures
Ben Warner .... digital compositor: Rising Sun Pictures
Mick Watson .... camera tracker: FUEL
Peter Webb .... on-set visual effects supervisor: Digital Pictures Iloura
Daniel James Weber .... visual effects technical director: Rhythm & Hues Studios
Brian R. Wells .... lead animator (as Brian Wells)
Diana Marie Wells .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues (as Diana Wells)
Jeff Wells .... lead compositor: Rhythm & Hues
Mark Welser .... matchmove supervisor
Davy Wentworth .... lighting technical director
James Whitlam .... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Shannon Wiggins .... background prep artist: Rhythm & Hues
Tom Wild .... visual effects production supervisor: Rising Sun Pictures
Amani Williams .... digital compositor
Dan Wills .... research and development
James Wilson .... digital animator: FUEL
Neil Wilson .... visual effects software engineer: Rising Sun Pictures
Vicki Wong .... editorial/imaging manager: Tippett Studio
Kieran Woo .... visual effects production manager: Rhythm & Hues
Jamie Wood .... digital compositor
Gavin Wright .... lighting technical director: Rhythm & Hues
Malcolm Wright .... lighting technical director
Matthew Wynne .... digital compositor
Koji Yamaguchi .... digital compositor
Adam Yaniv .... character animator
Travis Yohnke .... digital effects artist
Dong Yon Kang .... matchmover: Tippett Studio (as Dong Kang)
Alfred Young .... lighting / techical director
Matthew Young .... previs modeler: Proof, Inc.
Paul Zinnes .... modeler: Tippett Studio
Steve Ziolkowski .... animation supervisor
Tatjana Bozinovski .... digital compositor: Digital Dimension (uncredited)
Jeffrey Castel De Oro .... digital compositor (uncredited)
Wes Cilldhaire .... technical assistant: Rising Sun Pictures (uncredited)
Harrison Hays .... render coordinator: Rhythm & Hues (uncredited)
Simon Herden .... assistant visual effects editor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Sean Lahiff .... assistant visual effects editor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Jeremy Lang .... head of information technology: Custom Film Effects (international versions) (uncredited)
Sarah McLauchlan .... visual effects coordinator (uncredited)
Alex Meddick .... assistant visual effects editor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Mitch Paulson .... digital colorist assist (uncredited)
Thomas Proctor .... compositor (uncredited)
Chad Ridgeway .... roto/paint artist: Digital Dimension (uncredited)
David Short .... character animator: Digital Pictures Iloura (uncredited)
Tylney Taylor .... visual effects (uncredited)
Josh Tomlinson .... pipeline TD: Rhythm & Hues (uncredited)
Jeff Unay .... modeler: Tippett Studio (uncredited)
Stuart Willis .... visual effects coordinator: Rising Sun Pictures (uncredited)
David Woodland .... senior matte painter (uncredited)
 
Stunts
Mitch Deans .... stunt coordinator
Roy Edmunds .... stunt driver
Anthony Mays .... stunt double
Scott McLean .... stunt rigger
Joe Pampanella .... safety supervisor
Philip Partridge .... stunt rigger
Puven Pather .... safety assistant
 
Camera and Electrical Department
Victor Abbene .... gaffer: Los Angeles
Robert Abboud .... lighting technician
Steven Bailey .... additional second assistant camera
Tov Belling .... first assistant camera
Mal Booth .... dolly grip
Troy Lee Brown .... assistant camera
Kevin Campbell .... first assistant camera
Ashleigh Carter .... focus puller
Chris Child .... second assistant camera: second unit
James Cole .... video assist assistant
Peter Lyons Collister .... director of photography: Los Angeles (as Peter Collister)
Hayden Crowther .... additional grip
Louie DeMarco .... first assistant camera: second unit
Karl Engeler .... gaffer
Jenny Evans Platt .... second assistant camera
Rob Hansford .... key grip
Samuel R. Harrison III .... video assist operator
Paul Heidke .... grip
Mark Hryma .... aerial director of photography
Mark Hryma .... camera operator: Wescam camera
Gillian Huxley .... rigging electric best boy
Andrew Jerram .... additional assistant camera
Aaron Jones .... video assist operator: second unit
Darrin Keough .... a camera operator: second unit
Ben King .... focus puller: green screen unit
Pim Kulk .... second assistant camera
Chris Loveday .... additional electric
John Mahaffie .... director of photography: second unit, Melbourne
Michelle Marchant .... film loader
Lee Mariano .... second assistant camera: "a" camera
Henare Mato .... rigging gaffer
Darren McAngus .... grip assistant: second unit
Peter McCaffrey .... camera operator
Jason McPhee .... dolly grip
Luke Nixon .... first assistant camera
Evan Pardington .... technocrane technician
Troy Paschini .... first dolly grip
Phil Pastuhov .... aerial director of photography: Pennslyvania
John Platt .... camera operator: "b" camera
Jem Rayner .... first assistant camera
Joe Stick .... second unit: electrician
Joshua D. Thatcher .... lighting programmer: effects unit, USA
Luke Thomas .... focus puller: second unit
Paul Thompson .... key grip
David Thomson .... rigging grip
Anthony Veith .... best boy
Scott C. Williman .... lamp operator
 
Animation Department
Randy Cartwright .... animation advisor
Camille Chu .... animator: titles
Raquel Coelho .... animator
Jeremy Cox .... animator: titles
Guido Muzzarelli .... character animator
Edwin Ng .... character lead
Kathryn Rathke .... illustrator: titles
James Rothwell .... animatic: Ninth Ray Studios
Beth Sleven .... animator
Andrea Spada .... animator
Gary Tam .... animator: titles
Anders Thonell .... character animator
Brian Ward .... animator
Paul Yeh .... animator: titles
Jason Ivimey .... animator (uncredited)
 
Casting Department
Erica Arvold .... casting associate
Barbara Harris .... adr voice casting
Jason Loftus .... local casting associate
Matthew Rooke .... extras casting
Julie Schubert .... casting assistant
Nick Schutt .... casting assistant
Andrew Thompson .... extras casting director
 
Costume and Wardrobe Department
Simone Culley .... costume stand-by
Bridget Dixon .... extras costumer
Mel Dykes .... costume supervisor
Mary Iannelli .... costumer (as Mary White)
Honora Jackson .... costume production assistant: aerial unit
 
Editorial Department
Jason Ballantine .... first assistant editor: Australia
Kenny Becker .... color timer
Bart Brevé .... second assistant editor: avid
Donnie Creighton .... digital intermediate producer
Amelia Ford .... assistant editor
Patrick Gallagher .... additional editor
Justin Heitman .... rushes colorist
Cecilia Hyoun .... first assistant editor: avid
Ntana Key .... digital colorist assist
Jack Lilburn .... editorial assistant
Melissa McCaffery .... post-production assistant
Mary Nelson-Duerrstein .... negative cutter (as Mary Nelson Fraser)
Peter Pantazis .... colorist: titles
Steven J. Scott .... supervising digital colorist
Penny Teal .... post-production
Matt Town .... first assistant editor
Harry Yoon .... second assistant editor
Amanda Short .... rushes colorist (uncredited)
 
Music Department
Bill Abbott .... music editor
Pete Anthony .... conductor
Steve Bartek .... orchestrator (as Steven Bartek)
Julian Bratolyubov .... music preparation
Elin Carlson .... chorus
Debbi Datz-Pyle .... orchestra contractor
Greg Dennen .... score recordist
George Doering .... musician
Danny Elfman .... conductor
Karen Harper .... vocals
Greg Hayes .... score recordist
John Houlihan .... music consultant
Tim Lauber .... score recordist
Ernest Lee .... synthesizer programmer
Jason Lloyd .... scoring crew
Deborah Lurie .... orchestrator
Marc Mann .... conductor: choir
Marc Mann .... orchestrator
Marc Mann .... synthesizer programmer
Kevin McKeever .... additional music recordist
Denise Okimoto .... assistant music editor
Bobbi Page .... choir contractor
Jay B. Richardson .... music editor (as Jay Richardson)
Tim Rodier .... music preparation
Peter Rotter .... orchestra contractor
Shie Rozow .... assistant music editor
Ralph Sall .... soundtrack album producer
Dennis S. Sands .... music recordist (as Dennis Sands)
Dennis S. Sands .... music scoring mixer (as Dennis Sands)
Edgardo Simone .... orchestrator
David Slonaker .... orchestrator
Noah Scot Snyder .... digital score recordist (as Noah Snyder)
Tom Steel .... scoring crew
Bill Talbott .... scoring technician
James Thatcher .... musician: french horn
Ron Vermillion .... music preparation
Gina Zimmitti .... music contractor
 
Transportation Department
Candice Day .... driver
Henry Dray .... transportation captain
Nicholas E. Schepisi .... driver: cast (as Nick Schepisi)
Simon Scott .... tracking vehicle driver
 
Other crew
Ryan Andolina .... assistant: Mr. Kerner
Enrique Bilsland .... mechanical creature designer
Renata Blaich .... production assistant
Josef Brandmaier .... structured finance by
Emily Branham .... production coordinator: titles
Shelbie Bruce .... ADR loop group
Craig Bullen .... assistant animal trainer: Australia
Zelie Bullen .... animal trainer: pig (as Zelie Thompson)
David Burrows .... assistant: head of animal department
Andrea Butterfield .... assistant: Mr. Kerner
Al Cerullo .... helicopter pilot
Jan Cerwonka .... studio teacher: Ms. Fanning
Justin Crowe .... production assistant
Milly Darke .... stand-in: Dakota Fanning
Mark Davies .... travel coordinator: pre-production
Anthony DeFrancesco .... production assistant: aerial unit
Heather Dennis .... production coordinator: titles
Tasha Dixon .... production assistant
Rudi Fischer .... production assistant: Pennsylvania
Jay Floyd .... clearance administrator
Karin Fong .... title designer
Jane Forbes .... script supervisor: second unit
Mark Gardner .... title designer
Ben Grogan .... production secretary
Steve Hanna .... animal trainer: US
Sarah Healey .... animal trainer: Australia
Brian Hillard .... laboratory technician
Phil Holland .... scan/record/color coordinator
Dean Hood .... financial controller
Blair Howley .... production assistant: aerial unit
Leeza Hura .... assistant animal trainer: Australia (as Leesa Hura)
Nina Hutchison .... production assistant
Vivienne Hylton .... assistant: Mr. Bronfman
Nathan James .... assistant safety supervisor
Kathy Kelehan .... title producer
Kathleen Kelly .... medic: Philadelphia
Cohl Kenneth Klop .... various voices (as Cohl Klop)
Joanne Kostiuk .... animal trainer: Australia
Alexis Kronhaus .... title producer
John Paul LeBon .... production assistant
David Liehn .... production assistant
Stan Lim .... title designer
Andrew Lindley .... payroll accountant
Kimberly Logan .... assistant: Cedric the Entertainer (as Kim Logan)
Ben Lowe .... location manager
April Mackin .... animal trainer: US
Larry Madrid .... animal coordinator
Larry Madrid .... head animal trainer
Larry Madrid .... head animal trainer: crow, Los Angeles
Darren McFarlane .... production assistant
Jodie McKeane .... assistant animal trainer: Australia
Reza Mokhtar .... caterer
Sara Moroney .... payroll assistant
Steve J. Murray .... production assistant
Jamie Nicolai .... assistant location manager
Kathleen O'Reilly .... education department manager
Larry Payne .... head animal trainer
Kyle Peck .... assistant: Mr. Neesan
Chuck Peil .... vice president of business development
Shannon Petska .... production coordinator: aerial unit, Philadelphia
Joshua Radabaugh .... production assistant
Cody Rawson-Harris .... animal trainer: Australia
Sarah Rawson-Harris .... animal trainer
Vicki Dee Rock .... production executive
Caroline Russell .... assistant animal trainer: Australia
Stephen Rutter .... travel manager
John Sandow .... production coordinator: second unit
Lee Sandwith .... production assistant: second unit
Bruce Shapiro .... dialogue coach
Kevin Streckewald .... aerial unit
Trudy Talbot .... production accountant
Cindy Tang .... assistant: Mr. Kerner
Cindy Tang .... executive assistant: Jordan Kerner
Alex Taussig .... production coordinator
Mika Tran .... assistant: E.J Foerster
Sarah O'May Turner .... unit
Alexander Vegh .... consultant: pre-visualization
Michelle Venutti .... assistant production co-ordinator
Catherine H. Vlasuk .... assistant: Mr. Williams
David Walker .... location scout
James P. Warren .... animal trainer: US (as James Warren)
James P. Warren .... animal trainer: crow, Los Angeles (as James Warren)
Jo Weeks .... script supervisor
Niki Williams .... assistant to producer
Niki Williams .... assistant: Ms. Pistor
Devon Wilson .... assistant: Mr. Winick (as Devon M. Wilson)
Lisa Wright .... travel coordinator
Belinda York .... assistant animal trainer: farmyard animals
Jayden York .... head technician: Libra
Travis Quentin Young .... adr voice
Jain Yu .... assistant: Mr. Kerner
Mike Doto .... production manager: titles (uncredited)
Saxon Eldridge .... assistant to cast (uncredited)
Ian Lueck .... intern: Nickelodeon Movies (uncredited)
Tiffany A. McLane .... assistant: visual effects (uncredited)
Gio Messale .... studio production coordinator (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
Runtime:
97 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.85 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Trivia:
For security reasons, early prints of the film were shipped under the title "Bacon".See more »
Goofs:
Revealing mistakes: Wilbur, a boar (male pig) is played by sows (female pigs). This is blatantly obvious in some scenes.See more »
Quotes:
[last lines]
Narrator:It is not often someone comes along that's a true friend and good writer. Charlotte was both.
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Wilbur's LullabySee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
17 out of 23 people found the following review useful.
Great family movie in time for the holidays!, 17 December 2006
Author: rlnutt (rlnutt@sbcglobal.net) from Texas

I'm not sure where all of the criticism of this movie is coming from! My wife and I watched and enjoyed every moment of this children's classic and didn't feel cheated in any way by the telling!

The story is close to the children's book but a couple of goofy crows are added with the voices of Thomas Haden Church and Andre Benjamin. They only added a mild comic subplot but didn't affect the telling in any way. Every time I hear THC's voice, I always see his character from Wings blabbering on about something mundane! He's quite silly as a starving crow!

If you want high drama this year, go see Apocalypto, or Blood Diamond... for good family entertainment, Charlotte's Web is the perfect counter to any heavy story lines from those other movies!

Was the above review useful to you?
See more (96 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Charlotte's Web (2006)

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Charlotte's Web Hachi: A Dog's Tale The Tree of Wooden Clogs Imitation of Life Sarah, Plain and Tall
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Comedy section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.