IMDb > Evan Almighty (2007)
Evan Almighty
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Evan Almighty (2007) More at IMDbPro »

Photos (See all 55 | slideshow) Videos (see all 16)
Evan Almighty -- God (Freeman) contacts Congressman Evan Baxter (Carell) and tells him to build an ark in preparation for a great flood.
Evan Almighty -- Clip: God asks Evan to build an ark
Evan Almighty -- Behind the scenes: Carell and birds
Evan Almighty -- Interview: Lauren Graham "On working with Steve Carell"
Evan Almighty -- God (Freeman) contacts Congressman Evan Baxter (Carell) and tells him to build an ark in preparation for a great flood.

Overview

User Rating:
5.4/10   99,883 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 3% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Steve Oedekerk (screenplay)
Steve Oedekerk (story) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Evan Almighty on IMDbPro.
Release Date:
22 June 2007 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
A comedy of biblical proportions See more »
Plot:
God contacts Congressman Evan Baxter and tells him to build an ark in preparation for a great flood. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
2 wins & 10 nominations See more »
User Reviews:
Mighty Mediocre See more (245 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Steve Carell ... Evan Baxter

Morgan Freeman ... God

Lauren Graham ... Joan Baxter

Johnny Simmons ... Dylan Baxter

Graham Phillips ... Jordan Baxter

Jimmy Bennett ... Ryan Baxter

John Goodman ... Congressman Long

Wanda Sykes ... Rita

John Michael Higgins ... Marty

Jonah Hill ... Eugene

Molly Shannon ... Eve Adams

Harve Presnell ... Congressman Burrows

P.J. Byrne ... Evan's Staffer

Ralph Louis Harris ... Evan's Staffer (as Ralph Harris)

Arden Myrin ... Evan's Staffer

Brian Howe ... Builder

Ralph P. Martin ... Delivery Guy

Maile Flanagan ... Mail Person

Angela Martinez ... CNN Reporter

Ed Helms ... Ark Reporter

David Barrera ... Ark Reporter

Jeremiah Birkett ... Ark Reporter (as Jeremiah W. Birkett)

Jesse Burch ... Ark Reporter

Rachael Harris ... Ark Reporter

Casey Strand ... Ark Reporter

Wayne Wilderson ... Ark Reporter

Dean Norris ... Officer Collins

Derick Alexander ... Capitol Policeman

Scott Rollins ... Capitol Policeman

Madison Mason ... Congressman Dodd

Bruce Gray ... Congressman Hughes

Paul Collins ... Congressman Stamp

Lisa Arch ... Staffer
Judith Benezra ... Staffer

Krista Carpenter ... Staffer

Gerald Downey ... Staffer

Simon Helberg ... Staffer

Dylan Jones ... Staffer

Jay Lay ... Staffer

Suzy Nakamura ... Staffer

Matt Price ... Staffer

Irene Roseen ... Staffer

Larry Sullivan ... Staffer

Audrey Wasilewski ... Staffer

Jon Wellner ... Staffer

Channing Chase ... Neighbor
Jim Doughan ... Neighbor

Shelley Dowdy ... Neighbor

Meagen Fay ... Neighbor

Pete Gardner ... Neighbor
Gregg Goulet ... Neighbor

Jan Hoag ... Neighbor

Harry S. Murphy ... Neighbor

Ruth Williamson ... Neighbor

Don Dowe ... Newsroom Camera Operator

Shashawnee Hall ... Newsroom Camera Operator

Lucia Forte ... Court Stenographer

Deborah Carson ... Congressional Reporter

Lamont Thompson ... Officer M. Gilbert

Larry Dorf ... Officer B. McKenzie

Tom Beyer ... Newsroom Stage Manager
Topper Shutt ... Local Weatherman
Juan M. Fernández ... Network Reporter

Bridget White ... Network Reporter (as Bridget Ann White)

Roxana Ortega ... Reporter in Evan's Office

Brendan Patrick Connor ... Fish 'n' Chips Patron

Charlie Hartsock ... Fish 'n' Chips Patron
William Dennis Hunt ... Committee Member

Franklin Dennis Jones ... Committee Member
Lillian Lehman ... Committee Member

Catherine McGoohan ... Committee Member

Phil Reeves ... Committee Member
Edmund L. Shaff ... Committee Member

Tucker Smallwood ... Committee Member

David St. James ... Committee Member

Donzella Berry ... Congressperson

Brian Carpenter ... Congressperson

Thomas Crawford ... Congressperson

Gregg Daniel ... Congressperson
Bill Debrason ... Congressperson
Terry Menefee Gau ... Congressperson
Mario Griego ... Congressperson

Bonnie Johnson ... Congressperson

Ted Johnson ... Congressperson

Michael Stanton Kennedy ... Congressperson

Frances Mitchell ... Congressperson
James Newman ... Congressperson
Patrick Pankhurst ... Congressperson
Alan Sader ... Congressperson

James Shanklin ... Congressperson

Robert Shepherd ... Congressperson
Rick Warner ... Congressperson

Rachel Winfree ... Congressperson

Jon Stewart ... Himself
rest of cast listed alphabetically:

Michael Ahl ... Congressman (uncredited)

Bruno Amato ... Wrecking Ball Operator (uncredited)

Jeremy Ambler ... Neighbor (uncredited)
Nora Bauer ... Congressperson (uncredited)

Mark Bedell ... SWAT Officer (uncredited)

Catherine Bell ... Susan Ortega - News Anchor (uncredited)
Felix J. Boyle ... Congressman (uncredited)
Greg Brown ... Passenger on Arc (uncredited)
Ray Bullock ... Reporter (uncredited)
Bootie Chewning ... Neighbor (uncredited)

Robert Christian ... Congressperson (uncredited)

David Cohen ... Congressman (uncredited)
Greg Cooper ... Tattooed Driver (uncredited)
Brandon Cordon ... Neighbor (uncredited)
Rob Darren ... Press Photographer (uncredited)
Ed Easterling ... Capitol Hill Photographer (uncredited)

Kimberly Evan ... Reporter (uncredited)
Jennifer Glasgow ... Neighbor (uncredited)

James Green ... Photographer (uncredited)
Dot Gregory ... Congressperson (uncredited)
Leslie Gunning ... Neighbor (uncredited)
Lucas N. Hall ... Neighbor (uncredited)

Katherine Hoskins Mackey ... Businesswoman (uncredited)

Marc A. Hutchins ... Neighbor (uncredited)

Henry Jaderlund ... Ark Reporter (uncredited)
Raymond H. Johnson ... Congressman (uncredited)

Aaron Michael Lacey ... Capitol Police Officer (uncredited)
Kimberly Langley ... Congressional Staffer (uncredited)

Lawrence Laravela ... Press Photographer (uncredited)
Todd McCall ... News Reporter (uncredited)

Jared Morrison ... Congressman Long's Aide (uncredited)

Christopher Phillips ... Steve Carell's Parade Car Driver (uncredited)
David Powledge ... Neighbor (uncredited)
Phillip A. Ranallo ... Congressional Staffer (uncredited)

Jacob Rhodes ... Boy in Crowd (uncredited)

McKenzie Shea ... Tourist (uncredited)

Tim L. Smith ... Union Mechanic (uncredited)

Ryan Sun ... Onlooker (uncredited)
Devon Tucker ... Boy in Restaurant (uncredited)

Nick Ventura ... Metro Cop (uncredited)

Juan-Pablo Veza ... Neighbor (uncredited)
Lauren Starkey Ward ... Congressional Staffer (uncredited)
Terry Ward ... Ark Reporter (uncredited)

Lee Washington ... Neighbor (uncredited)

Chris Winters ... Construction Worker (uncredited)
Stephen Zaleski ... Capitol Police Officer (uncredited)

Directed by
Tom Shadyac 
 
Writing credits
(WGA)
Steve Oedekerk (screenplay)

Steve Oedekerk (story) and
Joel Cohen (story) &
Alec Sokolow (story)

Steve Koren (characters) &
Mark O'Keefe (characters)

Produced by
Gary Barber .... producer
Roger Birnbaum .... producer
Michael Bostick .... producer
Gary Goetzman .... executive producer
Tom Hanks .... executive producer
Ilona Herzberg .... executive producer
Matt Luber .... executive producer
Ori Marmur .... co-producer
Neal H. Moritz .... producer
Amanda Morgan Palmer .... co-producer
Dave Phillips .... executive producer
Tom Shadyac .... producer
Jonathan Watson .... co-producer
Janet L. Wattles .... associate producer (as Janet Wattles)
Jason Wilson .... associate producer
 
Original Music by
John Debney 
 
Cinematography by
Ian Baker (director of photography)
 
Film Editing by
Scott Hill 
 
Casting by
Deborah Aquila 
Craig Fincannon 
Jennifer L. Smith  (as Jennifer Smith)
Tricia Wood 
 
Production Design by
Linda DeScenna 
 
Art Direction by
James Nedza  (as Jim Nedza)
 
Set Decoration by
Ric McElvin 
 
Costume Design by
Judy L. Ruskin  (as Judy Ruskin Howell)
 
Makeup Department
Tony Acosta Jr. .... special makeup effects lab technician: AFX Studio (as Tony Acosta)
Deena Adair .... hair stylist: Mr. Freeman
David LeRoy Anderson .... special makeup effects artist: AFX Studio
Shirley Baker .... hair stylist: second unit
Bridget Bergman .... makeup artist
Sherri Bramlett .... hair stylist: Virginia/Washington DC
David A. Brooke .... special makeup effects mold maker: AFX Studio (as David Brooke)
Susan Buffington .... hair stylist: Virginia/Washington DC
Hitomi Golba .... key hair stylist
Nancy Hancock .... makeup artist: Mr. Freeman (as Nancy Worthen-Hancock)
Joseph P. Hurt .... makeup artist: Virginia/Washington DC (as Joe Hurt)
Heather Langenkamp .... special makeup effects coordinator: AFX Studio
Adruitha Lee .... department head hair stylist
Nicole Michaud .... special makeup effects hair technician: AFX Studio
Brigette A. Myre .... key makeup artist (as Brigette Myre Ellis)
Lygia Orta .... makeup artist
Betty Lou Skinner .... hair stylist: Virginia/Washington DC
Nena Smarz .... makeup department head (as Nena Smarz-O'Carroll)
Justin Stafford .... wig maker
Chris Varosky .... makeup artist: Virginia/Washington DC
Tony Ward .... key hair stylist
John Wheaton .... special makeup effects illustrator: AFX Studio
Marc Boyle .... additional hair stylist (uncredited)
Carol S. Federman .... assistant makeup artist (uncredited)
Camille Henderson .... makeup artist (uncredited)
Aimee Macabeo .... special effects makeup (uncredited)
Roseanne McIlvane .... makeup artist (uncredited)
Keith Sayer .... makeup artist (uncredited)
Nancy Stimac .... additional hair stylist (uncredited)
 
Production Management
Marcei A. Brown .... unit production manager: second unit
Angela Heald .... production supervisor: second unit
Margaret Hilliard .... unit production manager
Alecia LaRue .... production supervisor: Virginia/Washington DC
Lisa Rodgers .... post-production supervisor
 
Second Unit Director or Assistant Director
Ryan Craig .... second assistant director (as Ryan D. Craig)
Carlos De La Torre .... second assistant director: second unit
Mickey Gilbert .... second unit director
Matthew Heffernan .... additional second assistant director (as Matthew W. Heffernan)
Michael Judd .... additional second assistant director: Virginia/Washington DC unit
Karen Reinhart .... second second assistant director: additional photography
Jeffrey Schwartz .... second second assistant director
L. David Silva .... first assistant director: second unit
Jonathan Watson .... first assistant director (as Jonathan M. Watson)
 
Art Department
Mike Adams .... propmaker foreman: Virginia/Washington DC
Isaac Amondson .... props
Evelyn Barbier .... set designer (as Evelyne Barbier)
James Barron .... propmaker gang boss
Cliff Bergman .... general foreman
Jamie Bishop .... props: Virginia/Washington DC
Steven Blake .... propmaker foreman: Virginia/Washington DC (as Steven A. Blake)
Mauro Borrelli .... illustrator
David Boucher .... welding gangboss
Mark Boucher .... set dresser (as Mark E. Boucher)
Nigel A. Boucher .... set dresser (as Nigel Boucher)
John J. Bradley .... leadman: visual effects unit
John J. Bradley .... set dresser
Timothy Burgard .... storyboard artist (as Tim Burgard)
Ernesto Cardona .... propmaker foreman
Rebecca Castle .... stand-by painter: Virginia/Washington DC
Robert Chacon .... labor foreman
Larry Clark .... paint supervisor (as Lawrence C. Clark)
Robert Clark .... sculptor
Terry Clark .... set dresser: Virginia/Washington DC
Matt Codd .... illustrator
Brian R Cole .... sculptor
Ronald J. Crouthamel .... carpenter
Michael Crowe .... propmaker foreman: Virginia/Washington DC
Mick Cukurs .... set designer
John A. Curry .... propmaker foreman
Mario D'Alfonso .... labor foreman
Sam Dean .... welder gangboss
Ricardo F. Delgado .... storyboard artist (as Ricardo Delgado)
Dennis DeWaay .... construction coordinator
Douglas DeWaay .... welding foreman (as Doug DeWaay)
Eric DeWaay .... propmaker foreman
Kristie L. DeWaay .... art department production assistant
Louise Dorton .... assistant art director
Val Drake .... sculptor
Warren Drummond .... storyboard artist
Lee B. Drygas .... property master: visual effects unit (as Lee Drygas)
John Eaves .... illustrator
Brad Einhorn .... property master
Clifford D. Eubank .... set dresser: Virginia/Washington DC (as Cliff Eubank)
Chela Fiorini .... assistant props
James Fulgham .... carpenter
Casey B. Garrett .... propmaker foreman: Virginia/Washington DC (as Casey Garrett)
Steve George .... property master: second unit (as Steven H. George)
Michael Gilbert .... propmaker foreman
Nancy Gilmore .... leadman
Carmine Goglia .... stand-by painter
Hector M. Gonzalez .... props
Katie Gonzalez .... props
George Gray .... propmaker foreman
Trent Hevener .... constructor
Edward Hohman .... on-set dresser: Virginia/Washington DC (as Eddie Hohman)
J. Bryan Holloway .... sculptor
Robyn B. Holmes .... head buyer
Lawrence A. Hubbs .... set designer (as Lawrence Hubbs)
David James .... sculptor
Robert Andrew Johnson .... set designer: special effects (as Rob Johnson)
Billy 'Jilly Bones' Jones .... scenic artist
Billy 'Jilly Bones' Jones .... stand-by painter: second unit
Jeff Juberget .... scenic artist
James Kroning .... assistant property master
James Kroning .... property master: visual effects unit
Ward Lathrope .... labor foreman (as Ward Van Lathrope)
Lawrence D. Lira .... draper
Sandra Lira .... draper: visual effects unit
Raymond C. Lopez .... plaster foreman
Jules Mann .... concept designer
Michael Marcus .... graphic artist
Eric A. Martin .... constructor
Brett McKenzie .... set dressing office assistant
Gordon McVay .... set dresser: Virginia/Washington DC
Thomas Meikle .... head sculptor
Henry Mendoza .... propmaker foreman: Virginia/Washington DC
Gwen A. Miller .... stand-by laborer: visual effects unit
Beth Morris .... props: Virginia/Washington DC
Robert G. Newhouse .... stand-by greensman (as Robert Glen Newhouse)
Michael S. O'Neal .... propmaker
Ron D. Peake .... welder gangboss
Tony Piller .... set dresser (as Anthonu Piller)
Isidoro Raponi .... prop shop foreman
Mark Rasmussen .... general foreman: Virginia/Washington DC
Mike Raybould .... set dresser: Virginia/Washington DC (as Michael Raybould)
Wil Rees .... illustrator (as Wil Madoc Rees)
Taylor Savas Reese .... set construction laborer
Robin Richesson .... storyboard artist
Steve Salazar .... welder
Richard Salinas .... scenic artist
Lazar Samarzich .... key greensman
Robert Butch Samarzich .... greens foreman: Virginia/Washington DC
Christian Scheurer .... visual consultant
Paul Schultz .... carpenter
Kirk Seese .... scenic artist
Stephen G. Shifflette .... props: Virginia/Washington DC
Jordan Steinberg .... on-set dresser
Mitch Sutton .... art department coordinator
Marc Tantin .... welder gang boss
Steve Thayer .... propmaker foreman: Virginia/Washington DC (as Stevie Thayer)
Michael S. Tunstall .... carpenter
Frank White .... propmaker gangboss
Jack White .... food stylist
Timothy Wicks .... carpenter
Tracey Wilson .... storyboard artist
Antonio V. Zarazua .... propmaker foreman
John R. Boucher .... set dresser (uncredited)
James Burke .... greensman: Kerner Optical (uncredited)
Deni Holl .... set painter (uncredited)
Eric Rick Kline .... painter (uncredited)
Eric Komala .... set painter (uncredited)
Tyler Lafferty .... propmaker (uncredited)
Ann-Ruffin Minarik .... painter (uncredited)
Rick Reeder .... set dresser (uncredited)
 
Sound Department
James Ashwill .... foley mixer
Eric Bautista .... cable person
Odin Benitez .... sound designer
G.W. Brown .... adr editor
Rick Canelli .... adr recordist
Julie Feiner .... dialogue editor
Frank Fleming .... sound recordist
Jonathan Fuh .... boom operator (as Jonathan Lee-Ger Fuh)
José Antonio García .... sound mixer (as Jose Antonio Garcia)
Albert Gasser .... sound effects editor
David Grimaldi .... sound effects editor
Randall Guth .... foley editor
Beau Hilkene .... second assistant sound editor
Michael Hilkene .... supervising sound editor
Gregg Landaker .... supervising sound mixer
Steve Maslow .... supervising sound mixer
Dan O'Connell .... foley artist
Thomas J. O'Connell .... adr mixer
Brion Paccassi .... dubbing recordist
Eliza Pollack Zebert .... dialogue editor
Pernell L. Salinas .... first assistant sound editor (as Pernell Salinas)
Victoria Rose Sampson .... dialogue editor (as Victoria Sampson)
Solange S. Schwalbe .... sound editor
Kevin Warendorp .... second assistant sound editor
Bernard Weiser .... sound effects editor
John Clavin .... sound engineer (uncredited)
 
Special Effects by
Chris Adams .... special effects technician
Robert Alidon .... special effects technician
Ryan Arndt .... special effects technician
Roy Augenstein .... special effects technician
Kevin Bowers .... special effects technician
Richard W. Clot .... special effects technician: Kerner Optical
Eric Cook .... special effects technician (as Eric P. Cook)
Steve Dearth .... special effects technician
Matthew J. Downey .... special effects technician
Michael Duenas .... special effects technician (as Mike Duenas)
Roderic 'Mick' Duff .... special effects technician: Virginia/Washington DC (as Roderic Duff)
David Eland .... special effects technician
John Fleming .... special effects technician
Daniel Gilmore .... special effects technician (as Dan Gilmore)
Erik Haraldsted .... special effects technician
Todd Jensen .... special effects foreman (as Todd K. Jensen)
Robert Andrew Johnson .... special effects digital set designer
Joe Love .... special effects technician
David Marten .... special effects technician (as David Arthur Marten)
Joel Mitchell .... special effects technician
Sara R. Morris .... special effects purchaser
Robert L. Olmstead .... special effects foreman: second unit (as Robert Olmstead)
Tom Pahk .... special effects foreman
Bryan Phillips .... special effects technician
Gary Pilkinton .... special effects foreman: Virginia/Washington DC unit
Jeff Rand .... special effects technician
Gintar Repecka .... special effects foreman
David Scheper .... special effects technician: Virginia/Washington DC (as Dave Scheper)
Fred Simon .... systems administrator
Daniel Sudick .... special effects coordinator (as Dan Sudick)
Jeff Zook .... special effects technician: Virginia/Washington DC
Ben Nichols .... special effects technician (uncredited)
Thomas Zell .... special effects technician (uncredited)
 
Visual Effects by
Dave Isaac Santos Abuel .... previz artist: Halon Entertainment (as David Abuel)
Imran Ahmed .... matchmove lead: Rhythm & Hues, India
Amit Aidasani .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Shish Aikat .... educator: Rhythm & Hues
Douglas Aiken .... compositor: TeamWorks Digital
Dan Akers .... previz artist: Persistence of Vision
Erik Akutagawa .... scan record manager
Danny Albano .... digital compositor: Technicolor Digital Services
Joseph R. Alessandra .... previz artist: Halon Entertainment (as Joe Alessandra)
Brad Alexander .... previz artist: Halon Entertainment (as Bradley Alexander)
David Wallace Allen .... visual effects supervisor: TeamWorks Digital (as David W. Allen)
Steven Allen .... media manager: TeamWorks Digital (as Steven Allen)
Pete Amos .... visual effects production assistant
Chris Antonini .... visual effects plate coordinator
Mohammed Anuz .... modeling technical director
Steve Arguello .... lighting technical director: CafeFX
Andrew Arnett .... animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Carl Assmus .... model/miniature maker: Kerner Optical
Okan Ataman .... digital artist: ILM
Erika Bach .... 3D scanning assistant coordinator
Aniket Bage .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Randall Bahnsen .... technical animation lead: Rhythm & Hues Studios
Adam Balentine .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Leigh Barbier .... digital artist: ILM
Jeff Barnes .... production executive: CafeFX
Allen Battino .... visual development artist
Carol Bauman .... model/miniature maker: Kerner Optical
Jeffery Beeland .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
Kevin Bell .... digital compositor: ILM
Adam Bennes .... practical effects technician: Kerner Optical
Terran Benveniste .... visual effects production assistant: ILM
Chris Bergman .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Christopher Bergman)
David M. Bernstein .... first assistant director: VFX Unit
Steve Besselman .... resource and systems technician: ILM
Anita Bevelheimer .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Jeetendra G. Bhagtani .... animator: Rhythm and Hues Studios (as Jeetendra Bhagtani)
Abhishek Bharadwaj .... match move technical director
Kiran Bhat .... research and development: ILM
Don Bies .... model/miniature maker: Kerner Optical
Jason Billington .... digital artist: ILM
Stella Bogh .... digital artist: ILM
Nick Bogle .... model/miniature maker: Kerner Optical
Rob Bonstin .... media operations: ILM
Tiffany Borchardt .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Jayni Borgaro .... compositor: CIS Hollywood
Jennifer Bourne .... background prep lead: Rhythm & Hues Studios
Chris Bowers .... previz co-supervisor: Halon Etertainment
Jason Brackett .... practical effects technician: Kerner Optical
Patrick Brennan .... sequence supervisor: ILM (as Pat Brennan)
David Brickley .... previz supervisor: Halon Entertainment
John Britto .... rotoscope artist
Chantell Brown .... technical assistant
Matt Brown .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Randy Brown .... compositor: CIS Hollywood
Matt Brumit .... digital compositor
Sue Brunell-Edwards .... production manager: Rhythm & Hues Studios
Josh Bryer .... look development supervisor: Rhythm & Hues Studios
Alexandra Bryman .... animator: Rhythm & Hues Studios
Mark Buck .... model/miniature maker: Kerner Optical
Cheryl Budgett .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Cheryl Lynn Jeffords)
Monty Liu Bulchand .... visual effects production assistant (as Monty Liu Blanchand)
Jim Burke .... greensperson: Kerner Optical
T.J. Burke .... digital artist
Tommy Burnette .... research and development: ILM
Elika Burns .... roto/paint artist: CIS Hollywood
Steward Burris .... animator: Rhythm & Hues Studios
Cathy Burrows .... digital artist: ILM (as Catherine Burrow)
Michelle Butler .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Naidu Buyyala .... info systems manager: Rhythm & Hues Studios
Andrew Byrne .... 3D matchmover: CafeFX
Bill Campbell .... animator: Rhythm & Hues Studios
Don Canfield .... motion control equipment
Mario Capellari .... digital artist: ILM
Alessandra Carlino .... visual effects editor
Mark Casey .... lead Inferno artist: ILM
John Cassella .... cg artist: CIS Hollywood
Shoghi Castel De Oro .... previz artist: Halon Entertainment (as Shoghi Castel de Oro)
Drew Cerria .... motion control technician: Image G
M.B. Chaitanya .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios (as Mamidanna B. Chaitanya)
Serena Chang .... texture artist: Rhythm & Hues Studios
Hunter Chase .... previz artist: Persistence of Vision
Aaron Chen .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Yeen-Shi Chen .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Arun P. Chidambaram .... look development / texture painter
Hitesh Chikate .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Vikas Chirate .... system administrator
Sandesh Chonkar .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Raymond Chou .... technical assistant
Ian Chriss .... stage technician: Kerner Optical
Michael Clemens .... digital compositor
Richard W. Clot .... practical effects technician: Kerner Optical (as Rich Clott)
Tom Cloutier .... stage technician: Kerner Optical
Dylan Cole .... matte artist: Digital Backlot
Daniel Aristoteles Collins .... systems/operations: Rhythm & Hues
Michael Comfort .... previz artist: Halon Entertainment
Pat Conran .... digital artist: ILM
Chris Consani .... art director: Rhythm & Hues Studios
Shane Cook .... compositor: CIS Hollywood
Shane Cook .... previs supervisor/artist: POV
Michael Corcoran .... creature technical director
Joshua Cortopassi .... previz artist: Halon Entertainment
Krishnamurti Costa .... character animator: CafeFX
Craig Crawford .... compositor: CIS Hollywood
Stuart Cripps .... digital compositor: ILM
Erin M. Cullen .... paint artist: CIS Hollywood (as Erin Cullen)
Tim T. Cunningham .... CG production manager: Rhythm & Hues Studios (as Tim Cunningham)
Rocky Curby .... previz artist: Persistence of Vision
Nick D'Abo .... model/miniature maker: Kerner Optical
Samuel M. Dabbs .... typesetting
Rajdeep Dandekar .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Khuyen Dang .... senior staff: ILM
Payal Dani .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Lorelei David .... visual effects editor: ILM
Tom Daws .... compositor: CIS Hollywood
Jose L. De Juan .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Jose De Juan)
Paresh Dedhia .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Leopaul DeGuzman .... data I/O: CafeFX
Yoshi DeHerrera .... 3D laser scanning
Sandy DellaMarie .... CG coordinator: Rhythm & Hues Studios
Steve Dellerson .... visual effects
Bernie Demolski .... stage technician: Kerner Optical
Del DePierro .... on set integration
Lindy DeQuattro .... visual effects associate supervisor: ILM
Bryan Dewe .... model/miniature maker: Kerner Optical
Venuprasath Dhanapal .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Amit Dhawal .... digital artist: Digital Backlot
Andrew Dickinson .... digital artist: ILM
Erik Dillinger .... production & technical support: ILM
David Joseph Dominic .... match move technical director
Jeff Doran .... digital artist: ILM
Jennifer Sorem Dowell .... production & technical support: ILM (as Jennifer Suter)
John Dowell .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Frank Du .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
John Duncan .... model/miniature maker: Kerner Optical
Moriba Duncan .... previz artist: Halon Entertainment
Philip Duncan .... technical animator: Rhythm & Hues Studios
Mark Duvall .... compositor: TeamWorks Digital
Pauline Duvall .... compositor: Rhythm & Hues Studios
David Ebner .... production executive: CafeFX
Thomas Ehline .... model/miniature maker: Kerner Optical (as Tom Ehline)
Colin Elliott .... animation layout: Rhythm & Hues Studios
Janeen Elliott .... digital artist: ILM
Dan Enstrom .... media operations: ILM
Thomas Esmeralda .... digital artist: ILM
Tony Etienne .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Anthony Etienne)
Rich Fallat .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Richard Fallat)
Katherine Farrar .... associate production manager: ILM
Brandon Fayette .... previz artist: Halon Entertainment (as Brandon Fayatte)
Ronald Fedkiw .... research and development: ILM (as Ron Fedkiw)
Colbert Fennelly .... animation layout: Rhythm & Hues Studios
Alexander Fernandes .... animator: Rhythm & Hues Studios
Rachel Flowers .... animator: Rhythm & Hues Studios
Donald Fly .... general manager: CIS Hollywood (as Don Fly)
Edwin Fong .... texture artist: Rhythm & Hues Studios
David J. Forsythe .... on-set previz assistant (as david Fotsythe)
Tim Fortenberry .... digital artist: ILM
Brandon Foster .... visual effects production assistant: ILM
Angela Frame .... texture lead: Rhythm & Hues Studios (as Angela Ursillo)
Adam Francis .... motion control rigger: Image G
Ron Friedman .... character animator: CafeFX
Mathias Frodin .... compositor: CIS Hollywood
Mathias Frodin .... on-set compositor: Universal
Jack Fulmer .... texture artist: Rhythm & Hues Studios
Anthony Fung .... visual effects artist
Vinod Gaitonde .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios (as Vinod Dayanand Gaitonde)
Vicki Galloway-Weimer .... visual effects executive producer: CafeFX (as Vicki Galloway Weimer)
George Gambetta .... media operations: ILM
Amy Garback .... cg artist: CIS Hollywood
Alex Garcia .... texture artist: Rhythm & Hues Studios (as Alexander Garcia)
Bertha Garcia .... background prep lead: Rhythm & Hues Studios
Larry Gaynor .... senior rotoscope/paint artist: CIS Hollywood
Willi Geiger .... CG supervisor: ILM
Bill George .... visual effects supervisor: ILM
Lynn M. Gephart .... visual effects coordinator (as Lynn Gephart)
Brian Gernand .... model/miniature supervisor: Kerner Optical (as Brian Grenaud)
Divakar Ghodake .... modeling technical director: Rhythm & Hues Studios
Lori Gianino .... senior staff: ILM
Angela Giannoni .... digital compositor
Ryan Gillis .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Bill Gilman .... compositor: CIS Hollywood
Jeff Goldman .... visual effects supervisor: CafeFX
Jennifer Gonzalez .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Jimmy Gordon .... technical animator: Rhythm & Hues Studios (as James Gordon)
Christina Graff .... visual effects producer: Digital Backlot
Paul Graff .... compositing supervisor: Digital Backlot
Daniel D. Gregoire .... executive: Halon Entertainment
Bryant Terrell Griffin .... digital artist: ILM (as Bryant Griffin)
Sarah Brooke Grossmann .... compositor: Digital Backlot (as Sarah Grossmann)
Branko Grujcic .... digital artist: ILM
Varun Hadkar .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Scott Hale .... digital artist: ILM
Nelson Hall .... model/miniature maker: Kerner Optical
Neal Halter .... model/miniature maker: Kerner Optical
Christopher Hamilton .... digital artist: ILM
Craig Hammack .... digital production supervisor: ILM
Anthony Harris .... visual effects color timer: Rhythm & Hues Studios
Andrew M. Harvey .... motion control producer: Image G (as Andrew Harvey)
John Lake Harvey .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Harrison Hays .... render coordinator lead: Rhythm & Hues Studios
Robert Helms .... character rigger: Rhythm & Hues Studios
Micah Henrie .... lighting research and development
Andrew Heron .... practical effects technician: Kerner Optical
Geoff Heron .... practical effects supervisor: Kerner Optical
Matt Heron .... practical effects technician: Kerner Optical
Philip Heron .... practical effects technician: Kerner Optical
Jotham Herzon .... on-set previsualization artist: Proof Inc.
Clark Higgins .... video assist operator: Kerner Optical
Heather Elisa Hill .... visual effects coordinator: CIS Hollywood
Shweta Hirani .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Sherry Hitch .... digital artist: ILM
Wei Ho .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Dennis Hoerter .... motion control technician: Image G
Chad Hofteig .... previz lead: Persistence of Vision
Phil Holland .... scan/record operator: Rhythm & Hues Studios
Justin Holt .... texture artist: Rhythm & Hues Studios
Mark Hopkins .... digital artist: ILM
Ryan Hopkins .... digital artist: ILM
Kevin Hoppe .... 3D matchmove: CafeFX
Mark Hopper .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Peggy Hrastar .... model/miniature maker: Kerner Optical
Jared Hromika .... character rigger: Rhythm & Hues Studios
Roger Huang .... research and development: ILM
Shih Chiang Kenny Huang .... modeler: Rhythm & Hues Studios (as Shih Chiang Huang)
Bobby Huber .... key grip
Paul Hudson .... software developer: CafeFX
Jamie Huey .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as James Huey)
Neeraj Ingle .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Katherine Ipjian .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Vinita Iyer .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Sandhya Jadhav .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Rod M. Janusch .... stage technician: Kerner Optical (as Rod Jamusch)
Mabel John .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Mabel John .... photomodelling
Christopher Johnson .... info systems manager: Rhythm & Hues Studios (as Chris Johnson)
Joshua H. Johnson .... paint artist: CIS Hollywood (as Joshua Johnson)
Marvin Jones .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Joshua Jordan .... compositor: CIS Hollywood
Rimas Juchnevicius .... compositor: CIS Hollywood
Mark Justison .... paint artist: CIS Hollywood
Tex Kadonaga .... modeler: Rhythm & Hues Studios (as Tetsuo Kadonaga)
Brad Kalinoski .... previz artist: Persistence of Vision
Jeffrey Kalmus .... compositor: TeamWorks Digital
Kamalakkannan .... digital compositor
Snehal Kanchan .... production coordinator: Rhythm and Hues
Prabhav Katdare .... digital production coordinator
Patrick Kavanaugh .... compositor: CIS Hollywood
Christopher Keith .... visual effects plate manager: second unit
Matt Kelly .... compositor: TeamWorks Digital
Phillip Kennedy .... media operations: ILM
Sean Kennedy .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Stephen Kennedy .... digital artist: ILM
Mark Kessler .... model/miniature maker: Kerner Optical
Geetanjali Kharbe .... matchmove artist
David Y. Kim .... previz artist: Halon Entertainment
Jeanmarie King .... visual effects producer: ILM (as Jeanie King)
James Kinnings .... animator: Rhythm & Hues Studios
J. Kitazaki .... visual effects production assistant: CIS Hollywood (as James Kitazaki)
Karen Klein .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Karen Fratkin)
Marta Knudsen .... texture supervisor: Rhythm & Hues Studios
Alex Ko .... character rigger: Rhythm & Hues Studios (as Alexander Ko)
Sijo Kolenchery .... pipeline support (as Sijo Pappachan)
Vipasha Koul .... matchmove technical director
Marshall Richard Krasser .... compositing supervisor: ILM (as Marshall Krasser)
Gauth Krishnamurti .... info systems manager: Rhythm & Hues Studios (as Gautham Krishnamurti)
Shannon Krueger .... visual effects production assistant: CafeFx
Bridgitte Krupke .... digital producer: Rhythm & Hues Studios
Radha Kulkarni .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Mukesh Kumar .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Pavan Kumar .... digital compositor: Rhythm and Hues
Aaron Kupferman .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Paulina Kuszta .... visual effects coordinator
Sarah Kym Cosmi .... texture artist: Rhythm & Hues Studios (as Sarah Kym)
Yogesh Lakhani .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Christopher Lance .... compositor: CIS Hollywood
Kevin LaNeave .... visual effects editor: Cafe FX
Krystine Lankenau .... rotoscope artist: CIS Hollywood
Jessica Laszlo .... digital artist: ILM
David Lauer .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Dan Lazarow .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Daniel Lazarow)
Toan-Vinh Le .... digital artist: ILM
Mike Leben .... motion control operator
Euisung Lee .... previz artist: Halon Entertainment
Jaemin Lee .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Lenny Lee .... digital artist: ILM
John M. Levin .... sequence supervisor: ILM (as Johjn Levin)
Victoria Lewis .... model/miniature maker: Kerner Optical
Lisa Liang .... digital artist: ILM
Richard Liao .... animation layout: Rhythm & Hues Studios
Gregory D. Liegey .... visual effects supervisor: CIS Hollywood (as Gregory Liegey)
Neil Lim Sang .... character animator: CafeFX (as Neil A. Lim Sang)
Steve Linn .... senior systems administrator: Rhythm & Hues Studios
Joshua Livingston .... digital artist: ILM (as Josh Livingston)
Doug Luberts .... production technology specialist: ILM
Kathleen Lynch .... plate coordinator: ILM (as Katie Lynch)
Michael Lynch .... model/miniature maker: Kerner Optical
Maria Lyons .... production & technical support: ILM (as Maria Brill)
Bob Lyss .... compositor: CIS Hollywood
Heather MacPhee .... paint artist: CIS Hollywood (as Heather MacPhee Ryan)
Cornelia Magas .... paint artist: CIS Hollywood (as Cornelia Magus)
Brian Magner .... previz artist: Halon Entertainment
Lisa Maher .... visual effects producer: CIS Hollywood
Andrea Maiolo .... digital artist: ILM
Joe Mancewicz .... character rigging supervisor
Shilpesh Mane .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Jules Mann .... concept designer: ILM
Mary E. Manning .... pre-visualization artist: Illusion Arts
Vangala Manoj .... modeler: Rhythm & Hues Studios (as Manoj Vangala Vankata)
Vangala Manoj .... modeling technical director (as Manoj Vangala)
Paul Maples .... motion control operator
Nicholas Markel .... previz artist: Persistence of Vision (as Nick Markel)
J. Michael Marlett .... visual effects production assistant: Rhythm & Hues Studios (as Michael Marlett)
David Marsh .... sequence supervisor: ILM
Ryan Martin .... production & technical support: ILM
Pierre Maurer .... model/miniature maker: Kerner Optical
Aaron McBride .... concept designer: ILM
L. Patrick McCormack .... digital visual effects production manager: India
Ryan A. McCoy .... previz artist: Halon Entertainment
M. Gavin McMillan .... character rigging supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Gavin McMillan)
Scott Mease .... digital artist: ILM
Jay Mehta .... roto/prep artist: Rhythm And Hues Studios
Omrah Menkes .... previz artist: Halon Entertainment (as Omra Menkes)
Bob Mercier .... digital effects supervisor: Rhythm & Hues Studios
Joseph Metten .... digital artist: ILM
Douglas Miller .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Richard Miller .... sculptor
Christopher Mills .... animation layout: Rhythm & Hues Studios
Robert Minsk .... research and development programmer: CIS Hollywood
Craig Mirkin .... production & technical support: ILM
Chirag Mistry .... modeler: Rhythm & Hues, India
Andrew Moffett .... previz artist: Halon Entertainment
Kama Moiha .... compositor: CIS Hollywood
Terry Molatore .... digital artist: ILM
Paul V. Molles .... visual effects coordinator (as Paul Molles)
Sheila Molnar .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Sheila Woodford)
Zeke Morales .... visual effects editor: Rhythm & Hues Studios
Gaelle Morand .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Rakesh More .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Kaz Mori .... production & technical support: ILM
David Manos Morris .... layout artist
Jennie Morse .... CG production manager: Rhythm & Hues Studios
Natan Moss .... on-set previs assistant
Michelle Motta .... digital artist: ILM
Sid Moye .... texture artist: Rhythm & Hues Studios
Anandroop Mukherjee .... animator: Rhythm & Hues Studios
Dave Murphy .... model/miniature maker: Kerner Optical
Patrick Murray .... gaffer
Elona Musha .... technical assistant: ILM
Ram Mohan Nadam Reddy .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Michael Nair .... animator: Rhythm & Hues Studios
Rishikesh Nandlaskar .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Marc Nanjo .... compositor: CIS Hollywood
Paul Naveen .... digital compositor
Jeremy Nelligan .... sequence supervisor: Rhythm & Hues Studios
Erin L. Nelson .... digital restoration
Thanh Nguyen .... character animator: CafeFX
Kim Nhu .... production & technical support: ILM
Ben Nichols .... model/miniature maker: Kerner Optical
Brandy Nightingale .... visual effects coordinator
James P. Noon .... tracking
Samuel Nunez .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios (as Samuel L. Nunoz)
Jeffrey Odell .... production & technical support: ILM (as Jeff Odell)
Gregory Oehler .... senior compositor: CIS Hollywood
Maggie Oh .... digital artist: ILM
Brian Openshaw .... render manager: CafeFX
Khatsho John Orfali .... sequence supervisor: ILM (as Khatsho Orfali)
Michael Orlando .... digital artist: ILM
Julie Orosz .... executive producer: CIS Hollywood
Miguel Ortega .... character modeler: CafeFX
Miguel Ortega .... texture artist: CafeFX
Desi Ortiz .... visual effects managing editor: CafeFX (as Desi R. Ortiz)
Randy Ottenberg .... model/miniature maker: Kerner Optical
Josh Paller .... production & technical support: ILM
Erik Pampel .... assistant visual effects editor: ILM
Steve Parish .... digital artist: ILM (as Stephen Parish)
Elam Parithi .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Jed Parsons .... production & technical support: ILM
Chaitali Patel .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Nikita Patel .... technical assistant
Kaustubh Patil .... matchmove technical director
Russell Paul .... digital model lead: ILM
Daniel Pearson .... sequence supervisor: ILM
Cedric Pereira .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Miles Perkins .... senior staff: ILM
Lorne Peterson .... model/miniature maker: Kerner Optical
Seth Peterson .... lighter: Rhythm & Hues Studios
Ignacio B. Peña .... previz artist: Halon Entertainment (as Ignacio Bayardo Pena)
Mark V. Phillips .... assistant visual effects editor (as Mark Phillips)
Jaikumar Pillay .... animation layout: Rhythm & Hues Studios
Vance Piper .... visual effects first assistant camera operator: Kerner Optical
Dan Piponi .... research and development: ILM
Brian Pohl .... previz supervisor: Persistence of Vision
Ryan Pollreisz .... creature development manager: Rhythm & Hues Studios
Brittany Ponting .... visual effects production assistant: CafeFX
Bobby Powell .... stage technician: Kerner Optical
Tushar Prakashan .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Nick Provenzano .... media operations: ILM
Prabhakar Putta .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Jason Quintana .... Massive animator: Rhythm & Hues Studios
Vivek Ram .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Glenn Ramos .... animator: Rhythm & Hues Studios
Pavan Rao .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Andres Rascon .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Suryapal Rawat .... background preparation artist: Rhythm & Hues Studios
Chuck Ray .... practical effects technician: Kerner Optical
Spencer Reynolds .... motion capture operator
Megan Rible .... technical assistant
Jim Rider .... motion control programmer: Image G
Stacey Riera .... CG coordinator: Rhythm & Hues Studios
Steve Riera .... visual effects plate coordinator
Hans Rijpkema .... senior production software engineer: Rhythm & Hues Studios
Saysana Rintharamy .... render manager: CafeFX (as Say Rintharamy)
Matt Roach .... digital artist: ILM
Janis Robertson .... media operations: ILM
Jonathan Robinson .... lighter: Rhythm & Hues Studios (as Jonathon Robinson)
Taylor W. Rockwell .... visual effects production assistant
Bernardo Rodriguez .... data I/O: CafeFX
Francisco Rodriguez .... texture artist: Rhythm & Hues Studios
Patrick J. Rodriguez .... previz artist: Halon Entertainment (as Patrick Rodriguez)
Chad Roen .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Dennis Rogers .... visual effects first assistant camera operator: Kerner Optical
Chris Ryan .... lead CG artist: CIS Hollywood (as Christopher Ryan)
Selma Sabera .... media operations: ILM
Ian Sachs .... research and development: ILM
Saswat Sahoo .... pipeline technical director: Rhythm & Hues
Ai Saimoto .... look development: Rhythm & Hues Studios
Joe Salazar .... compositor: Rhythm & Hues Studios (as Joseph Salazar)
Mayuresh Salunke .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Nikhil Salvi .... animator: Rhythm & Hues Studios
Mayur Samant .... matchmove lead
Mayur Samant .... matchmove technical director
Neha Samant .... visual effects coordinator (as Neha Sharma)
Mike Sanders .... digital supervisor
Arnab Sanyal .... compositor: Rhythm & Hues Studios
C.J. Sarachene .... animator: Rhythm & Hues Studios
Tannaz Sassooni .... pipeline lead: Rhythm & Hues Studios
Nabil Schiantarelli .... compositor: CafeFX
Gregory S. Scribner .... compositor: Digital Backlot
Andy Selle .... digital artist: ILM
Vijay Selvam .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Seshaprasad .... digital production manager: Rhythm & Hues, India
Behnam Shafiebeik .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Siddharth Shah .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Amit Sharma .... digital compositor
Kate Shaw .... senior staff: ILM
Amy Shepard .... digital paint and roto lead: ILM
Greg Shimp .... paint artist: CIS Hollywood
Shyamchand .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Shyam Chand.M)
Shyamchand .... rotoscope artist
Prateep Siamwalla .... tracking
Bradley Sick .... modeling supervisor: Rhythm & Hues Studios
Linda Siegel .... production & technical support: ILM
Mark Siegel .... digital artist: ILM
Cybele Sierra .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Murugan Siju .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Siju Murugan)
Murugan Siju .... roto and rig removal
Sabrina Silver .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Andrew Silvestri .... matchmove supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Andy Silvestri)
Lulu J. Simon .... animation layout lead: Rhythm & Hues Studios (as Lulu Simon)
Mark Simone .... CG coordinator: Rhythm & Hues Studios
Kawaldeep Singh .... digital artist: ILM
Richa Singh .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Ken Sjogren .... digital artist: ILM
Amie Slate .... lighting lead: Rhythm & Hues Studios
Brad Smith .... render I/O administrator
Douglas Smith .... visual effects supervisor (as Douglas Hans Smith)
Roberto Smith .... animation lead: Rhythm & Hues Studios
Scott Smith .... digital artist
Kurt E. Soderling .... visual effects: aerial camera operator
Hitesh Solanki .... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Richard Spah Jr. .... practical effects technician: Kerner Optical (as Richard Spah)
Joe Woodward Stevenson .... digital artist: ILM (as Joe Stevenson)
Kemer Stevenson .... character rigger
Jennifer Stratton .... texture artist: Rhythm & Hues Studios
Robert Stromberg .... matte painting supervisor: Digital Backlot
Joseph Suen .... digital artist: ILM
Helder Sun .... motion control rigger: Image G
David Sweeney .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Pat Sweeney .... visual effects director of photography: Kerner Optical
Alex Tang .... production & technical support: ILM
Wilson Tang .... digital restoration
Masahiko Tani .... digital artist: ILM
Brian Tatosky .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Dale Taylor .... associate production manager: ILM
David Taylor .... media operations: ILM
Robert Tesdahl .... software development supervisor: CafeFX
Jateen Thakkar .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Jim Tharp .... motion control rigger: Image G
Shannon Thomas .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Lynda Thompson .... visual effects producer (as Lynda Ellenshaw Thompson)
Mike Thompson .... resource and systems technician: ILM
Garv Thorp .... visual effects plate producer
Dan Tindell .... previz artist: Halon Entertainment
Bill Tlusty .... visual effects producer: Rhythm & Hues Studios
Joey Tobiska .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios (as Josef Tobiska)
Josh Tomlinson .... pipeline lead: Rhythm & Hues Studios (as Joshua Tomlinson)
Danny Torres .... systems administrator
Dan Trezise .... compositor: Rhythm & Hues
Guerdon Trueblood .... digital artist: ILM
Arati Ullal .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Lee Uren .... fluid lead: ILM
Kamal Vairakkannu .... compositor: Rhythm & Hues Studios
Nico Van den Bosch .... pipeline technical director: Rhythm & Hues Studios
David Van Dyke .... visual effects producer: CafeFX
Dileep Varma .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Alexander Vegh .... previsualization supervisor (as Alex Vegh)
Alexander Vegh .... previsualization supervisor
S. Senthil Velan .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Senthil Velan)
Rakesh Venugopalan .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios
Dominika Waclawiak .... lighter: Rhythm and Hues Studios
Danny Wagner .... model/miniature maker: Kerner Optical
Mark Walas .... model/miniature maker: Kerner Optical
Melanie Walas .... model/miniature maker: Kerner Optical
Kevin Wallace .... production manager: Kerner Optical
Steve Walton .... digital artist: ILM
Chien-Hsiung Wang .... modeling technical director (as chien'hsiung wang)
Erika Wangberg Burton .... executive producer: Rhythm & Hues Studios
Mike Wassel .... visual effects supervisor (as Michael J. Wassel)
Adam Watkins .... CG supervisor: Digital Backlot
Talmage Watson .... layout lead: ILM
O.D. Welch .... production executive: CafeFX
Brian R. Wells .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Brian Wells)
Diana Marie Wells .... background prep artist: Rhythm & Hues Studios (as Diana Wells)
Mark Welser .... Massive animation supervisor: Rhythm & Hues Studios
Erin West .... digital artist: ILM
Barry Williams .... digital artist: ILM
Matt Wilson .... compositor: CIS Hollywood
Carrie Wolberg .... technical assistant
Annie V. Wong .... digital compositor: Rhythm & Hues Studios (as Annie Nakamura)
Sammy Wong .... visual effects
Nick Woo .... technical support
Doug Wright .... digital artist: ILM
Xye .... tracking
Kyle Yamamoto .... research and development programmer: CIS Hollywood
Tsz 'Gee' Yeung .... look development supervisor: Rhythm & Hues Studios (as Gee Yeung)
Kent Yoshida .... animator: Rhythm & Hues Studios (as Kent S. Yoshida)
Scott Younkin .... digital artist: ILM
Susumu Yukuhiro .... digital matte supervisor: ILM
Sagar Zade .... modeling technical director: Rhythm & Hues, India
Rita E. Zimmerman .... digital artist: ILM (as Rita Zimmerman)
Peter Zoppi .... modeler: Rhythm & Hues Studios
Matt Ashton .... senior systems: CIS Hollywood (uncredited)
Edward Derian Boyke .... render I/O coordinator (uncredited)
Jeffrey Castel De Oro .... digital compositor (uncredited)
Steve Gawley .... model/miniature maker: Kerner Optical (uncredited)
Brian Holmes .... systems engineer: CIS Hollywood (uncredited)
Michael T. Marlett .... visual effects production assistant (uncredited)
Paul Maurice .... Lidar supervisor: Lidar Services (uncredited)
Onesimus Nuernberger .... concept artist: Rhythm & Hues (uncredited)
Patrick Wolf .... lead pipeline developer: CafeFX (uncredited)
 
Stunts
Lesley Aletter .... stunts
Gregg Brazzel .... stunts
Eliza Coleman .... stunts
Alex Daniels .... stunts
Tony Donno .... stunts
Annie Ellis .... stunts
Joe Finnegan .... stunts
Brent Fletcher .... stunts
Conrade Gamble .... stunts
James M. Halty .... stunts (as James Halty)
Anita Hart .... stunts
Cinda-Lin James .... stunts (as Cinda James)
Brett A. Jones .... stunts
Kallie Kerns .... stunts
Henry Kingi Jr. .... stunt performer
David Powledge .... stunts (as Dave Powledge)
Pat Romano .... stunt coordinator
John Sakas .... aerial coordinator
Gayle Sherman .... stunts
April Weeden .... stunts (as April Washington)
Marcus Young .... stunts
Nancy Young .... stunts
Michael Ahl .... precision driver (uncredited)
Tony Alameda .... stunt performer (uncredited)
Gregory J. Barnett .... stunts (uncredited)
Dartenea Bryant .... stunt double: Wanda Sykes (uncredited)
Joe Bucaro III .... stunts (uncredited)
Terri Cadiente .... stunts (uncredited)
Thomas Dewier .... stunt performer (uncredited)
Cheyenne Ellis .... stunts (uncredited)
Jayme Jensen .... stunt performer (uncredited)
Hubie Kerns Jr. .... stunts (uncredited)
Martin Klebba .... stunt double (uncredited)
Diana R. Lupo .... stunts (uncredited)
Mike Massa .... stunts (uncredited)
Deborah L. Mazor .... stunts (uncredited)
Tom McComas .... stunts (uncredited)
Cassandra McCormick .... stunts (uncredited)
Larry Nicholas .... stunt double (uncredited)
Charlie Picerni .... stunts (uncredited)
Petra Sprecher .... stunt performer (uncredited)
Mike Washlake .... stunt rigger (uncredited)
Boni Yanagisawa .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Bobby Adams .... grip: visual effects unit
Stuart Allen .... technocrane technician: Virginia/Washington DC
Tyler Allison .... assistant camera
William Ambrose .... best boy rigging grip (as Will Ambrose)
Mark Anderson .... libra head technician: Virginia/Washington DC
Ron Ash .... gaffer: second unit
Bryan Ashford .... grip: visual effects unit
Danny Ault .... rigging electric gang boss
Wes Bailey .... grip: second unit
Tom Barrett .... rigging grip
Mikey Bergstrom .... second assistant camera: visual effects unit
Steve Blazewick .... second video assist operator
Giselle Brewton .... camera loader: visual effects unit
Clyde E. Bryan .... first assistant camera: "a" camera
Alex M. Cacciarelli .... video assist operator: second unit (as Alex Cacciarelli)
Sharla Cipicchio .... second assistant camera: second unit
Doug Cordonier .... grip
Austin Cross .... generator operator: Virginia/Washington DC (as Austin R. Cross)
Tony Cutrono .... director of photography: visual effects unit
Jerry C. Deats .... key grip: second unit
Carlos DePalma .... rigging grip
Sean Devine .... dolly grip: second unit
Michael DiGiovanni .... grip: Virginia/Washington DC
James Dombey .... electrician
Daniel Dorowsky .... rigging elect
Jason Duenkel .... best boy rigging grip: Virginia/Washington DC
David Dunbar .... rigging gaffer: Virginia/Washington DC
Jason Dunn .... grip
Mike Dunn .... universal assistant chief lighting technician: visual effects unit
Phaedra Eason .... grip
Guido Egger .... grip
Jason Emory .... grip: Virginia/Washington DC (as jason A. Emory)
Michael Fastoso .... rigging grip
Susan Fernandez .... camera loader
Walt Fraser .... camera operator: second unit
Tommy Garcia .... best boy grip: visual effects unit
Mike Gerzevitz .... lighting technician
Frank Godwin .... additional camera operator
Damond Gordon .... grip: second unit
Steve Graves .... best boy grip
David Shane Guild .... best boy rigging electrician: Virginia/Washington DC (as D. Shane Guild)
Mark Gutterud .... vistavision camera operator
John R. Hamilton .... second assistant camera: second unit
Charles A. Harris .... rigging grip
Matthew Haskins .... additional second assistant camera
Steve Hastings .... best boy rigging electrician
Tim Hennessy .... camera loader: second unit
Chris Henry .... grip
Michael Howell .... technocrane technician: Virginia/Washington DC (as Michael H. Howell)
Bobby Huber .... key grip
Troye Jenkins .... documentary camera operator
Stephen Johnstone .... assistant chief lighting technician (as Steve Johnstone)
Jared Jordan .... camera loader: second unit
Jay Kemp .... rigging gaffer: Virginia/Washington DC (as Jay Douglas Kemp)
Mike Kirsch .... director of photography: Flying Cam
Jeff Kluttz .... grip
Lucas Krost .... second assistant camera
Kevin J. Lang .... rigging gaffer
Dan Loveless .... operator: chapman crane
John Lynch .... rigging key grip: Virginia/Washington DC
Greg Martin .... rigging grip
E. Scott Mayhugh .... universal best boy: second unit
Don McCuaig .... director of photography: second unit
Ryan McGuffin .... grip: visual effects unit
Michael McGuire .... rigging key grip (as Mike McGuire)
Jonathan Moore .... grip: Virginia/Washington DC
Kenneth Morton .... grip: second unit (as Ken Morton)
Steve Mulcahey .... best boy grip: additional photography
Paul Murphey .... key video assist operator (as Paul J. Murphey)
Brian Murray .... lighting technician
Patrick Murray .... chief lighting technician (as Patrick M. Murray)
Ralph Nelson .... still photographer
Ryan Nelson .... grip
Nino Neuboeck .... underwater first assistant camera
Justin Panzanaro .... rigging grip: second unit
Jason Parrillo .... lighting technician
Aaron Pazanti .... camera operator
Haydn Pazanti .... second assistant camera: "B" camera
Jason Petty .... electrician: second unit
Billy Pierson .... crane grip
Douglas Pruss .... first assistant camera: second unit (as Douglas B. Pruss)
James A. Ray .... electrician
Mike Repeta .... first assistant camera: additional camera
Aaron Richards .... set lighting rigging
Brooks Robinson .... Steadicam operator
Brooks Robinson .... camera operator: "b" camera
Dennis Seawright .... first assistant camera: "b" camera
Gomidas Semerjian .... best boy rigging electrician: Virginia/Washington DC
William L. Slemmons .... universal best boy (as William Slemmons)
Mark Smoot .... grip: second unit
S. Benny Smyth .... electrician: second unit (as Benny Snyth)
Kurt E. Soderling .... aerial director of photography: second unit (as Kurt Soderling)
Charles Sparks .... electrician
Robert Spencer .... best boy electric: second unit
Stuart Stein .... second assistant camera: second unit (as Paul Stuart Stein)
Julian Sternthal .... best boy grip: second unit
Hektor Stockton .... electrician: Virginia/Washington DC
Ty Strickler .... assistant camera intern
Justin Stroh .... lightboard operator
Don Telles .... rigging grip
Jim Thibo .... first assistant camera: visual effects unit (as James J. Thibo)
Paul W. Thomas .... grip: Virginia/Washington DC
Christopher A. Thompson .... electrician
Paul Threlkeld .... dolly grip
Suzanne Trucks .... second assistant camera: "a" camera (as Suzanne M. Trucks)
O'Shana Walker .... universal assistant chief lighting technician
Marta Weiss .... first assistant camera: second unit (as Marta E. Weiss)
Eric Whitehead .... dolly grip
Rick Whitfield .... video computer supervisor
David Lawrence Whitham .... dimmer board operator: visual effects unit
Steven J. Winslow .... camera technician: Wescam camera
David C. Wright .... grip
Andy Young .... rigging grip
Max Fischer .... camera operator (uncredited)
 
Animation Department
Andrew Arnett .... animation supervisor
Joshua Brier .... animator
Thanh Nguyen .... animator
Huck Wirtz .... animation lead: Industrial Light and Magic
 
Casting Department
Shannon Cain .... extras casting assistant: Virginia/Washington DC
Elizabeth Dean .... casting manager (as Elizabeth Dionne)
Craig Fincannon .... location casting: Virginia/Washington DC
Lisa Mae Fincannon .... location casting: Virginia/Washington DC
Mark Fincannon .... location casting: Virginia/Washington DC
Megan Helsley .... extras casting production assistant
Terry L. Lamfers .... casting administrator
Laura Drake Mancini .... extras casting assistant
Tammy L. Smith .... extras casting
Erin Toner .... casting assistant
Dixie Webster .... extras casting (as Dixie Webster-Davis)
 
Costume and Wardrobe Department
Susan Antonelli .... key costumer: Virginia/Washington DC
Antonitta Barnes .... costumer: Steve Carell
Kim Chewning .... costumer
Catharine Fletcher Incaprera .... wardrobe supervisor: second unit
Adrienne Greshock .... costumer
Stuart Holt .... costumer: Virginia/Washington DC
La Shan Knox .... costumer: re-shoots
Alexandra Krost .... costumer: Virginia/Washington DC
Donna Marcione Pollack .... costume supervisor
Dena Matranga .... costumer
Behnaz Shokouhi .... key costumer
Amanda Sroka .... costumer
Derek Sullivan .... wardrobe supervisor: second unit
Cathie Valdovino .... costumer: Mr. Freeman (as Catherine Valdovino)
Valerie Zielonka .... costume supervisor
Deborah Zimmerman .... set costumer
Amelia Zontini .... costumer: Virginia/Washington DC
Deb Dalton .... costumer: Virgina (uncredited)
Maria Lorenzana .... additional costumer (uncredited)
Jenny McGurk .... costumer (uncredited)
Meagan McLaughlin .... costumer (uncredited)
Kathie Pierson .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
Rob Ashe Jr. .... lightworks consultant (as Robert Ashe Jr.)
Ron Barr .... digital intermediate editor
P.J. Burch .... first assistant editor
Pamela Choules .... visual effects editor
Carl DeGrazio .... editorial production assistant
Nathan Godley .... apprentice editor
Marlen Hill .... negative cutter
Trent Johnson .... digital film colorist
Bob Peishel .... digital intermediate producer: Pacific Title and Art Studio
Chris Raiskup .... editorial assistant
Aidan Stanford .... film color timer
Mark Sahagun .... digital intermediate editor (uncredited)
Everette Webber .... digital intermediate editor (uncredited)
 
Music Department
Bryan D. Arata .... music copyist
Frank Bennett .... orchestrator
Elin Carlson .... chorus
Budd Carr .... song consultant
Jeff Carson .... supervising music editor
Lola Debney .... music score coordinator
Brad Dechter .... orchestrator
Sandy DeCrescent .... orchestra contractor
George Doering .... musician
Nora Felder .... song consultant
Nancy Gassner-Clayton .... chorus
Dagan Handy .... song consultant
Karen Harper .... off-camera singer
Jimmy Hoyson .... electronic score engineer
Kevin Kaska .... orchestrator
Andrew Kinney .... orchestrator
Chris Lord .... orchestrator
Melanie Mullens Hoyson .... score production supervisor
Shawn Murphy .... music scoring recordist
Shawn Murphy .... scoring mixer
Kathy Nelson .... music supervisor
Victor Pesavento .... music preparation
Peter Rotter .... orchestra contractor
Steven L. Smith .... music preparation
Mike Watts .... orchestrator
Mark Graham .... music preparation (uncredited)
Tom Hardisty .... score recordist (uncredited)
Robert Wolff .... scoring crew (uncredited)
 
Transportation Department
Ron Annunziata .... driver
Dino Billaber .... driver
Ronnie Blay .... driver
Richard M. Brasic .... driver
John A. Brubaker .... transportation coordinator
Neil Chisholm .... driver: honeywagon
Lyle Christensen .... shotmaker driver
Dale Combs .... driver: second honeywagon
L. Chip Crosby Jr. .... driver
Mike Denson .... driver
Richard Denson .... transportation
Robert E. Dingle .... transportation captain: second unit (as Robert Dingle)
TyRee Dingle .... driver: second unit
Gary Duncan .... assistant picture car coordinator: Virginia/Washington DC
Scott E. Fao .... driver
Bob Foster .... transportation captain: Virginia/Washington DC
Danielle Fredrickson .... transportation dispatcher: Virginia/Washington DC
Tyler W. Gaisford .... picture car coordinator
Robert Gaskill .... driver: Mr. Freeman (as Robert A. Gaskill Jr.)
Thomas Taylor Goodman .... driver
Nathan Hardcastle .... transportation logistics (as Nathan M. Hardcastle)
Jim Koenekamp .... assistant picture car coordinator
Miguel Lozano .... driver: honeywagon
Marco Lupi .... driver
Stan Mataele .... driver
Frank McGonagle .... driver (as Franko McGonagle)
Brett McKee George .... driver
Aaron McKissick .... driver
John McKissick .... driver
A.J. Mink Jr. .... driver: second unit (as A.J. Mink)
Phil J. Minsky .... driver: Mr. Goodman
Javier Miranda .... driver: Mr. Carell
Tony Mouradian .... driver
Michael Mulgrew .... driver (as Mike Mulgrew)
Matafao Lee Paisa .... driver
Adam Praw .... driver
Harland Reed .... driver
Sean C. Ryan .... driver
Ken Sale .... transportation co-captain (as Ken M. Sale)
Timothy Sheehan .... driver
Cesar Solis .... driver
Brian Stackhouse .... driver
Randy Swanson .... driver
Fred Teague .... transportation captain
Eddie Vazquez .... driver: Ms. Graham
Clint White .... driver (as Klint A. White)
John Willoth .... driver
Rick Womelduff .... driver
Kelly Yon .... driver
Gilbert Young .... transportation coordinator: Virginia/Washington DC
 
Other crew
H. Leah Amir .... craft service: visual effects unit
Brian Amrhein .... production assistant: Virginia/Washington DC
April Ashton .... accounting clerk: Virginia/Washington DC
Matt Babcock .... accounting production assistant
Christine Baer .... location assistant: Virginia/Washington DC
Richard Baker .... production assistant
Philip Banks .... craft service assistant: second unit
Jeff Barnes .... production executive: CafeFX
Carolyn Barrett .... photo double
Patrick Barrett .... consultant
John D. Bert .... set production assistant: Virginia/Washington DC
Susan Bierbaum .... script supervisor (as Susan Bierbaum-Owen)
Tammy Blackburn .... animal trainer
John Bocchicchio .... additional medic
Sandra Bolish .... medic
Greta Bramberg .... assistant: Ms. Morgan Palmer
Charles Bridgers .... set medic: Virginia/Washington DC (as Chip Bridgers)
D.J. Brouillard .... production assistant
Bettina Browne Weld .... animal trainer: big cats (as Bettina Browne)
Krystal Browning .... photo double: Molly Shannon
Matthew Burchfield .... production assistant
Kim Buttlar .... executive coordinator: Mr. Barber
Clinton Wade Childress .... production assistant
Richard Cohee .... stand-in
Rebecca Compton .... stand-in
Al Connell .... payroll accountant: Virginia/Washington DC
Milton Corona .... set staff assistant: second unit
Dean Crone .... stand-in: John Goodman
Bianca D'Carpio .... set production assistant
Sylvia Davis .... office production assistant: second unit
Ron J. DeGuzman .... set production assistant
Louise Demetre .... script supervisor: second unit
Katherine Dorrer .... location scout: Washington D.C.
Patricia Douglas .... assistant: Mr. Goodman
Barry Ellenberger .... location assistant
Carter Elliott .... stand-in
Leann Emmert .... assistant location manager
Emily Engler .... associate: Ms. Herzberg
Sam Ennis .... key craft services
Brent Erb .... production assistant: Virginia/Washington DC
Ashleigh Falls .... set production assistant: second unit
Evelyn S. Farkas .... unit medic
Christine Fegley .... craft service
Bennett Fidlow .... additional legal services
Michelle Finkelstein .... production assistant
Chris Flynn .... office production assistant: second unit
Tony Fonseca .... office production assistant
Mark Forbes .... head animal trainer
Narissa Forbes .... animal trainer
Todd Forsberg .... animal trainer
Adam Fox .... supervisor: DOT compliance
Steve Fox .... stand-in
Jessica Franks .... set assistant: reshoots
Mark A. Freid .... key assistant location manager
Terrance Gainer .... technical consultant
Philippe Gallichet .... chef
Laura Gary .... studio teacher
Robert Gaskill .... bodyguard: Mr. Freeman
Jillian Giacomini .... script supervisor: additional photography
Colleen Gibbons .... location manager (as Colleen Hilary Gibbons)
Shawn Gillespie .... location accountant: Virginia/Washington DC (as Shawn K. Gillespie)
Rick Glassey .... animal trainer
Kurt E. Gran .... set medic: Virginia/Washington DC (as Kurt Gran)
Casey Green .... video/computer playback operator
Terri Greening .... accountant: second unit
Thomas L. Gunderson .... animal trainer
Courtney Hale .... assistant production coordinator: Virginia/Washington DC
Dagan Handy .... assistant: Mr. Shadyac
Amanda Hannan .... production assistant
Landon Harris .... set medic: Virginia/Washington DC
Megan Helsley .... production assistant: Virginia/Washington DC
Erin Hilkey .... assistant location manager
Erin Hilkey .... location assistant: Virginia/Washington DC (as Erin M. Wilhelm-Hilkey)
Mike Hodges .... set medic: Virginia/Washington DC
Phil Holland .... scan/record/color coordinator
Jackie Hugo .... production assistant
Christine Irons .... production secretary: second unit
Jason Jaeger .... utility
Harri James .... script supervisor: visual effects unit
Gary Johnson .... animal trainer
Gina Johnson .... representative: American Humane Association
Valerie Johnson .... set production assistant
Molly Jones .... teacher: Virginia/Washington DC
Nick Jordan .... travel coordinator
Tammy Kalka .... medic
Michael G. Kehoe .... craft service (as Michael Kehoe)
Kevin Keith .... animal trainer
John Kelly .... stand-in
Jamie Kemp .... chef
Nia Khalilah .... stand-in
Jabulani Khambula .... set production assistant
Brian M. Kirst .... photo double: Johnny Simmons
Greg Knapp .... construction medic
Greg Knapp .... set medic
Alissa Knopke .... production assistant: second unit
Tim Kossa .... location assistant: second unit, Washington D.C.
Courtney LaBree .... office production assistant
Andrea Larsen .... first assistant accountant (as Andi Larsen)
Bill Lawrence .... animal trainer
Joseph T. Lee .... photo double: John Goodman
Joseph T. Lee .... stand-in: John Goodman
Greg Lille .... animal trainer (as Gregory L. Lille)
Howard Long .... animal trainer
Sarah Lorenz .... assistant production coordinator
Scott Ludeke .... production assistant: Virginia/Washington DC
Gary MacPherson .... assistant production coordinator
Kevin Maier .... stand-in: Steve Carell
Susan Malerstein .... script supervisor: second unit (as Susan Malerstein-Watkins)
Ben Marks .... office production assistant
Marlene Marks .... payroll accountant
Terrence Martin .... production office coordinator: second unit
Peter Marziale .... set medic: Virginia/Washington DC (as Pete Marziale)
Carol McConnaughey .... unit publicist
John R. McCormick .... animal trainer: orangutan
Sarah McCormick .... second assistant accountant: second unit
Peter McKernan .... aerial coordinator: second unit (as Peter McKernan Jr.)
Peter McKernan .... helicopter pilot: second unit (as Peter Mckernan Jr.)
Brian McMillan .... animal trainer
Cristie Miele .... animal trainer
Jennifer Miller .... set production assistant: second unit
Gilbert Monroe .... set medic: Virginia/Washington DC
Michael D. Morris .... animal trainer
Jared Morrison .... photo double: Steve Carell
Jared Morrison .... stand-in
Tiffany Moss .... assistant: Wanda Sykes
Tamra Natisin .... set production assistant
Kathy Nealey .... animal trainer
Stephen Neely .... stand-in
Sarah Nilsen .... production assistant: Virginia/Washington DC
Matthew Dillon Noonan .... location assistant: Washington DC
Sue O'Grady .... animal trainer
Tonia Obesco .... representative: American Humane Association
Larry Payne .... animal trainer
Gayle Phelps .... animal trainer
Tarah Phillippi .... assistant location accountant: Virginia/Washington DC
Joshua Brian Pierce .... office production assistant
Quentin Pierre .... assistant: Mr. Freeman (as Quentin A. Pierre)
Robert Pippin .... production assistant: Virginia/Washington DC
Tina Allen Pleasants .... production assistant: Virginia/Washington DC
Casey Pond .... craft service (as Casey J. Pond)
Charlie Portillo .... cook
Christy Powers .... medic: visual effects unit
Nicole Quinn .... stand-in
Phillip A. Ranallo .... stand-in: Johnny Simmons/Dylan Baxter
Shayla Reid .... set production assistant: Virginia/Washington DC
Candisse Reynolds .... production secretary: Virginia/Washington DC
Austin Riggs .... photo double
Bill Rivers .... animal trainer
Tim Rivers .... animal trainer
Jeremy Roberts .... payroll accountant: Virginia/Washington DC
Santos P. Rodriguez .... cook
Gail Rose .... post-production accountant
Steve Ryan .... set medic: Virginia/Washington DC
John Sakacs .... aerial ground coordinator: second unit
Ahmed Saker .... medic: visual effects unit
Jane Sakowski Bell .... craft service assistant (as Jane Sakowski)
Jennifer Salada .... second assistant accountant (as Jennifer Van Hoven)
Gary W. Samuels .... set medic: Virginia/Washington DC (as Gary Samuels)
Honore Sato .... studio teacher
Jill Sayre .... voice
Rob Schmidt .... set medic: Virginia/Washington DC
Bobby S. Schweitzer .... animal trainer
Robert Scott Schweitzer .... animal trainer
Jeremy Scripter .... office production assistant
Tina Segovia .... photo double
Doug Seus .... animal trainer
Sausha Seus .... animal trainer
Karen Shane .... second assistant accountant
Wayne T. Silva .... second assistant accountant (as Wayne Silva)
Nate Slevin .... set production assistant: second unit (as Nathan Slevin)
Daren Smith .... production assistant: Virginia/Washington DC
Greg Smith .... animal trainer
Scott J. Smith .... animal trainer
Sally Jo Sousa .... animal trainer: raccoon and pig
Don Spinney .... animal trainer
Jeffrey D. Stevens .... key set medic
Jeffrey D. Stevens .... medic
Glenda Storm .... executive coordinator: Mr. Bostick
Lance Strumpf .... aerial ground coordinator: second unit
Tony Suffredini .... animal trainer
Korin A. Tarin .... accountant: construction (as Korin Tarin)
John Hans Tester .... adr group coordinator (as Hans Tester)
Stephen Thiele .... set production assistant intern
Mark Thomas .... photo double: Jimmy Bennett
Marlena Thomas .... executive coordinator: Mr. Birnbaum
Nicholas Toth .... animal trainer
Paul Tranghese .... stand-in
Tom Trigo .... location manager
Tom Trigo .... location manager: Virginia
Frank G. Turner .... stand-in
Kenny Vasquez .... set production assistant
Amy Venghaus .... set production assistant
Jason Vick .... set medic: Virginia/Washington DC
David Vogel .... set production assistant: Virginia/Washington DC (as David M. Viogel)
Donald H. Walker .... production accountant
Lois Walker .... production coordinator
Helena Walsh .... animal trainer
Delford Ward .... accounting clerk (as Del Ward)
James P. Warren .... animal trainer (as Jim Warren)
Adam Wayland .... set production assistant: Virginia/Washington DC
Justin Weiss .... stand-in
Keith Wells .... set medic: Virginia/Washington DC
Han West .... production assistant: second unit
Chad Wheeler .... key set production assistant: second unit
Tony Whitmore .... medic
Todd Willens .... technical consultant
Ryan Williams .... location assistant
Tim Williams .... animal trainer (as Timothy Williams)
Amy Denning Winfrey .... payroll accountant
Charles Wissinger .... hand double
Charles Wissinger .... makeup double: Steve Carell
Charles Wissinger .... stand-in
Jordan Wolfe .... executive coordinator: Mr. Shadyac
Victoria Wong .... payroll clerk (as Victoria B. Wong)
Kirk Worley .... asset coordinator
Bob Wright .... teacher/welfare worker
Bob Wright .... teacher: Virginia/Washington DC (as Robert Wright)
Cookie Wright .... teacher: Virginia/Washington DC
Stephanie Yeager .... set production assistant: second unit
Naomi Yospe .... assistant production coordinator (as Naomi Michelle Yospe)
Clint Youngreen .... animal trainer (as Clint B. Youngreen)
Jim Bacon .... epk producer (uncredited)
Mike Monroe .... stand-in (uncredited)
Jessica Pennington .... adr loop group (uncredited)
Dawson Warner .... production assistant (uncredited)
Dustin Winebrenner .... assistant to Dave Phillips (uncredited)
 
Thanks
Regina Dodd .... special thanks
Ginny Durkin .... special thanks
Adrian M. Fenty .... special thanks
Bartleby Gaines .... special thanks
Tim Kaine .... special thanks
John Madden .... special thanks
Al Michaels .... special thanks
Jon Stewart .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG for mild rude humor and some peril
Runtime:
96 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Trivia:
God's police motorcycle was an actual police-issue machine (with markings changed by the film crew) originally owned by the police department of Staunton, Virginia.See more »
Goofs:
Errors in geography: The license plates of the cars are California plates, but the movie takes place in Virgina.See more »
Quotes:
Evan Baxter:Eugene said that Long cut corners on building codes.
Joan Baxter:What're you talking about?
Evan Baxter:The lake! Long Lake! It's named after him. It's the lake!
[sees the dam starting to burst]
Evan Baxter:Everybody get on the ark now!
See more »
Movie Connections:
References "Gomer Pyle: USMC" (1964)See more »
Soundtrack:
Sharp Dressed ManSee more »

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
115 out of 175 people found the following review useful.
Mighty Mediocre, 22 June 2007
Author: John Nutter (HuntersCreed@gmail.com) from Apopka, Florida

Steve Carell reprises his role as Evan Baxter in this sequel to Bruce Almighty.

Evan Almighty jumps right into the mix of things with little build up. Right off the bat we find out that news anchor Evan Baxter has segued his career into one of political aspirations. Soon after being elected to the United States Congress under a slogan painting him as a politician out to change the world, God (Morgan Freeman) commissions Baxter to build an ark in the midst of one of the worst droughts in the history of the area.

In a predictable move the area townspeople antagonize Baxter as he begins the construction of the ark. Baxter's reputation is further soiled by the fact that his political career is being looked as a joke when he starts wearing sack cloth on a regular basis, and animals of all kinds are following him around in pairs. Baxter's boss Congressman Long, who once supported him quickly, becomes the antagonist as the people begin to turn against Baxter.

Evan Almighty is predictable on every turn, and has enough humor to satisfy. The animals do their part to provide a fair share of fecal humor. Morgan Freeman offers up plenty of wisdom in the role of God. Steve Carell does an exceptionally adequate job of delivering very humorous dialogue, which in his style is sure to be adlibbed in great part. The sheer amounts of animals in this film are overwhelming and a treat to behold. Overall the storyline and humor feel very cliché. Evan Almighty was a mild success, but just does not offer anything special apart from a few good laughs. Parents with children will get their money's worth out of this, but for everyone else it is a worthwhile rental.

Was the above review useful to you?
See more (245 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Evan Almighty (2007)
Recent Posts (updated daily)User
Why didn't he just shave and put on a suit in front of his wife?? NathanStark00
Where is the Rainbow..... Shaboop
Did Noah save the fish? (saltwater and freshwater) hey_lee
Not accurate at all! kbarton3
Son? brunhilda2013
First time viewing. . .like it! cpoet
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan Seven Brides for Seven Brothers Big Fish Love Actually Spider-Man 3
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Comedy section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.