Edit
Into the West (TV Mini-Series 2005) Poster

(2005 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Robert Dornhelm ... (1 episode, 2005)
Sergio Mimica-Gezzan ... (1 episode, 2005)
Jeremy Podeswa ... (1 episode, 2005)
Timothy Van Patten ... (1 episode, 2005)
Michael W. Watkins ... (1 episode, 2005)
Simon Wincer ... (1 episode, 2005)

Series Writing Credits  

Kirk Ellis ... (1 episode, 2005)
William Mastrosimone ... (6 episodes, 2005)
Cyrus Nowrasteh ... (1 episode, 2005)
Craig Storper ... (1 episode, 2005)

Series Cast  

Joseph M. Marshall ...
 Old Indian / ... (6 episodes, 2005)
...
 Margaret Light Shines Wheeler (4 episodes, 2005)
...
 Older Dog Star (4 episodes, 2005)
...
 Older Jacob Wheeler (4 episodes, 2005)
...
 Artillery Major / ... (4 episodes, 2005)
...
 Thunder Heart Woman (3 episodes, 2005)
...
 Jacob Wheeler Jr. / ... (3 episodes, 2005)
...
 Clara Wheeler (3 episodes, 2005)
...
 Running Fox (3 episodes, 2005)
Sheila Tousey ...
 Older Thunder Heart Woman (3 episodes, 2005)
...
 Older Running Fox (3 episodes, 2005)
...
 Jacob Wheeler (3 episodes, 2005)
...
 Dog Star (3 episodes, 2005)
...
 Jethro Wheeler (3 episodes, 2005)
...
 Red Cloud (3 episodes, 2005)
...
 White Crow (3 episodes, 2005)
Nathan Lee Chasing His Horse ...
 Sleeping Bear (3 episodes, 2005)
...
 Bluebird / ... (3 episodes, 2005)
...
 Ethan Biggs (2 episodes, 2005)
...
 Loved by The Buffalo / ... (2 episodes, 2005)
...
 Robert Wheeler (2 episodes, 2005)
...
 Sitting Bull (2 episodes, 2005)
...
 General George Armstrong Custer (2 episodes, 2005)
...
 Abe Wheeler / ... (2 episodes, 2005)
...
 Older Red Lance (2 episodes, 2005)
...
 Crazy Horse (2 episodes, 2005)
Sage Galesi ...
 Margaret Light Shines / ... (2 episodes, 2005)
...
 Ezra / ... (2 episodes, 2005)
...
 Enoch Wheeler (2 episodes, 2005)
Maureen Thomas ...
 Margaret Wheeler (2 episodes, 2005)
...
 Jacob Wheeler Jr. / ... (2 episodes, 2005)
Benjamin Smoke ...
 Abraham High Wolf / ... (2 episodes, 2005)
Morris Birdyellowhead ...
 Good Shield (2 episodes, 2005)
Summer Rae Birdyellowhead ...
 Margaret Light Shines Wheeler, 8 yrs / ... (2 episodes, 2005)
...
 Martin Jarrett (1 episode, 2005)
...
 Young Loved by the Buffalo (1 episode, 2005)
...
 Stephen Hoxie (1 episode, 2005)
...
 Colonel J. Chivington (1 episode, 2005)
...
 Jedediah Smith (1 episode, 2005)
...
 Rachel Wheeler (1 episode, 2005)
...
 Johnny Fox (1 episode, 2005)
...
 Captain Richard H. Pratt (1 episode, 2005)
...
 Old Clara Wheeler (1 episode, 2005)
...
 Preacher Hobbes (1 episode, 2005)
...
 Daniel Royer (1 episode, 2005)
...
 David Wheeler (1 episode, 2005)
...
 James Fletcher (1 episode, 2005)
...
 Daniel Wheeler (1 episode, 2005)
...
 Naomi Wheeler (1 episode, 2005)
...
 Older Robert Wheeler (1 episode, 2005)
...
 Conquering Bear (1 episode, 2005)
...
 Douglas Hillman (1 episode, 2005)
...
 Old Voices That Carry (1 episode, 2005)
...
 Growling Bear (1 episode, 2005)
...
 Chief Prairie Fire (1 episode, 2005)
...
 Nathan Wheeler (1 episode, 2005)
Billy Merasty ...
 Yellow Bird (1 episode, 2005)
Dave Bald Eagle ...
 Two Arrows (1 episode, 2005)
...
 Samson Wheeler (1 episode, 2005)
Brandon Oakes ...
 Kicking Bear (1 episode, 2005)
...
 Black Kettle (1 episode, 2005)
Clifford Crane Bear ...
 Chief Bull Bear (1 episode, 2005)
...
 Trooper Long (1 episode, 2005)
Jonathan Joss ...
 Wovoka (1 episode, 2005)
...
 Young Abe Wheeler - 12 (1 episode, 2005)
...
 Older Loved By The Buffalo (1 episode, 2005)
Lew Alexander ...
 Good Thunder (1 episode, 2005)
...
...
 Thomas Durant (1 episode, 2005)
...
 Reporter Kellog (1 episode, 2005)
...
 Soaring Eagle (1 episode, 2005)
...
 Prospector #1 (1 episode, 2005)
'Yellowbird' Leonard Lethbridge ...
 Indian Father (1 episode, 2005)
...
 Jackson Wheeler (1 episode, 2005)
Ken Pogue ...
 Abraham Wheeler (1 episode, 2005)
Kurt Sorenson ...
 Thomas Wheeler (1 episode, 2005)
Mark Steffen ...
 Prospector #2 (1 episode, 2005)
Jane E. Goold ...
 Esther Wheeler (1 episode, 2005)
...
 Rupert Lang (1 episode, 2005)
Jon Proudstar ...
 Yellow Earring (1 episode, 2005)
Mia Stallard ...
 Lilly Wheeler (1 episode, 2005)
...
 George / ... (1 episode, 2005)
...
 Gov. L. Stanford (1 episode, 2005)
...
 McKenna (1 episode, 2005)
Georgie Collins ...
 Hannah Wheeler (1 episode, 2005)
...
 Tom Cooper (1 episode, 2005)
...
 Patrick Donovan (1 episode, 2005)
Ernestine Armstrong ...
 Orphan Sister (1 episode, 2005)
Leroy Dixon ...
 Hyoka - Afraid of Thunder (1 episode, 2005)
...
 White Bird (1 episode, 2005)
...
 James Strobridge (1 episode, 2005)
Avu ...
 Lakota Woman (1 episode, 2005)
Rutherford Cravens ...
 Charles Crocker (1 episode, 2005)
Cassie Lefthand ...
 Good Path (1 episode, 2005)
Marc Miles ...
 Spectator (1 episode, 2005)
Dylan Scheller ...
 Hans (1 episode, 2005)
Willene Tootoosis ...
 White Eyes Woman (1 episode, 2005)
Charlie White Buffalo ...
 Agency Reverend (1 episode, 2005)
Kirk Ellis ...
 Stage Passenger (1 episode, 2005)
Wesley R. Gowen ...
 Kurtz (1 episode, 2005)
Ayla Jacobs ...
 Corn Flower, 4 yrs (1 episode, 2005)
Pony Boy Osuniga ...
 Teen Dog Star (1 episode, 2005)
...
 Jedediah Wheeler (1 episode, 2005)
John Hardman ...
 Frontiersman (1 episode, 2005)
Shaun Johnston ...
 William Mathers (1 episode, 2005)
Aleksandr Kuznetsov ...
 Kurchenko (1 episode, 2005)
Sarah Weston ...
 Teen Thunder Heart Woman (1 episode, 2005)
James Baker ...
 Captain (1 episode, 2005)
Miranda Gottlieb ...
 Alvetina (1 episode, 2005)
Julienne Reed ...
 Sitting Bull's Wife (1 episode, 2005)
Rod Rondeaux ...
 Roman Nose (1 episode, 2005)
...
 Medicine Woman Later (1 episode, 2005)
...
 Prospector (1 episode, 2005)
...
 Lt. Bull Head (1 episode, 2005)
Charles Sanders ...
 Sen. William B. Allison (1 episode, 2005)
Mathew Strongeagle ...
 Teen Running Fox (1 episode, 2005)
...
 Sgt. Red Tomahawk (1 episode, 2005)
...
 Ben Franklin (1 episode, 2005)
...
 Lookout (1 episode, 2005)
Artur Ciastkowski ...
 Russian Prospector (1 episode, 2005)
Yolanda Nez ...
 Rainbow (1 episode, 2005)
...
 Col. James Forsyth (1 episode, 2005)
Errol Cerpa Gomez ...
 Italian Prospector (1 episode, 2005)
Matt Langseth ...
 Teamster (1 episode, 2005)
...
 Farmer (1 episode, 2005)
...
 Maj. Edw. Wynkoop (1 episode, 2005)
George Aguilar ...
 Big Foot (1 episode, 2005)
Jack Burning ...
 White Antelope (1 episode, 2005)
Iain Dunbar ...
 Angry Prospector #1 (1 episode, 2005)
...
 Drunken Mountain Man (1 episode, 2005)
Boots Southerland ...
 Indian Agent (1 episode, 2005)
...
 Black Coyote (1 episode, 2005)
Stephen Shutt ...
 Angry Prospector #2 (1 episode, 2005)
...
 Gov. John Evans (1 episode, 2005)
Talon Tippeconnie ...
 Kit Fox (1 episode, 2005)
...
 Pitchman (1 episode, 2005)
Pat Judge Hall ...
 Volunteer Sergeant (1 episode, 2005)
Duane Howard ...
 Little Dog (1 episode, 2005)
Lauralita Lozano Garcia ...
 Eagle Woman (1 episode, 2005)
...
 Cavalry Sergeant (1 episode, 2005)
Christopher Ahmie ...
 White Bird (1 episode, 2005)
Tim Janis ...
 Trooper (1 episode, 2005)
Tarra Riley ...
 Prostitute (1 episode, 2005)
...
 Prairie Flower (1 episode, 2005)
Hamish Boyd ...
 Preacher (1 episode, 2005)
Chris Crowshoe ...
 Prairie Flower's Father (1 episode, 2005)
...
 Buffalo Soldier (1 episode, 2005)
Adam Taylor ...
 Gen. Alfred Terry (1 episode, 2005)
...
 Brings Horse (1 episode, 2005)
Jerry Hardy ...
 Col. John Gibbon (1 episode, 2005)
...
 Thomas Lebeck (1 episode, 2005)
Fredrick Lopez ...
 Rev. Cook (1 episode, 2005)
Deryle J. Lujan ...
 Lead Crow Scout (1 episode, 2005)
Star Nayea ...
 Young Lakota Woman (1 episode, 2005)
...
 Mountain Man #9 (1 episode, 2005)
Earl Healy ...
 Mohave Chief (1 episode, 2005)
...
 Bystander (1 episode, 2005)
Dorsey Ray ...
 Doctor (1 episode, 2005)
Malachi Tsoodle-Nelson ...
 Red Lance (1 episode, 2005)
Todd Anderson ...
 Angry Man (1 episode, 2005)
Mo Cheng ...
 Chinese Railroad Worker #1 (1 episode, 2005)
Nicole Lovato ...
 Dying Lakota Woman (1 episode, 2005)
Renae Morriseau ...
 Yellow Hawk (1 episode, 2005)
...
 Capitan de Salamanca (1 episode, 2005)
Sandra Martinez ...
 Yellow Hawk (1 episode, 2005)
...
 Freighter (1 episode, 2005)
Lori Ravensborg ...
 Landlady (1 episode, 2005)
Geno Silva ...
 Padre Jose Bernadino Sanchez (1 episode, 2005)
...
 Chow-Ping Yen (1 episode, 2005)
Felix Fan ...
 Chinese Railroad Worker #2 (1 episode, 2005)
...
 Trooper (1 episode, 2005)
Helmer Twoyoungmen ...
 Elder #1 (1 episode, 2005)
...
 Grabber (Translator) (1 episode, 2005)
...
 Sergeant (1 episode, 2005)
Sammy Simon ...
 Elder #2 (1 episode, 2005)
Holly Bird ...
 Lakota Woman (1 episode, 2005)
Wally Houn ...
 Chinese Prospector #1 (1 episode, 2005)
...
 Capt. W. Fetterman (1 episode, 2005)
Brandon Sanderson ...
 Two Horns (1 episode, 2005)
Christian Baste ...
 Good Iron (1 episode, 2005)
...
 Mountain Man #11 (1 episode, 2005)
Jake Walker ...
 Col. H. Carrington (1 episode, 2005)
Chris Yee ...
 Chinese Prospector #2 (1 episode, 2005)
Sierra Concha ...
 Star Woman (1 episode, 2005)
Terry King ...
 Gold Seeker (1 episode, 2005)
...
 Bugle Boy (1 episode, 2005)
...
 Mountain Man #5 (1 episode, 2005)
...
 Mountain Man #8 (1 episode, 2005)
Lou Poulos ...
 Bartender (1 episode, 2005)
W. Nicholas Sabato ...
 Emigrant Father (1 episode, 2005)
Alexander Youvella Junior ...
 Talking Bird (1 episode, 2005)
Randy Birch ...
 Mountain Man #12 (1 episode, 2005)
...
 Jack Casement (1 episode, 2005)
...
 Mr. Downing (1 episode, 2005)
Brent Stait ...
 Royce (1 episode, 2005)
Jacob F. Duran ...
 Scout #1 (1 episode, 2005)
Red Hawk Mirabal ...
 Orphan Boy (1 episode, 2005)
Jim Rattai ...
 Mountain Man #13 (1 episode, 2005)
...
 Priest (1 episode, 2005)
Alyssa Vargas ...
 Columbia (1 episode, 2005)
Joshua Bryant ...
 Gen. Wm. Sherman (1 episode, 2005)
...
 Larkin (1 episode, 2005)
...
 Thomas Fitzpatrick (1 episode, 2005)
Tony Whitecrow ...
 Translator (1 episode, 2005)
Julius Chapple ...
 Lt. Gratten (1 episode, 2005)
Clif Stokes ...
 Trooper (1 episode, 2005)
...
 Libby Custer (1 episode, 2005)
Nicholas Ballas ...
 Fort Hayes Guard (1 episode, 2005)
Annabella Piugattuk ...
 Dancing Water (1 episode, 2005)
Jim Clark ...
 Locomotive Engineer (1 episode, 2005)
Bill T. Head ...
 Straight Foretop (1 episode, 2005)
Russell Badger ...
 Man Afraid (1 episode, 2005)
William Sterchi ...
 Photographer (1 episode, 2005)
...
 Lucien Auguste (1 episode, 2005)
...
 Brule Man (1 episode, 2005)
Stephen Warner ...
 Gunner #1 (1 episode, 2005)
Sean Montgomery ...
 Gunner #2 (1 episode, 2005)
...
 Aaron Wheeler (1 episode, 2005)
...
 Jeremiah Wheeler (1 episode, 2005)
...
 Henry Foster (1 episode, 2005)
Rebecca Jenkins ...
 Susannah Wheeler (1 episode, 2005)
...
 James Lane (1 episode, 2005)
...
 Bloody Bill Anderson (1 episode, 2005)
Chantelle Webster ...
 Teen Corn Flower (1 episode, 2005)
...
 Rider #1 (1 episode, 2005)
Geoffrey Ewert ...
 Rider #2 (1 episode, 2005)
Terry Lawrence ...
 Station Hand (1 episode, 2005)
Royal Sproule ...
 Cavalry Officer (1 episode, 2005)
David Cowley ...
 Sharpshooter (1 episode, 2005)
George Wesley ...
 Lakota Man (1 episode, 2005)
Chris Wynters ...
 Lieutenant (1 episode, 2005)
Scott Arnold ...
 Union Sergeant (1 episode, 2005)
Michael Johnston ...
 Union Veteran (1 episode, 2005)
Jon-Paul Khouri ...
 William Quantrell (1 episode, 2005)
Pinto Smallboy ...
 Teen White Bird (1 episode, 2005)
Rae-Lynn Strawberry ...
 Wind in the Trees (1 episode, 2005)
Kevin Hansen ...
 Young Man (1 episode, 2005)
Ace Big Child ...
 Morning Star (1 episode, 2005)
Allen Belcourt ...
 Crow Leader (1 episode, 2005)
Todd Bethke ...
 Grocer (1 episode, 2005)
Dylan Bird-Papin ...
 One Horn Bull (1 episode, 2005)
Chantry Bruised Head ...
...
 Mrs. Hoxie (1 episode, 2005)
Colin A. Campbell ...
 Bull Harry (1 episode, 2005)
Sandy Cooper ...
 Townsperson (1 episode, 2005)
Travis Dugas ...
 Bear Blood (1 episode, 2005)
Neville Edwards ...
 Absalom Jones (1 episode, 2005)
...
 Leland (1 episode, 2005)
Jim Finkbeiner ...
 Meeks (1 episode, 2005)
Virgil Frencheater ...
 Scout (1 episode, 2005)
Aaron Francis Gould ...
 White Chow (1 episode, 2005)
...
 James 'Jim' Ebbets (1 episode, 2005)
...
 Leah Wheeler (1 episode, 2005)
Kathryn Kerbes ...
 Mrs. Hobbes (1 episode, 2005)
Tamara Lashley ...
 Sally Jones (1 episode, 2005)
...
 Towns Kid (1 episode, 2005)
...
 Heavy Shield (1 episode, 2005)
...
 John Charles Fremont (1 episode, 2005)
Anthony Parker ...
 Howling Coyote (1 episode, 2005)
Wilma Pelly ...
 Burnt by the Sun (1 episode, 2005)
Cyndy Powell ...
 Pioneer Woman (1 episode, 2005)
...
 Josiah Bell (1 episode, 2005)
Jonathan Reimer ...
 Marquis Jones (1 episode, 2005)
...
 'Skate' Guthrie (1 episode, 2005)
...
 Trader Gates (1 episode, 2005)
Dave Trimble ...
 Trader Stratton (1 episode, 2005)
Paul Adkins ...
 Background (unknown episodes)
...
 Bareback Horse Rider (unknown episodes)
...
 Indian woman kanto (unknown episodes)
Michael T. Boyd ...
 Costume Designer / ... (unknown episodes)
Richard Danielson ...
 Deserter (unknown episodes)
Kyle Falls ...
 Reporter, Gambler & Calvary Soldier (unknown episodes)
...
 Juan del Campo (unknown episodes)
Trevor Howe ...
 Gen. Custer's Aid (unknown episodes)
Hank Hustus ...
 Extra gambler (unknown episodes)
...
 Voice over (unknown episodes)
William T. Johnson ...
 Refugee Child (unknown episodes)
Christine Kilpatrick ...
 Pioneer Woman (unknown episodes)
...
 Lieutenant's Wife & Salloon Hall Hooker (unknown episodes)
Dale Malley ...
 Irish Ben (unknown episodes)
...
 Cavalry trooper (unknown episodes)
...
 Deserter #1 (unknown episodes)
Mike McKenny ...
 Bar Patron, Buffalo Trader (unknown episodes)
Johnston Michael ...
 Union Veteran (unknown episodes)
...
 Bareback Horse Rider (unknown episodes)
Chad Nobert ...
 Cavalry Officer (unknown episodes)
Leslie Powell ...
 Pioneer girl (unknown episodes)
Lucas Ruggles ...
 Railroad Work #1 (unknown episodes)
...
 Voice Over (unknown episodes)
...
 Young Chief (unknown episodes)
...
 Immigrant Child (unknown episodes)
Rodney Smith ...
 Old Coyote (unknown episodes)
Jason Wallace ...
 Mark Kellogg (unknown episodes)
...
 Mounted Cavalry (unknown episodes)
...
 Young White Crow (uncredited) (2 episodes, 2005)
...
 Miltary Band Musician (uncredited) (1 episode, 2005)
...
 Soldier (uncredited) (1 episode, 2005)
...
 Miner (uncredited) (1 episode, 2005)
Joe Bell ...
 Log Keeper (uncredited) (unknown episodes)
...
 Duffy (uncredited) (unknown episodes)
Harlyn Geronimo ...
 Chief One Eye (uncredited) (unknown episodes)
Tom B. Gleason ...
 Cavary Soldier (uncredited) (unknown episodes)
...
 Politcians Wife (uncredited) (unknown episodes)
...
 Royer's Assistant (uncredited) (unknown episodes)
...
 Doctor (uncredited) (unknown episodes)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Kirk Ellis ... supervising producer (6 episodes, 2005)
Justin Falvey ... co-executive producer (6 episodes, 2005)
Darryl Frank ... co-executive producer (6 episodes, 2005)
Wendy Hill-Tout ... co-producer (6 episodes, 2005)
William Mastrosimone ... co-executive producer (6 episodes, 2005)
Larry Rapaport ... producer (6 episodes, 2005)
David A. Rosemont ... co-executive producer (6 episodes, 2005)
Steven Spielberg ... executive producer (6 episodes, 2005)
Karen Mayeda Vranek ... associate producer (6 episodes, 2005)
Michelle Wong ... co-producer (6 episodes, 2005)

Series Music by 

Geoff Zanelli ... (6 episodes, 2005)

Series Cinematography by 

Alan Caso ... (3 episodes, 2005)
William Wages ... (3 episodes, 2005)

Series Film Editing by 

Mark Conte ... (unknown episodes)
Sabrina Plisco ... (unknown episodes)

Series Casting By 

Rene Haynes ... (6 episodes, 2005)
Meg Liberman ... (6 episodes, 2005)
Camille H. Patton ... (6 episodes, 2005)

Series Production Design by 

Marek Dobrowolski ... (6 episodes, 2005)

Series Art Direction by 

Guy Barnes ... (6 episodes, 2005)
Rick Roberts ... (6 episodes, 2005)

Series Set Decoration by 

Paul Healy ... (6 episodes, 2005)
Wendy Ozols-Barnes ... (6 episodes, 2005)

Series Costume Design by 

Michael T. Boyd ... (6 episodes, 2005)

Series Makeup Department 

Liz Marshall ... key makeup artist (4 episodes, 2005)
Chris Harrison-Glimsdale ... first assistant hair (3 episodes, 2005)
Gail Kennedy ... makeup department head / special makeup effects artist (3 episodes, 2005)
Jennifer Santiago ... key hair stylist (3 episodes, 2005)
Sharon Toohey ... makeup artist (3 episodes, 2005)
Lesia Bear ... makeup artist (1 episode, 2005)
Tarra D. Day ... makeup department head (1 episode, 2005)
Iloe Flewelling ... hair department head (1 episode, 2005)
Mary Hedges Lampert ... hair department head (1 episode, 2005)
Matthew W. Mungle ... prosthetics designer (1 episode, 2005)
Enid Arias ... hair stylist (unknown episodes)
Lori Ann Baker ... hair stylist (unknown episodes)
Sara Bozik ... assistant makeup artist (unknown episodes)
Gretchen Bright ... assistant makeup artist (unknown episodes)
Jessie Brown ... makeup artist (unknown episodes)
Barney Burman ... special makeup effects artist (unknown episodes)
Katie Douthit ... daily makeup artist (unknown episodes)
Vanessa Jaramillo ... makeup artist (unknown episodes)
Carmen L. Jones ... assistant hair stylist (unknown episodes)
Jennifer McDaniel ... assistant makeup artist (unknown episodes)
Ryan McDowell ... prosthetic technician (unknown episodes)
Yvette Meely ... assistant hair stylist (unknown episodes)
Jolynn Nieto ... assistant makeup artist (unknown episodes)
Rochelle Pomerleau ... makeup artist (unknown episodes)
Sheila Trujillo-Gomez ... assistant makeup artist (unknown episodes)
Teri Ann Uccan ... assistant hair stylist (unknown episodes)
Linda Vallejo ... assistant makeup artist (unknown episodes)
Corey Welk ... additional assistant makeup artist (unknown episodes)

Series Production Management 

Gavin Barclay ... post-production supervisor (unknown episodes)
Michael Bederman ... production supervisor (unknown episodes)
Wayne Bennett ... unit production manager (unknown episodes)
Leslie Cowan ... unit production manager (unknown episodes)
Jocelyn Dubois ... production manager (unknown episodes)
Michelle Hartly ... studio production supervisor (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Cameron Chapman ... trainee assistant director (1 episode, 2005)
Victor Landrie ... second assistant director (1 episode, 2005)
Kate Marie Boyle ... trainee assistant director (unknown episodes)
Phil Chipera ... first assistant director (unknown episodes)
Dennis Crow ... second second assistant director (unknown episodes)
Cory Faulkner ... second second assistant director (unknown episodes)
Frank Ferro ... first assistant director (unknown episodes)
Blair Freeman-Marsh ... first assistant director (unknown episodes)
Lorie Gibson ... second unit director / third assistant director (unknown episodes)
Dustin Marks ... third assistant director (unknown episodes)
Travis McConnell ... trainee assistant director (unknown episodes)
John Nasraway ... second second assistant director (unknown episodes)
Michael Neumann ... first assistant director (unknown episodes)
Rudy A. Persico ... second assistant director (unknown episodes)
Trish 'The Dish' Stanard ... second second assistant director (unknown episodes)
W. Scott Wolf ... second assistant director (unknown episodes)
Richard Worden ... first assistant director / second assistant director (unknown episodes)
Michele Ziegler ... first assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Ralph Diaz ... on-set greensman (6 episodes, 2005)
Kelly Farrah ... property master (6 episodes, 2005)
Susan Turner ... set designer (6 episodes, 2005)
David D. Baumann ... props (3 episodes, 2005)
Jack Crowells ... greensman / set dresser (3 episodes, 2005)
Ben Lowney ... props (3 episodes, 2005)
Jonathan Delaney Marsh ... swing (3 episodes, 2005)
Jason Webster ... scenic painter (3 episodes, 2005)
Jordy Wihak ... assistant property master (3 episodes, 2005)
Gary Petersen ... gangboss (1 episode, 2005)
Albert F. Seibert ... props (1 episode, 2005)
James Walton ... propmaker (1 episode, 2005)
Ron Darby ... props (unknown episodes)
Rodney Armanino ... construction coordinator: US (unknown episodes)
Jackie Bagley ... assistant art director (unknown episodes)
Bradley Barnes ... set dresser (unknown episodes)
Jay Benoliel ... set dresser (unknown episodes)
Jerry Bingham ... art consultant (unknown episodes)
Dawn-Anne Coulson ... construction buyer (unknown episodes)
Jason Coxworthy ... on-set dresser (unknown episodes)
Coral Dambrauskas ... greens lead (unknown episodes)
John Dambrauskas ... greens coordinator (unknown episodes)
Jason Davis ... props (unknown episodes)
James Duddy ... set dresser (unknown episodes)
Kieran Gelfand ... scenic artist (unknown episodes)
Bobbi Jo Gonzales ... set dresser (unknown episodes)
Darcy Healy ... lead dresser (unknown episodes)
Paul Healy ... set decorator: Canada (unknown episodes)
Rick Janzen ... signwriter (unknown episodes)
Janet Lakeman ... assistant art director (unknown episodes)
Johnny Long ... key greens (unknown episodes)
Chris MacRae ... set dresser (unknown episodes)
Roberta Marquez Seret ... construction assistant (unknown episodes)
Amy Marsh ... art department coordinator: US (unknown episodes)
Alan McCullagh ... assistant set decorator (unknown episodes)
Amy Morrison ... assistant art director (unknown episodes)
James F. Oberlander ... assistant art director: US (unknown episodes)
Wendy Ozols-Barnes ... set decorator: USA (unknown episodes)
Chris Painter ... greens person (unknown episodes)
Natalie Richards ... illustrator (unknown episodes)
Ian Scroggins ... swing gang (unknown episodes)
Upton Shipley ... on-set painter (unknown episodes)
Cathy Smith ... consultant to art director (unknown episodes)
Christopher J.A. Smith ... set dresser (unknown episodes)
Juan Souter ... swing gang (unknown episodes)
Cave Starling ... art department coordinator (unknown episodes)
Colin Zaug ... set dresser (unknown episodes)

Series Sound Department 

Tim Chilton ... foley artist (6 episodes, 2005)
G. Michael Graham ... supervising sound editor (6 episodes, 2005)
George Tarrant ... sound mixer / production sound mixer (3 episodes, 2005)
Rick Alexander ... sound re-recording mixer (2 episodes, 2005)
Richard D. Rogers ... sound re-recording mixer (2 episodes, 2005)
Bill Bell ... sound editor (1 episode, 2005)
Bayard Carey ... production sound mixer (1 episode, 2005)
Bob Costanza ... sound editor (1 episode, 2005)
Mike Dickeson ... sound editor (1 episode, 2005)
Anton Holden ... sound editor (1 episode, 2005)
Kristi Johns ... supervising adr editor (1 episode, 2005)
Charlie Kolander ... sound editor (1 episode, 2005)
Gary Macheel ... sound editor (1 episode, 2005)
Adriane Marfiak ... sound editor (1 episode, 2005)
Jill Schachne ... foley artist (1 episode, 2005)
Tim Terusa ... sound editor (1 episode, 2005)
Lou Thomas ... sound editor (1 episode, 2005)
Rusty Tinsley ... sound editor (1 episode, 2005)
Burton Weinstein ... sound editor (1 episode, 2005)
Erich Gann ... sound assistant (unknown episodes)
Nate Arrigoni ... assistant sound editor (unknown episodes)
David Beadle ... sound editor (unknown episodes)
Beau Biggart ... adr mixer (unknown episodes)
Sean Byrne ... sound effects editor (unknown episodes)
Darryl L. Frank ... boom operator (unknown episodes)
Tommy Goodwin ... foley mixer (unknown episodes)
George Greene ... sound (unknown episodes)
Steve Kinsey ... sound mixing technician (unknown episodes)
Kevin Konarzewski ... adr mixer: Vancouver (unknown episodes)
Mike Markiw ... boom operator (unknown episodes)
Mark McBryde ... additional adr mixer (unknown episodes)
Adam Sharpe ... adr mixer (unknown episodes)
Richard S. Steele ... sound editor (unknown episodes)
John Weitz ... sound mixer: second unit / sound re-recording mixer (unknown episodes)
Calvin Wilson ... sound utility (unknown episodes)
Michael S. Wren ... sound recordist (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Randy E. Moore ... special effects coordinator: USA (3 episodes, 2005)
James Paradis ... special effects coordinator: Canada (3 episodes, 2005)
Kyle Ross Collinsworth ... special effects shop foreman (2 episodes, 2005)
Ricardo Andres ... pyrotechnician (1 episode, 2005)
Kelly Coe ... special effects technician (unknown episodes)
Scott Hastings ... special effects technician (unknown episodes)
Dick Hogle ... pyrotechnician (unknown episodes)
Trevor Howe ... special effects technician (unknown episodes)
Margaret Johnson ... special effects set foreman (unknown episodes)
Dale Malley ... special effects technician (unknown episodes)
Preston Malott ... special effects shop foreman (unknown episodes)
Amanda Paller ... special effects assistant (unknown episodes)
Jason Prentice ... special effects technician (unknown episodes)
Maurice Routly ... special effects assistant (unknown episodes)
Robert Seymour ... special effects technician (unknown episodes)
Joel Sisson ... special effects technician (unknown episodes)
Jeff Stampfer ... special effects technician (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Joel Ashman ... visual effects artist (6 episodes, 2005)
Sam Nicholson ... visual effects supervisor: Stargate Digital (3 episodes, 2005)
Scott Ramsey ... visual effects supervisor (3 episodes, 2005)
Chris Tezber ... visual effects coordinator (3 episodes, 2005)
Cliff Welsh ... digital compositor (3 episodes, 2005)
David Bailey ... matte painter (1 episode, 2005)
Glenn Campbell ... lead compositor (1 episode, 2005)
Chris DeCristo ... lead compositor (1 episode, 2005)
Eric Ehemann ... animator (1 episode, 2005)
George Garcia ... lead matte artist (1 episode, 2005)
Don Mccoy ... cg supervisor (1 episode, 2005)
Tim McHugh ... visual effects supervisor (1 episode, 2005)
Christopher Moore ... compositor (1 episode, 2005)
Megan Omi ... digital compositor (1 episode, 2005)
Craig Weiss ... visual effects supervisor (1 episode, 2005)
Niel Wray ... cg supervisor (1 episode, 2005)
Geeta Basantani ... digital compositor (unknown episodes)
Louis Bravo ... visual effects editor (unknown episodes)
Gavain Browne ... digital compositor (unknown episodes)
John Bunt ... digital compositor (unknown episodes)
Louis Cox ... visual effects (unknown episodes)
Trent Dempsey ... visual effects production coordinator (unknown episodes)
Marie Victoria Denoga ... digital artist (unknown episodes)
Ryan Dutour ... digital compositor (unknown episodes)
Darren Frankel ... VP, post production: Stargate Digital (unknown episodes)
Paul Gentry ... visual effects supervisor (unknown episodes)
Eric Grenaudier ... visual effects supervisor (unknown episodes)
Paul Hill ... visual effects compositor (unknown episodes)
John Hirota ... visual effects compositor assistant (unknown episodes)
Sid Jayakar ... digital compositor (unknown episodes)
Jared Jones ... digital compositor (unknown episodes)
Tim Kadowaki ... visual effects artist (unknown episodes)
Jason Korber ... digital compositor (unknown episodes)
Nicki Kreitzman ... digital compositor (unknown episodes)
Frank Lawas ... visual effects I/O supervisor (unknown episodes)
Mike Leeming ... visual effects (unknown episodes)
David Margolis ... digital compositor (unknown episodes)
Christopher D. Martin ... visual effects coordinator (unknown episodes)
Sean Mattini ... visual effects coordinator (unknown episodes)
Ryan Mintenko ... digital effects artist (unknown episodes)
Harry Mukhopadhyay ... visual effects (unknown episodes)
Anthony Ocampo ... CG artist (unknown episodes)
Gordon Oscar ... visual effects (unknown episodes)
Midori Otsubo ... visual effects (unknown episodes)
Earl Paraszczynec ... 3D lead (unknown episodes)
Valeri Pfahning ... lead digital compositor (unknown episodes)
Kate Porter ... digital compositor (unknown episodes)
Rob Reinhart ... digital compositor (unknown episodes)
Chad Schott ... digital compositor (unknown episodes)
Jason Sperling ... visual effects editor (unknown episodes)
Susan Stewart ... digital matte painter (unknown episodes)
Renaud Talon ... visual effects compositor (unknown episodes)
Alex Thiesen ... visual effects coordinator (unknown episodes)
Cedric Tomacruz ... matte painter (unknown episodes)
John Vassallo ... digital effects artist (unknown episodes)
Mike Yip ... visual effects (unknown episodes)
Fabio Zapata ... digital effects (unknown episodes)

Series Stunts 

Matthew Lee Christmas ... stunt performer (4 episodes, 2005)
Tony Lee Boggs ... stunt coordinator (3 episodes, 2005)
Mark Brooks ... utility stunts (3 episodes, 2005)
Ramon Frank ... stunt performer (3 episodes, 2005)
Aron Scraba ... stunt performer (3 episodes, 2005)
Julian Black Antelope ... stunt actor / stunt performer (2 episodes, 2005)
Katie Boggs ... stunt performer (2 episodes, 2005)
Lesia Bear ... stunt performer (1 episode, 2005)
Ty Abrigo ... stunts (unknown episodes)
Tom Berto ... stunts (unknown episodes)
Guy Bews ... stunt performer (unknown episodes)
Brian Brown ... utility stunts (unknown episodes)
Mike Ching ... stunts (unknown episodes)
Anthony De Longis ... stunt performer: bullwhip (unknown episodes)
Jim Finkbeiner ... stunts (unknown episodes)
Corry Glass ... stunt double: Jessica Capshaw (unknown episodes)
Kristy Glass ... stunt double (unknown episodes)
Bryan Lane ... utility stunts (unknown episodes)
Terrance Leigh ... stunt double (unknown episodes)
Bobby McLaughlin ... utility stunts (unknown episodes)
Shawn Patrick Nash ... stunts (unknown episodes)
Gerald Paetz ... stunts (unknown episodes)
Wesley Scott ... stunts (unknown episodes)
Anthony Denton Smith ... stunts (unknown episodes)
Wes Trudell ... utility stunts (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Jeff Bettis ... grip (6 episodes, 2005)
Erik Heinila ... still photographer (5 episodes, 2005)
Chip Byrd ... first assistant camera: "b" camera (3 episodes, 2005)
Steve Banister ... first assistant camera: "c" camera (2 episodes, 2005)
Allen Eaves ... rigging electrician (1 episode, 2005)
Tammy Fouts ... first assistant camera (1 episode, 2005)
Chris Bang ... second assistant camera: "a" camera (unknown episodes)
Nick Barros ... electrician (unknown episodes)
Robert B. Baylis ... key grip (unknown episodes)
Brigette Bennett ... daily second assistant camera (unknown episodes)
Theodore Y. Bott ... electrician (unknown episodes)
Beau Chaput ... second assistant camera: "b" camera (unknown episodes)
Kirk Chiswell ... assistant camera (unknown episodes)
Cory Clay ... first assistant camera: additional camera (unknown episodes)
Jarrett Craig ... daily camera operator (unknown episodes)
David Cummings ... grip (unknown episodes)
Courtney Drewes ... camera loader (unknown episodes)
Harland Espeset ... dolly grip (unknown episodes)
Sacha Fassaert ... assistant camera: Buffalo (unknown episodes)
Christopher Flurry ... camera loader (unknown episodes)
Schane Godon ... first assistant camera (unknown episodes)
Rodney Gurule ... rigging grip (unknown episodes)
Casey Harrison ... assistant camera (unknown episodes)
Pauline Heaton ... underwater cinematographer (unknown episodes)
Karl Herrmann ... second director of photography (unknown episodes)
Trevor Howe ... grip (unknown episodes)
Aubrey Husar ... key grip (unknown episodes)
Martin Keough ... gaffer (unknown episodes)
Nancy Klokocka ... daily grip (unknown episodes)
Chris Large ... still photographer (unknown episodes)
Benjamin Lowell ... assistant camera (unknown episodes)
Rick Maguire ... cinematographer: re-shoots (unknown episodes)
Sam Mares ... assistant camera (unknown episodes)
Damon Moreau ... camera operator (unknown episodes)
Vanessa Morehouse ... second assistant camera: "a" camera (unknown episodes)
Stephen Mullen ... electrician (unknown episodes)
David Jaxx Nagro ... dolly grip (unknown episodes)
Ray Ortega ... best boy electric (unknown episodes)
Gabriel Pfeiffer ... second assistant camera: additional camera (unknown episodes)
James R. Powell ... assistant camera (unknown episodes)
Roger Sassen ... gaffer (unknown episodes)
Gordon Schmidt ... grip (unknown episodes)
Rick D. Schmidt ... key grip (unknown episodes)
Clint Silzer ... dolly grip (unknown episodes)
Zac Sneesby ... grip (unknown episodes)
Alejandro Snodgrass ... grip (unknown episodes)
Aaron Stewart ... lamp operator (unknown episodes)
Lisbeth Storandt ... first assistant camera: "a" camera (unknown episodes)
James Takata ... second assistant camera (unknown episodes)
Andrew Thom ... generator operator (unknown episodes)
Stan Torres ... grip (unknown episodes)
David Vernerey ... rigging gaffer (unknown episodes)
Peter Weidenfeller ... dolly grip: "c" camera / grip (unknown episodes)
Corey Weintraub ... camera production assistant (unknown episodes)
Jacob Woodward ... camera intern (unknown episodes)

Series Casting Department 

Jo Edna Boldin ... casting: Santa Fe (6 episodes, 2005)
Candice Elzinga ... casting: Canada (6 episodes, 2005)
Rhonda Fisekci ... casting: Canada (6 episodes, 2005)
Rene Haynes ... casting: Native Americans (6 episodes, 2005)
Gwyn Savage ... extras casting (3 episodes, 2005)
Elizabeth Barnes ... casting associate (unknown episodes)
Joanne Brooks ... casting assistant: Native American roles (unknown episodes)
Angi Burk ... casting assistant (unknown episodes)
Lisa Freiberger ... casting consultant (unknown episodes)
Jeff Ham ... casting associate / casting: Native Americans (unknown episodes)
Marie A. Kohl ... casting assistant (unknown episodes)
Alyson Lockwood ... extras casting (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Lisanne Scafine ... costumer (6 episodes, 2005)
Pilar Agoyo ... costumer (3 episodes, 2005)
Nancy Jones ... costume supervisor: extras (3 episodes, 2005)
Leslie Tufts ... costume buyer (3 episodes, 2005)
Joe McCloskey ... costume supervisor (1 episode, 2005)
Melissa Moody ... costumer (unknown episodes)
Anthony Almaraz ... costumer (unknown episodes)
Aleah Ames ... set costumer (unknown episodes)
Maria Bentfield ... costumer (unknown episodes)
Devora Brown ... costume truck supervisor (unknown episodes)
Kelly Fraser ... assistant costume designer (unknown episodes)
Katie Klingvall ... daily costume dresser (unknown episodes)
Amahl Lovato ... costumer (unknown episodes)
Christine Thomson ... costume supervisor (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Edward Brizio ... assistant editor (1 episode, 2005)
Camerin Burns ... post-production assistant (unknown episodes)
Melissa Gearhart ... assistant editor (unknown episodes)
Richard Glazerman ... assistant editor (unknown episodes)
Ryan Michael Miller ... editor: title sequence: yU+co. (unknown episodes)
Ada Shaw ... assistant editor (unknown episodes)
Mykel Thuncher ... colorist (unknown episodes)
Ed Twiford ... color timer (unknown episodes)
Dana B. Wilson ... associate editor (unknown episodes)

Series Music Department 

Jim Schultz ... music editor (6 episodes, 2005)
Bobby Tahouri ... composer: additional music (6 episodes, 2005)
Jeffrey Biggers ... additional score recordings (unknown episodes)
Brian Bulman ... music editor (unknown episodes)
Bruce Fowler ... orchestrator (unknown episodes)
Walt Fowler ... orchestrator (unknown episodes)
Peter Fuchs ... music recording engineer (unknown episodes)
Blake Neely ... composer: additional music (unknown episodes)
Gerry O'Riordan ... music recording engineer (unknown episodes)
Allan Wilson ... conductor (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Brian Kay ... base camp generator (6 episodes, 2005)
Mike McKenny ... transportation (6 episodes, 2005)
Lewis Meador ... driver (6 episodes, 2005)
Greg Bronner ... driver (unknown episodes)
Rita Lundin ... transportation (unknown episodes)
Patrick A. Reynolds Jr. ... transportation captain (unknown episodes)
Rae Slater ... driver: cast (unknown episodes)

Series Other crew 

Bob Bedard ... head chef (6 episodes, 2005)
Gary Brunson ... post-production accountant (6 episodes, 2005)
Antoine Erhardt ... production assistant (6 episodes, 2005)
Zahn McClarnon ... adr voice group (6 episodes, 2005)
John P. Meade ... location scout (6 episodes, 2005)
Ryan Robertson ... main title producer (6 episodes, 2005)
Gabby West ... production assistant (6 episodes, 2005)
Tamara Young ... sous chef (6 episodes, 2005)
Shannon Corrie ... production assistant / set production assistant (3 episodes, 2005)
Therese Ludlow ... production coordinator (3 episodes, 2005)
Cindy Swensen ... assistant to director (2 episodes, 2005)
Jill Heather ... assistant production coordinator (1 episode, 2005)
Ray Heiser ... re-enactor (1 episode, 2005)
Ian Melvin Kam ... set paramedic (1 episode, 2005)
Sabrina Paradis ... script supervisor: 2nd Unit (1 episode, 2005)
Joe Pepper ... surveyor (1 episode, 2005)
Wendi Andres ... stand-in (unknown episodes)
David Benning ... production assistant (unknown episodes)
Kyle Bramwell ... wrangler (unknown episodes)
David Carrico ... cavalry coordinator (unknown episodes)
Tim Carroll ... livestock coordinator (unknown episodes)
Chris Cinnamon ... office production assistant (unknown episodes)
Celli Crawford ... assistant to producer (unknown episodes)
J.J. Dalton ... set production assistant (unknown episodes)
Brian Dunne ... location manager (unknown episodes)
Evan Godfrey ... production assistant / trainee location manager (unknown episodes)
Carl Goodwin ... accounting clerk (unknown episodes)
Linda R. Gore ... assistant: David Rosemont (unknown episodes)
Darren Grout ... set paramedic (unknown episodes)
Monika Hagele ... trainee production coordinator (unknown episodes)
Peter Horn ... location manager (unknown episodes)
Afzal Huda ... producer intern (unknown episodes)
Tony LaHaye ... set production assistant (unknown episodes)
Michael Leder ... production assistant (unknown episodes)
Brad Logel ... assistant production coordinator (unknown episodes)
Gary Lorimer ... trainee production coordinator (unknown episodes)
Carl W. Lucas ... assistant craft service (unknown episodes)
Jess Maldaner ... set production assistant (unknown episodes)
Michelle Malmberg ... choreographer (unknown episodes)
Leigh Maney ... set production assistant (unknown episodes)
David Manzanares ... location manager / location scout (unknown episodes)
Leslie Maynes ... production accountant (unknown episodes)
Angelique Midthunder ... adr voice (unknown episodes)
Mamie Mitchell ... script supervisor: second unit (unknown episodes)
Carlos A. Montoya ... key location production assistant (unknown episodes)
Brian Niemczyk ... key set production assistant (unknown episodes)
Dan Noah ... production secretary (unknown episodes)
Jason Nolan ... assistant location manager / location scout: Dreams & Schemes (unknown episodes)
Jennifer Omoth ... accounting assistant (unknown episodes)
Ben Owens ... assistant location manager / location manager (unknown episodes)
Stacey Perlin ... assistant to producer (unknown episodes)
Sheena Ross ... second assistant accountant (unknown episodes)
Shauna Sanders ... production office coordinator (unknown episodes)
Donna Serafinus ... legal affairs: Voice Pictures (unknown episodes)
Trisha Leigh Short ... daily production assistant: locations (unknown episodes)
Hunter Standen ... production assistant (unknown episodes)
Rowan Stanland ... location coordinator (unknown episodes)
Faith Strongheart ... set production assistant (unknown episodes)
Kelly Stultz ... payroll accountant (unknown episodes)
David M. Taylor ... payroll accountant (unknown episodes)
Chantal Teasdale ... head craft service (unknown episodes)
Gerry Therrien ... animal trainer (unknown episodes)
Michael P. Twombly ... assistant production coordinator (unknown episodes)
Jill Vaupen ... travel coordinator (unknown episodes)
Mark Voyce ... location manager (unknown episodes)
Robert S. Wilhelm Jr. ... key set production assistant (unknown episodes)
Ryland Witten-Smith ... production assistant (unknown episodes)
Robin Wortman ... advisor: native relations (unknown episodes)
Marcia Woske ... production assistant (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page