Edit
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Tim Burton

Writing Credits (WGA)  

John Logan ... (screenplay)
 
Hugh Wheeler ... (musical)
 
Christopher Bond ... (musical adaptation)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Toby (as Edward Sanders)
Gracie May ...
Ava May ...
Gabriella Freeman ...
Jody Halse ...
Policeman
Aron Paramor ...
Policeman
Lee Whitlock ...
Policeman
Nick Haverson ...
Pirelli & Todd Customer
Mandy Holliday ...
Pirelli & Todd Customer
Colin Higgins ...
Elixir Sniffing Customer
John Paton ...
Gasping Man
Graham Bohea ...
Contest Bald Man
Daniel Lusardi ...
Boy Prisoner
Ian McLarnon ...
Man in Need of a Shave
Phill Woodfine ...
Shave Customer Slit Throat
Toby Hefferman ...
Happy Customer
Charlotte Child ...
Happy Customer's Wife
Kira Woolman ...
Happy Customer's Child
Helen Slaymaker ...
Jolly Friend
Jess Murphy ...
Jolly Friend
Nicholas Hewetson ...
Jolly Friend
Adam Roach ...
Jolly Friend
Marcus Cunningham ...
Jolly Friend
David McKail ...
Minister
Philip Philmar ...
Gemma Grey ...
Inmate
Sue Maund ...
Inmate
Emma Hewitt ...
Inmate
...
Barber Customer
Peter Mountain ...
Fleet Street Dandy
Harry Taylor ...
Stephen Ashfield ...
Pie Customer
Jerry Judge ...
Pie Customer
Norman Campbell Rees ...
Pie Customer (as Norman Rees)
Jonathan Williams ...
Pie Customer
William Oxborrow ...
Pie Customer
Tom Pleydell-Pearce ...
Pie Customer (as Tom Pearce)
Laura Sanchez ...
Pie Customer
Johnson Willis ...
Pie Customer
Jon-Paul Hevey ...
Pie Customer
Liza Sadovy ...
Pie Customer
Jane Fowler ...
Pie Customer
Gaye Brown ...
Pie Customer
Rest of cast listed alphabetically:
Shane James Bordas ...
St. Dunstan's Market Patron (uncredited)
...
Lady in the Market (uncredited)
Victoria Bull ...
Blonde Madwoman (uncredited)
Cecilia Colby ...
Dancer (uncredited)
Neil Findlater ...
Vicar (uncredited)
Elizabeth Ford ...
Mother (uncredited)
Tim Glanfield ...
Road Digger (uncredited)
Kas Graham ...
Music Box Man (uncredited)
Kasia Halpin ...
Market Girl (uncredited)
...
Man in street - greets Todd after competition (uncredited)
...
Bird Seller (uncredited)
Vince McGahon ...
Poet (uncredited)
...
Asylum Patient (uncredited)
...
Opium Den Customer (uncredited)
Paul Vigrass ...
City Gentleman (uncredited)
Vesna Vujat ...
Market Lady (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Brenda Berrisford ... associate producer
Katterli Frauenfelder ... co-producer
Derek Frey ... associate producer
John Logan ... producer
Laurie MacDonald ... producer
Patrick McCormick ... executive producer
Walter F. Parkes ... producer (as Walter Parkes)
Richard D. Zanuck ... producer

Cinematography by 

Dariusz Wolski ... director of photography

Film Editing by 

Chris Lebenzon

Casting By 

Susie Figgis

Production Design by 

Dante Ferretti

Art Direction by 

Gary Freeman ... supervising art director
David Warren

Set Decoration by 

Francesca Lo Schiavo

Costume Design by 

Colleen Atwood

Makeup Department 

Vanessa Bastyan ... prosthetic makeup artist
Sophia Burnage ... crowd makeup trainee
Karen Cohen ... hair stylist / makeup artist
Maria Cork ... prosthetic hair technician
Nana Fischer ... hair stylist / makeup artist
Louise Fisher ... makeup artist
Paul Gooch ... hair stylist / makeup artist
Christine Greenwood ... hair stylist / makeup artist
Charlotte Hayward ... crowd makeup artist
Duncan Jarman ... key prosthetic makeup artist
Terry Jones ... prosthetic makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Ivan Manzella ... key prosthetic makeup artist
Stephen Murphy ... prosthetic makeup artist
Ve Neill ... hair stylist: Mr. Depp / makeup artist: Mr. Depp
Katie Newitt ... prosthetics coordinator
Sam Nicholson ... prosthetic makeup artist
Lisa Pickering ... hair stylist / makeup artist
Ivana Primorac ... key hair stylist / key makeup artist
Neal Scanlan ... prosthetics
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician
Andy Seston ... hair trainee / makeup trainee
Colin Shulver ... prosthetics artist
Barbara Taylor ... crowd hairdresser
Tristan Versluis ... key prosthetic makeup artist
Rosemary Warder ... hair stylist
Josh Weston ... key prosthetic makeup artist (as Joshua Weston)
Christine Whitney ... hair stylist / makeup artist
Lisa Wood ... hair stylist / makeup artist
Phill Woodfine ... prosthetics coordinator
Sadie Lunn ... additional makeup assistant: Ve Neill (uncredited)
Claire Matthews ... hair: daily (uncredited)
Olivier Seyfrid ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Patrick McCormick ... unit production manager
Nikki Penny ... unit production manager
Michael Saxton ... post-production supervisor
Samuel Sharpe ... unit manager
Ty Warren ... executive in charge of production
Mark Graziano ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Joe Barlow ... third assistant director
Katterli Frauenfelder ... first assistant director
Toby Hefferman ... second assistant director
Bryn Lawrence ... third assistant director
Andy Madden ... third assistant director (as Andrew Madden)
Emma Stokes ... second second assistant director
Jeff Taylor ... second assistant director: visual effects unit
Eileen Yip ... third assistant director

Art Department 

Alex Aitken ... plasterer
David Balfour ... property master
Ken Barley ... hod painter
Iulian Bostanaru ... graphic artist
Dennis Bovington ... hod carpenter
Guy Bradley ... stand-by art director
Anna Bregman ... draughtsperson
Martin Campbell ... props
Joe Cassar ... standby carpenter
Richard Cheal ... sculptor
Marlon Cole ... props storeman
Will Coubrough ... junior draughtsperson
Gary Dawson ... stand-by props
Francesca Balestra Di Mottola ... draftsperson
Peter Dorme ... assistant art director
Alexia Evans ... props maker
Laurent Ferrie ... drapesman
Colin Fox ... drapes master
Dick George ... props maker
Martin George ... props painter
Edward Griffiths ... props
Alex Harwood ... props painter / props sculptor
Gary Hayes ... construction buyer (as Garry Hayes)
Robert Hill ... supervising propsman
Sarah Hunt ... construction accountant
Christine Ivall ... draughtsperson
Bethan Jones ... art department trainee
Nicky Kaill ... scenic artist
Scott Keery ... props
Eva Kuntz ... art department assistant
Patrick Laho ... plasterer
Melissa Magna ... buyer: action props
Tony Marks ... carpenter
Stephen McClure ... sculptor
Duncan McDevitt ... hod modeller / hod prop maker
Stephen McGregor ... carpenter
Simon McGuire ... concept artist / concept illustrator
Miraphora Mina ... graphics artist (as Miraphora Caruso)
Kelly Neary ... prop coordinator
Alan Neighbour ... carpenter
Brian Neighbour ... construction manager
Andrew Palmer ... junior draughtsperson
Robert Park ... carpenter
Dave Pearce ... assistant construction manager (as David Pearce)
Sally Ross ... art department coordinator
Cosmo Sarson ... scenic artist
Dominic Sikking ... art department coordinator
Alex Smith ... draughtsperson
Codrina Spataru ... sculptor
Adrian Start ... hod painter
Keith Stevenson ... props
Hattie Storey ... draughtsperson (as Harriet Storey)
Gregor Telfer ... props
Bradley Torbett ... supervising stand-by propman
Jason Torbett ... stand-by property master
John Wells ... assistant property master
John Whitby ... carpenter
Eddie Wolstencroft ... stand by painter
Andy Wright ... scenic artist
Peter Wright ... scenic artist
John Allen ... carpenter (uncredited)
Adriaan Engelbrecht ... weapons foam technician (uncredited)
Rohan Harris ... scenic artist (uncredited)
Stuart Heath ... prop maker (uncredited)
Thomas Jones ... props mould-maker (uncredited)
Richard Magennis ... set dresser (uncredited)
Daisy Nisbet ... set decorating assistant (uncredited)
Katharine Tidy ... food stylist (uncredited)
Amanda Ward ... props (uncredited)

Sound Department 

Harry Barnes ... foley editor
Steve Boeddeker ... sound designer
Steve Browell ... sound editor
Sandy Buchanan ... adr recordist
Peter Burgis ... foley artist
James Dandridge ... sound maintenance engineer
Tony Dawe ... production sound mixer
David Evans ... supervising sound editor
Lucy Fawcett ... foley artist
Frederic Gibert ... sound studio coordinator
Sue Harding ... foley artist
Stefan Henrix ... supervising dialogue adr editor
Tom Johnson ... sound re-recording mixer
Gary Keller ... sound trainee
Andrea King ... foley artist
Mark Lafbery ... foley recordist
Brian Seagrave ... audio post-conform
Michael Semanick ... sound re-recording mixer
Jack Stew ... foley artist
Ruth Sullivan ... foley artist
Tristan Tarrant ... boom operator
Rachael Tate ... adr recordist
Keenan Wyatt ... sound technician: Mr Depp
Denise Yarde ... assistant sound
Paul Yurt ... sound mix engineer
Eric Hirsch ... sound re-recordist (uncredited)
Vanesa Lorena Tate ... assistant sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Ben Broadbridge ... special effects crew
Richard Cheal ... modeller
Keith Dawson ... special effects technician
Michael Dawson ... special effects assistant supervisor (as Mike Dawson)
Stuart Digby ... special effects technician
Jody Eltham ... senior special effects technician
Claire Green ... assistant moldmaker
Mark Holdcroft ... modeller
Jason Leinster ... special effects wire supervisor
Kevin Mathews ... wire effects supervisor
Stephen McClure ... modeller
Duncan McDevitt ... modeller
Simon Rose ... prosthetics technician
David j Watson ... special effects technician (as David Watson Jr.)
Hayley J. Williams ... special effects technician
Joss Williams ... special effects supervisor
Victoria Williams ... special effects technician
Andrew Ryan ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Tony Abejuro ... matchmove Artist: MPC (as Anthony Abejuro)
Paul Alexiou ... visual effects film editorial: MPC
Rob Andrews ... digital environment artist
Chris Armsden ... rendering technical director: MPC
Oliver Armstrong ... prep artist
Atanas Atanasov ... modeler: MPC
Laraib Atta ... visual effects artist
Drago Avdalovic ... character rigger: MPC
Erika Bach ... 3D scanning assistant coordinator
Henry Badgett ... lead compositor: MPC
Daniel Barrow ... visual effects production manager (as Dan Barrow)
Renaud Bergeron ... digital environment artist
Michelle Blok ... pre-visualization artist
Julian Blom ... matchmove coordinator: MPC / roto/prep coordinator: MPC
Hayley Brazelton ... compositor (as Hayley Collins)
Michael Brazelton ... digital compositor
Matthew Bristowe ... digital lab producer: MPC
Gary Brozenich ... visual effects supervisor: MPC
Izet Buco ... compositor
Andrew Bunday ... render engineer
Ivan Busquets ... digital compositor
Luke Butler ... roto/prep artist: MPC
Naomi Butler ... roto/prep artist
Allison Cain ... animation production manager
Daniel Canfora ... digital lighting artist: MPC
Jon Capleton ... matchmove Artist: MPC
Myriam Catrin ... lead texture artist: MPC
Martin Chamney ... pre-visualization supervisor
Alessandro Cioffi ... lead compositor
Kirsty Clark ... digital compositor (as Kirsty Lamb)
James Clarke ... digital lab supervisor
Rebecca Clay ... roto artist
Alfonso Cottier ... modeler: MPC
Tom Cowland ... render/pipeline technical director: MPC / shader writer: MPC
Graham Cristie ... visual effects supervisor: title sequence (as Graham Christie)
Rupert Davies ... digital compositor: MPC
Graham Day ... roto/prep artist: MPC
Amit Desai ... video engineering
Michael Dohne ... digital compositor: MPC
Paul Driver ... visual effects coordinator: MPC
Michael Elson ... executive producer: MPC
Ben Falcone ... digital environments artist
Ian Fallon ... render wrangler: MPC
Igor Fiorentini ... digital compositor
David Fish ... CG lighting artist: MPC
Matt Foster ... roto/prep artist
David Fowler ... head of technology: MPC
James Furlong ... texture artist: MPC
Peter Gardiner ... compositor: title sequence
Christoph Gaudl ... senior matchmove technical director
David Gibbons ... digital matte painter
Jami Gigot ... concept artist / digital environments artist
Ben Gillingham-Sutton ... digital paint and rotoscope artist
Lucinda Glenn ... asset department manager: MPC / visual effects coordinator: MPC
Julian Gnass ... lead compositor: MPC
Lisa Gonzalez ... modeller: MPC
Ben Goodson ... ISIS technical director / digital artist: MPC
Philip Greenlow ... visual effects coordinator: MPC
Alex Guri ... digital compositor
Faraz Hameed ... pre-visualization artist
Qian Han ... digital compositor
Matt Hanger ... visual effects coordinator
Giles Harding ... visual effects assistant: The Visual Effects Company
Nic Hatch ... pre-visualization artist
Jennifer Herbert ... digital compositor: MPC
Alex Hislop ... matchmove artist: MPC
Timothy Hoffman ... digital environment artist (as Tim Hoffman)
Andrew Hogden ... roto/prep artist
Henrik Holmberg ... senior digital matte painter
Greg Howe-Davies ... digital compositor
Ryan Hutchings ... lead paint artist / rotoscope artist: MPC
Jonna Isotalus ... roto/prep artist: MPC
Chas Jarrett ... visual effects supervisor
Helen Johnson ... roto/prep artist
Drew Jones ... visual effects executive producer: MPC
Keith Jones ... roto/prep artist
Marc Jones ... matchmove artist: MPC
Owen Jones ... matchmove artist
Guillaume Julien ... modeler: MPC
Ilyas Kaduji ... technical director / texture artist: MPC
Peng Ke ... prep/paint artist
James D. Kelly ... visual effects photographer: MPC
Elaine Kieran ... software research and development: MPC
Alec Knox ... senior lighting technical director: MPC
Sylvia Kratzsch ... render wrangler: MPC
Benjamin Krebs ... digital compositor: MPC
Pedro Lara ... digital compositor
Alex Lemke ... senior compositor
Begoña Lopez ... digital lab producer: MPC
Alasdair MacCuish ... digital grade producer: Lipsync Post
Damien Macé ... environment technical director
Scott Marriott ... senior compositing artist
Luke Massingberd ... rotoscope artist
Javad Matoorian-Pour ... roto/prep artist
Dirk Mauche ... lead modeller: MPC
Marian Mavrovic ... compositing supervisor
Alan McCabe ... render wrangler: MPC
Andrew McDonald ... lead modeler: MPC
Nakia McGlynn ... lighting technical director: The Moving Picture Company
Aileen McIntosh ... digital lab operator
Paul McWilliams ... digital artist
Fabien Micallef ... environments research and development
Andy Middleton ... lead texture artist: MPC
Luke Millar ... lighting technical director
László Molnár ... texture artist: MPC
Oliver Money ... visual effects producer: MPC
Rafael Morant ... lead lighting artist
Ryan Mullany ... roto/paint lead
Martin Newcombe ... texture artist
Chris Olsen ... animator: MPC
Alban Orlhiac ... head of texture: MPC
Matthew Packham ... compositor: MPC (as Matt Packham)
Tahir Palali ... match move artist
Christian Paradis ... lead environment technical director: MPC
Puja Parikh ... matchmove Artist: MPC / photogrammetry/tracking
Simon Payne ... character rigger: MPC
Geoff Pedder ... lighting technical director: MPC
Nikki Penny ... visual effects producer
Davide Pesare ... tools developer
Tom Beckwith Phillips ... digital environment artist (as Tom Phillips)
Andrew Pinson ... rotoscope artist (as Andy Pinson)
Rob Pizzey ... digital colourist
George Plakides ... lighting technical director
Donna Poynton ... roto/prep artist
Olivier Pron ... concept artist
Andrew Ramirez ... visual effects editor
Adam Redford ... texture artist
Matt Redhead ... lighting technical director: title sequence
Nicholas David Reed ... matchmove Artist: MPC (as Nicholas Reed) / visual effects lead camera technical director
Tom Reed ... head of rigging: MPC
Federico Rivia ... texture artist
Mark Sanger ... visual effects editor: Warner Bros/Dreamworks
Martin Simcock ... compositor: MPC
Tammy Smith ... roto/prep artist: MPC
Daniel Smollan ... lighting technical director: MPC (as Dan Smollen) / texture artist
Jamshed Soori ... technical director: visual effects / visual effects artist: title sequence
Samantha Steyns ... roto/prep and matchmove department manager / visual effects coordinator: MPC
David Sudd ... matchmove artist: MPC
David Swift ... digital matte artist
Giuseppe Tagliavini ... digital compositor: MPC
Aaron Taylor ... data wrangler: MPC
Simon Thomas ... digital environment artist
Andrew Myles Thompson ... matchmove artist: MPC
Gemma Thompson ... visual effects production manager: MPC
Ashley Tilley ... modeller
Daniel Tomlinson ... digital lab operator
Shahin Toosi ... senior paint/prep and roto artist: MPC
Christine Troianello ... rotoscope artist: MPC
Ben Turner ... roto artist
Peque Varela ... compositor: title sequence
Fani Vassiadi ... roto/prep artist: MPC
Vernon Victory ... visual effects artist: title sequence
Alexis Wajsbrot ... digital environment artist
Adam Walker ... modeller
Imery Watson ... concept artist: MPC
Su Whitaker ... visual effects art director (as Susan Whitaker)
Trevor Wide ... texture artist
Christian Wieser ... senior compositing artist: MPC
Chris Wilson ... render wrangler: MPC
Doug Winder ... digital matte painter
Oliver Winwood ... assistant digital resource manager: MPC
Christine Wong ... digital compositor
Patsy Yiu Ping Yuen ... texture artist: MPC (as Patsy Yuen)
Martyn Drake ... systems: MPC (uncredited)
Duncan Lees ... head of 3D services: Plowman Craven and Associates (uncredited)
Leila Nicotera ... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Noel O'Malley ... scanning operator: Cinesite (uncredited)
Kevin Phelan ... head of post production: Lip Sync Post (uncredited)
Mark Pinheiro ... visual consultant (uncredited) / visual consultant: Escape Studios (uncredited)
Florian Schuck ... digital compositor (uncredited)
Laurel A. Smith ... texture artist: MPC (uncredited)
Melissa Widup ... roto artist: Escape Studios/MPC (uncredited)

Stunts 

Lucy Allen ... stunts
Rick English ... stunt performer
Eunice Huthart ... stunt coordinator
Sid Karne ... stunts
Catalin Mancafa ... stunts
Andy Merchant ... stunt double
Daniel Naprous ... stunts
Gordon Seed ... stunts
Diz Sharpe ... stunts

Camera and Electrical Department 

George Bird ... electrician
John Conroy ... director of photography: visual effects unit / first assistant camera
Chris Dale ... second assistant camera
Carlos De Carvalho ... first assistant camera: "b" camera
Graham Driscoll ... rigging desk operator
Kevin Edland ... assistant chief lighting technician
Stephen Fell ... electrical rigger
Jack Flemming ... grip trainee
John Flemming ... key grip
Leah Gallo ... still photographer
Andrew Haddock ... video operator
Luke Andrew Haddock ... video assistant
John Higgins ... chief lighting technician (as John 'Biggles' Higgins)
Darren Howton ... practical electrician
Paul Kelly ... rigging electrician
Wayne Leach ... rigging gaffer
Stephen Mathie ... lighting console programmer
Vince McGahon ... Steadicam operator (as Vincent McGahon)
Liam McGill ... electrician
Peter Mountain ... still photographer
Philip Murphy ... dolly grip
Derek Russell ... second company grip
Ron Shane ... electrician (as Ronnie Shane)
John Turner ... electrician
Paul Wheeldon ... second assistant camera: "b" camera
Des Whelan ... camera operator "a" camera
Zoe Whittaker ... video operator
Sarah Woodward ... film loader
Sally Wright ... camera trainee
Chris Gilbertson ... lighting console operator (uncredited)
Adam Lee ... electrician (uncredited)
Vince McGahon ... camera operator: "b" camera (uncredited)
Joe McGee ... practical electrician (uncredited)
Gary Nolan ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Shay Hamias ... animation designer: titles / animation supervisor: titles
Chris Olsen ... animator
Florent Limouzin ... animator: MPC (uncredited)

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Louis Elman ... adr voice casting
Amelia Hashemi ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Natasha Bailey ... crowd costume seamstress
Emma Brown ... crowd costume seamstress
Charlotte Child ... costumer: Mr. Depp
Charlie Copson ... costume maker (as Charlotte Copson)
Steve Gell ... costume textile artist (as Steven Gell)
Liberty Kelly ... costume maker
Colleen Kelsall ... assistant costume designer
Linda Lashley ... costume maker (as Linda Duffield)
Rachel Lilley ... costume runner
Cavita Luchmun ... costume maker (as Cavita Luchman)
Ann Maskrey ... costumes
Ciara McArdle ... costumer
Sarah Moore ... assistant textile artist
Jacqueline Mulligan ... costume maker (as Jacqueline Simpson)
Adam Roach ... costumer
Sunny Rowley ... crowd costume assistant
Jessica Scott-Reed ... assistant textile artist
Marcia Smith ... costume maker
Sophia Spink ... crowd costume assistant
Nancy Thompson ... costume buyer (as Nancy Thomson)
Suzi Turnbull ... costume supervisor
Dominic Young ... costume cutter
Deborah Ambrosino ... specialty costume craftsperson (uncredited)
David Bethell ... costume prop (uncredited)
Mariana Bujoi ... wardrobe assistant (uncredited)
Mauricio Carneiro ... costume illustrator (uncredited)
Sacha Chandisingh ... textile artist (uncredited)
Lisa Robinson ... costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Salvatore Catanzaro ... on-line editor
Stuart Fyvie ... digital colorist: additional DI grade
Emma Gaffney ... first assistant editor
Rob Gordon ... digital on-line editor
Adam Gough ... editorial trainee
Scott Goulding ... IQ operator
Emily Greenwood ... digital on-line editor
Tom Kemplen ... assistant editor
Alasdair MacCuish ... senior digital intermediate producer
Patrick Malone ... senior digital intermediate producer
Erin McGookin ... digital intermediate producer
Nick Monton ... digital intermediate producer
Jerimiah Morey ... assistant colorist
Rob Pizzey ... additional digital colorist
Stefan Sonnenfeld ... digital colorist
Lisa Thompson ... avid assistant editor
Laurent Treherne ... digital intermediate technical director
Verity Wislocki ... post-production coordinator
Anthony Motta ... digital intermediate assistant (uncredited)
Mark T. Osborne ... additional colorist (uncredited)
Jorge Tanaka ... digital intermediate assistant (uncredited)

Music Department 

Ian Adam ... vocal coach
Chris Barrett ... assistant score engineer
Simon Changer ... assistant music editor
Peter Davies ... musician
Geoff Foster ... score recordist
Paul Gemignani ... music conductor / music supervisor
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Alex Heffes ... additional music arranger
Michael Higham ... composer: additional music / music producer (as Mike Higham) / supervising music editor (as Mike Higham)
Jake Jackson ... score engineer
Julian Kershaw ... additional orchestrator
Charlotte Matthews ... assistant orchestra contractor
Dave Jewerén Moore ... additional score recording engineer
Andy Richards ... musician: organist / recording engineer: vocals / score mixer
Stephen Sondheim ... music and lyrics by
Sam Southwick ... music editor / on-set playback supervisor
Jonathan Tunick ... orchestrator
John Warhurst ... music editor
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: cello
Rolf Wilson ... orchestra leader
Chris Clad ... violin (uncredited)
Dave Foster ... music preparation (uncredited)
Claire Greenway ... musician (uncredited)

Transportation Department 

Peter Herst ... unit driver
Simon Jones ... transportation captain
David O'Connor ... driver: Mr. Burton
Tony Power ... prop truck driver
Harry Taylor ... driver: Helena Bonham Carter
Pete Trotman ... driver: cast
Mickey Davie ... vehicle technician (uncredited)

Other crew 

Kevin Baulcomb ... production assistant
James Broom ... assistant accountant
Tom Browne ... daily runner
Dominic Buttimore ... producer: titles
Milan Chakraborty ... production auditor
Leah Chalk ... health and safety
Sarah Clark ... unit publicist
Christi Dembrowski ... executive assistant: Mr. Depp
Stephen Deuters ... assistant: Mr. Depp
Jake Edmonds ... health and safety coordinator
Clint Edwards ... rigger
Larry Eydmann ... health and safety advisor
Mark Farrington ... production manager: titles
Alex Fong ... assistant: Ms. MacDonald
Fionn Groeger ... production runner
Brendan Gunn ... dialogue coach: Sacha Baron Cohen
Jo Harrop ... second production coordinator
Emma Hepple ... horse wrangler
Jason Horwood ... stand-in: Jonny Depp
Charles Howes ... tutor
Sarah Hunt ... construction accountant
Francesca Jaynes ... choreographer
Michael Jones ... runner: dailies
Fiona May McLaren ... assistant accountant
Ciaran Moran ... assistant accountant
Richard Morrison ... title designer: main title sequence
Bridget Murton ... production assistant
Darren O'Connell ... production assistant
David O'Reilly ... location scout
Berenice Percival ... assistant: Mr. McCormick
Gill Raddings ... animal coordinator
Norman Campbell Rees ... stand-in
Wyndham Richardson ... runner: dailies
Jean-Marc Rulier ... 3D scanning specialist
Paul Sacks ... stage supervisor
Neal Scanlan ... special make-up effects
Andy Scott ... production runner
Jonathan Scott ... production coordinator
Andy Seston ... production assistant
Helen Slaymaker ... stand-in
Neil Swain ... dialect coach
Riyoko Tanaka ... assistant: Mr. Parkes
Jeannie Udall ... unit nurse (as jeanie Udall)
Donald H. Walker ... financial controller
Dean Wares ... title typography
Robyn Wholey ... assistant: Sacha Baron Cohen
Dean Zanuck ... production executive
Judith Babcock ... technical supervisor: dailies: usa (uncredited)
Samantha Gardner ... production runner: dailies (uncredited)

Thanks 

Richard Barr ... acknowledgment: originally produced on Broadway by
Robert Fryer ... acknowledgment: originally produced on Broadway by
Mary Lea Johnson ... acknowledgment: originally produced on Broadway by
Dean Manos ... acknowledgment: originally produced on Broadway in association with (as Dean)
Judy Manos ... acknowledgment: originally produced on Broadway in association with
Duncan Matthew ... the producers wish to thank (as Dr. Duncan Matthew)
Harold Prince ... acknowledgment: musical originally staged by
Martin Richards ... acknowledgment: originally produced on Broadway by
Ricky Richardson ... the producers wish to thank (as Professor Ricky Richardson)
William Van't Hoff ... the producers wish to thank (as Dr. William Van't Hoff)
Charles Woodward ... acknowledgment: originally produced on Broadway by
Lili Fini Zanuck ... the producers wish to thank (as Lili Zanuck)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page