Edit

(1990 TV Special)

Full Cast & Crew

Directed by 

Walter C. Miller

Writing Credits (in alphabetical order)  

Peter Stone

Cast (in credits order)  

...
Herself - Host, Presenter: Best Play & Nominee: Best Leading Actress in a Play
Rest of cast listed alphabetically:
Karen Akers ...
Herself - Performer: Gran Hotel
Randall Arney ...
Himself - Winner: Best Play
...
Himself - Nominee: Best Featured Actor in a Musical
...
Himself - Performer
...
Himself - Performer: Gran Hotel
Roger Berlind ...
Himself - Winner: Best Musical
...
Himself - Performer
...
Himself - Presenter: Best Leading Actress in a Play
Barry M. Brown ...
Himself - Winner: Best Revival (as Barry Brown)
Georgia Brown ...
Herself - Nominee: Best Leading Actress in a Musical
...
Himself - Performer
David Carroll ...
Himself - Nominee: Best Leading Actor in a Musical
...
Himself - Performer & Nominee: Best Featured Actor in a Play
...
Herself - Presenter: Best Revival
Cy Coleman ...
Himself - Winner: Best Original Score
Kevin Colson ...
Himself - Nominee: Best Featured Actor in a Musical
...
Himself - Presenter: Best Direction of a Musical & Best Leading Actress in a Musical
...
Herself - Presenter: Best Featured Actor in a Play & Winner: Best Leading Actress in a Musical
Luther Davis ...
Himself - Nominee: Best Book of a Musical
Alfred Drake ...
Himself - Winner: Tony of Honor
...
Herself - Presenter: Best Original Score & Best Choreography
...
Himself - Winner: Best Featured Actor in a Play
...
Himself - Performer & Nominee: Best Leading Actor in a Play
...
Himself - Performer & Nominee: Best Leading Actor in a Musical
Stephen B. Eich ...
Himself - Winner: Best Play
Jules Fisher ...
Himself - Winner: Best Lighting Design
...
Herself - Performer
Beth Fowler ...
Herself - Nominee: Best Leading Actress in a Musical
...
Himself - Performer
Frank Galati ...
Himself - Winner: Best Play & Best Direction of a Play
...
Himself - Winner: Best Book of a Musical
...
Herself - Performer & Winner: Best Featured Actress in a Musical
...
Himself - Nominee: Best Leading Actor in a Musical
...
Himself - Nominee: Best Featured Actor in a Musical
...
Himself - Nominee: Best Leading Actor in a Play & Presenter: Best Musical
...
Herself - Nominee: Best Featured Actress in a Play
...
Himself - Performer: Prelude to a Kiss
...
Himself - Nominee: Best Leading Actor in a Play
...
Himself - Performer
Bernard B. Jacobs ...
Himself - Winner: Best Play
...
Herself - Nominee: Best Leading Actress in a Play
...
Himself - Performer & Winner: Best Featured Actor in a Musical
...
Himself - Presenter: Regional Theatre Award
Donna Kane ...
Herself - Performer
...
Himself - Performer & Nominee: Best Featured Actor in a Play
Keith Kirk ...
Himself - Performer
...
Himself - Performer
...
Herself - Performer & Nominee: Best Featured Actress in a Musical
...
Herself - Presenter: Best Book of a Musical & Best Choreography
Elliot Lawrence ...
Himself - Conductor
Kathy Levin ...
Herself - Winner: Best Revival
Santo Loquasto ...
Himself - Winner: Best Costume Design
Kathleen Rowe McAllen ...
Herself - Nominee: Best Featured Actress in a Musical
Kay McClelland ...
Herself - Performer: City of Angels
...
Herself - Performer & Nominee: Best Featured Actress in a Play
Craig A. Meyer ...
Himself - Performer: Meet Me in St. Louis
Liliane Montevecchi ...
Herself - Nominee: Best Leading Actress in a Musical
Benjamin Moore ...
Himself - Winner: Regional Theatre Award
Crista Moore ...
Herself - Nominee: Best Featured Actress in a Musical
...
Himself - Winner: Best Leading Actor in a Play
...
Himself - Performer & Winner: Best Leading Actor in a Musical
...
Himself - Performer: City of Angels
...
Herself - Performer & Nominee: Best Leading Actress in a Play
...
Herself - Presenter: Best Direction of a Musical & Best Leading Actor in a Musical
...
Himself - Presenter: Best Revival
...
Herself - Presenter: Best Scenic, Costume & Lighting Design
...
Himself - Presenter: Best Featured Actress in a Play
...
Himself - Performer & Nominee: Best Featured Actor in a Play
...
Herself - Performer & Nominee: Best Featured Actress in a Play
...
Herself - Performer & Winner: Best Leading Actress in a Play
Isabelle Stevenson ...
Herself - Presenter: American Theatre Wing
Daniel J. Sullivan ...
Himself - Winner: Regional Theatre Award (as Daniel Sullivan)
...
Herself - Presenter: Best Direction of a Play & Best Leading Actor in a Play
...
Herself - Presenter: Best Featured Actor & Actress in a Musical
...
Himself - Winner: Best Direction of a Musical & Best Choreography
...
Herself - Performer & Winner: Best Featured Actress in a Play
Nick Vanoff ...
Himself - Winner: Best Musical
Robin Wagner ...
Himself - Winner: Best Scenic Design
Barry Weissler ...
Himself - Winner: Best Revival
Fran Weissler ...
Herself - Winner: Best Revival
David Zippel ...
Himself - Winner: Best Original Score

Produced by 

Alfreda Diggs Aldredge ... associate producer (as Alfreda D. Aldredge)
Joseph Cates ... executive producer
Karen Ferlito ... coordinating producer
Walter C. Miller ... co-producer
Roy A. Somlyo ... event producer

Film Editing by 

Walter Lefler

Production Design by 

John Falabella

Art Direction by 

Rosaria Sinisi

Costume Design by 

David Toser

Makeup Department 

Joe Cranzano ... makeup supervisor
Roberto Fernández ... hair supervisor (as Roberto Fernandez)

Production Management 

Emily B. Cohen ... production manager
Steve Goldstein ... production manager: segment
Alan Hall ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Terri McCoy ... associate director

Art Department 

Anna Louizos ... assistant production designer

Sound Department 

Bob Aldridge ... audio assistant
Dave Andrews ... sound consultant
Randolph Flick II ... audio assistant (as Randy Flick)
Dan Gerhard ... audio assistant
Ed Greene ... audio
Terry Kulchar ... audio assistant
Murray Siegel ... audio assistant
Jan Stief ... audio assistant
Andy Strauber ... audio assistant
Vito Ziccardi ... audio assistant

Camera and Electrical Department 

Ed Crosby ... camera operator
Mike Cunningham ... assistant camera
Tom Dowling ... assistant camera
John B. Field ... technical director
Bill Goetz ... camera operator
Jim Goldsmith ... assistant camera (as James Goldsmith)
Manny Gutierrez ... camera operator
Charlie Huntley ... camera operator (as Charles B. Huntley)
Ernie Jew ... assistant camera
Bill Klages ... lighting designer
Frank Lewis ... assistant camera
Gene Martin ... camera operator
Roy Otake ... technical supervisor
Jim Parente ... assistant camera
Hector Ramirez ... camera operator
Mark Renaudin ... assistant camera
Ron Washburn ... camera operator
Jim Yockey ... camera operator

Costume and Wardrobe Department 

Elonzo Dann ... wardrobe supervisor
Fabrice ... gown: Miss Turner
Martha Hally ... assistant costume designer

Editorial Department 

Doug Barry ... video
John Eckert ... videotape operator
Bill Lance ... videotape operator
Mac Privette ... videotape operator
Paul Ranieri ... video

Music Department 

Elliot Lawrence ... musical director
Kim Wertz ... music contractor
Jamie Lawrence ... arranger (uncredited)
Lanny Meyers ... arranger (uncredited)
Torrie Zito ... arranger (uncredited)

Other crew 

Ric E. Anderson ... stage manager
Richard Beck ... staging supervisor
Deborah Cavanaugh ... electronic graphics
Steve Chaiken ... production stage manager
Tracy Cooper ... production associate
Debra Davis ... production coordinator
Roslyn Davis ... production assistant
Karen Deegan ... production associate
Don Dudley ... production assistant
Michele DuPepe ... facilities coordinator
John B. Field ... technical director
Nora Kay Foster ... assistant to producers (as Kay Foster)
Alexandra Gates ... production staff
Jeffrey Gitter ... stage manager (as Jeffry Gitter)
Dan Gold ... production staff
Erika Gottesman ... production staff
Tayibe Gulek ... production staff
Garry Hood ... stage manager
Jay Johnson ... production staff
Maureen Kelly ... talent coordinator
Cynthia Lassiter ... production staff
Uwe Lehmann ... stage manager
Kathryn Michalcik ... production assistant (as Kathy Michalcik)
Gorlando Antonio Morales ... production staff (as Gorlando Morales)
Gary Natoli ... stage manager
Ellen Niedert ... talent coordinator
Brad Oldenburg ... production staff
Jana Panarites ... production coordinator
Sandra Restrepo ... production assistant
Rose Riggins ... stage manager
Tom Ruprecht ... production staff (as Tom Rupercht)
Michael Scheman ... production staff
Russ Siberine ... electronic graphics
Claudia Slocum ... production staff
Joe Valentino ... staging supervisor (as Joe Valentino Jr.)
Cathy Wasapoli ... talent executive
Bram Weinkselbaum ... production staff

Thanks 

Carolyne Rohem ... special thanks
Pilar Ross ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page