Edit
Battlestar Galactica (TV Series 2004–2009) Poster

(2004–2009)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Michael Rymer ... (22 episodes, 2004-2009)
Michael Nankin ... (8 episodes, 2005-2009)
Rod Hardy ... (6 episodes, 2004-2008)
Sergio Mimica-Gezzan ... (6 episodes, 2004-2006)
Robert M. Young ... (5 episodes, 2004-2009)
Edward James Olmos ... (4 episodes, 2004-2009)
Jeff Woolnough ... (3 episodes, 2005-2006)
Wayne Rose ... (3 episodes, 2007-2009)
Allan Kroeker ... (2 episodes, 2004-2005)
Félix Enríquez Alcalá ... (2 episodes, 2006)
Marita Grabiak ... (1 episode, 2004)
Brad Turner ... (1 episode, 2004)
Jonas Pate ... (1 episode, 2005)
Jean de Segonzac ... (1 episode, 2006)
Bill Eagles ... (1 episode, 2006)
James Head ... (1 episode, 2006)
Reynaldo Villalobos ... (1 episode, 2006)
Paul A. Edwards ... (1 episode, 2008)
Anthony Hemingway ... (1 episode, 2008)
John Dahl ... (1 episode, 2009)
Gwyneth Horder-Payton ... (1 episode, 2009)
Ronald D. Moore ... (1 episode, 2009)

Series Writing Credits  

Michael Angeli ... (7 episodes, 2004-2009)
Anne Cofell Saunders ... (6 episodes, 2005-2007)
David Eick ... (5 episodes, 2005-2006)
Jane Espenson ... (5 episodes, 2006-2009)
Seamus Kevin Fahey ... (1 episode, 2008)
Toni Graphia ... (3 episodes, 2004-2005)
Glen A. Larson ... (73 episodes, 2004-2009)
Ronald D. Moore ... (73 episodes, 2004-2009)
Ryan Mottesheard ... (1 episode, 2009)
Dawn Prestwich ... (1 episode, 2005)
Carla Robinson ... (27 episodes, 2004-2006)
Michael Rymer ... (2 episodes, 2006)
Michael Taylor ... (6 episodes, 2006-2009)
Bradley Thompson ... (26 episodes, 2004-2009)
Joel Anderson Thompson ... (14 episodes, 2005-2006)
Mark Verheiden ... (9 episodes, 2005-2009)
Jeff Vlaming ... (3 episodes, 2004-2006)
David Weddle ... (26 episodes, 2004-2009)
Nicole Yorkin ... (1 episode, 2005)

Series Cast  

...
 Admiral William Adama / ... (73 episodes, 2004-2009)
...
 President Laura Roslin / ... (73 episodes, 2004-2009)
...
 Cpt. Lee 'Apollo' Adama / ... (73 episodes, 2004-2009)
...
 Dr. Gaius Baltar / ... (73 episodes, 2004-2009)
...
 Number Six / ... (73 episodes, 2004-2009)
...
 Lt. Sharon 'Boomer' Valerii / ... (73 episodes, 2004-2009)
...
 Captain Kara 'Starbuck' Thrace / ... (71 episodes, 2004-2009)
...
 Colonel Saul Tigh (69 episodes, 2004-2009)
...
 Chief Galen Tyrol (66 episodes, 2004-2009)
...
 Captain Karl 'Helo' Agathon / ... (64 episodes, 2004-2009)
...
 Lt. Felix Gaeta (59 episodes, 2004-2009)
...
 Officer Anastasia Dualla / ... (54 episodes, 2004-2009)
...
 Crewman Specialist Cally Henderson / ... (38 episodes, 2004-2009)
...
 Dr. Cottle / ... (36 episodes, 2004-2009)
...
 Lt. Brendan 'Hot Dog' Constanza / ... (36 episodes, 2004-2009)
...
 Samuel Anders / ... (35 episodes, 2005-2009)
...
 Racetrack / ... (33 episodes, 2005-2009)
...
 Tory Foster (31 episodes, 2006-2009)
...
 Billy Keikeya (25 episodes, 2004-2006)
...
 Ellen Tigh (23 episodes, 2004-2009)
...
 Tom Zarek (22 episodes, 2004-2009)
...
 Ensign Diana 'Hardball' Seelix / ... (21 episodes, 2005-2009)
...
 Leoben Conoy (20 episodes, 2004-2009)
...
 Lt. Louis Hoshi / ... (19 episodes, 2006-2009)
...
 Aaron Doral (18 episodes, 2004-2009)
...
 Louanne 'Kat' Katraine / ... (18 episodes, 2004-2006)
...
 D'Anna Biers (16 episodes, 2005-2009)
...
 John Cavil (14 episodes, 2006-2009)
...
 Lt. Hamish 'Skulls' McCall / ... (13 episodes, 2006-2009)
...
 Marine Allan Nowart (12 episodes, 2007-2009)
...
 Crashdown (11 episodes, 2004-2005)
...
 Medic Layne Ishay / ... (10 episodes, 2005-2009)
...
 Playa Palacios / ... (10 episodes, 2004-2009)
...
 Paulla Schaffer (10 episodes, 2008-2009)
...
 Jammer / ... (10 episodes, 2004-2006)
...
 The Hybrid / ... (10 episodes, 2006-2009)
...
 Lt. Noel 'Narcho' Allison / ... (9 episodes, 2005-2009)
...
 Jeanne (9 episodes, 2007-2009)
...
 Specialist 3rd Class Anthony Figurski / ... (9 episodes, 2005-2009)
...
 Elosha (8 episodes, 2004-2008)
...
 Simon (8 episodes, 2005-2009)
Alonso Oyarzun ...
 Crewman Specialist Socinus / ... (8 episodes, 2004-2005)
...
 Jean Barolay (8 episodes, 2006-2008)
...
 Sekou Hamilton / ... (8 episodes, 2004-2009)
...
 Captain Aaron Kelly / ... (8 episodes, 2005-2009)
...
 Charlie Connor (7 episodes, 2006-2009)
Eileen Pedde ...
 Sgt. Erin Mathias / ... (7 episodes, 2006-2008)
Andrew McIlroy ...
 Jacob Cantrell (7 episodes, 2008-2009)
Judith Maxie ...
 Picon Delegate (7 episodes, 2008-2009)
...
 Romo Lampkin (6 episodes, 2007-2009)
Leela Savasta ...
 Tracey Anne (6 episodes, 2008-2009)
...
 Speaking Delegate #2 / ... (6 episodes, 2008-2009)
...
 Reza Chronides (6 episodes, 2008-2009)
Alexandra Thomas ...
 Hera Agathon (6 episodes, 2008-2009)
Finn R. Devitt ...
 Nicky Tyrol (6 episodes, 2008-2009)
...
 Lt. Eammon 'Gonzo' Pike / ... (6 episodes, 2006-2008)
Christian Tessier ...
 Tucker 'Duck' Clellan (5 episodes, 2005-2006)
...
 Chief Peter Laird (5 episodes, 2005-2009)
Donna Soares ...
 Speaking Delegate #1 / ... (5 episodes, 2008-2009)
...
 Dealino (5 episodes, 2009)
Madeleine Parker ...
 Kacey (5 episodes, 2006)
...
 Colonel Jack Fisk / ... (4 episodes, 2005-2006)
Chris Shields ...
 Cpl. Venner (4 episodes, 2005)
Patricia Idlette ...
 Sarah Porter (4 episodes, 2005-2006)
...
 Maya (4 episodes, 2006)
Iliana Gomez-Martinez ...
 Hera Agathon (4 episodes, 2009)
...
 Marine Sgt. Fischer / ... (4 episodes, 2005-2007)
...
 Sgt. Brandy Harder (4 episodes, 2005-2008)
...
 Quorum Delegate (4 episodes, 2008-2009)
...
 Crewman Specialist Gage / ... (4 episodes, 2005-2009)
Derek Delost ...
 Crewman Specialist Vireem / ... (4 episodes, 2005-2009)
...
 Admiral Helena Cain (3 episodes, 2005-2006)
...
 Marshall Bagot (3 episodes, 2005)
...
 James McManus (3 episodes, 2005-2006)
...
 Hillard (3 episodes, 2006-2007)
...
 Lt. Mei 'Freaker' Firelli (3 episodes, 2005-2006)
...
 Captain Doyle Franks (3 episodes, 2007-2009)
...
 Specialist 2nd Class Marcie Brasko (3 episodes, 2008-2009)
...
 Karen Fallbrook (3 episodes, 2007)
Stephen Holmes ...
 Reporter #1 / ... (3 episodes, 2007)
Curtis Ricks ...
 Marine Sergeant / ... (3 episodes, 2004-2005)
William Samples ...
 Judge #2 / ... (3 episodes, 2007-2009)
Tobias Mehler ...
 Zak Adama (3 episodes, 2004-2009)
Lee Jeffery ...
 Lt. Paolo 'Redwing' McKay (3 episodes, 2008)
...
 Slick (3 episodes, 2009)
...
 Young Kara (3 episodes, 2007-2009)
...
 Xeno Fenner (2 episodes, 2007-2009)
...
 Chu / ... (2 episodes, 2004-2006)
...
 Meier (2 episodes, 2005)
...
 Sgt. Hadrian (2 episodes, 2004)
...
 Didi Cassidy (2 episodes, 2007)
G. Patrick Currie ...
 Enzo (2 episodes, 2006-2009)
...
 Captain Cole 'Stinger' Taylor / ... (2 episodes, 2005-2006)
Kurt Evans ...
 Paramedic Howard Kim / ... (2 episodes, 2005)
Cailin Stadnyk ...
 Ensign Davis (2 episodes, 2005)
Tamara Lashley ...
 Sue-Shaun (2 episodes, 2005)
...
 Chuckles / ... (2 episodes, 2004-2005)
...
 Lt. Dwight 'Flat-Top' Saunders (2 episodes, 2004)
...
 Tarn (2 episodes, 2005)
...
 Kimmit (2 episodes, 2004-2005)
...
 Security Officer / ... (2 episodes, 2005-2006)
Winston Rekert ...
 Priest (2 episodes, 2006)
Steve Lawlor ...
 Guard / ... (2 episodes, 2007-2008)
Jamie Bell ...
 ECO / ... (2 episodes, 2005-2006)
...
 Private Sykes (2 episodes, 2006-2007)
Michael Leisen ...
 Pvt. Stewart Jaffee (2 episodes, 2007-2009)
Chris Boyd ...
 Cheadle (2 episodes, 2007)
Laara Sadiq ...
 Priestess (2 episodes, 2008)
Michael Tayles ...
 Flyboy (2 episodes, 2005)
...
 Lt. Joe 'Hammerhead' Palladino / ... (2 episodes, 2005)
...
 Julia (2 episodes, 2006)
...
 Shona (2 episodes, 2009)
...
 LCPL Eduardo Maldonado (2 episodes, 2008-2009)
...
 Frank Porthos (2 episodes, 2009)
...
 Marine #1 (2 episodes, 2009)
Anthony St. John ...
 Marine #2 (2 episodes, 2009)
...
 Boxey (2 episodes, 2004)
...
 Rafferty (2 episodes, 2009)
...
 Marine Nathanson / ... (2 episodes, 2009)
...
 Vinson (1 episode, 2006)
...
 Shevon (1 episode, 2006)
...
 Lt. Danny 'Bulldog' Novacek (1 episode, 2006)
...
 Carolanne Adama (1 episode, 2007)
...
 Phelan (1 episode, 2006)
...
 President Richard Adar (1 episode, 2006)
...
 Commander Barry Garner (1 episode, 2006)
...
 Ensign Brent 'BB' Baxton (1 episode, 2006)
...
 Page (1 episode, 2006)
...
 Socrata Thrace (1 episode, 2007)
...
 Dr. Gerard (1 episode, 2009)
...
 Deckhand (1 episode, 2004)
Robert Wisden ...
 Wallace Gray (1 episode, 2005)
...
 Sesha Abinell (1 episode, 2006)
Sean J. Dory ...
 Ensign Joseph 'JoJo' Clark (1 episode, 2006)
...
 Oracle Selloi (1 episode, 2006)
...
 Joe (1 episode, 2007)
...
 Pollux (1 episode, 2007)
...
 Gianne (1 episode, 2006)
Paul Perri ...
 Royan Jahee (1 episode, 2006)
Michael Ryan ...
 Ray Abinell (1 episode, 2006)
...
 Cpt. Marcia 'Showboat' Case (1 episode, 2006)
...
 Dr. Michael Robert (1 episode, 2007)
...
 Redford (1 episode, 2007)
...
 Wilkens (1 episode, 2004)
...
 Karma (1 episode, 2005)
...
 Valance (1 episode, 2005)
...
 Lt. Terry Burrell (1 episode, 2006)
...
 Paya (1 episode, 2006)
...
 Lt. Richard 'Buster' Baier (1 episode, 2006)
Graeme Duffy ...
 Adrien Bauer (1 episode, 2007)
...
 Emily Kowalski (1 episode, 2008)
...
 Seaborne (1 episode, 2004)
...
 Lt. George 'Catman' Birch (1 episode, 2005)
...
 Grimes (1 episode, 2005)
Stephen Spender ...
 Pilot (1 episode, 2005)
...
 Civilian (1 episode, 2006)
Barry Kennedy ...
 Admiral Corman (1 episode, 2006)
John Mann ...
 Linden (1 episode, 2006)
...
 Rya Kibby (1 episode, 2006)
Camille Atebe ...
 Sarah Ryan (1 episode, 2007)
Jason Bryden ...
 Knucklehead Dragger #1 (1 episode, 2007)
...
 Cabott (1 episode, 2007)
...
 Nurse Sashon (1 episode, 2008)
Bill Meilen ...
 Caprica Cleric (1 episode, 2004)
...
 Lt. Alastair Thorne (1 episode, 2005)
Patrick Harrison ...
 Bell (1 episode, 2005)
Linnea Sharples ...
 Lt. Emmitt 'Sweetness' Jones (1 episode, 2005)
...
 Environmental Specialist (1 episode, 2006)
...
 Milo (1 episode, 2007)
...
 Oracle Yolanda Brenn (1 episode, 2007)
...
 Shaunt (1 episode, 2008)
...
 Naia (1 episode, 2009)
Brent Stait ...
 Mason (1 episode, 2004)
...
 Pvt. Scott Kelso (1 episode, 2005)
...
 Petty Officer Sian (1 episode, 2006)
...
 Pegasus Marine (1 episode, 2006)
...
 Naylin Stans (1 episode, 2006)
...
 Danny Noon (1 episode, 2007)
...
 Marine #1 (1 episode, 2009)
...
 Marine Corporal (1 episode, 2004)
Graham Young ...
 Marine #1 (1 episode, 2004)
...
 Staffer (1 episode, 2005)
...
 Asha Janik (1 episode, 2006)
...
 Herbalist (1 episode, 2006)
...
 Hungry Boy (1 episode, 2006)
...
 Alan Hughes (1 episode, 2007)
Lukas Pummell ...
 Derrick (1 episode, 2008)
...
 Marine #2 (1 episode, 2009)
...
 Candace Myson - Tribunal (1 episode, 2004)
...
 Fireball / ... (1 episode, 2005)
...
 Marine (1 episode, 2006)
...
 Ensign Abel Thornton (1 episode, 2006)
Ian Rozylo ...
 Convulsing Pilot (1 episode, 2006)
...
 Mrs. King (1 episode, 2007)
Cherilynn Fulbright ...
 Dionne (1 episode, 2009)
...
 Pegasus Guard #1 (1 episode, 2005)
...
 Pilot / ... (1 episode, 2005)
...
 Blonde Woman (1 episode, 2006)
Scott Little ...
 Willie King (1 episode, 2007)
...
 Phoebe (1 episode, 2008)
Morris Chapdelaine ...
 Reporter #2 (1 episode, 2004)
Tammy Hui ...
 ECO Lyla 'Shark' Ellway (1 episode, 2006)
...
 Mr. Buckminster (1 episode, 2007)
...
 Corporal D. Wallace (1 episode, 2009)
...
 Collishaw (1 episode, 2005)
...
 Marine (1 episode, 2005)
Nicholas Treeshin ...
 Sgt. Watkins (1 episode, 2005)
...
 Officer #1 (1 episode, 2006)
James Lafazanos ...
 Civvie (1 episode, 2007)
...
 Lance Corporal C. Sellers (1 episode, 2009)
Mario Battista ...
 Gardener (1 episode, 2005)
...
 Bonnington (1 episode, 2005)
...
 Pegasus Sergeant (1 episode, 2006)
...
 Civvie #2 (1 episode, 2007)
Françoise Robertson ...
 Woman (1 episode, 2007)
...
 Lilly (1 episode, 2008)
Barry Nerling ...
 Adama's Corporal (1 episode, 2008)
Samantha Kaine ...
 Off-Duty Crew Person (1 episode, 2009)
Lori Stewart ...
 Twinam (1 episode, 2005)
...
 Pilot #4 (1 episode, 2006)
...
 Ensign Charles Bellamy (1 episode, 2006)
Larissa Stadnichuk ...
 Suicide Bomber (1 episode, 2006)
Hector Johnson ...
 Marine Lieutenant (1 episode, 2008)
Antony Holland ...
 Julius Baltar (1 episode, 2009)
...
 Specialist Parr (1 episode, 2009)
Elan Ross Gibson ...
 Nurse Barbara (1 episode, 2009)
...
 Sandra Roslin (1 episode, 2009)
...
 Cheryl Roslin (1 episode, 2009)
...
 Sean Ellison (1 episode, 2009)
Tiffany Burns ...
 Reporter Carolyn (1 episode, 2009)
Holly Eglington ...
 Stripper (1 episode, 2009)
...
 Marine Reb (1 episode, 2009)
Stefanie Samuels ...
 Police Officer (1 episode, 2009)
...
 Pegasus Guard #2 (1 episode, 2005)
...
 Pegasus Guard (1 episode, 2005)
Ashley Ball ...
 Raptor Pilot (1 episode, 2009)
Marci T. House ...
 Herbalist / ... (1 episode, 2009)
...
 Tattooed pilot / ... (uncredited) (5 episodes, 2008-2009)
...
 Crewman in bar / ... (uncredited) (2 episodes, 2007-2009)
Skylar Tyj ...
 Calvin (uncredited) (2 episodes, 2009)
...
 Reporter #4 (uncredited) (1 episode, 2004)
Jeff Dimitriou ...
 Dancer (uncredited) (1 episode, 2005)
...
 Bystander at Funeral (uncredited) (1 episode, 2009)
...
 Man in Hangar Bay (uncredited) (1 episode, 2009)
Maria Gallo ...
 Acolyte #1 (uncredited) (1 episode, 2009)
...
 Guest at Bar (uncredited) (1 episode, 2009)
...
 Man with Magazine (uncredited) (1 episode, 2009)
Bradley Thompson ...
 Guest at bar (uncredited) (1 episode, 2009)
David Weddle ...
 Guest at bar (uncredited) (1 episode, 2009)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

David Eick ... executive producer (73 episodes, 2004-2009)
Harvey Frand ... producer / supervising producer (73 episodes, 2004-2009)
Ron French ... line producer / producer (73 episodes, 2004-2009)
Glen A. Larson ... consulting producer (73 episodes, 2004-2009)
Paul M. Leonard ... co-producer / associate producer (73 episodes, 2004-2009)
Ronald D. Moore ... executive producer (73 episodes, 2004-2009)
Bradley Thompson ... co-producer / producer / supervising producer (60 episodes, 2005-2009)
Mark Verheiden ... co-executive producer / consulting producer (60 episodes, 2005-2009)
David Weddle ... co-producer / producer / supervising producer (60 episodes, 2005-2009)
Michael Angeli ... co-executive producer (40 episodes, 2006-2009)
Michael Rymer ... producer (40 episodes, 2006-2009)
Michael Taylor ... co-executive producer / supervising producer (40 episodes, 2006-2009)
James Halpern ... associate producer (36 episodes, 2006-2009)
Toni Graphia ... co-executive producer (33 episodes, 2004-2006)
Jane Espenson ... co-executive producer (20 episodes, 2008-2009)
Siân McArthur ... associate producer (20 episodes, 2008-2009)
Andrew Seklir ... associate producer (20 episodes, 2008-2009)
Trisha Brunner ... associate producer (14 episodes, 2006)
Gregg Tilson ... associate producer (2 episodes, 2009)

Series Music by 

Bear McCreary ... (71 episodes, 2004-2009)
Richard Gibbs ... (2 episodes, 2004)

Series Cinematography by 

Stephen McNutt ... (73 episodes, 2004-2009)

Series Film Editing by 

Andrew Seklir ... (24 episodes, 2004-2009)
Jacques Gravett ... (16 episodes, 2004-2007)
Julius Ramsay ... (12 episodes, 2006-2009)
Michael O'Halloran ... (11 episodes, 2006-2009)
Dany Cooper ... (8 episodes, 2004-2006)
Annette Davey ... (6 episodes, 2005-2006)
Anthony Redman ... (6 episodes, 2006-2007)
Gib Jaffe ... (3 episodes, 2008)
Stewart Schill ... (2 episodes, 2009)
Michael Stern ... (1 episode, 2005)
Bert Glatstein ... (1 episode, 2006)
Tim Kinzy ... (1 episode, 2007)
Michael Lim ... (1 episode, 2009)

Series Casting By 

Eric Dawson ... (24 episodes, 2007-2009)
Carol Kritzer ... (24 episodes, 2007-2009)
Robert J. Ulrich ... (24 episodes, 2007-2009)
Liz Dean ... (unknown episodes)

Series Production Design by 

Richard Hudolin ... (73 episodes, 2004-2009)

Series Art Direction by 

Doug McLean ... (73 episodes, 2004-2009)

Series Set Decoration by 

Jonathan Lancaster ... (49 episodes, 2004-2007)

Series Costume Design by 

Glenne Campbell ... (73 episodes, 2004-2009)

Series Makeup Department 

Patricia Murray ... key makeup artist / makeup artist (70 episodes, 2004-2009)
Hayley Miller ... makeup artist (65 episodes, 2004-2009)
Ankaraj Eden ... makeup artist (40 episodes, 2006-2009)
Charmaine Clark ... assistant hair stylist (31 episodes, 2005-2007)
Lise Kuhr ... makeup artist / key makeup artist (10 episodes, 2004-2005)
Gerald Gibbons ... hair stylist (9 episodes, 2004-2008)
Michelle Hrescak ... make-up: Mary McDonnell / makeup artist: Mary McDonnell (9 episodes, 2004-2008)
Forest Sala ... hair stylist (2 episodes, 2004)
Nicholas Podbrey ... special effects makeup coordinator (1 episode, 2008)
Wayne Russell ... assistant hair stylist (1 episode, 2008)
Dean Scheck ... assistant hair stylist (1 episode, 2008)
J.P. Mass ... fabricator (unknown episodes)
Carole Simcox ... day-check makeup artist (unknown episodes)
Bill Terezakis ... special makeup designer (unknown episodes)
Vince Yoshida ... fabricator (unknown episodes)

Series Production Management 

Ron French ... production manager (38 episodes, 2004-2006)
Gregg Tilson ... post production supervisor / post-production supervisor (27 episodes, 2006-2008)
Todd Sharp ... executive in charge of production (24 episodes, 2007-2009)
Trisha Brunner ... post production supervisor (23 episodes, 2004-2005)
Wayne Rose ... production manager (19 episodes, 2008-2009)
Chris Rudolph ... production manager (13 episodes, 2006-2007)
Craig Forrest ... unit manager (7 episodes, 2004)
Lorne Davidson ... unit manager (6 episodes, 2004-2005)
Jeff Diaz ... second production manager (3 episodes, 2008-2009)
Brooke Murphy ... post-production supervisor (2 episodes, 2009)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Wayne Rose ... first assistant director / second unit director (51 episodes, 2004-2009)
Michael Shandley ... second assistant director / first assistant director (37 episodes, 2005-2008)
Troy Scott ... third assistant director (36 episodes, 2005-2007)
Derek Thomson ... second assistant director (12 episodes, 2004-2005)
Rachel Leiterman ... first assistant director (12 episodes, 2005-2007)
Kate Weiss ... second assistant director (12 episodes, 2008-2009)
Sara Irvine ... third assistant director / second assistant director (9 episodes, 2004-2005)
Stacy Fish ... first assistant director (9 episodes, 2008-2009)
Louisa Phung ... trainee assistant director (6 episodes, 2007-2009)
John Mavrogeorge ... first assistant director (5 episodes, 2004-2005)
Sean Osmack ... third assistant director (3 episodes, 2004-2005)
Mike Johanson ... third assistant director (3 episodes, 2004)
Andrew Dillon ... second unit director (3 episodes, 2009)
Alexia S. Droz ... second assistant director (2 episodes, 2006)
Michele E. Dutka ... second assistant director (2 episodes, 2006)
Patricia Dyer Walden ... first assistant director (2 episodes, 2006)
Lee Knippelberg ... first assistant director (1 episode, 2004)
Jennifer Carpenter Hernandez ... third assistant director (1 episode, 2005)
Craig Matheson ... first assistant director (1 episode, 2005)
Brad Jubenville ... first assistant director (1 episode, 2007)
Ashley Bell ... third assistant director (1 episode, 2008)
Kit Marlatt ... second assistant director (1 episode, 2008)
Robert Rogers ... trainee assistant director (1 episode, 2008)
Trevor Brokop ... trainee assistant second unit director (unknown episodes)
Mark D. Currie ... first assistant director (unknown episodes)
Mindy Heslin ... second assistant director / second unit director (unknown episodes)
Cy Peck ... trainee assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Lynn Snedden ... art department coordinator (69 episodes, 2004-2009)
Colin Meacham ... on set dresser / on-set dresser (51 episodes, 2005-2009)
Chris Claridge ... construction coordinator (50 episodes, 2004-2008)
Kenneth H. Hawryliw ... property master (50 episodes, 2004-2008)
Jim Hayes ... construction foreman (50 episodes, 2004-2008)
Ivana Vasak ... assistant art director (50 episodes, 2004-2008)
Paul Burton ... set decorator coordinator / set dresser (49 episodes, 2004-2007)
Michael Love ... assistant property master / assistant props (41 episodes, 2005-2009)
Mark Prior ... lead dresser (40 episodes, 2006-2009)
Maurice Woodworth ... on-set dresser: second unit / set dresser / on set dresser (34 episodes, 2005-2009)
Felipe Barragan ... set decorator buyer (33 episodes, 2004-2006)
Perry Battista ... assistant set decorator (33 episodes, 2004-2006)
Ken Rabehl ... assistant art director (33 episodes, 2004-2006)
Matthew Clancy ... on set carpenter / carpenter (27 episodes, 2006-2008)
Sean Lavoie ... paint coordinator / lead paint (26 episodes, 2006-2007)
Sacha Moiseiwitsch ... assistant props (26 episodes, 2006-2007)
Dave Pirie ... on set painter (26 episodes, 2006-2007)
David Asmodeus ... props buyer (24 episodes, 2007-2009)
David Goodman ... assistant property master / first assistant on-set props (24 episodes, 2007-2009)
Noel Burke-Gaffney ... lead paint / on set painter / painter (23 episodes, 2006-2008)
Lisle Fehlauer ... set dresser (23 episodes, 2007-2009)
Peter Stratford ... assistant art director (17 episodes, 2006-2008)
Jamie Jonasson ... assistant set decorator (16 episodes, 2006-2007)
Myron Ruth ... set decorator buyer (16 episodes, 2006-2007)
Bud Legree ... leadman: setup (11 episodes, 2004-2005)
Lance Johnson ... assistant props (10 episodes, 2005)
Tony Soragnese ... lead dresser (10 episodes, 2005)
Robert Stecky ... assistant props (10 episodes, 2006-2007)
Ocea Ringrose ... lead dresser (10 episodes, 2006)
Tasha Moth ... props truck supervisor (10 episodes, 2009)
Santino Barile ... assistant props / assistant property master (7 episodes, 2004-2008)
Nina Polkinghorne ... assistant props (7 episodes, 2004)
Don McGill ... assistant props (6 episodes, 2004)
Antonio Germinario ... assistant props (6 episodes, 2006)
Niki Charalambopoulos ... scenic painter (6 episodes, 2008)
Michael Corrado ... art department coordinator (5 episodes, 2004)
Charles Newson ... assistant props (3 episodes, 2006)
Mike Carpenter ... leadman: setup (2 episodes, 2005)
Jon Jarema ... uncredited (1 episode, 2004)
Alex Kutschera ... assistant props (1 episode, 2004)
Andrew Mackie ... leadman: setup (1 episode, 2004)
Vern Lavoie ... foreman (1 episode, 2008)
David McLean ... storyboard artist (1 episode, 2008)
Rob Moser ... construction foreman (1 episode, 2008)
David Pirrie ... painter (1 episode, 2008)
Andrew Rowland ... construction foreman (1 episode, 2008)
Ricardo Sandoval ... assistant art director (1 episode, 2008)
Clayton Allen ... set dresser (unknown episodes)
Jonathan Lancaster ... assistant set decorator (unknown episodes)
John Lavoie ... paint foreman (unknown episodes)

Series Sound Department 

Rick Bal ... sound mixer (73 episodes, 2004-2009)
Daniel Colman ... sound designer / supervising sound editor (73 episodes, 2004-2009)
Greg Hewett ... boom operator / sound assistant (71 episodes, 2004-2009)
Vince Balunas ... dialogue editor / dialogue & adr editor / supervising dialogue & adr editor (56 episodes, 2004-2009)
Doug Madick ... foley artist / supervising foley artist (55 episodes, 2004-2009)
Jack Levy ... supervising sound editor (46 episodes, 2004-2009)
Ken Kobett ... re-recording mixer / sound re-recording mixer (38 episodes, 2005-2008)
Mike Olman ... re-recording mixer / sound re-recording mixer (37 episodes, 2005-2008)
Matt Willoughby-Price ... sound assistant / boom operator (29 episodes, 2004-2007)
Richard Partlow ... foley artist (24 episodes, 2007-2009)
Graham Timmer ... sound assistant (20 episodes, 2005-2006)
Sam C. Lewis ... supervising foley editor / adr recordist / foley recordist (20 episodes, 2008-2009)
Andrew Logan ... sound recordist (20 episodes, 2008-2009)
Chris Boyett ... additional editorial (16 episodes, 2004-2005)
Kevin Patrick Burns ... re-recording mixer (12 episodes, 2004-2005)
Todd Orr ... re-recording mixer (12 episodes, 2004-2005)
Wayne Finucan ... sound mixer (5 episodes, 2006)
Sean Keegan ... foley mixer (4 episodes, 2007)
Naan Spiess ... sound assistant (3 episodes, 2005-2008)
Peter Reale ... re-recording mixer (1 episode, 2005)
Tor McAfee Kingdon ... adr mixer (1 episode, 2008)
Julie Altus ... adr recordist (unknown episodes)
Robert Carr ... sound mix technician (unknown episodes)
Wendy Czajkowsky ... adr mixer: Vancouver (unknown episodes)
Donald Lyles ... adr mixer (unknown episodes)
Dennis Petersen ... sound recordist (unknown episodes)
Shannon Potter ... adr recordist (unknown episodes)
Dean St. John ... adr mixer (unknown episodes)

Series Special Effects by 

William D. Ryan ... special effects best boy (60 episodes, 2005-2009)
Andrew Chamberlayne ... special effects coordinator / special effects supervisor (50 episodes, 2004-2008)
Ron Seida ... special effects assistant (50 episodes, 2004-2008)
Stacey Goodman ... special effects assistant (44 episodes, 2004-2007)
Robert Martin Luther Carter ... special effects assistant (35 episodes, 2005-2008)
Murray Campbell ... special effects assistant (15 episodes, 2004-2005)
Philip Edward Jones ... special effects assistant (12 episodes, 2004-2005)
Garnet Harry ... special effects assistant (3 episodes, 2009)
Harry Tomsic ... special effects crew (2 episodes, 2009)
Rob Tomsic ... special effects assistant (1 episode, 2008)

Series Visual Effects by 

Gary Hutzel ... visual effects supervisor (73 episodes, 2004-2009)
Mike Gibson ... visual effects producer / senior visual effects coordinator / visual effects coordinator (49 episodes, 2004-2008)
Ross Woo ... visual effects coordinator / visual effects assistant (46 episodes, 2005-2008)
Greg Behrens ... visual effects coordinator / visual effects set coordinator (40 episodes, 2006-2009)
Doug Drexler ... CG supervisor / CGI supervisor (36 episodes, 2005-2008)
Aurore de Blois ... vfx compositor / senior compositor / compositor / digital compositor (35 episodes, 2006-2008)
Anthony Alvaro ... visual effects coordinator / composite office coordinator (33 episodes, 2006-2009)
Blaine Lougheed ... visual effects coordinator / visual effects assistant (30 episodes, 2004-2006)
Jack Marshall ... CGI office coordinator / visual effects coordinator (25 episodes, 2006-2007)
Michael Davidson ... junior CGI artist / digital artist / digital effects artist (21 episodes, 2006-2008)
Sean M. Jackson ... CGI artist / digital effects artist / cg artist (21 episodes, 2006-2008)
Adam 'Mojo' Lebowitz ... CGI artist (20 episodes, 2006-2007)
Steve J. McLeod ... vfx compositor / digital compositor (20 episodes, 2006-2007)
Derek Ledbetter ... digital compositor (20 episodes, 2008-2009)
Heather McAuliff ... digital compositor (20 episodes, 2008-2009)
Michael Ross-Lang ... compositor & matchmove artist (20 episodes, 2008-2009)
Kelly Whitfield ... visual effects production assistant (20 episodes, 2008-2009)
Kelly Lee Myers ... visual effects consultant (19 episodes, 2006-2007)
Chris Wood ... compositor / vfx compositor (19 episodes, 2007-2008)
Jeffery Quinn ... effects production assistant (19 episodes, 2008-2009)
David Takemura ... visual effects coordinator (19 episodes, 2008-2009)
Pierre Drolet ... cgi modeler / cg modeler / modeler (18 episodes, 2006-2008)
Robert Tobin ... visual effects production assistant (18 episodes, 2008-2009)
Rob Bonchune ... CGI artist / visual effects artist (17 episodes, 2006-2008)
Jeremy Lang ... head of information technology (17 episodes, 2008-2009)
Emily Amadhia Albee ... CGI character animator (16 episodes, 2006-2007)
Melissa Best ... vfx compositor / compositor (16 episodes, 2006)
Kyle Toucher ... CGI artist / visual effects sequence designer / visual effects shot designer / visual effects artist (14 episodes, 2007-2008)
Jonathan MacPherson ... visual effects coordinator (10 episodes, 2006)
Manuel Choi ... render coordinator (7 episodes, 2009)
Nina Yoon ... vfx compositor (5 episodes, 2007)
Farrah L. Welch ... render assistant (5 episodes, 2009)
Jose Perez ... visual effects artist (4 episodes, 2007)
Jim Bergstrom ... visual effects artist (2 episodes, 2006)
Nicholas Elwell ... visual effects assistant coordinator (2 episodes, 2008)
Christopher Grandel ... digital compositor (2 episodes, 2009)
O.T. Hight ... visual effects artist (2 episodes, 2009)
James Ledwell ... visual effects assistant coordinator (2 episodes, 2009)
Jeff Sargent ... digital compositor (2 episodes, 2009)
Keegan Douglas ... compositor (1 episode, 2006)
Alain Rivard ... cgi modeler (1 episode, 2006)
Randy Little ... compositor (1 episode, 2009)
James Allan May ... visual effects artist (1 episode, 2009)
Nadine Blackler ... compositor: Atmosphere VFX (unknown episodes)
Kristen Branan ... head of production (unknown episodes)
Steve Graves ... digital artist: Zoic Studios (unknown episodes)
James Hibbert ... modeller (unknown episodes)
Jeremy Kehler ... digital compositor (unknown episodes)
Patrick Killik ... modeller (unknown episodes)
Don W. Kim ... digital compositor (unknown episodes)
Scott Kingston ... modeller (unknown episodes)
Jaye Krebs ... digital compositor (unknown episodes)
Mark Lipsmeyer ... tracker/matchmover: Zoic Studios (unknown episodes)
George Loucas ... digital compositor (unknown episodes)
Geoffrey Mark ... 3D animator (unknown episodes)
Tannis Mathers ... digital artist: Atmosphere VFX (unknown episodes)
Scott Paquin ... animator / visual effects generalist (unknown episodes)
Kevin Quattro ... digital artist (unknown episodes)
Emile Edwin Smith ... digital effects supervisor (unknown episodes)
R. Matt Smith ... digital compositor (unknown episodes)
David Stone ... render wrangler: Zoic Studios (unknown episodes)

Series Stunts 

Duane Dickinson ... stunt coordinator / assistant stunt coordinator (53 episodes, 2004-2007)
Mike Mitchell ... stunt coordinator (52 episodes, 2004-2009)
Paul Lazenby ... stunt actor / stunt performer (2 episodes, 2005-2006)
Chad Sayn ... air ram coordinator / stunt rigger (2 episodes, 2008)
Krista Bell ... stunt performer (1 episode, 2008)
Simon Burnett ... stunt performer (1 episode, 2008)
Janene Carleton ... stunt performer (1 episode, 2008)
Colin Decker ... stunt double (1 episode, 2008)
Leif Havdale ... stunt double (1 episode, 2008)
Rob Hayter ... stunt double: Callum Keith Rennie (1 episode, 2008)
Dan Pelchat ... marine stunts (1 episode, 2008)
Jason Calder ... stunt performer (1 episode, 2009)
Brett Chan ... stunt actor (1 episode, 2009)
Ashlea Earl ... stunts (1 episode, 2009)
Justin Sain ... stunt performer (1 episode, 2009)
Maja Stace-Smith ... stunt double: Grace Park (1 episode, 2009)
Larissa Stadnichuk ... stunts (1 episode, 2009)
Ed Anders ... stunt performer (unknown episodes)
Nickolas Baric ... stunt double (unknown episodes)
Mark Chin ... stunt performer (unknown episodes)
Janina Dall ... stunt double (unknown episodes)
Mike Desabrais ... stunts (unknown episodes)
Monique Ganderton ... stunt double (unknown episodes)
Christopher Gordon ... stunt double: Lee Adama/Jamie Bamber (unknown episodes)
Kit Mallet ... stunts (unknown episodes)
Phillip Mitchell ... stunts (unknown episodes)
Jovan Nenadic ... stunts (unknown episodes)
Darryl Quon ... wire technician (unknown episodes)
Jeff Sanca ... stunt performer (unknown episodes)
Sylvesta Stuart ... stunt performer (unknown episodes)
Angela Uyeda ... stunt double: Grace Park (unknown episodes)
Clay Virtue ... stunts (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Tim Spencer ... camera operator: "b" camera / steadicam operator / Steadicam operator/camera operator / camera operator: "a" camera (73 episodes, 2004-2009)
Jeff Trebenski ... gaffer / best boy electric (73 episodes, 2004-2009)
Curt Griebel ... key grip (71 episodes, 2004-2009)
Mike Sankey ... HD technician / digital imaging technician (60 episodes, 2005-2009)
Ryan McMaster ... camera operator: "a" camera / director of photography: second unit (52 episodes, 2005-2009)
Andrew Mackie ... lead man setup / key rigging grip / leadman setup (51 episodes, 2004-2009)
Murray Chysyk ... Genny operator / genny operator / generator operator (50 episodes, 2004-2008)
Jordan Neifer ... dolly grip (48 episodes, 2004-2008)
Robert DeVitt ... second assistant: "b" camera / first assistant: "b" camera / second assistant: "a" camera / first assistant camera / first assistant camera: "b" camera (45 episodes, 2004-2008)
Chris Thompson ... first assistant: "a" camera / first assistant camera (41 episodes, 2004-2008)
Bud Legree ... best boy grip / leadman setup / lead man setup (38 episodes, 2004-2008)
Ryan Gillard ... first assistant: "b" camera / first assistant camera (37 episodes, 2004-2007)
Guy Paterson ... rigging gaffer / key grip (37 episodes, 2005-2008)
Don Saari ... gaffer / camera operator: additional units (32 episodes, 2004-2006)
Colin Mullin ... second assistant: "a" camera / second assistant camera / second assistant camera: "a" camera (27 episodes, 2006-2008)
Lawrence Lau ... playback operator (24 episodes, 2007-2009)
Richard Porta ... second assistant: "a" camera / second assistant: "b" camera (23 episodes, 2004-2005)
Darin Wong ... dolly grip (23 episodes, 2004-2005)
Joel Guthro ... camera operator: "a" camera (22 episodes, 2004-2005)
Paul Akehurst ... lightboard operator (22 episodes, 2007-2009)
Dave Brown ... grip (20 episodes, 2008-2009)
Ted Smith ... first assistant: second unit (20 episodes, 2008-2009)
James Vinblad ... dolly grip (17 episodes, 2006-2008)
Bill Dawson ... best boy electric (16 episodes, 2006-2007)
Jose Lau ... second assistant: "b" camera (16 episodes, 2006-2007)
Brandi Rose Pagani ... camera trainee (16 episodes, 2006-2007)
Carole Segal ... still photographer (14 episodes, 2006-2008)
Bruce Beaulac ... best boy grip (12 episodes, 2004-2005)
John Drake ... director of photography: 2nd unit / director of photography: second unit (12 episodes, 2006-2008)
Neil McBride ... best boy grip (10 episodes, 2005)
Iván Maldonado ... first assistant: "a" camera (9 episodes, 2004-2005)
Katie Matheson ... camera trainee (7 episodes, 2006)
Trevor Williams ... dolly grip (7 episodes, 2006)
Mikil Lee Rullman ... first assistant: "b" camera (5 episodes, 2006)
Nick Lamb ... camera trainee (4 episodes, 2004)
Shannon Abbott ... camera trainee (4 episodes, 2005)
Alex Guld ... camera trainee (4 episodes, 2005)
Kyle Brown ... camera trainee (3 episodes, 2004)
Jason Haycock ... camera trainee (3 episodes, 2005)
Cherie Korol ... camera trainee (3 episodes, 2005)
Norm Li ... camera trainee (3 episodes, 2006)
Ross Newcomb ... dolly grip (3 episodes, 2006)
Frederick Heartline ... assistant camera (3 episodes, 2008)
Dave Patterson ... camera trainee (3 episodes, 2009)
Ryan Nazar ... camera trainee (2 episodes, 2004)
Philippe Palu ... dolly grip (2 episodes, 2006)
Chris Rothfelder ... second assistant: "b" camera (2 episodes, 2006)
Rob MacKenzie ... lightboard operator (2 episodes, 2008)
Fred Boyd ... best boy electric (1 episode, 2004)
Mike Carpenter ... lead man set up (1 episode, 2004)
Ian Smith ... best boy grip (1 episode, 2004)
Ronnie Baran ... rigging best boy (1 episode, 2008)
Adam Braverman ... camera trainee (1 episode, 2008)
Rick Dean ... best boy electric (1 episode, 2008)
Andre Gheorghiu ... second assistant camera (1 episode, 2008)
Maria Stanborough ... rigging lamp operator (1 episode, 2008)
Dennys Ilic ... special photographer (1 episode, 2009)
Jay Stroburg ... set electrician (1 episode, 2009)
Mike Carpenter ... rigging grip (unknown episodes)
Roberto W. Contreras D. ... camera operator: additional units (unknown episodes)
Lance White ... digital video assist operator (unknown episodes)

Series Animation Department 

Jerry Hultsch ... end-credit logos / end-credit logos: R&D TV logo / end-credit logos: R&D TV (14 episodes, 2004-2007)
Emily Amadhia Albee ... lead character animator (4 episodes, 2007)
Richard A. Payne ... digital artist (unknown episodes)
Adrian Van Der Park ... supervising animator (unknown episodes)

Series Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Canada (49 episodes, 2004-2007)
Coreen Mayrs ... casting: Canada (49 episodes, 2004-2007)
Eric Dawson ... casting: Los Angeles / casting: USA (42 episodes, 2004-2008)
Carol Kritzer ... casting: Los Angeles / casting: USA (42 episodes, 2004-2008)
Robert J. Ulrich ... casting: Los Angeles / casting: USA (42 episodes, 2004-2008)
James Forsyth ... extras casting (33 episodes, 2004-2006)
Sibby Kirchgessner ... casting associate (20 episodes, 2008-2009)
Amy Nygaard ... casting assistant (20 episodes, 2008-2009)
Lisa Ratke ... extras casting (17 episodes, 2006-2008)
Errin Clutton ... casting coordinator: Canada (13 episodes, 2004-2005)
Elisabeth van Assum ... casting assistant: Canada (13 episodes, 2004-2005)
Hannah Cooper ... casting associate (12 episodes, 2007-2008)
Robin Stone ... casting coordinator: Canada (10 episodes, 2005)
Chrissie Vides Alvarado ... casting assistant (4 episodes, 2008)
Andy Henry ... casting associate: Los Angeles (unknown episodes)
Garrett McGuire ... casting associate (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Pamela Cameron ... costume supervisor (49 episodes, 2004-2007)
Glenna Owen ... assistant costume designer / asst. costume designer / asst costume designer (44 episodes, 2004-2009)
Cali Newcomen ... assistant costume designer / asst. costume designer / asst costume designer (36 episodes, 2005-2007)
Andrea Hiestand ... assistant costume designer / costume coordinator (21 episodes, 2006-2008)
Keith Parent ... costume supervisor (1 episode, 2008)
Katherine Wigzell ... truck costumer (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Eric Lea ... visual effects editor (51 episodes, 2005-2009)
Gregg Tilson ... post production supervisor / post production coordinator (47 episodes, 2004-2009)
Ian D. Maddox ... post production supervisor / post production assistant / post-production coordinator (31 episodes, 2006-2009)
Dan Delaney ... post production coordinator / post production assistant (23 episodes, 2006-2007)
Harry Jierjian ... assistant editor (21 episodes, 2004-2006)
Joe Finley ... color timer / final colorist (16 episodes, 2004-2005)
Greg D'Auria ... assistant editor (13 episodes, 2004-2005)
Michael O'Halloran ... assistant editor (11 episodes, 2005-2007)
Christine Kim ... assistant editor (10 episodes, 2005-2006)
Dan Judy ... color timer (9 episodes, 2005-2006)
Ian Kezsbom ... assistant editor (9 episodes, 2006-2008)
Kim Schneider ... color timer (9 episodes, 2006-2007)
George Cvjetnicanin ... color timer (8 episodes, 2006)
Michael Lim ... assistant editor (7 episodes, 2008-2009)
Mark Tuminello ... assistant editor (6 episodes, 2004-2005)
Tim Kinzy ... assistant editor / additional editing / additional editor (6 episodes, 2006-2007)
Elizabeth Barnette-Marconi ... assistant editor (5 episodes, 2009)
Melissa Lawson ... assistant editor (5 episodes, 2009)
Jacques Gravett ... additional editing (2 episodes, 2006)
Sue Len Quon ... assistant editor (2 episodes, 2006)
Shaheed Qaasim ... assistant editor (2 episodes, 2007)
Joshua Alan Baca ... on-line editor (2 episodes, 2009)
Matthew Gilna ... assistant editor (2 episodes, 2009)
Julius Ramsay ... additional editing (1 episode, 2006)
Andrew Seklir ... editor (1 episode, 2007)

Series Music Department 

Richard Gibbs ... composer: theme music / composer: main title theme (73 episodes, 2004-2009)
Steve Kaplan ... scoring engineer / orchestral engineer / score mixer (73 episodes, 2004-2009)
Michael Baber ... music editor (49 episodes, 2005-2009)
Chris Bleth ... musician: ethnic woodwinds (24 episodes, 2007-2009)
M.B. Gordy ... musician: percussion (24 episodes, 2007-2009)
Robert Fernandez ... orchestral engineer (23 episodes, 2004-2005)
Martin St. Pierre ... musician: erhu (23 episodes, 2007-2009)
Aaron Roethe ... scoring coordinator / composer: additional music (20 episodes, 2008-2009)
Brandon Roberts ... orchestrator (19 episodes, 2008-2009)
Jason Ruder ... music coordinator / music editor (12 episodes, 2004-2005)
Jonathan Ortega ... scoring assistant (8 episodes, 2009)
Steve Bartek ... musician: guitars (6 episodes, 2007-2009)
John Avila ... musician: bass (5 episodes, 2007-2009)
Osamu Kitajima ... musician: biwa (5 episodes, 2008-2009)
Jeremy Levy ... orchestrator (5 episodes, 2009)
Eric Rigler ... musician: Irish whistle / musician: bagpipes and whistles / musician: ethnic woodwinds / musician: small Scottish pipes (4 episodes, 2008-2009)
Bear McCreary ... composer: additional music / musician: piano (3 episodes, 2004-2009)
Gordon Fordyce ... music editor (3 episodes, 2004)
Ira Ingber ... musician: guitars (2 episodes, 2009)
David Bondelevitch ... music editor (1 episode, 2005)
Steve Mccroskey ... music editor (1 episode, 2005)
Peter Rotter ... orchestra contractor (1 episode, 2009)
John W. Snyder ... assistant to composer / scoring assistant (1 episode, 2009)
Raya Yarbrough ... musician: vocals (1 episode, 2009)

Series Transportation Department 

Bill Janssen ... transportation coordinator (50 episodes, 2004-2008)
Mitch LaFleur ... transportation captain (33 episodes, 2004-2006)
Lawrence Albright ... transportation captain (20 episodes, 2005-2006)
Stephen Siegel ... transportation captain (17 episodes, 2006-2008)
Ron Lacroix ... transportation captain (16 episodes, 2006-2007)
Ranj Jawant ... transportation captain (13 episodes, 2004-2005)

Series Other crew 

Maril Davis ... assistant: Mr. Moore / assistant: Ronald D. Moore / asst.: Mr. Moore / assistant: Mr.. Moore (73 episodes, 2004-2009)
Kevin R. Grazier ... science advisor (73 episodes, 2004-2009)
Ryan Mottesheard ... script coordinator (73 episodes, 2004-2009)
Andrew Seklir ... main title design / title designer: main title (73 episodes, 2004-2009)
Seamus Kevin Fahey ... assistant to writers / staff writer / writing assistant / assistant to the producers (60 episodes, 2005-2009)
Laurie Boyle ... production accountant (50 episodes, 2004-2008)
Kent Sponagle ... location manager (50 episodes, 2004-2008)
Reva Clavier ... assistant accountant / payroll accountant / first assistant accountant (44 episodes, 2004-2008)
Tim Bennett ... production assistant / second assistant production coordinator (44 episodes, 2004-2007)
Tony Lort ... accounting clerk / second assistant accountant / second assistant accounting (43 episodes, 2004-2008)
Siân McArthur ... assistant to the producers / asst. to the producers / assistant to producers (40 episodes, 2005-2007)
Devin Senft ... assistant location manager (40 episodes, 2006-2009)
James Halpern ... asst.: Mr. Eick / assistant: Mr. Eick (37 episodes, 2004-2006)
Ron Blecker ... military tech advisor / military technical advisor (37 episodes, 2005-2008)
Ross Framo ... computer coordinator / video playback coordinator / computer/video playback coordinator / video coordinator (37 episodes, 2005-2008)
Rosemarie Martin ... accounting clerk (37 episodes, 2005-2008)
Jerry Hultsch ... consultant (36 episodes, 2005-2008)
Rhiannon A. Charles ... asst. production coordinator / production coordinator (35 episodes, 2005-2007)
Jessica Feskun ... location assistant / production assistant (34 episodes, 2006-2008)
Jennifer Tanami-Hendriks ... production coordinator / asst production coordinator / assistant production coordinator (33 episodes, 2004-2006)
Bonny Northcott ... location scout / location assistant / assistant location manager (31 episodes, 2004-2007)
Tisha Simpkins ... assistant location manager / location assistant (31 episodes, 2004-2006)
Corey Jones ... script supervisor (30 episodes, 2004-2008)
Shaun Mckay ... payroll accountant (29 episodes, 2004-2008)
Michael Campbell ... craft service / medic (26 episodes, 2006-2007)
Justin McGowan ... production assistant (21 episodes, 2005-2007)
John Watson ... location assistant (21 episodes, 2006-2007)
Anthony Alvaro ... production assistant (20 episodes, 2005-2006)
Dave Hoodless ... payroll accountant / accounting clerk (20 episodes, 2005-2006)
Qadesh Markowski ... 2nd asst. production coordinator / 2nd assistant production coordinator / 2nd asst production coordinator (20 episodes, 2005-2006)
Anne Cofell Saunders ... story editor (20 episodes, 2006-2007)
Chaunce Drury ... assistant production coordinator / first assistant coordinator (20 episodes, 2006-2007)
Melissa Crich ... production coordinator (20 episodes, 2008-2009)
David Reed ... assistant to writer (20 episodes, 2008-2009)
Jessica Sawaf ... assistant to producer / office production assistant (20 episodes, 2008-2009)
Ian Cairns ... key production assistant (19 episodes, 2008-2009)
Barbara Copp ... location assistant (16 episodes, 2005-2006)
Kathy Candiago ... accounting clerk (16 episodes, 2006-2007)
Ola Mota ... accounting clerk (16 episodes, 2006-2007)
Paul Redekopp ... production assistant (16 episodes, 2006-2007)
Jennifer Lawson ... location assistant (15 episodes, 2006-2007)
Jennifer Lloyd ... accounting clerk (14 episodes, 2005-2006)
Carol Bailey ... assistant accountant (13 episodes, 2004-2005)
Debbie Forbes ... assistant to the producers (13 episodes, 2004-2005)
Ron Gray ... craft service / medic (13 episodes, 2004-2005)
Tanis Hofmann ... production assistant (13 episodes, 2004-2005)
Tom McAlley ... accounting clerk (13 episodes, 2004-2005)
Nicole Oguchi ... asst production coordinator / assistant production coordinator (13 episodes, 2004-2005)
Cara Rogers ... production coordinator (13 episodes, 2004-2005)
Robert J. Thissen ... assistant to writers (13 episodes, 2004-2005)
Dale Bredeson ... location assistant (13 episodes, 2005-2006)
Geoff White ... production assistant (13 episodes, 2008-2009)
Kelly Boulding ... location assistant (10 episodes, 2005)
Peter Conway ... craft service / medic (10 episodes, 2005)
Linda Strathdee ... script supervisor (10 episodes, 2006)
Stuart Blackie ... office production assistant (10 episodes, 2008)
Andrew C. English ... post production intern (10 episodes, 2008)
Laura Livingstone ... assistant production coordinator (10 episodes, 2009)
Julian Marles ... key production assistant (10 episodes, 2009)
Natalie Kangropool ... accounting clerk (7 episodes, 2004)
Claudia Morgado Escanilla ... script supervisor (7 episodes, 2006)
Trevor Brokop ... location assistant (5 episodes, 2004-2005)
Marc Leveille ... key on-set production assistant / location assistant (5 episodes, 2007)
Brodie Louie ... production assistant (4 episodes, 2007)
Rey Astronomo ... computer/video playback operator (4 episodes, 2008-2009)
Andrea Shawcross ... photo double: Tricia Helfer (4 episodes, 2009)
Beth Mercer ... script supervisor (3 episodes, 2004)
Stacey Campbell ... location assistant (3 episodes, 2006-2008)
Scott Black ... location assistant (3 episodes, 2006)
Nathan Conchie ... location assistant (3 episodes, 2006)
Jess Campbell ... key production assistant (3 episodes, 2009)
Jordan L. Howard ... key production assistant (3 episodes, 2009)
Adam J. Karp ... assistant to david eick (2 episodes, 2009)
Ben McGinnis ... assistant to writer (2 episodes, 2009)
Melanie Callaghan ... set production assistant (1 episode, 2004)
Tom J. Lawson ... production assistant (1 episode, 2005)
Michael Bendner ... location assistant (1 episode, 2006)
Lynne Hollander Savio ... Mario Savio speech excerpted courtesy of (1 episode, 2006)
Jay Law ... location assistant (1 episode, 2006)
Jeff Hardy ... location assistant (1 episode, 2007)
Jill Christensen ... first assistant production coordinator (1 episode, 2008)
Nicole Florian ... production coordinator: second unit (1 episode, 2008)
Ed Iverson ... production assistant (1 episode, 2008)
Jill McQueen ... assistant production coordinator (1 episode, 2008)
Melina Morokhovich ... second assistant production coordinator (1 episode, 2008)
David Tamkin ... location scout (1 episode, 2008)
Julia Tanner ... accounting clerk (1 episode, 2008)
Trevor Broad ... production assistant (1 episode, 2009)
Kristina Slivarich ... production assistant (1 episode, 2009)
Zoe Gauvreau ... production coordinator: second unit (unknown episodes)
Lee Jeffery ... stand-in (unknown episodes)
Carol Marks-George ... unit publicist (unknown episodes)
Robert Murphy ... production steward (unknown episodes)
Dianna Musil ... union representative (unknown episodes)
Jamie Osborne ... production assistant (unknown episodes)
Ryf Van Rij ... stand-in (unknown episodes)

Series Thanks 

Todd Fischer ... special thanks (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page