Edit
The Guardian (2006) Poster

(I) (2006)

Full Cast & Crew

Directed by 

Andrew Davis

Writing Credits (WGA)  

Ron L. Brinkerhoff ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
Daniel J. Molthen ...
Co-Pilot Wakefield (as Lcdr. Daniel J. Molthen USCG)
Andrew Schanno ...
Pilot Mitchell (as Lt. Andrew Schanno USCG)
Adam Pena ...
...
Gary Billburg ...
Julian Zankich (as PO1 Gary Billburg USCG)
Joshua Mitcheltree ...
Mitcheltree (as PO2 Joshua Mitcheltree USCG)
...
Mover #1
James Barnes ...
Doctor #1
Stephanie Barnes ...
Doctor #2
Andrea Martynowski ...
Ops Commander (as CPO Andrea Martynowski USCG)
Ron Fien ...
Wickham (as Lt. Ron Fien USCG)
Nevada Smith ...
Co-Pilot Krauss (as Lcdr. Nevada Smith USCG)
...
Ops Tech
Keith Sweitzer ...
Shane Walker ...
...
...
Joseph 'Butch' Flythe ...
Butch Flythe (as MCPO Joseph 'Butch' Flythe USCG)
Robert E. Watson ...
Robert Watson (as PO1 Robert E. Watson USCG Ret.)
John F. Hall ...
John Hall (as PO1 John F. Hall USCG)
Johnell Gainey ...
...
Executive Officer (as Cdr. Jeff Loftus USCG Ret.)
...
...
...
...
...
...
...
...
Matt Laub ...
Matt Stokes (as PO3 Matt Laub USCG)
Matthew L. Rucker ...
Tanica Jamison ...
Paul Wallace ...
...
Megan Melgaard ...
...
Jacob Stevens ...
Austin Lash ...
Mark Gangloff ...
...
...
...
Pilot Victim
Kenny G. Krauss ...
Groom
Gioacchino Brucia ...
Waiter
...
Jailer
...
Bonnie Bramlett ...
Richard Davis ...
Guitar - Chicago Catz
...
Guitar - Chicago Catz
Tony Brown ...
Bass - Chicago Catz
Wendall Wayne Stewart ...
Drums - Chicago Catz (as Wayne Stewart)
Chris 'Hambone' Cameron ...
Keyboards - Chicago Catz
Mark Ohlsen ...
Trumpet - Chicago Catz
Gene Barge ...
Sax - Chicago Catz
Steve Eisen ...
Sax - Chicago Catz
Josie Aiello ...
Singer - Chicago Catz
Devin Thompson ...
Singer - Chicago Catz
Tina Treadwell ...
Singer - Chicago Catz
Corinne Van Ryck de Groot ...
Bartender (as Corrine Degroot)
...
...
Navy Captain
...
James Landers ...
August Kincaid ...
Navy Guy (as Austin Kincaid)
Jesse De Villa ...
...
...
Drowning Woman
...
Husband
Norm Compton ...
Sea Captain
Donald Fisher ...
Young Crewman
Yoshio Iizuka ...
...
Cargo Crew (as Tommy Rosales)
...
...
...
Cave Victim #1
...
Cave Victim #2
Deborah Boone ...
Victim's Aunt
Roxanne A. Brooks ...
Victim's Mother
...
Fishing Boat Captain (as Conrad Palmisano)
Michael James ...
Fisherman #1
...
Fisherman #2 (as Danny Cosmo Higginbottom)
...
Fisherman #3
John Rottger ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Laundromat Patron (uncredited)
...
Wedding Guest (uncredited)
Ray Donn ...
Wedding Guest (uncredited)
Zachary Flores ...
Student (uncredited)
...
Bar Patron (uncredited)
...
Bartender at Squid Bar (uncredited)
...
Wedding Reception Guest (uncredited)
...
Wedding Reception Guest / Dancer (uncredited)
Delmaine Samuel ...
Bar Patron (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Armyan Bernstein ... executive producer
Lowell D. Blank ... associate producer (as Lowell Blank)
Zanne Devine ... executive producer
Beau Flynn ... producer
Charlie Lyons ... executive producer
Peter Macgregor-Scott ... executive producer
Tripp Vinson ... producer

Music by 

Trevor Rabin

Cinematography by 

Stephen St. John ... director of photography

Film Editing by 

Thomas J. Nordberg
Dennis Virkler

Casting By 

Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)
Randi Hiller

Production Design by 

Maher Ahmad

Art Direction by 

Andrew Max Cahn
Austin Gorg

Set Decoration by 

Gene Serdena

Costume Design by 

Mark Peterson

Makeup Department 

Bernadette Beauvais ... makeup artist (Personal Sela Ward) / personal makeup artist
Carla Brenholtz ... makeup artist (as Carla Chao Brenholtz)
Jeff Dawn ... department head makeup: second unit, OR/WA
Elle Elliott ... hair department head (as Eleanor Elliott)
Louis Lazzara ... key makeup artist
Tracey Levy ... makeup artist: Mr. Kutcher
Kerry Mendenhall ... key hair stylist
Carol A. O'Connell ... department head hair
Frank Parrish ... additional hair stylist
Francisco X. Pérez ... department head makeup (as Francisco X. Perez)
Paige Reeves ... makeup artist
Aimee Stuit ... makeup artist

Production Management 

Vincent Agostino ... unit production manager: second unit
Clark Henderson ... post-production supervisor
Mark Indig ... unit production manager
Charles Rapp ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Julian Brain ... second second assistant director (as Julian M. Brain)
Colleen Casey ... second second assistant director: second unit
Ime Etuk ... second assistant director: second unit
Steven Hacker ... dga trainee
Ronald Hersey ... second unit director (as Ronald B. Hersey)
James LaRocca ... first assistant director: second unit
Vincent Lascoumes ... first assistant director
Christophe Le Chanu ... second assistant director
Tommy Martin ... additional second assistant director (as Tom Martin)
Ethan Ross ... second assistant director: second unit
Jimi Woods ... second second assistant director: second unit
Alex Daniels ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Jory Alvarado ... gang boss
A. Russell Amdal ... propmaker
Hannah Beachler ... set dresser
Joseph F. Beeco ... welder
Rick Broderman ... paint foreman
Cassie Catalanotto ... prop assistant
Cliff Cheatwood ... set dresser
John B. Clarey III ... foreman
Daniel Coe ... foreman
Randall S. Coe ... construction coordinator
Christopher Crouch ... art department production assistant
Chad R. Davis ... on-set dresser
Everette Eglin ... buyer
Andrew P. Flores ... stand-by painter (as Andy Flores)
Sonia L. Garcia ... scenic artist (as L. Sonia Garcia)
Kevin Harber ... welder
Frank Hendrick ... set dresser
Michael Hendrick ... set dresser
Jonathan Jahnke ... set decoration production assistant
Daniel R. Jennings ... set designer
Ritchie Kremer ... property master
Holiday Landa ... art department coordinator
Johnny Lawson ... carpenter
Austin T. LeValley ... set construction
Leonard Marchand ... property master: second unit (as Leonard Lavigueur)
Amanda Mendonca ... props
Dave Merry ... greens foreman
Mike Monckton ... painter
John W. Morgan ... plaster gangboss
Gordon Peck Jr. ... signwriter
Monica Perez ... assistant property master / on-set propmaster
Jeff Poss ... sculptor
Sonda L. Rowland ... painter
William V. Ryder ... set designer
Grant Samson ... leadman
George Sanchez ... labor forman
Larry Sauls ... on-set dresser
John Eric Seay ... foreman
Bob Smith ... set dresser: North Carolina
Thomas Spencer ... set decorating gang boss
Paul Stanwyck ... painter
Robert Stover ... buyer
James E. Tocci ... set designer
Joe Walsh ... carpenter
Cher Young ... property assistant: second unit / property master: second unit
James Dupuy ... general foreman (uncredited)

Sound Department 

Randle Akerson ... sound effects editor
G.W. Brown ... adr & dialogue editor
Michael C. Casper ... sound re-recording mixer (as Michael Casper)
Steve Copley ... foley mixer
Anne Couk ... assistant sound editor
Julie Feiner ... adr editor
David E. Fluhr ... sound re-recording mixer
Richard Bryce Goodman ... sound mixer
Gabriel Guy ... sound recordist
Matthew Harrison ... foley editor
Jeffrey Haupt ... sound mixer: second unit
Ruby C. Haupt ... boom operator: second unit
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Doc Kane ... adr mixer
David Kern ... sound effects editor
Adam Kopald ... sound editor
Val Kuklowsky ... adr supervisor
John Kwiatkowski ... dialogue editor
Ross Levy ... utility sound technician
Kimberly Ellen Lowe ... dialogue editor
Nancy MacLeod ... sound editor
Donald J. Malouf ... sound effects editor
Mack Melson ... second unit mixer
F. Hudson Miller ... sound effects editor
Piero Mura ... supervising foley editor
Donald Murray ... assistant sound editor (as Don Murray)
Myron Nettinga ... sound re-recording mixer
Rob Nokes ... sound effects field recordist
Eliza Pollack Zebert ... adr editor (as Eliza Zebert)
Charles W. Ritter ... dialogue editor
Robert L. Sephton ... sound designer / supervising sound editor
John Sievert ... foley artist
Frank Smathers ... dialogue editor
David A. Smith ... boom operator
Ann L. Thornberg ... assistant sound editor (as Annie L. Thornberg)
Todd Toon ... sound designer / supervising sound editor
Mark A. Tracy ... first assistant sound editor
Tami Treadwell ... adr recordist
Scott Weber ... editorial re-recording mixer
Odin Benitez ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Justin Bancroft ... special effects production assistant
John J. Downey ... special effects technician
Greg Duncan ... technical advisor
Ron Epstein ... on-set special effects technician (as Ronald Epstein)
Ronald Epstein ... on-set special effects technician
Scott R. Fisher ... special effects coordinator
Joe Judd ... special effects technician (as Joseph Judd)
Alan Kiriu ... special effects technician (as Alan R. Kiriu)
Thomas David Knott ... special effects technician
Alvin Licoan ... special effects technician
Ian C. McArthur ... special effects technician (as Ian McArthur)
Rob Menapace ... special effects technician (as Robert Menapace)
Andrew Miller ... special effects shop foreman
Antonette J. Miller ... effects production assistant
Fabian C. Moreno ... special effects makeup
Michael Rifkin ... special effects technician
Alan Samuel Ripkin ... special effects technician
Jim Rollins ... on-set special effects foreman (as James Sidney Rollins)
Robert L. Slater ... special effects technician
Leo Leoncio Solis ... on-set special effects technician (as Leo Solis)
Dieter Sturm ... special effects snowmaker
Yvonne Sturm ... special effects snowmaker
Christopher A. Suarez ... special effects technician (as Christopher Aguilar Suarez)
Jay King ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Erika Abrams ... production support: Furious FX
Brian Addie ... visual effects assistant editor
Dan Akers ... digital compositor: Flash Film Works (as Daniel Dalton Akers)
Ted Andre ... compositor: Furious FX
Michael Ash ... 3D animator & modeler: Flash Film Works
Dave Bailey ... 3D animator & modeler: Flash Film Works
Patrick Barnes ... visual effects set production assistant
Joseph Barto ... visual effects set production assistant (as Joey Barto)
John Bavaresco ... 3D animator & modeler: Flash Film Works / lead texture artist: Flash Film Works
David Beedon ... compositor: Digital Dream VFX (as Dave Beedon)
Alfred Berger ... digital compositor: Flash Film Works
Beverly Bernacki ... compositor: Digital Dream
Les Bernstien ... encoderhead operator (as Les Bernstein)
Jason Bond ... paint/rotoscope artist: Flash Film Works
Toma Bowen ... fluid dynamics artist: Flash Film Works (as Toma John Bowen)
Steven J. Brooks ... paint/rotoscope artist: Flash Film Works
Trisha Burton ... script supervisor: visual effects unit
D. Walt Cameron ... digital compositor: Flash Film Works (as Walt Cameron)
Wally Chin ... compositor: Digital Dream
Thomas Clary ... visual effects coordinator: Digital Dream (as Tom Clary)
John Coats ... co-visual effects on-set supervisor / visual effects design supervisor: Flash Film Works
Christine Cram ... paint artist: Furious FX
Stuart Cripps ... digital compositor: Flash Film Works
Erin M. Cullen ... rotoscope artist: Furious FX (as Erin Cullen)
Michael Curtis ... digital compositor: Pixel Magic
Anthony Davis ... digital compositor: Flash Film Works (as Anthony R. Davis)
Chris Dawson ... digital compositor: Flash Film Works (as Christopher Dawson)
Nikki Dennis ... visual effects coordinator: Digital Dream
Victor DiMichina ... visual effects production supervisor: Pixel Magic
Scott Dougherty ... visual effects executive producer: Furious FX
Joe Dubs ... digital artist: Digital Dream
Daniella Estrada ... visual effects assistant coordinator: Flash Film Works
Tim Everitt ... 3D water supervisor: Flash Film Works
Adam Fenderson ... visual effects assistant coordinator: Flash Film Works
Kevin Fisher ... digital rotoscope and paint: Pixel Magic
David Fogg ... compositing supervisor: Flash Film Works
Philip Fraschetti ... rotoscope artist: Flash Film Works
Jammie Friday ... in-house compositing supervisor
Lisa Garner ... paint/rotoscope artist: Flash Film Works (as Lisa Wilbanks)
Jeremy Gerkle ... visual effects coordinator: Digital Dream
Hope Gilmore ... visual effects office production assistant
James Gorman ... digital compositor: Pixel Magic
Jim Gorman ... digital compositor: Pixel Magic (as James Gorman)
Greg Groenekamp ... digital compositor: Pixel Magic
Jennifer Hachigian ... fluid dynamics artist: Flash Film Works
Scott Hankel ... composite supervisor: Digital Dream VFX
Bruce Harris ... digital compositor: Flash Film Works
James David Hattin ... compositing supervisor: Pixel Magic
Mark Herman ... visual effects editor
Austin Hiser ... digital compositor: Pixel Magic
Beth Howe ... visual effects production coordinator
Bonnie Kanner ... visual effects executive producer: Pixel Magic
John Karner ... fluid dynamics artist: Flash Film Works
Patrick Killik ... fluid dynamics artist: Flash Film Works
Hong Kim ... digital artist: Digital Dream
Mark Kochinski ... compositing & animation: Flash Film Works
Lincoln Kupchak ... visual effects editor: Flash Film Works
Mike Leben ... motion control/encoding
David Lingenfelser ... executive visual effects supervisor: Furious FX
Kevin Lingenfelser ... creative director: Furious FX
Steven Lloyd ... digital artist
Nicholas Lund-Ulrich ... digital compositor: Digital Dream VFX (as Nicholas Lund)
George Macri ... visual effects producer: Pixel Magic
Tom Mahoney ... compositor: Digital Dream (as Thomas Mahoney)
Ray McIntyre Jr. ... visual effects supervisor: Pixel Magic (as Raymond McIntyre Jr.)
Rob Menapace ... motion control programming
Lewis Menga ... data operations: Digital Dream
John P. Mesa ... visual effects supervisor: Flash Film Works
William Mesa ... visual effects supervisor
Stephen Mitchell ... digital compositor: Pixel Magic
Don Myers ... 3D animator & modeler: Flash Film Works (as Don J. Myers)
Tim Nassauer ... 3D water simulation: Flash Film Works (as Timothy Nassauer)
Erin L. Nelson ... digital restoration
Jeremy Nelson ... digital compositor: Flash Film Works (as Jeremy A. Nelson)
Dan Novy ... visual effects technical supervisor: Flash Film Works
Sean O'Connor ... compositor: Furious FX
Kim O'Donnell ... compositor: Furious FX (as Kim Pepe)
George Oliver ... rotoscope artist: Furious FX (as George Edwin Oliver Jr.)
Andrea Paolino ... digital artist
Patrick Peach ... visual effects production supervisor: Flash Film Works (as Pat Peach)
Michael Pecchia ... digital compositor: Flash Film Works
Audri Phillips ... 3D animator & modeler: Flash Film Works
Corinne Pooler ... visual effects producer: Digital Dream
Jerry Pooler ... visual effects supervisor: Digital Dream
Alfredo Ramirez ... compositor: Digital Dream
Marco Recuay ... composite supervisor: Digital Dream
Stephanie Rogers ... compositor: Furious FX
Andrew Romine ... CG artist: Pixel Magic
Matthew A. Rubin ... visual effects coordinator: Flash Film Works
Karen Ruggero ... paint/rotoscope artist: Flash Film Works
Paul Runyan ... 3D animator & modeler: Flash Film Works
Ray Scalice ... general manager: Pixel Magic
David Scheid ... visual effects post production assistant
Benjamin Schneider ... visual effects assistant coordinator: Flash Film Works
Ziad Seirafi ... digital compositor: Flash Film Works (as Ziad Roman Seirafi)
Chris Serenil ... computer service manager: Furious FX
Christian Severin ... visual effects
Michael Shermis ... paint/rotoscope artist: Flash Film Works
Terry Shigemitsu ... CG artist: Furious FX
Mark Shoaf ... CG supervisor: Furious FX
Tiffany Smith ... visual effects producer: Furious FX (as Tiffany A. Smith)
Mark Stasiuk ... fluid simulation supervisor: Flash Film Works
William Christopher Stephens ... production support: Furious FX (as William Stephens)
Ken Stranahan ... 3D ships/helicopter supervisor: Flash Film Works
Tracy Takahashi ... visual effects associate producer: Furious FX
Wilson Tang ... digital restoration
Mike Uguccioni ... on-set video compositor (as Michael Uguccioni)
Norie Varga ... digital rotoscope and paint: Pixel Magic
Juan Carlos Vargas ... CG artist: Pixel Magic
Emily Wallin ... visual effects producer: Flash Film Works (as Emily C. Wallin)
Christopher Ware ... visual effects office production assistant
April Warren ... fluid dynamics artist: Flash Film Works
Jerry Whitaker ... digital compositor: Flash Film Works
Ken Wilder ... 3D animator & modeler: Flash Film Works
Dione Wood ... data technician
Joseph A. Zaki ... digital compositor: Flash Film Works (as Joseph Zaki)
Susan Zwerman ... visual effect producer
Jarred Everson ... previsualization artist: Flash Film Works (uncredited)
Brad Kalinoski ... digital compositor: Flash Film Works (uncredited)
Thomas Kernan ... digital modeler: Eyetronics (uncredited)
Miae Kim ... digital compositor: Flash Film Works (uncredited)
Pency Kinnard ... visual effects production assistant: Flash Film Works (uncredited)
Zachary Linkow ... visual effects assistant: Flash Film Works (uncredited)
Ian McCarthy ... visual effects production assistant: Flash Film Works (uncredited)
Motoki Nishii ... fluid dynamics assistant: Flash Film Works (uncredited)
Jeffrey A. Okun ... visual effects animatics co-supervisor: Flash Film Works (uncredited)
Richard A. Payne ... previsualization artist: Flash Film Works (uncredited)
Monty Phillips ... visual effects coordinator: Digital Dream (uncredited)
Lance Ranzer ... paint/rotoscope artist: Flash Film Works (uncredited)
David Ridlen ... minor development (uncredited)
Claudia Sparrow ... visual effects assistant: Flash Film Works (uncredited)
Carla Vega ... visual effects assistant: Flash Film Works (uncredited)
Jeffrey White ... visual effects pre-production consultant: Flash Film Works (uncredited)

Stunts 

Gregory J. Barnett ... stunts
Jeffrey G. Barnett ... stunts
Danny Cosmo ... stunt fisherman (as Danny Cosmo Higginbottom)
Alex Daniels ... stunt coordinator
Tanner Gill ... stunts
Gene Hartline ... stunts
Michael Haynes ... stunts
Leigh Hennessy ... stunt performer
Yoshio Iizuka ... stunt performer
Karin Justman ... stunt double
Oliver Keller ... stunt double: Ashton Kutcher
Eddie Matthews ... stunts
Brandon Molale ... stunt actor
Eric Norris ... stunts
Steven Ritzi ... stunts (as Steve Ritzi)
John Rottger ... stunts
Tony Snegoff ... stunts
Tim Soergel ... stunt double: Ashton Kutcher
Greg Sproles ... stunts
Vladimir Tevlovski ... stunts
Russell Towery ... utility stunts
Michael Trisler ... stunt double: Kevin Costner
Sterling Winans ... stunts

Camera and Electrical Department 

Steve Adcock ... camera operator: second unit
Steve Alessi ... grip: dive unit
Tarik Naim Alherimi ... electrician
Michael Applebaum ... camera operator: "c" camera
Adam Austin ... libra head operator
Robert Baek ... second assistant camera: "b" camera
Wayne Baker ... first assistant camera: Oregon
Stephen Beasley ... rigging spark
Raymond Benthall ... set electrician: North Carolina
Nathan Borck ... dimmer board operator
Jeff Burrage ... video assist operator
Buzzy Burwell ... lamp operator
Ricky Carrillo ... rigging best boy
Andy Clapp ... rigging electrician
Larry Cottrill ... best boy electric
Joe Crouch ... video playback technician
Sean Devine ... dolly grip
Steve Drake ... rigging grip
David C. Edwards ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Rowland Egerton ... rigging/dive grip
Eli Everhard ... lighting technician
Claire Farrand-Stone ... film loader
Michael Francisco ... lighting technician
Dan Furst ... video assist operator: second unit
Kevin Gazdik ... electrician
Ben Glass ... still photographer
Scott Graves ... rigging best boy electric
Andre Green ... lighting technician
Courtney Harrell ... assistant camera: second unit
Marvin Haven ... grip
Mason Hersey ... first assistant camera: second unit / operator: "b" camera, Alaska
Ronald Hersey ... director of photography: second unit (as Ronald B. Hersey)
Jason Hibarger ... libra technician
Adam Horne ... rigging electrician
Joe Iverson ... electrician: second unit
Franklin Jones II ... rigging grip
Jahoon Koo ... rigging electrician
Kevin LaRosa ... camera pilot
Anthony T. Marra II ... key grip
Lee McLemore ... second unit: best boy grip
Markus Mentzer ... second assistant camera: "a" camera
Glenn E. Moran ... rigging gaffer
Shawn A. Mutchler ... camera production assistant
Mike Nami Jr. ... grip
Amy Newman ... dimmer board operator
Louis Normandin ... grip: second unit / underwater grip
Frédéric North ... pilot: camera helicopter
David B. Nowell ... aerial director of photography
Jaim O'Neil ... electrician
Harrison Palmer ... rigging grip: North Carolina
Joseph Paolucci Jr. ... rigging electrician
Phil Pastuhov ... aerial director of photography
Brad Peterman ... underwater first assistant camera
Robert Petrin ... Lev head technician
Luke Porterfield ... grip
Donis Rhoden ... best boy rigging grip
Jonathan E. Robinson ... film loader: second unit
Andy Ryan ... gaffer
Declan Ryan ... electrician
Art Schultz ... set lighting technician
Darrell B. Sheldon ... crane grip: second unit / dolly grip: second unit
Kennith G. Smith ... grip
Wells A. Smith ... grip
Dave Spencer ... grip
Tiffani L. Stephenson ... camera production assistant
Jeff Taylor ... second assistant camera: second unit
Mike Thomas ... underwater director of photography
Daniel Tkaczyk ... electrician
Mark Tomlinson ... grip: second unit
Chris Trillo ... grip diver
Tedd Underwood ... lighting technician
Darren Ursin ... grip: second unit
Michael Yarish ... still photographer
Steve Zeiger ... rigging electrician
Dennis Zoppe ... second unit: key grip
Scott Zuchowski ... best boy electric: second unit
Maryan Zurek ... first assistant camera
Jeff Wallace ... rigging electrician (uncredited)

Animation Department 

Dave Bailey ... CG animator

Casting Department 

Marty Cherrix ... extras casting (as Marty Keener Cherrix)
Craig Fincannon ... casting: Louisiana
Lisa Mae Fincannon ... location casting
Mark Fincannon ... location casting
Sandy Holt ... adr voice casting
Tamara Hunter ... casting associate
Taylor Jenkins ... casting assistant
Michael McCaskey ... casting assistant
Alex Mekari ... extras casting
Gavin Nassar ... extras casting assistant
Tina Treadwell ... additional casting

Costume and Wardrobe Department 

Layne Brightwell ... set costumer
Brad Holtzman ... set costumer
Jennifer Kamrath ... key set costumer
Nino ... set costumer
Ashlie Philastre ... set costumer
Eva Prappas ... set costumer
Damien Quinn ... set costumer
Ivory Stanton ... head ager and dyer
Lesley D. Wickham ... seamstress
Giselle Spence ... seamstress (uncredited)

Editorial Department 

Fahed Alhabib ... post-production assistant
Adam Babin ... editorial production assistant
Zahida Bacchus ... digital intermediate producer
Casey Barr ... digital conforming and opticals
Ron Barr ... digital intermediate editor
Jason Fabbro ... additional colorist
Nikola Filipovic ... tvc editor: Serbia, Montenegro
Trent Johnson ... digital film colorist
Christopher Kutcka ... imaging supervisor (as Chris Kutcka)
Tim Leaton ... post-production assistant
Harold Parker ... assistant editor
Matthew Schmidt ... first assistant editor
Lee Wimer ... color timer
Dione Wood ... post-production coordinator

Music Department 

Lowell D. Blank ... executive music producer (as Lowell Blank)
Robb Boyd ... music editor
Tom Calderaro ... orchestrator
Budd Carr ... music consultant
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Dan DiPrima ... music editor
Mark Estes ... music preparation
Nora Felder ... music consultant
Marc Gebauer ... scoring technician
Gordon Goodwin ... conductor / orchestrator
Jennifer Hammond ... orchestrator
Tom Hardisty ... score recordist
Don Harper ... composer: additional music
Oliver Hug ... assistant music editor
Charles Martin Inouye ... music editor: temp music (as Chuck Martin)
Joel Iwataki ... music score mixer
Paul Linford ... composer: additional music
Jason Lloyd ... scoring crew
Larry Mah ... digital score recordist
Trevor Rabin ... orchestrator
David Reynolds ... composer: additional music
Peter Rotter ... orchestra contractor
Jay Selvester ... scoring crew
Jeanette Surga ... supervising music editor
James Thatcher ... musician: french horn
Booker White ... music preparation
Frank Macchia ... orchestrator (uncredited)
Melissa Orquiza ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Michael Antunez ... transportation coordinator
Skip Barbay ... driver
David Beard ... transportation captain
Keith N. Collis ... driver
John DeVay ... driver: sec decoration
Anthony Forester ... transportation
David Travis Grieb ... driver: camera truck
Gerald Hardy ... driver
Connie Herring ... driver
Kenneth A. Owen ... driver: special equipment (as Ken Owen)
Linda Pickett ... driver
Jack Jay Reece ... driver (as Jay Reece)
Albert Samson ... teamster driver
John Yarbrough ... transportation captain

Other crew 

Jasa Abreo ... assistant: Mr. Costner
Ellen Adolph ... key accountant
Barbara Babb ... set production assistant
Joseph Barto ... production assistant
Mary Bean ... film runner / production assistant
James Bearb ... utility stand-in
Julie Benson ... assistant: Mr. Vinson
Tommy Bernard ... assistant: Mr. MacGregor-Scott
Ryan Bird ... stand-in for mr. kutcher
Daniel Booko ... adr loop artist
Jennifer L. Brooks ... accounting clerk
Victor Brunette ... technical services
Janet Burts ... key on-set production assistant
Robert Cable ... first assistant accountant
Aubrie Campbell Canfield ... production assistant (as Aubrie Campbell)
Dru Anne Carlson ... script supervisor
Paul Conti ... computer/video playback supervisor
Vanessa Curtis Block ... accounting clerk
Trang Dang ... assistant production coordinator: second unit
Christina DeCharles ... location assistant
Robert M. Donaldson ... additional production assistant
Ray Felipe ... script researcher
Joe Fikes ... naval technical advisor
Thomas L. Fisher ... visual consultant
I. Karl Golden ... location manager: North Carolina
Tonja Greenfield ... production assistant
Julie Gueydan ... production assistant
Jason Halley ... set production assistant: background artists
Mitch Harbeson ... location scout
Tracey Hetrick ... assistant: Mr. Lyons
Shelley Hinson ... daily craft service
Hieu Ho ... assistant: Zanne Devine
Talula Holt ... adr voice artist
Jason Inman ... set medic
Derek Wayne Johnson ... stand-in
Michael D. Jones ... location manager: second unit
Harry L. Julian Jr. ... marine rigger (as Harry Julian)
Lance Julian ... marine consultant (as Lance H. Julian)
Jon King ... media assistant
Glenn P. Klekowski ... assistant: Mr. Bernstein (as Glenn Klekowski)
Kenny G. Krauss ... assistant: Mr. Davis
Erin Lander ... adr loop group
Kevin LaRosa Jr. ... helicopter ground coordinator (as Kevin N. LaRosa II)
Lauren Leach ... production secretary
Solomon J. LeFlore ... production financing
Heidi Lewis ... second assistant accountant
Rachel Lipsey ... craft service
Jeff Loftus ... technical coordinator: US Coast Guard
Art Long ... consultant: wave making
John Markel ... location scout manager
Tara Martin ... assistant location manager
Tommy Martin ... key set production assistant (as Tom Martin)
Elle Martini ... production secretary: second unit
Brian Neil McAllister ... stand-in
Virginia McCollam ... location manager
Dave McComb ... second assistant accountant
Mimi N. McGreal ... travel coordinator
Kristen McLaughlin Holcroft ... production assistant (as Kristen McLaughlin)
Isaac Meisenheimer ... production assistant
Michael Miller ... second assistant accountant
Elizabeth Mire ... production assistant
Leslie Moak ... production coordinator
Karyn Murphy ... assistant: Mr. Kutcher (as Karyn Spencer Murphy)
Ryan Murray ... production assistant: art department, Los Angeles
Neal Naito ... assistant to cast
Alex Nikolic ... media producer
Grace Olrun ... assistant production office coordinator: second unit
Shannon Parker ... additional set production assistant
Dawnn Pavlonnis ... production coordinator: second unit, Oregon
Cali Pomes ... production assistant
Liz Probst ... lead payroll accountant
Gewn Ramos ... second assistant accountant
Ron Ridenour ... production assistant
Ryan Robertson ... main title producer
Kat Rogers ... production secretary (as Erin K. Rogers)
Anthony Rossi III ... production coordinator: second unit
Jackson Rowe ... set production assistant: second unit
Jay Sanchez ... labour foreman
Megan Schmidt ... set production assistant / set staff assistant
Peter J. Silbermann ... publicist
Maryn Silverberg ... assistant: Mr. Flynn
Lars Sloan ... key craft service: second unit
Nick Spetsiotis ... marine coordinator
Floyd B. Sterling ... production assistant / production assistant: second unit
Samuel W. Sullivan ... script supervisor: second unit
Keith Sweitzer ... assistant: Mr. Vinson
Mark Thomason ... photo double / stand-in
Tina Treadwell ... assistant: Mr. Davis
Karen Turner ... payroll accountant: second unit
Amanda Uber ... assistant: Mr. MacGregor-Scott
Chuck Vail ... photo double: Ashton Kutcher
Corin Warinner ... production assistant
Robert S. Wilhelm Jr. ... key set production assistant
Alice Wymer ... assistant production office coordinator
Garson Yu ... title designer
Anthony Yuse ... production assistant
Felicia Zamora ... location manager (as Felicia Bedingfield)
Tim Ballou ... senior script clearance manager (uncredited)
Mike Tsucalas ... set production assistant: Los Angeles (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page