Edit
Sky High (2005) Poster

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mike Mitchell

Writing Credits (WGA)  

Paul Hernandez ... (written by) and
Robert Schooley ... (written by) (as Bob Schooley) &
Mark McCorkle ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Christopher Wynne ...
News Anchor (as Chris Wynne)
...
...
Ethan (as Dee-Jay Daniels)
...
Loren Berman ...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Amy Brown ...
...
...
Cook
Zachry Rogers ...
...
...
...
Royal Pain (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Vakisha Coleman ...
Student Sidekick (uncredited)
...
Penny's Date (uncredited)
Hans Hernke ...
Laser-Vision Boy (uncredited)
Katrina-Jovan Howard ...
Student (uncredited)
...
Freeze Girl (uncredited)
...
Funky Prom Boy (uncredited)
Robert McMurrer ...
Student (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Andrew Gunn ... producer
Mario Iscovich ... executive producer
Ann Marie Sanderlin ... executive producer

Music by 

Michael Giacchino

Cinematography by 

Shelly Johnson ... director of photography

Film Editing by 

Peter Amundson

Casting By 

Allison Jones

Production Design by 

Bruce Robert Hill

Art Direction by 

William Hawkins

Set Decoration by 

Robert Gould

Costume Design by 

Michael Wilkinson

Makeup Department 

June Brickman ... makeup artist
Susan Carol Schwary ... hair stylist (as Sue Carol Schwary)
Jane English ... makeup artist
Susan Germaine ... hair department head
John E. Jackson ... makeup artist (as John Jackson)
Kris Kobzina ... makeup lab technician
Aaron Koons ... makeup lab tech
Dennis Liddiard ... makeup artist: Mr. Russell
Michael Shawn McCracken ... special makeup effects artist (as Michael McCracken Jr.)
Ryan McDowell ... lab technician/sculptor: Medulla Prosthetic / mold maker / prosthetic sculptor
Matthew W. Mungle ... prosthetic makeup artist: Medulla & babies / special makeup effects: Medulla & babies
Candace Neal ... key hair stylist (as Candace E. Neal)
Christina Smith ... makeup department head
Clinton Wayne ... tattoo artist

Production Management 

Paul Moen ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Stephen P. Del Prete ... second second assistant director: second unit
Dan Lazarovits ... dga trainee
John M. Morse ... second assistant director (as John Morse)
Justin Muller ... first assistant director
Douglas Plasse ... second assistant director: second unit (as Doug Plasse)
Scott Rogers ... second unit director
Nick Satriano ... first assistant director: second unit
Susan E. Walter ... second second assistant director (as Susan Walter)

Art Department 

Bryan Andrews ... storyboard artist
Roy Barnes ... set designer
Richard Bloom ... art department coordinator (as Richard L. Bloom)
Oana Bogdan ... set designer
Erin Boyd ... lead buyer (as Erin Gould)
Marco A. Campos ... general foreman
Martin Charles ... graphic designer
Robert Cole ... prop shop foreman
Mick Cukurs ... set designer
Mike Cunningham ... assistant property master
Daren Dochterman ... production illustrator
David Dunn ... set dresser
John Eaves ... concept artist
Chad S. Frey ... set designer
Ramírez Gabriela ... on-set dresser
David Galvan ... set painter
Cheryl Gould ... leadman
J. Bryan Holloway ... sculptor
William O. Hunter ... set designer (as Billy Hunter)
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Patrick Janicke ... concept designer
James Jones ... lead sculptor
Gary A. Krakoff ... construction coordinator
Brian Larsen ... storyboard artist
Ronnie Lombard ... On Set Dresser
Lyle Maves ... lead plasterer foreman
Desma Murphy ... assistant art director
Steven O'Bannon ... hod carrier
Richard Reynolds ... set designer
Turner Ross ... art department assistant
Paul Rudish ... illustrator
Suzy Zarate ... illustrator (as Susan Zarate)
Ricardo F. Delgado ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
G.W. Brown ... supervising adr editor
John T. Cucci ... foley artist
Randall L. Johnson ... boom operator
Doc Kane ... adr mixer
David Kern ... sound effects editor
Steve Kohler ... pre-mix recordist
Kevin Konarzewski ... adr recordist / adr recordist: Vancouver
Adam Kopald ... sound effects editor
John Kwiatkowski ... dialogue editor
Paul Ledford ... production sound mixer
Ross Levy ... utility sound technician
Kimberly Ellen Lowe ... dialogue editor (as Kimberly Lowe Voigt)
Donald J. Malouf ... supervising sound editor
Sean McCoy ... adr recordist
Dan O'Connell ... foley artist
Terry Porter ... sound re-recording mixer
Charles W. Ritter ... sound effects editor
Philip Rogers ... adr recordist
Ann L. Thornberg ... assistant sound editor
Todd Toon ... supervising sound editor
Mark A. Tracy ... first assistant sound editor
Richard Van Dyke ... production sound mixer: second unit
Dan Yale ... foley editor
Dean A. Zupancic ... sound re-recording mixer

Special Effects by 

Chris Bailey ... special effects
Craig Barnett ... special effects coordinator: first unit (as Craig 'Tex' Barnett)
Gary D. Bierend ... special effects
Oana Bogdan ... assistant art director: SPFX
Erick Brennan ... special effects consultant
David A. Brooke ... special effects moldmaker
Al Broussard ... special effects supervisor
Scott Conner ... mold/fabrication department
Mike Edmonson ... special effects coordinator: second unit
William N. Greene III ... special effects leadman (as William Greene III)
Jason Hansen ... special effects technician
Guy A. Mussori ... props
J. Michael O'Brien ... special effects technician
Thomas Rasada ... special effects foreman (as Tom Rasada)
Larry Roberts ... pyrotechnics foreman
Robert Simokovic ... special effects foreman: second unit
Valek Sykes ... special effects
Hill Vinot ... mold maker: Sota FX
Tim Walkey ... special effects foreman
David Wood ... shop foreman (as Dave Wood)

Visual Effects by 

Blondel Aidoo ... on-set visual effects producer: Asylum
Jeffrey Edward Baksinski ... digital manager: Furious FX
Andy Barrios ... Inferno artist: Asylum / compositor
Judith Bell ... paint/wire removal
Elissa Bello ... rotoscope/paint supervisor: Asylum
Glen Bennett ... compositor
Aaron Benoit ... production assistant: Asylum
Jeffrey Benoit ... pre-visualization artist
Kevin Bouchez ... compositor
Leslie Brennan ... 3D tracking: Asylum / matchmove artist: Asylum
Phil Brennan ... compositor
Shannan Burkley ... matte painter: Asylum (as Shannon Burkley)
Joseph Carson ... visual effects editor
Kathy Chasen-Hay ... visual effects producer: Asylum
Timothy Clark ... lead matte painter: Asylum
Brandon Criswell ... compositor
Kevin Culhane ... character animator
Steve Cummings ... effects animator
Anupam Das ... 3-D technical supervisor: Asylum (as Anupam 'Austin' Das) / 3D artist
Ralph Denson ... general manager: Furious FX
Amit Dhawal ... paint/wire removal
Scott Dougherty ... visual effects executive producer: Furious FX
Mitchell S. Drain ... visual effects supervisor: Asylum (as Mitchell Drain)
Kasey Drayton ... production assistant: Asylum
Stephen Edwards ... digital rotoscope/paint artist
Eric Evans ... paint/wire removal
Sean Andrew Faden ... CG supervisor: Asylum (as Sean Faden)
Andy Foster ... visual effects coordinator: Asylum (as Andrew Foster)
Jack Geckler ... animator
Scott Gregory ... digital film colorist
Pam Hammond ... visual effects: Furious FX
Michael Hemschoot ... lead animator: Asylum (as Michael 'Ffish' Hemshoot)
Claas Henke ... compositor
Michael Hobbs ... modeler: Asylum (as Mike Hobbs)
Jen Hutchinson ... controller
Nancy Hyland ... compositor
Joni Jacobson ... compositor
Zach Justman ... visual effects assistant editor
Joe Ken ... lead compositor: Asylum
Deke Kincaid ... digital artist: Asylum
Raymond C. King ... lighting technical supervisor: Asylum (as Raymond King)
Ali Laventhol ... compositor
James Lee ... paint/wire removal
David Lingenfelser ... visual effects supervisor: Furious FX
Sophia Lo ... digital compositor: FuriousFx
Michael Lori ... 3D tracking: Asylum / matchmover: Asylum
Cornelia Magas ... paint/wire removal
Emma McGuinness ... visual effects executive producer: Asylum
Nathan McGuinness ... senior visual effects supervisor: Asylum
Valerie McMahon ... digital artist: Furious FX (as Valerie V. McMahon)
Tony Meister ... visual effects
Ryan Meredith ... production assistant: Asylum
Derek Milner ... dust removal
Steve Muangman ... compositor
Laura Murillo ... rotoscope artist
Thomas Nittmann ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Sean O'Connor ... compositing supervisor: Furious FX
Kim O'Donnell ... digital compositor: Furious FX
Perri Pecora ... compositor
Monty Phillips ... visual effects coordinator: Digital Dream
Corinne Pooler ... visual effects producer: Digital Dream
Jerry Pooler ... visual effects supervisor: Digital Dream
Steven Poulsen ... production assistant: Asylum
Stephanie Rogers ... digital artist: Furious FX / digital compositor: Furious FX
Leah Sachs ... digital effects artist (as Jennifer Lee Scheer)
Kosta Saric ... visual effects editor: Asylum Visual Effects
Gunther Schatz ... lead effects animator: Asylum
Ira Shain ... effects animator
Mark Shoaf ... CG artist: Furious FX / CG supervisor: Furious FX
Tiffany Smith ... visual effects producer: Furious FX (as Tiffany A. Smith)
Maciek Sokalski ... digital compositor
Narvin Specker ... production assistant: Asylum
Hilary Sperling ... compositor
Frank Spiziri ... production assistant: Asylum
Dottie Starling ... CG supervisor: Asylum
Rob Stauffer ... effects animator
Heather Stephens ... CG coordinator: Asylum
Greg Stuhl ... lead modeler: Asylum
Wilson Tang ... digital restoration
Bryan Taylor ... visual effects artist
Marty Taylor ... compositor
Joel H. Thornton ... digital artist
Zachary Tucker ... 3-D technical supervisor: Asylum (as Zach Tucker) / lighting technical director
Karla Ventocilla ... digital compositor
Aaron Vest ... lighting technical supervisor: Asylum
Dan Wanket ... CG artist: Furious FX
Jeff Werner ... CG producer: Asylum (as Jeff Warner)
Amy W. Wong ... digital compositor
Hoyt Yeatman ... visual effects consultant
Tonia Young ... paint/wire removal
David Yrisarri ... visual effects producer
Peipei Yuan ... pre-visualization artist
Kevin Culhane ... rigger: Asylum (uncredited)
Marco Recuay ... lead compositor (uncredited)

Stunts 

Hank Amos ... stunts
Joey Anaya ... stunt double
Lena Baran ... stunts
Nicole Basanda ... stunts
Randy Beckman ... stunts (as Randy J. Beckman)
Jodi Lyn Brockton ... stunt double: Kelly Preston (as Jody Lyn Brockton)
J. Patrick Daily ... stunts
Jacob Dewitt ... stunts
Rockey Dickey Jr. ... stunts
Danny Downey ... stunts
Tawny Ellis ... stunts (as Tawny Ellis)
Jeremy Fitzgerald ... stunts
Charles Grisham ... stunts
Millie Holladay ... stunts
Natascha Hopkins ... stunt double / stunts
Michael Hugghins ... stunts
Meredith Majors ... stunts
Michael McGuire ... stunts
Michael McGuire ... stunts
Heidi Moneymaker ... stunts
C.C. Murray ... stunts
Chris O'Hara ... assistant stunt coordinator
Darrin Prescott ... stunts
Rhonda Roberts ... stunts
Jason Rodriguez ... stunts
Scott Rogers ... stunt coordinator
Matthew Rugetti ... stunts (as Matt Rugetti)
Felipe Savahge ... stunts
Craig Frosty Silva ... stunts
Monty L. Simons ... stunts
Alison Hyatt Simpson ... stunts
Monica Staggs ... stunts
Nicole Surels ... stunt performer
Michele Waitman ... stunts (as Michelle Waitman)
Tiffanie White ... stunts
Nicole Wirtz ... stunts
Jason Ybarra ... stunts

Camera and Electrical Department 

Justin Babin ... grip
Dana Baker ... best boy grip: second unit
Danny Brazen ... best boy grip
Mark Cueto ... lighting technician
Louie DeMarco ... first assistant camera: second unit
Don Devine ... camera operator
David E. Diano ... camera operator: second unit
Sam Emerson ... still photographer
Michael Fastoso ... grip: second unit
Scott Graves ... rigging gaffer
Sam Griffin ... additional rigging electrician
Daniel Griley ... crane operator: Technocrane
Phil Hardt ... electrician
Jonathan Leary ... grip
Chris Leidholdt ... rigging key grip
Jim Leidholdt ... dolly grip
Greg Lopez ... best boy
George Lozano Jr. ... electrician: night sequences
Joe Macaluso ... company grip
David Maddux ... gaffer
Rick Maddux ... assistant chief lighting technician
Michael Martino ... first assistant camera
David J. McGraw ... video operator
Michael McGuire ... stunt rigging key grip
Kevin McKnight ... director of photography: second unit
Dan McMahon ... electrician
Georgia Packard ... camera operator
Jason Parrillo ... electrician
Haydn Pazanti ... camera loader: second unit
Kevin C. Potter ... first assistant camera: second unit
Doug Price ... film loader
Scott Andrew Ressler ... camera operator: "b" camera
Joel A. Ruiz ... rigging electrician
Jan Ruona ... first assistant camera: "b" camera
Mark Sadler ... rigging electric
Gregory J. Schmidt ... libra head operator
Bryce Shields ... video assist operator
Tim Speed ... dimmer operator
Robert Sterry ... video assist operator: second unit
Ian Strang ... electrician
Paul E. Sutton ... crane operator: Technocrane
David Taylor ... second assistant camera
Suzanne Tenner ... still photographer
James 'Biff' Thomsen ... rigging electrician
Paul Tilden ... second assistant camera: "b" camera
Carlos M. Torres ... best boy rigging
Jon R. Tower ... gaffer: second unit
Anthony Van Dyk ... set lighting technician
Mike Visencio ... electrician
Michael J. Walker ... camera operator: "b" camera, second unit
Scott Wells ... grip
Darryl Wilson ... best boy: second unit
Jerald L. Wilson ... electrician / lamp operator
Josh Ponek ... grip (uncredited)

Animation Department 

Matthew Hackett ... animator
Erik Lee ... animator
Kenneth Pelletier ... animator: titles, Picture Mill

Casting Department 

Maryellen Aviano ... extras casting coordinator
Jennifer Bender ... extras casting
Mariann H.W. Lee ... extras casting
Kari Mills ... extras casting assistant
Karen Faith Rothwell ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Sara Auhagen ... tailor
Christine Bieselin Clark ... assistant costume designer (as Christine Bieselin)
Linda Booher-Ciarimboli ... specialty costumer
Deborah Curtis ... costumer
Tina Dowd ... costume buyer (as Tina George)
Elizabeth Frank ... set costumer
Ron Karkoska ... specialty costumes
Jayne Marie Kehoe ... set costumer
Heather Mages ... specialty costumes
Lloyd Matthews ... specialty costumes
Bob Moore Jr. ... set costumer
Tisha D. Nagel ... costume production assistant (as Tisha Jahnke)
Tim Northon ... costume props
Felipe Sanchez ... costume illustrator
Douglas J. Stewart ... textile artist
Jack Taggart ... head ager and dyer
Mark Villalobos ... specialty costumes
Patricia Villalobos ... costumer
Jerry Constantine ... specialty costumes (uncredited)
Conor McCullagh ... specialty costumes (uncredited)
Paul Sutt ... specialty costumes (uncredited)

Editorial Department 

Jana Lynn Gold ... associate editor
Scott Gregory ... digital color timer
Michelle Herrin ... post-production assistant
Mary Beth Smith ... negative cutter
Jeff Smithwick ... film timer
Devin Sterling ... digital intermediate producer

Music Department 

Connie Boylan ... orchestra contractor
Lisa Brown ... music supervisor
Brandon Christy ... music programmer: synthesizer
Stephen M. Davis ... music editor: score (as Stephen Davis)
Kaylin Frank ... music executive
Mark Gasbarro ... additional orchestrator
Brad Gilderman ... music mixer
Jack Hayes ... additional orchestrator
Larry Kenton ... additional orchestrator
Alex Levy ... assistant music editor
Norman Ludwin ... musician (bass)
Frank Macchia ... music preparation
Jay B. Richardson ... music editor
Kevin Riepl ... music programmer: synthesizer (as Kevin Ripel)
Jennifer Ross ... music coordinator
Chad Seiter ... score assistant
Tim Simonec ... conductor / orchestrator
Chris Tilton ... additional orchestrator
Dan Wallin ... music scoring mixer
Booker White ... music preparation
Reggie Wilson ... orchestra contractor
Michael Aarvold ... score engineer assistant (uncredited)
Melissa Orquiza ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Paul Barry ... assistant transportation
Mark Dometrovich ... driver
Jim Oge Jr. ... driver
Tom Rebber ... transportation coordinator
Tim Sisson ... transportation
Tim Whisenant ... driver: Kelly Preston

Other crew 

Pamela Alch ... script supervisor
Jeremy Alter ... location manager
Toni Atterbury ... unit publicist
Jessica Bouz ... set production assistant (as Jessica Hart)
Jill Breitzman ... production secretary
Julian Brown ... production assistant
Robert Cable ... first assistant accountant
Emily Cramer ... adr actor
Phil DeSanti ... set production assistant
Kieron Dwyer ... illustrator: prologue and epilogue
Karen Faust ... second assistant accountant
Candela Figueira ... production assistant: second unit
Todd Fullerton ... 24 frame video/computer engineer
Kit Giordano ... assistant: Andrew Gunn
Vanessa Grayson ... utility stand-in
Bill Greenfield ... production assistant
Barbara Gutman ... production accountant
Marc W. Havener ... key set production assistant
Marie Healy ... assistant location manager
Kimberly James ... additional set production assistant
Judith Jennings ... studio teacher
Keith Jones ... set production assistant
William Jorgenson ... assistant location manager
Dave Kasubowski ... craft service
Erin Kaufman ... production coordinator
Margery Kimbrough ... script supervisor: second unit
David O. Krupnick ... set medic
Rachel Lax ... accounting assistant
William Lebeda ... creative supervisor: titles, Picture Mill
Beth J. Linden ... additional set production assistant
Steven J. Madonna ... computer systems manager: Furious FX
Alyssa Mauney ... assistant: Mike Mitchell
Justin Maurice ... assistant: Ann Marie Sanderlin
Sebastian Mazzola ... set production assistant
Isaac Mejía ... set production assistant
Eddie Mensore ... production assistant
Nicole Neeman ... production assistant
Joseph Payo ... production assistant
Kate Pulley ... set production assistant
Chuck Radtke ... production assistant
Nancy S. Rand ... second assistant accountant
Albert Salsich ... assistant location manager
Jo Ann Smith ... studio teacher
Holli Strickland ... set production assistant
Scout Taylor-Compton ... adr loop group
Mike Trozzo ... assistant production coordinator
Alexander Vegh ... previsualization supervisor
James William Visconti III ... production assistant
Michele Waitman ... cheerleading choreographer
Dannon Walters ... craft service
K.L. Connie Wang ... script clearance administrator (as Connie Wang)
Amy Denning Winfrey ... payroll accountant
Ellen Wolff ... production coordinator
Jerome Zelle ... assistant craft service

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page