Edit
Underworld: Evolution (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Len Wiseman

Writing Credits (WGA)  

Danny McBride ... (screenplay)
 
Len Wiseman ... (story) &
Danny McBride ... (story)
 
Kevin Grevioux ... (characters) and
Len Wiseman ... (characters) &
Danny McBride ... (characters)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Corvinus (as Sir Derek Jacobi)
...
...
...
...
...
Amelia (as Zita Gorog)
Scott McElroy ...
John Mann ...
...
...
Erika (as Sophia Miles)
...
Pierce (as Rich Cetrone)
...
Christine Danielle ...
Tanis Vamp #1
...
Tanis Vamp #2
Attila Lovaghy ...
Tavern Cop #1
Alexander Grant ...
Tavern Cop #2
Monica Hamburg ...
Newscaster
...
Andrew Kavadas ...
Selene's Father
Kayla Levins ...
Selene's Sister
Michael O'Shea ...
Farmer
Raoul Ganeev ...
Truck Driver
...
...
...
Pilot
...
Gunner
Julius Chapple ...
French Cleaner Aide
Kurt Carley ...
Hero Black Wolf #1
Christopher R. Sumpton ...
Hero Black Wolf #2 (as Christopher Sumpton)
...
Cleaner
Colin Decker ...
Cleaner
...
Cleaner
Travis Webster ...
Cleaner
Create a character page for: ?

Produced by 

David Coatsworth ... producer
Kevin Grevioux ... co-producer
Gary Lucchesi ... producer
Danny McBride ... executive producer
Terry McKay ... executive producer (as Terry A. McKay)
James McQuaide ... executive producer
Tom Rosenberg ... producer
Skip Williamson ... executive producer
Henry Winterstern ... executive producer
Len Wiseman ... executive producer
Richard S. Wright ... producer (as Richard Wright)

Music by 

Marco Beltrami

Cinematography by 

Simon Duggan ... director of photography

Film Editing by 

Nicolas De Toth

Casting By 

Deborah Aquila
Jennifer L. Smith ... (as Jennifer Smith)
Tricia Wood

Production Design by 

Patrick Tatopoulos

Art Direction by 

Chris August

Set Decoration by 

Lin MacDonald

Costume Design by 

Wendy Partridge

Makeup Department 

Merribelle Anderson ... hair stylist: Ms. Beckinsale
Susan Boyd ... hair stylist
Rosalina Da Silva ... key makeup artist (as Rosalina DaSilva)
Joel Echallier ... corpse creation
Mike Fields ... special makeup effects artist
Thomas Floutz ... makeup effects: Patrick Tatopoulos Designs (as Thom Floutz)
Bruce Spaulding Fuller ... makeup effects: Patrick Tatopoulos Designs
Céline Godeau ... special makeup effects artist
Brian Hillard ... special makeup effects artist: Evolution Effects Studio
Thom MacIntyre ... key hair stylist (as Thom McIntyre)
Mike Manzel ... special makeup effects
Teresa A. Meyer ... makeup artist (as Theresa Meyer)
Holland Miller ... special makeup effects artist
Amy Mills ... assistant makeup effects designer: insert unit, Evolution Effects Studio (as Amy Peckham Kasunic)
Cristina Patterson ... contact lens coordinator/painter
Marcine Peter ... contact lens technician
Christopher Mark Pinhey ... special makeup effects artist
Geoff Redknap ... special makeup effects artist
Gina Sherritt ... hair stylist
Adina Shore ... key hair stylist: second unit
Vasilios Tanis ... makeup artist: Ms. Beckinsale
Monique Venier ... special makeup effects artist
Juliana Vit ... special makeup effects artist
Stevi Williams ... contact lens technician

Production Management 

Bridget Allen ... production supervisor: insert unit
David Coatsworth ... unit production manager
Ramjasha Rhodes ... production supervisor: insert unit
Jim Rowe ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

David R. Baron ... second assistant director: second unit (as David Baron)
Misha Bukowski ... third assistant director
Michael Collins ... third assistant director
Sam Harris ... first assistant director
Libby Hodgson ... first assistant director: second unit
Shelley Kreutz ... third assistant director: second unit
Kevin Leeson ... third assistant director: second unit
Brad Martin ... second unit director
Shannon Pratt ... dgc trainee
Andrew M. Robinson ... second assistant director (as Andrew Robinson)
Greg Zenon ... first assistant director: second unit

Art Department 

Dale Allen ... carpenter
Jonathan Bell ... tool maintenance
Brent Bennett ... set buyer
Wayne Berarducci ... laborer
Michael A. Billings ... assistant set decorator (as Michael Billings)
John T. Boe ... set dresser
Brenda Borrowman ... scenic painter
Keith Burk ... lead dresser
John Burke ... set designer (as John G. Burke)
Charlie Campbell ... carpenter
Maureen Carey ... construction buyer
Lubor Cencak ... scenic painter
Andy Chung ... conceptual artist
Vance Conway ... lead carpenter
Trevor Curley ... laborer
Denis DeChamplain ... laborer
Heather Douglas ... art department runner
Paul Duffy ... scenic paint foreman
Jason Edwards ... set dresser
John Fedorek ... carpenter
Allan Galajda ... set designer
Antonio Germinario ... assistant property master (as Tony Germinario)
Kenny Gibbs ... property master: second unit (as Kenneth Gibbs)
Dinesh Gill ... property buyer
Neall C. Halingten ... carpenter (as Neall C. Hallingten)
Jason Hawkins ... on-set dresser: second unit / set dresser
Vance Irvine ... set dresser
Douglas Jang ... construction foreperson (as Doug Jang)
Philip Jean ... carpenter
Franziska Keller ... art department coordinator
James Kilcher ... on-set dresser / on-set dresser: second unit
Barry Kootchin ... charge scenic painter
Ray Lai ... graphic artist
Jason B. Landels ... property master: second unit (as Jason Landells)
Ed Lee ... conceptual artist (as Edward Lee)
Janis Lee ... scenic painter
Franklin Leibel ... scenic painter
Jaydene Maryk ... art department assistant
Max Matsuoka ... assistant property master
James Robert McGill ... set dresser (as James R. McGill)
Sam McMaster ... construction foreperson
Bob Miloglav ... laborer
Mark Moretti ... storyboard artist
Denyse Nelson ... set dresser
Matt O'Donnell ... paint laborer
Larry Osland ... scenic painter
Reno Pellegrin ... set dresser
Peter Prince ... carpenter
Tom Robertson ... camera scenic artist
Guy Roland ... set dresser
Ken Sawatzky ... set dresser
Daniel Scarcello ... sculptor
Brian Shell ... construction coordinator
Valerie Shmakin ... scenic painter (as Valeri Shmakin)
Dan Sissons ... property master
Valery Sokolovski ... sculptor
Wyatt Soutzo ... paint laborer
Peter Sysoev ... scenic painter
Michael Toby ... illustrator / model maker (as Mike Toby)
Sergei Traschenko ... sculptor
Adrien Van Viersen ... storyboard artist (as Adrian Van Viersen)
Paolo G. Venturi ... assistant art director (as Paolo Venturi)
Paul Wagner ... props
Ross Wahl ... on-set dresser
Gene Warren III ... property master: insert unit
Ken Watson ... tool maintenance
Robert White ... scenic metal fabricator
Sean Will ... scenic painter
Chris Wills ... set carpenter
Martin Wing ... property assistant
Maurice Woodworth ... on-set dresser: second unit
Gary Young ... sculptor
Dragan Zaric ... scenic painter
Milena Zdravkovic ... illustrator

Sound Department 

Brad Beaumont ... additional audio
Ron Bedrosian ... adr mixer (as Ron Bedrossian)
John Bires ... audio support
Andy Bishop ... cable person
Bryan Bowen ... sound effects editor
Mark Camperell ... additional audio (as Mark Campbell)
Julio Carmona ... adr recordist
John T. Cucci ... foley mixer (as John Cucci)
Patrick Cusack ... assistant sound editor
Dino Dimuro ... sound effects editor (as Dino R. Dimuro)
Frank Fleming ... recordist
Nick Foley ... adr recordist
Scott Martin Gershin ... sound designer / sound supervisor
Nerses Gezalyan ... foley mixer
Peter Gleaves ... adr mixer
Jeff Glueck ... audio support
Michael Hertlein ... foley editor
David Husby ... sound mixer
Daniel S. Irwin ... dialogue editor
Chris Jenkins ... supervising sound mixer
Michael Kamper ... sound effects editor
Larry Kemp ... adr supervisor
Greg LaPlante ... digital mastering
Frank A. Montaño ... supervising sound mixer (as Frank Montano)
James Moriana ... foley artist
Dan O'Connell ... foley artist (as Dan O'Connel)
Charles O'Shea ... boom operator
Mark Ormandy ... additional audio
Clint Richardson ... additional audio
Trevor Ward ... consultant: Dolby
Tim Webb ... sound recordist
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
David Young ... audio support
Peter Zinda ... sound designer / sound effects editor

Special Effects by 

David Beneke ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs / moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
Chris Bignell ... special effects technician
Julia Bogdan-Rollo ... production accountant: Patrick Tatopoulos Designs
Claude Bouchard ... special effects rigger
Marilee Canaga ... costumer: Patrick Tatopoulos Designs (as Mariless Canaga) / fabricator: Patrick Tatopoulos Designs (as Mariless Canaga)
A. Robert Capwell ... mechanic: Patrick Tatopoulos Designs (as Robert Capwell)
Phillip Carrott ... hair technician: Patrick Tatopoulos Designs
Dan Cervin ... special effects assistant
Bonnie Chesney ... special effects coordinator: insert unit
Diana Choi ... hair department: Patrick Tatopoulos Designs (as Diana Yun Soo Yoo)
Jon Dawe ... animatronics: Patrick Tatopoulos Designs / mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Mike Dobbin ... special effects rigger
Bruce Allan Donnellan ... special effects technician: insert unit (as Bruce Donnellan)
Robert Falck ... special effects fabricator
Bill Fesh ... foam department: Patrick Tatopoulos Designs, Inc. (as William Fesh)
Adrian Fisher ... special effects assistant
Thomas Floutz ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs (as Thom Floutz)
Bruce Spaulding Fuller ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs
Ryan Garcia ... production assistant
Dave Grasso ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs (as David Grasso)
Robinson Green ... office assistant/runner: Patrick Tatopoulos Designs
Cleve Gunderman ... foam department: Patrick Tatopoulos Designs, Inc.
John Halfmann ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs / moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
Garnet Harry ... special effects assistant
Moto Hata ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs (as Motoyoshi Hata)
Ursula Hawks ... hair department: Patrick Tatopoulos Designs
Dar Hicks ... special effects assistant
Guy Himber ... shop supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Darnell Isom ... seaming and patching department: Patrick Tatopoulos Designs
Josef Joebstel ... miniature helicopter pilot
Carol Jones ... costumer: Patrick Tatopoulos Designs / fabricator: Patrick Tatopoulos Designs
Karen Keener ... hair department: Patrick Tatopoulos Designs (as Karen Manzel)
Alistair King ... special effects rigger (as Allistair King)
Allison Klein ... executive assistant: Patrick Tatopoulos Designs
Audrey Klein ... hair department: Patrick Tatopoulos Designs
Junko Komori ... seaming and patching department: Patrick Tatopoulos Designs
Charles Kuzela ... seaming and patching department: Patrick Tatopoulos Designs (as Charles Steven Kuzela)
Dave Lane ... special effects rigger (as David Lane)
Don Lanning ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs
Mike Larivee ... special effects assistant (as Mike L'Arrivee)
Don Leask ... special effects assistant (as Don B. Leask)
Mi Kyung Lee ... costumer: Patrick Tatopoulos Designs (as Mi Kyung 'Vanessa' Lee) / fabricator: Patrick Tatopoulos Designs (as Mi Kyung 'Vanessa' Lee)
Eric Lemay ... special effects assistant (as Eric LeMay)
Russell Lukich ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs
Amber Meno ... office assistant: Patrick Tatopoulos Designs
Mike Menzel ... hair department: Patrick Tatopoulos Designs (as Michael Manzel)
Scott Millenbaugh ... mechanical assistant: Patrick Tatopoulos Designs
Eric Milner ... special effects technician
Kevin Mohlman ... prosthetic effects designer and creator
Bryan Moore ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs / moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
Sylvia Nava ... hair department: Patrick Tatopoulos Designs
Stephane Nicoli ... seaming and patching department: Patrick Tatopoulos Designs
Ken Niederbaumer ... creature effects: foam technician, Patrick Tatopoulos Designs
Phil Notaro ... special effects supervisor: insert unit (as Phil Natarro)
Tim Phoenix ... foam department: Patrick Tatopoulos Designs, Inc.
Anshuman Prasad ... purchasing agent: Patrick Tatopoulos Designs
Brian Rae ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs / moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
Forrest Sandefer ... special effects production assistant
Randy Shymkiw ... special effects fabricator
David Smith ... sculptor/painter: Patrick Tatopoulos Designs
Patrick Tatopoulos ... creatures designer and supervisor
Adam Tayler ... special effects technician
Laurel Taylor ... costumer: Patrick Tatopoulos Designs / fabricator: Patrick Tatopoulos Designs
Corie Tornack ... special effects assistant
Scott R. Treliving ... special effects rigger
Patricia Urias ... seaming and patching department: Patrick Tatopoulos Designs
Attila Vaski ... special effects technician
A.J. Venuto ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs (as Anthony J. Venuto) / moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs, Inc. (as Anthony J. Venuto)
Andrew Verhoeven ... special effects fabricator (as Andy Verhooven)
Michael S. Vincent ... special effects rigger (as Mike Vincent)
Mark Viniello ... foam department: Patrick Tatopoulos Designs
Hill Vinot ... mold maker: KNB
Al Waldron ... special effects assistant (as Alan Waldron)
Steve Wang ... art director: Patrick Tatopoulos Designs
Lynne Watson ... hair department: Patrick Tatopoulos Designs (as Lynn Watson)
Joel Whist ... special effects coordinator
George Willis ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs / moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
David Beneke ... prosthetic dentures: Patrick Tatopoulos Designs (uncredited)
Dimitri Timohovich ... special effects (uncredited)
Rebecca Timohovich ... special effects (uncredited)
A.J. Venuto ... seamer: Patrick Tatopoulos Designs (uncredited)

Visual Effects by 

Erika Abrams ... production accountant: Furious FX
Dan Akers ... digital compositor: Luma Pictures
Brad Alexander ... lighting artist: Luma Pictures (as Bradly Alexander)
Bridget Allen ... production assistant: miniature effects, Fantasy II Film Effects / visual effects production supervisor
Ted Andre ... senior compositor: Furious VFX
Van Andrews ... production assistant: nTropic
Jeff Barnes ... production executive: CafeFX
Lloyd Lee Barnett ... visual effects supervisor: Krypton
Gary E. Beach ... lead compositor: Sub/Par Pix / visual effects supervisor
Karel Benes ... matchmover
Artaya Boonsoong ... senior technical supervisor: Luma Pictures
Kamolrat Boonsoong ... finance manager: Luma Pictures
Alex Brownell ... visual effects producer: nTropic (as Alexandra Brownell)
Donald Campbell ... visual effects artist: nTropic (as Don Campbell IV)
Alexandre Cancado ... digital compositor: Luma Pictures
George Carlston ... digital compositor: Krypton (as George L. Carlston)
Merlin Carroll ... rotoscope and paint artist: Krypton
Andy Chih-Jen Chang ... digital compositor: Luma Pictures (as Andy) (as Chih-Jen Chang) / lighting artist: Luma Pictures
Joseph M. Chiechi ... digital artist: Sub/Par Pix
Vincent Cirelli ... CG supervisor: Luma Pictures
Daniel Clark ... compositor: Krypton (as Dan Clark)
Kevin Curtin ... production assistant: Luma Pictures (as Kevin Curtain)
Ken Dackermann ... compositor: Furious FX
Justin Daneman ... digital artist: Sub/Par Pix
Francisco DeLaTorre ... visual effects artist: Ntropic (as Francisco 'Drspam' DeLaTorre)
Steve Dellerson ... visual effects producer: Cafe FX
Ralph Denson ... general manager: Furious FX
Chad Dombrova ... lead technical director: lighting and pipeline, Luma Pictures
Scott Dougherty ... visual effects executive producer: Furious FX
Robert Duncan ... visual effects supervisor: Framestore CFC (as Rob Duncan)
David Ebner ... visual effects supervisor: CafeFX
Laura Florence ... rotoscope and paint artist: Krypton (as Laura Vaccaro)
Ron Frankel ... lead previsualization designer: Proof
Vicki Galloway-Weimer ... executive producer: CafeFX (as Vicki Galloway Weimer)
Christopher Grandel ... compositor: Krypton (as Christopher Grandell)
Monty Granito ... previsualization designer: Proof Inc.
Cameron Gray ... animation supervisor: Luma Pictures
Lindsay Hallett ... visual effects producer: Luma Pictures (as Lindsay Burnett)
Keith Hamakawa ... visual effects production supervisor: green screen unit
H Haden Hammond ... compositor: Luma Pictures (as H 'Bomb' Hammond) / lead character animator: Luma Pictures (as H 'Bomb' Hammond)
Pam Hammond ... production assistant: Furious FX
Trevor Harder ... digital artist: CafeFX, Inc.
Niles Harrison ... visual effects coordinator: Luma Pictures
James David Hattin ... digital compositor: Luma Pictures (as James Hattin)
John R. Hazzard ... character animator: Luma Pictures (as John Hazzard)
David Heinz ... visual effects editor
Brent Hensarling ... senior system administrator: Luma Pictures
Frederic Heymans ... camera tracker: Framestore CFC
Elizabeth Hill ... production manager: nTropic
Austin Hiser ... rotoscope and paint artist: Luma Pictures
Kara Holmstrom ... production manager: nTropic
Leslie Huntley ... miniature effects producer
Richard Hurrey ... character rigger / character technical director: Luma Pictures (as Rich Hurrey)
Robert Hutchins ... miniature pyrotechnician
Cajun Hylton ... lead modeler: Luma Pictures / lead texture artist: Luma Pictures
Justin Johnson ... compositing supervisor: Luma Pictures
Tim Keene ... visual effects producer: Framestore CFC
David Kintner ... lead digital compositor: Luma Pictures / lead lighting artist: Luma Pictures
Wendy Klein ... matte painter: Luma Pictures / texture painter: Luma Pictures
Derek Ledbetter ... visual effects
David Lingenfelser ... visual effects supervisor: Furious FX
Kevin Lingenfelser ... creative supervisor: Furious FX
Lawrence Littleton ... digital compositor: Luma Pictures
David Lombardi ... digital artist: CafeFX, Inc.
Blaine Lougheed ... lead matchmover
David Luong ... rotoscope and paint artist: Luma Pictures
Lap Van Luu ... IT support: CafeFX / data I/O: CafeFX
Tony Magaletta ... first assistant cameraman: miniatures, Fantasy II Film Effects
Tim Matney ... matte painter: Luma Pictures / texture artist: Luma Pictures
Artin Matousian ... systems administrator: Luma Pictures
James McQuaide ... executive producer: Sub/Par Pix / visual effects supervisor
Stephen Mitchell ... rotoscope and paint artist: Luma Pictures
Oliver Moore ... visual effects artist: nTropic
Glenn Morris ... rotoscope and paint supervisor: Luma Pictures
Cliff Mueller ... visual effects artist: Ntropic (as Cookie St.Jon)
Richard Murken ... production manager: Fantasy II Film Effects / production manager: insert unit, Fantasy II Film Effects
Kyle Muscarella ... rotoscope and paint artist: Krypton
Ben Neall ... lead modeler: Luma Pictures / lead texture artist: Luma Pictures
Karl Nettmann ... miniature assistant pyrotechnician: Fantasy II Film Effects
Ian Noe ... visual effects bid producer: Luma Pictures
Tony Noel ... compositor: Krypton
Sean O'Connor ... digital compositor: Furious FX
Kim O'Donnell ... digital compositor: Furious FX (as Kim Pepe)
Mike Ocoboc ... digital compositor: Krypton
Hiroyuki Okubo ... lighting artist: Luma Pictures
Gary Oldroyd ... digital artist: Sub/Par Pix
Miguel Ortega ... modeler: Luma Pictures / texture artist: Luma Pictures
Desi Ortiz ... visual effects senior editor: CafeFX
Pavel Pranevsky ... lead lighting technical director: Luma Pictures
Olivier Pron ... matte painter
Kevin Quatman ... digital compositor: Luma Pictures
Chris Radcliffe ... digital artist: Luma Pictures
Pimentel A. Raphael ... lead character animator: Luma Pictures (as Raphael Pimentel)
Andrew Rawling ... CG supervisor: Framestore CFC
Burke Roane ... lead character animator: Luma Pictures
Trey Roane ... character animator: Luma Pictures
Aaron Robinson ... production assistant: nTropic
Nathan Robinson ... visual effects artist: nTropic / visual effects supervisor: Ntropic
Michael Roderick ... digital compositor
Greg Rodin ... lead camera: Pacific Title and Art Studio
Stephanie Rogers ... digital compositor: Furious FX
Christopher Sage ... matte painting supervisor: Luma Pictures / texture supervisor: Luma Pictures
Deb Santosa ... visual effects artist: nTropic
Arthur Sarkisian ... lighting artist
Jeremy Sawyer ... digital paint and roto artist: Framestore CFC
David Schoneveld ... lead effects animator: Luma Pictures
Cole Schreiber ... visual effects artist: nTropic
Chris Serenil ... computer services manager: Furious FX
Ahmed Shehata ... character technical director: Luma Pictures
Terry Shigemitsu ... CG artist: Furious FX
Mark Shoaf ... CG supervisor: Furious FX
Payam Shohadai ... visual effects supervisor: Luma Pictures
Andrew Shuford ... stage manager: UPC Fantasy II Film Effects
Joey Sila ... rotoscope and paint artist: Luma Pictures
Andrew Sinagra ... visual effects artist: nTropic / visual effects supervisor: Ntropic
Thanapoom Siripopungul ... pipeline supervisor: Luma Pictures
Anthony Smith ... digital compositor: Framestore CFC
Tiffany Smith ... visual effects producer: Furious FX (as Tiffany A. Smith)
Damon Snyder ... visual effects
William Christopher Stephens ... production assistant: Furious FX (as William Stephens)
Glen Suhy ... 3D artist: Krypton
Daniel Sunwoo ... digital compositor: Luma Pictures
Steven Swanson ... visual effects supervising producer: Luma Pictures
Bryan Taylor ... rotoscope and paint artist: Luma Pictures
Jason Thielen ... character animator: Luma Pictures
Ryan Thompson ... visual effects producer: Giantsteps
Dana Townsend ... executive producer: nTropic
Matthew Tremaglio ... visual effects artist: nTropic
Michael Vaglienty ... Flame artist
Alexander Vegh ... previsualization supervisor (as Alex Vegh) / previsualization supervisor
John Velazquez ... character animator: Luma Pictures
Nathan Walker ... visual effects artist: nTropic
Gene Warren III ... model/set supervisor
Gene Warren Jr. ... miniature effects supervisor (as Gene Warren II)
Christopher Warren ... miniature director of photography (as Christopher L. Warren)
Neil Weatherley ... digital effects artist / technical director: Framestore CFC (as Neil Weatherly)
Susan M. Weeks ... digital compositor: Luma Pictures (as Susan Weeks)
Shannon Wegner ... digital artist: CafeFX, Inc.
O.D. Welch ... production executive: CafeFX
Matt Westrup ... digital artist: CafeFX, Inc.
Scott Williston ... lead miniature painter
Johnny Wilson ... visual effects
Amy W. Wong ... digital compositor: Luma Pictures
Chris Wood ... compositor
Jason Yanofsky ... digital compositor: Luma Pictures / lighting artist: Luma Pictures
Joshua Zacharias ... digital artist: CafeFX, Inc.
Joseph A. Zaki ... digital compositor: Luma Pictures (as Joseph Zaki)
Christian Zeh ... compositor: Framestore CFC (as Chris Zeh)
Daniel E. Zobrist ... lead matchmover: Luma Pictures / lighting artist: Luma Pictures
Peter Zoppi ... modeler: Luma Pictures / texture artist: Luma Pictures
Brian Openshaw ... render manager (uncredited)
Danny Torres ... systems administrator (uncredited)

Stunts 

Charles Andre ... stunt player
Nickolas Baric ... stunt player
Loyd Bateman ... stunt player
Shawn Beaton ... stunt player
Claude Bouchard ... stunt rigger
Rob 'Sluggo' Boyce ... stunt player (as Rob Boyce)
Nick Brandon ... stunt rigger
Jason Calder ... stunt player
Yves Cameron ... stunt player
Kirk Caouette ... stunt double
Clint Carleton ... stunt player (as Curt Carelton)
Richard Cetrone ... fight coordinator / stunt player
Douglas Chapman ... stunt double: John Mann
James M. Churchman ... assistant stunt coordinator (as Jim Churchman) / stunt rigging coordinator
Colin Decker ... stunts
Mike Desabrais ... stunt player
Tom Erickson ... stunt player
Caroline Field ... stunt player (as Carolyn Field)
Monique Ganderton ... stunt player
Corry Glass ... stunt player
Jason Glass ... stunt player
Christopher Gordon ... stunt player (as Chris Gordon)
Mike Gunther ... stunt double: Scott Speedman / stunt player (as Michael Gunther)
Greg Hanson ... stunt player
Adrian Hein ... stunt player
Dave Hospes ... stunt player (as David Hospes)
Ernie Jackson ... stunt coordinator: Canada (as Ernest Jackson)
Trevor Jones ... stunt player
Dave Lane ... stunt rigger
Gary Lauder ... stunt player
David Leitch ... stunts
John MacDonald ... stunt player
Mike Mitchell ... stunt player
Mike Mukatis ... stunts
Scott Nicholson ... stunt player
Gerald Paetz ... stunt player
Chris Palermo ... stunts
Nicole Randall ... stunt double: Kate Beckinsale
Jeffrey C. Robinson ... stunt player (as Jeff Robinson)
Justin Sain ... stunt player
Chad Sayn ... stunt player
Darryl Scheelar ... stunt player
Greg Schlosser ... stunt player
Todd Schneider ... assistant stunt coordinator
Todd Scott ... stunt player
Brandon Sebek ... stunt performer
Dan Shea ... stunt player
Lori Stewart ... stunt player
Sylvesta Stuart ... stunt player
Ty Trand ... stunt rigger
Clay Virtue ... stunt player
Danny Virtue ... horse stunts staging
Mike Vézina ... stunt player (as Mike Vezina)
Ryan Watson ... stunts
Chris Webb ... stunt player
Paul Wu ... stunt player
Bobby C. King ... stunt performer (uncredited)
Brad Martin ... stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Steven A. Adelson ... camera operator: second unit
Sandes Ashe ... first assistant camera: second unit
Warren Bruce ... rigging lighting technician
Jimmy Bruckner ... grip: insert unit (as Jimmi James Bruckner)
Terry Calhoun ... assistant chief lighting technician
Tom Chen ... video assistant
Wayne 'Woody' Cone ... key grip: insert unit
Scott Cozens ... film loader
David Crone ... Steadicam operator / camera operator
Douglas Curran ... still photographer
Rick Dean ... lighting technician
Ken Decker ... generator operator: second unit
John Dekker ... assistant chief lighting technician / chief lighting technician: second unit / lighting technician
Glen A. Dickson ... camera operator
Ishi Dinim ... camera trainee
Gareth Farfan ... second company grip
Paul Farley ... grip: insert unit
Paul V. Ferrazzi ... first assistant camera: insert unit (as Paul Ferazzi)
Jim Filippone ... pilot: camera helicopter
Dean Friss ... first assistant camera: second unit
Renée George ... electrician: insert unit (as Renee Kayon)
Mark Gordon ... second assistant camera: second unit
Ralph Guttman ... rigging grip
Wilf Guttmann ... rigging grip (as Wilf Guttman)
Kevin Haggerty ... camera operator
Sean M. Harding ... first assistant camera (as Sean Harding)
Hollywood Heard ... best boy electric: insert unit (as Kevin 'Hollywood' Heard)
Manny Hernandez ... grip: insert unit
Rick Hopper ... best boy electric: insert unit (as Richard Hopper)
Bruno Huber ... generator operator
H. Christopher Hunter ... dolly grip (as Chris Hunter)
Stephen Jackson ... chief lighting technician
Dennis Jones ... rigging chief lighting technician
Simon Jori ... first assistant camera
Dave Joshi ... digital video assist operator
James Kantola ... best boy grip: second unit
Gene Keigher ... rigging first company grip
David Kurvers ... digital video assist operator: second unit
Doug Lavender ... first assistant camera
Robert Leverett ... electrician: insert unit
Tony Magaletta ... first assistant camera: insert unit
Álex Martínez ... daily second assistant camera
Taylor Matheson ... first assistant camera: "b" camera
Marty McInally ... camera operator: second unit
Saubrie Mohamed ... lighting technician (as Saubrie Mohammed)
Patrick Moore ... rigging lighting technician
Todd England Nicodemus ... best boy grip: insert unit (as Todd Nicodemus)
Craig Nix ... crane operator: Technocrane
Kim Olsen ... first company grip: second unit
Jos Oman ... second assistant camera: second unit
Dylan Paul ... balloon light technician
Brian Pearson ... camera operator / director of photography: second unit
Kenny Ratliff ... chief lighting technician: insert unit
Rainy Rau ... second assistant camera: insert unit (as Rainey Rau)
Chuck Reid ... lighting technician
Wally Rowell ... electrician: insert unit
Jayson Rupert ... grip (as Jay Rupert)
Jim Salazar ... grip: insert unit (as Jimmy Salazar)
Leon Serginson ... assistant camera / first company grip: second unit / grip
Bryce Shaw ... dolly grip
Riley Sidore ... set lighting technician
Richard Sinclair ... second assistant camera (as Rich Sinclair)
Andrew Spencer-Phillips ... rigging grip (as Andrew Spencer-Philips)
Tom Stanger ... electrician: miniature unit
Shawn Stoddard ... grip: insert unit (as Sean Stoddard)
Adam Sudtell ... grip
Tony Thorpe ... second company grip (as Anthony Thorpe)
Jason Tidsbury ... light balloon technician
Christopher Warren ... director of photography: insert unit (as Christopher L. Warren)
Jason Weir ... best boy: Second Unit
John Westerlaken ... first company grip
Carrie Wilson ... second assistant camera
Vincent Wrenn ... electrician: insert unit
Michael Wrinch ... camera operator: second unit (as Mike Wrinch)

Casting Department 

Stephanie Boeke ... extras casting
Susan Taylor Brouse ... casting: Canada (as Sue Brouse)
Lynne Carrow ... casting: Canada
Larkin MacKenzie-Ast ... casting assistant: Canada
Jennifer Ricchiazzi ... casting assistant
Jennifer L. Smith ... casting associate (as Jennifer Smith)

Costume and Wardrobe Department 

Petra Bergholz ... seamstress
Debbie Humphreys ... wardrobe supervisor (as Debbie Humphrey)
Patty Hunter ... costume set supervisor: second unit
Jana MacDonald ... assistant costume designer
Elizabeth Needham ... wardrobe supervisor
Kia Porter ... dresser: Ms. Beckinsale
Michael Shire ... armour costumer: Valentine Armouries
Robert Valentine ... armour costumer: Valentine Armouries

Editorial Department 

James Andrykowski ... first assistant editor
Des Carey ... digital intermediate producer
Salvatore Catanzaro ... assistant on-line editor
Mike Chiado ... digital intermediate technologist
Casey Dexter ... post-production assistant
Rob Doolittle ... senior digital on-line editor
Siggy Ferstl ... digital intermediate colorist
Allen Glass II ... film preparation
Stephanie Kessler ... film preparation
Jackie Lee ... digital intermediate producer
Gary Oldroyd ... post-production coordinator
Franco Pante ... assistant editor: Vancouver
Stephen R. Sheridan ... color timer (as Steve Sheridan)
Marilyn Sommer ... film data manager
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate executive producer: Company 3
Ian Turpen ... digital intermediate scanner: Company 3
Thor Roos ... color timer: dailies (uncredited)

Music Department 

Marco Beltrami ... conductor / score producer
Tiffany Biscayne ... orchestrations
Tiger Cummings ... music preparation
Kory Kruckenberg ... scoring assistant engineer
John Kurlander ... recording engineer
Brian McNelis ... music supervisor
Denise Okimoto ... music editor
Phil A. Pinot ... conductor / orchestrations
Robert Puff ... additional music preparer
Brandon Roberts ... music preparation
David Sabee ... orchestra contractor
Buck Sanders ... score co-producer
Rici J. Sentoures ... orchestrations
Dennis Smith ... composer: additional music / orchestrations
Ceiri Torjussen ... composer: additional music
Marcus Trumpp ... composer: additional music
Max Windhalm ... orchestrations

Transportation Department 

Blue Angus ... transportation coordinator (as Mark Angus)
Dwayne Deverill ... driver
Nick Diomis ... transportation captain
Don Dykens ... transportation captain
Raymond Fairchild ... driver (as Ray Fairchild)
Tim Fortin ... transportation captain: second unit
Peter Grant ... driver
Dixie Halldorsen ... driver (as Dixie Halldorson)
Rick Harasyn ... driver
Dave Hetherington ... driver (as David Hetherington)
James Kish ... driver (as Jim Kish)
Rick Marcoux ... driver
Richard McKay ... picture car mechanic
Allan Morgan ... driver (as Al Morgan)
Michael Morpurgo ... driver
Neil Patten ... picture car mechanic
Mike Porohowski ... driver
Rick Rasmussen ... picture car coordinator
Peter Seppanen ... driver
Larry Tardif ... driver: honeywagon
Dale Tarrant ... picture car mechanic
Cam Thomson ... driver
Bob Townsend ... driver
Chad Urquhart ... driver
Keith Waltho ... driver
Harley Ware ... driver
James Woolmer ... driver
Jack Wright ... driver

Other crew 

Teresa Alvis ... post-production accountant
Marie Amenta ... accounting clerk
Ildiko Barritt ... craft service (as Ildiko Barrett) / first aid (as Ildiko Barrett)
Ilsa Berg ... assistant: Mr. Lucchesi
Brian Bero ... armorer
Leon Thomas Braun ... production assistant
Ken Brooker ... assistant location manager
Melanie Callaghan ... production assistant
A. Robert Capwell ... puppeteer (as Robert Capwell)
Jody Chow ... assistant production coordinator
Yoojin Chung ... production assistant: insert unit
Missy Coggiola ... assistant: Mr. Beckinsale
Gabriel Correa ... production assistant
Jason Crosby ... marine coordinator
Andrzej Dec-Williams ... assistant location manager: second unit (as Andrjez Dec) / trainee assistant location manager (as Andrzej Dec)
Craig Dumont ... production coordinator: insert unit
Justin Elsworth ... production assistant
Neil Fellar ... production assistant: insert unit
Steven Flegel ... second assistant production coordinator
Shawn Flynn ... production assistant
Peter Foldy ... adr loop artist
Liam Ford ... data manager: CO3
Rob Fournier ... armorer
Warren Dean Fulton ... production assistant
Ryan Garcia ... production assistant: insert unit
Grant Grabowski ... assistant: Mr. Wright / production coordinator: Lakeshore Entertainment
Derick Green ... production assistant: insert unit
Michael J. Harker ... completion bond company representative
Michelle Harris ... production assistant
Joel Henry ... production coordinator: insert unit
Scott Herbst ... assistant: Mr. Lucchesi
Guy Himber ... puppeteer
Mark Hoeppner ... security (as Mark Hoppner)
Annie Jackson ... production assistant
Kohl Jones ... production assistant
Randy Kennedy ... production assistant
Leslie Knoll ... accounting clerk
Nancy Kress ... craft service / first aid
Paula Kucharski ... assistant: Mr. Wiseman
Natalie Lapointe ... assistant: Mr. Coatsworth
Breanne Larrett ... second assistant production coordinator
Elizabeth Lawrence ... assistant: Mr. Rosenberg
Michele Lee ... first assistant accountant (as Michele Lee Schellenberg)
Steven J. Madonna ... computer systems manager: Furious FX
Mike Marshall ... security
Brad Martin ... action designer
Sandra Matossi ... production accountant
Artin Matousian ... technical director
April D. Matthews ... first assistant accountant (as April Matthews)
Earendil McNay ... script supervisor: second unit
Lee McNish ... chef
Tal Meirson ... vice president of production finance: Lakeshore
Aaron Meziere ... key set production assistant: insert unit
W. Robert Millar ... production assistant (as Robert Millar)
Hamish Miller ... chef
Eva Morgan ... production coordinator
Lee Anne Muldoon ... unit publicist (as Leeanne Muldoon)
Sue Norman ... assistant: Mr. Speedman
Dana Phillips ... chef (as Dana Philips)
Kirk Renard ... production assistant
Roberto Reyes ... production assistant: insert unit
Darren Robertson ... playback coordinator
John Rollins ... production assistant
Paul Russell ... production assistant
Forrest Sandefer ... key set production assistant: insert unit
Kate Schriver ... assistant: Mr. Rosenberg
Andrew Shuford ... stage manager: insert unit
Adrienne Sol ... assistant production coordinator
Ryan Steacy ... armorer
Lorraine Stomperud ... production assistant
Jamie Reid Tait ... second assistant production coordinator (as Jamie Tait)
Portia Tickell ... script supervisor (as Portia Belmont)
Matt Towstyka ... chef
Kendrie Upton ... location manager
Debbie Van Dusen ... first assistant accountant
Lisa Warren ... first assistant accountant
Kyle Weldon ... production assistant
Barrie Wells ... technocrane operator
Steve Woodley ... head dog trainer

Thanks 

Robert L. Benun ... thanks: end titles
Kee Kee Buckley ... thanks (as Christine Buckley)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page