IMDb > John Carter (2012)
John Carter
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

John Carter (2012) More at IMDbPro »

Photos (See all 140 | slideshow) Videos (see all 20)
John Carter -- Transplanted to Mars, a Civil War vet discovers a lush planet inhabited by 12-foot tall barbarians. Finding himself a prisoner of these creatures, he escapes, only to encounter a princess who is in desperate need of a savior.
John Carter -- A clip from John Carter
John Carter -- A featurette for John Carter
John Carter -- A pre-Super Bowl TV spot for John Carter, directed by Andrew Stanton.
John Carter -- A 5-minute look at John Carter

Overview

User Rating:
6.6/10   168,149 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 14% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers:
Andrew Stanton (screenplay) &
Mark Andrews (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for John Carter on IMDbPro.
Release Date:
9 March 2012 (USA) See more »
Tagline:
Lost in Our World. Found in Another.
Plot:
Transplanted to Mars, a Civil War vet discovers a lush planet inhabited by 12-foot tall barbarians. Finding himself a prisoner of these creatures, he escapes, only to encounter a princess who is in desperate need of a savior. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
1 win & 4 nominations See more »
User Reviews:
Really enjoyed it See more (679 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Taylor Kitsch ... John Carter

Lynn Collins ... Dejah Thoris

Samantha Morton ... Sola

Willem Dafoe ... Tars Tarkas

Thomas Haden Church ... Tal Hajus

Mark Strong ... Matai Shang

Ciarán Hinds ... Tardos Mors (as Ciaran Hinds)

Dominic West ... Sab Than

James Purefoy ... Kantos Kan

Bryan Cranston ... Powell

Polly Walker ... Sarkoja

Daryl Sabara ... Edgar Rice Burroughs

Arkie Reece ... Stayman #1 / Helm
Davood Ghadami ... Stayman #3

Pippa Nixon ... Lightmaster

James Embree ... Thern #2
Philip Philmar ... Thern #1
Figs Jackman ... Man in the Bowler
Emily Tierney ... Pretty Woman in NYC Doorway
Edmund Kente ... Telegraph Clerk
Rupert Frazer ... Thompson

Nicholas Woodeson ... Dalton

Kyle Agnew ... Stable Boy

Don Stark ... Dix the Storekeeper

Josh Daugherty ... Rowdy #1

Jared Cyr ... Rowdy #2

Sean Carrigan ... Cavalryman

Dusty Sorg ... Twitchy Corporal

Christopher Goodman ... Stockade Guard

Amanda Clayton ... Sarah Carter

Akima ... Apache Leader (as Akima Castaneda)
Joseph Billingiere ... Apache #1 (as Joe Billingiere)

Aldred Montoya ... Apache #2 (as Aldred Westley Montoya)

Phil Cheadle ... Thern in Cave

David Schwimmer ... Young Thark Warrior
Arnie Alpert ... Council Member #1
Ian Ray ... Council Member #2
Peggy Clements ... Council Member #3
Evelyn Dubuc ... Council Member #4

Jhil McEntyre ... Council Member #5 (as Connie Jhil McEntyre)

Daniel O'Meara ... Vas Kor

Emma Clifford ... Lightman / Helm
Oliver Boot ... Bodyguard (Matai)
Rebecca Sarker ... Stayman #1 / Navigator

Philip Arditti ... Spotter #2

Jon Favreau ... Thark Bookie

Art Malik ... Zodangan General

Holly Weston ... Carter's Wife (Corpse)
Gary Milner ... Zodangan Guard
Cate Fowler ... Matron of Chamber (Matai)

Darwin Shaw ... Zodangan Officer (Matai)
Eileen Page ... Elderly Woman (Matai)
Simon Evans ... Zodangan Guard (as Si Evans)
Myriam Acharki ... Priestess

Steven Cree ... Humble Guard - Matai
Garry Tubbs ... Orkney Dig Worker

Jeremy Booth ... Doctor

Jill Baker ... Additional Voice (voice)
rest of cast listed alphabetically:
Devin Chase Allen ... Cowboy in the Bar (uncredited)

Ekaterina Botziou ... Dejah's Handmaiden (uncredited)
Shane B. Cook ... Helium Soldier (uncredited)

Matt Lasky ... Young Thark Warrior (uncredited)

Morgan Lester ... Helium Guard (uncredited)

Thomas J. Post ... Helium Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Andrew Stanton 
 
Writing credits
Andrew Stanton (screenplay) &
Mark Andrews (screenplay) and
Michael Chabon (screenplay)

Edgar Rice Burroughs (story "A Princess of Mars")

Produced by
Lindsey Collins .... producer
Jim Morris .... producer
Bob Roath .... associate producer
Colin Wilson .... producer
 
Original Music by
Michael Giacchino 
 
Cinematography by
Daniel Mindel (director of photography) (as Dan Mindel)
 
Film Editing by
Eric Zumbrunnen 
 
Casting by
Marcia Ross 
 
Production Design by
Nathan Crowley 
 
Art Direction by
David Allday (senior art director)
James Hambidge (supervising art director)
Mark Harris 
Phil Harvey 
Joseph A. Hodges  (as Joseph Hodges)
John King 
Naaman Marshall (supervising art director)
Dean Wolcott 
Robert Woodruff 
Scott Zuber 
 
Set Decoration by
Paki Smith 
 
Costume Design by
Mayes C. Rubeo 
 
Makeup Department
Kevin Alexander .... hair designer
Kim Ayers .... key makeup artist
Candice Banks .... hairdresser
Paul Boyce .... makeup artist
Zoe Brown .... hair crowd supervisor
Nicola Buck .... crowd makeup supervisor (as Nik Buck)
Kirstin Chalmers .... makeup artist
Bill Corso .... makeup designer
Tania Couper .... assistant makeup artist
Robb Crafer .... assistant makeup artist (as Robert Crafer)
Sally Crouch .... assistant makeup artist
Rosalia Culora .... assistant hairdresser
Monica Di Venti .... assistant hairdresser
David Dupuis .... makeup artist: additional photography, Los Angeles
Teri Galati .... assistant makeup artist
Sasha Glasser .... makeup production assistant
Mandy Gold .... makeup artist
Paul Gooch .... key makeup artist
Fae Hammond .... makeup artist: second unit
Kevin Haney .... makeup artist
Camille Henderson .... key makeup artist
Amberley K. Jones .... makeup production assistant
Angela Kiely .... assistant makeup artist
Eryn Krueger Mekash .... makeup artist (as Eryn Krueger-Mekash)
Marianna Kyriacou .... assistant makeup artist
Lora Laing .... assistant hairdresser
Ailbhe Lemass .... makeup artist
Dennis Liddiard .... makeup artist
Barbara Lorenz .... hair department head: additional photography, Los Angeles
Gary Machin .... hairdresser
Jacklin Masteran .... key hair stylist: additional photography, Los Angeles
Kristie Matthiae .... key makeup artist
Nuria Mbomio .... makeup artist (as Nuria Mbomio-Mba)
Veronica McAleer .... makeup artist (as Veronica Brebner)
Mike Mekash .... makeup artist (as Michael Mekash)
Flora Moody .... assistant makeup artist
Greg T. Moon .... makeup artist
Michael Moore .... hair stylist: second unit
Anne Morgan .... hair stylist: additional photography, Los Angeles
Kenny Myers .... makeup artist: additional photography, Los Angeles
Ve Neill .... makeup department head: second unit
Paula Price .... key makeup artist
Gerald Quist .... makeup artist (as Gerry Quist)
Gemma Richards .... key makeup artist
Sara Riesel .... makeup artist
Alex Rouse .... wigs
Don Rutherford .... makeup artist
Moiya Saint .... tanning supervisor
Debbi Salmon .... key makeup artist
Laura Stevens .... assistant makeup artist
Deborah Taylor .... makeup artist
Christien Tinsley .... key makeup artist
Julia Wilson .... tanning supervisor
Candy Alderson .... trainee hair stylist (uncredited)
Donna J. Anderson .... hairdresser (uncredited)
Victoria Bancroft .... crowd makeup (uncredited)
Ricci-Lee Berry .... crowd makeup trainee: dailies (uncredited)
Jessica Brooks .... crowd makeup artist (uncredited)
Sophia Burnage .... crowd make-up (uncredited)
Julie Burnett .... crowd hair trainee (uncredited)
Karen Cohen .... makeup artist (uncredited)
Louise Coles .... makeup daily (uncredited)
Jennie Cooper .... crowd hair trainee (uncredited)
Lindey L. Crow .... assistant makeup artist (uncredited)
Audrey Doyle .... makeup artist (uncredited)
Holly Edwards .... crowd hair trainee (uncredited)
Sidony Etherton .... make-up trainee (uncredited)
Nana Fischer .... hair stylist (uncredited)
Patt Foad .... crowd makeup trainee (uncredited)
Wendy Kemp Forbes .... crowd hairdresser (uncredited)
Lucy Friend .... crowd makeup trainee: dailies (uncredited)
Lee Gren .... graphic designer specialty tattoos: Tinsley Studio (uncredited)
Jo Grover .... crowd makeup artist (uncredited)
Jason Hamer .... special makeup effects artist (uncredited)
Sarah Hamilton .... make up trainee (uncredited)
Robin Myriah Hatcher .... special makeup effects production coordinator: Tinsley Studio (uncredited)
Teressa Hill .... hair stylist (uncredited)
Lucinda Jelley .... crowd makeup trainee (uncredited)
Sarah Kelly .... hair stylist: crowd (uncredited)
Katie Lee .... assistant makeup artist: dailies (uncredited)
Tracey Lee .... crowd hair stylist: dailies (uncredited)
Laura Lilley .... makeup artist: crowd (uncredited)
Angie Mudge .... hair dailies (uncredited)
Aisling Nairn .... make up artist: crowd (uncredited)
Jessica Needham .... crowd makeup artist (uncredited)
Debbie Ormrod .... crowd hair trainee (uncredited)
Nina Pratley .... crowd makeup trainee: dailies (uncredited)
Robin Pritchard .... make up artist: daily (uncredited)
Clare Ramsey .... crowd makeup artist (uncredited)
Natalie Reid .... hair stylist (uncredited)
Charlotte Rogers .... crowd makeup artist: dailies (uncredited)
Jesse Rose Rogers .... trainee makeup artist (uncredited)
Alex Rouse .... wig maker (uncredited)
Laura Schalker .... makeup artist: Crowd (uncredited)
Andrew Simonin .... crowd hairdresser (uncredited)
Rachael Speke .... crowd makeup artist: dailies (uncredited)
Nadia Stacey .... makeup dailies (uncredited)
Pippa Woods .... crowd hair stylist: dailies (uncredited)
 
Production Management
Duncan Broadfoot .... unit manager
Jan Foster .... unit production manager
Steve Harding .... unit production manager
Lori Korngiebel .... post-production supervisor
Laurel Ladevich .... additional post-production supervisor
Ellen H. Schwartz .... unit production manager: additional photography, Los Angeles
Sharyn Shimada-Huggins .... production supervisor: second unit
Adam Teeuw .... unit manager
Jennifer Teves .... production supervisor
Ellen Wolff .... production supervisor: additional photography, Los Angeles (as Ellen Wolf)
Linda A. Borgeson .... post production executive (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Mark Andrews .... second unit director
Christopher Barnes .... second assistant director: second unit (as Christopher J. Barnes)
Eric Brevig .... second unit director: additional photography, Los Angeles
Chloe Chesterton .... second second assistant director
Joey Coughlin .... third assistant director
Bac DeLorme .... first assistant director: additional photography, Los Angeles
Ben Dixon .... second assistant director
Tommy Gormley .... first assistant director
Toby Hefferman .... first assistant director: second unit
Betsy Magruder .... first assistant director: additional photography, Los Angeles
James McGrady .... third assistant director: second unit
Samar Pollitt .... crowd second assistant director
Jeremy Reisig .... second second assistant director: additional photography, Los Angeles
Ellen Rosentreter .... key second assistant director: additional photography, Los Angeles
Hillary Schwartz .... second second assistant director
Peter Silberstein .... additional second assistant director
Jody Spilkoman .... key second assistant director: additional photography, Los Angeles
Mollie Stallman .... additional second assistant director
Jeff Taylor .... second assistant director: second unit
Andrew Ward .... second assistant director (as Andrew M. Ward)
Fraser Fennell-Ball .... third assistant director: crowd (uncredited)
Lily Garcia .... second second assistant director (uncredited)
Toby Hosking .... first assistant director: additional photography (uncredited)
David Pearson .... first assistant director: element unit (uncredited)
 
Art Department
Douglas Allam .... head of department plasterer
Bryan Andrews .... storyboard artist
Jeffrey Angell .... set dresser (as Jeffrey Augell)
David Ball .... supervising carpenter
Wayne D. Barlowe .... conceptual artist (as Wayne Barlowe)
Ben Barrington-Groves .... assistant set decorator
Guy Belegaud .... propmaker foreman
Andrew Bennett .... CAD draughtsperson
John Blakeley .... head of department sculptor
Kelly R. Borisy .... set dresser (as Kelly Borisy)
Troy Borisy .... leadman
Burke Bowthorpe .... assistant property master: second unit
Guy Bradley .... locations art director
Anna Bregman .... draughtsperson
Toby Britton .... assistant art director
Toby Britton .... lead mouldmaker
Tim Browning .... conceptual artist
Dean Budd .... chargehand painter's labourer
Christopher Burian-Mohr .... art director: additional photography, Los Angeles
Gary Burns .... supervising plasterer's labourer
Joe Cassar .... standby carpenter: second unit
Tom Castronovo .... art department assistant
Sarah Catizone .... construction medic
Sam Chapman .... props trainee
Richard Cheal .... chargehand dressing propman
Gerald Cheney .... propmaker foreman (as Jerry Cheney)
Ryan Church .... visual effects art director
Larry Clark .... paint supervisor
Chris Clarke .... engineer (as Christopher Clarke)
John Cloke .... supervising painter
Andy Colquhoun .... engineer
William Cone .... color consultant (as Bill Cone)
Steve Cook .... supervising plasterer (as Steven Cook)
Rachel Corbould .... art department assistant
Chris Costello .... prop maker
Paul Couch .... standby painter: second unit
Kent Daniels .... set dresser
Quentin Davies .... props storeman
Laura Davison .... construction coordinator/buyer
Wayne Day .... head of department carpenter
Jeno Dellicolli .... gang boss
Peter Dorme .... assistant art director
Jonathan Downing .... stand-by props
Michael R. Driscoll .... head of department stagehand (as Michael Driscoll)
Martin Duffy .... carpenter
Simon Dutton .... supervising rigger
Peter Edge .... stand-by painter
Ralph Eggleston .... color consultant
Colin Ellis .... additional propsman
Seth Engstrom .... conceptual artist
James Enright .... prop making supervisor
Meg Everist .... set decorator: additional photography, Los Angeles
Cody Fairbanks .... set dresser
Marc Fekkes .... toolman
John Field .... supervising rigger
Jordana Finkel .... junior draughtsperson (as Jo Finkel)
Darren Fitzsimons .... sculptor
Ben Fletcher .... modeller
Andrew P. Flores .... stand-by painter (as Andy Flores)
Colin Fox .... drapes master
John Fox .... assistant property master
Dawn Fraser .... modeller
Karen Frick .... set decoration buyer
Chet Garlow .... welder foreman
Rob Garlow .... general foreman (as Robert Garlow)
Jack Garwood .... chargehand propman
Liam Georgensen .... art department assistant
Gemma Gilbert .... modeller
Leigh Gilbert .... construction manager
Sarah Ginn .... art department assistant
Gary Gleeson .... supervising painter
Louis Glickman .... dressing propman
Alan Gooch .... head of department painter
Lee Gooch .... supervising carpenter
Peter Graffham .... standby rigger: second unit
Edward Griffiths .... leather worker
Andrew Guyett .... scenic painter (as Andy Guyett)
Glenn Haddock .... lead modeller
Jake Hall .... art department assistant
Jeff Hall .... propmaker foreman
Wesley Harland .... sculptor
Robert Hayward .... modeller
Paul Hearn .... supervising standby propman: second unit
Adam Henderson .... set dresser
Alma Henderson .... set dresser
Arthur Holland .... supervising carpenter
Christian Huband .... conceptual illustrator
Geoff Hubbard .... chargehand carpenter (as Martin Hubbard)
Rhys Ifan .... junior draughtsperson
Gregory Jein .... set model builder
Alan Jones .... dressing propman
Natasha Jones .... assistant CAD designer
Kevin Kavanaugh .... supervising art director: additional photography, Los Angeles
Jody King .... chargehand sculptor (as Jody Brothers)
Michael King .... production buyer
Peter Kinman .... modeller
David Krentz .... storyboard artist
Kenneth Langridge .... chargehand stagehand
Ronald Lattimore .... chargehand painter
Steven Lawrence .... CAD draughtsperson
Jenne Lee .... art department coordinator
John Lee .... postvis artist
Peter Lee .... modeller
Phillis Lehmer .... graphic designer
Alex Lemonis .... environment artist: Double Negative (as Alexis Lemonis)
Elizabeth Loach .... draughtsperson
Louise Longworth .... modeller
Ernesto Lopez Jr. .... plasterer supervisor
Josh Lusby .... assistant art director (as Joshua Lusby)
Mary Mackenzie .... CAD draughtsperson
Kevin Mangan .... standby greensman
Ben Marshall .... modeller
Kris Maxfield .... construction medic
Ray Maxwell .... propmaker gangboss
Bryan McBrien .... greens foreman (as Bryan A. McBrien)
Mark McCabe .... drapesman
Iain McCaig .... conceptual artist
Mishi McCaig .... conceptual artist
Amie McCarthy .... assistant property master: additional photography, Los Angeles (as Amie McCarthy-Winn)
Thomas McCarthy .... supervising carpenter (as Tom McCarthy)
Johnny P. McIntyre .... labor foreman (as Johnny McIntyre)
David Meeking .... chargehand painter
Thomas Meikle .... sculptor
Daniel Milton .... chargehand dressing propman
Josh Moceri .... set dresser
Kelly Morrison .... set decoration coordinator
James Muir .... stand-by stagehand
Mark J. Mullins .... on-set dresser: second unit
Ben Munro .... standby art director
Craig Narramore .... lead modeller
Stacey Newton .... art department coordinator
Terry Newvell .... chargehand stagehand
Jon Nicholson .... on-set dresser
Mark Niedenthal .... CAD designer
Jonathan Norman .... dressing propman
John O'Connor .... chargehand carpenter
Thomas O'Meara IV .... set dresser (as Thomas F. O'Meara IV)
Julie Ochipinti .... assistant set decorator
Jim Ondrejko .... propmaker foreman (as James Ondrejko)
Joe Ondrejko .... construction coordinator
Michael Orme .... set dresser
Harry E. Otto .... art director: additional photography, Los Angeles (as Harry Otto)
Simon Parker .... lead engineer
Wesley Peppiatt .... props supervisor
Jared Price .... construction medic
Katie Ralph .... assistant set decoration buyer
Jamie Rama .... conceptual artist
Jerome Ranft .... character sculptor
Adam Rashbrook .... standby stagehand: second unit
Darren Reynolds .... supervising standby propman
Michael Ricci .... supervising plasterer
Nick Richardson .... modeller
Ian Rolfe .... standby rigger
Ian Roylance .... assistant property master
Jack Salkeld .... dressing propman
Mel Sansom .... head of department rigger (as Melvyn Sansom)
Steve Sansom .... chargehand rigger
Robert Seex .... modeller
Ty Senior .... modeller
Theodore Sharps .... set designer
Jamie Shelley .... scenic painter
Barry Smalls .... stand-by carpenter
Alex Smith .... draughtsperson
Dorian Smith .... chargehand painter
Mike Smith .... assistant construction manager (as Michael Smith)
Philip Smith .... chargehand carpenter (as Phillip Smith)
Steve Sola .... propmaker foreman
Molly Sole .... standby art director: second unit
Jay Sotheran .... scenic painter
Gary Spraggon .... standby plasterer (as John Garry Spraggon)
Michael Standish .... assistant set decorator
Roland Stevenson .... sculptor
Sebastian Sue .... lead modeller
Mark Swain .... draughtsperson
Paul Tappin .... supervising plasterer
Derek Thompson .... previs artist
Shane Valentino .... art director: second unit
Robert Voysey .... supervising plasterer
Mark Wagner .... conceptual artist
Ketan Waikar .... model maker
Dan Walker .... conceptual artist
Julian Walker .... decor and lettering artist
Stuart Walpole .... standby props: second unit
Wolfgang Walther .... rigger
Les Ward .... drapesman
Lavinia Waters .... art department coordinator (uncredited)
Jake Wells .... chargehand dressing propman
Su Whitaker .... visual effects art director (as Susan Whitaker)
Brian White .... chargehand plasterer
David White .... chargehand practical electrician
Catherine Whiting .... junior draughtsperson
Darrell L. Wight .... set designer (as Darrell Wight)
Tim Wildgoose .... armourer model maker
Jamie Wilkinson .... property master
Carl Wilson .... prop making buyer
Clive Wilson .... dressing propman
Bruce Wing .... assistant property master: second unit
Travis Witkowski .... art department assistant
Colin Woodbridge .... supervising carpenter
Joshua Zeigler .... set dresser
Laine Abramson .... set buyer: additional photography, Los Angeles (uncredited)
Jory Alvarado .... set dresser (uncredited)
Greg Aronowitz .... concept model maker (uncredited)
Jason Bartolone .... construction foreman (uncredited)
Andrew Betts .... carpenter (uncredited)
Jonathan Burdeshaw .... sculptor (uncredited)
Martin Campbell .... prop modeller (uncredited)
Chris Casny .... prop maker (uncredited)
J. André Chaintreuil .... digital set designer: additional photography, Los Angeles (uncredited)
Chris Clarke .... senior prop maker (uncredited)
Emma Clough .... art department assistant (uncredited)
Dean Coldham .... plasterer (uncredited)
Ryan D. Compton .... propmaker gangboss (uncredited)
Ronald Cox .... propmaker gangboss (uncredited)
Lee Cunningham .... props: additional photography, Los Angeles (uncredited)
Ross Dearsley .... concept artist: Cinesite (uncredited)
Ricardo F. Delgado .... additional visual development (uncredited)
Paul Duff .... construction CAD engineer (uncredited)
Scott Elms .... carpenter (uncredited)
David Farrow .... armoury assistant model maker (uncredited)
Richard Flower .... assistant prop maker (uncredited)
Chad Fontaine .... head of department carrier (uncredited)
Dan Frye .... prop modeler (uncredited)
Steve Furneaux .... carpenter (uncredited)
Gavin Gordon .... carpenter (uncredited)
David Gray .... rigger (uncredited)
Matthew Hales .... carpenter (uncredited)
Roy Halfpenny .... prop modeller (uncredited)
Matt Handford .... carpenter (uncredited)
Emma Hanson .... sculptor (uncredited)
Steve Harris .... carpenter (uncredited)
Stuart Heath .... prop maker (uncredited)
John Kelso .... metal worker (uncredited)
John Kelso .... prop carpenter (uncredited)
Vance Kovacs .... concept illustrator (uncredited)
David Krentz .... concept artist (uncredited)
Scott Lafferty .... propmaker (uncredited)
Kim Madrigga-Krentz .... visual supervisor (uncredited)
Tony Marks .... carpenter (uncredited)
Jason McDonough .... set dresser (uncredited)
Catherine Mednick .... prop maker (uncredited)
Ryan Meinerding .... concept artist (uncredited)
Michelle Millay .... sculptor (uncredited)
Jon Moore .... art finisher (uncredited)
Dean Morris .... props trainee (uncredited)
Mitch Naber .... carpenter (uncredited)
Nicole Nicolaou .... prop maker (uncredited)
Danny O'Keefe .... assistant prop maker (uncredited)
Folashade Olagundoye .... additional prop designer (uncredited)
Francis Poirier .... sculptor (uncredited)
Mark Rocca .... prop modeller (uncredited)
Mauricio Ruiz .... concept artist (uncredited)
Matt Sargent .... draper (uncredited)
Cosmo Sarson .... decor artist (uncredited)
Phil Saunders .... concept artist (uncredited)
Steve Scott .... sculptor (uncredited)
Michael Sinnott .... painters laborer (uncredited)
Mickell Smith .... greensman (uncredited)
Mickell Smith .... on-set greens: second unit (uncredited)
Molly Sole .... draughtsperson (uncredited)
Justin Sweet .... concept illustrator (uncredited)
Howard Swindell .... concept artist (uncredited)
Daniel Thompson .... carpenter (uncredited)
Richard Vander Wende .... visual development (uncredited)
Toby Wagner .... dressing props (uncredited)
Amanda Ward .... props (uncredited)
Lianna Weidle .... propmaker (uncredited)
Ian Whiteford .... greensman (uncredited)
Rebecca Wood .... assistant prop maker (uncredited)
Ian Zawadzki .... painter (uncredited)
 
Sound Department
Marco Alicea .... digital audio transfer
James Austin .... engineering services
Chris Barron .... dialogue assistant (as Christopher Barron)
Jaqui Baxter .... production assistant
Jeremy Brown .... boom operator: second unit additional crew
Jeanette Browning .... adr recordist: Walt Disney Studios
Ben Burtt .... sound consultant
Danny Caccavo .... digital editing services
Brian Chumney .... assistant supervising sound editor
John Countryman .... video services
Coya Elliott .... sound effects assistant
Noel Espinosa .... boom operator
Malcolm Fife .... sound effects editor
Steve Finn .... boom operator
Joseph L. Garrard .... boom operator: second unit
Peter Gleaves .... adr mixer: Goldcrest Studios
Josh Gold .... foley editor
J.R. Grubbs .... sound effects editor
Nia Hansen .... sound effects assistant
Alberto Hernandez .... adr mixer: Fantasy Studios
Tom Johnson .... re-recording mixer
Doc Kane .... adr mixer: Walt Disney Studios
Noah Katz .... digital editing services
Ren Klyce .... sound consultant
Nick Kray .... adr mixer: De Lane Lea Studios
Mike Lane .... client services
Mary Jo Lang .... foley mixer
Michael Levine .... digital audio transfer
Dmitri Makarov .... digital editing services
Paul H. Maritsas .... sound mixer: second unit (as Paul Maritsas)
Jim McBride .... sound engineer
Jeremy Molod .... dialogue assistant
Alyson Dee Moore .... foley artist (as Alyson Moore)
Steve Morris .... engineering services
Chris Munro .... sound mixer
Paul Munro .... sound mixer: second unit
Shelly Napolean .... client services (as Shelly Napoleon)
Luke Neuman .... boom operator: second unit
Timothy Nielsen .... sound designer
Timothy Nielsen .... supervising sound editor
Jonathan Null .... supervising sound editor
Drew Oliveras .... sound recordist
Juan Peralta .... re-recording mixer
Eva Porter .... client services
David Raymond .... boom operator: additional photography, LA
John Roesch .... foley artist
Michael Semanick .... re-recording mixer
Michael Silvers .... dialogue editor
Clint Smith .... sound recordist
Mac Smith .... foley supervisor
James Spencer .... assistant sound re-recording mixer
Billy Theriot .... adr mixer
John Torrijos .... video services (as John 'J.T.' Torrijos)
Tony Villaflor .... assistant sound re-recording mixer
Mark Weingarten .... sound mixer: additional photography, LA
Marshall Winn .... dialogue editor
Jason Brady .... boom operator (uncredited)
Sandy Buchanan .... adr recordist (uncredited)
Lloyd Dudley .... boom operator: second unit (uncredited)
Mark C. Grech .... second boom (uncredited)
Emmet O'Donnell .... adr assistant (uncredited)
Andy Stallabrass .... adr recordist (uncredited)
Jonathon 'Earl' Stein .... sound mixer: second unit (uncredited)
Stephen Urata .... sound recordist (uncredited)
Richard Van Dyke .... production sound mixer: additional photography (uncredited)
Greg Zimmerman .... adr recordist (uncredited)
 
Special Effects by
Andy Aitken .... special effects technician (as Andrew Aitken)
Ryan Arndt .... special effects technician
John Arnitt .... senior special effects technician
Kirk Barton .... special effects craft service foreman (as Kirk M. Barton)
Steve Benelisha .... special effects technician
Paul Bentman .... special effects technician
Pete Britten .... assistant special effects technician (as Peter Britten)
Jim Buchan .... modeller
Gordon Cave .... special effects technician
Chris Cheatham .... key technician: Legacy Effects (as Chris Cheetham)
John Cherevka .... key artist: Legacy Effects
Paul Clancy .... senior special effects technician
Viola Colditz .... special effects modeller
Javier Contreras .... key technician: Legacy Effects
Chris Corbould .... special effects supervisor
Ian Corbould .... senior special effects technician
Lynne Corbould .... production buyer: special effects
Paul Corbould .... assistant special effects supervisor
Steve Crawley .... wire effects supervisor (as Stephen Crawley)
Steve Cullane .... senior special effects technician (as Stephen Cullane)
Mark Day .... assistant special effects technician
Troy Dederick .... special effects technician
John J. Downey .... special effects technician
Matthew J. Downey .... special effects foreman: additional photography, Los Angeles (as Matthew Downey)
Peter Eddy .... special effects technician
Tony Edwards .... senior special effects technician
Dave Eltham .... senior special effects technician (as David Eltham)
Jody Eltham .... special effects technician
Ron Epstein .... special effects technician
Damian Fisher .... key technician: Legacy Effects
Scott R. Fisher .... special effects coordinator
David Ford .... senior special effects technician
Michael Fox .... senior special effects technician
Dawn Fraser .... modeller
Gemma Gilbert .... modeller
Ronald D. Goldstein .... special effects technician (as Ronald Goldstein)
Richard Gregory .... senior special effects animatronic engineer
Darrell Guyon .... senior special effects technician
Charlie Harper .... special effects health and safety advisor
Lindsay Harris .... special effects modeller
Robert Hayward .... modeller
Trevor Hensley .... key artist: Legacy Effects
Kevin Herd .... special effects lead workshop supervisor
Dan Homewood .... senior special effects technician (as Daniel Homewood)
Joshua Hooker .... special effects engineer
Chris 'Flimsy' Howes .... senior special effects technician (as Crissy Howes)
Tirshatha Hunter .... model maker
Darnell Isom .... key artist: Legacy Effects
Matthew Johnson .... special effects technician
Gavin Jones .... modeller
Yoonkwan Kim .... pipeline developer: Stereo D (as Yoon Kwan 'Charlie' Kim)
Peter Kinman .... modeller
Paul Knowles .... special effects workshop supervisor
Stuart Leach .... special effects modeller
Peter Lee .... modeller
Jason Leinster .... senior special effects technician
Steve Lewis .... senior special effects technician
Louise Longworth .... modeller
Jason Lopes .... senior systems engineer: Legacy Effects
Ian Lowe .... special effects floor supervisor: second unit
Alex MacBride .... special effects technician
Glenn Marsh .... modeller
Ben Marshall .... modeller
Jason Matthews .... key artist: Legacy Effects
Jeremy Maupin .... special effects production assistant
Bruce Mayhew .... special effects technician
Jason McCameron .... senior special effects technician
Huw Millar .... special effects engineer
Bruce Minkus .... special effects foreman: second unit
Ian Mitchell .... special effects animatronic designer
Tim Mitchell .... senior special effects technician (as Timothy Mitchell)
David Monzingo .... key artist: Legacy Effects
Tom Murtagh .... special effects workshop supervisor
Peter Notley .... special effects floor supervisor: main unit
Michael Ornelaz .... key artist: Legacy Effects
Scott Patton .... lead character designer: Legacy Effects
Roy Quinn .... special effects workshop supervisor
Jason Reed .... animatronic designer
Jim Rollins .... special effects technician
John Rosengrant .... design supervisor: Legacy Effects
Alex Rutherford .... modeller
Robert Seex .... modeller
Ty Senior .... modeller
Andy Simm .... special effects animatronic designer
Nigel Sinclair .... special effects technician
Brian Sipe .... key artist: Legacy Effects
Robert L. Slater .... special effects technician (as Bob Slater)
Christopher A. Suarez .... special effects 1st unit foreman
Danny A. Suarez .... special effects technician
Clark Templeman .... special effects technician (as Clark Templeton)
Richard Todd .... senior special effects technician
Arjen Tuiten .... key artist: Legacy Effects
Mario Vanillo .... shop foreman
Andrew Warner .... animatronic designer (as Andy Warner)
Simon Webber .... concept artist: Legacy Effects
Barry White .... special effects technician
Gareth Wingrove .... senior special effects technician
Lee Winter .... senior special effects technician
Gary Yee .... key technician: Legacy Effects
Nick Bonathan .... special effects crew (uncredited)
Robert Cole .... special effects (uncredited)
Levon Shant Demirjian .... special effects (uncredited)
Tom Goodman .... special effects (uncredited)
Jared Guenther .... mold maker: Legacy Effects (uncredited)
Anthony Julio .... special effects (uncredited)
Kevin Kirkpatrick .... sculptor: Legacy Effects (uncredited)
Aimee Macabeo .... special makeup effects artist: Legacy Effects (uncredited)
Lindsay MacGowan .... studio coordinator: Legacy Effects (uncredited)
Shane Mahan .... studio coordinator: Legacy Effects (uncredited)
Daniel Massett .... special effects trainee (uncredited)
David Mesloh .... special effects technician (uncredited)
Ken Pearce .... facial motion capture (uncredited)
Simon Quinn .... special effects technician (uncredited)
Michael Rifkin .... special effects technician (uncredited)
Jacob Roanhaus .... lab technician: Legacy Effects (uncredited)
Alan Scott .... studio coordinator: Legacy Effects (uncredited)
Richard Symons .... armourer (uncredited)
Hill Vinot .... mold maker: Legacy Effects (uncredited)
 
Visual Effects by
Marco Abbruzzese .... stereo conversion artist: Cinesite
Milton Adamou .... stereoscopic post supervisor: Stereo D
Kevin Adams .... creature effects lead artist: Double Negative
Lindsay Adams .... composite supervisor: Cinesite
Alexandra Added .... visual effects production manager: MPC
Jeremy Agamata .... previs artist
Rohit Agarwal .... roto animation artist: The Moving Picture Company
Ben Aghdami .... stereo coordinator (as Benjamin Aghdami)
Anastasios Agiakatsikas .... stereo lead: Cinesite
Zohaib Ahsan .... environment artist: Double Negative
Axel Akesson .... CG sequence supervisor: Cinesite
Vladislav Akhtyrskiy .... compositor: Cinesite
Alper Aksit .... animator: Double Negative
Antony Allen .... roto/prep artist: Cinesite (as Anthony Allen)
Iker Alonso .... lighter: Cinesite
Justin Alvarez .... compositor: Cinesite
Colin Alway .... digital artist: MPC
Peter Amachree .... texturer: Cinesite
Valentín Amador .... animator: Double Negative (as Valentin Amador Diaz)
Paul Amiras .... visual effects photography assistant: Cinesite
Christoph Ammann .... CG supervisor: Double Negative
Christopher Anciaume .... lighting artist: Double Negative (as Chris Anciaume)
Monifa Andrew .... visual effects production coordinator: Double Negative
Rob Andrews .... environment lead artist: Double Negative (as Robert Andrews)
Samir Ansari .... lighter: Cinesite
Chiara Antelmi .... animator: Double Negative
Stephen Aplin .... animation supervisor: Double Negative
Tolga Ari .... costume artist: Double Negative
Luke Armstrong .... roto/prep artist: Cinesite
Joe Arnold .... lead matchmover: Cinesite
Simon Arnold .... visual effects editor: Double Negative
Romain Arnoux .... lighting artist: Double Negative
Yu Ashleigh .... stereo coordinator: Cinesite
Saqib Ashraf .... layout artist: Cinesite
Anelia Asparuhova .... modeller: Cinesite
Myles Asseter .... lead modeller: Cinesite
James Aston .... matchmover: Cinesite
Atanas Atanasov .... modeller: Cinesite
Nicholas Atkinson .... senior stereo coordinator: Cinesite
Nicola Atkinson .... layout artist: Cinesite (as Nikki Atkinson)
Alvise Avati .... animator
Dan Ayling .... lead matchmover: Cinesite
Sergio Ayrosa .... composite supervisor: Cinesite
Jagdish Babu .... lead roto/prep artist: MPC
Andrew Baggarley .... lighting artist: Double Negative
Jörg Baier .... compositor: Double Negative (as Joerg Baier)
Michael Bain .... textures: Double Negative (as Mike Bain)
Dimitri Bakalov .... animator: Cinesite (as Dimitar Bakalov)
Manjusha Balachandran .... lighter: Cinesite
Felix Balbas .... rigging: Double Negative
Luke Ballard .... compositor: Double Negative
Dave Bannister .... compositor: Cinesite
George Barbour .... lighting artist: Double Negative
Craig Bardsley .... animation lead: Double Negative
Philip Barnard .... digital artist: MPC
Adam Barnett .... technology: Double Negative
Bruno Baron .... CG sequence lead artist: Double Negative
Daniel Barrow .... visual effects producer (as Dan Barrow)
David Basalla .... lighting artist: Double Negative (as David Bassala)
Tom Baskaya .... senior compositor: Cinesite
Sam Bassett .... digital artist: MPC
Peta Bayley .... lead animator: MPC
Yakov Baytler .... rigging: Double Negative
Andy Bean .... lighting artist: Double Negative (as Andrew Bean)
Susanne Becker .... compositor: Double Negative
Leah Beevers .... digital artist: MPC
Katie Bell .... visual effects production coordinator: Double Negative
Michael Bell .... compositor: Double Negative
Paula Bell .... lead roto/prep artist: MPC
Richard A.M. Bell .... lighting lead: Cinesite (as Richard Bell)
Chris Bending .... digital artist: MPC
Fredrik Bengtsson .... animator: Double Negative
Michele Benigna .... compositor: Double Negative
John Benn .... scanning operator: Cinesite
Stephen Bennett .... compositor: Double Negative
Fernando Benítez .... effects lead artist: Double Negative (as Fernando Benitez)
Emma Berkeley .... texturer: Cinesite (as Emma Berkley)
Saïdou Bernabé .... environment artist: Double Negative (as Saidou Bernabe)
Jan Berner .... effects technical director: Cinesite
Emanuele Berti .... crowd simulation lead: Double Negative (as Emmanuelle Berti)
Maxime Besner .... depth artist: Stereo D (as Max Besner)
Alex Betancourt .... lighter: Cinesite
Aaron D. Beyer .... depth artist: Stereo D (as Aaron Beyer)
Thomas Biller .... lighting artist: Double Negative
Moti Biran .... compositor: Cinesite
Christopher Bird .... rotoscoping: Double Negative
Brad Blackbourn .... stereographer: Double Negative
Peter Blackburn .... stereo conversion artist: Cinesite
Mawusime Blewuada .... matchmover: Cinesite
Mike Bliss .... stereo conversion artist: Cinesite
Andrej Blom .... lighter: Cinesite
Ashley Blyth .... caching: Double Negative
Ilona Blyth .... visual effects line producer: Courtney
Turea Blyth .... visual effects coordinator: Cinesite
Joel Bodin .... lighting lead: Cinesite
Mike Bodkin .... executive stereo producer: Stereo D
Brendan Body .... animator: Double Negative
Michael Bomagat .... animator: Double Negative
Axel Bonami .... 2D supervisor: MPC
Fabrizia Bonaventura .... caching: Double Negative
Amanda Bone .... texturer: Cinesite
Don Boogert .... pipeline technical director: Cinesite
Landon Bootsma .... compositor: Cinesite
Chris Bore .... effects artist: Double Negative
Philip Borg .... lighter: Cinesite
Matthew Borneman .... studio: Double Negative
Stephen Borneman .... lighting artist: Double Negative
Sudeepto Bose .... compositor: Cinesite
Alan Boucek .... compositing supervisor: Double Negative
Russell Bowen .... environment artist: Double Negative
Jason Bowers .... depth artist: Stereo D
Matt Boyer .... lead matchmover: Cinesite
Gary Boyle .... crowd simulation lead: Double Negative
Richard Boyle .... rigger: Cinesite
James Braid .... technology: Double Negative
Paul Brannan .... lighting artist: Double Negative
Hayley Brazelton .... digital artist: MPC (as Hayley Collins)
Michael Brazelton .... compositor: Double Negative (as Mike Brazelton)
Xavier Breuil .... costume artist: Double Negative
Eric Brevig .... special visual effects consultant
Lyndan Brewer .... stereo conversion artist: Cinesite (as Lyndon Brewer)
Jamie Briens .... creature effects lead artist: Double Negative
Andrew Brittain .... stereo lead: Cinesite
Andre Brizard .... compositor: Cinesite
Jonathan Brouillat .... digital artist: MPC
Daniell Brown .... animator: Double Negative
Kari Brown .... effects technical director: Cinesite
Lester Brown .... compositor: Double Negative
Steve James Brown .... animator: Double Negative (as Steve Brown)
Nik Brownlee .... compositor: Double Negative (as Nic Brownlee)
Christina Bruce .... crowd simulation lead: Double Negative
Robert Brumby .... costume artist: Double Negative
Michael Brunet .... animator: Double Negative
Sule Bryan .... compositor: Cinesite
Marc Bryant .... effects technical director: Cinesite
William Bryant .... research and development: Double Negative
Daire Bryne .... technology: Double Negative (as Daire Byrne)
Bruce Buckley .... modelling: Double Negative
Izet Buco .... digital artist: MPC
Daniel Buhigas .... lighter: Cinesite
Christian Bull .... shot sculpt supervisor: Double Negative
Matthew Bullock .... digital modeler: Double Negative
Marco Burbano .... rigging: Double Negative
Sophie Burie .... creature effects artist: Double Negative
Patrick Michael Burke .... compositor: Double Negative (as Patrick Burke)
Maria Busco .... assistant technical director: Double Negative
Eamonn Butler .... animation supervisor
Conor Byrne .... visual effects editor: MPC
Roisin Byrne .... visual effects production accountant: Cinesite
Andrew Cadey .... effects artist: Double Negative
Moray Caldwell .... rotoscoping: Double Negative
Daniel Callaby .... animator: Double Negative
John Callaghan .... visual effects production assistant: MPC
Angus Cameron .... stereo supervisor: Cinesite
Daniela Campos Little .... lead matchmover: Cinesite (as Daniela Campos-Little)
Francesco Canonico .... animator: Double Negative
Keanan Cantrell .... lighting artist: Double Negative
Ean Carr .... composite supervisor: Cinesite
Helen Carr .... compositor: Double Negative
Brendan Carroll .... research and development: Double Negative
Dominic Carus .... effects technical director: Cinesite
Ferran Casas .... animator: Double Negative
Chas Cash .... effects technical director: Cinesite
Michael Cashmore .... pipeline technical director: Double Negative
Marco Castellani .... stereo conversion artist: Cinesite
Fabio Cerrito .... effects artist: Double Negative
Bahar Cetin .... compositor: Double Negative
Anthony Chadwick .... lighting artist: Double Negative
Alexander Chaliovski .... crowd simulation artist: Double Negative
Solene Chan-lam .... texturer: Cinesite
Paul Chandler .... digital matte painter: Cinesite
Paul Chapman .... compositor: Cinesite
Anthony Chappina .... effects technical director: Cinesite
Lyonel Charmette .... lighting artist: Double Negative
Peter Chiang .... visual effects supervisor
Daniel Chirwa .... stereo conversion artist: Cinesite
Sophie Chometton .... stereo conversion artist: Cinesite
Charles Chorein .... digital artist: MPC
Kristy Chrobak .... stereo production coordinator: Stereo D
Dan Churchill .... stereo conversion artist: Cinesite (as Daniel Churchill)
Martin Ciastko .... composite supervisor: Cinesite
Carlos Cidrais .... lighting artist: Double Negative
Alessandro Ciucci .... animator: Double Negative
Peter Claes .... effects technical director: Cinesite
Graham D. Clark .... head of stereography: Stereo D
Richard Clarke .... creature effects supervisor: Double Negative
Peter Clayton .... animator: Cinesite
Sam Clementson .... bidding coordinator: Cinesite
Anita Clipston .... stereo conversion artist: Cinesite
Chris Clough .... modeller: Cinesite
Ross Colgan .... senior data operator: Cinesite
Fraser Colley .... crowd simulation artist: Double Negative
Alex Collings .... visual effects on set crew
Drew Collins .... animator: Double Negative
Richard Collis .... environment artist: Cinesite
Santiago Colomo .... digital artist: MPC (as Santi Colomo)
Emanuele Comotti .... compositor: Cinesite
Paul Connaughton .... matchmover: Cinesite
Robert Connor .... costume artist: Double Negative
Traian Constantinescu .... digital artist: MPC
Nicholisa Contis .... financial controller: Stereo D
Ryan Cook .... visual effects supervisor: Double Negative
Lyle Cooley .... crowd technical director: Cinesite
Kimberley A. Cope .... animation producer: Double Negative (as Kim Cope)
Laurent Cordier .... lead texturer: Cinesite
Francesco Cosatti .... stereo lead: Cinesite
Alessandro Costa .... effects artist: Double Negative
Jean-Nicolas Costa .... compositor: Cinesite
Tom Coull .... caching: Double Negative
Christopher Michael Coupe .... match move supervisor: Double Negative (as Chris Coupe)
Benjamin Courtin .... caching: Double Negative
Tom Cowlishaw .... stereo prep artist: Cinesite
Tylie Cox .... visual effects matte coordinator
Craig Crane .... lidar scanning technician
Zoe Cranley .... CG sequence lead artist: Double Negative
Alastair Crawford .... compositor: Double Negative
Graham Cristie .... lighter: Cinesite
Robert Cristino .... depth artist: Stereo D
Ed Cross .... visual effects editor: Double Negative
Sophie Cullen .... visual effects production coordinator: Double Negative
Grahame Curtis .... environment artist: Cinesite
Matthew D'Angibau .... lead matchmover: Cinesite (as Matt D'Angibau)
Marcello Da Silva .... roto animator: Cinesite
Ingrid-Elin Dahl-Olsen .... research and development: Double Negative (as Ingrid Dahl-Olsen)
Ken Dailey .... visual effects producer: Cinesite
Francesca Dare .... compositor: Double Negative
Russell Darling .... animation pipeline supervisor: Double Negative
Brad Darrow .... senior depth artist: Stereo D (as Bradley Darrow)
Julian Davidson .... crowd simulation artist: Double Negative
Christopher Davies .... matchmover: Cinesite
Giles Davies .... lead modelling technical director: MPC (as Giles Davies)
Jonathan Davies .... effects lead artist: Double Negative
James Davis Jr. .... stereo conversion artist: Cinesite
Stephen R. Davis .... roto/prep artist: Cinesite (as Steve Davis)
Graham Day .... compositor: Double Negative
Charlotte Dean .... visual effects production coordinator: Double Negative
Robert Deas .... lighting artist: Double Negative
Brecht Debaene .... animator: Double Negative
Max Decroix .... lighting artist: Double Negative
Richard Deeb .... visual effects production coordinator: Double Negative
Christophe Dehaene .... compositor: Cinesite
Damien Delaunay .... lighting artist: Double Negative
Nicolas Delbecq .... effects artist: Double Negative (as Nicholas Delbecq)
Joel Delle-Vergin .... compositor: Double Negative
Stanley A. Dellimore .... layout supervisor: MPC (as Stanley Dellimore)
Romek Delmata .... visual effects illustrator (as Romek Delimata)
Ali Derweesh .... research and development: Double Negative
Kunal Desai .... modeller: Cinesite
Dani Devereux .... digital matte painter: Cinesite
Adam Dewhirst .... modeller: Cinesite
Lee Dexter .... layout artist: Cinesite
Shiv Dholakia .... effects technical director: Cinesite
Sandro Di Segni .... effects lead artist: Double Negative
Julien Dias .... compositor: Cinesite
Ben Dick .... compositor: Double Negative
Dzung Phung Dinj .... modelling: Double Negative
Nico Domerego .... texturer: Cinesite
Fernando Domínguez .... effects artist: Double Negative (as Fernando Dominguez)
Hannes Doornaert .... stereo conversion artist: Cinesite
Archie Dowell .... stereo lead: Cinesite
Paul Driver .... visual effects line producer: Double Negative
Seth Dubieniec .... lighting artist: Double Negative
Julien Ducenne .... compositor: Cinesite
Paul Ducker .... lighter: Cinesite
Frank Dumont .... research and development: Double Negative
Catherine Duncan .... senior visual effects producer: Cinesite
Moriba Duncan .... modeller: Cinesite
Gary Dunn .... animator: Double Negative
Katherine Durant .... compositor: Double Negative
Daniel Duwe .... rotoscoping: Double Negative
Thomas Dyg .... compositor: Cinesite
Thomas Døhlen .... pipeline technical director: Double Negative (as Thomas Dohlen)
Chris Eborn .... technology: Double Negative
Andrew Edmondson .... visual effects editor: Double Negative (as Andrew Edmundson)
Javier Edo .... pipeline technical director: Double Negative
Bronwyn Edwards .... composite supervisor: Cinesite
Paul Edwards .... stereo line producer: Cinesite
Tom Edwards .... lighting artist: Double Negative
Graeme Eglin .... compositor: Double Negative
Luiz Elias .... modelling: Double Negative
David Elices .... stereo conversion artist: Cinesite
Adam Elkins .... lighting artist: Double Negative
Daniel Elliott .... creature effects artist: Double Negative
Tosh Elliott .... modelling: Double Negative
Charlie H. Ellis .... rotoscoping: Double Negative (as Charlie Ellis)
Chris Elmer .... digital artist: MPC
Chris Elmer .... lighting artist: The Moving Picture Company
Catherine Elvidge .... animation supervisor: Cinesite
Dan Elvins .... data operator: Cinesite
Sara Emack .... visual effects production coordinator: Double Negative (as Sara Leathem)
Greg Emerson .... senior stereoscopic on-line editor: Stereo D
Stephen Enticott .... crowd animation supervisor: Double Negative
Alexandra Ernst .... stereo coordinator: Cinesite
Robert Eskekarr .... compositor: Cinesite
Moriah Etherington-Sparks .... visual effects producer: Double Negative (as Moriah Etherington Sparks)
Huw J. Evans .... lighting artist: Double Negative (as Huw Evans)
Oliver Exmundo .... animator: Double Negative
Jenni Eynon .... environment lead artist: Double Negative (as Jenny Eynon)
Theo Facey .... rigging: Double Negative
Damien Fagnou .... stereoscopic supervisor: MPC
Carl Fairweather .... costume lead artist: Double Negative
Patrick Falenofoa .... depth lead: Stereo D
Patrick Falenofoa .... stereo lead: Cinesite
Nina Fallon .... visual effects producer: Double Negative
Finella Fan .... pipeline technical director: Double Negative
Jacopo Fant .... stereo conversion artist: Cinesite
Stuart Farley .... CG supervisor: Double Negative
Alison Farmer .... textures: Double Negative
Liam Farnham .... crowd simulation artist: Double Negative
Fathima Feminò .... stereo conversion artist: Cinesite (as Fathima Femino)
Andrew Fensom .... compositor: Cinesite
Robin Pierce Ferber .... depth artist: Stereo D (as Robin Ferber)
Pedro Fernandes Santos .... match move supervisor: Double Negative (as Pedro Santos)
Bruno Fernandes .... compositor: Cinesite
David Fernández Girón .... lighting artist: Double Negative (as David Fernandez)
Marco Fiorani Parenzi .... compositor: Double Negative (as Marco Parenzi)
Johnny Fisk .... stereo production supervisor: Stereo D
Laura Fitzpatrick .... visual effects producer: Cinesite
James D. Fleming .... composite supervisor: Cinesite (as James Fleming)
Andrew Fletcher .... compositor: Cinesite (as Andy Fletcher)
Brad Floyd .... lead compositor: MPC
Ziah Sarah Fogel .... pipeline technical director: Double Negative (as Ziah Fogel)
Les Foor .... senior depth artist: Stereo D (as Les Foor II)
Mike Ford .... animator: Double Negative
David Forsbrey .... caching: Double Negative
Mattias Forsström .... lighting artist: Double Negative (as Mattias Forsstrom)
Ben Forster .... animation lead: Double Negative (as Benjamin Forster)
James Foster .... compositor: Double Negative
Matt Foster .... compositor: Cinesite
Daniel Fotheringham .... animator: Double Negative
William Foulser .... match move supervisor: Double Negative
Jonathan Frammingham .... animator: Double Negative
Shaun Frank .... IT manager: Stereo D
Federico Frassinelli .... crowd simulation lead: Double Negative
Gianluca Fratellini .... animator: Double Negative
Nihal Friedel .... lighter: Cinesite
Tadashi Fujita .... animator: Double Negative
Napoleon Fulinara Jr. .... depth artist: Stereo D (as Napoleon Fulinara)
Howard Fuller .... CG sequence lead artist: Double Negative
Sarah Fuller .... digital artist: MPC
Amy Furey .... data operator: Cinesite
Christian Furr .... textures: Double Negative
Leila Gaed .... lighter: Cinesite
Joe Gaffney .... shader writer: Cinesite
Adam Gailey .... costume artist: Double Negative
Jigesh Gajjar .... matchmove supervisor: MPC
Michael Galbraith .... digital artist: MPC
Graham Gallagher .... animator: Double Negative
John J. Galloway .... compositor: Double Negative (as John Galloway)
Beau Garcia .... effects artist: Double Negative
Benn Garnish .... animator: Cinesite
Richard Garnish .... technical services: Cinesite
Caroline Garrett .... CG manager: Cinesite
Nikos Gatos .... CG sequence supervisor: Cinesite
Bryan Gauna .... head of IT: Stereo D
Richard Gavin .... costume lead artist: Double Negative
Marco Genovesi .... environment supervisor: MPC
Sotiris Georghiou .... lighting artist: Double Negative
Daniel Georgiou .... lighting artist: Double Negative
Judith Gericke .... visual effects production coordinator: Double Negative
Nikhil Ghoorbin .... scanning operator: Cinesite (as Nik Ghoorbin)
Paul B. Gibbs .... visual effects production accountant (as Paul Gibbs)
Maurizio Giglioli .... rigging: Double Negative
Walter Gilbert .... compositor: Double Negative
Matthew E. Gill .... stereoscopic rotoscope artist: Stereo D
Derek Gillingham .... textures: Double Negative
Ivan Girard .... digital matte painter: Cinesite
Patrick Giusiano .... animator: Double Negative
Geoffroy Givry .... compositor: Double Negative
Julian Gnass .... compositing lead: Double Negative
Luke Goddard .... research and development: Double Negative
Emanuele Goffredo .... assistant technical director: Double Negative
Michelle Goh .... stereo lead: Double Negative
Sean Goldman .... depth artist: Stereo D
Ana Gomes .... compositor: Double Negative
Bernie E. Gomez .... on-set assistant: la re-shoots
Kyle Goodsell .... compositor: Double Negative
David Goubitz .... creature effects lead artist: Double Negative
Robert Graham .... assistant technical director: Double Negative
Joel Green .... CG sequence lead artist: Double Negative
Philip Greenlow .... visual effects producer: MPC
Paul Greenwood .... stereo lead
Daniel D. Gregoire .... previs supervisor (as Daniel Gregoire)
Jem Grimshaw .... lighter: Cinesite
John Grotelueschen .... stereo lead: Cinesite
Sandra Guarda .... animator: Cinesite
Lewis Guarniere .... creature effects artist: Double Negative
Ummi Gudjonsson .... lead layout artist: Cinesite
Nicolas Gueroux .... animator: Double Negative
Ricardo Guevara .... depth artist: Stereo D
Ole Guldbrandsen .... shader writer: Cinesite (as Ole Gulbrandsen)
Alex Guri .... compositor: Cinesite
Sharna Hackett .... visual effects line producer: Double Negative
Oliver Hagar .... roto/prep artist: Cinesite
Kevin T. Hahn .... CG supervisor: MPC (as Kevin Hahn)
Bruno Hajnal .... lighter: Cinesite
Karen Halliwell .... rigger: Cinesite
Jason M. Halverson .... compositing lead: Double Negative (as Jason Halverson)
Thierry Hamel .... matchmover: Cinesite
Adam Hammond .... compositor: Double Negative
Rose Hancock .... visual effects production coordinator: Double Negative
Sam Hanover .... creature effects artist: Double Negative
Pete Hanson .... studio: Double Negative (as Peter Hanson)
Aisling Harbert .... depth lead: Stereo D
Jeremy Hardin .... CG sequence lead artist: Double Negative
Giles Harding .... visual effects data wrangler
Emile Hardy .... digital matte painter: Cinesite
Ryan Harlow .... depth artist: Stereo D
Mick Harper .... effects artist: Double Negative (as Mike Harper)
Jack Harris .... stereo prep artist: Cinesite
Claire Harrison .... costume artist: Double Negative
Dan Harrod .... compositor: Cinesite
Chris Hart .... lighting artist: Double Negative
Steve Hawken .... stereo lead: Cinesite
Jason Hayes .... stereo conversion artist: Cinesite
Will Haynes .... additional visual effects set surveyor: additional photography, Los Angeles
Ewoud Heidanus .... compositor: Cinesite
Richard Helliwell .... senior render wrangler: Cinesite
Rachael Hender .... lighting artist: Double Negative
Ngoc Heng .... environment artist: Double Negative
Sandro Henriques .... compositor: Double Negative
Justin Henton .... animator: Double Negative
Josie Henwood .... visual effects coordinator
Keith Herft .... compositing lead: Double Negative
Jason Herschaft .... animator: Double Negative
Martin Hession .... texturer: Cinesite
Sean Heuston .... compositing lead: Double Negative
Ben Hicks .... compositor: Double Negative
Bryan M. Higgins .... roto supervisor: Stereo D (as Bryan Higgins)
Sophie Hills .... stereo prep artist: Cinesite
Ryan Hirsh .... depth artist: Stereo D
Alex Hislop .... digital artist: MPC
Tom Hocking .... compositor: Double Negative
Mark Hodgkins .... CG supervisor: Double Negative
Alice Holme .... animator: Cinesite
Yannick Honore .... animator: Double Negative
Graham Houston .... lighter: Cinesite
Gábor Hoványi .... stereo conversion artist: Cinesite (as Gabor Hovanyi)
Renee Howerton .... depth artist: Stereo D
Pete Howlett .... compositing lead: Double Negative (as Peter Howlett)
U-Sun I Hu .... stereo conversion artist: Cinesite (as U-Sun Hu)
Benjamin Huber .... lighting artist: Double Negative
Graham Hudson .... lighting artist: Double Negative
Kevin Hudson .... modelling supervisor: Double Negative
Danny Huerta .... visual effects production coordinator: Double Negative (as Daniel Huerta)
Nathan Hughes .... matte painting: Double Negative
Chris Huland .... lighting artist: Double Negative
Michael Hull .... animator: Double Negative (as Mike Hull)
Lina Hum .... lead texturer: Cinesite
Malcolm Humphreys .... lighting artist: Double Negative
Alwyn Hunt .... textures: Double Negative
Angela Hunt .... visual effects producer: Cinesite
Antony Hunt .... executive visual effects producer: Cinesite
Katherine Hupp .... stereoscopic roto artist
Sean Hurley .... animator: Double Negative
Nicholas Hurst .... stereo conversion artist: Cinesite
Louise Hutchinson .... visual effects coordinator: Cinesite
Jan Hübel .... stereo conversion artist: Cinesite (as Jan Huebel)
Praveen Ilangovan .... assistant technical director: Double Negative
Giuseppe Improta .... digital artist: MPC
Ali Ingham .... visual effects production coordinator: Double Negative (as Alice Ingham)
Laura Ingram .... compositor: Double Negative
Florentin Ionita .... compositor: Cinesite
Christian Irles .... visual effects supervisor: Cinesite
Jonna Isotalus .... stereo conversion artist: Cinesite
Francesc Izquierdo .... lead crowd technical director: MPC
William Jackson .... depth artist: Stereo D
Zave Jackson .... visual effects supervisor: Cinesite
Laura Jacobs .... roto/prep artist: Cinesite
Matthew Jacques .... compositor: Double Negative
Oliver James .... research and development: Double Negative
Trystan James .... animator: Double Negative
Victoria James .... visual effects editor: Double Negative
Christopher Jaques .... compositor: Double Negative
Laura Jennings .... visual effects editor
Gareth J. Jensen .... textures: Double Negative (as Gareth Jensen)
Alex Jenyon .... digital matte painter: Cinesite
Lars Johansson .... rigging: Double Negative
Lorraine Johnson .... scanning supervisor: Cinesite
Scott F. Johnston .... head of software development: Stereo D
Ben Jones .... lead rigging technical director: MPC
Bryan Jones .... senior compositor: Cinesite
Marc Jones .... lead matchmove technical director: MPC
Tim Jones .... effects artist: Double Negative
Tim Jones .... lighting artist: Double Negative (as Tim D. Jones)
Byung Gun Jung .... lighting artist: Double Negative
Pavel Kacerle .... stereo conversion artist: Cinesite
Lindsey Kaiser .... creative services manager: Stereo D
Spiros Kalomiris .... lighting artist: Double Negative
Samuel Karlsson .... compositor: Cinesite
Alban Kasikci .... compositor: Cinesite
Jeff Kasunic .... lighting artist: Double Negative (as Jeffrey Kasunic)
Thomas Kaufmann .... compositor: Cinesite
Simon Kay .... motion capture: Double Negative
Greg Keech .... pipeline technical director: Cinesite
Tomi Keeling .... visual effects on set crew
Tyga Keeling .... stereo production assistant
Tobias Keip .... effects technical director: Cinesite
John Kelly .... costume artist: Double Negative
Kolby Kember .... depth artist: Stereo D
Stephen Kennedy .... compositing lead: Double Negative
Simon David Kenny .... visual effects line producer: Courtney (as Simon Kenny)
Jerome Kerzerho .... effects artist: Double Negative
Sara Khangaroot .... visual effects production coordinator: Double Negative
Sevendalino Khay .... lead digital matte painter: Cinesite (as Lino Khay)
Steven Anthony Khoury .... lighting artist: Double Negative (as Steven Khoury)
Jennifer Jung Kim .... texturer: Cinesite
Greg King .... pipeline supervisor: Double Negative
Alexander Kirichenko .... stereo conversion artist: Cinesite
Alexander Kirk .... caching: Double Negative
Gábor Kiss .... animator: Double Negative (as Gabor Kiss)
Susie Kleis .... pipeline producer: Double Negative
Coen Klosters .... effects technical director: Cinesite
Lily Knott .... stereo coordinator: Cinesite
Edmund Kolloen .... CG sequence lead artist: Double Negative (as Ed Kolloen)
Lev Kolobov .... lead compositor: MPC
Robin Konieczny .... environment artist: Double Negative
Valdone Koronczi .... visual effects production coordinator: Double Negative (as Valdone Cerniute)
Benjamin Kousholt .... animator: Double Negative
Sylvia Kratzsch .... lighting artist: Double Negative
Dan Kripac .... shader: Double Negative
Ben Krolick .... animator: Double Negative
Michelle Kuginis .... visual effects production coordinator: Double Negative
Dan Kunz .... motion capture: Double Negative
Michael Kutsche .... character/creature/conceptual artist
Danius Kvedaras .... rigging: Double Negative
Stein Lagim .... pipeline technical director: Double Negative
Andix Lai .... costume lead artist: Double Negative
John Lai .... lighter: Cinesite
Sabine Laimer .... compositor: Double Negative
Martin Lake .... visual effects coordinator: Cinesite
Grant Laker .... rigging: Double Negative
James Lakin .... creature effects artist: Double Negative
Yaocheng Lam .... costume artist: Double Negative
Joe Lamont-Fisher .... research and development: Double Negative
Sam Lane .... visual effects editor: Double Negative
Julien Lasbleiz .... environment artist: Double Negative (as Julian Lasbleiz)
Tim Latham .... depth artist: Stereo D (as Timothy Latham)
Ewa Laursen .... rotoscoping: Double Negative
Kirsty Lawlor .... compositor: Double Negative
Stafford Lawrence .... animator: Double Negative
Christopher Learmonth .... visual effects editor: Cinesite (as Chris Learmonth)
Youen Leclerc .... lighter: Cinesite
Michael Lederhuber .... lighting artist: Double Negative
David Lee .... composite supervisor: Cinesite
Euisung Lee .... senior previs artist
Skeel Lee .... effects artist: Double Negative
Cedric Lefebvre .... animator: Cinesite
Danielle Legovich .... animation producer: Double Negative
Benoit Legros .... stereo lead: Cinesite
Xavier Lestourneaud .... costume artist: Double Negative
Luke Letkey .... compositing lead: Double Negative
Shahar Levavi .... animator: Double Negative
James Lewis .... animator: Double Negative
David Lieberman .... stereo conversion artist: Cinesite
Frederik Lillelund .... lighting artist: Double Negative (as Frederick Lillelund)
Ivan Lima .... stereo prep artist: Cinesite
Florent Limouzin .... digital artist: MPC
Fredrik Lindbom .... costume artist: Double Negative
Eugene Lipkin .... caching: Double Negative
Pierson Lippard .... environment artist: Double Negative
Russell Lloyd II .... effects technical director: Cinesite (as Russell Lloyd)
Amy Lloyd .... matchmover: Cinesite
Joseph Lloyd-Pack .... visual effects production coordinator: Double Negative (as Joseph Lloyd Pack)
Reuben Lloyd-Pack .... visual effects editor: Double Negative (as Reuben Lloyd Pack)
Chi Lo .... lighting artist: Double Negative
John Lockwood .... composite supervisor: Cinesite
Taz Lodder .... technology: Double Negative
Pascal Loef .... creature effects lead artist: Double Negative
Esme Long .... visual effects production coordinator: Double Negative
Keir Longden .... lighter: Cinesite
Alejandra Viejo Lopez De Roda .... visual effects assistant
Zoe Lord .... textures: Double Negative
Beatriz Lorenzo .... effects artist: Double Negative
Stuart Love .... CG sequence lead artist: Double Negative
David Lowry .... animation lead: Double Negative
Alberto Luceño .... crowd technical director: Cinesite (as Alberto Ros)
Robyn Luckham .... animation lead: Double Negative
Michael Lum .... animator: Double Negative
Harrison Ly .... stereo conversion artist: Cinesite
Michael Lyle .... animator: Double Negative
Jonathan Macintosh .... animator: Double Negative (as Jonny Macintosh)
Sarah MacKenzie .... visual effects production coordinator: Double Negative
Paul Mackman .... visual effects line producer: Double Negative
Simon Maddocks .... lighter: Cinesite
Renaud Madeline .... compositor: Double Negative
Steve Madsen .... pipeline technical director: Cinesite
Marcelo Maes .... pipeline technical director: Cinesite
Brian Magner .... previs artist
Sherin Mahboob .... stereo conversion artist
Nikki Makar .... houdini effects supervisor: Cinesite
Greg Malkin .... stereo prep artist: Cinesite
Finbar Mallon .... data operator: Cinesite
Emil Malm .... modeller: Cinesite
Tony Man .... compositor: Double Negative
Alex Mandel .... stereo manager
Stephane Mangin .... animation lead: Double Negative
Rebecca Manning .... compositor: Cinesite
Marco Manzini .... environment artist: Double Negative
Sharon Marcussen .... compositor: Double Negative
Ina Marczinczik .... animator: Double Negative
Artur Margiv .... stereo conversion artist: Cinesite
Scott Marriott .... compositor: Double Negative
Christopher Marshall .... animator: Double Negative (as Chris Marshall)
Nick Marshall .... matte painting: Double Negative
Justin Martin .... CG supervisor: Double Negative
Neil Martin .... stereo conversion artist: Cinesite
Luc-Ewen Martin-Fenouillet .... lighter: Cinesite
Olivier Martiny .... lighter: Cinesite
Giovanni Mascherpa .... lighting artist: Double Negative
Mark Masson .... rigging: Double Negative
Tom Matterson .... shader writer: Cinesite
Jean Matthews .... lighting artist: Double Negative
Christoph Matthiesen .... lighter: Cinesite
Karin Mattsson .... animator: Double Negative
Alesh Mav .... animator: Double Negative (as Ales Mav)
Luca Mazzoleni .... animator: Double Negative
Phil McAuliffe .... costume lead artist: Double Negative
Fay McConkey .... visual effects producer: Double Negative (as Fay McKonkey)
Nathan McConnel .... animator: Double Negative
Victoria McDowell .... stereo production manager
Colin McEvoy .... animator: Double Negative
Ken McGaugh .... visual effects supervisor: Double Negative
Nakia McGlynn .... lighter: Cinesite
Ian McGonigal .... research and development: Double Negative
Owen McGonigle .... costume artist: Double Negative
Chris McLaughlin .... lighting artist: Double Negative
James McPherson .... compositor: Double Negative
Peter Medrow .... pipeline technical director: Cinesite (as Pete Medrow)
Tobias Meier .... lighter: Cinesite
Andre Metello .... rigging: Double Negative
Philip Meyer .... lighting artist: Double Negative
Claire Michaud .... lighter: Cinesite
Andy Middleton .... textures: Double Negative
Ivor Middleton .... lighter: Cinesite
Jon Miller .... lead matchmover: Cinesite
Simon James Milner .... crowd technical director: Cinesite (as Simon Milner)
Alice Mitchell .... compositor: Double Negative
John Moffett .... compositor: Double Negative
Mandy Mok .... animator: Cinesite
Jeanette Monero .... roto/prep artist: Cinesite
Jon Moniatis .... visual effects editor: Double Negative
Chris Montesano .... depth artist: Stereo D (as Christopher Montesano)
Jeremy Mooney-Somers .... costume artist: Double Negative
Steven Moore .... modelling: Double Negative
Rebecca Moores .... visual effects production accountant: Cinesite
Peter Moran .... compositor: Cinesite
David Moraton .... effects artist: Double Negative
Louis Morgan .... data operator: Cinesite
Gwilym Morris .... animator: Double Negative
Vicky Morris .... visual effects production coordinator: MPC
Andy Morrison .... visual effects editorial data wrangler (as Andrew Morrison)
Melissa D. Moss .... stereo conversion artist: Cinesite (as Melissa Moss)
Jonathan Moulin .... lighter: Cinesite
Antoine Moulineau .... lighting artist: Double Negative
Chris Mulcaster .... modeller: Cinesite
Paul Murphy .... texturer: Cinesite
Sandra Murta .... digital artist: MPC
Tristan Myles .... compositor: Double Negative
Jens Mårtensson .... costume artist: Double Negative (as Jens Martensson)
Alexandre Ménard .... previs artist (as Alex Menard)
Per Mørk-Jensen .... compositor: Double Negative (as Per Moerk-Jensen)
Thomas Müller .... lead layout artist: Cinesite (as Thomas Mueller)
Patrick Nagle .... compositing lead: Double Negative
Katrina Navassartian .... visual effects line producer: Double Negative
Malcolm Neailey .... lighting artist: Double Negative
Leo Neelands .... compositor: Cinesite
Jonathan Neill .... visual effects supervisor: Cinesite (as Jon Neill)
Sebastian Ness .... caching: Double Negative (as Sebastian Nes)
Helen Newby .... visual effects supervisor: Cinesite
Gary Newman .... texturer: Cinesite
Nicolette Newman .... texturer: Cinesite
Thierry Nguyen .... creature effects artist: Double Negative
Habib Niazi .... caching: Double Negative
Kieran Nicholas .... visual effects editor: Double Negative
Dan Nicholson .... match move supervisor: Double Negative (as Danial Nicholson)
Prothais Nicolas .... animator: Double Negative (as Nicolas Prothais)
Lukas Niemczyk .... effects lead artist: Double Negative
Timo-Pekko Nieminen .... effects lead artist: Double Negative
Gustaf Nilsson .... compositor: Cinesite
Jamie Niman .... lead technical animator: MPC
Tom Nixon .... crowd simulation lead: Double Negative
Brad Noble .... rigging: Double Negative (as Bradley Noble)
Gary Noble .... render technical director: Cinesite
Cyrille Nomberg .... digital matte painter: Cinesite
Espen Nordahl .... digital artist: MPC
Clare Norman .... visual effects producer: Cinesite
Kevin Norris .... compositor: Double Negative
Tristan North .... lighting artist: Double Negative
Jean Claude Nouchy .... effects technical director: Cinesite
Marion Nove-Josserand .... lighting lead: Cinesite
Alexander Nowotny .... effects artist: Double Negative (as Alex Nowotny)
Ciaran O'Connor .... compositor: Cinesite
Roma O'Connor .... visual effects producer: Cinesite
Jim O'Hagan .... compositor: Double Negative
Dean O'Keeffe .... environment artist: Cinesite
Noel O'Malley .... lead stereo prep artist: Cinesite
Conor O'Mara .... lighting artist: Double Negative (as Conor Omeara)
Kevin O'Sullivan .... animator: Cinesite
Artemis Oikonomopoulou .... CG supervisor: Cinesite
Chris Olsen .... animator: Double Negative
Jonathan Opgenhaffen .... concept artist: Double Negative
Jonathan Opgenhaffen .... matte painting lead: Double Negative
Michael Orbing .... modeller: Cinesite
Alban Orlhiac .... textures: Double Negative
Elaine Ormes .... caching: Double Negative
Nathan Ortiz .... costume lead artist: Double Negative
Jordi Oñate Isal .... digital artist: MPC (as Jordi Onate)
Melina Sydney Padua .... animator: Double Negative (as Sydney Padua)
Christopher Page .... animator: Double Negative (as Chris Page)
Sona Pak .... visual effects coordinator
Andrew Palmer .... creature effects artist: Double Negative
Alex Paredes .... modelling: Double Negative
Aaron Parry .... executive stereo producer: Stereo D
Jim Parsons .... composite supervisor: Cinesite
Balaji Parthiban .... lead roto/prep artist: MPC
Lawrence Pasion .... modeller: Cinesite
Massimo Pasquetti .... compositor: Cinesite
Vishal Patel .... effects technical director: Cinesite
John A. Patterson .... effects technical director: Cinesite (as John Patterson)
Scott Patton .... lead roto/prep artist: MPC
Tilman Paulin .... compositing lead: Double Negative
Emanuele Pavarotti .... animator: Double Negative
Enrik Pavdeja .... compositor: Double Negative
Joe Pavlo .... stereo supervisor: Cinesite
Christopher Payne .... visual effects editor: Double Negative (as Chris Payne)
Eloise Rachael Payne .... rotoscoping: Double Negative (as Eloise Payne)
Mark Payne .... compositor: Double Negative
Robert D. Pearson .... effects artist: Double Negative (as Robert Pearson)
Tony Peck .... digital artist: MPC (as Anthony Peck)
Tom Pegg .... compositor: Cinesite
Laurie Pellard .... studio: Double Negative
Gabriele Pellegrini .... rigging: Double Negative
Cecile Peltier .... compositor: Cinesite
David S. Peng .... animator: Double Negative (as David Peng)
Venetia Penna .... compositor: Cinesite
Alexis Peraste .... compositor: Double Negative
Aymeric Perceval .... senior compositor: Cinesite
Enrico Perei .... lead stereoscopic artist: MPC
Luis Pereira .... pipeline technical director: Double Negative
Jonathan Perez .... animator: Double Negative
Victor Perez .... compositor: Cinesite
Ben Perrott .... visual effects artist (as Benjamin Perrott)
Chris Perschky .... technical services: Cinesite
Nicolas Petit .... costume supervisor: Double Negative (as Nick Petit)
Roland Petrizza .... compositor: Cinesite
Daniel Pettipher .... facility production manager: Cinesite
Timoteo Osella Pettrich .... stereo conversion artist: Cinesite
Marc Phoutharath .... animator: Double Negative
Richard Pickler .... lead houdini technical director: Cinesite
Andrew Pinson .... roto/prep artist: Cinesite
Nick Pitt-Owen .... CG sequence lead artist: Double Negative
Fred Place .... compositor: Double Negative
Christophe Plouvier .... lighting artist: Double Negative
Ian Plumb .... composite supervisor: Cinesite
Matthew W.B. Plummer .... executive visual effects producer: Double Negative (as Matthew Plummer)
Matthieu Poirey .... animator: Double Negative
Melvin Polayah .... layout artist: Cinesite (as Melvyn Polayah)
Alexandru Popescu .... lead environment technical director: MPC
James Porter .... matchmover: Cinesite
Cornelius Porzig .... effects artist: Double Negative
Andy Potter .... environment artist: Double Negative
Rachael Potter .... visual effects line producer: Double Negative
Tim Potter .... modeller: Cinesite
Malachi Pound .... stereo production supervisor: Stereo D
Laurence Priest .... costume lead artist: Double Negative
Chris Priscott .... costume artist: Double Negative (as Christopher Priscott)
Scott Pritchard .... compositor: Double Negative
Anna Privett .... human resources manager: Cinesite
Thomas Proctor .... compositing supervisor: Double Negative (as Tom Proctor)
Laurianne Proudhon .... stereo conversion artist: Cinesite
Gabriela Pruszkowska .... creature effects artist: Double Negative
Andres Puente .... digital artist: MPC
Ed Pulis .... creature effects artist: Double Negative
Katherine Pursey .... effects artist: Double Negative
Stefan Puschendorf .... stereo conversion artist: Cinesite
Graeme Puttock .... visual effects production coordinator: Double Negative
Gunnar Radeloff .... effects technical director: Cinesite
Carlos Calle Ramos .... lead effects technical director: MPC
Mayec Rancel .... digital artist: MPC
Kim Ranzani .... compositor: Cinesite
Adrian Ratley .... visual effects data wrangler
Amardeep Rattan .... caching: Double Negative
Daniel Rauchwerger .... compositor: Double Negative
Adam Redford .... lead texturer: Cinesite
Nicholas David Reed .... creature effects lead artist: Double Negative (as Nicholas Read)
Max Rees .... visual effects production coordinator: Double Negative
Garth Reilly .... compositor: Double Negative
Markus Reithoffer .... digital artist: MPC
Pedro Luis Reyes .... depth artist: Stereo D (as Pedro Reyes)
Paul Riddle .... visual effects supervisor: Double Negative
Rob Ride .... costume artist: Double Negative
Pasquale Riefoli .... assistant technical director: Double Negative
Carrie Rishel .... visual effects producer: Cinesite
Reinhold Rittinger .... lighter: Cinesite
Laurent-Paul Robert .... effects artist: Double Negative (as Laurent Robert)
Christian Roberton .... visual effects executive producer: MPC
Becky Roberts .... visual effects coordinator
Gillian Roberts .... head of business development: Cinesite (as Gill Roberts)
Katherine Roberts .... CG supervisor: Double Negative
Andy Robinson .... visual effects supervisor: Cinesite
Sophie Robinson .... creature effects artist: Double Negative
Duncan Rodger .... finance executive: Cinesite
Darren Rodriguez .... animator: Double Negative
Arron Roebuck .... crowd simulation artist: Double Negative
Andreas Rohr .... rigging: Double Negative
Tom Rolfe .... stereo prep supervisor: Double Negative
Valeria Romano .... stereo conversion artist: Cinesite
Campbell Rose .... compositor: Cinesite
Michelle Rose .... visual effects coordinator: Cinesite
Dale Rostron .... costume artist: Double Negative
Justin R. Rotolo .... lead crowd technical director: Cinesite (as Justin Rotolo)
Stuart Rowbottom .... modeller: Cinesite
Sue Rowe .... visual effects supervisor
Sophie Russell .... visual effects production coordinator: Double Negative
Timothy Russell .... costume artist: Double Negative
Craig Rutherford .... animator: Double Negative
Olivier Ryard .... compositor: Double Negative
Olle Rydberg .... modelling: Double Negative
Fredrik Rönnvall .... technology: Double Negative (as Fredrick Ronnvall)
Gia Sadhwani .... crowd simulation artist: Double Negative
Vanessa Salas Castillo .... stereo conversion artist: Cinesite (as Vanessa Castillo)
Kevin San .... costume artist: Double Negative
David Sanchez .... modeller: Cinesite
Steve J. Sanchez .... compositing supervisor: Double Negative (as Steve Sanchez)
Aniruddha Satam .... rotoscoping: Double Negative
Alexander Savenko .... head of pipeline technology: Cinesite
Jeremy Sawyer .... lead compositor: MPC
Robin Saxen .... executive visual effects producer: Double Negative
Samuel Saxon .... creature effects artist: Double Negative
Geoff Sayer .... compositor: Cinesite
Benjamin Scabell .... stereo conversion artist: Cinesite (as Ben Scabell)
Carlo Scaduto .... compositing lead: Double Negative
Michael Scarpa .... crowd simulation artist: Double Negative
Claude Schitter .... effects technical director: Cinesite
Markus Schmidt .... modelling supervisor: Double Negative
Chad Schott .... compositor: Double Negative
Michele Sciolette .... head of visual effects technology: Cinesite
Shaun Scott .... textures: Double Negative
Peter Seager .... shader: Double Negative
Nicolas Seck .... animator: Double Negative
Klaus Seitschek .... effects technical director: Cinesite
Ravinder Sembi .... lighter: Cinesite
David Sewell .... composite supervisor: Cinesite
Ryan E. Seymour .... costume artist: Double Negative (as Ryan Seymour)
Foad Shah .... compositor: Cinesite
Maryam Sharifi .... stereo conversion artist: Cinesite
Leona Sharkey .... creature effects artist: Double Negative
Rob Shears .... visual effects line producer: Double Negative
Steve Shearston .... effects technical director: Cinesite
Marie Sheehan .... operations manager: Cinesite
William Sherak .... executive stereo producer: Stereo D
Greg Shimp .... compositor: Double Negative (as Gregory Shimp)
Poya Shohani .... effects technical director: Cinesite
David Short .... rigging: Double Negative
Roger Shortt .... CG sequence lead artist: Double Negative
Naveen Shukla .... compositor: Cinesite (as Naveen Shuklar)
Olivier Sicot .... lighting artist: Double Negative (as Oliver icot)
Adnan Siddique .... roto lead: Stereo D
Chris Sillitoe .... rotoscoping: Double Negative (as Christopher Sillitoe)
Ricardo Silva .... digital artist: MPC
Martin Simcock .... compositor: Cinesite
Andrew Simmonds .... compositor: Double Negative
Wayne Simmons .... animator: Double Negative
Ian Simpson .... stereo prep supervisor: Double Negative
Tj Singh .... stereo prep artist: Cinesite
Karl Sisson .... lighter: Cinesite
Ronald Siy .... pipeline technical director: Cinesite
David Sjodin .... compositor: Cinesite
Matina Skouteri .... visual effects coordinator: Cinesite
Klaus Skovbo .... texturer: Cinesite
Anton Smit .... costume artist: Double Negative
Abbie Smith .... caching: Double Negative
Alex Smith .... composite supervisor: Cinesite
Danny Smith .... technical services: Cinesite
Donna Smith .... visual effects coordinator: Cinesite
Jez Smith .... effects technical director: Cinesite (as Jez Smith)
Phil Smith .... rotoscoping: Double Negative (as Philip Smith)
Daniel Smollan .... lighting artist: Double Negative
Dan Snape .... compositing lead: Double Negative (as Daniel Snape)
Dan Snape .... compositing sequence supervisor: Double Negative (as Daniel Snape)
Jean-David Solon .... digital matte painter: Cinesite
Arvind Sond .... modeller: Cinesite
Richard Sowerby .... stereo conversion artist: Cinesite
Reina Sparks .... digital artist: MPC
Eliot Speed .... caching: Double Negative
Liam Spencer .... compositor: Cinesite
Pavan Sreenivas .... stereo conversion artist: Cinesite
Elliot Staker .... animator: Cinesite
Elliot Stammers .... rigging: Double Negative
Simon Stanley-Clamp .... visual effects supervisor: Cinesite
Ross Stansfield .... lighting artist: Double Negative
Kai Stavginski .... effects lead artist: Double Negative
Richard Stay .... compositor: Double Negative
Tom Steadman .... layout artist: Cinesite
Adrian Steel .... visual effects coordinator: Cinesite
Jim Steel .... compositor: Double Negative
Petter Steen .... lighting artist: Double Negative (as Peter Folkevall)
Kasy Stein .... stereo conversion artist: Cinesite
Mark Stepanek .... lighter: Cinesite
Andrea R. Stephens .... stereo production coordinator: Stereo D
Joshua D. Stevens .... additional visual effects data wrangler: additional photography, Los Angeles
Nickolas Stevens .... stereographer: Stereo D (as Nick Stevens)
Jason Steyaert .... visual effects assistant
Mike Stillwell .... environment artist: Double Negative
James Stone .... modeller: Cinesite
Natalie Stopford .... visual effects producer: Double Negative
Sheldon Stopsack .... lighting supervisor: MPC
Jonathan Stroud .... research and development: Double Negative
Allison Sturdy .... depth artist: Stereo D
Jonathan Styles .... environment artist: Double Negative
Aline Sudbrack .... effects artist: Double Negative
Lee F. Sullivan .... lighter: Cinesite (as Lee Sullivan)
Mark Sum .... visual effects coordinator: Cinesite
Finlay Sutton .... shot sculpting: Double Negative
Christopher Sweet .... layout and caching supervisor: Double Negative
Glen Swetez .... lighting artist: Double Negative
Glen Swetez .... lighting technical director: Double Negative
David Swift .... digital matte painter: Cinesite
Sandy Sze .... animator: Double Negative
András Szõcs .... stereo conversion artist: Cinesite (as Andras Szocs)
Richard Sällqvist .... compositor: Cinesite
Jeremy Séguin .... compositor: Cinesite (as Jeremy Seguin)
Monica Taddei .... modeller: Cinesite
Mark Tamny .... compositor: Double Negative
Makoto Tanaka .... lighting artist: Double Negative
Fatema Tarzi .... lighter: Cinesite
Andy Taylor .... visual effects producer: Double Negative
Ben Taylor .... compositing lead: Double Negative
Stephen Tew .... compositor: Double Negative
Sawan Thakrar .... matchmover: Cinesite
Michael Thingnes .... rotoscoping: Double Negative
Gavin Thomas .... rigging: Double Negative (as Gavin Thomas)
Adrian Thompson .... effects supervisor: Double Negative
Zelda Tinska .... visual effects production coordinator: Double Negative
Steve Tizzard .... compositor: Double Negative (as Steven Tizzard)
Raymond Tjernstrom .... effects technical director: Cinesite (as Ray Tjernstrom)
Kim Tobin .... compositor: Double Negative (as Kim Worrall)
Mathilde Tollec .... digital artist: MPC
Christian Tomikowski .... compositor: Cinesite (as Kris Tomikowski)
Stephen Tong .... rigging: Double Negative
Claudia Torres .... textures: Double Negative
Will Towle .... stereo lead: Cinesite
Samantha Townend .... visual effects on set crew
Kelli Townley .... technical supervisor
Andrea Tozzo .... creature effects artist: Double Negative
Sanju Travis .... compositor: Double Negative
Ryan Trenhaile .... paint artist: Stereo D
Oleg Troy .... lighting artist: Double Negative
Adrian Tsang .... creature effects lead artist: Double Negative
Janice Tso .... stereo prep artist: Cinesite
Andrew Tulloch .... textures: Double Negative
Sarah Tulloch .... visual effects manager (as Sarah L. Smith)
Jonathan T. Turner .... additional visual effects data wrangler: additional photography, Los Angeles (as Jonathan Turner)
Ruairi Twohig .... roto/prep artist: Cinesite
Mats Ullberg .... lighter: Cinesite
Christoph Unger .... digital matte painter: Cinesite
Audrius Urbonavicius .... digital matte painter: Cinesite
Oskar Urretabizkaia .... animator: Double Negative
Adam Valdez .... visual effects supervisor: MPC
Arnaud Valette .... lead texture technical director: MPC
Gianfranco Valle .... digital artist: MPC
Frederic Valleur .... costume lead artist: Double Negative (as Fred Velleur)
Gustav Vallin .... visual effects production coordinator: Double Negative
Gert Van Dermeersch .... compositor: Cinesite
Nick van Diem .... animation technical director: Double Negative
John Van Hoey Smith .... digital artist: MPC
Van Phan .... senior animator
Courtney Vanderslice .... executive visual effects producer: Cinesite (as Courtney Vanderslice-Law)
Charles Varenne .... textures: Double Negative
Gianluca Vatinno .... research and development: Double Negative
Lies Veldeman .... compositor: Cinesite
Davide Vercelli .... research and development: Double Negative
Monica Verdu .... stereo conversion artist: Cinesite
Duarte Victorino .... digital artist: MPC
Dani Villalba .... environment artist: Double Negative
Sebastian von Overheidt .... compositor: Double Negative
Eugénie von Tunzelmann .... crowd simulation supervisor: Double Negative (as Eugenie von Tunzelmann)
Holger Voss .... effects technical director supevisor: Cinesite
Andreas Vrhovsek .... effects artist: Double Negative
Maggie Walby .... stereo coordinator: Cinesite
Johan Walfridson .... pipeline technical director: Cinesite
Adam Walker .... lead texturer: Cinesite
Tara Walker .... compositor: Double Negative
Tomas Wall .... compositor: Cinesite
Jo Walls .... animator: Double Negative
Derek Walsh .... visual effects coordinator: Cinesite
Karen Wand .... compositor: Cinesite
Ian Ward .... CG sequence supervisor: Cinesite
Thomas Ward .... animation lead: Double Negative (as Tom Ward)
Dan Warder .... costume artist: Double Negative (as Daniel Warder)
Jeffrey Warnhoff .... depth artist: Stereo D
Andy Warren .... modelling: Double Negative (as Andrew Warren)
Thomas Warrender .... digital artist: MPC
Roland Watson .... stereo coordinator: Cinesite
Malcolm Watts .... crowd simulation artist: Double Negative
Kenneth Weide .... lighter: Cinesite
Ollie Weigall .... compositor: Cinesite
Jakob Welner .... animator: Double Negative
Mattias Wernér .... crowd simulation artist: Double Negative (as Mattias Werner)
Andrew Wheater .... texturer: Cinesite (as Andy Wheater)
Kevin Wheatley .... head of colour management: Cinesite
Rachel Wheeler .... stereo producer: Cinesite
Sean Whelan .... costume artist: Double Negative
Su Whitaker .... visual effects art director
Bob Whitehill .... stereoscopic supervisor
Bernard Wicksteed .... matchmover: Cinesite
Ruth Wiegand .... digital artist: MPC
Ben Wiggs .... animator: Double Negative
Alex Wilkie .... lead shader writer: Cinesite
Ross Lee Wilkinson .... lighting artist: Double Negative (as Ross Wilkinson)
William Marshall Wilkinson .... visual effects editor: Cinesite (as William Wilkinson)
Royston Willcocks .... lead modeller: Cinesite
Adrian Eugene Daniel Williams .... creature effects artist: Double Negative (as Adrian Williams)
Chantelle Williams .... CG sequence lead artist: Double Negative
Guy Williams .... environment supervisor: Double Negative
Heather Willman .... visual effects producer: Cinesite
Scott Willman .... stereographer: Cinesite
Becki Wilson .... stereo prep artist: Cinesite
Grant Wilson .... animator: Double Negative
James Wilson .... animator: Double Negative
Richard Stuart Wilson .... visual effects coordinator: Cinesite (as Richard Wilson)
Alex Witting .... render technical director: Cinesite
Thorsten Wolf .... compositor: Cinesite
Helen Wood .... compositor: Double Negative
Jamie Wood .... composite supervisor: Cinesite
Ryan John Woodward .... lighting artist: Double Negative (as Ryan Woodward)
Kai Woytke .... composite supervisor: Cinesite
Annabel Wright .... visual effects coordinator: Cinesite
Kristopher Wright .... senior visual effects producer: Cinesite
Terry Wu .... compositor: Cinesite
Day Yargici .... compositor: Cinesite
Aviv Yaron .... head of visual effects photography: Cinesite
Phil Young .... textures: Double Negative
Patsy Yiu Ping Yuen .... textures: Double Negative (as Patsy Yuen)
Jack Zaloga .... effects technical director: Cinesite
Jin Zhi .... stereo conversion artist: Cinesite
Gabriele Zucchelli .... animation supervisor: MPC
Ian Abbott .... technical services: Cinesite (uncredited)
Nidhi Agarwal .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Vipin Agrawal .... training & artist development (uncredited)
Joel Aguilar .... paint/prep artist: Double Negative (uncredited)
Alicia Aguilera .... digital compositor (uncredited)
Dalia Al-Husseini .... visual effects: Double Negative (uncredited)
Holly Aldersley .... roto/prep artist (uncredited)
Chris Alderson .... matchmover: Cinesite (uncredited)
Andreas Alesik .... visual effects artist (uncredited)
Diccon Alexander .... digital matte painter: Double Negative (uncredited)
Simon J. Allen .... compositor: Cinesite (uncredited)
Laia Alomar .... visual effects production manager (uncredited)
Peter Amachree .... digital artist (uncredited)
Kasyia Ancuta .... compositor: Cinesite (uncredited)
Katarzyna Ancuta .... digital compositor (uncredited)
Kris Anderson .... digital compositor (uncredited)
Kanika Andrew .... rotoscope artist: Double Negative (uncredited)
Edward Andrews .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Jonathan Angelo .... pipeline developer: Stereo D (uncredited)
Erick Aragon .... rotoscope artist (uncredited)
Paul Arion .... lead layout artist: MPC (uncredited)
Taylor Armstrong .... stereo paint artist: Stereo D (uncredited)
Stewart Ash .... animator (uncredited)
Mathieu Assemat .... visual effects (uncredited)
David Aulds .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Patrice Avery .... previs producer: HALON (uncredited)
Paul A. Baccam .... stereoscopic artist (uncredited)
Dan Bailey .... research and development: Double Negative (uncredited)
Kamilla Bak .... digital compositor (uncredited)
Mark Bakowski .... visual effects supervisor: Cinesite (uncredited)
Daniel Baldwin .... technical director (uncredited)
Sanjay Baliga .... rotoanim artist: MPC (uncredited)
Bill Houston Ball .... lighter: Cinesite (uncredited)
James Ballard .... digital compositor: Nvizible (uncredited)
Zeljko Barcan .... senior effects technical director: Double Negative (uncredited)
Sreyans Bardia .... visual effects coordinator: Stereoscopic Support (uncredited)
Ankush Barman .... stereoscopic paint lead artist (uncredited)
Shawn Barnett .... senior compositor (uncredited)
Keith Barton .... technical services: Cinesite (uncredited)
Claudio Bassi .... digital compositor: Cinesite (uncredited)
Dan Batt .... production support: Cinesite (uncredited)
Michael Becki .... lead layout technical director (uncredited)
Rob Bekuhrs .... animator (uncredited)
Jo Ann Cordero Belen .... roto artist: Double Negative (uncredited)
Romain Besnard .... visual effects artist (uncredited)
Luke Bigley .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Sabina Bihlmaier .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Muhittin Bilginer .... visual effects technical director: Double Negative (uncredited)
Nic Birmingham .... lighter: Cinesite (uncredited)
Kanishk Deb Biswas .... roto/animation artist (uncredited)
Dan Blacker .... animator (uncredited)
Preetham Tej Boddu .... paint artist (uncredited)
Eleanor Bond .... texturer: Cinesite (uncredited)
James Robert Bosley .... stereoscopic artist (uncredited)
Micha Boström .... creature effects crew (uncredited)
Zakaria Boumediane .... texture artist: Cinesite (uncredited)
Romain Bouvard .... digital compositor (uncredited)
Paul Boyd .... visual effects artist (uncredited)
Dameon Boyle .... lead technical animator (uncredited)
Dhiraj Brahma .... senior paint/prep artist: MPC (uncredited)
Jennifer Brand .... cyber scanning technician: 4DMax (uncredited)
Louise Brand .... cyber scanning technician: 4DMax (uncredited)
Benjamin Bratt .... roto/prep artist (uncredited)
Bertrand Breuze .... digital compositor nuke: Double Negative (uncredited)
Adam Broderick .... visual effects artist (uncredited)
Kyle Patrick Brown .... compositing and paint supervisor (uncredited)
David Bryan .... animator: Nvizible (uncredited)
Rob Bryson .... roto/prep artist: MPC (uncredited)
Dominic Bunjevac .... visual effects producer (uncredited)
Julian Burt .... roto animation (uncredited)
Thomas J. Burton .... visual effects: Double Negative (uncredited)
Amirah Busairi .... roto artist (uncredited)
Hamza Butt .... digital artist (uncredited)
Abi Cadogan .... assistant visual effects editor: Double Negative (uncredited)
Earle Stuart Callender .... senior coordinator (uncredited)
Christopher Cameron .... visual effects (uncredited)
Kevin Campbell .... visual effects (uncredited)
Warwick Campbell .... digital compositor (uncredited)
Daniel Canfora .... environment artist: Cinesite (uncredited)
Jon Capleton .... modeller (uncredited)
Curtis Carlson .... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Tom Carrick .... pre-visualization (uncredited)
Antony Carysforth .... shader writer: Cinesite (uncredited)
André Castelão .... crowd technical director: Cinesite (uncredited)
James Cattell .... digital compositor (uncredited)
Agustín Cavalieri .... digital compositor (uncredited)
Kamelia Chabane .... digital compositor (uncredited)
Caroline Chai .... roto artist (uncredited)
Ludovic Chailloleau .... animator (uncredited)
Saptarshi Chakraborty .... digital artist: Double Negative (uncredited)
Martin Chamney .... CG supervisor: Nvizible (uncredited)
Eric K. Chan .... stereo artist: Double Negative (uncredited)
Max Chan .... prep/paint artist: Double Negative (uncredited)
Shu Yin Chan .... rotoscope artist (uncredited)
Nardeep Chander .... effects technical director (uncredited)
Ashish Chandok .... senior paint artist: stereoscopic conversion (uncredited)
Malavika Chandrakanth .... roto/prep artist (uncredited)
Jerly Chang .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Thom Chang .... mocap animator (uncredited)
Vincent Chang .... compositor: Double Negative (uncredited)
Cody Charfauros .... producer: rotoscopy (uncredited)
Lai Lok Chau .... animator (uncredited)
Joe Cherian .... matchmove and rotomation supervisor: FutureWorks (uncredited)
Eddie Chew .... animator (uncredited)
Janson Chew .... matchmove artist (uncredited)
Giuseppe Chisari .... character technical director: Double Negative (uncredited)
Jung-Yoon Choi .... texture artist: MPC (uncredited)
Julian Chong .... paint & roto lead (uncredited)
Bradley Chowning .... stereoscopic compositor (uncredited)
David Cimaglia .... roto artist (uncredited)
Roberto Ciriaco .... character technical director: Double Negative (uncredited)
Oli Clarke .... layout artist: MPC (uncredited)
Roberto Clochiatti .... lighting technical director: Double Negative (uncredited)
Jeff Cole .... visual effects artist (uncredited)
Drew Collins .... layout supervisor: Double Negative (uncredited)
Christopher Collis .... visual effects editorial assistant (uncredited)
Mary-Margaret Conley .... data administrator (uncredited)
Michael Connor .... roto/prep artist: Double Negative (uncredited)
Paolo Consorti .... effects technical director: Double Negative (uncredited)
Elliot Contreras .... stereo compositor (uncredited)
Loraine Cooper .... digital compositor: Nvizible (uncredited)
Scott Cooper .... visual effects artist (uncredited)
Matt Cordero .... depth artist (uncredited)
Joe Cork .... digital compositor (uncredited)
Chris Cornish .... cyber scanning technician: 4DMax (uncredited)
Tommaso Corona .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Dayne Cowan .... digital development manager: Cinesite (uncredited)
Alexandra Coxon .... production support: Cinesite (uncredited)
Lewis Craggs .... digital imaging technician: Cinesite (uncredited)
Doug Cram .... digital compositor (uncredited)
Martin Cutbill .... creature effects technical director: Double Negative (uncredited)
Paul Daiko .... digital compositor: Nvizible (uncredited)
Alistair Darby .... CG artist: Double Negative (uncredited)
Markus Daum .... effects artist (uncredited)
Robert John Davies .... assistant technical director (uncredited)
Rupert Davies .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Adam Davis .... head of crowd sim: MPC (uncredited)
Samual Dawes .... compositor: Double Negative (uncredited)
Ana Mestre de Almeida Pereira .... compositor: Double Negative (uncredited)
Aurore de Blois .... digital compositor (uncredited)
Rachel Decker .... data administrator (uncredited)
Val Dela Rosa .... sr. systems administrator: StereoD (uncredited)
Peter Demarest .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Justin Denton .... virtual stage operator: HALON (uncredited)
Steven Denyer .... visual effects artist (uncredited)
Julien Depredurand .... effects technical director: Cinesite (uncredited)
Thomas Devorsine .... lighting technical director (uncredited)
Gavin Digby .... senior digital compositor: Nvizible (uncredited)
Menno Dijkstra .... effects technical director: Double Negative (uncredited)
Rico Dober .... technical director: Double Negative (uncredited)
Yoav Dolev .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Harriet Donington .... visual effects producer: Nvizible (uncredited)
Stanislav Draganov .... visual effects (uncredited)
Corey Drake .... programmer (uncredited)
Peter Driscoll .... layout artist (uncredited)
Amber Ducker .... sequence coordinator (uncredited)
Louis Dunlevy .... visual effects artist (uncredited)
Kimberley Dunne .... visual effects artist (uncredited)
Sebastien Dupuis .... roto/prep artist: Cinesite (uncredited)
Karthik Kumar Durairaj .... paint and prep artist: Future Works (uncredited)
Richard Durant .... digital artist (uncredited)
Emily Döhler-Knox .... animator (uncredited)
Kishan E. Chandran .... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Rodrigo Echevarría .... digital artist (uncredited)
Jason Edwards .... cg modeler (uncredited)
Favian Ee .... roto/prep artist (uncredited)
Harry Ellard .... junior effects technical director (uncredited)
Jared Embley .... rigger/crowd technical director: Cinesite (uncredited)
Jenn Epstein .... senior digital compositor: The Moving Picture Company (uncredited)
Jérome Escobar .... effects technical director: MPC (uncredited)
Bryan T. Evans .... track/matchmove artist (uncredited)
Emma Ewing .... animator (uncredited)
Péter Farkas .... digital compositor: Cinesite (uncredited)
Struan Farquhar .... visual effects editor (uncredited)
Anouchka Farrenc .... animator (uncredited)
Ryan Fear .... motion control producer (uncredited)
Tito Fernandes .... previs artist (uncredited)
Tito Fernandes .... stereo layout artist (uncredited)
Catarina Ferreira .... stereoscopic conversion artist: Cinesite (uncredited)
Ricardo Ferreira .... stereo conversion artist: Cinesite (uncredited)
Jean-Dominique Fievet .... animator (uncredited)
Mohd Firdaus .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Kevin Fitzgerald .... technical services: Cinesite (uncredited)
Jay Fleming .... effects technical director (uncredited)
Maxim Fleury .... digital artist (uncredited)
Matt Flicker .... effects technical director (uncredited)
Jacob Flint .... matchmove artist: Cinesite (uncredited)
Anna Ford .... business development producer: Cinesite (uncredited)
Julien Fourvel .... matchmove artist (uncredited)
Boominathan Frances .... matchmove artist (uncredited)
Emily Francione .... stereoscopic roto lead (uncredited)
Wes Franklin .... lookdev artist / lighting td: MPC (uncredited)
Vincent Frei .... digital compositor (uncredited)
Neville Freitas .... matchmove artist: Cinesite (uncredited)
Anthony Fristot .... effects technical director: Cinesite (uncredited)
Wesley Froud .... matchmove artist/roto anim (uncredited)
Travis Fruci .... stereo artist: Stereo D (uncredited)
Laetitia Gabrielli .... lighting technical director (uncredited)
Aldo Gagliardi .... animator (uncredited)
Aron Galabuzi .... digital paint artist: Prime Focus (uncredited)
Ron Ganbar .... compositor: Cinesite (uncredited)
Juan Edgardo Garcia .... stereoscopic compositor: Stereo D (uncredited)
Joan Gauna .... pipeline developer (uncredited)
Geoff Geis .... depth artist (uncredited)
Coppin Geoffrey .... lighting technical director (uncredited)
Saneesh George .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Storm Gezentsvey .... compositor (uncredited)
Ahmed Gharraph .... visual effects: Double Negative (uncredited)
Matthew E. Gill .... roto artist (uncredited)
Frederikke Glick .... paint artist (uncredited)
Julia Goehle .... animator (uncredited)
Richard Gomes .... visual effects artist (uncredited)
Katie Goodwin .... visual effects editor: DNeg (uncredited)
Azzard Gordon .... visual effects artist: Double Negative (uncredited)
Rasik Gorecha .... visual effects artist (uncredited)
Andreas Graichen .... rigger: Nvizible (uncredited)
Elysia Greening .... digital compositor: Nvizible (uncredited)
Dean Grubb .... senior effects technical director (uncredited)
James Grummitt .... visual effects production assistant (uncredited)
Ajay Gurram .... visual effects artist (uncredited)
Joaquín Gutiérrez .... modeler: Cinesite (uncredited)
Carl Guyenette .... rotoscope artist (uncredited)
Nick Haines .... stereoscopic compositor (uncredited)
Christopher Haldane .... matchmove artist: Cinesite (uncredited)
Shramana Haldar .... roto artist (uncredited)
Luan Hall .... digital artist (uncredited)
Derek Hanson .... digital compositor (uncredited)
Ryu Harada .... environments technical director (uncredited)
Gareth Harbuz .... visual effects artist (uncredited)
Jonathan Harden .... software developer (uncredited)
Michael Harden .... visual effects edit assistant (uncredited)
Tiana Harper .... senior coordinator (uncredited)
Monica Harrion .... visual effects artist (uncredited)
Michael Harrison .... digital compositor (uncredited)
Andrew Harvey .... data wrangler: Cinesite (uncredited)
Nic Hatch .... visual effects executive producer: Nvizible (uncredited)
Michael Havart .... digital matte painter (uncredited)
Clive Haward .... technical services: Cinesite (uncredited)
Oliver Heinrich .... digital compositor: MPC (uncredited)
Jennifer Herbert .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Julian Hermannsen .... motion control operator (uncredited)
Veronica Hernandez .... roto artist (uncredited)
Laurent Herveic .... modeler (uncredited)
Jeremy Hey .... digital compositor (uncredited)
Cristian Hinz .... visual effects artist (uncredited)
Adam Hlavac .... stereo compositor (uncredited)
Allen Holbrook .... animator (uncredited)
Gary Holladay .... production support: Cinesite (uncredited)
Garrett Honn .... digital compositor (uncredited)
Neha Hooda .... visual effects producer: FutureWorks (uncredited)
Uel Hormann .... senior compositor: Cinesite (uncredited)
Isabel Howlett .... roto/prep artist: Cinesite (uncredited)
Jason Hue .... texture artist: Double Negative (uncredited)
James Humphries .... animator (uncredited)
Matthew Hunt .... visual effects artist (uncredited)
Ben Hutchings .... visual effects artist (uncredited)
Luan Huynh .... systems administrator (uncredited)
Nile Hylton .... crowd technical director: MPC (uncredited)
Nicholas Illingworth .... effects technical director: Double Negative (uncredited)
Claire Inglis .... digital compositor (uncredited)
Patel Irshad .... visual effects artist (uncredited)
Sam Jackson .... cyber scanning technician: 4DMax (uncredited)
Hetal Jain .... visual effects producer: Stereoscopic Support (uncredited)
Kristine-Joeann Jasper .... texture artist: Double Negative (uncredited)
Daniel Jeantou .... tech support (uncredited)
Jason A. Jenkins .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Allan Torp Jensen .... compositor: Cinesite (uncredited)
Chris Jestico .... visual effects department manager: MPC (uncredited)
Adam Jhani-Stephens .... studio assistant (uncredited)
Helen Johnson .... digital compositor (uncredited)
Keith Jones .... digital compositor (uncredited)
Owen Jones .... matchmove supervisor (uncredited)
Uday Joshi .... visual effects production assistant (uncredited)
Nicolas Joyen-Conseil .... roto artist (uncredited)
Howard Julian .... layout technical director (uncredited)
Guillaume Julien .... CG modeler: Cinesite (uncredited)
Luc Julien .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Dinesh K. Bishnoi .... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Ramin Kamal .... shader writer: Cinesite (uncredited)
Chaitanya Kapu .... assistant technical director: Double Negative (uncredited)
Ranajoy Kar .... roto/animation artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Henrik Karlsson .... technical director: Double Negative (uncredited)
Peter Kasim .... motion editor: The Moving Picture Company (uncredited)
Matt Kasmir .... senior digital compositor: Nvizible (uncredited)
John Kay .... animator: Nvizible (uncredited)
Gerard Keating .... pipeline technical director: Cinesite (uncredited)
Ian Kelly .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Lim Ken .... matchmove artist: double negative (uncredited)
Taskin Kenan .... junior digital compositor: Nvizible (uncredited)
Bernhard Kerschbaumer .... lighting technical director (uncredited)
David Kersey .... data operator: Cinesite (uncredited)
Cindy Khoo .... visual effects production assistant (uncredited)
Erin Eunsung Kim .... visual effects coordinator: Double Negative (uncredited)
Yuko Kimoto .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Ghiwari Kiran .... matchmove artist (uncredited)
Jennifer Kitching .... animator (uncredited)
Daniel Kmet .... animator (uncredited)
Mike Knox .... data administrator (uncredited)
Marcin Kolendo .... digital compositor (uncredited)
Andreas Krein .... stereoscopic compositor (uncredited)
Jakub Krompolc .... creature technical director (uncredited)
Duncan Boon Kwang Kuah .... matchmove artist (uncredited)
Vikram Kulkarni .... digital compositor (uncredited)
Sujay Kumar G. .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Prakash Kumararajan .... effects technical director (uncredited)
William Lafon .... facial capture technician (uncredited)
Grant Laker .... lead rigging technical director (uncredited)
Terence Lam .... matchmove artist (uncredited)
Yann Larochette .... digital compositor (uncredited)
Greg LaSalle .... facial motion capture supervisor (uncredited)
Josh Lawson .... visual effects editor: Double Negative (uncredited)
Daniel Leatherdale .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Adrian Lee .... visual effects artist: Cinesite (uncredited)
Adrian Lee .... visual effects artist: Double Negative (uncredited)
Key Hyung Lee .... visual effects technical director: Double Negative (uncredited)
Ming-Chia Lee .... effects technical director: Double Negative (uncredited)
Paul Lee .... animator: Cinesite (uncredited)
Duncan Lees .... head of 3D services: 4DMax (uncredited)
Rory Leiva Ahearne .... production support: Cinesite (uncredited)
Janek Lender .... animator (uncredited)
Francis Leong .... matchmover: Double Negative (uncredited)
Francis Leong .... technical director: Double Negative (uncredited)
Jean-François Leroux .... digital compositor (uncredited)
Julian Levi .... visual effects executive producer (uncredited)
Andrew Lewitin .... stereoscopic visual effects (uncredited)
Anu Liikkanen .... paint/prep artist (uncredited)
Tze Ken Lim .... matchmove artist: double negative (uncredited)
William Lin Jiahui .... matchmove artist (uncredited)
Jules Lister .... visual effects production coordinator: Double Negative (uncredited)
Ted Lister .... animator (uncredited)
Zachary Lo .... digital compositor (uncredited)
Ken Locsmandi .... visual effects (uncredited)
Rajavel Loganathan .... lead roto/prep artist (uncredited)
Kim Lim Loo .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Steven Lovell .... visual effects (uncredited)
Leah Low .... matchmover: Double Negative (uncredited)
Amy Lu .... animator (uncredited)
Adam Lucas .... lead rigger: Cinesite (uncredited)
Kris Luckin .... witness camera operator (uncredited)
Thomas Luff .... compositor: Double Negative (uncredited)
Hugh Macdonald .... visual effects supervisor: Nvizible (uncredited)
Alex James Macieira .... matchmove artist: double negative (uncredited)
Aysha Madina .... senior animator (uncredited)
Arman Mafi .... stereoscopic compositor (uncredited)
Claudia Maharaj .... assistant visual effects editor: Double Negative (uncredited)
Raj Mahendran .... technical support (uncredited)
Damien Mahoney .... lighting technical director: Double Negative (uncredited)
Liam Major .... rotoscope artist (uncredited)
Suraj Makhija .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Sebastian Maldonado .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Hadrien Malinjod .... digital artist (uncredited)
Brian Malmstrom .... rotoscope artist: Stereo D (uncredited)
Christina Mandia .... rotoanim artist: MPC (uncredited)
Travis Mangaoang .... stereoscopic compositor (uncredited)
Thomas Mansencal .... digital artist (uncredited)
Christopher Mapes .... visual effects (uncredited)
Laura Marcato .... data operator: Cinesite (uncredited)
Indah Maretha .... roto/paint artist (uncredited)
Howard Margolius .... visual effects technical director: Double Negative (uncredited)
Jose Marin .... stereo compositor (uncredited)
Terry Marriott .... effects artist (uncredited)
Terry Marriott .... matchmover (uncredited)
Edward Martin .... matchmove artist: Cinesite (uncredited)
Michelle Martin .... sequence producer (uncredited)
Raymond Martinez III .... rotoscope artist (uncredited)
Corey Robert Martinez .... visual effects artist (uncredited)
Giovanni Mascherpa .... layout technical director: tech anim artist (uncredited)
Dena Massenburg .... rotoscope artist (uncredited)
Javad Matoorian-Pour .... compositor (uncredited)
Eva Matthes .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Kindra McCall .... depth/roto artist (uncredited)
Doran McGee .... stereoscopic compositor (uncredited)
Kevin McGowan .... lighter: Cinesite (uncredited)
Gavin McKenzie .... digital compositor (uncredited)
Clare McLaughlin .... visual effects production assistant: MPC (uncredited)
Fiona McLean .... visual effects production manager: MPC (uncredited)
Rick McMahon .... visual effects artist (uncredited)
Kiran Medhekar .... stereo depth compositor (uncredited)
Shantel Medina .... stereo compositing artist (uncredited)
Gurel Mehmet .... concept artist: Double Negative (uncredited)
Chad Meire .... digital compositor (uncredited)
Joel Meire .... animator: Double Negative (uncredited)
Mark Menaker .... desktop administrator (uncredited)
Ian Menzies .... motion control supervisor (uncredited)
Craig Mepham .... animator (uncredited)
Aziz Merchant .... stereo paint artist: Future Works (uncredited)
Laurent Meste .... cloth dynamics (uncredited)
Steven J. Meyer .... research and development (uncredited)
Thomas Middleton .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Jaymie Miguel .... effects technical director: Cinesite (uncredited)
Ellen E. Miki .... digital compositor (uncredited)
Danielle Millington-Peck .... visual effects editorial assistant (uncredited)
Milos Milosevic .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Giacomo Mineo .... digital compositor (uncredited)
Krishnakant Mishra .... stereoscopic conversion supervisor: FutureWorks (uncredited)
Jambunatha Mn .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Azhul Mohamed .... effects technical director (uncredited)
Buhas Mohammedunny P. .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Jason Mohan .... visual effects artist (uncredited)
Vikram Mohan .... animator (uncredited)
Helen Moody .... production support: Cinesite (uncredited)
Jeremy Mooney-Somers .... layout / post-vis artist (uncredited)
Andy Moorer .... visual effects (uncredited)
Fernanda Moreno .... CG artist (uncredited)
Dafydd Morris .... layout artist: MPC (uncredited)
Andy Mulligan .... matchmover: Cinesite (uncredited)
Kyle Mulqueen .... visual effects: scan data cleanup (uncredited)
Balaji Muppalla .... visual effects (uncredited)
Ashley Nagy .... cloth simulation (uncredited)
Jihyun Nam .... effects technical director: Cinesite (uncredited)
Devin Nasby .... visual effects artist (uncredited)
Marlene Nehls .... visual effects coordinator: MPC (uncredited)
Stuart Nelhams .... visual effects editor: Double Negative (uncredited)
Shaan Nelson .... rotoanim artist: MPC (uncredited)
Avadhut Nerurkar .... render wrangler/render support (uncredited)
Shi Hua Ng .... matchmove artist: Double Negative Singapore (uncredited)
Stella Hui Sze Ng .... visual effects: Double Negative (uncredited)
Bruce Nguyen Van Lan .... animator (uncredited)
Minh Nguyen-Ba .... lighter: Cinesite (uncredited)
Dillan Nicholls .... digital compositor: MPC (uncredited)
Carlos-Christian Nickel .... senior technical director: lighting (uncredited)
Zanardi Nicola .... rigger (uncredited)
John Niforos .... technical animator (uncredited)
Victor Norberg .... digital compositor (uncredited)
Brian Nugent .... digital compositor (uncredited)
Cesar Eiji Nunes .... digital artist (uncredited)
Carl O'Dell .... production support: Cinesite (uncredited)
Tom O'Flaherty .... animator: Cinesite (uncredited)
Patrick O'Riley .... visual effects (uncredited)
Cenay Oekmen .... digital effects artist (uncredited)
Martin Ofori .... digital compositor (uncredited)
Marcus Olofsson .... pipeline technical director (uncredited)
Marcus Olofsson .... visual effects artist (uncredited)
Raphael Oseguera .... rotoscope artist (uncredited)
Jared Otake .... stereoscopic compositor (uncredited)
Luis Pages .... effects supervisor: Cinesite (uncredited)
Suresh Pandi .... roto artist: MPC (uncredited)
Gurpreet Singh Pannu .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Alexandra Papavramides .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Nicholas Papworth .... cloth simulation: Double Negative (uncredited)
Adam Paschke .... head of 2d: Singapore (uncredited)
Ritchie Pasiliao .... rotoscope artist (uncredited)
Diego Pastor Bartoli .... matchmover: Cinesite (uncredited)
Daniel Pastore .... technical director (uncredited)
Demetrios Patsiaris .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Eloise Rachael Payne .... witness camera operator (uncredited)
Tony Peck .... digital compositor: MPC (uncredited)
Soeren Bendt Pedersen .... visual effects artist (uncredited)
Claire Pegorier .... digital effects artist (uncredited)
Miriam Pepper .... senior matchmove artist: Cinesite (uncredited)
Nuno Nisa Pereira .... visual effects technical director: MPC (uncredited)
Manuel Perez .... digital compositor (uncredited)
Angelo Perrotta .... senior compositor and comp td (uncredited)
Binoy Peters .... senior production coordinator (uncredited)
Nizhen Phang .... matchmove artist (uncredited)
Kim Phelan .... visual effects producer: Nvizible (uncredited)
David Jeffrey Phillips .... stereoscopic compositor (uncredited)
Ezra Pike .... stereo roto (uncredited)
Ryan Pilcher .... matchmove artist (uncredited)
Jorge Pimentel .... lighting & lookdev technical director (uncredited)
Adrian Pinder .... cloth supervisor: Double Negative (uncredited)
Nes Pinsuwan .... roto & paint artist (uncredited)
Andrea Pirisi .... digital colorist: Double Negative (uncredited)
George Plakides .... visual effects artist (uncredited)
Ariele Podreider Lenzi .... technical animator (uncredited)
Jason Pomerantz .... production supervisor (IMAX Version) (uncredited)
Konstantinos Pontikidis .... matchmove artist (uncredited)
Vladimir Popovic .... effects technical director (uncredited)
Daniel Pozo .... animator (uncredited)
Kukal Prasanth .... roto/animation artist: Moving Pictures Company (uncredited)
Yosafat Prayogo .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Thomas Price .... animator (uncredited)
Aled Prosser .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Derek N. Prusak .... stereoscopic editorial supervisor (uncredited)
Will Pryor .... visual effects artist (uncredited)
Jacqui Purkess .... digital compositor (uncredited)
Simon Pynn .... matchmove supervisor: Double Negative (uncredited)
Osiris Pérez .... visual effects artist: Double Negative (uncredited)
Steven Quinones-Colon .... lighting technical director (uncredited)
Orash Rahnema .... lighting technical director: Double Negative (uncredited)
Nick Rampling .... modeler (uncredited)
Ambrish Rangan .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Suryapal Rawat .... project supervisor: stereoscopic conversion, Reliance Media Works (uncredited)
Chua Raymond .... technical director: Double Negative (uncredited)
Clint G. Reagan .... previz artist (uncredited)
Richard R. Reed .... digital compositor (uncredited)
Sam Reed .... roto/prep artist (uncredited)
Tom Reed .... head of rigging (uncredited)
Terence P. Reilly .... animator (uncredited)
Terence P. Reilly .... previsualization animator (uncredited)
Tim Reischmann .... animator (uncredited)
Kristian Rejek .... roto/prep artist: MPC (uncredited)
Mike Rhone .... visual effects (uncredited)
David Richardson .... technical services: Cinesite (uncredited)
Viktor Rietveld .... visual effects artist (uncredited)
Nicolas Rigaud .... compositor: Cinesite (uncredited)
Alessandro Righi .... matchmove artist (uncredited)
Steven Edward Roberts .... creature effects technical director (uncredited)
Wesley Roberts .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Peter Robertshaw .... technical services: Cinesite (uncredited)
Aled Robinson .... visual effects editor: MPC (uncredited)
Fanny Roche .... animator (uncredited)
Sherri Rogers .... senior texture artist: Cinesite London (uncredited)
Lisa Dawn Rogolsky .... rotoscope artist (uncredited)
Gal Roiter .... lighting technical director: Double Negative (uncredited)
Tara Roseblade .... digital compositor (uncredited)
Brogan Ross .... pipeline technical director (uncredited)
Michael Ross-Lang .... matchmove artist (uncredited)
Michael Ross-Lang .... stereoscopic compositor (uncredited)
Shaun Roth .... visual effects artist (uncredited)
Adam Rowland .... senior digital compositor: Nvizible (uncredited)
Gabriel G. Roy .... senior compositor: Cinesite (uncredited)
Philip Rudolph .... animator (uncredited)
Jean-Marc Rulier .... cyber scanning technician: 4DMax (uncredited)
Leigh Russell .... texture artist (uncredited)
Sajeev Sadanandan .... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Florian Salanova .... lighting technical director: Double Negative (uncredited)
Rhys Salcombe .... texturer: Double Negative (uncredited)
Matthew Salisbury .... matchmove supervisor: Double Negative (uncredited)
Sean Samuels .... digital matte painter (uncredited)
Olov Samuelsson .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Lui Sanchez-Fontillas .... rotoscope artist (uncredited)
Udhaya Sankar .... crowd technical director: Double Negative (uncredited)
Oliver R. Santana .... depth artist (uncredited)
Dan Santos .... animator (uncredited)
B.S. Rajkumar Sapate .... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Kyri Saphiris .... production accountant: Cinesite (uncredited)
Tarkan Sarim .... grooming technical director: MPC (uncredited)
Ashok Satapathy .... matchmove artist (uncredited)
K L Sateesh Varma .... bg prep artist (uncredited)
Jeff Schanz .... animator (uncredited)
Walter Schluttenhofer Lees .... cyber scanning technician: 4DMax (uncredited)
Markus Schneider .... digital compositor (uncredited)
Tom Schwarz .... rendering technical director (uncredited)
Raymond R. Scott Jr. .... stereoscopic roto artist (uncredited)
Michael Scott .... stereo compositor (uncredited)
Paul Scott .... compositor (uncredited)
Simon Scott .... animation editor: MPC (uncredited)
Andrew E. Scrase .... lighting technical director: Double Negative (uncredited)
Liz Scully .... CG sequence supervisor: opening battle, Cinesite (uncredited)
Robert Seaton .... lighting technical director (uncredited)
Jacopo Sebastiani .... layout artist: Cinesite (uncredited)
Jarmila Seflova .... stereo compositor (uncredited)
James Sellers .... matchmover: Cinesite (uncredited)
Ryan E. Seymour .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Nishet Shah .... technical services: Cinesite (uncredited)
V. Gouri Shankar Rao .... roto/paint supervisor: FutureWorks (uncredited)
Ben Shepherd .... visual effects supervisor: Cinesite (uncredited)
Asa Shoul .... digital intermediate consultant (uncredited)
Ben Shupe .... previs animator (uncredited)
Eric Sibley .... stereoscopic compositor (uncredited)
John Sissen .... animator (uncredited)
Jeremy Smith .... visual effects artist (uncredited)
Jessica Clare Smith .... compositor: Double Negative (uncredited)
Steve Smith .... technical services: Cinesite (uncredited)
Tammy Smith .... compositor: Double Negative (uncredited)
Roy Soumyadipta .... rotomation (uncredited)
Richard Spriggs .... animator (uncredited)
Stephen T. Spurlock .... stereo compositing artist (uncredited)
Srikanth .... lead paint/prep artist: BOT VFX (uncredited)
Danielle Stephenson .... production support: Cinesite (uncredited)
Andy Stevens .... associate visual effects editor: Cinesite (uncredited)
Gareth Stevenson .... matchmove artist (uncredited)
Marc Stevenson .... animator (uncredited)
Joshua Stirling .... roto artist (uncredited)
Nicholas Stocker .... rotoscope artist (uncredited)
Jelena Stojanovic .... 2D supervisor (uncredited)
Rainer Stolle .... digital artist (uncredited)
Rainer Stolle .... texturer: Cinesite (uncredited)
Nigel Stone .... director of photography: UK 3D VFX unit (uncredited)
Steven Streeter .... witness camera operator (uncredited)
David Philip Stripinis .... visual effects (uncredited)
Mary Stroumpouli .... compositor: Double Negative (uncredited)
Frederick George Stuhrberg .... 3D scanning (uncredited)
Richard Surridge .... render technical assistant (uncredited)
Yanti Suryati .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Junaid Syed .... effects technical director (uncredited)
Albert Szostkiewicz .... effects technical director: Cinesite (uncredited)
Alex John Tan .... matchmove lead: Double Negative (uncredited)
Raymond Tan .... roto & cleanup (uncredited)
Sahil Tandial .... matchmove artist (uncredited)
Vishwanath Tatti .... visual effects (uncredited)
Brandon Taylor .... stereo compositor (uncredited)
Brandon Taylor .... stereo paint artist (uncredited)
Simon Taylor .... animator (uncredited)
Mihail Temelkov .... r&d developer (uncredited)
John Michael Temple Jr. .... visual effects (uncredited)
Olivier Thibaut .... senior software developer: MPC (uncredited)
Joseph Thomas M. .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Andrew Myles Thompson .... animator (uncredited)
Stephen Thornhill .... CG artist: Double Negative (uncredited)
Lee Tibbetts .... technical director: Double Negative (uncredited)
Ashley Tilley .... visual effects artist (uncredited)
Jacky Toh .... roto/prep artist (uncredited)
Marie Tollec .... research & development: Double Negative (uncredited)
Helder Tomas .... matchmove artist (uncredited)
Thanos Topouzis .... effects technical director (uncredited)
Oscar Tornincasa .... digital compositor (uncredited)
Attila Torok .... costume effects technical director: Double Negative (uncredited)
Roger Tortosa .... technical director environment artist: Double Negative (uncredited)
Marc Toscano .... lighter: Cinesite (uncredited)
James Tottman .... visual effects technical director: MPC (uncredited)
Adrien Toupet .... effects technical director: Cinesite (uncredited)
Derek Tracy .... stereo compositor (uncredited)
Khuong Tran .... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Tomas Tran .... desktop administrator (uncredited)
Mark Victor Trappett .... render wrangler (uncredited)
Shreedhra Trehan .... roto artist: MPC (uncredited)
Phil Tsang .... creature technical director (uncredited)
Celia Tsirpis .... production support: Cinesite (uncredited)
Corey Turner .... stereoscopic imaging consultant (uncredited)
James Turner .... vfx production assistant: MPC (uncredited)
Niki Turpin .... compositor: Double Negative (uncredited)
Erik Tvedt .... visual effects artist (uncredited)
Kat Tysoe .... studio: double negative (uncredited)
Ron Underdahl .... data wrangler (uncredited)
Chris Ung .... digital effects artist: Double Negative (uncredited)
Joerg Unterberg .... technical director: lighting (uncredited)
Anuj Upadhyay .... stereo paint artist (uncredited)
Claudius Urban .... animator (uncredited)
Jon Uriarte .... digital compositor (uncredited)
Quentin van den Bossche .... visual effects coordinator (uncredited)
Lars van der Bijl .... effects technical director: Cinesite (uncredited)
Jozef van Eenbergen .... pipeline developer (uncredited)
Van Phan .... previs artist (uncredited)
Ville-Matti Vasama .... effects technical director: MPC (uncredited)
Sebastien Veilleux .... digital compositor (uncredited)
Damodaran Venkatesan .... matchmove Artist: MPC (uncredited)
Helga Victoria .... matchmover: Double Negative (uncredited)
Helga Victoria .... mocap animator: Double Negative (uncredited)
Sören Volz .... digital compositor: Cinesite (uncredited)
Thomas Voß .... animator (uncredited)
Victor Wagner .... visual effects artist (uncredited)
Christian Waite .... creature technical director (uncredited)
Mengdi Wang .... cloth simulation: Double Negative (uncredited)
Mengdi Wang .... matchmove supervisor: Double Negative (uncredited)
Pieter Warmington .... creatures supervisor: Double Negative (uncredited)
Sharon Warmington .... compositor: Double Negative (uncredited)
Alex Webb .... digital compositor: Nvizible (uncredited)
Alex Webb .... prep artist: Cinesite (uncredited)
Mattias Wernér .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Neil West .... lighting technical director (uncredited)
Tom Whitehead .... lighting technical director (uncredited)
Stephanie Whitmarsh .... crowd simulation artist: Double Negative (uncredited)
Stephanie Whitmarsh .... matchmove artist (uncredited)
Ruth Wiegand .... rigging artist: MPC (uncredited)
Lisa Wild .... lead crowd technical director: Cinesite (uncredited)
Alex Wilkie .... visual effects pipeline developer (uncredited)
Amber Wilkins .... cloth artist: Double Negative (uncredited)
Susannah Marie Williams .... crowd td (uncredited)
Mark Phillip Wilson .... software development (uncredited)
Ryan M. Wilson .... stereoscopic artist (uncredited)
Toby Winder .... animator (uncredited)
Annie V. Wong .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Anthony Wonsoff .... matte artist: Cinesite (uncredited)
Patrick Woo .... costume effects technical director: Double Negative (uncredited)
Patrick Woo .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Ryan John Woodward .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Michael Wortmann .... effects technical director: Cinesite (uncredited)
Max Wright .... digital compositor (uncredited)
Anna Yamazoe .... environment technical director: Double Negative (uncredited)
Marvin Yanez .... stereoscopic roto lead (uncredited)
Cheng Yang .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Cao Ye .... matchmove artist: Double Negative (uncredited)
Pavade Yoane .... animator (uncredited)
Edward Paul Yu .... compositor: Stereo D (uncredited)
Yak Hong Yung .... environment technical director (uncredited)
Farhad Yusufi .... animator (uncredited)
Tim Zaccheo .... visual effects artist (uncredited)
Fabio Zangla .... lookdev artist / lighting td: Double Negative (uncredited)
Daniele Zannone .... animator (uncredited)
Cleve Yilun Zhu .... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Alfred Zhuo .... rotoscope lead (uncredited)
Pernille Ørum-Nielsen .... animator (uncredited)
 
Stunts
Nina Armstrong .... stunts
Scott Armstrong .... stunt rigger: UK
J.C. Augare .... stunts: Apache Rider
Richard Bradshaw .... stunts
Darren Brady .... stunts: Apache Rider
Tamiko Brownlee .... stunt double: Dejah
Richard Bucher .... stunt double: Powell
Andy Butcher .... stunts
Annabel Canaven .... stunts
Stephanie Cannon .... stilt walker
Chris Carlson .... stunts: Apache Rider
Leo Will Christmas .... stunts: Cavalry Soldier
Matthew Lee Christmas .... riding double: Carter (as Matthew L. Christmas)
Stuart Clark .... stunts
Doug Coleman .... stunts
Eliza Coleman .... stunts
Whitney Coleman .... stunt double: Lynn Collins
Rob Cooper .... stunts
George Cottle .... additional stunt coordinator
Jonathan Crazybull .... stunts: Apache Rider
David Cronnelly .... supervising stunt rigger
Danielle da Costa .... stunts
Levan Doran .... stunts
Brian Duffy .... stunts: Cavalry Soldier
Thomas DuPont .... stunts
Tracey Eddon .... stunts
Danny Edmo .... stunts: Apache Rider
Rick English .... stunts
Richard Epper .... stunts
Peter Epstein .... stunts
Mark Fichera .... stunt double: John Carter
Colin Follenweider .... stunt double: John Carter
Pete Ford .... stunts (as Peter Ford)
Vladimir 'Furdo' Furdik .... stunts (as Vladimír Furdík)
Richard Garrett .... stunts
Mark Ginther .... stunt coordinator: additional photography
Jessie Graff .... stunts
Pat Judge Hall .... stunts: Apache Rider (as Pat Hall)
Aaron Hammer .... stunts: Apache Rider
Michael Hansen .... stunts
Richard Hansen .... stunts
Bobby Holland Hanton .... stunts
Jessica Harbeck .... stunts
Greg Harris .... stunts
Adam Hart .... stunts
Gray Wolf Herrera .... stunts: Apache Rider (as Anthony Grey Wolf Herrera)
Sy Hollands .... second unit coordinator
Jason Hunjan .... stunts
Terry Jackson .... stunts
Roman Jankovic .... stunts
Shawn Jenkins .... stunts: Apache Rider (as Shawn Allen Jenkins)
Dave Judge .... stunt rigger: UK
Vincent Keane .... stunts
Paul Kennington .... stunts
Jess King .... stunts: Cavalry Soldier
Cristian Knight .... stunts
Mike Lambert .... assistant swordmaster
Matt Lasky .... mocap performer
Ed Lee .... stunt equipment wrangler
Susie Lee .... assistant to stunt coordinator
Aaron Lee Lopez .... stunt production assistant
Tony Lucken .... stunts
Alvin William 'Dutch' Lunak .... stunts: Apache Rider (as Dutch Lunak)
Diana R. Lupo .... stunts (as Diana Lupo)
Kevin Lyons .... stunt rigger: UK
Mike Majesky .... stunts (as Michael Erik Majesky)
Kevin Matthews .... stunt rigger: UK (as Kevin Mathews)
Kevin McCurdy .... swordmaster
Kim McGarrity .... stunts
Andy Merchant .... stunts
Peter Miles .... stunts
Sian Milne .... stunts (as Sian Katerina Milne)
Sean Morrissey .... stunt rigger & equipment manager (as Sean C. Morrissey)
Mark Mottram .... stunt double: John Carter
Rory Mulroe .... stunts
Neil Murray .... stunt rigger: UK
David Newton .... stunts
Ray Nicholas .... stunts
Brian Nickels .... stunts
Tarah Paige .... stunts
Tyler Peasley .... stunts: Apache Rider
Bean Peel .... stunts
Jan Petrina .... stunts
Andy Pilgrim .... stunt double: John Carter
Chris Pollard .... stunts
Dominic Preece .... stunts
Mark Rayner .... stunts
Alice Rietveld .... stunt performer
Tom Rodgers .... stunts
Tracey Ruggiero .... stunt performer
David Schultz .... stunts
Marcus Shakesheff .... stunts
Diz Sharpe .... stunt double: Kantos Khan
Brian Simpson .... stunts
Russell Solberg .... stunts: Cavalry Soldier
Helen Steinway Bailey .... stunts (as Helen Bailey)
John Street .... stunts
Tom Struthers .... stunt coordinator
Rocky Taylor .... stunts
Cody Thornbury .... stunt double: Twitchy Corporal
Arran Topham .... stunts
Frank Torres .... stunts
Sam Trimming .... stunt rigger: UK
Tony Van Silva .... stunts
Calvin Warrington-Heasman .... stunts
Marlow Warrington-Mattei .... stunt double: Dominic Sab Than
Reg Wayment .... stunts
Peter White .... stunts
Maxine Whittaker .... stunt double: Dejah
Donna Williams .... stunts (as Donna C. Williams)
Len Woodcock .... stunts (as Leonard Woodcock)
Ryan Young .... stunt production assistant (as Ryan B. Young)
Steen Young .... stunts
Gary Arthurs .... stunt performer (uncredited)
Andy Bennett .... stunt performer (uncredited)
Dani Biernat .... stunt performer (uncredited)
Dan Brown .... stunt double: Willem Dafoe, re-shoots (uncredited)
Toby Burge .... stunt performer (uncredited)
Bruce Cain .... stunt double: Taylor Kitsch (uncredited)
Bruce Cain .... stunts (uncredited)
Max Calder .... stunts (uncredited)
Kevin Cassidy .... stunt performer (uncredited)
Ben Collins .... stunt driver (uncredited)
Jahnel Curfman .... stunt performer (uncredited)
Caitlin Dechelle .... utility stunts (uncredited)
Ben Dimmock .... stunts (uncredited)
Matthew Duggan .... stunt rigger (uncredited)
Katie Eischen .... stunt performer (uncredited)
James Embree .... stunt performer (uncredited)
Brian Finn .... utility stunts (uncredited)
Shauna Galligan .... stunt performer (uncredited)
David R. Grant .... stunt performer (uncredited)
Jef Groff .... utility stunts (uncredited)
Walles Hamonde .... stunt performer (uncredited)
Cat Hannah .... stunt performer (uncredited)
Rob Hayns .... stunt rigger (uncredited)
Antal Kalik .... stunts (uncredited)
Kelly-Marie Kerr .... stunt performer (uncredited)
Efka Kvaraciejus .... utility stunts (uncredited)
Sabrina LeBrun .... stunts (uncredited)
Orion McCabe .... stunt player (uncredited)
Cliff McLaughlin .... stunt rigger (uncredited)
Travis Merindino .... utility stunts (uncredited)
Mark Musashi .... utility stunts (uncredited)
Hugh Aodh O'Brien .... utility stunts (uncredited)
Lin Oeding .... stunts (uncredited)
Nick Palma .... stunt performer (uncredited)
Mario Perez .... stunt performer (uncredited)
Bridgett Riley .... stunt performer (uncredited)
Jean Paul Ruggiero .... stunt rigger (uncredited)
Jean Paul Ruggiero .... stunts (uncredited)
Alena Sauko .... stunt performer (uncredited)
Heidi Germaine Schnappauf .... stunt performer (uncredited)
Courtney Schwartz .... stunts (uncredited)
Paul E. Short .... stunts (uncredited)
Karin Silvestri .... stunts (uncredited)
Jim Stephan .... stunt rigger (uncredited)
McKay Stewart .... stunts (uncredited)
Roy Taylor .... stunt performer (uncredited)
Bryan Thompson .... stunts (uncredited)
Steve Upton .... stunt rigger (uncredited)
Andrea VanEpps .... stunt performer (uncredited)
Merritt Yohnka .... stunt rigger (uncredited)
America Young .... stunt performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Eric Amundsen .... second assistant camera: Utah unit
Colin Anderson .... camera operator
Colin Anderson .... steadicam operator
Robert Anderson .... best boy grip: additional photography, Los Angeles
Daniel 'Lee' Andres .... grip: second unit
Rocky Babcock .... libra head operator
Adrian Barry .... grip trainee
Yelena Baykova .... video assistant: second unit
Matthew Berning .... technocrane operator: second unit (as Matt Berning)
John Bonnin .... libra head operator
Jim Brockwel .... genny operator
Mike Browning .... rigging electric
William Burns .... lighting console operator
Kurtis Burr .... second assistant camera: second unit
Jim Busby .... electrical rigger: second unit
Richard M. Butkus Jr. .... rigging electric
John S. Campbell .... bebee night light operator
Robert 'Boceno' Campbell .... second assistant camera
Mark Carlile .... skylight balloon lights operator
Neil Carr .... electrical rigger
Philippe Carr-Forster .... camera operator (as Phil Carr-Forster)
Brent Cheeley .... rigging electric
Tim Christie .... dolly grip: "a" camera (as Timothy Christie)
Mark Clark .... electrician
Robert Clarke .... electrical rigger
Richmond G. Cogswell .... video assist: additional photography, Los Angeles
Jason Conmay .... technocrane assistant: additional photography, Los Angeles (as Jason P. Conmay)
Frank Connor .... still photographer
Devin R. Coor .... video assistant
Kristen Correll .... camera production assistant: second unit
Glenn Coulman .... second assistant camera: second unit
Edward J. Cox .... rigging best boy electric
David Cozens .... first assistant camera: second unit
Alex Cruz .... key grip: second unit (as Alexander Cruz)
Simon Cullen .... electrical rigger
Cameron Davidson .... video assist: second unit
Carlos De Carvalho .... first assistant camera (as Carlos DeCarvalho)
Carlos DePalma .... rigging foreman: additional photography, Los Angeles
Galo Diaz De Tuesta .... genny operator: second unit
Chad Diekman .... grip: second unit (as Chad Diekmann)
Tommy Donald .... best boy grip
Tana Dubbe .... key grip: additional photography, Los Angeles
Simon England .... second assistant camera: second unit
Mark Evans .... gaffer: second unit (as Mark 'Rocky' Evans)
Perry Evans .... gaffer
Warren Evans .... chargehand electrician
Kevin Fahey .... rigging key grip: additional photography, Los Angeles
Reed Fanning .... electrician
Jason Fife .... grip
Simon Finney .... camera operator
Bryan Fletchall .... technocrane operator
Clayton Fowler .... grip: second unit
Billy Gamble .... best boy electric: second unit
Ronnie Garcia .... rigging electric (as Ronimo Garcia)
Paul Garratt .... electrical rigger supervisor
Leland Gibson .... grip
Thomas Gibson .... key grip
Bill Gilleran .... rigging grip
Charley Gilleran .... key grip: additional photography, Los Angeles
Michael D. Gonzalez .... grip (as Michael Gonzalez)
Alan Grosch .... genny operator
Darren Grosch .... electrician
Luke Andrew Haddock .... video assistant
Mark Hadland .... best boy electric
Richard Harris .... electrical rigger
Wendell Harris .... rigging electric
Scott Hatley .... best boy grip: additional photography, Los Angeles (as Scott 'Scooby' Hatley)
Colin Hazell .... crane technician: second unit
Mick Heath .... chargehand electrical rigger
Richard Hendricks .... rigging grip
Tommy Holman .... camera trainee
Walrus J.U.I.C.E. Howard .... second assistant camera: "b" camera, additional photography, Los Angeles (as Casey 'Walrus' Howard)
James J. Hughes .... rigging grip (as James Hughes)
Benjamin Hunt .... camera production assistant
Malcolm Huse .... grip: second unit
Gary Hymns .... key grip
Paul Hymns .... key grip: second unit
Jon A. Jamison .... rigging electric
John Jordan .... first assistant camera
John Kairis .... first assistant camera: "b" camera, additional photography, Los Angeles
Michael Kelem .... aerial director of photography
Ted Kennedy .... grip (as Ted S. Kennedy)
Joseph King .... electrical rigger
Kelly Klindt .... grip: second unit
Hilary Klym .... best boy rigging grip
Mike Law .... rigging electric
Josh Lee .... grip: second unit
Michael Lee .... electrician
Patrick Lennon .... gaffer: second unit (as Packy Lennon)
Fritz Lindbeck .... electrician
Iain Lowe .... hod electrical rigger
Robert Lowe .... electrician
Dickinson H. Luke .... gang boss: additional photography, Los Angeles (as Dickinson Luke)
John R. Manocchia .... rigging gaffer
Vince Manocchia .... rigging electric
Colin Mayo .... dimmer board operator
Bruce McCleery .... director of photography: second unit (as Robert Bruce McCleery)
Malcolm McGilchrist .... grip: "b" camera
Liam McGill .... electrician
Gavin McKenzie .... video capture technician
Darren McLaughlin .... grip (as Darren C. McLaughlin)
Brian McPherson .... technocrane operator
Jamie Mills .... electrician
Mark Mills .... electrician
Ossa Mills .... rigging gaffer (as Raymond 'Ossa' Mills)
Anthony Mollicone .... best boy grip: second unit
Daniel Morgan .... rigging grip
Will Morris .... camera trainee: second unit
Melissa Moseley .... still photographer: additional photography, Los Angeles
Dave Moss .... electrician (as David Moss)
Neil Munro .... electrician
Gaylen Nebeker .... video assist: second unit
Nino Neuboeck .... first assistant camera: second unit
Philip Noble .... rigging grip
Serge Nofield .... first assistant camera: second unit (as Serge Rxtdi Nofield)
Russell O'Connor .... crane technician
Anthony Ofrim .... best boy rigging electric: additional photography, Los Angeles (as Anthony T. Ofria)
Justin Owen .... video capture supervisor
Rhys Owen .... video assist operator: second unit
Don Padilla .... grip: second unit
Kaliko Palmiera .... camera loader: second unit (as Kaliko Palmeira)
Ricky Pattenden .... best boy
Jim Petretti .... electrician
William Poynter .... electrical rigger
Christopher Prampin .... gaffer (as Chris Prampin)
Rick Pratt .... rigging grip (as Rick N. Pratt)
Rick Rader .... key rigging grip (as 'Slick' Rick Rader)
Bradford Ralston .... video assist: additional photography, Los Angeles
Patrick Reddish .... camera operator: second unit
Patrick Reddish .... steadicam operator: second unit
Michael Redmond .... electrical rigger
Timothy Reynolds .... electrician (as Tim Reynolds)
Kenny Richards .... electrical rigger (as Kenneth Richards)
Chad Rivetti .... first assistant camera (as Chad L. Rivetti)
Tony Roberts .... electrical rigger
John Robertson .... electrical rigger
Paul A. Rychlec .... grip
Dan Sansom .... electrical rigger (as Danny Sansom)
Stephen Saunders .... rigging electric
Todd Schlopy .... first assistant camera (as R. Todd Schlopy)
Gregory J. Schmidt .... scorpio head technician: second unit (as Greg 'Woody' Schmidt)
Luke Selway .... loader
Steven Serna .... grip
Robert Settlemire .... second assistant camera
Ron Shane .... rigging electrician (as Ronnie Shane)
Marc Shearer .... skylight balloon lights operator
Conrad Sigurdson .... best boy electric: second unit (as Konrad Sigurdsson)
David Sinfield .... electrician
John Skotchdopole .... camera operator
James Smart .... electrician
Ephraim Smith .... electrician
Gary Smith .... best boy grip
Mark Smith .... standby electrical rigger
Adrian Spanna .... video assist operator
Brent Spencer .... horizon stabilized head technician
Nathan Stock .... rigging grip
Colin Strachan .... crane grip
Larry Sweet .... dolly grip: second unit
Ryan Taggart .... second assistant camera
David Taylor .... electrician
Savannah Teller-Brown .... loader
Matthew G. Thomas .... rigging electric
Jon Tilton .... rigging electric
Henry Tirl .... camera operator: second unit
Henry Tirl .... steadicam operator: second unit
Clive Tocher .... grip
Ian Townsend .... crane technician: second unit
Terry Townsend .... practical electrician (as Terence Townsend)
Michael Wahl .... dolly grip: "b" camera
Craig C. Wallace .... electrician
Andrew Watson .... electrical rigger
Peter Weiland .... rigging grip (as Peter R. Weiland)
Martyn Welland .... electrician
Paul Wheeldon .... second assistant camera
Joel White .... rigging grip
Damon Wierbilis .... grip
Dave Williams .... chargehand electrical rigger
Ben Wilson .... camera operator: second unit
Ben Wilson .... steadicam operator: second unit
Jason Winget .... electrician
Ignacio Woolfolk .... rigging grip
George Worley .... genny operator
Wayne Wulfenstein .... rigging grip
Aaron G. York .... libra head operator (as Aaron York)
Rene Adefarasin .... first assistant camera (uncredited)
Dominic Aronin .... electrician (uncredited)
Sean Bagley .... camera production assistant (uncredited)
George Bird .... electrician: second unit (uncredited)
Marcus Blatchford .... aerial rigger (uncredited)
Ashley Bond .... focus puller: dailies (uncredited)
Dane Brehm .... digital imaging technician: aerials (uncredited)
Rogan Brown .... trainee grip: second unit (uncredited)
Adam Camacho .... grip (uncredited)
Ian S. Casas .... dolly grip: screen test (uncredited)
David Churchyard .... second assistant camera: "b" camera, second unit (uncredited)
Nic Cupac .... grip (uncredited)
John Davies .... rigging electrician (uncredited)
Don Domino .... rigging grip: additional photography (uncredited)
Jonathan England .... camera trainee: second unit (uncredited)
Charlie Euston .... electrician (uncredited)
Mike Farr .... electrician: second unit (uncredited)
Brandon Gleave .... electrician: second unit (uncredited)
Brandon Gleave .... first electrician (uncredited)
Brandon Gleave .... rigging electrician (uncredited)
Jerardo Gomez .... rigging electrician (uncredited)
Jeff Gustafson .... assistant video playback operator (uncredited)
Graham Hall .... camera operator: second unit (uncredited)
Patrick Hoeschen .... lighting technician (uncredited)
Alan Jacoby .... assistant camera (uncredited)
Kelly Klindt .... rigging grip (uncredited)
Mark Legrand .... video assist: second unit (uncredited)
Andrew Lemon .... digital imaging technician (uncredited)
Damon Liebowitz .... lighting technician: second unit (uncredited)
Tobias Marshall .... additional second assistant camera: second unit (uncredited)
Gary Nolan .... electrician: second unit (uncredited)
Steve O'Hallearn .... grip (uncredited)
Chris Pavlu .... rigging electrician (uncredited)
Nigel Permane .... camera operator: VFX unit (uncredited)
Tony Rowland .... grip: "b" camera, second unit (uncredited)
Ralph Scherer .... dolly grip: special effects unit (uncredited)
Nathan Stock .... grip: second unit (uncredited)
Peter Talbot .... director of photography: additional photography (uncredited)
Don Telles .... rigging grip (uncredited)
Joshua D. Thatcher .... lighting console programmer: additional photography (uncredited)
Neil Tomlin .... crane/head technician (uncredited)
Colin Townsend .... rigging electrician (uncredited)
James Wade .... video assistant: dailies (uncredited)
Shawn White .... gaffer: additional photography, Los Angeles (uncredited)
 
Animation Department
Peter Driscoll .... animator (uncredited)
Marco La Torre .... animator (uncredited)
 
Casting Department
Claire Benjamin .... extras casting: Los Angeles
Holly Dorff .... adr voice casting
Katy Jensen .... extras casting coordinator (as M. Katy Jensen)
Jeff Johnson .... extras casting: Utah
Colin Jones .... casting associate: UK
Brittainy Roberts .... casting associate: LA
Toby Spigel .... casting assistant: UK
Gail Stevens .... additional casting: UK
Darren Baba .... extras casting assistant (uncredited)
Brendan Donnison .... adr voice casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Paul D. Alarcon .... headdress maker (as Daniel Paul Alarcon Tinoco)
Pamela Doré Alford .... costume production assistant
Jill Avery .... set costumer
Jonay Bacallado .... senior illustrator
Marsha Barton .... seamstress
Elaine Battye .... leather assistant (as Elaine Flynn)
Matt Boyton .... metal assistant
Jennifer Breeden .... set costumer
Robert Bye .... leather assistant
Paolo Calamida .... assistant metal master
Helen Christie .... jewelry maker
Henry Christopher .... leather assistant
Joel Christopher .... leather assistant
Rosy Coppola .... costume maker
Maria Adele Crisafulli .... costume buyer
Naomi Critcher .... chief jewelry maker
David Crossman .... military costume supervisor
Holly Dobson .... headdress assistant
Holly Dobson .... jewelry assistant
Simone Feulner .... costume maker
Nicola Foy .... costume maker
Steve Gell .... key textile artist
Luca Giampaoli .... metal master
Jane Gooday .... costume buyer
Daisy Goyen .... costume production assistant
Perry Goyen .... costume assistant
Dan Grace .... costume supervisor
Giampaolo Grassi .... leather master
Esther St John Gray .... set costumer: Dejah
Ilona Guest .... assistant textile artist
Shantell Guy-Bailey .... costumer (as Shantell Guy-Rowland)
Shantell Guy-Bailey .... costumer: second unit (as Shantell Guy)
Brendan Handscombe .... key crowd costumer
Jamie Harvey .... costume assistant
Maxine Heywood .... costume buyer
Emma Jackson .... sculptor
Harriet Johnson .... costume maker
Colleen Kelsall .... assistant costume designer
Anna Krawczyk .... costume production assistant (as Anna Malgorzata Krawczyk)
Catrin Long .... costume maker
Ann Maskrey .... chief costume cutter
Robert Q. Mathews .... costume supervisor: additional photography, Los Angeles (as Robert Q. Matthews)
James McKeown .... jewelry maker
Katie Morris .... costume production assistant
Liv Murton .... assistant textile artist
Carmen Nydegger .... key costumer: second unit
Valerie T. O'Brien .... key costumer: additional photography, Los Angeles (as Valerie O'Brien)
Sarah Pasricha .... assistant textile artist
Uliva Pizzetti .... costume buyer
Daniel Prendergast .... metal assistant
Maria Pudlowska .... costume production assistant
Christof Roche-Gordon .... costumer: second unit
Nicholas Roche-Gordon .... key set costumer
Sarah Rose .... headdress assistant
Sarah Rose .... jewelry assistant
Kara Rubeo .... costume production assistant
Charlie Salmon .... costume production assistant
Jessica Scott-Reed .... textile artist
Kacie Seamons .... key costumer
Adrian Simmons .... set costumer
Kenn Smiley .... key costumer: additional photography, Los Angeles
Louise Sorrentino .... assistant textile artist
Joan Staley .... assistant cutter
Carl Summersgill .... metal assistant
Henrietta Thomas .... assistant textile artist
Trethanna Trevarthen .... costume maker
Jeremy Turner .... assistant costume designer
Scott Walker .... costume maintenance
Kate Walling .... headdress assistant (as Kate-Beth Walling)
Kate Walling .... jewelry assistant (as Kate-Beth Walling)
Justine Warhurst .... crowd costume
Joanna Weaving .... textile artist
Brooke Westberg .... set costumer
Sheena Wichary .... costume department coordinator
Aleanza Zanon .... assistant leather master
Annette Allen .... costume assistant (uncredited)
Russell Barnett .... stunt costumer (uncredited)
Brian Best .... costume props maker (uncredited)
Emma Bevan .... daily costume assistant (uncredited)
Dan Blacklock .... costume assistant (uncredited)
Graham Docherty .... key costume assistant: additional photography (uncredited)
Anthony Drewett .... costume fitter (uncredited)
Joseph Feltus .... costume production assistant (uncredited)
Oliver Garcia .... costume assistant (uncredited)
Liz Krause .... daily set costumer (uncredited)
Kate Lawes .... seamstress (uncredited)
Juan Lopez .... set costumer (uncredited)
Calandra Meredith .... costume assistant (uncredited)
Barbara Nelson .... costumer (uncredited)
Natalie Pascual .... costumer (uncredited)
Allison Pokladowski .... costumer (uncredited)
Nadine Powell .... additional costume assistant (uncredited)
Louise Roach .... costume assistant: crowd (uncredited)
Erica D. Schwartz .... assistant costume designer: additional photography (uncredited)
Thomas Sjolander .... embroidery (uncredited)
Lupt Utama .... crowd costumer (uncredited)
Nat Van Halle .... stunt costumer (uncredited)
Eric Yake .... set costumer (uncredited)
 
Editorial Department
Angie Alavez .... data operations manager: EFilm
Angie Alavez .... data operations supervisor: EFilm
Alex Anstey .... 3D conform editor
Rod G. Bogart .... post-production technical support (as Rod Bogart)
Patty Bonfilio .... post-production facilities and operations support
Kevin Braun .... image science: EFilm
Sharon Calahan .... color consultant
Tasha Carey .... editorial production assistant
Marlon Castro .... post-production facilities and operations support
Andy Chung .... data operations coordinator: EFilm
Patrick Clancey .... digital opticals and subtitles: EFilm
Chris Collins .... post-production technical support
Mark Dinicola .... post-production technical support
Scott Douglas .... stereoscopic assistant editor
Doiminic Evans .... assistant 3D conform editor (as Dominic Evans)
Ralph Foster .... assistant editor
Grant Gatzke .... post-production technical support
Rachel Faith Hanson .... digital intermediate visual effects producer: EFilm (as Rachel Hanson)
John Hazelton .... post-production technical support
Erik Jessen .... additional editor
Jake King .... colorist assist: EFilm
John Kirkman .... post-production technical support
Toby Lloyd .... assistant editor
Albert Lopez .... editorial production assistant
Ben McCambridge .... assistant editor (as Benjamin McCambridge)
George 'Skip' McCloskey .... post-production facilities and operations support (as George McCloskey)
Lindsey Morrow .... assistant editor
Harry Muller .... color timer: DeLuxe
Louis Offer .... projectionist
Mitch Paulson .... supervising digital colorist: EFilm
Amy Pawlowski .... digital intermediate editor: EFilm
Robert E. Phillips .... digital intermediate producer: EFilm (as Rob Phillips)
Jason Ragosta .... editorial production assistant
Peter T. Schreiber .... post-production facilities and operations support (as Pete Schreiber)
Luis Silva .... colorist assist: EFilm
M.T. Silvia .... post-production technical support (as M.T. Silva)
Will Snow .... editorial production assistant (as William Snow)
Doug Spilatro .... digital intermediate visual effects artist: EFilm
Rosalie A. Staley .... digital intermediate producer: EFilm (as Rosalie Staley)
Jeff Stone .... assistant editor
Judith Babcock .... technical supervisor dailies (uncredited)
Michael Buck .... stereoscopic assistant editor (uncredited)
David Cowles .... stereoscopic on-line editor (uncredited)
Jodie Davidson .... colorist: dailies (uncredited)
Simona Harrison .... colorist: dailies (uncredited)
 
Music Department
Michael Aarvold .... assistant scoring engineer
Azam Ali .... featured vocalist
Alexandra Apostolakis .... technical music assistant
Chris Bleth .... musician: ethnic woodwind duduk (as Christopher Bleth)
Peter Boyer .... orchestrator
Vincent Cirilli .... digital workstation operator
Rose Corrigan .... musician: principal bassoon
Andrea Datzman .... orchestrator
Andrea Datzman .... score coordinator
Stephen M. Davis .... music editor
George Doering .... musician: guitar
Mark Eshelman .... scoring and mix stage crew
Pedro Eustache .... featured musician
Pedro Eustache .... musician: ethnic woodwind duduk
Mark Gasbarro .... musician: keyboards
Mark Gasbarro .... orchestrator
Danny Greco .... musician: principal percussion (as Daniel Greco)
Tom Hardisty .... score and mix recordist
Karen Harper .... vocalist
Clayton Haslop .... concert master
Ayana Haviv .... singer: ensemble
Ira Hearshen .... orchestrator
Alexander Iles .... musician: principal trombone
Nicholas Jacobson-Larson .... additional music preparation
Jeff Kryka .... additional music preparation
Mark LeVang .... musician: keyboards
Gayle Levant .... featured musician
Gayle Levant .... musician: harp
Greg Loskorn .... scoring and mix stage crew
Norman Ludwin .... orchestrator: bass
David Marquette .... scoring and mix stage crew
Dave Martina .... assistant: Michael Giacchino
Darrin McCann .... musician: principal viola
Julianne McCormack .... scoring and mix stage crew
Malcolm McNab .... musician: principal trumpet
Adam Michalak .... score and mix recordist
Brian O'Connor .... musician: principal french horn
Michael O'Donovan .... musician: principal bassoon
Jamie Olvera .... scoring and mix stage crew
Bobbi Page .... choir contractor
Cameron Patrick .... orchestrator
Steve Richards .... musician: principal cello (as Steven Richards)
Ryan Robinson .... scoring and mix stage crew
Bobby Shulgold .... musician: principal flute
Tim Simonec .... orchestra conducted by
Tim Simonec .... orchestrated by
Jonathon Stevens .... additional music editor
Dave Stone .... musician: principal bass (as David Stone)
Richard Todd .... musician: principal french horn
Mike Vaccaro .... musician: principal clarinet (as Michael Vaccaro)
John Van Houten .... musician: principal tuba
Dan Wallin .... music mixer
Dan Wallin .... music recordist
Booker White .... music preparation: Walt Disney Music Library
Reggie Wilson .... orchestra contractor
John Yoakum .... musician: principal oboe
Frank Macchia .... music preparation (uncredited)
Aaron Meyer .... music preparation (uncredited)
Julie Minasian .... score vocalist (uncredited)
Monica Zierhut .... music production supervisor (uncredited)
 
Transportation Department
Paul Michael Akers .... driver
Jose Aleman .... driver (as Jose Pedro Aleman)
Ryan Allen .... driver (as Ryan Coble)
Cua-Cua Apey .... boat captain (as Cuaks Apey)
Jim Atkins .... driver: UK
John Atkins .... driver: UK
Fernando Barraza .... driver
William A. Benedict .... driver: second unit (as William Benedict)
Timmie Brennan .... driver
Cammie Caira .... driver
Denny Caira .... transportation coordinator
Kevin Caira .... driver
Jayson Chang .... transportation dispatcher (as Jayson K. Chang)
Dennis Clark .... driver (as Dennis R. Clark)
Kaiser Clark .... driver
Mark Colloton .... driver
John Dawson .... driver: UK
Galo Diaz De Tuesta .... driver: second unit
TyRee Dingle .... driver (as Tyree Dingle)
Ronald P. Dyer .... driver (as Ron Dyer)
Oliver Eisenger .... driver
Stephen Fenny .... driver: UK
Ronald Fitzgerald .... driver (as Ron Fitzgerald)
Antonio Franchi .... driver: second unit (as Tony Franchi)
Wallace Frick .... transportation captain: additional photography, Los Angeles (as Wally Frick)
Tyler W. Gaisford .... wrangler driver
Denis Gilmore .... driver: UK
Kenneth Gonzalez .... driver
Tony Greasley .... driver
Mike Gregorio .... driver
Sam Hara .... driver
Dave Harris .... driver
Billy R. Hass .... driver
David Holden .... driver
Bryan 'Homey' Holmes .... driver: second unit
Brandon Huggett .... driver
Loretta Huggett .... driver
Mark 'Alf' Humphries .... driver: second unit (as Mark Humphries)
Danny Jarman .... driver: UK
Ronald G. Johnson Jr. .... driver
Steven Kappas .... driver
Glenn Knowlton .... driver
Gregory Landis .... driver: second unit (as Gregory A. Landis)
Kevin LaRosa .... helicopter pilot (as Kevin LaRosa Sr.)
Stephen Lawrence .... driver: UK
Elie Littauer .... driver: second unit
David Lloyd .... driver: UK
Chris Lund .... driver
Chuck Martinez .... driver
Kenny Maw .... driver: second unit (as Kenny A. Maw)
Colin McDaid .... translux hod transport/facilities
Mick Meehan .... driver: second unit
Steve Moore .... driver: UK
Gideon Mullins .... driver: UK
James Norton .... driver
Bart Oaks .... driver: second unit
Melanie Olmstead .... driver
John W. Olney .... driver
David Perelle .... driver
April Picklesimer .... driver
Katie Rainey .... driver: second unit
Hector Ramirez .... driver
Jose M. Sanchez .... driver
Eddie Saunders .... lays hod transport/facilities
Adam Segen .... driver
Mike Shannon .... driver
Rick Shuster .... helicopter pilot
Lol Smith .... driver: UK
Robert Smith .... driver: UK
Mark Sorani .... driver
Steve Sorkin .... driver
Brian Stackhouse .... driver
Dennis M. Steere .... driver (as Dennis Steere)
Peter Taylor .... driver: UK
Todd D. Taylor .... boat captain
Gerry Turner .... transport manager: UK
Chris Uren .... driver: UK
Austin Webb .... driver
Richard Webb .... driver (as Rick Webb)
Jason Winch .... driver
Rick Womelduff .... driver
Dave Woodcock .... driver
Terry Woodcock .... driver
Scott Wordham .... dot compliance administrator
Victor Ybiernas .... driver
Alexander Aben .... transportation (uncredited)
Fred Culbertson .... production driver (uncredited)
Simon Essery .... facilities maintenance (uncredited)
Darren Fenny .... production driver (uncredited)
Bobby Finn .... driver (uncredited)
Russel Overstreet .... transportation captain: US (uncredited)
Chad Wadsworth .... driver generator operator (uncredited)
Piotr Walczak .... transport facilities department (uncredited)
 
Other crew
Josh Allan .... accounts assistant
Jason Allen .... assistant location manager
H. Leah Amir .... key craft service: additional photography, LA
H. Leah Amir .... key craft service: additional photography, Los Angeles
Allysa Amundson .... assistant to producers
Caridad Angus .... stand-in: Dejah Thoris
Terry Atchison .... armourer: second unit (as Terry Atchinson)
Simon Atherton .... weapons master
Dallin Bassett .... accounting clerk
Rosie Bedford-Stradling .... construction nurse
Niels Bellinger .... assistant to visual effects editor
Don Bonaer .... health and safety coordinator
Barbara Jo Bosier .... office production assistant
Lucie Bourgeau .... assistant production coordinator
Graham Bowen .... armourer model maker
Jess Brackenburry .... wranger gang boss
Michael T. Brady .... water safety/diver (as Michael Brady)
Cody Caira .... assistant to cast
Larry D. Campbell .... location scout (as Larry Campbell)
Amanda Carter .... armoury painter
Roisin Carty .... dialect coach
Sarah Catizone .... set medic
Cindy Ceglarek .... first assistant accountant (as Cynthia D. Ceglarek)
Karolina Cerna .... assistant accountant
Claire Chandou .... first assistant accountant: additional photography, Los Angeles
Felix Chen .... payroll accountant
Eddie Chow .... personal trainer: Lynn Collins (as Ed Chow)
Daniel Combs .... assistant to producers
P.J. Connelly .... location scout (as PJ Connolly)
Kit Conners .... production assistant: Los Angeles
Natania Cook .... office production assistant
Lucy Cover .... crowd production assistant
Richard Daldry .... production coordinator
Kelsey Daniels .... assistant production coordinator
Samuel 'Joseph' Lee Daniels .... environmental assistant
Alicia Davies .... office production assistant
David Deane .... health and safety supervisor
Ellie Downham .... accounts assistant
Andrew Dreyfus .... marketing design consultant
Judith Edwards .... construction nurse
Angus Ellis .... environmental steward (as Angus 'Gus' Ellis)
Joy Ellison .... dialect coach
Rory Enke .... location manager
Marguerite Enright .... assistant: Andrew Stanton
Richard Enriquez .... assistant to the producers
Alastair Ferris-Leak .... production operations
Perri Fichtner .... key assistant location manager
Larry Filion .... stand-in: John Carter
Neale Fishback .... key assistant location manager
Carole Fontana .... assistant location manager
Paul R. Frommer .... consultant: Barsoomian Language (as Paul Frommer)
Jenny Fumarolo .... assistant production coordinator
Mairead Gaffney .... set production assistant
Adam Gates .... marketing design consultant
Heather Gerbing .... first assistant accountant
Steve Goldstein .... payroll accountant: additional photography, Los Angeles
Sarah Goller .... assistant location manager (as Sarah D. Goller)
Daniel Gonzalez .... second assistant accountant (as Daniel A. Gonzalez)
Jodie Gregory .... facilities assistant
Nicky Gregory .... unit nurse
Magali Grossi .... craft service assistant
Ed Hall .... visual effects editor's assistant
Brandon Hamilton .... assistant production coordinator: additional photography, Los Angeles
Jessica Blackmon Harris .... assistant to producers
Alan Hausmann .... senior armoury technician
Charlie Hayes .... assistant location manager
Oliver Hazell .... set production assistant
Kenneth S. Hill .... set production assistant: second unit
Trey Holland .... assistant: Taylor Kitsch, additional photography, Los Angeles
Jason Horwood .... stand-in: Taylor Kitsch
Lucy Howell .... accounts assistant
Meredith Humbracht .... production coordinator
Elizabeth Hurley .... construction accountant
Mario Iscovich .... production consultant: additional photography, Los Angeles
Ali James .... additional location manager
Kris A. Jeffrey .... water safety/diver (as Kris Jeffrey)
Matthew Jensen .... craft service
Paul E. Johansen .... wrangler driver
Kendra Johnson .... assistant to cast
Michael B. Johnson .... production accountant (as Michael Johnson)
Christina F. Julian .... assistant to producers
Nichola Kerr .... payroll accountant
Nick Komornicki .... armoury supervisor (as Nicholas Komornicki)
Alex Krimm .... water safety/diver
Kevin Kurtz .... marketing producer
Paul Kuzmich .... head chef (as Paul J. Kuzmich)
Andrew Langton .... assistant location manager (as Andy Langton)
Bill Lawrence .... horse trainer (as William G. Lawrence)
Matthew Lawson .... accounts assistant
Jerry Lee .... construction accountant
Diana Lewis .... office production assistant
Tim Lewis .... armourer model maker
Carly Lewisohn .... set production assistant
Antonio Lexerot .... stand-in: Tars Tarkas
Michael Ling .... first assistant accountant
Michael Ling .... post-production accountant
Bobby Lovgren .... horse trainer
Harry Lu .... armourer
Ann Lukacs .... location manager
Catriona Maccann .... armourer model maker
Cynthia Malmborg .... second assistant accountant
Daniel F. Malone .... marine coordinator
Barry May-Leybourne .... health and safety officer
Katherine McCormack .... unit publicist
Ryan McDowell .... office production assistant
Alastair McNeil .... assistant accountant
Joel Meyer-England .... set production assistant
Jeff Midgley .... medic coordinator (as Jeffrey Midgley)
Rachel Moceri .... set production assistant
Alex Molden .... director's assistant: UK
Kate Morrison .... script supervisor: second unit
Steve Mortimore .... location manager: Greenford (as Steven Mortimore)
Michael Mungroo .... accounts assistant
Crystal Munson .... basecamp set production assistant: additional photography, LA
Crystal Munson .... basecamp set production assistant: additional photography, Los Angeles
Josh Muzaffer .... set production assistant: second unit
Camilla Naprous .... horse mistress
Chris Norman .... assistant accountant
Russell Nunley .... set production assistant (as John Russell Nunley)
Shaun O'Banion .... assistant to cast
Matthew H. O'Connor .... assistant marine coordinator (as Matthew O'Connor)
Ann Ormesher .... assistant accountant (as Ann Ormesher Johnson)
Scott H. Packer .... set medic
Dilip Patel .... first assistant accountant
Kyle Paul .... stand-in: Tal Hajus
Ryan Pederson .... key set production assistant: second unit
Annie Penn .... script supervisor
Kris Pietryga .... set medic
Emma Pill .... location manager
Julie Pitkanen .... script supervisor: additional photography, Los Angeles
Kristen Portanova .... travel coordinator
Jason Potter .... production accountant
Leslie Quan .... office production assistant
Nadia Randazzo Bombino .... production accountant: additional photography, Los Angeles (as Nadia Randazzo)
Bobby Ravanshenas .... cast assistant
William 'Scotty' Ray .... assistant to cast
Brooke Redmon .... travel assistant (as K. Brooke Redmon)
Norman Campbell Rees .... utility stand-in (as Norman Rees)
Chef Robert .... caterer (as Chef Robért)
Nanw Rowlands .... set production assistant
Renee Russo .... post-production sound accountant (as Renée Russo)
Ben Sant .... construction medic (as Benjamin Sant)
Brooke Schaertl .... set production assistant
Andy Scott .... assistant: Taylor Kitsch & Lynn Collins (as Andrew Scott)
Steve Scott .... paramedic
Jason Seaton .... set production assistant: second unit
Edwina Sercombe .... base production assistant
Vrushank Shah .... production coordinator: conversion
Lizzy Sherry .... set production assistant: second unit
Jodie Smalley .... stand-in: Sola
Laura Sode-Matteson .... supervising location manager
Marc Sondheimer .... production accountant
Toby Spanton .... set production assistant
Joanna Spears .... first assistant accountant
Alan Springfield .... catering manager
Rebecca Puck Stair .... assistant location manager (as Rebecca 'Puck' Stair)
Jason Steyaert .... assistant to director: additional photography
Tom Stockwell .... facilities assistant
Roy Stratford .... armourer engineer
Kelly Taylor-Dias .... assistant production coordinator
William Todd-Jones .... creature movement consultant
Elona Tsou .... production coordinator: additional photography, Los Angeles
Louise Wade .... script supervisor: second unit
Yazmin Monet Watkins .... environmental steward (as Yazmin Monét Watkins)
Dominic Weisz .... armourer model maker
Mindi Wendel .... stand-in: Dejah Thoris
Alex Westmore .... office production assistant (as Alexander Hamilton Westmore)
Josh Wever .... set production assistant (as Joshua Wever)
Mark White .... set production assistant: second unit
Richard Wild .... weather consultant
Amye Wilmes .... second assistant accountant
Caroline Wilson .... armoury coordinator
Rob Wise .... office production assistant (as Robert Wise)
Jhonny Zurita .... set production assistant: second unit
John Arbuckle .... boat captain (uncredited)
Ryan Babbs .... stand-in (uncredited)
Will Barker .... photo double (uncredited)
Danielle Bennett .... set production assistant: dailies (uncredited)
Ashley Berlanga .... accounting clerk: reshoots (uncredited)
Valentina Borfecchia .... crowd production assistant (uncredited)
Lucie Bourgeau .... travel coordinator: additional photography (uncredited)
Finlay Bradbury .... location scout (uncredited)
Evan Brainard .... headrig supervising engineer (uncredited)
Clare Brody .... data operator: Technicolor (uncredited)
Chloé Bruce .... special skills (uncredited)
Stephanie Cannon .... stand-in: Samantha Morton (uncredited)
Erika V. Carlson .... production assistant: Utah (uncredited)
Shoky Carter .... runner (uncredited)
Paige Chaytor .... shipping coordinator (uncredited)
James Cox .... sword specialist (uncredited)
Sam Creed .... stand-in (uncredited)
Steve Cummings .... armourer (uncredited)
Robin Demetriou .... catering supervisor (uncredited)
Holly Dorff .... adr voice (uncredited)
Rachelle Duncan .... marine administrator (uncredited)
Louis Farah Jr. .... set medic (uncredited)
D.R. Farquharson .... project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited)
Jeffrey Fox .... stand-in: Thark green screen (uncredited)
Carla Gale .... accounts assistant (uncredited)
Paul B. Gibbs .... production accountant (uncredited)
Tiffany Gomes .... production assistant (uncredited)
Jessie Hail .... stand-in: Lynn Collins (uncredited)
Anna Halberg .... production assistant (uncredited)
Laura Hoyt .... set staff assistant: additional photography (uncredited)
Henry Humphreys .... medic (uncredited)
Jennifer K. Jacobs .... second assistant accountant: additional photography (uncredited)
Dan Johnson .... armourer (uncredited)
Chris Judd .... floor runner: dailies (uncredited)
Caroline Kaempfer .... daily crowd runner (uncredited)
Brandon Lavery .... location site monitor (uncredited)
Tal Levitas .... production assistant (uncredited)
Alejandra Viejo Lopez De Roda .... environmental deputy: UK (uncredited)
Peter Lowe .... caterer (uncredited)
Colin McDermott .... production assistant: dayplayer (uncredited)
Alex McKay .... crowd runner: dailies (uncredited)
Carla Meyer .... dialect coach (uncredited)
Jennifer S. Milliman .... production assistant (uncredited)
Todd Minobe .... puppeteer (uncredited)
John David Moffat .... production assistant (uncredited)
Ciaran Moran .... assistant accountant (uncredited)
Nate O'Mahoney .... production assistant (uncredited)
Carolyn O'Reilly .... crowd production assistant (uncredited)
Christian Otty .... additional set production assistant (uncredited)
Kyle Paul .... photo double (uncredited)
Brigitte Pauli .... payroll accountant: 2nd unit (uncredited)
Paul Rathburn .... chef (uncredited)
Norman Campbell Rees .... stand-in: Dominic West (uncredited)
Matt Rusk .... environmental steward (uncredited)
Matthew Sampson .... horse groom (uncredited)
Shane Schoeppner .... photo double: Figs Jackman (uncredited)
Ellie Shiveley .... caterer (uncredited)
Gianna Simone .... photo double: Lynn Collins (uncredited)
Mike Staheli .... construction medic (uncredited)
Jonathan Sykes .... data management (uncredited)
Melanie Tolbert .... stand-in (uncredited)
Jennifer Tunberg .... set staff production assistant (uncredited)
Oren Tuvia .... set production assistant: reshoots (uncredited)
Sara-Jane Valentine .... computer & video coordinator: Useful Companies (uncredited)
Sasha Veneziano .... assistant production coordinator: screen tests (uncredited)
Ronald Walkshorse .... location scout (uncredited)
Ronald Walkshorse .... snake wrangler (uncredited)
Martine White .... key assistant location manager (uncredited)
Christopher Whitlow .... stand-in: Taylor Kitsch (uncredited)
Andy Young .... base runner: second unit (uncredited)
 
Thanks
Danton Burroughs .... thanks
Ed Catmull .... thanks
Peter Gabriel .... thanks
John Graydon .... special thanks
Roger Guyett .... thanks
Steve Jobs .... dedicated to the memory of
John Lasseter .... thanks
Jim Sullos .... thanks (as James Sullos)
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for intense sequences of violence and action
Runtime:
132 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Brazil:12 | Canada:PG (Ontario) | Finland:K-12 | Germany:12 | Hong Kong:IIA | India:U/A | Ireland:12A | Italy:T | Japan:G | Malaysia:PG-13 | Norway:11 | Philippines:G | Portugal:M/12 | Singapore:PG13 | South Korea:12 | Spain:7 | Sweden:11 | Switzerland:10 (canton of Geneva) | Switzerland:10 (canton of Vaud) | UK:12 (DVD rating) | UK:12A (original rating) | USA:PG-13 (certificate #47317)
Filming Locations:

Did You Know?

Trivia:
"A Princess of Mars" was originally published as "Under the Moons of Mars" by Norman Bean (Edgar Rice Burroughs' pseudonym) in The All-Story (six pulp magazine issues February - July, 1912). Burroughs was originally afraid that he might be ridiculed for writing such a tale, so he decided to use a pen name. The pseudonym was supposed to be a pun "Normal Bean" (as in "I'm a normal being") to reassure people, but the man who typeset the text thought it was a mistake, so he changed it to "Norman". However, Burroughs' fears turned out to be unfounded: the story and its sequels, collectively known as the "Barsoom series", were almost as popular (and arguably more influential) as those of his most famous creation, Tarzan.See more »
Goofs:
Revealing mistakes: The white ape's blood is blue, so it makes no sense that its mouth, gums and tongue are light red.See more »
Quotes:
John Carter:Fifty millions miles apart, and no way to bridge the gap, no way to return my body and my soul to their true home. Like a fool I'd thrown away my medallion. Then I recalled Matai Shang, his knowledge of earth, of my history. It mean Therns were a presence on this world...See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
Kings and QueensSee more »

FAQ

What other films have been based on Edgar Rice Burroughs stories?
Isn't the surface of Mars supposed to be red instead of yellow?
See more »
324 out of 439 people found the following review useful.
Really enjoyed it, 3 March 2012
Author: neil_tipping from United Kingdom

I did only have modest expectations of this film as the trailer reminded me a bit to much of Dune. Really surprised to find a film which had a good plot line (albeit cynics will liken it to Avatar-lite), well acted, reasonable characterisations, brilliant visuals and a surprisingly good hero figure in Taylor Kitsch. I saw the preview screening this morning - don't really care how much it cost to make - what I found was a big budget film that I really enjoyed from start to finish. My advice - don't follow the cynics and naysayers - see it for yourself. I will normally not go see 3D films (they give me a headache) but the 3D wasn't too intrusive on this one.

Was the above review useful to you?
See more (679 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for John Carter (2012)
Recent Posts (updated daily)User
The inside story on why John Carter failed John_Ax
I don't uderstand. suross
Really deserves a sequel so much fun from start to finish! Chromaki
Your top 5 favorite films stevewyzard
Influence of Burroughs and John Carter patrickdearen-author
Bad Casting\Over Stuffed Script are the main issues. ReeseJohn
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Mars Attacks! Star Wars Avatar The 7th Voyage of Sinbad Land of the Lost
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.