Edit
Blood and Chocolate (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Katja von Garnier

Writing Credits (WGA)  

Ehren Kruger ... (screenplay) and
Christopher Landon ... (screenplay)
 
Annette Curtis Klause ... (book)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Gabriel
...
Astrid
...
Rafe
...
Ulf
Tom Harper ...
Gregor
John Kerr ...
Finn
Jack Wilson ...
Willem
Vitalie Ursu ...
Constani
Bogdan Voda ...
Albu
...
Beatrice
Rodica Mandache ...
Mrs. Bellagra
Sandu Mihai Gruia ...
Pharmacist (as Sandu Gruia)
Helga Racz ...
Lia Bugnar ...
Young Vivian's Mother
...
Young Vivian's Father
Sofia Vladu ...
Vivian's Sister
David Finti ...
Vivian's Brother
...
Bartender
...
Krall (as Pete Lee Wilson)
...
Sexy Brunette in Red Dress
Raluca Aprodu ...
Girlfriend #1
Simona Cuciurianu ...
Girlfriend #2
Alexandru Barba ...
Little Boy
Romeo Raicu ...
Truck Driver
Iulian Pana ...
Club Bouncer
...
Desk Man
Mihai Dinvale ...
Maitre'd
Florin Busuioc ...
Jail Guard
Jasmin Tabatabai ...
Nightclub Singer
Silviu Sanda ...
Band Player (Bass)
Cristian Anca ...
Band Player (Guitar)
Razvan Gorcinski ...
Band Player (Drums)
Dan Mihai Leompescu ...
Band Player (Keyboards)
Cristi Dimitriu ...
Band Player (Percussion)
Samela A. Beasom ...
Choir (as Samela Beasom)
Susan Judy ...
Choir
Christen Herman ...
Choir
Daniel C. Plaster ...
Choir (as Daniel Plaster)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Bernacchi ... executive producer
Andrei Boncea ... co-producer: Media Pro Pictures
Lesley Dyer ... associate producer
Wolfgang Esenwein ... producer
Hawk Koch ... producer
Ehren Kruger ... executive producer
Gary Lucchesi ... producer
Sarah Platt ... associate producer (as Sarah J. Platt)
Peter Rogers ... co-producer: Blood & Chocolate Productions Limited
Tom Rosenberg ... producer
Anja Stadelmann ... co-producer: Underworld Produktions GmbH (as Gudrun Anja Stadelmann)
Richard S. Wright ... producer (as Richard Wright)

Music by 

Reinhold Heil
Johnny Klimek

Cinematography by 

Brendan Galvin ... director of photography

Film Editing by 

Emma E. Hickox

Casting By 

Nancy Nayor
Andreea Tanasescu
Tricia Wood
Jeremy Zimmermann ... (as Jeremy Zimmerman)

Production Design by 

Kevin Phipps

Art Direction by 

Vraciu Eduard Daniel
Adam O'Neill ... supervising art director
Mihnea Vieru
Vlad Vieru

Set Decoration by 

Peter Walpole

Costume Design by 

Ioana Albaiu
Elisabetta Beraldo

Makeup Department 

Sarita Allison ... hair stylist / makeup artist
Corina Caldararu ... daily makeup artist
Carmen Craciun ... contact lens technician
Gabi Cretan ... key hair stylist: Romania / key makeup artist: Romania
Sarah Downes ... hair stylist / makeup artist
Ramona Geaman ... hair stylist: second unit
Elena Maruntelu ... daily makeup artist
Paul Pattison ... key hair stylist / key makeup artist
Valentin Sava ... daily makeup artist
Cati Simionov ... daily makeup artist
Andrea Dardea Tesdall ... daily makeup artist (as Andreea Darlea) / makeup artist: second unit (as Andreea Dardea)
Clara Tudose ... makeup artist: Romania
Edwina Voda ... daily makeup artist

Production Management 

David Broder ... unit manager
Katalin Fonyó ... production manager: second unit (as Katalin Schulteisz)
Peter Heslop ... unit production manager
Carmen Pepelea ... unit production manager
Giancarlo J. Sini ... production supervisor
Michael Solinger ... post-production supervisor
Andreea Stanculeanu ... executive in charge of production
Richard S. Wright ... unit production manager (as Richard Wright)

Second Unit Director or Assistant Director 

Oana Ene ... second assistant director: Romania
Alina Filiche ... third assistant director: second unit
Markus Goller ... second unit director
Robert Grayson ... key second assistant director
Laura Grosu ... second second assistant director: Romania
Laura Mihartescu ... first assistant director: second unit
Catalin Nita ... third assistant director: second unit
Sînziana Pop ... second assistant director: second unit (as Sanziana Pop)
Letitia Rosculet ... third assistant director: second unit (as Letitia Laura Rosculet)
Charles Rotherham ... first assistant director
George Dogaru ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Roxana Alexandru ... assistant art director
Oana Boghici ... art department coordinator
Beverley Butcher ... production buyer
Gianina Chelaru ... set dressing coordinator
Popescu Dan ... assistant art director
Corina Mihaela Dobre ... art department assistant
Cristi Feraru ... props
Ron Higgins ... props
Milstein Hortensiu ... graphic designer
Dominic Hyman ... assistant set decorator
Raluca Ioanovici ... assistant set decorator
Colin Lovering ... painter
John Maher ... construction manager
Magdalena Marasescu ... set designer
Liviu Marcu ... sculptor
Cristian Mihaila ... property buyer
Constantin Nicolae ... props
Doina Repanovici ... assistant art director
Monica Sorescu ... set dresser
George Stanciu ... graphic illustrator
Gheorghe Tudor ... props
Adrian Ungureanu ... painter (2007)
Radu Vaida ... buyer
Keith Vowles ... property master
Howard Weaver ... scenic artist
Butiseaca Florin ... scenic painter (uncredited)
Florin Gavrila ... scenic painter (uncredited)
Geaniloni Sandru ... scenic painter (uncredited)
Eusebiu Sirbu ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Nick Adams ... supervising sound editor
Jeremy Adamson ... sound editor
Ricky Butt ... foley artist
Daniel Crowley ... boom operator
Marius Emil Stanescu ... boom operator
Jennie Evans ... foley editor
Samir Foco ... sound effects editor
Nick Foley ... adr mixer
Philip Jenkins ... assistant sound re-recording mixer (as Phil Jenkins)
Claire Mahoney ... foley artist
Mervyn Moore ... sound recordist
Gemma Nicholson ... assistant sound editor (as Gemma Stansfield)
Jon Olive ... sound designer
Greg Steele ... adr mixer
Richard Straker ... foley mixer
Joakim Sundström ... supervising dialogue editor
Sven Taits ... sound re-recording mixer
Robert Weatherall ... dubbing engineer
Paul Wrightson ... adr editor
Greg Zimmerman ... adr recordist
James Seddon ... dolby consultant (uncredited)

Special Effects by 

Nick Allder ... special effects director
Emil Ardeleanu ... special effects technician
Oana Babes ... special effects coordinator (as Oana Maria Babes)
Jeff Clifford ... special effects technician: second unit
Ricky Farns ... special effects floor supervisor
Matthew Horton ... special effects technician: main unit (as Matt Horton)
Clive R. Kay ... special effects contact lenses
Liviu Lungu ... special effects technician
Andrei Mihai ... special effects assistant
Adrian Nica ... special effects technician
Petre Nicusor ... special effects technician: second unit
Gheorghe Papa ... special effects assistant
Adrian Popescu ... special effects foreman
Mark Roberts ... special effects workshop technician
George Tudoran ... special effects technician: second unit
Simon Wilson ... animatronics

Visual Effects by 

Ben Aickin ... digital compositor (as Ben Aicken)
Louie Alexander ... digital cleanup artist
David Aulds ... digital paint artist: Framestore CFC
Ben Baker ... head of digital lab: Framestore-CFC DI
Lizzie Bentley ... digital matte painter: Framestore CFC
Rodrigo Bernardo ... systems engineer
Francois Boussard ... 3D artist: Framestore CFC
Derek Burgess ... visual effects editor
Andy Burrow ... scanning and recording manager: Framestore CFC
Simon Carlile ... 3D camera matchmover: Framestore CFC
Ean Carr ... digital compositor
Paul Doogan ... scanning and recording: Framestore CFC
Alex Doyle ... modeler: Framestore CFC
Robert Duncan ... visual effects supervisor: Framestore CFC (as Rob Duncan)
Katherine Durant ... digital compositor
Joël Einhorn ... digital effects artist: Framestore-CFC
James D. Fleming ... digital paint artist: Framestore CFC (as James Fleming)
Ashraf Ghoniem ... 3D artist: Framestore CFC / visual effects tech director
Ben Gillingham-Sutton ... digital paint artist: Framestore CFC (as Ben Gillingham Sutton)
Adam Glasman ... digital colourist
Jerry Hall ... 2D artist: Framestore CFC
Alistair Hamer ... film mastering engineer
Adam Hawkes ... retouch and restoration
Alex Hessler ... 3D artist: Framestore CFC / technical director
Frederic Heymans ... 3D camera matchmover: Framestore CFC
Jan Hogevold ... production executive: Framestore-CFC
Tim Keene ... visual effects producer: Framestore CFC
Colin Laski ... digital effects artist
Sean Lewkiw ... digital effects artist
Kevin Lowery ... high definition engineer
Nathan McConnel ... animator: Framestore CFC
Rodney J. McFall ... 3D artist: Framestore CFC (as Rod McFall)
Danielle Morley ... visual effects coordinator: Framestore CFC
Mike Morrison ... digital grading assistant
Danielle Nadal ... digital I/O: Framestore-CFC
Collette Nunes ... digital cleanup artist: Framestore CFC
John Peck ... digital compositor
Tony Peck ... digital paint & roto artist: Framestore CFC
Melvin Polayah ... 3D camera matchmover: Framestore CFC (as Melvyn Polayah)
Kate Porter ... 2D artist: Framestore CFC / digital compositor
Olivier Pron ... matte painter
Aled Prosser ... digital paint & roto artist: Framestore CFC
Andrew Rawling ... CG supervisor: Framestore CFC
Dave Robinson ... systems engineer
Campbell Rose ... 2D artist: Framestore CFC
Jeremy Sawyer ... digital compositor
Alexander Seaman ... 3D artist: Framestore CFC (as Alex Seaman)
Wendy Seddon ... 2D artist: Framestore CFC
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore CFC
David Shere ... digital compositor
Marcin Stangel ... system engineer
Nick Stanley ... digital cleanup artist
Olcun Tan ... CG supervisor: Gradient Effects
Thomas Tannenberger ... visual effects supervisor
Alex Tate ... digital paint artist: Framestore CFC
Michael Adam Thompson ... matchmove artist
Shahin Toosi ... digital paint & roto artist: Framestore CFC
Giuliano Dionisio Vigano ... digital compositor (as Giuliano Vignano)
Lars Vinther ... visual effects editor
Neil Weatherley ... 3D artist: Framestore CFC
Frank Wegerhoff ... additional visual effects photography / visual effects set supervisor
Stephen Willey ... systems engineer
Christian Zeh ... lead 2D artist: Framestore CFC (as Chris Zeh)
Jerome Dewhurst ... di engineer (uncredited)

Stunts 

Radu-Gabriel Alexandrescu ... stunt performer
Nicola Berwick ... stunt double
Aurel Boata ... stunts
Razvan Cacin ... stunt performer
Claudia Daianu ... stunt performer
Mihai Danciu ... stunts
Mihai Diaconu ... stunt performer
Cosmin Diacu ... stunt performer
Madalin Draga ... stunt performer
Madalin Dragan ... stunt double
Luminita Filimon ... stunt performer
Kyle Gardiner ... stunt double: Hugh Dancy / stunt performer / stunt rigger
Mark Henson ... stunt coordinator (as Franklin Henson)
John Kerr ... stunt performer
Joe Livermore ... stunt performer
Alin Luchian ... stunt performer
Catalin Mancafa ... stunts
Alexander Mardan ... stunt performer
Luke Markey ... stunt performer
Marin Petrica ... stunt performer
Rasvan Puiu ... stunt coordinator: Romania
Diz Sharpe ... stunts
Karin Silvestri ... stunt double: Agnes Bruckner
Florin Stancu ... stunt performer
Madalin Stancu ... stunt performer
Marian Tracsa ... stunt performer
Cristian Trasca ... stunt performer
Maria-Antoaneta Tudor ... stunt performer (as Maria Ilie)
Daniel Visan ... stunt double
Donna Williams ... stunt double / stunt performer
Gabriel Constantin ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Teodor Andreescu ... best boy: second unit
Lupsa Armand ... electrician
Militaru Aurel-Marian ... electrician
Leonard Bacica ... video assist operator
Andrei Badescu ... grip
Daniel Balteanu ... electrician
Patrick Bramucci ... gaffer
Alessandro Cardelli ... best boy electric
Daniel Ciobanu ... generator operator
Vlad Cioplea ... cinematographer assistant
Sandu Constantin ... electrician
Andrei Cretan ... assistant camera: second unit
Stelian Cretu ... rigging gaffer
Carlos De Carvalho ... first assistant camera
Steven Desbrow ... camera technician: helicopter
Richie Donnelly ... assistant camera
Alexandru Durac ... assistant camera
Stephen Fell ... grip (as Steve Fell)
Cristu Ghigiu ... video assist operator
Thomas Gottschalk ... first assistant camera: second unit
Ionel Iacov ... video assist operator
Madalina Lungu ... camera trainee
Ionut Lupulescu ... focus puller: "b" camera
Ovidiu Marginean ... camera operator: second unit
Radu Marinescu ... key grip: second unit
Florin Mihalache ... best boy grip
Sorin Nainer ... still photographer
Catalin Nicolae ... electrician
George Nicolae ... best boy electric
Florin Niculae ... electrician (as Florin Nicolae)
Cristi Onutu ... camera loader
Razvan Paslaru ... key grip
Gary Pocock ... key grip
Raniero Raparelli ... generator operator
Toni Salabasev ... still photographer
Catalin Simioana ... assistant camera
Gary Smith ... grip
Octavian Sotir ... assistant camera
Bogdan Stanciu ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera, second unit
Paul Ticu ... best boy rigger
Gerry Vasbenter ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Nicolae Vasile ... electrician
Mario Virdis ... rigging gaffer
Stefan von Borbély ... director of photography: second unit
Des Whelan ... camera operator: "a" camera, second unit
Tim Wooster ... camera operator
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Casting Department 

Alex Buescu ... extras casting coordinator
Domnica Circiumaru ... extras casting
Andrea Clark ... casting associate
Jennifer Cram ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Ioana Albaiu ... wardrobe supervisor
Katherine Burchill ... costume assistant
Laurentiu Costea ... costume assistant
Malina Illiescu ... assistant costume designer
Amalia Misaila ... wardrobe assistant
Mihaela Popescu ... costume assistant
Marco Scotti ... wardrobe supervisor
Carmen Stefan ... costumer

Editorial Department 

Marcus Alexander ... digital intermediate producer
Adam Glasman ... digital film colorist
Markus Goller ... additional editor
Jolyon Haverson ... post-production coordinator
Brian Krijgsman ... assistant digital film colorist
Sze-Wun Li ... assistant editor
Mike Morrison ... digital grading assistant
Thy Quach ... editor trainee: FT2
David Rees ... color timer
Matthew Tucker ... first assistant editor
Mark Wright ... negative cutter
Jo Dixon ... assistant editor (uncredited)
Laurent Morel ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Joris Bartsch Buhle ... conductor
Agnieszka Antonia Bartsch ... orchestra contractor
Sophie Cornet ... music editor
Reinhold Heil ... music arranger / music programmer / score producer
Bronwen Jones ... orchestrator
Johnny Klimek ... music arranger / music programmer / score producer
Gabriel Isaac Mounsey ... additional music producer / music arranger / music programmer
Dana Niu ... orchestrator
Shawn Thomas Odyssey ... music arranger / music programmer
Bruce Winter ... music arranger / music programmer
Daniel DeBlanke ... musician (uncredited)
Sarah Ellquist ... musician (uncredited)
Gabriel Isaac Mounsey ... composer: additional score (uncredited)
Shawn Thomas Odyssey ... composer: additional score (uncredited)

Transportation Department 

Daniel Albu ... driver
Marian Andrei ... driver
Daniel Calinescu ... driver
Cristi Chitu ... transportation coordinator: second unit
Marius Constantinescu ... driver
Adrian Ene ... driver
Vali Georgescu ... transportation captain
Phil Houghton ... driver
Sebastian Ionescu ... driver
Garry Jenkins ... driver
Simon Jones ... transportation coordinator: UK
Charles Manning ... driver
Daniel Marin ... driver
Chris Parker ... driver
Marian Pascale ... transportation coordinator
Mircea Scarlat ... driver
Ionel Scortanu ... driver
Vasile Simion ... driver
Florin Stanila ... driver
Dumitru Tinta ... driver
Cezar Visan ... driver
Aurel Vitale ... driver

Other crew 

Andrei Alexandru ... location scout
Adam Bartos ... animal trainer
David Broder ... supervising location manager
Gero Brugmann ... legal counsel (as Dr. Gero Brugmann)
Alisa Buckley ... unit publicist
Mihai Busuioc ... first assistant accountant
Adrian Codoi ... assistant to location manager
Alina Condurache ... assistant: Mr. Bernacchi
Raul Cosma ... key set production assistant
Gabriel Cosuta ... location scout
Marius Florescu ... location assistant
Amy Gilliam ... assistant: Ms. Von Garnier
Toby Glover ... title designer: Cineimage
Grant Grabowski ... production coordinator: USA
Michael J. Harker ... completion bond representative
Scott Herbst ... assistant: Mr. Lucchesi
Guy Himber ... contact lens consultant
Zoltan Horkai ... head animal trainer
Ildiko Horvath ... animal trainer
Peter Ivanyi ... head animal trainer
Polly Jefferies ... production coordinator
David Kern ... assistant: Mr. Wright
Alexandra Marinescu ... production secretary
Roman Marinescu ... set medic
Razvan Mazilu ... choreographer
Mihai Mitrea ... location manager
Kevin Mockrin ... intern
Alex Molea ... production assistant
Radu Vaida Muntean ... production assistant
Alina Munteanu ... production assistant
Diana Negoitescu ... production coordinator
Iulia Paduraru ... production assistant
Maria Pampu ... assistant: Ms. Von Garnier
Iulian Pana ... location manager
Miklos Pohl ... animal trainer
Penelope Robinson ... assistant accountant
Stephen Schilling ... choreographer
Kate Schriver ... assistant: Mr. Rosenberg
Giancarlo J. Sini ... production controller
Raluca Soare ... assistant to cast
Charlie Somers ... supervising location manager
Gia Maria Sporea ... assistant to cast
Stephen Taylor ... production accountant
Cosmina Tudor ... production accountant
Dora Ujvary ... animal trainer
Lisa Vick ... script supervisor
Dana Toader ... laboratory process supervisor (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page