Edit
"Star Trek: Voyager" Endgame (TV Episode 2001) Poster

(TV Series)

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Allan Kroeker

Writing Credits  

Gene Roddenberry ... (based upon "Star Trek" created by)
 
Rick Berman ... (created by) &
Michael Piller ... (created by) &
Jeri Taylor ... (created by)
 
Kenneth Biller ... (teleplay by) &
Robert Doherty ... (teleplay by)
 
Rick Berman ... (story by) &
Kenneth Biller ... (story by) &
Brannon Braga ... (story by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Physician (as Miguel Perez)
...
Cadet
...
...
Matthew J. Williamson ...
Klingon (as Matthew James Williamson)
Ashley Hughes ...
Sabrina Wildman (as Ashley Sierra Hughes)
...
Female Cadet
...
Rest of cast listed alphabetically:
Craig Appel ...
Borg (uncredited)
...
Starfleet Cadet #3 (uncredited)
Tarik Ergin ...
Lieutenant Ayala (uncredited)
...
Starfleet Ensign (uncredited)
...
Admiral Owen Paris (uncredited)
...
Starfleet Cadet (uncredited)
Joyce Lasley ...
Crewman Lydia Anderson (uncredited)
Christian Maguire ...
Ryder (uncredited)
...
Starfleet Crew Member (uncredited)
Erin Leigh Price ...
Young Captain Janeway (uncredited)
Joey Sakata ...
Engineering N.D. (uncredited)
Richard Sarstedt ...
Starfleet Admiral (uncredited)
...
Starfleet Cadet (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Rick Berman ... executive producer
Kenneth Biller ... executive producer
Brannon Braga ... consulting producer
John Farrell ... producer (as J.P. Farrell)
Bryan Fuller ... co-producer
Merri D. Howard ... supervising producer
James Kahn ... supervising producer
Peter Lauritson ... supervising producer
Dawn Velazquez ... co-producer
Stephen Welke ... associate producer
Brad Yacobian ... co-producer

Music by 

Jay Chattaway

Cinematography by 

Marvin V. Rush ... director of photography

Film Editing by 

Daryl Baskin ... (part two)
Tom Benko

Casting By 

Junie Lowry-Johnson
Ron Surma

Production Design by 

Richard D. James

Art Direction by 

Louise Dorton
Ron Mason

Set Decoration by 

Jim Mees
Gary Moreno

Costume Design by 

Robert Blackman

Makeup Department 

Belinda Bryant ... special makeup effects artist
Suzanne Diaz ... makeup artist (as Suzanne Diaz-Westmore) (part two)
Tina Hoffman ... makeup artist
Jeff Lewis ... makeup artist
Gloria Montemayor ... hair stylist
Josée Normand ... hair designer
Viviane Normand ... hair stylist (part two)
Charlotte Parker ... hair stylist (as Charlotte A. Parker)
Elizabeth Rabe ... additional hair stylist
James Rohland ... makeup artist
Michael Westmore ... makeup designer and supervisor
Scott Wheeler ... makeup artist
Erwin H. Kupitz ... wig designer (uncredited)

Production Management 

Brad Yacobian ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael DeMeritt ... second assistant director
Jerry Fleck ... first assistant director
Arlene Fukai ... first assistant director (part two)
Michael Risner ... second second assistant director
Wainani Young-Tomich ... assistant director

Art Department 

Anthony Bro ... set designer (part two)
Adolfo Castanon ... greensman
Timothy M. Earls ... set designer (as Tim Earls)
Geoffrey Mandel ... scenic artist (part two)
Denise Okuda ... computer & video supervisor
Michael Okuda ... scenic art supervisor
Eric Rood ... on-set dresser
Charles Peter Russo ... assistant property master (as Charles Russo)
Alan Sims ... property master
Al Smutko ... construction coordinator
Rick Sternbach ... senior illustrator
James Van Over ... scenic artist
Michael W. Moore ... prop maker (uncredited) / props (uncredited)

Sound Department 

Alan Bernard ... sound mixer
Dale Chaloukian ... sound editor
Ashley Harvey ... sound editor (as T. Ashley Harvey)
Paul E. Miller ... utility sound
Masanobu 'Tomi' Tomita ... sound editor (as Masanobu Tomita)
Chris Trent ... foley mixer
Jerry Trent ... foley artist
Bill Wistrom ... supervising sound editor
James Wolvington ... supervising sound effects editor (as Jim Wolvington)

Special Effects by 

Richard Ratliff ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Sean Apple ... digital compositor
Rob Bonchune ... CGI supervisor (as Robert Bonchune)
Elizabeth Castro ... visual effects coordinator
Eric Chauvin ... matte artist
Arthur J. Codron ... visual effects coordinator
Dan Curry ... visual effects producer / visual effects supervisor
Steve Fong ... compositor
Ed Hoffmeister ... visual effects assistant editor (as Edward Hoffmeister)
Armen V. Kevorkian ... visual effects associate
Justin Knowles ... visual effects artist
Mark Miller ... VFX Executive Producer
Ronald B. Moore ... visual effects supervisor
Gregory Rainoff ... animator
Matt Scharf ... visual effects producer
Rony Soussan ... compositor
Mitch Suskin ... visual effects supervisor
John Teska ... CGI artist
Ron Thornton ... visual effects producer
Pam Vick ... digital compositor
Chris Zapara ... visual effects
Chad Zimmerman ... visual effects associate
Jeffrey Baxter ... digital artist (uncredited) / digital compositor (uncredited)
John Hirota ... visual effects compositor assistant (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Gavin Ames ... steadicam operator
Ben Betts ... video operator
Randy Burgess ... first company grip
Frank Detone Jr. ... grip
Robert Eyslee ... best boy electric
Douglas Knapp ... camera operator
William L. Peets ... chief lighting technician (as Bill Peets)
Martin Reder ... lighting technician
Michael Yarish ... still photographer (uncredited)

Casting Department 

Nan Dutton ... original casting
Helen Mossler ... casting executive

Costume and Wardrobe Department 

Matthew A. Hoffman ... key costumer (as Matt Hoffman)
Carol Kunz ... wardrobe supervisor
Erin Regan ... key costumer (part two)
Kimberley Shull ... key costumer (part two)
Tom Siegel ... key costumer

Editorial Department 

John Carroll ... on-line editor
Monique K. Chambers ... post-production coordinator
Noel A. Guerra ... assistant editor (part two)
David Koeppel ... assistant editor (as David A. Koeppel)

Music Department 

Jerry Goldsmith ... composer: theme music
Gerry Sackman ... music editor
Robert Watson ... guest conductor (uncredited)

Other crew 

Maggie Allen ... pre-production coordinator
Denise Benz ... first assistant accountant
André Bormanis ... science consultant
Dan Curry ... title designer: main title
Robert Doherty ... story editor
Joanna Fuller ... production associate
Gayliann Harvey ... production assistant: art department
Jeremy Z. Leo ... production assistant
Terry Matalas ... assistant to producers (part two)
Eric Norman ... assistant to producers
Michael O'Halloran ... production associate
Michael Okuda ... technical consultant
Diane Overdiek ... production coordinator
Michael Piller ... creative consultant
David Rossi ... production associate
Jan Rudolph ... script supervisor
Suzie Shimizu ... production accountant (as Suzi Shimizu)
Rick Sternbach ... technical consultant
Phyllis Strong ... story editor
Michael Sussman ... story editor (as Mike Sussman)
Jeri Taylor ... creative consultant
Michael Taylor ... executive story editor
Kenneth Biller ... showrunner (uncredited)
Amy Kate Connolly ... stand-in (uncredited)
Jeremy Lang ... systems engineer: Foundation Imaging (uncredited)
Richard Sarstedt ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page