Edit
The Shaggy Dog (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Brian Robbins

Writing Credits (WGA)  

Cormac Wibberley ... (screenplay) (as The Wibberleys) &
Marianne Wibberley ... (screenplay) (as The Wibberleys) and
Geoff Rodkey ... (screenplay) and
Jack Amiel ... (screenplay) &
Michael Begler ... (screenplay)
 
Bill Walsh ... (earlier screenplay "The Shaggy Dog") and
Lillie Hayward ... (earlier screenplay "The Shaggy Dog")
 
Don Tait ... (earlier screenplay "The Shaggy D.A.")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
Trey
...
...
Larry
...
...
...
...
Pound Employee
...
Janey
...
Doctor
...
Lori
...
Baxter
...
Monk
...
Leader
Courtney McLean ...
Bailiff (as Courtney Mclean)
...
Ms. Foster - Teacher
...
Co-Worker
...
Animal Control Officer
...
Homeless Guy
Jordyn Colemon ...
Tracy (as Jordyn Michelle Colemon)
...
Woman in Restaurant
...
News Reporter
...
Police Officer (as Rocky Laporte)
...
Bus Driver
Kevin Shue ...
Young Boy
Tony Shue ...
Young Boy
...
Mercenary
...
Football Coach
...
Quarterback
...
Obnoxious Player #1
...
Obnoxious Player #2
...
Merc. Pilot
Max Quiroz ...
Husky Quarterback
Christina Bergstrom ...
Stenographer
...
Animal Control Officer #2
...
Man in Elevator
So Lynn ...
News Reporter #2
...
Kozak Secretary
...
Grant - Strictland Office Worker (as Brandon Olive)
Chris Weaver ...
Protest Leader
...
Highway Driver (as Phil Pavel)
...
The Shaggy Dog
Rest of cast listed alphabetically:
...
Game Parent (uncredited)
Sean DeCambra ...
Beach Football Player (uncredited)
...
Courtroom Bailiff (uncredited)
Linda Griffin ...
Additional Voice (uncredited)
...
Courthouse Attorney (uncredited)
Brian Spaeth ...
Jury Member (uncredited)
...
Television Reporter (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tim Allen ... producer
Matthew Carroll ... executive producer
William Fay ... executive producer
David Hoberman ... producer
Todd Lieberman ... executive producer
Robert Simonds ... executive producer

Music by 

Alan Menken

Cinematography by 

Gabriel Beristain ... director of photography

Film Editing by 

Ned Bastille

Casting By 

Juel Bestrop
Jeanne McCarthy ... (as Jeanne Mccarthy)

Production Design by 

Leslie McDonald ... (as Leslie Mcdonald)

Art Direction by 

Daniel T. Dorrance

Set Decoration by 

Ronald R. Reiss

Costume Design by 

Molly Maginnis

Makeup Department 

Bonnie Clevering ... hair stylist: Mr. Allen
Hallie D'Amore ... key makeup artist
Beth Miller ... key hair stylist
Kenneth Paul Schoenfeld ... co-department head makeup artist (as Kenneth Schoenfeld)
Petrice Bankhead ... makeup artist (uncredited)
Chantal Boom'la ... hair stylist (uncredited)
Ginger Damon ... hair stylist (uncredited)
Rosie Duprat Fort ... makeup artist (uncredited)
Margaux L. Lancaster ... makeup artist (uncredited)
Claudia Moser ... makeup artist (uncredited)
Laine Rykes ... makeup artist (uncredited)
Maria Valdivia ... department head assistant (uncredited)

Production Management 

Lynn Andrews ... production supervisor
Jayne Armstrong ... post-production supervisor
William Fay ... unit production manager
Kimberly Rach ... production supervisor
Renee Confair ... production supervisor: Hawaii (uncredited)
Todd Lewis ... production supervisor: preparation only (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

E.J. Foerster ... second unit director
George Parra ... first assistant director: second unit
Bill Purple ... second assistant director (as William Purple)
Brian Relyea ... second second assistant director (as Brian F. Relyea)
Michael Risoli ... first assistant director: second unit
Lars P. Winther ... first assistant director (as Lars Winther)
John H. Radulovic ... first assistant director: reshoots (uncredited)

Art Department 

Jeffrey Beck ... set designer
Robert A. Blackburn ... construction coordinator
J. André Chaintreuil ... set designer
Susan Chooljian ... art department administrator
Ted M. Davila ... construction estimator (as Theodore 'Teddy' Davila)
Jann K. Engel ... set designer (as Jann Engel)
Michael Gastaldo ... assistant property master
Ray Harvie ... storyboard artist
Bruce L. Luizzi ... leadman (as Bruce Luizzi)
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Jeffrey Mossa ... assistant art director (as Jeff Mossa)
William H. Phen Jr. ... construction foreman (as William Phen Jr.)
Andrew Reeder ... set designer
Hugo Santiago ... set designer
Andrew M. Siegel ... property master
Christopher Woodworth ... scenic artist
Ruben Abarca ... drapery foreman (uncredited)
Michael A. Contreraz ... labor foreman (uncredited)
Ricardo F. Delgado ... storyboard artist (uncredited)
Yann Denoual ... lead sculptor (uncredited)
Louis Farah ... construction medic (uncredited)
Joey Genitempo ... set painter (uncredited)
Carmine Goglia ... stand-by painter (uncredited)
Michael A. Heath ... prop paperwork (uncredited)
Robyn B. Holmes ... head buyer (uncredited)
Michael Kaahanui III ... set dresser (uncredited)
Tim R. Lafferty ... construction foreman (uncredited)
Heidi MaryElse Lynne ... set decorating production assistant (uncredited)
Christopher Morente ... greens person (uncredited)
Ricky Riggs ... scenic (uncredited)
Clint Schultz ... graphic designer: additional photography (uncredited)
Doug Scott ... set dresser (uncredited)
Fred Seibly ... sign supervisor (uncredited)
Reese St. Amant ... painter (uncredited)
Karen Teneyck ... graphic designer (uncredited)
Miles Teves ... concept artist (uncredited)

Sound Department 

Randle Akerson ... supervising sound editor
James Ashwill ... foley mixer (as Jim Ashwell)
Jeanette Browning ... adr recordist (as Jeannette Browning)
John T. Cucci ... foley walker (as John Cucci)
Zack Davis ... adr supervisor
Chris Diamond ... cableman (as Christopher Diamond)
Christopher Flick ... foley supervisor
David E. Fluhr ... re-recording mixer
Jonathan Fuh ... boom operator
José Antonio García ... production sound mixer
Gabriel Guy ... sound recordist
Doc Kane ... adr mixer
Val Kuklowsky ... dialogue supervisor
Kimberly R. McCord-Wilson ... dialogue editor (as Kimberly Wilson)
Christian P. Minkler ... re-recording mixer
Rob Nokes ... field recordist
Dan O'Connell ... foley walker
Dana Olsefsky ... assistant sound editor
Mark Pappas ... foley editor
Robert L. Sephton ... supervising sound editor
Bruce Tanis ... sound effects editor
F. Scott Taylor ... first assistant sound editor (as Scott Taylor)
David Williams ... adr editor
Petra Bach ... adr supervisor (uncredited)
David Grimaldi ... sound editor (uncredited)
Matthew Harrold ... additional sound recordist (uncredited)
Rob Nokes ... sound designer (uncredited)
Robert L. Sephton ... sound designer (uncredited)

Special Effects by 

John S. Baker ... special effects supervisor
Evan Brainard ... key mechanical designer: Stan Winston Studio / puppeteer: Shaggy Face
Tamara Carlson ... PM puppeteer: Stunt Head/Insert Paws (as Tamara Carlson-Woodard) / art department animatronic effects: Stan Winston Studio (as Tamara Carlson-Woodward)
Jim Charmatz ... art department animatronic effects: Stan Winston Studio
John Cherevka ... art department animatronic effects: Stan Winston Studio
Cory Czekaj ... key technician: Stan Winston Studio
Jeff L. Deist ... key technician: Stan Winston Studio (as Jeff Deist)
Lou Diaz ... key technician: Stan Winston Studio
Christopher Gallagher ... key technician: Stan Winston Studio (as Chris Gallagher)
Seth Hays ... PM puppeteer / key mechanical designer: Stan Winston Studio (as Seth Hayes)
Kurt Herbel ... key technician: Stan Winston Studio
Tim Jarvis ... key technician: Stan Winston Studio
Kathy Kane-Macgowan ... art department animatronic effects: Stan Winston Studio (as Kathy Macgowan)
Rodrick Khachatoorian ... key mechanical designer: Stan Winston Studio / puppeteer: Shaggy Ears & Control
Timothy Leach ... key technician: Stan Winston Studio (as Tim Leach)
Keith Marbory ... key technician: Stan Winston Studio
Bud McGrew ... PM puppeteer: Shaggy Face (as Bud Mcgrew)
Paul Mejias ... makeup and animatronic supervisor: Stan Winston Studio / puppeteer: Shaggy Head & Neck
Michael Ornelaz ... art department animatronic effects: Stan Winston Studio (as Mike Ornelaz) / puppeteer
Mimi Palazon ... key technician: Stan Winston Studio
Steve Rosenbluth ... puppeteer: Shaggy Ears & Control
Alan Scott ... makeup and animatronic supervisor: Stan Winston Studio (as J. Alan Scott)
Amy Whetsel ... art department animatronic effects: Stan Winston Studio
Kristen Willett ... key technician: Stan Winston Studio (as Kristen Willet)
Gary Yee ... key technician: Stan Winston Studio
Bill Greene ... special effects technician (uncredited)
Josh Neugass ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Nathan Abbot ... film I/O supervisor: Tippett Studio
Gary Abrahamian ... computer graphics artist: CIS Hollywood
Blondel Aidoo ... visual effects producer
Mimia Arbelaez ... lighter: Tippett Studio
Jim Aupperle ... lighter: Tippett Studio
Renee Binkowski ... computer graphics painter: Tippett Studio (as Rene Binkowski)
Jayni Borgaro ... compositor: CIS Hollywood
Alan Boucek ... lead compositor: Tippett Studio
Devin Breese ... lead matchmover: Tippett Studio
James W. Brown ... lead animator: Tippett Studio
Howard R. Campbell ... lighter: Tippett Studio (as Howard Campbell)
Ruth Caspary ... computer graphics painter: Tippet Studio
John Cassella ... effects artist: CIS Hollywood
Dan Cayer ... digital compositor: Tippett Studio
Min-Yu Chang ... CG modeler: Tippett Studio (as Minyu Chang)
Carol Corwin ... visual effects producer: Tippett Studio
Tom Daws ... compositor: CIS Hollywood
Chuck Duke ... animator: Tippett Studio
Nancy Evans ... roto/paint artist: CIS Hollywood
Jesse Fernley ... compositor: CIS Hollywood
Brad Fox ... lighter: Tippett Studio
Larry Gaynor ... roto/paint artist: CIS Hollywood
Chris Geraghty ... visual effects coordinator: Tippett Studio
Adam Gerardin ... digital color corrector: Tippett Studio
Tom Gibbons ... animator: Tippett Studio
Charles Granich ... compositor: Tippett Studio
William Groebe ... animator: Tippett Studio (as Will Elder-Groebe)
Alex Hernandez ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediates
Heather Elisa Hill ... visual effect coordinator: CIS Hollywood
Loc Hoang ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediates
Steve Hodge ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediates
Ryan Hood ... animator: Tippett Studio
Jennifer Hutcheon ... visual effects editor: Tippett Studio
Cynthia Hyland ... roto/paint artist: CIS Hollywood
Matt Jacobs ... compositor: Tippett Studio
Eric Jeffery ... lead character setup: Tippett Studio
Kristy King ... visual effects production manager
Jonathan Knight ... compositor: Tippett Studio
John Koester ... lead computer graphics modeler: Tippett Studio
Christopher Kutcka ... imaging supervisor: Technicolor Digital Intermediates
Krystine Lankenau ... roto/paint artist: CIS Hollywood (as Kristine Lankenau)
Dan Levitan ... compositing supervisor: CIS Hollywood
Kevin Lin ... matchmove artist: CIS Hollywood
David A. Link ... digital camera operator: Tippett Studio
Bob Lyss ... compositor: CIS Hollywood
Cornelia Magas ... roto/paint artist: CIS Hollywood
LaNelle Mason ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediates (as Lanelle Mason)
Clear Menser ... effects animator: Tippett Studio
Derrick Mitchell ... visual effects editor
Marc Nanjo ... compositor: CIS Hollywood
January Nordman ... compositor: CIS Hollywood
Tim Odell ... lead computer graphics painter: Tippet Studio
Gregory Oehler ... senior Inferno artist: CIS Hollywood (as Greg Oehler)
Julie Orosz ... visual effects producer: CIS Hollywood
Elizabeth Ostermann ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediates
Zoe Peck-Eyler ... compositor: Tippett Studio (as Zoe-Peck Eyler)
Eric Pender ... effects artist: CIS Hollywood
Frank Petzold ... co-visual effects supervisor: Tippett Studio
Annie Pomeranz ... visual effects coordinator: Tippett Studio
Elliott Roberts ... animator: Tippett Studio
Matthew M. Robinson ... computer graphics supervisor: Tippett Studio
Stephen Rosenbaum ... visual effects supervisor
Chris Ryan ... lead computer graphics artist: CIS Hollywood
Heather MacPhee Ryan ... roto/paint artist: CIS Hollywood (as Heather Macphee Ryan)
Thomas Schelesny ... visual effects supervisor: Tippett Studio (as Thomas H. Schelesny)
David Schnee ... compositor: Tippett Studio
Janelle Schneider ... computer graphics painter: Tippett Studio
Julien Schreyer ... lead lighter: Tippett Studio
Kevin Schwab ... imaging technician: Technicolor Digital Intermediates
Ziad Seirafi ... compositor: CIS Hollywood
Greg Shimp ... roto/paint artist: CIS Hollywood
Thomas J. Smith ... visual effects supervisor: CIS Hollywood
Tom St. Amand ... animator: Tippett Studio
Brad Sutton ... digital restoration: Technicolor Digital Intermediates
Jonathan Arden Tal ... production assistant: Tippett Studio
Jeremie Talbot ... character setup: Tippett Studio
Matthew Tomlinson ... digital imaging supervisor: Tippett Studio
Bart Trickel ... lighter: Tippett Studio
Jesse Vickery ... animator: Tippett Studio (as Jess Vickery)
Kenneth Voss ... roto/paint lead: Tippett Studio
Jason Wardle ... computer graphics artist: CIS Hollywood
Everette Webber ... digital conform & opticals: Technicolor Digital Intermediates
Matthew T. Wilson ... compositor: CIS Hollywood (as Matt Wilson)
Vicki Wong ... editorial/imaging manager: Tippett Studio
Les Bernstien ... motion control supervisor (uncredited)
Kane Brassington ... roto/paint artist: Tippett Studio (uncredited)
Ron Crabb ... matte painter (uncredited)
Matt Davis ... Spydercam rigger technician (uncredited)
Douglas Epps ... CG supervisor (uncredited)
Mathias Frodin ... digital compositor: CIS Hollywood (uncredited)
Shannon Gerardin ... editorial assistant: Tippett Studio (uncredited)
Kirk Jung ... match move artist: Tippett Studio (uncredited)
Stephen Moros ... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Ross Nakamura ... rotoscope artist: Tippett Studio (uncredited)
Tony Noel ... digital compositor (uncredited)
Scott Paider ... Spydercam head rigger (uncredited)
Chris Paizis ... layout artist: Tippett Studio (uncredited)
Joseph C. Pepe ... conceptual artist: Stan Winston Studio (uncredited)
Maricela Perdomo ... modeler (uncredited)
Jonathan S. Ramos ... render technical assistant: Tippett Studio (uncredited)
Daniel Riha ... 2D painter (uncredited) / rotoscoper (uncredited)
Ari Rubenstein ... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Joey Santana ... assistant visual effects editor: Tippett Studio (uncredited)
Charles Schwartz ... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Todd Semmes ... spydercam coordinator/rigging (uncredited)
Ben Britten Smith ... spydercam flight control (uncredited)
Joshua Spencer ... editorial coordinator (uncredited)
Wilson Tang ... digital restoration (uncredited)
Gerald Tiu ... render wrangler (uncredited)
Quan Tran ... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Alexander Vegh ... previsualization supervisor (uncredited)

Stunts 

Kenny Alexander ... stunt double: Baxter
Sandy Berumen ... stunt double: Janey (as Sandy Berumen-Justus)
Troy Brown ... utility stunts
Damon Caro ... stunt double: Trey
Scott Cosgrove ... stunt rigger
Kenny Endoso ... utility stunts
Christian J. Fletcher ... stunt rigger (as Christian Fletcher)
Clay Donahue Fontenot ... utility stunts
James M. Halty ... stunt driver (as Jim Halty)
Thomas Robinson Harper ... utility stunts
Anita Hart ... utility stunts
Freddie Hice ... utility stunts
Robert Huerta ... stunt gardener
Mike Justus ... stunt rigger
Shawn Patrick Lane ... utility stunts (as Shawn Lane)
Dina L. Margolin ... stunt double: Granny (as Dina Margolin)
Wendy Meuser ... utility stunts
Mark Munoz ... stunt double: Josh
Douglas Neithercut ... stunt rigger
Lin Oeding ... utility stunts
Debi Parker ... utility stunts
Michael Runyard ... stunt rigger (as Mike Runyard)
David Schultz ... stunt rigger (as Dave Schultz)
Karin Silvestri ... utility stunts
Doug Snively ... stunt rigger
Gary Toy ... utility stunts
Tim Trella ... stunt coordinator
Clark Tucker ... stunt double: Robert Downey Jr.
Aaron Walters ... stunt rigger
Todd Warren ... stunt double: Dave
Danny Wynands ... stunt rigger (as Dan Wynands)
Tammie Baird ... stunts (uncredited)
Lisa Gabriel ... precision driver (uncredited)
Neal Naito ... utility stunts (uncredited)
Ming Qiu ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael Alexonis ... best boy grip
R. Adam Chambers ... chief lighting technician (as Adam Chambers)
James M. Cox ... key rigging gaffer
Season FauntLeRoy ... camera loader (as Season Fauntleroy)
Craig Fikse ... camera operator
Steven W. Gage ... key grip: second unit
Paul Gibilisco ... second assistant camera
David Goldsmith ... video assist (as David 'Goldy' Goldsmith)
Joseph Lederer ... still photographer
Brian LeGrady ... first assistant camera (as Brian Legrady)
Bob Leitelt ... rigging key grip (as Robert Leitelt)
George Lozano Jr. ... best boy electric
Peter Mercurio ... camera operator: second unit
James M. Muro ... director of photography: second unit (as J. Michael Muro)
Dayton Nietert ... gaffer: second unit (as Dayton Nietart)
Michael C. Price ... key grip
Wayne Stroud ... dolly grip
Adam Austin ... libra head operator (uncredited)
Tyger Belton ... assistant camera: second unit (uncredited)
Brian Bernstein ... additional camera operator (uncredited)
Ffilip Bolton ... set electrician (uncredited)
Glenn Brown ... assistant camera: "a" camera, second unit (uncredited)
Alex M. Cacciarelli ... video assist operator: visual effects (uncredited)
John S. Campbell ... grip (uncredited)
Mark Cueto ... rigging electrician (uncredited)
Chris Cuevas ... second assistant camera: second unit (uncredited)
James 'Spud' Danicic ... second assistant camera: "a" camera (uncredited)
John Davies ... electrician (uncredited)
Ryan French ... set lighting technician (uncredited)
Timothy Jipping ... grip: animal unit (uncredited)
Jimi Johnson ... video assist operator (uncredited)
Jason Kay ... technocrane operator (uncredited)
Shane D. Kelly ... gaffer: re-shoots (uncredited)
Jeremiah Kent ... preview system assistant camera (uncredited)
Steve Koster ... aerial director of photography (uncredited)
Paul Lambiase ... grip (uncredited)
Thomas E. Lee ... rigging grip (uncredited)
Michael Lowrance ... electrician (uncredited)
Alexandra Lucka ... additional camera loader (uncredited)
Vince Onken ... grip (uncredited)
Morten Petersen ... set electrician (uncredited)
Chris Rauch ... grip (uncredited)
Robert J. Reilly ... rigging grip foreman (uncredited)
Alan M. Rowe ... lighting console programmer (uncredited)
Frank R. Sims ... rigging grip (uncredited)
Charles Smith ... rigging grip best boy (uncredited)
Sean-Michael Smith ... set lighting technician: second unit (uncredited)
Pete Villani ... electrician (uncredited)
Terry Wolcott ... second assistant camera (uncredited)
R. Michael Yope ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Nicole Abellera ... casting associate
Jennifer Bender ... extras casting (as Jen Bender)
Jaime Harlan ... casting assistant
McLean Alley ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Danielle Baker ... costumer (as Danielle C. Baker)
Gwen Fornataro ... costumer
Sandy Kenyon ... costume supervisor
Dennis McCarthy ... costumer: Mr. Allen (as Dennis Mccarthy)
Sally Smith-McCardle ... costumer: women (as Sally Smith-Mccardle)

Editorial Department 

Jill Bogdanowicz ... digital film colorist: Technicolor Digital Intermediates
Aram Nigoghossian ... first assistant editor (as Aram Robert Nigoghossian)
Bob Peishel ... digital intermediate producer: Technicolor Digital Intermediates
Jason Wasserman ... second assistant editor
J. Allan White ... editorial production assistant

Location Management 

Isaac Ardolino ... key assistant location manager
David Diamond ... location manager: second unit
Eric Hooge ... key assistant location manager
Kelly Stuart ... assistant location manager
Kristan Wagner ... location manager
Ellen Gessert ... location scout (uncredited)

Music Department 

Matt Aberle ... music supervisor
Pete Anthony ... orchestrator
Jeff Atmajian ... supervising orchestrator
Bruce Botnick ... score mixer / score recordist
Harvey Cohen ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy Decrescent)
Joanie Diener ... additional music editor
Michael Kosarin ... conductor
Jon Kull ... orchestrator
Helena Lea ... music editor
Patrick Russ ... orchestrator
Booker White ... music preparation: Walt Disney Music Library
George Doering ... musician (uncredited)
Paul S. Henning ... score proofreader (uncredited)
Jim Honeyman ... orchestrator (uncredited)
Frank Macchia ... music transcriptor (uncredited)
Melissa Orquiza ... music preparation (uncredited)
Peter Rotter ... orchestra contractor (uncredited)

Transportation Department 

William Ballard ... transportation co-captain (as William K. Ballard)
Gary Shephard ... transportation coordinator
Larry Shephard ... transportation coordinator
Kenny Youngblood ... transportation co-captain
Alberto Coto ... driver (uncredited)
Daniel Davis ... driver (uncredited)
Paulie DiCocco ... driver: Tim Allen (uncredited)
James Flemming ... driver (uncredited)
J. Armin Garza II ... driver: camera car (uncredited)
William Hogue ... driver (uncredited)
Tim Sisson ... transportation (uncredited)
Mark Vanselow ... precision driver (uncredited)

Other crew 

Janine L. Aines ... cat trainer
Raymond W. Beal ... animal trainer (as Ray Beal)
Jason Beale ... production assistant
Ryan Bonner ... production assistant
Jim Brockett ... animal trainer
Kristy Campbell ... animal trainer
Jennifer Clark ... assistant accountant
Crisostomo ... production assistant
Mike Crotty ... production assistant
Rhonda DeVictor ... production coordinator (as Rhonda Devictor)
Scott James Diaz ... production assistant
Marty Elfalan ... first assistant accountant (as Martin Elfalan)
Mark Robert Ellis ... technical advisor: sports (as Mark Ellis)
Susie Esparza ... assistant: Mr. Robbins
Farnaz Fahid ... production assistant
Heather Flanders ... assistant: Brian Robbins
Mark Forbes ... head animal trainer
Louie Giangrande ... production assistant
Gregory D. Hemstreet ... production accountant (as Greg Hemstreet)
Craig Hosking ... spacecam pilot
Andrew Jablonski ... payroll accountant
Pat Jackson ... studio teacher: Spencer Breslin
Matthew Janssen ... production assistant
Stacey Jelin ... assistant craft service (as Stacy Jelin)
Kevin LaRosa ... aerial coordinator (as Kevin Larosa)
Brenda Lopez ... script supervisor
Mike MacCuish ... assistant accountant (as Michael Maccuish)
David Malley ... production secretary
Stacy Mann ... assistant: Mr. Allen
Jenny Marchick ... assistant: Mr. Lieberman
Jerie McBride ... studio teacher (as Jerie Mcbride)
Kim Meade ... assistant: Mr. Hoberman
Allison Meadows ... set assistant: Mr. Hoberman
Michael W. Miliotti ... animal trainer
Gary Mui ... animal trainer
Nila Neukum ... script supervisor: second unit
Nerissa Politzer ... chimpanzee trainer
Brandy D. Pollard ... production assistant (as Brandy Pollard)
John Paul Roche ... production assistant (as John Roche)
John Sanchez ... assistant production coordinator
Peter Scheer ... production assistant
Rick Shuster ... aerial coordinator
Peter J. Silbermann ... unit publicist
Anastasia Stanecki ... production assistant
Elisabeth Stone ... production assistant
Tony Suffredini ... animal trainer
Chance P. Tassone ... craft service
Kim Thio ... first aid
Bill Vergos ... assistant: Mr. Fay
Karen T. Bolt ... assistant: Danny Glover (uncredited)
Cathleen Brown ... assistant script clearance administrator (uncredited)
Cecilia Cardwell ... studio teacher (uncredited)
Lorenzo dela Rosa ... production assistant: second unit (uncredited)
Rebecca Edelson ... script clearance administrator (uncredited)
Melinda Eichberg ... dog trainer (uncredited)
Patrick Falls ... adr loop group (uncredited)
Louis Farah ... supervising medic (uncredited)
James Flemming ... chef (uncredited)
Todd Fullerton ... 24 frame video/computer engineer (uncredited)
Jeffrey Harris ... assistant post-production accountant (uncredited)
Hi-Hat ... choreographer (uncredited)
Michael Hird ... medic (uncredited)
Jean Hodges ... food stylist (uncredited)
Angela Laprete ... production coordinator (uncredited)
Amy Lightner ... production assistant: Hawaii (uncredited)
Mele K.T. Locey ... second assistant accountant: Hawaii (uncredited)
John R. McCormick ... animal trainer (uncredited)
Aimee McDaniel ... football advisor (uncredited) / football coordinator (uncredited)
Patrick O'Hara ... football consultant (uncredited)
Tom Schurke ... video playback engineer (uncredited)
Jason Skweres ... production assistant (uncredited)
Mark Thomason ... stand-in: second unit (uncredited)
Greg Turnbull ... accounting clerk (uncredited)
Garson Yu ... title designer (uncredited)

Thanks 

Felix Salten ... acknowledgment: suggested by the book by, "The Hound of Florence"
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page