Edit
Coach Carter (2005) Poster

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

Thomas Carter

Writing Credits (WGA)  

Mark Schwahn ... (written by) and
John Gatins ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Junior Battle
...
Worm
...
...
...
...
Principal Garrison
...
Tonya
Mel Winkler ...
Coach White
...
Renny
...
Ty Crane
...
Mrs. Battle
...
Worm's Mother
...
Kenyon's Mother
Ausanta ...
Maddux's Mother
...
Gruff Uncle
...
Guardian
Eugene Lee ...
Team Parent
...
Dominique (as Adrienne Eliza Bailon)
...
Peyton
...
Himself
...
St. Francis Coach
...
Susan
...
Susan's Dad
...
Amber
...
Store Clerk
Taryn Myers ...
Berkeley Girl
...
Bella
...
President Martinez
...
Mr. Gesek
...
Office Assistant
...
Teacher
Derrelle Owens ...
Pinole Guy (as Derrelle 'Shortymack' Owens)
Quiana Potts ...
Cute Market Girl
Nina N. Onwubere ...
Cute Market Girl
Terrell Byrd ...
Shay
Tara Jett ...
Library Girl
Richard Vasquez ...
Deejay
Floyd Levine ...
Taxi Driver
Rob Fukuzaki ...
Reporter
...
Reporter
Tracey Costello ...
Field Reporter
Mark Jones ...
Field Reporter
...
Field Reporter
Gregg McMullin ...
Bay Hill Coach
...
Bay Hill Athletic Director
...
Preseason Game Referee
Darin Rossi ...
Bay Hill Referee
Deon Lewis ...
Hercules Game Referee
David Medrano ...
Shooter
Michael Jesse James ...
Passenger
Mario Garcia ...
Additional Richmond Player
Danny Kanamori ...
Additional Richmond Player
Mark McClanahan ...
Additional Richmond Player
Brandon Jerrard Pratt ...
Additional Richmond Player
Chris Young ...
Additional Richmond Player
...
Team Manager
Dustin Fuller ...
Team Manager
Maya Dennis ...
Richmond Cheerleader
Felise Johnson ...
Richmond Cheerleader
Rashaé Minor ...
Richmond Cheerleader
Marae Onsgard ...
Richmond Cheerleader
Tawni Sua ...
Richmond Cheerleader
Miranda White ...
Richmond Cheerleader
...
Bay Hill Cheerleader
Jessica Church ...
Bay Hill Cheerleader
Jessica Herrera ...
Bay Hill Cheerleader
Nicole Oliveros ...
Bay Hill Cheerleader
Kasie Sage ...
Bay Hill Cheerleader
Cole Volmer ...
Bay Hill Cheerleader (as Nicole Volmer)
Deanna Watkins ...
St. Francis Cheerleader
Lizzie Lander ...
St. Francis Cheerleader
...
St. Francis Cheerleader (as Diana Shepard)
...
St. Francis Cheerleader
...
St. Francis Cheerleader
...
St. Francis Cheerleader
...
Dancer (as Tuere McCall)
...
Dancer
Kristi Crader ...
Dancer
Diona Robinson ...
Dancer
Nicole Neal ...
Dancer
Kerry Wee ...
Dancer
...
Dancer
Britta'ny Dixon ...
Dancer
Roland Tabor ...
Dancer
...
Dancer
Isaiah Vest ...
Dancer
...
Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Parent
...
Additional Richmond Player
Ryan B. Adams ...
Assistant Coach in Photo Album (uncredited)
...
St. Francis Player (#31) (uncredited)
Steven Barry ...
St. Francis Time Keeper (uncredited)
...
Sideline Heckler (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
HS Student (uncredited)
...
Basketball Player (uncredited)
Matthew Jackson ...
Extra (uncredited)
...
Kennedy Cheerleader (uncredited)
Don Le ...
Basketball Fan (uncredited)
...
Benson Chiu (uncredited)
...
Fan (uncredited)
...
Girl in Hot Tub (uncredited)
...
Voice (uncredited)
...
Background (uncredited)
Rhea Roma ...
Faculty (uncredited)
...
Parent (uncredited)
...
Bay Hill Basketball Player (uncredited)
Roberto Santana ...
Kennedy HS Coach (uncredited)
...
Basketball fan (uncredited)
...
Cheering Fan (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
Miss Sherman (uncredited)
Levi Tinker ...
Fan (uncredited)
Dennis Waller ...
Student Mail Delivery Boy (uncredited)
Christina Wickers ...
Susan's Friend (uncredited)
...
Fan / Damien's Friend (uncredited)
Evan E. Yu ...
Bayhill Tournament Audience (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Sharla S. Bridgett ... executive producer (as Sharla Sumpter)
Thomas Carter ... executive producer
David Gale ... producer
Nan Morales ... line producer
Brian Robbins ... producer
Caitlin Scanlon ... executive producer
Van Toffler ... executive producer
Michael Tollin ... producer

Music by 

Trevor Rabin

Cinematography by 

Sharone Meir

Film Editing by 

Peter E. Berger ... (as Peter Berger)

Casting By 

Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)
Randi Hiller

Production Design by 

Carlos Barbosa

Art Direction by 

Tim Beach

Set Decoration by 

Nancy Nye

Costume Design by 

Debrae Little

Makeup Department 

Allan A. Apone ... key makeup artist (as Allan Apone)
Scott Cameron ... hair stylist (as Scott T. Cameron)
Camille Friend ... key hair stylist
Barry R. Koper ... key makeup artist
Robert L. Stevenson ... key hair stylist
Joanetta Stowers ... makeup artist (as Joanetta Stowers-Stevenson)
Victoria Wood ... wig maker: Samuel Jackson
Adam Brandy ... additional makeup artist (uncredited)
Dean Jones ... additional makeup artist (uncredited)
Lisa Rocco ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Nan Morales ... unit production manager
Leigh Shanta ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Danny Green ... second assistant director
Amy Hughes ... second second assistant director (as Amy B. Hughes)
Mark Anthony Little ... first assistant director
Pamela Monroe ... dga trainee
Ian Sander ... second unit director
Tobijah Tyler ... first assistant director: second unit

Art Department 

Earl Benton ... on-set chief scenic artist
Will Blount ... property master
Tom Callinicos ... on-set dresser
Michael Diersing ... construction coordinator
James Diggs ... chief scenic artist (as James N. Diggs)
R. Scott Doran ... lead person
Don Elliott ... set dresser
Chela Fiorini ... assistant property master
Linda Griffis ... art department coordinator
Héctor López ... assistant property master (as Hector B. Lopez)
Marc Meisels ... set dresser
Miehe ... set designer (as Marco Miehe)
Paul Pastorelli ... gangboss
Efren N. Perez ... set dresser (as Efren Perez)
C.J. Pyles ... on-set dresser
Brent Regan ... construction foreperson
Stephen Runningen ... graphic artist
Jeff Shewbert ... propmaker
Colleen Broderick ... set decorator buyer (uncredited)

Sound Department 

Randle Akerson ... sound effects editor
Michael Babcock ... foley editor
Ken Beauchene ... additional boom
Odin Benitez ... sound effects editor (as Odin Banitez)
Tim Boot ... ProTools playback operator
Frank Bradley ... utility sound
Anne Couk ... assistant sound editor
Scott Curtis ... foley editor
Robin Harlan ... foley artist
Michael Jonascu ... sound effects editor
Rick Kline ... sound re-recording mixer
Sarah Monat ... foley artist
Ronnie Morgan ... assistant sound editor
Steve Nelson ... sound mixer
Rob Nokes ... additional sound recordist
Judy Nord ... sound recordist
Jeremy Pitts ... foley editor
Eliza Pollack Zebert ... adr editor
Terry Porter ... sound re-recording mixer
Jeff Sawyer ... sound effects editor
Robert L. Sephton ... sound designer / supervising sound editor
Randy Singer ... foley mixer
Thomas W. Small ... supervising foley editor
Frank Smathers ... sound editor
Mike Szakmeister ... co-supervising dialogue editor (as Michael Szakmeister)
F. Scott Taylor ... assistant sound editor
Christopher T. Welch ... supervising adr editor / supervising dialogue editor
Glenn Young ... boom operator
Dean A. Zupancic ... sound re-recording mixer (as Dean Zupancic)

Special Effects by 

Jeff Bresin ... special effects foreman
Martin Bresin ... special effects coordinator (as Marty Bresin)
David A. Poole ... special effects

Visual Effects by 

Corinne Bogdanowicz ... digital artist
Steven Fagerquist ... titles and effects
Craig Mathieson ... digital compositor
Casey Schatz ... previsualization artist
Orlando Delbert ... graphic artist (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)

Stunts 

Kofi Elam ... stunts
Dain Turner ... stunt coordinator
Tierre Turner ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Stephen F. Andrich ... camera operator: "c" camera
Chris Bennett ... electrician
Tracy Bennett ... still photographer
J.A. Byerly ... rigging gaffer
Paul Cuffee ... rigging electrician
Ken Fisher ... camera operator
Coby Garfield ... assistant camera
Jack M. Guberman ... electrician
Anthony Hardwick ... camera operator
Dan Jones ... electrician
Hakim Khalfani ... video assist operator
Paul Lambiase ... best boy grip: second unit
Chris Leidholdt ... rigging key grip
Jody Miller ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
John Schweitzer ... set lighting technician
John Scivoletto ... focus puller
Jonathan Shier ... film loader
Ryan Shopay ... set lighting
Cameron Smith ... best boy electric
Nicole Hirsch Whitaker ... director of photography: second unit
Earl C. Williman ... rigging best boy
Scott C. Williman ... rigging
Elan Yaari ... gaffer

Casting Department 

Jessica Daniels ... casting: New York
Courtney Gross ... casting associate
Nina Henninger ... casting scout / search casting
Tamara Hunter ... casting assistant
Tina Kerr ... extras casting
Amy Greene Vines ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Carrie Bauer ... key costumer
Teri Gill ... costumer
Demetricus Holloway ... set costumer
Askia Won-Ling Jacob ... costumer: Mr. Jackson
Sybil Mosely ... costumer
Katherine Wright ... set costumer
Jennifer Day Young ... costumer
Douglas J. Stewart ... textile artist (uncredited)

Editorial Department 

Kenny Becker ... color timer
Neil Mandelberg ... additional editor
Cedric Nairn-Smith ... assistant editor
Darrin Navarro ... assistant editor
Ken Terry ... first assistant editor
Michael Eaves ... digital intermediate colorist (uncredited)

Music Department 

Kenneth Burgomaster ... composer: additional music
Tom Calderaro ... additional orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
Greg Dennen ... scoring recordist
Robert Fernandez ... scoring mixer
Amanda Goodpaster ... supervising music editor
Gordon Goodwin ... conductor / orchestrator
Jamie Hardt ... assistant music editor
Jennifer Hawks ... music supervisor
Charles Martin Inouye ... music editor
Steve Kempster ... score mixer (as Stephen Kempster) / score recordist (as Stephen Kempster)
Paul Linford ... composer: additional music / music programmer
Larry Mah ... digital score recordist
Trevor Rabin ... additional orchestrator
Ryan Robinson ... score technical engineer
Peter Rotter ... orchestra contractor
Angie Rubin ... additional music editor
Aaron Symonds ... music technical assistant
James Thatcher ... musician: french horn
Richard Wheeler Jr. ... scoring stage manager (as Richard Wheeler)
Booker White ... music preparation
Matt Friedman ... digital score recordist (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Melissa Orquiza ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Rob Byer ... driver
Bruce Callahan ... driver
Tina Peterson ... driver
Mike Riportella ... transportation captain
Greagrey Waldrop ... transportation (as Greag Waldrop)
Wayne Williams ... transportation coordinator

Other crew 

Kokayi Ampah ... location manager
Michelle Boehle ... choreographer
Clyde Broom Jr. ... assistant: Mr. Tollin
Jennifer Buchwald ... assistant: Mr. Carter
Cassandra Butcher ... unit publicist (as Cassandra O. Butcher)
Danielle Butler ... assistant: Ms. Morales
Damien Carter ... executive consultant
Ken Carter ... executive consultant
Ryan Carter ... production assistant
Sean Carville ... second assistant accountant (uncredited)
Tate Chalk ... cheerleading coach
Meghann Collins ... assistant: Ms. Sumpter
Elisa Ann Conant ... assistant location manager
Nicole Cummins ... script supervisor (as Nicole Cummins-Rubio)
Pamella D'Pella ... assistant location manager
Jon E. Edwards ... production assistant
Mark Robert Ellis ... basketball coordinator (as Mark Ellis)
Miguel Govea ... publicity consultant
Stephen Gurley ... production assistant
Matt Hausmann ... production assistant
Justin Haut ... production secretary
Tami Hodges Gruneich ... production assistant (as Tami Hodges-Malaniak)
Matthew Janssen ... production assistant
Beth Koshinski ... second assistant accountant
Kristen Lindberg ... production assistant
James E. Maddux ... medic
Suzanne Mayes ... assistant: Mr. Tollin (as Suzanne Craig)
Aimee McDaniel ... basketball assistant
Danielle McKee ... production assistant
Jessica Meier ... production assistant
Ron Pekkala ... medic
Hernando Planells Jr. ... basketball coach
Edward Poveda ... payroll accountant
Glen Richard ... production auditor
Ryan Robertson ... main title producer
John Sanchez ... assistant production coordinator
Phil Scalisi ... craft service
Dave Scott ... choreographer
Bryan Searing ... assistant: Mr. Gale
Michelle Seañez ... assistant: Ms. Mattocks
Holli Strickland ... set production assistant
Leonard L. Thomas ... assistant: Mr. Jackson
Debbie Tieman ... first assistant auditor
Kenny Vasquez ... production assistant
Diane Ward ... production coordinator
Tsigie White ... production assistant
Cal Wrenn ... assistant basketball coordinator
Darin Wymer ... production assistant
Gregory Alpert ... location consultant: pre-production (uncredited)
Nadia Ayuyu ... stand-in (uncredited)
Garson Yu ... title designer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page