Edit
The Greatest Game Ever Played (2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Bill Paxton

Writing Credits (WGA)  

Mark Frost ... (book "The Greatest Game Ever Played: Harry Vardon, Francis Ouimet, and the Birth of Modern Golf")
 
Mark Frost ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Tom Rack ...
Black Top Hatted Man
Armand Laroche ...
Black Top Hatted Man
Peter Hurley ...
Black Top Hatted Man
...
Black Top Hatted Man
...
Embry Wallis
...
...
Alec Campbell
...
Young Sarah Wallis
...
Arthur Ouimet
Jamie Merling ...
Young Louise Ouimet
Eugenio Esposito ...
Young Raymond Ouimet
...
...
Robin Wilcock ...
Bernard Darwin
...
Lord Northcliffe
...
Lord Bullock
...
...
Ted Hastings
Arthur Holden ...
Club Secretary
...
Stedman Comstock
...
Sarah Wallis
...
Phillip Wainwright
...
Freddie Wallis
Danette Mackay ...
Mrs. Wallis (as Danette MacKay)
Scott Faulconbridge ...
Billy
George Asprey ...
Wilfred Reid
...
Joe Jackson ...
Piano Player
...
Frank Hoyt
...
Walter Gibbs (as Timothy W. Peper)
Mike 'Nug' Nahrgang ...
Baritone
Dawn Upshaw ...
Soprano
James Bradford ...
Robert Watson
...
Assistant Pro
...
Pierre Boudreau ...
Northcliffe's Valet
...
...
Wallis' Butler (as Dennis St-John)
Terry Reid ...
Vernon's Caddy - Tommy
Stephen Spreekmeester ...
Ted's Caddy
Philip Pretten ...
Comstock's Assistant
Patrick Whitebean ...
McDermot's Caddy
Walter Massey ...
Melissa Carter ...
Reid's Escort
Melanie Beaulne ...
Reid's Escort
Jeremy Thibodeau ...
Raymond Ouimet
Alexina Cowan ...
Louise Ouimet
Frank Fontaine ...
Wallis' Chauffeur
...
Office Worker
Charles S. Doucet ...
Irish Crew Boss (as Charles Doucet)
Brian Wrench ...
Know-It-All Gallery Member
Nicole Braber ...
Know-It-All Girlfriend
Kyle MacDougall ...
Vardon's Assistant
...
Runner
Domenico Salvaggio ...
Bartender
Howard Ryshpan ...
Gallery Member
Jamie Scavone ...
Copy Boy (as James Scavone)
Paul Cagelet ...
Man Passing By
...
Reporter (as Stephen Wallace Lowe)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Ragtag Caddie (uncredited)
Joe DeMarco ...
US PGA Pro (uncredited)
...
Golf Pro (uncredited)
Johnny Griffin ...
Jack Lowery (uncredited)
...
US PGA marshal (uncredited)
Taryn Wheeler ...
Extra (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

David Blocker ... producer
Larry Brezner ... producer
Mark Frost ... producer
David Steinberg ... executive producer

Music by 

Brian Tyler

Cinematography by 

Shane Hurlbut ... director of photography

Film Editing by 

Elliot Graham

Casting By 

Mary Gail Artz
Barbara Cohen
Andrea Kenyon

Production Design by 

François Séguin

Art Direction by 

Martin Gendron
Pierre Perrault

Set Decoration by 

Suzanne Cloutier
Anne Gallea

Costume Design by 

Renée April

Makeup Department 

Chantal Bergeron ... extras hairdresser / hair stylist
Madeleine Bourassa ... extras hairdresser
Marie-France Cardinal ... key extras hairdresser
Sandro Di Gioacchino ... extras hairdresser
Dominique Dupras ... extras hairdresser
Nancy Ferlatte ... extras makeup artist
Christophe Giraud ... key extras makeup artist
Réjean Goderre ... key hair stylist
Linda Gordon ... key extras hairdresser
Melanie Guimont ... extras makeup artist
Alex Lambert ... extras makeup artist
Martin Lapointe ... hair stylist
Catherine Lavoie ... makeup artist
Lorraine Le Compte ... hair stylist (as Lorraine Le Comte)
Julie Mignot ... extras makeup artist
Magali Métivier ... assistant makeup artist
Denis Parent ... hair stylist
Ghislaine Sant ... hair stylist
Micheline Trépanier ... key makeup artist
Christine Larocque ... wig maker (uncredited)

Production Management 

Daniel Auclair ... unit manager
David Blocker ... unit production manager
Manon Bougie ... production manager
Marc-André Goyer ... assistant unit manager
Patrick Legault ... unit manager
Joel T. Pashby ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Fabrice Barrilliet ... third assistant director
Anabelle Berkani ... additional third assistant director
Jesabelle Boileau ... additional third assistant director / third assistant director: second unit
Ariane Côté-Chénier ... additional third assistant director
Buck Deachman ... first assistant director: second unit
Martin Doepner ... additional third assistant director
Anna Ferenczi ... trainee assistant director
Pedro Gandol ... first assistant director (as Pedro B. Gandol)
Carl Kouri ... third assistant director
Roxanna Macedo ... second second assistant director
Jacinthe Noreau ... additional third assistant director
Evelyne Renaud ... additional third assistant director
Dandy Thibaudeau ... second assistant director

Art Department 

Frédéric Amblard ... set designer
Eric Bardin ... assistant property master
Claude Beaucage ... set dresser
Cecile Braemer ... art department coordinator
Real Capuano ... scenic technician
Martin D'Arcangeli ... swing
Louis Dandonneau ... set dresser
Katia Kim Depatie ... on-set props assistant
Marcel Pierre Dussol ... props
Lucie Fournier ... head sculptor: art department
Hugues Gaudreault ... swing gang
Vincent Gingras-Liberali ... set designer
Michel R. Lambert ... scenic technician
Étienne Lapointe-Proulx ... set property master
Félix Larivière-Charron ... set designer
Raymond Larose ... set designer
Ludovic Poirot ... swing gang
Benoit Robert ... swing gang
Benoit Robitaille ... set dresser
Alex Touikan ... set designer
Lucie Tremblay ... set designer

Sound Department 

Julie Altus ... adr recordist
Laura Harris Atkinson ... dialogue editor (as Laura Harris)
Bob Beher ... foley editor
Maxime Ferland ... boom operator
David E. Fluhr ... sound re-recording mixer
Nick Foley ... adr recordist
Patrick J. Foley ... dialogue editor (as Patrick Foley)
Nerses Gezalyan ... foley mixer / sound mixer
Gabriel Guy ... sound recordist
Michael Hertlein ... dialogue editor
Chris Jargo ... adr editor
Doc Kane ... adr mixer
Randy Kelley ... sound effects editor
Kimaree Long ... dialog editor
Christian P. Minkler ... sound re-recording mixer
Mark Ormandy ... additional sound
Michelle Pazer ... adr editor
Paul D. Poduska ... additional sound (as Paul Poduska)
Katrina Siegmund ... assistant sound editor
David Stanke ... first assistant sound editor
Peter Michael Sullivan ... additional sound
Ted Swanscott ... adr mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Michael D. Wilhoit ... supervising sound editor (as Mike Wilhoit)
Scott Wolf ... sound designer
Dean A. Zupancic ... sound re-recording mixer

Special Effects by 

Marc Auclair ... special effects assistant
Yvon Charbonneau ... senior special effects technician
Louis Craig ... mechanical effects supervisor / special effects director
Thierry Craig ... special effects technician
Pierre Côté ... special effects technician
François Dion ... special effects technician
Mario Dumont ... special effects floor supervisor / special effects technician
Erick Herbert ... special effects technician
André Laforest ... special effects technician
Vincent Marion ... special effects technician
Pierre 'Bill' Rivard ... special effects coordinator (as Pierre Rivard)

Visual Effects by 

Anuj Anand ... digital compositor
Brian Anderson ... lead animator
Barb Benoit ... digital compositor
Dennis Berardi ... visual effects supervisor
Kristy Blackwell ... compositor
Kris Brockman ... compositor
Jeff Bruneel ... digital compositor
Cyril Frederick Chu ... digital artist: texture and lighting (as Fred Chu)
Shawney Cohen ... digital artist: texture and lighting (as Sean Cohen)
Rob Del Ciancio ... digital compositor
Bonnie Dickson ... digital compositor
Mike Diltz ... roto artist
Jeremy Dineen ... digital artist: texture and lighting / visual effects animator
Shane Glading ... CGI supervisor
Robert Greb ... digital compositor
Annu Gulati ... digital compositor
Noel Hooper ... additional compositor / digital compositor: Invisible Pictures
Colin Hui ... crowd simulation technical director
Winston Lee ... digital compositor
Jef Lonn ... digital compositor
Brian Lui ... digital compositor
Lisa Marra ... visual effects coordinator
Seth Martiniuk ... compositor
Sarah McMurdo ... visual effects production manager
Daniel Mizuguchi ... animator / digital artist
Mike Mulock ... animator (as Michael Mulock)
Andrew Nguyen ... matte painter
Aaron Pozzer ... digital artist: texture and lighting
Matt Ralph ... animator / digital effects artist
Darcy Reno ... senior systems administrator (as Darcy Bangsund)
Eric J. Robertson ... visual effects executive producer: Mr. X Inc.
Chris Ross ... digital effects scanning
Geoff D.E. Scott ... digital artist: texture and lighting (as Geoff Scott)
Scott Shapiro ... visual effects producer
Dev Singh ... visual effects coordinator
Karl Sisson ... CG artist / animator / previz artist
Joel Skeete ... additional compositor
Mark Stepanek ... digital artist: texture and lighting
Michael Stewart ... digital compositor: Mr. X Inc.
Tamara Stone ... digital compositor
Derek Sunderland ... pre-visualization animator
Brad Sutton ... digital restoration
Wilson Tang ... digital restoration
Brendan Taylor ... visual effects coordinator
Hoa Tran ... digital artist: texture and lighting
Mark Tureski ... film scanning and recording
Allan Walker ... matte artist
Aaron Weintraub ... compositing supervisor
Fiona Campbell Westgate ... visual effects producer
Colin Withers ... senior technical supervisor: Mr. X Inc
Kyle Yoneda ... effects animator
David Yrisarri ... visual effects producer

Stunts 

Marcello Bezina ... stunts
Stéphane Byl ... stunts
Alain Bérard ... stunts
Alexandre Cadieux ... stunts (as Alex Cadieux)
Dominique Charete ... stunts
Mike Chute ... stunts
Marc Désourdy ... stunt coordinator
Ben Gauthier ... stunts
François Gauthier ... stunts (as Frank Gauthier)
Jere Gillis ... stunts
Patrick Kerton ... stunts
Héléna Laliberté ... stunts
André Laperrière ... stunts
Karine Lemieux ... stunts
David McKeown ... stunts (as Dave McKeown)
Maxime Vallée-Désourdy ... stunts

Camera and Electrical Department 

Eric Aubin ... second assistant camera: "b" camera
Alain Bisson Doyal ... best boy grip: second unit
Richard Boucher ... crane operator: technocrane / dolly grip
Roch Boucher ... second assistant camera
Stephen S. Campanelli ... camera operator
Jean-François Dasylva-LaRue ... lighting technician
Audrey David ... loader
Roberto De Angelis ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
David Desgroseillers ... electrician
David Dinel ... best boy grip
Yves Drapeau ... first assistant camera
Thierry Fargeau ... assistant camera
Gilles Fortier ... key rigging gaffer
Jacob Fortier ... best boy rigging gaffer
Julie Garceau ... video assist operator
Dan Goyens ... lighting technician
John Harris ... daily electrician
Robert Lapierre Jr. ... grip
Patrice Lapointe ... dolly grip
Eric Lefèbvre ... rigging electrician
John Lewin ... gaffer
Alfonso Maiorana ... camera operator: "b" camera
Nicolas Marion ... first assistant camera: "a" camera
Frederic Martin ... dimmer board operator
Alain Masse ... key grip
Jeff Nichol ... key grip: second unit
Mathieu Price ... grip
Jeff Scott ... best boy electric
Robert Stecko ... camera operator: "b" camera
Bert Tougas ... director of photography: second unit
Paul Viau ... lighting technician/best boy
Martine Vincent ... grip
Jonathan Wenk ... still photographer

Animation Department 

Brian Anderson ... senior animator

Casting Department 

Farrah Fox-Collis ... casting associate
Sandy Holt ... adr voice casting
Gabriel Lavina ... extras casting supervisor: on-set
Mia Levinson ... casting associate
Shawn Roberts ... casting assistant
Randi Wells ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Julie Amyot ... dresser
Jennifer Anderson ... costume assistant
Sophie Beasse ... key dresser
Colin Campbell ... hat maker
Caroline Poirier ... wardrobe mistress
Brunhilde Pradier ... dresser

Editorial Department 

Ron Barr ... digital intermediate editor
Phillip J. Bartell ... additional film editor (as Philip Bartell)
Karen M. Boyle-Anastasio ... digital film conformist
Robert Brakey ... additional editor
Jason Dale ... first assistant editor
Nicolae Ilies ... colorist: dailies (as Nico Ilies)
Trent Johnson ... digital film colorist
Kristine McPherson ... first assistant editor
Julia Nessling-Douglas ... digital intermediate producer (as Julia Douglas)
Steve Porter ... digital film colorist
Elizabeth Ross ... editorial production assistant
Kurt Smith ... film color timer
Kam Stocks ... post-production assistant

Music Department 

Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Brian Dixon ... assistant music engineer
Robert Elhai ... orchestrator
Richard Ford ... music editor: temp score
Tom Hardisty ... assistant music engineer
Roger Hewett ... sideline musician contractor
Oliver Hug ... assistant temp music editor
Joel Iwataki ... score mixer / score recordist
Andrew Kinney ... orchestrator
Gary Krause ... music editor: score (as Gary L. Krause)
Joe Lisanti ... music editor: score
Joseph Magee ... music recordist: production music / production music mixer
Dana Niu ... orchestrator
Peter Rotter ... orchestra contractor
Adam Milo Smalley ... music editor (as Adam Smalley)
James Thatcher ... musician: french horn
Brian Tyler ... conductor
Brad Warnaar ... orchestrator
Booker White ... music preparation

Transportation Department 

Julie Marion ... driver
André Michaud ... driver
Daniel Ross ... transportation coordinator
Andrée Roy ... driver
Manon Rufer ... driver
Jerome Wheeler ... driver production assistant

Other crew 

Guillaume Beaudoin-Aubin ... production assistant
Melanie Bergeron ... key medic
Christian Biron ... assistant location manager
Jennifer Bydwell ... research and clearance
Jean-Philippe Collin ... stand-in
Rick Cranford ... script coordinator
Yves Desjardins ... travel coordinator
Ida Durand ... production coordinator
Eric Fitzgerald ... title designer / title montage
Josée Francis ... assistant location manager
Jocelyne Gagné ... key second asst accountant
John Gaskin ... production auditor
The Godding Brothers ... production assistant
Jean-Francois Hall ... production assistant
Marjorie Hamel ... assistant script supervisor / script supervisor: second unit
Brandon Hollyer ... assistant post-production accountant
Tom Huckabee ... executive consultant
Eva Jensen ... studio teacher
Charles Jodoin-Keaton ... assistant: Larry Brezner
Don Jordan ... dance coach
Jean-Patrick Joseph ... special equipment supplier
Elza Kephart ... locations department assistant
Nutan Khanna ... assistant: David Blocker
Liam Kiernan ... assistant location manager
Silvy Kim ... second assistant accountant
Erin Lander ... adr loop group
Bernard Landry ... animal handler
Steve Leblanc ... truck production assistant
Cara Leibovitz ... unit publicist
Michel Léonard ... assistant location manager
Benoît Mathieu ... location manager
Stephanie Michaud ... receptionist
Julie Mongeau ... assistant: Mark Frost
Melanie Morin ... extras payroll
Helene Muller ... production coordinator (as Hélène Muller) / production coordinator
Samantha Porteous ... assistant: Bill Paxton
France Raymond ... stand-in: Marnie Mc Phail
Mick Reinman ... title artist: main titles
Deborah Ricketts ... footage researcher: film and stills
Christine Ryan ... assistant to director
Michèle St-Arnaud ... key location manager
Tyler Brody Stein ... photo double: Eddy Lowery
David Darrell Storey ... pilot
Sophie Tessier ... production assistant
Mike Townshend ... additional title animator: titles / title designer: main titles
Kimi Webber ... script supervisor
Rick Clifford ... technical consultant (uncredited)
Chris McCracken ... assitant: Larry Brezner (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page