Edit
Curse of the Ring (TV Movie 2004) Poster

(2004 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Uli Edel

Writing Credits  

Diane Duane ... (written by) &
Peter Morwood ... (written by) and
Uli Edel ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Eric / Siegfried
...
Brunhild (as Kristanna Løken)
...
...
...
...
Eyvind
...
Mavie Hörbiger ...
Lena
Aletta Bezuidenhout ...
Hallbera
Sean Higgs ...
...
King Thorkwin
...
King Thorkilt
...
Queen Siegland
Leonard Moss ...
Ryan Slabbert ...
Richard Farmer ...
Nibelung Ancient
...
Richard Thomson ...
Saxon Horseman 1
Anton Moon ...
Saxon Horseman 2
Rest of cast listed alphabetically:
Claire Berlein ...
Peasant Woman (uncredited)
Ian Bruce ...
Burgund Gate Guard (uncredited)
Guy de Lancey ...
Burgund Sentry (uncredited)
Bart Fouche ...
Crew Chief (uncredited)
Jonathan Hearns ...
Burgund Soldier (uncredited)
...
Saxon Messenger (uncredited)
Peter Krummeck ...
Counselor #2 (uncredited)
Johan Malherbe ...
Burgund Priest (uncredited)
Jeremy Phillips ...
Carsten (uncredited)
Jonathan Pienaar ...
Saxon Rebel (uncredited)
...
Counselor #1 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Klaus Badelt ... associate producer
Rola Bauer ... producer
Ciro Dammicco ... co-producer
Marlow De Mardt ... co-producer / line producer
Volker Engel ... co-producer
Andreas Grosch ... executive producer
Tim Halkin ... executive producer
Alan Latham ... co-producer
Brigid Olen ... co-producer
Oreste Rossignoli ... co-producer
Andreas Schmid ... producer
Andrew Somper ... co-producer
Carla Thoeren ... associate producer
Konstantin Thoeren ... producer
Marc Weigert ... co-producer

Music by 

Ilan Eshkeri

Cinematography by 

Elemér Ragályi

Film Editing by 

Roberto Silvi

Casting By 

Carol L. Dudley
Anna Feyder
Sharon Howard-Field
Christa Schamberger
Cornelia von Braun

Production Design by 

Albrecht Konrad

Art Direction by 

Billy Keam

Set Decoration by 

Graeme Blem
Henry du Rand
Mark Joubert
Delarey Wagenar

Costume Design by 

Barbara Baum

Makeup Department 

Isabella Acerbi ... assistant makeup artist
Daleen Badenhorst ... assistant hair stylist
Giannetto De Rossi ... makeup designer
Lorella De Rossi ... makeup artist
Mirella De Rossi ... hair designer (as Mirella Sforza)
Jilly Green ... hair stylist
Desiree Hanekom ... assistant hair stylist
Zanmarie Hanekom ... assistant hair stylist
Fabio Lucchetti ... hair stylist
Sue Michael ... makeup artist
Stefania Santinelli ... makeup artist

Production Management 

Werner Meyer ... unit manager
Alan Shearer ... production manager
Konstantin Thoeren ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Patricia Bouche-Calais ... assistant director: second unit
Ben Horowitz ... first assistant director: second unit
Jon-Luke Lourens ... second assistant director
Matthew Muskett ... second second assistant director
Shamiel Soni ... third assistant director
Konstantin Thoeren ... assistant director
Charlie Watson ... first assistant director
Jason Xenopoulos ... second unit director

Art Department 

Jerry Bingham ... storyboard artist
Jerome Brown ... set dresser
Mark Buckingham ... set dresser
John G. Chalfant ... creature designer
Kerry Coyne ... sculpting assistant
Etienne de Kock ... sculptor
Marco de Sousa ... sculpting assistant
Babré Girgel ... set decoration supervisor
Belinda Johnson ... assistant art director
Vicky Jooste ... scenic fabricator
Timothy Long ... art department runner
Bebedicto Lusese ... swing gang
Muun MacDonald ... art department runner
Djanmaudi Mamadu ... swing gang
Vincent Marincowitz ... draughtsman
Michael Meier ... conceptual art / conceptual artist
Tom Olive ... lead man
Nelson Petros ... swing gang
Louise Potgieter ... sculpting assistant
Marius Pretorius ... scenic artist
Aboubaker Quattara ... swing gang
Elgin Rust ... art department coordinator
Alan Serritslev ... chief set constructor / construction setup engineer
Pieter Siebert ... property assistant
Hugo Slabber ... sculptor
Clinton Smith ... prop fabricator assistant / weapons foam technician
Bongani Tinzi ... swing gang
Igor Toshevski ... storyboard artist
Yolandi van Jaarsvelt ... scenic fabricator
Etienne Janse van Rensburg ... painter
Steven Wash ... prop buyer
Khaya Woko ... swing gang
Rae Wynna-Roberts ... scenic foreman
David Wynne-Roberts ... scenic painter

Sound Department 

Vicky Brazier ... sound editor
Stephan Fandrych ... dubbing mixer
Richard Fettes ... sound editor
Matt Grimes ... adr editor
Achim Hofmann ... sound engineer
Conrad Kuhne ... sound mixer
Tim Lewiston ... supervising sound editor
James Marais ... cable basher
Christian Neff ... assistant re-recording mixer
Bert Roets ... boom operator
John Warhurst ... sound editor

Special Effects by 

Kevin Bitters ... special effects technician
Cheryl Brauer ... special effects coordinator
Mario Duthie ... special effects first assistant
Jacques Ehlers ... special effects assistant
Mick 'Stuntie' Milligan ... special effects assistant
Amod Phroggi Munga ... junior special effects technician
Max Poolman ... special effects supervisor
Andrew Robertson ... special effects coordinator
Clinton Smith ... creature effects fabricator / creature mold shop supervisor

Visual Effects by 

Daniel Birnbaum ... digital compositor
Christoph Brosius ... scanning software
John G. Chalfant ... digital artist: Fafnir
Charles Collyer ... digital compositor
Brandon Davis ... lead cgi artist
Volker Engel ... visual effects director
Alex Henning ... digital compositor
Diana Hinek ... digital compositor
Gabriel Köerner ... digital artist
Joshua LaCross ... digital compositor
Lutz Lemke ... credits
Paul Poetsch ... digital compositor: Gate.11
Ingo Putze ... matte painter
Michael Roderick ... digital compositor
Robert Rowles ... digital compositor
Greg Szafranski ... previs artist
Rodrigo Teixeira ... 3D artist: Uncharted Territory / digital compositor: Uncharted Territory
Karla Ventocilla ... digital compositor
Adam Watkins ... digital artist
Marc Weigert ... visual effects director
Stacey Weigert ... visual effects associate producer
Nicola Wiseman ... visual effects project manager
Magdalena Wolf ... visual effects coordinator
Lap Van Luu ... computer technician: Uncharted Territory (uncredited)

Stunts 

Daryl Andrews ... assistant stunt coordinator
Dermot Brogan ... stunt rigger
Gary Green ... stunt performer
Francois Grobbelaar ... stunt double / stunt rigger
Dan Hirst ... stunt double: Samuel West
Adam Horton ... stunt performer
Grant Hulley ... stunt coordinator
Grant Kilian ... horse wrangler
Leander Lacy ... stunt performer (as Leander Lacey)
Anthony Mo Marais ... sword fighting coordinator
Alister Mazzotti ... sword coach: Germany
Hans Menck ... stunt choreographer
Jake Mervine ... stunt performer
Gavin Mey ... horse wrangler
Anton Moon ... stunt assistant
John Smith ... utility stunts
Franz Spilhaus ... key stunt rigger
Morne van Tonder ... stunt rigger
Anton Voster ... stunts

Camera and Electrical Department 

Giulio Biccari ... director of photography: second unit
David Bloomer ... still photographer
Steven Caddie ... grip
Kevin Gibb ... gaffer
Houston Hadden ... focus puller: a camera
Miklós Hajdu ... gaffer
Jean-Pierre Hankins ... electrician
Ken Hodgson ... best boy grip
Evan Maclachlan ... first assistant camera: "a" camera
Sebastian Meuschel ... camera operator / director of photography: last shooting days
Albert Mohlaba ... electrician
Lennox Ndabula ... generator operator
Zak 'Ebenezzer' O'Leary ... key grip
Marci Ragályi ... assistant camera / camera operator
J.P. Ridgeway ... key grip
Keith Saayman ... remote camera technician
Dan Sigobongo ... assistant grip
Imre Sisa ... dolly grip / key grip
Jaco van Niekerk ... rigging grip
Kelly Walsh ... still photographer
Karl Waugh ... best boy

Casting Department 

Michelle Beechy ... casting room
Rob Carlisle ... fabrication head of casting
Carol L. Dudley ... casting: UK
Anna Feyder ... casting: South African cast
Sharon Howard-Field ... casting: USA
Christa Schamberger ... casting: South Africa
Clinton Smith ... casting room
Cornelia von Braun ... casting: Germany
Dylan Wearing ... casting room

Costume and Wardrobe Department 

Flavor Alexander ... extras dresser
Tim Aslam ... assistant costume designer
Nicholene Atson ... wardrobe assistant
Alma Barbieri ... workshop tailor
Leigh Bishop ... wardrobe breakdown
Chantelle Burger ... wardrobe breakdown artist
Rick de Souza ... dresser: men
Latisha Duarte ... wardrobe assistant
Shamielah Ederies ... seamstress
Beverley Harris ... seamstress
Eulyn Hufkie ... costume supervisor: extras
Kariema Isaacs ... wardrobe dyer
Jacomina Jankowitz ... wardrobe stand-by
Reza Levy ... costume manufacturing foreperson
Moira Anne Meyer ... costume supervisor
Jackie Phala ... seamstress
Leonie Roberts ... costume supervisor
Clement Robertson ... wardrobe jewelry and leather work
Clement Sassa ... costume machine operator
Marco Scotti ... assistant costume designer
Cristina Tucci ... costume textile effects
Maritha Visagie ... wardrobe breakdown assistant

Editorial Department 

Virgilio Da Silva ... assistant editor
Natasha Delahunt ... post-production assistant
Philip Hahn ... digital intermediate producer: ARRI
Caroline Hile ... post-production coordinator: Germany
Eva Parsons ... head cutter
Michael Polle ... post-production coordinator
Matthys Pretorius ... assistant editor
Ryan Reegus ... second assistant editor

Music Department 

Klaus Badelt ... music producer / soundtrack producer
Christopher Brooks ... score co-producer
Tom Chichester-Clark ... music editor
Wolfram de Marco ... composer: additional music
Scott Glasgow ... orchestrator
Ian Honeyman ... composer: additional music
Julian Kershaw ... orchestrator
Robyn Klein ... executive in charge of music
Penka Kouneva ... orchestrator
Andrew Raiher ... composer: additional music
Sinead Smyth ... score production coordinator
Jeff Toyne ... orchestrator

Transportation Department 

Richard Benz ... transportation captain
Sam Liversage ... crew driver
Brad Sauders ... transportation captain
Lester Sweetman ... unit and transport manager

Other crew 

Faldela Abrahams ... third assistant accountant
Shadley Abrahams ... action medic
Chad Adams ... production assistant
Dennis Beechey ... head of weapons and armour
Robert Bentley ... location manager
Brian Bero ... armorer
Andrea Billinger ... assistant: Konstantin Thoeren
Ari Bohrer ... representative: VIP
Daniel Botha ... leather fabricator
Paul Brassell ... unit assistant
Bev Brown ... unit publicist
Billi Bruins ... production accountant: South Africa
Stefan Brunner ... production controller
Ian Burlingham ... legal counsel: The Ring (UK) Ltd.
Mark Bussac ... chaperone: Sam West
Christopher Chaber ... avid operator: ARRI
Chase ... production mascot
Mel Churcher ... dialogue coach: adr
Vinca Cox ... second unit script supervisor
Chezlin Cross ... chaperone: Benno Fürmann
Greg Davies ... construction set-up director
Francois de Flamingh ... pattern cutter
Stephan de Lange ... chaperone: Max von Sydow
David Dewhurst ... production assistant
Torsten Dewi ... developer
Poppy Duko ... cook / office assistant
Kerstin Dyroff ... production coordinator: VIP Medienfonds
Robert G. Goodwin ... swordplay instructor
Sally Green ... production coordinator
Yolande Gresse ... set production assistant
Lathiem Groenmeyer ... production IT services
Samantha Hanreck ... second assistant accountant
Alexander Holl ... legal counsel: Tandem
Gerhard Jakubowski ... production consultant
Matthew Janion ... second assistant extras coordinator
Simphiwe Jodwana ... unit base camp assistant
Karen Jooste ... key fabricator
Johann Joubert ... set production assistant
Marie Krige ... accounting assistant
Peta Lawrence ... chaperone: Kristann Loken
Saevar Lemke ... production coordinator: Germany
Luke Longmore ... unit assistant
Guy MacLeod ... legal counsel: Castlering Pictures
Nicholas Madlela ... office assistant
Khaya Marephula ... unit trainee
Nicole McVeigh ... pattern cutter
Phyllis Midlane ... pattern cutter
Fred Milstein ... bonder
Vibiana Molina ... assistant production lawyer
Pieka Moolman ... production secretary
Spud Murray ... animal wrangler
Lesley Naude ... leather fabricator
Eva Neufahrt ... representative: VIP (as Eva-Maria Neufarth)
Richard Newton ... video tap
Berit Norrenberg ... legal counsel: VIP (as Berit Wetzel)
Lynne Osborne ... assistant to production lawyer
Randolph Paul ... production lawyer
Shamila Phillips ... first assistant accountant
Angelo Plessis ... sword maker
Quincy ... production mascot
Kim Robinson ... script supervisor
Dezi Rorich ... unit publicity
Inge Ruf ... production accountant
Claudia Sendlbeck-Schickor ... legal counsel: VIP
Babré Sirgel ... construction set-up administrator
Pierre Smit ... fabrication assistant
Nancy Soqaka ... cook / office assistant
Francois Sorreda ... chaperone: Alicia Witt
Hans Stamm ... legal counsel: Tandem
Carol Starke ... construction set-up production assistant
Steve Stephens ... chaperone: Uli Eder
Adri Stone ... fabrication assistant
Terence Tanana ... office assistant
Jonathan Thomas ... stand-in
Daniela Tully ... assistant: Uli Edel (as Daniela Astroth) / script consultant (as Daniela Astroth)
David Tully ... script consultant
Tim Van Rellim ... production executive
Shane Virgin ... chaperone: Konstantin Thoeren
Jannie Visser ... chaperone: Julian Sand
Balthasar von Weymarn ... developer
Ashley Williams ... warehouse manager
Perry Winkel ... production assistant: second unit
Matthew Margeson ... assistant: Klaus Badelt (uncredited)

Thanks 

Josef Brandmaier ... very special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page