IMDb > Where the Wild Things Are (2009)
Where the Wild Things Are
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Where the Wild Things Are (2009) More at IMDbPro »

Photos (See all 68 | slideshow) Videos (see all 14)
Where the Wild Things Are -- The second theatrical trailer for Spike Jonze's Where the Wild Things Are, an adaptation of Maurice Sendak's children's book. In it, Max, a disobedient little boy sent to bed without his supper, creates his own world -- a forest inhabited by ferocious wild creatures that crown Max as their ruler.
Where the Wild Things Are -- Clip: What's your story?
Where the Wild Things Are -- A featurette for the movie Where the Wild Things Are.
Where the Wild Things Are -- Interview: Max Records "On why the Wild Things want him to be their King"
Where the Wild Things Are -- Young, mischievous Max is sent to bed without his supper, but when his bedroom turns in to a magical jungle landscape filled with strange creatures, he embarks on a wild imaginary adventure.

Overview

User Rating:
6.8/10   74,170 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 6% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Spike Jonze (screenplay) &
Dave Eggers (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Where the Wild Things Are on IMDbPro.
Release Date:
16 October 2009 (USA) See more »
Tagline:
There's one in all of us. See more »
Plot:
An adaptation of Maurice Sendak's classic children's story, where Max, a disobedient little boy sent to bed without his supper, creates his own world - a forest inhabited by ferocious wild creatures who crown Max as their ruler. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for Golden Globe. Another 5 wins & 25 nominations See more »
User Reviews:
Brilliant film if sadness and hopelessness was its intent. See more (374 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Max Records ... Max
Pepita Emmerichs ... Claire
Max Pfeifer ... Claire's Friend
Madeleine Greaves ... Claire's Friend
Joshua Jay ... Claire's Friend

Ryan Corr ... Claire's Friend

Catherine Keener ... Mom

Steve Mouzakis ... Teacher

Mark Ruffalo ... The Boyfriend

James Gandolfini ... Carol (voice)
Vincent Crowley ... Carol Suit Performer

Paul Dano ... Alexander (voice)
Sonny Gerasimowicz ... Alexander Suit Performer

Catherine O'Hara ... Judith (voice)
Nick Farnell ... Judith Suit Performer

Forest Whitaker ... Ira (voice)
Sam Longley ... Ira Suit Performer

Michael Berry Jr. ... The Bull (voice)

Angus Sampson ... The Bull Suit Performer

Mark McCracken ... The Bull Additional Suit Performer

Chris Cooper ... Douglas (voice)
John Leary ... Douglas Suit Performer

Lauren Ambrose ... KW (voice)

Alice Parkinson ... KW Suit Performer
Garon Michael ... KW Additional Suit Performer
James Epinfaniou ... Additional Max Performer
Joshua Evans ... Additional Max Performer
Tess Grimshaw Lloyd ... Additional Max Performer
Lucas Haynes ... Additional Max Performer
Nathan Veal ... Additional Max Performer

Spike Jonze ... Bob / Terry (voice)
rest of cast listed alphabetically:
Brian La Rosa ... Douglas (uncredited)

Kalia Prescott ... Max's Classmate (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Spike Jonze 
 
Writing credits
(WGA)
Spike Jonze (screenplay) &
Dave Eggers (screenplay)

Maurice Sendak (book)

Produced by
Bruce Berman .... executive producer
John B. Carls .... producer (as John Carls)
Natalie Farrey .... associate producer
Gary Goetzman .... producer
Tom Hanks .... producer
Jon Jashni .... executive producer
Catherine Keener .... associate producer
Vincent Landay .... producer
Scott Mednick .... executive producer
Maurice Sendak .... producer
Thomas Tull .... executive producer
Emma Wilcockson .... associate producer
 
Original Music by
Carter Burwell 
Karen O 
 
Cinematography by
Lance Acord (director of photography)
 
Film Editing by
James Haygood 
Eric Zumbrunnen 
 
Casting by
Justine Baddeley 
Kim Davis-Wagner  (as Kimberly Davis-Wagner)
 
Production Design by
K.K. Barrett 
 
Art Direction by
Lucinda Thomson 
Jeffrey Thorp (supervising art director) (as Jeff Thorp)
 
Set Decoration by
Lisa Thompson 
 
Costume Design by
Casey Storm 
 
Makeup Department
Lynn Barron .... key makeup artist: additional photography
Adam Johansen .... special makeup effects artist
Anna Karpinski .... hair artist: second unit
Anna Karpinski .... makeup artist: second unit
Kylie O'Toole .... hair artist
Kylie O'Toole .... makeup artist
Zeljka Stanin .... hair artist
Zeljka Stanin .... makeup artist
Chiara Tripodi .... hair supervisor
Chiara Tripodi .... makeup supervisor
Julie Zobel .... key makeup artist: additional photography
 
Production Management
Gordon Andersen .... unit manager: second unit
Catherine Bishop .... unit production manager
Brian Carpenter .... assistant unit manager: second unit
Victor Fukushima .... assistant unit manager (as Victor Fukishima)
Lisa Dennis Kennedy .... post-production supervisor (as Lisa Ann Dennis)
Anthony Lucas .... unit supervisor: Carol's Model City unit
Andy Pappas .... unit manager
Lesley Parker .... unit production manager: second unit
Daniela Roth .... production supervisor: voice record unit
Gabriela Vázquez .... unit production manager: additional photography (as Gabriela Vazquez)
Megan Worthy .... production supervisor: Los Angeles
Christopher DeFaria .... executive in charge of production (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Debbie Antoniou .... second assistant director (as Deborah Antoniou)
Miranda Colman .... third assistant director
Jason Faulkner .... second assistant director: second unit
Betty Fotofili .... second assitant director: second unit
Kate Greenberg .... second second assistant director: additional photography
Jeremy Grogan .... second assistant director: second unit
Phil Jones .... first assistant director: second unit
John Mahaffie .... second unit director
John Martin .... additional first assistant director
Brian O'Kelley .... second assistant director: additional photography
Andrew Power .... first assistant director: Carol's Model City unit
Alex Reid .... third assistant director: Carol's Model City unit
Thomas Patrick Smith .... first assistant director
Kham Soukseun .... third assistant director: second unit
Eddie Thorne .... second second assistant director
Joshua Watkins .... third assistant director
 
Art Department
Sean Ahern .... construction manager
Hamish Alderson-Hicks .... sculptor
Paul V. Allen Sr. .... sculptor (as Paul Allen)
Hugh Anderson .... set finisher
Oliver Anderson .... set finisher
Peter Andrus .... art director: additional photography
Ben Barber .... set dresser
Drake Barrett .... senior propmaker
Ben Bauer .... on set art director: second unit
David Bell .... senior propmaker
Michael Bell .... set designer
Claudia Bonfe .... buyer: additional photography
Simon Bowland .... model maker
Simon Bowland .... models: Carol's Model City unit
Simon Bowland .... sculptor
Maudie Brady .... sculptor
Steven Carroll .... sculptor
David Castro .... propmaker: additional photography
Ben Corless .... assistant construction manager
Federico D'Alessandro .... storyboard artist (as Federico D'Allesandro)
Paul Daffy .... greensman
Tom Davies .... lead props
Tom Davies .... miniatures
Tom Davies .... models: Carol's Model City unit
Rohan Dawson .... set finisher
Stefan Dechant .... illustrator
Tim Disney .... on set art director
Derek du Bellier .... propmaker gang boss
Rome Duval .... propmaker: additional photography
Jack Elliot .... head greensman
Dan Engle .... senior modelmaker (as Daniel Engle)
James A. Fleming .... swing gang: additional photography (as James Fleming)
Danny Fraser .... sculptor
Johannes Gamble .... pre-visualization
Sonny Gerasimowicz .... designer for the screen: Wild Things
Edward Guerrero .... greensman: additional photography
Bo Haldane .... assistant set dresser
Ray Harvie .... storyboard artist
William Hawkins .... art director: pre-production (as Will Hawkins)
Darryl Henley .... storyboard artist
Lotte Hilder .... model maker: miniatures (as Charlotte Hilder)
Ineke Hutter .... buyer
Karen Jackson .... model maker: miniatures
Michael Anthony Jackson .... storyboard artist (as Michael A. Jackson)
Paul James .... fabrication foreman
Paul James .... plaster foreman
Glenn Johnson .... greensman (as Glen Johnson)
Lis Johnson .... sculptor
Tim Joyce .... set/construction medic: additional photography
Christian Kastner .... props master: voice record unit
Claire Kaufman .... set decorator: additional photography
Flynn Kavanagh .... on set dresser
Honi Keller .... set dresser
Michael Kocurek .... propmaker: additional photography
Charles Kuc .... sculptor
Gary Laca .... labor foreman: additional photography
Jonathan Lawrence .... sculptor
Marcus Lewis .... construction coordinator
Gus Lobb .... set finisher
Matthew Love .... construction foreman (as Matt Love)
P.K. MacCarthy .... storyboard artist (as Kevin MacCarthy)
Jane Mancini .... draftsperson
Daniel Mapp Moroni .... model maker (as Daniel Mapp-Moroni)
Daniel Mapp Moroni .... models: Carol's Model City unit (as Daniel Mapp-Moroni)
Simon McCutcheon .... property master
Tim McGaw .... model maker
Anna McGrath .... art department assistant
Patrick Meade .... sculptor
Anna Meszaros .... sculptor
Ralph Moser .... concept artist
Adam Mull .... art department assistant
Frank Musitelle .... greensman: additional photography
Shanthi Nadaraja .... construction coordinator
Jaudi Negri .... greensman: additional photography
Amanda Nelis .... art department production assistant: additional photography
David C. Nute .... propmaker: additional photography (as Dave Nute)
Michael O'Sullivan .... stand-by props
Adrienne Ogle .... on set dresser: second unit
Steve Orefice .... paint foreman: additional photography
Mario Peraic .... greens foreman
Jeff Plauster .... construction foreman: additional photography
Nick Pledge .... concept modeller
Nick Pledge .... models: Carol's Model City unit
Mélanie Poudroux .... sculptor (as Melanie Poudroux)
Daniel Power .... sculptor
Lawrence Prodan .... models: Carol's Model City unit
Eric Ramsey .... storyboard artist
Amy Rendell .... model maker: miniatures
Andy Robinson .... head scenic artist
Grant Samson .... leadman: additional photography
John Santucci .... on set dresser: second unit
Josh Sheppard .... lead storyboard artist
Maya Shimoguchi .... lead modelmaker
Pilo Silva .... greens foreman: additional photography
Dan Spaulding .... property master: additional photography
Thomas Spencer .... swing gang: additional photography (as Tom Spencer)
Otello Stolfo .... set designer (as Tel Stolfo)
John Stone .... construction coordinator: additional photography
Tuesday Stone .... art department assistant
Brian Strauss .... propmaker: additional photography
David Swanson .... greens leading hand
Christopher Tandon .... art director: pre-production
Jocelyn Thomas .... art department coordinator
Gary Tippett .... models: Carol's Model City unit
Gary Tippett .... senior propmaker
Travis Tischler .... fabrication leading hand
Johnny Torres .... greensman: additional photography
Nicholas Vanderwert .... sculptor leading hand (as Nick Vanderwert)
Michelle Venutti .... assistant construction coordinator
Cheree Welsh .... art department coordinator: additional photography (as Cheree Miller)
Andrew Marc Zerebko .... propmaker: additional photography (as Andy Zerebko)
Vaso Babic .... props fabrication (uncredited)
Brendan Barlow .... fabrications assistant (uncredited)
Dan Beck .... art assistant (uncredited)
Hayden Crowther .... constructor (uncredited)
Chad R. Davis .... set dresser: additional photography (uncredited)
Peter Felicetti .... consulting structural engineer (uncredited)
Craig Fison .... sculptor (uncredited)
Gary Grimes .... scenic foreman (uncredited)
Nick Hepburn .... art department runner (uncredited)
Philip Keller .... storyboard artist (uncredited)
Janine Marshall .... stand-by painter (uncredited)
John McKenna .... stand-by props assistant (uncredited)
Tim Metherall .... photo storyboard assistant (uncredited)
Ross Murdoch .... leading hand (uncredited)
Melinda Neoh .... paint crew (uncredited)
Constantine Sekeris .... conceptual designer (uncredited)
Adam Vitolins .... set builder (uncredited)
Sean Leroy West .... greensman (uncredited)
Ryan Jeremy Woodward .... storyboard artist (uncredited)
Jacob Zhivov .... graphic designer: props (uncredited)
 
Sound Department
David Boulton .... adr mixer
Thom Brennan .... foley editor
Lawrence L. Commans .... boom operator: voice record unit
Coya Elliott .... assistant sound editor
Mark Fay .... cable: voice record unit
David Lee Fein .... foley artist (as David Fine)
Malcolm Fife .... sound effects editor
Alan Freedman .... adr mixer
Conrad Hendricks .... communications/playback
Hilda Hodges .... foley artist
David Jobe .... foley mixer
Bobby Johanson .... adr mixer
Tom Johnson .... additional sound re-recording mixer
Ren Klyce .... sound designer
Ren Klyce .... sound re-recording mixer
Jeremy Molod .... first assistant sound editor
Chris O'Shea .... cable
Juan Peralta .... sound re-recording mixer
Richard Quinn .... dialogue editor
Andrew Ramage .... sound recordist: second unit (as Andrew Rampage)
David Raymond .... boom operator: additional photography (as David Fiske Raymond)
Michael Semanick .... sound re-recording mixer
Eric Thompson .... adr mixer
Mark J. Wasiutak .... boom operator (as Mark Wasiutak)
Mark Weingarten .... production sound mixer: voice record unit
Mark Weingarten .... sound mixer: additional photography
Gary Wilkins .... production sound mixer: Australia
Aaron Zeller .... cable: additional photography
Johnny 5 .... additional adr assistant (uncredited)
Simon Ellegaard .... sound re-recording mixer (uncredited)
Michael Fowler .... adr recordist (uncredited)
Fabrice Galli .... comms assistant (uncredited)
Peter Gleaves .... adr mixer (uncredited)
Russ Gorsline .... additional adr (uncredited)
Rick Gould .... boom operator (uncredited)
Michael Krikorian .... production sound mixer: additional photography (uncredited)
Scott R. Lewis .... mix technician (uncredited)
Zach Martin .... sound mix technician (uncredited)
Chris Navarro .... adr mixer (uncredited)
Ronald G. Roumas .... sound recordist (uncredited)
Jurgen Scharpf .... sound mix technician (uncredited)
Brian Seagrave .... audio post-conform (uncredited)
Clint Smith .... sound recordist (uncredited)
Rachael Tate .... adr recordist (uncredited)
Matthew L. Weiss .... boom operator (uncredited)
Zach Wrobel .... boom operator (uncredited)
 
Special Effects by
Sam Abbott .... special effects technician
Effat Allahyari .... mechanics: Jim Henson's Creature Shop
Peter Armstrong .... senior special effects technician
Meg Ashforth .... fabricator: location creature support
Jason Barnett .... mold department: Jim Henson's Creature Shop
John Biggs .... mechanics: Jim Henson's Creature Shop
Tom Blake .... mechanic/molds: location creature support
Anneliese Boise .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop (as Annelise Boies)
Anton Boniface .... mechanic/molds: location creature support
Samantha Breault .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Jeff Bresin .... special effects assistant: additional photography (as Jeffrey Bresin)
Martin Bresin .... special effects coordinator: additional photography (as Marty Bresin)
Bruce Bright .... senior special effects technician
Stevo Brock .... electronics: Jim Henson's Creature Shop (as Stephen Brock)
Peter Brooke .... creative supervisor: Jim Henson's Creature Shop
Justin Brown .... senior special effects technician
Katherine Brown .... creatures liaison
Alton Robert Capwell .... mechanics: Jim Henson's Creature Shop (as Alton Capwell)
Tamara Carlson .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop (as Tamara Carlson-Woodard)
Lyle Conway .... sculptor: Jim Henson's Creature Shop
Susan Cox .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Val Crawford .... hair department: Jim Henson's Creature Shop (as Valerie Crawford)
John Criswell .... mechanical supervisor: Jim Henson's Creature Shop
Duke Cullen .... creatures art supervisor: Jim Henson's Creature Shop
Dale Cunningham .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Eucla Davies .... special effects technician
Tracy DeFreitas .... creatures production manager: Jim Henson's Creature Shop (as Tracy De Freitas)
Justin Ditter .... hair department: Jim Henson's Creature Shop
Robin Dufay .... art finisher: Jim Henson's Creature Shop
Consuelo Durán .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop (as Consuelo Romero)
Peter Elliott .... creatures performance coordinator: location creature support
Dave Elsey .... on set creative supervisor: location creature support
Lou Elsey .... creatures fabrication supervisor: location creature support
David Fedele .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Alex 'Jurgen' Ferguson .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop (as Alex Ferguson)
Dalia Fernandez .... hair department: location creature support
Mont Fieguth .... senior special effects technician (as Monty Fieguth)
Alison Fowler .... fabricator: location creature support
Frederick Fraleigh .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop (as Fred Fraleigh)
Darren Frank .... special effects technician
Dean Franklin .... special effects technician
Deborah Galvez .... hair department: Jim Henson's Creature Shop
Kristelle Gardiner .... fabricator: location creature support
Patrick M. Gerrety .... mechanics: Jim Henson's Creature Shop (as Patrick Gerrety)
Timothy Gerrety .... mechanics: Jim Henson's Creature Shop
David Goldie .... senior special effects technician
Connie Grayson Criswell .... hair department: Jim Henson's Creature Shop (as Constance Criswell)
Cleve Gunderman .... mold shop supervisor: Jim Henson's Creature Shop
Glen Hanz .... sculptor: Jim Henson's Creature Shop
Catherine Hart .... special effects technician
Josh Head .... mechanic/molds: location creature support (as Joshua Head)
Thomas Hebert .... mold department: Jim Henson's Creature Shop
Rob Heggie .... special effects unit on set supervisor
Rob Hinderstein .... eyes: Jim Henson's Creature Shop
James Howe .... special effects technician (as Jamie Howe)
Rick Howie .... senior special effects technician
Rebecca Hunt .... workshop production manager: location creature support
Kerrin Jackson .... fabricator: location creature support
Jeff Jingle .... mechanics: Jim Henson's Creature Shop (as Jeffrey Jingle)
Scott Johnson .... lead suit fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Kent Jones .... sculptor: Jim Henson's Creature Shop
Marian Keating .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Adam Keenan .... mechanic/molds: location creature support
Matt Keogh .... special effects technician
Alison Kidd .... hair department: location creature support
Carol Koch .... sculptor: Jim Henson's Creature Shop
Jim Kundig .... mechanics: Jim Henson's Creature Shop (as James Kundig)
Karen Lafler .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Rick Lalonde .... hair department: Jim Henson's Creature Shop (as Richard Lalonde)
Stacia Lang .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Brant Lavalla .... mold department: Jim Henson's Creature Shop
Jim Leng .... senior special effects technician
Jeff Little .... senior special effects technician
Sayraphim Lothian .... fabricator: location creature support
Niki Lyons .... creatures key suit fabricater: Jim Henson's Creature Shop
Helen Magelaki .... hair department: location creature support
Costas Maniatis .... special effects technician (as Costa Maniatis)
Daniel Mapp Moroni .... model maker (as Daniel Mapp-Moroni)
Karen Mason .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Andrew McAllister .... senior special effects technician (as Andy McAllister)
Molly McGee .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Kaitlin Miller .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop (as Caitlin Miller)
Tamara McKinnon Miller .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Nick Morrell .... senior special effects technician (as Nicholas Morrell)
Glenn Muravsky .... electronics: Jim Henson's Creature Shop
Ned Neidhardt .... hair department: Jim Henson's Creature Shop
Ken Niederbaumer .... mold department: Jim Henson's Creature Shop (as Ken Neiderbaumer)
John Nolan .... mechanic/molds: location creature support
Rachel Nott .... workshop buyer: location creature support
Michael O'Brien .... mold department: Jim Henson's Creature Shop
Tim O'Brien .... senior special effects technician
James O'Connor .... mechanic/molds: location creature support
James Ojala .... mold department: Jim Henson's Creature Shop
Greg Oliver .... special effects technician (as Gregory Oliver)
Erika Olson .... mold department: Jim Henson's Creature Shop
Michael Oosterom .... creatures production manager: Jim Henson's Creature Shop
Jody Overhill .... fabricator: location creature support
Cassie Pearce .... special effects technician
Michael Plummer .... special effects coordinator (as Mick Plummer)
Luke Polti .... mechanic/molds: location creature support
José Luis Pérez .... hair department: location creature support
Brian Rae .... mold department: Jim Henson's Creature Shop
Jess Reedy .... hair department: location creature support
Amy Rendell .... model maker
Angelo Sahin .... special effects unit on set supervisor: second unit
Leticia Sandoval .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Alex Santos .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Denise Santos .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Mike Scanlan .... mechanics: Jim Henson's Creature Shop (as Michael Scanlan)
Tristan Schoonraad .... mechanic/molds: location creature support
Tessie Scott .... fabricator: location creature support
Adrian Seabert .... special effects workshop foreman
Dave Seaborn .... special effects technician
Donald Sielski .... mechanics: Jim Henson's Creature Shop
David Simon .... sculptor: Jim Henson's Creature Shop
Amber Skowronski .... mold department: Jim Henson's Creature Shop
Jeff Small .... mold department: Jim Henson's Creature Shop (as Jeffrey Small)
David Smith .... sculptor: Jim Henson's Creature Shop
Frances Stepherdson .... creatures coordinator: location creature support (as Frances Shepherdson)
Brydie Stone .... fabricator: location creature support
Peter Stubbs .... special effects supervisor
Kathy Sully .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop (as Katherine Sully)
Julian Summers .... special effects technician
Laurel Taylor .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Michael Tereschuk .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Rebecca Thiele .... special effects technician
Jill Thraves .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Jill Tomomatsu .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Kacy Treadway .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Kevin Turner .... special effects assistant supervisor
Larry Van Duynhoven .... fabricator: location creature support (as Laurence Van Duynhoven)
Matt Ward .... head mechanic: location creature support
Colin Ware .... mechanic/molds: location creature support
Lynne Watson .... hair department: Jim Henson's Creature Shop
Tim Whiteley .... special effects technician
Kristen Willett .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop (as Kristen Willet)
Bernadette Wynack .... creatures production supervisor: location creature support
Mark Yuricich .... special effects assistant: additional photography
Julie Zobel .... fabricator: Jim Henson's Creature Shop
Genevieve Bevan-John .... special effects assistant (uncredited)
Eric Cotton .... animatronic electrical engineer (uncredited)
Heath Kerr .... special effects assistant (uncredited)
Russell Lukich .... painter (uncredited)
Russell Lukich .... special effects crew (uncredited)
Brett Stern .... assistant eye painter (uncredited)
Mark Viniello .... foam lab supervisor (uncredited)
Scott Woodard .... animatronics assistant (uncredited)
 
Visual Effects by
Grant Adam .... animation research and development
William Alexander .... cg lighting artist: Framestore (as Will Alexander)
Laia Alomar .... visual effects coordinator: Framestore
Valentín Amador .... animator: Framestore (as Valentin Amador)
Anuj Anand .... compositor: Framestore
Katarzyna Ancuta .... paint & roto artist: Framestore
Chiara Antelmi .... animator: Framestore
Brent Armfield .... visual effects assistant
Rosie Ashforth .... animator: Framestore
Dan Ayling .... matchmove artist: Framestore
Vamsi Ayyagari .... data wrangler
Adam Azmy .... compositor: Framestore
Jason Baker .... cg lighting artist: Framestore
Terence Bannon .... animator: Framestore (as Terry Bannon)
Harry Bardak .... cg lighting artist: Framestore
Giacomo Bargellesi .... compositor: Framestore (as Giacomo Bargellesi-Severi)
Tom Baskaya .... lead compositor: Framestore
Lizi Bedford .... animation associate producer: Framestore
Lizi Bedford .... visual effects associate producer: Framestore
David Beer .... animator: Framestore
Paul Beilby .... cg lighting artist: Framestore
Matt Bell .... cg lighting artist: Framestore
Laurent Benhamo .... animator: Framestore
Michele Benigna .... compositor: Framestore
Johanna Bessiere .... animator: Framestore
Dan Blacker .... animator: Framestore
Robert Bloom .... compositor: Framestore
Daniel Booty .... visual effects coordinator: Framestore
Ron Bowman .... matte painter: Framestore
Matt Boyer .... matchmove artist: Framestore
Ben Brown .... matchmove artist: Framestore
Bertrand Bry-Marfaing .... cg lighting artist: Framestore
Mark Bröcking .... lead animator: "The Bull" & "Douglas", Framestore (as Mark Brocking)
Paul Buckley .... animation research and development
Daniel Buhigas .... matchmove artist: Framestore (as Dan Buhigas)
Lukasz Bukowiecki .... visual effects editor: Framestore
Will Burdett .... matchmove artist: Framestore
Daniela Campos Little .... matchmove artist: Framestore
Simon Carlile .... cg lighting artist: Framestore
Helen Carr .... paint & roto artist: Framestore
Ronan Carr .... paint & roto artist: Framestore
Ferran Casas .... animator: Framestore
Andrea Castagnoli .... animator: Framestore
Malavika Chandrakanth .... paint & roto artist: Framestore
Paul Claessens .... animator: Framestore
Rebecca Clay .... paint & roto supervisor: Framestore
Cecil Cole .... visual effects reference: voice record unit
Emanuele Comotti .... compositor: Framestore
Chris Cooper .... matchmove artist: Framestore
Sarah Cripps .... visual effects coordinator: Framestore (as Sarah Middleton)
Michael Currell .... visual effects coordinator: Framestore
Sean Danischevsky .... compositor: Framestore
Cara Tallulha Davies .... visual effects coordinator: Framestore
Amy Davis .... compositor: Framestore
Sylvain Degrotte .... character rigger: Framestore
Vincent Devay .... animator: Framestore
Feliciano di Giorgio .... compositor: Framestore (as Feli di Giorgio)
Laura Dias .... cg lighting artist: Framestore
John Dietz .... animation research and development
Clym Dodds .... technical support: Framestore
Becca Donohoe .... visual effects coordinator: Framestore
Tamira Draz .... paint & roto artist: Framestore
Robert Duncan .... visual effects supervisor: Framestore (as Rob Duncan)
Mike Eames .... animation supervisor (as Michael Eames)
David Edwards .... matte painter: Framestore
Stuart M. Ellis .... animator: Framestore (as Stuart Ellis)
Arslan Elver .... animator: Framestore
Seynaeve Emmanuel .... character rigger: Framestore (as Emmanuel Seynaeve)
Selcuk Ergen .... cg effects artist: Framestore
Karl Erlandsen .... systems engineer: Framestore
Alan Fairlie .... animation research and development
Samy Fecih .... animator: Framestore (as Sami Fecih)
T.G. Firestone .... visual effects reference: voice record unit (as TG Firestone)
David Fish .... cg lighting artist: Framestore
James D. Fleming .... compositor: Framestore
Mike Ford .... animator: Framestore
Jeff Fowler .... animation research and development
Richard Frazer .... paint & roto artist: Framestore
Ben Frost .... cg effects artist: Framestore
Aldo Gagliardi .... animator: Framestore
Toby Gallo .... systems engineer
Rob Garner .... paint & roto artist: Framestore
Gabriel Gelade .... animator: Framestore
Daniel Gerhardt .... animator: Framestore
Ben Gibbs .... visual effects supervisor
Jordi Girones .... animator: Framestore
Avi Goodman .... animation research and development
Wayne Goring .... visual effects reference: voice record unit
Matthieu Goutte .... character rigger: Framestore
Damien Gray .... animation research and development (as Damian Gray)
Mai Gray .... paint & roto artist: Framestore
Neil Greenberg .... visual effects editor
Amélie Guyot .... matchmove artist: Framestore (as Amelie Guyot)
James Harmer .... matchmove artist: Framestore
Steve Hawken .... compositor: Framestore
Eoin Hegan .... visual effects coordinator: Framestore
Frederic Heymans .... paint & roto artist: Framestore
Leo Hills .... technical support: Framestore
Kay Hoddy .... paint & roto artist: Framestore
Andrew Hogden .... compositor: Framestore (as Andrew Hodgen)
Glenn Holbrook .... data wrangler
Tripp Hudson .... animation producer: Framestore
Diego Garcia Huerta .... systems supervisor (as Diego Garcia-Huerta)
Fredrik Höglin .... compositor: Framestore
Jamie Isles .... cg lighting artist: Framestore
Carl Jackson .... matchmove artist: Framestore
Daniel Jeannette .... animation supervisor
Daniel Jeannette .... visual effects supervisor
Mikael Jaeger Jensen .... technical support: Framestore (as Mikael Jaegerjensen)
Shant Jordan .... post vis compositing supervisor
Christian Kaestner .... compositor: Framestore (as Christian Kaesner)
Ben Kaller .... visual effects reference: voice record unit
Steve Kimbrey .... matchmove artist: Framestore
Daniel Kmet .... animator: Framestore
Marc Kolbe .... visual effects supervisor
Lina Kouznetsova .... animator: Framestore
Nicha Kumkeaw .... compositor: Framestore
Laurent Laban .... animator: Framestore
Andrew Lawson .... matchmove artist: Framestore (as Andy Lawson)
Jeremy Lazare .... lead animator: "KW", Framestore
Rick Leach .... compositor: Framestore
Janek Lender .... animator: Framestore
Peter Logarusic .... paint & roto artist: Framestore
Esme Long .... visual effects coordinator: Framestore
Keir Longden .... matchmove artist: Framestore
Stuart Lowder .... visual effects production supervisor
Rebecca Manning .... compositor: Framestore
Ed W. Marsh .... visual effects editor
Zebedee Massey .... data wrangler
Luke Massingberd .... paint & roto artist: Framestore
Ambre Maurin .... animator: Framestore
Geoff McFetridge .... graphics and title designer: Champion
Dan McRae .... paint & roto artist: Framestore (as Daniel McRae)
Mariano Mendiburu .... animator: Framestore
Joseph Messier .... visual effects reference: voice record unit
Denise Milford .... visual effects reference: voice record unit
Tim Miller .... animation research and development
Thomas Montminy Brodeur .... paint & roto artist: Framestore
Steven Moor .... cg lighting artist: Framestore
Mike Morrison .... digital intermediate producer
Craig A. Mumma .... visual effects supervisor: second unit (as Craig Mumma)
Gustaf Nilsson .... compositor: Framestore (as Gustaf Neilson)
Chris Nix .... matchmove artist: Framestore
Robert O'Neill .... cg lighting artist: Framestore
Kevin O'Sullivan .... animator: Framestore
Robert Oliva .... visual effects reference: voice record unit
Conrad Olson .... paint & roto artist: Framestore
Matt Omond .... animation research and development
Mark Osborne .... cg lighting artist: Framestore
Matthew Ozerski .... visual effects editor (as Matt Ozerski)
Pierre Pages .... cg lighting artist: Framestore
Maricel Pagulayan .... visual effects coordinator
Tahir Palali .... matchmove artist: Framestore
Jesse Parkhill .... compositor: Framestore
Tom Partridge .... visual effects editor: Framestore
Radhika Patel .... matchmove artist: Framestore
James Payfer .... post vis compositor
Alex Payman .... visual effects compositing supervisor: Framestore
Matthew Pearce .... visual effects reference: voice record unit (as Matt Pearce)
Tom Pegg .... compositor: Framestore
Miriam Pepper .... matchmove artist: Framestore
Eusebio Perez .... technical support (as Eusebio Garcia Perez)
Angelo Perrotta .... compositor: Framestore
Ryan Pilcher .... matchmove artist: Framestore
Jorge Pimentel .... cg lighting artist: Framestore (as Jorge Pimental)
Andrew Pinson .... paint & roto artist: Framestore (as Andy Pinson)
Melvin Polayah .... matchmove artist: Framestore
Howard Protheroe .... compositor: Framestore
Andres Puente .... animator: Framestore
Sirio Quintavalle .... animation compositing supervisor: Framestore
Nicholas David Reed .... matchmove artist: Framestore (as Nick Reed)
Sam Remfry .... cg modeller: Framestore
James William Roberts .... paint & roto artist: Framestore (as James Roberts)
Petr Rohr .... matchmove artist: Framestore
Dale Rostron .... matchmove artist: Framestore
Gavin Round .... digital intermediate producer
Rajat Roy .... compositor: Framestore
Liam Russell .... animator: Framestore
William Sargent .... executive producer: Framestore
Nico Scapel .... character rigger: Framestore
Petra Schwane .... lead compositor: Framestore
Nicolas Seck .... animator: Framestore
Romain Bivar Segurado .... cg modeller: Framestore (as Romain Segurago)
David Shere .... lead compositor: Framestore
Mike Shirra .... compositor: Framestore
Alfonso Sicilia .... animator: Framestore
Brad Silby .... animator: Framestore
Ricardo Silva .... animator: Framestore
David Simpson .... paint & roto artist: Framestore
Katherine Smith .... visual effects coordinator: Framestore
Kevin Spruce .... lead animator: "Carl" & "Alexander", Framestore
Davi Stein .... compositor: Framestore
Penn Stevens .... cg lighting artist: Framestore
Wilson Stockman .... cg lighting artist: Framestore
Geoffrey Stott .... visual effects production supervisor
Elwaleed Suliman .... animator: Framestore
James Sutton .... cg lighting artist: Framestore
Jonathan Symmonds .... animator: Framestore
Stefano Tabacco .... systems engineer: Framestore
Simon Thistlethwaite .... animator: Framestore
Andrew Myles Thompson .... animator: Framestore (as Andrew Thompson)
Rupert Thorpe .... cg lighting artist: Framestore
Caroline Thoumire .... cg lighting artist: Framestore
Forrest Thurman .... visual effects reference: voice record unit
Sara Trezzi .... animation associate producer: Framestore
Wyatt Troll .... visual effects reference: voice record unit
Mark Tudor-Williams .... matchmove artist: Framestore
Arda Uysal .... animator: Framestore
Romain Vacher .... animator: Framestore
Lars van der Bijl .... technical support: Framestore
Freddie Vaziri .... post vis compositor
Chris Ventress .... paint & roto artist: Framestore
Giuliano Dionisio Vigano .... compositor: Framestore (as Giuliano Vigano)
Lars Vinther .... visual effects editor: Framestore
Maggie Walby .... paint & roto artist: Framestore (as Margaret Walby)
Tara Walker .... compositor: Framestore
Stuart Warne .... visual effects editor: Framestore
Tim Watts .... lead animator: "Judith" & "Ira", Framestore
Timothy Webber .... visual effects supervisor: Framestore (as Tim Webber)
Ben White .... cg supervisor: Framestore
Nick Whiteley .... paint & roto artist: Framestore
Tom Wild .... visual effects coordinator
Rachel Williams .... cg lighting artist: Framestore
Corrina Wilson .... lead compositor: Framestore
Eric Withee .... visual effects coordinator
Graham Wood .... matchmove artist: Framestore
Jason Michael Zimmerman .... post vis compositor (as Jason Zimmerman)
David Abbott .... senior surfacing artist: Animal Logic (uncredited)
Abubakar Abrar .... roto artist (uncredited)
Ben Aickin .... digital compositor (uncredited)
Antony Allen .... paint & roto artist (uncredited)
Charlie Armstrong .... comp supervisor (uncredited)
Jörundur Rafn Arnarson .... visual effects artist (uncredited)
Laraib Atta .... visual effects (uncredited)
David Aulds .... digital compositor (uncredited)
Heath Baker .... digital paint artist: Framestore (uncredited)
Leo Baker .... pipeline development (uncredited)
Manjusha Balachandran .... render support (uncredited)
Lance Bangs .... visual effects reference (uncredited)
Dave Bannister .... digital compositor: Framestore (uncredited)
Phil Barrenger .... cg supervisor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Eric Bates .... animator: Rising Sun Pictures (uncredited)
Roman Bazyuchenko .... digital effects artist (uncredited)
Jarnail Bhachu .... digital compositor: Framestore (uncredited)
Michael Blain .... r&d developer (uncredited)
Zachary Bloom .... scanning and recording: Framestore (uncredited)
Felipe Bohórquez .... render support (uncredited)
Thomas P. Bolt .... matchmove artist (uncredited)
Jonathan Bot .... roto/prep (uncredited)
Dan Breckwoldt .... compositor (uncredited)
Christian Breitling .... research & development technical director (uncredited)
Clare Brody .... data operator - framestore (uncredited)
Robin T. Brown .... digital paint and roto artist (uncredited)
Laurie Brugger .... lead rigger (uncredited)
Wendell Bruno .... assistant DMR editor (IMAX version) (uncredited)
Ross Burgess .... animator: Framestore (uncredited)
Enrique Caballero .... character modeller (uncredited)
Ben Campbell .... 3d artist (uncredited)
Marco Cantaluppi .... compositor (uncredited)
Ean Carr .... digital compositor (uncredited)
Martin Ciastko .... digital compositor: Framestore (uncredited)
Simon Clarke .... animator (uncredited)
Justine Codron .... technical director/lighting (uncredited)
Tim Costello .... visual effects production assistant (uncredited)
Gregory Creaser .... digital color supervisor (uncredited)
Noemie Cruciani .... paint & roto artist (uncredited)
Alexia Cui .... technical director (uncredited)
Brad Davenport .... visual effects production assistant (uncredited)
Dexter Davey .... compositor (uncredited)
Joanna Davison .... lighting artist (uncredited)
Graham Day .... digital compositor: Framestore (uncredited)
Virginie Degorgue .... digital matte painter: Framestore (uncredited)
Marie Victoria Denoga .... digital compositor (uncredited)
Ben Dick .... paint & roto artist: Framestore (uncredited)
Anand Dorairaj .... digital compositor: Framestore (uncredited)
Laura Dubsky .... digital compositor (uncredited)
Siobhan Durkin .... visual effects data wrangler (uncredited)
Chris Dwyer .... digital artist (uncredited)
Richard Edwards .... data operator: Framestore (uncredited)
Dadi Einarsson .... visual effects supervisor: Framestore Reykjavik (uncredited)
Kate Ellis .... matchmove artist (uncredited)
Chris Elson .... digital compositor (uncredited)
Shaiju Ep .... digital compositor (uncredited)
Robert Eskekarr .... digital compositor (uncredited)
Stephen Evans .... digital artist (uncredited)
James Farrington .... character animator: Framestore (uncredited)
Brad Floyd .... compositor (uncredited)
Raffaele Fragapane .... pipeline engineer (uncredited)
Maël François .... lighting artist (uncredited)
Simon French .... lighting technical director (uncredited)
Nathaniel Garbutt .... technical director: Iloura (uncredited)
Jason Gilholme .... digital effects artist (uncredited)
Jonmundur Gislason .... paint & roto artist: Framestore (uncredited)
Lucinda Glenn .... visual effects coordinator (uncredited)
Bhaskar Joyoti Goswami .... digital compositor (uncredited)
Ummi Gudjonsson .... digital artist (uncredited)
Roopesh Gujar .... visual effects producer (uncredited)
Rhonda C. Gunner .... visual effects consultant (uncredited)
David Hansen .... digital artist (uncredited)
Steve Hardy .... matchmove artist (uncredited)
Andrew Harvey .... digital intermediate retouch (uncredited)
Adam Hawkes .... compositor (uncredited)
Edwina Hayes .... visual effects producer (uncredited)
Dominic Hellier .... digital compositor: Iloura (uncredited)
Simon Herden .... assistant visual effects editor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Winnie Ho .... paint & roto artist (uncredited)
Sam Hodge .... technical director: Rising Sun Pictures (uncredited)
Bhushan Humbe .... digital compositor (uncredited)
Marc Hutchings .... compositor: Animal Logic (uncredited)
Hetal Jain .... visual effects producer (uncredited)
Oliver Johnstone .... paint & roto artist (uncredited)
Dennis Jones .... animator (uncredited)
Helen Judd .... visual effects producer: Framestore (uncredited)
Jon Keene .... visual effects coordinator: Framestore (uncredited)
Stephanie C. Kelly .... senior paint artist (uncredited)
David King .... digital artist (uncredited)
Tim Kings-Lynne .... animator (uncredited)
Steve Kreutzmann .... digital artist (uncredited)
Aaron Lear .... paint & roto artist (uncredited)
Simon Legrand .... digital artist: Animal Logic (uncredited)
James Liu .... technical director (uncredited)
Daniel Lloyd-Wood .... lead matchmove artist: Framestore (uncredited)
Gresham Lochner .... digital compositor (uncredited)
Michael Loeck .... animator (uncredited)
Laura Lunt .... production assistant: Framestore (uncredited)
Damien Macé .... digital matte painter: Framestore (uncredited)
Sarath Madhavan .... animator: Iloura (uncredited)
Greg Maguire .... creature technical director: zoogloo (uncredited)
Ineke Majoor .... visual effects producer: Iloura (uncredited)
Mike Marcus .... digital compositor (uncredited)
Mike Marcuzzi .... digital artist (IMAX version) (uncredited)
Evans Mark .... visual effects artist (uncredited)
Ian Mathews .... paint & roto artist (uncredited)
Declan McGuire .... assistant technical director (uncredited)
Alex Meddick .... visual effects editor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Tobias Meier .... lighting: Iloura (uncredited)
Glenn Melenhorst .... creative director: Iloura (uncredited)
Christophe Meslin .... head of systems (uncredited)
Edwin Metternich .... retouch and restoration: Framestore (uncredited)
Keith Meure .... digital artist (uncredited)
Stephanie Mills .... compositor (uncredited)
Michael Mulholland .... senior artist (uncredited)
Ryan Mullany .... digital artist (uncredited)
Daryl Munton .... digital effects artist (uncredited)
Eoin Murphy .... software developer (uncredited)
Jesh Murthy .... visual effects: Anibrain (uncredited)
Daniel Nielsen .... digital compositor: Filmgate (uncredited)
Gary Noble .... lighting technical director (uncredited)
James P. Noon .... tracking (uncredited)
Sam Norman .... digital compositor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Robert Nzengou-Tayo .... matchmove artist (uncredited)
Conor O'Mara .... visual effects artist (uncredited)
Alfie Olivier .... lead lighter (uncredited)
Tharanipathi Padmanabhan .... matchmove artist (uncredited)
Adam Parker .... retouch and restoration: Framestore (uncredited)
Steve Parsons .... digital compositor (uncredited)
Ben Paschke .... technical director: Rising Sun Pictures (uncredited)
Nicolas Petit .... pipeline engineer (uncredited)
Caroline Pires .... paint and roto artist (uncredited)
Jo Plaete .... assistant technical director: Framestore (uncredited)
Marine Poirson .... lighting technical director (uncredited)
Jason Pomerantz .... digital artist (IMAX version) (uncredited)
James Porter .... matchmove artist (uncredited)
Aled Prosser .... digital compositor: Framestore (uncredited)
Paul Pytlik .... digital artist (IMAX version) (uncredited)
Janet Quen .... senior Inferno artist (uncredited)
Michael Ralla .... digital compositor: Animal Logic (uncredited)
Sagar Rathod .... character rigger (uncredited)
Benjamin Rayner .... compositor (uncredited)
Robin Reyer .... technical director (uncredited)
Alessandro Riberti .... lighting artist (uncredited)
Marc Rice .... paint & roto artist (uncredited)
Lauren Riedel .... rotoscope and paint artist (uncredited)
Bjarni Robert Bragason .... paint & roto artist: Framestore Iceland (uncredited)
Rachel Roberts .... visual effects production manager: Rising Sun Pictures (uncredited)
Scott Robertson .... junior rotoscope artist (uncredited)
Dave Robinson .... systems engineer (uncredited)
In-Ah Roediger .... animator (uncredited)
Craig Edward Rogers Jr. .... film recording (uncredited)
Simon Rosenthal .... visual effects executive producer: Iloura (uncredited)
Allison Rutland .... animator (uncredited)
Saravanan Sala .... paint artist (uncredited)
Chris B. Schnitzer .... director of visual effects: Warner Bros. (uncredited)
Kino Scialabba .... matte painter (uncredited)
László Sebõ .... pipeline programmer (uncredited)
Aatesh Shah .... systems engineer: Framestore (uncredited)
Foad Shah .... digital compositor: Framestore (uncredited)
Prateep Siamwalla .... tracking (uncredited)
Arnþruður Dögg Sigurðardóttir .... visual effects producer (uncredited)
Jens-Peter Sjøberg .... senior compositor (uncredited)
Laurence Smith .... paint & roto artist: Framestore (uncredited)
Drew Solodzuk .... DMR editor (uncredited)
Pankaj Sonawane .... digital compositor (uncredited)
Muthu Stalin .... lead matchmover (uncredited)
David Swift .... matte and texture artist: Framestore (uncredited)
Paul Taylor .... visual effects editor (uncredited)
Stephen Tew .... digital paint and roto artist (uncredited)
Abu Thahir .... digital compositor: anibrain (uncredited)
Michael Adam Thompson .... matchmover: Framestore (uncredited)
Richard Thwaites .... visual effects coordinator (uncredited)
Oscar Tornincasa .... digital compositor (uncredited)
Nicholas Tripodi .... animator: Iloura (uncredited)
Adam Trowse .... 3D animator (uncredited)
Adam Trowse .... digital compositor (uncredited)
Ben Turner .... digital compositor (uncredited)
George Vajna .... second assistant DMR editor (IMAX version) (uncredited)
Brad van Bodegom .... digital artist (IMAX version) (uncredited)
Mark van den Bergen .... digital compositor (uncredited)
Tom van Dop .... digital paint artist: Framestore (uncredited)
Sebastien Veilleux .... digital compositor (uncredited)
Beck Veitch .... digital compositor: Rising Sun Pictures (uncredited)
William Voermann .... animation camera operator (uncredited)
Pragti Wadhwa .... senior paint artist (uncredited)
Mark Wainwright .... visual effects artist (uncredited)
Mark Wallman .... digital effects artist (uncredited)
Brian Ward .... digital effects artist (uncredited)
Rodrigo Washington .... visual effects artist (uncredited)
Chris Watts .... visual effects supervisor (uncredited)
Peter Webb .... visual effects supervisor: Iloura (uncredited)
Neil West .... senior matchmove artist (uncredited)
Jodie Weston .... database consultant (uncredited)
Adrian White .... digital compositor (uncredited)
Tom Whittington .... paint & roto artist (uncredited)
Martin Wiseman .... visual effects producer (uncredited)
Jamie Wood .... digital compositor (uncredited)
Xye .... tracking (uncredited)
Koji Yamaguchi .... digital compositor (uncredited)
Tim Young .... digital compositor: Framestore (uncredited)
Jardel Yvon .... animator (uncredited)
 
Stunts
Lance Anderson .... assistant stunt coordinator
Peter Boekeman .... stunt unit manager: second unit
Jon Bonaventura .... stunt performer
Laura Dash .... stunt performer
Mick Di Betta .... stunt specialist advisor
Sebastian Dickins .... stunt performer
Zev Eleftheriou .... stunt coordinator: Australia
Randy Haynie .... stunt performer
Beau Hurren .... stunt performer
Graham Jahne .... stunt performer
David Kilde .... stunt performer
Keone Kim .... stunt performer (as Vernon Keone Kim)
Richard Kwon .... stunt performer
Joe Pampanella .... safety supervisor
Philip Partridge .... stunt performer
Darrin Prescott .... stunt coordinator
Jade Quon .... stunt performer
Craig Frosty Silva .... stunt performer (as Craig Silva)
Daniel Stevens .... stunt performer
Shakira Westdorp .... stunt performer
Randy Beckman .... stunt rigging coordinator (uncredited)
Randy Beckman .... stunts (uncredited)
Andrea Berchtold .... stunt rigger (uncredited)
Jarrah Cocks .... stunt rigger (uncredited)
Jacob Dewitt .... stunt rigger (uncredited)
Arturo Dickey .... stunt rigger (uncredited)
Arturo Dickey .... utility stunts (uncredited)
Eddie Fiola .... stunts (uncredited)
Jeremy Fitzgerald .... stunts (uncredited)
Grant Fletcher .... stunts (uncredited)
Kyle Gardiner .... stunt rigger (uncredited)
Jimmy Hart .... utility stunts (uncredited)
Ralf Koch .... sport trainer (uncredited)
Siros Niaros .... safety assistant (uncredited)
Chris O'Hara .... stunts (uncredited)
Mark Rayner .... water safety (uncredited)
Warwick Sadler .... stunt rigger (uncredited)
George Saliba .... stunt rigger (uncredited)
Jason Shupe .... utility stunts (uncredited)
Mark Wickham .... stunt rigger (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Michael Adler .... chief lighting technician: additional photography (as Mike Adler)
Steven Bailey .... second assistant camera: Carol's Model City unit (as Steve Bailey)
Tov Belling .... first assistant camera
Christopher Blauvelt .... camera operator: "b"camera, additional photography (as Chris Blauvelt)
Roger Buckingham .... underwater camera: second unit
Chris Child .... second assistant camera
Matt Copping .... dolly grip
Toby Copping .... key grip
Sky Davies .... second assistant camera
Ian Dewhurst .... chief lighting technician: second unit
David Elmes .... first assistant camera
Karl Engeler .... chief lighting technician
Cameron Gaze .... camera loader
Mark Goellnicht .... camera operator: "a" camera, second unit
Mark Goellnicht .... steadicam operator: second unit
Warren Grieef .... key grip: second unit (as Warren Grieff)
Alexander Griffiths .... best boy grip: additional photography (as Pi Griffiths)
Simon Harding .... camera operator
Daniel A Hernandez .... vtr assist on-set: additional photography (as Daniel Hernandez)
Aaron Jones .... video operator: Carol's Model City unit
James Kalisch .... video split operator: second unit
Ben King .... additional still photographer
Stephen MacDougall .... second assistant camera: additional photography (as Steve MacDougall)
Michelle Marchant .... camera loader
Keith A. Markham .... rigging key grip: additional photography (as Keith Markham)
Lex Martin .... assistant chief lighting technician: second unit
Niles McElroy .... assistant chief lighting technician: additional photography (as Niles McElroi)
Joseph Messier .... dolly grip: additional photography
Paul Metcalf .... camera loader: additional photography
Cameron Morley .... second assistant camera: second unit
Darin Necessary .... first assistant camera: additional photography (as Darin Necessarry)
Matt Nettheim .... still photographer
Steve Newman .... director of photography: Carol's Model City unit
Gino Nix .... key grip: additional photography
Luke Nixon .... first assistant camera: second unit
Chris Patterson .... video split assistant: second unit
Mike Pickel .... vtr assist on-set: additional photography (as Michael Pickle)
Steve Price .... chief lighting technician: Carol's Model City unit
Shawn Records .... additional still photographer
Hector Rodriguez .... first assistant camera: additional photography
Jeremy Rouse .... second assistant camera: second unit
Ricky Schamburg .... first assistant camera: second unit
Zoe Schepisi .... video split assistant: second unit
Gary Scott .... first assistant camera: Carol's Model City unit
Brad Shield .... director of photography: second unit
Michael Vivian .... key grip: Carol's Model City unit (as Mick Vivian)
Mark Watson .... assistant chief lighting technician
Peter White .... first assistant camera: second unit
Jesse Wine .... rigging gaffer: additional photography
Josh Wood .... second assistant camera: additional photography
Bill Bridges .... best boy rigging grip: additional photography (uncredited)
John Butcher .... additional electrician (uncredited)
Bernard Cistrunk .... lighting technician: additional photography (uncredited)
Toph Eggers .... on-set videographer (uncredited)
Christopher Ferguson .... lighting technician (uncredited)
Warwick Field .... additional camera operator (uncredited)
Josh Flavell .... second assistant camera (uncredited)
Daniel Graff .... lighting console programmer: additional photography (uncredited)
Chris Hansford .... additional grip (uncredited)
Adam Hunter .... best boy (uncredited)
Gaylan Andrew Hussain .... dolly grip: additional photography (uncredited)
Andrew Jerram .... camera operator (uncredited)
Jacques Jouffret .... steadicam operator (uncredited)
Karolina Koman .... additional clapper loader: second unit (uncredited)
Dora Krolikowska .... camera runner (uncredited)
Mark Kupenga .... rigging electric assistant (uncredited)
Beau Lambert .... lighting technician (uncredited)
King Lanaux .... grip (uncredited)
Michael Larcombe .... grip (uncredited)
Todd Liggitt .... grip (uncredited)
Brendan Madden .... rigging electric best boy (uncredited)
Mike Maley .... lighting technician (uncredited)
Darren McAngus .... grip (uncredited)
Michael McGuire .... stunt rigging grip (uncredited)
Luis Olivares .... video assist operator (uncredited)
Juan Gabriel Perez Arjona .... camera operator (uncredited)
James Puli .... additional second assistant camera (uncredited)
James Puli .... additional video assist operator (uncredited)
Benjamin Relf .... videographer (uncredited)
Stephen Robinson .... additional grip (uncredited)
Zeb Simpson .... on-set video assist (uncredited)
Justin Sykes .... grip: second unit (uncredited)
Robby Terry .... electrician (uncredited)
David Thomson .... rigging best boy (uncredited)
Anthony Tulloch .... rigging gaffer (uncredited)
Sarah O'May Turner .... additional second assistant camera: second unit (uncredited)
Sarah O'May Turner .... camera attachment: second unit (uncredited)
Garie Wetherill .... video assist operator: creature scenes (uncredited)
Jen Woldrich .... camera production assistant: additional photography (uncredited)
 
Casting Department
Lance Bangs .... additional casting
Cate Engel .... casting associate
Freya Krasnow .... casting assistant: additional photography
Nathan Lloyd .... casting: Australia
Jacquelyn Palmquist .... casting associate: additional photography
Yasmin Redoblado .... casting assistant
Ann Robinson .... casting: Australia
Julie de Fina .... assistant: Australia (uncredited)
Gabrielle Healy .... extras casting (uncredited)
Hollie Meyer .... casting assistant (uncredited)
Danielle Tigas .... casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Simone Albert .... on set stand-by: second unit
Judy Bunn .... costumer
Christelle Coroneos .... creature on set costumer
Andi Coventon .... on set stand-by: second unit
Bernadette Croft .... on set stand-by: second unit
Simone Culley .... costume stand-by
Michael Davies .... creature on set costumer
Bridget Dixon .... on set stand-by: second unit
Jo Fletcher .... on set stand-by: second unit
Troy Follington .... on set stand-by: second unit
Celeste Franklin .... stand-by costume: second unit
Dyan Gregoriou .... on set stand-by: second unit
Kellie Griffin .... creature on set costumers
Jill Guice .... creature on set costumer (as Jilly Guice)
Sean Gundlach .... creature on set costumers
Ross Hall .... creature on set costumers
Sarah Jameson .... costume supervisor
Josephine Johnson .... assistant art finisher
Steve Johnson .... creature costume research & development
Steve Johnson .... creature on set costumer
Ivana Kasic .... creature on set costumers
John Logue .... creature on set costumer
Lauren McNicol .... creature on set costumer
Oriana Merullo .... on set stand-by: second unit
Lynne Molloy .... costume maker (as Lynn Molloy)
Helen Moran .... on set stand-by: second unit
Josephine Morrison-Jack .... creature on set costumer (as Jo Morrison-Jack)
Jane Mossman .... on set stand-by: second unit
Carolyn Nott .... on set stand-by: second unit
Suzanne Ozlins .... creature on set costumer (as Suzanne Ozolins)
Boronia Petrovic .... costume assistant
Kimberley Potts .... creature on set costumers
Angela Rankin .... on set stand-by: second unit
Peter Roberts .... creature on set costumer
Fiona Rogan .... costume stand-by (as Fiona Harrison)
Deanna M. Saul .... costumer: additional photography (as Deanna Saul)
Nicole Schipilliti .... creature on set costumer
Alice Sheppard .... on set stand-by: second unit
Lachlan Snell .... creature on set costumers
Lauren Trivett .... on set stand-by: second unit
Christie Wittenborn .... assistant costume designer: additional photography
Lincoln Young .... on set stand-by: second unit
Christian Beckman .... creatures costume research and development (uncredited)
Maria Pattison .... creature costume (uncredited)
 
Editorial Department
Meri Blazevski .... second assistant editor: Australia (as Matt Ozerski)
Steve Bobertz .... first assistant editor
Randall James Bol .... post-production coordinator
Des Carey .... digital finishing supervisor
Salvatore Catanzaro .... on-line editor
Dylan Firshein .... assistant editor
Charlie Habanananda .... conform editor
Denise Haratzis .... associate editor: Australia
Marcus Herrick .... second assistant editor: Australia
Grayton Hevern .... digital intermediate film scanning
Adam Inglis .... colorist
Erik Jessen .... associate editor
David Johnston .... conform editor
Rachel Knowles .... post coordinator
Nick Meyers .... first assistant editor: Australia
David Orr .... film color timer
Eric Osmond .... first assistant editor
Tony Poriazis .... digital intermediate film scanning
Nic Smith .... digital intermediate film scanning
Jeff Stone .... assistant editor
Neil Wood .... rushes senior colorist
Rodrigo Bernardo .... digital intermediate engineer (uncredited)
Jerome Dewhurst .... digital intermediate engineer (uncredited)
Karsten Hecker .... digital intermediate engineer (uncredited)
James Long .... digital intermediate data operator (uncredited)
Missy Papageorge .... digital intermediate producer (uncredited)
Amanda Short .... rushes colorist (uncredited)
Stefan Sonnenfeld .... colorist (uncredited)
Dana B. Wilson .... assistant editor (uncredited)
Sean Wimmer .... post-production executive (uncredited)
 
Music Department
Pearl Acord .... off camera singer
Tom Biller .... additional score composer: Karen O's score
Tom Biller .... music mixer: Karen O's score (as TBiller)
Tom Biller .... music producer: Karen O's score (as TBiller)
Tom Biller .... music recordist: Karen O's score (as TBiller)
Carter Burwell .... orchestrator: Carter Burwell's score
Colin Clarke .... off camera singer (as Colin Thomas Clarke)
Bradford Cox .... additional score composer: Karen O's score
Nathan O. Cruz .... off camera singer
Marie Ebbing .... music editor
Michael Farrow .... music scoring mixer: Carter Burwell's score
Dean Fertita .... additional score composer: Karen O's score
Sophie Gibbs .... off camera singer
Tyler Gibbs .... off camera singer
Aaron Hemphill .... additional score composer: Karen O's score
Allyson Jessen .... off camera singer
Elizabeth Jessen .... off camera singer
Ren Klyce .... music supervisor
Gabriella Landay .... off camera singer
Siena Landay .... off camera singer
Jack Lawrence .... additional score composer: Karen O's score
Athena Le Grand .... off camera singer
Clara Logan .... off camera singer
Emily Logan .... off camera singer
Claire McKeown .... off camera singer
Oscar Michel .... additional score composer: Karen O's score
Clyde Mulroney .... off camera singer
Karen O .... music producer: Karen O's score
Annabel Tru Renshaw .... off camera singer
Lucy Wagner .... off camera singer
Imaad Wasif .... additional score composer: Karen O's score
Greta Zumbrunnen .... off camera singer
Henry Zumbrunnen .... off camera singer
Tony Finno .... music preparation (uncredited)
Todd Kasow .... music editor (uncredited)
Sandra Park .... music contractor (uncredited)
Sandra Park .... orchestra contractor (uncredited)
Dean Parker .... composer assistant (uncredited)
Adam Milo Smalley .... music editor (uncredited)
Sally Stevens .... vocal contractor (uncredited)
 
Transportation Department
Renata Blaich .... transportation captain
Hamish Derricks .... specialist jet ski driver
Scott Dower .... specialist jet ski driver
Jeremy Farrington .... specialist jet ski driver
Fiona Miovich .... transportation coordinator
Dave Robling .... transportation coordinator: additional photography
Christos Vrazofski .... transportation swing captain (as Christos Vrazovski)
Luke Gibson .... driver (uncredited)
Russell Kane .... driver: creatures (uncredited)
Ben Steel .... driver (uncredited)
 
Other crew
Vanessa Aguilar .... production assistant
K.J. Andersen .... unit assistant: second unit (as KJ Anderson)
Tony Andersen .... unit assistant: second unit
Tony Arapoglou .... unit assistant
Anthony Ballard .... boat crew
David Alan Barclay .... puppeteer (as David Barclay)
Annette Barker .... assistant: Vincent Landay
Mark Barlow .... unit assistant
Greg Barras .... camera boat crew
Julie Bates .... script supervisor: second unit
Tim Blaney .... puppeteer
Russell Boyd .... supervising location manager
Brittan Brown .... production accountant: Jim Henson's Creature Shop
Simon Brown .... boat crew
Mardi Bycroft .... script supervisor: Carol's Model City unit
Megan Cameron .... puppeteer
Lynn Caponera .... assistant: Maurice Sendak
Kent Clifton-Bligh .... marine coordinator
Morgan Cline .... assistant: Gary Goetzman
Sue Collins .... accountant: second unit
Tom Coltraine .... safety supervisor: second unit
Samantha Cook .... boat crew
John Criswell .... puppeteer
David Critchley .... production assistant
Gemma Crofts .... production assistant: second unit
Sarah Dalton .... boat crew
Hamish Derricks .... assistant marine coordinator
Rhonda DeVictor .... production coordinator: additional photography (as Rhonda Devictor)
Allison Diamond .... assistant: Tom Hanks
Julian Duggan .... production assistant: second unit
Libby Evans .... unit nurse (as Libbie Evans)
John Fairhead .... safety supervisor: second unit
Denise Farrell .... auditor: Australia
Christian Feldhaus .... production accountant
Ritchie Steven Filippi .... production assistant: additional photography
Jonathan Finney .... production assistant
Scott Fitzgerald .... key assistant location manager: additional photography
Michele Freccero .... script supervisor: Carol's Model City unit (as Mimi Freccero)
Tiffany Garonzi .... production secretary: second unit
Michaela Gerahty .... unit assistant: second unit
Jordan Gilbert .... on set production assistant: voice record unit
Michael Graber .... production assistant: Jim Henson's Creature Shop
Toby Granger .... unit assistant: second unit
John Greene .... assistant location manager
Shaun Greenspan .... production assistant: additional photography
Ben Grogan .... production secretary
Katie Harris .... stunt nurse (as Kate Harris)
Ryan Hartshorne .... boat crew (as Ryan Hartshorn)
Ryan Harvie .... on set production assistant: voice record unit
Derrick Hinman .... on set production assistant: voice record unit
Clifford M. Hirsch .... studio teacher: additional photography (as Cliff Hirsh)
Christine Hutchins .... production coordinator: second unit
Kate Jacques .... assistant production coordinator
Peter Johnson .... camera boat crew
Stephen Johnson .... on set production assistant: voice record unit
Michelle Jones .... production assistant
Elizabeth Joyce .... physiotherapist (as Liz Joyce)
Diana Kay .... tutor
Ryan A. Kemp .... on set production assistant: voice record unit (as Ryan Kemp)
Kerrie Kervin .... unit assistant (as Kerry Kervin)
Kohl King .... production assistant: Jim Henson's Creature Shop
Steve Lack .... boat crew (as Stephen Lack)
Bruce Lanoil .... puppeteer
Jennifer Lavonier .... assistant: Maurice Sendak
Daryl C. Lefever .... finance controller (as Daryl Lefever)
Andrea Lennox .... unit nurse: second unit
Andrew Lindley .... payroll accountant
Shawn Loh .... on set production assistant: voice record unit
Bob Lowe .... boat crew
Brianna Mann .... assistant production coordinator
Erin McCormack .... assistant: John Carls
Joe McCormick .... boat crew
Chella Monaghan .... production assistant
Richard Mueck .... puppeteer
Reo Murray .... caterer: second unit
Virginia Murray .... production coordinator
Cory C. Myler .... assistant production coordinator: additional photography
Michael Oosterom .... puppeteer
Ratna Pappert .... production assistant: Jim Henson's Creature Shop
Alison Parker .... production assistant
Ritamarie Peruggi .... creatures consultant (as Rita Peruggi)
Rob Phyllis .... stunt boat builder/mechanic
Michelle Pickford .... sailing consultant
Isidro Pineda .... production assistant: additional photography
James Portanier .... production assistant
Sooki Raphael .... assistant: Tom Hanks
Mark Rayner .... boat crew
Marc Riede .... production assistant
John Rogers .... puppeteer
John Sandow .... tutor: second unit
Russell Sanzgiri .... assistant: Vincent Landay
Sam Schube .... production assistant: Jim Henson's Creature Shop
Richard Schuler .... location manager: additional photography (as Rick Schuler)
Tim Scott .... location manager: second unit
Robert Silver .... production assistant: Jim Henson's Creature Shop
Hugh Simpson .... puppeteer
Roger Simpson .... unit assistant
Justin Smith Shelton .... production assistant
Monika Stankowski .... first assistant accountant: Australia
Jacinta Stone .... assistant production coordinator
Tory Strang .... assistant: Gary Goetzman
Greg Swift .... unit assistant: second unit
Tory N. Thompson .... production assistant: additional photography (as Tory Thompson)
Edward Tiplady .... boat crew
Sharyn Umaña .... production assistant: Jim Henson's Creature Shop (as Sharon Umana)
Voula Varsamakis .... production assistant
Salvador Verduzco .... craft services: additional photography (as Salvador Verdusco)
Simon von Oorde .... unit assistant: second unit
Kristin Voumard .... script supervisor
Ian Walls .... sailing consultant
Paul Wambach .... production assistant
Diane Weiss .... script supervisor: additional photography (as Diane Lea Weiss)
Lisa Wiggins .... first assistant accountant: additional photography
Geoff Wilkie .... production assistant
Barney Wursthorn .... boat crew
Vanessa Armitage .... production coordinator (uncredited)
Lance Bangs .... behind-the-scenes documentarian (uncredited)
Tim Basevi .... second assistant accountant (uncredited)
Skyler Brigmann .... double: Max (uncredited)
Gino Catania .... double: Mark Ruffalo (uncredited)
Milan Chakraborty .... production auditor (uncredited)
Tyler Coppin .... dialect coach (uncredited)
Michael Dunker .... production assistant (uncredited)
Dayn Esquivel .... production assistant (uncredited)
Toby Gibson .... production liaison (uncredited)
Dave Gumbrell .... unit assistant (uncredited)
Kate Hilliard .... assistant production coordinator (uncredited)
Peter Jagger .... puppeteer (uncredited)
Chiemi Karasawa .... script supervisor: second unit (uncredited)
Alan Kilmer .... payroll accountant: additional photography (uncredited)
Cody Klop .... additional voices (uncredited)
Melanie Lawrence .... second assistant accountant (uncredited)
David Leadbetter .... production assistant (uncredited)
Hamish MacLeod .... unit assistant (uncredited)
Malcolm Martin .... puppeteer (uncredited)
Brieann Rich .... craft service (uncredited)
Nicholas Rich .... pilot (uncredited)
Julianna Rose .... voices (uncredited)
Grant Singer .... production intern (uncredited)
Robert Tygner .... head puppeteer (uncredited)
Kirk Worley .... key assistant location manager: additional photography (uncredited)
 
Thanks
Arcade Fire .... special thanks
Miguel Arteta .... special thanks
Megan Baltimore .... special thanks
Lance Bangs .... special thanks
Ceán Chaffin .... special thanks (as Cean Chaffin)
Chris Cunningham .... special thanks
Benicio Del Toro .... special thanks
Warren Dern .... special thanks
Dan Field .... special thanks
David Fincher .... special thanks
Nicole Holofcener .... special thanks
Rick Howard .... special thanks
Andy Jenkins .... special thanks
Miranda July .... special thanks
Bryan Lourd .... special thanks
Tory Metzger .... special thanks
Bennett Miller .... special thanks
Mike Mills .... special thanks
Tom Noonan .... special thanks
Sean Penn .... special thanks
Brad Pitt .... special thanks
David O. Russell .... special thanks
Edward Saxon .... special thanks (as Ed Saxon)
Steven Soderbergh .... special thanks
Sam Spiegel .... special thanks (as Squeak E. Clean)
Michelle Williams .... special thanks
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
"Where the Wild Things Are: The IMAX Experience" - USA (IMAX version)
See more »
MPAA:
Rated PG for mild thematic elements, some adventure action and brief language
Runtime:
101 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:Atp (DVD rating) | Australia:PG | Austria:6 | Brazil:10 | Canada:PG (Alberta/Manitoba/Ontario) | Canada:G (British Columbia/Quebec) | Finland:K-7 | France:U | Germany:6 (f) | Ireland:PG | Japan:G | Malaysia:U | Netherlands:9 | Philippines:G (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Korea:All | Sweden:7 | Switzerland:7 (canton of Geneva) | Switzerland:7 (canton of Vaud) | UK:PG | USA:PG (certificate #45516)

Did You Know?

Trivia:
When Max's mother is shown speaking on the phone to her co-worker, she asks why "Mr. Lasseter" (presumably her boss) didn't like her report. This is most likely a reference to John Lasseter, who was one of the original artists on the now famous "Where the Wild Things Are" Disney animation test.See more »
Goofs:
Continuity: When Max is falling head over heels down the sand dune, his crown comes flying off twice.See more »
Quotes:
[first lines]
Max:Hey, Claire. Wanna see something great?
Claire:[on the phone] Who else was there?
Max:It's an igloo! I made it.
Claire:Yeah, my brother.
Max:Hey, Claire!
Claire:I can't. We're supposed to go to my dad's that weekend.
Max:The snowplows left some snow across the street, and I dug a hole into it.
Claire:Go and play with your friends.
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
AnimalSee more »

FAQ

What is the song that plays in all of the trailers?
How much sex, violence, and profanity are in this movie?
Is there an official website for "Where the Wild Things Are?"
See more »
61 out of 99 people found the following review useful.
Brilliant film if sadness and hopelessness was its intent., 21 October 2009
Author: wendyperrotti from United States

Last night we went to see Spike Jonez's film adaptation of Where the Wild Things Are by Maurice Sendak. I can't say that the film was bad. Considering that everyone in our party, who ranged in age from 7 to 42, had an incredibly strong reaction to it, I have to admit that it probably is quite good. It doesn't mean however, that any of us liked it. None of us did.

As a child, I found the book a little creepy and maybe even sad, but the last images, those of Max returning to his own room on the very night that he had left it and finding his supper, left for him still warm, redeemed some of the angst of the book. Those last few lines left this little reader feeling relieved and hopeful that tomorrow would be a better day for young Max. The film offered no such relief from the considerable gloom and sadness it inflicted.

In fact, Jonez's adaptation was overwhelmingly sad from beginning to end. Worse, there was a weighty hopelessness to it all. Jonez's characters, whether human or monster were so wholly deficient that they appear forever locked in a cycle of longing for love, understanding and acceptance without any apparent means to make it happen. Not one of them presented the strength in character to make those slight alterations of growth and understanding that would break the barrier and connect with the very creature standing next to him, who although desirous of the exact same thing, is somehow rendered unreachable.

The effect was so powerful that even the chatty, joyful eight year old girl in our group left the theater legitimately depressed, an emotion that is completely new to her. If the director's intention was to leave his audience with this level of hopelessness, then the film is brilliant. I myself will not be purchasing the DVD.

Was the above review useful to you?
See more (374 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Where the Wild Things Are (2009)
Recent Posts (updated daily)User
Um... was this for kids? cyguration
Is this why some people don't like WTWTA? streakyfuzzer
Awful! harald-465-809097
'You're the first king that we didn't eat' robinborneman
Did anyone else hate the kid in the movie? dustin1280
sun is going to die amazing_is_overrated
See more »

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.